c AKKERTJES 3 Truman in de bres voor negers Dit jaar gaan 2500 gezinnen naar Canada h Barstende Hoofdpijn Devaluatie in.Frankrijk toont haar ware karakter Wereldnieuws PANDA EN DE PROFESSOR ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948 In de Zuidelijke Staten kunnen zwarten feitelijk niet stemmen Wetgeving raakt grondwet Zoals bekend, heeft president Truman onlangs een boodschap tot het Amerikaanse Congres gericht, waarin hij heeft voorge steld een permanente commissie ter be scherming van de burgerrechten te vór- men, eën burgerrechtelijke afdeling van het Departement van Justitie in te stellen, i een federale wetgeving ter bescherming tegen lynchen in te voeren en een betere i bescherming van de stenyechten te ga- randeren. Truman zette de tegen alle dis criminatie gerichte politiek van Roosevelis „New Deal" voort, toen hij in 1945 een commissie belastte met het opstellen van een zeer uitvoerig rapport over de be- j scherming van de rechten en vrijheden van de burger. Dit rapport kwam gereed tegen het eind van October 1947. Ofschoon er bijvoorbeeld thans ih de Zuidelijke staten reeds op niet onaanzienlijke schaal sport wedstrijden tussen negers en blanken wor- j den gespeeld en het lynchen in de laatste jaren nog slechts sporadisch voorkomt, heeft het rapport blijkbaar genoeg feiten van rassendiscriminatie kunnen vaststellen om Trumans voorstellen aan het Congres te wettigen. Een bedreiging van de burgerrechten wordt de in de acht Zuidelijke staten be staande verkiezingsbelasting geacht, waar door grote groepen onbemiddelde negers hun stem niet kunnen uitbrengen. Uit de officiële cijfers van het bureau van statis tiek blijkt, dat bij de presidentsverkie zingen van 1944 slechts 1^,31 pet. van de kiezers jn de acht Zuidelijke staten hun stem uitbrachten. In de 40 andere staten, waar een dergelijke belasting niet wordt geheven, werd door 68,74 pet. van de be volking gestemd. Een federale wetgeving van het Congres over de hoofden dèr parlementen van de staten heen, waarbij het lynchen strafbaar zou worden gesteld en verkiézingsbelasting afgeschaft, zou een zeer delicate icwestie raken, daar in de constitutie alle burger rechtkwesties aan de afzonderlijke staten worden ovej-gelaten. Behalve enkele spe cifieke punten, die later werden toege voegd, heeft de grondwet het Congres nooit dë brede en algemene bevoegdheden ver leend om op dit gebied wetten uit te vaar digen. Daarentegen zou het Congres veel krachtiger kunnen optreden, waar het die bevoegdheden wel heeft, met name in het district Columbia, waar Washington ge legen is en dat rechtstreeks onder het fede rale parlement staat. Daar worden negers echter ook nog uit de betere hotels, restau rants en bars geweerd. De voorstellen, die door Truman zijn ingediend, betekenen nu een rechtstreekse poging om de. verschil lende toestanden alom in den lande te rec tificeren. Autouomisten ageren. verschiet lagen, zijn commissie voor de burgerrechten heeft ingesteld, wordt hem thans v.erweten, dat hij het verlies van democratische stemmen aan Wallace tracht te compenseren door alle minderheidsgroe pen voor zich te winnen. Indien Trumans voorstellen nog voor -de 'verkiezingen door het Congres zouden worden aangenomen, zou zich het merkwaardige geval voor doen, dat het allerminst; vaststaat, dat de demo cratische partij zou profiteren van het feit, dat door de afschaffing van de verkie zingsbelasting de negerbevolking aan de verkiezingen zal kunnen deelnemen. Het moge'juist zijn, dat de democratische partij door de meeste Amerikanen als iets pro gressiever wordt beschouwd dan de repu blikeinse- partij, maar in het Zuiden en zeker in de ogen' van de negerbevolking, personifieert de democratische partij de meest barre reactie. Vast staat, dat indien Truman er niet in slaagt het Zuiden met zich te verzoenen, dit ook de 127 stemmen, die de Zuidelijke staten voor de presi dentsverkiezingen uitbrengen zal-kosten ten gunste van een Zuidelijke candidaat. Een dergelijke verdeeldheid in hei demo cratische kamp zou de kansen voor een re publikeinse overwinning aanzienlijk doen toenemen. Immers, van de 531 stemmen, die de gezamelijke 48 staten op $e candi daten uitbrengen, heeft de overwinnaar .slechts de helft plus één nodig. Een tweede mogelijkheid, die zich voordoet, is dat geen der candidaten een volstrekte meerderheid behaalt. In dat geval is het aan het Huis van Afgevaardigden om uit de candidaten de president ie kiezen. Elke staat brengt dan slechts een stem uit. Nederlandse kustvaarder in Deense wateren gezonken Na aanvaring met een Deens stoomschip Na een aanvaring met het Deense schip „Saint Alban" is het Nederlandse motor schip „Wota" in de Grote Belt tussen See- land en Funen gezonken., De bemanning werd door het Deense schip aan boord ge nomen. Het motorschip „Wota" had kolen ge laden inEmden en aanvaardde Dinsdag avond via, Delfzijl de reis naar I-ïorsens (Denemarken). Toen het schip zich in de Grote Belt bevond, ging het voor anker. Vrijdag om 5 uur is het door het Deense schip „Saint Alban" aangevaren. Aanvankelijk liet het zich niet aanzien dat de „Wota" zou zinken. Het werd dan ook door de Deen op sleeptouw genomen, docht bij het opsteken van de wind kwa men er moeilijkheden. De kapitein, J. Hol- werda, zijn vrouw en kind en de beman ning van drie koppen, werden aan boord van de „Saint Alban" genomen, waarna de „Wota" is gezonken. Over de oorzaak van de'aanvaring is nog niets bekend. Het schip had 170 ton laadvermogen en behoorde aan de heer R. Holwerda te Heerenveen, een broer van de kapitein. GEZINSHERENIGING PER „SIBAJAK". Ruim 850 vroiflven en kinderen hebben zich" gisteren op de „Sibajak" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd ingescheept. De meesten hunner keren naar Indië te rug, waar de mannen en vaders reeds verblijven. Slechts enkelen aanvaarden de reis voor de eerste maal. De enige man nelijke passagiers zijn een Protestants en een R.-K. geestelijke, alsmede een kleer maker. Als Uw hoofd bonst van de pijn, als migraine Uw leven vergalt, neem dan één of twee „AKKER. TJES". In 10 minuten voltrekt zich het wonder weg pijn. weg narigheidLet op 't AKKER-n^erk. J Effecten- en Geldmarkt Het is verklaarbaar, dat de voorstan ders van de autonomie der afzonderlijke staten deze voorsteUen zullen bestrijden. In deze actie staan de afgevaardigden en senatoren van de Zuidelijke staten voor aan en zij hebben reeds gedreigd, dat zij Truman bij de komende presidentsverkie zingen niet zullen steunen. Deze geste van het overwegend democratische Zuiden, •waar de blanken nog steeds met afkeer denken aan de republikeinen, die. zij aan- sprakelijk stellen voor het uitbreken van de burgeroorlog; geeft de burgerrecht- affaire in dit verkiezingsjaar een geheel ander aspect dan zij in andere jaren zou hebben gehad. Ofschoon Truman reeds in; 1945, toen de verkiezingen nog ver in het Devaluatie-, is niet, gelijk bijvoorbeeld onder vigeur van de Gouden Standaard, de verhoging van het disconto, een normaal hulpmiddel tot; regulering van financiële en economische verhoudingen, maar door gaans een noodsprong. Het staatsbudget is door wanbeleid of overmacht onevenwich tig geworden, de export wordt belemmerd door grotere sociale lasten, hogere lonen, j enzovoort eri de regering durft de nor- male hulpmiddelen tot bestrijding van dit j euvel niet aan, maar gaat tot devaluatie over, waardoor in schijn de gulden of de De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 9.30, 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8.15 Bach. 8.30 Morgenwijding. 9.55 Hoogmis. 11.30 Piano-trio, Brahms. 12.15 Apologie. 12.30. Lunchconcert. 13.35 Radio-feuilleton. 14.0o Cabaret. 14.30 Moderne muziek uit het Con certgebouw. 15.40 Platen óp verzoek. 16.10 Boekbespreking. 16.25 Vesper. 17.00 Oecume nische Jeugddienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Sweelinck. 19.15 Kent Gij uw Bijbel?. 19.50 Sport. 20.05 Gewone man. 20.12 Nederlandse potpourri. 20.50 ..Ben Hur", luisterspel. 21.45 Lichte muziek. 22.07 Actualiteiten. Avond gebed. 22.55 Cabaret. 23.30 Vierde symphonie, Arthur Honegger. HILVERSUM n, 414.5 ML, 218 M. en 1875 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende torens. 8.30 Voor het platte land. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Platen op ver zoek. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalf uur. 10.30 Kerkdienst uit de Domkerk te Utrecht. (Gebedsdag Ned. Chr. Studenten vereniging). 11.45 Toespraak door mr. P. J. Oud. 12.00 Fanfareorkest. 12,30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.15 Musette-orkest. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Platen. 14.40 Radio-muziekj our naai. 35.15 Filmpraatje. 15.30 Concert. Pierre Palla speelt pianoconcert van Schumann. 16.30 Sport. 37.00 Gesprekken met luisteraars. 17.20 Gedicht. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 Metropole-orkest. 19.00 Radiolumpus. 19.30 Lichte muziek. 20.15 Lichte muziek. 21.05 Cabaret. 21.30 Derde acte van Verdi's opera „Don Carlos" 21.50' „De roos van Dekama", luisterspel. 22.30 Joh. Chr. Bach. 23.15 'Haff- ner-symphonie, Mozart. 23.35 Platen. Maandag HILVERSUM I. 301.5 3L 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00. 22.30 uur Nieuws i 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Orgel. 7.45 Wij dingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Piano. 9.15 Voor zieken. 9.30 Vragen aan voorbij gangers. 10.00 Symphonie, Bizet. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Mozart. 11.15 Voorlezen. 11.35 Alt en piano. 12.00 Lichte muziek. 12-55 Bach- koraal. 13.15 Vioolsonate, Pierné. 13.4T) Platen. 14.00 Voor scholen, 14.35 Orgel. 14.45 Oude muziek. 15.30 Quatre mains. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Koperkwartet. 17.00 Voor kleu ters. 17.15 Koor. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrach ten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel ge luid. 19.45 Nationale-Monumentencommissie. 20.15 Lichte muziek. 20.4(t Mannenkoor. 21.10 A. Stapelkamp over het rapport inzake be- drijfsreorganisatie. 21.30 Kwintet, Mozart. 22.00 Cursus kerkelijk orgelspel. 22.45 Avond- wijding. 23.'00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 'ML en 1875 M. 7.00, 8.00,13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Ar beidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 11.00 Causerie over fotograferen. 11.15 Zang en piano. 11.35 Concert (Debussy, De Falla, Ravel). 12.30 Weerpraatje. In 't spion netje". 12.38 Lichte muziek. 13.15 Negro spi rituals. 13.50 Operettes. 14.20 Wat gaat er om in de wereld? 14.35 Kamermuziek van Palmgren. 15.00 Gevariëerd programma. 15.50 Over walvissen, 16.05 Oude muziek. 16.30 Over „De Scherpschutter", v. Weber. 17.15 Dansorkest. 17.45 Voor padvinders. 18.15 Prof. dr. Th. J. Stomps spreekt over prof. Hugo de Vries 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor kleuters 19.10 Kamermuziek 19.45 Inleiding tot muziekbegrip. 20.05 Gevariëerd program ma. 21.30 Luisterspel „De uitvinder en de keizer". 22.30 Chileens programma. 23.15 Jazz. Franse franp blijft, doch in werkelijkheid de koopkracht van de valuta in het-bin- nenland vermindert, zodat men van een verkapte .loon- en salarisverlaging zou kunnen spreken. Het" blijkt wel dat de devaluatie in Frankrijk ook niet anders is geweest dan eeri camouflage van de na tionale verarming en het onvermogen óm het niveau van lonen en prijzen zodanig te verlagen dat export weer mogelijk zou worden. Aangezien van stabilisatie en consolidatie der staatsfinanciën op een nieuw niveau geen sprake is, heeft het vertrouwen in de landsmunt zich na de devaluatie niet her steld, maar zijn er voor goud op de vrije markt opnieuw hogere koersen aan de dag getreden en doen zich reeds symptomen van prijsstijging voor, die de drang naar loonsverhoging versterken en de commu nistische de'magogie in het gevlij komen. Gelijk we vroëger hebben opgemerkt, be tekent de devaluatie een prijsverhoging voor de import, welke op haar beurt ook weer op de exportprijzen van invloed is, zodat nog zal moeten worden afgewacht of index-daad de Franse export blijvend van de valutaire maatregel za4 profiteren. Wel zal, teneinde de handelsbalans niet nog meer te ontwrichten, gepoogd worden de invoer te beperken, hetgeen uiteraard voor de-exportlanden weer een nadeel is. En het grote probleem is dus allesbehalve opgelost. In Engeland is het tekort op de beta lingsbalans in 1947 tot 675 millioen ge stegen (rond 7 milliard) tegen '380 millioen. in 1946, evenals in ons land on danks een belangrijke stijging van de ex port, welke echter door de grotere import verre werd overtroffen. Sir Stafford Cfipps wil echter van devaluatie niets weten, maar bereidt zijn landgenoten op drasti sche bezuinigingsmaatregelen voor,- zelfs al wordt de Marshall-hulp binnen afzien bare tijd effectief. De Nederlandse minister van Financiën volgt ook nu dit Engelse voorbeeld omdat- ook hier, zowel als in Frankrijk de devie zenpot nagenoeg uitgeput is. De Engelse goud- en dollarreserves bedragen 'nog slechts 512 millioen, dat is voldoende voor ca', een halfjaar en ten onzent loopt het met de invoer uit de dollarlanden ook onverbiddelijk vast als de Marshall-hulp nog lang uitblijft. Vandaar dat minister Lieftinck thans bezig is d,e bakens te ver zetten. Ook hier is de x-egering scherp tegen devaluatie gekant, wat ook begrijpelijk is als men ziet dat de invoer ter waarde .van 4'i millioen in 1947 voor meer dan de helft uit grondstoffen, hulpstoffen en productiemiddelen bestond welke nodig zijn om ons tot export in staat te stellen. Bovendien zou door devaluatie de schuld aan het buitenland ad. ca. 1*4 milliard in guldens belangrijk stijgen, wat wil zeg- geen dat ter afbetaling daarvan een grotere hoeveelheid goederen zou moeten worden geproduceerd en uitgevoerd. Maar hoe dit zij, met of zonder deva luatie, de West-Europese staten worden door de nood gedrongen de import uit- de dollarlanden te beperken en dit vooruit zicht is ongetwijfeld een der redenen waar om op de Amerikaanse goederenmarkt een scherpe prijsdaling is ingetreden, welke in de daling der graanprijzen haar expo nent vindt. Over de hele wereld heeft deze opval lende kentering op de Amerikaanse goe derenmarkten deining veroorzaakt. Het in dexcijfer voor de groot-handelsprijzen van Moody, dat op 15 Januari nog 455 noteerde, was op 11 dezer tot 404.2 ge- "da^ld. De tarweprijs te Chicago daalde van I 3.12*/2 per bushel tot 2.51 op 10 dezer, voorts zijn ook de prijzen vaxi mais, reuzel, katoen enzovoort scherp 'teruggelopen. Op- 1 merkelijk is dat toen men kort geleden in de V.S. geen depressie meende te moe ten verwachten, thans ernstig met een te rugslag in het bedrijfsleven wordt reke ning gehouden, zoals wel blijkt uit de in eenstorting van de New Yorkse effecten- beui's, waar Industrials van 181 begin 1947 tot 174 begin Februari en 165.69 op 11 dezer zijn teruggevallen. Wat is de reden van deze vrij plotselinge prijsdaling op de Amerikaanse goederen markt? - Laten we ons niet verbeelden, dat we bij elke prijsbeweging steeds tot de werke lijke oorzaken kunnen doordringen. Vooral in Amerika is alles mogelijk. En mogelijk is dus ook dat politieke machinaties hier een rol spelen en men de ,.conjunctuux-om- slag" moet zien als een hulpmiddel om het Congres tot aanvaarding van het Marshall-plan te bewegen. In elk geval komt deze prijsdaling met het daarop in de Amerikaanse bladen gegeven commen taar Truman in' het gevlij, die reeds ge ruime tijd een schijnbaar hopeloze strijd voerde tegen de inflatie. Maar natuurlijk .zijn er ook zakelijke oorzaken aan te wij zen. Wij noemden reeds de noodzakelijke vermindering van de West-Europese im port. Amerika voerde in 1947 voor_$ 14*4 milliard uit, een cijfer dat zelfs in de oor log niet werd overtroffen, maar voor 1948 raamt men de export minstens 1 mil liard lager, als het herstelplan niet tot uitvoering komt, zelfs 3 a 4 milliard, hetgeen uiteraard zijn terugslag op het Amerikaanse zakenleven niet zal missen. Dan zijn er de ovei-vloedige graanoogsten in vele delen der wereld, deels gevolg van de zachte winter, het krachtig herstel der textielindustrie' in Europa, etc. Tenslptte, deze prijsdaling in de V.S. komt ons niét ongelegen, zoals ook prof. .Van den Brink in zijn ministeriële maiden speech heeft opgemerkt. Onze positie als importeur wordt er door vergemakkelijkt en als de daling voox-tvaat. is er misschien aan de funeste subsidiëring van het levens middelenpakket een eind te zien. Intussen toont de Amsterdamse Beurs in welk een scheef getrokken wereld we leven. Want toen er voor de gulden geen uitkomst scheen, vierde op de beurs het „optisme" hoogtij. Nu de kans op meer gezonde internationale verhoudingen stijgt, treedt" over heel de linie een koersdaling in. Is het wonder dat de serieuze belegger de kluts kwijt raakt? Het staat thans vast dat de rijkslucht vaartschool zal v/orden vemlaatst naar het voormalig R.A.F.-terrein te Eindhoven. Eerste groep vertrekt op 12 Maart Ongeveer 2500 Nederlandse gezinnen, tezamen 10.000 boeren, boerinnen en hun kinderen, vertrekken dit jaar naar Canada. De afvaart van het eerste schip is bepaald op 12 Maart. Dit wordt de „Kota Inten" nog steeds ingericht als troepentransport' schip met verbeterde accomodatie. In tO' taal worden twaalf reizen door dit schip en de „Tabinta", elk met 7Q0 tot 800 pas sagiers aan boord, gemaakt. Daarbij komt dan waarschijnlijk een reis met de „Volen dam", die ruim duizend passagiers kan meenemen. Van Canada zou de „Volen- dam" dan 1500 Mennonieten naar Zuid- Amerika brengen en van Buenos Aires af 500 Tsjechen mee terugnemen naar Europa. De 10.000 Nederlanders, die dit jaar zullen emigreren, worden zowel van Ne derlandse als Canadese zijde beschouwd als voorlopers van een nog veel grotere stroom. In sommige kringen vei-wacht men zelfs in 1949 het dubbele aantal'. De animo in Nederland is groot genoeg en Canadese boeren nemen overt het algemeen gaarne Nederlandse werkkrachten aan. Werkkrachten, die zich in hun nieuwe vaderland een bedrijf bij elkaar zullen moeten sparen. Behalve hun huishoude lijke goederen mogen de emigranten geen waarden of geld meenemen. Dit jaar zul len zij met ongeveer honderd dollar per volwassene en vijftig per kind op hun plaats van bestemming aankomen. Voor eenvoudige behuizing wordt door de werk gevers zorg gedragen, doch meestal "niet voor meubilair, beddegoed of keukengerei. Men zal moeten teren op hetgeen men met werkenverdient. De voorselectie geschiedt in ons land veelal door de Stichting Landverhuizing of door de Centrale Stichting Landbouw- emigratie (gevormd door de drie grote boei'enorganisaties), waarbij men zich con centreert op boeren en boerenzonen be neden de 50 jaar. Adspirant-emigranten moeten zich verplichten een jaar bij hun „sp'ónsor"-werkgever te werken. Zij wor den uitvoerig op 'hun kunde en vakbe kwaamheid onderzocht' als ook op. hun po litieke verleden. Is dit alles in orde, dan komt de Stichting Landverhuizix^jg Neder land verder in actie.'De Canadese regering geeft alleen toegang aan kerngezonde mensen. De medische keuring geschiedt door Canadese artsen. Strenge voorschriften. Is de medische keuring gunstig verlo pen, dan wordt, indien ook aan de andere eisen is volclaan, paspoort en visum ver strekt. Tijdens al deze fasen van ten dele administratief onderzoek voelt> de aan staande landverhuizer, die tochjal niet erg op -„ambtenarij" gesteld is, zich soms een beetje verloren. De strenge voorschriften voor landverhuizing echter maken -die „di'ukte" onvermijdelijk. Steeds weer wordt zijn medewerking ingeroepen om op tijd op .afgesproken bureaux te verschijnen en steeds alle vereiste papieren bij zich te hebben. Eén vergeten document remt de grote administratieve machine belangrijk. Iedere bóeren-emigrant moet vijf weken tevoren weten, waar hij 'aan toe is, omdat hij dan zijn maatregelen voor het pakken van zijn 5. het houden van „boeldag", het overdoen van zijn pacht of het verkopen van zijn bedrijf moet nemen. Dan pas kan de reis beginnen. Iedereen moet zijn pas sage zelf betalen. Nederlands geld heeft voor de emigrant daax-gïnds geen waarde, zodat men er beter vracht mee kan be talen. Overtocht en bagage worden verzorgd door de Mij. Nederland, de Kon. Rotter damse Lloyd en de Holland-Amerika lijn in eendrachtige samenwerking. De H.A.L. verzorgt ook de aankoop van spoorkaart jes in Canada, zodat men die hier in Ne derlands geld kan voldoen. Genoeg grond. - 9 In Canada is men over het algemeen ge steld op de immigratie van Nederlandse boeren, omdat zij vakkundig en ijverig zijn. Het aantal aanvragen is dan ook vrij hoog. Hoewel men weet, dat allen zullen proberen zich een eigen bedrijf te verove- Persdelict berecht Het Amsterdamse Gerechtshof deed uit spraak in de zaak tegen de destijds plaats vervangend hoofdredactrice van het dag blad „De Waarheid" te Utrecht, mej. J. W. C. In 'de Utrechtse editie van „De Waarheid" verscheen enige maanden na de bevrijding een artikel, waarin een con trolerend arts van de Nederlandse Spoor wegen er van beschuldigd werd, geduren de de bezetting „uit sabotagevx-ees zieken en gezonden in dienst gedreven" te hebben. „Een van de duizenden lichtvaardige beschuldigingen, welke achteraf niet waar bleken te zijn", zei de procureur-generaal veertien dagen geleden in zijn requisitoir. Het Gerechtshof veroordeelde de plaats vervangend hoofdredactrice, onder wier verantwoording het betreffend artikel was geplaatst, conform de eis tot een boete van driehonderd gulden subsidiair twee maanden gevangenisstraf. ren heeft men daartegen geen bezwaar. Er zijn nog voldoende gronden in dit grote land, waaróp bedrijven kunnen worden gevestigd. Doorgaans zal men echter be staande bedrijven kunnen kopen. Ook be staan de mogelijkheden van de z.g. „share- farming" (deelpacht) en van „share- work", waarbij een boer een bedrijf ge heel of gedeeltelijk op partage bewerkt. Het verloop van bevolking tussen stad en lartd is in Canada vrij groot, waardoor bedrijven gemakkelijker van eigenaar wisselen dan hier te lande. De vooruitzich ten voor de Nederlanders zijn gunstig, mits zij zich op den duur vermengen met de bestaande bevolking. De Canadese re gering heeft met kolonie-vorming niet veel op. De meeste emigrantenfamilies gaan naar de z'.g. „Deep Soil"-gebieden (Onta- rio bijvoorbeeld^, waarop de Nederlandse landbouwmethoden het best tot hun recht komen. In veel mindere mate komt vesti ging op de prairies met doorgaans exten- sieve_ tarweverbouw in aanmerking, omdat de hier gebezigde landbouwmethoden de Nederlandse boèren vreemd zijn en boven dien het klimaat, de grote eenzaamheid en de hardheid van het leven daar factoren zijn, die ongunstig kunnen werken. De Nederlandse emigranten komen dus veelal terecht op bedrijven in dichter be volkte streken, waar zij fich thuis kunnen voelen, ook al zijn de afstanden er aan zienlijk groter, dan hi ons land. De beste tijd voor emigratie is het voor jaar, omdat- de Canadese boeren dan het hardst om werkkrachten verlegen zitten, Vaak wachten zij met aanvragen tot dit jaargetijde, maar omdat er doorgaans drie maanden nodig zijn, voordat een emigrant kan vertrekken, komt van zijn aanvraag dan meestal niet veel meer terecht. Het vooruitzicht echter, dat men in Canada in 1949 20.000 Nederlanders verwacht en de pogingen van de Stichting Landverhui zing' Nederland om doorlopend enige sche pen ter beschikking te krijgen, wettigt de veronderstelling, dat de stroom zal blijven vloeien, in later jaren wellicht ook naar Argentinië, Brazilië en Uruguay, met welke landen onderhandelingen gaande zijn. Test Uzelf Kent u hef antwoord op deze tien vragen? Onderstreep het juiste antwoord (denk tijd 3 sec. per vraag): 1. De meeste soldaten in het Nederlandse leger waren (oud/jong). 2. De oorlog kostte het leven aan meer dan (10.000/20.000). 3. De vrouwen en kinderen die zij achter lieten zijn (oud/jong). 4. De staatsuitkering waar zij van leven zal met de jaren (stijgen/gelijkblijven)., 5. De behoeften van een jong gezin zullen (gelijkblijven/stijgen) 6. Het Nederlandse volk trekt zich dit (soms/altijd/niet/erg) aan. - 7. Wie zoon of dochter, Man of Vader in de oorlog verloor, vindt het oprichten van nationale monumenten, zöals op de Dam, de Éere-begraafplaats te Over- veen, Vught en vele andere plaatsen een daad van (rechtvaardigheid/eerbiedige hulde). Wie het geluk had, met de zijnen veilig door de oorlog te komen, vindt monu menten (verspilling/goed). Welk deel van de opbrengst der mo numentenactie wordt besteed aan extta steun voor oorlogsslachtoffers? (1/3, *4, 2/3). 10. Die extra-steun moet komen van (de Staat/mij niet/ons allemaal). Hebt alle vragen goed beantwoord (het meest rechtse woord is steeds het juis te), dan heeft u vermoedelijk allang centi meters gekocht. Indien niet, dan zult u nu het goede antwoord wel weten op de vraag wat u .het eerst van alles zult gaan doen: Vierkante centimeters kopen bij 't huisje op de Grote Markt of bij vele winkeliers. DAT KAN NU NOG! Ex-caféhouder schoot op gevange ne in concentratiekamp Amersfoort Op een ochtend van een der dagen in de I eerste week van Maart 1943 stond in de toren van het concentratiekamp te Amers- foort op wacht Johan de Haan, geboren 1 Augustus 1915, gewezen caféhouder uit IJmuiden. Binnen de afrastering van het kamp stond op wacht een zekere Boersma, in wiens nabijheid gevangenen aan het werk waren. Een dezer gevangenen wilde zich even verwijderen en liep met dit doel achter Boersma om. Op dit moment, dus toen hij zich achter Boersma bevond, loste De Haan uit zijn karabijn van de toren af een schot op deze gevangene. De kogel ging door Boersma's jas en trof de gevangene in de voet. De gewonde gevan gene werd door enkele in de nabijheid vertoevende mede-gevangenen naar de ziekenbarak gebracht. Het hoofd van de politieke recherche te Amsterdam verzoekt thans het slachtoffer, zomede hun, die bij het voorgevallene tegenwoordig waren en hierover inlich tingen kunnen verstrekken, zich zo spoe dig mogelijk', hetzij persoonlijk of schrif telijk, met zijn dienst in het gebouw Hirsch, Kleine-Gartmanplantsoen 4 te Am sterdam, in verbinding te stellen. Het Haagse tribunaal heeft geadviseerd het vermogen ad f39.000 van prof. mr. J. Schrieke, die tijdens de bezetting secretaris generaal van het departement van Justitie is geweest, verbeurd te verklaren Balcon-scène Gisteren moest ik in Amsterdam 24 diep Zuid in., Altijd wordt ge h weer geschud, wanneer die 'Amste? tram een vaartje neemt. Het ijzeron maakt dan een polka in de rails en ge, dat .het zo dadelijkrailloos het asflf' gaan berijden. Het komt daar nooiT maar pijnlijk is het altijd. Wam! 1 tegen de achterwand van het bab drukt staat stompen allerlei ijzer^1 steeksels u in rug en lendenen. Hetb- die dingen ervoor gemaakt zijn: zint»* bouwsels, waar de dansende, tram! f aan smakt in uitbundig plezier vervoermiddel. Maar soms staat ge zacht- tussen andere mensen gepérst. En T vervelend wanneer ge, in de'bocht^ daarvan op de tenen trapt. „Au," zei de schrale man in het i- saisonxietje „Zoudu amme ekstern»? denke....?" „Pardon" zei ik, „neemt u mii ni»n. lijk." ,Ib „Wat heb ik an purdon?" zei dei. „Wat heb ik an purdon wanneer i». eerst op m'n eksteroge' trapt?" „Ik kon er niets aan doen", zei k tram schudt zo en hier in dit gedrs'1 je zo onvast op je benen." 0 „Jawel," zei de man, „wie -onvast al benen staat moet extra voorzichtig^] moet trouwens om twee uur 's middjf onvast zijn; da's veels te vroeg, En vrV dronken is, moet zeker geeri anderer^- op d'r eksterogen trappen." „Ik ben niet half dronken." „Nou, helemaal dan," zei de dehjuJ met een grijns, „wie starnakel is J heiendal niet op' de tram gaan staats mot zeker niet staan rond'te dalvers! zo'n vol balcon. Die mot maar rustig tJ taxi naar huis ioe gaan om z'n roe:*-" slapen." „Och, meneerzei ik. „Ben geen meneer," zei de mar nooit meneer wox'deh en ik wil ook# meneer zijn. Azzik meneer was dan zal nou misschien ook lazerus op de 'tram J en andere mensen op d'r eksteroge trai> en daar zou ik me voor schame." J Ik dacht dat het maar het beste t-J zwijgen'. Het vervelende was. dat h-:;V balkon er zich, zwijgend, mee bemoan Alleen één juffrouw zei: „Ze geen dronkemannen op de tram toekO 't is een schande zo vroeg. Noemt u èJ heer?" „Nee, dame," zei de demi-saison, j! niet. Ik noem dronkemanne nooit hem'! noemt zichzelf heer." „Assie- het zelf niet doet, dau doet b mand het," zei de juffrouw. „Een mar- gerust eens een verzetje hebben, 5/ man mag ook best eris een borrel, nm vroeg. ,Here drinké geen borrels," zei de u en hij maakte een gebaar van mij-te-i „Here d'rinke sjampie. 's Morreges vr«; sjampie. En één fles kost meer dan uw; z'n* hele weekloon, dame." Het balcon werd vijandig. Ik stapte maar een halte te vroeg uil' „Pardon," zei ik, „mag ik even?" „Purdon?" zei een grote man, „purfe niks te purdonneuitkijke. „Hoii' je roer recht!", riep. de demi-ss me nog na. terwijl 24 verder hobbefe. ELIAS m 6. „Het etep, is klaar!" z.ei Panda na een poosje. „De tafel is gedekt, professor!" „Wat?" riep de professor, opschrikkend uit zijn boek. „En wie ben jij? Wat eh. ach zo! Ik weet het al! Panda! Ja, ja!" Hij schoof een stoel bij en begon aan zijn maal tijd. „Misschien denk je, dat ik wat ver geetachtig ben!" sprak hij. Maar dat komt, omdat ik aan een belangrijke uitvinding werk. Ik heb de neiging om alles te ver geten, behalve datgene waar ik aan bezig ben, vat je? Zo herinner ik me opeens, dat ik al twee dagen lang vergeten heb te eten. Ik merk warempel, dat ik trek heb! En daarom is het goeddat jij nu bij mij bent ehhoe heet je?"„Panda!" zei Panda. „Juist!" zei de professor. „Panda! Ik had het kunnen weten. Hm na het eten, zal ik je rnijh uitvinding tonen, Panda!" Super-superieur. Volgens een van de republikeinse afgevaardiö Chester Merrow voor de commissie vo: •buitenlandse aangelegenheden van Amerikaanse Huis van Afgèvaariis den zou de Sovjet-Unie een groot,® tal bommenwerpers bezitten vans type, dat "Superieur zou zijn aan Amei'ikaanSe superforten. Rubens. In een museum in Yorfcö meent men. een „Rubens"- ontdek! hebben. Een als verplaatst persoon: Groot-Brittannië aangekomen Lét, een doek van anderhalve meter ja® vierkant aan het reinigen was in k museum te Huil, bracht namelijk:: woorden „Jeruzalem" en daaronder signering „Rubens" op het doekj voorschijn. De betrokken restsuraï- is van mening, dat dit doek een aufc' tieke Rubens is. daterend van 1615e voorstellende „de bestraffing van ning David". Bedankt. Een woordvoerder van M Joegoslavische ministerie van buil* landse zaken heeft bevestigd, dat der veertien landen, die door Jo® slavië waren uitgenodigd tot een ferentie over herstelbetalingen te Br-1 sel, de uitnodiging niet hebben vaard. Alleen Tsjechoslowekije s Albanië hebben een positief antwoe* teruggezonden. De regeringen van J* goslavië, Tsjechoslowakije en Albatf zullen dei-halve met elkaar in con® treden om „de belangen van haar keren in deze kwestie te behartigen. Postzegel. De duurste postzegel van wereld een penny Brits Guinea genta is gestolen van ae verzame^ Otto Krumbach uit Los Angeles. zegel werd enige jaren geleden F;- 50.000 dollar verkocht. De gehele c®' lectie, die de dieven buitmaalden, tegenwoordigt een waarde van 22511 dollar. Krumbach was in zijn bow' kamer bezig met het catalogiseren v» de zegels, toen hij door onbekend- overvallen en bewusteloos gesl^j werd. Dollarhulp. De Noorse premier, E&j Gerhardsen, heeft gisteren in het ff; lement een brief voorgelezen, die had ontvangen van een 9-jarige jong De brief luidde als volgt: „Ik heb P de radio gehoord, dat een Engelse gen aan Attlee 47 dollarcents heeft stuurd omdat hij wist, dat Engels- dringend Amerikaans geld nodig Ik weet, dat u ook om zulk «?eld Vs legen zit en daarom zend ik u een ccu- en vier cents. Ik wil het niet n®»'- doen dan die Engelse jongen"*

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2