IJmuider Courant De Nederlands-Indische regering neemt haar communiqué terug Onverantwoordelijke berichtgeving wierp onverdiende blaam op C.G.D. Republiek vraagt annulering van derde West-Ja va conferentie De „Beckenham" ramt de „Methan" in de mist Deel der Curacaose delegatie trekt zich terug Moskou zal de besluiten der Drielanden-conferentie negeren ncht No. 18864 gennemerlaan 154. TeJ Redactie 5389 1US ye 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93. ^dministr Directeur-Hoofdredacteur 15054 Telefoon 1 - e ]2, Telefoon 12713. 10139 pruKkeruz B H Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD MaamTag 16 FeEraarï 1945 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 81 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Onjuiste berichtgeving nrferlaiids-Indische regering heeft ■E, het volgende communique uitge- gsterdag Nc(i.-Indische regering heeft 8eïtn;.,'|erai verplicht gezien in verband „„schudding en de verwarring, die «fvde waren van de PublicaUe v!m be "S« van een persconferentie der W Sfvoor Goede Diensten te Lake ü^c een verklaring het licht te doen ®uc „arin zii bezwaar maakte tegen ver- nr'.cicommissie of aan haar ^"imerda' toegeschreven 'uitlatingen. S1 Lrin" legde deze verklaring af on- 5' Sehoud dat de omtrent deze pers- JZntie door Aneta uit New York ge- 2 mededelingen werkelijk gedaan E-:r:.;- Ce regering stelt er prijs op Tefmde te delen, dat zij op grond van t" haar na onderzoek te New York "fjfracht rapoort tot de gevolgtrekking en komen, dat de berichten met Is Irokking tot deze persconferentie op 'een lital belangrijke en gewichtige punten mat 7iin De persconferentie had bo- "°£n een informatief karakter en de afar eedane mededelingen waren niet voor bestemd. De berichtgeving van Anetafmoest zowel aanleiding geven tot Ei aan de onpartijdigheid van de rnmraissie voor Goede. Diensten als vol komen ongegronde indrukken wekken zo- sl, reeds in de reactie van de Ned.-Indi- rhe regering tot uitdrukking is gekomen. pe rprering is verheugd haar verklaring „.a aanleiding van de vermeende uiteen, van de Commissie van Goede Diensten ie kunnen terugnemen' Aneta. Het New Yorkse bureau van Aneta heeft naar aanleiding van het communiqué van de Nederlands-Indische regering de vol gende verklaring afgegeven: „Het New Yorkse bureau van Aneta heeft gisteren uiting gegeven aan zijn leedwezen over Dr, Van Mook antwoordt op Hatta's verzoek United Press verneemt dat. de Neder lands-Indische regering Zaterdag heeft ge antwoord op het republikeinse verzoek om toegelaten te worden tot de interim- regering. Het antwoord is vervat in een brief van luitenant gouverneur-generaal dr, H. van Mookaan de republikeinse vice- président en premier Mohammed Hatta. Van Mook's brief zou, vólgens gewoon lijk goedingelichte kringen, het republi keinse verzoek afwijzen, onder verwijzing naar het Nederlandse standpunt dat de republiek geen deel kan nemen in een in terim-regering totdat het Nederlands- Indonesische geschil geregeld is in een ..definitief politiek accoord, welk accoord thans nog moet worden uitgewerkt onder auspiciën van de UNO-commissie. De brief wijst erop dat de republiek met idit standpunt instemde in haar brief van 25 Januari aan de UNO. Verwacht wordt dat dr. Van Mook zijn standpunt heden of Dinsdag in een radio rede openbaar zal maken. Commissie van Drie over de evacuatie in Indonesië Een Zondagavond door de Commissie voor Goede Diensten uitgegeven commu niqué maakt onder andere bekend, dat volgens de laatste door de commissie ont vangen gegevens, thans 24.000 republi keinse „combattanten" uit de door de Ne derlanders bezette gebieden zijn geëva cueerd, en er nog 1000 op transport wach ten. Enkele loslopers daargelaten, is West- Java thans, wat de TNI betreft, geëva cueerd. Gehoopt wordt dat het aantal militaire waarnemers zal kunnen worden uitgebreid tot 55, welk aantal weer zal worden teruggebracht zodra zulks mogelijk is. Van de militaire waarnemers zijn er dan: 15 Australiërs, 4 Belgen, 5 Chinezen, 4 Fransen, 10 Engelsen en 15 Amerikanen. Onverlaten probeerden twee meisjes te ontvoeren Twee vriendinnetjes, die 's avonds op de Hogeschoorweg te Venlo wandelden, wer den door de bestuurder van een auto aan gesproken met de mededeling, dat zij zich zo laat niet meer op straat mochten be vinden. Een in de auto zittende jongeman, die een-uniformpet droeg, gaf zich uit voor politieman en sommeerde de meisjes mi de auto te stappen en mee naar het po litiebureau te gaan. De kinderen merkten echter, dat de auto de richting van Blerick insloeg. Zij trachtten door op de ruiten te «doppen de aandacht van voorbijgangers to trekken, maar slaagden hierin niet. De mannen toonden aan de meisjes armban- ?eÜ en andere sieraden, welke zij zouden rijgen, als zij mee maar België gingen. De e'SJe® bleven weigeren, waarop de auto inoKt v breese bossen stilhield. Hier mid oudste zeventienjarige meisje htm Pen' i°nSeman dwong haar, met j,mee te gaan. Het andere veertien- het misverstand, waardoor ami de Com missie van Goede Diensten verklaringen werden toegeschreven, welke, naar de persdienst van UNO het bureau deed we ten, bedoeld waren als background-infor- matie en niet voor rechtstreékse medede ling. Het bureau wenst zijn betuiging van leedwezen voor deze fout in de wijze van publicatie van de verklaringen te herha len, doch behoudt zich zijn oordeel voor wat betreft de juistheid van de inhoud van het bericht, hangende cle uitkomst van zijn eigen onderzoek in deze zaak". Eieren worden weldra twee cent goedkoper De richtprijs van kippeneieren bij afle vering door de producent is wederom vast gesteld op de oude prijs van 1.96 per kilogram. De maximum consumentenprij zen zullen met ingang van 1 Maart met 2 cent per ei worden verlaagd, zodat deze dan bedragen voor de klassen I tot en met VI respectievelijk 16, 15, 14, 13, 12 en 11 cent per ei. De handelaren mogen de eieren, welke zij na 15 Februari van de producent be- j trekken, voorlopig niet afleveren. De mar- ges voor de détaillisten en grossiers in kippeneieren zullen met ingang van 1 Maart enigszins hoger worden vastgesteld, i De Haarlemse politie heeft eèn 21-jarige Duitse schrijfmachinemonteur ingesloten, die vulpenhouders óf losse gouden pennen ont vreemdde. Hij liet deze door zijn vrouw verkopen. Verklaring van de minister-president In verband met de discussies rondom de berichtgeving van Aneta New York, ter zake van de vertrouwelijke persconferen tie, welke te Lake Success door woordvoer ders van de Commissie van Goede Diensten is gegeven, verklaarde hedenmorgen de minister-president tegenover A.N.P. het volgende: „Ik heb menselijkerwijze de zekerheid, dat Kirby en Graham, noch een andere woordvoerder der. Commissie van Goede Diensten, op de vertrouwelijke persconfe rentie te Lake Success iets hebben gezegd, wat hun bevoegdheden overschrijdt. Zij hebben niets gezegd, wat mijn vertrouwen in de correctheid van hun handelwijze in officiële functie kan schokken. Ik vermoed, dat de pers, wanneer zij over de informaties zou beschikken, welke mij ten dienste staan, eveneens van oor deel zou zijn, dat het verslag van de cor respondent van Aneta een onjuiste en daardoor tendentieuze weergave van de uitlatingen van de woordvoerders der com missie is. Ik moet er op wijzen, dat de correspon dent van Aneta de enige Nederlander was, die de conferentie heeft bijgewoond. Hij was tevens de enige van de aanwezige journalisten, die een verslag heeft door- Incassobank keert 6V2 pet dividend uit Uit het jaarverslag van de Incassobank N.V. over 1947 blijkt, dat na afschrijving van 500.000 op de rekening „gebouwen en meubilair" de winst 7.223.004 (1945 5.919.003) bedraagt. Voorgesteld wordt aan de reserve een bedrag van 500.000 toe te voegen, een bedrag van 653.326 te bestemmen als extra dotatie aan het pen sioenfonds en voorts een bedrag van 3.459.678 te boeken ten gunste van de bijzondere reserve o.a. bestemd voor be taling van de verschuldigde belastingen. De daarna voor uitkering aan aandeelhou ders en voor de statutaire tantièmes res terende winst bedraagt 2.610.000 hetgeen een dividend van 6 y2 procent over 1947 mogelijk maakt (1945 5 procent). gegeven ter publicatie en hij was de enige, die blijkbaar de indruk heeft gekregen, althans gerapporteerd, dat de heren Kirby en Graham in hun uitlatingen zijn afge weken van de objectieve hoüding, die van hen kan worden verwacht. De Nederlands-Indische regering heeft haar communiqué, waarin éen veroorde ling van de aangenomen houding werd op genomen, op deugdelijke gronden herroe pen. Ik betreur, dat ene naar mijn overtui ging onverantwoordelijke berichtgeving oorzaag ïs geweest, van onverdiende aan vallen op de Commissie van Goede Dien sten, voor welker arbeid en opoffering ik nogmaals mijn waardering moge uit spreken". Het motorschip Arendskerkloopt bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam van stapel. Bloedige steekpartij in Hoofddorps logement Zondagmorgen omstreeks negen uur werd de rust in het logement-Ah rens te Hoofd dorp door een, bloedig tafreel wreed ver stoord. De 40-jarige K. D„ die sedert drie maan den in de herberg logeerde, ging plotseling na het ontwaken de naast hem slapende gast, de 61-jarige Pruim, met zijn zakmes te lijf en bracht hem vijf'messteken in hals, borst en buik toe. Pruim probeerde d^ aan valler af te weren, maar werd ernstig ge wond. Hierop rende de dader de slaapkamer uit en bracht een zekere Boog, die hem wilde tegenhouden, enige messteken in het boven-dijbeen toe. D. is vervolgens uit een raam op de laag gelegen eerste verdieping gespron gen en heeft zich bij de politie, die hem in arrest stelde, aangegeven. De hevig bloedende slachtoffers werden door dr. H. G. Bult en leden van de E.H.B. O. verbonden. Pruim is naar de St. Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. Zijn toe stand was gisteravond niet levensgevaar lijk. Boog wordt in het logement verpleegd. Men tast omtrent de redenen, die D. tot zijn daad gebracht hébben, in het duister. Hij was tussen de gasten van het logement- Ahrens een stille, in zich zelf gekeerde I figuur. Gevaar voor De Valera Volgens sommige waarnemers bestaat de mogelijkheid dat de oppositie in de Ierse Dail een meerderheid v.an drie zetels bijeen zal krijgen tegen de Valera. De Labourpartij, die veertien zetels veroverd heeft, heeft beslotenoppositie te kiezen tegen de Valera, wanneer hij Woensdag aanstaande candidaat zal staan voor her verkiezing als minister-president. Ook zes van de twaalf onafhankelijken hebben besloten tegen de Valera te stemmen. Als mogelijk candidaat voor het minister-pre sidentschap wordt genoemd Sean A Costello, een gewezen procureur-generaal. „In strijd met de overeenkomst van de Renville" In een brief aan de Commissie voor Goede Diensten heeft het hoofd van de republikeinse delegatie voor onderhan delingen, Mohammed Roem, verzocht de derde West-Java conferentie, die op 23 Februari te Bandoeng zal aanvan gen, teneinde te beslissen over de vor ming van een autonome staat West- Java, te doen vervallen, daar deze in strijd zou zijn met de door de Neder landers en republikeinen aanvaarde beginselen. De republikeinse delegatie overweegt hierbij, dat elke verandering in welk ge bied dan ook alleen mag geschieden met de vqlledige en vrije instemming van de be trokken bewoners en dat zij onder geen enkele dwang mogen staan bij het uiten van hun mening. Bovendien, zo verklaart de brief van Roem, houdt de voorgenomen conferentie geen rekening met het plebis ciet, door beide partijen aanvaard. Voorts verklaart Roem met nadruk, dat de wijze van verkiezing der vertegenwoordigers, van wie een aantal door de Nederlandse autori teiten is aangewezen, niet in overeenstem- AANVARING OP DE NOORDZEE bleef onder bewaking van de ere man in de auto achter, fining .g®?chreeuw trachtten de meisjes (W j °en' Toen een drietal wïelrij- in j er(*e' stapten de onverlaten haas- 5 n de auto -en reden weg. ue meisjes zijn door een automobilist waarna de ouders terstond in dé c'e Politie deden. De mannen 22 pn i?0cnwaren naar schatting ongeveer teepn d jaar- Zij spraken Nederlands mpt cii m®ls5es> maar onderhielden zich nipt ,i ^r in een taai> welke de kinderen met verstonden. Chinese communisten schieten Amerikaanse Dakota neer haw!,6 gevechtszóne van Moekden is een de rnm Van Ilet Amerikaanse leger door sewStn!stische strijdkrachten neerge- Slaagd vlie2tuig zou er nog in ge- te landen11 €c*lter communistische linies hehi!0^Di.er'kaanse autoriteiten te Nanking VliepSL Ve'tigcl dat een Amerikaans doch 7if Smi Februari wordt vermist, toesta en niets over Het lot van het Ongeveer op de plaats, waar verleden week de Lotte Skou" ten onder ging, is Zater dagavond het Engelse stoomschip „Beckenham" op de Duitse coaster „Methan" ge lopen. De Duitser werd aan de boeg geramd en een enorm gat ontstond doordat de Engelse boot precies tussen de manschapsverblijven naar binnen drong. Zaterdagavond omstreeks zeven uur kwam er plotseling een vrij dikke zeedamp opzetten, die ter hoogte van de boeien Tx 1 en Tx 2 (ongeveer op dezelfde plaats, waar de Lotte Skou zonk) een aanvaring tussen het Engelse vrachtschip „Beckenham" van ruim 4700 ton en de veel kleinere Duitse kust-vrachtvaarder „Methan" 471 ton heeft veroorzaakt. Om' dertien minuten over zevenen pre cies werd het sein „volle kracht achteruit" naar de machinekamer van de Methan doorgegeven, nadat enige ogenblikken te voren een onbekend schip reeds rakelings langs het Duitse vaartuig was gegaan. Deze tweede keer was het echter ernstiger: de Engelse Beckenham, die onderweg was naar Hamburg, ramdé met de nogal over hangende voorsteven de boeg van de „Methan", die onder luid gekraak bezweek: de Engelse1 boot had. de neus tussen de kooien van de bemanning geboord en een gat van twee bij vier meter geslagen. Ge fluit gewaarschuwd, zodat zij zich ijlings uit de voeten konden maken. De aange varen Duitser maakte wat water maar er bleek geen direct gevaar voor hem te be staan. Toch was de hulp van een Neder landse coaster, de „Deo Duce" welkom, zodat de „Methan" vastmaakte en achter het kustvaartuig IJmuiden binnenvoer, waar het onfortuinlijke vrachtbootje voor de middensluis ligplaats koos. De „Stentor" en de „Nestor" van bureau Wijsmuller moesten onverrichter zake naar hun basis terugkeren en ook de redding boot „Neeltje Jacoba", die voor alle zeker heid naar de plaats van de aanvaring koers had gezet en 'langszij mee terug' voer, hoefde niet in te grijpen. De aanzienlijke schade aan de „Methan" zal in Amsterdam hersteld worden, waar toe het schip Maandagochtend naar de hoofdstad is opgevaren. Het geluk bij dit ongeluk is, dat de steven van de Becken ham dusdanig vooroverhelde, dat (de grootste kracht boven de waterspiegel op lukkig waren de manschappen door de de „Methan" beukte. ming is met de vereiste voorwaarden voor een vrije en onpartijdige uitspraak. In een verklaring van de republikeinse regering over hetzelfde onderwerp, welke te Djokja werd gepubliceerd, wordt even eens medegedeeld, dat de derde West-Java conferentie onverenigbaar is met de poli tieke beginselen, door beide partijen op de „Renville" aanvaard, omdat alleen de door de Nederlanders bezette gebieden aldaar zullen zijn vertegenwoordigd. Volgens A.F.P. heeft een officiële Neder landse woordvoerder naar aanleiding van de verklaringen van republikeinse zijde be treffende de derde West-Ja va conferentie er de nadruk op gelegd, dat veertig van de honderd afgevaardigden ter conferentie republikeins gezind zijn. Het is dus niet juist, aldus voegde hij toe, het te doen voor komen alsof de deelnemers niet alle rich tingen van West-Java vertegenwoordigen, te meer, daar de republikeinse deelnemers alle gelegenheid zullen hebben critiek naar voren te brengen. Voorts zeide de woord voerder, dat de conferentie in geen enkel opzicht het plebisciet vooruitloopt. De be slissingen der conferentie zullen een voor lopig karakter dragen. Tenslotte zeide genoemde woordvoerder, dat het nodig was in afwachting van de definitieve resultaten van het plebisciet een tijdelijke regeling voor de verschillende ge bieden van Java, Sumatra en Madoera op te stellen. Hatta over zijn beleid. Hatta heeft Zaterdag in eèn .verklaring voor het comité van het K.N.i.P. onder meer gezegd, dat de republiek bereid is tot de interim-regering toe te treden. Dit zou vol gens Hatta tot resultaat hebben, dat de republiek een aantal republikeinse bevoegd heden zou moeten loslaten, „doch aan de andere kant," zo zeide Hatta, „zullen wij actief deelnemen in de interim-regering en een gelijk deel hebben iri de rechten en be voegdheden, welke de republiek dan over geeft." Hatta zeide, dat het zwaartepunt van de politieke strijd van de Indonesiërs van zuiver verdediging van de republiek overgebracht moet worden naar de tot standkoming van de Verenigde Staten van Indonesië. RONDETAFEL-CONFERENTIE Verklaring in eerste openbare zitting In de vergaderzaal van de Eerste Kamer heeft minister Jonkman hedenmorgen met een korte toespraak de eerste openbare ver gadering der Rondetafelconferentie ge opend. Van de delegatie der Nederlandse Antillen ontbraken de heren C. A. Eman, E. Joncbheer en J. E. Yrausquin. Mede na mens deze heren legde mr. S. W. van der Meer een verklaring af, waarin hij mede deelde, dat men niet zal deelnemen aan het werk der conferentie „voordat het vertrou wen door daden enigszins hersteld is". Mr. Van der Meer zeide dat de delegatie van de Nederlandse Antillen van de Staten van Curacao de opdracht heeft ontvangen dat de delegatie vóór de conferentie van de Nederlandse regering zekerheid dient te verkrijgen omtrent enkele feitelijke her vormingen. In geval van een niet volledig bevestigend antwoord werd opgedragen te verklaren, dat dit een dermate grote teleur stelling veroorzaakt, dat alle besprekingen overbodig zijn. „Deze opdracht", aldus mr. Van der Meer, „is een uiterste noodkreet. Het is een laatste poging om het kwijnend ver trouwen van de bevolking der Nederland se Antillen te herstellen. In deze nood toestand te willen helpen met formalisme, in het traditionele tempo, heeft geen zin. De stemming van de delegatie is slechts een gemodereerde weerspiegeling van de stemming in de Nederlandse Antillen. Wij kunnen hier niet rustig als vrije mannen met u praten als wij weten, dat tegelijker tijd de grootste onrust heerst op Curagao en Aruba. Onrust, waaraan het huidige Nederlands bestuur aldaar debet is en waarvoor uiteindelijk de verantwoordelijk heid in Den Haag berust. Het is reeds voorlopig gebleken, dat onze gedachten over de toekomstige verhoudingen in het Koninkrijk vrijwel parallel lopen met die van de Nederlandse en Surinaamse gede legeerden. Wij weten, dat wij jn Nederland van alle zijden „goodwill" ondervinden en dat er geen sprake is van onwil. Maar de De moord op A. M. de Jong Tweede dader in Spanje gearresteerd In October 1943 is in zijn woning te Bla- ricum de bekende schrijver A. M. de Jong vermoord door twee SS'ers. Beiden wer den spoedig na de bevrijding gearresteerd, doch een hunner, A. van G. wist in Octo ber 1945 uit het interneringskamp te ont vluchten. Uit een brief, welke hij aan zijn vrouw schreef, bleek dat hij zich in Spanje bevond. Op verzoek van de Nederlandse justitie is hij daar gearresteerd en in de gevangenis te Madrid opgesloten. De Ne derlandse regering zal zijn uitlevering verzoeken. Benelux staat als punt een op de agenda Naar het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken meedeelt, heeft de Sovjet-Unie door middel van een diplomatieke nota te kennen ge geven, dat zij de besluiten, die genomen zyllen worden op de drielanden-confe rentie, over de toekomst van Duits land, die Donderdag in Londen begint, niet zal erkennen. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat ook Engeland een dergelijke diplomatieke nota van Rus land heeft ontvangen. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat ook Frankrijk van het standpunt der Sovjet-Unie op de hoogte is gesteld. Radio Moskou heeft in verband met de Sovjet-Russische nota's een verklaring in de Engelse taal gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de kwesties, welke op de confe rentie te Londen besproken zullen worden, punten zijn, waarover slechts besluiten ge nomen kunnen worden bij gezamenlijke in stemming van alle mogendheden, die Duits land bezetten. Het beleggen van de conferentie te Lon den, aldus de verklaring, is een schending van de overeenkomst over het bestuurs apparaat in Duitsland en van de te Potsdam genomen besluiten ten aanzien van de be handeling van Duitsland als een geheel. Tegen-conferentie. Naar officieel uit Praag wordt meege deeld, zullen Dinsdag te Praag de ministers van Buitenlandse Zaken van Tsjecho-Slo- wakije, Polen en Joego-Slavië bijeenkomen om over de kwestie-Duitsland te spreken. Naar verluidt zou Joego-Slavië het initia tief tot deze conferentie hebben genomen. Eerst „Benelux". Het Franse commentaar op de ontwerp agenda voor de op 19 dezer te Londen be ginnende drielandenconferentie is te Lon den ontvangen. Thans wordt meegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en Amerika het er over eens zijn, dat de kwestie op welke w:jze de Benelux- landen moeten worden betrokken bij het werk van de conferentie, het eerste punt van de agenda zal zijn. De Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Clay, heeft de bespre kingen die hij Zondag te Frankfort zou voeren met vertegenwoordigers van Duitse vakverenigingen afgelast, omdat hij Zondag naar Londen vertrok in verband met de drielandenconferentie over de toekomst van Duitsland. Verwacht wordt, dat ook de beide andere geallieerde militaire gouverneurs in West- Duitsland aajn' de conferentie zullen deel nemen. bevolking der Nederlandsq Antillen ge looft niet meer in beloften. Wij konden slechts naar deze conferentie komen, in dien wij zouden trachten vóór het begin der conferentie de bestaande „goodwill" in daden te doen omzetten. Onze wensen zijn uiterst bescheiden en binnen de gren zen van de wqt. Maar zonder dit minimum van .zakelijkheid behoeven wij niet te con fereren of een toekomst te beramen. Eerst de basis en dan het overleg zelf. Deze basis ontbreekt tot nu toe. Zij kan niet vervan gen worden door woorden en beloften. Wij willen eerst feitenv zien. Dat is de wens van de bevolking en de uitdrukkelijke opdracht van de Staten en daaraan wensen wij ons te houden. Wij zullen derhalve niet deelnemen aan het werk van deze conferentie voordat het vertrouwen door daden enigszins her steld is". Anarchie doet aanslag op Belgische economie De stakingen in België nemen een mas saal "karakter aan. Thans zijn ongeveer 140.000 arbeiders bij de stakingen betrok ken of vijf procent van de totale werkende bevolking van België. De Belgische minister van Arbeid, Van Acker, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de stakingen naar zijn mening een anarchistisch karakter dragen en zijn uitgeroepen om een chaos te scheppen. RuslandAmerika Geheime besprekingen of niet De Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Lucius D. Clay, heeft de*berichten uit Washington over „geheime onderhandelingen" tussen een vertegenwoordiger van de Russische maar schalk Sololof sky en Clay's politieke ad viseur Robert Murphy onjuist genoemd. Het nieuwsbureau van de Sovjetrussische zóne in Duitsland heeft het bericht over deze geheime besprekingen „van begin tot eind een verzinsel" genoemd. De diplomatieke redacteur van de „Daily Telegraph" meent in het ochtend blad van heden "te kunnen vestigen, dat te Berlijn geheime besprekingen worden gevoerd tussen de Sovjetrussische regering en de geallieerden, ondanks de van de zijde der Sovjetrussische en Amerikaanse autoriteiten gegeven formele ontkenning. Volgens de Daily Telegraph zouden de besprekingen gaan over „het economisch aspect van de binnenkort te voeren onder handelingen tussen de Verenigde Staten en Benelux en andere landen, en misschien ook over het plan-Marshall in zoverre dit betrekking heeft op het economisch herstel van Duitsland". De Daily Telegraph meent dat er reden is aan te riemen, dat „de Sov jet. Unie, spijts haar misleidende propa ganda, meer belangstelling zou tonen voor de economische hulp aan Europa dan Mos kou wel wil toegeven". „Duitse Staatsbank" voor Bizonië Generaal Sir Bi'ian Robertson en gene raal Lucius Clay, de militaire gouverneurs van Engeland en Amerika in Duitsland, hebben Zaterdag te Frankfort de statuten van de Duitse staatsbank voor de Brits- Amerikaanse zóne getekend. De bank zal het recht hebben de valuta-hervorming in de dubbele zóne ter hand te nemen wan neer de besprekingen tussen de vier be zettende mogendheden op dat punt vast lopen. Hoe groot is Uw dank in centimeters? U kunt nog vierkante centimeters kopen bij het huisje op de Grote Markt en by vele winkeliers. Doe het vandaag! KOUDE NACHT; OVERDAG VEEL ZON Verwachting, medegedeeld door hei K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Weinig bewolking en droog weer met morgen lange perioden van zonne schijn. Meest zwakke naar Zuid-Ooste lijke richtingen draaiende wind. In de nacht bijna overal lichte vorst. Over dag temperatuur oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. *17 Februari: Zon op 7.54 uur. onder 17.55 uur Maan op 10-27 uur, onder 1.10 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1