Tweehonderd drie-ên-tachtig gezinnen krijgen onderdak 1 Hospitaal-radio-installaties voor Indië marktberichten Bazar voor de Hervormde Kerk te Santpoort In een Bussumse tuin groeit Velsens monument 17 FEBRUARI 1948 Lnsdag Aan het Kennemer plein begint Donderdag de victorie IJMUIDER COURANT JXl .1. Men vlakte, die ligt tussen Ken- en Julianakade gaat verdwij- ^emerple'" gemeentewege een straat lit^en.B«"s rallel aan de Kennemerlaan ïaSanêdtS»' r* men begonnen met behulp Vcjt.en ëistel® n „rote brokken trottoirband te paara g waar straks, verticaal ^^Bgenaemde'Straat, een andere weg de plaats, waar ie straat, met twee rijwegen en een eetiV wor,ot_f middengedeelte. (ii#ep rTertijd was men aan de Houtman- Tegelijk om het zeer ongelijke Ülffltraat aan Hio pr in ruimp matp zief,.: terrein van Sjitó1'te Seten%ie als vreemde eenden in agj] De hier en daar het hoofd opste- di^-de iri hun inwendige kaalheid re ken, be t tekeningen en blauw- ï'^^pn zTn uitgespreid en in de hoofd- jukken J emeriaan heeft architect %«Semaas gistermiddag de eerste ge- ;W-1*°°lütro bespreking gehad met de aannemers. Donderdag gaat men een begin ma- mpt het uitmeten van de huizen- Eken, eerst aan de Houtmanstraat, E" aan de Olivier van Noortstraat je beide andere „grenswegen". aarcj vervolgens in het middenstuk. *1$ nnpwel de huizen geen aanspraak kun- 5]naam flat, verklaarde^ k I iatsi1 ,usoll,dat zij zullen zijn van het type: boven- en benedenwoning. De IJmuiden \Frak van de Van Renselaar wordt opgeruimd t de Meidagen van 1940 lag het stoom- 1 «chiö Van Renselaar in IJmuiden om zowel I kostbare bezittingen, documenten en per- ionen van de Franse legatie naar elders mer te brengen. Toen de Duitse opmars niet meer te houden bleek, werden de tros- ren losgegooid. Nog in de IJmuider pieren liep de Van Renselaar op een mijn, ver moedelijk des nachts door de Duitsers met ieen vliegtuig neergegooid. Hierbij kwam de kapitein om het leven. De overigen bleven Acht jaar later is na vele stórmen niet veel meer dan oud roest over, dat tussen r Zuiderpier en Zuider strekdam ligt. i Een bergingsmaatschappij is nu bezig pote stukken van de Van Renselaar af te j|a!eni welke stukken dan naar „binnen" -voor de smeltkroes worden gebracht. De heer A. H. J. C. M. Allard ten grave gedragen Onder overweldigende belangstelling is Maandag op het R.K. kerkhof „St. Barbara" in Haarlem-Noord het stoffelijk overschot van de op 12 Februari te Heemstede over- r,n91 leden president-directeur der N.V. IJs- („a,; fabriek en Koelhuis „IJsvries" in IJmuiden at,);,-! ter .aarde besteld. r fe Reeds in de kerk aan het Valkenburger- plein in zijn woonplaats bleek, hoe velen deze vitale figuuï uit het Velsense bedrijfs- leven een warm hart toedroegen en de kapel van de begraafplaats was eveneens geheel met belangstellenden, onder wie de ieïl burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, ar vertegenwoordigers van het Staatsvissers- t'u havenbedrijf, de Vakgroep en het personeel van „IJsvries", gevuld. Na de lijkdienst werd de kist door een zestal dragers uit de Usvries-mensen naar het familiegraf ge bracht, dat met een schat van kransen en bloemen was bedekt. Een schoonzoon van de overledene dankte namens de familie ontroerd voor het grote medeleven uit alle kringen.® breedte van de rijweg in de straten wordt zes meter, met de trottoirs erbij wordt de totale breedte 11 a 12 meter. De steenstapels, die overal op het uitge strekte terrein verrijzen, worden verwerkt in het binnenwerk van de huizen, nieuwe steen wordt gebruikt voor de buitenmuren. IJmuiden zal herrijzen en over een jaar hebben 283 gezinnen gelegenheid een nieu we woning te betrekken, hetgeen een heu gelijke tijding is voor hen, die bij anderen onderdak hebben. Postduivenhouders voor een evenement Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling om in Juli van dit jaar per vliegtuig een groot aantal Nederlandse postduiven naar Orleans,, Limoges, Chateau Roux en Bordeaux te zenden, om ze daarna naar ons land te laten terugvliegen. Per vlucht zullen ongeveer 3 a 5000 vogels naar Frank rijk vervoerd kunnen worden. Het betreft hier een selectie van ver-vliegende post duiven uit het materiaal der bij de Neder landse Algemene Bond van Postduiven- houders aangesloten verenigingen. Weer in de vaart. Nu er weer wat „visserij" komt voor de kustboten met het vangen van wat „fijnvis", schol en kabel jauw, gaat deze week weer in de vaart de trawlfer Friesland HA 5. Deze trawler was een drietal maanden te IJmuiden opgelegd. Velsen helpt mee Receptie op de „Vulkaan" i heeft op het marine-repa- p ratieschip „Vulkaan" ter gelegenheid van het vertrek der marine naar Den Helder hedenmorgen is de Vulkaan uit IJmui- n vertrokken een receptie plaats ge- r had, waar verschillende officiële persoon lijkheden tegenwoordig waren. De pers was I niet uitgenodigd. Onachtzaamheid werd oorzaak van brand Bovenbewoners van een pand in de Bloemstraat in T'muiden bemerkten, dat er een vrij sterke brandlucht uit het bene- denperceel kwam. Men verschafte zich toe gang en ontdekte, dat de bewoners, dié afwezig waren, vergeten hadden de stek ker, waarmee een strijkijzer met het stop contact was verbonden, uit te schakelen. Een paar planken van de glazenkast in de keuken waren reeds verbrand. Door middel van een paar emmers water werd erger voorkomen. arbeider ♦iel van een stapel hout. Aan het zeestrand wilde een arbeider »au een stapel hout stappen, doch het ge lere kantelde en de man viel mee, waar- °®r hij zjjn rëchterhielbeen brak. «jonden te zijn door de heer Bak er, is hij per auto naar het Antonius- aekenhuis gebracht. 16 Februari 1948 ,J60 kisten tarbot en tong, 720 95 W.U V 3 ^ten schar, 50'kisten bot, -kabeliauw, 20 kisten wijting, 550 kis'en tosten diversen. Totaal 1750 V«.„Vis-rözen. JSP.f 10,70f 6,40; tarbot II f 242 JnSt *®rb°t I" f 192—f 168; tarbot IV f 134 *3 f1'" per 50 kg. md i«?« U^°~-f4'60; gr- tong f3,80—f2,90, kL ton? t IwT' 3' k, md' ton® f3.80-f3,10, !f3'"H2'70- kl. tong II f2,60- IU f 1,90f 1,70 p. kg. UM ine t> Besommingen. I7S3 ecr f832a: UM 99 Batavia IjS'JÏÏ.'jïM: KW 138 f8170; KW 166 tm RW SI. 5180: KW 169 f 5050; KW 168 lm aW 17 f 3360; KW 86 f 8930. Agenda voor Velsen en IJmuiden Dp Pont- fi "acht in Rio". Oud-Kath vUr' «'Opsporing verzocht". A B LX Y^Singsgebouw: 8 uur- R- K- WOPVfife J-W' van den Akker- fiMdhïïs- HDAG 18 FEBRUARI Van Onderwijs" UUr' Spreekuur Wethouder ioscopen: 8 uur, Voorstellingen. „Uw zoon gaat goed vooruit". Hoe vaak weerklinken deze. door mevrouw Sppor uitgesproken woorden door de radio, als in het programma van de Nederlandse Strijdkrachten mededeling wordt gedaan over de toestand v&n zieke en gewonde militairen in Indië. De familie in Neder land hoort het, maar wat horen de jongens daarginds? Wat zou het prettig zijn als de mannen uit Velsen en omstreken, indien zij in een hospitaal liggen, stemmen uit Nederland kunnen beluisteren. Die moge lijkheid komt, want in de grote „hospitaal radio-actie" zal ook Velsen niet achter blijven. Er worden aandelen op de markt gebracht en het plaatselijk NIWIN- comité moet voor een bedrag van minstens 2000 verkopen. Dit valt niet mee, want de gezinsuitgaven van Velsen burgerij zijn groot. Er wordt echter niet gevraagd dit grote bedrag ineens of alleen te betalen, vele kleintjes maken een grote en zo heeft ieder comitélid op zich genomen voor 100 aandelen te plaatsen in coupures van 1 en 2.50. Aan iedere coupure zit een „visite kaartje", waarop de koper zijn of haar naam kan invullen. Deze kaartjes gaan terug naar het plaatselijke comité, dat hiervan een album samenstelt. Wanneer alle coupures zijn verkocht vult het comité op de omslag de naam van de gemeente in en wordt het geheel verzonden naar het Centraal Bureau in Den Haag. Handrruk. Bij iedere radio-installatie die naar In dië gaat, wordt het album meegestuurd. Losse kaartjes gaan ook mee en deze wor den in de hospitalen als bewijs van mede leven van „thuis" uitgedeeld. Dit wordt dus een „handdruk over zee". Jïet NIWIN-comité van Velsen heeft ge meend de aandelen-actie, beter bekend als de „Mevrouw Spoor-actiê", in te leiden op drie Indische avonden waar de heer Van der Knoop een lezing houdt en men gelegenheid krijgt tot het stellen van vra gen, waarna een aantal Indische films wordt vertoond. Vrijdag 20 Februari is de eerste avond in het Patronaat. Het onderwerp is: „Men sen, geesten en goden van Bali". Op 1 Maart in het Jeugdhuis te Sant poort wordt behandeld: „Allah is groot en Mohammed is zijn profeet". De derde lezing wordt gehouden op 9 Maart in Concordia te Velsen-Noord over: „De Indische zonen van het Hemelse Rijk". Door het Centraal Bureau zijn vijf ver sterker-installaties besteld. Deze installatie bestaat uit een versterker van 24 Watt, een draaitafel met pick-up, een microfoon met statief, vijf luidsprekers van 6 Watt en honderd minifoons of kussenluidsprekers. Een heel hospitaal kan-dus genieten van één installatie. Het is een dubbele vreugde hieraan mee te helpen, want uitvindingen, die gebruikt worden voor goede en heil zame doeleinden verdienen gesteund te worden en „onze jongens" dienen hiervan mee te profiteren. Velgen kon het tegen V.U.C. niet bolwerken Velsen kon het Zondag tegen VUG niet hélemaal bolwerken, maar groot was de nederlaag niet en de beslissing viel pas vlak voor het einde. In tegenstelling tot de wedstrijd destijds tussen deze elftallen in Santpoort gespeeld, speelde Bertus de Harder een heel wat voornamer rol. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat invaller Meyer niet tegen hem was opgewassen. Velsen heeft vooral in de eerste helft niet slecht gespeeld, maar er werden kan sen gemist op een wijze, die de tranen over de wangen der supporters deed lopen. In het bijzonder Ninaber had -zijn schot thuis gelaten. Het ene Velser-doelpunt moest nog door een VUC'er gescoord wor den, nl. door Oostdijk. Dit doelpunt was genoeg om de rust met een 10 voor sprong voor Velsen te doen ingaan. De verhouding in het veld werd er echter niet door weergegeven, want een paar maal was het Velsen-doel op 'zeer gelukkige wijze aan een doorboring ontkomen. De tweede helft was nog maar jong, toen de Haagse midvoor de partijen op ge lijke voet bracht. De Velsenaren raakten nu wat de kluts kwijt en al vrij spoedig werd Deiftmers opnieuw door Ruys gepas seerd. (21). Velsen zette nu nog even alles op alles en Oqstdijk c.s. moesten soms vinnig van zich afbijten. Eén minuut voor het einde bleef een deel der Velsen-verdediging voor vermeend buitenspel staan, doch de scheidsrechter liet doorspelen waarna invaller Bakker Demmers ten derde male passeerde onder protest van Velsen. Om het damkampioenschap van Kennemerland Deze week wordt te IJmuiden de tweede ronde gespeeld voor het hoofdklasse-tournooi om het kampioenschap van Kennemerland. Dan ..spelen tegen elkaar: Yme de JongF. Dukel; P. H. MeureJ. Draayer; Abe de Jong J. B. Sluiter; T. PostmaG. Zonneveld; H. Berk—A. J. Buyck. B. Dukel is vrij. Uit de eerste ronde is de verder gespeelde partij Yme de JongJ. Draayer in remise geëindigd. Velsen Terugbetalen kolengeld en. nog wat Woensdag 18 Februari zijn aan de beurt de letters Sm tot en met Sto. Nog steeds is er aan de postkantoren aan de Houtman straat, Meervlietstraat, Sant- poort-dorp en Santpoo:rt-station tussen 9 en 5 uur gelegenheid dit geld om te zetten in certificaten voor het Nationale Monument. Woensdag wordt, teh bate van dit nationale gedenkteken in de gemeenten rond Haarlem een huis-aan-huiscollecte gehouden. Bij ver gissing zijn enige honderden pamfletten, die tot doel hebben deze actie te stimuleren, ook in de gemeente Velsen verspreid. Velsen be- hoprt hier echter niet bij als collectpobject. Er zijn wel plannen voor een dergelijke actie in deze gemeente, maar deze worden ter ge legener tijd bekend gemaakt. De schooljeugd, die in andere plaatsen wordt ingeschakeld, zal in Velsen niet meedoen aan de inzame ling, daar ze reeds meehelpt het bedrag voor het plaatselijk monument aan te vullen. Nog slechts enkele maanden en Nederland viert voor dé derde maal zijn bevrijdings dag. Voor Velsen zal dit een grootse dag worden, want het tmonument, dat op die dag in de gemeente zal worden onthuld, zal tot in lengte van jaren het nagéslacht her inneren aan de strijd, die in de jaren '40-'45 werd gevoerd tegen overheersing en terreur. In de tuin van de Bussumse beeldhouwer N. A. van der Kreek staat het bovenstuk reeds zo goed als gereed en het is wonder baarlijk welk een expressie de kunstenaar heeft getoverd op de stenen gelaten van d'e drie figuren. Het is zeer zeker geen clichéwerk, want ieder beeld spreekt, ii figuurlijke zin, een andere taal tot de be schouwer. Een ding echter hebben zij ge meen: de trek van vastberadenheid. De heer Van der Kreek is een man met idealisme en wie het vergund wordt een blik te slaan in zijn atelier, komt alras tot de ontdekking dat er van de grote massa gips- en kleïmodellen geen-twee hetzelfde zijn. Deze verscheidenheid in het werk komt wel heel sterk uit in de onderstukken van Velsens monument, waarin de kunstenaar bezig is de zes spreuken te houwen. Ook hier krijgt elke letter een aparte breedtemaat en tevens zijn de spaties tus sen de letters verschillend. Het resultaat hiervan is lévend, individueel schrift, waaraan de leek toch geen onregelmatig heid kan ontdekken. Vooral dit beitelen van de letters in haut-relief eist een vaste hand en uiterste voorzichtigheid. Het ma teriaal, de euville-steun, afkomstig uit de groeven van Midden-Frankrijk, is namelijk fossiele steen, waarin schelpen in allerlei vorm zich hebben' vastgezet. Bij het hou wen kan het gebeuren dat men plotseling op een schelp stuit, waarvan, vooral bij de letters, slechts een klein stukje af moet worden 'geslagen. De schelp zelf vertoont de neiging in zijn geheel mee te komen, wat niet slechts de individuele letter, maar het helé schrift-zou kunnen bederven. Doch de heer Van der Kreek is een even wichtig man, wat hem bij zijn kunst zeer te pas komt. Wanneer straks de twee sa mengevoegde, elk 5000- kg zware, blokken voltooid zijn en door middel van een hijs kraan zijn geladen op het vervoermiddel, zal niet alleen feen „gewichtig" geesteskind van deze beeldhouwer Bussum verlaten; er zal een leegte zijn ontstaan in de tuin, maar tevens in het hart van'mevrouw Van der Kreek, die, zelf begaafd schilderes, tot in détails meeleeftmet het werk van haar echtgenoot. Velsen daarentegen zal. een machtig handwerk rijker zijn geworden. Voorbereidingen voor de onthulling. Het lijkt zo heel eenvoudig te worden, op die dag van de 5de Mei, deze onthul ling. Er is echter in werkelijkheid een groot organisatorisch, talent voor nodig om deze zaak tot in de finesses te regelen. Een klein comité is hiervoor onvoldoende. Daarom heeft het eomité zich geroepen gevoeld langs deze weg een beroep te doen op de besturen van alle oranje-, buurt- en jeugdverenigingen in Velsen om afgevaardigden te zenden naar het Sta tionskoffiehuis in Santpoort, op Vrijdag 20 Februari te 8 uur ten einde te komen tot een werkverdeling, zowel in technisch, practisch als administratief opzicht. Waar in andere jaren de verschillende vereni gingen de ochtendfeest inluidden met een aubade en kinderspelen, hebben thans reeds vele besturen besloten voor ditmaal inbreuk hierop te maken en in eenheid zich te scharen rond het monument, dat in zijn voetstuk ingemetseld, zal vermelden de namen van hen, die, afkomstig uit de gemeente Velsen, zijn gevallen, hetzij in de eerste Meidagen van 1940, hetzij door terreur of oorlogshandelingen, als slacht offers in de strijd om de vrijheid. „HET LIED VAN DE ZEE" De toneelclub van de Buurtvereniging „Da Costa" heeft voor de eerstvolgende uitvoering, welke waarschijnlijk in April wordt gehouden, in studie genomen het toneelspel „Het lied van de zee". De regie, welke voorheen werd gevoerd door de heer J. Engelhart is thans in han den fran de heer H. Tiemeyer. „Er wordt zelden een bazar gehouden voor de kerk en dat is'maar goed ook, het moet een uitzondering blijven. Omstandig heden maakten het nodig onze achterop geraakte kerkelijke „huishouding" weer op 'de been te helpen. Maar juist, nu het bij wijze van uitzondering gebeuren moet, moet het ook goed gebeuren, royaal en vrolijk, opdat we onbezwaard verder kun nen gaan en het haantje op de toren niet langer zijn kop hoeft te laten hangen". Zo schrijft ds. P. A. Tichelaar en hier mee is het doel van de bazar, welke op Donderdag 19, Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Februari in het Jeugdhuis gehouden wordt, duidelijk omschreven. En wanneer het aan het eind van deze drie dagen zo is, dat het haantje op de toren van de Hervormde kerk weer fier over het huizencomplex van ons dorp kijkt, dan zal dit een waardige beloning zijn voor de vele dames en heren, die zieh weken en maanden hebben ingespannen, om de kerkvoogdij uit haar moeilijkheden te helpen. Bovendien hopen zij, dat de offervaardigheid van de be zoekers zo groot zal zijn, dat er ook nog wat overblijft, om de verwarming van de kerk eens goed onder handen te nemen. Op velerlei wijzen kan men zijn steentje tot het welslagen van de bazar bijdragen, want hij biedt „elck wat wils". In de eerste plaats komen er verschil lende stands, waar allerhande artikelen verkrijgbaar zijn, r als kunstvoorwerpen, schemerlampjes, wandversiering, levens middelen, speelgoed en vooral textielgoe- deren zonder punten. Een bazar zonder attracties zou zo iets zijn als hutspot zonder klapstuk en daar om heeft het comité er voor gezorgd, dat de bezoekers in dit- opzicht niet te klagen zullen - hebben. O.m té beginnen zijn het traditionele rad van avontuur en de grab belton aanwezig. Dan zijn er nog de oud- IIollandse of is het de oud-Friese? sjoelbak, de schiettent en de werptent, waarin alles kort erf klein gegooid mag worden. Wie zich in deze sporten niet be dreven genoeg voelt, kan het gemakkelij ker aanleggen door te raden naar de naam van een pop of het aantal stukjes anthra- ciet in een zak. En wie zich van dit alles vermoeid vöelj, kan in de filmzaal of in de theetent weer wat op adem komen. Beverwijk „Een reis door Rusland" Het was een goed idee van „de Giete- ling" om jhr. dr. J. C. Mollerus uit te nodi gen iets van zijn zwerftocht van 31 dagen door de Sovjet-Unie te vertellen. Het werd dan ook een interessant verhaal dat door de spreker op een humoristische en gezellige manier werd opgedist. Daartoe door ruim 50 neringdoenden uit Santpoort en een zevental grote firma's buiten Santpoort in staat gesteld, zijn voor alle hierboven genoemde spelen aardige prijzen beschikbaar 'gesteld. Donderdag wordt de bazar 's avonds om 8.30 uur geopend. Vrijdag daaraanvol gend is hij opengesteld van 2.305 uur en van 811 uur en op de laatste dag van 8—11 uur. Voor de jeugd is de bazar spe ciaal opengesteld op Zaterdag van 2.30 tot 5 uur. GOG0OOOGOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOGXDOOOOOOOOOOOO Wij ontvingen: Gemoltonneerd ondergoed Wollen handschoenen Shawls (effen en ruit-desein) r.„ Sokken Sportkousen Voorts: Overhemden met vast boord 2 boorden Dassen, kreukvrij, 1.95. zuiver zijde, prachtige dessins Bretels, geheel elastiek Ph. de Koning KENNEMBRLAAN 21 33OO000O00000OOOOOOO00OOOGO0OOOO0OOOOOGO0OGOGOOOOOOOOO (Adv.) Grote bedrijven vragen om uitbreiding Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat ter gemeente-secretarie (IVe afdeling) ter inzage liggen, verzoe ken van: d'e N.V. Van Gelder Zonen te Velsen-Noord, om vergunning tot het uit breiden van de papier- en cellulosefabrie- ken, door het opstellen van 3 schilmachï- nes, 1 afzuig ventilator^ 3 rolaandrij vingen en 7 electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 188 pk. in de werkplaats voor het schillen van papierhout. De Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. te 's-Gravenhage, om ver gunning tot het oprichten van een petro- leum-opslaginrichting, bestaande uit een ondergrondse petroleum-bewaarplaats met een inhoud van 6000 liter en een daaraan verbonden bovengrondse aftapinrichting. De Koninklijke Nederlandse Hoogovens- en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van het hoogovenbedrijf door het opstellen van 19 werktuigen en 23 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 92, 25 pk., in de constructie-werkplaats. Op Zaterdag 28 Februari 1948 te elf uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid be staan om bezjwi in te brengen W telijk toe te lichten. Gratis thuisgebracht De politie werd gewaarschuwd, dat op het kruispunt Koningstraat-Begijnestraat een man met een bloedende wond aan het achterhoofd op de straat lag. Inderdaad was dit het geval Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat deze inwoner van Velsen, komende uit een café, achter op een fiets van een totaal on bekende voorbijganger had willen springen. Aangezien door zijn cafébezoek het begrip van hoogte en afstand waren verdoezeld, sprong hij mis, met het ver melde gevolg. De plaatsvervanger van dokter Melchior, dokter Lubbers, verbond de wond, waarna de politie de man per auto thuis bracht. „DE HEILIGE VLAM". De geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" heeff voor haar laatste uit voering van het seizoen 1947'48 in studie genomen het toneelstuk „De Heilige Vlam", bestaande uit drie bedrijven, dat opgevoerd zal worden op 20 en 21 April in het Kenne- mer-Theater. „CHRISTENDOM EN HUMANISME". Uitgaande van de Gemeente van Vrij zinnig Hervormden zal op Donderdag 26 Februari de heer prof. dr. M. A. Beek een lezing houden over het onderwerp: „Chris ten tegen deze verzoeken tendom en Humanisme". Deze avond deze mondeling, en schrif- wordt gehouden in de kerk van de Vrij zinnig Hervormden aan de Prinsesselaan. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 45) Hij trok heftig aan zijn cigaret. Strikt gesproken, had hij gisteravond een meisje gekust, maar het was een heel onschuldige kus en bovendien had hij gedacht, dat het een kind was. En het was werkelijk niet veel meer dan een kind geweest. Negen tien jaar en kinderlijk onschuldig. Hij had haar een pop gegeven en ze had die bij zich in bed genomen. Die kus telde niet. En nu zou hij verder alleen aan Cynthia denken. Hij zuchtte en ging zitten. Die kus telde niet, maar die andere, die hij haar zo graag had gegeven, toen hij wist, dat ze geen kind was? Zijn geest dwaalde weer af en keerde niet terug naar Cynthia dan enige uren later, toen hij naar haar foto keek voordat hij naar bed ging. HOOFDSTUK XII. Henry ontvangt, „,Nu goede avond en hartelijk bedankt voor de buitengewoon prettige avond. Het spijt me, dat mevrouw Melvil ziek is; ik zou haar graag wat bloemen sturen". Henry keek verbaasd. „Bloemen!" zei hij. „Ja, wilt u zo vriendelijk zijn, mij het adres van het ziekenhuis te geven". Henry ademde zwaar. Hij meende een ogenblik, dat mevrouw Robinson het over de begrafenis had en dat had herp zeer „voorbarig geleken. Zijn vrouw was in een ziekenhuis, zij had een blindedarmoperatie ondergaan en tot nu toe hadden zich geen complicaties voorgedaan. Maar hij had zich niet voorbereid op de vraag in welk zie kenhuis ze werd verzorgd en hij dankte mevrouw Robinson voor haar vriendelijke gedachte, maar hij zei, .dat zijn vrouw al zoveel bloemen had gekregen, dat het zie kenhuis er op het ogenblik geen meer koh bergen. Mevrouw Robinson was een zwaarge bouwde vrouw met bleke, vïsachtige ogen, vlashaar en vooruitstekende tanden. Ze was erg druk en aanstellerig in haar ma nieren. Haar man, die naast haar stond, was een klein, mager mannetje, met een kaal hoofd en ogen, die schuil gingen ach ter grote brilleglazen. De heer en mevrouw Robinson stonden op het punt om weg te gaan, zij stonden al twintig minuten op het punt om weg te gaan, maar mevrouw Robinson had steeds opnieuw weer iets te zeggen. Die avond was een ware pijniging ge- iedere keer, als die dame haar vertrek uit stelde, groter werd. Maar van een andere zijd'e bezien, was de avond een groot succes geweest; de heer Robinson twijfelde er stellig geen ogenblik aan, dat Henry een vrouw en vier kinderen had. Hij had drie van de kinderen met zijn eigen ogen gezien. Henry had de heer Robinson op de Maandag na het Kerstfeest ontmoethij nam weer dezelfde trein, die de heer Ro binson gewoonlijk nam en deze keer had hij de belastinginspecteur niet geme den, integendeel, hij had zijn gezelschap opgezocht. Hij had de heer en mevrouw Robinson uitgenodigd bij hem te komen 'dineren, er handig voor: zorgend, dat oude jaarsavond hierbij niet ter sprake kwam, Want hij voelde er niets voor om tot diep in de nacht op te blijven, handen te schud den en oudejaarsavondliedjes te zingen. •Hij behoorde niet tot die mensen, die zich konden opwinden over het feit, dat de zon •weer de plaats aan de hemel, had ingeno- zouden zijn om hem te steunen, was men overeengekomen er een soort feestje van te maken. Er zouden wat versieringen worden aangebracht en meer van die klei nigheden. Michael en Christopher zouden gasten zijn, die voor een paar dagen bij Henry logeerden, om hem gezelschap te houden zolang zijn vrouw weg was. Betty kon niet worden uitgenodigd, daar er za ken konden worden besproken, waarvan zij niet op de hoogte was. Bleef natuurlijk het probleem Bunty. Bunty was er nog steeds en niets wees er op, dat zij spoedig zou vertrekken. De er varen gouvernante, die haar zou vervan gen, had haar komst moeten uitstellen ten gevolge van een aanval van influenza. Henry had haar toen helemaal afgeschre ven. Bunty was wel ongeveer het tegen overgestelde van hetgeen hij uitgezocht zou hebben als gouvernante voor de kin deren, maar zij vervulde eigenlijk twee rollen: gouvernante en kindermeisje. Zij men, die ze driehonderd vijf en zestig da- vervulde zelfs nog een derde rol, want zij gen geleden ook had bezet; en zelfs indien deed al het naaiwerk, niet slechts dat van hij dat had gekund, dan zou hij er toch de kinderen, mafir ook dat van de drie nog niet aan hebben gedacht om juist een heren. Er miste nu nooit meer een knoop dag voordat hij zijn eerste belastirgtermijn aan hun hemd en him was werd voor hen schuldig was, een inspecteur van de belas- opgeborgen en hun schone kleren voor hen regelmaat, die En Bunty was klaargelegd, met een tihg. uit te nodigen. ï)e heer Robinson had, nadat hij er met Henry's hart góed deed. weest voor Henry en achter het beleefde zijn vrouw over had gesproken. Henry's helemaal niet lastig, 's avonds zat ze in glimlachje, waarmede hij luistefde naar I uitnodiging aangenomen. Daar Henry er 1 haar hoekje te naaien én overdag was ze mevrouw Robinsons ontboezemingen, ver- absoluut op gesteld was, dat Michael en onophoudelijk bezig met de kinderen. borg hij een ondraaglijke spanning, die, 1 Christopher bij het diner tegenwoordig (Wordt vervolgd). „MISLUKTE LEVENS" In het toneelstuk „Mislukte Levens", dat de toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" op 13 April in het Kennemer-Theater, als derde en laatste opvoex-ing van het seizoen 19471948, ten tonele zal brengen, zullen de dames A, ten BoomSteegman, T. v. d. SteenJansen, N. StruveBaak en M. v. d. Lugt en de heren J. Warmerdam, W. van Zutphen, A. van der Linden en J. van der Well de daarin voorkomende rollen vertol ken. De voorzitter, de heer G. Terstall zal als regisseur fungeren. Velsen-Noord Schoolvoetbal rond Pasen Voor de zeventiende maal gaat de afdeling Haarlem van de X:N.V.B. tijdens de aan staande Paasvacantie schoolvoetbalv/edstrij- den organiseren, waarbij in vijf afdelingen zal worden gespeeld. De leeftijden voor de deelnemers liggen tussen 16 en 19 jaar. Afdeling A is voor leerlingen van middel bare en daarmede gelijk te stellen scholen; afdeling B huisvest leerlingen geboren in 1929 of later en C die in 1932 of later zijn geboren. In de afdeling D zullen spelen leerlingen van de lagere klassen van ULO-scholen, HBS, Lycea, Gymnasium, Nijverheidsonder wijs en scholen met 7e en 8e leerjaren. De leerlingen moeten zijn geboren in 1934 of later-. In de E-afdeling komen de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen, die van 11 tot 13 jaar mogen zijn, uitkomen. Een comité van aanbeveling is -samenge steld en hiervan maken de bui-gemeesters van Haarlem en omgeving deel uit. De inschrijvingsformulieren zijn reeds ï'ondgezonden. Deze moeten voor de scholen, die in Velsen-Noord en Beverwijk zijn ge vestigd uiterlijk Zaterdag 28 Februari a.s. worden ingeleverd bij de heer J. A. ten Na- peL Stationsweg 55 te Velsen. Watervliet III kampioen De Velser korfbalenthousiasten, die met leedwezen moesten vaststellen, dat Water vliet I het in de tweede klasse N.K.B. door een onverwachte overwinning van het Santpoortse Sport Vereent op Aurora I niet heeft kunnen bolwerken, kregen toch nog reden om troost te putten uit het be haalde kampioenschap van Watervliet III in de tweede klasse Haarlemse Korfbal Bond. De degradatie van het eerste Watervliet- twaalftal naar de derde klas kan niet meer worden herzien. Het derde twaalftal deed het beter en werd onverwacht kampioen, na de vorige strijd met 31 verloren te hebben van Animo Ready Til te Haarlem. Daar de H.K.B. twee tweede klassen telt zullen door de „fortuinlijke" Watervlieters promotie wedstrijden gespeeld moeten worden. Speeltuinvereniging „Da Costa" opgericht Grote belangstelling voof sociaal jeugdwerk De activiteit van een voorlopige com missie voor speeltuinwerk in de Da Costa- buurt te Velsen-Noord, gebaseerd op de plannen en het initiatief van de Buurtver eniging „Da Costa", is Maandag eindelijk met succes bekroond geworden door de op richting van de Speeltuinvereniging „Da Costa". Het sociaal element, dat in deze volk rijke buurt door de betreffende vereniging na de bevrijding is aangekweekt en waar aan het ijverige bestuur reeds zijn volle aandacht geeft, is ongetwijfeld weer ver rijkt. De vergadering in het sportpaviljoen „Watervliet" was slechts matig bezocht en daaruit bleek reeds, dat de buurtbewoners zich ten volle konden verenigen met de verwerkelijking der plannen. De heer D. J. Slotboom, die de leiding der bijeenkomt had, bracht in zijn opening nog eens het mooie van het sociale jeugd werk naar voren en herinnerde aan de oorspronkelijke pogingen tot het verkrijgen van een speeltuin, die slechts zeer ten dele succes hadden. Een andere en zeker betere oplossing werd gevonden door het contact met de Vereniging „Hoogovenstaten", die leidden tot de oprichtingsbijeenkomst. Namens „Hoogovenstaten" gaf de heer J. Broeksma van de Jeugdraad dezes, vereniging, zijn grote waardering te kennen voor de ont plooide activiteit van het Da Costa-bestuur en de commissie. Hij stelde vast, dat ach teraf'gebleken was dat beide verenigingen dezelfde plannen koesterden, waardoor de besprekingen een merkbaar succes hadden. De heer Broeksma zag in een goed opgezet speeltuinwerk een moraliserende werking, doch hiervoor zijn echter goedwillende medewerkers nodig. Een speeltuin vraagt niet alleen materiaal, maar ook de onont- beerlijke financiële steun. Het bleek, dat reeds 127 gezinnen met 266 kinderen zich bereid hadden verklaard aan het speeltuinwerk deel te nemen, een fraai succes" van de commissie, die veel waardering kreeg. De heer Slotboom achtte het mogelijk reeds binnen enkele weken, materiaal voor, de speeltuin, die op een mooi stuk grond van „Watervliet"-complex aan de Noorderlaan zal komen, tegemoet te kunnen zien. Met de verkiezing van een bestuur werd, nadat de Speeltuinvereniging „Da Costa" was gedoopt als onderafdeling; van „Hoog oven Staten", de nieuwe vereniging ge sticht. De bestaande actieve commissie, ge vormd door de heren D. Aafjes, L. Pluim, B. Kremer, Fr. Huider en J. Eckhard on derging als bestuur uitbreiding met de heren G. Duineveld en J. Duineveld. Voor de Da Costa-buurtvereniging werden toe gevoegd de heren D. J. Slotboom, voorzit ter en W. Ent, secretaris, als contact-leden. De contributie zal door het bestuur nader worden geregeld en op verzoek per gezin worden aangeslagen. Getracht zal worden deze zo laag mogelijk te houden, Overigens zullen alle voorzieningen, welke voor goed speeltuinwerk nodig zijn worden getroffen: De „Da Costa"-speeltuin kan thans, dank zij veel opofferingen en moeiten, zijn arbeid gaan verrichten en het is wenselijk, dat dit. werk goed vaart, gestuwd door een flinke Hoogovenstaten- brie? in het tv^ng van het parool: Da jeugd van de straat. j

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3