c J c Euwe ïm „Concordia" gaf boeiende turndemonstraties Voorting won „Cycle-cross' door Amsterdams bos PANDA EN DE PROFESSOR Wereldnieuws J MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 over het wereldkampioenschap Tweekampen verdienen de voorkeur In het rustig studeervertrek van zijn woning aan de Johan Verhulst- straat te Amsterdam treft dr. Max Euwe de laatste voorbereidingen voor de strijd om het wereldkam pioenschap schaken. Na een rust periode van enige maanden heeft hij in December Sfe training hervat en afgezien van een tijdelijk verblijf in Hattem, is zijn huis in de hoofdstadb nu het pelgrimsoord, waar sterke spelers uit binnen- en buitenland verschijnen om met hem verschillen de openingsvarianten te bestuderen en hem, eventueel, hun kennis ter beschikking *te stellen. O'Kellv, de bekende Belg, heeft al herhaaldelijk als sparring-partner gefungeerd; er komen ook anderen als Van Scheltinga, I lijk, zou daar overigens niet het minste Cortlever en de jeugdige Van den Bergh bezwaar tegen hebben. uit Leiden. Technische achterstand ingehaald. Euwe meent met vrij grote stelligheid te kennen zeggen, dat hij de depressie van het vorige jaar wel te boven is. In Argen tinië was het resultaat overigens geenszins zo slecht als men hier en daar wel heeft willen beweren; Een vijfde plaats in een veld van zeer sterke spelers zou op zich zelf een buitengewoon fraaie prestatie ge noemd kunnen worden. „Maar van mij verwacht men blijkbaar altijd uitzonderlijk goede resultaten", verzucht Euwe berus tend. Hij ontkent intussen niet, dat hij op die reis en ook daarna in Hilversum bepaald beneden z'n vorm van vroeger heeft ge speeld. In Argentinië scheelde dat mis schien een halve klasse, in Hilversum on getwijfeld twee klassen! Een zekere tech nische achterstand, veroorzaakt door te weinig tijd voor studie, heeft daar stellig toe bijgedragen. En voor een belangrijk deel ook de plotselinge klimatologische verandering! Immers acht dagen nadat hij van een tournée door Zwitserland was te ruggekeerd, zat hij al in Argentinië met z'n gans afwijkende omstandigheden.... Men k&n er overigens van verzekerd zijn, dat onze kampioen, die in z'n leraars- functie twee jaar verlof heeft gekregen tot September a.s., alles in het werk heeft ge steld om zijn technische achterstand in te halen en vol goede moed de komende wedstr:'d tegemoet ziet! Liever een tweekamp. Over de opzet van het huidige tournooi is dr. Euwe weinig enthousiast. Een zui vere uitslag wordt z.i. alleen in een twee kamp verkregen en hij heeft een derge lijke beslissing dan ook altijd voorgestaan. Naar zijn mening had men tweekampen moeten organiseren: een tussen Botwinnik en Keres (of Smislof) en de andere tussen hem zelf en Reshevsky (of Fine). De kam pioenen van die beide wedstrijden hadden dan onderling moeten strijden om de hoog ste titel. Feitelijk is het z.i., dat men in de ver gadering- van 1947 van de Wereldschaak bond met die idee in meerderheid wel ac- coord ging. maar de Russen prefereerden een reeds in 1946 getroffen regeling. En omdat de Russen zo'n belangrijke rol spe len op schaakgebied en in de strijd om het wereldkampioenschap node zouden wor den gemist, heeft men deze regeling ge handhaafd. De Russen kregen daarbij het recht met evenveel candidaten uit te ko men als de rest van de wereld, drie dus: Botwinnik, Keres en Smislof. Nu zal Fine echter niet van de partij zijn. Zullen de Russen thans hun derde mah, Smislof, op het laatste moment nog terug trekken, omdat de verhouding anders scheef komt te liggen? „In ieder geval is het zeker", zegt Euwe. „dat men Smislof niet zou hebben ge vraagd, indien men geweten had, dat Fine niet zou verschijnen". Er is een andere oplossing in die zin, dat men alsnog Najdorf vraagt om de openge vallen plaats in te nemen, maar er is niet veel kans op, dat dit gebeurt, omdat het kort dag begint te worden. Euwe, persoon- Verdrijf Verkoudheid Brengt direct verlichting KV. CHEM. PHARM. FABR. SPATULA, LOSSER O. (Adv.) De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Schubert. 8.15 Platen. 9.00 Herhaling Licht baken. 9.30 Pianowerken van Beethoven en Brahms. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Weense muziek. 10.40 Voordracht. 10.50 Kamermu ziek. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Sym- Ïihonische muziek van Smetana. 12.00 Ange- us. 12,03 Metropole-orkest, 12.30 Weerbericht 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 33.25 Zang en piano. 13.50 Muziekliteratuur. 14.00 Liederen uit 1550. 14.30 Gezinsverzorg sters. 15.00 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Kamer koor. 17.45 Sumatra's Oostkust. 18.00 Volks- liederenkwartet. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 9.15 Platen. 19.30 „Radiogenes". 19.45 Niwin. 19.50 Wederop bouw. 20.05 De gewone man. 20.12 Piano-duo. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Pianowerken van Bach. 21.40 Moderne kamermuziek. 22.07 Actualiteiten. 22.15 Gebed. 22.45 Symphoni- sche muziek. HILVERSUM n. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Pianowerken van Mendelssohn, Liszt en Chopin. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Operette fragmenten. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Sym- phonische muziek. 11.45 Vraaggesprek over Indië. 12.00 Lyratrio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor t platteland. 12.43 Platen. 13.15 Dans- orkest. 13.45 Operaduetten van Dvorak en Smetana. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Russische muziek. 16.30 Pianoduo. 16.40 De schoolbel. 17.00 Muziek voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Vaudeville-orkest. 19.00 Het klokje van zeven uur. 19.05 Tom Poes. 19.15 Schubert. 19.45 Gesprekken met dokters. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Gevraagde platen. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.30 Schubert. 23.15 Symphonische muziek. Botwinnik favoriet? „Botwinnik", zegt Euwe, „heeft vele suc cessen behaald, maar het is de vraag of hij die in een zo geconcentreerd gezelschap als dit zal kunnen herhalen, ik bedoeltegen schakers van zo uitblinkend formaat als hier nu bijeengebracht worden". Van Smislof, die nummer drie op de Russische ranglijst staat, heeft hij herhaal-» delijk gewonnen, maar als wij een.bereke' ning maken van de partijen, welke Botwin nik in de laatste 15 jaar tegen de andere heeft gespeeld, dan blijkt dat hij tegen Reshevsky twee .punten voor staat, tegen Euwe twee punten achter, tegen Fine één punt achter en tegen Keres twee punten voor. Veel meer dan 50 procent van de winst heeft hij tegen die anderen dus niet kun nen boeken. Euwe meent, dat Botwinnik zeker win naar zou worden, als aan dit tournooi nog een tiental anderen als Najdorf e.d. waren toegevoegd, omdat hij tal van keren .ge toond heeft tegen goede spelers veel bete re resultaten te kunnen boeken dan b.v. Reshevsky en nijzelf. „Maar tegen de allersterksten?Het zal moeten blijken", zegt hij rustig en niet zonder zelfvertrouwen. Russen hebben het gemakkelijker Wat de voorbereiding en de verzorging betreft zijn de Russen zonder twijfel in het voordeel. Schaken is in Rusland staatszaak en van officiële zijde wordt dus alles ge regeld. Bij hun training krijgen zij alle mogelijke faciliteiten, de ingenieur Botwin nik zowel als Smislof en de vroegere Est- lander Keres. Het vliegtuig voor de reis haar Den Haag (en terug naar Moskou) wordt voor hen besteld en de Russische ambassade in ons land zoekt wel uit, wat zij te eten moeten hebben! Met de anderen is dat anders. Euwe heeft weliswaar zijn verlof als leraar, maar als hij straks naar Moskou gaat moet hijzelf uitzoeken, wat hij daar wel en wat hij daar niet te eten kan*krijgen. Hij heeft beslom meringen inzake de reis, met deviezen en met de voorraad levensmiddelen, welke noodzakelijkerwijs meegenomen moet wor den, want al is de ontvangst ginds uitste kend, zijn maag kan de aard van het eten niet altijd verdragen. Zo gaat het met de accountant Reshevs ky en zou het ook met Fine zijn gegaan, als hij zich niet had teruggetrokken. Fine heeft dat vooral gedaan om finan ciële reden. Wie het bedrag van de uitge loofde prijzen hoort, zal dat aanvankelijk nauwelijks willen geloven: 5000 dollars voor de winnaar, 3000 voor nummer twee, 2000 voor nummer drie en 1000 voor nummer vier. Men dient wel te bedenken, dat met het tournooi bijna drie maanden gemoeid zijn. Er "zijn bovendien ook minstens drie maanden van intensieve voorbereiding no dig, zodat dé deelnemers" er op moeten rekenen een half jaar hun gebruikelijke inkomsten te derven! Alleen een hoge plaats in de eindstand van deze wedstrij den kan dat goedmaken In 1950 een tweekamp Dr. Euwe vertelde tot besluit, dat de nieuwe wereldkampioen zijn titel tot 1950 -zal behouden. De wereld is door de inter nationale schaakbond in zones verdeeld. Op het ogenblik speelt men om de zöne- kampioenschappen, wfema de nummers één elkaar gaan bestrijden in een inter- zóne-tournooi. Zij, die dan de eerste vijf plaatsen bezetten, zullen in 1949 uitkomen tegen de deelnemers aan de wedstrijden, die nu in Den Haag worden gehouden, uit gezonderd natuurlijk de titelhouder. Moch ten er dat maar vier zijnr dan zal alsnog een vijfde speler worden aangewezen. En wie in die strijd als winnaar eindigt zal in 1950 de tweekamp tegen de wereldkampioen mogen voeren. Het is een lange weg, die overigens waarborgt, dat inderdaad de bes te man naar voren zal komen! Schaatsenrijden Broekman won 5000 meter in Oslo Bij de internationale wedstrijden te Oslo heeft de Amerikaan Fitzgerald de 500 meter gewonnen in 43.1 sec. Kees Broekman werd eerste op de 5000 met een tijd van 8 min. 39.1 sec. De resultaten luiden: 500 meter: 1, Fitzgerald (V. S.) 43.1 sec.; 2. Johnny Werket (V. S.) 43.4 sec.; 3. en 4. Del- bert Lamb (V. S.) en Ken Henry (V. S.) 43.5 sec.; 5. Helgesen (Noorwegen) 43.7 sec.; 20. Langedijk (Nederland) 46.5 sec.; 21. Broekman (Nederland) 47 sec. 5000 meter: 1. Broekman (Nederland) 8 min. 39.1 sec.; 2. Lundberg (Noorwegen) 8 min. 39.7 sec.; 3. Konsmo (Noorwegen) 8 min. 42.9 sec.; 4. Pajor (Hongarije) 8 min-. 45.9 sec.; 5. Langedijk (Nederland) 8 min. 46.7 sec.; 6. Johnny Werket (V. S.) 8 min. 48.3 sec. Wedstrijden te Trondhjem. De Noor Liaklev won de 3000 meter in 5 min. 34 sec. te Trondhjem. Het klassement luidde verder: 2. Farstad (Noorwegen) 5 min. 37.4 sec.; 3. Wahl (Noorwegen) 5 min. 42.5 sec.; 4. Johansen (Noorwegen) 5 min. 45.3 sec.; 5. Huiskes (Nederland) 5 min. 48.6 sec.; 6. Andersen (Noorwegen) 5 min. 55.3 sec. Op de tweede dag van de internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats ■won Odd Lundberg de 10.000 meter na een prachtige rit tegen Kees Broekman, de num mers 1 en 2 van de 5000 meter. Broekman had vrijwel voortdurend de leiding en de 5000 meter gingen in 9 min. 5 sec. In het tweede gedeelte haalde de Noor zijn .achterstand in. De resultaten luiden: 1500 meter: 1. Werket 2.21.7; 2. Konsmo 2.22.4; 3. Lundberg 2.23; 4. en 5. Pajor en Pettersen 2.24.7; 6. Broekman 2.25.1; 7. Mar- tinsen 2.25.3; 8. Henry 2.25.7; 9. Langedijk 10.00 meter: 1. Lundberg 17.00.5; 2. Broek man 18.01; 3. Pajor 18.01.9; 4. Werket 18.14.8; 5. Konsmo 18.17.3; 6. Martinsen 18.17.6; 7. Langedijk 18.17.9. Olympische Spelen Voedsel voor de deelnemers in Londen Lord Burghley heeft een lijst gezonden aan ?neraal John R. Kilpatrick, de manager van .-Iadison Square Garden te New York. waar- »p nauwkeurig is aangegeven welke voe dingsmiddelen en in welke hoeveelheden deze vereist worden, nodig zijn voor de deel nemers aan de Olympische Spelen te Londen. Op deze lijst ontbreken slechts de eieren, die Denemarken beschikbaar stellen zal. Ameri kaanse sportsmen zullen voedingsmiddelen als geschenk naar Londen zenden. Het plan is, volgens generaal Kilpatrick, tezelfdertijd advertenties in duizenden dagbladen en tijdschriften te plaatsen. waarin aan' Amerikaanse sportsmen verzocht wórdt bij dragen in geld of voedingsmiddelen te jenden naar een te bepalen centrum in New York. waar alles ingezameld, aangekocht eh uit eindelijk verscheept zal worden. Nederlandse uitzending naar Londen in gevaar Binnenkort wordt een bijeenkomst gehou den tussen het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité en de voorzitters dei- nationale sportbonden ten einde het vraag stuk der financiering der Nederlandse uit zending naar de Olympische zomerspelen te Londen te bespreken. De situatie is namelijk zo, dat nu de rege ring niet in de gelegenheid is een subsidie te verlenen, het N.O.C. in totaal slechts vijf tig personen, officials inbegrepen, naar Londen kan zenden. Dit betekent, dat als Nederland een voetbal- en een hockeyploeg naar de zomerspelen zou afvaardigen, de fondsen uitgeput zouden zijn. Aangezien het bestuur van het N. O. C. op het standpunt staat, dat een dergelijk klein aantal onaan vaardbaar moet worden geacht, gezien de positie, welke ons land inneemt in de inter nationale sportwereld, wil men in overleg met de sportbonden wegen zoeken om een oplossing voor dit financiële probleem te vinden. Men schat het ontbrekende bedrag op f 50.000. (Van onze medewerker) De Gymnastiekvereniging „Concordia" heeft Zaterdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal bewezen, dat ook zonder kam pioenen e.d. een uitvoering te geven is, die als geheel niet achterstaat bij demonstra ties van verenigingen, die in het gelukkig bezit zijn van dames- en heren-afdelingen, welke technisch ver boven het gemiddelde komen. Concordia bracht het niet tot een dergelijke prestatie door aanwending van uiterlijke vormen, die een gebrek aan we zenlijke inhoud verbergen. Neen, de gehele avond was er sprake van een eerlijke en gezonde opvatting. Daar kwam bij, dat veelal de nummers in grote afwisseling op een bijzondere wijze waren geësceneerd. In het kort: leken en deskundigen hebben kun nen genieten van een boeiende uitvoex-ing van gymnastiek, die lichamelijke opvoeding mocht worden genoemd. Met een juist inzicht heeft de technische leiding, bestaande uit mejuffrouw Jonkman en de heren Duijff, Rol. Nieuwenweg en Bosscha gebruik gemaakt van de krachten, waarover Concordia op het ogenblik be schikt. Daar waren veel goede bij en vooral om met het toestelturnen te beginnen werd dit bewezen door het hoogstaande klassikale brugturnen, door meisjes uitge- voei'd.0 De dames zijn daarin klaarblijkelijk bezig met succes eên achterstand in te ha len. Er kwamen weinig heren aan bod voor het hun zo geëigende toestelturnen. Uit een en ander bleek, dat over het algemeen de Verscheidene beroepsrenners van naam legden Zondagmiddag het loodje tegen jonge en sterke amateurs in de eerste Nederlandse cross-country op de fiets.ook wel „cycle-cros" enaamd, die de jubilerende Amsterdamse Sportclub „Olympia" in het Amsterdamse Bos hield. De toch reeds niet gemakkelijke wedstrijd, waarin de deelnemers in iedere ronde bijna 2-k.m.- met hun karretje op de nek over onbe rijdbaar terrein moesten lopen, werd ver zwaard door de flinke vorst en de felle Noordoostenwind, die zo afsschrikwekkend over de vlakte joeg, dat slechts een handje vol toeschouwers er de warme kachel voor had verlaten. De opbrengst voor de NIWIN was dientengevolge gering. De renners (beroeps- en amateui-- geza menlijk) legden het 8 k.m. lange pax-cours driemaal af, waarbij zij ruim 5 k.m. moesten lopen. Voorting uit Haarlem werd eerste in Athletiek Te koud voor de veldloop De voor Zondag uitgeschreven veldloop voor leden van de HAV „Haarlem" nabij het Brouwerskolk je is wegens de kou uitgesteld tot Zondag 14 Maart. Dan starten de vetera nen eveneens. De gebruikelijke training ging echter ge woon door. Hockey Hockeyspelers in training Aan de training voor de internationale wedstrijden met als einddoel het Olympisch hockeytournooi te Londen, nemen de volgen de spelers deel: Ancion (Kampong). Boer stra (HHYC), Bolsius (Tilburg), Bromberg (HHYC), .Couvret (HDM), H. Derckx (De venter), Drijven (Leiden), Dijkstra (Leiden), D. Esser (Togo), Van Heel (HHYC), E. Kruize (Laren), R, Kruize (HHYC), Lang- hout (Hilversum), Loggere (Lai-en), De Looper (Hilversum), R. Mendes de Leon (Hilversum), Richter (Be Fair), Steinz (EMHC) Tekenbroek (Togo) en Tiel (HHYC). De deelnemers aan een wielerwedstrijd in het Amsterdamse Bos moesten niet alleen hard kunnen rijden, maar ook moesten zij over heuveltjes klimmen, hetgeen niet het .gemakkelijkste deel van de wedstrijd was. de tijd van 47 min. 52 sec., gevolgd door Van Gelder uit Amsterdam. De eerste beroeps renner, die de finish passeerde, was Ott uit Amsterdam, die als vijfde aankwam. In de andere drie klassen reden de deel nemers het parcours tweemaal. Van de 16 k.m. moesten zij dus bijna 4 k.m. te voet af leggen. De winnaar bij de toeristen, Bakker uit Amsterdam, noteerde een tijd van 33 min. 51 sec. Tweede werd Groeneveld 'uit Haarlem. Bij de dames plaatsten zich twee schaat senrijders van naam, die in deze koude blijk baar in haar element waren. De dochter van gangmaker Wiersma uit Amsterdam werd tweede. Mevrouw Louwin '(Amsterdam) no teerde als eerste een betere tijd dan de win naar bij de junioren. Uitgebreid programma voor Haarlem en Beverwijk In de komende maanden zal in Ken- nemerland een aantal wielerwedstrijden worden gehouden. Het programma luidt: 29 Maart (De Bataaf) ronde van Halfweg voor beroepsrenners, onafhankelijken, ama teurs en nieuwelingen. 5 Mei (Kennemer- land) §onde van Beverwijk voor amateurs en nieuwelingen. 6 Mei (De Kampioen) Ronde van Haarlem-Noord voor beroeps renners, onafhankelijken, amateurs en nieuwelingen. 5 Juni (Kennemerland) Ronde van Beverwijk voor beroepsrenners en onafhankelijken. 15 Juni Sportweek- ronde van „De Kampioen", wedstrijd voor amateurs en nieuwelingen in Haarlem- Noord. 1 Augustus (De Kampioen) Ronde van Haarlemmerhout voor amateurs en nieuwelingen. 9 en 15 Augustus (Kenne merland) Ronde van Beverwijk. HHYC BEHAALT LANDSKAMPIOEN SCHAP IJSHOCKEY. De wedstrijd TYSC HHYC a is in een gelijk spel (22) ge ëindigd (10, 11, O—l). Hiermee heeft de Haagse club het kampioenschap van Neder land behaald. stimulans tot een hogere toesteltechniek van de jonge Concordianen zal moeten uit gaan. Dezen zijn daartoe zeker in staat. Oefeningen zonder toestellen waren er te kust en te keur in zodanige.vormen, dat zij het belangwekkendste deel van de avond innamen. Ö.a. zagen wij de serie „Mooi Holland", die op het a.s. K.N.G.V. Jubel feest té Arnhem door 12000 dames en meis jes tegelijk zal worden uitgevoerd. Naast andere nummers vrije oefeningen stonden oefeningen met springrieten, linten en knot sen op het programma, waarbij de bege leidende muziek zeker voldeed. Ook de leiding van het kleuter-turnen stond op hoog peil, en wat de zo belang rijke rhythmische afdeling betreft, haar knotsoefening was uitstekend. Maar eigen lijk zijn aldus min of meer alle nummers van deze uitvoering te beoordelen. Concor dia heeft dan ook een zeer goede beurt ge maakt. Het is te hopen, dat deze vereniging elk jaar besluit een uitvoering te geven. De oud-voorzitter, de heer W. Hazevoet, leidde de avond in en hij dankte aan het slot de medewerkers. De uitvoering werd gevolgd door een bal. Zondagmiddag gaf Concordia een jeugd- uitvoering, waarvan enkele nummers door dames en hei-en werden verzorgd. Voor het grootste gedeelte was het programma gelijk aan dat van Zaterdagavond. Maar boven dien kregen vooral de talrijke 8- en 9-jari- gen hun beurt. Zij weerden zich onder har telijke deelneming van het publiek zodanig, dat de goede indruk van Zaterdag gehand haafd werd. Gymnastiek Wiethaar kampioen In de Zondag te Krommenie gehouden kampioenswedstrijden van het KNGV voor het district A (Noordholland en Utrecht) werd G. J. Wiethaar van de Gymnastiek Ver eniging „Heemstede" nummer één. Op de tweede en derde plaats kwamen resp. de Alkmaarder K. Boot en de Amsterdammer Lod. Groeneveldt. Bij de jeugdturners-werd de tweede plaats bereikt door W. J. de Wolf van Bato te Haarlem. Zwemmen Margot Marsman maakt een goede tijd Tijdens de jeugdcbïekamp, die Zaterdag avond in het Sportfondsenbad -Oost te Am sterdam gehouden is, werden enige invita tiewedstrijden voor de Olympische candi daten gehouden. De meeste belangstelling ging uit naar de 200 meter schoolslag dames, waaron de zusjes De Groot, die butterfly zwommen, verslagen werden door het school slag zwemmende Robbenmeisje Tonny Hom. Deze leerling van Jan Stender noteerde de niet onverdienstelijke tijd van 3 min. 2.8 sec. voor Annie de Groot met 3 min. 2.9 sec.. Tonny v. d. Dijssel (Robben) met 3 min. 3.8 sec., Janny de Groot, wie de butterfly blijk baar niet zo goed ligt, eindigde op de vierde plaats met 3 min. 7-6 sec. De 200 meter borstcrawl dames was voor Hanny Termeulen in 2 min. 32.7 sec. Ver heugend was echter, dat drie andere meisjes, n.l. Margot Marsman (HVGB), Willy Wil- lems (HDZ) en Gerda Groenhuysen (Rob ben) onder de 2 min. 40 sec. bleven. De 100 meter borstcrawl.herèn werd door het wegblijven van vier deelnemers een ge makkelijke overwinning voor Rob Sindorf voor Rinus van Daatselaar. De voornaamste uitslagen waren: 200 borstcrawl dames: 1. Hanny Termeulen (HDZ) 2 min. 32.7 sec.; 2. M. Marsman (HVGB) 2 min. 39.6 sec.; 3. Willy Willems (HDZ) 2 min. 39.7 sec.; 4. Gerda Groenhuy sen (Robben) 2 min. 39.8 sec. 100 meter rugslag heren: 1. Maus (Haar lem) 1 min. 11.9 sec.; 2. Rol (DJK) 1 min. 13.2 sec.; 3. Scheffer (DJK) 1 min. 14.8 sec. Jeugd van H.V.G.B. zegevierde Zaterdagavond nam de jeugd van HVGB deel aan de jaarlijkse driekamp in Amster dam met DJK en De Robben. Op vele num- 'mers waren de Haarlemmers favoriet. Zo werd HVGB op de 100 m. rugcrawl, 100 m. schoolslag en 50 m. -borstcrawl 1 en 2. De 10 x 50 m. borstcrawl-estafette voor „jeugd" werd een klinkende overwinning voor HVGB, die een 20 m. uitgelopen was op de tweede aankomende. De 5 x 50 m. estafette voor adspiranten werd gewonnen door De Robben. HVGB werd no. 2. De 3 x 50 m. wisselslag-estafette adspiranten bezorgde De Robben weer een overwinning, „de jeugd" van HVGB won ditzelfde nummer. Na afloop van het zwemgedeelte werd een halve competitie waterpolo gespeeld tussen de jeugdploegen van Robben, DJK en HVGB. De Haai-lemmei-s wonnen beide wedstrijden met 21 DJKRobben werd 5Q. De uitslagen warén: 50 m. rugslag adspi ranten: 1. K. de Wit, Robben 37.9 sec.; 2. H. Bos, DJK 39 sec.; C. Batenburg, DJK 39.9 sec.; 100 m. rugcrawl jeugd: 1. J. Hoekstra, HVGB 1 min. 15.6 sec.; 2. J. v. Rijn, HVGB 1 min. 18 sec.; 3, B. Arons, Robben 1 min. 19.5 sec.; 50 m. schoolslag adspiranten: 1. W. Gerritsen, DJK 39.2 sec.; 2. J. Wiltenburg, DJK 41 sec.; 3. H. Kelder, Robben 41.8 sec.; 100 m. schoolslag jeugd: 1. W. Halsema, HVGB 1 min. 22.9 sec.; 2. L. Schornagel, HVGB 1 min. 24.2 sec.; 3. D. Stijl, DJK 1' min. 28.4 sec.; 50 m. borstcrawl adspiranten: 1. A. v. Driebergen, HVGB 31.4 sec.; 2. F. Kuypers, HVGB 34.1 sec.; A. Kayser, Robben 34.4 sec.; 100 m. borstcrawl jeugd: 1. N. v. Vliet, Robben 1 min. 6.2 sec.; 2. J. Hoekstra 1 min. 8 sec.; 3. J. v. Rijk, DJK 1 min. 11 sec.; 3. x 50 m. wisselslag-est. adspiranten: 1. Robben 1 min. 55.5 sec.; 2. DJK 1 min. 56.8 sec.; 3. HVGB 1 min. 57.5 sec.; 3 x 50 m.: wis selslag est. jeugd: 1. HVGB 1 min. 44.2 sec.; 2. DJK 1 min. 46.5 sec.; 3. Robben 1 min. 50.4 sec.: 5 x 50 m. borstcrawl-est. adspiran ten: 1. Robben 2 min. 54.4 sec.; 2. HVGB 2 min. 58.9 sec.; 3. DJK 3 min, 8 sec.; 10 x 50 m. borstcrawl-est. jeugd: 1. HVGB 5 min. 24.2 sec.; 2. Robben 5 min. 42.7 sec.; 3. DJK 5 min. 56.1 sec. De eindstand luidt: 1. HVGB 1402.2 punt; 2. DJK 1471 pnt; 3. Robben 1478.5 pnt. 15. De Professor was niet op zijn gemak gaan zitten om af te wachten of de politie eens zou slagen. Nee, hij holde de deur uit met Panda op zijn hielen en stormde de straat in. De inbreker was nog niet ver gekomen (hij had het te druk gehad, zoals we wetenjj en Panda kreeg hem dan ook al gauw in de gaten. Daar staat hij!" riep Panda. „En aan de andere kant komt er een politieauto aan! We hebben hem, Prof! Hij kan niet vóór of achteruit!" „Maar die uitvinding!" riep de geleerde vertwijfeld. „Hij heeft een wapen! En ik niet! Én jij niet! En ik heb vergeten mijn jas aan te doen!" De inbreker keek even om zich heen en had al gauw in de gaten, dat de politieauto het gevaarlijkst was. Een boos aardige lach rimpelde de zakdoek, die hij voor zijn gezicht had en toen richtte hij zijn toestel op de uitstappende politie ambtenaren. Een bliksemstraal raakte het groepje en op het zelfde moment verander de alles in een standbeeld d( Voethal Programma afdeling Haar]. Het uitgestelde programma van dn ling Haarlem van de Koninklijke^ landse Voetbalbond is in zijn geheèi schoven naar Zaterdag 28 en Zon* Februari. De scheidsrechtersaansK blijven eveneens ongewijzigd. Bii v3 ring blijft de laatste aanstelling vanfr! Jeugdvoetbal heeft de j,. dacht van de afd. Haarl De Jeugdcommissie van de afdelinuu lem van de K.N.V.B. verzet dit seize»!? werkzaamheden. Thans wijdt zij w dacht 'aan het vierbonden-tournooi y. 1" ren- en adspirantenwedstrijden fci, V. zestig junioren uit de afdeling zijnjS 1 nodigd op Zondag 21 Maart deelt»^ aan selectie-wedstrijden op het terrein, RCH. Om kwart voor tien beginnen b! wedstrijden en om twaalf uur - Het juniorenelftal, dat gekoi... speelt tegen elftallen uit Amsterdam! den en Noordholland op een nader f' palen datum. Nu de competities zo vroeg eindigen* den wedstrijden voor junioren (Zonfaj adspiranten (Zaterdag) gehouden, wt di men inschrijvingen binnen van 34 junir- V elftallen en 42 adspirantenploegen De volgende bijeenkomst van de H leiderscursus wordt- Donderdag a.s. jjt taurant Brinkman, Plein, gehouden) heer Adr. Cassee uit Bloemendaalaj* spreekbeurt vervullen. De>jlaatste feestmiddag voor jttó voetballers is bepaald op Zaterdag ?i in het Concertgebouw te Haarlem. Gelijk spel van Burnlty Sneeuwstormen en snijdende Oosten den drukten de publieke opkomst 8l Engelse voetbalwedstrijden van Zc£ omlaag tot een totaal van 500.000, n verleden iveek één millioen. De gr® recette werd gemaakt bij Stoke Citv-V? Chester United, die door 45.000 tós£ *vers werd bijgewoond. In de eerste divisie deden zich verrassingen voor. Arsenal leidde Vem week met acht punten voorsprong op5; ley, dat één wedstrijd minder gespeeld* Zaterdag ging de ontmoeting Portsmtö Arsenal niet door: Burnley bracht k: eigen grond tegen Sheffield niet verder: een puntloos spel. De gunners staands: met zeven punten voorsprong aan dei Derby County, dat tot de laatste aeü de beker-competitie behoort, vijfde opeenvolgende overv Sunderland boekte weer na vier nederlagen en bleef met 2-0 Bè dersfield de baas. De nieuwe st( ton, voor wie Sunderland onlang 20.000 pond aan_ New Castle scoorde zijn eerste" doelpunt vo land, evenals Frank Bee, die kort gett van Nottingham is gekomen. In de tweede divisie speelde dat sinds eind November een strijd verloor, te Fulham gelijk, het de leiding behield met e van vier punten op Cai'diff. De uitslagen luiden: Aston Villa—Chektt 30, Bolton WanderersCharlton Ai' tic 10, BurnleySheffield United 0-!, Grimsby TownDerby Count)' 2-3,Li® poolMiddlesbrough 0-1, Manchester^ Blackpool 10, Portsmouth-Ara uitgesteld, Preston North End—Blacfe Rovers 21, Stoke CityManchester lif ted 02, SunderlandHuddersfield Tut 20, Wolverhampton Wanderers-Eft: ton 24. Waterpolo Het IJ winterkampioen In het Sportfondsenbad-Oost te Arrjtt) dam. werd Zaterdagavond de beslissing strijd gespeeld voor het kampioenschapn Nederland wintercompetitie 1947—1915 n sen de Amsterdamse Zwemvereniging tel en de Haarlemse Zwemvereniging H)G Het IJ won met 43 en kan zich hier» dus kampioen van Nederland van de wis competitie 1947—1948 noemen. De ius3 was 2—2. Pruisen. Beieren wenst dezelfde lijkheid als Oostenrijk en uitzetting™ 400.000 „Pruisen", heeft Joseph Bïp gartner, een bestuurslid van de BK® "Chx-istelijk-sociale partij, verklaarde eiste voorts sluiting van de Bef» grenzen, verzoening met FranW een zuivering van de pers van rffl- sche invloed. Ni->t passende schoen. Britse en Aiv kaanse diplomatieke vertegen**' gers hebben een concertgebouw Wenen verlaten als protest tege" zjj noemden beledigende opmerlkii door cle Sovjet-commandant Koe®- Deze- sprak ixx tegenwoordigheid van Oostenrijkse kanselier Figl en verki woordigers van de meestein de gevestigde legaties over' sche mogendheden", die Hitier MO gesteund en nu millioenen dollars de voorbereiding van een nieuwe besteedden. Hij noemde Er""" Amerika niet bij naam. gl Leden. Er zijn thans vijf ^millioen munisten in Joegoslavië, Pol®1! garije, Tsjechoslowakije, Hom Roemenië en Albanië, alduseen mentaar van radio Moskou. V® - oorlog hadden de communistische.^ tijen in deze landen slechts leden. De Franse communistische l* aldus de commentator, heeft om een millioen leden (vóór de 300.000), de Italiaanse partij W» (15.000) en de Chinese partij ong< 2.700.000 (600.000). n - Wereldvrede. Tenminste 70.000 W moeten voor één Juli worden op=~ pen, teneinde de Amerikaanse sco vliegtuigen en kuststations ter ring van de wereldvrede te bem« aldus heeft de Amerikaanse nj1 - van marine, Sullivan; in een raai verklaard. tei

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2