i De nieuwe stichting heeft prachtige plannen Drie kunstenaars werden naar hun laatste rustplaats gebracht MAANDAG »istori§ch|. 23 FEBRUARI 1948 DAC VOOR DE VISSERIJ IJMUIDER COURANT met niet-vertegenwoordigden op komst ContoMn „.«htvaai-digde trots is de pas- gerec hting van de Nederlandse ?e'°oren 2aterdagmiddag door het W«L. initiatief-comité, waaruit I vooi^a"? een voorlopig bestuur 'gevormd, in Den Haag aan den volke getoond- -.HoDig bestuur, dat over veertien Dit voor een defjnitief vervangen zal Jlen nns werd voorgesteld door de •«ttlwonitW J- H- Kiewiet de 'fr H. A. H. Kranenburg secre- beiden naniens de redersvereniging «ederlandse Haringvisserij in «H „inden bestaat voorts uit de heren f] Schevening j v Toorn Azn. (Sche ie;; j.J.Hooge grands (vice-voorzitter) en veningenh - son namens de Nederlandse iM'i Tnh. iY« a or» rlö hoor Vissers- H, Smit uit rsbohd; joh- ^L3M*dr" A. A. Enserinck en de heer pyéren, a" ma r1, ""."f.-anjginS van I> tieve Send; ing. J- P- van Lonk- iadenwoordigen". Staveren, beiden de coöpera- van IJselmeervissers ver- de heer AN Brink namens de zoetwatervisserij, de heren ?00fÏÏ Smid en A. L. van Reenen als Jac' ,n de Vereniging van Reders van leden va»..en jn iJmuiden en de heren VJssersv T cle j^aas namens de Ver- lfM.ScliiPpeis-eigenaren in Katwijk ■o.ÏÏdevoorlopige bestuursleden heeft L$lfn iid nog niet definitief toegezegd, »8 in hct te kiezen bestuur te wil" Historie en doel. len nemen. no tper Kieviet de Jonge vertelde iets, Jït de nieuwe Stichting het i nhf had aanschouwd, over haar fcS L£?s, welke ongeveer 1V2 ™S geleden begon met een oriënterende n -1 om de houding van de vissers fPSn%te4e °p handen zijnde v°r.: van een federatieve organisatie. Uit Hit eerste contact bleek, dat alle belangheb- h trien van de noodzaak van zulk een Korting doordrongen waren Thans fc I( Stichting een feit geworden, hoewel kreeften-, de mosselen- en de oesters- nltures nog niet vertegenwoordigd zijn, Mar de contacten met deze bedrijfsgroe pen ziin reeds gelegd, onder meer door met 5? commissaris der Koningin in Zeeland voeling op te nernen. Ook de walvisvaart Is middels de haar representerende organi se verzocht de Stichting te steunen. Deze bijna volledige vertegenwoordi ging van de Nederlandse visserij, zoals ze thans de hoognodige schakel gaat vormen tussen bedrijf en overheid, is aan het particuliere en vrije initiatief ontsproten en het zwaartepunt van haar toekomstige ontwikkeling ligt niet in de laatste plaats bij een streven naar de beste verhouding tot deze overheid. !n dit verband kon de heer Kiewiet als zijn vaste overtuiging de mening uitspre ken, dat het nieuwe lichaam vooral de mi nister van Visserij en Landbouw een volgorde, door de spreker aangehouden welgevallig zal zijn. Dit maakte hij op uit categorische verklaringen van de heer MansÜoIt over „leemten in de visserij organisatie" en waar het er op aan kwam gebreken te constateren, was de voorzitter ten volle bereid, de hand in eigen boezem te steken, zodat hij de vorming van de Slichting onder meer als een „bewijs van beter gedrag" tegenover Den Haag wilde zien, Dp halve eeuw achterstand. Terugdenkend aan hetgeen ir. Lienesch, de directeur der visserijen, onlangs op de Volkshogeschool voor het forum der vis serij verklaarde, geloofde de heer Kiewiet niet, dat de halve eeuw achterstand, die de visserij, organisatorisch bezien, bij de land bouw heeft,, door het ontstaan van de Stichting in één klap zal zijn ingelopen, maar hij meende toch wel, dat de kans op inhalen enorm veel groter is geworden. Na een résumé van de visserij-prestaties sinds de bevrijding, waaruit bleek, dat in 1916 het gemiddeld niveau van de jaren 1938-1940 bereikt is met de totale omzet van 200.000.000 kilo vis, een gemeende hulde aan het adres dergenen, die voor het terughalen onzer vloot uit Duitsland zorg den en een waarderend woord voor de Kannen, die met deze vloot nu weer Ne derlands voedselpositie verstevigen, be landde de heer Kiewiet bij de exportcijfers fcn 1947, die hij vergeleek bij 1937. Interessant, als deze vergelijking is, laten wij haar hier volgen: In 1937 vertegenwoordigde de uitvoer van Nederland een waarde van 16 millioen; jjj 1947 van 53 millioen. De visserij nam hiervan in 1937 1.4 procent voor haar re kening en in 1947 2,94 procent, waarbij natuurlijk met het gestegen binnenlands ^verbruik en de hogere prijzen rekening is gehouden. Spreker kwam tot de conclu de, dat minister Lieftinck de vissers dus Wans dankbaar mag zijn voor het ge- Nieuwbouw - treurnis. echter de nieuwbouw varf de vloot r afe' *wam, moest de heer Kiewiet in meur overgaan: er is sinds 1945 op dit wem practisch niets tot stand gekomen II i-j r raakt Nederland snel .en ge- ttj ac^ei'°P bij de andere Noordzee- MWg'gendhedentemeer waar de J e P'snnen zich op dit terrein meer en r'jaan manifesteren. Hier ligt een taak, te onderschatten is, voor de Mi! We'ke in de eerste plaats dan ongezond en sterk moet zijn. IuopI VCr h.et hechte bedrijfsapparaat 'en effectieve overheidsmachine staan K,c» Punt is er, volgens de heer nog wel wat te verbeteren. Er dl»Z' eerste plaats naar een „eigen" !lrpi>MUr"Seneraa' voor de visserij ge- Vimp a Wort*en' want met alle waardering teur C S0e^e bedoelingen van de direc- onmóS3^1 voor de Landbouw, is het Uk deze functionaris een volkomen Agenda voor Velsen IJmmuMem ri.i!11üAfiDAG 23 februari. jraia. 8 uur; uGrof geschut» DcPoh^o' "Tarzan in New York". Pj|ron uur: ..-Katie maakt carrière". K.K Ho 3j 8 uur: Ledenvergadering 3 en Kantoorbedienden. W Bestuursvergadering K. A. B. B, 2« FEBRUARI. Pen. 8 uur: Voorstellingen. vakmanschap in de zaken der visserij toe te dichten. Vrijheid in gebondenheid. Sprekende over de opzet der Stichting, legde de voorzitter de nadruk op haar federatief karakter, met volkomen respect voor dé eigen vrijheid der gebundelde or ganisaties. Het onderwerp „werknemers" zag de heer Kiewiet als zeer belangrijk en hij kon dan ook mededelen, dat hier even eens contacten zijn gelegd. De heer J. W. Stevenson vulde boven vermelde mededelingen aan met een op merking over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, waarover de statuten van de Stichting allerminst zwijgen en hij zeide, dat de nieuwe organisatie tot het vormen hiervan ten volle wil meewerken deze aangelegenheid verkeert reeds in een voorbereidend stadium voorzover het de Staten Generaal aangaat mits de vorming dan ook van onderen af ter hand wordt genomen. De heer R. Brands voegde er nog aan toe, dat vooral de kustvisserij naar verbete ringen op sociaal gebied, die tevens eco nomisch verantwoord moeten zijn, heeft te streven en op een vraag uit de vergadering, hoe de Stichting zich de verhouding tot de handel heeft voorgesteld, kwam het ant woord, dat de samenstelling van deze Stichting de producenten omvat en wel in een horizontaal vlak, wat niet weg neemt, dat contact met de handel zeer zeker ge zocht moet worden. De heer Kiewiet de Jonge vatte aan het eind van de vergadering het aspect van de nieuwgeborene kernachtig samen met de woorden: „De dwingende factor tot deze verheugende samenwerking was, dat de drang naar vrijheid in gezonde gebonden heid duidelijk werd gevoeld". Rex: Tarzan in New York. Schreven wij enige tijd geleden bij de bespreking van een Tarzan-film, dat de rolprent, die thans in Rex draait, wel een van de aardigste is in de series, wij konden toen niet vermoe den, dat IJmuiden reeds zo sjxoedig daarop aan dit werk geconfronteerd zou worden. Het niet nieuwe thema van de onbe dorven natuurmens, die plotseling in het grote stadsleven valt, is in deze film met grote vaardigheid en zin voor humor aan gepakt en het verhaal van de ontvoerde spruit van Tarzan, die in New York terecht komt en daar door „moeder en vader" ach terna wordt gezeten, heeft talloze vrien delijke en grappige momenten gekregen. MARKTBERICHTEN 21 Februari. Visaanvoer. 90 kisten tarbot, 220 kisten schar, 570 kisten schol, 100 kisten bot, 1350 kisten schelvis, 130 kisten jvijting. 80 kisten kabeljauw, 40 kisten poontje§, 30 .-kisten haring, 75 kisten diversen. Totaal 2685 kisten. Visprijzen: bot f28f22; poontjes f32 f27; schartong f68; tarbot III fliO—f~~ tarbot III f96—f68; tarbot IV f88—f72, alles per 50 kg. Tarbot I f 2,50—f2,15; gr. tong f2,45—f2,25; md. tong f 2 60f 2,45; kl.md. tong f 2,75 f 2,60; kl. tong I f 2,50—f 2,10; kl. tong II f2,15 JE 1,85; kl. tong III f 1,75; Heilbot f3,20— f 2,90, alles per kg. Besommingen. Stoomtrawler: IJM 96 Vios 4 f 11.420. Motorlog'gers: KW 227 f 4240, KW 166 f 1170 (gedeelte), KW 5 f5989, KW 84 f6620, KW 76 f 6730. Verse hax'ing: IJM 79 f 237. Kotters: IJM 81 f 1115, KW 77 f 1820. Drie trawlers besomden f 43.600. Nationaal damtournooi in Leiden Vijftienjarige „meester' doet mee De tweede Paasdag zal de damclub Lei den een groot nationaal damtournooi orga niseren. Onder de Nederlandse damspelers blijkt voor de deelneming hieraan een overwel digende belangstelling te bestaan. Reeds nu kwamen in totaal 128 inschrijvingen binnen. De besten onder de Nederlandse dam spelers zullen die dag in ere-grqepen te gen elkaar uitkomen. Reeds schreven de volgende spelers in: R. C. Keller, P. Roo- zenburg, J. H. Vos, Herm. de Jong, B. Dukel, H. Laros, A. Ligthart, C. Suyk, P. Leyte, Geert van Dijk, J. Metz, Steenhuis, Gooyer, Stahlberg, Ansems, de blinde-, meester A. M. Olsen, J. W. v. Dartelen, Polman. Jacobs, Kalden, Huisman, Mer- tens, Staay en Herman Hoogland (oud wereldkampioen), dr. R. Hoogland, v. d. Staay, Ham, Gordijn, Kinnegin en Heems kerk. Verder is in de ere-groep toegela ten de 15-jarige sterke speler Jan Slinger land. Deze knaap zal hiermee voor het eerst optreden in een dergelijk groot tournooi. Er worden in totaal 250 spelers ver wacht. Voor de damclub IJmuiden schre ven nog verder in (naast het kwartet): J. v. Straten, J. Jonker, L. Koetsier, D. Ott, hoofdklasse en voor de eerste klasse W. Goos. Liefdadigheidsconcert Het zat de Velser H.B.S. Vereniging Zaterdagav'ond niet mee: velen hadden de warme kachel thuis verkozen boven een gang naar het Patronaatsgebouw waar de H.B.S'ers een liefdadigheidsconcert hadden georganiseerd ten bate van de stichting „Voor het kind", zodat zoals de voor zitter Piet Janzen in zijn openingswoord zeide de verenigingskas het tekort helaas bij zou moeten fsassen. Dubbel jam mer, want wat de vijf medewerkenden op muzikaal terrein te genieten gaven, was voor het merendeel goed, al werkte het grote getal lege stoelen bepaald remmend op de muzikale inspiratie der artisten: het was academisch juist, maar daar bleef het vaak bij. De heilige vonk vermocht niet over te springen. Bernd Kossmann speelde beheerst en gaaf van toon vioolconcerten van Tartini en Dvorak en hij had zich extra moeite ge geven de interessante cadenzen in de vin gers te krijgen en zijn vioolvoordracht was een der hoogtepunten van dit concert, voor zover er van hoogtepunten sprake kon zijn. Gerda de Ruit, na eerst met Purcell's stemmige en klassieke aria uit „Dido et Aeneas" gezocht te hebben naar de juiste „zaalmogelijkheden", openbaarde in de twee Figaro-aria's van Mozart, dat laatst genoemde muziek haar beter ligt dan die van Purcell of de Falla; met soepele stem, in alle registers fraai aansprekend, zong zij o.a. Suzanne's lied „Giunse Alfin". Wat miste jk hier een orkestbegeleiding; daar vroegen èn de muziek èn de stem om. L. Smeehuijzen van de Nederlandse opera solieerde met twee cello-sonates: Kodaly's opus 4 en van Beethoven's a- groot, naar welks reproductie ik met grote belangstelling en waardering geluisterd heb, te meer daar de temperatuur het hem niet gemakkelijk maakte. Zijn techniek had er.echter slechts in zeer geringe mate onder te lijden. Rest mij nog de prachtige Steinwayvleu- gel te vermelden die zo'n belangrijk aan deel in het slagen van deze muziek-avond had en die beurtelings bespeeld werd door de dames Jo Geest-van Riemsdijk en Ria Hoogerwerf; eerstgenoemde zij cum laude hier vermeld voor haar excellente bege leiding van de cellist. Wethouder A. J. van Leusen getuigde door zijn aanwezigheid van de belangstel ling van Velsen's gemeentebestuur voor het goede doel dat de Velser H.B.S. Ver eniging met deze muziekavond beoogde. A. J. VAN DER WEIJDEN. Toen bekend was, dat er Vrijdag geschaatst kon worden, trokken lie f heb b ers ster s) naar de tennisbaan Eindenhoutin Haar lem om een baantje te rijden. Zaterdagmorgen werd in het bijzijn van vele padvindsters de z.g. Wereldvlag gehesen in de Haarlemmer Hout, tei gelegenheid van de Denkdagder padvindsters over de gehele wereld. „Viribis Unitis" wederom voor hel voetlicht De Sport- en Ontspanningsvereniging .Viribis Unitis", welker leden hoofdzake lijk patiënten van het Provinciaal Zieken huis zijn, trad Vrijdag en Zaterdag we- lerom in „Musis Sacrum" voor het voet- iicht. Thans was het optreden in hoofd taak bedoeld voor de mede-patiënten, maar ook nu waren de directie en een aantal genodigden aanwezig. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van „Viribis Unitis", de heer W. Th. Gerrets, werd in grote lijnen het zelfde programma afgewerkt, dat wij reeds eerder bespraken. Ook nu viel weer de grote ambitie en ernst der uitvoerenden op bij de verschillende zang- en gymnastiek- .mmmers en de alleraardigste volksdansen. Oud en jong deed er aan mee en men kon het de dames en heren aanzien, dat zij ge noten bi> het feit nu eindelijk, na zoveel weken van ingespannen voorberëiding, eens hun kunnen te mogen tonen. En rondom de in het midden van de zaal open gehouden ruimte zat het patiënten- publiek en ook dat had een heerlijke avond, zoals na afloop zo duidelijk gema nifesteerd werd door een tamelijk oud moedertje, dat ons passerend, zeide: „Nou ganeme maar weer, maar het was een fijne avond". In het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort wordt onder leiding van dr. Kraus op het gebied van verpleging van geestes zieken prachtig baanbrekend werk ver richt. Slechts een kleine schare familieleden en vrienden hebben Johannes Kerkhoff, ex-solo-altist van het Concertgebouworkest, Zaterdag naar zijn laatste rustplaats op Westerveld geleid. Onder hen bevonden zich Louis Zimmerman als afgevaardigde van dp collega's en vriend van de overle dene, W. Smies, die de directie van de N.V. Concertgebouw vertegenwoordigde en mr. J. H. H. M. Mulder, die uit naam van de leerlingen aanwezig was. In de aula sprak de heer B. Eimers van de voortreffelijke vriend die hij node kon missen. Dr. C. J. H. de Geus roemde de grote gave van een mens van fijne structuur, die allerminst van humor was verstoken en wiens plichtsbesef en toewijding zijn leven tot een harmonieus geheel maakten. De heer H. K. Weber dankte zijn groot vader voor de wijze levenslessen en noem de hem de centrale figuur van de familie. Onder de tonen van de Sinfonie héroique van Ludwig van Beethoven werd de, on der bloemen bedolven, kist ten grave ge dragen. Crematie Freddie Langeler. De tweede plechtigheid van die dag was de crematie van de bekende tekenares mevrouw J. F. ten Harmsen van der Beek- Langeler, beter bekend als Freddie Lan geler. Hierbij waren onder meer aanwe zig de tekenares Rie Cramer, de musicus C. C. A. Kries, de schilderes mevrouw E. van der Velde en de architecten Wouter Hamdorff en K. van den Berg. In de aula van het crematorium werd namens Rie Cramer het woord gevoerd door de heer Th. van Erp, door Jan Hoog land en mr. dr. J. E. van Erk, welke laat ste sprak van een kunstenaarschap, dat tot ver over de grenzen van Nederland bekendheid heeft verworven, waarvan de tastbare bewijzen in honderden kinderka mers zijn te vinden. Onder de klanken van het Adagio uit de Sonate Pathétique van Van Beethoven daalde de kist. De heer E. M. ten Harmsen van der Beek dankte voor de belangstel ling. Verassing Herre de Vos. Een half uur vroeger had een grote schare kunstbroeders de toondichter van levensliedjes en operettezanger Herre de Vos naar de plaats der verassing gebracht. In de aula werden woorden van waar dering en herinnering gesproken door mr. C. A. Wiessing, die de bescheidenheid en blijmoedigheid van de gevierde acteur en zanger memoreerde. De heer A. Wunnink, directeur van het theater Carré droeg enkele regels van een in 1896 gedichte cantate van de Vos voor. C. J. Th. Ferry bracht namens de fede ratie van musici en artisten dank voor dt medewerking van de thans ontslapene voor de sociale verbetering voor kunstenaars. De heer J. van Laar sprak van de veel zijdige artisticiteit van de Vos en P. G. van der Poll, beeldend kunstenaar uitte in dichterlijke bewoordingen zijn bewonde ring voor de Vos als voornaam en nobel zanger. P. Kramer sprak namens de Rotterdam se Kring en A. van Leeuwen sloot de rij van sprekers. De heer W. J. Vogel dankte voor de be langstelling. Velsen Terugbetalen kolengeld Dinsdag 24 Februari zijn aan de beurt de letters Was tot en met Woe. De postkantoren aan de Houtmanstraat, de Meervlietstraat, Santpoort-dorp en Santpoort-station zijn geopend van .915 uur. Velsen-Noord Stille omgang De afdeling Velsen-Noord van het R.-K. Genootschap van de Stille Omgang te Am sterdam zal Zaterdag, 28 Februari weer deelnemen aan de jaarlijkse Bedevaart naar de hoofdstad en verwacht wordt, dat een groot aantal leden aan deze bedevaart zal meedoen. Voor de grootte van het aan tal deelnemers te kunnen bepalen wordt Vrijdagavond in de R'.-K. Meisjesschool aan de Corverslaan een inschrijving ge houden. Het vertrek van de deelnemers is .vast gesteld in de nacht van Zaterdag op Zon dag met de trein van 1.10 uur van de halte Hoogovens. De voetgangers zullen des avonds te half tien bijeenkomen in de R.-K. Meisjesschool. Alvorens de Bedevaart aan te vangen wordt in de St. Joseph-parochiekerk aan de Wijkerstraatweg te acht tiur een plech tig Lof met prediking gehouden. Ijsbanen-vreugd in Velsen-Noord De plotseling ingetreden winter heeft door de afgraving van het voormalige Rooswijk, dat thans over twee flinke wa teroppervlakten beschikt, de Velsen- Noovdse jeugd even zovele ijsbanen be zorgd, waarvan vooral Zaterdagmiddag en nog meer Zondag een buitengewoon druk- gebruik is gemaakt. Het voordeel van deze ijsbanen, die aan weerszijden van de Bosweg ongeveer ter hoogte van het voormalige „witte hek" te vinden zijn is de onimddellijke nabijheid van de be bouwde gedeelten, zodat men niet ver be hoeft te gaan om de gladde ijzers onder te binden. Het yater. rechts van de Bosweg in de richting Wijk aan Zee, is in de omringing van het afgegraven weiland tot een prach tige gladde baan geworden, die zeer druk is bezocht en waar zelfs verschillende ouderen het schaatsen nog eens probeer den, hoewel de jeugd van groot tot klein wel de eerste viool speelde. De andere baan, die veel groter is en zich uitstrekt tot de Staalhaven van de Hoogovens, is door de veel grotere windvang, die het water niet zo vlak heeft gehouden ook lang niet zo gelijkmatig en heeft bovendien het nadeel, dat hier en daar de grond en wat struikjes boven het v/aterniveau uitsteken. Deze plas deed dan ook voornamelijk dienst als ..krabbelbaantjev voor de jong ste leerlingen. Zowel Zaterdag als Zondag was het ge wemel van schaatsliefhebbers dan ook een alleraardigst wintergezicht en oud noch jong scheen zich ook maar iets om de felle Oostenwind te bekommeren, waar vele an deren de behagelijke warmte van de huis kamer opzochten. Overigens was er bij dit schaatsenrijden geen enkel gevaar, daar de wel zeer lage waterstand dit volkomen uitsloot. Geslaagden Umuiden-Oost Dr. Jaap K^inst komt in het Patronaat Woensdag 25 Februari zal dr. Jaap Kunst in het Patronaatsgebouw voor de leden van de personeelsvereniging van Gas en Water spreken over: „Muziek en dans in de In dische archipel". Gramofoonpla\en en projectiebeelden zullen het gesprokene toelichten. Wat moet mijn kind worden Op de ouderavond van de Julianaschool, die op 2 Maart in Flora wordt gehouden, zal de heer P. Lafeber, ambtenaar van de afdeling beroepsvoorlichting van het ge westelijk arbeidsbureau te Haarlem, spre ken over het onderwerp: Hulp voor de leerlingen, die de school gaan verlaten. Na de pauze is er gelegenheid het werk van de leerlingen in de school aan de Zee weg te bezichtigen. Voor de examens van de Centrale Bond van Leraren en Learessen in Machine- schrijven en Stenografie, welke dezer da gen in het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk hebben plaats gehad, zijn de vorige week geslaagd voor stenografie de dames: L. Bos te Velsen-Noord en G. Klul te IJmuiden: voor machineschrijven: W. Jansen, D. §chelling, A. Brantjes, L. Cop- pens, A. Kok, T. Pel en C. van Hesselingen allen te Velsen-Noord; de dames F. van Kaam, C. de Wilde, H. Witte, G. de Vries, S. Sanders te Velsen; de dames R. Roelof- sen/S. Bijlsma, B. Scheringa, A. Redelijk heid te IJmuiden en de dames F. de Jong, R. Roos en L. Oost te IJmuiden-rOost. Voorts slaagden eveneens voor machine- schrijven de heren C. Duinveld, Velsen Noord: C. de Pauw, IJmuiden-Oost en W. de Goede, IJmuiden. Afgewezen werden vijf candidaten voor machineschrijven en een candidaat voor stenografie. ARBEIDSONGEVAL. Toen de 50-jarige schilder K. K. in dienst bij Van Gelder's Papierfabrieken Zater dagmorgen bij werkzaamheden in de cel- lulosefabrieken met een collega een buis leiding wilde verleggen kreeg hij deze te gen het hoofd. Na onderzoek door dokter R. W. Fierstra die een lichte hersenschud ding constateerde, werd K. per auto naar zijn woning te Haarlem-Noord vervoerd. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 50) Nibs was plotseling werkelijk heel licht gaan hoesten, zonder enige hulp van bui ten, maar zelfs de meest nerveuze ouders hadden dit geen kinkhoest kunnen noemen. Henry bracht de nodige hulp van buiten; hij deed een lepel whiskey in Nibs' melk en de noodzakelijke hoest volgde. Henry toonde een roerende zorg voor zijn neefje. Toen Nibs zei, dat de melk niet goed smaakte, proefde hij zelf de melk. Hij dronk het glas leeg, en zijn uitspraak was, dat de melk heel goed smaakte en het was inderdaad de lekkerste melk, die hij sinds jaren had gedronken. Toen dit eenmaal geregeld was, nam hij Bunty apart en ver telde haar, dat het kind, volgens hem kink hoest had. Hij hield er geen rekening mee, dat ze het met deze mening helemaal niet eens was en droeg haar nadrukkelijk op er voor te zorgen, dat de kinderen met geen andere kinderen in aanraking kwamen. Hij was niet tevreden, voordat Bunty hem had verzekerd, dat zij er voor zou zorgen. In deze zeer moeilijke omstandigheden had Henry zich een uitstekend organisator getoond, maar nu werd zijn genialiteit opnieuw op de proef gesteld Josephine kwam. Zij was er volkomen van overtuigd, dat Henry haar verwachtte met het grootste ongeduld; dat hij de minuten telde. Zij had ontdekt dat haar huwelijk met Jim Thorley een vergissing was geweest, ver moedelijk had zij dit eerst ontdekt, nadat Jim haar in de steek had gelaten, maar dat hinderde niet, zij had het ontdekt en nu was zij op weg naar Henry, om hem te belonen voor zijn stille liefde en on wankelbare trouw. Zij zou tot hem komen met een opgejaagd, gewond hart, om troost en bescherming te zoeken in zijn grote, alles vergevende en alles vergetende liefde. Hij zou haar niet langer op een afstand behoeven te beminnen. Nog maar een paar maanden om de nodige formaliteiten te vervullen en ze zou hem toebehoren om zich te laten overstelpen met alle zegenin gen van zijn liefde en hartstocht, die hij zolang verborgen had moeten houden. Het was een feit, dat Henry haar ver wachtte met een zeker ongeduld; dat zijn zenuwen tot het uiterste waren gespannen. Hij trachtte zich te beheersen en rustig in zijn stoel te blijven zitten, maar hij sprong ieder ogenblik op en neer. Michael, een zeer ongeduldige Michael, zat stijf op zijn stoel en staarde, in gedachten verdiept, voor zich uit. Hij had beloofd thuis te blij ven en Henry door het eerste moeilijke kwartier heen te helpen, maar hij had af gesproken met Betty om thee te gaan drin ken en zat nu te springen van ongeduld om weg te komen. Christopher had de opdracht Henry's schaduw te zijn, hij moest ongevoelig zijn voor wenken en toespelingen en moest Henry geen ogenblik alleen laten met Jo sephine. Het was oorspronkelijk Henry's •bedoeling geweest, dat de kinderen in de kamer zouden blijven om Josephine te be groeten, onder leiding van Bunty, en Paddy om haar heen huppelend. En zij waren in derdaad enige tijd in de kamer geweest, zij het onder protest. Zij waren gewend op mooie middagen buiten te spelen, en het was een mooie middag, koud, maar de zon scheen en het zag er buiten vrolijker uit dan binnen. Bunty's leiding was er nooit op berekend geweest, de kinderen stil en rustig te houden en dat lukte ook nu niet. Zij kon de kinderen bezig houden en dat deed ze bijna de hele dag, maar haar ma nier om dat te doen, was met ze te spelen en de spelletjes, die zij met ze speelde, I waren altijd zeer luidruchtig. Men had Bunty verteld, dat er een dame op bezoek l zou komen en dat, Henry er zeer op was gesteld, dat die dame de kinderen zou zien. Vreemd genoeg moesten ze er niet zo mooi mogelijk uitzien, want Bunty moest ze niet speciaal aankleden en wassen; het scheen, dat de dame hield van natuurlijke kin deren en niet van levende poppen. Bunty had dit niet zo letterlijk opgevat en toen zij met de kinderen binnenkwam, glom men hun gezichtjes van' helderheid. Ze hadden ieder een stuk speelgoed bij zich, om zich bezig te houden. Jane had een pop, Geoffrey een electrische trein en John een houten paard. Zij speelden geruime tijd tevreden en rustig, maar toen ontston den er moeilijkheden tussen Jane Geoffrey. Jane wilde Geoffrey's trein in beslag nemen, daar deze. volgens haar, haar pop had aangereden. Terwijl zij om de trein vochten, ging Paddv er met de pop van door, Jane en Geoffrey zetten hun gevecht voort totdat er van de trein niet veel meer heel was. In die tijd was Paddy er in geslaagd de pop een arm uit het lid te trekken. Jane huilde toen zij haar be schadigde pop zag. Geoffrey huilde omdat zijn trein kapot was en John huilde omdat Geoffrey hem in de hitte van de strijd op de vingers had getra'bt. (Wordt vervolgd). Santpoort De Hervormde bazar werd een groot succes Nu de bazar ten bate der Nederlands Hervormde Gemeente weer tot het ver leden behoort, en dus de inspannende da gen voor de verschillende dames- en heren commissieleden weer voorbij -zijn, is het prettig te kunnen vermelden, dat de bazar uitstekend geslaagd is. Hoeveel zij opgebracht heeft, is ons op dit ogenblik nog niet bekend, doch het lijkt niet denkbeeldig, dat de heer C. van der Wiel, Kerkelijk ontvanger kan con stateren, dat de 2500 gehaald is. Nadat de openingsavond al een succes was ge weest, sloeg de sluitingsavond alle records. Zoveel werd er verkocht, dat er vrijwel niets is overgebleven. En daar ook de ver schillende attracties in trek bleven, zijn de vei'wachtingen ten opzichte van de einduitkomst hoog gespannen. Wat een welverdiende beloning zou zijn voor de gróte staf van onX'ermoeïde werkers en werksters en.voor de léden van de kerkvoogdij, dié al zo lang over de financiën in zak en asse gézefen hebben. DISTRI BUT! ENIEUWS De bewoners van Santpoort, wier namen beginnen met de letters G tot en met H kunnen Dinsdag 24 Februari nieuwe le vensmiddelenkaarten halen in het Bad huis aan de Wüstelaan. Schoenenbonnen voor hen, wier T.D. nummer eindigt op 0, 54, 64, 74, 84 of 94, indien zij nog in hét bezit zijn'van bon 612 van het inlegvel. „Levensschaduwen" bij Jan van Dommelen „Jan van Dommelen" neemt wel-een bij zondere plaats in in Santpoorts dorpsleven. Dat bleek Zatex-dagavond. toen de zaal van „de Weyman" ondanks de hevige koude geheel bezet was. „Jan van Dommelen" voerde deze- avond op. „Levensschaduwen" van Joh. v. Eecke- len, een toneelspel in drie bedrijven, -dat het, ondanks zijn vrij vele toevalligheden en onwaarschijnlijkheden wat deze laatste betreft denken we o.m. aan het „happy ending" bij 't publiek heel goed deed, hetgeen niet alleen geconcludeerd kon worden uit het krachtige applaus aan het einde van elk bedrijf, maar ook uit de stilte-die-het-hox-en-vallen-van-spelden -mogelijk-maakt tijdens de verschillende dialogen. „Levensschaduwen" is Zaterdagavond het stuk geworden van de heer B. van Gelder, die de gulle zeeman in al zijn rond borstigheid vorm, gestalte en leven gaf. Meer dan eens mochten we de heer Van Gelder voor de vertolking van „heren- rollen" lof toezwaaien, maar dat ook een heel andere genre hem ligt, bleek deze avond overduidelijk. Een tweede pluim is bestemd voor me vrouw DortmundtNol voor haar zeer natuurlijk spel van een bakvisje, dat het leven zonnig ziet en het "zonnig tegemoet treedt. De heer Voogt als Herman Volmars, de fabrikant, had in I door een tikje ge- acheveerder spreken de indruk, dat hij, al liepen de zaken slecht, toch in ieder geval aan het hoofd van een groot bedrijf stond, kunnen verstevigen. En een nóg nadruk kelijker beklemtoning bij enkele tegen over zijn echtgenote en zijn zoon Henk geuite krasse zinsneden had ook geen kwaad gekund. In II daarentegen, bij het onderhoud met zijn broer de zeeman, vonden we hem goed op dreef. Een zeer aannemelijke zoon Henk gaf ons de heer De Jonge en de rol van de zoon Paul, de schrijver, bracht de heer Dortmundt, behoudens een kleine inzin king in III geen moeite. Mevrouw G. Tabenalvan Ham speelde Gex-da Wolders, het meisje, dat pas was onthuld, dat fabrikant Volmars eigenlijk haar vader was en dat zij daarom de liefde van Paul niet mocht beantwoorden, inge togen en daarom juist vaak zo aangrijpend. Voor mevrouw E. NolDol's spel als fabrikants-vrouw zijn woorden van lof zekér op hun plaats, zowel toen zij in I tegenover haar man stond als in haar hou ding tegenover haar zwager. Alleen viel het door haar jeugdige ver schijning even moeilijk in haar de moeder van drie volwassen kinderen te zien. Tenslotte gaf mevrouw Jonkers een heel aardig dienstmeisje. Dank zy veler belangeloze medewerking was aankleding en verzorging van het spel voortreffetijk. De Poolse trawlervloot. In de nacht van Zatex-dag op Zondag is de Polucie in IJmuiden binnengelopen. Het schip had op ae laatste reis in Ostende de vis ver kocht. Voor een nieuwe reis was de traw ler uitgevaren, doch wegens het slechte weer IJmuiden binnengelopen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3