IJmuider Courant Twaalf communisten nemen de voornaamste portefeuilles pe Boekenweek Succes $oor „simultaanspeler "Witteman Geboorte-uur van Nationaal verzet werd in de hoofdstad herdacht Eenvormigheid van het recht in de Beneiux-landen? Weerbericht :C. 18873 Kenneitierlaan 154, Tel Redactie 5389, Bureau* Haarlem Gr Houtstraat 93, ^inistratie 543/ 10724 Directeui-Hoofdredacteur 15054. jelefoOD Suaame 12, Telefoon 12713, 10132 nruKierij Z- Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 26 Februari 1948 Verschijnt dagelijks oehalve op Zon- en (feest dagen. - Abonnementsprijs per week 81 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting, te Haarlem M FT EEN LICHTE SENSATIE is dit- i Hs Boekenweek die vandaag ingeluid. Haar Gala-avond in te Amsterdam, gevolgd invang* i£sta° kës te Arnhem, Haarlem, Rotter- V nïrpeht zou immers gewijd zijn aan dam en Utr toneelstuk ,iJan Pie. cc van siauerhoff, maar de bur- tersz- co™ Amsterdam heeft opvoering Vrirfuk verboden. Het is te elfder ure ra° in door een oude bekende, „Het vervangen van Scilimmel. De Ver- ®nd !aL„ Letterkundigen heeft in een '"fënrincipieel en met kiem geprotesteerd Erf verbod van „Jan Pietersz. Coen", te®r,L „iet officieel is bekend ge- u maar daarom niet moeilijk te raden maakt, rn van het Indonesisch Ir mmt hoog opgejaagd, gaan hoger dan op de klip Coen een omstre- tevoren ei d zou ,ic Amsterdamse 4,0 E orde schipbreuk kunnen lijden, openoaie ,,Al]]y zal die kans voorzien fSen daarom een andere koers voor S bedreigd gala-schip hebben gekozen, zijn becir geopperde veronderstel- »ad0SS een wenk uit Den Haag zou n «ekregen, lijkt gezocht; deze hoofd- £S S«ader is heel wel in staat S' X besluiten te nemen. En het pro- fïdfr letterkundigen zal hij vermoedelijk 1 ..„nisieving aannemen met de over- dat hij andere verantwoordelijk- 2!heeft te dragen dan zij, en dat de al flTne uitgestelde premiere van „J. P. rW wel naar een rustiger tijdstip ver- cnvpii kan worden. "Volgens deskundigen geen sterk stuk; dat de cnmmissie voor de Boekenweek het wilde "S3, „als daad van piëteit jegens rSSnis van de schrijver en als ibwteris van groot litterair belang" is Sfdaaroo niet helemaal duidelijk gewor- 2 Kan men daden van pieteit en litte- JL gebeurtenissen van groot belang an- 52 verwezenlijken dan door iemands beste werk naar voren te brengen? Na het verbod restte met veel tijd meer voor voorbereiding en men heeft een be- moefd oud stuk te voorschijn gehaald. Dat Nel Stants, die zeventien jaar geleden het toneel verliet, er naar terugkeer m zal vieren waarborgt een zeker succes. Men zal erheen gaan om haar weer te zien; de Commissie kan zich troosten met de ge dachte dat het grootste deel van het Ne derlandse schouwburgpubliek zijn belang stelling en critiek 'meer op de spelers dan op het stuk pleegt af te stemmen een verschijnsel dat mij altijd verbaasd heeft en dat een bepaald verschil aangeeft met de oovattingen iq, Frankrijk en Engeland. De Boekenweek wordt verder, zoals te doen gebruikelijk is, opgeluisterd door de uitgifte vap een boekje als geschenk aan ieder, die minstens voor een vastgesteld klein bedrag tegen contante betaling koopt en*ook ditmaal mag men raden wie de schrijver of schrijfster van deze novelle is, dewelke de naam Oeroeg draagt. Moge deze titel geen nieuwe kansen op politieke storm in zich bergen. Men zal proberen te raden wie het geschreven heeft. En dan is er een boekje van Anne H. Mulder, waarin zij ons volgens de Commissie „op speelse en voort varende manier door een dwarreling van namén van schrijvers en titels voert" .en dat ten doel heeft ook de jeugd in de com missoriale propaganda te betrekken. Het heet „Logarithmen en Rozen" en de titel wekt inderdaad de suggestie, dat het iets bizonders is. Het is alleen tijdens de Boe kenweek verkrijgbaar en zo goedkoop, dat de prijs aan ver vervlogen tijden herinnert. Ofschoon onze ruimte deze mededeling nauwelijks veroorlooft, wil ik volledigheids halve vermelden, dat deze propaganda voor de Boekenweek en alle overige bestaan de in" litteraire- en voordracht-avonden, bijzondere étalages enz. behartigd wordt door de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek, ingesteld door de 130 jaar oude Vereniging ter Bevordering van de belangen des Boekhandels te Am sterdam. Oef. De Boekenweek is nu dertien jaar oud. Ik wens de Commissie enz. succes, want hel Nederlandse Boek gaat mij ter harte. Maar juist daarom moet ik kopers de raad geven scherp uit hun ogen te kijken, want er schuilt veel kaf onder het koren. Zoek. naar het goede. Een bekend litterator heeft er onlangs zijn teleurstelling over uitge sproken, dat zoveel meer vertalingen dan herdrukken van belangrijke Nederlandse boeken verschijnen. De uitgevers, als groep beschouwd, ontsnappen tegenwoordig even min in ons land als bijvoorbeeld in Enge land aan gerechtvaardigde critiek. Men ver baast zich soms over hetgeen in boekvorm verschynt, terwijl toch papier nood heerst en de jonge afgezanten van „Japi" de hui zen afbellen om oud papier te verzamelen, teneinde deze nood te lenigen. Dit wil niet zeggen, dat er ook niet boeken verschijnen die zeer lezenswaard zijn; als dat niet zo ^are, zou ik de Boekenweek geen succes toewensen. Maar de situatie zou beter kun nen zijn dan zijn is. Verbetering zal vooral moeten komen door toedoen van het boe- ben-lezende publiek zelf. Het moge in bre- dor lagen doordrongen worden van de ;i Waarheid, dat de nieuwste werken zelfs diegene die een tijdelijk opschucldinkje ver oorzaken—lang niet altijd cle beste zijn en dat men ontdekkingen kan doen in vroegere boeken, waarvoor men zijn leven lang dankbaar blijft. De opmerking geldt temeer omdat wij jaren beleven, die zich niet ken merken door groot creatief vermogen. Het gebrek aan goede nieuwe toneelstukken in binnen- en buitenland is daarvan het meest sprekende voorbeeld. Centering zal komen; is er nog niet. vi-Boek duidt meer aan dan litteraire ïbeid: het verbreidt kennis in zo velerlei orm en dient kunsten en wetenschappen u ®vefv^°edig, het heeft tenslotte ook als erboek en 511 de vorm van ontspan- ngsleetuur een zo grote betekenis in het aisenleven, dat men het niet anders dan e kan wensen. Moge het een nieuw hoog- "J tegemoet gaan. R. P. Londense conferentie ril«e ^^ekingen tussen Engeland, Ame- Tft i6? ^nkrijk over de toekomst van v^;Uultsland z'jn vandaag te Londen nomen ,zonder besluiten zijn ge- s, 20 Jeeft een woordvoerder van de - ambassade verklaard. Hij wilde niets meedelen. Er is geen com- Reiilir °Ver de vergadering uitgegeven, dat merS corresP°ndent meldt uit Londen, delepatiA verwacht, dat de gezamenlijke baar Du.,Van ,d® Beneluxlanden heden s zal innemen aan de conferen- totafel te I BENESJ AANVAARDT NIEUW KABINET; Algemene staking was het laatste dreigement De Tsjechoslowaakse communisten hebben onder dreiging met een algemene staking de president, Benesj, gedwongen zich bij de feitelijke toestand neer te leggen en een communistisch-georiënteerd kabinet, samengesteld door Gottwald, te aanvaarden. Voordien had de president het ontslag der twaalf niet-communistische ministers bevestigd. Het nieuwe kabinet telt 24 ministers, van wie twaalf communisten de voor naamste portefeuilles beheren. Dc overige zetels zijn toegewezen aan partijlozen en vertegenwoordigers van de linker vleugels der nationale socialistische, sociaal-demo cratische, Slowaaks-democratische en katholieke partij. Een laatste stuiptrekking der oppositie tegen de communistische dwangmethoden, een door studenten van de eeuwenoude Karel-universitcit georganiseerde demonstratie, werd door de politie uiteengeknuppeld, waarhij ook op de demonstranten geschoten werd. De straten van Praag worden beheerst door de arbeiders-militie, die met rode armbanden en splinternieuwe gewerejj in grote detachementen patrouilleert. President Benesj heeft zijn radiorede van gisteravond op het laatste moment afgezegd. De samenstelling van het nieuwe kabi net werd Woensdag bekend gemaakt door Gottwald. Hij las de namen der nieuwe ministers aan een menigte van enkele hon derdduizenden mensen op het Wenceslaus- plein voor van een balcon af, waarbij de menigte bij iedere voorgelezen naam die werd voorafgegaan door „kameraad" (wat betekende dat het een communist of so ciaal-democraat betrof) een luid gejuich aanhief. De namen van de partijloze en tot andere partijen behorende ministers werdén met een ijselijke stilte begroet. Behalve het premierschap beheren de communisten twee posten van vice-pre mier, het departement van Binnenlandse Zaken, van Justitie, van Voorlichting, van Landbouw, van Financiën, van Binnen landse Handel, van Buitenlandse Handel, van Onderwijs, en de post van waarne mend minister van Buitenlandse Zaken. Defensie en Buitenlandse Zaken zijn in handen van partijlozen. Gezondheid en Techniek worden door de dissidenten van de nationale socialisten beheerd. Posterijen en Transport zijn aan de katholieke volks partij toegewezen. De sociaal-democraten en Slowaakse democraten hebben Indus- Trie, Voedselvoorziening, Sociaal Welzijn en Unificatie gekregen. Bovendien is een sociaal-democraat vice-premier geworden. Arbeiders-soldaten. De door de communisten gecontroleerde radio van Praag maakte gisteravond be kend: „Vandaag heeft de volksrepubliek de overwinning behaald. Het volk, de wet en de gerechtigheid hebben gezegevierd; laat ieder de vlaggen uitsteken!" De laatste opflikkering van verzet kwam van de zijde van de studenten der Oude Karei-universiteit (die over twee maanden het 600-jarig bestaan van haar democrati sche tradities zal herdenken). De politie ondernam charges tegen 7000 studenten, die opmarcheerden naar het Bradschin. Twee der studenten werden door geweer schoten geraakt en tal van anderen werden gewond door knuppels en geweerkolven. De arbeiders-militie overheerst geleide lijk de voornaamste straten. Uit luidspre kers, die hoog aan de lantaarnpalen zijn bevestigd en nog uit de Duitse tijd stam men klonk krachtige marsmuziek en van tijd tot tijd werden door middel/van die installatie bekendmakingen van de rege ring omgeroepen. Na de bekendmaking van de -nieuwe re gering door premier Gottwald zijn er nog geen tekenen die er op wijzen, dat er spoe dig een kabinetsvergadering zal worden gehouden. Ook is niet bekend of 'het par lement binnenkort zal bijeenkomen en of er wellicht het voornemen bestaat nieuwe vërkiezingen te houden. De secretaris-generaal van de commu nistische partij, Rudolf Slansky heeft gis teren van het balcon van het hoofdkwartier van de communistische partij een parade in ogenschouw genomen van uit gewapen de arbeiders samengestelde „stormtroe pen". Slansky, blootshoofds, glimlachte en wuifde de mannen toe. Hij was in gezel schap van de communistische ministers Vaclav Nosek (Binnenlandse Zaken) en Zdenek Nejedly (Onderwijs). Feest en vreugde gelast. De commandant van de arbeiders-mili tie, Josef Pavel, heeft zijn volgelingen op het oude marktplein toegesproken. Hij sprak zijn dank uit voor de uitstekende wijze waarop zij zich van de hen opge dragen taken gekweten hébben. „Gij hebt het uwe er toe bijgedragen, het land te be vrijden van de buitenlandse en inheemse reactie", zo verklaarde hij. Het ministerie van Nationale Verdedi- Krentenbrood voorlopig nog een illusie Het gaat met de import van krenten aller minst naar wens. Weliswaar bestaat er een overeenkomst met Griekenland, waarbij dit land heeft beloofd van tijd tot tijd krenten te zenden, doch deze wordt „krenterig" uit gevoerd. Dezer dagen arriveerde met het s.s. „Danae" te Amsterdam een partij van 17.500 kistjes krenten, in totaal 200 a 300 ton, welke hoe veelheid te gering is Om in distributie ge bracht te worden. Waarschijnlijk blijft deze voorraad voorlopig opgeslagen totdat zij na regelmatiger aanvoer, aangevuld zal zijn tot een voor distributie toereikende partij. LADDER GLEED UIT EN SCHOLIER BEZEERDE ZICH. In de Nijverheidsschool te IJmuiden stond een scholier op een ladder, die plot seling onderuit gleed, waardoor hij viel. Met gebroken pols en een hoofdwond is hij naar het Antoniusziekenhuis gebracht om daar te worden behandeld. Het consulaat generaal van Tsjecho- Slowakije deelt mede dat thans visa kunnen worden vei-strekt voor reizigers, naar de jaarbeurs te Praag, welke geldig zullen zijn van 2 Maart tot 2 April. Bibliolympus in Beverwijk Op initiatief van Beverwijkse boekhan delaren zal in het kader van de Boeken week Dinsdag 2 Maart 's avonds een zoge naamde bibliolympus worden gehouden, waar de heer Jaap Buys Jr. in samenwer king met een uitgever en schrijfster, een boekverkoper en een lezer vragen op liter rair gebied zal behandelen. Het woord is aan.. Carlyle Pak aan, slechts zo kan men het onmogelijke mogelijk maken. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). De sfeer in de deftige zaal van onze se naat onderging plots een verandering, toen minister Witteman ter verdediging van zijn begroting van wal stak. Het was alsof we in een genoeglijk lokaal gezeten waren, dat heel goed de naam „De vrolijke en vlugge schaker" had kunnen dragen. Want de minister, die begon met de verklaring, zich ongeveer te voelen als moest hij simul- ging en het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben ieder een communiqué uit gegeven waarin wordt gelast, gedurende twee dagen, op 26 en op 27 Februari te vlaggen ter gelegenheid van het bekend maken van de nieuwe regering van het nationale front. Het hoofdkwartier van het Tsjechische verbond van vakverenigingen heeft de arbeiders opgedragen, de fabrie ken te versieren. De militaire muziekkorp sen hebben opdracht gekregen, de gehele dag te concerteren en dè soldaten, die geen dienst hadden, kregen order, zich te men gen onder degenen, die door op straat te dansen uiting gaven aan hun vreugde over de omwenteling. (United Press). Zuivering aan de gang. De actie-comités, .welke in Tsjechoslo waakse departementen, fabrieken en kan toren zijn gevormd, beginnen heden met een zuivering van het openbare bedrijfs leven. In het parlement, dat spoedig bij eengeroepen zal worden om het nieuwe regeringsprogram goed te keuren, zal een speciale commissie een zuivering van de Nationale Vergadering voorbereiden, al dus een niet bevestigd persbericht. Dr. English, de directeur van de Praag se universiteit, heeft een verzoek 'ontvan gen om zijn functie neer te leggen. De politieke partijen zijn ook een zui vering in eigen gelederen begonnen, o.a. de sociaal-democratische partij, wier steun de communisten een'meerderheid verleend heeft. Een vijf-en-twintigtal vooraanstaande leden van de staf van de Bata-fabrieken te Zlin in Moravië, onder .wie de plaats vervangende algemene directeur en vier directeuren, is ontslagen. Zeven namen In Amsterdam is Woens dagmiddagde Februari staking van 1942 her dacht. Op het Waterloo- plein was een tijdelijk monument opgericht, be staande uit een zuil met een vuurschaal en een schild met de namen van de eerste zeven slacht offers der maatregelen van de Duitsers tegen de staking. Het zijn de namen Eyl, Schijven- schuurder, Coenradi, Helletidoorn, Van Waert, Van Weesel en Hottinga. Links en rechts wap perden halfstok de natio nale driekleur en de Amsterdamse vlag met het devies „Heldhaftig, Vastberaden en Barm hartig". Een monument op het Waterloo plein? Ongeveer 20.000 Amsterdammers waren Woensdagmiddag op het Waterlooplein te Amsterdam samengestroomd om de plech tige herdenking van de Februaristaking bij te wonen. Na koraalrnUziek, uitgevoerd door het muziekcorps van'Ret 10de bataljon van het 10de Regiment Infanterie, besteeg de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly het spreekgestoelte. In zijn her denkingsrede noemde de burgemeester de Februaristaking de éérste, algemene open baring van het Nederlands verzet tegen de beestachtige wijze waarop de Duitse on derdrukker tegen de bevolking optrad. Hij herinnerde er aan hoe Amsterdam aan vankelijk bij de komst der talrijke SD-ers, die de maatregelen tegen de Joden ten uitvoer moesten leggen, volkomen verbijs terd was. -Doch spoedig werd in de stad het verzet levend en begon de massale staking, welke de blik van de gehele we reld óp de Nederlandse hoofdstad vestigde. „De staking werd bloedig onderdrukt", zo vervolgde de burgemeester, „en er volgden wrede straffen, doch de begonnen strijd schraagde het verzet van hen, die niet versaagden". De burgemeester besloot zijn réde met een groet aan de nabestaanden der gevallen strijders en hij sprak de hoop uit, dat de herinnering aan de Februaristaking niet verloren zou gaan. Sprekend voor de Partij voor Vrijheid en Democratie gewaagde de heer R. Th. J. Ie De heer Jac. Groen uit IJmuiden, tiveede machinist van de VEM-trawler „Haarlem" bij de producten van vrije tijd en eenvoudige hulpmiddelen: de snelvarende motorboot „Willy" en het model van de „Haarlem". Voor een beschrijving van deze liefhebberij verwijzen wij naar pagina 4. Cavelier van de Christelijke geest, die de aansporing gaf tot het verzet/ Hij sprak de wens uit, dat dezelfde geest ons moge blijven bezielen. De heer Henk Gortzak van de C.P.N. bracht een „eerbiedige hulde aan hen, die liever staande wilden sterven, dan buk kend leven". De heer Th. D. J. M. Koersen voerde het woord voor de K.V.P. „Het was de liefde", zo' zeide hij, J?die de „verzetsstrij ders voortdreef". Hij bèsloot zijn,toespraak met de aansporing, dat ons volk. dezé on derlinge liefde,die noodzakelijk is voor blijvende eenheid, linag"bewaren. D#1 heer J. G. Suürhoff van de Partij van de Arbeid zeide, dat hét Nederlands ver zet niet alleen gericht is geweest tegen dg Duitsers, de deportatie en de onderdruk king, doch ook een strijd was voor recht en menselijkheid. Sprekende voor de Anti-Revolution- naire Partij gaf de heer A. in 't Veld Uiting aan zijn wens; dat de herdenking een herinnering en opwekking zal zijn te geloven in de macht van de Verlosser. In zijn slotwoord maakte de burgemees ter bekend, dat het gemeentebestuur over weegt op het Waterlooplein een blijvend monument ter herinnering aan het geboor te-uur van het nationaal verzet te doen plaatsen. De Amsterdamse diamantwerkers hebben voor dit doel reeds een bedrag aan geboden. Poolse arbeiders gearresteerd Negen Poolse 'arbeiders zijn deze week in Frankrijk gearresteerd, een van hen wegens het in gevaar brengen Van de vei ligheid van de Franse staat, aldus heeft de Süreté Nationale bekend gemaakt. Een van hen, de Poolse metaalbewerker Wodviack, is in Metz gearresteerd. Hij was tijdens zijn arrestatie in het bezit van een volledig stel kaarten van de op de Frans- Duitse grens gelegen ijzermijn bij Surville in het departement Moselle. Wodviack is voor verder onderzoek vastgehouden. Vrijdag j.l. is een tweede Pool, Jaczyk, na zijn arrestatie over de Frans-Duitse grens gezet...Van Vrijdag tot Maandag zijn daarna nog zeven andere - Polen -gearres teerd. Zij -zouden de arbeidsvrede belem merd hebben. c - Succes voor gewichtheffer Bij de in Amsterdam gehouden wedstrij den voor gewichtheffen behaalde Tabak, lid van D.O.K., Beverwijk in het midden gewicht een tweede prijs met een totaal van 2871/2 kg. (tweehandig drukken 75 kg., trekken 92y2 en stoten 120 kg.). Win naar van het nummer was Drukker uit Amsterdam met een totaal van 305 kg. BEëDIGD IJKOPNEMER. Op 24 Februari werd op het kantoor der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland in Haarlem, de heer J. Mey- boom, wonende Julianakade 7, te IJmui den, beëdigd als ijkopnemer. Studiecommissie wordt laun m.eninsvoore®neenvoi"mige wettelijke oplossing in de drie landen in aanmerking komen,, aan het oordeel der commissie te onderwerpen. Naar verluidt zal de com missie bestaan uit 13 leden en evenveel plaatsvervangers. Nederland en België zullen ieder vijf leden aanwijzen en Luxemburg drie. Het voornemen bestaat van Nederlandse zijde ook een vertegenwoordiger uit de West in deze commissie aan te wijzen, daar men in Suriname en Curacao met de wet geving zeer sterk op Nederland georiën teerd is. Het voorzitterschap zal om de drie jaar beurtelings in handen van een Belg en een Nederlander komen. De vice-voor- zittèr- zal steeds een rechtsgeleerde uit Luxemburg zijn. De commissie zal haar Het ligt in de bedoeling, dat de ministerszetel te Brussel hebben, doch ook in Den van Justitie elk de bevoegdheid zullen j Haag cn Luxemburg vergaderen. De instal- krijgen bepaalde onderwerpen, die naar la tie zal binnenkort te Brussel geschieden. De beoogde unificatie zal niet alleen het rechtsverkeer tussen de drie landen ver- a et ,-gemakkelijken, maar ook aanleiding geven Allossing Consumentencredlet tot een inniger wetenschappelijk en prac- I tisch contact op juridisch en cultureel ge bied, hetwelk naast de thans reeds be staande samenwerking op economisch ge bied er toe- zal bijdragen de Benelux- gedachte te verbreden en te verdiepen. ecommissie wordt weldra geïnstalleerd Naar het A.N.P. verneemt zal op ge meenschappelijk initiatief van de ministers van Justitie van Nederland en België wor den ingesteld een Nederlands-Belgisch- Luxemburgse studiecommissie tot unifica tie van het recht. De taak dezer commissie zal zijn een vergelijkende studie te maken van de wetgeving der drie landen en te zoeken naar middelen omi eenvormigheid te brengen in de beginselen, welke aan de drie wetgevingen ten grondslag liggen en zelfs uniforme wetsteksten in onderschei dene wetgevingen te doen opnemen. De minister van Sociale Zaken heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat de districtraden voor het Consumentencrediet gemachtigd zijn, genoegen te nemen met een lagere af lossing van het Consumentencrediet door degenen, wier inkomen hoger is geworden nadat hun het crediet was verleend. In deze gevallen wordt de verhoging van de aflossingsbedragen tot minder dan de helft teruggebracht. GROND VERKOOP. Van een aantal personen uit Gouda, Hil- legom. Heemstede en Velsen kwamen bij B. en W. van Velsen verzoeken binnen om percelen grond, gelegen in „Velserbeek" te verkopen. De raad wordt voorgesteld, de verzoeken in te willigen. taan spelen, deed dit zowel vrolijk als vlug. Zijn tempo mocht er zijn en was heel wat meer op zijn plaats dan de breedvoerige uiteenzettingen door een aantal sprekers in de Kamer van Revisie ten beste gegeven. De bewindsman gaf te kennen zelf te menen, dat hij het bij de partij „ambtena rensalarissen" niet verder dan remise koa brengen. Hij wist namelijk bij voorbaat, dat hij meer dan een senator in dit opzicht niet ten volle kon bevredigen. Voorop staat voor hem het algemeen regeringsbeleid in zake lonen en prijzen en daarna volgt dan pas binnen dat kader het streven naar ver- - delende rechtvaardigheid. In de voorgeno men technische herziening van het Bezol digingsbesluit zag hij een belangrijk mid del om hinderlijke plooien weg te strijken. Blijkens zijn desbetreffende verklaring staat men vrijwel voor een accoord op dit punt. Belangrijk was ook zijn mededeling, dat de herziening dan met terugwerkende kracht, te weten met 1 Januari van dit jaar, zal ingaan. Ook al zullen niet alle salarissen door die revisie er op vooruitgaan, schrij nende onbillijkheden zullen worden opge heven. Verder zette -de minister nog uiteen, dat het verschil van de bezoldiging sedert 1939 tussen ambtenaren en van lieden wer kend in het vrije bedrijf minder groot ig dan men misschien zou opmaken uit statis tische gegevens, welke in dit debat waren aangehaald. Natuurlijk verklaarde de bewindsman zich een vriend van de autonomie. Maar. als om technische en economische redenen centralisatie gewenst is, bijvoorbeeld op het gebied van de electriciteitsvoorziening, dan is het verkeerd om hier van onoirbaar zon digen tegen het beginsel van de automonie te gewagen. Degenen, die om een andër punt uit het debat aan te roeren ontevredenheid geuit hadden over de noodvoorziening ten behoeve van de gemeentelijke financiën moesten bedenken, dat het hier slechts een n o o d-voorziening betrof en verder, dat 'zij in elk geval aan de gemeenten meer armslag geeft. Op vermakelijke manier legde Excellentie Witteman uit, waarom men hetgeen nu is voorgeschreven inzake de vermakelijk heidsbelasting nog als een succes voor zijn departement moest beschouwen. Op een gegeven ogenblik had zijn ambtgenoot die aan de Kneuterdijk troont en uit alles munt tracht te slaan, bespeurd, dat er zich hier nog een aardige inkomstenbron voor da schatkist voordeed. Excellentie Witteman had nog juist weten te voorkomen, dat er deswege een rijksbelasting zou komen! Klaar! Weer naar een ander bord: dat van het herstel van het georganiseerd over leg. Binnenkort komt het voor elkaar. Volgende zet: het benoemen van burge meesters is niet zozeer een wetenschap als wel een kunst, waai'bij de intuïtie een rol moet spelen. Twee factoren zijn vooral van belang en moet men trachten te combine ren: de goede man op de goede plaats en dan is er de factor ook hier van de verdelende rechtvaardigheid. Tempo, tempo! Het vraagstuk van de organisatie van de politie. De tijd van de dorpsveldwachter is voorbij, komt niet weer. Er moet een corps Rijkspolitie zijn. De juiste oplossing hangt af van goede verstandhouding tussen de twee groepen. Eindspel: verdraagzaamheid, zowel op het stuk van waakzaamheid voor de goede ze den als op dat van de Zondagsrust, waar voor het voorontwerp thans bij Justitie ligt. Uitslag: triomf van de vrolijke en vlugge simultaanspeler Excellentie Witte man. Nieuwe grondwet voor India De ontwerp-constitutie voor India, die Woensdag is bekend gemaakt, laat de kwestie van de toekomstige betrekking met het Britse gemenebest open. Deze kwestie zal later uitgemaakt worden. Het ontwerp is ge baseerd op de constituties van het gemene best en het Britse parlementaire systeem met enkele punten uit de Amerikaanse grondwet. Het voorziet in de keuze van een president en een vice-president voor de tijd van vijf iaar door een kies-college van leden van bei de huizen van het parlement en gekozen leden van de wetgevende machten der statén. De president zal slechts eenmaal herkozen kunnen worden en bijgestaan worden door een raad van ministers. De president zal de premier benoemen en de andere ministers op diens advies. Voorts wordt een parlement van twee kamers, de raad van staten en de volkskamer, voorgesteld. Verder zullen de „onaanraakbaarheid" afgeschaft en alle titels verboden worden, evenals discrimina tie op grond van ras, godsdienst, kaste of sexe. Verder zal dwangarbeid en tewerkstel ling van kinderen in fabrieken of mijnen tot het verleden^behoren. Nieuwe communistische campagne in West-Duitsland verwacht Volgens een bericht uit Düsseldorf in de Daily Telegraph zouden er bewijzen van bestaan, dat de communistische partij in de Westelijke zones van Duitsland „plan nen maakt voor een nieuwe campagne ter verkrijging van de macht over de sleutel posities, als voorspel tot een nieuwe aan val tegen het plan-Marshall". Volgens po litieke waarnemers, aldus de Daily Tele graph, zouden de communisten waarschijn lijk niet in staat zijn in aanzienlijke male aan steun onder het volk te winnen tenzij de economische omstandigheden nog slech ter zouden worden. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Vannacht weer matige vorst, morgen overdag zonnig weer met in de middag temperatuur tijdelijk boven het vries punt. Vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. 27 Februari: Zon op 7.33 uur, onder 18-14 uur Maan op 22.13 uur, onder 8.55 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1