IJmüider Courant Amerika, Engeland en Frankrijk brandmerken de Tsjechische coup Engeland vreest actie tegen Brits-Honduras Eerste na-oorlogse zitting Het verbod van „J. P. Coen in een ongeschonden rechtsgebouw De „Bedrijfschapsprijs" voor schipper Krab I Weerbericht '62e Jaargang No. 18874 geDnemerlaan 154, Tel Redactie 5389, gureaus ^^37 Haailem Gr Houtstraat 93, ^jminisira 24 - Q1|tecteui - lioofflre<laCteUI 15054. Telef"°D 7 R Suaarne 12, TeleliTon 12713. 10132 pruKierü Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 27 Februari 1948 Verschijnt dagelijks oehalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Gemeenschappelijke veroordeling gepubliceerd peeringen van de Verenigde Staten, Emit Ransdorf, werd gisteren ingerekend De reë. en Frankrijk hebben een gemeen- bij een poging om uit het land te vluchten. Het gebouw van de internationale unie van studenten werd door de politie bezet om te voorkomen „dat het gebouw door de de monstranten in bezit zou worden genomen". Bij de deuren en trappen hadden zich com munistische studenten opgesteld. Ook hier werden „actie-commissies" gevormd. In universitaire kringen verwachtte men, dat deze commissies spoedig een aanvang zullen maken met het „zuiveren" der universiteit van „reactionnaïre elementen" en dat zij zullen aandringen op „progressieve colle ges". (United Press). Terwijl de communisten voortgaan hun controle over centraal- en plaatselijk be stuur te versterken door middel van de actie-comités, blijft Benesj, de president van Tsjechoslowakije, zich onthouden van alle openbare verklaringen. Er is nog steeds niet medegedeeld, wanneer hij zijn aange kondigde doch reeds tweemaal uitgestelde radiore.de tot het volk zal houden. hike en in krachtige bewoordingen - IPEp verklaring uitgegeven, waarin Lnmistische coup in Tsjechoslo- - ïroordelen als hel instellen van .Ac. dictatuur. De tekst van de SdarinSluilit n, regeringen van de Verenigde staten Frankrijk en Engeland hebben ..léttend de loop gevolgd der ge- 5 «b*n. z?ju!sl in T«ech°- „ine hebben plaats gevonden en schending betekenen van het f ra der vrUheidsprineipes, waar- Tlle democratische landen gehecht f Zit merken op, dat door middel en crisis, waartoe kunstmatig en ÜÜS* is aangespoord, en door het ïéit van bepaalde methoden, die £Tnp andere plaatsen beproefd rijn, „.hik werd gemaakt dat de vrije ïienlms van de parlementaire in- tènineen verhinderd werd en de ïn- In nr van een vermomde dictatuur tan een enkele partij onder de dek- «intel van een regering van nationale Z, tot stand kwam. Zij kunnen slechts veroordeling uitspreken over de «n wikkeling der gevolgen, die slechts S kunnen zijn voor 't Tsjccho- Laakse volk, dat eenmaal, temidden Zn zün leed in de tweede wereldoor log, zijn gehechtheid aan de zaak van de vrijheid bewees." Regeringsautoriteiten verklaarden, dat Hp Verenigde Staten als gevolg van de communistische coup" mogelijk verdere Sriieten aan Tsjechoslowakije zullen in houden Zij achtten het eveneens mogelijk, Jat de Amerikaanse regering de export naar Tsiechoslowakije zou stopzetten. Daarnaast wraken zij als hun mening uit, dat ver- «npdeliik geen stappen zouden worden on- Somen gericht op het verbreken der diplomatieke betrekkingen. Een woordvoerder van de Britse regering «af in algemene termen te verstaan, dat I Engeland wellicht zal weigeren de nieuwe Tsiechoslowaakse regering te erkennen. Reuter meldt, dat de persafdeling van het Tsiechoslowaakse ministerie van voorlich ting de publicatie van de drie-landen-ver- Jdaring verboden heeft. Het algemeen secretariaat van de Franse Socialistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin het verklaart diep be wogen te zijn door de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije en zich „met kracht richt tegen de anti-democratische methodes van intimidatie en geweld, waarvan Het Stali nisme gebruik maakt bij zijn verovering en verslaving van de volken." In de verklaring wordt voorts de verze kering gegeven, dat de Franse socialistische partij „solidair is met allen, die strijden ter verdediging van het socialisme én de vrijheid." Zuivering geïntensiveerd. 'De Praagse ochtendbladen maakten gis teren bekend, dat vijftien Praagse journa listen zijn uitgesloten van de journalisten vereniging, waardoor zij geen werk meer san dagbladen kunnen verrichten. Men ver wacht, dat nog meer uitsluitingen zullen volgen. De Slowaakse autoritëiten in Bratislava hebben de veiligheidsmaatregelen in fabrie ken en werkplaatsen verscherpt om te voor komen, dat sabotage wordt verricht en dat provocateurs het moreel van de arbeiders schaden. In Praag werd deze zuivering uitgebreid tot de sportclubs. Het actie-comité van d.e voetbalbond liet huiszoeking verrichten bij „die elementen, die de verontwaardiging des volks hadden opgewekt". Het centrale comité van actie te Praag eiste, dat de zui vering ook over andere takken van sport zou worden uitgebreid. Welingelichte bron nen zeiden, dat drie nationale socialistische parlementsleden gearresteerd zijn. Het par lement had hun immuniteit niet opgeheven. Tegelijkertijd werden arrestatiebevelen voor minstens drie andere parlementsleden Uitgevaardigd. Uil universitaire kringen wordt vernomen dat vijf studenten gearresteerd zijn onder beschuldiging van spionnage. Een hunner, Ceen hoop meer op viermogendhedenpact De New York Herald Tribune meldt uit Washington, dat de Verenigde Staten hun pogingén om te komen tot'een viermogend hedenpact ter waarborging van de' demili- tarisatie van Duitsland voor de duur van veertig jaren hebben opgegeven vanwege de onverminderde oppositie van Sovjet- russische zijde. De Franse regering zou ervan op de hoogte gesteld zijn, dat het Pact in de voorgestelde vorm onbruikbaar daar het geen zin zou hebben zonder deelneming van de Sövjet-Unie. De Ver enigde Staten zouden de kwestie van de Waarborgen voor demilitarisatiq van Duits land op de driemogendhedenconferentie te bonden te berde brengen. Studiebeurzen van de Unesco honr ^nesco beeft een lijst van 52 studie- vanCT wetensch appel ij ke werkers en «iivi "Hhebeurzen en schenkingen voor TwÜ. 1111 China, Tsjechoslowakije. België, »®ÊS&Ppn> Griekenland, Nederland, Noor- bliceerd Philippijne'n en Polen gepu- fii«l,^utrzen,?Ün*bestemd voor onderwijs in en RSr radl0> kinderpsychologie en kunst heiirvn! V00r de duur van 6 maanden. De w°rden verstrekt door de landen, er in Zljn van de Unesco. Frankrijk geeft 4 NeVfd^J-11 Gr 9 ziin toegekend, België zén ,,,f!j d 0 en Noorwegen 4. Andere beur- chemiolu toeSekend door de Amerikaanse j( ?he vereniging, de Delta Kappa broe- Rotary m Amerika efi de Internationale OUD PAPIER ALS GRONDSTOF. •arriüoÜ Y*061** Zonen Papierfabrieken gr J.f-f donderdagmorgen het Zweedse dat via Amsterdam van ton oud (,Zweden) een lading van 598 grooktn «3jler aanvoerde, waarvan het khrieketu 6 *S ^estemd voor 2Uster' Culturele samenwerking met Oost en West Stichting met rijkssubsidie van een millioen gulden In het „Trippenhuis" te Amsterdam is de stichting" voor de culturele samenwer king tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen geïnstitueerd ten overstaan van de minister-president dr. L. J. M. Bëel, de minister van Over zeese Gebiedsdelen mr. J. A. Jonkman en de burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly. De stichting heeft ten doel met een be roep op het gehele cultureel vermogen van Nederland, te geraken tot harmonische ontwikkeling in democratische zin van de onderlinge samenwerking op cultureel ter rein tussen Indonesië, Suriname, de Neder landse Antillen en Nederland op basis van wederkerigheid. De stichting zal een zuiver particulier karakter dragen. Zij heeft voor 1948 van de regering een millioen gulden subsidie gekregen. Het bestuur bestaat uit prof. dr. C. C. Berg, prof. dr. W. C. Hettinga, prof. dr. C. D. de Langen, prof. dr. G. van der Leeuw, prof. dr. J. H. A. Logemann, H. J. W. A. Meyerink en prof. dr. F. L. R. Sassen. Regionaal Veiligheidspact? James Reston, de Washingtonse corres pondent van de New York Times, seint, dat de communistische overwinning in Tsjechoslowakije een verhoogde druk op de Verenigde Staten tengevolge heeft om toe te treden tot een regionaal veiligheids pact met Groot-Brittannië, Frankrijk, Bel gië en Nederlapd, onder auspiciën yan de UNO. „In officiële kringen te Washington," aldus Reston, „toont men zich ervan be wust, dat afkeurende verklaringen van dé drie mogendheden en economische pro grams voor de Marshall-landen waar schijnlijk niet effectief genoeg zullen zijn ten aanzien van het politieke en veilig heidsprobleem dat door de jóngste gebeur tenissen te Praag is geschapen. Zoals de greepu naar de macht in Tsjechoslowakije door de nazi's in 1939 dwong tot een poli tieke hergroepering in Europa voor de oor log, dwingt de communistische machts greep in Praag van thans tot een herzie- ening van de Amerikaanse veiligheids overeenkomsten met Groot-Brittannië en Frankrijk". KruiserSheffield is reeds op weg De Britse kruiser „Sheffield" is op .weg gegaan naar Belize, de hoofdstad van Brits- Honduras in Midden-Amerika, wegens „mogelijke incidenten, welke uitgelokt zou den kunnen worden door zekere onverant woordelijke elementen" in de buurstaat Guatemala, aldus werd te Londen ver nomen. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft in een met zorg geredigeerde verklaring medegedeeld, dat men vreesde, dat onverantwoordelijke en extremistische elementen in Guatemala gebruik zouden maken van de gelegenheid om een landing te ondernemen in Brits Honduras. De woordvoerder zeide, dat Groot-Brittannië geen verdenking koesterde tegen de rege ring van Guatemala zelf, dat zij een expe ditie naar Brits gebied zou voorbereiden, doch wel vreesde, dat de algemene sfeer, geschapen door de huidige anti-Britse pers campagne welke krachtig gesteund wordt door de Argentijnse en Chileense eisen, extremistische elementen tot actie zou aan zetten. Het geschil met Guatemala is meer dan een halve eeuw oud. Groot-Brittannië wénst het dispuut evenals de kwestie van het Zuidpoolgebied, voor het internationaal ge rechtshof in Den Haag te brengen. Reeds in 1946 is daartoe een vborstel gedaan. De regering van Guatemala wenst hierop ech ter alleen in te gaan, als de kwestie „naar recht en billijkheid" zal worden beoordeeld en niet alleen volgens de wet. Dit wil de Britse regering echter niet accepteren t., aldus is de kwestie tot op heden onbeslist gebleven. INBREKERS SCHOTEN OP CCD-AMBTENAREN. Na lVz jaar gearresteerd. In Jirli 1946 wilden twee CCD-ambtena- ren bij Bodegraven 's nachts een auto aanhouden, waarin vijf mannen zaten, die, zoals later bleek, enige inbraken in Bode graven hadden gepleegd. Toen de auto niet stopte, losten de ambtenaren enige waarschuwingsschoten. De inbrekers scho ten terug, waardoor de beide ambtenaren ernstig werden gewond. De rijkspolitie uit Den Haag en Bodegraven is er thans in geslaagd, de vijf mannen te arresteren. Zij hebben een bekentenis afgelegd. De „Sheffield" op weg. Meer millioenen verzocht voor Griekenland en Turkije De Amerikaanse regering heeft via de voorzitter van het Huis van Afgevaardig den, Joseph Martin, het Congres om on geveer 275 millioen dollar verzocht voor militaire hulp aan Griekenland en' Turkije. Martin drong aan op „onmiddellijk han delen". In Mei keurde het congres 400 millioen voor militaire en economische hulp aan de beide landen goed, waarvan drie vierde naar Griekenland ging. De toe wijzing is nog niet geheel gebruikt, doch er zijn contracten lopende waarvoor het grootste gedeelte nodig is. Truman zeide, dat binnen enkele dagen meer-geld nodig was. Verweer van de Poolse gezant in Den Haag De heer B. Élmer, de afgetreden Poolse gezant in Den Haag, verzoekt opneming van het volgende: „In de brief van 13 Februari 1948, waar in de gezant werd teruggeroepen en die 22 Februari in Den Haag ontvangen werd, ga ven de 'minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken van Polen uitdruk king aan hun waardering voor de diensten van dr. Elmer, er aan toevoegend, dat het hun bedoeling was hem te belasten met andere functies elders. Na ontvangst van de brief van dr. Elmer dd. 15 Februari, waarin deze zijn ontslag aanbood, en welke de brief, waarin hij werd teruggeroepen, kruiste, beval dezelfde minister van Buitenlandse Zaken het per soneel van de Poolse legatie in Den Haag tegen de afgetreden gezant geweld te ge bruiken, tenzij deze binnen 24 uur de lega tie verliet. De datum van het onderzoek, waarvan in een communiqué van Warschau gewa* wordt gemaakt, was vervalst. Dit onder zoek heeft plaats gevonden in September 1946, niet in September 1947. In 1947 is geen enkel onderzoek gedaan. Dr. Elmer heeft de vorige winter meer dan een maand in Polen doorgebracht (Novembqr-Decem- ber) en keerde terug op zijn post, zoals hij zeventien maanden lang op deze post ge bleven is na het onderzoek in September 1946, waarvan thans beweerd wordt dat het door dr. Elmer gepleegde fraude aan het licht gebracht heeft. Nimmer is tegen hem enige beschuldiging ingebracht voor enig tuchtgerecht". AUTO-ONGELUK. Donderdagmiddag bij het uitgaan der R.-K. school te Hoofddorp, wilde het 10' jarig dochtertje van de familie jSfl., zonder rond te zien, de Kruisweg oversteken om op het ijs te komen. De auto van de heer S. uit Amsterdam reed haar aan. Het kind werd met een beenfractuur en enige andere verwondingen naar' de Maria-Stichting te Haarlem gebracht. Haar toestand is bevre digend. INTERNATIONALE RECHTSPRAAK Hef woord is aan Lessing: Een enkele dankbare gedachte, naar de Hemel gericht, is het meest volkomen gebed. „Tegenhanddruk" van de jongens overzee Honderdduizend pakke-i.erf worden thans uitgereikt Onze jongens overzee zijn door de In dische burgerij in samenwerking met het Rode Kruis en de NIWIN in de gelegen heid gesteld tegen betaling van 3.50 een pakketje te zenden naar een bevriend adres in Nederland. Dit als tegenhand druk" voor wat de Nederlandse bevolking voor hen deed. Het had er de schijn van, alsof het resultaat van deze. Indische No- vember-actie een Kerstpakkettenregen zou worden, maar de tijd was daarvoor te kort. Ook waren er andere vertragende omstandigheden, met het gevolg, dat er nu eigenlijk sprake is van „Paaspakketten". Thans zijn de ongeveer 100.000 pakket ten gereed en de administratievevoorbe reidingen zijn achter de rug. Reeds is met de uitreiking aan de geadresseerden be gonnen. Dit geschiedt.door de verbruikscoöpera ties in alle plaatsen, waar coöperatie-win kels gevestigd zijn. Langs deze weg zullen ongeveer 60.000 pakketten .hun bestem ming bereiken. De overige worden door de P.T.T. bezorgd. Elk pakket bevat 1 kg. suiker, 750 gram koffie, 2Ó0 gram thee, 1 kg. rijst, 200 gram vet, een stuk toiletzeep en 100 gram mus- caatnoten. Verwacht .wordt, dat binnen twee weken alle geadresseerden hun pak ket ontvangen -zullen hebben. Men dientrer rekening mee te houden, dat de gezonden koffie en rijst niet van een kwaliteit zijn. zoals Nederland gewend is. Met de zwendelaffaire uit Laren heb ben' deze pakketten niets uitstaande. Da Dfficier van Justitie heeft de inbeslagge- nomen goederen vrij gegeven en ook deza zullen, na bewerking, aan de hand van da door de justitie verstrekte gegevens en on der haar controle op de plaatsen van be stemming worden afgeleverd. Hef Brits-Albanese Korfoe-geschil De IJmuiden 57, schipper H. Krab. Het Bedrijfschap voor Visserijproducten heeft in 1946 een prijs ingesteld voor de schipper van het schip, dat in een bepaald jaar de best verzorgde haring of vis heeft aangevoerd. Met het oog hierop werd een groot aantal ladingen in 1947 met een cijfer gewaardeerd. Het schip, dat het hoogste gemiddelde cijfer behaalde in elk der vier onderstaande aanvoerplaatsen kwam. voor de prijs in aanmerking. Voor de IJmüi der, vloot was dit de IJM 57, schippei4 H. Krab, van de N.V. Visserij Mij. Medan; voor de Vlaardingse vloot VL 80, schipper C. van Oosten van de N.V. Vlaardingse Stoomvisserijvoor de Scheveningse vloot Sch. 57, schipper D. A. Vink van de rederij C. Roeleveld en voor de Katwijkse vloot KW 32, schipper J. Vink, van de N.V. de Visserij Mij. Kennemerland. De „bekroonde" schippers komen voor één jaar in het bezit van de bedrijfschap- wisselbeker. In het jaar volgende op dat van hun onderscheiding zijn zij gemachtigd- de bedrijfschapswimpel op hun schip te voeren. De overige leden van de bemanning ontvangen een oorkonde. Dinsdag 9 Maart geschiedt in Boschlust in Den Haag de of ficiële uitreiking van de bekers, wimpels en oorkonden. Bij cle waardering van de cijfers verleen den de halchef van het staatsvissers-haven- bedrijf te IJmuiden, H. Vos, de ambtenaren van de dienst van de Nederlandset haring- controle en de afdeling Vis van het Voor lichtingsbureau van de Voedselraad hun medewerking. v Driemogcndheden conferentie in Londen Een delegatie van de Benelux, bestaande uit zes leden onder leiding van de Neder landse ambassadeur in Londen, jhr. Mi- 'chiëls van Verduynen, heeft de zitting bij gewoond van de driemogendhedenconfe rentie over de toekomst van Duitsland. Er waren Donderdagavond om acht uur Nederlandse tijd geen officiële inlichtingen over de resultaten der meningswisseling beschikbaar, maar aangenomen wordt, dat allereerst gesproken werd over een samen gaan van langdurige aard der drie Bene- lux-landen met betrekking tot hun politiek ten aanzien van Duitsland. Vandaag komt de conferentie opnieuw bijeen. Tegen 5 of 6 Maart hoopt men ge reed te zijn. Donderdagmiddag is in het Haagse Vre despaleis voor het Internationale Hof van Justitie de behandeling begopnen van het geschil tüssen Groot-Brittannië en Albanië over het leggen van mijnen in het Korfoe- kanaal voor de Albanese kust, tengevolge waarvan twee Britse torpedojagers werden beschadigd en vele Britten gedood en ge wond. Het uit vijf'tien rechters bestaande Hof was bij deze eerste zitting van het na de oorlog gevormde nieuwe college geheel volledig. Het Hof wordt gepresideerd door de 71- jarige rechter José Gustavo Guerrero uit San Salvador, die ook reeds tien jaar pre sident was van het permanente Hof voor Internationale Justitie, het college, dat voor de oorlog in het Vredespaleis zetelde. Dit heeft tot het begin van de Duitse bezet ting 67 geschillen behancleld. Het Hof heeft in deze 67 zaken 37 uitspraken gedaan -en in de overige advies gegeven. In de bijna achttien jaar, dat dit Hof het hoogste rechtscollege is geweest, heeft ljet eenmaal een zaakj behandeld, waarin Ne derland was betrokken. Dat was in 1937. toen een geschil tussen ons landmen België betreffende de Maaswaterkwestie aan de orde#was. Hugo de Groot. Bij de aanvang van de behandeling van het Korfoe-geschil heeft de Engelse verte genwoordiger sir Hartley Sh-awcross de volgende woorden tot het Hof gericht: „Gij heren, zijt de hoogste van alle rechtscolleges. Aan u is met de goedkeu ring van de naties, de taak toevertrouwd, tussen haar recht te spreken. Het is ten einde deze taak te vervullen, dat gij ge kozen zijt uit en door alle Verenigde na ties, ongeacht uw nationaliteit: Uw Hof is de belichaming van wet en recht in het internationale leven: het,is er verantwoor delijk voor dat in de betrekkingen tussen de staten het recht heerse, zonder hetwelk de beschaving niet kan voortbestaan". Het komt, mij niet ongepast voor er aan te herinneren, dat dit land, in welks hoofd stad gij thans zijt (sir Hartley beschouwt de residentie kennelijk als de hoofdstad van ons land. Red.), het land, dat zoveel heeft bijgedragen tot de zaak van de in ternationale .vrede, Hugo Grotius aan de wereld heeft gegeven. Grotius was niet slechts de stichter van het moderne inter nationale recht, hij was niet alleen een van de eersten, die voorstelde geschillen door overleg en arbitrage te regelen. Hij haatte de oorlog en, door uitdrukking te geven aan deze haat, gaf hij tevens uitdrukking aan de hoop en het geloof van eenvoudige, gewone mensen. Hij bestempelde oorlogen, die ondernomen worden zonder goede re den, éénvoudig als roofoorlogen. In deze haat tegen de oorlog staan de gewone mensen geestdriftig en zonder voorbehoud aan zijn zijde. Ik spreek in naam van Groot-Brittannië waneer ik zeg, dat wij de doctrine, dat oor logen het product zijn van blinde machten en onweerstaanbare instincten, die door menselijke wilskracht en intelligentie niet kunnen worden tegengehouden, volslagen verwerpen. In de slag voor vrijheid van vrees, waarin thans alle ménsen van goede wil zijn ge wikkeld, is een berechting van geschillen op basis van wet en recht een essentieel en onmisbaar element. Het is onze diepe over tuiging, dét in die grote vredestaak, dit Hof in deze geëigende sfeer, een waardig en steeds toenemend aandeéï zal hebben." Na de toespraak, die sir Hartley Shaw- cross tot het Hof richtte, was het woord aan de Albanese vertegenwoordiger H. E. Kahreman Ylli. Zijn rede was aanmerkelijk korter dan die van sir Hartley. De eerste had voor zijn toespraak 21 minuten nodig, de heer Kahreman Ylli behoefde slechts vier minu ten. In de loop der zitting heeft de Albanees geprotesteerd tegen de wijz* waarop En geland het Hof in de zaak heeft pogen te betrekken, doch zich overigens namens zijn regering volkomen bereid verklaard zich ter beschikking van het Hof te stellen. Na hem sprak de prof. Vochoc, hoog leraar in het internationale a-echt, die in de zitting van heden zijn betoog zal voort zetten. GENERAAL KRULS: „Goede verhouding tussen legeren volk noodzakelijk" „De verhouding tussen leger en volk dient zeer krachtig en intensief te zijn. Het volle moet voor die krijgsmacht sympathie kunnen hebben en er vertrouwen in kun nen stellen". Hierop legde luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf van het Nederlandse leger, de nadruk toen hij zijn zienswijze gaf over hfet onderwerp. „Leger en Vloot", in een vergadering van het Con tactcentrum op Voorlichtingsgebied te 's-Gravenhage. Het doel van ons leger voor 1940 hield nauw verband met de politiek van ons land. Toen bestond er een neutraliteits politiek. Ten tweede had het leger een verdedi gende taak. Thans is er voor het leger een andere periode gekomen. Het is niet waarschijnlijk, dat ons land nog tot een neutraliteitspolitiek zal overgaan. Wij zijn thans lid van de Verenigde Volken. Er is in voorzien, dat deze eventueel met een gewapende macht zullen ingrijpen, indien dit nodig geoordeeld wordt. Ook in het Handvest is omschreven, dat een land zich zelf kan en mag voorbereiden, om zich tegen plotselipge overvallen te weer te stellen. Hierin ligt een van de belangrijkste doelstellingen van het leger in deze tijd. Voorts moet een dergelijk leger er zijn ter voorkoming van de verstoring van binnen landse orde en rust. Generaal Kruis noemde enkele eisen voor de vorming van een goed leger. Voor eerst moet het sterk en goed georganiseerd zijn. Het moet voldoende geoefend, bewa pend en uitgerust ziin. Men moet een goede krijgstucht handhaven en vooral ook moet er een hoog moreel heersen. Dit laatste noemde hij een beslissende factor in de strijd. Dit moreel is in hoge mate afhankelijk van de verhouding tussen leger en volk. Voor de actieve opbouw en versterking van de band tussen leger en volk zal men naar zijn mening de deuren van de kazer nes wijd open moeten zetten. .Vertegen woordigers van de Pers zullen gelegenheid krijgen met een deel van het leger naar Indonesië te gaan, daar het léven van onze militairen mee te maken en ver volgens mét een aantal gedemobiliseerden per schip naar ons land terug te keren. Er is ook een legertentoonstelling op komst. Ook voor de legerleiding is dit alles van belang. Men wordt er als het ware ge dwongen zijn beste beentje voor te zetten. Ex-koning Michael naar Amerika De ex-koning van Roemenië. Michael zal naar het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meedeelt, binnenkort een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. De ex-koning heeft reeds Amerikaanse visa ontvangen vóór zichzelf en zijn gevolg, waaronder koningin-moeder Helena, doch niet voor zijn verloofde prinses Anne de Bourbon Parma. Op vijf Maart zullen zij zich aan boord begeven van de Queen Elisabeth, waarna zij op 17 April met onbekende bestemming uit "New York zullen vertrekken. (United Press). Motivering van burgemeester d'Ailly In de vergadering van-de gemeenteraad van Amsterdam heeft de burgemeester, mr. A. J. d'Ailly een verklaring afgelegd over zijn verbod tot opvoering van Slauerhoff's „j. P. Coen"1 op de gala-avond voor de Boekenweek. Nadat men hem opmerkzaam had ge maakt op het gekozen stuk van de in 1936 overleden dichter Slauerhoff en op de beweging, die daarover ontstond, heeft Mj het stuk opgevraagd. Daarna heeft de bur gemeester op grond van artikel 221 van. de Gemeentewet met het oog op de hand having der openbare orde de opvoering verboden, hoezeer hij betreurt, dat dit zo kort voor deze opvoering is geschied en. men reeds kosten daarvoor had gemaakt.0 Het stuk aldus de burgemeester schetst, nu, drie eeuwen later, een grove koloniale mentaliteit die inmiddels vol ledig is afgezworen: Na moeilijke onder handelingen heeft de regering met haar politiek inzake de overzeese gebiedsdelen opnieuw vertrouwen gewonnen, hetgeen in de laatste radiorede van H.M. de Ko ningin bijzónder relief kreeg. Het moet uiterst inopportuun worden, geacht dit stuk te spelen op een gala avond, waarop een lid van de re gering als erevoorzitter en voorts andere hoge bestuursautoriteiten aan wezig zijn. Men had moeten bedenken, dat het stuk hoezeer men daarmede de nagedachtenis van Slauerhoff wilde eren een pijnlijke indruk moest maken op deze autoriteiten, op het gehele Neder landse volk en dat van Nederlands-Indië. De openbare orde zou er ernstig door in gevaar kunnen komen. Daarom heeft de burgemeester deze opvoering verbqden. Het ligt niet irt. zijn bedoeling eventueel andere opvoeringen van dit stuk te ver- bie'den. Belangrijke raadsagenda voor 2 Maart Heft mionument. ter sprake De gemeenteraad van Velsen, die Dins dag 2 Maart om half acht voor haar perio dieke'vergadering bijeenkomt, krijgt be halve de ingekomen stukken en mede delingen een wijziging en aanvulling van. de algemene politieverordening te behan delen. Bovendien wordt de verkoop van grond in Velserbeek en de verhuur van grond bij de Uitendaalstraat in Velsen be sproken. Als vijfde punt van de kleine agenda komt de plaatsing van een monument in IJmuiden-Oost aan de orde. tot hulde van hen, die in de oorlog hun leven gaven voor de vrijheid. •Voorts vermeldt het programma een wij ziging van de regelen voor het gebruik van schoollokalen, het toekennen van het 'genot van vrij wonen en een voorstel tot wijzi ging van de kindertoeslagregeling van een tweetal gemeente-ambtenaren plus een gratificatieregeling voor dezelfden. Ten slotte wordt de afsluiting van een over eenkomst voor de levering van water in een hoeveelheid, groter dan 6000 m3, be handeld. - Voor het verhandelen van schrijfwaren, papierwaren, kantoorbenodigdheden: school-, schrijf-, teken- en schildersbenodigdheden is voortaan geen bedrijfsvergunning meer ver eist, noch voor te vestigen, nóch voor reeds bestaande groothandelsbedrijven. MINDER VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Matige wind uit Oostelijke richtingen, en hier en daar wat bewolking. Alleen in de nacht en vroege ochtend lichte vorst. 28 Februari: Zon op 7.31 uur. onder 18.16 uur Maan op 23.37 uur, onder 9.09 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1