IJmuider Courant Vrij Europa brokkelt af Praag Defensief verbond met West-Furopa? ,-,Het is voor mij persoon1 ijk zeer moeilijk geweest om te besluiten" Nederlandse verliezen in Indonesië De Tsjechische samenleving wordt in snel tempo „gezuiverd" Mr. dr. J. In't Veld benoemd tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting tfö. 18873 Kenrjerner laan 154 Iel Redactie 5389, Bureaux Haarlem Gr Houtstraat 93, Adir«nis,ia f)irecteui -Hoofdredacteur 15054. Telefo"11 10724 Drukke dl 2'B Spaarne 12. Telefoon 12713 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 28 Februari 1948 Verscfcujni Tagelgks oeHaJve op Zon- eD feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem CTAATSGREEF cier communisten in D hn Slowakije heeft ook dat land n vazalstaat van de Sovjet-Unie ge- t0 f. Het stond al sterk onder Russische Vnlans andere partijen mede ver- dn": .„„rdied waren in de regering was tegenvooi ctaat, de parlementaire de- hel te handhaven en kon men in m0u cinwakiie ambtenaar, student, TsjeCïi°ist fabrikant, professor blijven en 'Tbe oèp in vrijheid uitoefenen ook als n reen communist was. Dat is nu uit 5' Szuivering" is al begonnen met al ï'afmee gepaard gaande ellende. Hon- f S. gearresteerd, anderen zijn ge- 'fïf naar het buitenland. De communis- «nlitie heeft losgeranseld op een me- poogde het paleis van n)gte stu republiek te bereiken om dc s treken. Zij kregen geen kans. Studenten zullen ook geen kans krij- D verder te studeren: aan honderden 'X toegang tot de Universiteit al ontzegd van professoren zijn ontslagen. Er en,heel wat meer volgen: dit is pas het Snï Ben mag er geen afwijkende mening S'cp na houden in Tsi^cho-Slowakije. ufT u evenals Bulgarije, Hongarije, Roe- i Polen evenals Sovjet-Rusland zelf, f 5 greep geraakt van één partij, die de Matuur uitoefent ep minister-president Gottwald regeert in Praag bil de gratie van D°aS de hoofdstad Praag «ttnoglMuard Mesj'"d"e" president der republiek en •Stat De communistische regering heeft medegedeeld, dat hij in de vorming van het Svre régime heeft toegestemd en hem daarvoor geprezen, omdat het niet strookt tfzün inzichten. Hij wordt ditmaal m milder termen bejegend dan tien jaar geleden, toen de Duitse dictator Adolf Hit ler hem een ganse reeks beledigingen, steeds in hevigheid toenemend, naar het hoofd Sneerde eer de Duitse troepen de grens overtrokken en eerst het Sudetenland be- •Ptten In December 1935 was hij president der Republiek geworden; op 5 October 1938 nam hij ontslag en vertrok uit het land. Jarenlang heeft hij een professoraat m Chicago vervuld; na de Tweede Wereld oorlog is hij teruggekeerd. Zijn tweede presidentschap! der Republiek zal wel even kort durep als het eerste. Hij is nu 63 jaar, een overtuigd parlementair democraat, die ziin huidige onmogelijke positie niet zal kunnen blijven vervullen. Hetzelfde meet wel gelden voor Masaryk, die als minister van Buitenlandse Zaken in de nieuwe re- gering-Gottwald is gehandhaafd. Hoe zou den deze mensen tegen hun diepste over tuiging in op hun post kunnen blijven? Men kan herinneren aan koning Michael van Roemenië, die nog vrij lang blééf eer hij tot aftreden werd. gedwongen. Maar de verge lijking gaat niet in allen dele op. Benesj zou nu een radio-rede tot het volk houden. Zij is al tweemaal aangekondigd, maar beide malen afgelast. In dat herhaald afgelasten kan men de voorbodee van het af treden van de president der Republiek zien. Het werkelijk verschil met 1938 is niet groot. Volgens het Amerikaanse persbureau As sociated Press zou de vice-premier in het kabinet-Gottwald zijn opvolger worden. Deze Fietiingër is de leider van de groep linkse socialisten die naar de communisten is overgelopen. Uit dezelfde bron is de mededeling gekomen, dat president Benesj alleen voor Gottwald's eisen gezwicht is om bloedvergieten te voorkomen. Het lijkt aannemelijk. Nu hebben de regeringen van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk per gemeenschappelijke verklaring de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije ver oordeeld. Ja. Bij vorige Oost-Europese communistische staatsgrepen hebben zij dat niet,gedaan. Nu wel. Zij gispen de. dictatuur van één partij, die zich verbergt achter het masker van nationale eenheidsregering. Zij veroordelen een ontwikkeling, waarvan de gevolgen niet anders dan rampzalig kun nen zijn voor het Tsjecho-Slowaakse volk. Te Washington is de opmerking gemaakt, dat deze verklaring van de „Grote Drie" in de na-odrlogse diplomatie van bijzondere betekenis fs. De Tsjechen en Slowaken zul len van deze commentaar niet zonder bit terheid kennisnemen en zich 1938 herinne ren, toen zij het ook met zulke platonische verklaringen moesten doen en hun bond genoten hen in de steek lieten. Zij mogen er overigens geen kennis van nemen, want publicatie van de verklaring der Grote Drie is in Tsjecho-Slowakije verboden. Maar natuurlijk luisteren zij aan hun radio-toe- stellen naar het buitenland. Denkelijk zijn veel van die toestellen maar alvast naar de schuilplaatsen overgebracht. U weet wel. De Tsjechen en Slowaken weten het ook wel. Dat de jongste gebeurtenissen in hun land bijzondere indruk in de gehele wereld en vooral in West-Europa mgken, dieper in druk dan de voorgaande communistische staatsgrepen in Oost-Europa hebben ge wekt, is te begrijpen. Dit herinnert immers zo sterk aan de gebeurtenissen, die aan het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog voorafgingen. Het is bekend dat de Tsjecho- Slowaken een krachtig en in grote meer derheid een vrijheidlievend volk zijn. Men het het opnieuw van die vrijheid beroofd, ik zou er evenwel tegen willen waarschu wen,, een op de historie gegronde parallel verder te gaan doortrekken. Dat is wel ge makkelijk en men behoeft er nauwelijks hij na te denken, maar de werkelijke toe stand biedt een geheel ander beeld en de mogelijkheden der verdere ontwikkeling verschillen sterk" van die van 1938. Onze sympathie moge uitgaan naar al diegenen in Tsjecho-Slowakije, die door het moUJ^e n*euwe ellende zijn gestort. In 1938 konden wij ons hun beproevingen nog 2o slecht voorstellen. Nu kunnen wij dat wel. Ik weet mét hoeveel Nederlanders er mee instemmen, dat mensen hun positie en hun bestaan verliezen en zelfs in vele ge- va len gevangen worden genomen om geen andere reden, dan dat zij een bepaald poli- hek stelsel niet aanhangen. Wij zijn een eer vrijheidlievend volk en dat aantal moet us klein zijn. Naar mijn mening moet het aanzienlijk beneden de tien procent liggen. R. P. «Instructieve" reis vpr7oi.epfa^e Italiaanse kringen te Londen comm. - ,men' dat Toghattï, leider van de toenteeul T? vPar? Van Italië' zich m0" meel te Moskou bevindt. Natiom?ald^ei^kSubestuur van het Christelijk te eevp.1 Jak™b?nd heeft besloten, gevolg "Trade Union Pn uitn?diging van het Engeis aorekineen m fres ot biiwoning van be" Maart tew£r Plan"Mar^all op 8-10 daarbii 7|oh^!eJJ- Het C.N.V.-bestuur besloot «lagLnsen nJi ,te bePalen tot de beraad- er de hulpverlening aan. Europa. Tsjechoslowakije geboeid, Finland wordt thans gevangen gezet De angstwekkende vloedgolf van Russische expansiedrang bespoelt .{hans een deel van Europa, waarvan de grootte op bovenstaande situatietekening wel heel duidelijk spreekt. De Scandinavische landen., West-Duitsiand, Italië en Frankrijk vormen nu de gordel, die door het zwellende Russische lichaam onder spanning wordt gezet. Een solide gordel? Rusland Finland verzoekt" Te Helsinki is medegedeeld, dat de Sovjet-Unie aan Finland verzocht heeft, met haar een verdrag van wederzijdse mi litaire bijstand te sluiten. Het Sovjet-Russisch verzoek was vervat^ in een nota, Donderdag aan de Finse re gering overhandigd, waarin de Sovjet-re gering er bij de Finse op aan dringt „zo snel mogelijk alle nodige maatregelen te nemen" voor het sluiten van een dergelijk verdrag. Finland was tot dusver nog slechts aan Rus land gebonden door het Vredesverdrag, dat de Finnen tot betaling van een schadever goeding van 750 millioen gulden, te vol doen uit de lopende productie in de perio de 19441952, verplicht, en een veel om-- vattend handelsverdrag. Dit verhindert echter niet, dat het handelsverkeer met het Westen steeds intensiever wordt 'en op het ogenjplik reeds een waarde van vele honderden millioenen heeff bereikt. Tot voot kort waren de Finnen verbaasd over hun geluk in vergelijking met de an dere Oost-Europa staten, maar nu begint deze verbazing als gevolg van bepaalde Russische maatregelen plaats te maken voor ongerustheid. De Russen zijn er reeds toe over gegaan het gebied rond Porkkala te blokkeren. Slechts in enkele gevallen wordt aan schepen nog doortocht verleend, en aan de landzijde is het spoorwegver keer onderbroken. Juist de vrii'e door vaart bij Porkkala is voor de Finse econo mie van vitaal belang. De Russen die hun maatregelen op militaire noodzaak baseren, hebben de Finnen te kennen gegeven, dat zii in dit opzicht niet, dan na „princi piële onderhandelingen" ter wille kunnen zijn. Wat het Kremlin met deze dwang be oogt is duidelijk. Nu de Scandinavische landen zich bij het plan Marshall hebben aangesloten, kan het niet langer dulden, dat zich op dé drempel van Leningrad een vrije republiek naar Westers voorbeeld ontwikkelt. Om dit te verhinderen wenst het Finland geheel in zijn militair systeem op te nemen. j Het Finse kabinet en Paasikivi, de" pre sident, beraadslagen over het Sovjet-Rus sische verzoek. De president pleegt ook overleg met de leiders van de parlements- fraeties. Woensdag jl. verordende Leino, de com munistische minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de „Stapo", de staats politie, alle Finse paspoortbeambten meer beperking te betrachten bij het uitreiken van uitreisvergunningen. Aan personen, die „waarschijnlijk naar het buitenland wilden met de bedoeling de veiligheid van het land of de gemeenschap in gevaar te bren gen", mocht niet worden toegestaan Fin land te verlaten. Amerika's plannen: Volgens een bericht uit New York in de Londense „Daily Mail" werken de Verenig de Staten thans bijzonderheden uit van een verdecïigingsverdrag, dat zij met Engeland, Frankrijk, België en Nederland willen te kenen. „Het „State department" zou moeten toe geven, dat het plan-Marshall niet sterk genoeg is om de communistische vorderin gen tegen te houden". Belgische grensarbeiders werken weer De staking van de 47.000 Belgische ar beiders, die dagelijks de grens over gaan om in Frankrijk te wei-ken, is heden'ge ëindigd. Meer krantenpapier nodig voor goede voorlichting! De leden van het Contact-centrum op Voorlichtingsgebied hebben aan de mi nister-president een nota gezonden betref fende de papier voorziening. In deze nota zeggen zij, dat het probleem van de pa pierschaarste als een van de belangrijkste vraagstukken beschouwd moet worden. Zij zijn overtuigd, dat voor een juiste voor lichting in een democratisch geregeerd land grote betekenis moet worden toegekend aan een zo ruim mogelijke papiervoorzie ning en achten het wenselijk bijzondere voorrang te verlenen aan de invoer van krantenpapier en grondstoffen daarvoor. De onvolledigheid van de courantenver slagen van vergaderingen van Tweede en Eerste Kamer en Gemeenteraden en ook het niet kunnen opnemen van belang rijke berichten moet worden toegeschreven aan plaatsgebrek door papiertekort. Deze behoefte aan papier voor. de Nederlandse dagbladpers zal zich in nog stijgende mate voordoen onder andere wegens het rege ringsjubileum van H. M. de Koningin. Het Contact-centrum verzoekt derhalve de mi nister-president maatregelen te nemen, opdat op korte termijn een verbetering van de huidige papierdistributie kan, intreden. Benesj in zijn zwaarste uur: Kabinet beëdigd Het nieuwe Tsjechoslo waakse kabinet heeft. Vrijdag deveed afgelegd op de grond wet ten overstaan van president Benesj. De nieuwe ministers werden door Clement Gottwald, de ministers-president, voorge steld. Na de eedsaflegging beantwoordde Gott wald' in krachtige bewoordingen1 de Brits- Amerikaans-Franse verklaring, waarin het communistisch optreden in Tsjecho-Slowa kije veroordeeld werd. Gottwald dankte de president voor het in zijn nieuwe regering gestelde vertrouwen en voegde er aan toe: „Thans is het helder als de dag, dat de poging om de regering en het nationale front omver te werpen een wanhopige aan val was op de fundamenten zelf van onze staat. Het is uw grote verdienste, dat gij ge luisterd hebt naar de stem van het volk, de gerechtvaardigdheid van zijn verontwaar diging en de juistheid van zijn eisen hebt erkend en geholpen hebt bij te dragen aan een betrekkelijk snelle oplossing van de crisis in de geest en naar de wil van het volk. De zaken gingen en zullen in de toe komst verlopen volgens strikt democrati sche, constitutionele en parlementaire me thodes. Zeer binnenkort zal de regering voor de nationale vergadering- verschijnen en ik ben ervan overtuigd, dat dit lichaam ook de nieuwe regering en haar program zal aanvaarden. Wij kunnen daarom met zelfrespect verkeerd gegronde verklaringen uit het buitenland, die een gevaar voor onze vrijheid en parlementaire methoden bete kenen, van ons werpen." President Benesj antwoordde: „Ik heb het ontslag van de voormalige leden van de regering aanvaard en het decreet van de benoeming der nieuwe regering getekend. Mijnheer de minis ter-president, gij hebt torecht ver klaard, dat het niet gemakkelijk is ge weest tot dit besluit te komen. Integen deel, zoals gij zelf zeide, is het voor mij persoonlijk zeer moeilijk geweest. Lang en zeer ernstig heb ik over de crisis nagedacht. Ik kwam tot dc conclusie, dat het noodzakelijk was op uw voor stellen in te gaan." „Gij weet, dat wij de gehele kwestie lang besproken hebben en dat wij lang over de oplossing nagedacht hebben. Doch ik heb gezien, dat de crisis anders ernstiger zou" worden en tenslotte zou leiden tot een dér- gelijke verdeling van het land, dat een al gemene verwarring zou kunnen ontstaan. Het is echter noodzakelijk, dat de staat ge leid en bestuurd wordt. Gij wenst de staats zaken in nieuwe banen te leiden er\ volgens een nieuwe" vorm van democratie. Ik wens voor u en voor het land, dat het allen geluk zal brengen", aldus besloot Benesj zijn toe spraak. De voormalige minister van Justitie in Tsjechoslowakije, dr. Prokop Drtina, is qiet zware hoofdwonden aangetroffen on der het raam van zijn woning in een voor stad van Praag, aldus deelt de politie mede. Drtina is naar het ziekenhuis overge bracht. De politie verklaarde, dat onder- „De vader der revolutie" Br. Nejedly, de Tsjechische communis tische minister van Opvoeding, heeft verklaard, dat in alle Tsjechoslowaakse scholen het portret van Stalin zal wor den opgehangen. Tévens zullen nieuwe leerboeken voor politieke opvoeding worden uitgereikt. - Tegenover profes soren en leraren zeide Nejedly, aat op voeding „politiek moet zijn evenals het leger". De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat J. J. Hartman, afkomstig uit Amsterdam, gesneuveld 20 Februari 1948. Soldaat le kl. J. Westdijk, afkomstig uit Goedereede. Gesneuveld 20 Februari 1948 Koninklijk Nederlands Indisch Leger: Geen verliezen. Koninklijke Marine: Geen verliezen. Het woord is aan ilme. de Pressensé: Als de hemel betrokken is moet het goede humeur de zon ver vangen. Luxemburg, Nederland en België beraadslagen Naar aanleiding van de nota's, die de vorige week door de regeringen van Bel gië, Nederland en Luxemburg zijn ontvan gen van de Britse en Franse regering, be vattende een nadere uitwerking van ds door Bevin uitgesproken denkbeelden, hebben vertegenwoordigers van de depar tementen van Buitenlandse Zaken van de drie landen heden te 's-Gravenhage be sprekingen geopend. Het ligt in de bedoeling, dat deze be sprekingen gevolgd zullen worden door een gedachtewisseling van de "betrokken ministers, welke zeer waai'schijnlijk dezer dagen zal plaats vinden. Het doel van deze bespreking is het ge meenschappelijk standpunt der drie lan den ten aanzien van de Britse en Franse nota's nader te bepalen. In de greep der actie-coipités Scherp vonnis van Bidault Het actie-comité van het ministerie van Buitènlandse Zaken in Tsjechoslowakije heeft de voorzitter van de parlements commissie van Buitenlandse Zaken, Ivo Duchacek en Sodor Hodza, zoon van de vroegere eerste-minister, ontslagen. Voorts zijn 36 employés van het ministerie op wachtgeld gesteld, 19 zijn gepensionneerd en acht zijn overgeplaatst naar weinig ver antwoordelijke posten. Hierna zal het actie comité een aanvang maken met de zuive ring onder diplomaten in het buitenland. Jan Masaryk. de minister van Buitenland se Zaken, heeft de mutaties goedgekeurd. Radio Praag heeft aangekondigd, dat de Tsjechische en Slowaakse omroep samen gevoegd zullen worden tot „een enkele moderne radio-omroep, die de denkbeel den van de volksdemocratie zal bevorde ren". Inmiddels vindt de zuivering van het politieke en maatschappelijke leven voort gang. Journalisten, docenten van universïT teiten, politieke leiders en fabrieksfunctïo- narissen worden ontslagen „omdat hun denkbeelden niet in overeenstemming zijn met het nationale front". De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Bidault, heeft het debat over de buitenlandse politiek in de Nationale Vèr- gadering gisteren geopend met een ver klaring over Tsjechoslowakije. Hij zeide: „De Fransen moeten zich er van bewust zijn, dat het nu meer dan ooit nodig is, dat er eensgezindheid bestaat tus sen allen, die de vrijheid van het lafid en het individu boven alles liefhebben". Na deze woorden stonden allen, met uit zondering van de communisten, op er juichten Bidault toe. „De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije", aldus Bidault, „hebben het internationale evenwicht gewijzigd. Het probleem van handhaving van democratie en vrijheid is nu op'de voorgrond getreden. Het viel niet aan te nemen, dat deze manoeuvres op in- Eervol ontslag aan zoek ter plaatse en een verklaring van de gewonde in het ziekenhuis wezen op een poging tot zelfmoord. Hieraan wordt toegevoegd, dat een ach tergelaten brief de waarheid van deze on derzoekingen heeft bevestigd. Regeringsoffensief in Griekenland Het Atheense nieuwsbureau bericht uit Jannina in Epirus, dat „een algemeen of fensief van Griekse regeringstroepen" Arbeid. tegen de guerilla-strijders is ingezet over Aan 'de heer L Neher is met ingang van een front, van 25 km tussen de Albaanse (iezelfde datum eervol ontslag verleend als grens en de stad Konitza. minister van Wederopbouw en Volkshuis- Volgens de berichten bieden de guerilla- vesting met dankbetuiging voor de vele en strijders weinig tegenstand en trekken weg gewichtige diensten, door hem bewezen, naar het Westen. Griekse regeringstroe- pen hebben het dorp Visani bezet, onge- De heer J. in 't Veld is 5 Juli 1895 te veer 25 Ion ten zuidwesten van Konitza, Dubbeldam geboren. Na een Mulo-school verder het dorp Delvïnaki en drie andere doorlopen te hebben, wist hij zich door zelf- dorpen. studie een uitgebreide kennis te verwerven. minister L. Neher Bü Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Maart tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting benoemd rm;. dr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam. De nieu we minister is lid van de Partij van de Wekenlang is de jeugd m de weer geweest met de „M er kenruïl-ze gelactie" en het resultaat ziet men op. deze foto. genomen in het kantoor van de Stichting 1940-1945 aan de Fonteinlaan te Haarlem, waar de inzendingen reeds een stapel van respectabele hoogte heb ben gevormd. Mr. J. in 't Veld Op 20-jarige leef tijd behaalde hij reeds de acte M. O. Staatsinrichting en het diploma voor candidaat-gemeen- tesecretaris. Na staatsexamen te hebben afgelegd, studeerde hij aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1929 promoveer de op proefschrift: „Nieuwe vormen van decentralisa tie". Hij begon zijn ambtelijke loop baan als ambte naar ter secretarie te Dordrecht, waar na hij administrateur werd ter secretarie van Rotterdam. Met ingang van 1 April 1937 werd hij benoemd tot burgemeester van Zaandam. Van 1931 tot 1937 heeft hij voor de S.D.A.P. zitting gehad in de Pro vinciale Staten van Zuidholland en sedert laatstgenoemd jaar is hij lid van de Eerste Kamer, thans voor de Partij van de Arbeid Van zijn hand verscheen een werk over de inrichting van de staat, alsmede talrijke artikelen over gemeente-administratie en volkshuisvesting. Destijds was hij secreta ris van de regeringscommissie tot onderzoek van de havenbelangen van Rotterdam. Voornemens. In een gesprek met de nieuwe minister verklaarde deze, alles te zullen doen wat in zijn vermogen ligt, om het tempo van de woningbouw te versnellen. Nieuwe bouw methoden moeten bijdragen tot een inhalen van de achterstand. Van het scheppings vermogen van de architecten zal het vooral afhangen, of deze nieuwe methoden aesthe- tisch aanvaardbare woningen zullen op leveren. Gevraagd naar zijn standpunt ten aan zien van de door velen gewenste decentra lisatie bij de wederopbouw, antwoordde de minister dat hij graag zal medewerken om aan de provinciale- en gemeentebesturen een zo ruim mogelijk aandeel te geven in het werk van de wederopbouw en de voor ziening in de woningnood. Over de vraag hoe dit organisatieprobleem moetworden opgelost, behield hij zijn oordeel nog voor, tot hij zich in zijn nieuwe functie zal heb ben ingewerkt. ternationaal terrein onbepaald konden voortduren zonder een gevaarlijke situatie te scheppen". De rede van - Bidault werd herhaalde malen door communistische afgevaardig den onderbroken. „Tien jaar geleden", zo ging Bidault voort, „duidde de naam Praag als onveilig signaal het begin van Hitiers offensieve stap aan. Zekere methoden doen aan het verleden denken". Hierna was Bidault door uitroepen van communistische zijde niet meer te verstaan. De waarheid Tijdens een persconferentie op het Tsje choslowaakse departement van Buiten landse Zaken te Praag, .werden de buiten landse dagbladcorrespondenten gewaar schuwd, dat in het vervolg tegen degenen, „die onware berichten verspreiden", maat regelen kunnen worden genomen. De woordvoerder stelde voor, dat de buiten landse correspondenten „hoofdzakelijk hun berichten zullen putten uit de officiële bronnen, die hen ten dienste staan". Hij gaf verder te verstaan, dat de departemen ten.van voorlichting en buitenlandse zaken alleen te beoordelen hebben, welke berich ten wel en welke niet overeenkomstig de waarhqid zijn. Op een persconferentie gehouden op de Tsjechoslowaakse ambassade te Londen, heeft, de Tsjechische ambassadeur Kra- tochvil zich beklaagd over de aanvallen, die de pers in de landen van West-Europa op zijn land heeft gedaan. „Wij ontzeggen zekere personen, zoals Bidault bijvoorbeeld, het recht van Mün- chen te spreken in verband met Tsjecho slowakije", 'aldus de ambassadeur. „Wij, als natie, doen ons best een nieuwe sociale orde op te bouwen, Evenals in het verleden staan wij op onze onafhankelijk heid. Wij houden van onze vrijheid en wij geloven in de positieve waarden van de gewone man en van de mensheid. Wij wensen vrede en samenwerking tussen de landen". De ambassadeur sprak de berichten, als zou president Benesj gearresteerd zijn, tegen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft er op gewezen dat, in tegenstelling tot een te Praak gepubliceerde verklaring als zou de crisis aldaar zonder bloedvergieten zijn opgelost, zijn ministerie uit betrouwbare bron heeft vernomen, dat vijf Tsjechoslo waakse studenten bij door hen georgani seerde betogingen ten gunste van president Benesj zijn gedood. Sociaal-democraten buiten actie-comités. Het nieuwe bestuur van de Tsjechoslo waakse Sociaal-Democratische partij heeft heden besloten er bij de leden op aan te dringen geen zitting te nemen in de ge zamenlijke actie-comités, welke na het af treden van'de twaalf niet-communistische ministers en de vorming van een nieuwe regering zijn opgericht. Inplaats daarvan zal de leden van de partij gevraagd worden eigen actie-comités in te stellen. College van Bijstand voor gouverneur Brons De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft aan de heren Buiskool en Pos, afge vaardigden van de Surinaamse delegatie, medegedeeld, dat hij met de gouverneur van Suriname tot overeenstemming is ge komen over de instelling door de gouver neur van een college, dat moet worden beschouwd als een voorloper van het col lege van gecommitteerden. Aan dit college zal worden opgedragen zowel de hervor ming in Suriname mede voor te bereiden als de gouverneur bij te staan in de uit oefening van het algemeen bestuur Voorts deelde de minister mede. dat aan de Memo rie van Antwoord op de wetsontwerpen tot. herziening der West-Indische staats regelingen de laatste hand wordt gelegd. RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk nog lichte vorst en hier en daar nevelig. «Morgen overdag vrij rustig voorjaarsweer met af en toe bewolking. 29 Februari: 7.29 uur, onder 18.18 uur 0.13 uur. onder 9.25 uur 1 Maart: 7.27 uur, onder 18.19 uur 0.59 uur, onder 9.44 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1