ten 3$xit? Tante Els Kapitein Lagaay van de „Veendam" zegt zijn zeemansloopbaan vaarwel Taxi tel. 4333 Verheugend levensteken der „World Friendship" OLD CLOTHES NEW de Jong's Prijzencommissie deelde standje aan huizen-herstellers uit ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 IJMUIDER COURANT VAN DE BRUG NAAR DE SCHILDERSEZEL Meer dan 100.000 soldaten bracht hij in de oorlog naar de fronten overzee Na bijna 42 dienstjaren bij de Holland Amerika Lijn te hebben doorgebracht in verschillende rangen en van 1924 af als kapitein- successievelijk op bijna alle schepen van deze rederij te hebben gevaren, zegt kapitein Lagaay van de „Veendam" zijn zeemansloo'pbaan vaar wel. Het is nu eenmaal voorschrift, dat met het bereiken van de 60-jarige leeftijd het leven aan de wal moet worden voortgezet. „Of het mij aan het hart gaat?" Kapitein Lagaay, met wie wij een gesprek hadden, is een optimist eneen humorist. Hij ziet van alles ,de zonzijde. Geen wonder dat-hij pertinent het hoofd schudde en met een glimlach zei: „Op z'n hoogst 26 dagen per jaar thuis zijn is ook zo leuk niet. En er zijn zoveel jongeren. Moeten .die dan maar op je dood zitten wachten? Ik ga nu schilderen. En dan ben ik fan plan mijn belevenissen te boek te stellen. Geloof me, ik heb heel wat te vertellen Natuurlijk gingen wij op dit laatste even doorborduren en informeerden zo terloops naar 's kapiteins "grootste belevenis in al die 42 jaren. Prompt klonk het antwoord: „Mijn grootste belevenis? Dat was toen ik 'na de oorlog thuis kwam en ze thuis met verwonderde ogen naar mijn armen en benen keken, die. ik alle nog bezat. De Duitsers waren zo vriendelijk-geweest mijn kinderen wijs te maken, dat een van mijn ledematen geamputeerd was." Kapitein Lagaay hield hier even een veelzeggende pauze en vervolgde: „Ja, die oorlog. Meer dan 100.000 soldaten heb ik overzee naar de fronten gebracht. Tweemaal viel er een over boord. De eerste keer in de Rode Zee,- 's nachts óm 12 uur. Een Australiër had de ganse avond zitten dobbelen en daarbij wel 20 flesjes bier gedronken. Het begon hem op den duur te schemeren voor de ogen en eindelijk werd hij zo onpasselijk, dat hij met de inhoud van zijn maag ook zichzelf over boord spuwde. Ik hoor de kerel nog schreeuwen. Laat het schip keren, zei ik, en zette toen een motorboot uit, waarmee de man werd opgepikt. „Dat is tegen de orders in oorlogstijd", vermaande een offi cier. „Best mogelijk", dacht ik, „maar ik laat geen mens verdrinken als he't niet nodig is". Een tweede dergelijk geval deed zich in de Pacific, voor met de „Noordam". Hier betrof het iemand, die térugkeerde van het front. Ook nu liet ik omdraaien en de arme drommel werd even later gered". Ontmoeting-met de Koningin. Wij vroegen verder en allengs kwam kapitein Lagaay er toe nog iets te vertel len over zijn ontmoeting met de Koningin en de prinsesjes in Ottawa. Hij heeft daar tekeningen gemaakt, schetsen van de prin sesjes, hetgeen H.M. zich later in Den Haag terstond herinnerde. En dan de expeditie -van generaal De Gaulle naar Dakar: „We zaten .op stoeltjes buiten onze hut, 's avonds laat en voeren natuurlijk' met „verduistering". Rustig rookte de generaal zijn sigaret, toen er on verwacht een Franse schildwacht passeer-r de en beval: „sigaret uit". „Gelijk heb je" zei generaal De Gaulle en pulkte het pun tje vuur van zijn sigaret. De laatste avond op zee was kapitein Lagaay in de toeristenklasse genodigd om een kleine hulde in ontvangst te nemen. „Dat wil ik wel doen" had de kapitein- ge zegd, maar dan heb ik een verzoek: „ik wil een van de dames zoenen". Zoals ge woonlijk werd dit lachend goed gevonden, maar toen puntje bij paaltje kwam en ik op een heel klem meisje toestapte, liep het kind angstig weg. Dat was ook een gewel dige belevenis, want dit was sinds 42 jaar dé eerste vrouw, die mij een kus weiger de". Het gesprek kwam ten slotte op de laat- ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv J kbeontem ZONDAG 29 FEBRUARI IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. van den Berg; 7 uur ds. W. A. Poort, van Vlijmen, Jeugddienst. Geref. Kerk Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 5.15 uur ds. D. Vreugdenhil, van Zwolle. Chr: Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst. Boopgez. Gem. Helmstraat. 10.30 uur ds. J. D. van Caicar, em. pred. te Haarlem. Oud-Kath. Kerk. 10 uur Dienst; 7 uur Meditatie; Woensdag 9 uur v.m. Kerk dienst. Legér des Heils. 10 uur Heiligingsdienst; 7.30 uur Verlossingssamenkomst o. 1. v. kaót. G. Trip. UMÜIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 ds. S. E. Wesbonk. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. 10.30 uur prof. dr. J. Bleeker, van Am sterdam. Verg. van Gelovigen. 10 uur Eredienst; Woensdag 8 uur de heer K. Rozendai van Den Haag. Vrije Evangelisatie, 10 uur geen dienst; 4 uur de heer L. J. Neerings, van Enk huizen. DRIEHUIS. Crematorium. (Koffiekamer Westerveld). 10.30 uur ds. J. van Buuren VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. Johs. Bronsgeest; 7 uur School Langeveldstr. de heer K. Zwitser, H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. Schweitzer. Evang. Luth. Gemeente. 10 uur ds. J. Ph. Haumersen, van Kampen. Maranatha. 10 uur de heer L. J. Nee rings, van Enkhuizen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk (Kapel). 10 uur ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. 10 uur ds. Cannegieter. Kapel. 5 uur ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 5.15 uur ds. J. Keizer. Chr. Geref. Kerk. Gebouw „Bethel". 3 uur ds. J. C. Maris, 1 ste reis met de „Veendam". Op weg naar New York had het geweldig gespookt op de Oceaan, met het gevolg dat het schip 36 uur te laat binnenkwam.-Maar de daar op volgende tocht, naar de Beimuda-eilan- den was een feest geweest. Bermuda had zich werkelijk „opgemaakt" om dit eerste grote schip, dat na de oorlog weer met toeristen kwam, met veel uiterlijk vertoon te ontvangen. De huizen waren versierd, de radio zond reportages uit, de burgemeester kwam aan boord een speech afsteken en offreerde een Bermudavlag. Waarna kapi tein Lagaay niet kon achtebïijven en de Nederlandse driekleur ir$ ruil schonk. Later volgde er een officiële lunch in het huis van de burgemeester en de volgende dag stonden de kranten vol. v „En nu is mijn zeemansloopbaan dan voorbij", besloot kapitein Lagaay. „Het voornaamste"" is, dat ik eindelijk eens ga wonenvin het huis, waar ik tot nu toe in feite alleen maar gelogeerd heb". De opvolger van de heer Lagaay als ge zagvoerder op de „Veendam" is kapitein Cornelis van Beek, geboren te Hellevoet- sluis op 10 Mei 1889. Kapitein van Beek werd op 15 Juli 1907 bij de Holland Ame rika Lijn in dienst gesteld als stuurmans leerling op de „Potsdam" en werd na di-, verse officiersrangen te hebben doorlopen op 25 Maart 1920 kapitein van het s.s. „Waaldijk". Velsen-Noord FILMAVOND VOOR PAPIERFABRIEK- PERSONEEL. De directie van de papierfabriek Van Gel der Zonen biedt de leden van het personeel op Vrijdag 5 Maart een culturele filmavond aan in gebouw „Concordia", waarvoor echter een zeer lage toegangsprijs is gesteld, waar van de baten ten goede zullen komen aan de B-lcas van het Centraal Sociaal Fonds, afde ling Velsen. Dit fonds heeft ten doel bij ziekte en ongeval het'ontbrekende loon aan te vullen en is tevens op ander sociaal ter rein werkzaam. Het programma voor deze avond is zorg vuldig gekozen en biedt een film over de Teunessee Valley, waarin de bouw van de beroemde Boulder-stuwdam in Amerika is vereeuwigd; de zeer mooie muziekfilm „Tos- canini dirigeert", „Afrikaanse Fauna", een kleurenrolprent van het leven van verschil lende dieren in de Afrikaanse oerwouden; „Dit is New York", een beeld&van het dage lijkse leven in deze wereldstad en een teken film in kleuren. „CONCORDIA" SPEELT „VADERTJE LANGBEEN". De.toneelvereniging „Concordia", regisseur L. W. Boeree, welke met zoveel succes Heijerman's „Op Hoop van Zegen" voor het voetlicht heeft gebracht, is thans bezig met de studie van een blijspel. Eind April of begin Mei hoopt „Concordia" i op te voeren „Vadertje Langbeen", het Ame rikaanse blijspel in vier bedrijven van J. Webster, vertaald door Joop v. d. Pol. „VIA DOLOROSA". Uitgaande van de Gereformeerde Evange lisatie wordt Donderdag 4 Maart in de Gere formeerde Kerk aan de Koningsweg een bijeenkomst gehouden, die voor iedereen toe gankelijk is en waarin ds. A. Schweitzer Jr., Evangelisatiepredikant, zal spreken "over het onderwerp: „Via Dolorosa". Medewerking wordt verleend door de solisten, mej. B^s Slotboom, sopraan. De Wegenwacht van de A.N.WJ3, waar schuwt de weggebruikers voor gladde weggedeelten door rode wimpeltjes bij de gevaarlijke plaatsen aan te brengen. De afdeling Velsen bijeen in de MULO-school Al was er dan Vrijdagavond maar één Engelsman in de gymnastiekzaal van de Velsense Mulo, namelijk de heer Allan van de Britse ambassade, toch was het alsof de gezellige sfeer van de W.F.A.-avonden voor de Engelse gasten, die zo menigmaal hun domicilie in het gebouw aan het Tibe- riusplein hebben gevonden, terug was ge komen. Burgemeester mr. M. M. Kwint hield, een knus praatje en Laaide prettige herinne ringen aan het Coventry-contact op waarvan de zo langzamerhand klassiek ge worden" joviale leider-predikant een be langrijk deel kreeg hij dankte de staf van de school voor hun actief aandeel in het vruchtbare uitwisselingswerk met de vroegere geallieerden en hij z^g een groeiend W.FA.-gezin als een mogelijke bouwspecie voor een meer. eensgezinde wereld. „Wil de Westerse cultuur voor ver val behouden blijven" aldus de burgemees ter „dan zal de oudere generatie de jeugd moeten steunen in haar zoeken naar con tact met andere democratische landen". De heer H. Rutgers, die naar zijn zeggen tot voorzitter „gebombardeerd" is van het voorlopig bestuur der herrezen Velsense W.F.A.-afdeling, had tevoren reeds een in leiding over de recente geschiedenis en de doelstellingen, van de Association gehouden en bovendien werd op de avond, die be doeld was als een „familie-onderonsje", in de goede zin dan altijd, van de W.F.A.- Velsen, het woord gevoerd door de heer R. Schilt, de jonge directeur der stichting W.F.A. „Nederland". Deze deed enige ver trouwelijke mededelingen over het Praagse congres 'der Federatie van de diverse lan delijke Friendship Associations, waar on danks de verwarde Tsjechische situatie prachtige resultaten werden bereikt, die op hun beurt volgens de spreker wellicht ook vruchten voor ons 'land zullen afwer- peii. Geeit- vrederedder, maar toch. Ofschoon het net van W.F.A.'s zich ver heugend over Europa uitbreidt, landen als Het hoekje van Finland, Hongarije en Polen niet uitgezon derd, wordt het uitwisselingsschema met Tsjechoslowakije bijvoorbeeld bemoeilijkt door het feit, dat er door Duitsland gereisd moet wórden en dat kost.dollars. De heer Schilt maakte zich geen illusies over de World Friendship gedachte als vrederedder, maar hij bleek toch optimis tisch'genoeg, om haar in het Europees be stel een verzoenende taak toe te denken, j Een viertal voortreffelijke documentaire films van de Information Service der Britse ambassade heeft -de volle zaal in visueel contact gebracht met het land van John Buil en al was de geluidsweergave niet overal even vlekkeloos, een rolprent als die over de' Schotse textielindustrie heeft ook met dat gebrek aan haar hoge pretentie ten volle voldaan; ook de andere films kre gen de aandacht, die -ze verdienden. Tussen de bedrijven door hebben de heer J. de Geus en zijn groepje Mulo-leerlingen met lichte en ernstige muziek getracht het programma te completeren. Deze avond, die zowel de ouders dei- jonge W.F.A.-leden als- de kinderen zelf volledige bevrediging moet hebben ge schonken, heeft ten overvloede aange toond, dat de geest van de World Friend ship niet bedolven ligt onder het puin van een organisatie, maar in de Velser jeugd leeft en werkt. De N.S.B.-burgemeester van Heemstede Komt 19 Maart voor het Bijzondere Gerechtshof De NSB-burgemeester van Heemstede, J. H. van Riesèn, zal op 19 Maart voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam te recht staan. Hem zijn verschillende on vaderlandslievende daden in die kwalitèit gepleegd, ten Jaste gelegd. Zaterdag, 28 Febr. 1948. Beste kinderen! De tijd vliegt: het is alweer bijna de laatste van de maand, dus volgt hier de uitslag van de Februari-wedstrijd. Jullie hebben allen je best gedaan, dat merk ik aan de vele inzendingen en het was voor mij weer een moeilijke taalt om een eerlijke keuze te doen. Ten slotte vond ik toch dat onze BAB- BELGRAAG. de prijs uit het vuur sleepte, want ze heeft van het hele rare verhaal een begrijpelijke historie gemaakt, waarbij natuurlijk alle fouten verbeterd werden. Babbel graag, van harte, gefeliciteerd hoor, je ontvangt binnenkort een mooi boek, Om nu onze andere ijverige speurdertjes niet zo erg teleur te stellen, heb ik nog voor het netste werk van degenert, die alleen de fouten opgesomd hebben, eën troostprijs uitgeloofd. Deze valt ten deel aan MON KEY, die haar werk zelfs illustreerde en meer dan veertig fouten opsnorde. Monkey, jou wordt een ander aardig boek gauw toegestuurd, hoor! En nu onze brieven! Allereerst komt BABBELGRAAG aan de beurt, die deze keer zo'n kleine geluksvogel is. Je stuurt nu wel de datum van je ver jaardag, meisje, maar je babbelt geloof ik 'niet graag over je leeftijd. Dat is voor mij in dit geval lastig, want dan weet ik niet wat voor boek ik aan je sturen zal. Ik denk echter dat je ongeveer, twaalf jaar bent, dat zal ik wél niet ver mis hebben. Schrijf je eens of ik goed geraden heb? Je raad sels bewaar ik. ERICA laat ook weer eens iets van zich horen. Ik denk, Erica, dat wanneer je droomt dat de "uitvoering mislukt, dan gaat het in het echt juist alles goed. Let maar eens op! Ik zal 21 Maart aan je denken, hoor. Een enkele keer luister ik ook wel eens naar Ome Keesje, maar ik heb niet altijd tijd. Dus Chrysant vergat haar tante om te gaan schaatsen. Nu, ik vergeef het haar, hoor! Rijden jullie nog maap prettig, zolang het kan. Ja, BLAUWDRUIFJE, 'hazelaar-katjes zijn erg mooi! Maar mag je die nu zo wel afplukken? Fijn dat je de krant nog op tijd vond. Je had inderdaad deze keer keu rig geschreven. Kijk maar eens 'gauw of de Maart-wedstrijd diet lekker spekje voor jóuw bekje is! VIOLIER, je rapport was werkelijk af. Ik ben blij dat ik er zo'n knappe nicht bij heb. Je goede cijfer voor Engels zul je mis schien wel voor een groot deel aan de correspondentie met June te danken heb ben; denk je niet? Ja,' die June lijkt rhe een fijne vriendin. Misschien kun je haar wel eens te logeren krijgen. Verleden jaar zijn er toch ook kinderen uit Engeland in Velsen geweest? Hoe is het met de geit af gelopen? Ik hoop goed, want het is een leuk bezit, die jonge geitjes. Inderdaad vind ik een boekenlegger vrij overbodig, maar soms gebruik ik er wel een. June zal be slist zo'n zelf-geweven wel mooi vinden, hoor. Van KLEIN DUIMPJE kreeg ik een keu rig brfefje. Had je het helemaal zelf ge schreven?. Netjes hooi-! Je verjaardag heb ik: opgeschreven. Leuke film heb jij ge- zién. BLINKOORTJE wil graag weten hoeveel nichten en neven we nu al hebben. Nu, Blinkoortje, dat gaat al hard naarde twee honderd toe, hoor! Dat had je niet ge dacht, hè? Je moet niet zo tegen het schrij ven aan mij opzien, jong, je doet maar net of je echt met me praat, daif gaat het van zelf. Geweldig' zeg, om al oom van vier kinderen te zijn, maar ik win het toch nog van je, geloof ik! Nee, SNEEUWKLOKJE, ik denk dat je brief nog wel ergens zal zwerven, want als ik er een van jullie ontvang, krijg je abso luut antwoord. Wat betreft m'n vergissing, j.a, die naam scheelt ook maar één letter. Ik zal voortaan beter uitkijken, hoor! Fijn dat je zo'n leuke verjaardag hebt gehad. Vraag maar aan Parkiet of ze nog eens een levensteken geeft. Maar domme BRUINTJE BEER! Je mag gerust nog wel meedoen, hoor! Als een maand-wedstrijd jou soms eens te moeilijk is, dan doe je maar eenvoudig niet mee, en schrijf je me daarvoor in de plaats maar eens een lange brief! Leuk dat je het goed vinden kunt met je vriendinnetje in Spaarndam. Zelfs RESEDA verraste, mij deze week Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING Voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe. Is sneller is beter Chem reiniging én perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN met een brief uit Zwitserland. Ontvang je: de krant met het hoekje nog trouw? Je kunt misschien van daar uit óók wel met het maandraadsel meedoeh, of zou dat niet gaan? Vertel me eens wanneer je jarig bent, Reseda! Het bevalt jou geloof ik best op de huis houdschool, hè VIOOLTJE? Vooral alö je zo echt iets voor je zelf mag maken. Wat zul j*e trots zijn op je eigengemaakte pyjama! Leuk dat kabouter Appel wang bij jou was toen jullie de briefjes schreven. Kijk maar eens of de volgende wedstrijd niet wat voor je is. KABOUTER APPELWANG is hoofd kabouter geworden! Dat is een reuze voor uitgang! Je vindt het natuurlijk reuze-fijn? Is je vader alweer terug? En is je man teltje af gekomen? Het staat je vast snoe zig'. Ik ben 7 Juni jarig.'Zijn alle kabouters zo nieuwsgierig? Dat is makkelijk, HORTENSIA, als je een vriendinnetje in Curagao hebt, die je de zegels overstuurt! Dan heb je er vast veel van dat eiland. Ik ben nieuwsgierig naar je mooi gekleurde tekening volgende week! Ja Panda verslind ik ook. Span nend hè? Natuurlijk ELJAU ben jij van harte welkom. En je schuilnaam is ook best. Ik vind hem wel grappig. Jij houdt zeker erg veel van je zusje? Ik ben nieuwsgierig wat van haar te horen. Fijn, dat je zo goed leert op school. Ik hoop voor je, dat het zo blijft, SPECIAAL-OPTIEK Voorlopig Dinsdag 105 uur KENNEMERLAAN 42 TEL. 5501 meisje! Op welke school ben je da»- eind moet lopen? 1 leü; Van MONKEY kwam weer een brief. Keurig had jij bij de wedsfrS plaatjes getekend, zeg! Dat zag er S n Krijg ik volgende week weer eon i brief? KNABBELGRAAG en ARREBELlr hebben het maar drük met de norm i'- ren. Ik geloof toch dat jij je p» geen goede opvoeding geeft, graagje, want slaan hoort een U i moeder toch vast niet te doen! Da n je wel eens streng op letten hoori heb jij het gehad in Schiedam fO tje! Je zou er zeker nog wel eens n* willen? Heb je de eierkoek van tante i j En met deze kleintjes eindigen SL 1 eens. e Tot volgende week! Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger i Voor jonge hersens De oplossing van het weekraad$e[ f „HOE HOGER DE BERG 1)2- DIEPER HET DAL". reiger, hoed, pagode beest u hert, do. Goede oplossingen kwamen van' Bl- druifje, Violier, Klein Duimpje' Riy oortje, Bruintje Beer en Monkey.' Het nieuwe maandraadsel Voor de maand Maart heb ik eens heel anders voor jullie, dan we tot nosf i gehad hebben. Hebben jullie wel eens I kleedje geknipt? Vast wel, geloof ik |5j er zullen er ook zijn die L Daarom zal ik je in het kort je moet doen. Je neemt een mooi wit stukje jé het hebt, is een leuke kleur' natuurF nog mooier). Dit vouw je op: eerst door:1 helft, dan nog eens dubbel, en als heliU te dik is, nog eens. Nu vraag je mJf scherpste schaar en dan knip je ianr? kant en in het midden, allerlei uit dat opgevouwen papiertje. Als i! werkelijk keurig doet en je knipt niet "Sföl na Oft, Pratte grillige motiefjes, dan komt er vouwen van het papier een kleedje te voorschijn. Begrepen? Nu" gauw geprobeerd! Met kleurpotloden" een beetje fantasie, kun je het zom maken als je zelf wilt. Natuurlijk ligt y» degene, die mij het mooiste werkje°stiin 'een fijn boek klaar. Waag eens een kaiu Je hebt een maand de tijd. Ik ben nieuw-' gierig! Tj De plaatselijke prijzencommissie te Vel sen wordt in de laatste tijd niet overstelpt met klachten. Op zichzelf een feit, dat tot tevredenheid moet stemmen, daar dit een aanwijzing kan zijn, dat leveranciers en am'- bachtslieden zich aan de prijs voorschriften houden. Daar staat echter tegenover, dat onder het schaarse aantal ingekomen klachten er bleken te zijn, die wel degelijk gegrond wa ren. In deze gevallen konden door tussen komst der commissie belangrijke bedragen tot verscheidene honderden guldens aan de benadeelden worden gerestitueerd. Het betrof hier aannemers van herstel werkzaamheden aan woningen. De overtre- VOOR SPECIFIEK MAATWERK in klassieke modellen wendt men zich tot DAMES- EN HERENKLEERMAKER* J. ZONNEVELD KANAALSTRAAT 54 (Adv.^ Zondagsdiensten IJMUIDEN Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen D. J. Boosman, telefoon 4340, en J. de Vries, telefoon 4954 voor de „Maatschappij-doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. van Hasselen, telefoon 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kenne- mer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. V erloskundigen In spoedgevallen raadplege men tus sen Zaterdagavond 6 uur en Zondag avond 11 uur' mej. J. Winter, Evert- senstraat 3. VELSEN NOORD en BEVERWIJK Zondagsdienst, van het Zaterdagmid dagspreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts M. A. de Ruiter, telefoon 3553. Apotheken Zondags en nachtdienst heeft apotheek A. A. Donker, Breestraat. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts A. J. de Groot, telefoon 8310 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandag-, morgen. FEUILLETON Mi|nheer .Melvil's wonderli|ke fantasie door W. H. Lane Crawford 55)' Wederom antwoordde niemand. „Ik bevind me tussen twee vuren". Michael bevochtigde zijn lippen. „En ik dacht, dat alles zo goed ging"; zei }iij aar zelend. „Dacht je dat?" '„Jaeh dat dacht ik". „Nu, het gaat helemaal niet goed", klonk het met klem. „Alles gaat verduiveld slecht". „Ah!" Michael kneep, zijn lippen samen en keek heel ernstig'. Christopher had ook gedacht, dat alles goed ging en hij zei: ,Ik had ook gedacht, -dat met Robinson alles in orde was". Henry keek hem somber aan: „En dacht je, dat met Josephine ook alles in orde was?" „Nee.'het lijkt mij, dat je met Josephine nogal zwak bent geweest". „Dat is geen zwakheid", verbeterde Hem-y, „het. is goedheid". En zuchtend voegde hij er aan toe: „Dat is de moeilijk heid met mij, ik ben te menselijk en te goed". „O, is' dat de. moeilijkheid?" Er had enige ironie in Christophers stem geklonken. Henry stak een sigaret op en keek hem aan over Het vlammetje van .een lucifer. „Josephine schijnt er vast op te rekenen dat ik met haar zal trouwen zodra ze vrij is", zei hij onschuldig. „Nu, zij heeft wel enige reden om daar op te rekenen", vond Christopher. Henry kuchte verlegen. „Ik had nooit gedacht, dat Jim me zo in de steek zou laten", 'zei hij toen hoofdschuddend. Het was 1 een vreemde manier om de situatie zo voor te stellen, maar Christo pher bepaalde zich tot het voornaamste probleem. „Dus Josephine rekent er nóg steeds op met je te trouwen?" „Ja, daarvan ben ik overtuigd". „En ze komt hier in de buurt wonen?" „Zij heeft een flat gehuurd aan de Maiston Road". „En die heb je haar laten huren?" Henry maakte een wanhopig gebaar. „Ik heb alles gedaan Wat ik kon, om haar er van te overtuigen, dat ze de flat ;niet moest huren, ik heb haar verteld, dat er hier koude damnen waren en ik heb haar er op gewezen, dat ze op haar leeftijd aan zulke dingen moest denken". „Ja, dat was erg tactvol". „Ik heb nog andere bezwaren geopperd, maar ze Wilde niet naar mij luisteren". „Heb je haar niet verteld, dat je van plan was deze-streek te verlaten?" „Nee, maar ik heb haar afgeraden voor lange tijd'te huren en het huurcontract zo telaten maken, dat ze ieder ogenblik op korte termijn kon vertrekken". „En hoe vond ze dat?" Henry's blik werd nog somberder. „O, dat vond ze onmiddellijk een uitstekend idéé, maar later bedacht ik, dat ze dit als een soort huwelijksaanzoek heeft op'gévat". „Ja, daar leek het inderdaad wel wat op", meende Christopher. Henry haalde diep adem. „Ik begrijp er niéts van", verklaarde hij. „Ze houdt niet van kinderen, ze kan beweren wat ze wil, maar ze houdt niet van kinderen en hoe is het dan te motiveren, dat ze trouwt met een- man, die drie kinderen heeft?" Christopher haalde zijn schouders o£. „En zulke kinderen nog wel!" In de'stilte, die nu volgde, dacht Henry diep na over de wispelturigheid der vrou wen in het algemeen en over de wispeltu righeid van Josephine in het bijzonder: „Ze is helemaal niet op Bunty gesteld", mompelde hij. „Waarom niet?" „Ze zegt, dat ze te jong is en dat er geen prestige van haar uit gaat". Henry maakte een ongeduldige handbeweging, Maar ik heb haar verteld, dat ik er niet van.hield, dat kinderen gedresseerd wer den en dat ik geen oude, zure gouvernante in mijn huis zou dulden". Christopher's ogen gingen wijd open van verbazing; dit was zo volkomen in tegen spraak met de ideeën, die Henry had ver kondigd, toen de kwestie der kinderen en hun gouvernante werd besproken. „En hoe nam ze dat op?" vroeg hij. „Ze ging er onmiddellijk mee accoord", steunde Henry, „ze gaat steeds accoord met alles wat ik zeg", „Maar als je niet met haar wilt trouwen", mengde Michael, die Aandachtig had ge luisterd, zich nu in het gesprek, „waarom zeg je haar dat dan niet?" Henry keek hem woedend aan. „Dat pro beer ik je nu al die tijd duidelijk te ma ken", beet hij hem toe. „Je bent bang haar pijn te doen?" „Ik wil haar hart niet breken". Michael dacht over dit antwoord na, toen trok hij zijn conclusie: „Dus je trouwt met haar?" „Hoe kom je er bij? Ik denk er niet aan om met haar te trouwen!" „Wat ga je dan doen?" „Ik ga dood". Michael en Christopher keken Henry ontzet aan. „Het is de enige oplossing", zei deze. „Maar ik ben er op voorbereid geweest sinds de dag. dat ik Robinson heb ont- rnoet". „Zlobinson!" riep Michael uit, „wat heeft die er mee te maken?" (Wordt vervolgd). ders konden hun fouten in minnelijk leg herstellen en deze misstappen mm dus niet voor de economische rechter g. bracht. Het eist geen nadere uitee dat bij herhaalde overtreding door personen de commissie niet zal met het laten terugbetalen van het te val berekende, doch ook na terugbetaling dïl zaak alsnog voor de economische rechterdij brengen, waarbij het reeds terugbetaal! hebben als „verzachtende omstandigheid' bij het bepalen van de strafmaat kan geldes. Welbeschouwd is het zo, dat iedereprij?- verhoging boven hetgeen in verband®!' de geleverde arbeidsprestatie redelijk is li i achten moreel op één lijn is te stellen nnl diefstal. De commissie hoopt ten slotte, dat medf, dank zij bovenstaande regelen, het aants! klachten nog verder mag dalen, doch biijil daarnaast gaarne bereid elke te onderzoeken. Zilveren jubilaris Het was deze week vijf-en-twintig jay geleden, dat de heer P. Visser als jon?' maatje in dienst kwam in de afdelinf electricienswerkplaats van Van Gelder Zonen Papierfabriek, welk feit bij hetjW' soneel van zijn tegenwoordige afdeling, garage, niet onopgemerkt is Van een algemene huldiging wilde de heel Visser niet wéten, doch dit kon voor d! directie geen aanleiding zijn het jubfa te laten passeren. En daar bijzondere os- standigheden zulks wenselijk maakten I de jubilaris dan ook reeds een dag var het heuglijke feit op het directiekaito ontvangen, waarbij tegenwoordig waia de heren hoofdingenieur M. v. d. Lee, ir. T. F. Hubrecht en ir. J. M. de Mutó Keizer, respectievelijk be dr ij f singenienr van de papier- en de cellulosefabrieta Namens de directie complimenteer!! de heer ir. A. J.,, Allan, lid van-de plaatse lijke directie de jubilaris. De heer AJlffl overhandigde een enveloppe als huldebf alsmede een schriftelijke gelukwens va de hoofddirectie. Hoofdingenieur Van der Lee, die bilaris wel in het bijzonder in de tijd vaa de bezetting heeft leren kennen herinnert aan de vele voorvallen uit die tijd, waarbij veel wat de bezetters „aanstond" spoorloos verdween in welk werk de jubilaris rt> anderen een voornaam aandeel heeft ge* had. Het was mede daardoor vrij spoedt' na de bevrijding mogelijk de fabriek wee? bedrijfsklaar te maken. Ondanks de niet-officiële huldiging de heer Visser daaraan maar ten dele®' komen. Want een deputatie van de elec tricienswerkplaats, waar hij ruim twiP! jaar werkte, bracht gelukwensen over ah zijp woning aan de Wijkerstraatweg, vergezeld ging van de aanbieding van»w drietal gramofoonplaten van muziek. De afdeling Garage was vertegenvw' digd door de chef, de heer H. v, d. »ea en het oudste personeellid, die namens „ploeg" complimenteerden en daarbij an waarderend huldeblijk een electnst- straalkachel aanboden. Bevroren waterleiding indirecte oorzaak van brand Dezer dagen werd geconstateerd* rook naar buiten kwam uit een huis a de ^Wijkerstraatweg te Velsen-Noord. onderzoek bleek, dat een stutbalk oncl vloer brandde, hetgeen met een pas* mers water werd geblust. Des av°nds n men met een benzinelamp de water.lei d - ontdooid, waardoor de brand vermoede j is ontstaan. - Mr A. J. Backer voor hetHoj Mr. A. J. Backer, die in bezettingstö Commissaris der provincie Noorahou was. zal zich voor zijn vele veFvf daden voor het Bijzondere Gerechtsno Amsterdam moeten verantwoorden, onderzoek in zijn zaak is zeer omvat Naar wij vernemen is de behandeling te verwachten voor Juni of Juli.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6