IJmuider Courant Dictatuur Premiers van West Europa zullen over unie confereren Haags,,Europa"-congres gaat door Henry Ford II bezoekt Nederland Rapport der Commissie van Drie over Madoera en West-Java verzocht Rusland is enige voedselleverancier „De weerstand tegen het brutale Russische imperialisme moet georganiseerd worden" Weerbericht 62e Jaargang No. 18876 Kennemerpiein 154, Tel Redactie 5389. Bureaux. Haar]em; Gr. Houtstraat 93, Admits r 24 Djrecteur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon7 o soaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Drukkerij Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 1 Maart 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem i apoM WAARSCHUWEN WIJ tel- tSen at. wat dictatuur is? Het Lre zo eenvoudig! De parlemen- !fmncratie is een moeilijke zaak. Zij democratie teeenstanders. tot tairCt fS overleg met tegenstanders, tot noopt tot o met andersdenkenden. Zij sam?n^VÓri en zij eist inspanning^ naden- Ook zelfbeheer- Zl^nu'e'e'nvöudigar, als men van sin?: incl eenoeg Icrijgt. dan te roepen om al oie iast g De sterke man belooft 'ie «eet er alleen niet bij wat hu "°rie 'a!r verstaat. Maar wij hebben het "Tn fflve ondervonden tijdens de dicta- I .ontns Hitier, door zijn hand- f „ver ons werd uitgeoefend. Orde. langcrs, ov mie met haar achter. <atwa s teoSerij, met haar rechteloos- baksbeid eI M en niet dat dit een teid e1 £Sel was. Neen, het was de speciaal becireven is door Hitler of 4 zij heeft zich altijd van dezelfde "ra nf'bediend. Waarom? Omdat zij, ld naar handhaving, niet anders kon. STtrt ta strijd met de menselijke L te dwingen allen één systeem, wpnsoDvatting, één denkwijze te vol- 5 De mS'^ 20 Zij *T Wr- e a van aanleg en streven. Er zijn "Kien begaafden onder hen, minder Stalden en domoren. Er zijn ook behou- WiTrauter hen, voorstanders van gelei- le te^rminê lel jooruitstreven- 1 nat is «een verouderde en evenmin i0n\ieawï gedachte. Het is altijd zo. Die i willen allen hun plaats in de we- ïa hebben en gij kunt hen met dwingen rieh to één stelsel, één keurslijf te wrin- 1 welk stelsel het ook zijn moge zonder i ^'Zv7Pf van de meerderheid op te roe- Om haar te bedwingen heeft de dicta- tor zijn geheime politie met haar willekeur Want er is nooit meer dan een min- Seid. die slaafs aan zijn stelsel en S eisen wil onderwerpen. En die minder- S moet hij op den duur nog omkopen I„k omkopen met baantjes en met geld, macht en met eerbewijzen, want al de lastige mensen die ertoe behoren willen w t worden, willen omhoog en vinden dat Haar recht op hebben, omdat zij tot de pgrUj behoren. Of, zoals Hollandse humor het uitdrukt, tot „de club". Gii meent dat dit speciaal Hitler's systeem was' Ach kom! Zo is het altijd geweest. overal waar ooit een dictatuur was. Zo is het in de verre Oudheid al geweest en door alle eeuwen heen. Tot men tenslotte in Europa de moderne democratie, de parle mentaire democratie, bereikte en die won derlijke poging begon om het volk-als-ge heel directe invloed op de gang van zaken te «even, om het zijn eigen vertegenwoor digers in het «staatsbestel te laten kiezen, om het vrijheid van godsdienst en van me ningsuiting te gunnen en het inzicht van de tegenstander te eerbiedigen, hem zijn kans te geven' om op zijn beurt te regeren en dus in samenwerking met hem te_ treden. Deze parlementaire* democratie is nog jong en dus verre van volmaakt. Zij is jong als men haar-vergelijkt met de ettelijke eeuwen van autocratie en willekeur, die aan haar zijn voorafgegaan. Haar wordings proces is moeilijk. Maar zij is niettemin ge vorderd m heeft erkenning gevonden bij millioenen, die haar op gronden van recht en vrijheid ervaren en verkozen hebben. Millioenen.maar niet in alle landen. Som mige hebben in haar ontstaan en haar groei niet gedeeld. Sommige volken zijn achter gebleven. En het zijn hun leiders, die in deze twintigste eeuw die ons zo mo dern en zo, vgr-gevorderd lijkt omdat wij' erin leven hun autocratie, hun dictatuur, hun machtswaan trachten op te leggen. Eerst zijn het de Duitsers geweest. Nu zijn het de Russen, die hun macht in Oost- Europa steeds verder uitbreiden, gemakke lijk gebruik makend van de zwakte van volken, dk rich tengevolge van overweldi ging in oo: stijd niet meer verweren kun nen. Welk redelijk-denkend mens noemt dit orde? Het is de wanorde op haar ergst, zoals ook de Duitsers niet de orde, maar de wanorde in ons land brachten en niet de organisatie, maar de janboel. Wij konden het zelf veel beter. Wij kunnen het ook nu beter. En evenals de andere volken van het Westen wensen wij parlementaire democra ten ons zelf te zijn en de man die oprecht anders denkt en streeft dan wij niet te on derdrukken, maar met hem tot een vergelijk te komen en met hem samen het land te besturen. Dat zal moeilijkheden, fouten en tegenslagen blijven geven, maar het is dui zendmaal beter dan de onderdrukking, de tirannie, het onrecht, de onvrijheid. En het begrijpt de mens. Het is de uiting van men senkennis,, van begrip, ja van die opperste Christelijke gedachte, die men niet zonder schroom in bewustzijn van eigen voort durend tekortkomen noemt. -Ik bedoel: de liefde. Een jaar of zestien geleden, toen de ram pen van deze tijd zich al aankondigden, heeft een groot denker over de parlemen taire democratie gezegd: Ware iets anders te verwachten dan dat zulke verdraagzaam heid, zulk streven om met de tegenstander samen te werken en te regeren, zoiets liefs en zoiets nobels, te eniger tijd aangevoch ten zou worden? Wij moeten dat begrijpen en tevens vast beraden erkennen dat wij er geen afstand meer van kunnen doen. Want aan dit grote, nog jonge, niet voltooide streven is de toe komst. Niet aan de willekeur der dictatuur, die zich sinds de begoocheling van het fibsolute kbningschap voorgoed verbroken is nog slechts als een reeks overvallen van korte duur kan handhaven. Nooit kan zij standhouden, omdat zij steeds moet wijken Voor hetgeen zuiverder en nobeler is. Daar om viel Hitier. Daarom vielen, de dictators oïe voor hem kwamen. En daarom zullen ook diegenen vallen, die het na hem be proeven. R. P. Geen Marvofilms meer voor „Rijkseenheid" Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Thomassen betreffende de medewer king van de Marine-voorlichtingsdienst aan een bijeenkomst van „Rijkseenheid" heeft de minister van Marine geantwoord, dat door de Marine-Voorlichtingsdienst inderdaad op een daartoe aan deze dienst gedaan verzoek enige documentaire films er beschikking van „Rijkseenheid" zijn gesteld ter vertoning op vergaderingen. Deze medewerking wordt niet juist ge acht en is geëindigd. Collegiaal Orgaan op komst Pniw' ^at instelling van het Üik klÜl ?rgaan"- waarin reeds wette- vah, Gri) ^stdaags te verwachten Spaak: „Moment van reusachtige historische betekenis" Reuters correspondent seint uit Brussel, dat de Belgische minister-president Spaak hem in een interview verklaard heeft, dat de weg bereid werd voor een conferentie van de minister-presidenten van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Benelux-Ian- den over een West-Europese unie. Toen de aandacht van Spaak gevestigd werd op persberichten uit New York; vol gens welke de Verenigde Staten van plan zijn aan Groot-Brittannië, Frankrijk, Bel gië en Nederland een verdrag van aHiantie 1 voor te stellen, zeide de Belgische minis- ter-president dat hij van dergelijke plannen in het geheel niets afwist. „Wanneer die berichten juist zouden zijn, zouden zij met de grootst mogelijke zorg behandeld moe- Onmiddellijk Anthony Eden, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken van Groot- Brittannië heeft, sprekende over Tsje- cho-Slowakije, verklaard dat onmiddel lijke nauwe samenwerking tussen de Westelijke mogendheden en Amerika noodzakelijk is om „wal nog aan vrijheid is overgebleven te bewaren". Een Wes telijke Unie kan slechts aan haar doel beantwoorden als zij economisch, poli tiek en militair is. Hoe langer de beslis sing wordt uitgesteld, des te groter zal de prijs zijn, die de mensheid te betalen krijgt". ten worden, gezien hun reusachtige be- vindt plaats op een moment van reusach- langrijkheid", aldus Spaak. tige betekenis in de historie van Frankrijk Spaak zeide verder te hopen, dat de en België. Wij gaan met onze Britse vrien- jongste gebeurtenissen in Oost-Europa den onderhandelen over de oprichting van geen wijziging zouden brengen in de „gun- een West-Europese unie, welke organisa- stige tendentie welke de laatste tijd in Amerika aan de dag is getreden wat be treft de aanvaarding van het plan- MarshaH". Benelux bepaalt haar standpunt Zondagmorgen heeft een bijeenkomst plaats gehad op de Nederlandse ambassade te Brussel van de minister-president Beel en minister Van Boetzelaer van Oosterhout, minister-president Spaak, en Dupong en Bech, de Luxemburgse minister-president en minister van Buitenlandse Zaken. Op de agenda voor de bespreking stond bestu dering van het voorstel van Bevin voor een Westelijke alliantie. Na afloop van deze' besprekingen is het volgende communiqué uitgegeven: „De eerste ministers en de ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland, België en Luxemburg zijn hedenmorgen te Brus sel bijeengekomen. Zij hebben het gemeen schappelijk standpunt bepaald, dat de drie regeringen tijdens de komende besprekin gen met betrekking tot het sluiten van een Westelijk pact zullen innemen". Bij een déjeuner ter gelegenheid van het bezoek van een groep Franse parlements leden heeft Spaak verklaard: „Uw bezoek P.T.T. ressorteert weer onder Verkeer en Waterstaat Het Staatsbedrijf der PTT, dat indertijd was ondergebracht bij het Departement van Wederopbouw, omdat de heer L. Neher, die directeur-generaal was, aan het hoofd van dat departement kwam te staan, ressorteert met ingang van 1 Maart, weer onder „Verkeer en Waterstaat". Vrouw vermoordde liaar man met rattengif In April van het vorig jaar keerde de Amsterdammer L. uit militaire dienst te rug in zijn woning. Zijn 31-jarige echtge note had inmiddels relaties aangeknoopt met de 26-jarige U. Op advies van U. koght de vrouw een rattenverdelgingsmiddel, waarvan zij een kleine hoeveelheid door het eten van haar man mengde. Deze over leed enkele dagen later. De Officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft thans zowel tegen de vrouw als tegen U. vijftien jaar ge vangenisstraf geëist wegens moord met voorbedachte rade. tie, zoals wij haar ons voorsteUen, slechts de vrede kan bevorderen". De Gouden Koets in gebruik bij nationale gebeurtenissen Het plan bestaat bij bepaalde nationale gebeurtenissen weer de gouden koets te gebruiken. Het escorte, dat de gouden koets zal hebben te begeleiden, heeft een onderwerp van studie uitgemaakt. Wegens de grote kosten, verbonden aan de verzorging en het onderhoud van paar den, is van de gedachte, de gouden koets door huzaren te paard te doen begeleiden, afgezien. Het escorte zal nu worden toe vertrouwd aan een detachement, gevormd uit de garde regimenten grenadiers en jagers. Aan de hand van historische ge gevens zijn voor dit detachement gala uniformen ontworpen. De kosten voor het vervaardigen van deze uniformen zullen niet door de staat, maar door belang- steHenden worden gedragen. De prijs van petroleum wordt nogmaals verhoogd De prijs voor petroleum is met ingang van 1 Maart verhoogd. De wereldmarkt prijs is dusdanig gestegen, dat de huidige prijs niet langer kon worden gehandhaafd. De prijs moet daarom in drie zönqs wor den verhoogd tot respectievelijk 16, 163/2 en 17 cent per liter. Britse Labourleden komen in groten getale Toen het bestuur van de Britse Labour- party besloot, het in Mei van dit jaar in Den Haag te houden congres van Europese federalisten niet als representatief te er kennen en de Labourleden te adviseren, niet aan het congres deel te nemen, uitte dr. Brugmans, de voorzitter van de interna tionale organisatie van Europese federalis ten de vrees, dat het congres zou moeten worden uitgesteld. Thans blijkt echter, dat de organisatoren het plan laten doorgaan en tevens, dat de Britse Labourleden zich niet door het advies van hun partijbestuur hebben laten weerhouden, in groter getale dan er plaats voor hen zal zijn, aanvragen tot deelneming in te zenden. Over dit „Congres van Europa", dat van 7 tot(en met 11 Mei zal worden gehouden, zijn op een persconferentie nog enige mede delingen verstrekt. Verwacht worden deelnemers uit Italië, Frankrijk, Portugal, Zwitserland, België, Luxemburg, de Scandinavische landen, En geland, Duitsland en Nederland. Ook aan de Oóst-Europese,landen zullen uitnodigingen worden gezonden. Er was eertijds in Tsjecho-Slowakije vurige be langstelling. Met het zenden van uitnodi gingen zal men zich bepalen tot die landen, waar een organisatie werkzaam is, welke streeft naar het hier beoogde doel. Een zo danige organisatie bestaat bijvoorbeeld niet in Spanje. Met het oog op het feit, dat eerstvolgen de week een begin zal worden gemaakt met het verzenden van uitnodigingen, kunnen nog geen namen van deelnemers worden medegedeeld, doch de verwachting bestaat, dat bijvoorbeeld lord Beveridge, Paul van Zeeland, minister Spaak, Leon Blum, Jou- haux, Herriot, Churchill en graaf Sforza aanwezig zullen zijn. Ook acht men het niet uitgesloten, dat er een vertegenwoordiger van het Vaticaan zal zijn. Tevens kan verwacht worden, dat de Duitse kardinaal Frings op het congres zal komen. Op het programma staat een massa-mee ting in het Amsterdamse Stadion. Men hoopt, dat daar mannen als Churchill en Spaak zullen kunnen spreken. Ten aanzien van de werkzaamheden van het congres vernamen wij, dat al maanden lang gewerkt is aan prae-adviezen, welke in behandeling komen in het coördinatie comité, dat volgende week Zaterdag en Zondag weer in Londen vergadert. Wan neer eenstemmigheid over de inhoud dezer prae-adviezen wordt bereikt, zuHen reso luties worden opgesteld. Een en ander gaat dan naar de verschil lende deelnemende landen ter voorberei ding van het congres. In de sectievergade ringen van het Haagse congres volgt dan de discussie, waaruit' positieve uitspraken te voorschijn zullen moeten komen. Het Nederlandse organisatie-comité heeft op zich genomen de geldmiddelen voor het verblijf hier te lande der deelnemers bijeen te brengen uit Nederlandse bron. KERKGEBOUW TE MAASSLUIS AFGEBRAND. In de nacht van Zondag dp Maandag is het kerkgebouw van de Nederlandse Pro testantenbond te Maassluis door brand ge heel verwoest. Slechts de muren bleven staan. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de kachel in het gebouw te hard is gaan branden. Het woord is aan Democritus: Een leven zonder feesten is als eert lange weg zonder pleisterplaatsen TWEE RESOLUTIES VAN DE VEILIGHEIDSRAAD: Republikeinse klacht vond gehoor In de vergadering van de Veiligheids raad van Zaterdag werden in zake de In donesische kwestie twee resoluties aange nomen, nadat uitvoerig over de inhoud ervan was gediscussieerd. Tevoren had de republikeinse afgevaardigde, Sastromidjojo, de Nederlanders er van beschuldigd, dat zij voortgaan staten te vestigen, terwijl zij de voorbereidingen door de republiek voor een plebisciet tegenwerken. Hij stelde de raad voor aan de Commissie voor Goede Diensten om een rapport omtrent hét ple bisciet op Madoera en de West-Java-con ferentie te vragen. „De Nederlandse rege ring gaat door de beginselen van de Ren ville eenzijdig te interpreteren en uit' te voeren. Ik breng u eenvoudig in herinne ring, dat een dergelijke eenzijdige inter pretatie van de overeenkomst van Linggad- Nieuwe Britse ambassadeur in Nederland aangekomen De nieuwe Britse ambassadeur in Ne derland Sir Philip Nichols, is Zaterdag met zijn echtgenote te Hoek van Holland met de nachtboot uit Engeland aangeko men. De leden van de diplomatieke staf der Britse ambassade waren met hun echt genoten ter verwelkoming aanwezig. Sir Philip Nichols was voor zijn benoeming tot Brits ambassadeur in Den Haag ambas sadeur in Praag. FINLAND MOET ETEN Parlementsfracties beraden zich over voorgesteldverdrag Uit Helsinki wordt gemeld dat de Finse president, Paasikivi, Stalin geantwoord heeft op diens brief, waarin het sluiten van een miliatir verbond naar het model van het Russisch-Roemeense, het Russisch-Bul- gaarse en het Russisch-Hongaarse verdrag werd voorgesteld. Paasikivi zou in dit antwoord te kennen hebben gegeven, dat Finland bereid is met de Sovjet-Unie in onderhandeling te treden over een nieuw verdrag, dat de ontwikke ling der betrekkingen tussen beide landen zal regelen. Hier zou aan zijn toegevoegd, aldus meldt AFP, dht Finland echter van mening is, dat de besprekingen niet op de zelfde basis zouden kunnen plaats hebben, als waarop onlangs de verdragen met Roe menië en Hongarije getekend zijn, „omdat die verdragen veel punten bevatten, die Finland niet geschikt acht". De voorzitter van het Finse parlement. Fagerhölm, heeft bij zijn aankomst te Stockholm verklaard, dat de Finse presi dent Paasikivi, geen stappen zou onderne men met betrekking tot het door de"Sovjet- Unie voorgestelde verdrag van wederzijdse militaire bijstand zonder het Finse parle ment geraadpleegd te hebben. De Sovjet- Unie, zo deelde Fagerhölm mee, heeft geen tijdslimiet gesteld, maar heeft er wel op gewezen, dat „uit de aard der zaak de kwes tie niet bij voortduring uitgesteld" zou kun nen worden. Fagerhölm was met het oog op de,Finse week naar Zweden gekomen. „In elk geval Zaterdag arriveerde in ons land Henry Ford II, de kleinzoon van de Amerikaanse automobielkoningDe heer Ford, die per auto uit Brussel kwam, werd bij de grens te Reusel begroet door de directeur der Nederlandse Fordfabriekde heer C. G. F. Stenger (rechts). Links de echtgenote van Henry Ford. Henry Ford II, kleinzoon van Henry I, is met zijn echtgenote de oceaan overge stoken om de Fordfabrieken in verschil lende Europese landen te inspecteren. Za terdagmiddag kwam hij per auto uit Bel gië naar ons land. Aan de grenspost te Reusel werd hij welkom- geheten door de heer C. G. F. Stenger, directeur van de N.V. Nederlandse Fordfabriek. Henry II was vergezeld van de heer G. K. Howard, adviseur voor Europese aan gelegenheden van de Ford Motor Company, Lord Airedale en Sir Stanford Cooper, res pectievelijk vice-voorzitter en commissa ris van de Engelse Ford Motor Company in Dagenham en twee secretarissen. Even over de grens ontmoette het ge zelschap ir. F. Philips, die onlangs in Amerika de Fordfabrieken bezocht. Ir. Philips nam plaats in de auto van de=heer ee mevrouw Ford, waarna het eerste be zoek de Philips-golflinks te Valkenswaard gold. Daarna ging men naar Eindhoven, waar in het Philips-gebouw aan de Beu kenlaan Henri Ford werd voorgelicht door prof. dr. Halbertsma over de nieuwste ge- luidsinstaUaties en de hete-luchtmotor. Henry Ford II uitte zijn bewondering' voor de prestaties van het Philipsconcern. Het echtpaar Ford gebruikte het noenmaal bij ir. Philips. Later in de middag reed men via Utrecht naar Amsterdam, waar de heer en mevrouw Ford in het Amstel-Hötel him intrek namen. Henry Ford II zal waarschijnlijk Dins dag per vliegtuig naar Keulen vertrekken. Daarna staat een bezoek aan de Scandi navische landen op het programma. Het verblijf in Europa zal besloten worden met een korte vacanlie in Zwitserland- De heer Ford heeft medegedeeld, dat hij in Juni wederom ons land hoopt te bezoeken. Telepathen zoeken naar vermist knaapje Tafel als wegwijzer? De recherche in Nederland zoekt reeds enige weken naar de 11-jarige Joh an Vennema, die sinds Donderdag 12 Fe bruari verdwenen is. Op die dag kwam hij om twaalf uur thuis uit school en ging voor het eten nog even voor de ouderlijke woning in de Vrolikstraat te Amsterdam spelen. Sindsdien heeft men hem niet meer gezien. Men gelooft niet, dat hem een on geluk is overkomen. Hij kon uitstekend zwemmen en van een verkeersongeval waarbij hij betrokken zou zijn geweest, is niets bekend. De mogelijkheid bestaat, dat de jongen ontvoerd is. Enige telepathen, die aan de ouders hun diensten hebben aangeboden, zochten reeds in Amsterdam en in het Gooi. Volgens een hunner zou het spoor van de jongen naar Velsen leiden en Zondagmiddag kwamen twee telepathen in gezelschap van enige Amsterdamse rechercheurs naar het park Velserbeek, waar ook enige Velsense poli tiemannen aanwezig waren. Volgens de verklaring van een der telepathen zou het knaapje zich met zijn ontvoérder in de kel ders van huize Velserbeek bevinden. Het gezelschap begaf zich daarop naar de kel ders van het huis, volgens het officiële politierapport van Velsen „voorafgegaan door een dansende tafel, welke de weg Wees". Deze tafel leidde- de telepathen en de hogelijk verbaasde politiemannen door de verschillende kelderruimten, waar noch een knaapje, noch een ontvoerder werd aangetroffen, om tenslotte via een trapje naar buiten te „wandelen". Aangezien de telepathen de aanwezigheid van een grote schare Zondagswandelaars in het park niet bevorderlijk achtten voor de voortzetting van het experiment, stapten zij in hun auto, met de belofte, na zonsondergang te rug te zullen komen. De politiemannen hebben 's avonds echter vergeefs gewacht blijft het ongeschreven vriendschapsver drag met Zweden bestaan" zei hij. De parlementsfractie van de Zweedse -volkspartij in Finland heeft besloten, dat men 'het Russische voorstel niet van de hand kan wijzen. De sociaal-democraten aarzelen nog, maar zijn geneigd te accepteren. De con servatieven en liberalen, zo wordt bericht, hebben nog geen beslissing genomen.' De afgevaardigden van de" boerenpartij hebben het voorstel nog niet besproken. In het parlement heeft de democratische volkspartij (unie van communisten en uiterst linkse sociaal-democraten) 49 zetels, de sociaal-democraten 50, de «boerenpartij 49, de conservatieven 28, de liberalen 9 en de Zweedse volkspartij 14. De parlementsfracties van alle partijen zullen zich Dinsdag definitief uitspreken. Voordat Stalin zijn voorstel deed waren alle partijen, behalve de democratische volkspartij, voorstander van een'neutrali teitspolitiek: vriendschap met de Sovjet- Unie, maar geen verdragen. In politieke kringen te Helsinki wijst men er op, dat de Sovjet-Unie dit jaar de enige leverancier van voedsel is. Als zij de leveranties zou stopzetten, zou Finland spoedig gebrek krijgen. jati oorlog tot gevolg had", aldus Sastro midjojo. De Chinese afgevaardigde, T. F. Tsiang, was niet tevreden gesteld door de uitleg, welke mr. Van Kleffens omtrent de situatie op Madoera en in West-Java gaf. Daarom stelde hü een motie voor, waarin aan de Commissie voor Goede Diensten gevraagd wordt bijzondere aandacht aan de toestand in deze gebieden te besteden en aan de raad hierover verslag uit te brengen. Hij wilde weten, hoe de afgevaardigden voor de conferenties gekozen waren en of vrij heid van spreken in deze conferenties be staat. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, verklaarde, dat "elke nieuw ge vormde staat op Java, Sumatra en Madoera het resultaat moet zijn van vrije wilsuiting. Of vrijheid van meningsuiting bestaat, is een feitelijke kwestie. Daarom steunt hij de Chinese resolutie tot het verkrijgen van inlichtingen zonder op enige beslissing vooruit te lopen. De Belgische afgevaardigde, Joseph Nisot, rechter Kirby, prof. Graham en de afgevaardigde van Syrië, El Khoeri, steun den de resolutie eveneens. Daarop aan vaardde mr. Van Klêffens de Chinese reso lutie ook. De resolutie werd aanvaard met acht stemmen voor, waarbij de afgevaardigden van de Sovjet-Unie, de Oekraine en Ar gentinië zich van stemming onthielden. De op 18 Februari door de Canadese af gevaardigde geïntroduceerde resolutie, waarin de Veiligheidsraad met voldoening kennis neemt van de ondertekening van de Renville-overeenkomst, aanbeveelt, dat da Commissie haar goejie diensten zal voort zetten en beide partijen en de commissie verzoekt de Veiligheidsraad direct op de hoogte te stellen van de vorderingen inzake de politieke oplossing van het conflict, werd aangenomen met zeven stemmen voor, waarbij de afgevaardigden van de Sovjet-Unie, de'Oekraine,-Syrië en Colum bia zich van stemming onthielden. Brandend schip in zicht Ter hoogte van Castricum is hedenmor gen ver in zee een klein schip gesigna leerd, dat kennelijk met brand aan boord te kampen had. De sleepboten Stentor en ï^estor zijn uit de haven van IJmuiden ter assistentie vertrokken. De reddingboot Neeltje Jacoba is eveneens uitgevaren. Hamsteraarster Een zes-tons vrachtauto had de Schoon- hovense politie nodig om een grote partij levensmiddelen, welke bij een alleen wonende dame in beslag genomen wer den, te vervoeren. Depolitie deed een inval bij een inwoonster die reeds vroe ger wegens overtreding der distributie voorschriften tot drie maanden gevange nisstraf was veroordeeld; Enorme voor raden koffie, thee, havermout en allerlei andere levensmiddelen werden aan getroffen. Zij had ook kans gezien, naar zij verklaarde, „op haar bonnetjes" zeven kazen te sparen. De politie achtte deze „zuinigheid" in strijd met de dis tributievoorschriften en heeft de vrouw in hechtenis genomen. De Partij van de Arbeid betoogt: „Wij hebben niet de strijd aangebonden tegen de ene dictatuur om ons als willoze slaven uit te leveren aan de andere," waren enkele woorden uit een redevoering, die de heer J. J. Vorrink, Zaterdagmiddag in het Amsterdamse Concertgebouw uitsprak op een inderhaast door de federatie Am sterdam van de Partij van de Arbeid uit geschreven protestvergadering tegen de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije. „In Tsjechoslowakije is de zon van de vrijheid tijdelijk ten onder gegaan. De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben duidelijke taal gespro ken. Wij moeten ons bij dit protest, waar mede gesproken is naar het hart van 'de op de basis der democratie gebouwde West- Europese beschaving, aansluiten. Ik heb echter het gevoel, dat er meer nodig zal zijn: de weerstand zal moeten worden ge- jorganisccrd tegen het brutale Russische imperialisme". De heer Vorrink trok voorts een vergelij- I king tussen 1938, „toen in München Tsje choslowakije werd uitgeleverd aan de ti- I rannie en verraad gepleegd werd aan de I vrijheid en aan de waarachtige vrede der j volkeren" en de gebeurtenissen van thans, nu de derde republiek van Tsjechoslo- wakije ten onder gaat, nu „hef terrorisme i van de Russen zijn klauwen heeft geslagen I om de vrijheid van het denken". j I Spreker besloot zijn rede met een oproep j tot solidariteit, waarbij hij met dankbaar- i beid het plan van' Bevin voor een West- Eoropese federatie, het plan-Marshall en de Benelux memoreerde. Mr. Van Heuven Goedhart. Mr. G. J. van Heuven Goedhart bracht het tractaat in herinnering, dat president Benesj in 1944 met Rusland had gesloten. Daarbij verklaarde de Sovjet-Unie zich na de oorlog van alle-inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Tsjecho slowakije te allen tyde te zullen onthouden. I „Wat Benesj na 1945 nog heeft gedaan om het Russische gevaar te keren", vervolgde mr. Van Heuven Goedhart, „dat stempelt hem in mijn oog tot een Europeaan van zeer groot formaat en tot een vaderlander, wiens naam tot in lengte van dagen door het Tsjechische volk in. ere moet worden gehouden". In zekere zin achtte mr. Van Heuven Goedhart het protest op deze vergadering machteloos. Anderzijds meende hij, dat het van het grootste belang was, wanneer ïn geheel Nederland soortgelijke protesten, zouden opgaan, waarbij tot uitdrukking moet komen, dat men „liever dood dan slaaf" wil zijn. „Wij passen er verder voor", Mr. A. de Roos, wethouder van Amster dam, sloot de vergadering met een kort woord, waarin hij de C.P.N er voor waar schuwde, dat „zo zij de regels van het spel niet meer in acht zou nemen dan tot dusver het geval is geweest" in de hoofdstad stem men zouden opgaan, die de C.P.N. uit het bestuur van Amsterdam zouden willen bannen onder het motief: .Wij passen er verder voor". WIND UIT OOSTELIJKE RICHTINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog weer met overdrijvende wolken banken vooral in het Noorden van het land en in de ochtend hier en daar nevel of mist, Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. In de nacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon op Maan op 2 Maart: 7.25 uur, onder 18-21 uur 2.18 uur. onder 10 08 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1