IJmuider Courant verdedigings-comités naar Frankrijk heeft communistische n Engeland weigert medewerking aan door V.S. voorgesteld onderzoek Geen parlementaire commissie naar West-Duitsland Belgische Dakota verongelukt in de Londense mist: 19 doden rit: 62e Jaargang No. 18878 iV. Kpnnemerlaan 154, Tel. Redactie 5389,. Bur"-1'v8061 (K2560), Terrasweg 47, Santpoort. 3VI 5 UU1» tie 5437- - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, jjJ Admits a Djrecteur-Hoofdredacteur 15054. Jetf Telefoon 10 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom leeft I £3 Woensdag 3 Maart 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest» dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem eniJ »3 rUECHOSLOWAAKS VOORBEELD: Franss regering is op de hoogte France Soir" meldt dat voleens .p Belarado uitgegeven bulletin van inform, in Frankruk „oommn- aei?°hTrerdedigingscomités" zullen a n oDgericht „naar het voorbeeld van die in Tsjecho-Siowaküe". do France Soir" wordt in het Verklaard, dat de communistische bulletin ve omvat „een verdedi- activiteit in verschiUende takken van de "SeSonomie en verdedigingscomités de verschillende groepen van de be- "Sfibeiders, boeren, kunstenaars en v°%iSen" Het ftericht zegt verder: "f «S'isatïes hebben ten doel de Se economie en politieke onafhanke- verdedigen, tegenover de zich SSelende tendenties van Brits-Ame- "vSnThcfberSht'zijn communistische Sinescomités opgericht in een zeven- verdedig!nSs^ohripkpn in Frankrijki an- Here comités „zijn opgericht of worden op- Kchtta de auto-, bouw- en eiectnsche 'ïn veïtegenwoordigger van Jules Moch, Sp Franse minister van Binnenlandse Za- S verklaarde tegenover een correspon- B ,an Reuter, dat de oprichting van zo- Saamde verdedigtngscomites" m het ge- spie land door de Franse communistische l voor de regering niet als nieuws was sekornen. Deze comités, aldus de vertegen woordiger, gelijken op de actie-comités, die Rapport over het nut der herstelbetalingen Het intergeallieerde bureau voor de herstelbetalingen heeft Dinsdag een rap- cort gepubliceerd, waarin het zegt, dat de Duitse herstelbetalingen een waardevolle bijdrage kunnen zijn voor het herstel van het economische leven in de geallieerde landen. Het is echter niet mogelijk de enorme oorlogsverliezen in de geallieerde landen goed te maken. In het rapport wordt een uiteenzetting gegeven van de büdrage tot het herstel, die reeds voort vloeide of te verwachten valt uit de op neming van het herstelmateriaal in het economisch leven van de aangesloten lan- S'!'': Over Nederland wordt in het rapport ge- zegd, dat iedere machine, die als herstel- H betaling werd geleverd, tot gevolg had, dat er weer twee arbeiders werk kregen. Een 1 groep van ongeveer 320 machines, die over i de verschillende Nederlandse fabrieken verdeeld zal worden, zal tot resultaat heb- )D ben, dat de productie dit jaar naar schat- ting met een waarde van ruim vier milli- oen gulden zal toenemen. Volgens het rapport heeft Engeland in October j.l. een record gevestigd in de staalproductie, voor een groot gedeelte door de installaties, die het als herstelbe taling heeft ontvangen. Paasikivi vraagt Stalin nadere inlichtingen De Finse president Joho Paasikivi, heeft in zijn antwoord op het Sovjet-Russische voorstel tot het sluiten van een verdrag van wederzijdse militaire bijstand en vriend schap maarschalk Stalin een zevental vra gen doen toekomen. Enige van deze vragen zijn: Welke ver plichtingen zal het voorgestelde verdrag de Finse strijdkrachten, die reeds sterk zijn verminderd volgens het vredesverdrag, op leggen? Welk effect zal het op de openbare mening hebben? Zal het verdrag de betrek kingen tussen beide landen verbeteren of verslehcteren? Wejke terugslag zal het ver drag op het vredesverdrag hebben en wat is de betekenis van bepaalde clausules in de verdragen met Roemenië en Hongarije die door Stalin als voorbeeld voor het ver drag met Finland werden' genoemd? Alle Fiiise politieke partijen, behalve de Volksdemocraten, die voorstanders van het te Verdrag zijn, voeren nog besprekingen over Stalïns voorstel. De leiders van deze par- tijen verklaarden Dinsdagavond, dat het verdrag niet welkom is, doch dat het on- t mogelijk is te weigeren het te bespreken. I Ofschoon de stad Helsinki een kalme ïanblik biedt, doeii de meest sensationele J geruchten er de ronde. Ook over de inhoud 11 Van Stalins brief, ofschoon deze gepubli- 1T ^fd is, worden dewildste speculaties gemaakt. fH De parlementsfractie en het bestuur van de Finse sociaal-democratische partij, die de grootste van het land is, heeft naar aan leiding van het Sovjet-Russische voorstel tot het sluiten van een verdrag van weder zijdse bijstand en vriendschap, verklaard, dat de meerderheid van de partij de over tuiging is toegedaan, dat Finland buiten de grote-mogendhedenblocs dient te blijven. De partij veroordeelt de „provocatieve 3[j Propaganda" van de communisten, die d'e firbeiders in de fabrieken opzetten te eisen, iÖj e regering het verdrag zal sluiten. „De w°rdt niet bevorderd door provocac Mi" iuem,aatre2elen buiten het parlement om" q «'dus de verklaring. de communistische partij in Tsjecho-Slo- wakije aan de absolute macht geholpen hebben. De Franse politie en de veilig heidsdienst zijn volledig op de hoogte van het bestaan van deze verdedigingscomités in Frankrijk. De vertegenwoordiger van de minister zeide verder, dat de mededeling in het bul letin van de Kominform, dat kortgeleden in de Parijse voorstad Issy les Mcpulineaux „een congres van verdedigingscomités in de vliegtuigindustrie" was gehouden, „geheel juist" was. Hij voegde er aan toe, dat de Franse autoriteiten in de „zeer nabije toe komst" geen ernstige moeilijkheden ver wachten. Bankbiljetten circulatie toegenomen met f 62 millioen Nieuw dollarbedrag opge nomen bij de Internationale Bank Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de bankbiljettencirculatie is opgelopen met niet minder dan 62 tot 2959 millioen gulden, waarmede weer het peil van 12 Januari bereikt is. De Nederlandse Bank deelt voorts mede, dat sedert de vorige opgave op het crediet van 195 millioen dollar, door de Internatio nale Bank voor Herstel en Ontwikkeling aan Nederland verleend, verschillende be dragen werden opgenomen tot een geza menlijke waarde van 23.8 millioen dollar. In totaal is thans over dit crediet beschikt tot een bedrag van 107 millioen dollar. Bij het Internationale Monetaire Fonds werd sedert de vorige opgave geen vreemde va luta met guldens gekocht. Italiaans vakverbond niet naar Londen bnnj1'kesiuur van het Italiaanse vakver- met 13,tegen 4 stemmen en 2 san ?UTln^en besloten niet deel te nemen Mard !j0n(iense conferentie over het plan- «Henry de Keizer" in 'taat van beschuldiging Ma„rt=<^Panse roarionettenkeizer van EX?"0,. Hmri Poe «- tie zich in (jo,. t £evanëenschap bevindt, is pEel®reohtsh°t de provincie Ho- K"«l4Sg gesSrraad S'aat "an be" Ea'ïaf rï™de wordt ver- V6rzoeken. °m zi^n uitleverinS 231 In Engeland begint de voedselslagweer in volle omvang, nu de lente in de lucht zit en alle krachten in het werk moeten worden gesteld om het Engelse volk te verzeke ren van een maximum aan binnenlands voedsel. De hulpdiensten zijn weer naar de boerderijen getrokken om tezamen met de boeren de voorbereidingen te treffen voor het werk op het land. - Een groep vrolijke meisjes, optimistisch en vol goede moed, gekiekt bij haar dagelijks werk. Bedreigt Palestina de vrede? De Britse minister van Koloniën, Arthur Creech Jones, heeft tijdens het debat over Palestina Dinsdag in de Veiligheidsraad verklaard» dat Engeland weigert deel uit te maken van de door de Amerikaanse afge vaardigde voorgestelde commissie van de zich tegen het Amerikaanse voorstel een commissie van de grote vijf naar Palestina te zenden. De wanorde in Palestina is het symptoon van de ziekte, die door het verdelingsplan veroorzaakt is, aldus Faris el Choery. Hij grote vijf, die in Palestina een onderzoek j verklaarde, dat de Veiligheidsraad daarom zal moeten instellen of de toestand aldaarmoet beginnen met vast te stellen, of het een bedreiging voor de vrede vormt. Creech Jones herhaalde, dat men geen hoop behoefde te koesteren, dat Engeland zijn troepen langer dan tot 15 Augustus in Palestina zal handhaven. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, verklaarde, dat Amerika het ver delingsplan van Palestina blijft steunen. Het vraagt de instelling van een commis sie der grote vijf met het oog op drie aspec ten van het verdelingsplan die door de Vei ligheidsraad moeten worden aanvaard, namelijk: 1. De raad dient de nodige maatregelen te nemen om gedeelten van het plan ten uitvoer te leggen. 2. De raad dient vast te stellen of de vrede wordt bedreigd en indien dit het ge val is, maatregelen, uitgezonderd wapen geweld, te nemen om de commissie voor Palestina te steunen. 3. De raad dient te beslissen of geweld dadige oppositie tegen het verdelingsplan een bedreiging van de vrede betekent. De V.S. aanvaarden vhet verzoek van de Algemene Vergadering „de noodzakelijke maatregelen voor de ten uitvoerlegging van het verdelingsplan te nemen" met de ene uitzondering, dat er geen gebruik van gewapende macht te dien einde kan wor den gemaakt, „daar het handvest der UNO het gebruik hiervan uitdrukkelijk beperkt ten aanzien van bedreigingen, vredebreuk en aggressie", aldus zeide Austin. „Wij moe ten dé resolutie van de Algemene Verga dering dus zodanig interpreteren, dat de maatregelen om de verdeling ten uitvoer te leggen vreedzame maatregelen zijn." Creech Jones, die na Austin sprak, legde opnieuw de nadruk op de steeds toenemen de ernst van de toestand in Palestina en hij wees er op, „dat, welke procedure de UNO ook moge aanvaarden met het oog op de overname van de verantwoordelijkheid voor het bestuur van het Heilige Land, Palestina na 15 Mei waarschijnlijk chaoti- ser, gewelddadiger en meer verscheurd zal worden". De Syrische afgevaardigde verklaarde Buitenlandseeffecten worden gevorderd De minister van Financiën heeft onlangs medegedeeld, dat een begin zal worden ge maakt met de vordering van Amerikaanse effecten. In de Staatscourant van 2 Maart is thans opgenomen een deviezenbekendma- king betreffende de aanbieding van buiten landse effecten. In deze bekendmaking wordt bepaald, dat ingezetenen verplicht zijn de nog nader door de Nederlandse Bank aan te wüzen buitenlandse effecten aan deze instelling aan te bieden en in eigendom over te dra gen. Tevens wordt aan ingezetenen de ver plichting opgelegd de hun in eigendom toe behorende Nederlandse certificaten van ter vordering aangéWezen buitenlandse effec ten onverwijld te doen royeren. De na de royering in eigendom verkregen originele buitenlandse effecten dienen vervolgens aan de Nederlandse Bank te worden over gedragen. Het staat óe eigenaar van een dergelijk certificaat echter vrij dit certifi caat eenvoudigheidshalve - aan de Neder landse Bank te verkopen. verdelingsplan zelf in feite geen „bedrei ging van de internationale vrede" vormt. Naar van gezaghebbende zijde te Londen vernomen is, zal Groot-Brittannië geen troepen ter beschikkingstellen van een strijdkracht der UNO welke alleen opge richt zou worden om de orde in Palestina te handhaven. Onttrekking aan militaire dienst Arts in Enschedé gaf valse 'verklaringen af In Enschedé heeft de marechaussee vier personen gearresteerd, die tegen beloningen van duizenden guldens aan dienstplichtigen inlichtingen en aanwijzingen gaven, die moesten strekken tot afkeuring voor de militaire dienst. Zelfs werden door een arts, die ook in het complot zat, valse dokters verklaringen afgegeven. Deze arts, C. A. G. B. is evenals de overige arrestanten, in het Huis van Bewaring te Almelo opge sloten. Tsjechisch attaché in Brussel neemt ontslag De Tsjechoslo waakse legatie te Brussel heeft bevestigd, dat de heer Georges Klastersky, handels-attaché, zijn ontslag heeft genomen in verband met de gebeur tenissen te Praag. De legatie kan nog niet mededelen of de heer Klastersky naar Praag zal terug keren of in België zal blijven. Bioscoopconcern dagvaardt de Staat der Nederlanden Kort geding over verlaging entréeprijzen De N.V. Tuschinsky te Amsterdam heeft bij de Haagse rechtbank in kort geding een vordering aanhangig gemaakt tegen de Staat der Nederlanden en de minister van Economische Zaken. De N.V. verlangt, dat de in werking treding van de Prijzenbe- schikking Bioscoopvoorstellingen 1948 wordt opgeschort, totdat door de rechter zal zijn beslist of aan deze beschikking ver bindende kracht kan worden toegekend. De N.V. verklaart, dat door gelijktijdige verlaging der door de bioscoopexploitanten te ontvangen netto entréeprijzen en de ver hoging der Vermakelijkheidsbelasting de door het publiek te betalen bruto prijzen practisch ongewijzigd blijven, doch dat 9 procent der aan de bioscoopexploitanten ten goede komende recettes uit hun kassen in die der gemeentebesturen zou worden overgeheveld. Volgens de N.V. hebben zich geeh om- Schoenenproductie reeds boven vooroorlogs peil De Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel te Waalwijk verklaart in een overzocht van de schoen- en leder industrie, dat de schoenindustrie nog grote moeilijkheden met machines en onderdelen ondervindt. Tekort aan ge schoold personeel belemmert de goede gang van zaken. De export van schoenen stuit nog op grote hindernissen. De schoenen productie bedroeg bij de bedrijven in het district over 1947 ongeveer 6.000.000 paren. Kleinere bedrijven zijn hierbij buiten be schouwing gelaten, zodat mag worden aangenomen, dat de productie het voor oorlogse peil heeft overschreden. Er is dan ook alle reden, zo wordt ge concludeerd, om aan te dringen op ophef fing der schoenendistributie en afschaffing der fabricage-voorschriften. Mist vertraagt aankomst „Oranje" Het. m.s. „Oranje", dat vandaag in Am sterdam zou aankomen, ligt sinds heden morgen vroeg voor de pieren van IJmuiden. standigheden voorgedaan, welke een ver- De loods is reeds aan boord, doch door de laging der entreeprijzen rechtvaardigen, i zeer dichte mist was het niet mogelijk het Zij ziet voorts in het gebruik maken van schip de haven van IJmuiden binnen te de bepalingen der Prijsopdrijving- en Ham- loodsen. Omstreeks het middaguur wachtte sterwet van 1939 een onrechtmatige over- men nog steeds op het optrekken van de heidshandelmg. mist. EERSTE KAMER Motie-Brongersma Het woord is aan verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Brongers heen met een aantal sprekers over de be groting van Sociale Zaken. Bijkans een stemmig klonk een senat.oriale lofzang op het beleid van minister Drees, al overtrof de heer Oosterhuis (Arbeid) de overige I sprekers in geestdrift, die zich uitte in het Dr. Brongersma kreeg voor zijn mo- u aie zlcn ume in ne tie, waarin hij aandrong cp het zenden van r gem verlangen deze bewinds een parlementaire commissie naar West- Duitsland, alleen de stemmen van z.jn fractiegenoten en van de Commünisten. Aan de verwerping van de motie met 18 tegen 12 stemmen ging vooraf een verklaring van mr. Kropman (K.V.P.) dat zijn fractie er tegen was, na de verklaring van minister Van Boetzelaer dat hij weinig nut zag in een dergelijke reis. Deze opvatting werd gedeeld door prof. Anema (A.R.) die bovendien voncL dat het niet op de weg lag van de Eerste Kamer in deze enig initiatief te nemen, een opvatting waarbij de heer Ze gering Hadders (V.V.D.) zich aanslóot. Dr. Brongersma verklaarde, dat zeer verschillende richtingen in de Tweede Kamer voor een dergelijke reis hadden gepleit en dat de minister van Bui tenlandse Zaken daar ten opzichte van dit plan een welwillender geluid had laten horen dan in de Senaat, waarmee dan te vens het bezwaar van prof. Anema' verval len geacht kon worden. Dr. Brongersma betoogde voorts, dat een réis van een parlementaire- commissie naar Duitsland het door het optreden van de Nederlandse Militaire missie geschonden prestige hersteld had kunnen worden. Mi nister Van Boetzelaer ontkende, dat het prestige geschaad was en dat hij in de Tweede Kamer een vriendelijker standpunt zou hebben ingenomen. Aan dit agendapunt was de afhandeling van een reeks hamerstukken, alsook de mededeling, dat de heer Koejemans (Comm.) en mr. dr. In 't Veld (Arbeid) de laatste wegens zijn benoeming tot minis ter ontslagbrieven hadden gestuurd, voorafgegaan. De rest van de middag ging man maar weer in te huren voor het ko mende kabinet. Bleek de heer V i x s e- b oxse (C.H.)het met 't oog op onze finan ciële toestand gewenst te achten tegen een te veel aan sociale uitgaven te waarschu wen, dr. Wibaut (Arbeid) die zich in het bijzonder met vraagstukken betreffende de Volksgezondheid bezig hield, voelde niets voor een dergelijke beperking. Hij wees er op, hoe.ontzaggelijk veel de bestrijding van sommige ziekten (t.b.c.) kost. In tegenstel ling tot de heer Vixseboxse was de heer v. Santen (Comm.) van oordeel, dat op het ogenblik de arbeider alle lasten draagt, de „bourgeoisie" daarentegen alle lusten ge niet. De heer De Bruyn (K.V.P.) waar schuwde tegen beknibbelen op adviezen van de Stichting van de Arbeid, zijn geestver want, de heer Van Lieshout, klaagde over eep tekort aan verpleegruimte en verple gend personeel, wat zijns inziens een gevolg was van te geringe salariëring. Woensdag antwoordt de minister. Kali tegen superfosfaat Nederland zal volgens een overeenkomst, die te Berlijn door het Sovjet-Russische militaire bestuur is bekend gemaakt, 80.000 ton kali uit de Sovjet-zöne van Duitsland ontvangen in ruil voor dezelfde hoeveel heid superfosfaat. Tevens is een optie ver leend door een verdere ruiLvan nog 20.000 ton. Tegen 15 Mei zal de eerste leverantie van 25.000 ton superfosfaat uit Nederland plaats hebben. „De overeenkomst zal de landbouw in de Sovjet-zóne zeer ten goede komen", aldus 'de vice-president van het zonale ministerie van landbouw en bos wezen. Drie passagiers werden uit het toestel geslingerd Een vliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena, dat Dinsdag uit Brussel was vertrokken, is bij de landing op het Londense vliegveld C?oydon yer- ongelukt. Het toestel vloog in brand. 19 personen werden gedood. Drie passa giers werden uit het vliegtuig geworpen en zij liepen ernstige brandwonden op. Toen het vliegtuig in dichte mist het vliegveld naderde, seinde het, dat het ver moedelijk een noodlanding zou moeten maken. Onmiddellijk daarna stortte het neer. Een arbeider van het vliegveld drong het brandende wrak binnen en slaagde er in een passagier naar buiten te sleuren. Hij zeide, dat de inzittenden gilden en tracht ten hun veiligheidsgordels los tè maken. De brandweer kon de brand binnen drie kwartier blussen. De autoriteiten van de Sabena te Brus sel weigeren inlichtingen over de slacht offers te verstrekken voordat de na bestaanden op de hoogte zijn gebracht. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft het vliegtuig de landingsbaan gemist. De mist was zo dicht, dat de brandweer moeite had de plaats van het brandende wrak te be palen. Onder de 19 passagiers bevonden zich 14 Engelsen, een Rus, twee Italianen, een Pool en een Cubaan De bemanning be stond uit drie Belgen. M.s. ,,Tiba" beschadigd bij aanvaring in het Kanaal Het Nederlandse 3000 ton metende m.s. „Tiba" is in het Kanaal aan bakboord aangevaren door het Engelse s.s. „Empire Towy", terwijl het wegens zware mist stil lag. Aan bakboord werden de verschansing en de vleugel van de brug beschadigd. De reddingboot en de werkboot met davits aan deze zijde liepen flinke schade op. De huid bleef intact, zodat het schip geen water maakt. De „Tiba", eigendom van de maatschappij Vrachtvaart te Rot terdam, was op weg van Buenos Aires naar Rotterdam. Na bij Folkestone het op trekken van de mist te hebben afgewacht, vaart het schip door naar Rotterdam. Op de weg tussen Char rat en Saxon in Zwitserland kon men dezer dagen een merkwaardige verschijning waarnemen, die met duivelse snelheid voorbijflitste. Het was de bekende Italiaanse motorrijder Raffaele Alberti, die met zijn gestroom lijnde race-machine niet minder dan vier wereldrecords brak. Rainer Maria Rilke: leder moet trachten het middel punt van zijn leven in zijn werk te vinden, om vandaar straalvormig uit te kunnen groeien, zover het mogelijk is. Tweede Kamer Benesj ziek Naar radio Hamburg meldt, heeft een woordvoerder van het Tsjechoslowaakse departement van Voorlichting verklaard, dat president Benesj ziek geworden is. Hij zou zich thans op zijn land huis .buiten Praag bevinden. De Tsjechoslo waakse ambassade te Lon den heeft officieel een bericht uit Praag in een Londens avondblad tegengesproken, waarin gemeld werd, dat president Benesj afgetreden was. In het krantenbericht werd gezegd, dat de communisten nog niet toe gestaan hadden het aftreden bekend te ma ken, daar zij zouden vrezen voor een ge welddadige reactie bij het volk. Brits-Italiaans vriendschapsverdrag op komst Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat te Rome een ontwerp van een vriend schapsverdrag tussen Engeland en Italië wordt bestudeerd en dat de bespreking daarover binnenkort zal beginnen. Wijziging van de kieswet goedgekeurd De Kamerleden, die bij de technische herziening van de Kieswet allerlei goede adviezen gaven, doch geen amenderings pogingen ondernamen, oogstten de oprechte dank van minister Witteman. Hij had niet gaarne gezien, dat men geprobeerd zou hebben het wetsontwerp te wijzigen, voor al ook niet omdat hij verklaarde voor deze materie nu eenmaal geen knobbel te heb ben. Ook bij het voorstel, dat het militai ren in Indië in 1848 mogelijk maakt ge machtigden hier te lande te laten stemmen, maakte men het de Minister niet moeilijk. De heer Van den Heuvel (A.R.) wilde het aantal stemmen, dat een Nederlandse kie zer als gemachtigde zal kunnen uitbrengen onbeperkt maken, doch dit ging de minister te ver. Meer dan 10 stemmen moet één kie zer als gemachtigde van 10 militairen over zee, toch zeker niet kunnen uitbrengen. Dat vond hij de uiterste grens. Een amen dement-Van den Heuvel bleef in de min derheid, doordat de beide regeringspartijen er hun stem a,an onthielden. Tenslotte kwam de Kamer door het wetsontwerp heen, dat aan de bijzondere rechtspleging een einde maakt. Met 1 Juni zullen de tribunalen verdwijnen. De Bij zondere Gerechtshoven en de Bijzondere Raad van Cassatie zullen worden opgehe ven op een door de minister van Justitie vast te stellen tijdstip. Deze gaf al te ken nen, dat men zo ver is opgeschoten, dat de Bijzondere Hoven in Leeuwarden, Arnhem en den Bosch wel midden 1948, de rest uiterlijk op 31 December van. dit jaar zul len verdwijnen. Hij wees er nog op, hoe hij een zijns inziens voor de verschillende stromingen bevredigend compromis tot stand had gebracht, door te maken, dat de onbelangrijke tribunaalzaken naar de kan tonrechters zullen gaan deZe zullen zich zo nodig bijgestaan zien door plaatsver vangende kantonrechters, welke in de tri bunaalrechtspraak ervaring hebben opge daan de overige naar de rechtbanken. Noorwegen en Denemarken tonen meer begrip voor Unie Aan de'vooravond der Brusselse conferentie Morgen, Donderdag, begint in Brussel de vijfmogendheden-conferentie over een Westeuropese unie. Uit Brussel komen berichten, dat de Belgische delegatie zal worden geleid door Fernand van Langenhove, de permanente gedelegeerde van België bij de verenigde volken. De Nederlandse delegatie wordt heden in Brussel verwacht. De belangrijk ste Engelse gedelegeerde is Gladwyn Jebb, onderstaatssecretaris van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, die geldt als een autoriteit op het gebied van ver dragen. Indien men er in slaagt op 15 Maart tot overeenstemming te zijn gekomen over de grote lijnen van het vijfmogendheden-ver- drag, d^n kan de zestien landen-eonferen- tie, welke op die datum in Parijs zal begin nen, daarmede haar voordeel doen en van de gelegenheid gebruik maken, de discus sies te openen over een zich van Scandina vië tot Italië uitstrekkend westelijk pact, zegt United Press. In Londen wordt algemeen aangenomen, dat de houding van de Scandinavische lan den zal afhangen van de houding, welke Rusland in Finland zal aannemen. Britse waarnemers menen, dat xn Noorwegen en in Denemarken het begrip voor een Wes telijke unie geleidelijk groter wordt. Men gelooft echter, dat Zweden zal blijven aar zelen uit vrees, zich de vijandschap van de Sovjet-Unie op de hals tè halen. Denemarken heeft de Engels-Franse uit nodiging, deel te nemen aan de conferen tie van de zestien landen van het plan- Marshall, die 15 Maart te Parijs wordt ge opend, aangenomen. Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, zal zijn land. vertegenwoordigen. Het wordt in Londen onwaarschijnlijk geacht, dat men zich tot Italië zal richten met voorstellen tot het deelnemen aan een Westelijke unie, vóór de volgende maand in dat land de verkiezingen zijn gehouden. Krupp wordt gezuiverd De Duitse leiding van de Kruppfabrieken heeft opdracht ontvangen de productie van de machines, die voor ontmanteling in aan merking komen, zodanig te verlagen, dat deze machines binnen tien dagen kunnen worden stopgezet. Deze opdracht werd Za- tex-dag gegeven, aldus verklaarde een Brit se woordvoerder te Essen. Hij ontkende, dat er een datum bepaald was. waarop enig deel van de fabrieken zou worden stilge legd. Een Duits bericht,' dat het gehele complex fabrieken, dat een oppervlak van 7 vierkante mijlen beslaat, op 15 Maart stilgelegd zou worden, noemde de woord voerder een „flagrante en opzettelijke ver draaiing der feiten". Hij zeide, dat er niet de minste moeilijkheid zou opti'eden bij het weder te werk stellen van de arbeidskrach ten, die vrij zouden komen door de voorge nomen sluiting. Een deel van hén zal on- middellijk^verk vinden bij de ontmanteling zelf en het verpakken der machinerieën voor herstelbetaling en anderen kunnen te werk worden gesteld bij de vernietiging van het oox-logspotentieel, waaraan nog zeer veel te doen is, zo voegde hij eraan toe. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond: RUSTIG WEER. Vannacht en morgenochtend lichte vorst en uitgebreide mistvelden. Mor gen overdag slechts plaatselijk opkla rend en in het algemeen ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. 4 Maart: Zon op 7.20 uur, onder 18.25 uur Maan op 4.36 uur, onder 11.22 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1