D c Raadsels rond Palestina Bloembollenhandel wil voor zijn producten geen minimumprijzen voor het buitenland Verzet tegen Pruisische arrogantie De nieuwe bonnen Professor Drees gaf colleg Wereldnieuws DONDERDAG 4 MAART 1948 IN DE WERELDPOLITIEK: De gemoederen in de kringen der UNO te Lake Success zijn heftig bewogen door dt ontwikkeling, die de Palestijnse kwestie de laatste week genomen heeft, voorname lijk tengevolge van de Amerikaanse hou ding. Die houding moet dan ook tenminste raadselachtig worden genoemd want zij is niet alleen inconsequent ten aanzien van wat men algemeen meende te mogen ver wachten van de Amerikanen, zij heeft bo vendien de UNO met haar Palestijns ver delingsplan in een moeilijk parket gebracht. Dat verdelingsplan, voornamelijk ontstaan in Amerikaans brein, door de Algemene Vergadering, aanvaard en aan de Palestina- ccmmissie ter uitvoering voorgelegd, is in de Veiligheidsraaa- gestuit op twee grote moeilijkheden. Warren Austin, de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de Veiligheids raad, heeft namelijk met niets aan duide lijkheid overlatende bewoordingen te ken nen gegeven, dat met de uitvoering van het verdelingsplan niet kan worden begonnen, zonder dat de raad vantevoren vaststelt, of de UNO gerechtigd is haar plan met geweld aan de partijen in Palestina op 'te leggen, Bovendien moet de Veiligheidsraad, aldus de Amerikaan, nagaan of de toestand in Palestina een zaak is, die de vrede bedreigt en zo ja, waarom deze de vrede bedreigt. Dit is nodig om de UNO het recht te geven haar eventueel te vormen strijdmacht naar het Heilige Land te zenden. Door deze redenering is een merkwaardige en interessante vraag in het' léven geroepen: Stelt men, dat de Veili|heidsraad bij de bestudering van het Palestijnse probleem tot de conclusie komt, dat het de vrede be dreigt, dan is de mogelijkheid niet uitge sloten dat de Veiligheidsraad bij het onder zoek naar de oorzaken tot de slotsom komt, dat de ware grond der ongeregeldheden het UNO-verdelingsplan is. Hoe zou het dan te rijmen zijn, dat de UNO haar strijd macht naar Palestina zendt om het ver delingsplan op té leggen, terwijl juist dat plan de bedreiging van de vrede heeft op geroepen? In de vergadering van de Veiligheidsraad van Dinsdag heeft Warren Austin èen ant woord op deze vraag gegeven. Hij heeft' uitdrukkelijk vastgesteld, dat de UNO- strijdmacht in geen geval in dienst mag worden gesteld van het uitvoeren van het verdelingsplan, doch slechts gebruikt mag worden om de vrede te handhaven. Met andere woorden, de Palestina-commissie, die naar het Heilige Land trekt om het verdelingsplan tot uitvoering te brengen, beschikt slechts over de schriftelijke op dracht der UNO en niet over de strijd krachten van deze organisatie, om haar taak tot uitvoering te brengen. Want, zo zegt Austin, de verwezenlijking van het verdelingsplan mag slechts tot stand komen met vreedzame middelen. Hij noemt daar bij onderhandelingen tussen de Joden en de Arabieren. Met deze stand van zaken, die de Veilig heidsraad volkomen in een impasse heeft gebracht is het eertijds zo nabij* lijkende einde van de Palestijnse kwestie weer een heel eind verschoven. Engeland handhaaft zijn houding van absolute neutraliteit een merkwaardige houding in deze omstan digheden, die immers groeiden onder de leidende hand van Engeland zelf en weigert iedere medewerking. Zelfs weigert het deel uit te maken van de door Amerika voorgestelde onderzoekcommissie, die moet vaststellen of de toestand in Palestina de vrede bedreigt. Er is thans een mogelijkheid, dat de Vei-, ligheidsraad zich genoodzaakt ziet de re solutie van de Algemene Vergadering uitvoering van het gekozen verdelingsplan te negeren en, zich beroepend op zijn taak tot handhaving- van vrede en veilig heid, de kwestie terug te wijzen naar de Algemene- Vergadering met de mededeling, dat het verdelingsplan op een of andere wijze moet worden herzien, daar het de vrede en veiligheid bedreigt. Dit zou kun nen gebeuren, wanneer het rapport der (nog niet tot stand gekomen) onder zoekcommissie inderdaad tot die conclusie zou komen. Intussen is er ten aanzien van de Ameri- ""kaanse houding een mysterieus element. Wat heeft Amerika bewogen door deze spitsvondige wijze van argumenteren het verdelingsplan een hindernis in de weg te leggen? Het is natuurlijk duidelijk, dat de Verenigde Staten een afwikkeling in pais en vree verre prefereren boven een ge welddadige oplossing, doch dat is geen vol doende argument. Want toen 't verdelings plan in Amerikaans brein rijpte, was er reeds zekerheid dat de Arabische wereld fel zou reageren en dat dè UNO, wanneer zij haar prestige zou willen handhaven, dat verdelingsplan zou moeten opleggen. In tussen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Amerika de reactie der Arabieren on derschat heeft en thans de consequenties van een volledige breuk met de Arabische liga die ongetwijfeld het gevolg zou zijn van een doorvoeren der verdelingsproce dure niet aandurft. De Amerikaanse oliebelangen zijn steeds nog een sterk wa pen in Arabische handen. Mogelijk ook heeft de ontwikkeling der internationale situatie biigedragen tot dit uitstellen van een Palestijnse beslissing. Amerika heeft het Nabije Oosten nodig in zijn voorberei dingen tot mobilisatie der wereldkrachten tegen wat in Amerika als de bedreiging van de positie der Verenigde Staten wordt ge zien. Een oorlog in Palestina hetzij tussen Joden en Arabieren. hetzij tussen UNO- leger en Arabische Liga, zou onbereken bare gevolgen kunnen hebben en ongetwij feld uitgebuit worden door de elementen, die maar al te graag een verwijdering tus- sen de Westelijke ianden en de Arabische wereld zouden bewerkstelligen. Niet voor niets heeft de Sovjet-Unie het Palestijnse verdelingsplan met grote be reidheid aanvaard. Het troebele water, dat zou ontstaan door een krachtig optreden der UNO in Palestina, zou haar wellicht uitstekend te pas komen. De Verenigde Sta ten hebben dat waarschijnlijk thans duide lijk begrepen en dienovereenkomstig hun bakens verzet. J. L. Verstopte neus in één nacht te verhelpen met _gg Brengt direct verlichting N.V. CHEM. PHARM. FABR. SPATULA, LOSSER O. (Adv.) De opgravingen bij het Oude Slot te Heemstede Bezichtiging der resultaten Enige maanden geleden deelden wij uit- vuerige bijzonderheden mede over de op gravingen bij hei Oude Slot te Heemstede en de plannen die bestaan over het gedeel telijk herstel der ruïne. De vereniging „Oud Heemstede-Benne- broek" houdt Zaterdagmiddag eën bijeen komst in de openbare school aan de Voor weg. waar dé opgegraven voorwerpen te zien zijn. De heer J. G. N. Renaud, die de opgravingen voor de Commissie voor oud heidkundig bodemonderzoek geleid heeft, zal een en ander vertellen over het werk. Daarna gaan de genodigden naar het Oude Slot, waar de blootgelegde fundamenten in ogenschouw genomen kunnen worden. Ijs vooroorlogse prijs In het komende zomerseizoen zal de prijs van het ijsje ruim 10 procent lager liggen dan het vorig jaar. Zowel op straat als in ijssalons zullen de gewone ijswafels tegen de vooroorlogse prijzen van 5 en 10 cent verkrijgbaar moeten zijn. Zij moeten dan I tenminste 22 y2 en 45 gram wegen. Het duurste ijsje, dat mag worden verkocht, is er een van 20 cent, dat dan ook tenminste j 90 gram moet wegen. De kwaliteit van het ijs moet voldoen aan de voorschriften, zoals deze in overleg met het bedrijfsleven zijn vastgesteld. In cafés en restaurants zal de prijs van een coupe ijs doorgaans met 5 cent en van sor bet en plombière met 10 cent omlaag gaan. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19L00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Liederen van Schubert. 8.15 Platen. 10.15 Uit het boek der boeken. 10.40 Platen. 11.00 Zie kenbezoek. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Italiaanse liede ren. 12,30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 13.50 Van man tot man, 14.00 Geestelijke liederen uit 1572. 14.30 Opera „Paljas". 15.55 Platen. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Platen. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Piano-duo. 18.30 Strijdkrachtenprogram ma. 19,15 Voor r. k, jongeren.' 19.30 Operette klanken. 20.05 De gewone man. -20.12 Zang spel „Pimpïnome", 21.00 Benelux-landen. 21.15 Pianowerken van Grieg. 21,25 Bijbels luisterspel. 22.05 De Zilvervloot. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM H, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Opera's 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Tsiaikofski. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bach en Schubert. 11.15 Voordracht. 11.35 Musette- klanken en chansons. 12.00 Cabaret. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda. 32.38 Dans orkest. 13.15 Orgel. 13.45 Balalaïkamuziek. 1L0O Kookkunst. 14.20 Kamermuziek. 15.00 Gedichten. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Orgel. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Troubadours. 17.20 Cdcserie óver Ravel, lij.lö Felicitaties. 18.40 Sylvestri-kwartet. 19.00 Denk om de •bocht. 59.15 Nederland1 op zee. 19.22 Ex-politieke gevangenen. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Trio van Handel en Turina. 20.30 VPRO-cursus. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Walsen. 21.50 Viool en piano. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Mej. dr. N Wij belichtten het besluit van de re gering, inzake het vaststellen van de mi nimumprijzen voor bloembollen. zowel voor het binnen- en als het buitenland en de a'ctië, -welke de Bond van Bloembollen handelaren'daarop gevoerd heeft. De secretaris van deze bond, mr. F. J. D. Theyse heeft een uiteenzetting gegeven van deze aangelegenheid, waarbij het vraagstuk voor het verkrijgen van devie zen van groot belang is. In ons land bestaat de Stichting Surplusfonds voor bloembol len. Als een kweker niet in staat is al zijn bóllen te verkopen, waarvoor een mini mumprijs is vastgesteld, dan kan hij ze bij het fonds inleveren en ontvangt daar voor een bedrag, dat overeenkomt met de productiekosten. .Ook voor "het buitenland bestaan mini mumprijzen, welke gebaseerd zijn op die voor het binnenland. De Bond van Bloem- bollenfciandelaren is van mening, dat tegen het systeem voor het vaststellen van prij zen voor het buitenland bezwaren zijn in te brengen. De prijzen moeten afhangen van die op de buitenlandse markt en van de omstandigheden aldaar. De bollen wor den in het buitenland reeds verkocht, als de "oogst nog niet bekend is. Na Kerstmis trekken vertegenwoordigers naar het bui tenland, om het product te verkopen en dan is niet bekend, of er van een gunstige of ongunstige oogst te spreken is. De ten- denz is, dat een prijs gevraagd wordt, welke de minimumprijzen nadert. De toestand voor het ogenblik is, dat de regering de binnenlandse en buiten landse minimumprijzen tien procent lageiv heeft gesteld dan vorig jaar voor de tul pen en narcissen, in tegenstelling met een voorstel, dat het Bedrijf schap 'voor Sier teeltproducten had ingediend. De regering is vermoedelijk van het standpunt uitge gaan, dat de prijzen zo laa'g mogelijk ge steld moeten worden. Dar) worden er meer bollen verkocht. Voor het binnenland gaat het op, echter niet voor de meeste andere landen. Er zijn immers contingenterings- -tnaatregelen en de landen kopen een be- „Vrij-NederlancT-zaak voor Bijzondere Raad van Cassatie Tèrugverwijzing naar 'Bijzonder Hof gevraagd De Bijzondere Raad van Cassatie behan delde Woensdag de zaak tegen de gebroeders T. en J. L. uit Haarlem, die door het Bijzon aerë Gerechtshof te Amsterdam respectieve lijk tot een jaar en een half jaar voorwaai delijke gevangenisstraf waren veroordeelr" Hun was ten laste gelegd, dat zij in 194: verspreiders en lezers van „Vrij Nederland' aan vervolging hadden blootgesteld, door te verzwijgen dat bij de arrestatie van hun vader de Duitsers een lijst met namen van verspreiders én lezers van „Vrij Nederland" in handen hadden gekregen. De S.D. heeft aanvankelijk geen aandacht aan de lijst besteed, omdat men dacht via de jongens L. de topleiding van „Vrij Neder land" in handen te krygen. Toen dit niet gelukte is op bevel der Duitsers de gehele lijst „afgewerkt". Iedereen werd gear resteerd. Als gevolg hiervan verloren twaalf personen het leven. Negen anderen kregen gevangenisstraf. De procureur-fiscaal vroeg 'zich af in hoe verre het niet doen van mededelingen personen, die door de Duitsers werden ge zocht, verder aan gevaren blootstelde. Hij achtte het complex der gedragingen der ge broeders strafbaar, doch anderzijds achtte hij juridische aspecten in de zaken aanwezig, welke hem tot terugwijzing van beide zaken naar het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam ten behoeve van een nader onderzoek, deden concluderen. Uitspraak 31 Maart. Droom over GroM-Tteièren: paalde hoeveelheid op. Zij letten daarbij niet op de bedragen. De invoer in Amerika is vrij, doch de heer Theysè verwachtte niet, dat de export zal stijgen. Zij is op het ogenblik weer gelijk aan het jaar 1937. De Amerikaan moét aangewakkerd bloem bollen te kopen en in Zweden b.v. verlangt men naar de bloemen.Daardoor is 'het moeilijk de export naar Amerika op te voeren. Tijdens de onderhandelingen tussen de regering en de bloembollenhandel over het vaststellen der minimumprijzen heeft I ontdekt. Het hoopt, bij de regering te Pa- (Van onze correspondent) Beieren neemt onder de Duitse landen een uitzonderlijke positie in. Dat weet het en dat wil het. Beieren heeft zich in 't ver band van het voormalige Rijk altijd min of meer als in een dwangbuis gevoeld; het heeft in Noord-Duilsland buitenland ge zien en van de Pruisen nooit anders ge sproken dan van „Sau-Preussen". Het verschil inward, in mentaliteit en levens stijl tussen de Beieren en de Noordelijke bewoners van Duitsland is groter dan tuisen de volken van vele, aan elkander grenzende, souvereine staten in Europa. Het verschil is er tijdens de jaren van het Hitlerrégime niet kleiner op geworden en na de nederlaag is het gegroeid tot een controverse, die dagelijks nog wordt ver scherpt. Beieren is recalcitrant. Zijn lei ders en woordvoerders vertolken deze weerbarstigheid in uitlatingen, die moei lijk te vertalen zijn, maar die het „Baju- varisch" gemoed strelen als ochtenddauw het veld. „Wij hebben liever met de eerste de beste buitenlander te doen dan met een Pruis", heeft een 'Beiers minister gezegd en al hebben de Müncheners al was het alleen maar, omdat de Amerikanen de bierproductie stopzetten een onuitspre kelijke hekel aan hun bezetters, ze zijn nog liever Amerikaans dan Pruisisch. „Beieren zal zich de Pruisische arrogantie niet lan ger laten welgevallen", heeft minister Baumgartner gezegd en reeds herhaaldelijk is in Beierse" politieke vergaderingen de eis gesteld, de Beierse grenzen te sluiten en geen gram levensmiddelen meer naar het „buitenland" te leveren. „We zijn geen melkkoe en we laten ons niet uit zuigen!" Beieren wil zelfstandig zijn Beieren is seperatistisch. Weliswaar be weert' het van zichzelf slechts radicaal- federalistisch te zijn, maar in de praktijk komt dat op hetzelfde neer. Beieren wil los Van Pruisen. Het haat de Pruisische com- mandotoon en het vreest een eventueel herstel van Pruisen's suprematie. Beieren wenst zelfs geen autonoom onderdeel uit te maken van een West-Duitse staat; het geeft er de voorkeur aan, een onzelfstan dig onderdeel te vormen van een West- Europese Unie. Beieren lonkt naar Frankrijk. Het heeft een culturele gemeenschap met het land I Noorden allengs op, de geluiden uit het Beierse bos au sérieux te nemen en sma lend zegt men van iemand, die naar Beie ren reist: „Hij gaat naar Onzelieveheer's Dierentuin!" de Bond van Bloembollenhandelaren ver zocht daaraan deel te mogen nemen. De mi nister achtte het niet nodig, omdat er reeds voldoende organisaties vertegenwoordigd waren. Inmiddels voerden de leden van de bond, die naar Amerika en Canada ex porteren, een actie. Zij waren bereid een minimumprijs vast te stellen, welke hoger ligt dan de huidige, dochdan moest 85 procent van het bedrag van de omzet daar bij betrokken zijn en de exporteurs, die een omzet hebben van meer dan 100.000 moesten deelnemen. Het contract werd echter getekend voor een bedrag van 83,95% en enkele exporteurs boven het bedrag; van 100.000 waren niet bereid mee té werken. De actie kon echter niet doorgaan. Toen bekend werd welke be slissing de regering genomen had, "stond men er echter Sneer afzijdig tegenover. De exporteurs, die in Engeland werkten, wilden echter wel een onderling contract sluiten en hebben dat reeds getekend. De heer Van Waveren komt speciaal over De heer T. H. M. van Waveren, voorzit ter van de Bond van Bloembollenhandela ren, vertoefde in Amerika, toen de beslis sing van de regering over de minimum prijzen bekend gemaakt werd. Hij heeft een open brief aan de "regering geschre ven' en hij was bereid per vliegtuig naar Nederland te komen, om met de minister van Landbouw over de zaak te spreken. Deze was daartoe bereid en dezer dagen hebben de heren Van Waveren en mr. Theyse een onderhoud gehad. De delegatie rekende uit, dat de verlaging van tien procent bij een omzet van vorig jaar een verlies betekent van 2.822.762 aan Ame rikaanse 'dollars en als het contract van de bond aanvaard was. dan betekende het een winst van 10.076.922 aan dollars. De minister was van mening, dat door ver laging der prijzen de export verhoogd zal worden. Daarbij moet niet gelet worden op het huidige ogènblik, maar op de toe komst. Van de zijde van de - Bond van 'bloembollenhandelaren werd opgemerkt, iat fle meeste landen contxngenterings- naatregelen hebben ingevoerd, dat bij het verkrijgen van lagere prijzen de kwali teit en hét sortiment zullen verminderen en speciaal, dat een valuta-verlies voor Nederland geboekt moet worden. Voor dit jaar zal de regering de beslissing niet wij zigen. Ook is de minister niet bereid het contract, dat leden van de bond voor ex port naar Amerika wilden sluiten, als bin dend te verklaren. Mr. Theyse besloot met te zeggen, dat de beslissing voor het vak en voor ons land, dat minder deviezen ontvangt, een teleur stelling is. De bond ^xoudt echter vol en hoopt het volgend jaar 'meer succes te zullen boeken. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft naar de conferentie, welke door de be sturen van het Engelse Vakverbond, het N.V.V.. het Belgische en het Luxemburgse Vakverbond op 9 en 10 Maart te Londen in zake het Marshall-plan wordt gehouden, de heren E. Kupers (voorzitter) en A. Vermeu-r len (bestuurder van het N.V.V.) afgevaardigd. rijs steun te zullen vinden voor zijn eigen plannen; ^3e stichting van een separate Beierse staat en het gaat zelfs zo ver, dat het droomt van een Groot Beiers Rijk, waarin te gelegenertijd ook Würtenberg- Baden en de (thans door de Fransen be zette) Rijnse Palts zouden worden'opge nomen. Het balsturige Beieren berokkent niet alleen de Westduitse bestuursorganen, die naar een samenvatting van alle politieke en economische krachten in het Westen streven, nachtmerries, het bezorgt ook generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, van tijd tot tijd veel* hoofd brekens. Beieren saboteert de pas gereor ganiseerde Economische Raad te Frank furt, die als interzonaal instituut zich ook met het Beierse Bedrijfsleven en wat erger is met de verdeling van de Beierse oogst zou hebben te bemoeien. Beieren is in velerlei opzicht een last post. Zonder de remmende invloed van de Amerikaanse bezetting zou het 'waar schijnlijk onverwachte bokkensprongen maken. Onder de gegeven omstandigheden evenwel houdt men in het Westen en Roofoverval op boerderij bij Beusichem Daders korte tijd later aangehouden Gisternacht is te Beusichem bij Culem- borg een roofoverval gepleegd. Drie man nen kwamen kort na middernacht per auto bij .de boerderij van de heer A. van Wijk, die zich reeds ter ruste had begeven. Op het geklop deed de vrouw des huizes open. De mannen zeiden van de C.C.D. te zijn en een onderzoek te willen instellen naar een clandestiene slachting. De heer Yan Wijk, die door zijn vrouw was gewaarschuwd, vroeg de mannen om hun legitimaties, waarop hem een revolver werd voorgehou den.- De bewoners moesten lijdelijk toezien dat de pseudo-ambtenaren zich meester maakten van een. portefeuille en een geld kistje, tezamen met een bedrag van onge veer 7000. Met hun buit verdwenen ze in hun auto. De heer Van Wijk waarschuw de direct de politie, die bij de brug van Vianen de auto met de'drie mannen, aan hield. Het bleken drie Utrechtenaren te zijn die bij de politie zeer ongunstig bekend staan. Het gestolen geld hadden zij nog in hun bezit. Spaarsaldi weer gestegen Uit de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in Januari 1948 bij de algemene spaarbanken werd in gelegd f 34.139.120 en terugbetaald f27.818.907. Het spaarbedrag nam dus toe met f 6.320.213. Over het gehele jaar 1947 beliepen- inleg en terugbetalingen respectievelijk f305.598.116 en f285.523.481. Bij de bankspaarbanken wa ren inleg en terugbetaling in Januari 1948 respectievelijk f3.090.993 en f 1.932.951 en over het gehele jaar 1947 respectievelijk f24.301.496 en f22.419.129. Van 7 tot en met 20 Maart zijn de vol gende bonnen geldig:" BONKAARTEN KA, KB. KC 802. 232 Algemeen'750 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram- versnaperingen. 233 Algemeen 1600 gram brood (geldig tot en met 13 Maart). 231 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen gebak. 229 Algemeen 2 eieren. 225 Reserve 800 gram brood (geldig tot en met 13 Maart). 228 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 13 Maart). BONKAARTEN KD, KE 802. 730 Algemeen 250 gram suiker, boterham strooisel enz., of. 500 gram jam, stroop enz., of 250 gramversnaperingen. 732 Algemeen 500 gram suiker, boterham- strooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. 733 Algemeen 400 gram brood (geldig tot en met 13 Maart). 731 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen gebak. 729 Algemeen 2 eieren. 725 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 13 Maart). 728 Reserve 500 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1075 Suiker 250 gram suiker, boterham strooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. TABAK- EN VERSNATERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 802. 19, 23 Tabak 2 rantsoenen sigaretten' of kerftabak. 21 Versnaperingen 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz., of 400 gram jam, stroop enzovoort. 24 Versnaperingen 10Ó gram versnaperin gen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enzovoort Zaterdag zal nog een bon voor zachte zeep worden aangewezen. Niet aangewezen zijn en vernietigd kun nen worden de bonnen 182, 184. 185, 684. 685 melk, 190, 191, 197, 697, 698 Reserve. Jieuwe uifgayèü] J, Jr aeelbihliML.? 1 Panopticum -door I Nederlandse ToneelbibJ Joachïmslhal, Amsterdam.' ■öt I Een groteske van mensen ,en de titel „Panopticum" is de twèedT^ van de redacteur aan de reeks tonL,1^ van eigen bodem. '"L'L Dit is een merkwaardig stuk- ovp I amusant van toon. waarin allerlei inbrekers, kunstenaars en eigenaarrit vrouwenfiguren worden bijeeneehr een wassenbeeldentent met een «ar 1 rechtigd# suppoost en een wapenf,f"> OP Een aantal klerken, louristen en wtol bezoekers speelt mede een rol in - derlijkè poppenkast, die het menselffc/lsL als een ruwe lachspiegel verbeeldt n n'" een moderne, onschuldige Driestuiv# F8 onder het motto: „Veel dat niet mj.% double is. ziet er uit als zuiver gQUI sri je deel entake it easy!" Een do* dige typeringen ligt voor het onm^fcn iedere regisseur zal er met vreuedpi-- tasie in kunnen uitleven. Men moet niet bij denken, welke kansen hier overmoedige bandeloosheid gemistajitf 0 Er wordt geklopt door .W, Schaik—1Willing, Nederland^ neelbibliotheek 6, jpac Amsterdam. De romanschrijfster Jeanne van Willing. die zich sinds jaar en daguiSS serieus met. het theaterwezen occupeert in de Nederlandse ToneelbibliotWiA.; de titel „Er wordt geklopt" een taiSf onduidelijk verzetstuk gepubliceerd Ti in meer snaren Woi'den aangeroerd dan*- genomen voor de vevtolking^van het tw noodzakelijk zijn. Het beeld van de nif grondse strijd wordt verder vertroebelde een soort naspel op het Erekerkhof tegen ik, liet de ruimte het toe, zwaren zou moeten maken. Zowel kant tekening als zinsbouw zijn ze slordig dr dit stuk, geschreven in de honger» geen aanbeveling kan meegeven. kW Van Schaik—Willing zou er, geloof R standig aan doen de regels der któi tucht in acht te nemen. In hxedia vita door Dr. G Ti Kempe, Nederlandse Toneelbi^ theek 5, Joachimsthal. Ari [bi Op papier is het toneelstuk „In van dr. G. Th. Kempe een kar. die een diepe indruk maakt. De„ heid zal nog moeten worden bewewTf is geschreven met de rechtlijnige naiffilT righeid die een goede novelle kenmerkt De hoofdpersoon is een Franse oorh weduwe, die ook haar zoon heeft moetèe* staan en wel aan een vijandelijk vuufpekft Later blijkt dat diens vriend, welke rfy rentmeester over haar bezittingen heef!» gesteld en die de liefde van haar d«h be wint. door nalatigheid medeschuld hetftg de arrestatie, die zoveel leed in de fcx heeft gebracht. De ontwikkeling var: a verhoudingen vormt de scherpe verbpoj« ring van een na-oorlogs probleem dal onder ogen wordt gezien. Niet zonder cv- voor het konsekwente denkvermogen v:-" th auteur las ik op de laatste pagina ca: stuk werd voltooid in Mei 1942. DAVID KOMT EERSTE KAMER tl ft PANDA EN DE PROFESSOR 22. Hoe heet je nog maar?" vroeg de pro fessor. „Panda!" zei Panda geduldig. „Juist, vervolgde de geleerde, nèt als ik'al dacht. Kijk Panda de vloeistof in- deze fles is een- aftreksel van enige kruiden niet èen hoog sommigeen gehalte, begrijp je? Nu, ik A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Sym-1 heb daarvoor een grote hoeveelheid blacle- ph'onie no. 2 van Sibelius. ren van de alico-plant nodigvat je me?" „Nee," zei Panda, „niet helemaal, maar gaat U verder, professor!" „Die alico-plant groeit hier niet!" zei de professor. „Dat is de moeilijkheid. We zouden naar de tropen moeten gaan om die bladeren te plukken. We hebben er heel wat nodig om die agen ten weer levend te maken! Komaan we gaan op reis ehhoe.,.." Op 'dat mo ment viel er een raam rinkelend in scher ven en een klein zwart rokend voorwerp vloog de kamer in. „Een brandbommetje!" riep Panda. „Blussen, professor! Gauw!" Hij greep een emmer en begon water te tappen. Maar de geleerde deed niets dan versuft naar de vlammen aan zijn voeten kijken Sociale Zaken goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Het is nuttig, student te zijn bij een pro fessor die lid var\ de Eerste Kamer is en zeker bij prof. Molenaar. Dat bleek Woens dag in de senaat, toen hij zijn discipelen een gereserveerde plaats frontbalcon had verzekerd bij de behandeling van een on derwerp uit hun studievak. De goedmoe dige en onvermoeide minister Drees was blijkbaar professor en studenten ter wille en gaf eed even duidelijk als boeiend col lege in de-lonen- en prijzenpolitiek, de sociale verzekeringen, de kinderbijslag en bijna alles, wat tot de zorgen van zijn de partement behoort. Van een verdediging van zijn beleid be hoefde geen sprake te zijn: spreker^-, van alle fracties hadden hun instemming met de begroting betuigd en de meeste hadden de heer Drees lof toegezwaaid voor zijn wijsheid, doortastendheid en het waarlijk- nationaal karakter van zijn beleid. Ih zijn antwoordrede verklaarde de mi nister onder andere, dat de klasse-indeling van de gemeenten uit het leven zelf is voortgekomen; een commissie, waarin ook een vertegenwoordiger van de Stichting van de Arbeid zitting heeft, zal het vraag stuk nog eens wetenschappelijk bekijken. Tegen bindend voorschrijven van een pro gressieve verhoging van de kinderbijslag, zulks dan ten behoeve van de grote ge zinnen een denkbeeld bepleit door de heer De Bruyn (K.V.P.) had de mi nister toch wel bezwaar, omdat aldus het gevaar toeneemt van verbreking van de verhouding tussen loon en kinderbijslag. Tegenover mr. Stikker nam de mi nister de registratie van arbeidskrachten via de loonbelasting in bescherming, al verklaarde-hij zich wel bereid dit vraagstuk nog eens met het bedrijfsleven nader te bespreken. Van de sociale lasten bestaat 6 pet. uit kinderbijslag, 4 pet. uit vacantietoeslag en deze lasten representeren toch eiger' jk inkomsten van de arbeider. Wat de va- eveningsheffing betreft, deze dient tó voor sociale voorzieningen en wel eerste plaats ten behoeve van gem: loonarbeiders. In het algemeen laat op iiK ogenblik cle situatie van het bediijfsleveo bedoelde heffing zeker wel toe. De ziekenfondspremie is van 4 lot ij pet. verlaagd: voorzichtigheidshalve heel! de minister zich aan het hieromtrent .gestelde meerderheidsadvies gehoudens: geen sterkere verlaging ingevoerd, Eri een ontwerp voorbereid om de besteij van gelden van cle verplichte verzekeiiü voor de niet-verplicht verzekerden wette lijk te bekrachtigen; overigens is de maatregel getroffen overeenkomstig li advies van de Stichting van de ArbÜii Een wetsontwerp inzake bedrijfspe- sioenfondsen ligt thans bij de Raad vi State. Tegenover dr. Wibaut hield de mink vol, cl?' tekort aan verplegend pen-:- neel b 1 een gevolg is van het fê dat zich .e weinig meisjes hiervoor t* schikbaar stellen. Zeker, voor de ui ta nende verpleegsters zijn de salarissen ea de lage kant, maar dit was volgens de dcc Excellentie Drees gemaakte berekeift toch niet het geval-met de inwonends Bij het Rijk, waar de netto-bedragen en ge veer gelijk liggen, komt cle vraag e de salariëring der verpleegsters bij deb ziening van het Bezoldigingsbesluit er- nieuw aan de orde. t De begroting werd hierna zonder delijke stemming aangenomen. Bonnengrossier aangehouden Door de arrestatie van een bonnenhande laar J. van der V. uit Twijzelerheide (Fr.) heeft de CCD draden in-handen gekregen van een uitgebreide handel in bonnen met vertakkingen door geheel Nederland. Van der V. werd te Zaandam aangehouden, toen hij ongeveer 10:000 bonnen van allerlei soort bij zich had. Na zijn axmestatie werd huiszoeking in zijn woning gedaan. De buit bestond uit een'gx-oot aantal levensmidde len-, versnaperings- en tabakskaarten. Elke week nadat de bonnenlijst gepubliceerd was werden de geldige bonnen van de kaarten geknipt en. op cle Vrijdagse markt te Leeuwarden verhandeld. Hier kwamen klanten uit alle landstreken met Van der V. en diens collega's samen, om zich van bonnen te voorzien. Het is in Friesland een bekend feit, dat reizende marski-amers allerlei bonkaarten op het platteland opkopen of tegen goede ren ruilen. De Vrijdagmarkt te Leeuwarden is een vermaard afzetterrein voor bonnen geworden. Nu Van der V. tegen de lamp is gelopen, zijn diverse adressen van zijn „klanten" in vele plaatsen van het land bekend geworden. Hoewel men gelooft met deze arx-estatie een goede slag geslagen te hebben, is men er van overtuigd, dat men de grootste „bonnen-grossiers" nog niet in handen heeft. Evenmin is men er tot dus ver in geslaagd- om de grootste bende,*die in België gedrukte valse bonnen verlxan- delt, geheel op te rollen. U-iekte. Te Praag is thans officieel oéE gemaakt, dat president Benesj zió* Van officiële zijde wordt vemoireixC-' zijn terugkeer naar Praag van'zijn k' tenverblijf daardoor misschien gj traagd wordt. Bomen. De laurierbomen en de eeu«-| oude citroenbomen van het psrk Sav Souci te Potsdam zullen naar de Sop jet-Unie worden overgebracht, 60 pi'ocent van de zeldzame planten» de botanische tuin en de oraiM die door Frederik II zijn gesticht, SH reeds overgebracht. Vrijheid. De Deense journalisten^ heeft een telegram gezonden aan voorzitter van de internationale JOW' nalistenox-ganisatie, waarin! de verrt dering van.de TsjechoslQjvaalöe j<® nalisten met anti-communistische af gingen uit hun betrekking' ten sterol wordt veroordeeld. De bond dringt op aan, dat de internationale orj* satie zonder verwijl een onderzoen instellen naar „deze aanval op'deW heid der pers". Gèringste kennis. Georgi Dimitrof, de Bu* gaai«e premier, heeft in een toesr" tot het congres van de algemene van vakverenigingen te Sofia klaard, dat er naar zijn menin?!! nieuwe oorlog dreigt. „Er zijn avoa rïers, die een nieuwe wereldoor.og lokken, maar het is ieder met ook de geringste kennis van cle intera^ nale toestand duidelijk, dat er nieuwe oorlog dreigt", zei hij. Straf. Tegen vijf van 73 wegens het lidmaatschap van de krachten der Spaanse republiek r de krijgsraad te Bax-celona ter_f staan, is Woensdag 30 jaar gevang* straf geëist. De straffen, die teges^ andere beschuldigden werden varieerden van zes maanden tot i'

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2