c 3 Zwak spel van voetbalploegen in Rotterdam Euwe verloor door tijdsoverschrijding De industrie en nijverheid in Haarlem donderdag 4 MAART 1948 (Van onze sportredacteur) Bezoekers van de Woensdagmiddag i_ het Stadion Feyenoord te Rotterdam sneelde voetbalwedstrijd tussen K'loB Nederlandse A en B-ploe- In zullen zich afgevraagd hebben hoe de keuze-eom missie het Neder- i nds elftal voor België samenstellen, uit soel was zeer teleurstellend, vooral van de A-ploeg. Tnch is na afloop een elf tal-gevormd, dat volcfende week in Antwerpen bezield 17iin met een bijzondere geest, waarmee vermoedelijk succes geboekt zul worden, w i schrijven dit niet uit optimisme, maar st de wetenschap, dat de landenwedstrij- Ifpn in een aparte sfeer gespeeld worden. Na het spel van gisteren was te ver- Jrhten dat Kraak, Schijvenaar, Möring n De Vroet op de plaatsen in de achter- loprfP of middenlinie opgesteld zouden wor- Sn De iJmuidenaar heeft het bijzonder ftruk gehad, omdat het B-elftal het meest de aanval is geweest en hij toonde een Kptrouwbaar doelman te zijn, hoewel hij e- de gelegenheid kreeg staaltjes van "iii kunnen te tonen. Aan de andere zijde Smd De Munck van de Sittardse Boys on- ?pr de lat, die het veel rustiger had. Schijvenaar was de enige speler, die werkte alsof er een officiële wedstrijd ge- «neeld werd,Hij stak ver boven de anderen „U en onderbrak menige aanval. Terlouw van DCV., dié deze middag naast hem was opgesteld, was minder op dreef, mneeliik door een blessure, vyelke hij S het begin opliep. In de tweede helft verliet hij het veld en werd vervangen door t ssschuit. Schijvenaar ging naar de links- achteralaats. Het backstel bestond uit ach terspelers, die op elkaar zijn ingesteld, echter niet voldoende in het stopperspil- - gvsteem, dat het Nederlands elftal speelt. eibers en Spel in de andere ploeg waren Coede spelers, die het echter minder moei lijk hadden tegen de voorhoede, van A. Aan Spel is de gelegenheid geboden de links- achterplaats te bezetten, een keuze, welke hii na het spel van gisteren verdient. In de middenlinie keren Möring en De 'Vroet in de Oranjeploeg terug, evenals de Amsterdammer Stoffelen, daar Kam- ■meijer van Be Quick tegengevallen is, Beenhakkers van N.A.C. viel meer aan dan men van een stopperspil verwachten mag. De linkshalf Fa.iger van D.W.S. was vol doende. Het bezetten van de rechtsbuitenplaats heeft moeilijkheden opgeleverd. De candidateri Engelsman (Quick) voor de pauze en Nas (V.V.V., Venlo) na de hervatting, hebben een kans gehad. Aanvankelijk was de Nij- megenaar in actie en deed met Rijvers/goed werk, maar later, toen laatstgenoemde de kleedkamer wegens een blessure moest op zoeken, zakte hij af. Nas verrichtte niet veel, kon niet voorzetten en plaatste hoek schoppen slecht voor doel. Aan de andere zijde toonde Van der Tuyn van Hermes een uitnemende kracht te zijn, die snelle aanvallen opzette en de bal behoorlijk voor zetje. De keuze ls toch niet op hem geval len. De opstelling in de wedstrijd tegen Zwitserland is gehandhaafd, zodat Lenstra weer rechtsbuiten is. Rijvers heeft goed gespeeld in internatio nale ontmoetingen en verdiende hei-kozen te worden. Gaarne willen' wij ook Schaap van 't Gooi aanbevelen, die actief optrad en harde schoten loste. Wilkes, Lenstra en Drager waren deze middag niet in vorm, maar hebben weer 'n plaats in de vertegen woordigende ploeg gekregen. Eerstgenoem- den zullen zich wat gespaard hebben voor de belangrijke competitiewedstrijden van hun clubs op Zondag a.s. Van Dijk, die tegen. Zwitserland de linksbinnenplaats bezette, deed zijn best, eerst in de B- en na de pauze als invaller voor Rijvers in de A- ploeg. Het resultaat is dat hij herkozen is als linksbinnen. Middenvoor Rozenburg (Neptunia) en linksbuiten Mulders van P.S.V. zullen een plaats krijgen in de ploeg, die met Pasen in Londen speelt. Na deze bespreking over de spelers kun nen wij over de wedstrijd kort zijn. De B- ploeg was het meest in de aanval, doch slaagde er niét in Kraak te passeren. Tegen- de verhouding gaf Schijvenaar even voor rust uit een strafschop .wegens hands, zijn ploeg de leiding. Spoedig na de hei-vatting bracht Schaap de partijen op gelijke voet. Binnen een kwartier bracht Van der Tuyn met een fraai schot de stand op 12. Het B-elftal bleef in de meerderheid, doch Schijvenaar en Kraak keerden het gevaar. De strijd was niet aantrekkelijk door het slappe spel van de A-ploeg, vooral na de pauze.. Mogelijk, was het ontbreken van een officiëie tegenpartij de oorzaak, dat de A- ploeg zich minder inspande dan het andere elftal, waarvan de spelers de kans hadden in het Nederlands elftal gekozen te zullen worden. De 9 Mezen „Haarlem-suite". Zondag werd op een concert van het Maastrichts Stedelijk Orkest een eerste uitvoering gegeven van de „Haar lemsuite" van Herman Strategier. Deze „Haarlem-suite" is ontstaan uit een suite voor twee piano's. Strategier compo neerde het werk in 1945 na de bevrijding te Haarlem, waar hij geëvacueerd was en hij droeg de verschillende delen van de suite aan zijn Haarlemse vrienden op. Orson Welles in Othello. Engelands beroemde „Old Vic Company", die dit jaar op het internationaal festival voor muziek en, dramatische kunst te Edinburgh voorstel lingen zou geven, heeft zijn plaats afgestaan aan „The American National Theatre Academy", die Shakespeare's „Othello" met Orson Welles in de hoofdrol ten tonele zal brengen. Gift. Aan het slot van het internationale congres van scenarioschrijvers, georganiseerd door het syndicaat van Franse scenarioschrij vers, heeft Sir Alexander Korda een gift van frs. 100.000 aan dit syndicaat doen toekomen om van zijn belangstelling voor de Franse film blijk te geven. - Loqis Jouvet op tournée. Dezer dagen gaat Louis Jouvet met zijn gezelschap scheep voor Egypte. Jouvet en de zijnen zullen een uitgebreide tournée maken naai- Italië. Oostenrijk^ Duitsland en Polen. Op hun répertoire staan: Molière, La Fontaine, Giraudoux en Jules Romains. Hardnekkig. Tn Mei begint de Franse regisseur Jean Delannoy zijn moderne ver filming van.Faust. Dfe hoofdrollen worden vertolkt door Michèle Morgan en Jean Marais. Delannoy wordt bij dit werk geassisteerd door Jean Cocteau en Georges Neveux. Het Nederlands elftal is als volgt samengesteld: KRAAK (Stormvogels) SCHIJVENAAR (E.D.O.) DE VROET (Feyenoord) LENSTRA RIJVERS (Heerenveen) (N.A.C.) MÖRING (Enschede) WILKES (Xerxes) Reserves zijn: De Munck (Sittardse Boys), Van Bun (M.V.V.), Schaap (Gooi) en Van der Tuyn (H.D.V.S.) SPEL (D.W.S.) STOFFELEN (Ajax) VAN DIJK DRaGER (Ajax) (Ajax) SCHAKEN In het Kurhaus te Scheveningen werd de partij EuweKeres, welke was onderbroken, in de volgende stelling: Wit (Euwe): Kh2, De2, pionnen a2, b3, g2 en h3. Zwart (Keres): Kh7, Del, Ph4, pionnen f5, g7 en h6. voortgezet. Hier volgt het slot: 42. Delf4 f 43. Kh2—gl Ph4g6; 4. De2—c2 Pg6—e7; 45. a2a4 Df4—d4 t; 46. Kgl—h2 Dd4—e5t; 47. Kh2gl Pe7T-d5; 48. Dc2—dl Pd5—c3; 49. Ddlc2 Kh7—g6. Zwart dreigt Del t, Kh2, Pe2, gevolgd door Dgl mat. maar tevoren moet hij maatregelen nemen tegen Df5t, daar wit dan remise zou houden door voortdurend schaak. 50. Kgl—hl, De5—el t: 51. Kgl—hl Pc3—e2; nu dreigt mat. 52. Dc2e6t Kg6h7; 53. Dc6c5. Wit staat geen enkel schaak meer ten dienste en moet het veld gl dekken. Inmid dels is hij min of meer in dwangpositie ge komen. 53.-Pe2g3; 54. Dc5—d6 Pg3—fl; 55. Kh2—gl, h6—h5. Euwe was inmiddels in heftige tijdnood geraakt. Het tijdschema is zo, dat de eerste veertig zetten in '2Vz uur moeten worden ge-, daan en in het volgend uur 16 zetten. Reeds na de 53e zet vaii Keres was Euwe in moei lijkheden met de klok gekomen, want toen had hij voor de resterende vier zetten slechts drie minuten. De wijzer van de klok liet het vlaggetje steeds meer rijzen en toen Euwe nog een zet moest doen, de 56e, was het nog maar een kwestie van seconden. Juist toen Euwe Dd6—f4 speelde, viel het vlaggetje naar be neden, zonder dat Euwe het bemerkte én daarna drukte hij'de klok in. Keres had de tijdsoverschrijding bemerkt, maar de wedstrijdleider prof. Vidmar en ook de assistent-arbiter de Rus Kotov, die de laatste-minuten angstwekkend de klok had den bewaakt, hadden zich op dat ogenblik juist omgedraaid. Maar het reglement be paalt dat het vlaggetje nog omhoog mo.et zijn na het verrichten van de zet, zodat Vidmar, ook al had hij het zelf niet gezien, gemakke lijk de tijdsoverschrijding kon constateren. Euwe verklaarde zich dan ook dadelijk met de beslissing, dat hij de partij had verloren, accoord. De eiridstand na '55 zetten was: Wit (Euwe)Kgl, Dd6, .pionnen op a4, b3, g2 en h3. Zwart (Keres): Kh7, Del. Pfl, pionnen op den, kan organiseren. Leden van schaakclubs, aangesloten bij de Haarlemse Schaakkring, hebben voorrang. Meer aanbod van vrouwelijke werkkrachten. Nog steeds een tekort aan jeugdig personeel. Sizo-IJmuiden brengt de beslissing Zaterdag 6 Maart om half vier zal cte met zo veel spanning tegemoet geziene wedstrijd tussen SIZO en IJmuiden te Hillegom wor den gespeeld. SIZO is er door negen achter eenvolgende overwinningen in geslaagd Urauiden tot op één punt te naderen. uJmui- aen heeft aan een gelijk spel genoeg, om kampioen van de 4e klasse afdeling A te worden. SIZO moet winnen, om als eerste te eindigen. Rode Duivels wonnen van Biel Woensdagavond hebben de Rode Duivels een in het Heysel Stadion te Brussel gespeel de oefenwedstrijd tegen de Zwitserse club FC Biel met 21 gewonnen. De Belgen waren gedurende het grootste deel van de wedstrijd in de meerderheid en hun achterhoede bleef de Zwitserse tegen aanvallen gemakkelijk de baas. Thirifays zette het overwicht in de 37e minuut in een doel punt om. De Zwitserse rechtsbuiten Weibel maakte een minuut latei' gelijk. In de tweede helft liet de Zwitserse doelman Jucker een door Van Steenlandt ingeschoten bal door zijn handen glippen waarop de toelopende De Cleyn het leêr in het het plaatste. Het was een zeer goede oefenpartij die door de Belgen Wet sprekender cijfers gewonnen zou zijn, indien zij alles op alles gezet hadden. Zwemmen Schoolslag won bet nog van de butterfly Ook nu weer hadden de zwemmers en «rasters van kring Haarlem in ruime mate ,5g 6. HPC 773 c. djvR 786.8; DWT 800.9 en ingschreven voor de zwemcompetitie. In VZV 879 4 punten Bi™ z'Jn °?*èr leiding van zwemclub De laats£ ontmoeting zal op. Vrijdag 12 Voor hïï n,?„eerst!o vedstrijden gehouden. Maart het Sportfondsenbad worden gehou- npmmer 50 meter boretcrawl heren den De organisatie berust bij DWT. toch f5, g7 en h5. Intussen was de positie van Euwe hopeloos geworden. Partijen ook in Haarlem te volgen. Op Donderdag 11 Maart van half zes af zullen de Haarlemse schaakliefhebbers in de gelegenheid zijn, de partijen om het wereld kampioenschap-schaken van zet tot zet te volgen. Die avond speelt dr. M. Eqwe tegen Reshevsky. Verder bekampen .de Russen Keres en Botwinnik elkander. In restaurant Brinkmann, Grote Markt, zullen de partijen op demonstratieborden worden gevolgd. Vier Haarlemse hoofdklasse-schakers zullen de partijen toelichten. De mogelijkheid bestaat, dat de Haarlemse Schaakkring nog enkele dergelijke, onge twijfeld voorv schakers zeer leerzame avon- Jlieil/I ULHSIA/LclW junioren, bevatte het programma 84 namen, on? v13 van HVGB ontpopte zich als een goeae schoolslagzwemmer. Verder bleek, dat nn j de klassieke schoolslag speciaal pRjüe korte baan steeds meer verdringt. Dit maal konden de dames Proper, Turkenburg n mevr. Sliggers—van Wijk zich nog hand- £0<] de tyd zaI "iet ver meer zijn. butterfly-zwemsters, w.o. zich reeds vniL 1 onge krachten bevinden, hen fow 5 Pieren. Een aanwinst is ongetwij- ïw 14~3arig.e Beppie Nelissen (DWT). ze£,r )euSdige zvvemstertje Jopie Yan HWR, die de klassieke schoolslag" -fV5 een fraaie prestatie (43 sec.). r„e «"flagen- waren als volgt: Knmm'i, rs'crawi heren junioren: 1. J. bffiSürg (DWR) en W. Geurtsen (HPC) 29.8 sec SeC'' S' Êiepersloot (Haarlem) HTOrn,bS,rs»'&awI meisjes: m. Marsman ïïlfi 3i5,.see-; 2- T. Hoeks (DWR) 34.5 liin Nf1'5?™ (DWT) 34.8 sec. Halco-mn g heren junioren: 1. W. (HPcn B) 1 m' 227 sec" 2- p- Smit 1m. 24.5 E'c sec': L' Scho"»agel (HVGB) 3emWÓSnCh00lsIag dames: 1. M. Proper (Haar- 8 D r,;LSe°ï B' Ne1issen (DWT) 42.3 sec.; 5 EnSurg fDWT) 42.8 sec. ren- 1 Tr^^nrtsbrawlestafette heren junio- als volgt- m de zwemcompetitie is thans lOM™6!^*?/,036-4 Haarlem 1043.5: DWT iwi puÏÏ; 33: HVGB 11241 en VZV DWR1enDWT uaylom 734 8: HVGB 753.4: 877.8 pmte" 59'7: Hpc ,91-7: vzv Herea junioren; HVGB 741.4; Haarlem Snort in 't kort TESTMATCH WEST INDlë—ENGELAND. Op de eerste dag van de derde testwed strijd tegen Engeland heeft West Indië 284 runs gemaakt voor het verlies van vijf wickets. Het spel moest daarna wegens regen gestaakt worden. Geheime (iollarinvesteringen Aan Europeanen,die geheime dollar investeringen bezitten, wordt tot 1' Juni de tijd gegeven hun aanspraken te doen gelden, anders zullen de bezittingen in kwestie ter beschikking worden gesteld van de regeringen der eigenaars, aldus wordt.uit Washington gemeld. De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, maakte bekend dat na de eerste Juni de jurisdictie over de geblok keerde fondsen bedregende 1.£00.000.000 dollar zal worden overgedragen aan het bureau voor buitenlandse eigendommen van het departement-van Justitie. Tot die datum zijn de buitenlanders in staat hun geld in ontvangst te nemen, wanneer zij kunnen aantonen dat het „onbesmet" is. Na 1 Juni verlopen de licensies, die recht geven op het opnemen, der gelden. Het departement van Justitie zal een lijst opmaken van alle bezittingen, die ge blokkeerd zijn na het verstrijken van de tijdslimiet en de namen en sommen over dragen aan de betrokken landen. (United Press) Enige dagen geleden gaven we bijzon derheden over de stand van het arbeiders probleem in de bouwnijverheid en metaal industrie in Haarlem en omgeving. Deze gegevens waren ontleend aan het verslag over 1947 van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem. Over enkele .andere bedrijfstakken ontlenen wij nog aan dit verslag: Personeelsvoorziening is veel verbeterd Ten gevolge van de geleidelijke vermin dering van het tekort aan arbeidskrachten, heeft de personeelsvoorziening in 1947 v'oör vele bedrijven minder moeilijkheden op geleverd dan in 1946 het geval was. Spe ciaal in de tweede helft van het jaar kon aan de vraag naar arbeidskrachten bijna geheel worden voldaan. Opvallend groot was de verbetering in het aanbod van vrouwelijke arbeidskrach ten. Zelfs in de huishoudelijke beroepen, 'zoals werksters en meisjes voor halve da gen, viel tegen het einde van het jaar enig aanbod te bespeuren. Het grotere aanbod van werksters werd mede veroorzaakt, doordat enkele fabrieken, die de mogelijk heid zagen ongehuwde jongere vrouwelijke krachten aan te trekken, overgingen tot ontslag van gehuwde vrouwen. Het tekort aan jeugdig personeel bleef gedurende het gehele jaar aanzienlijk. Eens deels wordt dit veroorzaakt door de sterke neiging hij de bedrijven jong personeel in dienst nemen, anderdeels door de om standigheid, dat een deel van 't opgroeien de geslacht zich nog steeds stelselmatig aan regelmatige arbeid onttrekt. Verschillende jongeren geven jiog altijd een ontstellend blijk van gemis aan inzicht in het normael maatschappelijke leven. Grafische industrie Al was door de papierrestrictie de omzet nog beperkt, er heerste toch grote bedrij vigheid. Aan geschoolde vakarbeiders be staat nog steeds een tekort, al was het niet zo ernstig meer als in 1945 en 1946. Kleding en reiniging Door het grotere aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten zijn ook in deze bedrijfs groep, waaronder in de eerste plaats de confectiebedrijven en de wasserijen ressor teren, de moeilijkheden met de personeels voorziening geringer geworden. Vooral in de tweede helft van het jaar slahgden de meeste bedrijven er in hun personeelsbe zetting flink op te voeren, zodat in de be hoefte aan arbeidskrachten in het algemeen behoorlijk kon wor4en voorzien. Sommige wasserijen konden daarbij nog profiteren van het verhoogde aanbod van uit andere bedrijven gekomen gehuwde vrouwen. Textiel De voornaamste représentant van de textielbranche in dit gewest, de in Haarlem gevestigde kousenfabriek, zag haar perso- neelsmoeilijkheden aanzienlijk kleiner worden. De geringe geneigdheid van de Haarlemmer om in de textiel te gaan wer ken, maakt echter dat van de zozeer ge wenste opvoering van de productie nog onvoldoende sprake kan zijn. Toch zal aan een verdere personeelsuitbreiding, speciaal met geschoolde breiers, alle aandacht die nen te worden besteed, want opvoering van de kousenproductie betekent besparing aan deviezen. Voedings- en Genotmiddelen In de onder deze sector ressorterende bedrijfstakken zijn de personeelsmoeilijk- heden vrijwel geheel overwonnen. De con- servenfabrieken deden een geringer beroep op de arbeidsmarkt door de kleinere blik- toewijzingen. De chocoladefabrieken zagen haar omzet dalen door verminderde cacao bonentoewijzingen en vergrote exportmoei- lijltheden. Ook de sterke stijging van de grondstoffenprijzen oefende een belemme rende invloed uit. De visverwerken.de be drijven moesten in de laatste maanden van het jaar door verminderde aanvoer en ex- portmoeijijkheden tot ontslag van peTsoneel op grote schaal pvergaan. Land- en Tuinbouw De met zoveel -bange vrees tegemoet ge ziene oogslperiodeis, dank zij het voort durend stralende zomerweer, met veel minder moeilijkheden gepaard gegaan dan werd verwacht. De landarbeiders, gesteund door de arbeidsreserve uit de stad en flinke aantallen vrijwilligers uit alle lagen van de maatschappij, scholieren zowel als ge- pensionneerden, slaagden er in de oogst tijdig te bergen. De hulp die werd geboden door buitenstaanders was dikwijls zo groot, dat het een enkele maal voorkwam, dat ge durende het hoogs'eizoen voor de platte landsbevolking onvoldoende arbeidsge legenheid voorhanden was. Visserij Vraag en aanbod van varend visserij- personeel waren ongeveer met elkaar in evenwicht. Bij de vislossers en de vis- knechts viel eerder een overschot aan ar beidskrachten dan een tekort te constateren. Ongeveer 47000 kinderen van 270 Londense scholen zijn de laatste tijd bezig geweest met het opkweken van narcissenbolleneen gift van het Centraal Bloembollen-Comité. De bloemeji worden thans in Westminster gekeurd door Hollandse experts en het is niet moeilijk te raden, dat de kleine Valerie Pachett uit Blackhaath, die men op dit plaatje zietvan harte hoopt, dat zij tot de 100 gelukkige prijswinnaars zal horen,, voor wie evenzovele vacantie-trips naar Holland gereserveerd zijn. Voor Tentoonstelling de Vrouw Welgeslaagde inzameling Het Bloemendaalse comité heeft 4565 bijeengebracht voor de Stichting Tentoon stelling Nederlandse Vrouw 18981948, hetgeen een bijzonder mooi resultaat is. Op het giro-nummer 212134 van mevrouw den Tex-Bsse. Bentinck kunnen eventuele verdere bijdragen alsnog worden toege zonden. DE SCHUTTERSMAALTIJD Enige weken geleden heeft de heer Ten- delo de laatste hand gelegd aan de restau ratie van de Schuttersmaaltijd van Cornells Cornelisz. (Cornells van Haerlem 1568 1638), die met Carel van Mander, en Golt- zius in zijn geboortestad Haarlem een schil dersacademie oprichtte, welke aah de jon geren de welkome gelègenheid bood zich onder zijn strenge leiding academisch te vormen. Men kan het merkwaardige doek een voorspel der „schuttersmaaltijden" van Frans Hals noemen. In aanleg vertoont het reeds een soortgelijke schikking der figu ren, plaatst deze evenwel nog niet in hun eigen sfeer en bewegingsruimte. De schil der zaaide als het ware de koppen over het doek zonder de plaats te verantwoorden waarin zij zich bewegen moesten. Alles is in dit „preludium" echter reeds aanwezig wat later zoveel genialer, zoveel brillanter door Frans Hals zou worden gegeven. Men kan de jonge meester, die zijn zelfportret links beneden op he.t doek schilderde, in zekere zin dus een hervormer noemen van een gebied dat later kunsthistorisch van zulk een grote betekenis is geworden. Uit een monografie over de „Schutters- moeten. maaltijd" van 1616 van Frans Hals. die de directeur van het Frans Halsmuseum schreef voor „Paneél-en Doek", citeer ik wat Carel van Mander over dit interessante schilderij in zijn groot „Schilderboeck" ver telde: „....een Corporaalschap, oft Rot Schutters, nae 't leven gheconterfeijt, op 't Schuttershof, oft d'oude Doelen te Haer lem: dit was in 't jaer 1583 doe ick te Haer lem eerst quam woonen, en was seer ver wondert, hier sulcken Schilders te vinden Voorts is dit werk in zijn gheheel uijt- nemende: die tronien met goet ghelijcken, sijn seer wercklijclc en-vloeijende ghedaen; cleederen, handen en anders, sijn oock des- ghelijcx uijtnemende; soodat dit stuck bij allen aldaer sijn plaats in weerden sal be houden." Thans, 365 jaren later, verheugt Haarlem zich erover, dat een werk van grote kunst historische waarde, weer in zijn oude luis ter is hersteld. HERMAN MOERKERK. Klasse-opera. De Italiaanse componist Ildebrando Pizetti-heefteen opera „Vanna Lupa" geschreven, die de strijd tussen armen en rijken in Florence behandelt. Ontmoeting. Mistinguett is naar Londen vertrokken, waar zij Mae West zal ont- Handel en verkeer Dopr de terugkeer van meer normale verhoudingen in het zakenleven begint de normale handel geleidelijk beter op gang te komen. Nu verschillende-industrieën weer moeten gaan zoeken naar afnemers voor hun producten, begint de neiging tot inschakeling van' vertegenwoordigers, han delsreizigers en agenten weer terug te keren. Daar de meeste bedrijven tot aan stellingvan nieuw, jong personéel overgaan, blijken de oudere, doch meer ervaren krachten nauwelijks qan bod te komen. Hoe begrijpelijk dit ook moge zijn, toch is het verschijnsel te betreuren, daar de jongeren oolc nog wel ergens anders een plaatsje zouden kunnen vinden, de ouderen echter bij voortduring tot geestdodend nietsdoen gedwongen zijn. De twee grote vervoersondernemingen in het gewest, de K.L.M. en de N.Z.H.V.M., gingen beide in het verslagjaar tot aan stelling van nieuw personeel over. Bijzon dere moeilijkheden werden daarbij niet ondervonden, daar het aantal gegadigden aanzienlijk groter was dan het aantal open plaatsen. Door de zich nog steeds sterk openbaren de voorkeur voor betrekkingen, die de werknemer in staat stellen zich te ver plaatsen, overtreft het aantal aanbiedingen voor chauffeurs de vraag verre. Dagelijks blijkt weer het chauffeursbe- roep het meest gezochte te zijn, ondanks het feit, dat het betrekkelijk weinig per spectieven biedt. In verontrustende mate doet de neiging om chauffeur te worden zich gevoelen onder de demobiliserende ,militairen. Het aanbod van administratief personeel overtrof-de vraag. Voor jongere krachten was het in het algemeen nog vrij eenvoudig een betrekking te vinden, voor oudere en nog erger voor oude werden de moeilijk heden echter voortdurend groter. Het zou van groot belang zijn indien werkgevers ten aanzien van leeftijdseisen een ruimere maatstaf zouden aanleggen. De dienstbodennood Ofschoon zo gaat het verslag verdér nog steeds gesproken moet worden yan een tekort aan vrouwelijk personeel, zij het dan dat dit tekort aanzienlijk kleiner is dan een jaar geleden/valt het vaak heel moei lijk gehuwde vrouwen aan een passende werkkring te helpen. Vooral geldt dit voor die catégorie vrouwen die niet in de ge legenheid is zich een gehele dag vrij te maken, doch die maar een halve dagtaak op zich kunnen nemen. De omstandigheid, dat nog steeds vrijwel geen enkel meisje zich aanbiedt als dienst bode moet meer worden beschouwd als een permanent verschijnsel dan als een uit vloeisel van conjunctuurinvloeden. Al is het niet onmogelijk, dat in de toekomst enige verbetering intreedt, toch zullen de dames zich vertrouwd moeten maken met de gedachte, dat er een dienstbodennood zal blijven bestaan. Wederopbouw in Frankrijk wordt versneld Na 1 April genoeg bouwmaterialen (Van onze correspondent te Parijs) De Franse regering heeft voor dit jaar ruim 481/2 milliard francs uitgetrokken voor de wederopbouw van Franse woningen, die door de oorlog zijn verwoest. In 1947 be droeg die post slechts 14 milliard francs. Er is in Frankrijk sedert de bevrijding nog maar weinig gebouwd, want tot nu toe werden de regeringscredieten voornamelijk besteed aan het opruimen van ruïnes, het „inventariseren" der verwoestingen en het optrekken van provisorische barakken en kampementen. De tegenwoordige minister van Recon structie, René Coty, die geboortig is uit le Havre de meest verwoeste stad'van Frankrijk heeft tijdens een persconfe rentie van optimisme blijk gegeven:van April af zal in Frankrijk, deelde hij mee, geen gebrek aan bouwmaterialen meer be staan en zullen alle arbeiders aan het werk kunnen worden gesteld (thans lopen er b.v. in het verwoeste St. Nazaire nog 350 bouwvakarbeiders zonder werk). Men kan zich over dit officiële optimisme uiteraard verheugen. Niettemin schijnt ons een grootscheepse wederopbouw in Frank rijk pas mogelijk, wanneer de Regering bereid is haar woning-politiek te herzien en in het bijzonder de huurprijzen ingrijpend te corrigeren. Tot heden heeft de Overheid geweigerd huurprijzen, in verband met het algemeen gestegen levenspeil, te herzien. Het gevolg hiervan is, dat geen enkele huiseigenaar de exploitatie van zijn bezit rendabel kan maken. En onder die om standigheden mag men zich er derhalve niet over verwonderen, dat er voor de wederopbouw in particuliere kringen tot nu toe weinig apimo bestond. Men kau zich afvragen, of een ruimere toevoer van materiaal alléén in deze toestand veel ver andering zal brengen. Merkwaardige Biografie Stefan Zweig: „Balzac" (Bermann-Fischer, Stockholm) Het thema Balzac ds.een van de hoofd motieven, die door het werk van Stefan Zweig lopen. We ontmoeten daar eerst een knap ingeleide Balzac-anthologie en ver schillende korte besprekingen. De „Drei Meister" later het eerste deel van de „Baumeister der Welt" beginnen met een „Balzac", e^n' biografisch essay, zo compact, zo dringend en zo plastisch, dat we daaraan bijna de voorkeur gaven boven het nu voor ons liggende boek, de „grote Balzac". Dit geweldige, bijna 600 bladzijden omvattende werk is weliswaar een torso, moest misschien bij de aan over schatting grenzende verhouding van Zweig tot Balzac een torso blijven. Maar het was bestemd, het bekronende sluitstuk van de biografieënreeks te vormen, de summa met alleen van de kunstenaar Zweig, de stylist, de biograaf en de dichter, maar ook van de mens, de liefhebbende en wetende mens. In Bath, zijn Engels toevluchtsoord, heeft hij aan deze „Balzac" gewerkt en nog in het verre Brazilië, in Petropolis, het laat ste punt van zijn lijdensweg, na de vol tooiing van zijn levens-terugbrik „Die Welt von gestern" en de „Schachnoveile" heeft hij zich weer tot deze „Balzac", bijna zou men willen zeggen zijn smartekind, ge wend: te laat, de krachtbronnen waren op gedroogd, een vreemde zon had ze opge zogen. Tien jaar heeft Zweig aan dit boek gewerkt, dat, als nagelaten werk, ondanks de liefdevol en begrijpend effenende en voltooiende, vriendenhand van Richard Friedenthal aan wie v/e ook het ver helderende nawoord te danken hebben steeds nog geen- eenheid wilde worden. Telkens weer voelt men oneffenheden uit de lijnen van het bouwwerk oprijzen, soms ziet men feiten ach, die overvloed van stof! nog bijna ruw en onbewerkt opge stapeld liggen. 'Zweig is een gevaarlijke biograaf; alle dichters zijn gevaarlijke biografen. Is de historicus wetenschappelijk belast en wordt hij door de dorheid van zijn uiteen zetting bedreigd, de dichter loopt gevaar, de feiten zo te rangschikken, uit te spinnen of samen te persen, in het licht of in de schaduw te plaatsén, als zijn kunstenaars- wet, zijn dwang tot 't kunstwerk, zijn dich terschap het hem voorschrijven. Niet, dat Zweig zich niet in Balzac en zijn tijd be graven. bijna zou men willen zeggen, vast gebeten had, zich niet daarin met de toe wijding van een levenslange liefde ver diept had. Ook het voortreffelijke synchro nistische overzicht over leven en werken^ zowel als de litteratuuropgaven, getuigen daarvan. Toch mist men naast de „roman" het grote geheel, nu, laten we het eerlijk zeggen: de rustige, wijde, historische, de litterair-historische blik. Zweig zwelgt in détails, iA psychologie, in de „wereld er om heen", hij wordt niet moe Balzac met Na poleon te vergelijken, gijn arbeidsbezeten- heid te tekenen, het genie, dat zich, eigen lijk helemaal niet uit een oerdrang, op het schrijven werpt en zich slechts door harde tucht dwingt van de colportage tot de lit teratuur te stijgen. Het mateloze is het, wat Zweig aan Balzac fascineert, vooral het. onlitteraire, het excessieve van zijn held, bijna zou men willen zeggen de kwantiteiten' De geweldenaar Balzac trekt de fijne, lijdende, de muzikale Zweig aan; Balzac. die zich "in jarenlange nachtarbeid d.oodscbrijft die met zijn waanzinnige cor rectiemethode de nachtmerrie van de druk- kerijen is, die in zijn leven 50.000 koppen I beestachtig zwarte koffie naar binnen giet, om zich voor zijn werk op te zwiepen. Was het niet de voor Americani,smen van welke soört ook volkomen immune Zweig, dan was men bijna geneigd te zeggen.- dat hier de invloed van de Nieuwe Wereld in het snel was. die zo zeer het mateloze, boven- dimensionale laat zien. Naast veel rustig en heerlijk episch vloeiende hoofdstukken vindt men in deze biografie veel, dat tot sensatie en effect behoort. Het is, alsof Balzac zich van zijn biograaf had' meester gemaakt, tot in de „Thematilz", tot in de overdrijvingen en herhalingen toe. En dan, en dat bovenal: ook de oen van'de beste vriend kan de eigen laatste hand nooit en nooit vervangen. Van oudsher waren het de gestalten met veel schaduw, die de biografen introk ken. Ook hier. Zweig spaart zijn h niet. Zonder erbarmen toont hij hel zwak van Balzac voor alles, wat ook maar enigszins naar adel zweemt, het onwaardige kruipen voor namen en titels, het onjuiste „de", de I zucht naar geld, de zinneloze pronkzucht, verzamelwoede en spilzucht van de par venu, zijn doldrieste ijdelheden en excen triciteiten. de knëpen en praktijken van de schuldenmaker, het vaak weerzinwek kende liefdeleven, de zo buitengewoon pijnlijke verhouding tussen moeder en zoon. Daartegen wegen ook de vurigste schildering van het arbeidsfanatisme van Balzac (steeds drijft ook geldnood hem aan!), de knapste waarderende'kritiek van het eminente, ook in hoeveelheid enorme werk (74 lijvige romans in twintig jaar, om van al het andere werk maar niet te snoeken!) maar moeilijk op. Ja, het kan gebeuren, dat men in zekere zin betreurt, dat zich Stefan Zweig juist aan'deze figuur zozeer gegeven heeft De kortere vorm in de „Drei Meister" zou absoluut voldoende zijn geweest, want wat Balzac als schep pende kunstenaar wint. dat- verliest hif dubbel en drievoudig als mens, zozeer dat wij en dat is de-mroef op de som biina bans ziin: wie nit-t reeds door Balzac zelf gewonnen was. zal na deze al te uit puttende ..Roman seines Lebens" nauwe lijks naar hem grijpen. H. St. Amerika zuivert de gelederen Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft de arrestatie bekend gemaakt van Irving Potash, leider van de vakvereniging van arbeiders in het leer- en bontbedrijf, die bij de CIO aangesloten is. Potash zal uitgewezen worden. Volgens het arrestatie bevel is Potash, dié uit Rusland afkomstig is en sedert 1945 in de V. S. woont,' op ille gale wijze geïmmigreerd en lid van de com munistische partij. De advocaten van de componist Hans Eisler, die een der leiders van de commu nisten in Amerika zou zijn, hebben het ministerie van Justitie doen weten, dat de componist en zijn vrouw de V. S. niet kun nen verlaten, omdat Italië hen de nodige visa weigert te verstrekken. Eisler en zijn vrouw waren van plan zich via Italië naar Tsjechoslowakije te begeven. Voorts heeft het ministerie van Justitie bekend gemaakt, dat Gerhardt Eisler, een broer van Hans Eisler, en drie andere com munisten, die geïnterneerd zijn en uitge wezen zullen worden, in hongerstaking ge gaan zijn. Nedim Veyssel Ilkln is tot gezant van Turkije in Den Haag benoemd. Hij is thans directeur-generaal van de pers.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5