Het Paleis der Zeven Tovenaars Uniek jubileum in papierindustrie Verlengde en vernieuwde „Vertrouwen" weer in de vaart DONDERDAG MAART 1948 IJMUIDER COURANT Het sprookjeshuis aan de Leidsevaart' Het. ziet er. helemaal niet als een sprookje uit,. Het ijs van de Leidsevaart, grauw en zandoverstoven, ligt daar zo winters-pro- zaïsch tussen de grauwe, kale bollenvelden en kruipt onder een moderne, aan alle ro mantiek gespeende betonnen brug door,daar waar de gladde asfaltbaan van Hillegom naar Noordwijkerhout' de oude trekvaart kruist. En het paleis? Het ziet er helemaal niet uit als de paleizen uit de sprookjes! Misschien zullen de zeven tovenaars, die dit paleis bewonen, de mysterieuse sfeer scheppen? Neen, de zeven zonen Van Ruygrok in him stofjassen rondlopend, kon den net zo goed een ander beroep uit oefenen. Het is allemaal zo Hollands- nuchter en zo doodgewoon, dat iedere ge dachte aan een sprookje terstond de vlucht neemt. In Londen wordt dezer dagen in de New Hall de Royal Society Show geopend. Öp deze tentoonstelling exposeert Nederland een keurcolleciie bloemen. 231 potten met tulpen en narcissen, afkomstig uit de Broeiproef-kwekerij te Hillegomzijn van Schiphol per vliegtuig naar Engeland vertrokken. Daar achter de bomen, thans kaal en dor, Staat een ouderwets huis. Er naast op het erf staan nogal eens glanzende, gestroom lijnde wagens, soms met buitenlandse num merplaten. Die verraden, dat er toch iets bijzonders moet zijn aan deze simpele kwe kerswoning. En inderdaadhier klopt een slagader van het bloembollepbedrijf. Hier is gevestigd Ruygrok's Broeiproeven- bedrijf, een naam die evenzeer gekoppeld is aan de bloembollenteelt als die van Phi lips aan de gloeilampen. Het is nu tien jaren geleden, dat de „jongens van Ruygrok" hun bedrijfje be gonnen, dat ze gingen „broeien". Men moet de natuur een handje helpen, zeggen de Hollandse kwekers, en daarin zijn ze mees ters. Holland heeft niet meer het monopolie vande bloembollenteelt, maar de Hollan ders zijn nog altijd onovertroffen in vak manschap. En zo tijdens als na de oorlog hebben ze er voor gezorgd, dat ze altijd een stapje vóór bleven. De kunst is, de bollen zo te prepareren, ze een dusdanige behandeling te laten on dergaan door regeling der temperaturen, dat ze vroeger gaan Bloeien en liefst zó, dat de bloeitijd precies afgestemd is op het tijd- stip, waarop ze in het buitenland de hoog ste prijzen kunnen maken. Witte en rode tulpen met Kerstmisdaar worden dikke prijzen, voor betaald, en de K.L.M. heeft het er druk mee. Kan men nu maar iedere witte of rode tulp zó prepareren dat die omstreéks-Kerst mis in bloei staat? Neen, dat kan maar met enkele soorten. Welke soorten dat zijn en welke behandeling ze daartoe moeten on dergaan, dat uit te winden is waar alles om draait. En hier komen de zeven gebroeders Ruyg rok voor het voetlicht. Zij zijn, tien jaren terug, in 't klein daarmee begonnen. Zij namen in hun kleine kas proeven met tem- peratuurbehandeling, proeven die soms jaren duren. Altijd zit er een element van spanning, van onzekerheid in. Zal een nieuwe soort het „doen"? Soms lukt het, en dan kan de teler van deze nieuwe soort er goed geld mee verdienen. Soms moet men, ha jaren proberen, tot de conclusie komen, dat de hoopvolle verwachtingen ten aanzien van die soort tevergeefs ge koesterd zijn. Vroeger dedeh de grote kwekers dat broeien zelf. Maar de kleinere kwamen naar Ruygrok. Natuurlijk was daar vertrouwen voor nodig, niet alleen in de vakkennis, maar ook in de zwijgzaamheid van de gebroeders. Want het gaat hier om zakengeheimen, waarmee vaak duizenden gemoeid zijn. Maar de Ruygroks werken meer dan ze praten. Langzamerhand wonnen ze terrein. Steeds meer kwekers lieten bij Ruygrok broeien, ook de grootsten. Het Broeiproe- venbedrijf werd befaamd. Het kon alle op drachten niet meer verwerken. En zo kwam, met medewerking en voorlichting van de gebroeders Ruygrok, in de „Noord" in Breezand, eveneens een dergelijk be drijf tot stand. En dan zijn we midden in het sprookje aangeland. Want hier bloeit het voorjaar in duizend kleuren. We treffen het: juist staat de volledige inzending klaar voor de grote Bloemen tentoonstelling te Londen, waar het Neder landse Bloembollenvak exposeren zal. Vanmiddag komt de keuringscommissaris om te beslissen wat mee gaat in het spe ciale vliegtuig, dat voor dit vervoer ge charterd is. En de Ruygroks hebben het erg druk. „U neemt me niet kwalijk?" zegt de oudste en duikt weer in z'n kas. Er is genoeg te zien. In stralend-geel staan er de trompet-narcissen in overwel digend aantal, zo mooi en zo rijk als men ze maar zelden ziet. Hun bleker-getinte zusjes verdwijnen er tussen en de zonne tjes van de Incomparabilis, het oranje rood fleurig afstekend tegen de witte bloembladen, zorgen voor de vrolijke noot. Dieper in de kas staan de tulpen. Er zijn er bij, die meer op pioenrozen lijken, die dubbele tulpen in alle kleuren van de re genboog. Hier en daar priemen de spitse Agenda voor Velsem en Umiuiden DONDERDAG 4 MAART Patronaat: 8 uur: Het „Nut". Lezing J. G. Kolkman Visserijfilm. VRIJDAG 5 MAART Bioscopen: 8 uur, Nieuw programma. kelken der leliebloemigen als vlammen tongen omhoog, een felrode tulipu gluurt van tussen de dikke, groene bladen, die de bloem nog omstrengeld houden. De aristo cratische Darwins, hoog op de ranke sten gel, trekken zich van al die concurrentie niets aan. In mysterieus zwartpaars of uit dagend rood, in vrooriï-wit of zo geel als Hollandse roomboter, streven ze naar om hoog. Hier heeft de winter uit, de zomer zegeviert. En niet alleen de zomer. Hier zegeviert ook de gedegen vakkennis, de onopvallen de, maar onophoudelijke werkzaamheid van de Hollandse kweker. De monopolie-droom is voorbij. Practijk en wetenschap werken hard en hand in hand, om er voor te zorgen, dat Holland nummer één blijft op het gebied van de bloembollenteelt. En de zekerheid, dat dit lukken zal, bezielt reeds de Hollandse kweker. 'De Hollandse bloembollenkwekers zijn er vast van overtuigd, dat ze in vakman schap, in het zoeken van nieuwe soorten in het kruisen en in het broeien, aan de I spits staan en blijven staan. Eén der fun damenten, waarop ze die wetenschap gron den, is dat doodgewone kwekershuis aan de bevroren Leidsevaart, waarvan zeven tovenaars in stofjassen- en met een pot loodje achter 't oor een sprookjespaleis wisten te maken. Maar de deviezen, die er door binnenkomen, zijn gelukkig geen sprookje, maar werkelijkheid. Beslissing volgt na onderzoek Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de beslissing op de ver zoeken van: de Nederlandse Conserveftfabriek „Neco" te IJmuiden. om vergunning tot het op richten van een fabriek voor-het inkuipen van haring in een perceel aan de Midden havenstraat; van dezelfde fabriek, om ver gunning tot het uitbreiden van de viscon- servenfabriek in de Middenhavenstraat en van de Handel en Industrie Maatschappij „Him" te Haarlem, om vergunning tot het uitbreiden van de verfmalerij aan de Sta tionsweg te Velsen, door hen is verdaagd, op grond dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Hot Corfoe-geschil Nadat Dinsdag de Britse zaakgelastigde Beckett zijn pleidooi voor het internatio nale gerechtshof in Den Haag beëindigd had, verzocht de Albanese afgevaardigde Kaln-eman Ylli het Hof de zitting tot Maandag-8 Maart te willen verdagen, ten einde de Albanezen gelegenheid te geven hun repliek op het Britse pleidooi voor te bereiden. President Guerrero wees de heer Kahreman Ylli er op, dat het hem bezwaarlijk leek, de zaak tot zo lang uit te stellen. Bovendien verzocht hij de Al banese afgevaardigden in hun repliek vooral kort te zijn, omdat zij in de afge lopen dagen tijd genoeg hebben gehad om hun zienswijze naar voren te brengen. Nadat het Hof in raadkamer was ge gaan, besloot het tenslotte de zitting te verdagen tot Vrijdag 5 Maart a.s. om half êlf. TARIEVEN VOOR UITLEEN- BIBLIOTHEKEN. De tarieven van uiteenleenbibliotheken zijn uniform geregeld. Het maximum, dat met ingang van 8 Maart voor het uitlenen van een boek mag worden berekend, be draagt 0,10 voor de eerste week en 0,02 voor elke daarop volgende dag. DIST&IBUTIENIEUWS Voor bijzondere gevallen heeft Vrijdag 5 Maart in het Patronaat en in het Badhuis aan de Wüstelaan een na-uitreiking van nieuwe levensmiddelenkaarten plaats. Agenda voor IBeverwijls DONDERDAG 4 MAART Kennemer-Theater: 2 uur. Openbare ver koping van huizen t.o.v. Notaris Bremmers. ,,'t Centrum" (Koningstraat)7.30 uur, Pro- paganda-avond D.S.J.V. „De Nieuwe Koers". Gebouw „Nieuw Leven" (Baanstraat)7.30 uur, Beverwijks Drankweer Comité. Kennemer-Theater: 8 uur, 2e Gymnastiek- demonstratie „Turnlust". Luxor-Theater: 8 uur,. „Nou breekt m'n klomp" voor coöperatie ..Samenwerking". VRIJDAG 5 MAART Kennemer-Theater: 7 en 9.15 uur, „Mildred Pierce" (14 jaar). Luxor-Theater: 7 en 9.15 uur, „Het doornige Pad" (18 jaar). W. B.-Theater: 8 uur. Onze correspondent meldt zich (alle leeftijden). Kennemer-Theater:' 8 uur, „De krijtkring" voor „de Gieteling" Liefhebberijen in Velsen IJmuiden' in Er zijn altijd mensen geweest, die de hoogtepunten der historie vast heb ben wilien houden: zij gingen als ge volg van deze verldaax'bare neiging geschiedenisboeken schx-ijven of leg den zich toe op het bouwen van mu sea voor oudheden. Dit laatste is een vx-ij kostbaar tijd verdrijf en dat de mens ook met min der middelen de stroom van de tijd naar believen kan afdammen, om dan met enige weemoed in het klare water der herinnering te duiken, heeft een IJmuidenaar van het Sluiseiland be wezen. Op nummer 66 woont hij, als u het weten wilt: C. van Vreede is'zijn naam. Het lijkt een vrij simpele hobby, om prentbx-ief kaar ten te vergaren en die in albums op te plakken, maar als je dit nu friaar lang genoeg volhoudt en vasthou dend doorzet, om zoveel mogelijk ansich ten bij elkaar te krijgen, dan groeit er ongemerkt een reeks plaatjes, die zo moge lijk meer zegt, dan een dik boek vol jaar- I op de ouderwetse foto opvalt. Al deze beelden, vol herinnering bex-stensvol geschiedenis,waar je nooit op I uitgekeken raakt, hebben hun eigen ver haal. Zie bijvoox-beeld de oude voetbrug over het Noordzeekanaal, waar nu drie ponten met krampachtige moeite het ver- keer verzwelgen; zie vooral het smalle slootje, dat toen ook al „Noordzeekanaal'" wilde heten en ge zijt met één oogopslag terug in de sfeer van de jaren rond de eeuwwisseling, toen het leven nog gezapig en vol trage romantiek was en er ook in IJmuiden eeri huiselijk sfeer van vrede en rust heerste. De kinderen, die op de kiek staan, welke gemaakt werd tijdens het feest der inhul diging van burgemeester Verloren van Themaat zijn nu grootmoeder en groot- vadex: en de huizen, waartussen het toen feest was, zijn nu puin. De alleroudste Maar deze kleine weemoedigheden wor den in des heren Van Vreede's prenten- talleri en data. Maar prentbriefkaarten Cabinet-afgewisseld door de kleine vreug- gooi je weg, als ze lang genoeg in de lijst den Het viiegerfeest van 1S82 bijvoor- van de spiegel der kamer ontsierd hebben beeld. Dat is de oudste foto, die de ver- en dus is het verzamelen van deze stukjes zameIing leit. Er staat een benepen gas- bedrukt papier waarachtig geen gemakke lijk werk. In de twintiger jaren is 'de heer Van Vreede er mee begonnen en als hij zijn werk op de centrale van de sluizen heeft gedaan, komt meer dan eens het jagers bloed, dat deze man ongetwijfeld moet be zitten, boven, want dan begint de jacht op nog meer ansichten. En alleen van oud-IJmuiden. De albums, die zwaar beladen met oude foto's, op tafel komen, zijn door vragen, bedelen, smeken én „pingelen" om prent briefkaarten, ware documenten van het verleden gewox-den. Elk onderwerp heeft zijn eigen afdeling - alle.af beeldingen van de sluizen zijn bij Grote Kerk (Schans): 8 uur, Hervormde j elkaar gehouden, de kaarten over de vis- mannen ver. „In dienst der Kerk' Geref. Kerk (Moensplein)8 uur, Lijdens samenkomst der Gereform. Gemeenschap. VELSEN-NOORD De heer N. F: Allan, directeur, 60- jaar bij V.G.Z. Bjj verschillende gelegenheden worden vooral in de laatste jaren, jubilea herdacht, waarbij de gouden jubilea tot de zeld zaamheden gaan behoren. Wanneer echter een diamanten dienstver band wordt herdacht mag dit ongetwijfeld tot de unieke jubilèa worden gerekend. Zulk een buitengewoon feest hoopt 1 April de heer N. F. Allan, directeur van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken te beleven, een jubileum, dat tevens een af sluiting vormt van een 35-jarig directeur schap van deze vennootschap, en van een noeste wex-kzaamheid gedurende 62 jaren. De heer Allan werd 14 April 1872 te West- zaan geboren als zoon van het „hoofd der school", zijn eerste kantoorervaringen deed hij op dertienjarige leeftijd op bij de firma Grootes te Westzaan. 1 April 1888 trad hij als kantoorbediende in dienst bij de firma Van Gelder Zonen te Wormerveer, waaruit blijkt, dat ook hij op zeer jeugdige leeftijd als naar gewoonte in die jaren, aan de slag ging. De promoties van de heer Allan voltrokken zich regelmatig, en in 1896, zijn huwelijksjaar, werd hem aan het kantoor te Wormerveer de belangrijke functie van chef de bureau toegewezen om spoedig daarna door een grote reorganisatie van de firma, in Mei 1900 tot procuratiehou der te worden benoemd, een bewijs, dat zijn buitengewone werkkracht en energie werden onderscheiden. Een algehele reorganisatie van de vennoot schap, waarbij het kapitaal op f 10 millioen werd gebraóht en een directiestaf gevormd, zag de heer Allan daarin een plaats toege-' wezen op 1 Mei 1913. De directie werd toen- gevormd door de heren N. F. Allan, J. Beu ker, H. Smidt van Gelder en D. Wiepkes, die destijds directeur te Velsen was. Ongetwijfeld betekende de benoeming de kroon op het werk van wat in 25 jaren kon worden bereikt, waaruit tevens blijkt, dat de heer Allan thans na bijna vijfendertig jaren directeur te zijn van de vennootschap zeer veel tot de ontwikkeling daarvan heeft bijgedragen. Want in deze voorbije zestig jaren is ontzaglijk veel veranderd. Bij zijn komst in 1888 bezat de firma Van Gelder Zonen slechts de fabrieken te Wor- mer en Apeldoorn en een magazijn met kantoor te Amsterdam, uiteraard veel be scheidener van omvang dan thans. De fabriek in Velsen werd in 1896 gesticht en is uitge groeid tot een combinatie van fabrieken voor verschillende producten. Voorts werden toegevoegd de beide papierfabrieken té Ren- kum en verschillende magazijnen over het gehele land. De bijzondex'e vex'diensten, welke de aan staande jubilaris voor de huidige grote zaak met wereldnaam heeft en aan wiens leiding mede de voortdurende evolutie is te danken, hebben er toe geleid, dat hij naar aanleiding van zijn veertigjarig jubileum door de Ko ningin op 31 Augustus 1928 werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ter gelegenheid van zijn gouden jubileum, dat door het gehele personeel van alle fabrie ken en kantoren op Zaterdag 2 April 1938 in gebouw „Concördïa" is gevierd, is de heer Allan in dé vergadering van het Departement Zaanstreek van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel de gouden draag- medaille geschonken. De jubilaris, die bijna 76 jax*en telt. is nog buitengewoon- vitaal en werklustig. De oor logsjaren, die zoveel schade aan het bedrijf berokkenden, waarbij de fabrieken te Ren- kum en Wormer wel het ex-gst werden getroffen, waren voor de heer Allan ontegen zeggelijk ookr de moeilijkste, temeer daar bovendien een gebrek aan grondstoffen het bedrijf ten zeerste stagneerde. Welk een hart de jubilaris voor „zijn" zaak, waax-van hij oudste directeur is, had, moge het feit be wijzen dat hij in de hongerwinter 1944 meer malen van zijn woonplaats Bussum het hoofdkantoor in Amsterdam per fiets be zocht. Onegetwijfeld mag van deze diamanten jubilaris worden gezegd, dat hij „jong van gemoed" steeds de belangen van het gehele personeel, arbeider of employé, heeft voor gestaan, en hij daardoor een directeur is, die men gaarne ziet. sex-shaven werden in één groep verenigd - en zo is een unieke verzameling van meer dan 500 kaarten ontstaan, waaruit een vriend van oude dingen, wat we in on's hart allemaal zijn, vele uren van stille vreugde kan putten. Van vroeger Neem nu die vissexlxaven bijvoorbeeld eens: een wat vex'geelde en technisch hele maal niet zo béste „photographie" laat de allereerste visafslag zien, met de houten hondenhokken er nog naast, waar de trekdieren van de visventers in lang ver vlogen tijden hun Bello's en Hertha's „stalden". Of het plaatje van de vishal, toen deze nog maagdelijke duinen tegen over zich had, op de plaats waar de in dustrieën elkaar nu aan de Zuidzij ver dringen. En de eerste trawler, die „Triton" heette,met een trotse driemast-bark er schemerig achter, ,,'k Meen, dat die toen ijs aanvoerde" herinnert de eigenaar van deze kostelijke en kostbare! histori sche galerij zich. De oude houten hal en de hal met de ijzeren balconnetjes van binnen, die een heel eind verder van het water afstond dan de tegenwoordige: ze zijn alle op oude prentbriefkaarten vereeuwigd en netjes door verzamelaar Van Vreede ingeplakt. Al bladei-end kom je de aardigste en vreemdste zaken tegen. Oude IJmuide- naren zullen zich nog dat grote oorlogs schip herinneren, dat met zes schoorstenen tegelijk de IJmuider haven bezocht in den jare negentien-zoveel, met de Franse pre sident aan boox'd. Ge weet wel, die grote schuit, die het slib van de Kanaalbodem omhoog woelde We komen zelfs de Trapjesbei'g en de Mandjesberg-in-kleuren tegen, en het is even vreemd te bedenken, dat op de plaats van dit vroegere stukje natuurschoon nu de Noordersluizen liggen. Van de bouw van die Noordersluis bezit de heer Van Vreede trouwens een pracht Van een foto-repor tage, met imponei'ende prenten er bij over de kolossale afmetingen van het „achtste i wereldwonder", zoals de sluis indertijd niet ten onrechte wel eens werd betiteld. „Heintje van 't pleintje" Oud-IJmuiden. Het Willemsplein. Kinderen met schort jes uit 1911 en knusse huisjes met zonne schermen. Het snoepwinkeltje van „Heintje van 't pleintie", waar je als kind voor een „cent van 't blad" mocht halen. En de pomp in het midden. Wie zegt daar, dat IJmuiden vi'oeger al een saaie plaats was? Zo is er duizend-uit te vertellen over de i-iikdommén van deze Sluispleinbewoner. Van de tïid, toen de Katholieke kerk aan de Kanaalstraat nog op haar dooie eentje stond en er in de wijde omtrek van het godshuis geen stukje ander metselwerk te ontdekken viel. Van het eerste houten stationnetje, met „K.IJ.S-M." er or* dat toen de trots van IJmuiden was. Van „Dikke De Bie" met zijn onafscheidelijke melkwagen en zijn gezellige omvang, een figuur uit IJmuiden. wiens spreekwoordelijke corpulentie zelfs fabriekje op, dat zomaar in de duinen is neei'geplant, met een hele troep kinderen er voor, die een vliegerwedstrijd houden. Waarom is niet bekend. Doet er ook niet toe: in 1882 werd er in IJmuiden al in wed-, strïjdverband gevliegerd en dat is- inte ressant om te zien. Zo glijden de meer dan vijfhonderd af beeldingen voorbij; vertellend van de ups en de downs der IJmuider gemeenschap: van scheepsrampen en jubelfeesten in clusief een uitgebreide reeks foto's van de illuminatie ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van 't Kanaal van een der donkere vlekken in de geschiedenis der volkshuisvesting de Hoeksteeg en an dere sloppen in de „Veertig", waar nu een lege vlakte gaapt en.... van de laatste koemarkt, die.in Velsen werd gehouden. Het is geen wonder, dat dé eigenaar van dit zeldzame stel ansichten in zijn hart heel erg groots op de albums en hun in houd is en dat hij overal nog meer histo rische en nieuwe prentbriefkaarten van IJmuiden vandaan probeert te peuteren. In Heiloo moet iemand wonen, die nog een stuk of wat ansichten heeft. „Dan maar eens naar Heiloo", besluit onze verzamelaar en de bestemming van de Heiloose bx-iefkaarten is bij voorbaat reeds vastgelegd. Wanneer de historie van IJmuiden tot- in-de-finesses is voorbijgetrokken, komt de gekleurde plaat uit 1895 voor de dag. Het is dan wel geen prentbriefkaax-t, maar als curiosum is zij ongetwijfeld het bewa ren waard. Onder een wilde en zeer groene zee, waar een hulpeloze vissersboot in ronddrijft en een beteuterde jongeman zich vastklemt in wat later de lichtopstand van een strekdam blijkt te zijn, staat in degelijk proza: „Stoute ï-edding van een Belgische'„vis- scher door de loodsleerlingen C. Noordberg, P. Molenaar, S. van Leeuwen, W. C. Rijp- ma, A. Visser en J. van Loo te IJmuiden, tijdens den hevigen storm op den 7en December 1895". Het is inmiddels jammer, dat alleen het echtpaar Van Vreede, zijn kermissen en een toevallige journalist van de schat aan geschiedkundig materiaal kunnen genieten. Er zou van deze verzameling eens een ten toonstelling gearrangeerd moeten worden. Want de historie van oud-IJmuiden is levendig, rijk en het overdenken meer dan waard. J. F. Voetbal Strijd in de derde klasse, is bijna ten einde In District I zijn de meeste kamniopw de derde klasse bekend. De fraaiste m- <Vl1 leverde Vitesse in de derde klas A Hpt 1 seizoen speelde het nog in de vierde UiVOri' I thans reeds is de titel behaald Vit«. met Zaandijk en De Meteoor promoH strijden spelen om een plaats-in de tu klas A. De degradatiecandidaat is nn bekend. Vriendenschaar (17 wedstr,;/ i punten), SDW (19 - 12) en AlkmaXU (18 8) komen hxervoor in aanmpt-ii»^1 In de derde klas B is veel strijd 5 Zaandijk en HRC om het kampioen^ behalen en de ovirge clubs om de P* plaats te ontlopen. HFC, dat er lange tijd ongustie stond heeft tenslotte door twee overwi gen de vijfde plaats bereikt. Als Rjn„ 5' er Zondag niet in slaagt een gelijk r1 behalen tegen Beverwijk volgt een jL' singswedstrijd tussen VVE en Ripperda Schoten is er in geslaagd WMS voorv stevenen en moet o.a. met Rapidita" Weesp spelen tegen ZVV of AFC nP in de 2e klas B luidt: e Sllu«* 10. ZVV 18 3 5 10 'li 11. AFC 18 4 2 12 10 HBC in district II moet nog wachteni de andere gegadigden bekend zijn ONi reeds kampioen. De tegenpartij uit de klas A is nog niet aangewezen. Het tussen Schevenïngen (13 13) (17— 11). (17 10). ID, VIOS <17 - 11) en De kJJJ De standen luiden; Derde klas A. Vitesse 17 13 1 3 27 Af GS IW 16 16 8 9 6 4 2 3 22 22 GVO 16 9 4 3 22 Hollandia 18 7 3 8 17 16 ADO 18 6 4 8 Helder 18 5 5 8 15 DEM 17 6 1 11 13 DTS 17 2 6 9 10 8 Germaan 17 3 2 12 Derde klas B Zaandijk 18 12 5 1 29 HRC 18 13 1 4 27 QSC 18 7 4 7 18 Beverwijk 17 8 2 7 16 HFC 18 6 4 8 16 Alw. Forward 18 6 4 8 16 Kinheim 18 7 1 10 15 Terrasvogels 18 7 1 10 15 Ripperda 17 4 4 9 12 WE 18 3 6 9 12 Tweè verliespunten. 12 1MI Derde klas C. Meteoor 18 WA 18 BKC 18 DCG 17 Swift 17 DEC 18 Zandvmeeuwen 17 KW Succes WZ Dserde klas D. Schoten WMS AW De Meer RKWA Bl'daal Purmersteyn SLTO SDO 17 16 MARKTBERICHT 3 Maart IW Visprijzen. Bot f29f 11; poontjes f21- f 19; griet f62f45; tongschar f72; ham f55f 47; wolf f59f49; schar tong' f50; tar bot II f 84f 80; tax-bot III f 78, alles p, 60 kg, Tarbot I f 1,86—f 1,70; heilbot f 2,70—f2,30; gr. tong f 2,80f 2,40; md. tong f 2,75f2,45; kl.md. tong f 2,80—f 2,50; kl. tong I f2,60- f 2,20; kl. tong II f 2,05—f 1,70; kl. tong Dl f 1,70f 1,40, alles per 1 kg. Visaanvoer. 55 kisten tax'bot en tong, 30 kisten schol, 90 kisten bot, 90 kister schar, 2?) kisten schelvis, 115. kisten poontjes, 20 kisten koolvis, 100 kisten kabeljauw, 50 kistca diversen. Totaal 1050 kisten. Motortrawler: RO 15 Antje f 17060, Motorloggers: KW 52 f 2860; KW 50 f5551 Motorkotters: BU 33 f1830; IJM 214 f 2570; IJM 210 f3540; UK 44 f910; UK 15 f210; UK 19 f 58; UK 770 f 770. Zaterdagmiddag is van Vlaardingen in IJmuiden aangekomen de motörlog- ger Vertrouwen KW 6 in een geheel i andere gedaante, dan toen het vaartuig een jaar geleden de Vissershaven ver liet. Zondag heeft het schip veel bekijks ge trokken en menigeen zal zich afgevraagd hebben of dit fraaie schip inderdaad de oude stoomlogger „Vertrouwen" was. Het schip is eerst bij de Scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht ongevèer 5 meter verlengd en tegelijk werd een plaatsteven aangebouwd, waardoor de lengte van 29.32 op 36.17 meter kwam. Ketel en machine werden verwijderd en in Katwijk werd door een IJmuidense firma een 5 cyl. Stork motor ingebouwd van 300 pk met de hulp motoren en de kachel voor de centrale ver warming. Een ander bouwde een geheel nieuw dekhuis, waarin zich de kombuis en de ingangen naar de fnotcfrkamer en het achferlogies bevinden. Daarboven is de ruime1'stuurhut en de hut van de schipper, FEUILLETON M11 PI h 6 r AA IV11 S I hij dronken was. Het was dorxker en hij I I f i was op weg naar de haven, waar de auto's WOnaerll|Ke tsnrssi©-, stonden. Dan zou hij uitglijdén of zo iets en in het water vallen. Het zou eb zijn en door W. H- Lane Crawford hij zou wegdrijven naar zee. De twee vrienden, die getuigen 'moesten zijn van •59) het ongeluk, hadden taViike bezwaren. Zij hadden ze gaarne onmiddellijk naar voren gebracht maar zij wachtten af totdat Henry zou hebben bevestigd, dat zij het bij het rechte eind hadden. Hij scheen geen haast te hebben, want het duurde meer dan een minuut voordat hij opnieuw sprak. „Herinner jullie je de haven van Sel- ton?" vroeg hij met een afwezige blik in zijn ogen. „Herinnex-en jullie je, dat de auto's daar vlak hij het water staan ge parkeerd?" Zijn beide toeschouwers mompelden toestemmend. „Het is mij altijd opgevallen, dat het erg gevaarlijk is". „Het kan gevaarlijk zijn voor iemand, die dronken is", gaf Christopher toe, „maar als hij in het water valt, dan zullen zijn vrienden hem naspringen". „Hé, kalm aan", zei Michael, „denk er wilt". Henry keek, in nadenken verzonken, aan. dat het -Januari is!"' in het vuur. „Ik heb me op de hoogte ge- Henry wierp hem een koele blik toe. Michael en Christopher keken elkander „Bedoel je, dat wij je moeten redden?" duwen, dat konden ze samen uitmaken, aan. Henry's plan begon vormen aan te stamelde Michael, die er nu niets meer van Hij was niet nieuwsgierig, hij zou het de nemen. Hij zou dronken zijn, of doen alsofbegreep. volgende dag wel in de krant lezen. „Ik bedoel, dat mijn vrienden zullen i Henry vervolgde: „Dan stap ik in mijn trachten mij te redden, of met mij zullen auto en vraag Christopher hem aan te verdrinken". zetten". Hij verklaarde verontschuldigend: „Maar wie zal dat allemaal betalen?" vroeg Michael ongerust. „Ik betaal". Michael gaf door een kniWcen met zijn hoofd te kennen, dat hij er "dan mee ac- coox-d ging. „En als we gegeten hebben, dan gaan we naar het dansen kijken of naar het cabax-et of wat er is, en we zorgen er voor, niet zonder whiskey te zijn". „Vergeet niet, dat wij terug moeten rij den", waarschuwde Michael hem. Henry sloeg geen acht op die onder breking. „Als we het hotel verlaten, dan zal het donker zijn en in het duister zullen wij naar de haven waggelen". „Waggelen!" Michaels wenkbrauwen gingen in verbazing naar boven. „Ik zal waggelen, jij kunt doen, wat je „Je denkt toch zeker niet, dat de politie zal geloven, dat drie lichamen spoorloos verdwenen zijn op de bodem van de zee!" riep Michael verschrikt uit. ..Niet drie, maar één", klonk het gex-ust- stellend. „Waarom moeten we dan alle drie klets nat worden?" „Niemand zal kletsnat worden", snauw de Henry ongeduldig. Michael staarde hem verbaasd aan. „Waarom niet?" „Omdat alles heel anders zal gaan, dan jij het je voorstelt", antwoox-dde Henry. Hij vervolgde kalm, alsof hij een doodge wone zaak besprak: „Als we op het par keerterrein aankomen, dan ga jij, Michael, in je auto en rijdt weg Christopher en ik volgen je", „Als het koud is, start hij niet zo gemak kelijk'" „Het lijkt me een oude kar", mompelde Michael. Henry ging hier niet op in. „Christopher draait de slinger twee of drié keer om, de auto komt in beweging hij stapt opzij en slaakt een 'kreet van schrik, want de kar in plaats van vooruit te gaan, gaat achter uit, rijdt over de rand van het parkeer terrein heen en stort met een plons in het watex-". Michael staarde hem ontzet aan. „Chxlstopher is natuurlijk buiten zichzelf van ontzetting, hij schreeuwt om hulp, maar het is donker 'en er kan voorlopig niets worden gedaan. De volgende morgen als de wagen wordt gevonden, ziet'men dat het portier open is en dat de motor op Michael opende zijn mond en sloot hem j achteruit staat. Het is dan meteen duide- weer. De idee om midden in de winter j lijk wat er is gebeurd". Hij maakte een een week-end in Selton door te brengen, berustende beweging met beide handen, lokte hem allerminst aan, xnaar hij kon „Henry Melvil had te veel gedronken en geen bezwaar hebben tegen de rol, die reed in een wagen, waaraan hij iiiet ge- hem werd toebedeeld. Hij zou wegrijden wend was. In zijn benevelde toestand had en Henry gezond en wel achterlaten met K; de motor verkeei'd aangezet en was in steld van de getijden en Zaterdagavond „Als ik in het water val", zei hij ernstig, I. Chrystopher. Wat daarna gebeurde ging I het water gereden. Hij deed een wanho- zal heteb zijn. Dat is juist wat we nodig „dan reken ik er op, dat mijn vrienden hem niet aan. Henry kon in het water pige poging om uit de auto te springen, hebben". zullen trachten mij te redden". 'springen of Christopher ko® hem er .in| (V*«rdt vervolgd') Onherkenbaar na vele avontum die prachtig ingericht zijn. Hierin staan ook de radio-telefoniezender, het echo-lood ei de richtingzoeker opgesteld. Benedendèks zijn zowel de logiezen a!l het visruim keurig afgewerkt. Ex-Gronlmti Het vaartuig is in 1916 als stoomlogge? gebouwd *bij de Scheepswerf en Machine fabriek v.h. Botje Ensing Co. in opdraót van de N.V. Zeevisserij Nederland. Onflfc' de naam „Groningen" en de merken VL155 voer het schip enige jaren onder directie van de Fa. De Zeeuw Van Raait enlatS van de heer I. J. Hoogendijk, Meerburg! Noordzeevisserij- en Haring-export te Kat wijk. De tegenwoói-dige eigenaresse vaa het vaartuig kocht het in 1937 aan en bra® het' in de vaart onder de naam „Vertrc';- wen" KW 9. Vlak voor de tweede were.:- oorlog voer het voor Danzig onder de naa"-1 „Neuteich" en de merken DZG 17- Daa® kwam het weer in exploitatie bij de 1'- Meerburg. De naam werd wéér „Vertrouwen", het nummer veranderde in KW 6. In^ oorlog nam het nog van IJmuiden uit de visserij deel in de gedaante zoals Duitsers dat wilden, namelijk met klein, kort schoorsteentje voor de sjuur^ die op de machinekamerkap was geplaat.- In Maart 1943 namen de Duitsers het te-' 'slotte in beslag. Zij brachten de „VertrWj wen" naar Rotterdam en daar kreeg» een nieuwe bestemming. De stoomlogger „promoveerde" tot vrac^ schip, tegelijk met de IJmuidense tra«- Jan Mayenland IJM 18 en enkele KatW>' se en Schevenïngse loggers. Als vrachtschip is het in Noorwegen recht gekomen en toen de oorlog ten e:r> was, keerde het in IJmuiden terug. Alsw zonderheid kan nog vermeld worden, o-' de KW 6 het eerste vissexljschip is dat uit Duitse dienst is teruggekeerd. was op 6 Augustus 1945 en kort daa Werd het schip vrijgegeven om la'er,^'f de haringdrijfnetvissexlj te kunnen d nemen. Zaterdag heeft het verbouwde schip de Noordzee proefgevaren van VlaardJUj naar IJmuiden met vele genodigden boord. j De „Vertrouwen" heeft nu een uw van 203 bruto reg. ton en is de grw logger van de Katwïjkse vloot. Het vaartuig, dat Dinsdag in het werd opgenomen, zal de volgende wee traw!visserij vertrekken met schipPer van Beelen, die wij veel succes toew^ met deze nieuwe aanwinst van de v,c vloot.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6