IJmuider Courant £en Overeenkomst „Aanzienlijke overeenstemming'' „Gewapende troepen omsingelden het paleis - ik moest tekenen" Hulp aan gedemobiliseerde militairen uit Indië Commissie van Drie vraagt rapport over West-Java en Madoera Weerbericht 62c Jaargang No. 18880 Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Bureaux- i gm na 5 uur 8061 (K2560), ^6Ca At Santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, rjirecteur-Hoofdredacteur 15054. f Telslooa 10'" j Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 5 Maart 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem .ju® VOORAVOND van de conferen- Tn het Wésten te Brussel, welker A tie begonnen, heeft minister- ""'"fVriTHen» SpMk een potige president r. Beigjschè Kamer gehou- „jevoemlg in je(s anders gebeurd. Een overeenkomst is te Parijs geslo- t*re rweland en Frankrijk. Dit moge ten tussen us „ebeurtenis zijn, maar de geengebeurtenissen zijn niet altijd sensationeres «ujen de meest ver. blliden.m.ereenkomst houdt veel in Zij D in de vestiging van universitaire voorzier ui andere wetenschappelijke in Wde landen, gewijd aan de iS van eikaars aspecten m de bestudering gchept de mogelijkheid van uitwisseling van leerkrachten en 8 m van tentoonstellingen, concerten «^.Sitvoeringen. Zij vergemakkelijkt tn f viidse voorziening van Engeland deÏ.Sk met eikaars boeken, muziek- »Fr" ïramophoonplaten en films - *aSzfening, die sinds de oorlog nog e8%' Zr te&e hinderlijke bepalingen tbemmerd. Er »s ook in vastgelegd, ï'i samenwerking van Engelse en Fran- da Lnioinffen op het gebied van kunsten geyereng bevorderd zal worden, '"lls en dausule - door de Times tl so,order belangwekkend aange- 5 v waarin onderzoek wordt toegezegd .honen om academische examens met SS" reenstemming te brengen. Dat ïzeffien: een student zou zijn erkende w' tot uitoefening van zijn vak m beide lanucu kunnen behalen na zijn studie' deels in Engeland, anderdeels in Frankrijk te hebben volbracht, ren oermanente Engels-Franse commissie van veertien leden, die haar uitvoering Zt waarborgen, is ingesteld. Zij begint haar taak onder bijzonder gunstige omstan digheden. zoals uit de bijval in de Pers van Meiancien blijkt. De Times zegt dat men tr oo uk is de bindernissen te verwijderen, die wederzijds begrip belemmeren Het Lblad van de regerende Labour Party, de Daüv Herald, schrijft in dezelfde zin. Hen kan van zulk een overeenkomst geen onmiddellijk heil verwachten. Zij moet «e'eidelijk haar uitwerking doen gevoelen. j[aar die kan dan ook, bij consequente uitvoering, groot. zijn. En op het ogenblik cat zij gesloten wordt wordt toch al dadelijk enige winst geboekt. Want men nadert elkaar in een nieuwe geest, met een werke lijk streven naar blijvender^ toenadering dan die van een tijdelijk bondgenootschap in oorlogstijd. Dat deze geest ontwaakt is van veel meer belang dan de bepalingen van de overeen komst op zichzelf. Verdragen en rege lingen van allerlei aard hebben alleen kans op succes als zij uit wederzijdse wil tot samenwerking geboren zijn. Tenslotte zjjn het maar beschreven stukken papier, waarop is geformuleerd hetgeen men bei den wenst. Als men het niet werkelijk wenst, of van plan is het te ontduiken, of er genoeg van krijgt en er af wil, baten de geschreven stukken niet meer, zoals her haaldelijk in deze wereld is gebleken. Daar om is de voornaamste taak van onderhan delaars ook niet, zoals sommigen ten onrechte menen, om hun eigen standpunt tot het uiterste door te drijven en slimme voordeeltjes te behalen waarbij .men onvermijdelijk mantrouwen bij de andere partij verwekt maar om een goede sfeer te scheppen en te zien wat daarin bereikt kan worden. Met begrip voor het standpunt van de wederpartij valt meer tot stand te brengen dan met koppig doordrijven van eigen inzichten. Waarom is deze Engels-Franse overeen komst voor ons van belang? Omdat 't Westen tot eer. Unie moet komen en omdat tussen de landen, die daarbij betrokken zijn, En gels-Franse samenwerking het lastigst te verwezenlijken is. Dat is niet zozeer toe te schrijven aan karaktereigenschappen van de beide volken, die men als onverenig baar zou moeten beschouwen als wel aan het feit, dat zij gedurende zo lange tijd als twee grote machten, elk voorzien van een met gering zelfbewustzijn, elkaar herhaal delijk hebben dwarsgezeten en in de wie len gereden. Be Engels-Franse culturele overeen komst zal overigens zeker gevolgd worden door andere, waarin de bij de Westelijke linie betrokken landen onderling sterkere toenadering en begrip zullen zoeken. Ne derland zal ook meer zulke overeenkom sten gaan sluiten. En de drang der omstan digheden, de werkelijkheid der komende nieuwe politieke verhoudingen zal ze snel ler vrucht doen dragen, dan vroeger ooit denkbaar zou zijn geweest. R. P. Berisping per radio „Telegrammen der Curacaose Democraten maken ongunsti ge indruk" Br. M. F. da Costa Gomez heeft zich via ae radio tot Curasao gewend en critiek geleverd op de slappen, welke de Democra tische Partij heeft ondernomen. Hij zeide onder andere, dat de indruk, die de tele grammen aan de Pan-Amerikaanse Unie en aan de V. N. in Nederland gemaakt nebben, ongunstig is. Hij vreesde dat deze telegrammen het verdere werk' zullen be moeilijken. "Juist op het moment, dat duidelijk wordt, dat de Curagaose wensen ingewilligd J, iZ'jn de telegrammen verzonden. Zij zuilen de regering huiverig maken voor ,r°?ingen' Er zal een college voor zeitbestuur worden ingesteld. Dat hebben H, u gGVraagd en niets anders: de op- wn!u V3n cle Slaten is dus vervuld. Er ordt van Nederland" een grote mate van .Jr'p Scëist. Dat begrip vind ik bij mi- d .er J°"kman. Ik heb de grootste bewon- 'e^en voor de wijze, waarop deze do "7""" rekening weet te houden met terie factoren van deze ma- Negen doden op overweg in België j. --agmorgeu zijn op een overweg nabij de Vrachtaut° en een zogenaam- Popen door een goederentrein ge- ZNn»!!,omT?n Van "d® overweg waren niet zon j vra°htauto en de eerste wa- Veri'etterd "M'cheline" werden geheel fcvw! üU i*0e Werden uit de wrakstukken 16 V0OTSChijn gehaald. JbL gewonden is nog niet bekend. va» het, Brussels communiqué: Heden arriveert Jebb met het Brits-Franse ontwerp Officieel wordt medegedeeld, dat de eer ste zitting van de conferentie der vijf mo gendheden Donderdagmorgen aanzienlijke overeenstemming in de zienswijzen der de legaties heeft doen blijken. De conferentie begon kort na elf uur en werd om half een gesloten. Zaterdagmorgen zal men opnieuw bijeenkomen. In een na afloop van de zitting uitgege ven communiqué wordt gezegd: „Bij het begin van de zitting dienden de drie Be- neluxlanden een ontwerp-verdrag in en bij de bespreking hiervan kwam een aan zienlijke gelijkheid tot uiting in de ziens wijzen der vijf landen over de kwesties der principes". Het communiqué besluit: „Teneinde de Britse en Franse delegaties in staat te stel len een diepgaande studie te rriaken van de door de Benelux voorgestelde tekst, is de volgende zitting vastgesteld op Vrijdag middag 5 Maart. De heer Gladwyn Jebb, Brits onder-minister van Buitenlandse Za ken, wordt Vrijdagmorgen verwacht. Deze zal het inmiddels uitgewerkte Frans-Britse ontwerp voorleggen. Naar te Brussel verluidt gaan de con crete voorstellen van de Benelux voor een West-Europese Unie veel verder dan de beginselen van het verdrag van Duinker ken en het inter-Amerikaanse verdrag van wederzijdse bijstand. In het voorstel van de Benelux wordt om wederzijdse hulp gevraagd en een vreedzame- bijlegging van alle mogelijke geschillen tussen de ondertekenaars. Geschillen zouden vermoedelijk aan het Internationaal Gerechtshof te 's-Graven- hage worden voorgelegd. Sommige betrouwbare bronnen verwach ten, dat de conferentie tot Zaterdagavond zal voortduren en dat wanneer op dat ogenblik overeenstemming is bereikt, de Britse en Franse ministers van Buitenland se Zaken naar Brussel zullen komen om de volgende week het ontwerpverdrag te ondertekenen. Geen devaluatie. Een zegsman van de Britse ambassade te Brussel, heeft gistermiddag categorisch het bericht tegengesproken, dat in de En gelse bladen is verschenen, volgens het welk de Britse delegatie bij de vijflanden- conferentie te Brussel zou hebben voor gesteld in het kader van een Westerse Unie het pond sterling, de Nederlandse gulden en de Belgische franc gelijktijdig te deva lueren. Dit bericht wordt als „zuivere non sens" betiteld. Volgens ANP zijn de Benelux-landen voorstander van het sluiten van een regio nale overeenkomst, gebaseerd op de arti kelen 52 en 53 van het Handvest der UNO. Naar verluidt zou het verdrag tussen de Beneluxlanden en Engeland en Frankrijk gelden voor een tijdsduur van 50 jaar. Multilaterale verdragen zullen noodzake lijk zijn voor de verwezenlijking van de economische doeleinden, welke men zich heeft gesteld en waarvan sprake is in hoofdstuk 9 van het Handvest der UNO. Voor de samenwerking op cultureel gebied zullen bilaterale verdragen voldoende zijn. Ongeveer 1300 jongemannen hebben gisteren huis en haard verlaten om in Assen het burgerpakje te verwisselen voor de uniform. - Aan de compagniestafel worden de dienstplichtigen ingeschreven. EX-KONING MICHAEL VERTELT: De ex-koning van Roemenië, Michael, heeft in Londen voor het eerst na zijn vertrek uit Roemenië een openbare verklaring afgelegd, waarbij hij de pers had uitgenodigd. Hij gaf daarin een uiteenzetting van de gang van zaken die aanleiding was van zijn aftreden en maakte duidelijk dat hij onder dwang zijn troon had prijsgegeven. De ex-koning las zijn verklaring voor in Het Claridge Hotel, aldus meldt United Press, waar hij met zijn moeder, koningin- moeder Helena, vertoefde voor zijn vertrek naar Southampton, waar hij zich zal in schepen aan boord van de „Queen Elisa beth" voor zijn reis naar Amerika. Michael legde zijn verklaring af terstond nadat hij was teruggekeerd van een lunch met de Engelse koninklijke familie. Na de voorlezing drongen de verslaggevers op de ex-koning toe om hem vragen te fctellen, dóch zijn secretaris kwam tussenbeide en verklaarde „dat de koning geen vragen wil de beantwoorden. De koning wil dat de wereld dit verneemt, doch het is hem niet mogelijk eefi persconferentie te houden." In de verklaring zeide de ex-koning, dat hij zich niet gebonden acht aan zijn abdi catie, omdat deze hem was opgedrongen. Hij zei, dat deze abdicatie hem met geweld werd opgedrongen door een regering die aan de macht geholpen was en gehouden werd door een buitenlandse mogendheid, een regering, die absoluut niet de wil vair het volk vertegenwoordigde. Bloedvergieten als alternatief. .,Op de ochtend van de dertiende Decem ber 1947 legden Petru Groza en Georhiu Dej mij de tekst voor van mijn troonsaf stand en dwongen mij deze ogenblikkelijk te tekenen. Zij kwamen op het paleis aan nadat dit omsingeld was door gewapende detachementen en verklaarden dat zij mij verantwoordelijk zouden stellen voor het bloedvergieten dat zou volgen als conse quentie van de instructies die zij reeds had den uitgevaardigd voor het geval ik binnen een zekere tijd niet tekende. Deze daad werd mij opgelegd door een regering, die absoluut niet de wil vertegenwoordigt van- het Roemeense volk. Deze regering heeft de eed welke haar bindt gebroken, de eed, waarin zij beloofde de politieke vrijheid van het Roemeense volk te eerbiedigen. Zij heeft de verkiezingen vervalst, en de demo cratische politieke leiders, die het vertrou wen van het volk genoten, weggevaagd. Het opzijschuiven van de monarchie vormt een nieuwe daad van geweld in de politiek ter knechting van Roemenië. In deze om standigheden acht ik mij zelf op geen enkele wijze gebonden door deze daad, die mij werd opgedrongen. Ik ga voort het Roe meense volk met ongeschokt vertrouwen in de toekomst te dienen." SPAANS PROCES. Tegen de communistische^ leider van „het verbond van Spaanse intellectuelen", Alberdi, die met 13 leden van het verbond voor de krijgsraad te Madrid terecht staat, is 30 jaar gevangenisstraf geëist. Tegen drie anderen der beschuldigden werd 20 jaar geëist. Volgens de tenlastelegging zouden de 14 verdachten, van wie Alberdi de enige communist is, clandestien propaganda- vlugschriften hebben uitgegeven. Burgemeesters in de kleren gestoken De burgemeesters Oud' en Matser zijn Woensdag na hun bezoek aan Holland in Michigan te New York teruggekeerd, van waaruit zij veertien dagen geleden hun rondreis langs de grote Amerikaanse ste den begonnen. In Holland waren zij de gasten van bur gemeester Ben Steffens, die hen op het stadhuis verwelkomde. In Grand Rapids waren aan de leden van het gezelschap nieuwe- costuums aan geboden, in Holland werden hun schoenen ten geschenke gegeven. OPROEP AAN DE PRAAGSE STUDENTEN. De plaatsvervangende rector en hoofd der professoren van de Karei-universiteit in Praag, heeft een oproep tot de Praagse studenten gericht, waarin hij hen aan spoort hun studies te hervatten. „Voeg u niet bij hen die tegen de volksdemocratie zijn en wees niet bevreesd", zo luidt de oproep, „de vrijheid van wetenschappelijk onderzoek is gewaarborgd". De rector van de universiteit, dr. Englis en verschillende professoren zijn kortelings van hun functie ontheven. Nieuwe Russische protestnota aan Washington Radio Moskou meldde Donderdagavond, dat Rusland opnieuw een protestnota aan Washington gezonden heeft aangaande de schendingen fioor de Amerikaanse lucht macht van de vrijheid der koopvaardij. De tekst van de Russische nota luidt: „Amerikaanse vliegtuigen blijven de vrij heid van de koopvaardij schenden. Zoals reeds eerder gezegd is, schenden Ameri kaanse vliegtuigen bij voortduring de vrij heid van de koopvaardijschepen, door in de Gele Zee en de Japanse-Zee boven de sche pen te blijven cirkelen, tot laag over de schepen heen te vliegen en somtijds op de schepen te duiken." - Naar verluidt zou de Amerikaanse rege ring op de op 30 Januari gezonden Sovjet nota over hetzelfde onderwerp nog niet geantwoord hebben, waarom deze nieuwe nota gestuurd werd. (United Press.) Uitslaande brand in IJmuiden Omstreeks het middaguur brak brand uit in de bovenverdieping van de drukkerij „Sinjewel en Vermandere en Zonen" aan het Willemsplein in IJmuiden, die zich uit breidde tot een uitslaande brand. De brandweer is met groot materieel aan de blussing begonnen. Zeven beschikkingen Tsjechoslowaakse gezant motiveert zijn aftreden De Tsjechoslowaakse gezant in Den Haag de heer Serge Ingr heeft zijn aftreden als volgt gemotiveerd: „De huidige regering van Gottwald ver kreeg haar macht door een Vooraf over wogen staatsgreep, nauwkeurig voorbereid in ieder onderdeel en uitgevoerd door de politie en gewapende communistenbenden, tegen de wil van de grootste meerderheid van het Tsjechoslowaakse volk. Ik kan die regering derhalve niet erkennen en erken ze ook niet als een legale Tsjechoslowaakse regering in overeenstemming met de grond principes der democratie." Aanvaring in de mist De „Ossendrecht" en de „Eemland" zwaar beschadigd In de afgelopen nacht om kwart over twee is het ss. „Eemland", dat in de mist nabij IJmuiden voor anker lag, aangevaren door het ss. „Ossendrecht". De „Eemland" heeft zware schade aan stuurboord bij het achterschip boven de waterlijn. De Ossendrecht werd eveneens zwaar beschadigd aan stuurboord van het voorschip. Geen der beide schepen maakt water en zij hebben geen assistentie nodig. De mist maakt het binnenlopen nog onmogelijk. Na het reeds eerder gepubliceerde Be- slüit Demobilisatievoorziehingen 1948 is verschenen een zevental demobilisatiebe schikkingen. No. 1 bepaalt het bedrag van de uitke ring-ineens bij ontscheping op honderd gulden. De premie voor iedere maand wer kelijke dienst in Indië mits op goede wijze vervuld bedraagt tien gulden, met een maximum van drie honderd gulden. Beschikking no. 2 bevat bepalingen be treffende de verstrekking van een burger- costuum, honderddertig extra-textielpun ten en een schoenenbon. 5 Beschikking no. 3 wil de scholing van gedemobiliseerde arbeidskrachten op 'rijks werkplaatsen of in het particulier bedrijf bevorderen door het toekennen van een vergoeding bij de rijkswerkplaatsen en een trainingstoeslag bij het bedrijf. Beschikking no. 4 bevat de overbrug gingsregeling voor demobiliserende mili tairen, die bij hun overgang naar de bur germaatschappij nog steun blijven behoe ven. Aan kostwinners kan de eerste zes maanden 80 pet. en de volgende zes maan den 60 pet. van het laatstgenoten militaire inkomen in Nederland worden verleend. Niet-kostwinners wordt de eerste drie maanden 80 pet., de volgende drie maanden 60 pet. verleend. De inkomsten van de ge- demobiliseerden zelf worden voor twee derde en voor zover zij uit arbeid verkre gen zijn ten volle in mindering gebracht. Het geheel der inkomsten mag daarbij ge durende de eerste zes maanden niet stijgen boven 90 pet. van het laatste militaire in komen en de volgende zes maanden niet boven 70 pet. Voor de niet-kostwinners zijn deze perioden telkens drie maanden. Het totaal uit te keren bedrag mag niet stijgen boven 75 gulden per week. Om voor deze overbruggingsuitkering in aanmerking te komen is de gedemobiliseerde verplicht zich als werkzoekende te doen inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. De gede mobiliseerde, die niet verplicht is zich als werkzoekende te doen inschrijven, kan in aanmerking komen voor een voorschot. Beschikking no. 5 beoogt gedemobiliseer- den in staat te stellen te studeren of een eenvoudige vakcursus te volgen. Voor het volgen van hoger of middelbaar onderwijs kan onder bepaalde omstandigheden een renteloos voorschot worden verstrekt van ten hoogste veertienhonderd gulden per jaar. Van elk voorschot kan vrijstelling van terugbetaling worden verleend. De studie toelagen voor vakcursussen worden in de regel zonder verplichting tot terugbetaling verstrekt. Het maximum bedraagt hier vijf honderd gulden. Verzoekschriften moeten bij de minister van Oorlog respectievelijk van Marine worden ingediend. Beschikking no. 6 regelt de tegemoet koming in de kosten van een vrijwillige ziekteverzekering. Deze tegemoetkoming bedraagt een gulden per week. Beschikking no. 7 bevat een regeling om trent de taak, samenstelling en werkwijze van de raad van advies inzake demobili satievoorzieningen. Labour behoudt parlements zetel bij tussentijdse verkiezing De Britse Labourpartij heeft bij een tus sentijdse verkiezing te Wigan de Lagerhuis zetel van deze plaats behouden. De Labourcandidaat verwierf 28.941 stemmen, en zijn conservatieve tegenstan der verkreeg 17.466 stemmen. Twee andere candidaten, onder wie een communist, verloren hun borgsom, daar zij het minimum aantal stemmen niet wisten te behalen. Bij de 38 tussentijdse verkiezingen, die thans sinds de algemene verkiezingen van 1945 zijn gehouden, heeft de Labourpartij slechts éénmaal een zetel (die van Camla- chie) verloren aan de Conservatieven. Negentien personen werden gedood bij de vliegramp op het Londense vliegveld. Een Belgische Dakota miste de landingsbaan en stortte neer in de mist, waarna de machine in vlammen opging. Slechts drie inzitten den ontsnapten aan de dood, doordat zij bij het neerstorten uit het vliegtuig geslingerd werden. - De overblijfselen van het uit gebrande wrak. Het woord is aan Voltaire Wantrouwen nodigttot verraad. Raadselachtige explosies van munitieopslagplaatsen in ►Italië Vier soldaten verdwenen spoorloos en een groot aantal anderen werd ernstige gewond toen een militaire opslagplaats van munitie Donderdag in de vroegte te Arci- sate, 40 km ten Noorden van Milaan in de lucht vloog. Arcisate ligt 10 km van de Zwitserse grens. Dit is de derde explosie in de omgeving van Milaan sedert October 1947. Politie, brandweer en soldaten voerden een wan hopige strijd tegen de vlammenzee, nadat drie van de 20 opslagplaatsen met een ge weldige klap in de lucht waren gevlogen. De explosie was zo hevig, dat in Milaan de ruiten trilden. In het dorpje Arcisate werden tal van huizen ernstig beschadigd en geen ruit is er heel gebleven. Plaatse lijke militaire autoriteiten melden, dat vier schildwachten, die de opslagplaatsen be waakten, verdwenen zijn. Men vreest, dat zij bij de ontploffing zijn qmgektjmen. (Un. Press.) Maandag wordt interim-regering geïnstalleerd De Commissie van Goede Diensten heeft uitvoering gegeven aan de opdracht, die haar in de laatste vergadering van de Veiligheidsraad werd verstrekt en die het totstandkomen van de staten West- Java en Madoera tot onderwerp had. De opdracht luidde inlichtingen in te winnen en een rapport uit te brengen over de tot standkoming van deze staten. De Commis sie heeft thans de Nederlandse en repu blikeinse delegaties verzocht een politiek rapport aan haar te leveren over de crea tie van deze staten. Van Nederlandse zijde wordt erop gewezen, aldus United Press, dat het decreet tot vorming van de staat West-Java nog niet is uitgevaardigd. Dit is echter een zuivere formaliteit geworden nadat een volksvertegenwoordiging is er kend en een staatshoofd is aangewezen. Over de verkiezing van Wiranata Koe- soemahtot staatshoofd van de negara West-Java, seint het AFP onder andere het volgende: Deze verkiezing wordt beschouwd als een sensationele gebeurtenis, gezien de persoonlijkheid van het nieuwe staats hoofd. De overwinning van Wiranata Koe- soemah is te opmerkelijker, omdat hij het pro-republikeinse hoofd zal worden „d'un état d'inspiration hollandaise". Aneta meldt nader, dat door de voorzit ter van het voorlopige parlement drie par lementsleden zijn aangewezen die naar Djokja zullen vertrekken om aan Wirana ta Koesoemah het verzoek over te brengen zijn benoeming te aanvaarden en te vragen zo spoedig mogelijk naar Bandoeng te komen. Zoals bekend verklaarde Wiranata Koesoemah reeds enige tijd geleden te Djokja, dat hij bereid was naar Bandoeng terug te keren „indien mijn volk mij roept". Inmiddels wordt bericht dat het nieuwe staatshoofd zijn benoeming heeft aange nomen. Nederlandse kringen te Batavia hebben volgens U.P. verklaard, dat de installa- Dienstplichtigen werden ten onrechte afgekeurd Vier inwoners van Enschedé, waaronder een arts, zijn zoals reeds gemeld werd, ge arresteerd omdat zij tegen grote geldelijke beloningen jongemannen adviezen en at testen verstrekten, welke er toe leidden, dat de betrokkenen voor de militaire dienst werden afgekeurd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort en het is waarschijn lijk dat de dienstplichtigen, die op onregel matige wijze werden afgekeurd, opnieuw voor de keuringsraad zullen moeten ver schijnen. De zaak is aan het licht gekomen, toen zekere S. uit Enschedé voor de keurings raad verscheen en een doktersattest toonde, volgens hetwelk hij aan een bepaalde kwaal leed. Bij het onderzoek bleek daar van evenwel niets, zodat de jongeman werd goedgekeurd. Men kreeg argwaan tegen de arts, die het onjuiste attest had verstrekt. S. werd aan een verhoor on derworpen en bekende tenslotte, dat hij f 3500 voor het attest had moeten betalen. De Enschedese dokter C. A. G. B. werd daarop gearresteerd. Er bestaan sterke aanwijzingen, dat deze arts, die vorig jaar zitting had in de militaire keuringsraad te Enschede, in deze functie ernstige fraude heeft gepleegd door dienstplichtigen af te keuren tegen hoge beloningen. In elk ge val staat het vast, dat hij, toen hij geen deel meer uitmaakte van de keuringsraad, valse attesten heeft afgegeven en aan dienstplichtigen adviezen heeft gegeven omtrent de wijze, waarop zij een of andere kwaal moesten voorwenden. tien van de uit zeven leden bestaande voor lopige interim-regering der toekomstige Verenigde Staten van Indonesië Maandag in Batavia zal plaats hebben. De republiek is niet in de voorlopige interim-regering vertegenwoordigd. De zeven leden, die de onderscheidene Indonesische staten ver tegenwoordigen, zullen de rang van minis ter bekleden. Conferentie geëindigd De staat West-Java zal voortaan „Negara Pasoendan" heten, en niet „Negara Djawa Ba rat", aldus meldt de speciale correspon dent van Aneta uit Bandoeng. Heden is het voorlopige parlement van de Negara Pasoendan uiteengegaan, het geen "dus automatisch het einde is van de derde West-Java conferentie, die op 23 Februari te Bandoeng werd geopend. Ceschil tussen Engeland en Guatemala verscherpt Reuters correspondent te Guatemala meldt uit San Salvador, dat een breuk in de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Guatemala waarschijnlijk is, naar aan leiding van het geschil over Belize in Brits- Honduras. Volgens het officiële regeringsblad van Guatemala hebben Honduras, Haiti, San Salvador en Mexico zich solidair verklaard met Guatemala tegen „de Britse provocatie te Belize". De Britse legatie te Guatemala heeft ge protesteerd tegen het openen van haar post en het afluisteren van haar telefoongesprek ken. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken te Guatemala heeft de Britse dagbladcorrespondenten aldaar spionnen genoemd. Zij zijn onder zeer scherpe censuur geplaatst. Reuters corres pondent en vier andere correspondenten zijn naar San Salvador gevlogen om van daar uit over de gebeurtenissen in Guate mala te kunnen berichten. De ambassadeur van Guatemala te Washington heeft verklaard, dat zijn land de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota zal verzoeken te bewerken, dat de Euro pese mogendheden van al hun bezittingen en koloniën op het Westelijk halfrond af stand zullen doen. De tweede Britse nota aan de regering van Guatemala binnen twee dagen is gis teren in Guatemala door de Britse gezant Gallienne ingediend, aldus een woordvoer der van het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken. In deze nota wordt het protest van Gua temala tegen het zenden van de twee Britse kruisers naar Belize, de hoofdstad van Honduras, en tegen het landen aldaar van troepen, verworpen. Benesj moet blijven rusten Voorspel van zijn aftreden?! Van de zijde van het Tsjechoslowaakse ministerie van voorlichting wordt ver klaard, dat de artsen van president Benesj hun patiënt „volstrekte rust" hebben bevolen. Volgens het Parijse blad „Combat" zou president Benesj Zondag aanstaande officieel aftreden. Zijn opvolger zou worden de huidige minister van On derwijs, professor Njedli. NOG WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Weer lichte vorst in de nacht en na het optrekken van de mist flink op lopende temperaturen, geinig wind. 6 'Maart: Zon op 7.16 uur, onder 18.28 uur Maan op 6.09 uur, onder 13.20 uur x>Mocoeoooed! oxcccoooaxcexr<

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1