c J Taxi tel 4333 Brand bij Sinjewel Met het oog op Mars Vallen Zondag de beslissingen? Sport in het kort Twee gewonde schepen in de Noordersluis OLD CLOTHES NEW PANDA EN DE PROFESSOR ZATERDAG 6 MAART 1948 IJ MUIDER COURANT IN DE WERELDPOLITIEK: „Het koloniale tijdperk is ten einde". Dat is een frase die sommigen onaange naam in de oren klinkt en inderdaad vaak misbruikt wordt om de mogendheden, die toevallig nog een erfenis uit dat tijdperk te beheren hebben, in het vaarwater te zitten. De Russische afgevaardigden ge bruikten haar nog al vaak in de UNO en de Veiligheidsraad en bij voorkeur, wan neer zij kracht kon bijzetten tot de sug gestie, dat de West-Europese grote mo gendheden steunen op een wankel stelsel van kapitalistisch-imperialistische absur diteiten, dat eerstdaags zou instorten. „Het koloniale tijdperk is ten einde" was ook het schild, waarachter communistische raddraaiers in Australië zich verschansten toen zij een motief zochten voor de bena deling van een „kapitalistisch" land als Nederland door weigering om Nederlandse schepen te laden of te ontladen. Bij deze en alle andere misbruiken van de aange haalde zinsnede mag echter toch één feit niet uit het oog worden verloren, namelijk dathet koloniale tijdperk inderdaad ten einde is. Want wanneer zich in de we reldgeschiedenis ooit een evolutie duide lijk en in betrekkelijk korte tijd gedemon streerd heeft, dan is het wel deze geweest. Als een zandstorm over de woestijn is de afkeer van het koloniale.systeem over de wereld gegaan en er is geen gebied op de aardbol waar de bewustwording van het feit, dat de verhouding „moederland en kolonie" een verouderde en tot verdwijning gedoemde verhouding is, zich niet een weg gebaand heeft. Dat zij niet overal tot een onmiddellijke en gedecideerde overwinning heeft geleid, is begrijpelijk, wanneer men de strijd beschouwt die in het algemeen het nieuwe steeds tegen het oude te voe ren heeft om zich de plaats te veroveren die het toekomt. Er is echter een verschijn sel. dat bij het doordringen van de a-kolo niale gedachte als een krachtige katalysa tor heeft gewerkt en dat wellicht voor een groot deel een ontwikkeling' zoals die in India. Indonesië, Indo-China, de Philip- pijnen, IJsland, Birma en -andere koloniale kwesties is te constateren, heeft bewerk stelligd. Dit verschijnsel zou men kunnen aanduiden als „concentratie-neiging", doch het daarmede niet geheel in zijn strekking en betekenis omvat. Het is, alsof de naties hun bezit in een afgerond geheel willen samentrekken, ook geografisch, misschien om lange en dus kwetsbare verbindings lijnen af te schaffen, maar in ieder geval met de duidelijke neiging tot localisatie, omperking en versteviging van hun bezit en hun wezen. Het is een politieke en in zekere zin ook ethnografische co-haesie. het samentrekken .van gelijkgerichte, ver wante en naburige krachten, die zich in hun bundeling automatisch teweerstellen tegen andere groeperingen. Er zijn spre kende en verduidelijkende voorbeelden van. Engeland, met zijn wijdverspreid en verbrokkeld imperium, gaf belangrijke de len prijs'aan de nationale inheemse bewe gingen met een merkwaardige en prijzens waardige bereidheid maar toonde als onmiddellijke reactie een sprekende nei ging tot inter-Europese groepering, voor namelijk met die volken, die het ecoho- misch, politiële en geografisch het meest nabij stonden. Nederland, dat vlak na de oorlog pogingen deed om een oude toe stand te herstellen doch spoedig onder de indruk kwam van de stromingen in eigen en overzees gebied, toonde en toont op het ogenblik de geneigdheid tot diezelfde Europese concentratie, met^ gelijktijdige belangrijke .ontspanning van zijn greep om de „gordel van smaragd", en zijn zeggen schap in de West. Rrankrijk spendeerde nog een kostbare strijd en vele levens in Indochina, maar die stuiptrekking van een De radio geeft Zbndag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 9.30. 13.00, 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8.15 Piano. 8.25 Hoogmis. 9.45 Clavecimbel. 10.00 Gereformeerde kerkdienst. 11.30 Gewij de muziek. 12.15 Apologie. 12.30 Lunchcon cert. 13.35 Pianosonate, Chopin. 14.00 Luister spel. 14.35 Peter Pears, tenor, Benjamin Britten, piano, Thomas Magyar, viool, Hans Schouwman, piano. 15.15 „Demobilisatie", klankbeeld. 15.45 Platen op verzoek, 16.10 Gumar Knös: Wereldfederatie. 16.25 Vesper. 17.00 Ned. Hervormde kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Sweelinck. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.50 Sport. 20.05 Gewone man. 20.20 „Ben Hur", luisterspel. 21.25 Kamer orkest en sopraan. 22.07 Actualiteiten en Avondgebed. 22.55 Handel en Mozart. 23.30 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende toren. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Bach op verzoek. 9-45 Geestelijk leven. 10.00 Mozart en Schubert. 10.30 Brieven van Zola. 11.00 Populair con cert. 12.30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Spoorwegen spre ken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Kamerorkest m.m.v. Piet Lentz. cello. 15.45 Filmpraatje. 16.00 Dansorkest. 16.30 Sport. 17.00 Meisjes koor. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 In gesprek met de lezer. 18.30 Gelijkenissen. 19.00 Studiodfenst. Prof. G Sevenster over ..De zaligsprekingen". 20.15 Walsen. 20.45 Hersengymnastiek. 21.20 De speeldoos. 21.40 „De kinderen van kapitein Grant", luister spel. 22.25 Rosamunde strijkkwartet van Schubert. 23.15 Tsjaikofski. Maandag 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Koor, 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Haydn. 9.15 Voor zieken. 9.30 Symphonie- concgj-t. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.15! Voorlezen. 11.35 Trio. 12,00 Zang. 12.15 Ensembzle 12.55 Bach-koraal. 13.15 Piano en orgel. 13.4-5 Koperkwarlet. 14.00 Voor scholen. 14.35 Oude muziek. 15.05 Lichte muziek. 15.30 Quatre mains. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Brahms. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Orgel. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Piano. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 De rattenbestrij ding. 20.15 Van Beethoven. 21.00 Mej. dr. G. H. J. van der Molen: „Vrede als werk der gerechtigheid". 21.30 Hoornkwartet van Mo zart. 22.00 Cursus kerkelijk orgelspel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Schaken. 23.40 Ka merkoor. 23.30 Populaire platen, HILVERSUM n. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw.-10.4-5 Voor zieken. 11.20 Engelse muziek. 11.45 Kort verhaal. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weer. Voor het platte land. 12.38 Swingkwintet. 13.20 Tango's en rumba's. 14.00 Gijs Beths. viool, 14.30 School arts geeft raad. 14.45 „Acis en Galathea" van Handel. 16.05 Luisterspel. 16.30 Lichte mu ziek. 17.00 Gespeelde fabel. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Dansorkest. 18.20 Lichte muziek. 19.00 Het communistisch manifest, klank beeld. 19.30 Herm. Schev, bas. 20.15 Cabaret. 20,45- Radio-debat. 21.05 ..Roussalka" opera van Dvorak. 21.45 Metropole-orkest. 22.15 Koos Vorrink spreekt over „Achter het ijzeren gordijn". 22.30 Lichte muziek. 23.15 Concert voor orkest van Bela Bartok., 23.45 Panzéra zingt. niet te continueren conservatisme heeft zichzelf reeds door het onbelangrijke re sultaat als overbodig en nutteloos gebrand merkt. Datzelfde Frankrijk heeft zich niet verzet tegen het opkomend getij van de Europese concentratie, het levert zelfs de voormannen van de idee der Europese federatie. Als er in Europa koloniale ge bieden van overzeese moedesianden lagen, zouden zij op dit moment door de Europese mogendheden worden aangetrokken als eigen bloed en eigen grond waarschijn lijk onder dezelfde verschijnselen die zich thans voordoen rond de Zuid-Amerikaanse gebieden die in de staatkundige cirkel van Europese mogendheden liggen. Brits-Hon- duras wordt begeerd door Guatemala. Dit land is eenvoudig gegrepen door de con centratiekoorts en het veroordeelt dien overeenkomstig het feit, dat er in Zuid- Amerika een stukje Engeland ligt, als een onlogisch, onnatuurlijk en voor correctie vatbaar feit. Wat het dan eigenlijk ook isHet zal een harde noot voor de Britten zijn, de intimidatie en de dwang te verdragen, waarmede Guatemala pro beert dat stukje Honduras tot zich te trek ken. Maar zij zouden dat stukje misschien liever kwijt dan rijk zijn. Het is econo misch niet de moeite waard, strategisch nog minder en verder helemaal niets. De neiging, tot afronding en samentrekking heeft een tijd geleden de Amerikaanse staten in het bekende Pan-Amerilcaanse verdedigingspact bijeengedreven en de stukjes land, die daarbuiten vallen door een gril van de historie, zijn doornen in de Amerikaanse ogen. De Zuidpool-kwes- tie tussen Engeland en Chili-Argentinië is eveneens uit dit gezichtspunt te ver klaren. „Het koloniale tijdperk is voorbij". Engeland heeft aan de Zuidpool geogra fisch niets te maken. Zuid-Amerika wel. Zuid-Amerika beeft zich geëmancipeerd, het is zelfbewust geworden. Het laat zich geen happen uit het lichaam scheuren en de oude koloniale mogendheden zullen daaraan moeten wennen. Zij zullen ook moeten wennen aan een algehele hergroe pering van hun belangen, potentie en gebieden. Het verkeer en de techniek hebben de politieke achterlijkheid van de wereld verdreven. De oude Europese ont dekkingsreizigers en Pieterszonen Coen hebben geen school meer door gebrek aan leerlingen. Want die leerlingen zouden geen emplooi meer kunnen vinden. Wat of wie zouden zij moeten koloniseren? Mars wellicht, in de toekomst. Misschien ook is dat niet nodig en kunnen wij nog wat van de Marsisten leren. In ieder ge val zou er bij een inter-planetair verkeer één ding duidelijk gedemonstreerd kunnen worden: Dat de neiging tot afronding, sa mentrekking, de staatkundige co-haesie, een alleszins natuurlijke zaak is, die be sloten ligt in de schepping. Twee bollen in de ruimte. Ieder het zijne en verder een' hartelijke omgang met elkaar als twee gelijkberechtigden. Als twee mensen die niets over elkaar te zeggen en niets van elkaar te vorderen hebben, doch al leen maarop elkaar zijn aangewezen om te blijven leven. Zo zal het eens. ook op onze wereld wor den. Maar voor het zover is zal er nog dikwijls gezegd moeten worden: „Het ko loniale tijdperk is voorbij". J. L. Voetbal Twee kampioenen in Haarlem? Twee kam- nioenen in Rotterdam? Een kampioen in Haarlem en één in Rotterdam? Deze vragen zijn in de afgelopen week veel gesteld. Aan een voorspelling durven wij ons-niet wagen. De kans bestaat echter, dat de beslissing Zondag nog niet gevallen is. want Haarlem en Xerxes kunnen gelijk eindigen, evenals EDO, Feijenoord en zelfs DFC. Met spanning wachten wij de resultaten af. VSV en Stormvogels, die respectievelijk tegen De Volewijckers en DWS spelen, heb ben het rustiger. Mogelijk eindigen de ont moetingen in-een gelijk spel. Van belang is de wedstrijd RCHSW in de tweede klas niet, maar mogelijk zullen de Haarlemmers trachten de Schiedammers de eerste nederlaag in dit seizoen toe te bren gen. Voor De Kennemers staat een belang rijke ontmoeting op het programma, n.l. een uitwedstrijd tegen Scheveningen. Wordt ver loren, dan zullen de Beverwijkers op de laatste plaats eindigen. Velsen trekt naar DCV. In de derde klas wordt het restant van de ontmoeting BeverwijkRipperda gespeeld op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Mgt de stand 21 voor Beverwijk wordt begon nen. De strijd duurt 25 minuten. De strijd in de Noordelijke eerste klas zal beslist worden. Heerenveen, dat een voor sprong heeft van één punt, krijgt Be Quick in de laatste competitiewedstrijd op bezoek. Zullen de Groningers voor een verrassing zorgen? VOETBALCOMPETITIE OP 14 MAART GAAT DOOR. Voor Zondag 14 Maart, als te Antwerpen de landenwedstrijd België Nederland wordt gespeeld, welke per radio zal worden uitgezonden, heeft het bestuur van de KNVB een normaal competitiepro gramma vastgesteld, met dien verstande, dat de clubs, die spelers voor het Nederlands elftal hebben afgestaan, vrijstelling verkrij gen De bedoeling is om de competitie zo snel mogelijk te besluiten, ten einde een aan vang te kunnen maken met de bekerwed strijden. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Slechte start van „Haarlem" Hoewel in de tweede klasse C de uitslag Kennemerland IIDe Torens I nog niet definitief is, (voorlopig 351, is het zeker, dat Kennemerland II degradatiewedstrijden moet spelen. De Torens I is n.l. zeker van gelijk spel, en dit is net voldoende om de dans te ontspringen. In de 3e klasse A besloot Bloemendaal III het seizoen met een nederlaag van 6'i31-- tegen Hoogovens II. In de 3de klasse B ontweek Spaarndam in zijn laatste wedstrijd nog net het gevaar, door PEN met 5 IS—4'.4 te kloppen. Laatst genoemde vereniging zal de gang van zaken wel minder kunnen waarderen, want zij is nu gedoemd tot het spelen van degradatie wedstrijden. ASC IV werd kampioen van de-vierde klas B en Haarlem VI in de vierde klas E. Haarlem I is de selectiewedstrijden om het kamipoenschap van de NHSB slecht begon nen. De Haarlemmers kwamen tegen Caïssa met niet minder dan 30 achter te staan. Het plein voor hun moreel, dat zij daarna dapper volhielden. De achterstand werd ver kleind tot 3—2, bij welke stand werd afge broken. De Haarlemmers hebben nog een kleine kans op een overwinning. Gymnastiek Jaarvergadering Turnlust" In de jaarvergadering van de gymnastiek vereniging „Turnlust", welke onder leiding van de heer A. Wildschut stond, werden de verslagen uitgebracht. Ze getuigden van grote activiteit van het bestuur en de adspi- ranten-commissie. Door het optreden in de Sportweek dat een succes was. steeg het ledental. Een verteranenafdeling is op 1 Januari opgericht en de oprichting van een afdeling dames seniores is in voorbe reiding. De technische resultaten waren in en buiten Haarlem zeer goed geweest. Ook werden weer na 10 jaar met de wandelsport goede resultaten bereikt. In de onderlinge wedstrijden wonnen de bekers mejuffrouw A. v, d. Vliet en de heer J. Roodenburg. De af tredende bestuurs- en commissieleden wer den bij acclamatie herkozen. De jaarlijkse Propaganda Uitvoering is bepaald op 13 Maart. SAMENSTELLING VOORLOPIG H. K. B.- TWAALFTAL. Zondagmiddag 7 Maart speelt een voorlopig twaalftal van de Haar lemse Korfbalbond een oefenwedstrijd tegen Sport Vereent 2. De ploeg is als volgt samen gesteld: Aanval. Dames:- A. Slijger en J. Wehnes (beiden Haarlem); heren: Ch. v. d. Kamp en J. Drogtrop (beiden O'kwartier). Midden. Dames: M. Oudejans (Aurora) en W. Jansen (Watervliet); heren: K. v. Dijk (Aurora) en W. Berghuys (Watervliet). Ver dediging. Dames: J. BoxmanWesseling en B. HoferTrap (beiden N. Flora); heren: J. Thuis (N. Flora) en W. v. d. Bel (Animo Ready) Reserves: Mej. E. Eekhout (Haarlem) en H. Thuis (N. Flora). DE KLAP IN DE MIST „Eemland" en „Ossendrecht" naar Amsterdam {Van een verslaggever) In de grote kolk van de IJmuider Noor dersluis lagen Vrijdagmjddag twee toege takelde schepen: dc witte „Eemland" van de Koninklijke Hollandse Lloyd en de som ber-zwarte „Ossendrecht" van de stoom vaart maatschappij „De Maas". In de mistige na!cht van Donder dag op Vrijdag hebben deze twee knapen respectievelijk 4188 en 5207 bruto regis- terton elkaar zwaar beschadigd: dc Eemland" lag bij dc boei, even buiten de pieren voor anker, toen de „Ossendrecht" aan het achterschip met een hevige slag op haar in voer en dc scheepshuid van de aangevarene door de steven van de „Os sendrecht" aan stuurboordszijde als een blad papier werd afgeschilferd, zodat de stokersverbiijven en dc proviandruimte bloot kwamen. De „Ossendrecht" kreeg door de klap, die zelfs in IJmuiden hoorbaar is geweest, een gapende scheur aan de rechter voorkant, maar beide beschadigingen waren ver bo ven de waterlijn, zodat sleep- of redding- bootassistentie niet nodig was. Op het moment dat de onfortuinlijke sto mers in de grote sluis geschut werden om naar Amsterdam te varen, waar zij gelost worden, passeerde de Duitse coaster „Methan" de middensluizen. Dit scheepje liep enige tijd geleden tijdens een botsing met een Engelse vrachtboot een zwaar ge deukte neus op en zo herbergden de sluizen op dat moment drie gekreukelde zeesche pen. Waaruit blijkt, dat het de laatste tijd op de Noordzee wel „druk" met de onge lukken is. „Het leek wel een mijn" Toen de „Eemland" met haar zware wonde in de sluis lag, hebben wij de stoker Flandua, die op het moment van de aan varing net een paar minuten te kooi lag, naar zijn ervaringen gevraagd en hij ver telde van de „doffe dreun", die hem' uit. zijn bed slingerde en de directe gedachte aan een ontploffende mijn. Deze gedachte flitste trouwens kapitein Schuite ook direct door het hoofd, toen de schok hem eveneens tegen de grond slinger de. H^t grootste gedeelte van de bemanning heeft trouwens na het ongeluk naar de VOOR Ie KLAS MAATWERK J. ZONNEVELD KANAALSTRAAT 54 DAMES- EN HERENKLEERMAKER Water- en vuurschade op f50.000 geraamd Gistermiddag om kwart voor één brak, zoals wij 'in ons vorige nummer nog konden melden, op de zolderverdieping van drukkerij Sinjewel te IJmuiden brand uit. Men heeft vage vermoedens, dat het nagloeien van een kwikdamp lamp der lichtdrukkerij de oorzaak is, omdat de vuurhaard in deze afdeling bleek te' liggen. Het wordt echter evenmin tot cle onmo gelijkheden gerekend, dat kortsluiting tot deze voor de firma Sinjewel ongelukkige gebeurtenis leidde. Een der aanwezige employés van de firma merkte tijdens de middagpauze, dat er iets niet in orde moest zijn in de lichtdrukke l j en' al spoedig rook men aan de brandlucht, dat er op zolder brand uitgebroken moest zijn. Met eigen schuimblussers hebben de weinigen, die in het gebouw aanwezig wa ren, geprobeerd het vuur te stuiten, maar dit vond zulle een gretig voedsel in het enveloppenmagazijn, dat de brandweer hoognodig moest komen assisteren. Met groot materieel was deze spoedig ter plaatse en met zes stralen werden de vlam men aangepakt. Ondanks dit optreden kon piet voorkomen worden,-dat de vlammen door het dak sloegen en ook uit de luiken aan de voorzijtje lekten, zodat de bovenste étage met inventaris en al uitbrandde, hoe- wel het dak niet instorte. Omstreeks twee tingen De ravage is aanzienlijk, zowel direct als indirect, want de tussen-verdieping heeft zwaar van het bluswater geleden en de opgeslagen papiervooraad moest op straat gesmeten worden. Het bedrijf zal 'enige stagnatie van de brand ondervinden, maar de administratie is tijdig in veiligheid ge bracht. De directie verwachtte echter on danks het feit, dat er voor een halve ton schade aan het perceel en de drukkerij is toegebracht, een nadeel, dat door de ver zekering wordt gedragen, dat de zaak Maandag weer op beperkte schaal kan worden geopend en dat men de week daar op al weer op volle toeren kan draaien. De nablussing nam nog geruime tijd in beslag. Op het terrein van de brand waren temidden van de grote schare belangstel lenden onder meer commissaris* J. P. Wey- burg en de Haarlemse brandweercomman dant Roelofs aanwezig. Met bet oog op de brand is de viering van het zilveren jubileum van de heer Frijn in het Thal'ia-theater uitgesteld. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 6 MAART. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Grote verwach- uur was men het vuur meester. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING Voldoet' een leder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem reiniging en perserlj KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN Rex, 7 en 9 uur: „Les Clandestins". De Pont, 8 uur: „Avontuur op Marti nique" Patronaat, 7.30 uur: Feestavond Y.B.B. ZONDAG.7 MAART. Thalia, 3 uur: Jeugdmatinee „Hij is voor de bakker". Thalia, 7 en 9.15 uur: „Grote verwach tingen". Rex, .3, 7 en 9 uur: „Les Clandestins". De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: „Avontuur op Martinique". MAANDAG 8 MAART. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur burge meester. Bioscopen, 8 uur: Voorstellingen. 24. De zwarte gedaante sprong uit één van de brandende ramen en maakte zich uit de voeten met de uitvinding onder zijn armen .geklemd. Zo zag Panda hem uit de rook te voorschijn komen en hij begreep onmiddellijkwat er aan de hand was. „Die schurk heeft brand gesticht om het appa raat nog eens te kunnen stelen!" mompelde hij. „De schurk! De.... de...." Verdere woorden ontbraken hem. Panda was spra keloos van woede. Maar hij begreep wat hem te doen stond en terwijl in de verte een brandweerauto loeiend naderde en de professor op de straat flauw viel, zette Panda de laffe dief na. Hélaas, de boef had een te grote voorsprong en hij kon zó hard lopen, dat Panda alleen maar het nakijken had. Daar kwam bij dat alle voorbijgangers en politie-agenten naar hel brandende huis liepen én dat er dus geen steun voor hem was. Eén van de brandweerlieden bracht intussen met een emmerwater de bewus teloze professor bij.... zwemvesten gegrepen, omdat een explode rende mijn niet uitgesloten werd geacht. Het is nog niet bekend, waar de schade aan de schepen hersteld zal worden. De Scheepvaartinspectie heeft het geval in onderzoek. REX draait deze week de bekende Franse verzetsfilm „Les Clandestins". Het verhaal bestaat uit een serie episoden uit de heldhaftige ondergrondse strijd tegen de overmachtige bezetter, knap gefotogra feerde taferelen, vaak adembenemend van spanning, waarbij de regisseur echter wel eens de vaart uit zijn film haalt. De held, een der kopstukken van het verzet, wordt bij een op het nippertje mis lukte overval in de drukkerij van het ille gale blad „Le Clandestin" gewond; de lieve dochter en de nerveuze zoon van een Parijs huiseigenaar vinden hem en verstoppen hem door luchtalarm geholpen! op de bovenverdieping van hun huis. Na zijn herstel gaat hij weer aan de slag: executeren van een „aanbrenger", opbla zen van eA munitietrein, gevolgd door Duitse wraakoefening op onschuldige dor pelingen, verovering van een overvalwagen met complete bemanning, en een schitte rend geslaagde inval van de „Maquis" in Duitse uniformen gekleed! in een Gestapokwartier. Tenslotte de bevrijding; het kostbaarste goed, dat een volk bezit zijn Vrijheid isherwonnen, maar ten koste van zware offers. Alleszins een bezoek waard, ook om het interessante en uitgebreide journaal, dat voorafgaat. THALIA heeft „Grote Verwachtingen" deze week; een op en top Dickens-story, dat wil zeggen de levensgeschiedenis van een mens, van zijn jeugd'naar het „volwassen zijn", vol geheimzinnige belevenissen, zo als alleen de jeugd die kan ervaren, het sprookjesachtige leven, dat schuilt en lokt achter een wereld van narigheid en dat, bij het groter worden, teruggebracht tot de ware proporties, desillusie brengt, maar toch ondanks de teleurstellingen iets goeds in zich meedraagt, dat uiteindelijk triom- pheèrt en het leven volkomen de moeite waard doet zijn. Zo is ook dit. verhaal van Pip, die via de greep van de ontvluchte gevangenisboef, belandt bij de eeuwige bruid in het „spin rag" kasteel, daar vandaan smidsleerling wordt, een fortuin ter beschikking krijgt en tenslotte weer terecht komt in 't kasteel waar zijn jeugdvriendinnetje dreigt ten onder te gaan in de muffe sfeer van niet verwezenlijkte, grote verwachtingen. Een film, zeker de moeite van het aan schouwen waard. „De Pont" voert de bezoekers-terug naar de tijd na de val van Frankrijk. In „Avontuur op Martinique" wordt een avonturenreeks verhaald, waarin Harry Morgan 1 (Humphrey Bogart) een vlotte hoofdrol speelt, daarin bijgestaan door Spriet (Lauren Bacail). Morgan, die normaal zijn snelle kajuit motorboot aan vissers verhuurt, werkt na Frankrijk's val -in de omgeving van het Franseeiland Martinique. Terugkerende van de visvangst ontvangt hij zijn hotel houder, die leider is van de Franse illega liteit. Morgan, eerst weigerachtig, aan vaardt van zijn hotelhouder en meer aan hangers van De Gaulle de opdracht De Bursac, ee"n illegaal leider, op te halen; Spriet, die, Morgan in alles volgt, wordt hem te lastig. Hij wil haar naar Amerika hebben. En de som, die hij voor zijn moei lijk karwei krijgt, wendt hij aan om haar een plaatsbewijs 'in een vliegtuig te bezor gen. Wanneer hij denkt dat alles „oké" is, blijkt dat hij misgerekend heeft, sensatio nele gebeurtenissen volgen elkander op, waarvan Morgan het middelpunt is. Zijn vriend Eddy brengt bij alle narigheid een komische noot. Uitgevaren vissersschepen Maandag 16 Februari: stoomtrawler Bergen IJM 16 naar IJsland. Maandag 23 Februari: stoomtrawler Mary IJM 61; Maria Elizabeth IJM 114; Perseus IJM 45. Motortrawler: Excelsior III KW 76. Motorlogger: Volharding KW 65. Dinsdag 24 Februari: stoomtrawler Am sterdam IJM 58; Prinses Beatrix IJM 117: Vios IV IJM 96; Neptunus IJM 87; Friesland HA 5. Februari: stoomtrawler Schoorl IJM 39; Petten Woensdag 25 Utrecht IJM 73; IJM 49. Donderdag 26 Haarlem IJM 9; Februari: stoomtrawler Rotterdam IJM 112; En Avant IJM 8; Adelante IJM 19; Limburgia IJM 54; Ita IJM 22; Libra IJM 98; Bruinvis IJM 97; Dolfijn IJM 103. Motorlogger Karei Doorman KW 227. Vrijdag 27 Februari: stoomtrawler Gloria IJM 37. Motortrawler Medan IJM 57. Zaterdag 28 Februari stoomtrawler Fla mingo IJM 25; Oostzee IJM 147. Maandag 1 Maart: 'stoomtrawler Catharina Duyvis IJM 60; Poolzee IJM 77; Horn Rif IJM 155. Motortrawler Dirkje RO 53. Motorlogger Verwachting IJM 204; Arie Nico KW 17; Hollandia KW 18; De Verwach ting KW 28; Helena KW 39; Jan KW 50; Elizabeth KW 64; Sumatra KW 86; Alida KW 91; De Vrouw Dirkje KW -104; Johanna Jacoba KW 107; Gebroeders KW 108; De Vrouw Jacoba KW 122: Petronella KW 125; Bali KW 129; Aleida KW 169. Dinsdag 2 Maart: stoomtrawler Norma Maria IJM 6; Bloemendaal IJM 71; Cornelis IJM 15; Maria IJM 95; Irene IJM 89. Motorlogger De Vrouw Marretje IJM 35"; Wilhelmina II KW 138. Woensdag 3 Maart: stoomtrawler Knikker IJM 4; Reiger IJM 106. Motortrawler Batavia IJM 99. Motorlogger Hubertha Gerarda KW 9; Rijnmond IV KW 15; Minister Colijn KW 52. Donderdag 4 Maart: stoomtrawler Hercu les IJM 196: Robert William KW 123. Motortrawler Antje RO 15; Excelsior II KW 78. Vijf millioen ton ijzer Vrijdagochtend vroeg werd de vijf mil- lioenste ton ijzer afgetapt in het Hoog- ovenbedrijf te Velsen. Het bijzondere feit werd op eenvoudige wijze in de afdeling Hoogovens gevierd. \|A DEZE WEEK van ppetllgf I 1 de IJmuider hal willen wit Li0 vertellen van de problemen dezer I landen, maar ons oog tot over de Nnl richten om te kijken naar de laatste wigheden, die Engeland zijn vissers u teert. Niet om Nederland af te vallen ginds weten ze toch wel diomrhels 1 hoe de vloot er boven op moet en met middelen de concurrentie gevoerd kan Maar goed. De nieuwigheid, die het land van John Buil bereikt in tekening en beschrijving -_ |si: .starter voor scheepsmotoren tot een 200 gang brengen van het hart van heu ondersteboven zet. De nieuwe starter werkt min of een raketprojectiel en hij werd tijde laatste oorlog in sommige vliegtuig^ tot volle tevredenheid gebruikt. Vv troon wordt „afgeschoten", zodat in een cylinder snel gaat bewegen r via een eenvoudige overbrenging U, machine zelf in verbinding staat en' feilloos doet stayten, aldus het verhaal Albion tenminste. Dat het patroon-systeem een graf tal vereenvoudigingen geeft, zal elke- chinist moeten beamen, vooral alshiin dat de nieuwe startmotor hetzelfde aw omwentelingen maakt als de hoofd-mS; en dat het dus niet langer zo gesteld j{* de electr.ische starter velo „rond" is geweest, voor de machina* slag heeft gedaan, daargelaten nog, V- machine het dan tenslotte in haar'iw haalt om aan le slaan na één slag, De we starter slingert met één patroo-^ zuigers van de hoofdmachine verschel keren op en neer. Deze interessante noviteit wordt thans meer en meerooi Engelse vissersvloot ingevoerd. maakt men de zonen van Albion v.'el e?. voor conservatief uit! Als Nederland gaat met saneringsplannen voor de vis te ontwerpen en verder de armen ovtnl kaar houdt, waait deze benaming mankeren in onze richting. Welke king niet voor cle reders bedoeld is, Een Wik achter <le schema van de Kinderpolitie Voor een zeer aandachtig gehoor w U.V.V.-leden heeft mejuffrouw A. E.i sendahl, inspectrice bij de kinderpolitie Velsen verteld van haar- werk. IJet van de kinderpolitie, aldus spreekster uje niet worden beschouwd als een speói tak van dienst, het is, evepals de zcór.J politie, een onderdeel van de recherche. r> voornaamste factor om dit weric gooj i doen is liefde voor het vak te hebben, 0:? het algemeen staat aan het hoofd van c; kinderpolitie een vrouw, die behalve:; vereiste politiediploma's, een einddiplo-j van een school voor maatschappelijk ral in haar bezit heeft. Toch is het werk politieel en niet sociaal. Mejuffrouw Rosendahl gaf een overzij! van de omvangrijkheid van het werk, di! niet slechts de criminaliteit maar ook!,; zedelijk leven omvat, waarbij Verschil va maatstaf moet worden aangelegd voor m:> derjarigen err volwassenen. Zij heelt 5 aanwezigen een interessante blik lain slaan in het uiterst moeilijke werk vc kinder- en zedenpolitie. Na de pauze heeft mevrouw Heijkw een zeer amusante schets uit" eigen w voorgedragen. De wegen worden bekeken Burgemeestér en Wethouders van Velsen hebben bekend gemaakt, dal op Maandag 22 Maart de wegen wor den „geschouwd". MARKTBERICHT 5 Maar', lil Visprijzen. Bot f21f 11,50; vleet f32—fü rog f26f 16: poontjes f 20—f Gi50; woll 13 —f49; Ham f55—f50; haai f 44-f 30; SCb tong f52f39; tongschar f70; horn IX baars f39—f21; puitaal f39: tarbot II lilu f79; tarbot III f 74—f 69; tarbot IV f71-!?, alles per 50 kg. Tarbot I f 1,80—f 1.60; heilbot f2,#-!t zalf f7.56; gr. -tong f 2,90f 2,75; md W f3—f2,60; kl.md. tong f 3.05f 2,80; kl. BI I f2,50—f2,30; kl. tong II f 2,20—f 2,05, k tong III f 1,25, alles per 1 kg. Visaanvoer. 403 kisten schol, 126 kte schar, 49 kisten bot, 64 kisten makreel Ij kisten poontjes, 51 kisten tarbot en_»U kisten heilbot. 368 kisten wijting, 1250 id® schelvis, 228 kisten kabeljauw. 280 te- koolvis, 50 kisten leng, 326 kisten harinj.:' kisten diversen. Totaal 3425 kisten. Vier schepen met f 62.952 besomming. Besomming Motortrawler: RO 46 Claesje f 14,400, Motor loggers: KW 64 f 1739; KW 23 Kustvissers: IJM 343 f340; UK 1281» UK 79 f 1670: UK 2 f 1140; UK 243 f 13iö. u 162 f450; UK 44 f290. Tewaterlating nieuwe motorloji- Maandag zal de tewaterlating plaats vi» van een nieuwe logger, welke bij de Scheepsbouwwerf De Dageraad te ws; brugge in aanbouw is voor de N.V. vufc Mij. ..Rijnstroom" te Katwijk aan Zee. schip is de eerste geheel nieuwe loggenJ na de bevrijding van stapel loopt. De „Katwyk II" weer in (ie vaan- stoomtrawler Katwijk II K W134 van Gebr. Taat waarvan op de laatste reu C; de storm .de mast was gebrv- '-" r; een nieuwe gekregen en het schip al.-;1 loop van de .volgende week wederom» vaart worden gebracht. SCHEEPVAART IJMU1DES Vrijdag 5 Maart kwamen de haven v IJmuiden binnen: Patria van Hull.'t-_^. van Rotterdam. Gloria van Dordrecht. r« van Goole. Tyro van. Dublin Amstelp'- van Fowey. Racefisher var. Londen wj: drecht van Huelva. Eemland van Amerika Roelf van Lissabon. "?v'15 Londen. Jans van Londen. King"®?.,. Londen. Rijnstroom van Londen,..„si- Caen (voor Hoogovens). Zonnewijs vs" timore. Lilly Mathiessen van- GotMJ Ornen van La Palisse. Stad Vlaardingf Hull. Hugo de Groote van Rotterdam. Vertrokken zijn: Spaarnestroom naar Chester. Gottfried naar Rotterdam. ;j. down naar Belfast. Crescendo naar Ham Amsterdam naar Kolmar. Draco naar ft r hagen. Nep tun naar Bergen. Ask naar werpen. ..„.j In de vaart gebrachte vl vaardigen. 5 Maart Motorlogger Vertrouwen K^1 schipper Jac. van Reelen, CJ. V. Mcl Noordzeevisserij en Haring-export-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2