Baggermolens en dokken r bezorgden ons. een wereldreputatie Multatuli's as in de Urnentuin bijgezet Tandarts LnDAG 8 MAART 1948 Of DE ROEM DER „ZEEPAARDEN" IJMUID ER .COURANT nd en de zeeslepers, zij sleepten voort Ut, h waarvan in •S nï ta August^ gevolgd door de „Men- steld, m en nKalmoa". baggermolen heert doorgaans S met 20 emmers, wier capaciteit een «et»™ 30 tot 50 liter, maar deze tin- si, varieert va hiklien over 128 emmers, J' «!fv,arf eré inhoud van 400 liter, waardoor 14 elk met ee miJiioen kubieke meters eet max.mum diepte van 30 t,vam de laatste van de zes 0nlanos geboinvci werden tinbaggerm Gemeenschappelijke busmaatschappij „Büliton" in Indonesië aan- «leden, in Maart 1947, vertrok- &n )aijf^ian"" en de „Menoembing", ken c de Golf van Biscaye de zee- De len"te bedraagt met minder dan d. de breedte is 20 meier, de hoogte-25 en de gevaarten zijn gebouwd vol- de meest moderne ideeën. '®Kn aldus lastbare bewijzen ran d-e Elijkheden, die Hollandse scheepswer- naam'vermogen gestalte te geven. De baggermoiens, die gedurende de ovei- at waien verzekerd voor een bedrag van 30 milHonn guiden, konden bij aankomst in Indonesië direct aan het werk gaan. Geen geringe izaak I» hei geheel zijn veertien van deze rei- ae welbekende route Oran-Port Si Aden-Colombo-Sabang thans vol- Cht reizen waarop Nederland trots kan want liet slepen van een tinbagger- ïn eist de hoogste stuurmanskunst. Sedert 1880 is men rn Nederland zeer bekwaam geworden in het sleepwerk op In de eerste jaren werd hoofdzakelijk bieeer- en havenmateriaal door deze ..zee- Sen" vervoerd en al spoedig trokken dezesiepen de aandacht van het buitenland en kreeg ons land een wereldreputatie. Hoe mei en degelijk de ontwikkelmg van de sleepdiensten groeide, komt het best tot jnn recht bij het vervoer van dokken. Dok-sleepwerk Het eerste dok dat in 1896 vervoerd moest worden van Rotterdam naar de West-Afri kaanse kust. 200 kilometer ten Zuiden van de mond van dè Congo, had een inhoud van 1350 ton. In 1928 werd een dok van 50.000 ton, in twee delen, gesleept van Engeland naar Singapore. Dit was het vijftigste exem plaar dat sedert 1896 door Nederlanders werd vervoerd. In 1939 werd door de sleepboten Zwarte Zee, Thames en Witte Zee een dok van 31,000 ton versleept van Portsmouth naar Alexandrië. Men zal zich de reis van de „Karimata" naar Indië, ongeveer tien jaar geleden, zeker nog herinneren. Bij het begin van de oorlog beschikte de internationale sleepdienst van L. Smit en Co. in Rotter dam, die al deze stoute stukjes volbracht, over een vloot van zeventien sleepboten, maar tijdens de oorlog verloor het be drijf er acht en twee moesten wegens „ver gevorderde ouderdom" op non-actief wor den gesteld. Het restant van de .sleep-vloot heeft wonderen veflricht in de laatste drie jaren. De regering heeft de schepen gecharterd om materiaal voor de dijk-dichting van Walcheren te vervoeren en dank zij de activiteit van de kapiteins en bemanningen werden deze gaten in de kortst mogelijke tijd weggewerkt. Onmiddellijk daarna stroomden de or ders binnen. De eerste van een hele serie nieuwe zeereizen was het vervoeren van eer dok van de Oostkust van Engeland naar Stockholm, welke reis al heel gauw w&'d gevolgd door een sleeppartij van een Waterloo behaalde toch nog een gelijk spel In de ontmoeting TYBB 2Waterloo 1 welke in 1—1 eindigde, had Waterloo spoe dig een achterstand van 10. Eerst tien minuten voor het einde maakte Wagenaars gelijk. Waterloo 2 stond voor een moeilijke op gave om met negen spelers, waaronder drie invallers de strijd tegen Nieuw-Vennep tot een goed einde te brengen. Er werd zelfs een voorsprong van 31 genomen, dank zij goed werk van invaller Outenaar. Daar vermoeidheid zich deed gelden, maakte hieuw-Vennep gelijk. Door hard werken va? negental bleef.de stand van 33 gehandhaafd. Waterloo 4WH 5 45; Kennemers b —Waterloo B 2—0. Engelandvaarders werden in IJmuiden gearresteerd De advocaat-fiscaal bij het. Bijzondere Gerechtshof te Arnhem heeft de doodstraf geeist tegen de Hilversummer C. J. A. M. V., wie ten laste, was gelegd dat hij tij- w-'ns de bezetting lid is geweest van de tJuitse contra-spionnagedienst. Hij had het ™uwen gewonnen van acht Amster- jongens, die van plan waren naar - nd te gaan. Toen zij zich in IJmui- osn aan boord van een door V. aangewezen vissersvaartuig hadden begeven, werden ij echter cloor de Duitsers gearresteerd. ro;-,;lva,s reeds door het Bijzondere Ge- v0! j 'n Amsterdam tot de doodstraf oordeeld, omdat hij in Hilversum dertig *pee°ldeiS in hanc*en der Duitsers had ge- nederlandse zeevis op de it f antwerpse mesthoop? p Antwerpen wordt gemeld, dat de ZGnd|ng Nederlandse zeevis, die de- RtimJ^en- U1* naar België werd ver- hproiu iuiste bestemming heeft De vis was namelijk door de Urker AnhJ~UrS V01gens °nze informaties uit bnve»i-Pen ,zeer ondeskundig behandeld en sortPri!!«n B- vatte z'j niet de gevraagde afseVPMvj a de gehele zending werd Vernietigd V°°r mensehjhe consumptie en ktein passagiersschip vaart naar batavia K.PM ?ieuw® m-s' ,>Kalianget" van de' Van rL1Svmet ongeveer zestig passagiers uit ba? koninklijke Rotterdamse Lloyd «ot erdam naar Batavia vertrokken. re°ktoi.f,!ne Passagiersschip van 1820 bruto keertn«n' jat bestemd is voor het ver- chiüel 7a? eilanden in de Indische ar- «Wiiï overtocht in ongeveer 40 17.000 tons monster van de Bermudas naar Montevideo. Een andere, maar zeker niet minder belangrijke tak van werken is het hulpverlenen aan schepen in nood. Materiaalschaarste is oorzaak dat niet alle binnenkomende aanvragen kunnen wor den beantwoord, maar het voornaamste is toch dat het bedrijf zich in zo korte tijd heeft weten te herstellen van de slagen die het in de oorlog werden toegebracht, mede dank zij de bedrijfskennis van het per soneel. Als van ouds zeilt en vaart en sleept Nederland weer op de wereldzeeën, zo kan men lezen in het interessante ar tikel van het Februarinummer van „Hol land Shipping and Trading". Inderdaad Nederland heeft zijn plaats op zee heroverd. Invasie van voor-öorlogse correspondentie Sedert enige dagen heeft „Tante Pos" in Amsterdam het extra druk en de brieven bestellers in IJmuiden krijgen ook hun deel hiervan. Er zijn namelijk stapels brieven en prent briefkaarten aangekomen, die reeds vóór de oorlog Werden verzonden aan boord van Nederlandse schepen en uit buitenlandse havens. Zo kregen wij onder meer een kaart uit Port-Said onder het oog, die afgestem peld was op 30 April 1940 aan boord van de Christiaan Huygens. De brieven kaarten zien er alle uit of ze slechts enkele dagen onderweg zijn geweest. Bij informatie bleek, dat de posterijen met de oorzaak van de vertraging volkomen onbekend zijn, maar deze is in geen geval in Nederland ontstaan. De „service" van Tante Pos is, zoals steeds uitstekend in orde en in Amsterdam heeft men op de achterzijde van de betref fende epistels een strookje geplakt: „Am sterdam, Maart 1948. Door oorlogsomstan digheden met vertraging ontvangen." Onder meer is ons een brief onder ogen gekomen van een zekere L. van Buuren, die als zeeman in 1940 een brief aan .thuis" postte en wel in Portugal. De brief in kwestie rolde een paar dagen ge leden in de bus: Wassenaarstraat 36! MARKTBERICHT 6 Maart 1948 Visprijzen: bot f 12f 9; kl. griet f 59f 53, alles per 50 kg. Tarbot f 2f 1,60; gr. tong f 2,80f 2,50; md. tong f2,95f 2,65; kl.md, tong f3,25f2,90; kl. tong I f2,55—f2,10; kl. tong II f2,20— f 1.80, alles per 1 kg. Visaanvoer. 36 kisten kabeljauw, 36 kisten wijting, 88 kisten tarbot en tong, 170 kisten schar, 132 kisten bot, 736 kisten schol. Totaal 1198 kisten. Besommingen. KW 59 f 5340; KW 166 f 5170; KW 24 f 6250; KW 162 f 5580. IJM 27 f 700; IJM 230 f 1420; IJM 5 f 2740; IJM 229 f 2140; UK 244 f 1480; UK 64 f 1630 UK 16 f 1070; HD 18 f 3616; IJM 318 f 45. Velsen Culturele films voor Papier- fabriekspersoneel In gebouw ..Concordia" is Vrijdag op initiatief van de directie van de Papier fabrieken Van Gelder Zonen aan het per soneel een filmavond aangeboden, die dank zij de culturele waarden en mede door het feit, dat met deze bijeenkomst een sociaal werk werd gediend, geslaagd is. De heer C. Pels opende namens de di rectie en zette uiteen, dat deze avond een proef betekende voor 't personeel, teneinde in de toekomst verdere plannen uit te werken. De heer Eels noemde deze eerste poging, gezien de grote belangstelling ge slaagd. De opbrengst was bestemd om de B.-kas van het Centraal Sociaal Fonds te steunen. Het programma werd met een re portage over de bouw van de majestueuze en beroemde Boulder-stuw in de Tennessee Vallei (U.S.A.) geopend. Van de muziekfilm „Toscanini dirigeert", waarin de grote meester zich en zijn mu sici, koristen en solist doet uitleven in de „vrijheidssymphonie" ging door een min der mooie geluidsweergave veel aantrek kelijks verloren. De toeschouwers kregen een aardige in druk van het wereldstad-leven in „Dit is New York". Fraaie beelden in kleuren schonk „Afri kaanse fauna", een meesterlijk opgenomen film van het leven -van verschillende die ren, die in de uitgestrekte Afrikaanse oer wouden voorkomen. Een kleuren-teken- film. met geestige tekst besloot dit film programma. tweetal Bij de Christelijk Gereformeerde Kerk te IJmuiden is voor beroep als tweetal ge steld: ds. De Ruiter uit Sneek en ds. M. Visser uit Hoogeveen. Hoogwatertyden. Maandag 8 Maart: 2.50 15.05 uur. Dinsdag 9 Maart: 3.29 15.37 uur. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. de Leeuw. Raamsteeg 19, Haarlem en A. \f. Schuit, Kastanje straat 6, IJmuider-^fist. J. A. Schiks, Iepenstraat 7, IJmuidjltt-Oosl en C. A. Ag- terberg. id. Toe'*, adrtfc: id. A. «Spijkerman, Cederstraat 12, IJmwiden-O. en J. W. Schaap, Verbenalaan 10, Bloemendaal. P. J. Velders, Hoveniersweg 40a, Tiel- en J. M. Hamers, Willemsbeekweg 14, IJmuiden-O. Toek. adres: Medelsestraat 84, Tiel. L. E. A. Sloot, Grote Hout- of Koningsweg 44, Vel- sen-Noord en C. M. Zuurbier, Corverslaan 79, Velsen-Noord. T. Mulder, Verloren van Themaatlaan 47, Velsen en H. Stuiver, id. Toek. adres:' id. Gehuwd: L. W. van SchieR. J. 'van Eg- mond; H. L. HölzkenA. Wijker; K. J. KrokkéH. A. Versteeg; G. VisserJ. J. van Dalen; L. Schellevis—C. van Keede. Geboren: E. M. Ottens-Vermaas, d., Duin weg 25, Santpoort; E. J. SliggersVer- kooijen, d., Lorentzstraat 8, IJmuiden-O.; C. Schutte—Van Egmond, z., Hagelinger- weg 178, Driehuis; C. C. Haver—Rowoud, z., Westerstraat 9, Velsen-N.; Th. H. Baar Duijvelshof, z., Walravenstraat 33, Velsen- N.; J. E. van RodenRos, zAlex. Bell- straat 6, IJmuiden; C. E. SchramaKuik, z., Hagelingerweg 198, Driehuis; J. Stevens Butter, a., Frogerstraat 20, IJmuiden; N.' Morlang—Van Beek, d., Watervlietstraat 22 Velsen-N,; L. SnelKlinkenberg, z., Ha venkade 25, IJmuiden; N. van Os—Hopman d., Planciusstr. 53, IJmuiden-O.; F. Schaap Scott, z., Van Galenstraat 25, IJmuiden- O.; L. J. Dam—Van Duijn, d., Frans Nae- reboutstraat 7, IJmuiden-O.; E. Groen Paap, z„ Pres. Krugerstraat 52, IJmuiden; L. Vreeswijk—Van Offenbeek,- d„ Wilhel- minakade 85, IJmuiden; H. M. v. Giessen Boon, d„ Stuijvezandstraat 14, Haarlem. Overleden: A. Akkerman, 38 j., echtgen. van W. Rom, Fazantenlaan 3, IJmuiden-O. J. M. A. Dries, 56 j., echtgen. van A. Keuter Tussenbeeksweg 15, IJmuiden-Oost. assenj-vana V Monument op Westerveld werd in het bijzijn van velen onthuld fabrieken willen omzet- mogelijkheden vergroten. Burgemeester en Wethouders van Vel sen maken bekend dat ter gemeentersecre- tarie (IVe afdeling) ter inzage liggen, verzoeken van: de Nederlandse Conser- venfabrïk „Neco" N.V., Trawlerkade nos. 2728 te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek voor het inkui- i van haring door het bijplaatsen van een haring-schoonmaakmachine, met een electro-motor van 2 pk. aan de Midden- havenstraat no. 54 te IJmuiden; van P. Kramer, Visconservenfabriek „Doggersbank", Industriestraat nos. 10-12 te IJmuiden, om vergunning tot het uit breiden van de fabriek door het bijplaat sen van een stoomketel (4 m2. V. O. 7 atm. druk) en van Tj. de Groot, Frans Naerebout- straat no. lL_te IJmuiden-Oost, om ver gunning tot het oprichten van een inrich ting in de werkplaats om vleeswaren te bewerken, waarin geplaatst zullen worden een rookkast, een kookketel met gasver- warming en 2 electro-motoren met een ge zamenlijk vermogen van 6 pk. Op Donderdag 18 Maart 1948. om elf uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. onteigeningsplannen "ten behoeve van Velsen's hei-bouwplan bestaat het voornemen, om enige percelen tussen de Heidestraat en de Zeeweg (IJmuiden-Oost) ten name der gemeente te onteigenen. Van 9 Maart af liggen de betreffende stukken op de secretarie ter inzage en op 23 Maart zal de gebruikelijke commissie eventuele bezwaren aanhoren. Zaterdag ruim 61 jaar na diens dood, is op Westerveld een grote schare vrienden van Eduard Douwes Dekker, schrijver van de Max Havelaar, de in zijn tijd verguisde, maar vooral „de denker Multatuli", bijeen geweest, om in de eerste plaats deze mens te herdenken en hem, door de bijzetting van zijn as*en die zijner tweede vrouw in het monument aan de vijver van Urnen- tuin V, een late maar gemeende eer te be wijzen. Er waren velen naar Driehuis gekomen en de aula van het crematorium was dan ook geheel vol, toen dr. Garmt Stuiveling, voorzitter van het Multatuli-genootschap zijn toespraak tót de „vrienden van Mul tatuli" richtte. Een warm welkom aan de talloze1' officiële vertegenwoordigers van staat en cultuur ging vooraf aan een le vensschets van Douwes Dekker, wiens werk over de grenzen van tijd of dood heen, ons is bijgebleven. Dr. Stuiveling heeft het leven van te leurstellingen, dat Multatuli onderging scherp weten te tekenen en hij kwam tot de conclusie, dat thans zonneklaar de ju ridische en de morele jufstheid van zijn in 1856 verdedigd standpunt inzake Indonesië is gebleken. Zijn verzet tegen de toenmalige sfeer, waarin Indië door potentaten en blanke heersers werd bestuurd, moest Multatuli echter met zijn levensgeluk bekopen: uit een materiële ondergang bloeide echter het kunstenaarschap van deze man eerst goed op en de „Max Havelaar" gaf hem de gelegenheid zijn felle critiek door het gezapige Nederland te slingeren. „Omkeren is mijn métier", heeft Multa tuli eens beweerd en inderdaad: hij zette de" verhoudingen in het Nederland der 19e eeuw radicaal ondersteboven. De mens Douwes Dekker was naïef, vertelde dr. Stuiveling en ook mede daardoor is er jaren lang spanning en wanbegrip tussen Velsen-Noord Junioren en adspiranten kampen om de beker Op 3 en 4 April organiseert de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. bekerwedstrijden voor junioren en adspiranten, waarin ook elftallen uit onze gemeente zijn opgenomen. De indeling is voor de junioren-groepen: Groep C: TYBB a, RCH a, WB a, Schoten a en Terrasvogels a. Groep D: DlO a. DSK a, De Kennemers a, Ripperda a en VSV a. Groep E: WE a, Onze Gezellen a, TYBB b en DSS a. Groep F: Beverwijk a, Spaarndam a, Heemstede a, EDO a en RCH b. De adspiranten spelen in de groepen: Groep C: WB a, Schoten b, Waterloo a en Spaarndam a. Groep D: RCH a, Beverwijk a. Terras vogels a en EHS a. Groep F: WB a, Onze Gezellen a, TYBB b, DSS a en TYBB c. Groep H: De Kennemers a, Bloemendaal a, Stormvogels b en RCH c. het volk van Nederland en de non-con formist Multatuli geweest. Tenslotte vond de schrijver de jeugd als klankbodem van zijn ideeën en bij zijn dood als rentenier was Nederland de weg der vernieuwing reeds opgegaan. Toch werd Multatuli ook toen nog uit sluitend beschouwd als de voortreffelijke stilist, zijn moraliserende zeggingskracht werd miskend en eerst een veel latere ge neratie heeft hem leren kennen als een van de groten uit de 19e eeuw, die in aphorismen, gelijkenissen en scherpe twist geschriften zijn genialiteit heeft botge vierd. Tot de hoofden van Lebak. Jan Musch declameerde het liedje, dat Multatuli schreef over de hoogvliegende vlinder, die tenslotte onder de hoeven van een ezel wordt vertrapt en na een puntige satyre over „de waarheid" kwam het hoog tepunt een ernstig en klemmend gezég de toespraak tot de hoofden van Lebak, zoals dit voortreffëlijke proza een dei- kernen uitmaakt van de „Max Havelaar" aan de beurt. Egbert Vos had de droefenis en. de ge temperde blijdschap van César Franck eh Bach op het orgel vertolkt in hun twee fantasieën in majeur en mineur, toen dr. Stuiveling de as van Multatuli met een eenvoudige beschrijving van diens veras sing in Nieder-Ingelheim (14 Februari 1887) aan de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding overdroeg. Daarbij toon de hij zich namen» het Multatuli-genoot schap dankbaar voor de prachtige medewer king dezer vereniging, die het zich een eer heeft gerekend, de twee urnen een waar dige plaats op Westerveld te bezorgen. Deze dank werd ook uitgebreid tot de di rectie van het crematorium en haar staf. Dr. P. H. v. Rooyen, de voorzitter van de Vereniging voor facultatieve lijkverbran ding aanvaardde de as en de voorzitter van de commissie van beheer van het crematorium, de heer J. J. Degeller, aan wier dagelijkse zorgen monument en as zijn toevertrouwd, heeft in een ernstig woord deze dag belicht. De roeping van de mens. In de urnentuin is vervolgens het stijl volle monument, een in zachte mergel uitgevoerd ontwerp van de heer A. H. Wegerif, met de gouden woorden: „De roe ping van de mens .is mens te zijn", ont huld en toen de as van Multatuli en van zijn tweede vrouw in het voetstuk was geplaatst, heeft dr. Stuiveling zijn dank gezegd voor de liefde en de eerbied, waar mee deze laatste rustplaats, die een ge dachten-centrum voor alle Multatuli- vrienden zal worden, werd uitgevoerd. Onder de véle hoogwaardigheidsbekle ders waren onder meer vertegenwoordi gers van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, van vele universiteiten, let terkundige, humanistische en andere ver enigingen en deputaties van politie en gemeente. Rillende oesters. Al lang zoekt men naar de beste manier om oesters snel te bevriezen en thans is er van de hand van de heer C. J. H. v. d. Broek f lid van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek in Utrecht) een rapport verschenen, waar in de resultaten worden behandeld. Scheveningse dode. De oude afslager van Scheveningen L. Taal, die dezer dagen overleed, is op de Algemene Begraaf plaats aldaar ter ruste gelegd. Urker in overtreding. De Urker, die met de kor in verboden water van de Zuiderzee had gevist, kreeg voor deze overtreding 300 boete. Filet vervangt. In het afgelopen weekend werden, bij gebrek aan verse vis, filets naar Tsjechoslowakije en Frankrijk verzonden. Naar Oostende. De Kastor, schipper D. Plug, is met circa 250 kisten vis in Oostende aan de markt. -Op deze Poolse trawler vaart een Hollandse bemanning. Mislukte reis. De IJmuider stoom trawler Libra (IJm. 98) is voor zijn eerste reis na de oorlog op de Noordzée-visserij geweest. De reis was niet erg gelukkig. Met slechts 180 manden vis was de trawler na tien dagen aan de markt. Beter resultaat. Met een vangst van 800 manden kabeljauw is van de Moray- Firth terug gekeerd de Neptunus IJm. 87. De „Bergen" te IJmuiden. Van de IJslandvisserij is heden teruggekeerd de Bergen IJm. 16. De trawler welke Maan dag arriveerde heeft een vangst van on geveer 1500 kisten kabeljauw, schelvis en roodbaars. Weer verse haring. Op dit moment komen de „Noord"-trawlers bij verrassing met wisselvallige vangsten verse haring binnen. De Viking-Bank had een vangst van 1500 kisten vis waaronder 700 kisten verse haring. Ook andere Noord-trawlers hebben alle wat verse haring. Vis-show. In Mei v/ordt in Scheve ningen een jubileum-vistentoonstelling ge organiseerd onder auspiciën van de Stichting Scheveningen". De expositie wordt in gebouw Padro gehouden en wel van 25 tot 28 Mei. Santpoort De rechten van de mens Voor de gemeenschap Velsen van het Humanistisch Verbond sprak dr. H. Boven kerk in „De Toorts" te Santpoort over „De rechten van de mens". Na een korte-uiteenzetting van de be ginselen van het Verbond gaf spreker in een uitvoerig betoog een overzicht van de historische ontwikkeling van de rechten van de mens, Het begin van de bewust wording van deze rechten wordt gevonden in de late middeleeuwen, zo zei spreker, toen de mens beheerst werd door zijn angst voor wereldlijke en geestelijke auto riteiten. In die tijd ontstond de gedachte van het recht van de mens op geluk, waar in tevens de erkenning besloten lag dat het voor de mens mogelijk moet zijn dit geluk te verwerven. Aan het eind van zijn rede concludeerde spreker dat hoe meer men de rechten gaat formuleren, des te meer er in wezen aan de verwerkelijking van deze rechten ont breekt. Als taak van het Humanistisch Verbond noemde de heer Bovenkerk het opkomen voor de grondrechten van de mens: recht op leven, recht op vrijheid, recht óp geluk. San tpoort-dorp youth for christ-rally Donderdagavond organiseert de „Youth for Christ-actie" een rally in het ge bouw De Toorts te Santpoort. Als spreker treedt op de heer H. v. d. Brink uit Bloe mendaal en de declamatie vrordt ver zorgd door mej. P. de Koeyer. Mevrouw C. Melis (zang) wordt aan de piano door mevrouw J. de Koeyer begeleid. Tandarts zei: „Gaat u n zitten en doet u nou niet zo knit. wat is er nou voor reden om zo a?u te doen en mond wijd open, nee. w ij d!" Tandarts rommelt in een grote, platte la. Onheilspellend geluid van allemaal, staal op staal. En ik maar met een klem in de mond en maar slikken en rechts-onder- langs kun je dan precies in die la kijljen rnet wel duizend gemene, spitse, harde, felle priemen en boor-dingen en het is precies of je aan het achterhoofd en de nek van Tandarts kunt zien dat hij van voren grijnst, wanneer hij de lekkerste, scherpste, puntigste van alle.duizend din gen voorzichtig uitkiest en prachtig in 't zicht op een porceleinen plateautje rangsohikt. Nou, zegt Tandarts ondertussen, wat denkt u nou van Praag? En wat vindt u pou van die Russen? U, als journalist, moet daar meer van weten dan een doodgewone tandarts. Maar ik vind het maar niks. En u? En „u" ligt met een beklemd muiltje achterover, de tong ferm naar beneden ge- drukt en proppen watten en droog slikken, ge kunt alleen een vreemd en dierlijk ge luidje achter uit de keel maken en denken, dat er nu een ijzeren gordijn hangt tussen de buitenwereld en dat arme kereltje,.op die stoel achteloos achterover gesmeten, die de hele wereld vergeten heeft om dat zere bekje van hem en die kiezen, die de hele wereld zijn nu en dat alle tandartsen op een hoop gedreven en geïsoleerd moes ten worden en tot overgave gedwongen. Eigenlijk moest' ik niet meer werken, zegt Tandarts. Alles wat er binnen komt, gaat toch naar Lïeftinck. Maar wat wilt u. Ik houd van mijn vak, het is een mooi en verantwoordelijk en meeslepend vak en hij zoekt een vilein boortje uit en er schittert iets onzegsbaar in zijn ogen, wan neer hij dat vlak voor uw arm en open gesperd gezichtje lekker gaat schroeven in dat ding, dat voor mijn ogen bungelt. Tandarts kan het boren niet laten. Stalin kan "het veroveren niet laten, zegt Tandarts, pat zit zo'n man in het bloed. Hij gooit zijn slachtoffers op hun rug, wan- heer die door angst gedreven vrijwillig bij hem komen. Vrijwillig, weet u en dan wordt ze de mond gesnoerd. En dan begint het uithollingsproces, zegt Tandarts, dat hebben we altijd gezien. Ge gorgelt een beestengeluid achter uit een verdroogde keel vandaan. De klem men gaan wat schuiven en drukken op het kakement van binnen. Ge ziet een wit* plafond en boomstruiken boven het mat- Kale takken, die zoals de dichters willen zich wanhopig naar de grauwe winterhemel strekken. Neen, zegt ^andarts, terwijl hij een spie gel uw mond in drijft, deze wereld is niks. Maar er is iets van vreugde achter zijn brilleglazen. Hij heeft haren in zijn neus gaten. Hij speelt wat met die vileine oeu- terdingen. Deze wereld is nik.^ meer. Niet zo krampachtig doen. uw lichaam ontspan nen. Ik zal u even pijn moeten doen. Alles gaat toch naar Lieftinck. ELIAS. Beverwijk Verleende Bouwvergunningen Opgave van per 3 Maart 1948 door Bur gemeester en Wethouders verleende bouw vergunningen: J. E. Boerlagen, Breestraat 146, veranderen voorgevel; G. van Egmond. Arendsweg 193, bouwen schuurtje; St. Joseph Rustoord, Peperstraat 17, verande ren keuken; N. Welage, Alkmaarseweg 208, bouwen schuur; E. Veen, Alkmaarseweg 67 verbouwen woonhuis; L. A. Schelvis, Hof- landerweg 107, bouwen beverhokken: wed. Albers, Baanstraat 7, veranderen winkel woning; G. J. de Wit, Gladiolenlaan 72, bouwen bollenschuur; fa. P. Langendijk. Breestraat 155', bouwen kantoor: N.v. Be- verolfabrieken, Pijpkade 32, bouwen olie tank. 9 duister „tegoed" In Haarlem is een Beverwijker aange houden, die nog op een tegoed van een maand gevangenisstraf kon bogen. De crediteur is aan de Justitie overgeleverd. FEUILLETON 62) Mi|nheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford HOOFDSTUK XVI. De gebroken pop. Het plan, volgens hetwelk Henry Melvil in George Cooper moest veranderen, on derging een kleine verandering: de koffer zou niet door Henry zelf aan het station te Bexford worden afgegeven, maar door Michael. Henry vond het bij nader inzien beter, dat hij de koffer alleen maar zou afhalen na het ongeluk, als hij geschoren en volkomen onherkenbaar zou zijn. Hij liet niets aan het toeval over en nam piet de minste onnodige risico. Hij was in Sel- ton geweest en had geconstateerd, dat al les in'orde was en dat het op hét ogenblik van het ongeluk werkelijk eb zou zijn. Zijn vrouw was nu definitief dood; zij was gestorven gedurende de tijddat de telefoon buiten dienst was en ze was on middellijk begraven. Het was een schok geweest voor mevrouw Robinson, die niet geaarzeld had haar hulp, hoe en waar dan ook, aan te bieden. Die hulp was echter nooit ingeroepen, want Henry had de kin deren uit logeren gestuurd en hij zelf zou enige dagen rust nemen aan zee. Daarna zou hij het huis sluiten en te koop aanbie den. Op die manier kon mevrouw Robin son met niemand over iets spreken, nu niet en na het ongeluk niet, en dat was natuur lijk Henry's bedoeling. Hij had op het zakelijk schrijven van .Robinson zakelijk geantwoord. In verband met zijn particuliere omstandigheden, had hij geschreven, zou hij alle zaken enige da gen laten rusten, maar zodra hij van Sel- ton terug zou zijn, zou hij op de brief van de heer Robinson terugkomen. De heer Robinso.n zou van zijn vrouw wel verne men, hoe de particulière 'omstandigheden waren. Hij zou natuurlijk nieuwsgierig blijven, maar hoe sterk zijn verdenkingen ook zouden zijn. hij zou stellig geen maat regelen nemen, voordat hij de zaak met Henry zou hebben besproken. Hij kon on-i mogelijk zeker van zijn zaak zijn en de kwestie was te ernstig om overhaaste be slissingen te nemen. Als hij van Henry's ongeluk zou verne men, zouden zijn verdenkingen ongetwij feld groter worden, maar Henry zou dan buiten het bereik van de wet zijn. Het was zeer waarschijnlijk, dat Robinson de zaak dan zou laten rusten. Indien hij het niet deed en het bewijs verlangde van Henry's huwelijk en de geboorte der kinderen, dan zou Christopher heel wat onaangenaam heden krygen en dan zou er een vordering komen op Henry's nalatenschap. Dat was natuurlijk erg vervelend, want dan zou er weinig of niets overblijven, dat naai* Amerika kon worden gestuurd. Maar Hen ry's voornaamste zorg was, zich in veilig heid te stellen, de rest was eigenlijk maar bijzaak. Christopher had nauwkeurige instructies gekregen voor het regelen van Henry's na latenschap. Hij had het juist erg druk met zijn eigen zaken; hij was bezig plannen voor te bereiden voor een bank, die in een voornaam ^gedeelte van Londen zou wor den gebouwd. Het was speciaal werk en geheel nieuw voor hem, zodat hij veel kon leren. Hij had ook nog ander belangrijk werk eri het trof werkelijk heel slecht,' dat hij het nu juist zo druk zou krijgen met de zaken van wijlen Henry Melvil,. Indien hij maar even getwijfeld had aan het wel slagen van dat plan, dan zou hij hebben kunnen weigeren om zijn medewerking te verlenen, maai- hij kon niet anders dan toegeven, dat het plan uitstekend was en zeer waarschijnlijk zou slagen. En hij kon ook niet ontkennen, dat er haast bij was om het ten uitvoer te bren gen. Henry had zich door dwaasheid of oneerlijkheid, dat maakte nu weinig ver schil in een gevaarlijke positie geplaatst en hij moest gered worden. Om hem te redden zou Christopher desnoods een meineed hebben afgelegd, maar hij vrees de niet, dat het zover zou komen. Hij dacht wél, dat men hem zou geloven, ofschoon hij niet gewend was onwaarheden te ver tellen. Hij was tot nu toe altijd volkomen eerlijk en oprecht geweest, zowel in zijn particuliere als in zijn zakenleven. Hij zou zeker niet overtuigend liegen, maar toen hij Henry daarover had gesproken, had deze gezegd,- dat dat n-iet hinderde, het was integendeel heel normaal, dat hij nerveus zóu zijn en niet gemaklceljjk uit zijn woor den zou komen. Hoe meer hij stotterde, hoe beter het zou zijn. Dat was allemaal vermoedelijk zeer waar, maar toch voelde Christopher zich nerveus en onaangenaam gestemd, als hij dacht aan hetgeen hij had te doen. De goedhartige Betty had onmiddellijk begrepen, dat Michael nog een laatste uit stapje als vrijgezel met zijn vrienden wilde maken. Zij had het zelfs heel normaal ge vonden, zodat van die kant alles heel ge makkelijk was gegaan. Het had er geruime tijd naar uitgezien, dat Henry een dikke, welgedane vrijgezel zou worden. Hij had zijn toekomst zo ge zien en het had hem niet afgeschrokken. Hij had vóór alles een rustig leven ge wenst en h<?t leek, dat de wens in vervul ling zou gaan. Maar deze droom van rust en kalmte was ruw verstoord. (Wordt vervolgd) Zondagstronwers De Beverwij kers, dié de Zaterdag of de Zondag prefereren boven andere cTagen, om in het huwelijksbootje te stappen, kunnen'deze heugelijke plan-- neri" thans op de dag hunner keuze ten uitvoer leggen: het is weer mogelijk op de eerste en de laatste dag van de week het genoemde bootje van wal te laten steken. aUenncman won wielrennerscompetitie De BRC „Kennemerland" heeft de vijfde rit van de wintercompetitie Zondagmorgen verreden in de Wijkermeerpolder. Een sprint over 500 m stond op het programma. Arie Vooren slaagde er in de A-klasse in Henneman in een goede race achter zich ie laten, maar hij kon niet voorkomen, dat laatstgenoemde eerste in het totaalklasse ment werd. In de B-klasse maakte v. d. Bos van zijn kans gebruik door als nummer één te eindigen. De voorgaande wedstrijden hadden hem een minder goed resultaat be zorgd en in het totaal-klassement plaatste hij zich tweede. Bosscr, die als derde ein digde, had betere successen geboekt, van daar dat hij tenslotte de leiding kreeg bij de einduitslag. Hetzelfde typische verschijn sel deed zich in de C-klasse voor. waar v. d. Akker uiteindelijk eerste werd. hoe wel Lubbers zich verdienstelijk maakte. De uitslagen van de 500 m sprint zijn: A-klasse: 1. A. Vooren, 2. N. Henneman en 3. A. Wachtman. B-klasse: 1. A. v. d. Bos, 2. Hanse en 3. R. Bosser. C-klasse: 1. P. Lubbers, 2. F. Stromer en 3. A. v. d. Akker. De totaal-uitslag van de wintercompetitie werd: A-klasse: 1. N. Henneman, 2. A. Vooren, 3. A. Hofland en 4. A. Wachtman. B-klasse: 1. R. Bosser, 2. A. v. d. Bos en 3. F. Hanse. C-klasse: 1. A. v. d. Akker, 2. P. Lumbers, 3. J. Markx en 4. F. Stromer. Burgerlijke stan,? Geboren, Antonius F. W., zoon van R. 6. L. van der Kolk en J. Salomons; Harmen, zoon van J. J. M. Pauw en C. Zandbergen; Gerda E., dochter van C. Langenbroek en H. E. Derksen; Vincentius J. M„ zoon van O. P. H. van der Klei en J. M. Metselaar; Maria Ff., dochter van R. C. de. Kruyf en M. Floogeboom; Pieter J. FL, zoon van H. S. Schoone en M. H. H. Gulikers; Jochem, zoon van P. Dijkstra en F. Veenstra; Eg- bert, zoon van A. van der Weide en -J. van der Sluis; Jannie, dochter van J. Weydema en G. Pijlman; Cornelis F., zoon van C. L. de Winter en M. H. Vlent; Hendrika J., dochter van W. Schipper en M. A. Spilker. Ondertrouwd: J.. B. de Winter en M. A. C. Verhoef; J. Kuyper en Z. A. Vos; N. A. van Dinther en A. W. Bruininks. Getrouwd: J. Morcus en C., van der Wal. Overleden: K. Rol. 38 j.. ongeh.; C. Ver meulen, 74 j., wed. van C. Vermeulen: J. W. Ridderikhoff, 78 j„ wed. van F. FI. Ste vens; D. M. Prins, 81 j„ w.ed. van J. F. van Hattum. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 8 MAART. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: ,3et door nige pad" (18 j.). Kennemer Theater, 6.45 en 9.15 uur: „Mildred Pierce" (18 j.). W. B. Theater, 8 uur: „Onze correspon dent meldt zich" (14 j.). DINSDAG 9 MAART. Raadhuis. 1011 uur: Spreekuur wet houder Gasbedrijf en Werklieden. Bioscopen: als op Maandag. Badhuis (Baanstraat), 13.3014.30 uurj Inenting tegen pokken.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3