China - door uiterst links naar het gulden midden 9 Muzen Keres leed eerste nederlaag Een lid van de Nederlandse militaire missie over het probleem „Duitsland'1 Gymnastiekverbond bestaat 80 jaai DINSDAG 9 MAART 1948 IN DE WERELDPC'ITIEK: Aan het einde Marshall, de lege van 1915 verd George 1 aanvankelijk mag hebben gekoesterd ten -nwoordige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, met een speciale opdracht 'van president Truman naar China gezonden. Een opdracht, waar in hij niet slaagde en van welks mislukking hij twee Jaren later mismoedig getuigde: „Het is mij niet mogelijk gebleken een ac- coord te bewerkstelligen tussen de regering van Tsjang Kai Tsjek en de communisten. De verantwoordelijkheid van deze misluk king ligt aan beide kanten. Zij zijn onver zoenlijk." De Chinese burgeroorlog ging door, de millioenenlegers leverden slag op de eindeloze Chinese vlakten en de Chinese boeren stierven als vliegen door gebrek, oorlogsgeweld, moord en kou. Zo is het vandaag aan de dag nog, met dit vèrschil, dat de optimistische uitlatingen van de Chinese generalissimus die in 1947 be kend maakte dat aan het eïnde van dat jaar de communistische troepen verslagen zouden zijn sinds maanden zijn verstomd en plaats hebben gemaakt voor. vertwijfeld zwijgen. Want Tsjang Kai Tsjek staat aan het einde van zijn bewogen loopbaan als leider der Chinese regering tengevolge van de volkomen mislukking zijner militaire inspanningen. De Chinese communisten' zijn thans zover, dat zij niet meer verslagen kunnen worden door de Kwo-min-tang troepen. In Mand- sjoerije hebben zij een dominerende positie veroverd, die hun eerlang zal veroorloven dit gehele land te beheersen. De drie ste den, welke nog in handen van de nationa listen zijn, Moekden, Kirin en Tsjangtsjoen, zijn geheel ingesloten en kunnen militair- technisch als verloren worden beschouwd. Binnen enkele maanden zullen de commu nistische legers eveneens geheel Noord- China tot aan de Jangee-kiang hebben be zet, want de enkele geïsoleerde centra van Tsjangs troèpen gaan hun liquidatie met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid tegemoet nu het de regering onmogelijk is geworden een grootscheepse poging tot ont zet te wagem Volgens communistische op gaven zijn ae laatste zeventien maanden ruim anderhalf millioen manschappen der Kwo-min-tang gesneuveld. In het gedeelte van het land waar Tsjang-Kai-Tsjeks re gering nog de scepter zwaait, is de econo mische nood tot zorgwekkende hoogte ge stegen. De inflatie viert er hoogtij en de corruptie heeft een omvang aangenomen, die de stoutste voorstelling overtreft. De goede Amerikaanse dollars, steeds maar in deze bodemloze put gestort door de Ameri kaanse regering die hoopt daarmede China van,het communisme te rédden, doen op de zwarte markt per stuk 270.000 Chinese dollars. Truman heeft de moed nog niet opgegeven, want eind Februari diende hij nog een hulpontwerp in dat voorzag in een toelage aan de Chinese regering van vijf honderd zeventig millioen. Doch wanneer men de toestand op de keper beschouwt, zal men weinighoop kunnen behouden dat deze millioenen nog iets kunnen uitrichten. Tenzij er eeh wonder, gebeurt, is China binnen afzienbare tijd een communistisch- geregeerd millioenenland onmiddellijk grenzend aap de bakermat van het commu nisme en zowel economisch, politiek als strategisch een niet te onderschatten rugge steun voor de Sovjet-Unie. Zo is de situatie op het ogenblik, gekenmerkt door een dui delijke ontleding van de Kwo-min-tang in nieuwe groeperingen, welker ontstaan .al leen al wijst op het vergaan van Tsjangs glorie. Het prestige van de generalissimus is afgeknot. Zijn aanhangers vallen af en zoeken nieuwe middelpunten, waarvan het voornaamste de vroegere eerste minister T. V. Soeng is. Deze Soeng is de aangewe zen figuur om een accoord met de commu nisten te bereikén, aangezien zijn progres sieve geest veel meer de werkelijke be langen van het Chinese volk -aanspreekt dan die van de militair en feodaal Tsjang. Een compromis tussen Soeng en de com munisten is de enige werkelijke kans voor China, al moet onmiddellijk wórden toe gegeven dat daarbij de democratie wellicht voor eeuwen in een hoek zal worden ge drukt. China is blijkbaar nog niet zover, dat de ware democratie er gedijen kan. Het leeft in vele opzichten nog in de grijze, mistige oudheid, met alleten hemel schreiende sociale toestanden die daarmede inhaerent zijn. Men kan ook het Chinese }commu- nisme moeilijk een uit Rusland geïmpor teerde dwangbuis noemen. Want het zo genaamde Chinese communisme vertoont een eigen niet-Russisch karakter enkan wellicht worden beschouwd als het enige hervormingsstelsel dat de Chinese .kleine man enige toekomst bèlooft.Wanneer ergens het communisme werd bevorderd door het falen van alle andere regeringssystemen: dan is het wel in China, waar de masëabevol- king der boeren sinds eeuwen door land eigenaren, generaals en bankiers werd uit gezogen en waar de oorspronkelijke sociale revoluties, op christelijke leest geschoeid, steeds weer doodliepen in de grijparmen der leidende industriëlen en financiers. Hoeveel goede voornemens Tsjang ook aanzien van de culturele en sociale ont wikkeling van het Chinese volk, ook hij werd gevangen in die armen en het was ze^er niet zonder reden dat Marshall hem, toen hij weer naar Washington vertrok om Truman de mislukking van zijn bemidde lingspogingen mede te delen, stroefheid en gebrek aan realiteitszin verweet. Wanneer China communistisch wordt, wordt het dat op uitdrukkelijke wens van een radeloos en tot het uiterste gebracht volk, dat tege lijk welljcht nog het nodige tegenwicht kan opbrengen om te voorkomen, dat zijn land een willoos instrument van de Russen wordt. Dat tegenwicht blijkt overigens ook reeds bij de Chinese communisten te be staan. Zij gebruiken geen Sovjetrüssische methoden bij de hervormingen die zij in het veroverde .gebied toepassen. Zij heb ben een soort Chinees communisme, dat de arme plattelandsbewoner werkèlijke weldaden bewijst en dat wellicht vatbaar zal blijken voor een dusdanige rechtse injectie, dat uiteindelijk de compromis basis ontstaat waarop h'et Chinese volk met „werkelijk te leven" kan beginnen. Het opmerkelijke is. dat men in'Washing- ton steeds meer blijk geeft, het onder scheid te leren tussen Russisch en Chinees communisme. Vandaar ook, dat Truman zo dringend op een compromis heeft aange stuurd. Het is niet uitgesloten dat een mogelijke overeenkomst tussen'de commu nisten en Soeng aanvaardbaar zal zijn voor de Washingtonse geldschieters, die dan bereid zouden kunnen zijn het nieuwe, nationale regiem de nodige economische ruggesteun te verlenen die zij tot nu aan Tsjang verspilden. Dat zou dan een specu latie zijn op het beroemde Chinese indivi dualisme, dat zich wellicht na tijden zal weten te ontworstelen aan de uiterst-linkse greep om te komen tot de langverwachte Chinese hergeboorte die niet de eerste zou zijn in de duizendjarige geschiedenis van het Chinese rijk. J. L. Franse Nationale Vergadering aanvaardt de Anti-irifïatiewet Nadat de verschillende artikelen afzon derlijk met kleinere of grotere meerderheid waren aanvaard, heeft de Franse Natio nale Vergadering gisteren de anti-inflatie- wet in haar geheel aangenomen met 315 tegen 255 stemmen. 'Bij de stemming over de artikelen was Schuman- meermalen dicht bij een nederlaag, doch telkens op nieuw kwam hij met de hakken over de sloot. „Faust". Op Donderdag 11 Maart zal in de Stadsschouwburg te Amsterdam door de Nederlandse Opera Gounod's „Faust" ten -tonele worden gebracht onder muzikale lei ding van Willem van Ötterloo en in de regie van Abraham van der Vies. De vertaling is verzorgd door Jan Spier dijk, de montering door Hans van Norden. Het ballet staat onder leiding van Dar ja Collin. „Hoe is de stand, Miekc?" Polygoon zal een zestal filmpjes vervaardigen van de Zon- dagavondsè „hersengymnastiek". De filmpjes „Hoe is de stand, Mieke?" zullen dan in het voorprogramma van de bioscopen worden opgenomen. Nieuw gobelin voor Tweede Kamer. In de handweverij „De Knipscheer" -te Laren wordt op het ogenblik een gobelin vervaar digd van 2*'j bg 3 meter, dat bestemd is voor een der zalen van het gebouw der Tweede Kamer. Het ontwerp is van de kunstenaar Jaap Bouwman en het is een voorstelling, ontleend aan de Griekse mythologie. Avant-garde. In het kader van de ten toonstelling' „De Film" organiseert het Neder lands Historisch Filmarchief in het Stedelijk museum te Amsterdam enige filmvoorstel lingen op 9, 11, 16 en 18 Maart. Vertoond zul len worden „La naissance du cinéma* (Roger Leenhardt), ..Un chien andalou" (Luis Bunuel en Salvador Dali), „Drame chez les fantoches" (Emile Cohl) en „Boundary Lives" (Philip Stapp). SCHAKEN Partij Smyslov-Botwinnik afgebroken In de derde ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken heeft Keres na de 41ste zet van Reshevsky opgegeven. Hij zat overtleze zet geruime tijd na te denken, doch gaf tenslotte de partij op. De partij SmyslovBotwinnik is na veertig zetten afgebroken. De partij tussen Rpshevsky en Keres had het volgende verloop: West-Indisch. Wit: Reshevsky. Zwart: Keres. 1. Pgl—f3 Pg8f6; 2. c4c4, b7—b6; 3. d2d3. 3. g7— g6. Zwart® maakt er een dubbele Fianchetto van. e2e4 d7—d6: 5. Pbl—c3 Lf8—g7; 6. d3d4. Nu is' het plotseling een Indisch driepion- nenspel geworden. 0—0: 7. Lfle2 Lc8—b7; 8. Ddlc2 e7e5; 9. d4xe5 d6xe5; 10. Lel— e3. Weliswgar staat pion e5 ongedekt, maar na 10. Pe5: zou zwart met Pe4 de pion terug winnen. 10Tf8e8; 11. 0—0 Pb8—d7; 12. Tfl—dl c7—c6. Zwart wil Pd5 niet toelaten, maar zijn pionnenstelling wordt aan deze zijde zwak en Reshevsky trekt dan ook dadelijk ten aanval. 13. b2b4 Dd8e7; 14. Tal—bl Pd7—f8; 15. In een handweverij te Laren wordt een gobelin vervaardigd welke bestemd is voor een der zalen in het gebouw der Tweede Kamer. Jaap Bouwman maakte het ont werp naar een voorstelling, ontleend aan de Griekse mythologie. w Causerie voor Maatschappij voor Nijverheid en Handel De radio, geeft Woensdag 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Woord vo$r de dag. 8.15 Orgel. 8.30 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Symphonische muziek, 10.30 Morgendienst. 11.'00 Pianomu ziek van Schubert. 11.30 Platen. 12.05 Amati- trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole- orkest. 12.55 Platen. 13.15 „Sangh en Spel". 13.45 Politiestafmuziek. 14.30 Lezing over kamerplanten. 15.00 Koor en solisten. 15.30 Vioolsoli. 15.45 Voor kleuters. 16.00 Orgel. 16.15 Kinderkoor. 17.30 Maatschappelijk werk. 17.35 Strijkorkest. 18.00 Koorzang. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.05 Proloog. 20.20 Concertge bouworkest en Cor de Groot, piano. 21.20 Platen. .21.30 Lijdensoverdenking. 22.00 Lie deren van Debussy. 23.00 Mandolinata. 23.30 Strijkkwartet. 23.45 Wereldkampioenschap schaken. HILVERSUM, n. 414.5 M. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Slowaakse suite van Novak. 9.35 Kwartet van Haydn. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Keukenpraatje. 10.30 Fluitrecital. 10.50 Voordracht. 11.05 Platen.-12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.38 Kilima Hawaiïans., 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 13.50 Platen. 14.00 Lezing over Leon Blum. 14.15 Jeugd- cort. 15.00 Luisterspel voor de jeugd. 15.50 Kinderzang. 1545 Voor zieken 1615 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Vier crooners. 17.45 Indonesiërs in de Straits. 18.20 „De troubadour" van Verdi. 18.30 Hoe ziet een dier deze wereld? 19.00 Orgel en piano. 19.15 Nieuws uit Lndië. 19.30 VPRO- uitzending voor de jeugd- 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Jean Presto. 20.45 Luisterspel „Gegist Bestek". 21.35 Symphonie no. 4 van Brahms. 22.30 Elisabeth Schumann zingt. 22.45 Vlaamse dichters. 23.15 Filmselecties. „Het probleem Duitsland is niet te ver tellen", had de chef van de Nederlandse militaire missie in Duitsland, generaal- majoor Hünder, gezegd toen hij vernam, dat de waarnemend Consul-generaal te Düsseldorf, de reserve- luitenant-kolonel jhr. W. van Andringa de Kempenaer. over êit probleem vóór het departement Haarlem van deMaatschappij voor Nij verheid en Handel zou spreken. Een ziens wijze, die door de causerie, die de heer Van Andringa de Kempenaer Vrijdagmid dag hield, naar de spreker zelf erkende, bevestigd werd. Spreker vertelde hoe, toen hij in Maart 1946 zich permanent te Düsseldorf vestig de, de 60.000 Nederlanders, die in het land Noord-Rijn-Westfalen wonen, het zolder kamertje waarin zijn bureau was geves tigd, in ploegen van 400 per dag, met hun moeiten en zorgen bestormden. Het consulaat had zich m de eerste plaats bezig te houden met het vraagstuk der zuivering van deze. Nederlanders, daar zij alleen op behandeling als geallieerden konden aanspraak maken, indien vaststond dat zij zich politiek behoorlijk hadden ge dragen. In 't geheel bleek slechts drie tot vijf procent „fout" te zijn geweest. In de tweede plaats moesten ongeveer 40.000 Nederlanders van nieuwe passen voorzien worden en tegelijkertijd moesten maat regelen getroffen worden, dat de Neder landers niet met de Duitsers honger be hoefden te lijdep. In samenwerking met de Rijksdienst voor steun aan behoeftige Ne derlanders in 't buitenland konden aan de landgenoten in Noord-Rijn-Westfalen 600 calorieën per dag extraverstrekt worden, hetgeen een apart en omvangrijk distri butiesysteem met zich brengt. In dit ver band waardeerdede heer Van Andringa de Kempenaer de op initiatief van Henri de Greeve ondernomen hulpactie. Reeds zijn drie tot vierduizend kinderen uit zijn district voor drie maanden herstel in het moederland ondergebracht. Het zolderkamertje in Düsseldorf groeide in de afgelopen jaren tot een organisatie van zes Consulaten en een vice-Consulaat met in totaal dertig officieren en" honderd man personeel. In de eerste tijd deed zich sterke be hoefte gevoelen 'aan mensqn, die de ver binding met de Engelse autoriteiten kon den tot stand brengen, hetgeen met de op het Duitse apparaat ingesteld? in de dienst vergrijsde consuls moeilijk ging. Naarmate de -Engelsen meer bevoegdheden aan het Duitse bestuur overdragen, treedt deze categorie weer op de voogrond. Spreker stipte vervolgens een aantal facetten van het Duitse probleem aan: het Marine-leverancier gestraft Voor de Haarlemse economische rechter stond gisteren de Vélser bakker J. H. W. terecht, die naar de dagvaarding meldde 64.000 kilo meel en 85 eenheden vaste brandstof onbevoegd voor handen had ge had. Verdachte, die marine-leverancier was, had de bonnen, die hij van de marine kreeg en waarop hij zijn toewijzingen moest halen, vervalst en zich op die ma nier in het bezit gesteld van de boven staande hoeveelheden meel en kolen. Hij verklaarde deze manipulaties te hebben bedreven om een tekort, dat in zijn zaak ontstaan was, te dekken. De officier eiste zes maanden met aftrek van de elf weken, reeds in voorarrest doorgebracht, maar de politierechter vond het zo'n ern stig feit, dat hij boven de eis ging. Vier maanden zonder aftrek. mislukken van de economische eenwor ding, de ongelijkheid in voedsel- en ma teriaal positie der zones, het bederf van het ambtenaren-apparaat, de herziening van het industriële niveau en.de herstel betalingen, de denazificatie en de door de Amerikanen voorgestane dekartellisering waar de Engelsen liever streven naaf natio nalisatie. Daarbij komt nog, dat als hinder paal nummer één de steenkolenproductie door het transportprobleem overtroffen wordt. De aanvankelijke good-will die de En gelse genoten is door de malaise op alle gebieden dan ook in het te|endeel ver keerd. Voor de Nederlanders zag de heer Van Andringa de Kempenaer een zeer positieve taak: ri.l. het 'als katalysator werken tus sen de Engelse bedoelingen en de Duitse uitvoeringen omdat wij nu een keer, let terlijk en figuurlijk, tussen beide inliggen. Dodekanesos weer bij Griekenland De vijftig eilanden der Dodekanesos zijn Zondag óp grond van het verdrag van Pa rijs (gesloten in 1946) weer aan Grieken land gekomen. Sinds 1522 zijn zij van Griekenland gescheiden geweest. Zij wer den toen veroverd door Sultan. Suleiman. In 1912 nam Italië er bezit van. De koning en de koningin van Grieken land zijn Zondag rfiet de kruiser Themi- stokles op het hoofdeiland Rhodos aange komen. Een grote menigte begroette hen. De Griekse vice-premier Konstantin Tsal- daris was de dag tevoren reeds per vlieg tuig gearriveerd. Minder lawaai/ groter veiligheid Het Anti-Lawaai-Comité "raadt de be stuurders van motorrijtuigen aan, zo min mogelijk, liefst in het geheel niet gebruik te maken van het geluidssignaal-instrument aangezien proefondervindelijk is gebleken, dat 9 van de 10 geluidssignalen geheel over bodig worden gegeven. Reeds tijdens het eerste Anti-Lawaai-Congres. in 1934' kon een vrachtautobestuurcjer er zich op beroe men, dat hij gedurende anderhalf jaar had gereden zonder geluidsignalen te geven. Na de oorlog verrichtten de vërkeerspolitie- commissarissen van Amsterdam en 's-Gra- venhage een zelfde prestatie. Kosten van levensonderhoud Indexcijfer bleef van 15 December tot 15 Januari onveranderd Het Centraal Bureau voor de Statistiek hee£( thans indexcijfers van de kosten voor levensonderhoud gepubliceerd, samenge steld per 15 Januari op basis 1938-'39 100. Het indexcijfer van de totale kosten voor levensonderhoud onderging van 15 December 1947 op 15 Januari 1948 geen wijziging, evenmin als het indexcijfer voor voeding (221). Een stijging van-de fruitprijzen werd ge compenseerd door een kleine daling der prijzen van groenten. De daling der prijzerr van kleding en artikelen voor 'woninginrichting en huis raad zette zich verder voort. Het index cijfer der klasse kleding daalde hierdoor van 313 op 312. Hetr indexcijfer voor wo ninginrichting en huisraad vertoonde een daling van 311 op 310. Tengevolge van een prijsverlaging van zeeppoeder liep het indexcijfer voor reini ging van 320 terug naar 316. Het indexcijfer voor schoeisel steeg met 0.3 pCt. Het indexcijfer van de totale kosten van levensonderhoud bleef op 186 gehand haafd. w Textielfabrikanten betaalden noodgedwongen te hoge Ionen Voor de Almelose ecosonomische poli tierechter hebben twee Twentse textiel fabrikanten terecht gestaan. Hun was ten laste gelegd dat "zij aan spoelsters uurlonen hadden uitbetaald van 65 tot 70 cent, hoe wel dit volgens de fc.A.O. maar 48 cent had mogen bedragen. De gemachtigde der fabrikanten gaf het ten laste gelegde toe, maar verklaarde, dat deze lonen economisch verantwoord waren. Hij zeide er van pvertuigd te zijn, dat, in dien de wettelijk goedgekeurde lonen zou den worden uitbetaald, de spinnerijen stil zouden komen te liggen door gebrek aan persc^ieel. 'De officier van justitie eiste tegen een der verdachten een geldboete van 8000 gulden en vier weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en tegen de ander 3000 gul den en drie weken voorwaardelijk. Op 15 Maart zal schriftelijk vonnis wor den gewezen. BANKDIRECTEUR OVERLEDEN. In de ouderdom van 72 jaar is overleden de heer E. T. Geesink, oud-voorzitter van de hoofddirectie der Nationale Bankver- eniging. De begrafenis is .Woensdagmiddag 2 uur op de begraafplaats aan He Bergweg te Bloemendaal. a2d4 De7c7; 16. b4—b5 Te8—d8; 17. TdlxdS Ta8xdS; 18. a4—a5. De witte stelling verdient thans de voor* keur. 18Pf6g4; 19. a5xb6 a7xb6; 20. Le3g5 f7—f6; 21. b5xc6 Lb7xc6; 22. Lg5—d2 f6—f5; 23. Ld2—g5 Td8—e8; 24. h2—h3 f5xe4; 25. i Pc3xe4 Lb7xe4; 26. Dc2xe4 Pg4—£6; 27. Dc4e3 Pf8d7; 28. Dc3—b3 Te8—b8. De spelers verkeren in hevige tijdnood en het is bewonderenswaardig hoe Reshevsky thans een mataanval schept. 29. Lg5—e3 Alles wordt op de zwakke b-pion gericht. 29. Pd7c5; 30. Db3—c2 Tb8—a3; 31. Pf3g5 Ta8e8; 32. h3—h4 e5—e4; 33. Pg5h3 Te8d8; 34. Ph3—f4 Td8—d6; 35. h4h5 g6—gó; 36. Pf4—d5 Pf6xd5; 37. c4xd5 *h7—h6. Het is duidelijk, dat zwart pion d5 niet mag nemen, wegens Lc4. 38. Le3xc5 b6xc5; 39. Dc2xe4 Lg7—d4; 40. De4—e8t Kg8—g7; 41. Tbl—b8 zwart geeft 't op. Smyslov speelde als een leeuw. De partij SmyslovBotwinnik was een Grünfeld-Indische, waarbij de platgetreden paden spoedig werden verlaten. Smyslov speelde als een leeuw en zijn tegenstander moest alle zeilen bijzetten om niet in het na deel te komen. Bij de 35ste zet zag Smyslov eindelijk het loon. voor zijn harde werken in de vorm van een pion. De partij werd onder broken in een moeilijk te beoordelen stelling. Het verloop was als volgt: Smyslov (wit). Botwinnik (zwart). 1. d2d4 Pg8f6; 2. c2—c4 g7—g6; 3. Pbl—c3 d7—d5; 4. Pgl—f3 Lf8—g7; 5. Ddl—b3 c7—66: 6. c4xd5 Pf6xd5; 7. e7—e4 Pd5—b6; 8. Lel—e3 Lc8-te6; 9. Db3—c2 Le6—c4; 10. Lfl—e2 Pb8—a6; 11. 0—0 0—0; 12. Tfl—dl Dd8-r-d6; 13. b2—b3 Lc4xe2; 14. Pc3xc2 Ta8c8; 15. Le3—f4 Dd6—e6; 16. Lf4e5 f7—f6: 17. Le5—g3 D?6—f7; 18. Pe2—f4 Lg7—h6. Hiermede jaagt zwart het paard naar het veld waar het heen wil. 19. Pf4d3 f6—f5; 20. Pd3—c5 f5xe4; 21. Dc2xe4 Pa6xc5; 22. d4xc5 Pb6—d5; 23. Tdl—el Tc8—e8; 24. Lg3—e5 Lh6—f4; 25. Le5—b2 Df7—f5; 26. De4—c4. Dd4 ziet er dreigend uit, maar zwart kan 26e7—e5; 27. Tel—e4. Uit, James I. Macnair; Li,!,.., bevrijder. Vertaling: M. geverij Vrij Nederland, W De figuur van Livingstone ePpff l ansen aan een biograaf, zowefdr/^ waarop als door de omstandieW1'®5™ hii 7Ïr-h nnfwïlrlrol/I Hn.-.fi n»5 leQCl] hij zich ontwikkeld heeft. Macm geen gebruik van gemaakt N v „Studie van een dynamische nn c heid", staat er op de titelpagina;» P ooit een biografie schrijven over Jn i!; o lijkheid, die niet dynamisch Was' Dat vraagt men zich in het Wi„ Spoedig komt men dan tot de ontS fake is. -5 -„..slga pretatie. Het wordt nog verergerd a 1 vreemde vertaling, die holler klinu 0®1 origineel ooit geweest kan 7„„ IA: van een studie ook geen alleen een stroom feiten, met nupn JSSfc. m scl heeft men alleen maai» een vérhsJ^ waarin men zijn zijn. ?f. auccu uictcu- epn - van blik. vasthechten, en waar zowel Livin Afrika slechts opgeschilderd zijn Waarom werd dit boek voor ve'n kozen? En toen nog zo haastig P1' bewerkt? Dit doet noch de grote en ontdekkingsreiziger, noch hoi r „dynamische persoonlijkheid" *1 Sv Wit verhindert e5—e4 wat minted naam zou zijn. 27Df5—f7; 28. Tal-el Priv Dc4xf7t Tf8xf7; 30. Te4—e2 p«£? b2—b4 a7—a5: 32. a2—a3 a5xb4- Tf7—e7; 34. g2—g3 Lf4-h6; Lh6g7. Botwinnik 'verkeerde in tijdnood maakte geen fout. 36. f2—f4 Pd5—f6; 37. Kgl—f2 Wit moet rekening houden met de hi- van Pe5^ Hij manoeuvreert nu od 37Pf6—d5; 38. Te2-e4p& Te4e3 Pf6—d5; 40. Te3—b3 gtegT' Daarna wordt de partij onderbroken i, volgende stelling: Wit (Smyslov): Kf2, Tb3 en el Li) pionnen b4, c5, f4, g3 en h2. Zwart (Botwinnik)Kg8, Te7 en A Pd5, pionnen b7, c6, g5 en h7. De stand luidt thans: 1. Keres 2 pnt. uit 3 partijen; 2. R«w IVi pnt uit 2 partijen; 3. Botwinnik hi? 1 afgebroken partij (uit-2); 4. Smyslov/ en 1 afgebroken partij (uit 3); 5, Euweji uit 2 partijen. 1 Massale lichamelijke opvoeding kwam tot stand Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek- Verbond de oudste Nederlandse sportbond werd 15 Maart 1868 in Amsterdam opge richt en dus bestaat het a.s. Maandag 80 jaar. Aanvankelijk organiseerde men in het K.N.G.V. weinig wedstrijden. Al worden er nu belangrijk meer gehouden, het aan tal uitvoeringen en demonstraties gaat daar ver boven uit. Voor de aangesloten ver enigingen vormden dan ook de wedstrijden altijd een losse band met de landelijke orga nisatie. Veel nauwër werd deze band aan gehaald door de al dadelijk bij de oprich ting tcf^ uiting 'gekomen en sindsdien ge-, handhaaf de" drang de lichamelijke opvoe ding te dienen en dit te laten geschieden in en door de massa. Met de groei van het wedstrijdwez.en ontwikkelde zich de techniek. Deze stond in de aanvang ver beneden buitenlands peil. maar nu kunnen onze turners tot zekere hoogte meetellen. En wat de turn sters betreft, deze hebben internationale faam verkregen, eerst döor haar Olympisch kampioenschap, in 1928, de laatste jaren door het hoog opgevoerd toestelturnen en niet minder door de rh'ythmfëche gymnas tiek. In dit opzicht harpen o.a. België, Zwitserland en Tsjechoslow.akije een voor beeld aan ons land. Het damesturnen werd hoofdzakelijk in eigen kring ontwikkeld, maar het heren- turnen is sterk beïnvloed door de komst van trainers en ploegen uit Zwitserland. Door een en ander kwam internationaal contact tot stand voor de laatste oorlog met Engeland, Hongarije en Duitsland en tevens ook na .1945 met Frankrijk en van deze eeuw. Sindsdien dames en meisjes zodanig in het Veria dat het ongeveer. 20 jaar geleden if kwam aan het getal heren en jongens/ nu is het tweerrlaal zo groot. Het Gymnastiek-Verbond is op i; N. V. B. na de grootste Nederlandse ij; bond. Het telt ongeveer 150.000 lede ruim 600 verenigingen en herben: verreweg de meerderheid 'van hetStfe landse sport-element. Bij de heren: een zodanige meerderheid af op de pt laritëit van voetbal. Wel kan de Ol in eigen organisatie enigszins bené ging vinden in andere sporten, tiek, wandelen en spel, w.o. vroeger lel bal, waarvoor later een afzonderlijke t- ganisatie, het Ned. Handbalverbond w opgericht, dat grotendeels uit tuns (sters) bestaat. Een bijzondere neven-organisatie id het Verbond is het veteranen-korps a aan alle Bondsgebeurtenissen in ate vorm steunt verleent. In 1902 werd Koitöngin Wilhetaim» schermvroüwe van het Verbond en in lil ontving deze organisatie het pratóte „Koninklijke'" Ter gelegenheid van het 80-jarig beste' houdt het Bondsbestuur a.s. Zate) dag een receptie in American te dam. 'S Avonds wordt een algeirr Bondsvergadering gehouden, die Zoiaj morgen wordt voortgezet. Voor de massale viering zijn-15, !t 17 Mei (Pinksteren) in Arnhem aanja zen. Daaraan nemen minstens twee-en-te duizend Nederlandse en verscheidene® derden buitenlandse gymnasten deel a herdenkingsplechtigheden, strijden, w.o. een landenwedstrijd tf? België en Luxemburg. vooral met België en Luxemburg. Dit contact was uiteraard alleen wegge- neraenmngspiecnugnenen, jas,,,. Llegd voor een klein getal turners(sters). massale uitvoeringen, optochten «i .1 Meer heeft het K.N.'G.V. zich via de 26 turnkringen bemoeid met de massa, hoofd zakelijk in- demonstraties. De apotheose daarvan, geldend voor het gehele land, vormen de Bondsuitvóèringen, waarvan die in 1939 en 1946 te Arnhem op de grote Sonsbeekweide nog in herinnering liggen o.a. door het buitengewoon grote aantal deelnemers telkens van ongeveer 18000. De Bonds-historie vermeldt, dat in Haarlem slechts één Bondsuitvoering werd gegeven, 70 jaar geleden in de Herten kamp. En nu de naam Haarlem genoemd is: deze stad heeft Verschillende bekende Bondsbestuuifcleden opgeleverd, zoals de heren P. C. Ajlrian, A. de Clercq, R. W. Wulfhorst en J. Hop. Van-de andere noe men we de heren Klaas de Vries en Her man Snijders, en de Bondsvoorzitters dr. J. H. Boeke. dr. H. P. Meijer, mr. D. Josephus Jitta, Karei Muller en Joh. Heijnen. Kort na de oprichting van het K.N.G.V. kwamen enkele dames-afdelingen tot stand, maar de, toen heersende zeden hiel den een voldoende ontwikkeling lang te gen. In. 1893 waagden turnsters zich aan deelneming van een Bondsuitvoering, die in een zaal werd gehouden. Vrouwe lijke medewerking van enige betekenis op een terrein geschiedde eerst in het begin PANDA EN DE PROFESSOR De volgende ochtend werden ze al vroeg gewekt door een kellner die de komst van de commissaris van politie aandiende. Het is belangrijk!"-zei de man. „De com missaris moet onmiddellijk spreken!" „Goed!" zei de professor. '„Hoewél ik vrees, dat ik niet veel te vertellefi heb. De ene helft van mijn wetenschap is verbrand en de andere Keb ik vergeten! Laat hem bin nen!" „Verschrikkelijk!" riep de commis saris. „Ontzettend! Eet smakelijk! Ik ben radeloos! Ik ben.ik ben.oef!" „Ik. ook!" zei de professor. „Mijn uitvinding is voor de tweede keer gestolen! De politie moet hem opsporen Want daar komen on gelukken van! Wanneer een onbevoegde met dat instrument omgaat kan er niets dan narigheid van komen!" „Juist!" zei de com missaris. „Ziehier! Deze brief kreeg ik van morgen over de post!" „Ik heb mijn bril vergeten," zei de professor. „Wat staat er in?" „Wanneer ik niet op een 'nader om schreven punt'bij een straathoek honderd duizend goudstukken neerleg, zal de schurk de hele politiemacht verstenen!" riep de commissaris„Dat staat erin!" Versaders. Het Britse Lagerhuis "commissie voor de privileges gelast onderzoek in te stellen naar de heid van een bericht in de „Daily «i. volgens hetwelk sommige leden het Huis „geheime aanhangers" communistische partij zouden zijn.®1 LabouiMid Francis Bowles vestigde J aandacht op het bericht en zei, dak? dien de bewering juist was, er raders en geheime agenten vans toekomstige vijandige aanwezig waren. Generaal. Volgens radio New York generaal Douglas Mac Aurthur, allieerd opperbevelhebber in Japan Tokio verklaard,- dat hij het pres® schap der V.S. zou aanvaarden,» het hem door de Amerikaanse bef king werd 'aangeboden, doch dat n/ dien hij tot eandidaat werd benfc- geen verkiezingsactie zou voeren. Proost. Vierentwintig personep, cafés te Leipzig brandspiritus t» gedronken, moesten naar het z» huis worden vervoerd. Onder vonden zich twaalf Russische solos Tot nu toe zijn negen personen leden en zes hebben het gez'cW/, mogen verloren. Het Russische taire bestuur heeft de cafés laten s- ten en het personeel gearresteerd, Vergelijking. Tass, het officiële SW nieuwsagentschap, deelt in een zicht van de vorderingen der 5^ luchtvaart mede, dat aan het emoe de oorlog de productie van in de Sovjet-Unie jaarlijks 40.PJ stellen bedroeg. Op vele rouies thans nieuwe vliegtuigen gebrul worpen door Russische con) S, die „niet onderdoen voor de A kaanse Dakota's". Stei'k verhaal. „Rode Ster", het blad f van het Sovjet-leger, beweerti; Engeland in het Midden-Oos duizenden" soldaten van het Rommel onder dè wapenen houdt Poolse en Joegoslavische „huurlu^ bataljons" vormt. Het blad haai persberichten aan, waaruit zou hoe en waar Engeland .en de V. troepen willen gebruiken, .onder in Turkije „ter verdediging va" Amerikaanse vliegtuigbases, cessies en voorraden".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2