Beverwijks tentoonstelling De beste vis van 1947 kreeg met haar vangers de hoogste eer komt naderbij „Uit Urk naar Antwerpen verzonden vis was van prima kwaliteit" Visserij-varia «oensdag io maart 1948 IJMUIDER COURANT einde van een vredige strijd H Krab van de „Medan" -c een bescheiden mens en (IJniuidf er gisteren in café „Bos- de dnu» nravenhage om zijn persoon- ,usl" l£ Trie zijner collega's uit Vlaar- e" "qeheveningen en Katwijk werd dingen- ffig bein kennelijk wat te veel. gemaakt, ve de wisselbckers voor De,'" vis vail 1947". ™als deze °P "de 5ff van bedrijfschap en voorlich- initiatier y voedingsraad op touw tïngsbureau feestelijk karakter was gezet.J" drs> D j. Van Dijk, de <e5rS.as'directeur voor visserijproduc- bed™ 5 degenen, die met hem de „vls- ,e" 1947" hebben mee-beleefd, te- compehie over bet resultaat. mi?l Sn het programma dan ook veel T f er werd met grote aandacht door te laaj- r;J, schare toehoorders ge- I'S de tedT van dr. C. den Har- airpcteur van bovengenoemd voor- «hvreau wiens woorden de op l Se fundamenten opgetrokken sa- weridng tussen het bedrijfschap cn ■ïn dienst belichtten. Hij werd ge- ie heer van Dijk, die uiteraaard SÏÏdskant" van de visserij onder de aS marbii merkte deze op, dat £t vis altijd zo is, dat de mensheid le,riTf ei om verlegen zit". De om- ".ikheid dat de markt de laatste jaren ^if de aanvoeren opnam, kan echter ver- Pi.,m en dus zal de visserij in haar ge- CfS moeten staan voor een volwaardig art goed bewerkt en kersvers Kwel in het binnenland als op vreem- Het idee. de markten gevraagd blijft. heer J. Kolkman, vis-voorlichter bij -E Sheid heeft zich indertijd de „"gesteld, hoe er een sterke prikkel te veroorzaken zou zijn, om de vissers tot zo d mogelijke waar te nopen en de wed- Sgdachte is toen geboren, van welke de prijsuitreiking van gisteren het ho^nSover de voorwaarden voor J® product» legde de heer v. Dijk de nadruk op een hechte samenwerking lassen materiaal en mens: een hygiënisch Md eist een deskundige bemanning en zulk een goed schip vraagt weer om een verantwoordelijke reder. Meer wisselbekers in het zicht. Dit jaar wordt de vreedzame strijd om de beste vangsten (haring en verse vis) bekroond door slechts vier wisselbekers, maar de heer van Dijk beloofde de kleine aanvoerder en ook de verre visser, dat hij om hen zal denken, zodat misschien vol gend jaar ook voor deze bedrijfstakken een beker kan worden uitgeloofd. Voortbouwend op het thema „kwaliteits vis" maakte de heer van Dijk de opmer king, dat Nederland's naam als „exporteur van 'de beste vis" behouden moet blijven, waarmee hii allerminst wilde zeggen, dat er in 1947 niet talloze producenten zijn geweest, die al het mogelijke aan de ver zorging van hun vangsten hebben gedaan; en zulks ondanks het feit, dat de prijzen nog geen kwaliteïts-opdrijvers waren door hun gebondenheid. Hoe „scherp" de mededingers naar de vier bekers elkaar hebben gestaan, bewees de bedrijfschaps-directeur aan de hand van de eindscore van de viskamp. De VL 80 „Gezina" (schipper G. van Oosten) won voor .Vlaardingen de beker en de wimpel met 8.1 punt, op de hielen gevolgd door de VL 40 met 7.7 punt. Zo was het ook met de Scheveningse vloot voor wie de SCH 75 (schipper D. A. Vink) met 8.5 punt de erepalm wegdroeg, met als directe concurrent de SCH 107 (8.3 punten). De KW 32 „Sakina" (schipper J. Vink) kreeg met 8 punten de prijs, gevolgd door de KW 19, die 7.8 punten haalde. Voor IJmuiden won de „Medan" van de Jonge rederij „Medan" en schipper H. Krab en zijn mannen maakten 7.89 punten. De IJM 8 zat er als tweede vlak achteraan met 7.65 punten en de IJM 71 was een goe de derde met 7.59 pt. Hieruit blijkt ten eerste, dat de compe titie geen kleinigheid was, maar verder dat de toekenners van de punten (de IJmuider haichef en de dienst voor de Haringcontröle, wier „schoolmeesters- „Bergen" besomde 59.000 De reis van de „Bergen" IJm. 16 naar IJsland is wel een groot succes geweest. Hoewel 1500 kisten vis werden opgegeven zijn in totaal niet minder dan 2000 kisten Vis uit de ruimen gehaald. De totale besomming bedroeg 59.000. Ook de bemanning had een extraatje, om dat het kuit en de lever als „verval" onder de bemanning worden verdeeld. De Bergen is in dok gegaan voor roer reparaties. Als bijzonderheid kunnen wij nog ver- Welden dat de Bergen de hoogste besom ming maakte ooit door een Nederlandse trawler behaald. Nederland krijgt kolen, Polen schepen Nederland heeft op het gebied van Scheepsbouw een wereldreputatie en deze raam is doorgedrongen tot Polen, dat na de wrlog nog zes van zijn 80 sleepboten en feehts 30 van zijn ruim 3000 sleepschepen over had. Hoewel men in de loop van het jaar wil pachten een 600-tal schepen, die op de ooüem van de rivieren liggen, te lichten, is flaaratlboven nodig nieuwe schepen te In Polen zelf zullen 203 schepen iforf06j gebouwd- maar verscheidene Ne- rtnti werven hebben reeds opdrachten -,nv.an(°e" ,om nieuwe boten te leveren tot ri i. drag van 300 millioen gulden, In kolen erland zal worden uitbetaald ïteh^ngen1^30^ binnenkort nog meer be- '.genda voor Velsexi IJmuiden J.,,. WOENSDAG 10 MAART 'B 9 uur: Spreekuur Wethouder Thalia 8 uur: „Grote ver- Be Pm, 8 uun "Los Clandestins". ™r: „Avontuur op Martinique". R„,ik -°TDERDAG 11 MAART <er f ,12 uur: Spreekuur Wethou- Excellpni a- Zaken' Th>»lia 8 uur: Z. Sm&E,"1?? Drees voor de PartU uur: CuIturele Knikkers en spel De „Medan" is een dag aan de kant ge bleven omdat haar schipper en beman- ning naar Den Haag moesten. Voor de zilveren xvisselbeker en de rood-wit- blauwe Bedrijfschapswimpel, Want de i „Medan" heeft in 1947 de beste verse vis j van alle Nederlandse vissersschepen 1 aangevoerd. Daarom is het goed, dat al i degenen, die daaraan hebben mee- gewerkt, gisteren in de residentie een grote pluim op hun hoed hebben ge kregen. Want in de visserij gaat het niet altijd alleen om de knikkers, maar ook wel eens om het spel. werk" een extra pluim kreeg) zeer zor- vuldig te werk zijn gegaan bij hun beoor deling der kwaliteiten. Natuurlijk was de toekenning der pun ten niet gebaseerd op één of twee reizen, maar wel degelijk gebonden aan een re glement, dat volgend jaar getoetst aan de praktijk van 1947 uitgebouwd zal worden en waarin dan ook bepaald wordt, dat de wisselbeker na een bepaald aantal keren door dezelfde gewonnen te zijn, in het bezit van diegene komt. Vier schippers en vier bekers. Toen kwam het lang-verbeide hoogte punt. Vier schippers kwamen op het matje; met de grote zilveren bekers eenmaal in hun bezit, ontvingen zij felicitaties van alle kanten en een spervuur van de blik- semlampen der fotografen hielp hun beel tenis vereeuwigen. Vervolgens werden drie stuurlieden en de vrouw van de stuurman van de win nende VL 80 uitgenodigd om de oorkon des, die de bemanningen ontvangen, uit te reiken en tenslotte moest schipper Van Oosten uit Vlaardingen nog even wat voor de AVRO-microfoon zeggen, wat hij met bravour deed. Voor hun medewerking kregen de vis- propagandacommissie inclusief de heer Kolkman, de dienst voor de haringcontröle en IJmuiden's halchef een boek present en ir. Lienesch, directeur der visserijen, sprak een kort woord evenals de oudste aanwe zige reder de reders ontvingen voor hun aandeel in de „strijd" eveneens de oor konde en een vakgroep-man, de heer Dammes. Aanwinst voor (le Vlaardinger vloot Vlaardingen is wederom een modern vissersvaartuig rijker geworden. Het is de VL 61 „Jo" van de firma C. van Toor Hzn., welk vaartuig bij een scheepswerf te Foxhol (Groningen) tien meter is ver lengd en geheel tot trawl- en haringmotor schip is verbouwd. In het schip is een motor geplaatst van 240 pk welke bij de uitoefening van de trawlvisserij ook op de trawlwinch kan werken. Voor de haringvisserij is het schip bovendien uitgerust met een hulpmotor van 25 pk voor bediening van de winch. Om het schip van electrisch licht te voorzien is er ook een 12 pk motor met dynamo in geplaatst, alsmede een instal latie voor noodverlichting. Het schip is voorzien van een radio-installatie en een echolood. Binnen enkele dagen hoopt het schip onder commando van schipper Jan Rog de trawlvisserij op de Noordzee te gaan uitoefenen. MARKTBERICHT 8 Maart 1948 Visaanvoer. Totaal 6500 kisten. Griet f70f52; poontjes f24f 13; wolf f61f50; tongschar f70f57; schartong f52 f44; rog f24f 17; hom f59f45: baars f30f 19; haai f34f31; puitaal f35f29: vlees f24; tarbot II f82f67; tarbot in f70; tarbot IV f 65; bot f 20f 14. alles per 50 kg. Tarbot I f 1,70—f 1,40; heilbot f2,20—f2: gr. tong f2.50—f2,15; md. tong f2,85—f2,40; kl.md. tong f 2.90—f 2,70; kL tong f 2,50—f 2,30, alles per 1 kg. Besommingen. Stoomtrawlers: HA 5 Friesland f4260; IJM 98 Libra f 5900; IJM 87 Neptunus f 26.990; IJM 83 Viking Bank f 32.300. Motorloggers: IJM 204 f 3170; KW 28 f 3400; KW 17 f4139; KW 107 f2790; KW 91 f3560; KW 108 f3690; KW 50 f3630; IJM 54 f5740; KW 227 f 800: KW 125 f 3130; KW 76 f 10.520. IJM 81 f 2645: IJM 224 f 2540; IJM 79 f 1800; KW 77 f 2500; KW 211 f 2800; KW 86 f 3660; KW 65 f 8080. 9 Maart 1948 Schartong f44; poontjes f25f9; wolf f 56—f 50; bot f 22—f 11,50; ham f 54; tarbot II f76f72; tarbot III f76f65; tarbot IV f64 f60, alles per 50 kg. Tarbot I® f 1,75—f 1,30; heilbot f2,10—f 1,90; gr. tong f 2,75f 2,60; md. tong f 2,95f 2,85; kl.md. tong f 3,50f 2,90; kl. tong I f 2,70 f2,30; kl. tong II f2f 1,80, alles per 1 kg. IJM 117 Beatrix f 12.580; IJM 95 Maria f2200; IJM 96 Vios 4 f 10.480; IJM 22 Ita f 5230; IJM 16 Bergen f 59.000. KW 52 f 1490; KW 69 f 6570; KW 140 f 6130; KW 168 f5500. GG 434 f 12.860; GG 494 f 12640; GG 506 f 11.100. 1 trawler met f 27.000 besomming. Vergaande baldadigheid Een zeeman keerde gisterenavond naar zijn woning op de IJmuiderstraatweg terug toen een jongen de inhoud van een beker over zijn kleding gooide. De beker bleek gevuld te zijn met gedeeltelijk gebluste carbid. De werkjas en de pantalon van de varensgezel werden ernstig beschadigd. „Eet meer vis" Het „eet meer vis" wordt nog steeds op allerlei maniex-en gepropageerd. Gisteren heeft men over de zender Hilversum I een reportage over IJmuiden kunnen beluiste ren, waarbij Bep den Haan de opmerking maakte dat een goed IJmuidenaar leeft' op, voor en van de zee en zij IJmuiden de be langrijkste visaanvoex-haven van het vaste land noemde. Het oude rijmpje zegt: haring in het land, dokter aan de kant, en in deze inleiding werden de vitamine-voordelen van haring en vex-se vis opgesomd. Het rokersdorp, de „stores", heel het we reldje op zichzelf dat IJmuiden-West heet, passeerde de revue. De reporters brachten een bezoek aan de „afslag", hadden een interview met de schipper van de KW1 en zochten tenslotte „Ome Dirk van Kniertje" op, die veel te vertellen had over het be drijf en de plaats. Zo werd het nuttige met het aangename verenigd en kreeg Nederland gelegenheid een blik te werpen in de wereld waarin wij dagelijks verkeren. DE „BALF'-FILM VOOR HAARLEMS HOOGOVENPERSONEEL Door de directie daartoe in staat gesteld geeft de sociale afdeling van de Hoogovens reeds geruime tijd filmvoorstellingen voor het personeel. Tot nu toe werden dergelijke avonden in Rex, het Patronaat of een zaal in Beverwijk gegeven, maar het grote con tingent in Haarlem woonachtige werkne mers „wilde ook wel eens wat". Na een en quête bleek, dat er 819 aanvx-agen voor een Haarlemse avond waren, zodat de Sociale afdeling thans heeft besloten, twee voor stellingen (op 18 en 25 Maart) in de zaal van de Haarlemse Kegelbond te geven. GEEN „LAAGVLOERS" GEVAL Een bewoner van de Ericsonstraat te IJmuiden heeft aangifte gedaan dat een tweetal jongens lood ontvreemdde van het dak van zijn woning. Bij de ontdekking sloeg het tweetal op de vlucht. Een onder zoek wordt ingesteld. Zweedse kotter op strekdam gelopen De GG 38, een kleine Zweedse kotter, is in de afgelopen nacht om kwart over vier bij hoog water door een verkeerde ma noeuvre op de Zuiderstrekdam van 't fort eiland gelopen. Het scheepje ligt geheel scheef over stuurboord op de stenen en maakt iets water. Sleepbootassistentie werd geweigerd. Een andere kotter heeft getracht het scheepje los te krijgen, hetgeen niet gelukte. Er is geen gevaar voor kapseizen, zodat de bemanning aan boord blijft. Hedenmiddag om halfvijf zal men aan de achterzijde van de kotter een anker uit brengen, om het gestrande vaartuig te laten af kruien. Grootse plannen voor de stadsfeesten Het is algemeen bekend, dat Beverwijk op het gebied vaxx het organiseren van ten toonstellingen een uitstekende naam heeft. Regelmatig, bijna jaar in jaar uit zijn er in de aardbeien-stad tentoonstellingen ge weest op het gebied van land- en tuinbouw, bloemen, cultuur, pluimvee-teelt, handel en industrie en ambacht. Het ziet er naar uit, dat in Augustus alles wat tot nu toe op dit gebied te zien werd gegeven overtroffen zal worden door de grote tentoonstelling van Handel, Industrie en Ambacht, die een hoogtepunt van de feesten ter viering van het 650-jarig be staan zal vormen. Ter gelegenheid van de stadsfeesten zal men op overtuigende manier tonen, wal het centrum van Midden-Kennemex-land heden ten dage voor Nederland en zelfs voor het Buitenland belangrijk maakt. Van een landelijk tuinbouw-centrum is Beverwijk het middelpunt geworden van Industrieën, die door de buitengewoon gunstige ligging van de streek aangetrok ken, haar in korte tijd een ander aanzien hebben gegeven, ofschoon daarmee niet gezegd wil zijn, dat de tuinbouw en de bloemencultuur verdwenen zijn. Integen deel, hoewel meer uit het centrum ver drongen, heeft de ontginning van nieuwe cultuurgronden het mogelijk gemaakt aan het industrie-centx-um een even bloeiende en belangrijke tuinbouwcultuur verbonden te laten. Wanneer we dan ook de aandacht vragen voor de grote tentoonstelling van handel, industrie en ambacht, dan doen wij dit niet dan er op gewezen te hebben, dat naast deze tentoonstelling ook andere gegroe peerd worden, namelijk die van bloemen, groenten en fruit en van pluimvee. De tent van 12,60 meter. De tentoonstelling van handel, industrie en ambacht zal ongetwijfeld een grootse indruk maken, niet alleen doordat een aanzienlijk aantal firma's vertegenwoor digd zal zijn, maar ook door de kolossale afmetingen van de tentoonstellingstent. Het doel is op de eerste plaats te laten zien wat handel, industrie en ambacht te Beverwijk brengen. Daartoe zal zoveel Naar aanleiding van een bericht uit Ant werpen, als zou daar uit Urk afkomstige vis door onvoldoende verzorging op de mest hoop terechtgekomen zijn, verneemt het A. N. P. van belanghebbende zijde uit Urk het volgende: „Op 21 Februari is door de UK 244 gevangen Noordzeevis door de vis- ambtenaar-exporteur K. J. Hakvoort naar Antwerpen verzonden. Dit was de eerste keer dat door Urkers gevangen Noordzee vis naar het buitenland werd verzonden. Aangezien het vrij zeker is dat deze eerste zending het begin is van een regelmatige export naar België en Duitsland, was hier aan nog meer zorg besteed dan anders het geval is bij de verzending van vis. De partij was als volgt samengesteld: totaal 6164 pond, voor f 1.694. (340 pond grote middeltong, 65 pond kleine middel tong, 33 pond tong I, 330 pond grote schol, 570 middelschol, 1740 pond kleine schol, 20 pond tax-bot IV, 22 pond tax-bot I, 6 pond tarbot III, 1315 pond schar, 380 pond wij ting, 380 pond kabeljauw van 72 centime ter, 13 pond kabeljauw III, 950 pond bot). Bij een koude van omstreeks 7 graden vorst is deze vis deskundig gesorteerd; de directeur der visafslag, de heer Keuter, hield hierover zelf toezicht. De zorgvuldig verpakte kisten zijn vervolgens op een 16 meter lange vrachtauto geplaatst, welke werd omstuwd door een grote menigte Ur kers, die nog nooit een wagen van een dergelijke omvang hadden gezien. De auto is direct doodgereden naar de grens, waai de partij vis werd overgenomen door een handelaar uit Antwerpen. Het overladen geschiedde vakkundig en bij een koude van ongeveer 6 graden beneden nul. Er was dus geen sprake Van, dat de vis zou kunnen bederven. Het beste bewijs hiervoor is, dat men in Antwerpen reikhalzend uitziet naai de volgende zending. Doordat de vaart over het IJselmeer door ijs gestremd was konden de Ui'ker vissers vorige week niet naar Ui-k komen. Zaterdag wordt vrijwel de gehele vloot verwacht, daar het IJselmeer prac- tisch ijsvrij is. De vangst van zes Urker schepen wordt dan naar België geëxpor teerd. Het overige is voor Nederland be stemd". Ook de directeur van de visafslag beves tigde nadrukkelijk, dat de verzonden vis van prima kwaliteit was. „Door een abuis waren er in een kist van de kleinste schol letjes enige ondermaatse geraakt, maar dit was van geen betekenis". Ook de burge meester van Urk was van mening dat het bericht uit Antwerpen onjuist was. „Op 1 Mei hopen wij onze nieuwe modei-ne vis afslag te openen", aldus de burgemeester, „en dan gaat de visvoorziening voor de Oostelijke en Noordelijke provincies via Urk. Een belangrijk gedeelte van de aan voer is bestemd voor export". Mammouth-tandjes. De stoomtrawler „Rose of England" bracht onlangs in Grimsby twee mammouth-tanden binnen, die het vaai-tuig in de omgeving van een bank „ergens om de Noord" had opgevist. De geleerden hebben zich erover ontfermd, om de gebitsdelen in het British Museum te plaatsen en zij verklaarden, dat deze tan den zeker 50.000 jaar oud zijn en dat de bank, waar ze gevonden zijn, vroeger hoog land was, dat met wouden bedekt is ge weest. De tanden wegen elk ongeveer zeven kilo. Kabeljauw, ook daar. In de Mox-e- cambe baai is de jacht op de kabeljauw geopend. De eerste dag werd 50.000 stone (1 stone is 6.35 kilo) door de Fleetwood- trawlers aangebracht. Het ontwerp van het front van de grote tentoonstellingstent. Hoogte 12,60 meter, vloeroppervlaktte pl.m, 1200 vierkante meter. mogelijk er op gewerkt worden de stands levendig te maken door bedrijfs-afdelingen in werking te tonen. De belangstelling van de zijde van het bedrijfsleven is zeer goed. Tot 1 April is inschrijving voor deze ten toonstelling nog mogelijk. Op Zatei-dag 7 Augustus des middags te 4 uur wordt de tentoonstelling officieel geopend. De sluiting heeft Zondag 15 Augustus te 9 uur 's avonds Levende vis als sieraad tliuis Vis-, waterplant-, hagedis- en insecten liefhebbers van de vereniging „Kennemer- land" gaan Vrijdag 12 Maart in hotel „Ter Burg" een ledenvergadering houden, waarop het onderwerp „Gezelsaquaria of Streekaquaria" besproken wordt. Zoals als op elke bijeenkomst van deze vex-eniging wordt ook ditmaal een vissen- echtpaar verloot. Het gaat thans om een import, waarvan helaas slechts "één paar beschikbaar is: Phux-ylia Rachoviana. In voorbereiding is een feestavond, waarvoor binnenkort een suiker- en boter- inzameling zal worden gehouden. KAPELAAN J. TH. A. VAN TOL VERPLAATST. Aan alle besturen en leden van de Ka tholieke Actie, L.T.B.'ers, St. Deus Dedit, P.T.T., K.D.O., Maria-congregaties en De Jonge Gemeenschap is medegedeeld, dat er Donderdagavond in het K.S.A.-gebouw gelegenheid wordt gegeven afscheid te nemen van de Weleerwaarde heer Jac. Th. A. van Pol, die nu benoemd is tot kapelaan in Haarlem. PLUIMVEELIEFHEBBERS BIJEEN Dinsavond belegde de „Kennemer Pluim veevereniging" in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een vergadering die geopend werd door de heer Vessies. Deze bracht naar voren dat er een Zomerpluimvee- tentoonstelling gehouden zal worden en er waren vragen binnen gekomen voor het oprichten van een Jeugdclub. Hierna gaf de spreker het woord aan de heer J. Wesseling uit Amsterdam, die over het onderwerp sprak „Nu het foksei- zoen voor de deur staat". De heer Wesseling legde er de nadruk op dat voedsel een grote rol speelt voor het opvoeden van jonge konijnen. Ook werd er gesproken over konijnen met door gezakte achtei-poten (die nogal veel voor komen in ons land). Na diverse punten besproken te hebben werd er gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. BIJZONDER ONDERWIJS EN VERGOEDING. Overwegende, dat het gemiddeld aantal leerlingen der bijzondere scholen van de gemeente Beverwijk in 1943 voor de R.K. Ulo (jongens) was 174 2/3, voor de R.K. meisjes-ulo 82 2/3 en voor de Christelijke Ulo (Duïnwijkschool) 82, stellen B. en W. van Beverwijk voor, de verleende voor schotten in acht nemende, de vergoeding voor de beloning van vakonderwijzers voor 1943 vast te stellen als volgt: voor de jongensschool 1.079,12: voor de meisjes school 689,70 en voor de Duin wij kschool 888.25. Over het jaar 1944 worden deze vergoedingen respectievelijk 1.154,73, ƒ440 en 1.070,14. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 10 MAART Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Het door nige pad. (18 j.) Kennemer Theater 6.45 en 9.15 uur: „Mildred Pierce". (18 j.) Café „De Groentenbeurs" (Meerstraat) 8 uur: Bridge-drive-cursus. KSA-gebouw 7 tot 9 uur: Spoox-kaartjes- verkoop Stille Omgang. DONDERDAG 11 MAART Raadhuis 10li uur: Spreekuur wet houder van Openbare Werken. Huisvestingsbureau 1012 uur: Spreek uur wethouder betr. Huisvesting. KSA-gebouw 7 tot 9 uur: Spoorkaartjes- verkoop Stille Omgang. Luxor Theater 8 uur: Filmavond C.P.N. B.R.C. „Kennemerland" Na de geslaagde wintercompetitie, die Zondag werd beëindigd, gaat de Bever- wijkse Rennersclub „Kennemerland" Zon dag 15 Maart een begin maken met de voorjaarscompetitie wegrennen. Deze wordt ingezet met een recordrit over 50 km in de Wijkermeerpolder. BEDRAG PER LEERLING IN 1947. In de eerstvolgende raadsvergadering te Beverwijk zal door B. en W. worden voor gesteld, het gemiddeld bedrag, dat per leerling in het jaar 1947 aan openbare en voortgezet openbare school werd uitgege ven, vast te stellen op 12,41. Hierbij is uitgegaan van een gemiddeld aantal leer lingen van 42 1/3 voor het openbaar lager- en voortgezet gewoon lager onderwijs en aan kosten per leerling is uitgegeven een bedrag van 525,33. AGENDA VOOR BEVERWIJK OOGST VAN DE STRAAT Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zatex-dags tussen 15 en 18 uur en des Maandags tussen 18 en 21 uur linlichtingen te krijgen over de volgende gevonden vooi"- werpen: schoenhak, rozenkrans, bx-ood- zakje, alpinomuts, kniekous, autoped, broche, bonboekje met plakzegels, wiel dop, vulpen, muntbiljet, transportband, ceintuur, armband, zilveren broche, por- temonnaie's en verschillende wanten. Verder aangetroffen: twee honden. IJmuiden-Oost Driehuis' gemengd zangkoor vierde feest In de zaal „Flora", die fleurig met lente bloemen was versierd, vierde het „Gemengd Zangkoor Dx-iehuis" zijn tweede jaarfeest. Wij mogen dit koor, dat onder leiding staat van de eminente dirigent Piet Halse- ma, tot een der beste van Velsen rekenen. Op deze avond is gebleken dat niet alleen de vocale prestaties lofwaardig zijn, men weet er ook op aantrekkelijke, beschaafde manier feest te viei-en. De conférence van de heer J. van Gelder zette menige beroepsartist in de schaduw; het zangspel van de dames Mechanicus en Halsema, dat het operette-genre benaderde, kon eveneens de toets der critiek doorstaan en de heer N. J Aris, die over een benij denswaardige basstem beschikt, zong op zeer verdienstelijke wijze een ai*ia uit Haydn's Schöpfung. Bij alle vocale num mers was Piet Halsema een toegewijd be geleider. „Geestige" schetsjes verhoogden de feest stemming en speciaal willen we hier me moreren „De jubilaris", een schets waar eerst in ernst de man, die 25 jaar zijn krachten aan een bedrijf heeft gegeven, wordt toegesproken en cadeaux in ont vangst neemt, doch waar in het tv/eede be drijf de gedachten worden geuit en het gesprokene meer schijn dan werkelijkheid blijkt. Het zou te ver voeren nog meer uit te weiden over ieder die het podium betrad. Het was een geanimeerd feest, dat met een gezellig bal werd besloten. H. K. Velsen Afscheid op de Velserheek- school Mej. Hekker, onderwijzeres aan de Vel- serbeekschool, heeft van haar wex-kkring wegens huwelijk en aanstaand vertrek naar Indië afscheid genomen. Zij werd namens het pei-soneel toegesproken door het hoofd der school, de heer G. J. A. Heino en namens de oudercommissie door mevr. De Muynck Keizer. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN GEBOREN: A, M. VergouwKroone: d., Eendrachtstraat 13, Velsen-Noord; M. J. C. Tolvan der Kleij, d., Meeuwcnlaan 63, IJmuiden-Oost; J. M. P. HoogwerfHimmel- rïch, z., Wijn. Daniëllaan 10, Santpoort; H. de Heerden Ouden, d., Zuiderstraat 3, Velsen- Noord; A. GomesStam, z„ Terrasweg 40, Santpoort; A. DeimanWennips, z., Korte- naerstraat 19, IJmuiden. L. M. Rijnders—Ver- wer, z., Kleverparkweg 127, Haarlem; J. van Osvan der Veer, z., de Roemerstraat 27, IJmuiden; M. J. van den BosGroeneveld, d., Sm. v. Gelderstraat 43, Velsen-Noord. OVERLEDEN: j. Poot, 65 j., echtgenote van G. de Groot, Fr. Naereboutsti-aat 18, IJmui- den-Oost; Th. Koolstra, 31 j., echtgenoot van A. P. Marchand, Centrumstraat 1, Velsen-N. FEUILLETON Miinheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 64) 6 6 Geoffrey en John stonden bij de haard en volgden de woeste jacht met de gi'ootste belangstelling. Het was voor het eerst, dat Henry Bunty kwaad zag, hij had altijd ge dacht, dat het niet mogelijk was haar kwaad te maken. Op een gegeven ogenblik was Jane in een hoek gedreven; het kind zag, dat ontkomen onmogelijk was, ze nam de pop bij de benen en slingerde haar in de richting van de jongens. „Vang!" riep ze, maar de jongens waren hier niet op voox-bereid en de pop vloog tegen de schoorsteenmantel en viel met een harde slag op de grond. Paddy sprong er op af, maar Bunty was hem voor. Zij nam de pop op, en de hond terugduwend, zocht ze de stukken bij elkaar, die de kop waren ge weest. Zij had tranen in de ogen. Jane barstte in lachen uit. Maar het lachen hield plotseling op, want Geoffrey ging naar haar toe en gaf haar eèn klap. „Nare meid!" schreeuwde hij. Zij sloeg hem terug en de verwarring begon opnieuw. Op dat ogenblik kwam Henry naar vo ren. Door de algemene drukte had niemand hem opgemerkt, maar nu hielden de kin deren plotseling op met vechten. Paddy vergat de pop en Bunty keek hem aan met verschrikte ogen. „Ik heb een pyjama nodig", vex-telde hij haar. Zij antwoordde niet dadelijk, vocht te gen haar tranen. „Ik heb een schone py jama voor u klaar gelegd", zei ze tenslotte met ti-illende stem, „Dat weet ik, maar ik wil een andere, eh de kleur van deze bevalt me niet". Zij slikte en de pop tegen zich aange drukt, liep ze de kamer uit. Zij scheen blij te kunnen ontsnappen en Michael hoorde een luide snik toen ze in de gang kwam. Er was een gedwongen stilte in de kamer. „En wat heeft dat allemaal te beteke nen?" vroeg de vei-bijsterde Heni'y- Het duurde geruime tijd voordat hij antwoord kreeg. Jane stond zwijgend voor zich uit te staren en Geoffrey en John ke ken hem met open mond aan. „Jane heeft de pop van Bunty gebroken". Het was John, die dit mededeelde. Hij sprak echter nogal onduidelijk en zei: „Jane heeft haar eigen pop gebroken, bedoel je". „Bunty haar pop". Deze bevestiging kwam van Geoffrey, hij voegde er aan toe: „Zij heeft de pop uit een la gehaald in de kamer van Bunty". Henry keek Jane met opgetrokken wenk brauwen aan. „Heb je die pop uit Bunty's kamer gehaald?" Zij antwoordde gemelijk: „Zij is te groot om met poppen te spelen". Henry begreep er nog steeds niets van. „Zij speelt natuurlijk niet met poppen", zei hij streng. „Ik denk, dat ze deze heeft bewaard om haar aan jou te geven, als je een zoet meisje was geweest". „Nee", klonk het nijdig, „dat is niet waar want ik heb haar de pop gevraagd". „Maar je bent geen zoet meisje geweest", antwoordde Henry. „Zij speelde met de pop" Jane trok minachtend haar neusje op „en ze was verschrikkelijk kwaad op mij, toen ik het zag". „Het is haar pop", zei Geoffrey, „waar om mag ze er dan niet mee spelen?" Jane lachte spottend. „Maar hoe komt zij aan die pop?" vroeg Henry verwonderd. „Die heeft ze van het kerstmannetje ge kregen", lichtte Geoffrey hem in. „Dat is niet waar", zei Jane honend. Er ontstond een hevige woordenwisse ling. Jane hield vol dat het kerstmanne tje geen speelgoed gaf aan volwassenen en Geoffrey was er niet van af te brengen, dat hij het in dit geval wel had gedaan, omdat Bunty het hem zelf had gezegd. Henry maakte van zijn autox-iteit gebruik om dit gesprek te beëindigen toen het dreigde in een vechtpartij over te gaan. Dit gelukte hem slechts met veel moeite, maar er kwam redding toen Bunty op nieuw in de kamer kwam. Geoffrey ver gat het handgemeen en hij schreeuwde tot Bunty: „Heb je die pop nietvvan het kerstman netje gekregen?" Zij werd vuurrood. „Ik heb een andere pyjama in uw kamer gelegd", zei ze, zich tot Henry wendend. Maar Geoffrey was niet zo gemakkelijk van zijn stuk te brengen en hij herhaalde zijn vraag zo luid en zo dringend mogelijk. „Ja, ja, je hebt gelijk", zei ze haastig. Geoffrey keek Henry zegevierend aan, maar deze fronste zijn wenkbrauwen. Het was verkeerd, kinderen op een leeftijd, dat ze zo voor indrukken vatbaar waren, te bedriegen. Hij had zeer strenge px-incipes op dat gebied. Maar de kinderen zouden spoedig niet meer aan zijn zorg zijn toe vertrouwd, de verantwoording voor hun opvoeding zou op andere schouders komen en daarom stelde hij zich tevreden met Bunty te bedanken voor de pyjama. Hij draaide zich om en wilde de kamer verla ten. Maar toen viel het hem in, dat dit de laatste maal was, dat hij de kinderen zag, dat het de kinderen waren van zijn over leden zuster en hij aarzelde. Hij voelde zich vreemd sentimenteel en hij ging de kamer weer binnen. „Goedenacht, Jane". Hij kuste haar en streelde haar hoofdje. Zij keek verwon derd; hij had haar nog nooit zo lief goede nacht gezegd. Zij leidde hieruit af, dat haar optreden van zo juist in zijn smaak was gevallen. (Wordt vervolgd). Santpoort Velsen kon het tegen D.C.V. niet bolwerken De Velsenaren hebben van hun verre reis naar Krimpen niet veel pleizier beleefd, want zij kwamen met een nederlaag van 53 terug. Zij troffen het niet, dat zij in deze ontmoeting met niet minder dan drie invallers moesten uitkomen, t.w. voor doelman Demmers, Van der Pol en Tromp Sr. Vooral het gemis van Demmers werd geducht gevoeld, want zijn plaatsvervanger kon hem bij lange na niet doen vergeten en had zeker twee van de vijf doelpunten, moeten voorkomen. Vooral de Haay van de thuisclub had een groot aandeel in de over winning, want hij nam alle doelpunten voor zijn rekening. Voor de rust kon DCV, dat Terlouw miste, nadat Velsen eerst de leiding had genomen, slechts een voor sprong van 21 bewei-kstelligen. Na de rust deed Nijssen deze te niet (22), maar al ras nam DCV een 42 voorsprong. Het werd nog, doordat Bak- kum c.s. dapper volhielden, 43, maar De Haay maakte aan alle onzekerheid een einde (53). AFRIKA OP HET WITTE DOEK. De bekende Afrika-reiziger mr. dr. Re- gout zal Dinsdag 23 Maax-t in het Jeugd huis onder auspiciën van „Santpoorts Bloei" een door liem in Afrika opgenomen kleurenfilm vertonen en toelichten. „LA SYMPHONIE PASTORALE" IN HET JEUGDHUIS. Op 12 en 13 Maart wordt in het Jeugd huis de film Gertrude (La Symphonie Pastorale) vertoond. Deze film genoot bij zijn verschijnen grote waardering. San tpoort-dorp HERDENKINGEN EN FEESTEN IN 'T ZICHT. In de achterzaal van de Hervormde Ka pel heeft Donderdagavond een vergade- ring plaats van de Oranjevereniging. Op de agenda komt onder meer de vaststelling der statuten en het huishoudelijk regle ment voor. Vooi'ts zal een bestuursverkie zing gehouden worden; de herdenking van de 5e Mei en de viering van het gouden regeringsjubileum vormen de andere pun ten.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3