Moderne Voorjaars Demi's Gerard van Praag gezellig Schoonmaak Oxfmd Zeebanket Visserij-varia J) COMITE-SCHOOL 1898-1948 U. J. Doornbos M if Artistiek Echte Schilderijen TELEFOON AANGESLOTEN Mo. 4877 Schildersbedrijf A. BURGER De Vergulde Gaper J. P. KEUTER C.J. Popping J. VAN REEUWIJK Luidsprekers GOUDEN VERLOVINGS RINGEN, Veiünglokaal „Quinto" 13 MAART 1948 zATERDAg Beverwijk Midzomernachtsdroom" [Uns de stadsfeesten IJMUIDER COURANT feesten In Augustus sal een Tlidens "^.voorstellingen gegeven wor- sttie0 ghakcspear€S ..Miazomernachts- K ''fjiïet3»n van Seheybeeck. w" "ZSniom Beverwijkse spelers JBJ soolo™ zijn hct resultaat van de gebracht v-°' subcommissie muziek, A ?m een en ander blükt wel, dat men "V- is tijdens de stadsfeesten het ft JÏÏL breneen, dat in het kader van de ■li „gelijkheden geboden kan worden. Is Historische optocht groots onderdeel. K re voorbereidingen voor de stadsfeesten li o, Augustus nemen trouwens over het al- -1 je'n steeds vaster vorm aan en met Sue aan het onderdeel de historische op- tiht is door de betreffende subcommissie «1 werk verricht. De commissie heeft zich. met Her man Moerkerk in verbinding gesteld, die de gehele optocht '/ïeeft gearran geerd en in waterveri-taferelen uit beeldde. Deze taferelen zidllen binnenkort voor het publiek tentoongesteld worden, zodat ieder zich een ind,ruk kan maken van het geen tijdens de feesten in Beverwijks ver sierde straten te zien zal zijn. Het wordt een bont schouwspel, rijk aan afwisseling, waarin enkele honderden deel nemers de geschiedenis van de stad en j,aar omstreken zullen uitbeelden. Op 17 Maart zal ten aanzien van de op tocht een bijeenkomst ten stadhuize gehou den worden, waarin nadere besprekingen elneming en verzorging van de ter sprake zullen komen. Herman Moerkerk ontwerpt affiche „.„Ij vernemen heeft de Commissie Pers en Propaganda voor de Stadsfeesten in overleg met het Hoofd- XI aan de Haarlemse kunstenaar Horna» Moerkerk opdracht gegeven Z affiche te ontwerpen voor de stads feesten in Augustus. D.E.M. Adspiranten A vandaag kampioen? Men het DEM-Adspiranten A-elftal vaadaag de laatste wedstrijd tegen Onze Gezellen in Haarlem weet te winnen, zal zij voor de derde achtereenvolgende maal na de bevrijding kampioen van haar afdeling rijn. Uit de ranglijst blijkt duidelijk dat DEM deze titel tenvolle verdient met een talgemiddelde van 95 tegen 8. waarnaast i, aanmerking moet worden genomen dat de veriiespimten door onvolledig uitkomen zijn ontstaan. Maak alle bedrijfsruimte productief Van het fabrieksgebouw van het voor malige gasbedrijf der gemeente Castricum is maar een deel in gebruik bij het ge meentelijk gasbedrijf van Beverwijk. Deze bedrijfsruimten verkeren echter in ver waarloosde staat en liggen zo verspreid, dat dit een belemmering is voor de werkzaam heden. Een beter rendement zal mogelijk zijn als de bedrijfsruimten bij elkaar lig gen; dan zullen ook de ongebruikte lokali teiten kunnen worden verhuurd. Het inrichten vordert een uitgave van f 6000— en men verwacht dat de vrijko mende ruimten f 1500 aan huur zullen op brengen. Het college van Burgemeester en Wethouders stelt de raad voor een crediet van f 6000 te verlenen, zodat de nodige be drijfsruimten kunnen worden ingericht en de noodzakelijke herstelwerkzaamheden Worden begonnen. „Het paradijs der kwekelingen" De tuin van de Bisschoppelijke Kweek school aan de Keesdelfsweg en Romerkerk- wegte Beverwijk begint meer en meer een fraai aanzien te krijgen. Zoals bekend mag worden geacht zijn de oude hekken, die eerst deze tuin omzoomden en die totaal vergaan en vernield waren, vervangen door nieuwe. Wandelpaden zijn aangelegd en ook het nieuwe grastapijt is gekomen, hetgeen de tuin reeds opfriste. Nu is men bezig een dubbele haag ligustrum langs het hek te planten, teneinde het effect van vroeger weer te verkrijgen. De bomen, die gedurende de hongerwinter door de onder wijzers omgehakt zijn, worden echter niet meer vervangen. Wel zullen groepen bol len en vaste planten, die langs de wandel paden zullen worden aangeplant, de tuin verder sieren. Als daarna het sportterrein zelf onder handen genomen zal worden, zal het weldra weer het „paradijs van de kwekelingen" genoemd kunnen worden. Binnenbrandje In de loop van de middag is Vrijdag in een van de percelen aan de Jan Alsweg te beverwijk een brand uitgebroken op de bovenverdieping. Toen de brand uitbrak was geen der leden van de familie M. aan lig, doch toen de kinderen uit school :rV»naar koven wilden gaan werd die vermoedelijk tengevolge van 'mot-1 'üf asl:)est-PijP die door deze ka- leiib en ro°k naar de schoorsteen ri' u' w®s ontstaan, ontdekt. Spoedig was randweer ter plaatse en binnen korte !ua)netvuur meester. De inventaris rtlkt *amertie is totaal verbrand, »n8p( i .Vaur is niet naar buiten geslagen, het dak gespaard bleef. Naast de dp na l ,was er no§al wat waterscha de. ue heer M. was verzekerd. i -HALLO AANSLUITEN" eiKPmM de maal zaI het kleinkunst- 18 Ma a Charles Aerts op Donderdag K het Luxor-Theater aan de de revnp Tj°nr het voetlicht treden met ue >.Hallo, aansluiten". Agenda voor Beverwijk Vei]m*Z£TERDAG 13 MAART gaderino T^nj6merland: 2 uur: Jaarver- land" t,,v rsvereni§ing „Kennemer- Theater^r ^1- leeftijden). Kennemer- ïaar). WB-Thp Uor: ',Anna Lans" (18 jaar) K"Pr,j, lr' 3 uur: ..Arizona" (14 8 Toneel- ..De Nfjverheid" n Amusementsvereniging Luxor.T??rPAG 14 MAART ..Zonen der 2-»5' 4'30' 7 en 9-15 uur: mer"Theater 2 30*4 <tn( v"® laeft)" Kenne" naLans" fiftd i4;30' 7 en 9-15 "ur: „An- 1 «f „Arizona^ (H 2'3°' REX brengt spannende avonturen, doch deze spelen zich af in Californië. „De weg naar Sacramento" voert de toeschouwers terug tot het jaar 1842 toen een belangrijk personage uit de stad vermoord werd en zijn huis in brand werd gestoken. Zijn twee zonen worden gered, doch weten dit niet van elkaar. Hun wegen scheiden zich, doch beiden zweren de dood van hun vader te zulten wreken. Eer het echter zo ver komt hébben vele vergissingen en verwikkelin gen plaats, waarbij zelfs een vechtpartij tussen de broers, maar ten laatste wordt toch de rechte man met de rechte vrouw verenigd en de „boze" moordenaar gestraft. Een film van temperamenten, die Spaans aandoet. THALIA. Het verhaal van Captain Fury, de Ierse vrijheidsheld, is deze week in Thalia te zien onder de titel „Land zon der wet". Dit wetloze land is Australië waar Fury als dwangarbeider staat onder het regiem van de wrede Arnold Trist. Fury ontvlucht en gaat een vrijbuitersbe- staan leven a la Robin Hood. Natuurlijk sluiten zich een aantal mannen bij hem aan en deze „bende" wordt de hulp van bedreigde kolonisten. Amor komt in het spel, men kan „genieten" van diefstal, brand, verraad, pistoolgepaf, rechtspraak en alle zaken, die sensatie verwekken. De climax wordt bereikt in Fury's begenadi ging. „DE PONT" brengt de bezoekers een kleurenfilm „De Zigeunerin", een M.P.E.A.- product, dat onder bekwame leiding van Roy William Neill een boeiend en interes sant verhaal geeft van het zigeunerleven in al zijn schakeringen met zijn muziek, zang en dans. Het thema „liefde" overheerst ook hier, doch dit blijkt eerst als Michael (John Hal) een ontmoeting heeft in een lusthof nabij een groot kasteel, waar de zigeunerstroep optreedt. Carla (Maria Montez), een schip- breukelinge, is door de zigeunertroep van Anuba aangenomen, groot gebracht en op geleid tot een schone danseres, die gevierd wordt door Tonio, Anuba's zoon. Als echter John Hal ten tonele verschijnt, nadat de Graaf van Orso door een giftige pijl is ver moord, neemt Michael terwille van de vrij heid der zigeuners en van Carla het initia tief de dader te vinden. Deze wordt gevon den, doch niet dan na een intense span ning, nabij en in het kasteel, waarbij ge vechten niet ontbreken en als ten slotte de film haar hoogtepunt bereikt, waarin de schitterende kleuren-combinaties wellicht evenveel aandacht vragen als het verhaal, blijkt dat Carlamaar dat verraden wij liever niet! DIT ZIJN DE DAGEN, waarin achter de schermen der Nederlandse visserij be- langi-ijke dingen gebeuren. Net heeft to neelmeester Kiewiet de Jonge het doek doen rijzen voor het optreden van d£ nieuwe Stichting, of impressario Van Dijk komt met een blij gezicht vertellen, dat de feestelijke prijsuitreiking vanwege het Be drijfschap plaats gaat hebben, waarmee hij de sportieve tint, die altijd al over dit oer- Nederlandse bedrijf heeft gehangen, of ficiële diepte verleent. Dat zijn dan zo de dingen, die het publiek ziet en die het, voor zover er supporters van de visserij onder zijn, niet dan met een krachtig applaus kan belonen. Maar inmiddels worden achter dezelfde schermen voorbereidingen getroffen voor een geheel nieuw „bedrijf", waarin de Han del in al zijn geledingen een hoofdrol gaat vervullen. Er is namelijk een commissie benoemd ter voorbereiding van alweer een nieuwe Stichting: de „Stichting vakopleiding Vis serij" en als wij goed hebben gezien, is hiermee een eerste stap gezet op de weg, die de jongeren in het bedrijf naar een betere toekomst zal moeten voeren. De commissie heeft klinkende namen als stuwers en de hele visserij-nijverheid is er in vertegenwoordigd. Het is een examen commissie, die allereerst tot doel heeft, de vishandel, zowel in het groot als in het klein, beter in het zadel te helpen en die dus als uitreikster van diploma's aan han delaren het oude „basis-systeem" omver gaat werpen. Ér is begrijpelijkerwijze veel belangstelling voor deze jonge telg van de oude visserij-stam en vooral de jongeren juichen het toe, dat de methode van vesti gingsvergunningen want daar komt het in feite op neer in handen van het vak zelf komt. Is dus aan één kant het produc tie-apparaat reeds onderworpen aan de sanerende invloed van visserij-diploma's, de handel krijgt nu een zelfde orgaan. Wanneer dit voor het eerst oo de olanken komt zal de „troep" alweer volmaakter zijn en zij heeft, dan ongetwijfeld haar kracht om een goed en volledig programma te brengen, vergroot. Agenda voor Velsem en IJjirmüden Thalia, 7 en 9.15 uur: „Land zonder wet". Rex, 7 en 9 uur: „De weg naar Sacra mento". De Pont, 8 uur: „De Zigeunerin". ZONDAG 14 MAART. Thalia, 3, 7 en 9.15 uur: „Land zonder wet". Rex, 3, 7 en 9 uur: „De weg naar Sacra mento". De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: „De Zigeune rin". in de bekende Oxford-kwaliteit en afwerking OOSTERDUINWEG IJMUIDEN(0.) - TELEFOON 5501 Wij ontvingen de eerste zending „WIE VAN DE DRIE?" Op 14 April aanstaande zal de toneelclub „Tavido" afdeling Hoogoven-Staten weder om een toneeluitvoering geven voor de vereniging „De Gieteling" in het Kennemer Theater te Beverwijk. Opgevoerd zal dan worden het mysteriespel: „Wie van de drie?". FILMVOORSTELLING HOOGOVEN- STATEN Op Donderdag 18 Maart zal Hoogoven- Staten wederom een filmvoorstelling geven in het Kennemer-Theater. Vertoond zal dan worden „Het Balboekje" als hoofdfilm en in het bij programma zal onder andere „Champagne" gedraaid worden. Santpoort Interkerkelijke samenwerking met Pasen Evenals met het Kerstfeest hebben de Protestants-Christelijke kerken weer con tact gezocht om samen te werken. Op Dinsdag 23 Maart zal een Wijdingsdienst worden gehouden met medewerking van het Gereformeerd Evangelisch Zangkoor en het Kapelkoor, in de Hervormde Kapel. De bekende fluitist G. A. Spaan heeft zijn medewerking toegezegd. De meditaties worden gehouden door ds. J. v. d. Wiel en ds. J. W. Siertsema. De twee medewerkende koren zullen tevens samen een koorwerk uitvoeren. Deze wijdingsdienst zal door zijn karakter van Lijdenszang door koren en aanwezigen en de korte meditaties een inleiding zijn naar de Goede Vrijdag wanneer er dan des avonds in de Ned. Herv. Kerk en in de Geref. Kerk de Lijdensdiensten zullen worden gehouden. Op Eerste Paasdag 's morgens zullen deze koren, ondersteund door een muziek korps Paas-zang doen horen op het kruis punt EnschedélaanMiddenduinerweg, waarna om tien uur kerkdiensten zullen worden gehouden 'in de Herv. Kerk, de Geref. Kerk en in „De Toorts". Om 10.15 uur begint een bijzondere Paasdienst met medewerking van Santpoort's Vrouwen koor onder leiding van Jo de Koeijer en de trompetsolist W. C. P. de Vries van de H.O.V. in de Kapel. Tweede Paasdag geeft dan tenslotte nogmaals gelegenheid de Evangeliebediening te beluisteren in de Ned. Herv. Kerk en in de Geref. Kerk. EEN GOEDE FILM IN HET JEUGDHUIS Met de film „Gertrude" (La Symphonie Pastorale) heeft „Santpoorts Bloei" een goede greep gedaan. Buitengewoon sterk spel van de hoofdpersonen en vaak prach tig camera-werk hielden de aandacht voortdurend gespannen. Vooral de vertolk ster van de titelrol leverde een prestatie van betekenis. BOUWRIJP MAKEN VAN KATWIJK'S INDUSTRIETERREIN De firma A. Dienaar en W. C. v. d. Gies- sen heeft van het Katwijkse gemeentebe stuur de opdracht gekregen, het industrie terrein „Het Witte Hek" in Katwijk bouw rijp te maken. De kosten, hieraan verbon den, bedragen 78.742. SPORTVERENIGING „FIT" ACTIEF! Op 15 en 16 April hoopt de jonge sport vereniging „Fit" een openbare uitvoering te geven in „De Weyman". Deze vereniging is reeds zo gegroeid dat een uitvoering op één avond voorshands is uitgesloten. Wel zullen op beide avonden alle verenigingen volledig medewerken. Veisen Burgerlijke stand GEBOREN: G. van Dongen-van der Veen, z., J. T. Cremerlaan 48, Santpoort; M. C. H. van Keulen-Huipen, d„ Cieweg 4, Heemskerk: M. de Beer-van Gooi, z., Trompstraat 118, IJmuiden-O.; H. R. Ales- Bastiaans, d„ Meervlietstraat 14, Velsen; M. Ruijter-Hamers, z., Wijk aan Zeeërweg 16, IJmuiden-O.; L. Grootveld-Gravema- ker, z., Snelliusstraat 8, IJmuiden; G. M. van Veelen-Zijp, d., Kon. Wilhelminakade 9-, IJmuiden; A. D. C. de Kroon-Snaas, d., Terrasweg 36, Santpoort; R. van Wolf eren- Hoek, d., Lagersstraat 9, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: J. H. Nienkemper, Hagelingerweg 68, Santpoort en M. Bijl, Ruigweg 307, Den Helder; toek. adres: Ha gelingerweg 68, Santpoort; J. L. IJselmui- den, Havenstraat 63, Beverwijk en C. J. de Reus, Walravenstraat 6, Velsen-Noord; toek. adres: Walravenstraat 6, Velsen- Noord; P. Hardebol, Duinlustparkweg 20, Bloemendaal en A. H. T. Sprokholt, Kas- tanjestraat 36, IJmuiden-Oost; toek. adres: Kastanjestraat 36, IJmuiden-Oost; M. M. Boer, Trompstraat 143, IJmuiden-Oost en M. M. Barvoets, Trompstraat 143, IJmui den-Oost; toek. adres: Trompstraat 143, IJmuiden-Oost; A. Cornelissen, Hoofd straat 98, Santpoort en J. van Dijk, Trek vaart 101, IJsselmuiden; toek. adres: Hoofdstraat 98, Santpoort;. J. Visser, Zan dersstraat 28, IJmuiden en Th. C. Jore, Pastoorstraat 27, Santpoort; toek. adres: Maasstraat 31, Haarlem; C. Post, Fr. Nae- reboutstraat 41, IJmuiden-Oost en G. de Boer, de Lumeijstraat 30, IJmuiden-Oost; J. H. Bergwerf, Trompstraat 89, IJmuiden- Oost. en J. Kempe, de Ruijterstraat 82, IJmuiden-Oost; J. G. Oudendijk, Zeeweg 413, Driehuis en M. G. A. Handgraaf, Ter burgstraat 39, Santpoort; P. Geus, Wijk aan Zeeërweg 100, IJmuiden-Oost en W. M. Brouwer, Cederstraat 52, IJmuiden- Oost; toek. adres: Wijk aan Zeeërweg 100, IJmuiden-Oost: Th. C. Böhm, Kerkweg 44. Santpoort en J. Graaman, Hagelingerweg 47, Santpoort; G. van Hooff, Zandersstraat 41, IJmuiden en A. G. Commandeur, Kerk weg 33, Santpoort; J. H. van der Pijl, Trompstraat 100, IJmuiden-Oost en C. Bos, IJmuiderstraatweg 13d, IJmuiden; W. J. Hamers, IJmuiderstraatweg 25, IJmuiden en A. H. Tellier, Kon. Wilhel minakade 77, IJmuiden; toek. adres: Kon. Wilhelminakde 77, IJmuiden. GEHUWD: J. W. de Grijs en S. E. An derson; J. M. J. Ekelschot en A. J. Untied, Breestraat 140, Beverwijk: P. J. van der Kloet en B. M. van der Kruijssen, Eiken straat 33, IJmuiden; N. Verschoor en W. Vrolijk, Planciusstraat 43, IJmuiden; W. Th. Huisinga en M. J. C. Böhm, Ooster- duinplein 82, IJmuiden. DE STENTOR Ter rectificatie van ons bericht over de Stentor op pag. 2 moet worden vermeld, dat de sleepboot op eigen kracht binnengeko men is. Zweedse visprijzen zakken. Door de grote visaanvoer van prima Noordzee vis, komt de door de Zweedse kotters aange voerde Oostzee-kabeljauw wat in verdruk king. Ze werd ver onder de maximum prijzen verkocht. Weer snurrevaarders. Deze week is weer de eerste snurrevaard-visserij aan gevangen. Verschillende Urker botters brachten door deze vangmethode bevre digende vangsten schol aan. Poolse trawlers. In de haringhaven te IJmuiden zijn aangekomen drie Poolse trawlers: de Syrius, de Kastoria en de Orion. Laatstgenoemde trawler bracht van de laatste reis een prachtige vangst verse haring mee. De lading werd in Polen ver kocht tegen een totale besomming van bijna 50.000. Jeugdige overmoed kostte 200 m2 struikgewas Gistermiddag om half zes rukte de Santpoortse brandweerwagen uit voor een bosbrand je aan de Middenduinerweg; de tweede keer deze week, dat daar de rode haaa kraaide. Het vuur was snel gedoofd, hoewel er toch nog tweehonderd vierkante meter struikgewas en ruigte verloren ging. Het bleek, dat een stel jongens aan het vuurtje stoken was geweest. De knapen zijn gepakt en door de politie behoorlijk onder handen genomen. Zowel ouderen als de jeugd wordt er op gewezen, dat zij in het schaarse duinterrein voorzichtig dienen te zijn met vuur, wil het natuur schoon onzer gemeente niet voordurend inkrimpen door onnadenkendheid of bal dadigheid. NED. HERVORMDE GEMEENTE Ds. L. Brink te Gaasp en Ferwoude (Fr.) heeft de toezegging van beroep naar Velsen aangenomen. DE WISSELBEKER-UITREIKING VOOR DE RADIO. Over de zender Hilversum II zal Zondag- of Maandagavond om 20.15 uur een korte reportage worden uitgezonden van de uit reiking der Bedrijfschaps-prijzen aan de vier „beste vis" schippers uit IJmuiden, Katwijk, VlaardiRgen en Scheveningen. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST VELSEN Maandag 15 Maart a.s. wordt aangevangen met de uitreiking van bonkaarten enz. Dit maal zullen bovendien brandstoffenkaarten TA 806 voor gezinnen worden uitgereikt. Hiervoor dient men mede te brengen het vol ledig ingevulde aanvraagformulier MD 323-17 en het restant van de brandstoffenkaart TA 707, waaraan zich de bon „Res. 2" moet be vinden. De datum, waarop de bonkaarten afgehaald moeten worden, staat vermeld op de achter zijde van de inwisselingsbon. Men controlere zelf aanstonds, of de juiste bonkaarten zijn ontvangen. Reclames, inge diend nadat men het uitreiklokaal heeft ver laten, worden niet in behandeling genomen. „Zilveren" metaalbewerker jubileerde De jubileareeks bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. is Vrijdag voortgezet met de herdenking van het zilveren jubi leum van de heer W. J. F. Laurent, metaal bewerker-monteur, die ook in het openbare leven geen onbekende is door zijn arbeid op velerlei sociaal terrein. De jubilaris werd door ir. A. J. Allan, lid der plaatselijke directie, in het directie kantoor waarderend toegesproken en als huldeblijk ontving de jubilaris een enve loppe, waarbij gevoegd een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. Hoofdingenieur M. v. d. Lee kon vervol gens, daar hij de heer Laurent van nabij kent, gewagen van zijn nauwgezette arbeid en goede plichtsbetrachting,, welke een stimulans heeft gevonden in de activiteit voor het vakorganisatieleven. In de feestelijk versierde mechanische werkplaats schetste de heer Joh. Hommes, werkbaas, de komst van de jubilaris op la tere leeftijd, de appreciatie voor diens werk en de zeer goede verstandhouding tot het opzichthoudend personeel der afde ling. De heer W. Boom betuigde namens de collega's erkentelijkheid voor de getoonde kameraadschap om voorts op rijm te her inneren aan de bezettingstijd. Namens de jubileumcommissie overhandigde de heer A. Mol met enkele vriendelijke woorden een glasservies en hij schonk mevrouw Laurent een mooie plant. In zijn dankwoord richtte de jubilaris, die in zijn woning aan de Corverslaan ook van verschillende verenigingen blijken van belangstelling ontving, zich als organisatie man speciaal tot de jongeren om niet al leen rechten maar ook plichten te kennen, hetgeen de arbeid meer vreugde geeft. IJmuiden Gevonden dieren en voorwerpen In de week van 5 tot 12 Maart werden in de gemeente Velsen gevonden; 1 school tas, enige wanten, 1 biljet 1, 1 sjaal, 1 armbandje (zilver), 1 zakje knikkers, enige honden, 1 tasje (kind), 1 orderboekje, 1 bal, 1 jas (jongen), 1 ring, enige sleutels, 1 ceintuur, enige portemonnaies, enige handschoenen, 1 vulpen, enige distributie bonnetjes, 1 muts (kind),-! regenkapje. Inlichtingen hieromtrent kan men in kamer 4 van het hoofdbureau van politie krijgen, elke werkdag tussen 11 en 12 uur en 16 en 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag. STICHTINGSBESTUUR. Ons werd medegedeeld, dat het bestuur van de Stichting voor de Nederlandse Vis serij buiten de door ons genoemde perso nen de heer A. L. v. d. Zwan als secretaris heeft. De heer v. d. Zwan vertegenwoordigt in het Stichtingsbestuur de coöperatieve ver enigingen van IJsselmeer-vissers. De heer W. G. Meyboom uit IJmuiden neemt het penningmeesterschap waar. Ciske de rat De Culturele Vereniging bood haar leden in het Patronaatsgebouw een extra toneel avond aan en het feit, dat „Ciske de rat' daarvoor op het programma stond had een volle zaal getrokken. De geschiedenis van Ciske. het Amsterdamse schoffie, is door de roman van Piet Bakker overbekend en al wil men in de belevenissen van deze straatjongen vaak een analogie van Brusse's Boefje zien en er is inderdaad dikwijls in enkele détails overeenkomst te bespeu ren Bakker concipieerde niettemin een nieuwe „melodie" zij het met gebruikma king van het oude thema: hoe een ver waarloosd, gedérailleerd klein mensje weer in het rechte spoor gebracht wordt met be hulp van hen die zich het lot dezer onge- lukkigen aantrekken. Het Volkstoneel heeft dit spel van Ciske al talloze malen opgevoerd, zodat erV- ondanks de elf tafrelen gang in zat. Geen hiaten in de rolkennis, geen storend wach ten door de vele changementen. Ru Mulder, die de regie voerde, heeft echter wel heel sterk de nadruk op het „volks" bij dit toneelgezelschap gelegd, ergo een chargeren tot-en-met. Vooral Ben Groeneveld als hoofdonderwijzer Maetsuiker smeerde het er flink dik op. Volkstoneel kan wel wat hebben, maar het zijn ook hier sterke benen die de weelde (van charge) kunnen dragen. Guus Verstraete als de begrijpende, sym pathieke klasse-onderwijzer Bruis deed het beter en was een toneelfiguur van juiste proporties in dictie en handelen. Piet Bakker heeft Ciskes moeder uitge schilderd als de vrouw met de vele ondeug den,-de schrille tegenstelling tot de edele kindervriend Bruis. Tine Medema speelde ons zo'n Amsterdamse buffetjuffrouw voor, zo een als Eakker voor de geest moet heb ben gestaan toen hij z'n boek schreef en die je het liefst zacht en kalm ergens in het IJ le water zou willen laten als, ja, als zulke Eumeniden werkelijk zouden bestaan. Want ook hier is het weer: toneel vóór het volk, het volk dat zich verkneukelt in dergelijke grove effecten en idem tegenstellingen. En dan was er nog Ciske; niet, zoals het schoffie in het onsterfelijke Boefje het wezen dat alle aandacht voor zich opeist, maar het ietwat in zich zelf gekeerde jog dat nog zoveel andere figuren naast zich heeft, die het af en toe geheel verdringen. Mielce van Oorschot heeft zich Ciske eigen gemaakt als Annie van Ees haar boefjes creatie en als zodanig alle waardering voor deze vertolking van de „Rat", het kind dat door de moeilijkheden van het huiselijke milieu ten onder zou kunnen gaan, als z'n eigen inborst en de school hem niet in het rechte spoor gehouden hadden. Ook Ciske wil het goede en zij die hem beschermen willen, wijzen hem de weg en (hoofd zaak) op de juiste manier. A. J. VAN DER WEIJDEN Verpachting van het buffet, alsmede van de rijwielstalling in het sportpark „Schoonenberg" te Velsen Burgemeester en Wethouders van Velsen, brengen ter open bare kennis, dat zij voornemens zijn op Maandag 22 Maart 1948, te 11 uur, ten Raadihuize, over te gaan tot het ver pachten van: a. het gebruik van de buffetruimte en het aangrenzende terrein, voor de verkoop van consumpties; b. de rijwielstalling, in het sportpark „Schoonenberg", aan de Verloren van Themaatlaan te Velsen. Gegadigden voor het onder a vermelde dienen bij hun in schrijving zo uitvoerig mogelijk te omschrijven op welke wijze zij voornemens zijn een en ander te exploiteren en waaruit de bedrijfsinventaris bestaat Voorwaarden voor de verpachting zijn kosteloos verkrijg baar ten Raadhuize, 4e afdeling. VELSEN. 12 Maart 1948 Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, VEENSTRA M. M. KWINT IJMUIDEN In verband met 't 50-jarig bestaan der school in Mei a.s worden oud-leerlingen (en oud-leerkrachten) der school verzocht namen, adressen en jaarklassen van zichzelf en klasgenoten uit binnen- en buitenland op te geven bij één der heren der regelingscommissie. H. VOS. voorzitter, Ken-nemerlaan 162 A. J. TIK, secretaris, Kanaaldijk 228 A. LOS, penningmeester. Pres. Krugerstraat 69 H. REMIëNS, Hoofd der school. GLAS IN LOOD INDUSTRIE KONINGSTRAAT 39, BEVERWIJK - TEL. 3071 FILIAAL: FULTONSTRAAT 21, IJMUIDEN Alle reparafiën en alle soorten bewerkt glas Maak Uw huis met een schilderij .-.van op doek of paneel, in zeer fraaie lijsten 1 KENNEMERLAAN 5 IJMUIDEN - TEL. 5705 ZEER RUIME KEUZE Voor BELANGHEBBENDEN We zijn weer per onder Behang Glas en Schilderwerk PLATANENSTRAAT 31, IJMUIDEN-O. De schoonmaak is in 't land Wij hebben alles wat u daar voor nodig heeft: Wrijfwas, Vim, Koperpoets, Ata, Witkalk, Echfalon, Waterverf, Wolblank, Ammo niak, Zoutzuur, enz. enz. Drogisterij J. v. Leeuwen v.h. H. Sant, KENNEMERLAAN 90 IJmuiden. Tel. 4677 Vulpen-Verdriet DAT HOEFT TOCH NIET.' HULP fS DAAR. GOED, GAUVJ KLAAR.' Bij de Vulpenspecialïst Kantoorboekhandel VELSERDUINPLEIX 5 IJmuiden Tel. 5593 Vulpenhouders met gouden pen thans weer leverbaar, i O, die schoonmaak is zoo fijn!! Waar al die mannen zo dol op zijn. Maar mijn stoelen zien er zo uit; mijn divan ka pot; en die wasmachine moet weer vernieuwd worden. Maar door wie? Door een vakkundige natuurlijk. En dan is er één adres: „DE MEUBELDOKTER" maakt ze kant en klaar. Lij men, beitsen, stofferen, enz, Wegens de grote drukte, vroegtijdig een briefkaart en wij komen bij u praten. WESTER PARALLELSTR. 11 Velsen-Noord. Behang Borstelwerk Sponsen Koudwaterverf Kwasten Penselen enz. enz. Drogisterij verf en glashandel WILLEMSBEEKWEG 22, Tel. 5327 Gevraagd: voor de schoon maak FLINKE WERKSTER Vinkenbaan 1, Santpoort Station. Tel. K 2560—8414. Wegens huwelijk van het te genwoordige, voor zo spoe dig mogelijk een net eerlijk DAGMEISJE gevraagd. Lft. 18-20 j. Werktijden van 8.30- 15.30. Persoonlijke aanmel ding tussen 15 en 16 uur Mevr. C. Schram, Hoofdstr. 21, Santpoort. B. z. a. NET R.-K. MEISJE van 9 tot 5 uur f 16 p. w. liefst IJm.-O. Tussenbeeks- weg 56. NET MEISJE, 23 jaar b. z. a. als hulp in de huish. Bekend met verpleging. Br. L 2280 bur. v. d. blad. AUTORIJSCHOOL K. Offen- berg, gedipl. A. N. W. B. instructeur. Inl. en opgave voor practijk en/of theorieles bij J. Broersen, Oosterduin weg 56, LJmuiden-O. Wie wil zijn NIEUWE WO NING ruilen met de onze f 4.50 p. w. Princestr. 12, Vel sen-Noord. BOD GEVRAAGD op pijn. 60 z. g. a. n. leesboeken. Br. L 2283 bur. v. d. blad. RUILEN: woning te Vel- sen-N. of woning Trompstr. voor grotere woning Urn -O. of Santpoort, huur pl.m, f 5.50 Br. L 2285 bur. v. d. bl. Net meisje vraagt NETTE VRIENDIN, leeft. pl.m. 27 j. Brieven L 2282 bur. van dit blad. Gevraagd: ongemeub. KA MER m. zijkamer door dame op leeftijd Brieven L 2281 bur. van dit blad;' TE KOOP: 1 pers. spiraal, 1 jaquet. Br. L 2284 bur. van dit blad. Te koop: BOUVIER 2 j. oud teef, zeer waaks en lief voor kinderen met mand. Drie- huizerlcerkweg 88 Driehuis. TE KOOP: divan, z'. g. a. n. wagenvacht, wol en prima japonnen m. 42. G. Zwenne, Meervlietstraat 60, Velsen- dorp. Te koop: DAMESFIETS met banden. Kortenaerstraat 25, IJmuiden-O. TER OVERNAME wegens sterfgeval: pracht jaquet jas met streepbroek en zwart colbertjasje en mooi donker colbertpak. grote maat. alles oude kwal. Br. L 2229 bur. van dit blad. Te koop: gebruikte CASSA Loendersloot's Warenhuis, Willemsbeekweg 16-18. IJm. Tp koop: beige KINDERWA GEN. v. o. kwal. f 40. Bak kerstraat 18. IJmuiden. Te koop: STOFZUIGER in orima staat. Middenduiner weg 69. Santpoort. Gevraagd: een net beschaafd Meisje in klein gezin, van 8.30 tot 3.30, Vrijdags tot 6 uur. Za terdagsmorgens van 8 tot 10 uur met middagkost. was buitenshuis. Aanmelden Za terdagavond na 6 uur en Maandag de gehele dag. Bij mevr. J. Verwer, Wilh.kade 29 rood. Machineschrjjven Steno - Boekhouden Middenstandsdiploma Lage lesgelden. SSRVAAS VELSERDU1NWEG 205 HUISMOEDERS wees! op uw hoede Waarom zult U nog lan ger de zolder volgepropt laten staan, als U zélf ..geld" daarvoor kunt ma ken en met de goederen anderen van dienst kunt zijn? Wij zorgen dat U tevreden kunt wezen. He den bericht en LANGE RAAMSTR. 14 I Haarlem Tel. 20597 I komt het bij U afhalen I or d veiling van 19 I Maart a.s.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3