Taxi iel 4333 Versterking van het gezagsapparaat Qlasidile.n~ de Jong's OLD CLOTHES NEW Predikbeurten ZATERDAG 13 MAART 1948 ÏJMUIDER COURANT Rijks- en gemeentepolitie worden met vrijwilligers aanzienlijk uitgebreid Ceen vrijwillige landstorm of burgerwachten Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de regering heeft besloten ter verster king van het potentieel van het gezags- apparaat der overheid aan de rijks- en de gemeentepolitie een aanzienlijke uitbreiding met vrijwilligers te geven. In de rijkspolitie zullen ongeveer 10.000 vrijwilligers als reserve worden opgenomen. De gemeentepolitie zal met vrijwilligers als reserve verdubbeld worden. Daarnaast overweegt de regering nog andere maat regelen tot waarborging van de openbare veiligheid. Toetreding tot de politie in vrijwilligers- verband zal alleen kunnen geschieden op basis van vrijwillige, individuele bijstand aan het bevoegde gezag in het kader van de normale politiedienst. Van enig optreden dezer vrijwilligers in eigen zelfstandig korpsverband zal geen sprake zijn Zij zul len wanneer het bevoegd gezag zulks nodig oordeelt, individueel in werkelijke dienst bij de politie worden opgeroepen. De oplei ding en oefening zullen eveneens in het normale politieverband plaats vinden. Voor toetreding tot de reserve-politie komen uitsluitend in aanmerking gezags getrouwe Nederlanders, die niet militair dienstplichtig zijn of indien zij wel mili tair dienstplichtig zijn, wat officieren be treft de leeftijd van 45 jaar, wat onder officieren en korporaals betreft de leeftijd van 40 jaar en wat manschappen betreft de leeftijd van 28 jaar hebben bereikt. Personen, die 65 jaar of ouder zijn kunnen niet worden toegelaten. Het ligt niet in liet voornemen der re gering te komen tot een heroprichting van de vroegere bijzondere vrijwillige land storm en de vrijwillige burgerwachten. Wel *a,l op de voormalige leden dier instituten een beroep worden gedaan om mede te werken aan de verwezenlijking van boven omschreven doeleinden. Cor van der Lugf Melsert 50 jaar acfeur Op 15 Maart zal het 50 jaar geleden zijn dat Cor van der Lugt Melsert voor het eerst het toneel betrad. In deze halve eeuw heeft hij als directeur van Het Hof stad Toneel later Rotterdams Hofstad- Toneel meer dan 20 jaar het toneel in de residentie beheerst. Na deze Haagse periode riep men hem in 1938 naar de Stadsschouwburg te Amsterdam, omdat het er financieel mis dreigde te gaan. Van der Lugt redde er als directeur van Het Nederlands Toneel de toestand en gaf er ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Staking bij Hin ten einde De staking bü de kousenfabriek Hin N.V. is geëindigd. Slechts een tiental ar beiders heeft tenslotte geweigerd het werk te hervatten. Zij zijn ontslagen. Het stakingscomité deed ons nog een communiqué toekomen, waarin het mee deelt, dat het de staking niet als geëin digd beschouwt. Het comité bestaat uit een ongeorganiseerde, twee Eendrachtsleden en een lid van de E.V.C. W.F.A.-uitwisseling met Engeland gaat door Op de vergadering van de streekafdeling „Zuid-Kennemerland", die Donderdag avond in „Brinkmann" werd gehouden, deed de directeur van de World Friendship Association „Nederland", de heer R. Schilt, enige mededelingen over de activiteit van de W.F.A. in het komende seizoen. De uitwisseling met Engeland, waar de oude organisatie wordt geliquideerd en een nieuwe opgericht, gaat in ieder geval door. Men zal er naar streven, dat de groep die gezamenlijk reist ook gezamenlijk de Engelsen ontvangt. De uitwisseling met andere landen wordt door deviezen-moeilijkheden be lemmerd. Bovendien bestaat er in Frank rijk en Zwitserland weinig belangstelling voor een vacantie-verblijf in Nederland. De heer Schilt zeide nog, dat op de enkele weken geleden te Praag gehouden vergadering van het uitvoerend comité gebleken was, dat er in Centraal-Europa, met name in Tsjechoslowakije en Honga rije, grote belangstelling voor het werk van de W.F.A. bestaat. De heer O. Muller hield een causerie over de 4000 mijlen oceaanwedstrijd van de „Zeearend" en vertoonde zijn op deze tocht vervaardigde film. Bejaarde antiquair vermoord in Bussum Donderdagmorgen is de 71-jai-ige anti quair M. J. K., wonende aan de Land- straat te Bussum, dood op zijn bed ge vonden. De man, die ongehuwd was en geen familieleden heeft, woonde achter zijn winkel. Een werkster kreeg 's mor gens op haar bellen geen gehoor. Zij is toen achterom gegaan, waar zij een raam zag openstaan. Hierdoor is zij naar binnen geklommen en zag de bejaarde antiquair dood op zijn bed liggen. Zij waarschuwde de politie, die constateerde, dat de man ernstig aan het hoofd was getvond. Men neemt aan, dat de antiquair in zijn slaap verrast is en met een zwaar voorwerp op het hoofd werd geslagen. In de kamer was alles overhoop ge haald. Men kon echter niet vaststellen, wat er ontvreemd is. Met vrij grote zekerheid wordt aange nomen dat de moord na Dinsdagmiddag is gepleegd. De krant van Maandag lag na melijk in de kamer, maar die van Dinsdag en Woensdag lagen nog op de deurmat. Bovendien was de antiquair Dinsdagmid dag nog bij een loodgieter in de buurt ge weest. De dader heeft eerst getracht een ruitje van het keukenraam te verwijderen. Een gedeelte van de stopverf was reeds weg- gekrabd, maar daar het raam slecht sloot zag hij kans het zonder moeite te openen. Via de keuken ging de moordenaar naar de kamer achter de winkel, waar de anti quair lag te slapen. Met een zeer zwaar voorwerp, dat nog niet is gevonden, heeft hij de oude man op een dusdanige manier op het hoofd geslagen, dat de dood wel on middellijk moet zijn ingetreden. Op de grond werd een lege portefeuille gevonden, waaruit afgeleid wordt dat' de dader de kledingstukken, die over een Stoel hingen, heeft doorzocht. Buren deel den mede, dat K. altijd veel geld op zak droeg. Provinciale begroting na 19 uur aanvaard Donderdagmiddag, toen de Provinciale Staten van Noordholland gedurende drie dagen bijna negentien uur bijeen waren geweest, is de provinciale begroting voor het dienstjaar 1948 goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. In de middagzitting hebben de leden van het college van Ged. Staten gerepliceerd. Ook aanvaardde de vergadering een motie van de heer Groen (K.V.P.), waarin besloten werd adhaesie te betuigen aan een adres, dat de Provin ciale Staten van Gelderland gezonden heb ben aan de Tweede Kamer, waarin aange drongen wordt ontheffing te verlenen in de kortingsregeling, genoemd in de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. Cor van der Lugt Melsert. voorstellingen zoals van Prinses Dul cinea, L'Arlésienne en Peer Gynt die zowel artistiek als financieel grote succes sen werden. Thans is hij een der weinige directeuren, die het zonder subsidie moet doen, wat niet belet, dat zijn Schipper naast God van J. de Hartog dank zij zijn meesterlijk spel de grootste Schlager van het seizoen is geworden. Honderden en nog eens honderden rol len heeft Cor van der Lugt Melsert in deze halve eeuw gespeeld. Eén rol heeft hij echter altijd halsstarrig geweigerd, namelijk die van jubilaris. Zo ziet men, dat het mogelijk is, dat iemand 50 jaar een der beste acteurs van Nederland kan zijn zon der ooit één jubileum te hebben gevierd. bij SPECIAAL-OPTIEK Dinsdags van 105 uur KENNEMERLAAN 42 TEL. 5301 (Adv.) „S.S.H." heeft jaar programma gereed De grote activiteit, welke telkenjare weer de verrichtingen van de Gymnastiek vereniging „S.S.H." kenmerkt, heeft er toe geleid dat reeds voor een vol jaar haar programma is samengesteld. SSH laat het niet alleen bij turnen maar weet haar vele leden en in het bijzonder adspirant- en jeugdleden ook op andere wijze aan zich te binden en op deze manier een stimulans te vormen tot grotere bloei, hetgeen niet onvoordelig blijkt. Het thans vastgestelde jaarprogramma begint op Zaterdag 20 Maart met een grote feestavond in het Statenhuis aan de Vel- serweg te Beverwijk voor dames-, heren en adspirantleden en waarbij „eigen krachten" voor het vermaak zorgen. In het clubgebouw „Watervliet" wordt 17 April een feestmiddag voor de jeugd leden gehouden. Op 17 Mei, Tweede Pinksterdag, zullen vertegenwoordigingen van bijna alle SSH- afdelingen naar Arnhem trekken om deel te nemen aan de grote bondsfeesten ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het K.N.G.V. De jaarlijkse uitvoering is thans alweer vastgesteld en valt op 25 November, waar na 15 en 16 December de onderlinge wed strijden van de „Van Wijnen"-wisselbeker volgen. Voor de jeugdafdelingen vinden dan op 11 December behendigheidswed strijden plaats. Daarna stevent SSH op haar vierde lustrum af. want in April 1949 wordt het twintigjarig bestaan herdacht. Nog wel in het verre verschiet, maar het bestuur loopt al met plannen rond om dan een revue op te voeren. En onderwijl worden de oefe ningen in het gymnastieklokaal van de „Da Costa"-sehool trouw bezocht. Noorse houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen N.V. is Donderdag aangekomen het Noorse m.s. „Vigsnes" met een lading van 1676 ton houtstof uit de Noorse havens Hommelsvik en Namdalen. Dit schip heeft een wel zeer bijzondere en nog weinig bekende constructie van lui ken boven de ruimen. Deze luiken name lijk bestaan voor elk ruim uit twee meta len vlakken, die scharnierend werken en op deze wijze tezamen worden gebracht, zodat zij als een dubbele deur rechtstandig terzijde van het ruim weinig ruimte in nemen. Deze handige en vooral door een waterdichte sluiting doeltreffende vinding vergemakkelijkt het open en dichtleggen voor de scheepsbemanning ten zeerste, wat bij normale luiken nogal tijd vergt. Velsen-Noord Driemaal „40 jaar bij één patroon" Het belooft Maandag bij Van Gelder Zonen wel een bijzondere jubileumdag te worden in verband met het feit, dat die dag niet minder dan drie personeelleden hun veertigjarig arbeidsjubileum zullen herdenken. Bovendien doet de omstandigheid zich voor dat de drie jubilarissen de hoogste arbeidersfuncties bekleden, welke zij door hun langdurige dienstverband en hun ca paciteiten hebben bereikt. Het zijn de heren N. Pasma, hoofdmachinist in de Centrale; J. Wilderom, hoofdslijper in de houtstoffabriek en J. Nagel, papiermaker aan machine 14. NIEUWE COSTUMIèRES De deze week te Rotterdam gehouden examens voor het diploma costumière van de Verenigde Modevakscholen in Neder land zijn met goed gevolg afgelegd door de dames B. Berendsen. C. Heynen, R. Sant, N. Schelvis, R. Vink, H. Versteeg, A. War- menhoven en E. v. d. Wijst. Beverwijk Mens, brood en toekomst Het was Willem van Iependaal een waar genoegen ook in Beverwijk eens over dit onderwerp, dat in Alkmaar zoveel „op roer" heeft veroorzaakt, te komen spreken. De basis van alle kennis is de historie, de werkelijke oorzaak van de oorlog is niet de knoeierijen van het kapitalisme, doch slechts overbevolking kan men de aanlei ding noemen, aldus spreker. Hij wierp een blik op de tijd van de Sumiriërs. Op theo logisch en religieus gebied waren deze mensen zeer onderlegd. Voedselpositie en de geboort-aanwas waren niet met elkaar in overeenstemming, zodat er oorlog kwam. Ook bij de Egyptenaren speelde dit zich af. Zij leefden van de opbrengst van de Nijl en deze bepaalde de geboortebe perking. De Joden „daarentegen" deden hier niet aan, waardoor een veel te groot volk ont stond. Er vormde zich een staat in de Staat, hetgeen ook weer oorlog tengevolge had. Spreker betrok ook Nederland en de Romeinen in zijn vergelijking. Het Rome van de boeren werd het Rome van het zwaard, door de overbevolking. Nederland is naar Indië gegaan, heeft daar welvaart gekweekt en de bevolking is toegenomen en nu staat de inlandse bevolking tegen ons op, hetgeen onherroepelijk ondergang voor Nederland betekent, aldus de heer Van Iependaal. Deze avond die plaats had in het club gebouw „Nieuw Leven" voor de Vrijden kersvereniging „De Dageraad" was zeer goed bezocht. „WACHT OP MIJ" IN HET LUXOR- THEATER. Het gehele Luxor-Theater was gevuld toen de heer Zuiderwijk de filmavond, die gegeven werd voor de leden van de C.P.N. met een kort inleidingswoord opende. Hij wijdde enige woorden aan de dood van •Jan Masaryk in Tsjechoslowakije, waarna twee tekenfilmpjes werden vertoond. Na de pauze kwam de hoofdfilm aan de beurt getiteld: „Wacht op mij", die het leven van een Russisch gezin belichtte. „WESTERHOUT" KRUGT EEN PLANTSOEN. De verbetering van het kruispunt bij Westerhout nadert haar voltooiing, voor het verkeer wel een zeer belangrijke voor uitgang, daar een linker en rechter rijbaan ontworpen zijn. Middenin zal een groot plantsoen wor den aangelegd. De planten voor dit nieuwe plantsoen zijn afkomstig uit kassen van de Gemeentelijke kwekerij in „Scheybeeck". Honderd nieuwe bomen aangekomen De destijds door de gemeente Beverwijk aangekochte nieuwe bomen zijn een dezer dagen uit Groningen gearriveerd. Meer dan honderd nieuwe eiken, meidoorns en esdoorns zullen de in de oorlog „gesneu velde" bomen vervangen. Zo zullen op de Keesdelfsweg en Baanstraat 27 eiken wor den aangeplant. Aan de Laan van Kanaan zullen 24 meidoorns worden geplaatst, waarnaast de Prins Bernhardlaan met 42 esdoorns zal worden verrijkt. GEMEENTELIJK VOORSCHOT VOOR HET BIJZONDER ONDERWIJS. De bijzondere scholen genieten jaarlijks een gemeente-voorschot ter bestrijding van de exploitatiekosten. De aanvragen, die gebaseerd zijn op het aantal leerlingen over het afgelopen jaar, moeten voor 1 Maart ten raadhuize zijn ingeleverd. Daar voor 1948 deze aanvragen niet op tijd zijn gekomen, stellen B. en W. de raad voor de bedragen vast te stellen als in 1947. Santpoort Ledenvergadering Oranjevereniging Definitief bestuur samengesteld Donderdagavond hield de onlangs opge richte Oranjevereniging „Santpoort" een ledenvergadering. Op de agenda stonden als hoofdpunten „Vaststelling Statuten en huishoudelijk reglement", „Verkiezing van een definitief bestuur" en „Bespreking her denking 5 Mei en van het 50-jarig rege ringsjubileum van H. M. de Koningin". Alvorens deze punten af te werken, las de secretaris de uitgebreide notulen der oprichtingsvergadering voor en er werd voorts een brief voorgelezen van de heer H. H. Meyer, waarin deze enkele suggesties aan de hand deed ten aanzien van de ko mende viering van het regeringsjubileum. Hierna werd het concept-statuten en huishoudelijk reglement met enkele op- en aanmerkingen goedgekeurd. Tot voorzitter der vereniging werd door de leden aangewezen met grote meerder heid van stemmen de heer C. Bakker. Tot leden werden gekozen de heren Winters, Hop, Stutvoet, Van der Belt, De Koejen, Van Geldrop, Andriesma, Stuui-man, Van Dam en Van dei* Werff. Deze heren zullen de andere functies onderling verdelen. Wat de herdenking van de 5e Mei betrof, bleek, dat het bestuur zich nog geen definitief denkbeeld had gevormd. Uit een ingekomen schrijven van de heer Spoor bleek, dat de onthulling van het monument op het raadhuisplein des middags om 3 of 3V2 uur zou plaats vinden. Het bestuur zal zich nader be raden, of nog iets in de ochtenduren moet gebeuren. Medegedeeld werd nog, dat de „Stille Gang" naar Westerveld ook dit jaar gehou den zal worden. Wat de viering van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin aangaat, deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling lag het contact met de Vereniging tot het houden van Nationale Dagen te Santpoort station weer op te nemen, daar dit het vorige seizoen tot goede resultaten had ge leid. Dat dit al niet eerder was geschied, vond zijn oorzaak in het feit, dat tot dusver het bestuur een voorlopig bestuur was en mutaties dus nog mogelijk waren. De heer Bakker sloot de vergadering met de wens, dat de medewerking weer zo groot zou zijn, als in het eerste jaar na de bevrijding. WEER DIENST IN DE NED. HERV. KERK Nu de ergste koude voorbij is, zullen er vanwege de Ned. Herv. Gemeente ook weer diensten in de Ned. Hervormde Kerk wor den gehouden. Zoals men weet, had de Kerkeraad wegens gebrek aan brandstof een beroep op het Kapelbestuur gedaan. Zondagsdiensten IJMUIDEN. Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen: C. H. de Jonge, tel. 5652 en J. Mac Daniël, tel. 4203 voor de „Maatschappij doktoren". Voor de ove rige geneesheren neemt waar dokter: W. van Haselen, tel. 4290. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer- Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. V er losku ndigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts W. J. Royaards, tel. 3636. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Sepp in de Zeestraat. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts Th. M. B. Mak, tel. 8570 te consulteren van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. Zaterdag 13 Maart 1948. Beste kinderen! Elke brief van één van jullie brengt me bijna zonder uitzondering een papieren kleedje, het ene al mooier dan het andere! Als ik alle tafeltjes, kastjes en venster banken in mijn huiskamer vol legde, hield ik er vast nog over ook! Dit is natuurlijk een grapje; maar het is geen gekheid, dat er soms zulk keurig, fijn werk bij is, dat men heus in de verleiding zou komen, het als sieraad ergens neer te leggen. Dege nen, die dit lezen, en hun knipsel nog moeten insturen, moeten vooral niet den ken: „O, nu is mijn werk niet mooi ge noeg", of zo iets, want dan hebben ze het glad mis. Allemaal, zonder onderscheid, hebben jullie kans op de prijs, dus grijpt die kans aan en zendt zoveel mogelijk in! En nu onze correspondentie: Om te beginnen een brief uit Beverwijk van UIL EN KAREKIET, die verleden week te laat kwam om nog beantwoord te worden. Ja, ik had een hele tijd niets van jullie gehoord, maar je hebt de schade nu toch weer mooi ingehaald met je lange brief, Karekiet. Het raadsel dat je me stuurde kon ik niet oplossen, hoor. Ik vond het eigenlijk helemaal geen raadsel! In derdaad schrijf je niet erg netjes. Zul je dat eens verbeteren? Een keurige brief krijg ik altijd van KO- BOLDUS. Schrijf je gewoonlijk blokletters of ook wel eens schuin? Het geheel ziet er netjes uit hoor! Je moet zeker altijd erg vroeg uit je bed als je al zo bijtijds op school moet zijn. Kun je goed opstaan of moet moeder je wel twintig maal roepen? Vertel je in je volgende brief eens wat meer van je Engelse vriendin? WATERLELIE liet ook weer eens iets van zich horen. Heb je de fiets gekregen, Waterlelietje? Ik hoop voor je van wel, maar de andere dingen, die je in je brief noemde, zijn toch ook erg mooi. Wat een verjaardagen hebben jullie volgende maand. Jij kan gaan feesten, hoor! Ik weet nog niet hoe oud je vandaag geworden bent, hoor ik dat eens van je? WILLY S. wil ook graag een nichtje van me worden, schrijft ze. Nu, dat kan zó maar, hoor! Ja hoor, ik ben wel eens in de polder geweest, maar jouw huis kan ik me heus niet herinneren. Wil je volgende keer eens schrijven hoe oud je bent, wanneer je verjaardag is en welke schuilnaam je voor jezelf bedacht hebt? Ja, beste ELJAN, er was een drukfoutje in je schuilnaam geslopen, maar ik hoop, dat hij deze keer goed overkomt. Natuur lijk onthoud ik je verjaardag erg goed. Ik heb hem zelfs opgeschreven! Laat je broer maar eens gauw schrijven, hoor, hoe meer zieltjes, hoe meer vreugd! BRUINTJE BEER, je moet voortaan de hele oplossing van het x-aadsel sturen, hoor, en niet alleen de eind-uitkomst! Op j school moet je toch ook laten zien „hoe je er aan komt"? Ik zou maar weer eens ge woon aan je vriendinnetje schrijven, dan komt er wel antwoord; ze heeft het mis schien een beetje druk. Ik denk toch ook niet dat jullie boos zijn, als je eens een keer niet schrijft! Is je zusje alweer beter? Van TIJGERLELIE kwam ook weer eens een levensteken. Ja, werk maar hard voor je opleiding, hoor, des te meer kans van slagen heb je. Ja, paarse inkt is gemeen spul, als je het op je kleren krijgt. Gewone inkt ook, maar dat gaat er toch nog iets beter uit dan paarse. Leuk dat juPie zo'n Nederlands kind uit Duitsland krijgen. Ze blijft zeker ongeveer drie maanden? MONKEY had weer een bekende, gezel lige brief. Als jij schrijft, is het net of je vóór me zit, zó echt kun je vertellen. Ge lukkig dat je koorts weer weg is. Het was zeker griep? Ben je alweer naar school? Die pop van je nichtje was grappig aan gekleed, zeg! Ik denk, dat hij het wel niet koud gehad zal hebben! Grappig verhaal was dat, van de „mannen" van Knabbel- graag en Arrebelletje. Ik moet altijd erg om hun „avonturen" lachen. Ja, ik ken Zwaantje nog wel. Schrijft ze nooit meer? Wil je het haar eens vragen? Nee, KOOLWITJE, de achternamen van mijn nichtjes of neefjes vertel ik je niet, meisje! Ik zou de jouwe ook niet verklap pen als ze het vroegen. Anders behoefden jullie immers geen schuilnaam te nemen? Je puzzle heb ik ontvangen. Ik bewaar hem en misschien komt hij nog wel eens te pas. En dit was weer het laatste briefje voor deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeven. De enige goede oplosser, die hel raaHspl har) inopslunrd 1 '-1 raadsel had ingestuurd was- TnnJ* DUIFJE. (Keurig hoor.) De andere»?1 den alleen het spreekwoord gestuurd r waren: Bruintje Beer en Koolwitje Voor deze week een raadsel, 1 toe# waar jullie eens goed over moeten ken. Het gevraagde geheel is een soSi woord van vier woorden, dat een her i eigenaardigheden verbergt. Als ik z schrijf, moeten jullie proberen het soLlI woord terug te vinden. Daar gaan .1 Het eerste woord is geen begin *f- eerste twee letters er van vind je wel I in het kippenhok. Het tweede lijk aan het vierde en de laatste°Ww ters van deze woordjes vormen de ting van een jongensnaam. Als je de la- letter van het tweede woord en het 1 J - woord tezamen neemt, komt er een bh te voorschijn. Het tweede spreekwoord is al even kend. Dit bestaat maar uit twee woJj i De eerste lettergreep van het eerste L^ slee en de tweede zonder de laatste een bes. Het tweede woord met de ]a--? letter van het eerste maar zonder* laatste letter is een zuidvrucht. Als - eerste letter van dit laatste woord er ai- plakt in plaats van er voor, krijg monding van een rivier. Heb je het al''5 i li VOOR 1e KLAS MAATWERK J. ZONNEVELD KANAALSTRAAT 54 DAMES- EN HERENKLEERMAKSS Gevraagd een VERGEVORDERD LEERHw voor opleiding Kleermaker Coupeur lAdtJ Tante Els feliciteert: WATERLELIE, die vandaag jarig is en LATHYRUS, die haar verjaardag vol gende week Maandag viert. Prettige dagen, hoor nichten! Voor jonge hersens De oplossing van het weekraadsel is: „één zwaluw maakt nog geen lente" (ever, eten, naam, zaak, wrat, aker, leer, USSR, waak, mild, adam, aard, krat, trek, noen, oder, gras, gaas, echt, eter, neus, lach, eist, naar, taak, elke). FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 67) „Je bent niet veel veranderd, Christo pher", zei ze glimlachend. „Jij helemaal niet, Cynthia". Ze zuchtte zacht. „Het is zeven jaar ge leden". „Zeven lange jaren", dacht hij hardop. Wederom zwegen zij. „Nu, ik moet je niet van je vrienden weghouden. Het was erg prettig, je weer gezien te hebben". Hij nam de hand, die zij hem toestak en scheen niet goed te weten, wat hij er mee moest doen. „Maar we zullen elkander terugzien", stamelde hij. „Wil je dat?" „Natuurlijk. Laat eens zien....! mor gen Hij zweeg toen hij bedacht, dat hij het morgen zeker zeer druk zou heb ben. Zij legde haar hand op zijn arm. „Ik zal morgen de hele dag thuis zijn", zei ze. Ze glimlachte hem vriendelijk toe en verliet de zaal. Hij bleef geruime tijd onbeweeglijk staan, er hing een mist voor zijn ogen en hij dacht moeilijk. Toen zuchtte hij diep en keerde terug naar de tafel, waar Henry en Michael zaten. Zij vroegen hem, wie de dame was met wie hij had gesproken. Hij antwoordde met toonloze stem. Michael was zeer opgewonden, toen hij vernam wie het was geweest en zijn opgewondenheid werd groter, toen hij hoorde dat zij we duwe was, maar Henry, die op het punt stond dit leven te verlaten, was veel min der geïnteresseerd. Zii verlieten het hotel tegen negen uur en Henrv struikelde over een drempel en moest overeind geholpen worden door de portier. Daarna gingen zij met Henry, die moeilijk liep, tussen zich in naar de ha ven. Henry zong onderweg enige dwaze liedjes en toen zij op het parkeerterrein waren aangekomen, had hij veel moeite om zijn biljet te vinden, daarna begaf hij zich naar het einde van het terrein, waar hij zijn wagen had geparkeerd. Indien de bewaker had gekeken, dan zou het hem hebben toegeschenen, dat Henry in zijn auto was gestapt; in werkelijkheid echter had hij slechts de deur van zijn wapen geopend, daarna had hij zich diep voor overgebogen, had de deur met een slag dichtgetrokken en was verdwenen in Mi chaels wagen. Michael zat aan het stuur, de wagen reed weg, reed langzaam langs het zijpad en nam toen de hoofdweg. Christopher, alleen achter gebleven, voelde een onaangenaam gevoel in zijn maag, maar hij verzamelde al zijn moed, opende de deur van Henry's auto, zette de motor op achteruit en startte de wagen. Die schudde even als protesterend en reed toen langzaam achteruit. Hij zag haar ver dwijnen, toen was er een verschrikkelijke slag en het water spoot hoog op. Hij gaf een verschrikte kreet en vond de bewaker naast zich. Gehaast en met wanhopige be wegingen vertelde hij de man wat er was gebeurd. Plotseling en op onverklaarbare wijze was hij omringd door mensen en hij moest opnieuw vertellen wat er zich had afgespeeld. Er was nu ook politie en er sprong werkelijk iemand in het water. Hij zag niet wie het was, want hij was naar achteren gedrongen en hij was blij daar te kunnen blijven. Het was erg koud en hij huiverde bij de gedachte aan de man in het water, die naar Henry zocht. Hij moest zijn verhaal nu ook aan de politie vertellen. Er waren twee polïtie-agenten, zij luisterden met onbewogen gezichten en toen hij klaar was, nam een hem bij de arm en leidde hem naar de weg. De poli tieman hield een auto aan, zei enige woor den tegen de bestuurder, liet Christopher instappen en ging zelf naast hem zitten. Zij reden naar een politiebureau. Christo pher kwam in een kaal vertrek met groene muren. Er werd een stoel voor hem neer gezet en nu moest hij zijn verhaal doen aan een man met een rood gezicht, terwijl de agent die hem hier had gebracht, in het vertrek bleef. De man met rode gezicht was in uniform en zijn drie strepen wezen aan, dat hij sergeant was. Hij stelde verschil lende vragen en noteerde de antwoorden. Daarna werd Christopher naar een an der vertrek gebracht, waar hij met een grijsharige man te doen kreeg. Hier moest hij verschillende vernederende handelin gen ondergaan. Hij moest diep ademen en de lucht uitblazen, terwijl de man deze op snoof. Hij moest zekere woorden herhalen, vooral woorden waarin de letter S voor kwam. Hij moest over een kalklijn lopen, hetgeen hij merkwaardig goed deed. Toen werd hij teruggebracht naar de sergeant, die hem vertelde, dat het lichaam van zijn vriend niet was gevonden en hem zei, dat hij morgen kon telefoneren om meer nieuws te vernemen. Toen mocht hij weg gaan en hij werd in een politie-auto naar Selton teruggereden. Michael wachtte daar reeds geruime tijd op hem. Hij wilde we ten, waarom Christopher zo lang onderweg was gebleven en Christopher vertelde het hem in enige bittere woorden. Michael reed hem de volgende dag naar het politiebureaau. De auto was gevonden en de sergeant had veel vragen te stellen. Christopher vertelde hem, dat Henry die auto maar een paar dagen had en nog nooit had gereden in een wagen met he! stuur aan de linkerkant. De sergeant knikte veelbetekenend en wilde toen heel nauwkeurig weten, wat Henry de vorige avond had gedronken. (Wordt vervolgd). Hout voor wederopbouw Weer houthakkers nja het Schwarzwald In April van dit jaar zullen opnieuw geveer 450 Nederlandse houthakkers i het werk gaan in het Duitse „Schwan. wald", om bomen voor de Nederlands; wederopbouw te rooien. Het gebied bi- hoort tot de Franse zóne (provincie Bi- den). In het vorig seizoen werd 40.000ii hout geveld en naar Nederland verscheep! Men zal trachten dit jaar tussen April s October het dubbele te bereiken, doch dj. is van velerlei factoren, o.a. de weer gesteldheid, afhankelijk. De houthakkers leven in kolonie-ver- band en hebben een hotel tot hun besehil- king. Het gevelde hout wordt met zwin trucks naar Karlsruhe vervoerd en va daar met Rijnaken verscheept. Het hout- hakkersseizoen loopt tot October. DE „SOESTDIJK" VAN DE H.A.L, LIEP IN BELFAST VAN STAPEL Te Belfast is van de werf van Harlaii and Wolff Ltd. het s.s. „Soestdijk", in aai- bouw voor de Holland-Amerika Lijn, tt water gelaten. De „Soestdijk" is een vrachtschip va 10.000 b.r.t. met passagiers-accomodall! voor 12 passagiers. Het is bestemd voorde Java-New York lijn. Het zal worden voor zien van een turbine van 10.500 koelinstallatie. De dienstsi mijl bedragen. Op dezelfde werf zal over den het zustex-schip van de stapel lopen, waax-aan de naam „Schiedijï zal worden gegeven. 0.500 pk en mi meiheid zal II Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING ieder, ook voor Uw Voldoet ee garderobe. Is sneller is beter Chem reiniging en qereeri) KONINGSPLEIN 10 TEL. 4986 IJMUIDEN - (Ad'J I IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kam® 10.30 uur ds. J. van der Berg, Betiieei H. Doop; 5.30 ds. P. J. Mackaay,«j Haarlem. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 9 uur ds- I van Buuren; 3.30 uur ds. S. E, Wesfco— Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uurLeesdietS Donderdag 18 Maart 5.30 uur ds. M der Klis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Geen opga» Doopsgezinde Gem. Helmstraat. ÏOJ- dr. Alb. Vis, van Beverwijk. Oud-Kath. Kerk. 10 uur Heilige Dies 7 uur Meditatie. Woensdag 9 uurTS Kerkdienst. Leger des Heils. 10 uur Heilifingsdi®* 7.30 uur Heilsbij eenkomst. Leiding w' piteine G. Trip. M IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk-G«- Herderkerk. 10.30 uur ds. J. Geref. Kerk. Goede Herderkerk, r- ds. S. E. Wesbonk; 3.30 ds. J. na»-' Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheids^ 10.30 uur ds. Jansen, van Heemste» Geen Zondagsschool. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Ereases- Woensdag 8 uur de heer K. Rozenfo- \rrije Evangelisatie. 10 uur Geena^ 4 uur de heer H. van den Brink, Bloemendaal. DRIEHUIS. Crematorium. I Westerveld). 10.30 uur ds. S. E. boixk. v... VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur dei» K. Zwitser: 7 uur geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A.O Nood. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 ds. W. Fijn van Draal, van Overve» Maranatha. 10 uur de heer H. van Brink, van Bloemendaal. -. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. Heidinga, van Haarlem. De Toorts, 10 uur ds. P. A. Tichel» Kapel. 5 uur ds. A. D, Meeter. Geref. Kerk. 9 45 en 5 uur ds. G. lwrj "liet. van Leiden. -i Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.) 10.30 en- uur ds. J. Keizer. ,h.-- Christ. Geref. Kerk. Gebouw Wüstelaan. 3 uur ds. J. C. Maria-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6