IJmuider Courant Twee millioen ton graan in ruil voor Engelse machines Byrnes dringt aan op handelen Prof. Romme acht opheffing der communistische partij overbodig De Amerikaanse Senaat accoord met het Europese herstelplan Telefoon No. 18888 Kenncmertaan 154, Tel. Adm. 5437, Ljj, 5389, na 5 uur 8061 (K2560), 2 47 Santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Maandag 15 Maart 1948 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Giro» rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OP20BAREND RUSSISCH AANBOD: 11 Ui"'. rcLï: zeNew de Engelse „Sunday Empire -e!ppft Rusland aan Engeland twee ton iraan aangeboden in ruil voor b-15-' v.-orcit aanvaard, dan zal dat aldus weet het blad te melden, ftet aanbad - .tiinliik het einde betekenen van de WlBthWvan br00d in Engeland en „drMks September, Een gevolg Tal ook Zijn, dat over een jaar te krijgen zal zijn en de voor- J van eieren ruimer zal worden, t"! «Me weken, wanneer de Engels. The handelsbesprekingen zuilen wcrr- r„.t Zal het aanbod in behandeling i» eenomen, Volgens genoemd blad "Sieland ten zeerste gebaat zijn met Snige overeenkomst, die een ver- 2 betekenen van het bestaande 5.1,5 betrekking heeft op 750.000 'tit opzienbarende aanbod van Rusland Vrf Verste teken, dat de schaarste aan 6t Tde wereld, die zich sedert 1939 Si gevoelen, thans is geëindigd, '«de „Sunday Empire News" zou 5 Vvoedervoorziening ten gevolge van !Vn, «ische aanbod (indien dit aanvaard h'i "5 ruimer kunnen worden. In ruil ÜVhrt graan zou Rusland graafmachines. 55 fiuss.!., baggermolens, electri- UdU<:'machinerieën voor hout- lerland en Denemarken, want beide landen hebben groot gebrek aan veevoeder. Ier land en Denemarken hebben Engeland toe gezegd, veel grotere export-quota aan eieren en vlees te zullen kunnen vaststel len indien Engeland er in zou kunnen sla gen, die landen te voorzien van graan voor veevoer. Toenemende invoer van voedings middelen uit het vasteland van Europa zou tot resultaat hebben, dat minder dollars zouden behoeven te worden uitgegeven voor importen uit Argentinië, waar Enge land abominabele prijzen in dollars moet betalen, de Verenigde Staten en Canada. (United Press). zaagmolens en olieboormnchtmgen, blad- te en stalen rails ontvangen. Veiwatht mag worden, dat een deel van het graan heruitgevoerd zal worden naar D, J. von Balluseck Dertig jaar Algemeen Handelsblad H M. de Koningin heeft de hoofdredac- raU leur van het Algemeen Handelsblad, D. J. tr-h von Balluseck, die dertig jaar aan dit blad d verbonden is, onderscheiden door hem te benoemen tot Officier in de orde van ]d Oranje-Nassau. Dit werd hem Zaterdag- si middag medegedeeld door dr. C. Beeken- a al kamp, als vertegenwoordiger van de minis- 3 ter van Onderwijs, die hem ter onderschei- KV ding had voorgedragen en met daverend applaus begroet door de honderden leden ■re. van het personeel van het Handelsblad, die 44. met directie en commissarissen en een aan ren tal persoonlijke vrienden van de jubilaris ra ter receptie in het Amsterdamse kranten- iwl. gebouw waren gekomen. i Von Balluseck, die geen openbare huldi- m ging gewild had, werd in deze hem zo ver trouwde kring toegesproken door de heren mr, G, P. van Eeghen, president-commis- I saris van het Handelsblad; A. J. Boskamp, J directeur; dr. C. Beekenkamp en A. L. Con- 1 I standse, de laatste als woordvoerder van hef gehele personeel, waarbij aan mevrouw JjjJ Von Balluseck en hem namens directie en commissarissen en namens het personeel schone geschenken werden aangeboden. Bijzonderheden van zijn zeer actieve loop- baan, die zich in de eerste periode van die dertig jaar op belangrijke buitenlandse cor respondentschappen afspeelde, werden ge- releveerd en zijn grote bekwaamheden als l~. journalist in het licht gesteld. Ook de herin neringen aan zijn jarenlange gevangen schap in bezettingstijd ontbraken niet; drie van de vier woordvoerders en verscheidene andere aanwezigen, behoorden tot zijn ex- mede-gevangenen in de gijzeling. In zijn dankwoord zei de jubilaris, na de eigenlijk onvervulbare eisen besproken te hebben die het leven aan de journalist als historicus van zijn eigen tijd stelt, eenvou dig; „Ik ben blij dat u tevreden over mij bent," Haarlems Dagblad wil gaarne zijn hulde betuiging aansluiten bij de hulde, Von Bal luseck Zatepdag in de kring van het Han delsblad gebracht. Wij beschouwen hem als een der bekwaamste journalisten van ons land en als een man, die eerlijk en onbe vreesd voor zijn overtuiging opkomt. Voor zijn blad en voor de Nederlandse journali stiek in het algemeen is het te wensen dat hij nog lang zijn taak zal vervullen. Naar menselijke berekening liggen deze 53-jarige die zo veelzijdig begaafd en belangstellend is, nog vele jaren van opgewekte werk zaamheid voor de boeg. Es ist doch wahr Het in de Britse zóne verschijnende partijloze blad Die Welf', dat uittrek sels uit het dagboek van dr. Goebbels publiceert, heeft een anonieme brief af gedrukt, waarin wordt gezegddat "ten„onze onvergetelijke dr. Goeb- Führer,... bels" gelijk hadden jilndieii alle Duitsers hun plicht hadden maan", zo gaat de brief voort, „zouden tuy de overwinning behaald hebben en tomen zulke zielige inktkoelies als u j ,,lj staat zijn geweest thans de agoladpolitiek te vormen. U bewees ons een dienst door Goebbels' dagboek te PttOitceren. Nu kan iedereen zien, dat hij net öy het rechte eind had. Waarvoor hij eejae en stierf zal nog bewaarheid worden. Kleine groepen getrouwen worden door ii«iu jtlies uit bet dagboek in staat Lm e maa* Per week bijeen te 7m«en.. °"1 ze tc bestuderen onder de hl 'j- van Führer en dr. Goeb- dle d°or kaarsen worden verlicht." Cacaw»wccoocoooc< „Europa" Cong res io de Haagse Ridderzaal stemdprl" Churchill heeft er in toege- ^evo<ttzitter te zijn van het „Euro- .Gra,;r:cu op Mei aanstaande te Sfe zal beginnen. VooDitfl Pa,ul ^air>adier optreden als Paul van 7an, P°Aitieke commissie, en eeonomisrVion al-s voorzitter van de voorzitter vin°!?miSSie' De naam van de hog bekana culturele commissie zal De Npri ,gemaa^t worden, zaal op W r regerinS zal de Ridder- ter beschikkintrin,nenh3°f le 's-Gravenhage en de afgpv yan de conferentie stellen vangst bereiden. 66n officiële ont' De attractie van een warme voorjaarsdag bleek voor velen sterker dan die van de uitzending over België-Nederland en dui zenden waren gisteren naar Zandvoort gekomen, om zich behaaglijk te koesteren in het zonnetje, dat zo langzamerhand al kracht begint te krijgen. Vliegramp in Alaska Zondag is het wrak ontdekt van een DC4 van de Northwest Airlines, die met dertig personen aan boord vermist werd. Het toe stel was op weg van Sjanghai naar New York en ligt in Alaska aan de voet van een gletscher op de Sanford berg. Men acht het uitgesloten dat er nog overlevenden zijn. Het vliegtuig raakte de berg op een hoogte van 4000 meter en gleed brandend over een afstand van duizend meter langs de berghelling omlaag. Aan boord bevonden zich een bemanning van zes koppen en vier en twintig zeelieden die een Amerikaans tankschip in China hadden afgeleverd en weer op weg naar huis waren. (U. P.) Amerika wenst Chili's aanklacht op «le agentia Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat de Verenigde Staten vóór plaatsing op de agenda zullen stemmen, als het verzoek van Chili om een onder zoek naar de recente ontwikkeling in Tsjechoslowakije in te stellen in de Vei ligheidsraad ter sprake komt. Dat wil niet zeggen, zo voegde de af gevaardigde der Verenigde Staten Warren Austin hieraan toe, dat daarmee geen uit spraak is gedaan over de gemotiveerdheid van de klacht zelf. „Ruslands imperialistisch programma is nog niet voltooid" „Samenwerking met de Partij van de Arbeid dient niet verbroken te worden Op de partijraad van de K. V. P. te Utrecht sprak prof. mr. C. P. M. Romme over „De staatkundige toestand en het parlementaire werk". Spreker hoopte dat minister Van den Brink, „de baby in het kabinet", nog eens „de nestor van een ander kabinet" mocht worden. Het eerste kabinet Beel nadert zijn einde, zei prof. Romme en wel „om een constructieve reden, die wij allen onderschrijven. De scheur in het politieke leven, getrokken door het Indische beleid, gaat iets dicht trekken, meende spreker. Negen Neder landse politici stellen zich beschikbaar voor een Rondetafelconferentie met Indo nesische politici. Aan een duurzaam sa mengaan wordt nu de aandacht geschon ken, die het verdient. Ditzelfde geldt ook voor de West, waarvoor de Rondetafelcon ferentie deze week opnieuw in openbare vergadering bijeen komt". Sprekende over de kloof tussen de com munisten en alle andere delen van de be volking zeide prof. Romme, dat er van zijn kant geen behoefte bestaat deze kloof tel overbruggen. De samenwerking tussen K. V. P. en Partij van de Arbeid dient niet, verbroken te worden, aldus prof. Romme. Aan de thans aan de Kamer aangeboden regeling van de materiële oorlogsschade wijdde spreker nog enkele opmerkingen. Hierover heeft zijn fractie wel een voor lopig, doch nog geen definitief oordeel. De fractie ziet als beginsel een integrale ver goeding met alleen een afwijking hiervan, wanneer integrale vergoeding onmogelijk moet worden geacht. Het gaat niet aan, aldus prof. Romme, dat principieel de economisch sterkere krapper moet worden behandeld dan de economische zwakkere. „Opheffing C.P.N. niet nodig". Prof. Romme sprak vervolgens over de houding van Nederland tegenover het communisme. De reactie van Nederland op de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije bewijst, dat de intense gevaarlijkheid Ook in Drente wordt gesmokkeld Smokkelaars ontsnapten; buit viel in handen der politie De politie te Emmer-Compascuum kreeg een tip, dat in de woning van de smokke laar B. een groot gezelschap bijeen was. Zij toog op onderzoek, doch even te vroeg roken de gasten en gastheer onraad en voordat de omsingeling van de woning was voltooid, wisten zij de woning door een raam te verlaten. Een der vluchtelingen, een Pool, werd echter gevonden. Toen een dochter van de gastheer even later naar buiten kwam om naar haar vader te in formeren, nam de arrestant onverwacht een sprong achter het meisje, waardoor de politie verhinderd werd van vuurwapens gebruik te maken. Met een tweede sprong dook hij in een sloot en hoewel de politie enige malen op de vluchteling vuurde, wist deze toch te ontkomen. Bij een daarop in samenwerking met ambtenaren van invoerrechten en accijn zen ingesteld onderzoek in de woning van B. werd een grote buit gevonden. Op vele plaatsen onder de vloer en uit de schoor steen werd smokkelwaar te voorschijn gehaald, bestaande uit fietslantaarns, dy namo's, koortsthermometers, injectiespui ten, naalden en gereedschappen. van het communisme is aangetoond met de Tsjechoslo waakse staatsgreep. Deze ge vaarlijkheid bestond al eerder. Churchill heeft het in 1946 al gezegd in het Lager huis en in onze Kamer heeft spreker zelf vroeger al maatregelen bepleit tegen het communisme. De overheid heeft nu de voornaamste stap gezet. Spreker heeft de overtuiging, dat tegen een snelle en doel treffende uitvoering de C.P.N. met haar mantelorganisaties moet bezwijken. Daar naast zijn nog andere maatregelen op komst. Prof. Romme dacht hierbij o.a. aan het aether- en het ambtenaren-verbod. De opheffing van de C.P.N. achtte hij niet no dig. „Wij kunnen ons een beter middel veroorloven, wij willen de C.P.N. verslaan bij de komende verkiezingen", zei spreker. Hij besloot:„De K.V.P. zal aan de spits staan bij de afweer van het communisme. Wij zullen de medewerking oproepen van andere partijen om aan de gehele wereld te laten zien, dat het Nederlandse volk te anti-communistisch is in merg en been om aan de communisten ook maar een duim breed toe te geven". James F. Byrnes, de vorige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Charleston in Zuid-Carolina een rede ge houden, waarin hfj erop aandrong, dat de Verenigde Staten zuilen handelen geen schriftelijk protest sturen indien de onafhankelijkheid van Italië, Frankrijk, Griekenland of Turkije direct of indirect door een aanvaller wordt bedreigd. „Niets rechtvaardigt de hoop, dat de Sovjet-Unie met de volledige absorbering van Tsjecho-Slowakije en Finland tevreden zal zijn," zo zeide Byrnes. „In het licht van de Sovjet-Russische verklaringen cn daden moeten wij aannemen, dat de Sovjet-Unie het program van haar imperialisme nog niet heeft voltooid." Byrnes wees er op, dat de Italiaanse verkiezingen in April zullen worden gehouden en hij zeide, dat volgens de beste inlichtingen, die tot dusver be schikbaar zijn, de communisten bij de ver kiezingen de macht in Italië niet zullen verwerven. „Indien Rusland van plan is in Italië te doen, wat het in Hongarije en Tsjecho-Slowakije heeft gedaan, kunnen wij verwachten dat het zal ingrijpen, zo gauw zij tot de gevolgtrekking komt, dat de communisten in de verkiezingen niet zullen winnen", zo verklaarde Byrnes. „Het zal niet wachten totdat de verkiezingen uit wijzen, dat de communisten in de minder heid zijn. Dit alles biedt de vredelievende Amerikanen een verschrikkelijk probleem, dat we echter in het gezicht moeten zien. Wij moeten thans onze koers bepalen. Wij kunnen niet wachten tot de Europese de mocratieën ten onder zijn gegaan." Byrnes bracht in herinnering, dat de Truman-leer de politiek der Verenigde Sta ten beheerst en hij noemde het noodlottig, indien Rusland ten onrechte zou gaan ge- Stichting voor deLandbouw tegen vliegveld Burgerveen Verlies van honderden ha. vruchtbare cultuurgrond Naar aanleiding van de plannen van dr. Plesman om te komen tot het aanleggen van een centrale luchthaven bij Burger veen heeft de Stichting voor de Landbouw zich tot de minister van Verkeer en Water staat gewend. De stichting verklaart, dat de plannen om te komen tot de aanleg van ëen centrale luchthaven bij Burgerveen, wanneer deze worden aanvaard, tot ge volg zouden hebben, dat honderden ha zeer vruchtbare cultuurgrond, destijds aan het water ontworsteld, aan de landbouw en de voedselvoorziening onttrokken wor den. Hierdoor worden niet alleen de belan gen van de betrokken landbouwers doch ook en vooral de in deze tijd uiterst zwaar wegende belangen van de landbouw en de voedselvoorziening ten zeerste ge schaad. Te verwachten valt, dat de land bouwers, wier gronden voor een dergelijke luchthaven opgeëist zouden worden, geen voldoende compensatie zullen ontvangen. De stichting verzoekt de minister drin gend, bij de beoordeling van de noodzake lijkheid of gewenstheid van een dergelijke vlïeghaven de belangen van de landbouw voldoende zwaar te laten wegen en even tueel de georganiseerde landbouw tijdig bij het overleg over deze kwestie te be trekken. Doelpunt zult U zeggen, maar de bal komt van de paal terug en gaat naar doelman Kraak, die eigenlij-k al gesla gen was in dit spannendste ogenblik van de wedstrijd tussen België en Ne derland. - Links op de grond ligt Stoffelen, tegen wie de bal geschoten werd, alvorens Mermans trachtte te doelpunten. Zondagmorgen vroeg heeft de Ameri kaanse Senaat met 69 tegen 17 stemmen het Europese herstelplan aangenomen. Het wetsontwerp gaat thans naar het Huis van Afgevaardigden en men ver wacht dat het begin volgende maand het Huis zal passeren. Zoals het plan door de Senaat werd goed gekeurd, week het fundamenteel weinig af van het plan dat door president Truman naar het Congres werd gezonden. Voor dat het ontwerp uiteindelijk werd aangenomen, verwierp de Senaat amende menten welke ten doel hadden de totale uitgaven met 23 procent te besnoeien en een „opperste raad" in te stellen zonder veto en buiten de UNO werkend, met vol macht om aggressie en revolutie met ge weld te stoppen. De enige grote wijziging in het wetsont werp was de eliminering van de bepaling om 300 surplus vrachtschepen voor Euro pese landen te charteren. De stemverhouding was: 31 republikei nen en 38 democraten voor, 13 republi keinen en 4 democraten tegen. De gale rijen van de Senaat waren stampvol, hoe wel het lange debat tot middernacht duur de. Nu en dan barstte uit de menigte ap plaus los. (United Press). Wapenvoorraden in Italië De Italiaanse politie heeft twee perso nen gearresteerd in verband met de ont dekking van een wapenbewaarplaats in de provincie Savona. Er werden zestig zware machinegeweren aangetroffen, 65 andere j automatische wapens, vierhonderd handgranaten en 25000 patronen, aldus radio Roma. Ook in Florence is een wa- penvoorraad ontdekt. Prins Bernhard in Zwitserland Prins Bernhard is met zijn twee oudste dochtertjes per vliegtuig in het Zwitserse kanton Valais aangekomen. Per trein zijn de prins en de prinsejes naar Zermatt vertrokken. loven, dat Amerika de plechtige beloften, die de president in zijn rede tot het Congres had afgelegd, niet zou nakomen. „In 1914 en opnieuw in 1939 vergisten de Duitsers zich in wat zij geloofden, onze besluiteloosheid en militaire onmacht. Het gevolg was oorlog. Ik ben er zeker van" aldus Byrnes, „dat, indien de Sovjet-Rus sen gaan inzien, dat wij werkelijk menen wat wij zeggen, zij zich zullen bedenken alvorens verder te gaan met hun pogingen geheel Europa te overheersen." Vandaag begint in Parijs de 16 landen-conferentie Afgevaardigden van zestien landen zijn Zondag in Parijs aangekomen ter bijwo ning van de conferentie over het plan- Marshall, die vandaag om 3 uur zal be ginnen. Tegen de middag arriveerden de Ierse, Turkse, Griekse. Italiaanse, Oostenrijkse en Portugese afgevaardigden, evenals sir Edmund Hall Patch, directeur van econo mische zaken van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en leider van de Britse delegatie. Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, ontving een speciale correspondent van Reuter. „Het wordt tijd", aldus Sforza, „om te beseffen, dat onze voornaamste taak is tot de orga nisatie van Europa te geraken. Ik ga vol vertrouwen naar Parijs omdat de omstan digheden het voor ons allen noodzakelijk gemaakt hebben op belangrijke punten overeenstemming te bereiken". Heden zal Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, besprekingen voeren met de ministers van Buitenlandse Zaken, die de conferentie zullen bijwonen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, heeft bij zijn vertrek naar Parijs verklaard, dat hij hoopte, dat de plenaire zitting der conferentie een af spiegeling zou zijn van de bredere samen werking tussen Europese landen. Indien alle naties, vrij waren, aldus Bevin. zouden ze alle meedoen. „Alle landen wilden ver leden jaar Juni komen, maar het werd hun belet". Hij voegde er nog aan toe, dat het vijf- mogenclheden verdrag tussen Frankrijk, Groot-Brittannië er. de Benelux, „als alles goed gaat", V/oensdag ondertekend wordt. Program van actie Een program van actie voor het herstel van Europa, dat is opgesteld door vooraan staande zakenlieden en deskundigen uit tien landen, waaronder Nederland, zal door Arthur Guinness, president van de inter nationale Kamer van Koophandel, aan de conferentie te Parijs worden voorgelegd. Volgens het program wordt aanbevolen, dat de bestaande hulpbronnen en voornaamste uitrustingen ten volle en doelmatig moeten worden benut alvorens een land aanspraak op hulpverlening kan maken. De voornaam ste en gebiedendste plicht van de Euro pese regeringen is om de naoorlogse infla tie tegen te houden door de begrotingen zodanig in evenwicht te brengen, dat daar door geen te zware eisen aan de nationale hulpmiddelen gesteld worden. K.V.P.-resolufie tegen het communisme Tijdens de vergadering van de partij raad der Katholieke Volkspartij te Utrecht is een resolutie naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije met algemene stemmen goedgekeurd. De reso lutie luidt: De Partijraad van de Katholieke Volks partij, kennis genomen hebbend van de in stemmende houding der Communistische Partij Nederland tegenover de verrader lijke staatsgreep in Tsjechoslowakije, aan sluitend aan de waarschuwende woorden van de voorzitters der Katholieke Eerste en Tweede Kamer-fractie in de jaren 1946-1948 tegen de grote gevaren van het communisme, alsmede herinnerend aan de resolutie van het partijcongres van Octo ber 1947, waarin het communisme ander maal scherp is veroordeeld, begroet met vol doening het besluit van de regering, om het machtsapparaat der overheid zodanig te versterken, dat, bij snelle en doeltref fende uitvoering van dit besluit, aan com munistisch geweld onder elke omstandig heid de kop kan worden ingedrukt, dringt er met klem bij de regering op aan. door wettelijke maatregelen de openbare veilig heid ook verder te waarborgen, met kracht te waken tegen elke intimidatie en terreur en te komen tot afdoende beveiliging dei- democratische orde en vrijheden, onder steunt krachtig de versterking van vrijheid en veiligheid en het herstel der welvaart, door internationale, regionale overeenkom sten, draagt het partijbestuur op door alle dienstige middelen le bevorderen dat aan samenwerking met communisten, ook in de uitvoerende organen der provinciën en gemeenten, in navolging van de onafge broken praktijk in het rijk, een einde wordt gemaakt. De partijraad der K.V.P. roept geheel nationaal Nederland op, ac tieve steun en medewerking te verlenen, persoonlijk zowel als gemeenschappelijk, aan de door de regering te treffen maat regelen, bij de komende verkiezingen een duidelijke nederlaag aan de Communisti sche Partij Nederland toe te brengen, op alle terreinen van het maatschappelijk en staatkundig leven het communisme in al zijn vormen daadwerkelijk te bestrijden. Jan Papanek ontslagen als UNO-gedelegeerde „Ik zal het negeren" De Tsjechoslowaakse regering heeft aan het secretariaat der UNO medegedeeld, dat zij Jan Papanek uit zijn functie van ge delegeerde bij de Verenigde Volken heeft ontheven. Toen Jan Papanek Zaterdag in kennis gesteld werd van een besluit van de Tsje choslowaakse regering hem te ontheffen van de functie van permanent Tsjechoslo- waaks vertegenwoordiger bij de Verenigde Volken verklaarde hij tegenover Reuters correspondent: „Ik zal dit besluit gewoon negeren. Ik erken de huidige zoogenaamde vertegenwoordigers van Tsjechoslowakije niet. Ik zal doorvechten voor de vrijheid van mijn land". Hef woord is aan.. De beste opmerker en diepste denker is altijd de mildste rechter. (History of Civilisation). Twee woonwagenbewoners pleegden de moord te Bussum Antiquair werd met een smidshamer gedood Zaterdag heeft de Amsterdamse re cherche in samenwerking met collega's uit Bussum in de hoofdstad de twee daders van de in de afgelopen week gepleegde moord op de 71-jarige antiquair K. uit Bussum gearresteerd. Het zijn twee man nen uit het woonwagenkamp te Bussum, de 23-jarige A. A. en de 21-jarige J. W. beiden muzikanten. Enkele dagen geleden had de politie twee andere woonwagenbewoners gear resteerd. Nadat was gebleken, dat zij niet bij de moord betrokken zijn geweest, zijn zij op vrije voeten gesteld. Spoedig na hun arrestatie bleek, dat zij onschuldig waren, doch dat de daders wel onder de woonwagenbewoners gezocht moesten worden. Vrijdag en Zaterdag werden op verschillende plaatsen in de hoofdstad invallen gedaan en Zaterdag middag om 5 uur kon men overgaan tot de arrestatie van A„ die geen vaste woon plaats heeft, doch de laatste tijd verblijf heeft gehouden in het woonwagenkamp te Bussum. De tweede dader, W„ van wie be kend was, dat hij naar Utrecht de wijk wilde nemen, werd om 10 uur op het Cen traal Station te Amsterdam gevangen ge nomen. Hoewel A. nog ontkent, is de recherche van mening, dat hij spoedig door de mand zal moeten vallen. De aanwijzingen tegen hem stapelen zich op. Bovendien heeft zijn kameraad W. volledig bekend en is er een getuige, die de beide mannen op de avond van de moord, toen zij om half elf aan het huis van de antiquair aanbelden, heeft gezien. Volgens verklaringen van W., belden beide mannen Maandagavond bij de an tiquair aan. Toen deze opendeed vroegen zij of zij bij het huis van de heer Jansen waren. De antiquair merkie op, dat hij op een dergelijk laat tijdstip niet meer met zo'n vraag wenste te worden lastig geval len waarop het tweetal heenging. Om half een des nachts kwamen zij te rug en trachtten door verbreking van een ruit binnen te komen. W. zag een open staand raam op de eerste verdieping. Aan gezien hij trapezewerker in een circus is geweest kostte het hem weinig moeite langs de gevel omhoog te klimmen. Boven gekomen trok hij A. omhoog, waarna bei den zich door het huis naar beneden be gaven. De antiquair sliep in de achterkamer. Hij werd wakker door het gerucht en ont dekte de beide inbrekers. Naar W. ver klaart, was het A. die daarop de grijs aard met een smidshamer, welke hij bij zich droeg, een hevige slag op het hoofd gaf. De oude man viel op de grond, doch kwam terstond weer overeind. Ook na een tweede slag met de hamer bleef de anti quair zich verweren. A., die bovendien een stengun bij zich droeg, velde de grijs aard daarop met een derde hevige en do delijke slag. Geld reeds opgemaakt. Vervolgens namen de mannen de porte feuille met 350 uit een der kledingstuk ken, die over een stoel hingen en door zochten de kamer. Bij de arrestatie trof men op W. slechts éen cent en op A. nog 5 gulden aan. De rest van het geld was in Amsterdam verbrast. De beide verdachten zijn naar Bussum overgebracht. C.N.V. wijst samenwerking met E.V.C. af In een radiotoespraak heeft de heer H. Rupnurt, voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond verklaard, dat het C.N.V. elke samenwerking met de E.V.C. afwijst. Het C.N.V. doet een beroep op alle overheden, werkgevers- en werk nemersorganisaties om in geen enkele ver tegenwoordiging of commissie de E.V.C. te benoemen en reeds gegeven erkenningen in te trekken. Indien dit laatste niet geschiedt, zal de C.N.V. daar zijn consequenties uit trekken. De heer Ruppert deed een be roep op alle arbeiders om geen gevolg te geven aan aansporingen tot het voeren van onverantwoorde conflicten. „De Christelijke Vakvereniging, die van de eerste dag van haar bestaan af heeft gestreden voor de vrijheid van de arbei dende stand, moet zich daarom met kracht verzetten tegen ieder, die de rechten en vrijheden van ons volk wil gebruiken om de arbeidende stand in een toestand van volkomen slavernij te storten", aldus ver-- klaarde de heer Ruppert. Yemen heeft weer een nieuwe koning Emir Seif el Islam Achmed, oudste zoon van de vermoorde Iman van Yemen, is Sanaa, de hoofdstad van Yemen, binnen getrokken en heeft zichzelf tot koning uit geroepen, aldus meldt volgens Egyptische bladen radio Sanaa. De nieuwe Iman heeft de titel „koning en bevelhebber der ge trouwen" gekresen. Volgens berichten uit Djeddah zijn Abdoellah el Wazir en zijn aanhangers gearresteerd. paxxrxxy-crctxxxxccxxiuocrrrnLaocyj^xrrmr VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.Ï. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk enige lichte regen. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind. Zachter des nachts. Overdag weinig verandering van temperatuur. 16 Maart: Zon op 6.53 uur. onder 18.46 uur Maan op 8.52 uur, onder 0.40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1