IJmuider Courant 5Ü Truman roept het Congres bijeen voor een belangrijke mededeling Parijse conferentie van zestien werkt aan permanente organisatie BRITSE ZUIVERING Geen communisten of fascisten geduld op belangrijke posten Safety first" f No. 18889 82e Jaargai'g TeL Adm. 5437, (K 2560), 47 Santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, X0724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom asvve[ 10724. Kcnnemerlam 154, -- G uur KENIYEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 16 Maart 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest» dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Dj plicht, Leen- en pachtwet en Noodtoestand? ij.1,1 Truman heeft onverwacht HuiMii van het Congres büeen 4 pn voor Woensdag tot hel afleg- n een belangrijke verklaring Ipiipke internationale toestand. J, zal door alle Amerikaanse ZiJi' re ipn uitgezonden. Deze bui- CÏ,"begint om S unr Ne- lenfeT<. tijd De aankondiging heeft 'ïmachtins eemkt dat Truman d Amerikaans „Paraatheidsprogram- ee"'' ,3 afkondigen, dat de veiligheid :;V,«deren der Verenigde Staten gethet oog «P M 'totalitaire druk verzet. de belofte, dat dc Verenigde Staten 1In Europa zullen steunen, dat elk land m hu OP verzct. zich tegen «uohhpnde kringen noemt men als In gezaghebbende ..amen «nnr te stellen mogelijke door Truman voor te stellen die een wet vereisen: herin- ji,nstolicht, industrie m mrlitaire heiSel van de leen- en pachtwet handen, ne wnBnnola nrtnr^-. afkondiging van een nationale nood- toestand. een reeks geheime con- fcrrafte t»ilen Rington van leidende Forcwmlf rnioister van Defensie, vóórmorgen een bezoek zal bren- op de hoogte zal stellen van de £ln. die hij met de stafchefs verricht ffom een plan voor een verenigde stra tegie van Amerika in geval van een aanval HeVfeitdat president Truman een ver- enigde zitting van het Congres heeft ge- fi£ voor een verklaring over de buiten- Se politiek wettigt de veronderstelling, H Heuler, dat de wetgeving er mee ge- S is. Men acht het mogelijk dat her- Kering van de dienstplicht zal worden voorgesteld. „Ernstige mededeling". Joseph Martin, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, deelde aan Reuter Z dal Truman hem een half uur voor a. officiële bekendmaking van het Witte Buis opbelde en zeide: „Ik heb een mede- Eg die ik aan het Congres wil doen, voordat zij uitlekt". De leiders van het Con- waren naar men verneemt eveneens een hall uur te voren verwittigd, dat de „resident een crnsüge mededeling had te doen, vermoedelijk over de ontwikkeling m Europa, die nog niet bekend gemaakt is. De New York Times" schrijft naar aan leiding van het uitschrijven dezer zitting het volgende: „Truman zal zich tot het Congres richten op bijna hetzelfde ogenblik waarop te Brussel een poging gedaan wordt het evenwicht der krachten te herstellen. Het Woensdag door Engeland, Frankrijk en de Benelux te ondertekenen vijftigjarig verdrag van economische en militaire bij stand kan verzekerd zijn van de stilzwij gende steun van de Verenigde Staten, doch Truman's besluit, zich tot het Congres te richten, leidt tot de veronderstelling, dat deze steun misschien meer bepaald zal worden". De „New York Herald Tribune" schrijft: „Of de president Woensdag reeds het mili tair verdrag, dat Engeland, Frankrijk en de Lage Landen aan het vormen zijn, ter be spreking kan brengen, kan niet met zeker heid gezegd worden. Doch zowel Truman als het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben te kennen gegeven, dat een ver klaring over een dergelijk verdrag spoedig te wachten is". Opvolger van Papanek benoemd De onlangs door de Tsjechische regering afgezette vertegenwoordiger van Tsjecho- slowakije bij de UNO, Jan Papanek, die een klacht indiende bij Trygve Lie en een onderzoek van de Tsjechische toestand eiste, heeft een opvolger gekregen, die door Praag werd benoemd. Het is Vladimir Houdek, een communist. Papanek weigert, zoals gemeld, zijn functie neer te leggen, zodat Tsjechoslowakije thans twee perma nente vertegenwoordigers bij de UNO heeft. Een nieuw probleem voor het secre tariaat der Verenigde Volken, dat een van de twee zal moeten erkennen en de ander desavoueren. Chinese Mata Hari krijgt de kogel De Chinese Mata Hari, bekend als „Blinkende Jade", die tijdens de oorlog in een Japans generaals uniform door de straten van Peking placht te wandelen, zal niet aan de kogel kunnen ontkomen. De betoverend-schone 35-jarige agente, die deel uitmaakte van de beruchte spion- nage-organisatie van generaal Kenji Doihara, zag haar laatste hoop in rook ver vliegen, toen het Hoge Hof van Hopei haar verzoek om revisie van het proces ver wierp. Zij heeft thans verzocht haar rijkste gewaden te mogen dragen, wanneer zij zich naar het executieterrein buiten Pe king begeeft. De drie rechters van het Hoge Hof had den langdurig beraadslaagd over het re- visieverzoek van de Chinese, doch konden geen nieuwe punten ontdekken in het ma teriaal, dat zij had aangevoerd om aan te tonen, dat zij niet tegen China gespion- neerd had. Verleden zomer was het proces tegen de Chinese agente begonnen voor een tribu' naai, dat in de open lucht zitting hield. Vele duizenden nieuwsgierigen woonden de zittingen bij. Peron consolideert zijn positie De Argentijnse president Peron heeft bij de op 7 Maart gehouden verkiezingen, waarvan de uitslagen thans bekend zijn gemaakt, zijn positie geconsolideerd. Hij heeft zich van een grote meerderheid in het parlement verzekerd, die meer dan tweederde beloopt. Na wilde zwijnen wolven? Slachting onder de schapen in Batenburg en omgeving De rust van het stadje Batenburg aan de Maas is de laatste dagen wreed verstoord. Er worden namelijk op grote schaal scha pen gedood door tot nu onbekende dieren. Niet minder dan 23 schapen en lammeren en zelfs een één-jarig rund zijn reeds ver scheurd. Er wordt, gezien de sporen, die gevonden zin redacht dat een of meer wolven aan h werk zijn. Onder leiding van de burgemeester van Batenburg en de groepscommandant der rijkspolitie te Wijchen is reeds een klop jacht gehouden, echter zonder resultaat. Door eigenaars van schapen wordt des nachts gewaakt, doch dan worden telkens op andere plaatsen dieren gedood, kada vers van vorige nachten verder verscheurd en weggesleept. Ook in omliggende plaat sen zijn enkele schapen gedood. Volgens niet bevestigde verhalen zouden enkele be woners een wolf gezien hebben. U spreekt, wij luisteren Prijsvraag van de B.B.C. In de reeks luisterprijsvragen, waarmee de Europese dienst van de B.B.C. vorig jaar een begin maakte, is nu het Nederlandse programma aan de beurt. Het doel is, dat de programmasamenstellers van de B.B.C. precies weten hoe de Nederlandse luiste raars over het voor hen bestemde pro gramma oordelen. Voor de beste brieven met opmerkingen, critiek en suggesties worden prijzen uitge loofd, waaronder radiotoestellen, boeken en abonnementen op tijdschriften. De inzendingen moeten gebaseerd zijn op de avondprogramma's van 4 tot 10 April De brieven mogen niet langer dan onge veer 750 woorden zijn. Zij moeten de B.B.C. voor 20 April bereiken. De uitslag van de prijsvraag wordt uitgezonden in de Neder landse programma's van 31 Mei en 1 Juni. Nieuwe zenduren. Met ingang van 4 April worden de Ne derlandse programma's uitgezonden op 267 nieter en in de 41, 31 en 25 meterband van 18.30 tot 19.00 uur. Oostenrijkers verdwijnen spoorloos la?/ E!lgelse onder-minister van Buiten- Zaken, Christopher Mayhew, ver- nnJrde Beteren, dat in de Sovjet-zóne van wnivf" Oostenrijkse burgers ontvoerd rinnv? "onc'er omstandigheden waardoor «wWj e±auJ°Hteiten niet in staat zijn tus senbeide te komen." verklaarde in het Lagerhuis, dat OostenrU®Cfbelangrijk Persoon van de een i j"'CSe Staatsspoorwegen op weg naar vPrH„?;ernati°nale conferentie in Genève hem oJ!n 6n, da^ sedeft dien niets meer van hew gehoord is. BrttLV„e-rk'?a.rde mel nadruk dat Groot- tot sterft en blijft strijden voor het stanS ^engen van normale levensom- ÏÏhSl? °°stenrijk, doch dat er hormale ta S 016 het ontstaan van deze ale toestanden tegenwerken. (U. P.). Neg< enmannen op een motorfiets Behendigheid en durf zijn twee eigenschappen welke de motoragenten vooral in de grote ste den met druk verkeer dienen te bezitten. De mannen van de Rotter damse motorpolitie zijn niet voor een klein ge ruchtje vervaard, het geen wel blijkt uit het ongewone staaltje van motor rijkunst, dat zij hier ten beste geven voor onze fotograaf. De motorfiets torst het ge wicht van negen agen ten, die wel zeer „even wichtige" lieden moeten zijn, om dergelijke acro batische toeren te kun nen verrichten. Overi gens zijn dergelijke prestaties niet bestemd voor dagelijks gebruik. Politieke onderhandelingen te Batavia hervat Republiek protesteert opnieuw Onder auspiciën van de Commissie van Goede Diensten zijn heden de onderhan delingen tussen Nederlandse en republi- keinste delegaties te Batavia hervat. De eerste bijeenkomst behandelt nog proce durekwesties, zodat de eerste dagen geen bijzondere ontwikkelingen kunnen wor den verwacht. De republikeinse regering heeft in een memorandum aan de Com missie van Goede Diensten geprotesteerd tegen de vorming van een voorlopige fe derale regering, die zij in strijd noemt met de geest en de letter van de Renville- overeenkomst. Veertig Japanse militairen ter dood veroordeeld Het Amerikaanse militaire tribunaal te Yokohama heeft. 40 Japanse militairen, die schuldig bevonden zijn aan het in 1945 op zeer wrede wijze vermoorden van 3 Ame rikaanse vliegeniers, die gedwongen wa ren op het eiland Okinawa te landen, ter dood veroordeeld. Engelse College-girls bezoeken ,,'t Kopje" Mevrouw J. W. Lastotsjkin Pelsky-Fran- sen van de Putte, lerares van de H.B.S. voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal, organiseerde een uitwisseling tussen meis jes van deze school en „Harrow College for Girls" in Engeland. Donderdag 25 Maart komt een groep van twintig Engelse meisjes onder leiding van hun directrice, miss P. Pulleng, op Schiphol aan en wordt per K.L.M.-bus naar Bloe mendaal gebracht, waar zij door de direc trice van ,,'t Kopje", mej. Steyns, feestelijk zal worden ontvangen. In de zomervacantie zullen meisjes van 't Kopje een tegenbezoek aan Harrow College brengen. Het ligt in de bedoeling ieder jaar een dergelijke uitwisseling te doen plaats vin den. In de werkplaats van Verenigd Europa" Jean Paul Sartre in de politiek (Van onze correspondent te Parijs Jean-Paul Sartre, de geestelijke vader van het veelbesproken en minder begrepen existentialisme, heeft zich in de politiek geworpen. Samen met enkele parlements leden, journalisten en schrijvers nam hij het initiatief tot oprichting van een „Ras- semblement démocratïque revolution- naire", dat blijkens de geboorteakte, die door een tweetal onafhankelijke bladen, Combat en Frane-Tireur, werd gepubli ceerd zich ten doel stelt, alle revolu- tionnaire krachten van Frankrijk te ver zamelen, die zich verweren willen tegen het Stalinisme: de krachten dus welke men vroeger generaliserend als „Trotzkistisch" aan placht te duiden. Het fenomeen van de politiek bedrij vende schrijver is in Frankrijk zo oud als het parlementaire leven zelf. De voorbeel den uit de laatste jaren zijn legio: Blum, Mauriac, Malraux, Eluard, Aragon, Girar- doux, Claudel. Zij en vele anderen hebben hun pennen als wapens in het politieke tournooi gebruikt en soms aangetoond, dat men een groot litterator kan wezen en tegelijkertijd een slecht politicus. Dat Sartre hun voorbeeld eens zou volgen, was na enkele opzienbarende radiouitzendin gen, die zich op politiek terrein bewo gen, voor ieder duidelijk, die enigszins met de sociale opvattingen bekend was van deze moderne filosoof. Was het zich daadwerkelijk interesseren voor de sociale problemen van zijn tijd, niet een der grondgedachten van zijn leer? Sartre's filosofie besloeg, kan men zelfs zeggen, een randgebied der politiek. De meester heeft in een interview bekend gemaakt, dat hij aan de nieuwe beweging zijn tijd wil geven (niettemin staan er voor de eerst volgende maanden een première van een nieuw toneelstuk, de voorbereiding van een film, een serie binnen- en buitenlandse spreekbeurten, en een tournée door Ame rika op het programma; en daartussen door voert hij dan nog de redactie over het maandblad „Temps Modernes"). De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Crer"-' 1 Vrijdag 19 Maart geen spreekuur houden. •■'jjgg Hef woord is aan Licht enb erg Goede boeken zijn als spiegelsi wanneer een aap erin kijkt kan er geen apostel uit kijken. Bevin was optimistisch In de Klokkezaaï aan de Parijse Quai d'Orsay vergaderen momenteel de zes tien vertegenwoordigers der zoge naamde „Marshall-landen", waaronder zich veertien ministers van Buiten landse Zaken bevinden. Alleen IJsland en Zwitserland zonden niet hun hoog ste functionaris. De openingsrede werd uitgesproken door minister Bevin, na dat Bidault de afgevaardigden had welkom geheten. De Britse minister toonde zich optimistisch ten aanzien van de resultaten, die van deze tweede Marshall-conferentie kunnen worden verwacht. Hii noemde de conferentie een „werkplaats", waar het perma nente organisatorische lichaam voor het Europese herstel zal worden ge bouwd. Bidault, die de toestand in Europa als „précair en vol gevaren" schetste, bracht hoop tot uitdrukking, dat andere Europese landen zich als nog bij de organisatie zullen aanslui ten en dat de beperking tot zestien landen slechts tijdelijk zal zijn. Bevin heeft aangekondigd, dat Engeland en Frankrijk gezamenlijk zullen voorstel len, de drie westelijke zones van Duitsland in de organisatie te betrekken. „Gedurende de recente besprekingen in Londen zijn de daar aanwezige gedele geerden overeengekomen, dat de Anglo- Amerikaanse en de Franse zóne zouden worden ingeschakeld bij het werk van deze permanente organisatie. Gij zult nu een desbetreffend voorstel te behandelen krij gen. Dit voorstel heeft ten doel, de Duitse producten en de Duitse markten in ver band te brengen met het herstel van Euro pa", aldus verklaar.de Bevin. „Natuurlijk zal ook onze, de gehele we reld omspannende handelsbetrekking met andere landen blijven bestaan. Wij zullen echter trachten, dit alles te harmoniëren met een nog' nauwere economische band met Europa dan tot dusverre reeds be staat". Recherche zoekt twee meisjes De Haarlemse recherche zoekt twee meisjes van ongeveer vijftien jaar, die Zaterdagavond op de Wagenweg zijn aam gehouden door een man met een rijwiel, die hen vroeg of zij hinder ondervonden van een aldaar lopende man, die gekleed ging in manchesterbroek en een schippers pet droeg. Zij worden verzocht zich bij de recherche, bureau Smedestraat te melden. „Daarom geloof ik dat wij onze taak kunnen verlichten door de juiste organi satievorm te kiezen en het juiste doel. Wij, werken aan een gemeenschappelijke taak. De organisatie, die wij zullen gaan vormen moet naar onze mening beschouwd worden als een „team". De onderscheidene rege ringen zullen ingrijpende besluiten moeten nemen, maar dat zal geschieden in het licht van deze gemeenschappelijke taak en deze „teamgeest", aldus Bevin. (United Voorstellen der Benelux. Te Parijs wordt uit gezaghebbende bron vernomen, dat herstel van een geregelde en ongehinderde goederenstroom tussen de Europese landen en vergroting van de pro ductie de hoofdpunten vormen van de voorstellen, die de Beneluxlanden op de Parijse conferentie zullen indienen. De gedelegeerden van de Beneluxlanden zullen hun argumenten baseren op de zes maanden lange ervaring bij de ten uitvoer legging van de betalingsovereenkomst, die bij de vorige conferentie van de 16 Marshall-landen in de zomer van het vo rige jaar tussen de Benelux, Frankrijk en Italië is gesloten. Deze overeenkomst voor zag in een verrekeningssysteem tussen de vijf landen door middel van de bank van internationale betalingen te Bern. „Indien in het kader van het plan- Marshall een der vijf landen een millioen dollar ontvangt en het dit bedrag in de vorm van goederen in circulatie brengt, z®u het bedrag, na door alle vijf landen naar het eerste land terug te zijn gevloeid, vijf maal zijn gebruikt en goederen ter waarde van 5 millioen dollar hebben ge- financieerd", aldus verklaarde een Bel gisch woordvoerder. De betalingsovereenkomst tussen de Be neluxlanden, Frankrijk en Italië dient te worden uitgebreid tot een Europees „ver- rekenkantoor". Zweeds opperbevelhebber vraagt versterking van de strijdkrachten De opperbevelhebber van het Zweedse leger, generaal Helge Jung, heeft in een memorandum aan de regering aangedron gen op spoedige uitbreiding van de maat regelen ter versterking van de Zweedse strijdkrachten. Hij zeide in zijn schrijven, dat de „Sovjet-Unie uit veiligheidsover wegingen zou kunnen overgaan tot acties, welke zij uitvoerbaar acht zonder dat deze oorlog tengevolge zouden hebben." Het voorstel van Jung omvat de uitbreiding van het aantal manschappen, aanvulling en modernisering van het oorlogsmateriaal en het aanleggen van nieuwe vliegvelden en fortificaties. II De Engelse premier Attlee heeft Maan dag bekend gemaakt, dat de Engelse rege ring alle als communist bekend staande personen zal weren van posten, die van essentieel belang zijn voor de Britse veilig heid. Deze zuivering zal ook worden door gevoerd in de diensttakken van het leger, die werken aan geheime objecten. Dezelf de maatregel zal eveneens worden toege past op degenen, die bekend staan als lid! van fascistische organisaties. „Voor zover mogelijk zullen de op deze wijze uitgezuiverde personen worden over geplaatst in regeringsfuncties, die geen verband houden met de veiligheid van de staat. De mogelijkheid bestaat echter dat een zodanige overplaatsing niet mogelijk is voor ambtenaren die specialistenwerk verrichten. In dergelijke gevallen zal er geen ander alternatief zijn dan ontslag", aldus Attlee. Attlee's verklaring is een definitieve bevestiging van hardnekkige geruchten, dat de regering communisten heeft verwij derd uit de rangen van het ministerie van Marine, uit de regeringslaboratoria en uit de BBC. Niet slechts leden van de com munistische partij, doch ook sympathise- renden zijn ontslagen uit genoemde dien sten. Geruime tijd geleden is reeds een drie tal als leden van de communistische partij békend staande Britse geleerden, die wa ren verbonden aan de Engelse laboratoria voor atoom-onderzoek, uit hun functies ontslagen. De vorige week zijn bij de BBC drie commentators van de „Europese Ser vice" ontslagen omdat zij van linkse sym pathieën werden verdacht. Terwijl Attlee zijn verklaring in het La gerhuis voorlas, begon William Gallagher, een van de beide communistische afgevaar digden, het strijdlied van de communisten, „de rode vlag" te zingen. Hij werd echter door het gejoel van de andere afgevaar digden overstemd en daarna kon Attlee verder gaan. De mededelingen van Attlee werden door het merendeel der Lagerhuisleden met en thousiasme begroet. Attlee kon nog niet vertellen, hoeveel ambtenaren bij de zui vering zouden zijn betrokken, doch hij ver klaarde dat het aantal bij de staatsdiensten werkzame communisten zeer gering is. Geen samenwerking meer met communisten Besluit van K.V.P.-fractie in Maastrichtse raad De Katholieke Volkspartij te Maastricht heeft aan de burgemeester van Maastricht als voorzitter van de gemeenteraad de vol gende open brief gericht: „De K.V.P.-fractie van de gemeenteraad van Maastricht ziet zich, ter verdediging van de mede aan haar zorgen toevertrouw de Christelijke levensbeginselen en van de nationale staatkundige eenheid, genood zaakt te verklaren, dat zij samenwerking met afgevaardigden van de Communisti sche Partij Nederland thans niet langer mogelijk acht. Zij verklaart mitsdien dat zij aan vergaderingen van de gemeente raad en van door de raad ingestelde com missies, waarbij afgevaardigden van de C.P.N. aanwezig zijn, slechts zal deelne men ter wille van de voortzetting van de werkzaamheden van de raad, maar onder protest tegen die aanwezigheid". Zij verzoekt de burgemeester de rege ring in kennis te willen stellen van deze verklaring. De militaire inlichtingendiensten en Scotland Yard zullen, aldus de premier, bij de zuivering hun medewerking verlenen. De ministers der departementen waar zui vering zal plaats hebben, zullen de beslis sing in verschillende gevallen moeten ne men. De betrokkenen zullen beroep kun nen aantekenen wanneer zij menen, ten onrechte te zijn uitgezuiverd. Geen ziekenfondspatiënten in verpleeginrichtingen De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen heeft aan enige zie kenfondsen doen weten, dat ziekenfonds leden niet meer voor rekening der fondsen mogen worden opgenomen in een aantal inrichtingen, welke geen ziekenhuizen, doch verpleeginrichtingen worden geacht. Ziekenfondsleden hebben recht op ver pleging en behandeling in een ziekenhuis. Volgens het door de commissaris ingeno men standpunt kan onder „ziekenhuis" slechts worden verstaan een door de ge neeskundige inspectie van de volksgezond heid als zodanig erkende inrichting, daar het noch uit medisch noch uit financieel oogpunt verantwoord zou zijn, dat de zie kenfondsen gelden zouden besteden voor verpleging in inrichtingen, welke niet aan de gestelde eisen voldoen. Hiermede wil niets gezegd zijn ten na dele van déze inrichtingen. Onder „ziekenhuisverpleging", waarop ziekenfondsverzekerden, mits daarvoor de medische noodzakelijkheid bestaat, recht hebben, wordt echter geacht ook te zijn be grepen de behandeling in het ziekenhuis, bestaande uit de hulp door specialisten. En daar ontbreekt het in bedoelde inrichtingen juist aan: de hulp van tenminste een chi rurg of een internist is in de meeste geval len niet beschikbaar. Ook ontbreekt vaak een operatiekamer. Na de bekendmaking van door de com missaris opgestelde richtlijnen voor de op neming van ziekenfondsverzekerden in een ziekenhuis is gebleken, dat sommige fond sen, mede tengevolge van de noodtoestand betreffende de ziekenhuisruïmte in de be zettingstijd ontstaan, hun verzekerden plachten te doen opnemen in inrichtingen, welke niet beantwoordden aan de door de inspectie van de volksgezondheid aan „ziekenhuizen" gestelde eisen. De commissaris heeft gemeend, dat deze toestand niet mocht worden bestendigd en heeft derhalve aan bedoelde fondsen be kend gemaakt, dat opneming voor reke ning van de fondsen niet meer mag ge schieden in inrichtingen, welke niet als Recherche bleek te slim voor gladde dief De Haarlemse recherche heeft Maan dagmorgen op het Kennemerplein een 25- jarige automonteur J. L. P. gearresteerd. P., die in een auto van een chemische was serij zat, had zich in Januari schuldig ge maakt aan medeplichtigheid aan diefstal van een geld^pst uit een villa in Aerden- hout. Zijn mededaders een dienstmeisje en haar vriend werden reeds eerder ge grepen. De geldkist werd in de Houtvaart teruggevonden. De Haarlemse poT5%>. had reeds vele keren gepoogd P. thuis te verschalken, doch steeds wist de gezochte zich over de daken uit de voeten te maken. Men kreeg er echter de lucht van dat hij regelmatig met een auto van een wasserij naar Beverwijk reed, zodat hij gisteren aangehouden kon worden. P. is aan de Bloemendaalse politie over gegeven. De prijs van het zwarte spek De Economische recherche heeft pro» ces-verbaal opgemaakt tegen een 52-jarige koopman uit Heemskerk, die aan een Haarlemse caféhoudster een stuk spek van vijf pond zonder bon voor twintig gulden had verkocht. Hij had het op zijn beurt op de markt te Purmerend in ruil voor twee konijnen en vijftig sigaren gekregen. Adres van Bioscoopbond aan Amsterdamse raad Naar aanleiding van het voorstel van het college van B. en W. van Amsterdam, de vermakelijkheidsbelasting voor bioscoop voorstellingen tot 35 procent te verhogen, heeft de afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Bioscoopbond in een adres aan de raad verzocht, dit voorstel niet goed te keuren of althans bij de heffing van ver makelijkheidsbelasting de verschillende categorieën van vermakelijkheden op één lijn te stellen, daar het in strijd met de al gemeen aanvaarde opvatting over de be tekenis van film en filmbedrijf wordt ge acht, dat bij de heffing onderscheid wordt gemaakt tussen de film en het overige vermaak. De hogere belastingopbrengst wordt op één millioen gulden geraamd. Een derge lijke wijze van heffen wordt in het adres „een rechtstreekse aanslag op het bestaan van de bioscoopondernemingen" genoemd. In 1947 verminderde de totaal-omzet van het Amsterdamse bioscoopbedrijf met bijna acht ton en voor 1948 wordt op een gelijke lagere omzet gerekend. De bedrijfs lasten zijn verdrievoudigd. Bovendien zal een extra inkomstendaling ontstaan, daar het publiek goedkopere rangen zal nemen dan voorheen en op zijn uitgaven voor ver maak zal bezuinigen. De exploitanten zullen zich dan ook ge noodzaakt zien, hun programma's in te stel len op de behoeften van de massa, waar door het bereikte niveau wordt verlaagd en ontwikkeling en aanzien van film en bioscoop op onherstelbare wijze worden geschaad, aldus wordt in het adres ver klaard. Rotterdams E.V.C.-bestuur wijkt niet Naar aanleiding van het besluit van de landelijke raad der EVC deelt het afde lingsbestuur van Rotterdam mede, dat het zijn standpunt handhaaft, dat met de be slaande C.P.N.-E.V.C. leiding niet meer gesproken kan worden over E.V.C.-be- langen. Het plaatselijk apparaat der E.V.C. te Rotterdam blijft gewoon functioaneren. Bij het plaatselijk bestuur zo gaat de mededeling verder is officieel nog geen enkel bericht over te nemen maatregelen, door de landelijke leiding bekend. Op Maandag 22 Maart zal een functionnaris- sen-bij eenkomst worden gehouden en op Donderdag 25 Maart een algemene leden vergadering, in welke bijeenkomsten het plaatselijk bestuur verantwoording voor zijn optreden zal afleggen. Inscheping „3ohan van Oldenbar- nevelt" is vervroegd De inscheping voor de passagiers van de „Johan van Oldebarneveldt" die 17 Maart naar Batavia vertrekt in het kader der ge zinshereniging, is vervroegd. De inschepingstijden zijn Woensdag 17 Maart van 9 tot 12 uur voor passagiers uit Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Heemstede, Haarlem, Amsterdam en om gevingen van 1 uur tot 4 uur voor passa giers uit andere plaatsen. De inscheping moet om 4 uur geëindigd zijn. Er zal niet op nakomers worden ge wacht. Voor passagiers van de Johan van Oldenbarneveldt zullen de spoorwegen. Woensdag op het baanvak Den Haag- Amsterdam een voortrein laten lopen. Deze trein vertrekt om 8,42 uur uit Den Haag, ziekenhuis zijn erkend. In vele gevallen is om 8,56 uit Leiden, om 9,16 uit Heemstede bij de opneming in niet-erkende inrich tingen geen sprake van een z.g. medische indicatie, doch opneming geschiedt ge woonlijk op grond van sociale omstandig heden. De maatregel van de commissaris moet niet worden beschouwd als een actie tegen bepaalde fondsen of niet erkende inrich tingen, doch als een maatregel in het be lang van de volksgezondheid. Uiteraard geldt het voorschrift voor alle zieken fondsen en ten aanzien van inrichtingen in het gehele land. DEN HAAG-ROTTERDAM DE DRUKSTE AUTOWEG De K.N.A.C. deelt mede dat volgens de laatst bekende verkeerstellingen op de rijkswegen het wegvale Den Haag-Rotter dam het drukst werd bereden met perso nenauto's. Daarop volgden Utrecht-De Bilt en Amsterdam-Bussum. Wat vrachtauto's betreft stond Utrecht- De Bilt aan de spits. Daarop volgden Rot ter dam-Zwijndrecht en Den Haag-Rotter dam. Het wegvale Arnhem-Velp werd verre weg 't drukst bereden met rijwielen, daar na kwamen Utrecht-De Bilt en Linne- Maastricht. Ook wat autobussen betreft kwam Arn- hem-Velp ver vooraan, daarna volgden Linne-Maastrieht en Rotterdam-Zwijn- drecht. i Aerdenhout, om 9,24 uit Haarlem. VERHOGING ONGEVALLENRENTE? De Katholieke Arbeiders Beweging in Limburg heeft aan de minister van Sociale Zaken het verzoek gericht de rente van or.gevallenrentetrekkers, welke werd vast gesteld op vooroorlogse loonbasis, te ver hogen. De minister heeft geantwoord, dat in aansluiting op het thans ingediende wets ontwerp inzake de verbetering van de in- validiteitsrente, zal worden overwogen ook de rente van ongevallen-rentetrekkers te verhogen, voorzover hun inkomen niet verhoogd wordt door de gewijzigde invali diteitswet. ENKELE BUITJES Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buitjes. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord-West. Vooral des nachts kouder. 17 Maart: Zon op 6.51 uur, onder 18.47 uur Maan op 9.20 uur, onder 1.40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1