IJmuider Courant Volgende week zal in Brussel consultatieve raad worden gevormd Franse politie arresteert elf Russen die verboden vereniging her-oprichtten Debat over buitenlands beleid bracht neg weinig opheldering „De Amerikaanse positie in Europa mist de noodzakelijke verdediging" i Weerbericht No. 18892 62e Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, BureflXictie 5389, na 5 uur 8061 (K 2560), Tel- 6 g 47. Santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Vrijdag 19 Maart 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco per post f 4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem U/FRK GAAT DOOR F,!«else parlementsleden dringen aan op een „echte" Unie a, Nederlandse minister van f»i,?ÏSB.eSrTanCO0^rh„S p onnie J te Brussel opnieuw een bneen- W i «arden gehouden van afgevaar- 1 der vÜt landen. Op deze confe- niie zullen besprekingen worden Be imel betrekking tol de oprichting V"r hétcensnltatïeve orgaan, waarvan "van Brussel sprake is. Dit lÏÏwieve lichaam zal, zoals de mi- fa, mededeelde, uit commissies be ll „voor economische culturele, SC SI P»u'ieke en mllltaire aanse- leg?nheden. Hp heer Van Boetzelaer nog op- "SI duit het pact van Brussel, dat in SS een multilaterale overeenkomst is, B verdragen, zoals deze bijvoor- S tussen Nederland en Belgie bestaan, b Voor de bijeenroeping van het zal het voldoende komst I bilaterale verdragen, S beeld tu ■j; niet uit. aldusde minis™, indien een der lan- 1 S' biertoe de wens uit. In het bijzonder „lden, indien de economische sta- hilitelt of de vrede wordt bedreigd Wat in kader van het gesloten pact onder Sessie wordt verslaan is nog niet vest ig Sld. Het is duidelijk, dat een gewapen- r rie aanval hieronder valt, doch er bestaan - ook andere vormen van aggressie. Se aard hiervan zal door het consulta- 3 tieve bureau worden bepaald, met welk t ™an in voorkomende gevallen overleg aal worden gepleegd. Ge)ijk reoht J Naar van de zijde der Belgische regering wordt medegedeeld, heeft de minister van Justitie Struye een vergadering voorgezeten van afgevaardigden der vier Belgische uni versiteiten, welke belast zijn met het voor bereiden van een bijeenkomst der Neder lands-Belgisch-Luxemburgse commissie voor de bestudering van de unificatie van het recht in de Lage Landen. Deze confe rentie zal op 17 April in aanwezigheid van de ministers van Justitie der drie landen te Brussel worden gehouden. Bij deze ge legenheid zal een plan tot codificatie van het internationaal privaatrecht aan een on derzoek onderworpen worden. Engelsen willen unie. Het ontwerp-voorstel tot het stichten van een volledige Europese unie, dat voorge legd zou moeten worden aan het Britse parlement, is thans ondertekend door hon derdvijftig leden van het Britse parlement, behorende tot alle partijen met uitzondering van de communisten. Het vijflandenverdrag van Brussel zal niet eerder in het Britse Lagerhuis be sproken worden, dan tijdens het debat over de buitenlandse aangelegenheden, dat, aldus heeft Herbert Morrison verklaard, in de nabije toekomst zal plaats vinden. Het Labour-lid Mackay verzocht om tijd teneinde een motie te bespreken, die er op aandringt tot een politieke West-Europese Unie te geraken, die „sterk genoeg is om de Europese de mocratie te redden" en de aanvaarding van een politiek op lange termijn voor de in stelling van een Europese federatie. Ook Canada. Indien het Brusselse verdrag uitgroeit tot een verbond met andere staten, zal Canada bereid zijn zich hieraan te verbin den, zo verklaarde men in officiële Cana dese regeringskringen. Er moet een „bij zondere betekenis" gehecht worden aan de verklaring in het Canadese Lagerhuis van de Canadese premier, Mackenzie King, waarin hij zeide, dat Canada zijn volle aandeel zal hebben bij ieder streven naar collectieve veiligheid door het sluiten van regionale verdragen in het kader van het handvest der UNO. „Dit verdrag moest niet tot Europa beperkt blijven, doch alle vrije democratische landen omvatten." Defensie. De instelling var m verenigde militaire staf voor de West' 'ke Alliantie onder leiding van Veld-manrsehalk Montgomery, hoofd van de generale staf van het Brits imperium, is door een woordvoerder van de Britse delegatie overdreven genoemd. Zeker is, dat Montgomery's bezoek aan Brussel ter inspectie van de Belgische mi litaire installaties (op uitnodiging van de Belgische regering) tevens zal dienen ter bespreking van gezamenlijke verdedigings maatregelen binnen het kader van het Woensdag getekende verdrag, aldus Reu- ter's correspondent. Wat dit betreft, zo gaat hij verder, neemt de belangstelling van waarnemers toe voor de kwestie, wat precies „de Amerikaanse ondersteuning van de verdedigingsclausule van het vijf- mogendhedenverdrag, toegezegd door pre sident Truman" zal betekenen. Pleidooi voor de autobus Een actie van de K.N.A.C. en de A.N.W.B. Naar wij vernemen zal vanwege de Ko ninklijke Nederlandse Automobiel Club en de Algemene Nederlandse Wieier Bond een actie worden gevoerd om de Haagse autoriteiten die, zoals bekend is, een be slissing moeten nemen over de vraag „tram of autobus?", te doordringen van de noodzakelijkheid te besluiten tot ophef fing van de tramlijn HaarlemLeiden. Deze organisaties, die veel belang hebben bij verkeersvraagstukken, zijn van mening dat de tram in de bollenstreek een gevaar oplevert voor de veiligheid van andere weggebruikers, in het bijzonder omdat zij op verschillende punten het verkeer op de weg snijdt. 380.000 stakers in Amerika zijn thans in staking en de gehele vlam- 380.000 van de 400.000 leden van de United Coal Miners Union van John Lewis kolenproductie is praktisch tot stilstand gekomen. Het dagelijks verlies aan vlam- kolen bedraagt meer dan twee millioen ton. In de Vissershaven te IJmuidenis de „Vios I" IJmuiden 153 aangekomen. Het schip werd indertijd door de Duitsers als duikbootjager gebouwd en later door de gealli eerden tot zinken gebrachtNa de oorlog is het vaartuig gelicht en verkocht aan de rederij Kramer en Booy te IJmuiden, welke het tot trawler laat verbouwen. Het schip meet ongeveer 700 ton, is 56,23 meter lang, 9,16 meter breed en heeft een diepgang van 4,87 meter. RUSSISCHE „ILLEGALITEIT" IN FRANKRIJK Stamboekvee vergiftigd Voedermeel bleek ondeugdelijk In Woudenberg en omgeving heerst on rust onder de veehouders, want sedert Vrijdag doen zich bij het rundvee vergifti gingsverschijnselen voor, waaraan reeds verscheidene koeien zijn bezweken. Zo verloor een landbouwer te Woudenberg vijf kostbare stamboekkoeien en een col lega acht. Een onderzoek, ingesteld door rijkscontroleurs, bacteriologen en veespe cialisten van de rijksseruminrichtïng te Rotterdam heeft aan het licht gebracht, dat de oorzaak van deze vergiftiging waar schijnlijk gezocht moet worden in een verontreiniging van het voedermeel, dat de gedupeerde veehouders allen van dezelfde handelsvereniging hebben betrokken. Rijkspolitie-reserve Aanmelding kan tot 3 April geschieden Naar aanleiding van het besluit van de regering om het gezagsapparaat der over heid te versterken door aan de rijks- er gemeentepolitie een aanzienlijke uitbrei ding met vrijwilligers te geven, heeft de minister van Justitie in een bekendmaking gegadigden voor de reserve-rijkspolitie op geroepen om zich aan te melden bij de burgemeester of rechtstreeks bij de groeps- of districts-commandant van de rijkspolitie, indien de gegadigden woon plaats hebben in een gemeente, waar geen gemeentepolitie is. In een gemeente waar gemeentepolitie is wordt een reserve- gemeentepolitie ingesteld. De aanmelding dient uiterlijk 3 April te geschieden. Toetreding tot de reserve- rijkspolitie betekent, dat de reservist zich verbindt, om de beroepsrijkspolitie bijstand te verlenen wanneer het bevoegd gezag daartoe een beroep op hem doet. S.s. „Grote Beer" Zaterdag in Amsterdam Het s.s. „Grote Beer" met ruim 1300 uit Nederlands-Indië terugkerende militairen, waaronder een aantal zieken, wordt, on voorziene omstandigheden voorbehouden. Zaterdag in de loop van de morgen in de Amsterdamse haven verwacht. De ontsche ping begint circa 12.00 uur, zodat verwacht mag worden dat alle opvarenden, die geen hospitaalverpleging behoeven, nog vóór Zondag hun woonplaatsen zullen hebben bereikt. SOEKARNO NAAR SUMATRA. Het plan van president Soekarno, om een bezoek aan Sumatra te brengen, zal volgens „Fadjar" deze maand niet meer ten uitvoer gebracht worden. Zodra zich tekenen voordoen van enige vooruitgang in de besprekingen tussen de Nederlanders en de republiek, zal ir. Soekarno zo spoe dig mogelijk Djokjakarta verlaten om enige tijd op Sumatra door te brengen. De regering zal dan gedurende zijn afwezig heid door vice-president Hatta geleid worden. Naar uit Sovjet-Russische bron te Parijs wordt vernomen, heeft de Franse veilig heidspolitie bij een overal op het huis van professor Odinetz, de hoofdredacteur van het onlangs verboden Russische blad „Pa triot", elf Sovjet-burgers gearresteerd. De Sovjet-ambassade te Parijs verklaar de niet van een dergelijke arrestatie in kennis te zijn gesteld. Honderden personen uit landen ten Oosten van het „ijzeren gordijn" worden door de Franse politie ondervraagd in het kader van een grootscheeps onderzoek naar de activiteiten van buitenlanders in Frankrijk. Nader wordt gemeld, dat de gearresteer de Sovjet-burgers onder leiding van pro fessor Odinetz, de voormalige voorzitter van de verboden vereniging van Sovjet- Russische burgers in Frankrijk, bijeen ge- Sovjet-russiscli leger is sterker clan het Amerikaanse .,De sterkte van het Sovjetrussische leger zai toch nog veel groter zijn dan die van Amerika, zelfs indien de Sovjet-Unie haar aangekondigde plan uitvoert, alle oudere lichtingen, behalve,die van 1926-1927 te demobiliseren", aldus heeft een woord voerder van het Amerikaanse leger ver klaard. De huidige sterkte van het Amerikaanse leger is ongeveer 550.000 en kan tot 660.000 man worden opgevoerd. Volgens de laatste schattingen bezit het Sovjetrussische leger, de veiligheidstroepen inbegrepen, 3 mil lioen man plus 450.000 man luchtmacht en 600.000 zeemacht. De huidige sterkte van de Amerikaanse luchtmacht is 360.000 en van de zeemacht 392.000. Bovendien be schikt de Sovjet-Unie in de acht nabuur- staten over ongeveer 1.121.600 man, ver deeld in 100 divisies, die men echter be perkt strijdvaardig acht. Volgens schatting van Carl Spaatz, stafchef van de Ameri kaanse luchtmacht bezit de Sovjet-Unie 14.000 gevechtsvliegtuigen, ongeveer drie maal zo veel als Amerika. S.s. „Prague" Hoor brand verloren gegaan Een van de meest bekende schepen van de nachtdienst Hoek van Holland-Harwich, het s.s. „Prague" is totaal uitgebrand. De brand brak uit toen het passagiers schip in reparatie was bij de werf van John Braun te Glasgow. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Het schip is gedeeltelijk gezonken. De „Prague" werd in 1930 gebouwd en bood accomodatie aan 520 passagiers. Men betwijfelt of het schip nog gerepareerd kan worden. Lokaas Volgens het rechtsgeoriënteerde Ro meinse blad Giornale Delia Sera heeft de Italiaanse communistische partij uit Mos kou de toezegging gekregen, dat de Sovjet- Unie haar recht op een deel van de Itali aanse vloot, krachtens het vredesverdrag, enige dagen vóór de algemene verkiezingen in Italië (18 April) zal prijsgeven. Het blad zegt verder, dat de Russische stap ten doel zou hebben kiezers te winnen voor het volksfront in Italië. Klappen in de Franse Senaat In de raad der republiek de Franse Eerste Kamer is het Donderdag tot een Handgemeen gekomen toen Henri Monnet, een aanhanger van generaal de Gaulle, aandrong op een zuivering van het Franse commissariaat voor atoomenergie van communistische elementen. De senatoren isselden scheldwoorden en raakten spoe- Q'g slaags, waarop voorzitter Gaston Mon- eiviiie de vergadering schorste en de zaal het ontruimen. AFP meldt verder dat na hervatting van Itfn een amendement van nnet, dat beoogde de credieten voor het l,üw1SSanaat voor stoomenergie symbo len te verminderen met een millioen, met egen 79 stemmen werd verworpen, hu ^'as duidelijk, aldus AFP dat men bin 1 ,ussies in het bijzonder het oog hpf ai hot-Curie, hoge-commissaris bij vnnr °0menergie-onderzoek, die doorgaat Vprrioj "lmuinist- De socialist Reverbord dat b<J deze geleerde en zeide, riunist 7er *:h,ts om gin§ of hij zijn com- als a0io 'Ln te scheiden van zijn werk heelt Sio'"«-Curie, aldus Reverbord. onder het i Z'jn .handtehening geplaatst Werd t». waarin geprotesteerd Sovjets en de D t?enaderinS lussen de Riet Waan Puitsers. „Wij vergeten dat dag tegen zich op een goede ren, wie 7 at v-,et"Unie zou moeten ke- De Sóvjet-Unie heeft een slagschip, een houding °ns clat hij dan niet dezelfde kruiser, drie torpedoboten en verschillende aannemen als in 1939" 1 andere vaartuigen toegewezen kregen. komen zouden zijn om de vereniging op nieuw op te richten. Officieel is medegedeeld, dat Frankrijk een aantal Sovjet-Russische burgers zal uitwijzen. In het betreffende communiqué van het departement van Binnenlandse Zaken wordt verklaardjf dat de Franse regering ontdekt heeft, dat de vereniging van Sovjet-Russische burgers, die bij decreet van 15 December jl. ontbonden werd, in het geheim opnieuw was opgericht en dat het nieuwe bestuur regelmatig op ver schillende plaatsen vergaderde. Op grond van deze wetsovertreding, aldus het com muniqué, zijn de leden van het bestuur, die op de laatste vergadering aanwezig waren, voor ondervraging naar het poli tiebureau overgebracht. De in beslag ge nomen papieren en- de verklaringen van de personen in kwestie leverden bewijs van de overtreding en de Franse regering heeft besloten over te gaan tot onmiddel lijke uitwijzing van de betroffen personen. Jules Moch, de minister van Binnen landse Zaken, heeft het besluit tot uitwij zing genomen nadat Bidault, de minister van Buitenlandse Zaken, op de hoogte was gesteld. Niet-officieel werd vernomen, dat het uitwijzingsbevel betrekking heeft op elf personen en onmiddellijk uitgevoerd moest worden. Rotterdamse wethouder verzocht af te treden Het woord is aan... Carmen Syl va Tegenspraak geeft leven aan dg. conversatie. Ziedaar waarom hof" kringen zo vervelend zijn. Communist verklaart, niet te zullen wijken In de Rotterdamse gemeenteraad heeft de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, mr. Donker, een motie ingediend namens alle andere fracties, behalve de communistische, waarin wordt uitgespro ken geen vertrouwen te stellen in een wethouder die lid is van de C.P.N. en hij wordt uitgenodigd zijn zetel ter beschik king te stellen, „overwegende" zo heet het in de motie „dat steeds duidelijker blijkt, dat de C.P.N. doeleinden nastreeft, die onverenigbaar zijn met de geestelijke waarden, die de grondslag vormen van de Nederlandse samenleving, daarbij de na tionale belangen ondergeschikt makend aan de belangen van een vreemde mogend heid". De motie werd bestreden door de frac tievoorzitter van de communisten, de heer Goudkuil. De communistische wethouder, de heer L. W. Schmidt, verklaarde in zijn antwoord, te willen waarschuwen tegen de stemming, die bezig is zich in de raads zaal te ontwikkelen. „Ik ben gekozen door voor de onafhankelijkheid van de staat en 62.000 stadgenoten op een democratische de nationale souvereiniteit en tevens de Verdrag getekend tussen Rusland en Bulgarije Op het Kremlin had Donderdag een plechtigheid plaats die de laatste schakel betekende in de Sovjet-keten van Balkan verdragen. Terwijl Stalin toezag tekenden de Bul gaarse premier Georgi Dimitrof en Molo- tof een twintig-jarig verdrag van vriend schap, samenwerking en onderlinge bij stand in geval van „aggressie van de zijde van Duitsland of enige andere staat welke zich direct of in enige andere vorm bij Duitsland zou aansluiten". Het verdrag treedt onmiddellijk in werking en zal zo spoedig mogelijk geratificeerd worden. Na afloop van de ondertekening ver klaarde Molotof, dat het nieuwe verdrag gebaseerd is op het beginsel van eerbied wijze en door de raad zelf tot wethoudev gekozen. Ik ben niet van plan het veld te ruimen, voor geen motie en voor geen enkele verhitte redevoering". De motie werd daarop aangenomen met 35 stemmen voor en 7, die der communis ten, tegen. zaak der versterking van de democratische vrede en veiligheid in Europa dient. Ongeveer tezelfder tijd verklaarde een commentator voor radio-Moskou dat de Brusselse Alliantie een schending betekent van alle internationale afspraken en van het UNO-Handvest. TWEEDE KAMER Anti-communistische motie (Van onze parlementaire redacteur). Een Kamerlid kan meer vragen, dan het gehele departement van Buitenlandse Za ken bij monde van zijn minister vermag te beantwoorden. Dit bleek gisteravond wel heel duidelijk. Ten dele had mr. Van der Goes van N a t e r s Arbeid) het. de bewindsman wel niet gemakkelijk gemaakt, door hem zowel over de Benelux, over allerlei wat de sa menwerking ten aanzien van en de uit werking van de Europese reconstructie en dus van de Marshall-hulp betreft, als over het Duitse vraagstuk en tenslotte over de West-Europese Unie aan de tand te voelen. Dan kwam er nog bij, dat tevens het Ver drag van Vijf en de dienomtrent door de premier Woensdag afgelegde regeringsver klaring onderwerp van het debat uitmaak ten. Terecht wees mr. Vonk (V.V.D.) er op, dat men eigenlijk te veel hooi op zijn vork had genomen. En tenslotte zag de toch EUROPA NA HET BRUSSELSE PACT Het nieuwe „politieke gezicht van Europa na de sluiting van het Brusselse pact is op bovenstaande kaart afgebeeld. De kaart geeft een inzicht in de sprei ding der commu nistische sterkte over de verschil lende landen. Wat de vijf landen der Westeuropese Al liantie betreft, deze hebben naar schat ting de volgende aantallen commu nisten: België 100.000 Frankrijk 1.300.000 Engeland 43.000 Luxemburg 5.000 Nederland 50.000 FORRESTAL TOT HET CONGRES Goedkeuring burgerlijke veiligheidsmaatregelen gevraagd De Amerikaanse minister van Defensie, James Forrestal, heeft het Congres ver zocht zijn goedkeuring te hechten aan de organisatie van een doeltreffend systeem van luchtalarmering en burgerlijke ver dediging. In een verklaring voor de Se naatscommissie voor de strijdkrachten drong hij aan op het aannemen van een wetsontwerp ter uitvoering van president Trumans voorstellen betreffende dienst plicht en een paraatheidsprogram. Forrestal zeide vervolgens, dat het ge vaarlijk is te beweren, dat atoomwapenen een geoefende legermacht onnodig hadden gemaakt. Het moderne leger heeft vele bekwame technici nodig om velerlei inge wikkelde gemechaniseerde wapens te be dienen. Forrestal deelde mede, dat de stafchefs hadden aanbevolen, de sterkte van het leger, de marine en de luchtmacht op te voeren en dat hij deze aanbevelingen goed keurt. Forrestal was evenwel niet bereid de juiste cijfers te vermelden. De militaire maatregelen zouden kunnen worden verzacht, indien de bedreiging van de vrede zou zijn verminderd. Volgens Forrestal zijn ongeveer 3 mil lioen Amerikanen tussen de leeftijd van 20 en 26 jaar beschikbaar voor dienst plicht. Onder aandrang van de senatoren ver klaarde Forrestal met tegenzin, dat het verzoek voor recruten voor het leger waar schijnlijk zou neerkomen op een verhoging van de legersterkte tot 900.000 man. De huidige sterkte van het Amerikaanse leger is 600.000 man. Op de vraag of de Verenigde Staten vol doende troepen in Europa hebben om hun posities aldaar te verdedigen, antwoordde Forrestal: „Volgens mij niet. Wij hebben op geen stukken na de beschikking over de reusachtige organisatie, die nodig is om onze Europese posities te verdedigen". Forrestal schatte, dat de Sovjet-Unie meer dan 100 divisies heeft. De divisies van de „satellieten" schatte hij op 75. Invasie in Griekenland? Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft, hoewel het weigerde commentaar te leveren, vandaag verklaard dat het onbevestigde berichten had ont vangen, dat 30.000 man, bijeengebracht in een internationale strijdmacht, aan de Griekse noordgrens verzameld zijn, gereed voor een aanval tegen de strijdkrachten der Griekse regering. Berichten van der gelijke aard bereiken Washington al ver scheidene maanden. „De berichten, die in de laatste weken ontvangen werden, wa ren echter meer gedétailleerd en er wordt meer geloof aan gehecht", aldus een woordvoerder van het ministerie. Hij zeide voorts, dat genoemde strijdmacht in drie divisies is verdeeld en dat het grootste deel in Albanië is geconcentreerd. Hij ver klaarde met nadruk, dat de berichten niet gecontroleerd en geheel onbevestigd zijn. De Sovjet-Unie telt zes millioen partij leden, Griekenland 400.000 en in de Rus sische zóne van Duitsland zijn 1.576.300 Duitsers lid van de communistische een heidspartij. De Noordelijke vleugel wordt steeds actiever De premiers van de drie Scandinavische landen verklaarden Donderdag in de stampvolle concertzaal van Stockholm, dat him landen vrijheid en democratie kiezen voor slavernij en dictatuur. Zij hielden redevoeringen op uitnodiging der Noorse socialisten. De Scandinavische communisten zijn te zwak om een staatsgreep of revolutie te wagen, meende de Noorse eerste minister, doch er is reden om aan te nemen, dat zij alles op alles zullen zetten om de econo mie van onze landen te ondermijnen. De Deense eerste minister bepleitte aan sluiting bij de West-Europese mogendhe den. De eerste minister van Zweden ver klaarde, dat de activiteit tegen de com munisten is toegenomen in de laatste we ken, doch dat de communisten zelf hier van de aanleiding vormden omdat zij dooi de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije het masker hadden afgeworpen. „Men kan niet langer in twijfel verkeren over de vraag aan welke zijde de communisten staan. Er zal met krachtige middelen tegen de communisten gevochten worden, doch met democratische middelen". (United Press). UITSPRAAK IN HET KORFOE-GESCHIL Het internationale hof van Justitie zal op Donderdag 25 Maart des middags om vier uur in het Haagse Vredespaleis uit spraak doen in de door Albanië opge worpen bevoegdheids-kwestie van het Hof ten aanzien van het geschil tussen Groot- Brittannië en Albanië over het incident in het Kanaal van Korfoe. al niet glad van de tongriem gesneden zijn de minister zich voor de hem zeker veel te zwaar gevallen taak gesteld om te spreken, nadat hij van Maandag tot en met gisteren, in Parijs en daarna in Brussel internatio naal in touw was geweest. Bovendien zat hij met de moeilijkheid, dat het inderdaad niet doenlijk was op sommige vragen in dit stadium een concreet antwoord te geven. Als men nu nog bedenkt, hoe het deze mi nister allesbehalve ligt om enig heilig vuur aan de dag te leggen en hij het bij voor baat zoekt in vage gewichtigheden, is het begrijpelijk, dat hij in verschillende opzich ten, waar de interpellant meende, dat het nu mogelijk en nodig is zonder verwijl doortastend te zijn en spijkers met koppen te slaan, slechts dorst spreken van ontwik kelingen, die kunnen opdoemen als laatste mijlpaal in een mogelijk verschiet. Met een paar geestverwanten, alsmede enige kopstukken van de K.V.P. stelde mr. Van der Goes van Naters een soort lint worm-motie voor dr. Bruins Slot (A.R.) wilde deze in elk gevjil in mootjes gehakt zien welke het onder meer had over eventueel uitroeien van „internationale doelverbanden tot boven-nationale een heden" en over „gezagsopdracht aan een of meer boven-nationale organen". Dat klonk, geloof ik. minister Van Boet zelaer wel heel griezelig in de oren. Wat het debat betreft, vermeld ik nog, dat de heer S c h m a 1 (C.H.) zijn heil zocht in wat hij noemde realistisch pessi misme en dat mr. Vonk (V.V.D.) geen. reden voor oorlogspsychose kan ontdekken. Volgens hem zullen de Russen het moeten hebben van een vijfde colonne, doch wen sen zij hun doel, dat zij aldus menen te bereiken, niet verwezenlijkt te zien wat in hun systeem immers overbodig ware met behulp van oorlog. Evenmin is er enig ander land, dat oorlog verlangt. En dus lag voor deze spreker het hoofdount in het Verdrag van Brussel niet in het militaire, maar in het sociaal-economische: alleen op deze manier kunnen wij ons sterk maken tegen het communistisch streven naar chaos, verkondigde deze afgevaardigde, die overigens nog gaarne van de regering wilde vernemen of zij de socialistische interpre tatie door de interoellant aan het Verdrag van Brussel gegeven, ook van haar kant kan onderschrijven. Voordat nog de heer Serrarens (K. V.P.) een vurig anti-communistisch betoog had gehouden, waarin hij tevens het ge beurde in Tsjechoslowakije scherp veroor deelde, was mr. Van der Goes van Naters met andere leden van'de Kamercommissie voor Buitenlandse, Zaken met een anti communistische motie voor de dag geko men. In die motie ligt de wens besloten deze commissie anders samengesteld te kriigen en dan niet meer („schande" riep de heer Wagenaar (C.P.N.) uit) een communist erin te benoemen. Vrijdag voortzetting van het debat, dat nog weinig licht opleverde, afgezien van de, ter ere van Buitenlandse Zaken, gees telijk ontstoken luchters. Communistisch raadslid van Hoorn bedankt Tijdens de Woensdagavond te Hoorn ge houden raadsvergadering heeft, naar ..Het Vrije Volk" meldt, het raadslid Van Wil- sum (C.P.N.) een verklaring afgelegd, w aarin hij zei te bedanken als lid van de C.P.N., omdat hij zich niet kon verenigen met het huidige standpunt van deze partij. Hij stelde zijn raadszetel ter beschikking. TREINVERKEER TN AMERIKA WORDT BEPERKT. Het tekort aan steenkool als gevolg van de staking van mijnwerkers in de vetkool- mijnen heeft de Amerikaanse regering ge dwongen het verkeer van passagierstreinen met 25 procent te beperken met ingang van Maandag, oooooooona IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen weer enige regen en een krachtige Zuid-Westelijke wind. Tets zachter, vooral in de nacht. 20 Maart: Zon op 6-44 uur. onder 18 53 uur Maan op 12.11 uur, onder 5.01 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1