IJmuider Courant „Triest terug aan Italië" Minister Fiévez waarschuwt tegen angst voor oorlog Lagerhuis Westeuropese socialisten confereren in Engeland over het Marshallplan Russische delegatie loopt weg uit de Geallieerde Bestuursraad i52e Jaargang N°. 18894 Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, t;e 5389. na 5'uur 8061 (K 2560), Tel. "e gantp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, Terrasweg;^ Directeur-Hoofdredacteur 15054. Maandag 22 Maart 1948 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f4,—. Franco per post ƒ4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „ontw temidden van besprekingen, jKIONDE». te laten het Lagerhuis IKS erbij. Men is de le braoeten. vrij land Die vrij. wnnraat en Je :n onze korte tevens- Het Westen, dat haar heia m®' spei_ Het Westen, aat naar "JfJèn moet een bolwerk voor haar Wjlhandbav oter vorm gieten. De fChePPen f jpdpnis is in een van haar grote - Seden Op zulk ogenblik zoudt ge 5 riet Willen missen om in de sfeer .au het oudste der parlementen te vertoe- de Houses of Parliament, 1 TtoStUKhe"voorhallen waar het I me ho.e fic {aistorie haar zwij- lioht wemejt het van bewe- „ic taai 5P«^sen rustige, statige be- gt"jte ïïl™f°jj^°deürwach'ters en grote, ambten, ba oOBntpn van nolitie. Die ziJn meerd. maar agenten van politie, x uflc gehelmd en geunifor- Vrfendelijkheid en humor ken- hun gezag. En ik vraag mij af Duitsers dit toch nooit begrepen wafmfn anderen evenmin. Want het is lan zij zijn en zoveel protü- f! a k Waarom leert men zo gretig van "l iSiische ontdekkingen van anderen ït van hun wijsheid? ""ffig goedmoedïgen hanteren be- "1 Ie bewegelijke menigte: een mengsel d! tn« m oud, van mannen en vrouwen, Spnaars en grote en kleine provin- Vaï.n sommigen kennelijk boerse lieden. cl3[ hiina aiien kiezers, die hun M.P. Si n soreken M.P.. Member of Parlia- if is de Britse aanduiding van de man wii Kamerlid noemen. Er zijn 615 M.P. s fik gekozen voor een district, en de kiezers fn dat district laten niet na hun belangen L hun eigen man voor te dragen. Zo is dri directe contact van het district the - met zijn volksvertegen- £rfêerCdat Nederland ook gekend heeft eer het dertig jaar geleden, in misplaatste firing voor rekenkunde Evenredige Ver- VEIC' invoerde en er zijn demo cratie mee verzwakte, Men voert ons door brede gangen en i-ngs smalle trappen. Men kijkt onze intro- taties door en boekt onze namen in eeh register Men opent een lage deur, die toe- mi geeft tot een klein balcon boven in een'hoge. langwerpige hal. Het balcon is bijna vol. Anderen volgen ons. Er zijn juist geno0g vrije plaatsen en dit lost zich na tuurlijk OP zoPdec gedrang. Want men dringt niet in dit land. Er hangen meer baleons langs de hoge wanden: alle vol mensen. Beneden vergadert het Lagerhuis. De grijs-gepruikte Speaker voorzitter zetelt onder zijn troonhemel. Op lange rijen banken, niet leer bekleed, in de lengte richting der zaal leunen Groot-Brittannië's volksvertegenwoordigers velen in achte loze houdingen. Slechts een paar honderd zijn aanwezig de zaal kan trouwens geenszins alle leden plaats geven en een lange beklede vloer in het midden scheidt hen in de regeringspartij, nu de Labour Party, rechts van de Speaker en de op positie, aan zijn linkerhand. Op de voorste bank rechts zetelt de rij ministers en onder staatssecretarissen, op de voorste bank links zitten de „Front Benchers" van de oppositie, met in hun midden de Leader of the Opposition, Winston Churchill, die zijn benen behagelijk op een tafel voor hem heeft uitgestrekt. Aan de overzijde verkeert minister Morrison in dezelfde weinig deco ratieve houding. Ik zou mij mannen gelijk J. Schouten, fractieleider der A.R. en dr. Louis Beek minister-president, piet in een dergelijke houding in ons parlement kun nen voorstellen. Maar hier schijnt het vól kernen aanvaardbaar. Het is „question time" de tijd voor het stellen van vragen, waarmee iedere mid dagzitting, behalve de Vrijdagse, in het Lagerhuis begint. Die vragen zijn schrifte lijk ingediend door vele leden; ik vind ze prompt genummerd en in druk op het Order Paper, ook aan ons ter hand gesteld. En bij ieder nummer, dat afgeroepen wordt, staat de betrokken minister of onderstaatssecre taris op en geeft zijn min of meer bevredi gend antwoord. Is het eerste het geval, dan bromt de Oppositie. Soms lacht zij spottend. Zij bromt als een luie leeuw en iacht kort. Men is hier niet uitbundig. Maar de "honou rable members geachte afgevaardigden, zegt men bij ons in bijna dezelfde term hebben het recht een aanvullende vraag te stellen na het.ministeriële antwoord. En dit doen velen met merkwaardige puntig- en slagvaardigheid, waardoor wij de ministers Chuter Ede, Shinwell en Morrison een paar maal zichtbaar in de knel zien raken. De lichaamshoudingen zijn wel lui, maar de geesten niet. Ik bedenk opnieuw, gelijk vele jaren geleden toen ik als Londens corres pondent herhaaldelijk in het Lagerhuis kwam, dat men een geduchte ervaring in dit parlementaire spel moet hebben en een grondige kennis van de aanhangige zaken en de bestaande verhoudingen, om zich hier te doen gelden. Het is, in zijn achteloos en ietwat slordig uiterlijk, een groot en Spannend en vooral ernstig spel. Af en toe komt een lid de zaal binnen, «li wandelt naar de witte streep, die aan net einde der zaal dwars over het tapijt, aat de midden-vloer bedekt, is getrokken «n buigt uit de verte voor de Speaker. Maar nu posteren zich op die streep vijf eden tegelijk en wij begrijpen wie de mid delste van dat vijftal is: het pas bij tussen fase verkiezing (by-election) gekozen nieuwe Conservatieve lid Voor het Londen- «e district North Croydon. Hij heeft een meerderheid van elfduizend stemmen ge- oaÜ eveneens-£Jonservatieve voor- Lierj er *n ^45 maar een van zes- ivjoi tl en 0PPositie is erg ingenomen dit. succes. 1uesti°n time teneinde i -1UV.OUUIL unie leiieuiue ia naar V over "^e fioor" opmarcheert hppfiirr„ SPeaker> die c,e nieuweling zal Ü- conservatieven begeleiden !M .EL™', SeSMch, de Labour-mannen jv.pt _e, p .jettv-ti, uc uduuur-nidnner trant rorn i" dezelfde luie leeuw- Ditk °eV0j aan de overzijde vertoond, is - zonder voorbehoud alleen maar en ppCn'En tock z5et en hoort men geboeid druk Snen ,oe en is men onder de in- te leven La i Van iets' dat hier schijnt ministers' f beslissen, machtiger dan de bffShl?" het ogenblik Speaker grote na r- en ,alle momentele leden der Sn tiiat r M..e«<aar. Van iets. dat is dat -llpn e.n blijft. En het wonderlijke gon totif 0!" 'cts schiiaan te eerbiedi- i>s„riCTm™ist Gedfelser toe, die en ineens Se lutval heeft gedaan X Sfee' weer ls 2"" zitten en het Huis mannetie leek in de sfeer Voorstel der Westelijke Geallieerden: De Joegoslavische zone der stad werd practisch ingelijfd De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben aan Rusland verzocht er mede in te stemmen, dat Triëst aan Italië zal worden teruggegeven Een nota van deze strekking is zowel aan Moskou als aan Rome gezonden; de Joegoslavische regering ontving een copie. De drie regeringen baseren hun voorstel op de overwegingen, dat de besprekingen in de Veiligheidsraad hebben aangetoond dat het niet mogelijk is tot overeenstemming te komen over de benoeming van een gouverneur voor Triëst, en dat de drie Westelijke mogendheden „overvloedige bewijzen" hebben ontvangen dat de Joegoslavische zóne van Triëst in feite is ingelijfd bij Joegoslavië en wel volgens een procedure, die niet overeenstemt met de wens der mogendheden een onafhankelijke en democratische status aan het gebied te verlenen. ,De regeringen van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk hebben daar om besloten, aldus de nota, te adviseren tot het terugbrengen van het vrije gebied van Triëst onder Italiaanse souvereiniteit als de beste oplossing ter tegemoetkoming aan de democratische verlangens van het volk en ter herstel van de vrede en stabi liteit in het gebied". De drie mogendheden brengen in herin nering, dat zij er tijdens de behandeling van het vredesverdrag met Italië op ge wezen hebben, dat Triëst wegens zijn over wegend Italiaanse bevolking een Italiaanse stad moest blijven. Hiertegen tekende Rus land verzet aan en Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben tenslotte, om een Italiaans vredesverdrag te kunnen verwezenlijken, toegestemd in de vorming van het vrije gebied van Triëst. De drie mogendheden verklaarden bij de vorming van het vrije gebied de hoop te koesteren, dat deze oplossing de samenwerking van alle betrokken partijen en de onafhanke lijkheid van de bevolking van het vrije gebied, met inbegrip van Triëst, zou ga randeren. Lokmiddel? Waarnemers zien in het voorstel een po ging de niet-communistische elementen morele steun te geven bij de verkiezingen van 18 April. Tevens ziet men er een te gen-actie in ten aanzien van het vermoe delijke voornemen van Rusland, voor te stelien de voormalige Italiaanse koloniën in Afrika aan Italië terug te geven. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, maakte het voor stel bekend in zijn Zaterdag te Turijn uit gesproken rede ter gelegenheid van de ondertekening van de Frans-Italiaanse Tol-unie. Hij zeide, dat hij „groot nieuws" voor het Italiaanse volk had en zette uit een, dat, waar de voorwaarden voor een loyale samenwerking der betrokken mo gendheden inzake het gebied van Triëst niet verwezenlijkt waren, naar zijn me ning slechts als enige mogelijkheid over bleef het vrije gebied aan Italië terug te geven. (United Press). Russische reactie. Later is bekend gemaakt, dat radio Mos kou het voorstel een poging heeft genoemd „om het vredesverdrag met Italië achter de rug van de Sovjet-Unie om te herzien". De radio voegde er aan toe, dat „openlijk werd toegegeven", dat het voornaamste doel van het voorstel de beïnvloeding der Italiaanse verkiezingen zou zijn. Reuter meldt voorts, dat een woord voerder van het Italiaanse ministerie van Moeder redt zieke kinderen uit brandende kamer Een felle binnenbrand in een bovenhuis aan de Van der Neerstraat te 's-Graven- hage bedreigde Zaterdagmiddag de levens van twee zieke kleine kinderen. Een fau teuil, die te dicht bij een brandende haard stond, vatte vlam in de kamer, waar de twee kleine zieken lagen. De moeder drong de brandende kamer binnen en redde haar kroost. Het meubilair in de kamer ver brandde goeddeels of werd zwaar bescha digd. De ijlings te hulp gesnelde brand weer redde de rest van het huis. Te Rotterdam is de 49-jarige chauffeur van de Gemeentelijke Vervoer- en Motor- dienst P. van der H. tegen zijn eigen auto doodgedrukt door een achteruitrijdende auto van een melkslijter. Er is nu een wetsontwerp aan de orde waarover een Front-Bencher van de oppo sitie, Osbert Peake, het woord voert nadat hij „has caught the eye of the Speaker" en deze het hem verleend heeft. Want wie het woord wil voeren moet pogen de aan dacht van de Speaker te trekken en als het hem, die de waarderingen in elke partij kent, niet aanstaat, lukt dat niet. Hetgeen een vreemde ongeschreven regel is, maar wat wilt ge? Zo gaat het. En deze Osbert Peakè (cons.) wordt gedurende de eerste tien minuten van zijn rede door de Labour men onafgebroken met interrupties en gelach bestookt. Het deert hem niet. Hij blijft bedaard en zelfbewust, stelt een vraag aan een minister en de minister staat op, geeft hem vrij uitvoerig ant woord eer hij verder gaat. Ook een eigen aardige, bij ons onbekende gewoonte. Maar niet onpractisch. Wij luisteren naar dit alles en buiten, in Parliament Square en Whitehall, op Strand en in Piccadilly, worden al de edities der avondbladen verkocht die het eerste deel der zitting in zeer verkorte vorm ook de Britse Pers wordt gehan dicapt door papiernood aan de bevolking mededelen. Die het critisch leest. Dat weet men hier: buiten luistert de natie en spaart haar critiek niet. Gelukkig niet. Er schiet een luchtig grapje door de zaal en het Huis lacht. Opnieuw. En toch zijn wij steeds geboeid en onder de indruk ge bleven als wij heengaan. Toch overheerst in volle ernst dat eerbiedwaardige, vooral grote en onvergankelijke besef der vrijheid en verdraagzaamheid, waarin ook wij Nederlanders onvergankelijk vertrouwen stellen en dat hier zijn oudste parlemen taire traditie en atmosfeer vindt. Het korte bezoek aan the Mother of Parliaments is voor Nederlandse journalisten, in dit tijds gewricht, een pelgrimstocht geweest. ft. P. Buitenlandse Zaken het zeker achtte, dat de Sovjet-Unie accoord zou gaan met het voorstel, maar hij weigerde dit optimisme nader toe te lichten. Hij betwijfelde, of Groot-Brittannië of Amerika directe stap pen zouden nemen in verband met het te ruggeven van voormalige Italiaanse kolo niën. „Handen omhoog en lopen!" Gemaskerde bandiet berooft fabrikant van zijn auto Naar eerst thdns bekend geworden is, heeft een gemaskerde man in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in de gemeente Dui- vendrecht een fabrikant uit Leidsendam onder bedreiging met een revolver gedwon gen. zijn nieuwe auto in de steek te laten. De gemaskerde ging er daarop met de wa gen vandoor. De fabrikant, de heer J. M. reed om streeks een uur 's nachts over de..provin ciale weg van Weesp naar Schiphol, toen hij op een plaats, waar aan deze weg ge werkt wordt, een grote plank dwars over de weg zag liggen. Hij stapte uit om het obstakel te verwijderen en toen hij weer wilde wegrijden stond er een gemaskerde man bij de auto, die de fabrikant een re volver voorhield en hem in het Duits som meerde „Handen omhoog en lopen!" De hevig geschrokken automobilist zette het inderdaad op een lopen. De gemaskerde man stapte daarop in de auto en reed in snelle vaart weg in de richting Schiphol. De eigenaar van de wagen ontmoette slechts enkele honderden meters verder twee agenten van de rijkspolitie, aan wie hij het voorgevallene vertelde. De auto dief was toen echter reeds uit het gezicht verdwenen. Men heeft tot dusverre nog geen spoor van hem of van de wagen ont dekt Marshall-landen; Centraal Economisch Orgaan vóór Pasen gereed Onze correspondent te Parijs meldt ons: Dr. H. M. Hirschfeld heeft de leiding van de Nederlandse delegatie te Parijs overge dragen aan de heer E. H. van den Beugel. Vóór zijn vertrek uit Parijs vertelde hij ons dat verwacht mag worden, dat nog vóór Pasen het technische werk van de Parijse conferentie voltooid zal zijn en er een voorlopig ontwerp voor een Centraal Euro pees Orgaan tot stand zal zijn gebracht. De hele procedure zal zich binnen enkele we ken hebben afgespeeld en dat is mogelijk, omdat er op alle belangrijke punten tussen de zestien landen reeds thans de grootst mogelijke overeenstemming bestaat. De atmosfeer van de bijeenkomst is aanmer kelijk beter dan de vorige zomer, toen bij verschillende naties als Zwitserland, Noor wegen en Zweden nog een zekere aarzeling te bespeuren was, welke het tempo der be sprekingen remde. Nog nooit, aldus besloot dr. Hirschfeld, heb ik bij het internationaal overleg zoveel oprechte wil tot samenwer king ontmoet als de laatste dagen in Parijs, Op onze vraag of de heer Hirschfeld nog naar Parijs dacht terug te komen, ant- woorde hij ontkennend. Wel is het mogelijk dat de verschillende ministers de Franse hoofdstad zullen bezoeken, om de resulta ten der technische besprekingen gezamen lijk officieel te bekrachtigen. RANGEERDER ONDER LOCOMOTIEF 9 GEDOOD Tussen Walserïj-Oost en Walserij-WesJ is vanmorgen omstreeks 12 uur de Bever- wijkse rangeerder H. v. d. K. tijdens het rangeren onder een locomotief gekomen en op slag gedood. Van der K. wilde toen een locomotief met twee wagens achteruit reed er op springen, doch gleed uit en kwam onder de wieüen. 's Werelds zwaarste steeple-chase, de Grand National is Zaterdag in Aintree verreden en het hele Britse rijk heeft meegeleefd met de drie-en-veertig jockeys, die hun nek riskeerden bij de wilde rit over de indrukwekkende obstakels. Zoals altijd won de favoriet niet en ging een outsider, ditmaal de negen-jarige merrie Sheila's Cottage met de prijs strijken. Miskenning der betekenis van het Haagse Europa "-congres Onder presidium van Hugh Dalton, de vroegere Britse minister van Financiën, is te Selsdon in het Engelse graafschap Surrey Zondag de Europese socialistische confe rentie over het plan-Marshall begonnen. De conferentie heeft veel aan belang rijkheid ingeboet doordat twee prominente arbeidersleiders van het continent, Leon Blum en dr. Kurt Schumacher, niet aan wezig zijn, hoewel hun deelneming ver wacht was. g Schumacher arriveerde te Selsdon, doch is te ziek om deel te nemen. Wegens onge steldheid kon Blum niet naar Engeland reizen. De drie gedelegeerden van de Italiaanse socialistische partij van Pietro Nenni lieten zich te Selsdon niet zien. Zo zal Italië alleen vertegenwoordigd zijn door een delegatie van de groep Saragat. De zittingen van de conferentie dragen een besloten karakter. Op de eerste zitting kwam de kwestie van socialistische deel neming aan de Haagse conferentie voor een federatief Europa te .berde. De secretaris van de Britse arbeiderspartij, Morgan Phi- lipps, kantte zich sterk tegen socialistische deelneming en deed een beroep op de con tinentale socialistische partijen om geen delegaties naar de Haagse conferentie te zenden. Philipps meende dat het Haagse congres slechts dient om Churchill te helpen bij zijn strijd tegen de Britse arbeiderspartij. Hij sprak de beschuldiging uit dat het Haagse Congres wordt vooi'bereid naar hdt voorbeeld van het communistisch congres in Parijs en dat het Haagse congres een propagandistisch karakter draagt. Philipps ontkende dat onder de parlementsleden van Labour veel enthousiasme over het Haagse congres gevonden wordt. Laatste beroep. Gedelegeerden ter conferentie zijn van mening, dat er een definitieve breuk tussen de socialistische partijen van Oost- West-Europa is ontstaan tengevolge van de Zaterdag door de „comisco'1 (het comité der internationale socialistische conferen ties) aangenomen resolutie. Deze resolutie hield in een veroordeling van de politiek, die door de socialistische partijen van Oost- Europa wordt gevoerd en doet een „laatste beroep" op de Italiaanse en Poolse socia listen om „hun vrijheid van handelen, nu er nog tijd is, te herwinnen". Het woord is aan Castelar: Het hazardspel is een zware belas ting op zotten. Stappen tegen communisten in B. en W. van Amsterdam? Naar „Trouw" verneemt hebben verte genwoordigers der fracties van de Amster damse gemeenteraad, met uitzondering van de communisten, een bespreking gehad over de tegenover de twee communistische wethouders in het college van B. en W. aan te nemen houding. Te verwachten is. dat de fracties in de raadsvergadering van Woens dag bepaalde stappen te dezer zake zullen doen. Volgens de inlichtingen van „Trouw" zullen de communistische wethouders uit genodigd worden om hun zetels ter beschik- king te stellen. Mochten zij aan deze uit nodiging geen gehoor geven hetgeen, gezien de houding van de communistische wethouder in Rotterdam te verwachten is dan zal nader overwogen worden om deze leden van het college van B. en W., die zich niet gehouden hebben aan „de regels van het spel", buiten spel te zetten. Dordrechtenaar vergiftigde zijn vrouw In Dordrecht heeft een man zijn vrouw van het leven beroofd met behulp van rattengif. De vrouw verwachtte haar vier de kind. Hij vermengde driekwart van de inhoud van een doosje rattengif in pap welke de vrouw opat. Twee dagen later was zij gestorven. De politie heeft na een uitgebreid onderzoek de man gearresteerd, evenals een vrouw, die hem geadviseerd had, rattenkruit te gebruiken. Behoud van vrede is wel degelijk mogelijk Zondagmiddag is te Amsterdam een appèl gehouden van de jongerenorganisaties in de Katholieke Volkspartij uit de provincie Noordholland. Op deze bijeenkomst sprak de minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fiévez, over het verdrag der vijf West- Europese landen en over de demobilisatie. De minister wees op de historische beteke nis van het Pact van Brussel, dat een keer punt in onze-historie en een prijsgeven van onze neutraliteit betekent. „Velen onder ons verweten de Amerika nen hun isolationisme, maar wij waren vóór de oorlog door onze neutraliteit door gefourneerde isolationisten. Neutraliteit is ook internationaal onmogelijk." Het belangrijkste van het pact achtte de minister het feit, dat daarin de grondslag werd gelegd om op allerlei gebied het streven gelijk te richten; militair, sociaal en economisch. „Het gaat echter niet om de handtekeningen, die de-vijf ministers onder het verdrag hebben gezet zo zeide de minister maar om de wil tot samenwer king van de 100.000.000 Europeanen, die erbij betrokken zijn. Wij moeten bereid zijn iets prijs te geven, zij het ook om in de toe komst veel meer te winnen." „Ik kan u de verzekering geven, dat de Benelux een belangrijke invloed heeft ge had op de samenstelling van het verdrag en dat dat verdrag er heel anders zou heb ben uitgezien veel minder aantrekkelijk als dat niet het geval was geweest. Dit verdrag is niet gericht tegen Rusland. Het is tegen niemand gericht. Het is op vrede gericht en tegen aggressie, ook wanneer die van de zijde van Rusland komt. Minister Fiévez waarschuwde tegen de angst voor oorlog, welke zich van een be langrijk deel van het Nederlandse volk heeft meester gemaakt. „Ik geloof, dat het behoud van de vrede wel degelijk mogelijk is", zo zeide hij. „Als dat niet zo was, dan Einde van het vierledig bestuur over Duitsland? Geen Palmzondag zonder Palmpaasoplocht. Gisteren trokken uit alle delen van Haar lem stoeten katholieke schoolkinderen, welpen, verkenners en gidsen naar het Bisschoppelijk Paleis, waar mgr. P. J. Hiri- bers voor het raam het kleurige schouwspel gadesloeg. De gehele Russische delegatie is Za terdag onder leiding van de Russische militaire gouverneur in Duitsland, maarschalk Vassily Sokolofsky, uit de zitting van de geallieerde bestuursraad weggelopen, nadat de Amerikaanse, Britse en Franse vertegenwoordigers geweigerd hadden gespecifieerde dé tails te verstrekken van de overeen komsten, die op de Londense drie- mogendhedenconferentie tot stand zijn gekomen. De bestuursraad is het hoogste regerings college in Duitsland en bestaat uit de vier militaire gouverneurs. De Rus was Zater dag voorzitter. Het had er alle schijn van, dat het plan der Sovjets vooraf was beraamd. Op het zelfde moment dat Sokolofsky plotseling van zijn zetel opstond en wegliep, deden de vijftien andere leden van de Russische delegatie precies hetzelfde. Tijdens de zitting had Sokolofsky her haaldelijk gesproken over de nutteloosheid van de Geallieerde Bestuursraad, omdat naar hij zeide, de Westelijke mogendheden de Duitse aangelegenheden in eigen han den hebben genomen zonder de Russen te raadplegen. Tenslotte las hij van papier een lange verklaring voor, die als volgt eindigde: „Daar de Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers weigeren rapport uit te brengen over de punten, die op de Lon dense conferentie besproken zijn, acht ik het voortzetten van deze zitting nutteloos en verklaar haar hierbij voor verdaagd". Daar Sokolofsky sprak van „deze zit ting" heeft men de indruk, dat de Russen niettemin van plan zijn in de toekomst achter de conferentietafel van de Bestuurs raad te blijven. De weigering van de Westelijke mogend heden om zich in bijzonderheden over de Londense conferentie uit te laten was ge baseerd op de opvatting, dat het hier een conferentie tussen de drie regeringen be trof. Een verklaring hierover diende dus van regering tot regering te worden gedaan en niet van militaire gouverneur tot mili taire gouverneur. Het. is op het ogenblik nog niet met ze kerheid te zeggen of de uittocht van maar schalk Sokolofsky met zijn gevolg gisteren uit de geallieerde contróle-raad in Berlijn, een definitief einde betekent van de ge allieerde samenwerking bij het besturen van Duitsland. Er vinden nameliik dage lijks bijeenkomsten plaats van sub-com missies der vier mogendheden die evenals de contróle-raad vergaderen in het grote, grijze granieten gebouw, waarin het hoog ste Duitse bestuurslichaam sedert de oor log gevestigd is. Wanneer blijkt dat de Russen op deze zittingen der sub-commis sies in de komende dagen niet verschijnen zal pas de conclusie getrokken moeten worden, dat er voor goed een eind geko men is aan de samenwerking van de con- 'róle-raad. (United Press). Lage Zwaluwe heeft dit jaar de primeur van de eerste ooievaar. Op het oude nest is de vogel op 19 Maart, dezelfde dag als vorig Jaar, ueergastrekes. zou ons streven bijna hopeloos zijn. Ik vind het intens laf, wanneer sommige Neder landers aan het piekeren zijn hoe zij het land kunnen verlaten, waarmede zij, indien zij hun plan ten uitvoer brengen, het land hun werkkracht ontnemen." Hij haalde de woorden van Lincoln "aan: „If we don't hang together, we'll all hang separately". Demobilisatie. Vervolgens sprak de minister over de demobilisatie, dat hij een van de voornaam ste maatschappelijke problemen van deze tijd noemde. Het Nederlandse volk is aan zijn eer verplicht dit probleem tot een be vredigende oplossing te brengen. De taak van de overheid is hierbij het minst be langrijk. Zij kan weinig meer doen dan re gelend optreden. Een veel groter verant woordelijkheid rust op het volk zelf, op al die mensen, die met gedemobiliseerden te maken krijgen. Van hen zal het afhangen of die tienduizenden weer volledig in de maatschappij zullen worden opgenomen. De minister besloot met er op te wijzen, dat de ontvangst van de militairen geen sleur moet worden. Voor elke terugkerende is de aankomst even belangrijk. Aan het begin van zijn rede herdacht de minister met enkele woorden de overleden oud-minister van Economische Zaken dr. G. W. M. Huysmans. „Pas over enige tijd zal het Nederlandse volk beseffen welk een kracht men in deze man verloren heeft," zo zeide hij. Mr. F. van Wijck. wethouder van Am sterdam, sprak voorts over het federalisme. „Europese federalisten wensen ook wereld federatie, maar leggen de klemtoon op het Europese federalisme, omdat een wereld federatie op het ogenblik practisch onuit voerbaar is. In Europa kan het wel. Van dit gefedereerd Europa door de omstan digheden slechts een gefedereerd West- Europa kan de stuwkracht uitgaan voor een organisatie van groter omvang. Marshall wordt duidelijker „De Europese volken moeten weten dat een sterk Amerika achter hen staat" In een rede voor de universiteit van Californië heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, ver klaard, dat Amerika besloten is tezamen met de landen van West-Europa de her leving van een sterk, "democratisch en on afhankelijk Europa te bewerkstelligen. „Ondanks de hardnekkige pogingen van de Sovjet-Unie en de communistische par tijen in'Europa om het herstel van Europa te doen mislukken", aldus de minister, „hebben wij besloten dat de tirannie moet worden beteugeld en dat de volken, die zichzelf wensen te regeren, vrij moeten zijn zulks te doen. De volken van Europa moeten bij hun verdediging tegen aggressie en omverwer ping verzekerd zijn van ons volledig be grip en onze volledige steun. Zij moeten weten, dat een eensgezind, waakzaam en sterk Amerika achter hen staat". MONTAGE-WONING GELDT VOOR DRIEKWART. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft medegedeeld, dat in het aan de gemeenten toegewezen woningcon tingent een montage-woning slechts voor driekwart zal meetellen, zodat dus 25 pet. van het aantal te bouwen montage-wonin- gen bij de woning-toewijzing mag worden gevoegd. :nwricnro£nwoo*aoxo««mmrornr»vrr(oreooo« KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Koude nacht en ochtend met hier en daar nevel of mist. Morgen overdag weer wat toenemende bewolking doch droog weer. In het Noorden tijdelijk nog matige, overigens meest zwakke wind tussen West en Noord-West. 23 Maart: 6.37 uur. onder .18.58 uur 16.43 uur. onder 6.28 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1