Ontsmetting nog niet ideaal, maar er is van te leren Witte Truitjes Van Weert Lord WmL Meer plezier DONDERDAG 25 MAART 1948 ÏJMUIDER COURANT Tussen het kreupelhout aan de Middenduinerweg in Santpoort ligt een blikken bus. Een harige reus van een bouvier zit er bij: één poot op het roestige ding, het lijf in gespannen aandacht, en hij blaft de hele wereld bijelkaar als had hij een tweede Al Capone ondfer de voet gelopen. ..Hij reviert goed", zegt de baas, en Rex krijgt een klopje op de rug. We zitten midden in de honden vandaag. Herder, Mechelaars en Bouviers lig gen aan de lijn tussen het Santpoortse eikenhakhout en ginds jaagt er een achter een man aan, die zich tussen het struweel verdekt heeft opgesteld. Ook van die kant een schel geblaf: Hector heeft hem te pakken en bast zich de longen leeg bij wijze van aan kondiging, dat de zaak voor elkaar is. Er is in Santpoort een hondendressuur- Vereniging „Kent U zelf". Zo'n 20 honden liefhebbers zijn er lid van en vaak wordt het scheidsrechtersfluitje van het aanpa lende Terrasvogelsterrein Zondagsmorgens overstemd door een koppel honden, die allemaal even verlangend zijn „om aan het werk te gaan". Manwerk Dat werk is hoofdzakelijk politiewerk, zogenaamd „manwerk" (een verdachte vent van de fiets halen, een arrestant be waken en alles, wat hij probeert weg te gooien, netjes oprapen), of „voedsel-wei- geren" (wat niet gemakkelijk is voor het dier. omdat hij standvastig moet blijven in zijn weigering ten opzichte van door anderen aangeboden lekkere hapjes), kuil, haag of schutting springen.kortom alles, wat een volmaakte politiehond moet kennen. De dieren moeten ongeveer een jaar zijn. eer ze geschikt zijn voor de dressuur. Ket begint met „appèl" en „volgen" (naast of achter de baas blijven) en het eindigt na een iaar of anderhalf geduldig oefenen en geen slaag met een „certificaaf de hoogste eer. die hond en baas kunnen krijgen op de keuringen, welke periodiek in Hilversum, Bussum of andere plaatsen gehouden worden. Die anderhalf jaar is voor de hond meestal een tijd van veel en geducht leren. Het ene ras neemt natuurlijk gauwer aan dan het andere een bouvier bijvoor beeld is nog al stug en blaft niet gauw op commando maar met liefde en toe wijding is de hond een zestigtal verschil lende „vakken" bij te brengen, die va riëren van stilliggen achter een bosje als er vlakbij lawaai wordt gemaakt, tot het zelfstandig opsnorren van een bepaald voorwerp inclusief bewaking ervan. In Maart 1927 werd K.U.Z. opgericht en ment oefent graag en vaak op eikaars ter rein, om de honden niet terreinschuw te maken. IJmuiden kent ook een dergelijke ver eniging, en er zijn al verscheidene honden uit deze vereniging in de praktijk ge bruikt. Honden, die hun certificaat hebben, wel te verstaan. Die dus op de keuring minstens 256 punten hebben veroverd met een klim sprong over een schutting van 1 meter 80, een losse sprong over een 1.20 meter hoge haag, over een kuil van 2.25 meter breed enzovoorts, enzovoorts. De leek vraagt zich af, of de hond in het algemeen niet vals wordt van deze inspannende dressuur: hem wordt immers bijgebracht te bijten, als de proefpersoon er vandoor gaat en zoveel dingen, die een huis-, tuin- of keukenhond met verbazing zouden vervullen. Vooropgesteld zij, dat de dieren precies weten als het Zondag is en dat er dus ge oefend wordt, dat zij dit oefenen fel en graag doen. en dat er zelden geslagen wordt tijdens de dressuur. De politiehond kan uiteraard geen allemansvriend zijn en dus zal het dier voor een buiten staander een beetje aggressief lijken. Maar neem deze Mechelse herder, die met grote aandacht de verrichtingen van zijn soort genoten volgt: hij was als jongeling zo onhandelbaar, dat de baas niet wist, wat met hem te beginnen; nu hij „in dressuur" is gekomen, blijkt het een prettige en handelbare hond te zijn. Rrrrrevier! „Rrrrr.doet de baas. De bewege lijke bouvier schiet van zijn plaats en galoppeert de bosjes in, waar ergens het voorwerp-met-een-mensenluchtje-er-aan moet liggen. Waar weet hij niet. Eerst het voorterrein afgezocht en dan begint het beest aan een volgende strook. Het duurt lang voor hij met geblaf meldt, dat het voorwerp gevonden is. De baas zegt verontschuldigend: ,,'t Is nog maar een jonge en hij neemt je er graag tussen". Inderdaad blijkt de bouvier aan een wandeling begonnen te zijn en zijn opdracht is hij ogenschijnlijk glad ver geten. Maar als zijn heer en meester hem met grote stappen en een paar vermanende woorden tot de orde komt roepen, her inneren de hondenhersens zich plotseling dat er niet gekuierd maar gewerkt wordt. En met een triomfantelijke zwarte snoet gaat hij bij de blikken bus zitten, zonder een blaf te blaffen. „Luid!" commandeert de baas. En ja, daar komt hij bij stem Zo gaat het tien keer. De elfde keer tippelt de hond recht op de bus af. De twaalfde maakt hij ineens weer een fout. Krijgt op z'n kop. Doet verschrikkelijk geschrokken en likt de baas veelbelovend de hand. JBy het „manwerk" dito dito. Het kost soms maanden om de hond te leren, bij een arrestant te blijven. Als hij eenmaal zover is, moet hem nog bijgebracht wor den, dat, als de arrestant er van door wil, hij zulks verhinderen moet. En wanneer tie man weer stilstaat moet hij loslaten Zelfs voor een mens zou het lesrooster op diverse punten moeite veroorzaken. Zo laat een kleine blik achter de scher men van de hondendressuur zien, dat hier geduld en liefde voor nodig zijn. Dat 't een zeer nuttige liefhebberij kan zijn, bewijst de staat van dienst van menige politie hond, welke uit een „burgernest" kwam en bij arrestaties of smokkelaffaires uit stekende diensten bewees. De grote Ko ninklijke Nederlandse Politiehonden Ver eniging en de kleine „Kent U zelf" moeten het hebben van de verstandige grote hon den envan het geduld hunner eige naars. J- F. „De Ruyter"-medailles uitgereikt Namens de minister van Verkeer en Waterstaat heeft kapitein B. Brouwer door H. M. de Koningin verleende De Ruyter-medailles uitgereikt aan kapitein H. van Keulen te Amsterdam in goud, aan de eerste machinist P. A. van der Goes in zilver, aan ds. A. Luteyn uit Nijkerk in zilver en aan matroos C. van den Nieu- wendijk te Middelharnis in brons. De ..De Ruyter'-medaille, die sinds 1940 niet meer werd verleend, is een in 1907 ingestelde ondei'scheiding voor hen, die zich ter koopvaardij of visserij verdienste lijk maken. Kapitein - Van Keulen ontving de me daille in goud wegens zijn buitengewone verdienste voor de opleiding van Neder landse koopvaardij-officieren in Engeland tijdens de bezetting. De eerste machinist P. A. van der Goes deed met de „Westland" twintig reizen op de gevaarlijkste route (EngelandAme rika) in oorlogstijd tussen Juli 1940 en Juli 1945. Tijdens1 een dezer reizen in con- vooi geraakte de machine van de „West- land" onklaar. De heer Van der Goes en zijn medewerkers wisten het ernstige de fect te repareren, waarna het schip een geallieerde haven kon bereiken. Aan ds. A. Luteyn en aan matroos C. van den Nieuwendijk werd de medaille toegekend wegens de grote verdiensten van hun arbeid op het hospitaalkerkschip „De Hoop". CHLOOR VOOR VIS? De kwaliteitsverbetering van verse vis zal in de komende jaren ongetwijfeld een punt van diepzinnige overweging uitma ken, zowel voor handel, producent als con sument, hoewel deze laatste natuurlijk slechts met zijn handen over elkaar toe-' schouwer is en profiteur van de onderzoe kingen in deze richfïng zal blijven. De producent zal zich meer op de rein heid gaan toeleggen en dat er hier nog wel wat te verbeteren is, zal geen enkele ken ner, vooral van de „kleine visserij", ons willen bestrijden. De laatstetijd wordt er vrij wat aan dacht besteed aan het ontsmetten van de gevangen vis om bij voorbaat de rottings bacteriën de wind uit de zeilen te nemen en men heeft verschillende chloor-prepa- raten, die in water oplosbaar zijn, gepro beerd en de interessante resultaten verge leken. Chlorine is een sterk goedje, zodat de gebruiker goed op zijn tellen moet passen, wanneer hij het voor de vangst gebruikt. Minimale hoeveelheden (uitgedrukt in delen van 0£00), zijn reeds voldoen de, niet alleen om de rottingsmicroben om zeep te helpen, maar ook om. de vis een smaakje te geven. Dat dit niet altijd een lekker smaakje is, leert de proef van een druppel sterke chlo- rïne-oplossing op een stuk kabeljauw filet, die er een diep-gele vlek op en een vies-bittere smaak in achter laat. Maar op den duur zal de visserman mogen wij de redactie van Fishing News geloven vertrouwd moeten raken met dergelijke ontsmettingsmiddelen, die, met verstand en met mate toegepast,-een gun stige invloed op de kwaliteit van de vis kunnen hebben. „Hoe ver kan men dus gaan?" 4s een vraag, dié ook de Engelse biologen zich gesteld hebben en zij kwamen tot de slot som, dat 0.15 percent chlorine in water nog net niet sterk genoeg is, om vis van kleur te doen veranderen, maar de smaak en het aroma van de vis veranderen al ten ongunste, als de chlorine-oplossing sterker is dan 0.002%. Daar ligt dus de grens maaraange zien de ontsmettende werking van de chloor-oplossing bij deze verdunning on voldoende schijnt te zijn, komt dit prepa raat als bederf-werende stof niet in aan merking. Toch hebben deze onderzoekingen, hoe ongewoon ze op het eerste gezicht lijken, hun nut. Want er blijkt uit, dat de bederf- bacteriën taaie rakkers zijn, die zich niet laten verdrijven door wat chloor en die dus allereerst door reinheid verslagen moeten worden. Bovendien heeft de chlo- rine-kuur ongetwijfeld waarde voor vis- opslagplaatsen viswinkels, wagens en kis ten; kortom overal waar vis in aanraking komt met hout of steen. Speciaal met hout of steen, want chloor en vele metalen bij ten elkaar met dodelijke gevolgen van de laatste. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 7 uur ds. J. v. d. Berg, Heilig Avondmaal. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 20.30 uur ds. J. H. Vink, van Amersfoort. Christ. Geref. Kerk. 6 uur ds. A. Maris. Oud-Kath. Kerk. 9 uur Kerkdienst. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 7.30, uur Passie-Wij dings- dienst ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 5.30 uur Gez. dienst ds. J. van Buuren. Vrije Evangelisatie. 8 uur Heilig Avond maal. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. Bronsgeest; 7 uur (in de kerk) ds. J. Bronsgeest. Viering Heilig Avondmaal. Geref. Kerk. 7.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeente. 7.30 uur Avondmaal. „Maranatha". 7.30 uur de heer H. v. d. Brink, van Bloemendaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 7.30 uur ds. P. A. Tichelaar. Bediening Heilig Avondmaal. Geref. Kerk. 7.30 uur ds. A. Verschoor. HAARLEM. Church of England. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel. Good Fri day Service 7.30 p.m. Rev. C. E. Elton. Gezellig samenzijn damde De leden van de onlangs opgerichte dam club „Gezellig samenzijn" hebben him krachten onderling gemeten. De uitslagen van deze competitie waren: P. Heilig-F. Dukel 0-2. P. Beets-H. Aardenburg 2-0. J. Lichtendahl-S. Haver 2-0. J. Heilig-A. Ras 2-0. J. P. Speet-H. Lichtendahl 0-2. Scheveningen's haringreders in 1946 De Redersvereniging voor de Nederlandse' Haringvisserij in Scheveningen heeft ver slag uitgebracht over het jaar 1946, een verslag, waarin de groei uit de ongunstige na-oorlog'se situatie der haringvisserij naar een bredere basis uitvoerig wordt beschre ven. Zowel herstel van de vloot als uitbreiding van het vistuig passeren de revue en de redersvereniging prijst zich gelukkig dat zij in vele gevallen redding heeft kunnen brengen in een benauwde materiaal-positie. Het goede haringjaar 1946 krijgt natuurlijk de belangstelling, die het toekomt en de afzet-sector wordt eveneens aan een des kundige uiteenzetting onderworpen met haar opvangregeling van eind 1946 en de steun, die deze afspraak voor de markt betekende. Export, de 7V2 %-overeenkomst (die in 1945 907.760,20 opbracht) en de trage gang van zaken wat de herstelbeta lingskwestie voor de vloot betreft, krijgen eveneens een beurt, waarna de verschil lende contacten met allerlei diensten en organisaties besproken worden. Ten opzichte van de IJmuidense reders vereniging wordt opgemerkt, dat met deze organisatie onder meer over regelin gen voor de afzet van verse vis en losrege- lingen werd vergaderd. Ten aanzien van de financiële zijde merkt men op, dat het kapitaalbezit van de ver eniging geen grote wijziging onderging tij dens het verslagjaar en dat de balans per ultimo 1946 een saldo van 35.410 vertoont. Voetbalprogramma Het voetbalprogramma van de clubs uit Velsen en Beverwijk, uitkomende in~~de af deling Haarlem van de KNVB luidt: 29 Maart (Tweede Paasdag). Afdeling IA: DIO 2—Waterloo 1. 9,45 uur; TYBB 2—Kin- heim 2. 12 uur. Afdeling B: EDO 4DEM 2, 12 uur. Afdeling 2A: Terrasvogels 2DEM 3, 2 uur; Kennemers 4Vogelenzang 1, 12 uur. Afdeling 2C: Haarlem 6Kinheim 3, 9.45 uur; HBC 3—SVY 1, 12 uur. Afdeling 3A: Concor dia 2Velsen 4, 12 uur. Afdeling 3B: TYBB 4 VVB 4, 2 uur. IEV 3—VI. Vogels 3. 12 uur, terr. Kinheim. Afdeling 3C: 'Kennemers 6 van Nispen 1. 12 uur. Afdeling 3D: DEM 4 Waterloo 2, 12 uur. Afdeling 3F: Halfweg 3 Stormvogels 4, 9,45 uur; HBC 4—-Kinheim 4, 12 uur. Afdeling 4A: EHS 6Kinheim 5, 12 uur. IEV 4Spaarnevogels 3, 12 uur, terr. Kinheim. Afdeling 4B: Terrasvogels 4— Soaarnevogels 4 9.45 uur; EHS 4VVB 5, 9,45 uur. Afdeling 4C: Ripperda 4—SVY 2, 9,45 uur% Stormvogels 5EHS 5, 9,45 uur. Afdeling 4D: WH 3—Beverwijk 4, 12 uur. Afdeling 41: Stormvogels 6VI. Vogels 4, 9,45 uur. Kennemers 7VSV 6. 9,45 uur. JUNIOREN Afdeling D: EDO b—Kennemers b, 9,45 uur. Stormvogels cWB b. 9,45 uur. Afde ling F: DEM c—Velsen b, 12 uur. Afdeling I: DSS b—Velsen c, 12 uur; DEM d—HBC d, 2 uur. Zaterdag 27 Maart. Afdeling A: WRA 1 —Kinheim 1, 3,30 uur. ADSPIRANTEN Afdeling A: Beverwijk a—Stormvogels a, 3,30 uur; VSV bStormvogel^ b 3,30 uur; WB a—Kinheim a, 3,30 uur. Afdeling C: Terrasvogels bStormvogels c, 3.30 uur. Af deling G: IEV b—HBC b, 3,30 uur terr. Kin heim; TYBB b—DSS a, 3,30 uur. Afdeling M: Kennemers dStormvogels f, 3,30 uur; Stormvogels dWaterloo b. 3.30 uur; Storm vogels e—VSV e, 2.15 uur: VSV f—Kenne mers c, 2,15 uur. Afdeling N: DEM d—Velsen. d, 3,30 uur; DEM g—Velsen c, 3,30 uur; WE b—DEM e, 3,30 uur. Hoogovens maken sckeeps- bouwmateriaal De Hoogovens te IJmuiden zijn door Lloyds Register of Shipping geplaatst op de lijst van staalfabrieken en walserijen, die scheepsbouwmateriaal volgens de voor schriften van dit classificatiebureau mogen maken. Dit houdt in, dat van nu af aan keur- materiaal, d.w.z. scheepsplaten en I- en U- ijzer, voor zover dit laatste door Hoogovens wordt gewalst, in Holland wordt vervaar digd. Niet alleen betekent dit, dat door de Nederlandse zware industrie een nieuwe mijlpaal in haar ontwikkeling is bereikt, maar tevens, dat de voorziening van de Nederlandse scheepswerven belangrijk wordt verruimd. Tuschinski verliest proces inzake prijzenbeschikking De president van de Haagse rechtbank heeft in kort geding uitspraak gedaan in de vordering van de maatschappij Tuschins ki N.V. te Amsterdam togen de Staat der Nederlanden en de minister van Economi sche Zaken als gedaagden. Eiseres wenste dat de president der Haag se rechtbank uitspraak zou doen, dat de inwerkingtreding van de Prijzenbeschik king Bioscoopvoorstellingen 1948 zou wor den opgeschort tot in hoogste instantie door de gewone rechter nader zou zijn be slist of aan deze beschikking verbindende kracht kon worden toegekend. De president verklaarde de eis van Tu schinski niet ontvankelijk. De Prijzenbeschikking aldus de uit spraak moet als een daad van de wet gever worden beschouwd. De minister is gerechtigd om maximumprijzen te verla gen. De Staat kan niet aansprakelijk wor den gesteld voor daden van wetgeving. De eiseres werd veroordeeld in de kosten van het proces. voor 2 en 3 jaar, interlock ria*-"'bandjes (puntenvrij) zo -t ontvangen. Anegang 44 voor de Baby Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDEKDAG 25 MAART Thalia: 3 uur. „Het Lied van Bernadette" Rex: 8 uur. Hoogovenstaten „Thunder- Tock". VRIJDAG 26 MAART Thalia: 3 uur. ..Sinbad. de Zc-eman". Rex: 8 uur, „Twee zusters uit Boston' De Pont: 3 uur. ..Het leven begint" ZATERDAG 27 MAART Bioscopen: Voorstellingen. Voor Pasen hebben wij een pracht sortering Dassen (ook in zuiver zijde) Overhemden Hoeden Petten Pyjama's Bretels en Sokophouders Sportkousen en Sokken WITTE SLIPOVERS ronde hals, 10 punten 9.60 Ph. de Koning HERENMODES KENNEMERLAAN 24 ïklede De heer- Wijdingsconcert Ook ditmaal had het gemengd zangkoor „Driehuis", dir. Piet Halsema, op het wij dingsconcert voor het komende Paasfeest een uitstekend werk: een Stabat Mater van d'Astorga. De naam van deze vrijwel, onbekende componist, een dilettant met grote gaven, is door dit kunstzinnige Kruis lied in de muziekgeschiedenis opgetekend: Baron Rincon Emanuele d'Astorga (1680 1757) heeft door zijn avontuurlijk en tra gisch leven stof geleverd voor het libretto van een opera van Abert. Z'n bestaan was heel moeilijk en diepe smart werd hem niet bespaard: men dwong hem op Sicilië, waar hij geboren was, tegenwoordig te zijn bij de onthoofding van zijn ouders. Zijn Stabat Mater voor 4 stemmen met strijkorkest en basso continuo genoot in 1752 te Oxford een eerste uitvoering. Het laat een rijkdom aan melodie horen en is van een degelijke, voortreffelijke eontra- punctiek. De solisten waren Liese Schoo (sopraan), Co Halsema-Jansson (alt), Jaap Hoogzaad (tenor), Nic. Aris (bas) en aan het orgel J. J. de Jong. Halsema'S reputatie staat er borg voor, dat wat gezongen wordt, goed is. Tegen een ding kan zelfs de muzikaalste dirigent niet op en dat is het tekort aan stemmen- kwantiteit. d'Astorga's Stabat Mater vraagt in zijn opbouw een groot koor. Hoe volg zaam en muzikaal „Driehuis" ook zong. het klonk niet zoals we het wel gewenst zouden hebben. Gelukkig forceerde de di rigent de koorklank niet om het gemis aan te vullen: de zang was gaaf en zeer mu zikaal. De lichte sopraanstem van Liese Schoo en de volle alt van Co Halsema-Jansson klonken heel goed; even zo uiteenlopend als de damesstemmen waren die der he ren: ze vormden als kwartet geen ideaal geheel, maar waren afzonderlijk toch al leszins acceptabel, al prefereer ik de da messtemmen. Vooral mevr. Halsema's zang leent zich voor een kerkconcert uitmun tend. Het koor zong o.a. nog drie koralen uit de Matthaus-Passion. Het klonk beschaafd en zuiver, maar ook-Jxier was er het tekort aan bassen en tenoren hoorbaar; de wei nige zangers kunnen niet tegen de sopra nen en alten op. Dit is een leemte, die trou wens niet alleen bij dit koor optreedt. Over de orgelbegeleiding van de heer de Jong bij Bach ben ik niet verrukt. Piet Halsema, die de gehele avond zo'n voornaam aandeel in het concert had, liet ons met een tweetal orgelsoli genieten van Bach's O Lamm Gottes, unschuldig en van een werk van Franz Tunder; laatstgenoem de behoort naast Schütz tot de meest bete kenende protestantse kerkcomponisten en wist als schoonvader van de beroemde organist Buxtehude welke mogelijkheden hij een kerkox-gelcompositie meegeven kon. Halsema's vaardigheid over het instrument bleek ook nu weer onweerlegbaar; Tunder genoot een imposante vertolking, mooi van opvatting. De pastor loci, ds. J. van den Berg, sprak naar aanleiding van de lijdensweek een kort wijdingswoord, waarin hij er op wees hoe de uitgevoerde werken alle door drenkt waren van het christelijke geloof dat de oude componisten zo sterk bezaten. Zij waren mensen die beter hun bijbel kenden dan menigeen van deze tijd. A. J. VAN DER WEIJDEN. Motorlogger met bewogen verleden Het motorloggerschip VL 166 „Neeltje" van de firma C. van Toor Hzn. te Vlaar- dingen werd gedurende de oorlogsjaren door de „Deutsche Kriegsmarine" gevor derd en heeft als voorpostenboot dienst moeten doen. In het najaar van 1944 werd het bij Zijpe (Zeeland) gebombardeerd en met het zusterschip, de VL 160, tot zinken gebracht. Het heeft daar enige jaren onder water gelegen, want eind 1946 kon het eerst wor den gelicht. De scheepsbouwwerf I. S. Figee te Vlaardingen heeft het daarna onder han den genomen en ruim 10 meter verlengd. Het thans 35 meter lange vaartuig is door een drijvende bok opgehesen en vervol gens te water gelaten. Dit moderne haring en trawlvisserii schip zal worden voorzien van een 290 pk. motor. MARKTBERICHT 24 Maart 1948 Visaanvoer. 60 kisten tarbot en tong. 300 kisten schol, 40 kisten schar, 20 kisten bot. 140 kisten schelvis, 570 kisten wijting, 165 kisten kabeljauw, 105 kisten koolvis, .340 kisten makreel, 30 kisten haring. 75 kisten poontjes, 100 kisten diversen. Totaal 1945 kisten. Besotnmingen. IJM 49 Petten f17.220: IJM 19 Adelante f9360: HA 5 Friesland f6340. KW 65 f 4930; KW 52 f 2760; IJM 52 f 4630; KW 86 f600: IJM 201 f2734: UK 243 f 420: UK 90 f336: UK 75 f83: UK 46 f386: UK 115 f 122; UK 114 f 134; UK 94 f 23; UK 47 f 57; UK 226 f 140. Visprijzen. Poontjes 2013; ham 64; griet 6959; hom 44—42; tongschar 59; schartong 5730; bot 34^—25 tarbot II 100—98; tarbot IV 68. alle» per 50 kg. Tarbot I 2,75—2,55; heilbot 3,15—2,90; gr. tong 2,202,15; md. tong 2,202,10; kl.md. tong 2,30—2,25; kl. tong I 2,05—1,90; kl. tong III 1,20, alles per 1 kg. Wij spraken: Wij waren nog niet gezeten of hil »i „Het gaat mis hè?" yzei«: „Wat gaat mis", zeiden wjj argeloos „Noitffallcs", beweerde hij vaag en baarde fatalistisch in de ruimte, „ikb&ij maar d'r komt natuurlijk misère of „Da's een boos ding", vonden wij. „Ja", zei hij, „daar kun je natuurlijk w mee gaan spotten, maar wacht maar rr=-~ netje, als het 'es zover komt, dan zaljeé wel eens denken: „Had ik maar gelukW „Naar wie?" vroegen wij natuurlijke bestelden een glaasje Pils. s „Naar mij", zei hij indrukwekkend. kunnen mij nog meer vertellen, maart neem het er nog maar eens van. ZaliU nou nog een beetje druk maken voor mji, baantje zeker. Het zal mij zwaar•zitterifj ik nog promotie maak. Morgen is het rok schien voor niks geweest. Nee ik ga maar eens een hele prettige tijd bezorg voor het te laat is". w „Wat ga je dan doen", -zeiden wij altoos voor prettige tijden te vinden zito „Nou ja", zei hij, „gewoon een bees prettig doen", en toen wij op nadere bija>' derheden aandrongen, „uitgaan en a gewoon veel plezier maken. In de korteta die ons nog rest moet per slot meer en ui' plezier gemaakt worden". Hij keek bij dat alles zo somber, datw ons afvroegen hoe het in 's hemels ui? mogelijk, zou zijn, dat hij ooit nog f' in zijn leven zou kunnen hebben. Wi gen wel zeggen dat hij vrijwel even si keek als een kikker, die van zeer afstand door een ringslang wordt a staard. „Wat gij dus bedoelt, vriend", zosp.^ wij tot hem, „is dat de mens het quant® plezier, wat hem voor zijn hele leven toebedeeld, moet opsouperen in de tijc voorafgaat aan het moment waarna z^ volgens hem niet meer mogelijk zal zij7 „Ik ben blij dat je het begrijpt", zei hj] tevreden. „Wij zijn zeer blij, vriend", zeiden»; nadenkend, „dat wij nog wat anders begrip pen. Dat is dan wel voornamelijk, dat r begrijpen dat het plezier van iemand, zich geweldig moet haasten om het maken, aangezien hij denkt dat het morje beslist niet meer kan, niet zo erg opgeweh zal zijn". „Jawel", zei hij en zijn stem klonk ineeu nogal wanhopig, „maar je moet toch en beetje plezier in je leven gehad hebben", „Dat is een waar woord, vriend", me®, den wij, „maar dat plezier komt niet wan neer je in de nogal dwaze veronderstellinj verkeert, dat morgen de somberste alls tijden zullen aanbreken. Dat plezier komt alleen maar, wanneer je ervan overtuigd bent dat er een heel leven vol plezierig mogelijkheden voor de boeg staat. Dat jj nog een heel leven kan lachen om een'nek- boel onweerstaanbaar grappige dinge. Wanneer je nog kan hopen, dat hetmorga net zulk lekker weer zal zijn als vandai Want, vriend, wanneer iedereen met zcS: wanhopige ideeën rondliep -als jij, zoude er waarachtig geen atoombommen hoeve te vallen om van deze wereld een onbe woonbare plaats te maken". W. LR FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 72) Na het diner zou hij met een boek in de zitkamer gaan zitten. Bunty zou tegenover hem zitten met haar naaiwerk. Hij zou niet onophoudelijk lezen, hij zou met haar spre ken en hij vond het erg prettig njet haar te spreken, ofschoon die gesprekken niet in het minst te vergelijken waren met de kunstzinnige en intellectuele discussies, die in Henry's tijd na het diner plaats vonden. Hij knikte de kaartjescontroleur vrien delijk toe en stapte het station uit. Op dat ogenblik voelde hij een tikje op zijn schou der. Hij keek om, recht in het gezicht "van de heer Robinson. Hij had de belasting inspecteur niet meer gezien sinds de avond, dat deze met zijn vrouw op Millwood had gedineerd, en zou zijn gezelschap ook nu zeker niet opgezocht hebben, indien hij hem het eerst had gezien. Hij had gedacht, dat hij in deze trein veilig was, want de heer Robinson nam gewoonlijk een veel vroegere trein, maar deze avond was hij vermoedelijk opgehouden in de stad. „Ik ben blij u te zien", zei hij, toen zij naast elkander voortliepen en hij zijn pas naar die van Christopher regelde Christopher kon het niet over zich ver krijgen een dergelijk compliment te ma ken, maar hij mompelde iets, dat naar hij hoopte niet al te onaangenaam klonk. „Ik had u willen spreken over die arme Henry Melvil". Christopher kuchte, het was het laat ste onderwerp, dat hij wenste te bespreken en hij hoopte, dat de heer Robinson genoe gen zou willen nemen met enige opper vlakkige mededelingen. „Het is werkelijk erg tx-eurig", zuchtte de heer Robinson. „Het gaf me een hevige schok, wex-kelijk ik was er een paar dagen van uit mijn gewone doen". Het had de meeste mensen een grote schok gegeven, doch de schok, die de heer Robinson had ondervonden, kon best van een geheel ander soort zijn geweest. Ver moedelijk vond hij het helemaal niet in de haak, dat zo'n drinkpartij een schaam teloze oplichter zijn gerechte straf deed ontlopen. 1 „Ik denk, dat het de dood van zijn vrouw is, die de oorzaak was van dit alles?" „Ja, in zeker opzicht wel", zei Christo-i pher op goed geluk. Het zou hem zeer moeilijk zijn te verklaren in welk opzicht, want het was hem nog niet mogelijk enig verband te zien tussen de dood van me vrouw Melvil en het ongeluk, dat haar echtgenoot was overkomen, maar hoe dan ook. die theorie stond hem wel aan. ..Dat dacht mijn .vrouw al", klonk het nadenkend. „Zij zei, dat hij probeerde zijn verdriet te vergeten door te drinken". Christopher knikte, dit was de beste op lossing, die hij tot nu toe had gehoord. Al les scheen dus uitstekend te lopen. Me vrouw Robinson was er van overtuigd dat er een mevrouw Melvil was geweest, er was dan zeker geen moeilijkheid te vrezen wat betreft de kinderen; zij had ze gezien en zien was geloven. „Treurig voor de kinderen", vervolgde de heer Robinson. Christopher zuchtte opgelucht. „O ja, zeer treurig", stemde hij toen toe. „Er zijn er drie, nietwaar?" „Vier". In antwoord op Robinsons ver baasde blik voegde hij er aan toe: „U hebt de baby vergeten". „O, is er nog een baby ook?" „Ja, een buitengewoon intelligent kind". Hij wist eigenlijk niet, waarom hij dit er bij had gezegd, maar het klonk in ieder geval overtuigender dan een clroge beves tiging zonder meer. De heer Robinson keek hem van ter zijde aan. „Indien ik me wel herinner", zei hij, „dan was er iemand getuige van het ongeluk. Was u dat?" Deze keer was een droge bevestiging meer dan genoeg. „Hoe is het gebeurd?" Christopher zuchtte diep. Belangstelling voor het griezelige en het ontzettende scheen iedereen aangeboren. De kranten hadden uitvoerig beschreven hoe alles was gebeurd. Die verslagen waren niet volko men juist, maar omtrent de hoofdzaak ko^ geen verschil van menig bestaan. Men zou nu kunnen denken, dat de laatste vraag, die iemand, die ook maar over het minste gevoel van tact beschikte, zou stellen aan de man, die zijn beste vriend voor zijn ogen heeft zien verdrinken, zou zijn hoe het precies is gebeurd. Maar iemand, die dit dacht zou zich vergissen, het was de eerste vraag. De heer Robinson brandde van verlangen om alle kleine bijzonderhe den te vernemen en ze aan zijn vrouw te kunnen vertellen. Al die kleine bijzonder heden, die de kranten niet hadden kunnen vermelden; wat Christopher dacht en wat hij voelde, toen hij de auto over de dijk zag gaan en het water in zag schieten; wat hij dacht van Henry's wanhopige wox-ste- ling om de deur van de wagen open te ■krijgen, of de golven erg hoog waren op geschoten, toexx de wagen er in verdween! Al die kleine détails zouden de geschie denis intex-essant maken. Christopher voel de er niet veel voor om die nieuwsgierig heid te bevredigen; hij vertelde het ver haal, dat hij nu al zo vaak had verteld, dat het voor hem bijna werd het opzeggen van een versje. „En kon u niets doen?" Die vx-aag was onvermijdelijk. De vorm kon verschillen, maar iedereen stelde haar. Hij wist niet wat anderen in zijn plaats zou hebben gedaan, maar hij wist wel, dat allen een zeer uitgesproken mening hadden omtrent hetgeen hij had moeten doen: hij had in het ijskoude water moeten sprin gen en óf Henry er uit hebben moeten ha len, óf met hem hebben moeten verdrin ken. (Wordt vervolgd)t Velsen-Noori Goed toneel van Velser H.B.S.-Vereniging De Velser HBS-vereniging, welke Woens dagavond in gebouw „Concordia" voor ha® leden en genodigden een voorstelling van haar toneelclub organiseerde, is voor geen kleintjê vervaard gebleken. Onder ttge van mej. M. van Slooten werd opgevoed het bekende toneelspel van J. Webste „Vadertje Langbeen", welk werk in vier bedrijven niet minder dan achtte medespelenden telt, waarvan twaalf da- mesrollen. Het dient direct gezegd, dat cc danks de grote moeilijkheden, welke él werk van tonelisten en nog wel van jeug dige dilettanten eist, op uitnemende ffiiü is gewoekerd met de beschikbare kracht®, die- het gegeven goed aanvoelden en tot uitdrukking wisten te brengen. Weliswaï' kon de uitvoering der geschiedenis van bit vondelingetje Jerusha, dat in John Grist Home, het weeshuis, meer slaag dan eten krijgt en ten slotte in Vadertje Langbeen een goede beschermer vindt, niet geheel worden losgemaakt van „jeugdspel", waar door de ernst wel eens afbreuk werd ge daan, maar afgezien daarvan bekoorde rj tbch. Jex-usha of Judy kweet zich zeer g«i van haar taak. Zij wist als hoofdfiguur, zender overdrijving, het geheel te dragee en haar droevige „levenservaring" uit i buiten. Van de regenten placht mr. Wycea het, te „dik" te doen. daarentegen was E. Codam de ernstig-eenvoudige krentenfi- ger. Jervis Pendleton alias „Vadert;! Langbeen" had een juiste opvatting, go- woon in het dagelijkse leven als tegenpool in de regentenkamer meelevend met J nood van de pupillen. Van hen, die menlijk dit grote werk tot een gesl uitvoering brachten, mag de directrice vu Grier Home, de vinnige „juf", niet onver meld blijven. Houding en gebaar ware passend. In zijn opening kon de voorzitter, de heet P. Janzen, een speciale begroeting richto tot de wethouder van onderwijs, dr. A. -- v. Leusen en de besturen van schoolver enigingen. Tenslotte zullen de bezoeken leerlingen er voortaan goed aan doen vo meer rust in de zaal ten gerieve van b spel in acht te nemen! IJ muiden-Ooi Vanavond „Thunderrock' Door een samenloop van is in de voorbespreking van de „Thunderrock", zoals wij deze gj»®® in ons blad opnamen, de verleden tijd g bruikt, zodat abusievelijk werd voos steld, alsof de voorstelling reeds §ev; is. Hoogovenstaten draait „Thunderro» echter vanavond in „Rex". Santpoort-dolt BRANDWEER KWAM VOOR f®1* Gisteravond werd de brandweer Santpoort gealarmeerd voor brand m perceel Hagelingerweg63. Achterv° door een schare nieuwsgierigen hebben spuitgasten zich naar het bedreigde P^ gespoed, maar daar bleek noch van v noch van rook iets te bespeuren te Flauw van de alarmeerden

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6