Honderden begeleidden Jch. Polderman op zijn laatste gang uit Kenne- Vreemdelingenverkeer in de Bloembollenstreek Regenjassen I APRIL 1948 IJMUIDER COURANT üdj „ja ornpve op de Wester- Jon licl""1 iJmuidcn. waarin dc Ijeiraafp'»»18 me( het stoffelijk over- blank-eiken ,d overieden voor- „hotvan reders van vis- d«er dT v!„ de heer Joh. Polderman, WSVMrt™*" reaerij „Marezaten", in Mgjejia, krans van bloemen was „„selltm' h ri, die het overijlden honderden s umuidenaar veelal ™are slas voor visserij en f i. een zware slas voor vissen, en verènisil^ssleven hebben gevoeld. TaSrvan™'nvaTrrltTyno: roerd aiscnv' H Luchsinger, namens men, nam J machinefabriek „Hera" ds£?i Marezaten" het woord, om 01 'Sire werker Polderman, wiens °e n niet alleen in eigen bedrijf maar hernraan nie betreurd wordt, ook ver daa' iii werd gevolgd door de K '^fêrater Smid, Wiens woorden na- tM„r, de redersvereniging dank aan de hovatten in wie zovele goede eigen man Wa™":igd en Qp wiens Khappea guns((; yan Nederland's #*Ï^SLr vergeefs een beroep werd "f Fm persoonlijk woord besloot de ^iitfeTrede van de heer Frater Smid. verwijlde de heer C. Oud, di- Varvolgena Staatsvissershavenbedrijf, fnraïs de commissie van advies in dit S tat woord voerde, bij de werk- iJen welke de verschelden reder „amhaden, r commissie verzette en £°D J van Dijk, directeur van het be- SrPiKhaP voor visserijproducten bracht Sn afscheidswoord naar voren, dat ïït mie geheel der visserij met de heer San een wel zeer toegewijd werker wend verloor, die ook in zijn contact me/de overheid - waar de menmgsver- e lion on eerlijke en eerbied-wekkende K ten werden bezien - „het Srijf onbetaalbare diensten bewees. De ïl Doevendans sprak namens de vak- mep groothandel in vis over de mens- Si figuur, die deze directeur van Marezaten" was: een man, zeer nauw inbonden met de visserij in de ruimste 1 wiens hardheid gepaard gmg met een „te vooruitstrevendheid en wiens naam indtrde „adel der rederijen" gerangschikt tan worden. Uit naam van de redersveremgmg voor dP Nederlandse haringvisserij in Scheve- nin-en gaf haar voorzitter, mr. J. H. Kie- w;et de Jonge ujting aan zijn droefenis bij dit verscheiden en hij haalde de betrekkin gen tussen „de Zuid" en „de Noord (Scheveningse en IJmuidense reders) naar voren als een direct gevolg onder meer van 't werk van de heer Polderman, wiens inrcht in de komende vraagstukken onge twijfeld node gemist zal worden, daar hij de man was, die, zoals mr. Kiewiet het uitdrukte „naar hart en geest begaafd was". Na een eenvoudig afscheidswoord van eer familielid en een sober dankwoord van de heer W. Polderman Jr. was de ont roerende plechtigheid op de Westerbe- graafplaats, vlak bij het bedrijf, dat de overledene zo boven alles lief had, ten einde. Onder de zeer talrijke aanwezigen be vonden zich behalve afgevaardigden van de Zeevaart-inspectie, de Nederlandse Vissersbond, de in „Ons Belang" samenge brachte kustvissers en de organen op as surantie-gebied, waarin de heer Polder man een functie vervulde, de directeur der Visserijen, de burgemeester van Velsen, de oud-secretaris der Redersvereniging, depu taties uit het „Marezaten"-personeel en verder al degenen, met wie de overledene in zijn brede werkkring contact onder hield voor het welzijn der visserij. Binnenkort collecte voor kinderfeest op 5 Mei Onder het motto „De hele bevolking voor de jeugd" wordt op 3 April in de gemeente Velsen een collecte gehouden ten behoeve van het School jeugdfeest, dat aan alle schoolgaande kinderen van de lagere scho len zal worden aangeboden op de vijfde Mei. Een 1800 kinderen zullen in verschil lende wijken van onze gemeente dan van poppenkastvoorstellingen kunnen genieten. De beste kunstenaars zullen de kinderen van de eerste en tweede klas een heerlijke ochtend of middag proberen te geven. De derde- en vierde klas-leerlingen krij gen filmvoorstellingen: ruim 1000 kinderen krijgen in Thalia de Arthur Rank jeugd film „Circusjongen" te zien. Verder draait Nederlands Jeugdkrant, speciaal jeugd journaal, „Rollo, de Eekhoorn" een kleu ren tekenfilm en „Door bos en veld" een onder wfjsfilm. In Santpoort en Velsen-Noord. Santpoort en Velsen-Noord zullen kun nen genieten van „Een kreet in de nacht' met de wolfshond Rin-tin-tin in de hoofd rol, van de films „Hier komt het circus" en „Wereldreizigers" alsmede een aantal tekenfilms. De jeugd van de hoogste klassen der lagere scholen en van de Uloscholen (rond 2400 kinderen), zullen op de 3e, 7e en 8e Mei het kindertoneelstuk „De deserteur" te zien krijgen, dat door de Onderwijzers To neelvereniging Kennemerland zal worden opgevoerd. Het spreekt vanzelf, dat het comité, dat deze plannen heeft uitgewerkt er op rekent, dat de bevolking van Velsen deze plannen zal steunen door op 3 April naar vermogen te tekenen op de lijsten van de collectanten. <3 MARKTBERICHT Visprijzen. Heilbot 2,70—2,20; tarbot I 1.95 —180; gr. tong 2,15—2; md. tong 2,20—2.10; lii md, tong 2,20—2,15; kl. tong I 1,85—1,80; kl. tong II 1,60, alles per 1 kg. Kl, schol 22—8,50; bot 28—10; schar 22- 9,150; tarbot II 88-78; tarbot III 77—70; ta'-hot IV 64; tongschar 62—44; poontjes 19— 5.50; Wolf 62—49; ham 70—54; schartong 4827; ham 40, alles per 50 kg. Besommingen IJM41 Knikker f7140; IJM 155 Horn Rif f4590; IJM 54 Limburgia f 17.310; IJM 96 Libra f13.280; RO 46 Claesje f 680. KW 28 f2922; KW 18 f 1960; KW 39 f940; GG 530 f9180; GG 407 f8086. IJM 241 f448; IJM 318 f252; IJM 81 f2625; IJM 202 f46; UK 75 f 161; VD 9 f 365. poolse ijsbreker overgedragen. Op de werf van de Amsterdamse Droog dokmaatschappij is de in opdracht van de Poolse regering gerepareerde en gemoder niseerde ijsbreker „Swarozyc" aan de j Poolse consul-generaal de heer L. Gustows- ki overgedragen in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de Poolse minister van Handel en Nijverheid en van leden van de Poolse scheepvaartmissie in Neder land. Het 712 brt. metende schip is bestemd voor de havendienst te Szczecin (Stettin) en zal voorts dienst doen als redding- en bergingsvaartuig. Twee kleinere schepen van hetzelfde type zijn nog in bestelling. De „Swarozyc" werd in de oorlog in de naven van Amsterdam door sabotage tot zinken gebracht. De Duitsers lichtten het schip en brachten 't naar Hamburg, waar 't ten tweede male „onderdook". Na zijn re patriëring onderging het schip in Amster- e!;n vemieuwingskuur en thans be- klasse 6en der modernste in ziJn toneelfeestavond van d.g.s. l»SiVe5cii®™g van Jonee Oud-Katho- ve], ;K welke zich in een grote £*8 mag verheugen en zich a»„3 organiseren van feest maal, T naam eigen hee£t ge~ ka.i' heden, Donderdagavond, Dw» J, .se feesta™nd in Thalia, van oo» gepaard met de opvoering Üeoen tuk met de titel: -Daar bedrL? uit!"- een Uucht d. Plas 61 regie van de hear Cor kwamet-toitrnooi van ..oosterkwartier". lem''aUae KwarUer" uit Haar- organiseren nf jaarlijks tournooi er aan deelnam t sterkste kwartetten Damclub DRKD I. Haarlemse her. alle'uit w ^aarIem. Oosterkwar- St Ba™ ,?arlem: te IJmuiden Het f™ ,e He™stede. tamwM begint de 14e April. ,y°or het examen Nij- |ehrift) is geslaaed S ?ag°Elsch getuig- Velsen. 8eslaagd de heer P. Pieters te Agenda voor Velsen en IJiniuicJem Pa'ronaat18D,I:RD^G 1 APRIL ratapsscho4ieUt: ng Ten Hae££: Bioscone3E»WDAG 4 APRIL Patronaat 7.30™LN'4"K Programma. Meemvmaanetjes". Kmder0Perette „De IJmuiden- West BROEDERSCHAPSDRONK WERD KRACHTMETING Benevelde zinnen kunnen aanleiding zijn tot handtastelijkheden. Dit beleefden vier Noren, die hun boot hadden verlaten om wat vertier aan de wal te zoeken en in een café te IJmuiden meer hadden ge dronken dan goed voor hen was. Zij zou den zich per taxi naar het schip laten brengen, maar in de wagen begon een van hen te vechten. Dit was voor de chauffeur aanleiding de rit te beëindigen. De vechtpartij werd daarna op straat voortgezet, totdat de politie ingreep. Velsen-Noord Medio April sluit „De Pont" Enige tijd geleden berichtten wij, dat de heer Ch. Hart te Beverwijk, eigenaar van bioscoop „De Pont" dit ontspanningsoord, de enige nog openbare gelegenheid in Vel sen-Noord, gebouw „Concordia" van de Papierfabriek althans niet medegerekend, had verkocht aan de Beverwijkse aanne mer Riezenkamp, welke het gebouw gaat gebruiken voor zijn bedrijf om van de restauratiezaal en bovenverdieping teken kamers en woonruimte te maken en de bioscoopzaal als garage zal gaan bezigen. Naar thans met zekerheid vast staat zal deze verandering ingaan op Don derdag 15 April, zodat „De Pont" haar laatste filmvoorstelling geeft op Woensdag 14 April. Hierdoor komt Velsen-Noord dus defi nitief zonder bioscoop- en feestzaal, wat voor vele bewoners ongetwijfeld een grote teleurstelling zal zijn. En niet alleen voor de bewoners, maar zeker niet minder voor de verschillende verenigingen, welke de Donderdagavond veelal benutten om hun leden een of an dere lezing- of feestavond aan te bieden in dit gebouw. Daar tot nu toe gebouw „Concordia" slechts sporadisch aan andere dan fa- brieksverenigingen werd afgestaan, zal men op het gebied van uitvoeringen en anderszins nu geheel zijn aangewezen op zaalruimten te Beverwijk. Wordt enerzijds in Velsen-Noord flink gebouwd, anderzijds wordt aan de vooruit gang van Velsen-Noord door het sluiten van „De Pont" zeker afbreuk gedaan. V.G.Z.-voetbaltournooi Evenals vorig jaar voor de eerste maal in Apeldoorn heeft plaats gehad, zal ook nu weer een voetbaltournooi worden ge organiseerd om het kampioenschap van „Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrieken". Dit wordt 6 Mei, Hemelvaartsdag, in Van Gelder's sportpark aan de Wijker- straatweg gehouden, waartoe de voorbe reidingen reeds worden getroffen. Aan deze wedstrijden, waarvan hoofdingenieur M. van der Lee de promotor is, wordt deel genomen door elftallen van de fabrieken te Apeldoorn, Renkum, Velsen en Wormer, alsmede van de kantoren en magazijnen van Amsterdam en Rotterdam. Aanvankelijk bestond het voornemen als hoogtepunt van dit tournooi een wed strijd te spelen tussen een elftal, samen gesteld uit V.G.Z.-mensen en een ploeg van een Franse papierfabriek, waar kortgele den door enige heren van de Velser fa briek een informeel bezoek werd gebracht. Dit plan zal men nu moeten laten varen, daar thans bekend is, dat een bezoek van dit Franse papierfabriek-elftal niet is te verwachten. Een „oude getrouwe" nam afscheid De reeks van jubilea bij Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek is Woensdag on derbroken door het afscheid van een oude getrouwe aan dit bedrijf, de heer K. Grin- wis, die na bijna zeven-en-veertig dienst jaren wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd als chef-machi- nist van een welverdiende rust gaat ge nieten. Voor dit afscheid van de zo bekende en vriendelijke Grinwis bestond een grote be langstelling. Na vooraf door de bedrijfs- ingenieur, de heer ir. T. F. Hubrecht te zijn ontvangen, die dank bracht voor de uitstekende wijze, waarop de scheidende zijn werk deed, was het de bedrijfschef van de Centrale, de heer J. D. Kist de Ruyter, die in tegenwoordigheid van vele personeelsleden het woord nam. Uiteraard kon de spreker niet peilen, wat in de schei dende chef-machinist omging, maar wel kon hij opmerken dat deze belangstelling op velerlei terrein toonde en dat er velen waren gekomen om hem een blijde, onbe zorgde toekomst te wensen. Namens het personeel sloot de heer J. G. Peters zich bij dit alles aan om voorts uit erkentelijkheid voor de getoonde ge moedelijkheid en zin voor humor naast een aangename omgang een vulpenhouder als afscheidscadeau aan te bieden. De heer Grinwis dankte tenslotte voor de prettige vriendschapsbewijzen, waarna alle aanwezigen de goede toekomstwensen met een handdruk vergezeld deden gaan. Samenwerking noodzakelijk De bloeiende bollenvelden zullen dit jaar, naar alle waarschijnlijkheid, zeer vele bezoekers trekken. Veel propaganda is er voor gemaakt. De KLM, in overleg met het Centraal Bloembollen Comité, herschept haar machines in vliegende bloemenmanden en maakt in haar buiten landse bureaux reclame voor deze bij uit stek Hollandse attractie. Een groot bloe mencorso wordt georganiseerd door Hille- gom, Lisse en Sassenheim. Noordwijk, de bloemenbadplaats, laat zich al evenmin on betuigd. Een groot internationaal concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, het eerste van die aard in Nederland, wordt te Hillegom juist in het bloemenseizoen gehouden. De bloembollenstreek doet haar best om vreemdelingen te trekken. Het is echter begrijpelijk, dat men van dit vreemdelin- genbezoelc ook wel een weinig hoopt te profiteren, en er niet veel voor voelt, ten bate van anderen als publieke attractie te worden geëxploiteerd. Het gevaar daarvoor is echter niet denkbeeldig, gelet op de gewoonte van verschillende reisbureaux en agentschap pen, die de bloeiende velden als lokmiddel gebruiken omde bezoekers in een autobus te laden en er doorheen te rijden. Beverwijk Weinig groente, genoeg bloemen Momenteel is de aanvoer op de groente markt zeer klein: de veiling duurt meestal niet langer dan een half uur. De voorjaars groente laat op zich wachten, men is dus hoofdzakelijk aangewezen op de „glas producten" en ook deze raken al weer op. De prijzen van de spinazie variëren in middels van 34 tot 46 cent per kilo; witlof brengt ongeveer dezelfde prijs op én ook hiervan is de aanvoer niet groot. Rabarber bracht het nog tot 80 cent per kg en de enkele bosjes radijs varieerden van 715 cent. Een paar kistjes glas-sla werden verder aangeboden. Met de winterproductie is het afgelopen, het aanbod beperkte zich tot enkele kistjes prei (53-74 cent per kilo), en wat rode en gele kool, waarvoor begrijpelijker wijze veel belangstelling bestaat. Flora's kinderen. Op de bloemenveiling was de afgelopen week een enorme vraag met ongekend hoge prijzen voor alle soorten; de prijzen namen na de Paasdagen natuurlijk wel iets af, maar men is nog verre van ontevreden. Tulpen varieerden van 105105 cent per bos, mindere kwaliteit bracht van 60-95 cent per bos op. De vraag naar narcissen was voor de Paasdagen toegenomen en de kas-narcissen varieerden van 6093 cent; voor de buiten bloemen werd eveneens tot 50 cent per bos betaald. Anemonen kwamen in vrij grote kwan- tums, waarvoor veel belangstelling be stond. Minder groot was de aanvoer van fulgens, waarvoor ook nu nog boven de gulden per bosje werd betaald. Fresia's komen in kleine partijen. De aanvoer van irissen en lelies wordt groter en voorts werden de eerste muurbloemen aangevoerd. Groot was de aanvoer van pot planten, Azalea's, Cineraria's en Horten sia's varieerden van 110400 ct. per pot, maar naar de primula's, de kalanchoe en de varens was de vraag eveneens groot. Velsen Schoolvoetbal te Velsen In de E-afdeling heeft het kwieke elftal van de Insingerschool het kampioenschap behaald. Dinsdag won het met 30 van de Julia- naschool en gisteren met 20 van de St. Franciscusschool. De rust van deze finale ging in met 00. Na de rust was de In singerschool stukken sterker en behaalde tenslotte met 20 het kampioenschap. Een aardig succes voor de jongens van de leider dezer wedstrijden te IJmuiden, de heer P. J. de Korte. Van de verliezersronde der E-afdeling behaalde de school met de Bijbel te Sant poort het kampioenschap. De Santpoortse jongens klopten Dinsdag de P. Vermeulen- school met 30 en gisteren de Moerberg- school met 20. De wedstrijden, die op het Stormvogels- en het VSV-terrein gespeeld werden, had den, dank zij de leiding van de heer De Korte en de medewerking van de scheids rechters en terreinknechts der beide ver enigingen een vlot verloop. In de D-afdeling behaalde het vierde elftal van de R.H.B.S. het kampioenschap. Dit elftal eindigde in punten-aantal gelijk met R.H.B.S. 3, maar na het nemen van vijf strafschoppen, mocht het vierde elftal zich kampioen noemen. De uitslagen van deze halve competitie der winnaars waren: R.H.B.S. 3R.H.B.S. 4 1—1; R.H.B.S. 3—Nijverh. school 5 3—2: R.H.B.S. 4Nijverh. school 5 10. Ontmoeting Zaterdagmiddag om 4.30 uur wordt onder leiding van de heer Joh. Martens Jr. het grote terrein van het Sportpark „Schoonenberg" een selectiewedstrijd ge speeld tussen twee jeugdelftallen. Na afloop van deze ontmoeting wordt het jeugdelf tal samengesteld, dat op 19 Mei Velsen in Edmonton (Enge land) zal vertegenwoordigen. De beide elftallen zien er als volgt uit: Elftal A: doel: Hamers (Stormv.); achter: Meijer (Velsen), Veltman (VSV); midden: Thoolen (Terr.), Scholl (Terrasv.), Kluft (Kennemers); voor: Lindenberg (VSV) d. Kuijl (VSV), Snoeks (Stormv.) de Haan (Velsen), Tol (Stormv.). Elftal B: voor: Van Dam (WB), Feije (Terrasv.), De Bie (Velsen), Zwanenburg (VSV), Luitjes (Stormv.); midden: Otte (VSV), v. d. Kuijl (St.), Veltman (VSV). achter: Quartel (Terr.), van Strien (WB); doel: Koops (Terrasv.) In elftal A zjjn niet minder dan negen spelers opgesteld van het elftal, dat des tijds op het Velsen-terrein zo'n fikse over winning behaalde op het jeugdelftal van Edmonton. De voorhoede, die toen vooral zo'n goede indruk maakte, is in haar ge heel gehandhaafd. Maar ook in het B-elftal zitten tal van goede krachten, zodat een pittige, aantrekkelijke wedstrijd tegemoet kan worden gezien. De baten van deze ontmoeting komen geheel ten goede aan het Edmonton-fonds. f 30.55 Peau de pêche (op gummi) 17 punten Ph. de Koning Kennemerlaan 24 De bloembollenvelden vormen dan dè attractie, maar in werkelijkheid krijgen de bezoekers van die velden maar een bitter beetje te zien. Dat is niet de bedoeling van alles, wat de gemeente in de bloembollenstreek doen om vreemdelingen te trekken; daarvoor is ook de opzet van de plaatselijke VW's niet filantropisch genoeg! Wil men dit voorkomen, dan zal de sa menwerking, die thans tot uiting komt in de organisatie van het bloemencorso, nog veel verder moeten worden uitgebreid. Over plaatselijke chauvinisme en kortzich tig eigenbelang heen, zullen de gemeenten uit de bollenstreek elkander moeten vin den en gemeenschappelijk propaganda moeten maken voor het bezoek aan de bloembollenveldendaarbij tevens er voor zorgend, dat dit bezoek geschiedt op een zodanige wijze, dat het doel van die propaganda bereikt wordt. Er is onderlinge concurrentie in de Bol lenstreek. De Lissers plaatsten trots in hun poststempel „Lisse, Centre of the Bulb- district". De Hillegommers zagen het met met lede ogen aan en overwogen of zij niet een stempel zouden laten vervaar digen met „Centre of the Bulbexport". En wie weet hoe de vindingrijkheid van Sas senheim, Noordwijkerhout, Voorhout, Oegstgeest e.d. nog tot uiting zou zijn ge komen, wanneer men op deze weg was voortgegaan Voorheen vierde iedere gemeente op haar eigen wijs de „opening van het bloe menseizoen". WV-Zuidholland heeft thans de gelukkige gedachte gehad, die „opening" éénmaal plaats te doen hebben, en wel dit jaar op 2 April, met medewer- Het zou zeker in het belang van gans de Bollenstreek zijn, wanneer de samen werking hier geleidelijk groeide, zodat be reikt kon worden, dat een goedgeleide, wèl-gecoördineerde propaganda tenslotte resultaten zou opleveren aan degenen die ze maken: de gemeenten in de Bollen streek. Want het op Amerikaanse wijzen „doen" van de bollenvelden is in dit opzicht van weinig of geen waarde, versterkt hoogstens de deviezen-aanwas onder de post „toe risme", maar niet die door uitbreiding van de export en bevordert evenmin het voor vergroting vatbaar binnenlands verbruik! king van alle betrokken gemeenten. Wéér een stap verder op de weg naar samen werking. Santpoort-station Onaangename ontdekking Een krantenbezorger, die zijn fiets op de hoek van de Bloemendaalsestraatweg er de Zinneveldlaan tegen een boom had ge zet, deed bij de politie aangifte dat zijn veryoermiddel door een achteruitrijdende auto zodanig werd beschadigd, dat het voorwiel totaal werd vernield. Gelukkig was het auto-nummer bekend, zodat de politie proces-verbaal kon op maken. Visserij-varia J) Brrr. De Engelse zeevissers (al len inbegrepen) moeten voortaan 30.— inkomstenbelasting per jaar betalen. De nog geldende belastingschaal, die 16.— aangeeft, zou niet voldoende opleveren. Ook al. Van Huil uit gaat de traw ler Derna binnenkort zijn geluk beproeven in de wateren ten Oosten van Afrika. Eigenaar is de nieuwe „Oost Afrika-visserij Ltd". Afgebroken reis. Met motorpech moest de trawler RO 46 na enkele dagen gevist te hebben naar IJmuiden komen. De traw ler had 40 manden vis. Afgekeurd. Hoewel de rondvis-aan- voer zeer schraal is en er dus wel op een visje wordt gekeken, werd wegens de slechte kwaliteit een partij kleine gekopte kabeljauw afgekeurd, afkomstig van een Zweedse kotter. Meer visconserven. De firma A. van Nierop en Co., eigenaars van de visconser- venfabriek „Vico" aan de Middenhaven straat, gaan hun bedrijf uitbreiden. Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben bij besluit van 23 Maart genoemde heren vergunning gegeven voor deze be- drijfsvergroting. Niet zo gek. Om vrouwelijke employés van de Engelse industrieën ook eens de kans te geven, vis te eten, heeft een fabrieks- directie in Warrington besloten, drie keer per week een vishandelaar „aan" te laten komen. Vis-zuigen. De Noren nemen proeven met een soort stofzuiger, die door middel van een vacuumpomp de haring van de zeebodem zuigt. Men staat er nogal scep tisch tegenover. Noorwegen slaat gade. De recente ontwikkeling der Duitse vissersvloot wordt door de Noren met lede ogen gadegeslagen en na de laatste Noorse protesten schijnt er weer een actie op touw te staan tegen de groeiende concurrentie der Duitsers. San tpoort-dorp Onvoorzichtigheid oorzaak van een vernielde fiets Op de hoek van de Hagelingerweg er de Kerkerinklaan ontmoetten een motor rijder en een 12-jarige jongen elkaar. De kennismaking geschiedde echter vrij ruw. De motorrijder werd het uitzicht belem merd door een 6 meter lange en 3 meter hoge vrachtauto, de jongen stak zonder uit te kijken dwars de Hagelingerweg over. Het "gevolg was dat hij met rijwiel en al in de scheidingshaag terecht kwam, hetgeen hem wat schaafwondjes kostte, maar het rijwiel werd totaal vernield. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Amsteldiep, 30 Mrt van Soerabaja naar Semarang. Bali. 27 Mrt te Soronk naar Makassar. Poelau Laut, 30 Mrt te Massaua naar Port Said. Rempang, 31 Mrt te Penang naar Singapore. Riouw, 30 Mrt van Aden naar Suez. Singkep, 26 Mrt te Soerabaja naar Banjoewangi, Ceram, 26 Mrt van Vancouver naar Amsterdam. Hugo de Groot, 30 Mrt van Amsterdam naar Londen. Tabian, 30 Mrt van Suez naar Batavia. K. P. M. 30 Mrt van Aden op weg van Rotterdam naar Batavia. OCEAAN. Polydorus, 29 Mrt van Soera baja naar Balikpapan. K. H. L. Merwede, 30 Mrt van Pernam- buco (thuisreis). K. N. S. M. Ariadne, 28 Mrt van Piraeus naar Algiers. Aspen, 29 Mrt te Lissabon van Vigo. Bacchus, 27 Mrt v. Livorno naar Hoek van Holland. Breda, 28 Mrt te Antwerpen v. Curasao. Bree Helle. 29 Mrt van Bremen n. Hamburg. Byfjord, 27 Mrt van Gibraltar n. Fiume. Danae, 29 Mrt van Cadiz naar Am sterdam. Delft, 27 Mrt van Vlissingen naar Curagao. Deo Duce, 28 Mrt te Gothenburg v. Amsterdam. Draco, 29 Mrt te Amsterdam van Kopenhagen. Helder, 27 Mrt v. Barranquilla naar Cristobal. Helena, 27 Mrt te Barranquil la van Fuikbaai. Hera, 27 Mrt van New York naar Curagao. Hydra, 29 Mrt te Antwerpen van Trinidad. Hos, 28 Mrt te Barcelona van Malaga. Niobe, 28 Mrt te Abo v. Rotterdam. Odysseus, 28 Mrt te Tunis van Algiers. Ores tes, 27 Mrt van Alexandrië naar Jaffa. Peri- FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 76) Eens zou ze trouwen! Hij knarsetandde en de maximumprijs, die zijn cliënt wilde be talen, geheel uit het oog verliezend, stond hij op het punt aan de tekening een extra deur toe te voegen, toen de telefoon belde. Het was de huistelefoon en hij ging er on geduldig heen. Men deelde hem mede, dat de heer Dimsley hem wenste te spreken. Hij antwoordde, dat hij de heer Dimsley direct zou ontvangen en hing de telefoon op. Hij liet de heer Dimsley ongeveer vijf minuten wachten, gedurende welke tijd hij aan zijn tafel zat en voor zich uit keek, zonder iets te zien. Toen men de heer Dimsley binnen liet, stond hij op om te groeten, maar de be groeting was vormelijk. De heer Dimsley boog stijf en ging zitten op de stoel, die Christopher hem aanbood. Hij maakte geen beweging om Christopher een hand te ge ven. Het was een lange, hoekige man met grove gelaatstrekken, kleurloze ogen en een bleek gezicht. Het weinige haar, dat hij nog had, was grijs. Hij keek heel ernstig en zijn hele persoonlijkheid was plechtig en diep ernstig. Hij droeg een witte boord j en was verder geheel in het zwart ge kleed. Hy legde zijn handschoenen op de| knop van zijn paraplu. „Ik hoop, dat ik u niet stoor in uw werk, mijnheer Maitland". Hij stoorde natuurlijk wel, hij had Christopher volkomen uit zijn gedachten gehaald, maar architecten zijn aan derge lijke dingen gewend en Christopher mom pelde een beleefde gemeenplaats. „Ik ben gekomen om u over mijn nicht en mijn neven te spreken". Hij kuchte en daar hij geen hulp kreeg van Christopher, vervolgde hij: „Zij zijn op het ogenbli, meen ik, aan uw zorgen toevertrouwd?" Hij wist volkomen zeker, dat zij aan Christophers zorgen waren toevertrouwd, zij hadden er over gecorrespondeerd sinds Henry's tragische dood en de manier, waar op Christopher knikte, was dan ook tame lijk kortaf. „Ik wil niet, dat zij nu nog langer last veroorzaken, ik zal ze bij mij nemen". ,Het is helemaal niet lastig voor mij, ik wil ze liever houden". De eerwaarde heer Luke Dimsley sloeg echter geen acht op deze opmerking. „Ik heb deze kwestie besproken met mijn tan te, miss Cathrall, u eh hebt ongetwij feld al eens over haar horen spreken?" Christopher vermoedde, dat dit de oud tante was, die Henry had beschreven als een onmogelijke oude vrijster, maar hij drukte zich in beleefder vormen uit en mompelde: „Een oude dame?" „Ja, maar zeer intelligent". Hij wachtte even en schraapte zijn keel. „Mijn tante is het met mij eens, dat aangezien de kin deren niet onder uw verantwoordelijkheid vallen, zij behoren te worden geplaatst onder de hoede van hen, die zowel door om de geldigheid van het testament te be- verwantschap als door omstandigheden beter in staat zullen zijn voor ze te zorgen'" Dat betekende dus, dat zijn tante het met hem eens was, dat Christopher niet de aangewezen persoon was om kleine kinderen op te voeden, maar er was nog een andere kwestie, namelijk de financiële en indien de kinderen niet bij hem bleven, dan was het Christopher toch niet mogelijk een regeling te treffen inzake de kosten van hun onderhoud. Hij had wat dit be treft geen vrijheid van handelen en al was hij bereid zijn eigen geld voor ze uit te geven, zo lang ze bij hem waren, hij zag niet in, waarom hij voor ze zou betalen als ze niet bij hem mochten blijven. „Mijn tante en ik", zei de eerwaarde heer Luke Dimsley kuchend, „zijn uiterst verbaasd, dat Henry de banden van het bloed zozeer heeft vergeten, dat hij de kin deren geheel onverzorgd heeft achter ge laten". „Hij heeft de wens uitgedrukt, dat ik voor ze zou zorgen", zei hij bedachtzaam. „Een zeer merkwaardige wens, indien ik het zo mag zeggen", vond de eerwaarde heer Luke Dimsley. Christopher zweeg. Hij had dezelfde me ning als zijn bezoeker, maar om een an dere reden. „Echter", vervolgde de bezoeker, „aange zien Henry heeft besloten, dat zijn geld niet in de familie zou blijven, vonden wij, dat wij ons daar niet tegen mochten ver zetten". Christopher vatte dit op als een mede deling van de familie, dat zij haar plan twisten, had opgegeven. Vermoedelijk had de eerwaarde heer Dimsley hierover een advocaat geraadpleegd en had deze hem afgeraden voor zulk een twijfelachtige zaak zijn geld te wagen. „Miss Cathrall is niet zonder middelen", vervolgde de geestelijke, „en zij heeft een zeer edelmoedig voorstel gedaan, dat ik gaarne heb geaccepteerd". Hij leunde voorover en vervolgde langzaam en in drukwekkend sprekend: „Zij heeft een som geld op de bank gezet, die besteed zal worden voor de opvoeding van de kinde ren. De akte is wettelijk opgemaakt en ik ben aangesteld als voogd. Hij vouwde zijn handen. „Zoals ik u heb gezegd, heb ik een huis, dat te groot voor mij is, en mijn vrouw en ik zijn gelukkig, de kinderen van mijn broeder bij ons te kunnen ont vangen". Christophers vingers sloegen eèn on hoorbare mars op de tafel. De financiële moeilijkheden waren hierdoor uit de weg geruimd en het probleem scheen opgelost. „Ik eh heb een afschrift van de akte bij mij". De hand van de eerwaarde heer Luke Dimsley ging naar zijn binnen zak. Christopher maakte een afwerende be weging. „Uw woord is mij voldoende", zei hij. De vicaris stond op en knoopte zijn jas dicht. „Ik ben tot morgen in de stad", zei hij, „en daar ik per auto terug ga, zal ik, indien u daarmede accoord gaat, de kin deren morgen tegen elf uur bij u komen halen". (Wordt vervolgd). cles, 27 Mrt van Tutoia naar Trinidad. Posei don. 27 Mrt van Glasgow naar New York. Roelf, 28 Mrt van La Palice naar Amsterdam. Rossum, 28 Mrt te Curagao van Aruba. Stuy- vesant, 28 Mrt te Curagao van La Guaira. Telamon, 26 Mrt te New York v. West Indië. Titus, 29 Mrt te Malaga van Barcelona. Van Ostade, 27 Mrt van Trinidad naar Amster dam. Vulcanus, 28 Mrt te Istanboel van Alexandrië. Winsum, 27 Mrt van Madeira naar Aruba. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Congo- stroom, 27 Mrt te Takoradi. Jaarstroom, 29 Mrt van Dakar naar Konakri. Maaskerk, 27 Mrt van Antwerpen naar Dover. Meliskerk, 30 Mrt van Boma naar Matadi. Zwijndrecht, 1 April te Rome verwacht. Grote vaart Aalsdijk, 29 Mrt van Houston te Mobile. Abbedijk, 26 Mrt van New York naar Rotter dam. Alcor, RotterdamBuenos Aires, pass. 28 Mrt Teneriffe. Alphard, Antwerpen—Rio de Janeiro, pass. 27 Mrt St. Vincent. Alwaki, 30 Mrt van Rosario naar Buenos Aires. Arne- dijk, 29 Mrt van Tampico te Brownsville. Blommersdijk, 30 Mrt van Philadelphia te New York. Castor, 30 Mrt van Maracaibo n. Punta Cardon. Colytte, 29 Mrt van Sfax naar Rotterdam. Cronenburgh, 28 Mrt van Oxelo- sund te Middlesbro. Delfshaven, 28 Mrt van Antwerpen te Victoria Braz. Dordrecht, 31 Mrt van Abadnan te Ipswich verwacht. Eem- dijk, 27 Mrt van Port Arthur te New Orleans. Esso Rotterdam, 29 Mrt van Aruba naar Rot terdam. Helicon, 30 Mrt van New Orleans n. Curagao. Hestia, 30 Mrt van Amsterdam te Trinidad. Kertosono, RotterdamJava, 30 Mrt te Genua. Leerdam, New YorkAntwer pen, pass. 30 Mrt 3 uur v.m. Bishoprocks. Malvina, CuragaoSydney, 29 Mrt op 600 mijl Oost van Marqueza eilanden. Nieuw Amsterdam, RotterdamNew York, 28 Mrt 3.05 uur van Southampton. Prins Willem 4, Jaffa—Cardiff, pass. 30 Mrt Gibraltar. Tiba, AntwerpenBuenos Aires, pass. 30 Mrt Finisterre. Samaria, 28 Mrt van Konakry te Marseille. Sandenburgh, 28 Mrt van Casa blanca te Londen. Papendrecht, Abadan— Hamburg, pass. 29 Mrt Malta. Stad Maas tricht, GibraltarIJmuiden, pass. 29 Mrt Ouessant. Veendam, 27 Mrt van New York n. Rotterdam (13 uur). Wickenburgh, 28 Mrt v. Bordeaux naar Casablanca. Zeeland, Kon. R. Lloyd, 30 Mrt van Cheribon naar Batavia. Willem Ruys, BataviaRotterdam, pass. 29 Mrt Kaap St. Vincent. Aldabi, Buenos Aires —Rotterdam. 29 Mrt 350 mijl Z. van St. Vincent (K.V.). KLEINE VAART Actief, 28 Maart van Rotterdam te Odense. Ary Scheffer, DublinAmsterdam, pass. 28 Maart Lizard Att S, 28 Maart van Hamburg te Avonmouth. Bardal, 27 Maart van Malaga te Barcelona. Biervliet, 25 Maart van Belfast te Milfordhaven. Bill S, 30 Maart van Yar mouth te Antwerpen. Birmingham, 29 Maart van de Tyne op de Thames. Blue Boy, 27 Maart van Hamburg te Buckie. Cateli, 26 Maart van Southampton naar Rouen. Con stant. 27 Maart van Londen naar Harlingen. Coolhaven, 27 Maart van Gothenburg te Am sterdam. Crescendo, 27 Maart van Antwerpen naar Gothenburg. De Ruyter, 26 Maart van Blyth te Londen. Eben Haezer, 25 Maart van Antwerpen naar Oslo. Duiveland, 28 Maart van Rotterdam te Leith. Elisabeth, RKC. 26 Maart van Antwerpen naar Oslo. Elisabeth (Vermaas), 27 Maart van Aalborg naar Rot terdam. Escaut, 29 Maart pass. Rouen naar Parijs. Evertsen, 27 Maart, van Nordenham te Grangemouth. Fiat, 28 Maart van Dordrecht naar Londen. Franka. 30 Maart van Garston naar Hayle. Frejo, 27 Maart van Dundee naar Antwerpen. Glashaven, 27 Maart van Rotter dam te Malmö. Hast 5, 27 Maart van Brest te Yarmouth. Heemskerk, 29 Maart van Rot terdam te Horsens. Houtman, 27 Maart van Neuburgh te Strood. June. 28 Maart van Goole naar La Rochelle. Koningshaven, 30 Maart van Antwerpen te Kopenhagen. Kortenaer, 28 Maart van Berwick te Grangemouth. Leu- vehaven, 28 Maart van Gothenburg te Ant werpen. Lillemore. 26 Maart van Genua naar Tripoli. Maartje, 29 Maart van Rotterdam te Hamburg. Marietje Boehmer, 30 Maart van Stettin te Zaandam verwacht. Mies. 29 Maart van Rotterdam te Nakskov. Nassauhaven. 28 Maart van Rotterdam te Middelfahrt. Nato, 29 Maart van Lissabon te Leixoes. Nettie, 27 Maart van Emden naar Boness. Nottingham, 28 Maart van Harlingen te Goole. Oise, 26 Maart van Rouen te Parijs. Oranje, 27 Maart van Hamburg naar Antwerpen. Palma, 29 Maart van Karlsham te Frederikstad. Rika, 29 Maart van Charlestown te Rochester. Rijn haven, 26 Maart van Rotterdam te Stockholm. Seaham, 28 Maart van Rotterdam te Huil. Tyre. Amsterdam—Drogheda, pass. 29 Maart Lizard. Van Gelder, 27 Maart van Nordenham naar New Castle. Virgo. 28 Maart van Avon mouth te Aberdeen. Zeemeeuw, 27 Maart van Londen te Groningen. SLEEPBEDRIJF: Slbt „Schelde" met 2 bakken arriveerde 28 Maart te Marseille. Woensdag 31 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Belletrix van Gothenburg. Howell and Jackson van Baltimore. Karin Thorden van Gdynia. Mapia van Aalborg. Breda van Antwerpen. Stad Maastricht van Bona. Amsterdam van Rotterdam. Race Fisher van Cowess. Irwell van Goole. Vertrokken zijn: Heelsum naar Antwerpen. Castello Guadalest naar Sagunto, Minerva naar Londen. Seafort naar Londen. Petroza vodsk naar Gdynia. Kolbergen naar Mellila. Jelö naar Rotterdam. Hoogwatertijden. Dourlcrdag 1 April: 8.' Vrijdag 2 Ajjril: 9.55 - 21.23 uur. 22.^2 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3