I IJmuider Courant De K.L.M. Amerika wacht op vijf van de meest urgente verlanglijstjes Berlijnse situatie minder ernstig dan oorspronkelijk weergegeven Doodstraf tegen Rauter geëist 62e Jaargang No. 18904 Ke„naner1aai> 154, TeL Adm. 54S7, Weaux: «»q na 5 uur 8061 (K2560), Tel Redactie Terras»® 47, Santp. - Haarlem. Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Maandag 5 April 1948 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op .Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,- Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem mrroNDEBHEDEN, die wij in ons n E BIJZO™"*; ven hebben omtrent D vorig nu!^ken bij de K.L.M. en de is sta°f Zmst-plannen van onze lucht- naaste tof °™S „0 zullen ongetwjjfeld vaart-maatsch PP onze ieze.rs gevon- is vooral uit gebleken hoe iea heKrffl - dat na de oorlog als een snel het "era. asse herrezen is «"l^ÏÏwr het op voortdurende ver- groeit en aoei Een jeven(j jjeuwinghede de c..fers bHjkt ook beW ,1 toeneming van het aantal passa- de snelle toen de twintiger laren van giers' w? ï°bb?n dat in één jaar tijds een eeiI°.°malioen luchtreizigers Schiphol zou- kwatmilhom ien pIesm3ni dle toen fJÊS al verwacht heelt dat hij in de wellicht ook bliksemsnelle en vei- veertiger 1» me( verre werelddelen lige veIï brengin, als nu door de dien tot stand zou _New York worden ge- ston-Batavia K L M is een v00rbeeld van SaSleid in het groot, dat zich van zijn h"1 Ji „Seliikheid bewust is, een scherpe verantwoord en zich ,ot jn dé_ ^Scheidt door begrip en fantaisie. tols aan de wensen der pas- BeWtijdens het vervoer door de lucht sagiers tijd CTekomen is een voorbeeld W°rd5ie goede verzorging der détails Zij Xfch niet tot leniging van hun hon- bepaalt zien onlangs op London gtr engdorsaïond_toestel naar Schiphol "hof het mij, dat onmiddellijk Neder- tarten van die dag in de cabine s o^itaedeeld. Er is niet veel te zien T.men in het duister over zee vliegt en tS een Hollander, die zich 's avonds makkelijke stoel neerlaat, van nature SS HÜ leest zijn krant. Zo voelt men Whnk bij de K.L.M. en het, zijn zulke kleine weloverwogen attenties die heel veel moekn hebben bijgedragen tot de voor- ta.r die het internationale door de lucht rekende puhhek .voor de Hollandse maat- SCOTPzljn°dét'ails. Maar het zijn de beste kedriiven, die ook aan de kleinigheden volle aandacht schenken en begrijpen hoe zwaar wegen in de waardering van hun clien- "mde K.L.M. haar vloot weer gaat her- -ien door de invoering van een aantal reeds wielde nieuwe toestellen groter, snel ler comfortabeler, vliegend op groter hoog te is een zaak van belang. Dat vrijwel niemand op zulke hoogte meer last zal heb ben van luchtziekte zal een groot aantal mensen, die met dit euvel te kampen heb ben zonder reserve „air-mmded" doen worden. En dat in het jaar 1947 door K.L. M-toestellen 290.000.308 mijlen zijn afge legd waarbij zich maar éémongeluk heeft voorgedaan, moet menig angstig mens doen beseffen dat er eigenlijk voor zijn huive righeid geen redelijke grond is. Het is ver- bazingwekkend dat een zo groot aantal mensen nog niet gevlogen heeft, zelfs niet op een klein traject binnenslands, waarop een vlucht zo wéinig geld kost, dat finan cieel bezwaar niet de doorslag kan geven. Maar misschien heeft de geleidelijke groei van het lucht-reizend publiek nu wel juist bet goede tempo bereikt. Aan de voortzet ting van die groei kan niemand meer twij felen. Opvallend is dat de maatschappij tekort heeft aan Nederlandse piloten. De helft van de K.L.M.-vliegers zijn buitenlanders en de K.L.M. is verbaasd over het gebrek aan aanmeldingen van Nederlandse zijde. Zij heeft ons uitdrukkelijk medegedeeld dat zij gaarne meer Nederlanders zou aannemen en daarbij alleszins aantrekkelijke mede delingen gedaan over de loopbaan, die zich voor hen zou openen. Vreemd, dat die niet meer trekt. Het aantal jonge mannen, dat aan de weliswaar strenge toelatings-eisen voor opleiding zou voldoen, moet toch vrij groot zijn. Heeft de K.L.M. het voornaam ste bezwaar goed geraden als zij veronder stelt, dat vrees voor ongelukken een aantal ouders weerhoudt om hun zoons piloot te laten worden? Ik weet het niet, maar herin ner eraan dat in tijden, waarin de zeevaart veel groter gevaren meebracht dan nu en dan de K.L.M. nu de jongens, die de zee nu eenmaal in hun dronjen hadden, er meestal op terecht kwamen ook, al had de wens der ouders toen beslissender invloed op de beroepskeuze. Zijn het misschien de strenge toelatings-eisen, die veel jongens bij voorbaat weerhouden omdat zij mis schien alleen op grond van overdreven ge ruchten denken, er niet aan te kunnen voldoen? Het beste is dan toch, eerst eens bij de maatschappij te informeren om er achter te komen welke die eisen precies zijn. In het buitenland is men zeer onder de Indruk van de prestaties der K.L.M. Niet het minst in Engeland, waar het niet best marcheert met de burgerluchtvaart, die in tegenstelling met hgt mooie financiële re sultaat der Nederlandse maatschappij over het jaar 1947 pas weer een groot geldelijk Verlies heeft geboekt. Ik sprak er in Lon den met Engelse collega's over, die deze mislukking betreurden, maar wel zo royaal waren om onomwonden hun bewondering voor de K.L.M. te uiten. Als redenen voor het Britse falen gelden blijkbaar een toe spitsing op de eigen vliegtuigindustrie en onwil om bij de Amerikaanse industrie te open die op een veel groter afzetgebied meer tot stand brengt en het feit dat de opperste leiding technisch gespecialiseerd is jnplaats van het veelzijdige commerciële inzicht te vertegenwoordigen, waarop de leiding van zulk een bedrijf met haar technische advmeurs gebaseerd moet zijn. net laatste motief herinnert aan het geval an zo menig bekwame professor, die als minister een mislukking bleek. In het vooruitzicht van de Westerse Unie, op den duur ongetwijfeld tot sterke in- ransamsatie van het verkeers- fl»r Ho v t ^en'is het Prettig te bedenken dal u'k krachtens haar prestaties komen ongetwijfeld sterk aan bod zal Erepromotie mevrouw Roosevelt Ro^lv0HPror^otie van mevrouw Eleonor den in dpnn?^ 20 April zal geschie- zai ziin nrof omkerk te Utrecht. Promotor Klï m.r: dr- S- van Brakel, hoog- universiteit trpeSsgeuleerdheid aan de rijks' B-oSr ^eCht' Vooraf zal mevrouw Voor ook bot t> - aan een lunch, waar- 00k het Prinselijk Paar is uitgenodigd. Voorrang in Marshallhulp aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Griekenland en Nederland Terwijl de eerste zendingen graan en spek voor Europese landen op weg waren naar de Atlantische havens der Verenigde Staten, vertelde de onderminister van Buitenlandse Zaken Lovett op een persconferentie dat vijf landen voorrang zullen krijgen bü de verschepingen van hulpgoederen, namelijk Frankrijk, Griekenland, Italië, Oostenrijk en Nederland, aangezien deze landen aan het eind zijn van het economisch respijt dat in de vorm van Amerikaanse hulpleveranties is genoten. Washington is thans in afwachting van de „verlanglijstjes" dezer landen, die nauwkeurig moeten opgeven welke, hoeveel en op welke tijd hulpgoederen aan hen moeten worden afgezonden. Zaterdag om 6 uur Nederlandse tijd heeft president Truman de veelomstreden hulpwet van zijn handtekening voorzien tijdens een korte en eenvoudige plechtig heid op het Witte Huis. Truman verklaarde na de ondertekening in tegenwoordigheid van enkele ministers en de leiders van het Congres: „Weinig presidenten zijn in de gelegen heid geweest een wet van zo grote beteke nis te ondertekenen. De ondertekening van deze wet is een zeer belangrijk gebeuren voor de wereld, die naar het voortduren van de vrede streeft. Ik prijs het Congres voor de samenwerking, die het getoond heeft bij de snelle behandeling van deze maatregel. Dat hij aanvaard is, bewijst op treffende manier, hoe een buitenlandse politiek, die door twee partijen gevoerd wordt, kan leiden tot doelmatig handelen. Op nog treffender manier toont dit feit aan, dat snelle en krachtige actie niet, on verenigbaar is met de volledige toepassing van onze democratische regels voor dis cussie en debat. Degenen, die aan de doel matigheid van een democratisch stelsel twijfelen, moeten de les van de bekrach tiging van deze maatregel overdenken. Deze maatregel is Amerika's antwoord op de uitdaging waar tegenover de vrije wereld zich op heden gesteld ziet. Het is misschien het grootste waagstuk van con structieve staatsmanschap, ooit door welke natie dan ook ondernomen". In een korte verklaring van Marshall werd gezegd dat deze handeling „een his torische stap is in de buitenlandse politiek van dit land". Marshall zelf die tien maan den geleden met de suggestie van een Europees herstelprogram voor de dag kwam, was bij de ondertekening niet aan wezig. Hij bevindt zich te Bogota op de Pan-Amerikaanse conferentie. (United Press). Een voorlopige staf zou hedenmorgen op het departement van Buitenlandse Zaken beginnen met het ontwerpen van maatre gelen voor de verscheping der goederen. Na dertig dagen zal deze voorlopige staf vervangen worden door een regeringsbu reau, de „Economie Cooperation Admi nistration". Valse textielpunten kwamen uit België Dezer dagen werden twee autobestuur ders uit Turnhout (België) door de Ne derlandse CCD aan de grens gearresteerd. Zij werden in het bezit gevonden van valse textielpunten, waarvan men ver moedt, dat zij in België worden gedrukt. De gearresteerden, twee Belgen, be stuurden de autobussen, die het geregeld vervoer verzorgen van de Kempische ar beiders naar de Philipsfabrieken te Eind hoven. Het zou hier gaan om 70.000 valse tex tielpunten. De Belgische politie heeft aan de Nederlandse instanties de verzekering gegeven dat zij alles in het werk zal stel len de drukkers der valse punten op te sporen. Nader wordt gemeld, dat meer ar restaties zijn verricht en dat men de in druk heeft op het spoor te zijn van een wijd vertakte handel in valse textiel punten. De president moet nu nog een administra teur benoemen die de leiding van het re geringsbureau zai voeren. In verband met deze functie is het meest genoemd de naam van Paul Hoffman, president-commissaris van de firma, welke de Studebaker auto mobielen produceert. Hoffman is reèds opgetreden als regerings-adviseur inzake buitenlandse handel en internationale we deropbouw. Naar United Press meldt heerst in Ame rikaanse regeringskringen de overtuiging, dat de volgende stap van presidente Tru man zal zijn een verzoek aan het Congres om goedkeuring van een militair leen- en pachtprogramma ten behoeve van de West- Europese Alliantie. Britse conservatieven winnen raadszetels Gisteren zijn in Engeland verkiezingen begonnen voor meer dan 3.000 zetels in meer dan 500 gemeenten. Tot dusverre hebben de conservatieve candidaten vele successen geboekt, voornamelijk ten koste van Labour. Volgens de laatste opgaven hebben de conservatieven 121 zetels gewon nen en er 13 verloren. Labour verwierf er 40 en verloor er 95 en de liberalen ver overden 9 zetels en verloren er 8. De ver kiezingen duren tot heden voort. Communistische actie voor „Nationale welvaart" Het communistische „voorlopig plaatse lijk comité voor nationale welvaart" te Amsterdam heeft in de Apollohal een bij eenkomst gehouden waaraan door 600 ge delegeerden van 30 buurt- en bedrijfs- comités werd deelgenomen. De voorzitter, wethouder L. Seegers, achtte „samenwerking en gemeenschappe lijke strijd onontbeerlijk voor de komende acties tot opheffing van de nood der grote massa van ons volk". „Wij staan aan het begin van een nieuwe periode van ons volksbestaan, waarin strijd zal worden ge voerd voor een betere economische samen leving", zeide spreker. De heer H. Gortzak, voorzitter der Am sterdamse raadsfractie van de CjP.N. ver klaarde in een uitvoerig betoog, dat de Nederlandse regering en de haar steunende partijen met de tot nu toe gevolgde loon- en prijspolitiek niet geslaagd zijn in hun pogingen een beter welvaartspeil voor ons volk te bereiken. „De volksbeweging, die wij willen orga niseren", aldus spreker, „wil een nieuwe kapitalistische oorlog helpen voorkomen door opheldering over alle machinaties te geven en het streven naar lotsverbetering te bevorderen. Hierbij zullen wij alleen van grondwettige middelen gebruik ma ken". Spreker zeide te geloven, dat men.bin nen zeer korte tijd 50.000 personen in Am sterdam voor de volksbeweging zal kunnen winnen. Hij eindigde: „In Amsterdam zal de grondslag worden gelegd voor een Ne derland, dat zelfstandig en welvarend zal zijn en blijven". Tenslotte werd een lijst samengesteld van 43 personen, die de bestuursraad zul len vormen van het „Welvaartscomité Amsterdam". Alle communistische verte genwoordigers in de gemeenteraad hebben daarin zitting. Tevens werd een resolutie aangenomen, waarin de gedelegeerden de noodzaak van het in het leven roepen ener „volksbeweging voor nationale welvaart" onderschrijven. Twintigduizend wapendragers trokken door Rome Verscheidene honderdduizenden ver drongen zich Zondag in de binnenstad van Rome om de parade te zien van twintig duizend man militairen en politie, de grootste demonstratie van gewapende kracht in de Italiaanse hoofdstad sinds het einde van de oorlog. De parade, die om elf uur in de morgen begon, passeerde ook het communistische hoofdkwartier. De regering had deze krachtdemonstra tie bedoeld om aan de communisten de animo te ontnemen eventueel bij de aan staande verkiezingen tot een staatsgreep over te gaan. Tevens was de parade be doeld als een beroep op de vaderlands liefde der Italianen om bij de aanstaande verkiezingen op de niet communistische partijen te stemmen. Bijna alle bewapening, die men bij de parade kon aanschouwen, was van Brits fabrikaat, slechts de tanks van de gemoto riseerde regimenten waren van Ameri kaanse makelij. (United Press). Het woord is aan Ortega y Gasset: Leven immers is iets bepaalds te doen hebben het is een taak vervullen en naarmate wij ons bestaan minder dienstbaar maken, ontnemen wij er inhoud aan. Redders en burgemeester worden onderscheiden Aan de bemanning van de motorredding boot rNeeltje Jacoba" van de Noord- en Zuidhollandse Redding-Maatschappij zul len op Woensdag 7 April onderscheidingen worden uitgereikt voor de redding van de opvarenden van het Deense stoomschip „Lotte Skou", dat op 9 Februari voor de Nederlandse kust is vergaan. De uitreiking van de onderscheidingen geschiedt in hotel „Augusta" te IJmuiden, waar tevens de gouden De Ruyterplaquette aan de burge meester van Velsen zal worden over handigd. Montgomery zal met Sokolofski dineren Amerikanen treffen tegenmaatregelen in Potsdam Het Britse militaire bestuur in Duitsland en het Londense departement van Buiten landse Zaken hebben verklaringen afge legd, waarin de toestand te Berlijn en aan de zönegrenzen wordt geanalyseerd.Hieruit zou moeten blijken, dat de situatie door tendentieuze berichtgeving oorspronkelijk ernstiger zou zijn afgeschilderd dan door de feiten verantwoord was. De plaatsvervan gend militair gouverneur-generaal-majoor Brownjohn heeft daarover zijn ontstemming betuigd. Hij deelde mede dat het gedocu menteerde goederenvervoer van en naar Berlijn geen hinder ondervindt en dat de Russen alleen inzage eisen van passen in militaire en personentreinen. De Britten willen dit toestaan, doch zij kunnen niet toelaten dat de Russen daarbij in de treinen komen. Het departement van Buitenlandse Zaken te Londen heeft medegedeeld, dat volgens uit Berlijn ontvangen officiële berichten het leven aldaar zijn gewone gang gaat, met uitzondering van het ophouden van mili taire treinen. De andere treinen rijden nor maal en het verkeer langs de weg vindt regelmatig voortgang in twee richtingen. Het militair bestuursbureau (Kommanda- tura) functioneert naar gewoonte, aldus de mededeling. Verder is nog verklaard, dat, in tegen stelling met andersluidende berichten, de Sovjet-Russen niet geweigerd hebben deel te nemen aan de werkzaamheden van sub- Amerikaanse tommy-guns zetten kracht bij aan de tegenmaatregelen, die de Ame rikanen in Berlijn hebben getroffen als antwoord op de Russische contrölemanie. De voornaamste weg naar het Russische hoofdkwartier in Potsdam is door Amerikaanse soldaten geblokkeerd, die alle voertuigen scherp controleren. Minister Vos bewondert IJmuidens herstel „Ik kende het visserijbedrijf tot nu toe slechts van papier, maar waar ik thans IJmuiden uit eigen beschouwing en meer dan oppervlakkig gezien heb, heb ik de indruk gekregen, dat er hard en in een goede geest gewerkt wordt. Vooral het tempo van de visafslag en de technische outillage van de hallen hebben mijn be wondering". Dit verklaarde minister Vos ons van morgen, nadat hij ruim anderhalf uur door de heer C. Oud, de directeur van het Staats vissershavenbedrijf en een aantal andere officiële vertegenwoordigers langs haven en bedrijf was geleid. Na een kijkje genomen te hebben bij het vislossen, dat de minister met een gemoedelijk „dat heb ik wel eens gezien, maar niet zo snel" commentarieerde, informeerde hij, hoe de verhouding was tussen de havens als Kat wijk, Scheveningen en IJmuiden wat de visaanvoer betreft. De nieuwbouw van hal B en de verdere werkzaamheden op de kop van de vissers haven hadden de onverdeelde aandacht van»de minister en toen hij hoorde, dat in Mei de kap over dit massale nieuwe hal- complex komt, stale hij zijn bewondering niet onder stoelen of banken. Een bezoek aan de voormalige duik bootbunker waar eveneens tekening in be gint te komen wat betreft de ombouw tot haring opslagplaats en koelruimte besloot deze officieuze visite, waarmea ir. H. Vos. de minister van Verkeer en Waterstaat IJmuiden vereerde. commissies van het militair bestuursbureau, doch voorgesteld hebben, op grond van te kort aan personeel, het aantal sub-commis sies van 19 tot 10 terug te brengen. Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, is in een speciale trein uit Herford naar Berlijn vertrokken. Arthur Henderson, Brits minister voor Luchtvaart, is met dezelfde trein uit Han nover vertrokken. De speciale militaire trein werd slechts twee minuten op het grensstation te Ma- riënborn opgehouden. Sovjet-beambten hebben niet getracht de papieren te onder zoeken. Het was de eerste trein, die de zönegrens in de richting van Bex'lijn pas seerde sinds de Britten het treinverkeer naar Berlijn de vorige week afgelast hebben. Diner met politiek dessert Veldmaarschalk Montgomery zal Dinsdag dineren met de Russische militaire gouver neur in Berlijn Sokolofski. De Rus heeft pas Zondagavond de uitnodiging van Mont gomery, die reeds ,een week geleden werd verzonden, beantwoord met een aanvaar ding. Ook generaal Dratvïn, de plaatsver vanger van Sokolofski, zal aanzitten. Het diner wordt gehouden in de ambtswoning van generaal sir Brian Robertson, de En gelse militaire gouverneur. Men neemt aan, dat de laatste moeilijkheden tussen de ge allieerden een onderwerp van bespreking zullen vormen. Intussen hebben de Russen zich per brief bereid verklaard toelichtin gen te geven op hun controle-maatregelen en verdere détails te bespreken. Er is nog niets bekend over het antwoord van Britse en Amerikaanse zijde op dit Russische aan bod. De Amerikanen hebben Zaterdagmiddag représaillemaatregelen tegen de Russen ge nomen in Berlijn. Zij hebben een tijdelijke controlepost ingericht op een voorname verkeersweg te Potsdam, waar de Sovjets gebruik van maken om hun hoofdkwartier te bereiken. (Zie foto.) Later op de dag werd deze „speldeprik-post" opgeheven. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Frankfort heeft bekend ge maakt, dat de speciale vrachtvluchten naar Berlijn gestaakt worden, „nu het weer aan goederentreinen gelukt is er doorheen te komen." Passagiers zullen nog per vliegtuig naar Berlijn moeten gaan, daar er nog geen overeenstemming is bereikt over passagiers treinen. Veiligheidsmaatregelen in Frankrijk In Frankrijk zullen 54 „beveiligingseen heden" worden gevormd, die de politie behulpzaam zullen zijn bij de handhaving van orde en veiligheid, zo wordt officieel meegedeeld. Deze voorzorgsmaatregel is genomen, zo neemt men aan, in verband met drei gende stakingen in de komende zomer. De eenheden zullen worden gebruikt voor de bewaking van vliegvelden, havens, spoorwegen en grenzen. Zij zullen door een gemeenschappelijk hoofdkwartier wor den geleid. De bekendmaking van de nieuwe be veiligingsmaatregel valt samen met een verklaring van de minister van Binnen landse Zaken Jules Moch dat hij „de orde in de republiek zou handhaven, van welke zijde zij ook zou worden bedreigd". De Franse minister van Binnenlandse Zaken heeft verder de communisten ge waarschuwd, dat krachtige maatregelen tegen hem'zouden worden genomen als zij een nieuwe serie stakingen zouden ont ketenen. x Jules Moch, de Franse minister van Binnenlandse Zaken, heeft te Montpellier verklaard, dat de Franse regering gekant is tegen het houden van algemeene ver kiezingen op het ogenblik. Mr. Zaayer: Het Nederlandse volk beschouwt hem als de grootste oorlogsmisdadiger99 De procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag, mr. J. Zaayer, heeft Zaterdag na een uitvoerig requisitoir tegen Rauter de doodstraf geëist. Mr. Zaayer achtte het gehele Duitse volk schuldig aan de ellende, welke tijdens de bezetting over Nederland gekomen is, maar in Rauter zag hij de man, die in Himmlers geest de Duitsers hier heeft aangespoord en bezield. De procureur-fiscaal vroeg na het uit spreken van de eis het hof recht te doen aan hen, die in de strijd voor de Nederlandse onafhankelijkheid gevallen zijn. Na de eis kreeg de toegevoegde verdediger mr. K. van Rijckevorsel het woord. Hij bestreed de bevoegdheid van het gerechtshof, onder andere op grond van het Verdrag van Genève van 27 Juli 1929 betreffende de be handeling van krijgsgevangenen. Naar zijn mening had Rauter krachterts dit verdrag berecht moeten worden door het Hoog Militair Gerechtshof, dat hem niet meer dan drie jaar gevange nisstraf had kunnen opleggen. Volgens pleiter stond de zaak er voor Rauter veel beter voor dan voor de Duitse generaals, die de bezette Balkan hebben bestuurd en door het Amerikaanse tribu naal te Neurenberg, zijn berecht. Niet slechts, omdat daar tengevolge van repré sailles duizenden mensen zijn gedood en hier tientallen, doch vooral, omdat namens onze regering met de vijand overeenkom sten zijn gesloten bij de capitulatie op 15 Mei 1940, bij welke overeenkomsten on der meer onzerzijds de verplichting is aanvaard, om onvoorwaardelijk orde en rust te bewaren en waarbij voorts de in stelling van een Duits bestuur hier te lan de is erkend. Het is een reeds uit de grijze oudheid stammende rechtsregel, dat met de vijand als zodanig gesloten overeenkom sten op de meest nauwgezette wijze beho ren te worden nageleefd, aldus pleiter. Reeds door het optreden van Radio Oranje van Juli 1940 af zijn deze overeenkomsten voortdurend onzerzijds geschonden, zei de verdediger. Van April 1942 af werden voorts via het „England-Spiel" opdrachten tot moordaanslagen en daden van gewa pend geweld aan de vijand bekend, van die tijd af begonnen reeds de wapen-„drop- pings" van Engeland uit. In totaal zijn 40.000 machinewapenen, waarbij geluid loos schietende pistolen, „gedropped". „Het is niet te verwonderen", zo zei mr. Van Rijckevorsel, „dat in deze chaos de vijand uit zucht tot zelfbehoud slechts door afschrikwekkende vergeldingsmaat regelen de orde en rust in het bezette ge bied kon bewaren. Men kan een bezet ge bied, waarvan 99 pet. anti is, niet anders dan met dergelijke maatregelen in be dwang houden. Éen Nederlandse generaal zou in gelijke omstandigheden hetzelfde hebben gedaan". „Het breken van de overeenkomsten is volgens het bestaande internationale en Nederlands recht een daad van verregaan de laagheid en oneerlijkheid, waarop bij ons artikel 93 Wetboek van Militair Straf recht de doodstraf is gesteld", aldus mr. Van Rijckevorsel. Een onbevangen en onpartijdige beoor deling was volgens pleiter een psycholo gische onmogelijkheid voor een Nederlands rechtscollege, al was pleiter er van over tuigd, dat dit met de beste bedoelingen is bezield. De eerste twee punten der tenlasteleg ging,- de Jodenvervolging en de „arbeids inzet", zijn van geheel andere aard dan de vijf andere punten, die het beleid door af schrikkende vergeldingsmaatregelen in hielden, welk beleid, aldus pleiter, uiter aard door de vijand niet is gewild, doch dat volgens hem door schending van met de vijand als zodanig gesloten overeen komsten is uitgelokt. Rauters laatste woord. Rauter kreeg hierna gelegenheid een slot woord te spreken. Hij begon met excuses aan te bieden voor het geval hij onbehoorlijk mocht zijn Opgetreden. Hij verklaarde, dat het niet in zijn bedoeling gelegen had de naam van H.M. de Koningin en die van het Huis van Oranje bij dit proces te betrekken. Daar voor achtte hij beiden te hoog, zei hij. Rauter verklaarde als Duitse generaal de bevoegdheid van het Hof niet te kunnen erkennen. Voorts zeide hij. dat na de capi tulatie de Duitse macht de enige legale macht was. Zodra de Nederlandse regering in Londen zich hier niet meer aan hield, beging zij een oorlogsmisdaad. Een beroep op het volkenrecht moest door de bezet tingsmacht verworpen worden wanneer de bevolking zich zelf daar ook niet aan hield. Rauter sprak vervolgens over het ver zet, waarvan hij door het „England-Spiel" zeer goed op de hoogte beweerde te zijn. Uit .de meldingen van de geheime zenders was gebleken dat van Engeland uit door lopend acties georganiseerd werden, welke in strijd waren met het internationale recht. Deze acties namen zo grote omvang aan, dat de Duitsers deze niet meer met het normale politieapparaat konden onder drukken. Hij verklaarde vervolgens dat hij niet voor eigen zaak sprak. De executie kon voor zijn „zusammengeschossen" lichaam slechts een pijnloze dood betekenen. Hij sprak, zo zei hij, voor de kameraden, die onder hem gediend hadden, om hen en hun familie te rechtvaardigen. Rauter vroeg het Hof kennis te ae»eaA van de daden van Duitse generaals in de Balkan. Daar waren tienduizenden gijze laars als représaille neergeschoten, maar de generaals die daartoe bevelen gegeven had den, werden tot gevangenisstraf van zeven jaar veroordeeld te Neurenberg^ Dat hij 15 communisten na sabotagedaden had laten doodschieten, was nodig volgens Rauter, omdat de communisten behalve over da schade die aan Duitsland werd toegebracht, zich ook verheugden over het doodschieten van Nederlandse gijzelaars. Dat hadden de gearresteerde communisten in Rotterdam hem verteld. Rauter verklaarde, dat hij er bij Von Wühlisch op had moeten aandringen ora gijzelaars te fusilleren voor de aanslag op een-Duitse onderofficier, omdat er later in dergelijke gevallen veel harder zou opge treden zijn wanneer hij niet direct in het begin strenge maatregelen had genomen. Als voorbeeld daarvan noemde hij Putten. Hij had toen tien „Todeskandidaten" wil len laten neerschieten, maar die waren toen niet aanwezig „Helaas, want dan was het drama van Putten nooit zo erg gewor den." Tenslotte zei Rauter dat hij dagen en nachten er over nagedacht had of hij door wat hij gedaan had een oorlogsmisdadiger geworden was. Hij was echter tot de vaste overtuiging gekomen, dat hij geen „Ver- brecher" was. Hij meende dat hij en zijn kameraden voor zover zij in zijn lijn ge handeld hadden op grond van het inter nationale recht nooit ter dood veroordeeld konden worden. Om echter voor de bele diging, het Nederlandse volk tijdens de be zetting aangedaan, genoegdoening te geven vroeg hij Zich ter beschikking van de Ne derlandse regering te mogen stellen om door zijn dood de haat tussen het Neder landse volk en het Duitse volk op te hef fen. „God behoede Nederland in de komende jaren," zo besloot hij. Repliek van mr. Zaayer, Daarop kreeg mr. J. Zaayer, de procu reur-fiscaal, nog het woord. Hij dankte Ruater voor de correcte manier waarop deze zijn verdediging gevoerd had en wendde zich daarna tot het publiek om te verklaren, dat de artikelen van de capitulatie-overeenkomst in Nederland alleen in de overgangstijd tussen het neerleggen van de wapenen en het weer op gang komen van het overheidsapparaat van kracht waren. Hiertegen nam echter de verdediger mr. K. van Rijckevorsel stel ling. Hij betoogde dat een capitulatie overeenkomst niet aldus geïnterpreteerd mocht worden en meende dat Rauter zich wel degelijk mocht beroepen op de conse quenties, die uit de capitulatie voortvloei den. De president deelde mede, dat Donder dag 15 April uitspraak zal worden gedaan. Hij voegde er echter aan toe, dat de vol ledige uitspraak wellicht eerst over vier weken zou volgen. Passagierslijst „Sibajak" Op onze bureaux ligt ter inzage een passagierslijst van het m.s. „Sibajak", dat op 24 Maart uit Batavia is vertrok ken en op 18 April in Rotterdam wordt verwacht. Heden radiorede van minister Lieflinck De minister van Financiën prof. mr. P. Lieflinck zal hedenavond ter gelegenheid van de ondertekening van het plan- Marshall om 20.05 uur over beide zenders een radiorede uitspreken. STAKING IN BRITSE AUTO-INDUSTRIE Op twee April hebben meer dan twintig duizend arbeiders, werkzaam in de Engelse automobiel-industrie het werk neergelegd, waarmee de eerste stakingsdemonstratie tegen de regeringspolitiek met betrekking tot de loonstop werd gegeven. MORGEN WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk wind uit uiteenlopende richtingen. Zwaar bewolkt met regen. Later matige; tijdelijk krachtige naar West of Noordwest draaiende wind. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide regen- of hagelbuien. Weinig verandering van temperatuur. 6 April: Zon op 6.04 uur, onder 19.22 uur Maan op 5.39 uur. onder 15.51 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1