^enJfkreauzalvan 1 Mei af proberen Velsen's verenigingsleven te steunen Visserij-varia J BOEKEN bh VAN DORP Het IJselmeer levert thans nog veel vis f I3DAG APRIL 1948 IJMUIDER COURANT TEGEN „VOLLE" AVONDEN EN LEGE ZALEN en een U kent sinds jaar en das het ook v'kt fél, avond samenvallende euve' n? amusements-bijeenkom- vergaderin.e" I, de pubijeke be dt" ïinto'n geval door de verschil- „gedeeld" moet worden. enjee malen zijn er schuchtere "ts,i „Joaed om hieraan een einde pogingen ge centraal contactorgaan, 1,0 in onderling overleg naar een ,,ar Tvan genoemd euvel kon zoeken, ,pI°Büf dusver zonder tastbaar resultaat. W» "„Stel, Verbond in Velsen heeft »lHuS de koe bij de horens gevat centraal agendabureau ingesteld, bestoren der deelnemende ver- "we'n ver van te voren hun avonden „„raven opdat er een overzicht toM kan worden van de plannen gïavond. De aankondigingen wor- fiftcct in een agenda, genoteerd en den„li kunnen de diverse besturen er Sn? zodat de eventueel nog 5 dagen van te voren overzien kun- *tS» is b dit opzicht voorgegaan VIls-n heeft er ongetwijfeld goed aan- het voorbeeld na te volgen, al is Sft voorlopig op bescheidener basis m de nabuurgemeente, waar bmnen- K„ gedrukte agenda de verenigingen pSte zal staan, maar waar het thans "oi1e°wzët0ran het centraal agenda- k„«u te doen slagen, zullen zoveel mo- Eelijk verenigingen schriftelijk of tele- Eth aan het contactadres hun plannen allerlei gebied moeten openbaren en m de zijde van het Humanistisch Ver- d is voorgesteld de heer D. Zalm, Ver ten van Themaatlaan 2 in Velsen (tele- 4455), waar doorlopend iemand be- schikbaar is, als „contactman" aan te stel- De enige onkosten, die uit het aan houden van adres en agenda voortvloeien men gedekt worden met een jaarlijkse bijdrage van I 1 per deelnemende vereni- ,i, a wat er dan nog overbluft, kan Sr een volgend jaar worden overge zien wil liefst op 1 Mei starten, mits er voldoende belangstelling voor een agenda (,i boven omschreven bestaat en dan is bel afwachten, hoe de reacties van het verenigingsleven zullen zijn. Uit het bestuur van het Humanistisch Verbond werd ons de verzekering gegeven, dat in dit geval alle bestaande partij- of Het echtpaar Blok iert feest Vuurtorenwacht in mobilisatietijd Vriendelijk schijnt de lentezon in de temer van het huis aan de Braamstraat, moeder J. Blok-van der Zwaard, de bruid van 76 en vader E. Blok, de bruide gom van 82 in deze dagen tallozen ont vangen, die hen geluk komen wensen met hun 55-jarig huwelijksfeest. „In Aalsmeer zijn we getrouwd en daar had mijn man een schoenmakersbedrijf", zegt mevrouw Blok, „maar we wonen al 46 jaar in IJmuiden. We hebben het altijd goed kunnen vinden en ons huis was steeds [volmensen". Vier kinderen, drie meisjes en een zoon, de laatste is helaas overleden, hebben van de ouderlijke zorgen genoten en in de oor log is een schoonzoon heengegaan, „maar", zo zegt de bruid, „we hebben gezamenlijk de lasten en de lusten van het leven ge dragen". Dan steekt de heer Blok van wal en uit zijn verhaal blijkt dat hij in de mobilisatie van 1914 tot 1918 dienst heeft gedaan als .torenwachter op de vuurtoren. Menig avontuur heeft hij daar beleefd in die tijd, toen er van electriciteit bij het draailicht nog geen sprake was. Met de hand werd het mechaniek een aantal slagen opgedraaid en de wachter had ter dege op te letten wanneer hij bij moest draaien..Eens bij een hevig onweer doeg de bliksem in de installatie en was de heer Blok genoodzaakt enige uren het toestel met de handen in beweging te hou den, want geen schip mocht ook maar een ogenblik het flitslicht missen. Na de wapenstilstand is de heer Blok toen overgegaan naar de „centrale op het eiland". Tussen de bedrijven door bleef hij ech- ter zijn oude ambacht trouw en menigeen h Aennnert zich nog de man met de honden- - de P°lrïer de boerderijen be- zocht om materiaal ter reparatie op te •7; 1 halen. De gouden bruiloft heeft het echtpaar Tn 6 j^diPSstijd in Drachten gevierd, ic!,ar .eri ziin weer in IJmuiden éi Var/ ,z^n en de bruid heeft zelfs een eel verslag van de gebeurtenissen gedu- jjwe die 5a jaar op schrift gesteld. Een wstonsch document voor het nageslacht! «Gezellig Samenzijn" damde r!^!JirtSla| der onderlinge competitie van hur?R u enZijn" luidt: H- Aarden- El' f'V,er/~0; W' J" Gomes-J. Lich- S SI de Boei'-F. Dukel 2—0; £Ï3®eets l~V' F- Dukel-J. Hei- l lS'F- v- Dok 2—0; J- Speet- 1-1' P m6-' J- Jonker-P. Heilig LichtenH=v?ug")V' Gomes afgebroken; H. «cntendahl-H. de Boer 0—2. orgelconcert in „christelijke belangen". le&voir tol?0 avonds in het IJmuidpn cbnstelijke Belangen te orgelbesnoiinpr heer A' Verschoor een i A- Los vprm p^even worden. De heer king, s violist zijn medewer- Agenda voor Velsen ra IJmuiden «Mft^°XDAG APR«- Itt van Onderwijs Spreekuur Wethou- "Festival" Kinderoperette B«ttJfc!S2DAG 8 APEIL- \v.i!ls»Mia!e zE preekuur Wethou" °M-KatliUUve;Wr ,ust de mummie?" richtingsverschillen op zij gezet zijn, om dat het er slechts om gaat, de chaos, die nog vaak het Velser verenigingsleven ken merkt, ten dienste der diverse oprganisa- ties weg te nemen. Wanneer er dan ook een andere groepering mocht zijn, die een beter agenda-inzicht meent te hebben, om trent een regeling, zal dit meer dan wel kom zijn. Tenslotte zou het wenselijk zijn, dat werkelijk alle instellingen hun medewer king aan het agenda-bureau verleenden, omdat alleen een complete agenda werke lijk haar nut voor het gemeentelijk ver enigingsleven kan hebben. MARKTBERICHT 6 April 1948 Visprijzen. Tarbot I 1,951,90; gr. tong 2,152,10; md. tong 2.602,30; kl.md. tong 2,80—2,60; kl. tong I 2,50-2,40; kl. tong II 2,15. alles per 1 kg. Tarbot II 92; tarbot III 98; wolf 66—57,50; poontjes 11,50—10; griet 67; bot 37,50—31, alles per 50 kg. Besommingen. E 369 f1088; SCH 7 f5097; IJM 204 f3710; IJM 213 f 472; IJM 249 f288; IJM 343 f200; IJM 202 f33; IJM 318 f208; UK 114 f206; UK 47 f97; VD 9 494; KW 72 f592; UK 15 f146. Visaanvoer. 20 kisten tarbot en tong; 175 ksiten schol; 45 kisten bot; 20 kisten wijting; 15 kisten haring; 25 kisten kabeljauw; 25 kisten poontjes; 40 kisten diversen; 40 kisten schar. Totaal 405 kisten. HARMONIE EN DECLAMATIE. Zaterdagavond 10 April geeft de IJmui- der Harmonie in het Patronaatsgebouw een .uitvoering van enige Nederlandse en uit heemse werken. Onder meer worden de Ouverture Tervaete van L. Gasia en een selectie van Verdi in de bewerking van Kessels ten gehore gebracht en voorts de beroemde „Persian Market" van Ketelbey. Ter opluistering is Willem van Capellen uitgenodigd zijn medewerking aan het programma te verlenen. Hij zal een aantal schetsen voordragen. SHELL WIL BENZINEPOMP OP HOOGOVENTERREIN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Shell Nederland N.V., om vergunriing tot het op richten van een benzinepomp-installatie, bestaande uit een ondergrondse benzine- bewaarplaats met een inhoud van '6000 liter met een daaraan verbonden "boven grondse handpomp, op het fabrieksterrein van het Hoogovenbedrijf. Velsen Voorlopig programma van de onthullingsplechtigheid op 5 Mei De dag van de onthulling van het Mo nument nadert snel. Gisteren is een begin gemaakt met het gereed maken van het voetstuk en hebben de nagelaten betrek kingen yan hen die vielen de uitnodiging ontvangen om zich in de middag van de 5e-Mei naar het Patronaat te begeven, waar biirgemeester mr. M. M. Kwint, als hoofd van de gemeente en de voorzitter van het comité, de heer C. Spoor hen zullen ont vangen. Reeds in de morgen worden in het Pa tronaatsgebouw de nodige voorbereidingen getroffen voor de broodmaaltijd, die de van buiten de gemeente komende genodigden wordt aangeboden. •Ook zullen de kransleggers zich daar ver-zamelen. Het plan bestaat de kinderen van de klassen 5, 6 en 7 der scholen op te stellen op het terrein van de Rijks H.B.S., van waar zij om kwart over vijf onder geleide naar dè voor hen bestemde plaats op het afgezette terrein van het monument zullen marcheren. Daar zal waarschijnlijk, zo luidt het voorlopig programma, 't zangkoor om half zes het „Beati mortui" inzetten, vijf minu ten later spreekt de heer Spoor een openingswoord en draagt hij namens het comité het monument over aan de ge meente Velsen. Burgemeester Kwint aan vaardt het gebodene en houdt een toe spraak. Dan, te zes uur, heeft de plechtige onthulling plaats, waarna een harmonie corps het Wilhelmus inzet. De comité-voor zitter houdt een korte herdenkingsrede, het zangkoor zingt Valerius' Wilt heden nu treden, dan volgt te half zeven de krans- legging, waarbij treurmuziek ten gehore wordt gebracht. Om kwart voor zeven neemt het défilé een aanvang. Ten overvloede zij vermeld dat er stap pen worden ondernomen om de schoolkin deren uit Santpoort per extra-trein naar het station Velsen-IJmuiden-Oost te ver voeren. Op 6 Mei zal aan alle leerlingen van de scholen een herinneringskaart wor den uitgereikt. Zelf meemaken. De officier van ge zondheid in een Engelse vissershaven gaat op dienstreis met een trawler, om het be drijf eens van nabij mee te maken. Moest wat meer voorkomen van officiële perso nages. Madagascar hervormt. De visserij van Madagascar gaat nog altijd haar eeuwen oude gangetje en om hier een moderne verandering in te brengen, is er op het eiland een Franse maatschappij opgericht. Ook daar weinig. De aanvoeren in Liverpool, Aberdeen, de Shetland eilanden, Fleetwood en North Shields zijn beschei den. Grimsby kreeg wat IJsland-boten, die een flinke voorraad aanbrachten. Knaap. Een werf in Aberdeen heeft een order gekregen voor de bouw van de grootste Britse dieseltrawler (178 voet lang wordt hij). Kans voor de jonkies. In'Amerika is met enig officieel vertoon een nieuw soort garnalennet aangekondigd, waarvoor de zogenaamde „zak" van hard en zacht ma teriaal door elkaar gebruikt wordt, opdat de jonge vis gemakkelijk kan ontsnappen en de garnaal blijft hangen. Aan de opvarenden van verschillende trawlers werd verzocht er op te rekenen, dat het mogelijk zou kunnen worden, dat er twee reizen achter elkaar naar Engeland worden gemaakt. Uit de vaart. De trawlers Schoorl en Hercules zijn voorlopig voor reparaties uit de vaart genomen. Weer garnalen. Door het goede weer van de laatste twee dagen hebben een van de laatste twee dagen heeft een vijf-tal kleine dag-kustvissers de garnalen visserij weer uitgeoefend. Voor de ge kookte garnalen werd de maximumprijs betaald. Naar zee. Door het uitstekende vis- weer is de gehele kustvloot naar zee ver trokken. Volgens visserijberichten is er goede visserij. Verzoek om meer spatie bij de trein-aansluiting in IJmuiden-Oost Het bestuur van IJmuidens Bloei heeft zich tot de directie der Neder landse Spoorwegen in Utrecht gewend met het verzoek om meer tijdsruimte tussen de treinen naar Uitgeest en de stoptrein van IJmuiden-Oost naar IJmuiden te willen bewerkstelligen, een vraag, die zeker niet overbodig is. Het komt meermalen voor, dat reizi gers, die niet met de krappe aanslui ting op het station IJmuiden-Oost op de hoogte, zijn, de trein naar IJmuiden missen. Santpoort SCHAAKCLUB „SANTPOORT". De uitslagen van het tournooi ifi de beker-competitie van de Schaakclub „Sant poort" waren: Groep I; Pelsdr. M, de Groot 10, HaanappelGordijn 01, HeckerBilder Sr. 01, RolSchuurman Jr. 01. Groep II: NederlofBaljet 01, Vulling •Bilder Jr. V2x/2. Groep III: WennisLeijsma 01, Win tersVan Dijk 10. Beverwijk „VOORUIT IN DE AETHER" VOOR R. W. N. Dinsdagavond' werd in de balzaal van het Kennemer Theater aan de Zeestraat een cabaretavond gegeven door het gezelschap van het Radio Werkènd Nederland-cabaret „Vooruit in de aether". De heer Helden, voorzitter van de R.W.N. te Beverwijk, opende de avond en de spe lers zetten hun beste beentje voor, maar Flip en Tonny, met hun liedjes en „leu gentjes" oogstten wel het grootste succes. In de pauze werd het woord gevoerd door de heer Tollenaar uit Amsterdam. Deze sprak over de „moeilijkheden" welke nog te overwinnen zijn vooraleer de communis ten werkelijk hun stem in de aether kun nen laten klinken. Voor Baby-uitzetten naar Van Weert Anegang vo°' de BabV (Adv.) Meer overleg geboden! Zaterdag drie culturele programma's tegelijk Het komt ons .voor, dat het overleg tussen de organisatoren van de pro gramma's welke Donderdagavond in Beverwijk ten tonele zullen worden gebracht, nihil 'is. Naast het H.O.V.-concert, in het K.S.A.- gebouw, door Hoogovenstaten georgani seerd, brengen de samenwerkende groepen in het Luxor Theater nogmaals het gezel schap „Bouber" met „De zaak A.D." op de planken en in het Kennemer Theater wordt de film „Toendra" onder auspiciën van de sociale afdeling van de Hoogovens gedraaid. Het meeste bevreemdt ons het samenval len van het H.O.V.-concert en de film „Toendra", welke beide voor het grootste deel voor het Hoogovenpersoneel bestemd zijn, alhoewel het samenvallen van twee culturele programma's als dat van de H.O. V. en „De zaak A.D." ook niet wenselijk is. Het is te hopen dat de commissie, welke beoogt voor Beverwijk een programma orgaan in te stellen, voor het nieuwe sei zoen daarin mag slagen en dat zij tevens in staat zal zijn het samenvallen van wer kelijk goede avonden tegen te gaan. Het Masker bracht: Het begon in 'n gracht De toneelgroep „Het Masker" van de K.A.B. afdeling Beverwijk bracht Dinsdag avond in het K.S.A.-gebouw in de Peper straat èen opvoering, die geopend werd door de heer Boon, voorzitter. Deze deed een beroep op alle aanwezigen voor de „Hulp in Nood"-actie. Het blijspel „Het begon in 'n gracht" van Wim Dumont werd op voortreffelijke wijze ten tonele gebracht en gaf het publiek een avond van ongekende vrolijkheid. Vooral de heer A. v. d. Plas als „Frederïk Katoen" kreeg vele lachers op zijn hand. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 15 en 18 uur en Za terdags tussen 18 en 2.1 uur inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voor werpen: een zilveren kettinkje met kruisje, stofbril, jongensbroekje, een moer van een auto, ring met sleutels, gouden oorbel, schaal van weegschaal, bollensteker, pols horloge, een bon werkkleding, bivakmuts, portemonnaie met inhoud, vulpotlood, al- pin omuts, bankbiljet, muntbiljet, dames- want en -dameshandschoen. Verder-werd aangetroffen een hazewind hond. VERGADERING „KENNEMER PLUIMVEE VERENIGING". In hotel „Parkzicht" hoek Zeestraat werd Dinsdagavond een vergadering belegd door de „Kennemer Pluimvee Vereniging" dié geopend werd door de voorzitter de heer K. J. Vessies. Voor de functie van bestuurslid werd ge kozen de heer C. van Eerden, daar de heer H. J. Wisman bedankt heeft. Voorts werd er gesproken over de ko mende zomert'entoonstelling, welke de mensen een overzicht zal geven van het houden en fokken van pluimvee. Ook zal er collectief deelgenomen worden aan de tentoonstelling Ornithophilia te Utrecht. Na .de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. voor WOENSDAG 7 APRIL. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Dis- tens". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: j,Dr. Jekyll en Mr. Hyde". De Pont, 8 uur: „Calcutta". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Ar senicum en Oude Kant". Kennemer Theater, 8 uur: E.V.C. Open bare Vergadering.. Commissie van Bijstand in Suriname In Paramaribo is een College van Bij stand voor "Suriname benoemd. Het ïs als volgt samengesteld: A. J. May (forma teur): algemene zaken en openbare wer ken; mr. dr. J. C. de Miranda: justitie en onderwijs; E. Th. L. Waller: landbouw; W. G. Smit:' financiën; H. Hajary: sociale zaken; A. W. Brakke: handel. De leden zijn allen partijloos. Amnestie aan Sanches c.s. Gouverneur Brons heeft wegens de gro tere staatkundige onafhankelijkheid van Suriname, amnestie verleend aan Simon Sanches en de vijf militairen, die onlangs werden veroordeeld wegens samenzwering tegen het gouvernement. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: D. G- C. de Jong, directeur ener bloemiste rij en bloemenhandelszaak, wonende te Aals meer, Aalsmeerderdlijk 323. Rechter-Commis- saris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mevr. mr. J. F. M. Schellens—Charbo, advocate en pro cureur te Aalsmeer. Wegens gebrek aên actief werd opgeheven het faillissement van: Nelly Helena Vink, echtgen. Z. Weening, drogiste, wonende te Haarlem Potgieterstraat 55: benevens het faillissement van: Gerrit Jonker, poelier, wo nende te Oostzaan, Zuideinde A 286. Maar de verdere inpoldering iverpt het vissers-probleem weer op Soms is het of de natuur er op uit is de spot te drijven met menselijke bemoeiin gen op haar terrein. Toen in 1933 mensenhanden door de af sluitdijk van de Zuiderzee het IJselmeer maakten, werd de Zuiderzee-Steunwet van Kracht om de arme vissers de overgang naar een ander bedrijf of naar de rust van de oude dag gemakkelijker te maken. Maar in 1947 werd in dat arme IJselmeer ruim 11 millioen kg vis en paling gevangen, met een record-opbrengst van rond 17 millioen gulden, waar het beste ansjovis-jaar van vóór de afsluiting zelfs niet bij halen kon. ook al houdt men er rekening mee dat die 17 millioen guldens maar na-oorlogse Lief- tinck-guldens zijn. Vroeger hadden de diverse inspecteurs van de directe belastingen geen belangstel ling voor Zuiderzeevissers, want die waren toch arm. De haring die ze vingen was wel zeer in trek, maar bracht niet meer dan een paar centen de mand op. En met de ansjo vis was het halen en brengen. Alleen om de Zuid werd wat paling gevangen. En dan was er de befaamde springlevende Zuider zeebot. Maar de marktverhoudingen waren in die dagen zó, dat menig gemeentebestuur peinsde over een vismeelfabriek om daarin het product te verwerken. Armoe was troef en geen sociaal-econoom treurde om het verlies van de Zuiderzee als viswater. Om de visserij zo goed en zo kwaad als het gaan zou te behouden, werd er o.a. snoekbaars gepoot. In 1937 bracht de Enk- huizer botter EH 40 de eerste aan de markt. De man wist eigenlijk niet goed wat snoek baars was en van een minimum-maat had hij helemaal niet gehoord. Bij die eerste 2000 pond was nogal wat ondermaatse. Prompt kreeg hij een proces-verbaal. En aan de markt was niemand die ze wilde kopen. Tenslotte gingen ze voor een appel en een ei weg. De boete was hoger dan de opbrengst. Het was een slecht visserijtje. 5700 pond was in 1937 de totale aanvoer in Enkhuizen. De opbrengst 837, gemiddeld 14 cent het pond, want rond de Zuiderzee wordt nog met ponden gerekend. Maar toen ontdekte een uitgeslapen handelaar dat Polen wegliep met snoekbaars en in 1939 werd in Enkhuizen 959.000 pond aan gevoerd voor een marktwaarde van 94.000 wat neerkomt op nog geen 10 cent het pond. In 1947 werd volgens het C.B.S. in alle aanvoerhavens langs het IJselmeer ruim een millioen kg ter markt gebracht voor rond een millioen gulden aan waarde. In tien jaar tijd is de prijs van 28 op 100 cent per kg gekomen. En de visser lacht. Zodra de paling in de grond gekropen of wegge trokken is, omstreeks September-October, dan vormen twee scheepjes een span, dat met het grootzeil van top een lang, fijn net door het water sleept, waarin de vissen achter hun kieuwenblijven hangep. De oudsten zijn tot kapitale beesten uitge groeid van tientallen ponden, maar de middelmaat is meer in tel. De snoekbaars levert maar een winter- visserijtje op, dat in het eerste kwartaal van 1947, toen het meer bevroren was, practisch kwam stil te liggen. Alleen de knechts trokken er met bijlen en netten aan stokken op uit om de snoekbaars onder het ijs vandaan te slepen. Ze kregen toen wel 2.30 het pond, maar er was heel weinig te vangen. En toen de Bilt dan ook vorig najaar zei dat het weer wel eens een barre winter worden kon, toen hebben b.v. een aantal vissers in Harderwijk gecontracteerd met een fabriek, dat ze netten zouden boe ten en nu staan ze zich te verbijten in een voorkamer die tot boetkamer is ingericht, achter glas, terwijl de snoekbaars op Sche- veningen 1.50 per kg doet. En ook al stormt het veel, met boeten kan je nooit maken wat er met vissen valt te verdienen. Als er gevist worden kan. En reeds steekt de paling zijn kop uit de grond en de glasaaltjes wippen door de sluizen uit zee naar binnen. De paling be looft vroeg te zijn dit jaar en de paling, dat is de vis waar de visserij op het IJselmeer om draait. Verleden jaar is er 4J/2 millioen kg van gevangen en de opbrengst daarvan was rond vijftien millioen gulden, omdat de paling vrij was en niet langer gebonden aan maximum-prijs. Augustus, de record- maand, leverde ruim een millioen kg voor 2,8 millioen gulden, wat gemiddeld 2.61 per kg voor de visserman is. In December was de gemiddelde marktprijs van het ge hele IJselmeer zelfs 4,57 per kg, maar in die maand kon maar 4400 kg worden aan gevoerd. Enkhuizén behoort tot de grote aanvoer- plaatsen. Op zijn mooie afslag ging vorig jaar voor ruim 2V2 millioen gulden om. waarvan 2,3 mülioen gulden voor IV2 nül- lioen pond paling. Uit de cijfers, die haven meester J. Poorta jaar na jaar heeft bij gehouden, is de geschiedenis van de Visserij op het IJselmeer af te lezen. In 1931 was de omzet van de afslag in Enkhuizen 178.000 en daarvan was 98 zoutwatervis. Na de afsluiting in '33 komt de eerste paling in Enkhuizen ter markt: 428 duizend pond voor 98 duizend gulden. In 1937: ruim een millioen pond voor 156 duizend' gulden; 1940: ook ruim een mil lioen pond maar voor ruim 298 duizend gul- FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 81) Christopher stapte uit en belde. Een aardig buitenmeisje opende de deur en vroeg hem waarmee zij hem van dienst kon zijn. Hij vroeg of hij de vicaris kon spreken. „Het spijt mij, maar de vicaris is niet thuis, mijnheer". „Zal hij lang wegblijven?", „Dat weet ik niet, mijnheer". Hij dacht even na, hij had niet aan de mogelijkheid gedacht, dat de vicaris uit zou kunnen zijn. „En is mevrouw Dimsley thuis?" vroeg hij toen. „Ja, mijnheer". „Dan zou ik haar graag willen spreken". Het meisje vroeg wie zij kon aandienen en verzocht hem in de hal te komen. Toen sloot zij de deur en liet hem wachten. Hij hoorde iets de trap afrennen en plotseling kwam er een soort wervelwind op hem af. Het was Paddy, die dol van vreugde tegen hem opsprong. Hij was bijna even blij als Paddy met deze ontmoeting en zij begroetten elkander buitengewoon hartelijk, ieder op zijn manier. „Kom hier, hond! Wil je dadelijk hier komenl" Christopher keek op; hij zag een lange, magere dame met kleurloos haar, een geel achtig, bleek gelaat, dunne lippen, een lange neus, waarop een bril. Zij droeg een blouse met .-een hoog kraagje en een zeer lange rok. Zij had een klein jongetje aan de hand, dat er keurig helder uitzag en wiens haar netjes was geborsteld. Christo pher had Nibs nog nooit zo engelachtig gezien. „Ik hoop, dat de hond het u niet lastig maakt, mijnheer", zei de dame, nadat zij vergeefs geprobeerd had, Paddy te pakken. „O, nee, we zijn oude vrienden". „Inderdaad". Het scheen geen aanbeve ling, want zij keek zeer bedenkelijk. „En wij ook, hè Nibs, wij zijn ook oude vrienden". Nibs keek hem ernstig aan. „Waar is Bunty?" vroeg hij. „Ik weet het niet, ik wou, dat ik wist, waar zij was". „Ze is weg", lichtte Nibs hem in. „Zij is weg", corrigeerde de gouvernan te, en ze voegde er aan toe: „Zij is weg,' wij zijn weg, je bent weg, zij zijn weg!" Nibs keek haar verrast aan. „U bent niet weg!" „Nee, ik ga niet weg", zei ze lief. Nibs was zichtbaar teleurgesteld en zich tot Christopher richtend, zei hij verdrietig: „Zij gaat niet weg". Op dit ogenblik kwam het meisje terug en deelde Christopher mede, dat mevrouw Dimsley hem wenste te ontvangen. „Nu John, zeg mijnheer goeden dag", zei de gouvernante. Nibs mompelde iets en zich zo draaiend, dat de gouvernante het niet kon zien, knikte hij Christopher kameraadschappe^ lijk toe en stak tegen de gouvernante zijn tong uit. De kamer, waarheen het meisje hem nu bracht, was groot en somber. Een ver welkte dame van middelbare leeftijd met vermoeide ogen en een bleek gezicht zon der veel" uitdrukking, stond op om hem te begroeten. Zij droeg een lange, wijde rok. die ruiste als zij bewoog. „Het spijt mij, dat mijn man niet thuis is", zei ze. „Ach", zei Christopher, „dat is niet zo erg. Ik was toevallig in de buurt en toen dacht ik eens te gaan kijken, hoe de kin deren het maakten". Het was niet geheel volgens dè waarheid, maar het klonk niet slecht. „De kinderen!" zei mevrouw Dimsley. „O, u bedoelt Jane, Geoffrey en John?" „Ja, die bedoel ik". Mevrouw Dimsley leek te twijfelen. „Jane en Geoffrey zijn naar school", zei ze, „maar John kunt u zien, indien u wilt". „O, John heb ik gezien". Er was een gedwongen pauze. „Zij zijn gezond en gelukkig", deelde mevrouw Dimsley hem mede. „Wenste u dat te weten?" „Juist, dat wenste ik te weten", ant woordde hij, maar het was niet alles en hij stamelde verlegen: „En hoe gaat het met Bunty?" Mevrouw Dimsley wierp een onderzoe kende blik op hem. „Miss Shelton is hier niet meer". „Nee, dat vertelde Nibs eh JohQ. mij. Ik eh Hij stopte en zocht naar zijn woorden. Die vermoeidë ogen waren nu op hun hoede en keken hem nieuwsgierig aan. Hij had moeten weten, dat Miss Shelton hier niet meer was, daar haar echtgenoot hem een brief had teruggestuurd, die hij haar had geschreven. Waarom deed hij dan, of hij het niet wist? En waarom was hij eigenlijk hier? „Miss Shelton is uit eigen beweging weggegaan", zei ze langzaam. „Was ze hier niet gelukkig?" Mevrouw Dimsley keek beledigd, zij nam hem die vraag kwalijk. „Ze was hier heel gelukkig", zei ze koel. „En wij hielden allen van haar, maar zij kon niet opschieten met Miss Gillet". „Is dat de dame, die ik in de hal heb ontmoet?" „Dat denk ik wel". „En was die hier met Miss Shelton?" Een knikje. Zij is de gouvernante en Miss Shelton was het kindermeisje". Christopher trok een bedenkelijk ge zicht. Miss Shelton was natuurlijk altijd het kindermeisje geweest, maar zij had nu eenmaal de trotse titel van gouvernante gehad. Het lag voor de hand, dat men haar die titel niet kon ontnemen en haar onder de orders plaatsen van een beza digde, min of meer onaangename dame, zonder dat dit moeilijkheden zou veroor zaken. Bunty was buitengewoon lief, maar zij had haar gevoel van eigenwaarde en zij had die vernedering natuurlijk niet kunnen verdragen. (Wordt vervolgd). den. De prijsstijging begint. In 1941 brengt 1 y2 millioen pond in Enkhuizen 590 duizend gulden op, maar de maximum-prijs doet de aanvoer over de markt slinken. De zwarte verkoop buiten de markt om begint. In 1944 wordt officieel nog maar 191.000 pond aan gevoerd voor 74 duizend gulden. Via een verbeterde maximumprijs is toen in 1947 de vrije prijs gekomen. En nu is de paling wel duur, maar paling behoort tot de vetste vissoorten en dus is het niet te verwonde ren dat er hoge prijzen voor betaald wor den. De meeste paling wordt (verhoudings gewijs) verkocht naar de industriestreken, zoals het mijngebied. En voor de rest is het luxe, dure luxe. De visserman heeft een prachtig jaar ge maakt. Hij geeft het ruiterlijk toe. Maar zo goed als sommigen het willen laten voor komen, is het nu ook weer niet, omdat de kosten meegestegen zijn. De vloot is voor het merendeel heel oud. De schepen vragen dus veel onderhoud. Een reparatie die vroe ger op 850.kwam, gaat nu meer dan 3000 kosten. In het IJselmeer liggen veel vliegtuigwrakken. Het visnet de kuil heeft veel te lijden. Wie zijn scheepje ver speeld heeft in de oorlogstijd, heeft schreeuwend duur moeten kopen. Alles wat vissen kan vist en als er geen zeescheepjes meer te koop zijn, dan worden binnen- scheepjes gekocht. Alsof het altijd zo blij ven zal. Maar de ingenieurs werken de plannen uit voor de verdere inpolderingen. Als alles doorgaat, dan zal onder de lijn Enkhuizen Stavoren over enkele jaren vrijwel alles land zijn geworden. Dan zal het IJselmeer ingekrompen zijn tot een plas tussen de lijn EnkhuizenStavoren en dé grote dijk. De grond daar is zandgrond, ongeschikt voor de landbouw en de vraag is of daar voldoende voedsel blijven zal voor de pa ling en de snoekbaars. Wie zal het zeggen? Maar zelfs al blijft alles zoals het nu is: de de visstand en de marktwaarde, dan nog zal die plas lang niét groot genoeg zijn om 850 schepen met drie tot vijf man gelegenheid te geven het visserijbedrijf uit te oefenen. Zodat we dieper dan ooit in het IJselmeer- probleem zijn gezakt. Intussen hebben de vissers zich voor het grootste deel georga niseerd in een Coöperatie. Urk, dat altijd al op de Noordzee heeft gevist, houdt de uit gang naar de Noordzee open. Moderne kot ters beoefenen de kustvisserij. Maar dat doen slechts enkelen. Honderden anderen vissen alleen maar op paling, snoekbaars en witvis, omdat de zwakke motoren slechts toegelaten zijn op het IJselmeer. Zij kunnen van de ene dag op de andere piet overscha kelen van IJselmeer op de Noordzee. En hoe het hun moet gaan weet niemand. Een natuurlijke uitweg is er niet. En de vissers zelf peinzen er ook niet over nu de paling en de snoekbaars ruime vangsten leveren en de „laatste trek", dat is de gang naar de markt met de vangst, het beste resultaat oplevert dat ze in jaren hebben .gehad. De meeste IJselmeer vissers zijn trouwe kerkgangers. Alleen 's Zondags heeft de paling rust. Maar nog is de klok van twaalf uur 's nachts niet koud of de lichten gaan aan op de twee honderd botters en kwak ken in de Urker haven eri om half een stoomt en zeilt de hele vloot in een lange lijn naar de gronden achter de paling aan, zodra die uit de grond te voorschijn kómt als het water warm genoeg is. Zolang ze lonend vissen kunnen, zullen ze vissen, de vissers van het IJselmeer, want vissen is voor hen toch wel het mooi ste wat een mens kan doen. F. SPITTEL. SCHEEPVAART K. N. S. M. Aspen, 5 April te Amsterdam van Lissabon. Helena, 4 April van Cristobal haar Curasao. Ornen, 5 April te Gothenburg van IJmuiden naar Amsterdam. Rossum, 4 April te Trinidad van Curasao naar Parama ribo. Stentor, 5 April te Tunis van Algiers naar Malta. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Langlee Scott, 5 April van Genua naar Port Said. VINKE EN CO. Farmsum, 5 April Ouessant gepasseerd van Amsterdam naar Bona. Rossum, 5 April van Port of Spain n. Paramaribo. MIJ. NEDERLAND. Java, 3 April te Tarakan, gaat via Makassar naar Australië, dan naar Nederland. Salawati, 5 April te Amsterdam van Buenos Aires. Singkep 2 April te Djangkar van Soerabaja op uitreis. K. H. L. Cordoba. 3 April van Rio de Janeiro (uitreis). Delfland, 4 April te Para- nagua (uitreis). Lionel, 4 April van Santos naar Montevideo (uitreis). Maasland, 5 April te Amsterdam. Grote vaart, Abbekerk, 5 April van Karachi naar Bom bay. Aldabi, BahiaRotterdam. 5 April 250 mijl Z. Ouessant. Algorab, BahiaAntwer pen, pass 5 April Beachy Head. Alphacea, RotterdamJapan. 5 April van Manilla. Alphard, Rotterdam—Buenos Aires, 5 April te Rio de Janeiro. Amsteldïjk. Rotterdam Havana, 5 April op 45 mijl Z. van Bishoproek. Bali. 5 April van Sorong naar Makassar. Boissevain. 5 April van Singapore naar Ba tavia. Elsenburgh, 5 April van Rotterdam vla Bordeaux naar Casablanca. Grootebeer, Am sterdamBatavia, pass. 5 April Kaap Roca. Java, 5 April van" Makassar te Tarakan. Kedoe, RotterdamJava, pass. 5 April. 15 uur Point de Galle. Kertosono, RotterdamJava, 5 April van Genua. Lievevrouwekerk, Mar seilleAntwerpen, pass. 4 April Kaap St. Vincent. Limburg, 5 April van Kuweit te Bahrein. Maaskerk, Amsterdam—W. Afrika, 6 April te Dakar verw. Meliskerk, 5 April v. Matadi te Santo Tome. Nederland, Bahrein Roterdam. pass. 5 April Gibraltar. Ophir, 7 Mrt van Soerabaja te Makassar verw. Park haven. MontevideoRotterdam, 5 April van Funchal. Polydorus. 5 April van Soerabaja te Balikpapan. Rempang, Amsterdam, Java, 6 April te Dabo Singkep verw. Salatiga, New YorkBatavia, pass. 5 April Algiers. Sïbajak, BataviaRotterdam, 5 April van Aden. Singkep. 6 April van Banjoewangi te Ma kassar verwacht. Stad Leiden, 5 April van Matadi naar Luanda. Talisse, Rotterdam Australië. 5 April van Marseille naar Genua. Van der Waals. 5 April nog te Kuweit. Veen- dam, New YorkRotterdam, pass. 5 April 13 uur Bishop Rock. Ternate, JavaRotter dam, pass. 5 April 14 uur Point de Galle. VERTROKKEN NAAR ZEE. Vertrokken 6 April: IJM 58 „Amsterdam"; KW 123 „Nico Hoos" en de RO 15 „Antje". Dinsdag 6 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sambre van Parijs. Gover nor Dixon van Vancouver. Zaanstroom van Greenock. Lilly Matthiesen van Norköping. Oise van Parijs. Vertrokken zijn: Sambre naar Parijs. Dog- gersbank naar Aalborg. Bree Helle naar Hamburg. Greenfinch naar Londen. Cottiea naar Dover. Elysian Coast naar Newcastle. Eemstroom naar Londen. Hoogwatertijden. Woensdag 7 April: 3.00 15.13 uur. Donderdag 8 April; 3.30 15.44 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3