Chefarlite,4' Hollandse boeren in Indië aan de slag CEBUTO „Nu wordt de slok-op opgeslokt Trammende Britten iMMI De stem van Nederland over de wereld PCJ-zender in 1949 op 100 Kilowatt! Volksverhuizing in de Britse industrie DOl ,nderdag APRIL 1948 ■■•WIKf 1-f.rai Vet, vlees en groente voor de Nederlandse troepen (Ven. Het leger onze correspondent te Batavia). indië heeft de Nederlandse v „nmmer een slordige duit gekost. fcelastmgoew wgl niet onweigeval- ««mm zal nei -- .-"te vernemen, dat hier pogingen K aangewend om de troepen, althans "ff Svoorraad betreft zoveel ma ft se j'wipporting' le maken. Pil .'.«een lui waarm het vitamine- je soldaten tengevolge van ,lik zo ernstig werd, dat het aminepillen bijna niet meer was. Men zon op mogelijk- verse groenten voor de troepen b!f rXken maar hoewel het land vol- 1 j ooléverde, was de bevolking zo f°®, voor représailles van de kant van de J ft dat zij slechts tegen ze?r 1J,oge priJ" 1 ified was haar leven in de waag- z lie stellen door leveringen aan het sch tI Hip tiid betaalde men voor verse betogen van f 2.75 per kilo; P fader waren zij met te krijgen. If. de vitamine-arme blikjes kosten Sa, vol geld, en wat erger is: handen er dus iets anders op vinden. vol aafaïem'vond"men te Tjisaroeah, ten Kg van Lembang, m de bergen boven »e"e vroeger was dit het acelimati- "l van het Remonte-depót, waar n uit Australië gewend werden „„t Indische klimaat om geschikt te worden gemaakt voor de dienst van het K, R. I, L. Thans heeft (laar een aantal ener- „ieke boerenjongens, onder leiding van Elein Gert van Wijk, de hand aan I! „loee geslagen, om in samenwer- JL met de plaatselijke bevolking het Mi om te toveren in onafzienbare vel- j" mtt Eropese land- en tumhouw- nrodneten waar dit klimaat zich prach- ii. loe leent. Witte kool, rode kool, „rei Dien, .bonen, wortelen, aardappe- l.n' het'is een begin, maar een in drukwekkend begin. Vele hectaren reeds heeft men bepoot en beplant en bezaaid; het resultaat kon op deze vruchtbare lavabodem niet lang op rich laten wachten. Natuurlijk moet men Sii de keuze der proenten sterk rekening houden met de vervoersmogelijkheden. In de bergen is het klimaat weliswaar Europees koel, paar Java is een groot en warm land en niet alle vaderlandse groenten verdragen verre reizen in 'de tropische hitte van laagvlakten. Bij de distributie wordt met deze moeilijkheid dan ook terdege reke ning gehouden. Men heeft deze zo georga niseerd. dat de groenten, die 's middags geoogst worden, de nacht over in de koude van de bergen blijven liggen en de volgen de ochtend reeds vroeg op transport wor den gesteld, zodat zij nog in de avond van die dag de verste garnizoenen in West- Java kunnen bereiken. De dag daarop vindt Jan-soldaat ze in de pot, vitamine rijk en vers. De, aardappel-veldslag. Na de politiële actie werd de groente- Voorziening zowel voor de militairen als voor de burgerbevolking in de door ons beschermde gebieden plotseling veel rui mer. Toen het ergste gevaar van de lucht was, steeg het aanbod bij toverslag en daalden de prijzen evenredig tot een ge- middelde van 0.75 per kilo, dus 2 la ger dan vóór de actie. De aardappelprijzen echter bleven gehandhaafd, doordat hierin de Chinees zijn hand had. Met het onfeil bare, maar vaak uitermate lastige han delsinstinct, dit volk eigen, begreep de Chinees dat het grote aantal uit Neder- land binnenstromende Europeanen, bur- gers on militairen, zich niet onmiddellijk bij de rijstvoeding zou gaan aanpassen. Waar zij er maar de hand op konden leg gen, huurden de Chinezen de aardappel velden van de bevolking of kochten de oogst ter plaatse op, zodat zij de prijzen kunstmatig hoog konden houden. Kapitein Gert van Wijk, groot landbouw-' strateeg, heeft zich thans in deze aardap pel-veldslag gestort en koestert het grim- mjge voornemen het Chinese monopolie te breken. Hij heeft de rijke weilanden van TsjiraroeaH laten omploegen en nu ziet het land er uit, of er een gigantische kam overheen is gehaald. Uit al die eindeloos lange voren zullen straks de aardappel- Inlichtingen over militairen in Indië Familieleden van militairen in Indië richten herhaaldelijk vragen tot onder scheidene instanties over het uitblijven van correspondentie, omtrent gevallen van riekte, omtrent het laatste levensuur en de eventuele alsdan verleende geestelijke bijstand, om toezending van foto's van begrafenis en' graven en omtrent de terug ging van nagelaten eigendommen. Het ministerie van Oorlog heeft in over- eg met de legerleiding in Indië, de beide thuisfronten en het Nederlandse Rode Kruis bepaald, dat bedoelde inlichtingen, voor zover deze betrekking hebben op gtau-en van de Koninkliike Landmacht, tsiuitend worden' verstrekt via het daar- e inges.elde Contact Bureau Indië, ge bigd Casuariestraat 16 te 's-Graven- planten opschieten en de Chinees zal zijn leveringen aan het leger verliezen. Hij zal zijn aardappelen naar Singapore moetep verkopen, wil hij er niet mee blijven zitten en daarmee doet hij goed werk, want dat brengt deviezen in het laadje. Spek op de boterham. Behalve de aardappelen en de groenten heeft ook het varkenslapje de aandacht van deze voortvarende K.N.I.L.-kapitein. Maar het zijn overvette lapjes, die hij aan het mesten is, want het leger heeft een vol doende aanbod van mager vlees; wat het nodig heeft is vet. Zo ziet men hier var kens van over de 100 kilo, die ternauwer nood nog over een systeem van voortbe wegen beschikken, omdat de buik bijna onder de poten uithangt. Het is een wilde schakering van varkensrassen, die hij hier heeft verzameld. Men vindt er van het bijna wilde zwijn af tot het Duitse edel- zwijn toe. Men vindt er Balinese varkens en Friese varkens en yarkens van onde finieerbare afstamming. Maar al die var kens zijn vlees en vet, het zijn wandelen de speklagen, die straks de stamppot van Jan-soldaat zullen verrijken. Het zou ons te ver voeren u nog te ver tellen van de jam en boterhammenworst uit Tjisaroeah, die straks de ;,mik" zullen opsieren inplaats van de inhoud van blik jes uit Australië. Dit alles bespaart belas ting en deviezen en komt de gezondheid van de'jongens ten goede. Zemerprogramma verschenen 40 Meerdaagse reizen door geheel Nederland ARDENNEN BELGISCHE BADPLAATSEN Vertrek Iedere week. Prima hotels en maaltijden. Des kundige leiders. Grote keuze dagtochten door NEDERLAND en BELGIE REISBUREAUX HAARLEM: Groole Houtstraat 124, Tel. 20033 IJMUIDEN: N.A.C.O., Kalverstr. 120 en inlichtingkantoren der N.S. Droogmaking van het Haarlemmermeer begon een eeuw geleden Rijnland en de „omgekeerde fabel der Danaïden ft CURIOSA Het om zijn uitvallen gevreesde waterVan de goede en kwade ervaringen, die van de binnenzee begon een eeuw geleden, men bij de bouw en de werking van dé I toen mèn eindelijk de Ringvaart had kun-Leeghwater had opgedaan, werd terdege strijd tussen voorstanders van -Tram en nen afsluiten, langzaam te dalen^ onder de geprofiteerd bij het opwerpen van de twee voorstanders van Bus. In de bezettingsjaren De wereld dreunt van de grote disputen. Maar dit belemmert het voortbestaan van de kleine niet* Misschien moet men wel zeggen: gelukkig niet. Want zij geven menigeen welkome afleiding. Tot de aardige onderwerpen behoort de zuigkracht van de „Leeghwater". In^deze nieuwe bolwerken tegen de erfvijand. In stoom-burcht, die ten Zuiden van het Meer i verband met het feit dat de Cruquius nu was opgeworpen, stampten de zuigers rus- geen bemalingsdiensten meer verricht, teloos op en neer en in verrukking sloegen 1 maar nog slechts als een inderdaad zeer de ingenieurs de werking van het gemaal j bezienswaardige bezienswaardigheid gade dat, hoewel nog geenszins volmaakt, j voor de weetgierige toerist fungeert, is het Vier beroemde genees middelen in één tablet. Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz^ Is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vier werkzame bestanddelen, stuk- voor stuk In de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krach tig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt Prijs f 0.75 per 20 tabletten. toch zeker „uniek" mocht heten. Het zou zo spoedig mogelijk hulp krijgen van twee andere „stoom-tuigen": In het Westen ver rees de „Cruquius", genoemd naar een toeziener op Rijnland, die in 1742 een ge waardeerde theoretische bijdrage to£ de droogmaking leverde en in het Noorden de „Lijnden", wiens peetvader in 1822 een uit voerig plan had ingediend, waarbij hjj~als eerste de stoom-energie aanbeval. Omdat baron van Lijnden van Hemmen zelf om ouderdomsredenen de eerste steenlegging niet meer kon verrichten, verving zijn zoon hem daarin. Tot nu toe heeft Radio Nederland Wereldomroep, gewoonlijk aangeduid met de roepletters van zijn bekendste zender, PCJ, zijn dagelijkse programma's naar alle delen van de wereld uitgezonden via vijf golflengten. Thans is het evenwel zover, dat waarschijnlijk in April een zender op de golflengte 13,96 meter in bedrijf kan worden gesteld. Deze golflengte heeft het grote voordeel, dat hij~ vooral overdag goed kan worden ontvangen, een eigenschap die de luiste raars in het Verre Oosten in staat zal stel len reeds aan het einde van de dag en wel licht ook in de vroege avonduren onze uit zendingen te beluisteren. De nieuwe 13 meter-zender zal een energie van ongeveer 15 Kilowatt hebben, en een antenne gebruiken waarvan de straling gerieht wordt op het gebied waar voor de uitzendingen bestemd zijn. De zender wordt niet opgesteld te Huizen waar de andere zenders van de Wereld- Twee millioen personen moeten van betrekking veranderen (Van onze Londense correspondent). Om het hoofd boven water te kunnen houden, zal Engeland dit jaar de m^st ingrijpende maatregelen moeten nemen. Sir Stafford Cripps, de gewetensvolle op- percijferaar, zet dat uiteen in het jaarlijks overzicht van de economische toestand. Zijn nieuwe productiepolitiek heeft reeds belangrijke resultaten opgeleverd, maar het is niet genoeg. Zelfs met Amerikaanse steun blijft het er nog somber genoeg uit zien. Door een zeer scherp gecalculeerd inkoopprogramma hoopt de regering het tekort op de handelsbalans terug te bren gen tot 250 millioen (tegen 675 in 1947). Amerika blijft de grote leverancier van grondstoffen, doch voedsel zal zo veel mo gelijk elders worden gekocht, hetgeen niet wil zeggen, dat men iedere prijs accepteert, zoals sommige landen blijkbaar menen. Gefabriceerde goederen zullen óok zo min mogelijk van het Westelijk halfrond worden betrokken. Het arbeidsleger zal voor het' grootste deel in de exportslag worden geworpen. Op z'n minst zullen een half millioen werkkrachten naar de essen tiële dollarverdienende bedrijven moeten worden overgeheveld, wat voor hen een tijdelijke werkloosheid zal meebrengen. In totaal zullen door allerlei verschuivingen binnen bepaalde takken van industrie twee millioen personen van betrekking moeten veranderen. De weg terug De grote handicap is het tekort aan staal, basis voor de uitvoemijverheid. Tex tiel moet daarom als plaatsvervanger op treden. Ondanks aUes gaat Engeland er nog steeds terecht prat op, het best ge klede volk ter wereld te zijn. Het is ver bazingwekkend wat deze industrie produ ceert, maar men komt liefst 200.000 han den tekort. Er is een grote recruterings- campagne, die zich tot de DP-kampen uit strekt, aan de gang. Textielfabrieken wor den overgeplaatst naar de nieuwe indus triegebieden, waar werkloosheid dreigt door de staalschaarste. Het gevolg hiervan is reeds, dat- het exportprogramma voor 1948 met tien procent omlaag moet. Het aantal calorieën zal ook zakken, n.l. van --o-.i om inlichtingen dienen door hJf ,e t0miliebe trekkingen in 'Neder- oovi 1.1 e *n vervolg te worden .Li tl rech*streeks aan genoemd Con- .f 'Feau ïnëië of aan de hoofdbureaux wL t j.Seli-lke afde'ingen van het Pro- S Interkerkelijk Thuisfront, van het 2?? Thuisfront of van het Neder- verW Kruis, welke instellingen zijn Së °01'digd bij 'het Bureau Tribunaal-advies tegen direc- taen van „De Telegraaf" 1e^Mviilpnrnai?/?er,tril;,unaal wees advies Van. R"H' M-.c- H. in leven directeur kedï lElsevfer»1^".* e-n de vroegere druk- VertnoBPii Jlf rr geadviseerd wordt van het beurd° te dat f 17.000.000 groot is, ver- 12000 00(1 i.0~f ,ren een bedrag groot ™et 4 gewone aan- kn van elk f 4nnn i. n 12 PrGfe*"ente aande- van de drukkS??' £aneXens 275 obligaties met de oSS° »E,lsGvier" van elk f 1000 k?raaf' bij dat ^et bedrijf „De Te- komt. advies met in het geding e,en broer van wijlen H. boete on'te tribunaal een geld end niet het'fLl? 40-000 rekening hou- ^■offer1U«Ldat-P- H" J" H" "meer het broer". orden ls van het beleid van Directeur van Beheersinstituut verduisterde elf mille Voor de Maastrichtse rechtbank heeft terecht gestaan de 27-jarige accountant C. H. W. S., directeur van het beheers instituut voor Zuid-Limburg te Klimmen, die zich had te verantwoorden ter zake verduistering van een aantal geldbedra gen, afkomstig van verkochte goederen uit boedels van politieke delinquenten voor een totale som van ruim 11.000. Deze zaak vormde hetslotstuk van een aantal verduisteringen en fraudes, welke in het vorig jaar het beheersinstituut in het brandpunt van de belangstelling zette. Verdachte gaf de ten laste gelegde feiten onomwonden toe. Hij had royaal geleefd en alle gelden ten eigen bate uitgegeven. De verdachte, die een ondergeschikte po sitie had, kreeg zeer grote bevoegdheden toegewezen en was verantwoordelijk voor 8 millioen gulden. De eis luidde anderhalf jaar gevangenisstraf. Boycot van adverteerders in „De Waarheid" De Rooms-katholieke Middenstandsvereni ging te Someren (N.B.) heeft besloten geen artikelen te kopen van of te verkopen aan firma's of zaken,' die na 15 April advertenties plaatsen in het dagblad „De Waarheid". De» vereniging heeft de Diocesane Bond te 's Hertogenbosch op de hoogte gesteld van dit besluit en verzocht er bij alle plaatselijke middenstandsverenigingen op aan te dringen eenzelfde standpunt in te nemen. 2880 in 1947 tot 2681 (voor de oorlog 3000). Verder moet de woningbouw een geduchte veer laten. Volgend jaar zullen er slechts 140.000 huizen bijkomen tegen 250.000, die thans in aanbouw zijn. Het betekent ook minder scholen, ziekenhuizen en fa brieken. Eind van het jaar zal misschien ook het textielrantsoen worden ingekrom pen. Maar sparen is het parool, om inflatie te keren. Het positieve van al dit bitters is, dat dit jaar met hülp van buiten het begin van de opgang kan worden. De wenk aan Washington is duidelijk genoeg. De regeringsplannen berusten als steeds op een maximum van vrijwillige mede werking, die ook heet te gelden als een typische demonstratie van democratisch beleid, bedoeld als een meest actuele les aan de wereld van thans. Dit klinkt na tuurlijk erg mooi en er zit een kern van waarheid in, wanneer het maar niet wil verbloemen, dat de regering in feite over weinig andere middelen beschikt. Daar voor zijn de problemen te gecompliceerd. De enige dwangmogelijkheden, die worden toegepast, zijn de grondstof-toewijzingen en arbeidsverplaatsingen, waarmede men van bovenaf de industrie kan dirigeren. Veel hangt er af van improvisatie. Zo worden talrijke firma's zonder de minste exportervaring de frontlinie ingestuurd om dollars te veroveren. Het kost heel wat hoofdbrekens om de exportindustrie af te stemmen op de behoeften van het conti nent. Een loon- en winststop moet voor komen, dat men niet met onverkoopbare waar blijft zitten. Vrouwenhulde aan mevrouw Roosevelt Op Maandag 19 April, de dag voor haar erepromotie te Utrecht, zal mevrouw Roo sevelt in de Ridderzaal te 's-Gravenhage ontvangen worden door het Nederlands Vrouwéncomité. Hierbij zal Prinses Ju liana tegenwoordig zijn. De ontvangst is bedoeld als een hulde van de Nederlandse vrouwen aan mevrouw Roosevelt. De rege ring zal door verscheidene leden van het kabinet vertegenwoordigd zijn. De presi dente van het Nederlands Vrouwencomité mej. mr. M. A. Tellegen zal een begroe tingsrede houden, waarna mevrouw Roo sevelt een boodschap aan de Nederlandse vrouwen zal uitspreken. Een slotwoord zal worden gesproken door mej. mr. A. E. Rib- bius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, vice-presidente van het Nederlands Vrouwencomité. De bijeenkomst zal door zang van Jo Vincent worden opgeluisterd. Communistische plannen in Chili Chileense bladen maken melding van de ontdekking van een Chileense commu nistische beweging ter ontketening van een Chileense communistische beweging een revolutie, die op 1 Mei zou beginnen. De beweging zou aanvangen in de ge bieden der koper- en kolenmijnen en_ bij de spoorwegcentra. Voorts zouden de ha venwerken en de openbare diensten in de grote steden van Chili tegelijkertijd stil gelegd worden. Hoewel de regering geen communiqué heeft uitgegeven is medegedeeld, dat er reden bestaat te Conception de commu nistische leider Olando Millas en Vera Opazo, een van de leiders van de vorige staking der arbeiders van het kolengebied, te arresteeren. Verhoging van pensioenen Naar het A. N. P. verneemt is een wets ontwerp tot- verhoging van de pensioenen met een toeslag, dat aansluit aan de wet van 28 Januari 1947 tot toekenning van een uitkering ineens aan gepensionneerden, de ministerraad gepasseerd. omroep staan, maar te Kootwijk, het grote centrum van PTT-zenders voor telegraaf- en telefonieverkeer op lange afstand. De ongeveer 70 meter hoge antennemasten staan overeind. De twee antennenetten, waarvan het ene dienst doet als reflector, worden aangebracht. Door omschakeling kan de straling zowel op het Oosten als op het Westen gericht worden» De zender, welke tijdens de* bezetting door de Duitsers uit Nederland wegge voerd was, is in deplorabele staat in de Russische zóne teruggevonden, tegelijk met twee andere, die inmiddels weer door de PTT in gebruik zijn genomen. Ook de zendcapaciteit van de Wereld omroep in de 16 meterband zal binnen af zienbare tijd worden vei-beterd. Thans is een zender van 5 Kilowatt sterkte op die golflengte in gebruik. Tussen alle buiten landse 100 Kilowatt-reuzen heeft deze zwakke Nederlandse zender een harde dob- 'ber om zijn weg door de aether te banen. Teneinde ook op deze golflengte betere resultaten te bereiken wordt bij de N.V. Philips-Telecommunicatie-Industrie voor de Wereldomroep een nieuwe 40 Kilowatt zender gebouwd. Ook deze zender zal een beam-antenne krijgen en worden gebruikt voor de uitzendingen naar het Verre Oos ten. Een bijzonderheid van de nieuwe meter-zender is, dat men deze in acht seconden automatisch van 16 op 49 meter zal kunnen overschakelen, een proces, dat nu nog ongeveer vijftien minuten duurt bij de overschakeling van de PCJ-zender van 19 op 31 meter. Men hoopt met de bouw van deze nieuwe 40 Kilowatt-zender in de tweede helft van dit jaar gereed te zijn. Voor de eigenlijke PCJ-zender, die een vermogen heeft van ongeveer 35 Kilowatt en uitzendt Via de 19 en de 31 meter-band, bestaan eveneens verbeteringsplannen. De storing veroorzaakt door de steeds menig- vuldiger wordende, buitenlandse 100 Kilo watt-zenders is vooral in de zomermaan den oorzaak, dat de PCJ-uitzendingen minder goed tot hun recht komen. Men heeft ook hier te lande ingezien, dat de sterkte ten minste 100 Kilowatt moet be dragen en is inmiddels begonnen met de bouw van een eerste Nederlandse zender van dat vermogen. COMMISSIE VOOR GEMEENTE- DOCUMENTATIE Om te komen tot een wetenschappelijk gefundeerde gemeentedocumentatie, welke kan worden gebruik^ als grondslag bij het opstellen van concrete gemeenteklasse- indelingen voor doeleinden, welke verband houden met de onkosten voor levensonder houd en-, levensgewoonten (zoals loonvor ming in het vrije bedrijf, noodvoorziening ouden van dagen, consumentencrediet, overbruggings- en sociale bijstandsrege lingen, regeling werkverruiming hoofd arbeiders, bezoldiging overheidspersoneel), alsmede tot het aangeven van richtlijnen voor dergelijke gemeenteklasse-indelingen heeft de minister van Sociale Zaken een commissie ingesteld. Voorzitter is prof. dr. J. P. Kruijt te Utrecht. H.M. de Koningin op de Jaarbeurs De. Koningin heeft gistermiddag een be zoek aan de Jaarbeurs gebracht: De Landsvrouwe bezocht onder andere de afdeling bouwmaterialen waar zij zich liet voorlichten over de machinale hout- en metaalbewerking. Geruime tijd vertoefde H. M. bii de stand van .de Hoogovens. In het Belgische paviljoen werd de Lands vrouwe ontvangen en rondgeleid door de Belgische ambassadeur. Tot slot werd een bezoek gebracht -aan de open stand van machines, in welker nabijheid het pas ge bouwde paviljoen met buffet zich bevindt, waar de hoge gast bij een knappend open haardvuur enige verfrissingen gebruikte. Tijdens de thee onderhield de Koningin zich met de autoriteiten. Haar werd een luxe-uitgave van de Jaarbeurscatalogus aangeboden. Tegen vyf uur verliet de Landsvrouwe met haar gevolg het Jaar beursterrein. wel interessant in de uitvoerige verhande- is die verflauwd, omdat de ontwikkeling van beide -stil stond en de Nazi's met breed gebaar zowel onze trams als onze bussen stalen. Tenslotte stierf het geschil zelfs uit, omdat er noch trams noch bussen meer reden. Maar na de oorlog herrees het uit zijn asse en nu staat het weer in bloei. Jingen van jhr. Gevers van Endegeest over Haarlem is er zelfs een der kernen van, de droogmaking te lezen, dat ook deze omjlat zowel onze stadstram, die zoveel de voorzitter van de Commissie van Beheer snelie wielrenners gekweekt heeft, als „de en Toezigt zich heeft bezig gehouden met de vraag of een derde gemaal in het Westen wel noodzakelijk was. Zijn vertrouwen op de energie van stoom was weliswaar zeer groot (ten aanzien van andere vraagstuk ken misschien wel eens te groot), maar het veroorloofde hem toch niet het risico om het meer met slechts twee gemalen droog te maken en vooral droog te houden. Daarbij wees hij terecht op de grote uitge strektheid ervan. De twee nieuwe gemalen werden vol gens eenzelfde plan vervaardigd, maar kwamen veel te laat klaar. Twee Engelse fabrikanten zouden weer voor de stoom- apparatuur zorgen, doch de leveringster mijnen werden door hen met grote stappen overschreden, hétgeen hen beiden een boete van f, 12000.opleverde. Als belem merende factoren noemde jhr. Gevers v. Endegeest winterkou, ziekte enstaat kundige verwikkelingen, die voor handel en nijverheid'veelal noodlottig waren. Let v/el, men leefde in 1848! Het werd April 1849 vóór de twee nieuwe gemalen in werking kwamen, zodat de „Leeghwater'' bijna een jaar in zijn eentje aan het Meer had staan zuigen en de op pervlakte in dat tijdsbestek tot beneden 0,79 el (ruim een halve meter) onder A.P. had gehaald. Toen echter oók de twee andere gemalen o.a. bemand met kwekelingen van de Delftse Academie „die met moed de handen aan het werk sloegen ondanks hunne we tenschappelijke opleiding" in het Noor- dèn erj. Westen aan de erfvijand begonnen, volgden de centimeters en decimeters waarmee het woelige waterniveau daalde, elkaar sneller op en in 1850 had Nicolaas Beets het volle recht om in dichterlijk leed vermaak te zingen: „Nu wordt de Slok-op opgeslokt Nu raakt zijn rijk ten ende; Nu ligt de grove Waterreus Zieltogend op zijn brede neus En jammert van ellende. Nu laat hem Oome Cruquius Nu kopt hem Vader Lijnden En d'oude Rijpse Molenaar Purgeert hem sedert 't derd' halfjaar, Dat al zijn krachten kwijnden. en daarmee kon hij de Aalsmeerder boer geruststellen, die hij in 1838 had laten zuchten: „Grote Plas, Grote Plas, 'k Wou dat je leeggemalen was! Want je knabbelt alle jaren Aan mijn,weiland met je baren De droogmakinghad trouwens ook in haar eeuwenlange „plannenstadium" ge noeg literaire belangstelling genoten .In de 17e eeuw kunnen we reeds onmiddellijk de „prins onzer dichters" Vondel aanwijzen, die in zijn overwinningsfanfare bij de Westfaalse vrede de landsregering o.a. ad viseerde: „Maal het Haarlems meer tot land" Als laatste dichter in het plannenstadium, dat toen reeds een zeer besliste vorm ging opleveren, hield Willem Bilderdijk zich met de onderneming bezighoewel meer in negatieve zin. Hij betoogde dat het Meer tvas ontstaan door Gods toedoen en dat daarom de droog making „den geheelen ondergang der Pro- vintie met zich zal slepen". Eenzelfde agi tatie bestond er ook al toen de Rijpse „duy- zendkunstenaar Leeghwater" zijn plannen had gelanterd. Deze stelde er o.m. het vol gende tegenover^ „Als dat waai- zou zijn, dat men géén ding zou mogen veranderen, vernieuwen of verbeteren, zoo zouden onze voorouders in vele zaken dapper gemist en gedoolfa hebben, welke voor ons den weg bereid hebben, waardoor nu Holland, door den zegen des Heeren, in vele treffelijke wer ken opgekomen en verbeterd Deze potige „apologie" van Leeghwater hadden ook tijdens de droogmaking nog velen ter harte dienen te nemen. Ook de meestal maar ten dele gefundeerde zakelijke bezwaren waren niet van de lucht en een der opposanten roerde zich zo hevig en volhardend dat de arbeid dei- gemalen 's- winters soms lange tijd stil kwam te liggen! Dat was Rijnland. In ons vorige artikel hebben we haar voornaam ste bezwaar reeds genoemd, inkrimping van de boezem tot minder dan 1/5 gedeelte. Overeenkomstig haar toezegging heeft de Commissie van Beheer en Toezigt zich geen zorgen gespaard om een goede afwatering ook zonder het Meer mogelijk te maken en dat verdubbelde bijna de om vang van haar arbeid. Zij liet o.a. ten bate van dit Hoogheemraadschap drie stoomge malen bouwen (bij Halfweg, Spaarndam én Gouda) en verbeterde ook op andere wijze de afwatering, maar zolang een en ander nog niet in kannen en kruiken was en dat kwam het gedurende de droog making nog niét bleef Rijnland pro testeren cn beschuldigen. In December 1850 ging er zelfs een ver zoekschrift naar de Kroon, waarin het Hoogheemraadschap zich beklaagde over een te hoge boezemstand, „terwijl er nog in al die jarên geen enkele druppel weder om opzettelijk in het Meer is gelaten". Dat mocht Rijnland volgens de door haar eigenaardig geïnterpreteerde overeenkomst van 1847 toch wel verwachten! Maar ge lukkig was er geen haar op de hoofden der commissieleden, die daaraan dacht, 's Win ters lag het werk ten bate van Rijnlands boezemstand soms al lange tijd stil. En dan te bedenken, dat deze boezemstand in het verleden reeds meermalen veel slechter was geweest! „Waarom Rijnland ten koste van de onderneming en 's lands schatkist in een betere positie brengen dan het al was?", schrijft jhr. Gevers, om vervolgens de klassieke fabel der Danaïden op te dis sen: Deze waren veroordeeld tot het vullen van een vat dat even hard leegliep. De commissie scheen nu een vat te moeten leegpompen, dat prompt weer volstroom de.Geen onder dat men hier en daar werkelijk al ging betwijfelen of het Meer ooit wel eens droog zou komen. Gelukkig is de onderneming echter nooit in deze omgekeerde fabel ontaard. Leidenaar", welker rails zich op zo grillige wijs over de verkeersweg door de bollen- dorpen slingeren, op de nominatie staan om te verdwijnen. Voor de Trammaristen is thans, in hun kamp tegen de Bussianen, hulp uit het Westen' op komst. Buitenlandse hqlp. Gij zult gelezen hebben van die twintig Brit ten, allen leden van de Bond van Licht Verkeer op Rails, die hun tiendaagse va- cantie in- ons land komen doorbrengen en het per tram denken te doorkruisen. Geen bus zullen zij een blik waardig keuren. Zelfs geen trein of boot, want slechts node hebben zij er in berust, dat zij van deze laatste vervoermiddelen gebruik moeten maken om Nederland te bereiken. Plesman met zijn vliegtuigen heeft bij hen zeker geen kans, want hun aanvoerder, tevens de stichter van hun Bond: j. W. Fowler, heeft verklaard dat hij trams boven bussen verkiest omdat zij schokloos, even snel, economischer en veiliger zijn. Waar blijft dan Plesman met zijn remous,- zijn ver vaarlijke snelheid, zijn tarief en zijn er kende veiligheid, die zich nochtans niet met die van tram en bus op éen lijn kan stellen? Natuurlijk bedoelt mr. Fowler de veiligheid van de mensen binnen de tram; mocht een arglistige Bussiaan hem uitno digen'om eens 's avonds in een regenbui per fiets of auto van Leiden naar Haarlem te rijden, dan is dat onaardig en moet hij er niet op ingaan.- Dat twintig Britten hun vacantie aan hun tram-ideaal wijden en niet komen om onze tulpen en hyacinten in bloei te zien, maar om te genieten van Lijn 24 (Amster dam) in de bocht, van Lijn 3 (Den Haag) op de zo aantrekkelijke Laan van Meer- dervoort, van onze Leidenaar als hij zich in Sassenheim's hoofdstraat stort en van de Gele Tram, als zij Wassenaar door klieft ik noem er maar enkele moge een voorbeeld zijn voor $nze Trammaristen zowel als onze Bussianén. Dit is de ware toewijding aan een Ideaal. Vaardigen wij gezelschappen naar Engeland af, die hun vacantie bestemmen voor het rijden in bussen resp. trams en voor hun verachting van trams resp. bussen? Neen. Ons Licht Verkeer, met of zonder rails, verbleekt hierbij. En ik vraag u: wie zijn de fleg matici, de Britten of wij? H. R. Weet U dat VAUXHALL een General Motors product is?? 4 cyl, 4340.— 6 cyl. 5325.— Nieuwe Gracht 78, Haarlem - Tel. 21498 (Adv.) Moordenaarsbende richtte bloedbad aan in kampong bij Batavia Vijftien doden en vele zwaar gewonden onder de kampongbevolking waren het 'gevolg van een nachtelijke overval van dertig mef handgranaten en automatische wapens bewapende bendeleden op de dessa Tjibitoeng by Tamboen, 20 km. ten Oosten van Batavia, op Zaterdag jl. In deze dessa werd een tweedaags feest gegeven ter 'ge legenheid van de terugkeer van rust en orde en ter ere van de daar tijdelijk gesta tioneerde veldpolitie. In de kring van de feestvierenden ver oorzaakte de eerste handgranaat reeds slachtoffers. Daarop werd nog vuur op de menigte afgegeven. Onder de slachtoffers bevinden zich de loerahs (dorpshoofden) van Tjibitoeng en Tjiboentoe, die op het feest aanwezig waren. Ook heeft een overval plaats gehad door een 80 man sterke bende, gewapend met vuurwapenen, op het politieposthuis van Tjineam bij Tasikmalaja. Vier der uit vijf man bestaande bezetting der post werden gedood. De vijfde ontsnapte en kon een militaire post te Tjiamis waarschuwen. De bende had de politiepost te Tjineam omsingeld, waarna zich een vuurgevecht met de vijf politiemannen ontwikkelde. De assistent-wedana tevens dessahoofd, van Tjineam. die opgeschrikt door de schoten, zich buiten zijn huis begaf om te kijken, kreeg een schot in de borst. Nadat er mi litaire hulp was aangekomen nam de ben de de vlucht. Plaatselijke verkiezingen in Engeland Dinsdag zijn de verkiezingen voor de plaatselijke raden in Engeland voortgezet. Er werd gestemd in ongeveer honderd districten. Volgens de laatste analyse, ge baseerd op ongeveer zestig procent van de beschikbare zetels, hebben de conservatie ven 264 'zetels gewonnen en 19 verloren. Labour verloor 240 zetels tegen een winst' van 98. De communisten wonnen een zetel doch verloren er acht. Woensdag werd ge stemd in de laatste vijftig districten. Vóór Vrijdag aanstaande zal waarschijnlijk geen definitieve uitslag beschikbaar zijn. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 8 APRIL Stadsschouwburg: Aerdenhouts Jongeren- toneel „Het Chinese Landhuis", 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert 34 uur. Nassauplein 8: Ned. Ver. van Natuurgeneeswijze, spreker dr. P. Nuysink. 8 uur. City: „Obsessie", 18 j., 2.00, 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Spaarne: „Mexico Rose" alle leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De weg zonder einde", 18 j„ 2.00, 7.00' en 9.15 uur. Rembrandt: „De beste jaren van ons leven", 14 j., 2.30 en 7.30 uur. Luxor: „De beste jaren van ons leven", 14 j„ 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Onder Hypnose". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 9 APRIL. Stadsschouwburg: „Schipper naast God", 8 uur. Bioscopen: Middag- ên avondvoorstel lingen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5