Tweevoudige hulde voor schipper Jaap en de mannen van de Neeltje" Wilhelmina" blies zich naar haar gouden jubileum DONDERDAG 8 APRIL" 1948 ÏJMUIDER COURANT Na de Lotte Skou "-ramp Hartelijkheid, waardering en medailles Toen Woensdag in een overvol zaaltje van „Augusta" in IJmuiden Jaap v. d. Meulen, schipper van de reddingboot „Neeltje Jacoba" een gesp gespeld kreeg bij een reeds eerder verworven gouden médaille, ten teken dat zijn eerbiedwaardig bezit aan reddings-eretekenen met één was uitgebreid, toonde een hartelijk applaus hem, hoezeer IJmuiden en N. Z. H. R. M. deze eenvoudige Fries genegen zijn. Hem niet alleen echter ook de verdere bemanning van de Neeltje, die in Februari de bemanning van de Deense vrachtvaarder Lotte Skou op het nippertje voor de dood in de razende golven behoedde, kreeg naast de médaille een spontane bijval van de aanwezigen. De bijeenkomst was sober gehouden maar trof door de eerlijke toon waarop de „Neeltje"-mannen de lof die hun meer dan toekomt, werd toegezwaaid. Daar was aller eerst dr. R. Rutten, de voorzitter van de plaatselijke N.Z.H.R.M.-commissie, wiens openingswoord een „schets uit het ved- Ieden" bevatte de vroegere man op het - duin, die toevallig een scheepsramp zag gebeuren, en op die simpele 'wijze door een waarschuwing het apparaat van kustwacht, commissie en redders aan het werk zette, werd uit de vergetelheid opgeroepen. „Nu is dat alles sneller, maar vooral doeltref fender geworden" kon dokter Rutten con stateren. De president van het hoofdbestuur der Reddingmaatschappij de heer E. Tegelberg nam vervólgens het woord, om het eerste deel der huldiging in te leiden. IJmuiden is namelijk het station dat in de vijf door de oorlog eigenlijk tien voorafgaande jaren de meeste schipbreukelingen door toedoen van zijn boot het leven heeft ge red en in de rij dergenen, die sinds 1923 de gouden De Ruijtermédaille het ere teken van het „record-station" bezaten, slaat IJmuiden ongetwijfeld een goed figuur. De médaille zelf blijft in de ge meente en wel op het raadhuis, maar de bijbehorende oorkonde wordt door het N.Z.H.R.M'.-hoofdbestuur bewaard. Na de boten van Terschelling, Den Hel der, Oostmahorn en Lemmer heeft thans de Neeltje Jacoba voor Velsen de médaille verworven en de. heer-Tegelberg vertelde er bij, dat het aantal geredden misschien in andere stations hoger is geweest, maar dat de plaatsen, die de plaquette al eerder in hun bezit hadden, bij de nieuwe uitreiking even buiten beschouwing worden gelaten. Eén van de vijf „Vijf schippers en vijf prachtige beman ningen hebben de médaille tot nu veroverd" aldus de landelijke voorzitter der N.Z.H. en onder hen is schipper J. v. d. Meulen .als opvolger van schipper P. Kramer met zijn mannen G. Stam, D. de Koning, F. Varkevisser en C. Smit een van die kracht figuren, die met hun ploeg de grote over winning op de elementen steeds weer met succes weten te bevechten. Een deel van de eer slaat natuurlijk terug op de plaatselijke commissie en dat de spreker dit zeer wel besefte bleek uit de speciale pluim, welke de IJmuidense com missie met name als secretaris C. Oud, penningmeester mr. J. R. v.«Eerde, Kuiper en natuurlijk voorzitter Rutten, mocht in casseren. Hulde in goud „Verreweg in de eerste plaats komt deze hulde de bemanning van de „Neeltje Jacoba" toe en dan komen direct daar achter de kustwacht, de sleepboot-organi- - satie, de radio-dienst en, last but not least, de IJmuider transportcolonne van de heer A. P. Bakker". Zo begon dokter Rutten aan het tweede deel van zijn speech, die afgesloten werd met het verzoek aan bur gemeester Kwint, om de gouden médaille in het raadhuis te willen bewaren, waar aan de arts de wens vastknoopte, dat het kleinood binnenkort in een nieuw gemeen tehuis zal mogen prijken. Burgemeester mr. M. M, Kwint vond het prachtig, dat het menslievend werk van de reddingmaatsehappij en de „Neeltje"- bemanning op deze manier eens terdege voor het voetlicht wordt gehaald en hij uitte zijn trots over schipper Van der Meulen en de zijnen, de commissie en aj degenen, wier werk tot uiting doet komen dat een gemeente, welke zulke kerels voortbrengt,, ongetwijfeld een toekomst heeft. Met vreugde aanvaardde Velsens eerste burger dan ook het gouden ereteken,, dat hij trouw en zorgvuldig beloofde te zullen bewaren. De Lotte Skou De heer H. Th. de Booy, directeur van de Noord-Zuidhollandse Reddingmaat schappij kwam hierna op het tweede deel van de huldiging wegens de kranige redding op 9 Februari van de hele „Lotte- Skou"-bemanning overhandigde hij schip per v. d. Meulen de gesp voor de kleine gouden médaille; de heren Varkevisser en Stam kregen zilveren médailles, evenals Smit en De Koning. De herinnering aan die stormachtige 9e Februari bracht de heer De Booy op een beschrijving van de „Lotte Slcou"-redding, op de zware grondzeeën voor de kust en de zinkende vrachtboot met. nog zeven man hangend aan de stormladders, op de hof meester, wiens dood door snel reageren van de reddingboot werd voorkomen De rederij van de „Lotte Skou" gaf een geldelijk geschenk en uit de begeleidende brief bleek, dat de dank in Denemarken aan het kleine reddingsteam van IJmuiden wel zeer groot is. De schipper heeft daarop zijn onder scheiding in ontvangst genomen, ge volgd door de manschappen van de „Neeltje" ên Jaap v. d. Meulen bracht in een eenvoudig dankwoord eigen en anderer waardering voor de huldiging tot uiting. De heer E. J. Visser, commissaris van het Loodswezen, besloot de rij van sprekers met een herïnering aan de tijd dat de „Neeltje Jacoba" invallend als loodsboot in de weer is geweest en hij verleende het schip dan ook graag in dit verband het praedicaat „reddende boot". Namens het personeel van loodsboot en loodskantoor werd en schipper en bemanning een bloe menhulde gebracht. Zo is, in het zelfde gebouw waar luttele maanden geleden de negentien uitgeputte Denen van de „Lotte Skou" een voorlopig onderkomen vonden, het grote, humane werk van de N.Z.H.R.M. in de persoon van vijf eenvoudige IJmuidenaren voor eenmaal binnen'de publieke belangstelling gehaald. Waar zowel N.Z.H. als Jaap v. d. Meulen en de zijnen volkomen recht op hebben. MARKTBERICHT 7 April 1948 Visaanvoer. 75 kisten tarbot en tong, 600 kisten schol; 175 kisten schar, 45 kisten bot, 260 kisten kabeljauw, 165 kisten koolvis, 410 kisten schelvis, 40 kisten wijting, 90 kisten leng, 25 kisten heilbot, 35 kisten kuit, 50 kisten diversen. Totaal 1970 kisten. Besommingen. IJM 16 (Bergen) f32.744. KW 84 f 3642; KW 72 f 597; KW 47 f 4337; KW 166 f3979; KW 162 f4670; KW 50 f4725; IJM 35 f 3504. IJM 316 f 785; IJM 213 f 526; IJM 241 f 239; IJM 249 f297; IJM 343 f339; IJM 207 f41; IJM 239 f 20; IJM 271 f 199; HA 4 f 172; VD 9 f377; EU 20 f141; IJM 318 f173; U 163 f173; U 69 f 269; U 145 f 182; U 8 f 232; U 78 f 289; U 47 f 62; U 24 f 139; U 75 f 299; U 114 f 269; U 46 f462; U 86 f423; U 4 f488; U 194 f272; U 62 f 487; U 172 f 841; U 72 f 340. Visprijzen. Tarbot 2,15—2; md. tong 2,20—2; md. tong 2,452,20; kl.md. tong 2,602,45 kl. tong 2,30—2,10; kl. tong II 1,75, alles per 1 kg. Griet ^0—44; bot 3528, per 50 kg. NIEUW SCHEP VOOR VINKE EN CO. De firma Vinke en Co. te Rotterdam, die tijdens de oorlog acht schepen verloor, heeft de eerste van de vier bestelde nieuwe bodems ontvangen, die alle van hetzelfde type zullen zijn. liet betreft hier het m.s. „Maas", ge bouwd bij de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. Het schip is van het open shelterdecktype, heeft een draagvermogen van 3120 ton en is bruto groot 1837 ton. De machine-installatie heeft een vermogen van 1800 pk, waarmee een dienstsnelheid van 12 mijl kan worden bereikt. Het schip, dat nog door de rederij moet worden overgenomen, is. voor zijn eerste reis reeds door de K.N.S.M. gechar terd met bestemming West-Indië. ONDERLINGE DAMCOMPETITIE D. C. IJ. De uitslagen van de deze week gespeelde partijen in de onderlinge D.C.IJ. damcom- petitie luiden: v. StratenJ. Smit'l1; H. NieuwenhuizenK. Prins 20; J. Waal Schol 20; Goosv. d. Bos 02; L. Koetsier v. d. Steen 20; D. Ott—B. Dukel 0—2; A. LigthartJ. Broek 20; Pum SwierH. Leeuw 20; K. Groenv. Beelen 2—0. Laatstgenoemde speler liet zijn promotie kans naar de eerste klasse door de nederlaag tegen K. Groen voorbijgaan. Burgerlijke stand van felsen GEBOREN: M. J. H. van EttenBours, d., Planciusstraat 14, IJmuiden; A. A. Blok Ladage, d., Kievitlaan 24, IJmuiden-Oost; D. VerscheijdenBruisschaart, d,, van Galen straat 4, IJmuiden; A, BouwensPaardekoo- per, d.,. Paulus Potterstraat 16, IJmuiden; K. J. KeslerKoning, z.„ van Dalenlaan 22, Santpoort; G. Broekvan Riesen, z., Konings straat 7, IJmuiden; H. Valkhofvan Vark, d., Snelliusstraat 2, IJmuiden; J. W. de Graaf van der Wiele, d.. Pres. Krugerstraat 10, IJmuiden; J. H. Smakman—Bakker, z., Drie- huizerkerkweg 40, Driehuis; F. MeursKen- tie, d., Velserduinweg 202, IJmuiden; A. C. de Groot—Bron, z., Zeeweg 305, Driehuis; H. G. NanneMeure, d.t Bloemstraat 26, IJmuiden; A. M. Nijssen—Schoorl, d., Hagelingerweg 199, Santpoort. OVERLEDEN: H. R. van Veenstra, 6 w., z. van J. van Veenstra en E. Schoustra, Hoofd straat 142, Santpoort; Ch. J. T. Rijperman, 59 j., echtgenoot van M. M. Lijnslager, Casem- brootstraat 22, IJmöiden-Oost; H. de Weers, 69 j., echtgenoot van M. Meijer, IJmuider- straatweg 29, IJmuiden. Nu vissen de Belgen achter het net De Belgen kunnen gemakkelijker en goedkoper aan Nederlandse guldens komen dan wij aan francs. Dat dit leidt tot ver hoogde kooplust van de Belgen wanneer zij in Nederland zijn is begrijpelijk. De laatste tijd viel dit in de grensplaatsen Clinge (Zeeuws-Vlaanderen) en Putte (West-Brabant) duidelijk te constateren, waar Belgische grensbewoners graag schoenen, vis, aardappelen en groenten kwamen kopen. Maar deze toestand is de Nederlandse grensautoriteiten niet welgevallig. Met betrekking tot Clinge en Putte is het be sluit genomen, dat voor aanvoer van vis een geleidebiljet nodig is. Wanneer ge constateerd wordt, dat een winkelier in een bepaalde periode te veel vis van zijn grossier betrekt, zal dit biljet geweigerd v/orden. Er is namelijk geconstateerd, dat in sommige gevallen een vishandelaar in Putte op één dag tweemaal zoveel ver kocht als de normale behoefte van het dorp van een gehele week. Bovendien is het 'de winkeliers voortaan streng ver boden aan Belgen vis te verkopen, zelfs niet. als deze lieden met Nederlands geld willen betalen. Ten aanzien van andere artikelen worden dezelfde maatregelen overwogen. De heer G. H. Weustink f G. H. Weustink. In de ouderdom van 82 jaar is te Haarlem overleden de heer G. H. Weustink, oud inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem en oud-lid van de -ge meenteraad. De heer Weustink, die op 11 Februari 1866 in Ootmarsum gebore'n is, be zocht daar de openbare lagere school. Ver volgens studeerde hij aan de normaalschool in Ootmarsum en na het slagen voor het onderwijzersexamen in 1885, was hij achter eenvolgens werkzaam in Borne, Hilversum en Amsterdam. Inmiddels had de heer Weustink de acte Middelbaar Nederlands be haald. Vervolgens was de thans overledene drie jaar onderwijzer van de Kweekschool der Eerwaarde Zusters te Schijndel, alvorens hij benoemd werd tot directeur van de Ka tholieke Amsterdamse Schoolvereniging. De heer Weustink werd in 1918 benoemd tot arrondissements-schoolopziener in Hil versum en.in 1924 volgde hij de heer Sterck op als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verliet de heer Weustink op 29 April 1931 het onder wijs. Bij zijn afscheid werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het scheiden van het.onderwijs viel hem zwaar, doch het ogenblik van rusten was voor hem nog niet aangebroken. Van 1931 tot 1939 maakte de heer Weustink deel uit van de Haarlemse gemeenteraad, was directeur van de R.K. cursus voor de hoofdacte, bestuurslid van het Nederlandse schoolmuseum, voorzit ter van de Commissie van woordkunst voor het R.K. lager-, MULO- en' kweekschool- onderwijs en lid van het Parochiale kerk bestuur der Kathedrale kerk Sint Bavo. Vroeger was de heer Weustink ook secre taris van de kring „De Violiers" te Amster dam, examinator en rijksgedelegeerde- by alle phasen van het onderwijs en lid van de staatscommissie tot herziening van de wet van het militair onderwijs bij de landmacht. Zaterdag a.s. zullen in de Kathedrale kerk Sint Bavo de uitvaartdiensten worden ge houden, waarna de begrafenis volgt op de R.K. begraafplaats aan de Korte Zijlweg te Overveen. Mr. Erades benoemd te Rotterdam Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam mr. L. Erades, advocaat en procureur en voorzitter van de 8ste kamer van het tribunaal in Haarlem en rechter- plaatsvervanger in de Haarlemse recht bank, wonende'te Beverwijk. GRATIE VERLEEND Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan G. D. van de Pol, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhage van 17 Maart 1947. De.opgelegde doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenisstraf. Velsen-Noord „Kindervreugd" krijgt voorjaarsbeurt De speeltuin van de Vereniging „Kinder vreugd" aan de Doodweg mag zich, ondanks het minder aangename voorjaarsweer, ver heugen in de belangstelling van vele kin deren, die vooral op $e Woensdag- en Za terdagmiddagen zandbak en speelwerktui- gen bevolken. Het komende voorjaar heeft het ijverige bestuur en verschillende leden er toe gezet om, wanrfeer nog meer kinderen kunnen worden verwacht, de tuin, de speelwerk- tuigen en voornamelijk het clubgebouw eens een flinke beurt te geven ten gerieve van allen, die hiervan gebruik maken. De houten omwalling van de zandbak wordt verwijderd en hiervoor in de plaats komt een stenen muurtje. Van de speel- werktuigen worden o.a. schommels, wippen en glijbaan gerepareerd, waarnaast ook nog enige vernieuwingen worden aange bracht. Het clublokaal, dat vooral de laatste tijd voor vergaderingen en bijeenkomsten van beperkte omvang, veel gezocht is en goed beschouwd de enige vrije vergadergelegen heid is geworden, ondergaat een flinke schoonmaakbeurt en wordt, waar nodig, hersteld. Alles bijeen zal „Kindervreugd", dank zij de welwillende medewérking van enkeje leden, die"*al deze werkzaamheden in hun vrije tijd verrichten, weer éen gezochte speelplaats worden, wat ook de bedoeling is. Want „de jeugd van de straat" is ook het devies van „Kindervreugd". Harmonie „De Eendracht" kan uitbreiden Nieuwe instrumenten verwacht Tot de door de oorlog, gedupeerde ver enigingen behoorde de Harmoniekapel „De Eendracht", in Velsen-Noord, welke niet alleen verschillende actieve'leden, die el ders hun woonplaats hebben behouden, moest missen, maar vooral getroffen werd door diefstal van de wegens de evacuatie elders ondergebrachte prachtige instrumen ten. Na de bevrijding met enkele leden en zelfs soms geleende instrumenten weer be gonnen, kreeg „De Eendracht" haar huidige directeur, de heer L. H. F. Leistikow, die ging roeien met de hem ten dienste staande „riemen" en, hoewel deze weinig in aantal waren, heeft hij kans gezien de oude, van 1904 daterende kapel wat sterker te doen bezetten en langzamerhand terug te voeren naar het oude peil. Die sterkere bezetting heeft echter, om de oude toestand geheel te kunnen benaderen, nog meer krachten nodig, maar het ontbreken van instrumen ten stond dit in de weg. Stond, want naar de voorzitter van „De Eendracht" de heer J. Vel, medede.eide, hoopt de kapel over enkele maanden te zul len beschikken over een flink aantal nieuwe instrumenten, waaronder saxophoons en clarinetten, die daarmede tevens de lang gekoesterde wens van een flinke tussen- bezetting in vervulling zullen doen gaan. De Harmoniekapel, welke steeds een vooraanstaande plaats heeft ingenomen en nog bezit bij de directie van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken en met npme bij de heer H. Smidt van Gelder, die beschermheer is, kan dank zij een grote geldelijke steun, die uiteraard zeer wordt gewaardeerd, in het buitenland nieuwe in strumenten aankopen. Deze zullen van het nieuwste en mo dernste maaksel zijn en gedeeltelijk af komstig uit Tsj echo-Slo wakij e en Frankrijk. Waar de nieuwe instrumen ten de zogenaamde „lage stemming" hebben, zullen de thans gebruikte dienovereenkomstig worden omgezet, zodat, daar de met grote verwachting tegemoet geziene aanvulling waar schijnlijk in Augustus een feit zal zijn, „De Eendracht" haar eerste winter- concert met de nieuwe „wapens" zal ..kunnen uitvoeren. Het ledental, dat thans nog beperkt moet blijven, zal dan tegelijkertijd flink uitbrei den, waardoor de kapel dan binnen afzien bare tijd niet alleen kwantitatief, maar hopenlijk ook kwalitatief haar oude peil zal hebben bereikt. De industrie neemt haar plaats in De eerste fabriek in Rooswijk" De nieuwbouw van de gemeente Velsen, die dagelijks meer tekening krijgt na een aanvankelijke, weinig gewaardeerde rust om en in de voormaLige puinhopen, begint nu werkelijkheid te worden. Alvorens te kunnen bouwen zijn, voor wat betreft Velsen-Noord, duizenden ku bieke meters grond af- en aangevoerd. Afgevoerd van die plaatsen, waar ook al vanwege de nieuwe plannen éen teveel aan grond was; aangevoerd, daar waar'de bouw- bodem te laag was, om aldus voor de woon wijken geen overlast van grondwater te krijgen. De grootste leverancier van afgegraven grond is het voormalige park „Rooswijk", eens rijk bebost, nu, terwille van te vesti gen industrieën, afgegraven en voor be bouwing geschikt gemaakt, althans ten dele, Hierop wordt thans door de Nederlandse Maatschappij van Havenwerken een aan vang gemaakt met de bouw van de eerste in „Rooswijk" te vestigen fabriek, welke komt aan de Nieuwe Schulpweg, dichtbij Walserij-Oost. De „Bates-Cepro" sticht hier een bedrijf voor zakkenfabricage, naast die te Maas tricht op hetzelfde terrein werkzaam zijnde fabriek, de tweede in Nederland. Het gebouw, dat geheel wordt opge trokken van gewapend beton, krijgt aanzienlijke afmetingen met een lengte van ruim 130 meter, een breedte van ongeveer 31 meter en eenhoogte van ruim 10 meter. De nieuwe fabriek gaat zich toeleggen op het vervaardigen van grove papieren zakken, o.a. voor cement, kunstmest en kolen, waarvoor men behalve bij de ge noemde fabriek te Maastricht voor een groot deel was aangewezen op invoer uit het buitenland. Het feit dat men overigens straks de grootste afnemer, het Hoogovenbetjrijf met zijn cement- en kunstmeststoffenïabriek, dichtbij en zelfs als „naaste buur" heeft, wat van zeer groot belang is, bewijst de voortvarendheid, waarmede* het werk is aangepakt. De funderingen en kelderruim ten worden reeds aangebracht, opdat de eerste zakken nog in het najaar het nieuwe bedrijf krmnen verlaten. Vijftig fanfare-jaren Plannen voor een grootse viering Naar aanleiding van hét feit, dat Santpoorts fanfarekorps op 9 Augus tus 50 jaar bestaat, zijn we eens een praatje gaan maken met de secretaris van het korps, de heer G. Rapis, en al had deze de oprichting niet mee gemaakt hij is nog „maar" 26 jaar lid van „Wilhelmina" wist hij ons toch uit de beginjaren van het korps wel een en ander te vertellen. t. Het bijna gouden fanfare-korps dan werd in 1898 op de 9de Augustus opge richt. Promotors waren de heren Baart, Van Bracht en P. Rings. Aanvankelijk v/as men voornemens het muziekgezelschap te dopen met de klank- en zinrijke naam „Echo der Duinen", doch toen prin ses Wilhelmina in September tot koningin gekroond werd, werd besloten het korps „Wilhelmina" te noemen. Die naam voerde het onafgebroken totneen, niet tot nu toe, want tijdens de Duitse bezetting moest alles, wat aan de nog levende Oranjes herinnerde, verdwijnen. Dus geen Wilhelmina of Julianakade meer in IJmui den, geen fanfarekorps „Wilhelmina" meer in Santpoort. Toen herdoopte men de mu ziekvereniging in „Santpoort", maar dat was alles slechts in naam, want bij iedere plaatsgenoot bleef „Wilhelmina" „Wilhel mina". En zo gauw de Duitsers capituleer den verdween de naam „Santpoort". Dauwtrappen In de lange tijd van zijn bestaan heeft „Wilhelmina" aan tal van concoursen en festivals deelgenomen, aan vele plaatse lijke feesten medewerking verleend, con certen gegeven en „muzikaal dauwge- trapt". Dit laatste efct voor de niet-inge- wijden een nadere verklaring. Dauwtrap pen betekent op Hemelvaartsdag heel vroeg opstaan en dan. als bij gunstig weer de dauw nog heel dik op de velden ligt, een fikse wandeling maken. De leden van „Wilhelmina" nemen dan hun instrument mee en spelen er lustig op los. Vroeger, zo vertelde de heer Rapis ons, werd er dan ook op de Ruïne van Brederode een mu- zieknummertj e gegeven „Wilhelmina" heeft altijd een bijzon dere plaats in de Santpoortse samenleving ing'enomen. En dat kwam hoofdzakelijk, doordat het korps altijd bereid was zijn medewerking te verlenen, als deze ge vraagd werd. Want wie de dirigeerstok zwaaide, of dit nu waren de heren Van der Molen, Eisner, Polderman, Sam Vles- sin'g, Reinier van 't Hoff, Dekkers, Meyns,. Peter Wit of de huidige dirigent Jan Groot, „Wilhelmina" was present, als maar even een beroep op zijn muzikale leden gedaan werd. Waarschijnlijk was liet ook hierdoor, dat altijd een bewoner van „Spaarnberg" of „Vlugthoven" bereid werd gevonden het beschermheerschap of het bescherm- vrouwe-schap te aanvaarden. Na de dood van de eerste beschermheer, de heer Wüste, volgde mevrouw Wüstevon Gotsch hem op. Op mevrouw Wüste volgde de heer Guépin en thans mag het korps mejuffrouw J. L. Enschedé zijn bescherm vrouwe noemen. In de vroegere gemeente secretaris Wijnoldy Daniels heeft het bo vendien jarenlang een ere-voorzitter ge had. Thans is het dr. A. de Groot Lzn., die deze titel mag dragen. Als we het over de prestaties van het korps - beginnen, glijdt er een trek van tevredenheid en voldoening over het ge laat van de heer Rapis. En geen wonder, want „Wilhelmina" viert zijn 50-jarig be staan wel onder zeer gunstige omstandig heden: Het korps beleeft een hl bijna nooit te voren en hoeft onder? van zijn kranige directeur Jan Gr^ vorige jaar in Diemen een succes h- in de afdeling Uitmuntendheid, heer Rapis terecht „met gouden in het boek der »Wilhelinina"-hist0J v aangetekend: Op één punt na behaal? korps het hpogst aantal punten v-2 gehele concours. Dat „Wilhelm®;? ook trots is op zijn directeur en omM? deze op zijn musici, ligt voor de L „Maar het korps heeft toch ookm- slechte tijden gekend?" vroeeen heer Rapis. „En of", zo was zijn antwoord r* wel zo geweest, dat we niet eens mét? krachten een concert konden g6Ve „leentjebuur" bij een zustervereir moesten spelen. Maar een kleiner waartoe ik o.a. de heren Schipper Jr Es die nog meer „dienstjaren" dan ik reken, hield dapper .stamj wordt daarvoor thans beloond". 't Was op een conto® „Ik weet nog wat aardigs uit zoW lijke periode te vertellen", zo verve?" „Wilhelmina"-scriba. ,,'t Was op een? cours in Wormerveer en we hadden ingeschreven voor de marswedstrijd ;Vo Opstellingen Kinheim en I.E.V. Daar de „Bresapers" Zondag rust hebben staan slechts twee bekerwedstrijden op het programma, waarbij Kinheim de oude tegenstander uit de competitie Terrasvogels te Santpoort ontmoet en I.E.V. in Van Gel- der's Sportpark Beverwijk ontvangt. Het Kinheim-elftal heeft weer een wij ziging ondergaan, nu Daniëls het doel ver dedigen zal en spil Groeneveld opnieuw van de partij is. Achterhoede £n middenlinie zijn gehandhaafd, maar in plaats van A. Prinssen staat P. Rem middenvoor en neemt v. d. Steeg de-linksbuitenplaats* in. Kinheim verschijnt met: H. B. Daniëls; E. v. d. Wal en S. de Vries; C. de Boer, W. Groeneveld en Jac. Hout; W. A. Raayma- kers, H. Prinssen, P. Rem, H. J. v. d. Wa teren en A. v. d. Steeg. De jubilerende I.E.V.'ers zagen de aan vankelijke ontmoeting BeverwijkI.E.V. omgezet en persisteerden bij de samen stelling, die vorige week niet voldoende vechtlustig bleek. I.E.V. ontvangt Beverwijjc met: M. v. d. Bos; J. Zonnevelden J. v. d. Vlies; N. Zout man, P. v. d. Berghe en J. Wittebrood; J. Schavemaker, Th. Koek, H. Zonneveld, A. Stokman en W. Michel. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 82) Mevrouw Dimsley scheen zijn gedachten te hebben gevolgd. „Het spijt mij, dat Miss Shelton moest weggaan", zei ze, „maar de toestand werd absoluut onmo gelijk. Zij gooide een bal naar Miss Gillet en raakte haar precies in haar oog". Een vermoeide handbeweging. „Wij hebben nog gedaan alsof het een ongelukje was, maar Miss Shelton heeft zeer eerlijk ver teld, dat zij op Miss Gillets oog had ge mikt". „Dus het was een goed schot", zei Christopher onwillekeurig. Mevrouw Dimsley scheen die mening niet te delen en er was een onaangename stilte. „Kunt u mij zeggen, waar Miss Shelton nu is?" „Het spijt mij, maar dat weet ik niet". „Maar heeft zij dan geen adres achter gelaten?" „Neen, ik geloof, dat zij naar Londen is* gegaan, maar dat is alles, wat ik weet". Christopher dacht een ogenblik na. „Zij heeft een tante in Londen", zei hij, „weet u het adres van die tante?"* Mevrouw Dimsley knikte ontkennend. „Denkt u dat de vicaris haar adres weet?" „Neen, ik ben er zeker van, dat hij het, niet weet, want wij hebben haar zelf al willen schrijven aangezien zij een zakdoek heeft vergeten". Christopher begon in te zien, dat hij de reis voor niets had gemaakt. „Misschien dat Miss Shelton u nog schrijft", zei hij aarzelend. „Dat is mogelijk". De stem klonk niet erg hoopvoL „Als zij schrijft wilt u mij dan haar adres doen toekomen?" De dame antwoordde niet onmiddellijk, zij dacht na. „Dan zal ik haar mededelen, dat u haar adres wenst te hebben". „Zeer vriendelijk, dank u". Hij gaf er geen verklaring van, waarom hij haar adres wilde hebben; hij vroeg niets meer omtrent de kinderen, men ver zocht hem niet om te wachten tot de kin deren uit school kwamen en hij stelde dit ook niet voor. Hij mompelde een soort verontschuldiging voor zijn onverwacht bezoek en nam afscheid. Terwijl hij naar huis terugreed, dacht hij na over hetgeen hij had vernomen en hij voelde zich diep rampzalig. Bunty was verdwenen, spoorloos verdwenen onder de millioener* van Londen. Het enige, dat hij van haar wist, wat dat zij een tante had in Putney en' dat haar vader nog leefde. De naam van die vader was Shelton. Maar hij had er geen idee van, waar hij woon de, dus veel zou hem dat niet kunnen hel pen. Plotseling viel het hem in, dat hij nog een kous van haar had. Hij had die kous netjes opgevouwen bewaard, maar hij had haar terug moeten geven, want door die ene kous kon zij het hele paar niet meer dragen. Maar die kous was het enige souvenir, dat hij van haar had. Zij waS voor hem, wat het glazen muiltje van Assepoetser was geweest voor de prins; hij zou er geen afstand van doen, voordat de rechtmatige eigenares haar kwam halen. HOOFDSTUK XXII. „The stars and stripes". De klok op de schoorsteen tikte de mi nuten weg. Christopher lag lui in zijn ge makkelijke stoel, èen boek op zijn knie, een glas whisky naast zich. Tobias lag voor de haard en keek in de vlammen. Het was stil in de kamer, erg stil. Zo was het iedere avond, eenzaam, ver velend, triest. Hij had niets van Bunty gehoord en hij kon daar sléchts uit beslui ten, dat het haar niet kon schelen of zij hem ooit zou terugzien of niet. Haar sym pathie voor hem, toen zij nog hier was, was slechts het gevoel geweest, dat een nicht koestert voor haar oom. Die onge lukkige liefdesgeschiedenis met Cynthia ja, zo zag hij het nu had alles voor hem bedorven. Het had hem oud gemaakt, voordat hij ooit jong was geweest. Hij had rimpels in zijn voorhoofd gekregen, een verdrietige blik in zijn ogen en hij had verleerd te glimlachen. Indien hij Bunty in andere omstandigheden had ontmoet zou zij hem met andere ogen hebben gezien, zij zou er zich vermoedelijk rekenschap van hebben gegeven, dat hij niet zo oud was als hij er uitzag, dat hij eigenlijk niet zo erg veel ouder was dan zijzelf. Ver moedelijk zou zij ongeacht de omstan digheden, waaronder zij elkander hadden kunnen ontmoeten hem nooit hebben lief gehad, maar zij zou tqnmiaste niet zo ellendig bevooroordeeld zijn geweest. Hij had ook niets meer vernomen,van George Cooper. Hij had George trouw op de hoogte gehouden van de toestand en wachtte nu op instructies. Hij had een vrij duidelijk overzicht van de stand van za ken en als de nodige formaliteiten ver richt zouden zijn, zou hij een aardig be drag naar New Dork kunnen overmaken. Het huis was weliswaar nog niet verkocht, doch dit was maar een kwestie van tijd. Hij had de heer Robinson niet meer gezien sinds die ontmoeting aan het station en hét spreekt vanzelf, dat hij hem niet op zijn kantoor was gaan opzoeken. Hij verwachtte niet, dat hij nu nog meer van die zaak zou horen. De heer Ro- bison had zijn plicht gedaan door hem mede te delen, dat er te veel belasting was betaald op het landgoed, hij zou nu zelf de rest moeten doen. Met het vertrek van de kinderen en vooral met het vertrek van .de heer en mevrouw Badger was het gevaar, dat het geheim van Henry's dood nog eens ontdekt zou worden, veel kleiner gewor den. Bovendien zou Christopher zelf ook spoedig vertrekken; het huis was veel te groot voor hem alleen en het was slechts omdat hij nog steeds hoopte, dat Bunty zou schrijven, dat hij tot nu toe was ge bleven. Hij had nog een brief ontvangen van Josephine: zij drong aan op een spoe dige voldoening van haar vordering op de nalatenschap van wijlen Henry Melvil. Hij wachtte instructies van George Cooper en had Josephine slechts geschreven om haar de ontvangst van'haar brief te bevestigen en haar mede te delen, dat hij haar spoe dig uitvoerig zou schrijven. (Wordt ^Vervolgd) ons stond een groot politie- ■muziek!^, met veel tamboers en in uniform steld en achter ons „idem idem. ditofe En tussen die twee grootmachten wij met ons een en twintigen, En tók haalde het hoogst kantal punten?" Moeilijk was het antwoord voor ons want de trek van voldoening en hein© na-genieten op het aangezicht zegsman, wees duidelijk in een richting. „Juist meneer, „Wilhelmina" met 18si- de 50 te behalen punten. En de wfe mannen moesten resp. met 44 en 48pic> genoegen nemen". De heer Rapis vertelde ons nogj.r bijzonderheden van andere concern? maar 't zou ons te ver voeren, dj? maal hier neer te schrijven. We vroegen tenslotte nog over® plannen tot herdenking van dit a merkwaardige jubileum van zijn korps Dat dit niet onopgemerkt voorbij gaat, ligt voor de hand. De plannen bevit' den zich zelfs reeds in een vergevor derd stadium. Op 27 Juni en 3 en i Juli wordt in het voor dit doel bij uitstek geschikte Burgemeester T" kenspark een concours gehouden. De plannen tot uitvoering daarvan b. gelegd in handen van een comité, W; behalve het bestuur der 'vereniging; heren Menet, Rapis, Van Es, Schip? Van der Ende," ook de heren Groot S. Groot Jr., Esland,Meyer en Wiedijk ting hebben. Reeds hebben tal van 1 enigingen ingeschreven en er worden al enkele inschrijvingen bij verwacht. I In het ere-comité hebben zitting nomen burgemeester mr. M. M. Ks®, mej. L. J. Enschedé, dr. L. de Groot In, J. A. E. Verkade, mr. L. Vorstman, D. R. Mansholt, B. A. Potjer, dr. G.Krq mevr. FokkerKessler, J. H. A. GuaMii van Weesel en P. Rings. Zo gaat „Wilhelmina" opgeweld zijl vijftigste verjaardag tegemoet. We te: van harte, dat dit gouden feest in ii opzichten slagen zal. Zilveren jubileum van de E.H.B.O. „Hiermede hebben we het genof. mede te delen, dat onze vereniging ooi- terdag 17.April haar 25-jarig bestaante te vieren", zo schreef ons het bestuur-; de afdeling Santpoort van de Nederlte Vereniging E.H.B.O. En wij kunnen voorstellen, dat het het bestuur inderite: een genoegen moet geweest zijn zulte kunnen mededelen, want het kan met ri op de achter de vereniging liggende to eeuw terugzien. Geheel belangloos liebte de leden zo nodig ook bij nacht en cd; klaar gestaan, om daar, .waar „eerste hul;' nodig was, deze aan te bieden, avote hebben zij van hun vrije tijd om zich onder leiding van de Groot, Mansholt en Hekman te bete men voor de taak, die zij als een zes roeping voelden. En in de oorlogstijdnöl den zij een belangrijk onderdeel mi luchtbeschermingsdienst. Vijf en twintig jaar geleden werte vereniging door mej. Zuidwijk en de Van der Horst, Rings en Slebos opgerte Van dezen is eerstgenoemde, thans ec WitZuidwijk, nog lid, zodat zjj E- jubileert. De huidige voorzitter. d|» Westerna, heeft er „nog maar" 24 dia- jaren opzitten en mag met recht de wende kracht genoemd worden. Nadat dr. A. de Groot Lzn. .iarentate cursusavonden geleid heeft, is thans leiding daarvan in handen van dr..8 man, die momenteel 16 clames en voor hun taak klaar maakt. Zaterdag 17 April houdt het bestuur^ staande uit mevrouw M. Auf demKarck Nasette en de heren Westena, Kam. Jansen en Mookhoek. van 15—1?u'-' ceptie in „De Toorts". Wijk aan h D.C.IJ. VERSLOEG ..DENK EN ZET OP HET NIPPERTJE De damclub „Denk en Zet" uit Zee speelde in het clublokaal van, te'i IJmuiden de returnwedstrijd van pe J te Wijk aan Zee gehouden yriendscM.P ontmoeting. Verliep de eerste weasfi een uit het tweede en derde team te IJ. samengestelde combinatie in,® overwinning voor D.' C. IJ., in ,:.srte?i ontmoeting speelden de Wijk aan ze -ji wat beter. De IJmuidenaren hebben slechts met grote moeite de overwini huis kunnen brengen. De uitslag luidt: Denk en Zet D. C. IJ- F. v. SonJ. v. Straten W. v. Elzen—D. Ott J. AardenburgP. v. d. Velde R. HolbergK. Groen J. v. d. Welv. d. Gaag K. Durge-H. Swier M. Klein—A. Swier Struwev. d. Steen C. Iskesv. Beelen J. BolF. H. Groen C. Diepgrondv. d, Bos C. de BoerK. Prins Totaal. voor D. C. U. tel ■H i 1!"

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6