IJmuidér Courant Moord op liberale leider deed bom barsten in Bogota Groot-Brittannië vraagt 'Nederlandse verliezen in Indonesië Rusland open kaarttespelen Marshall-goederen naar Nederland Twaalf helden van het verzet werden slachtoffer van verraad De Arabische Liga „beheer-plan" der zou bereid zijn V. S. te accepteren 62e Jaargang No. 18909 An «Smtp - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, LSnL Telefoon J Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Zaterdag 10 April 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,—. Franco per post 14,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem REVOLUTIE m COLUMBIA - Zetel der Pan-Amerikaanse conferentie overgeleverd aan brand, plundering en doodslag hoofdstad van Columbia Xvaar de Pan-Amerikaanse conferentie wordt In Bogota, e rev0|utje uitgebroken. Volgens een bericht van Amerikaanse corres- gehouden, is regering van Columbia niet meer tot handelend optreden in staat «fff/Si»— ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels bericht, Marshall zich in veiligheid bevindt. Zijn plaatsvervanger Robert Lovett dit minister mmgetelefoneerd. De oorzaak van de revolutie was de moord heeft reeds m leider Jorge Gaitan, die bij de arbeidende bevolking zeer geliefd was. op de hoera mjnjsterie van transport en andere openbare gebouwen zijn door een nc' en geweren bewapende woedende menigté bestormd. De moordenaar van mei messen menigte gelyncht en voor het paleis van de president neerge- Gaitan daarop een poging werd ondernomen het paleis van de president te smeten. 1° jiujp gesnelde troepen op de menigte geschoten. Reeds dadelijk Sr°antaUod.n. ri„ rebellen die zich inmiddels meester «.maakt van de radiozender van trachtten de bevolking door middel l»n radiotoespraken tot revolutie op te de onmiddellijke nabijheid van ambassade en het gebouw Amerikaanse delegatie ontplofte projectiel. De schade beperkte over tot punten van de stad braken imSn uit. De rebellen maakten al spoedig nfde radio bekend dat een nieuwe Junta Z gevormd en dat Laureano Gomez was Sooi taureano Gomez was leider van Se conservatieve regeringspartij. Brand, plundering en doodslag Overal in de stad sloegen de vlammen h0„« op en de plundering duurde nog Seeds voort, aldus wordt gemeld in een toeede verslag van de Amerikaanse cor- ecDOnaemeu m Deliberate rebellen hebben omgeroepen, dat de voorlopige president van de Junta, Dario Eehandia, er in is geslaagd, het paleis van de president binnen te dringen en met president Mariano Ospina Perez besprekingen voert om deze, die tot de conservatieve partij behoort en op 5 Mei 1946 voor een periode van vier jaar werd gekozen, tot aftreden te bewegen. De radio had reeds eerder gemeld, dat Dario Eehandia, die reeds een keer presi dent is geweest, de macht slechts in han den zou houden tot de huidige vice-presi dent Eduardo Santos uit New York zou zijn teruggekeerd. Eduardo Santos, oud leider van de 'liberale partij was in 1944 president. Volgens radio Bogota werden gedurende gevechten om het bezit van de door de gereging beheerde zender Bogota vier li berale studenten gedood. In de nabijheid van <de Amerikaanse ambassade woedde een hevige brand, doch er bestond voor de ambassade geen gevaar. Opstandelingen vervoerden gewonde kameraden langs, de ramen van de ambassade. Overal in de stad wordt geschoten en de»politie, die zich in het Kapitool heeft verschanst lost af en toe een-salvo op de belegerende rebellen. De rebellen riepen later op dé avond om, dat groepen aanhangers van de regerings partij pogingen in het werk stelden de zender weer in hun macht te krijgen. Er werd om versterking gevraagd. Van politie of legereenheden was in het centrum van de stad niets te bespeuren. Het stadsbeeld werd volkomen door de opstandelingen be heerst'. Yerwarde situatie Dr. Eduardo Santos, de vice-president van Columbia, die zich op weg van Parijs naar Bogota in New York Bevindt, heeft reeds getelefoneerd met vrienden in Bo gota, die hem vertelden, dat de regering nog niet. was omvergeworpen. Volgens de zegsmans van Santos zou een groep stu denten het radiostation Bogota hebben veroverd, de revolutie hebben uitgeroepen en een formering van een Junta hebben geproclameerd. De situatie werd^door de Een „eenheidslijst" voor de Tsjechische verkiezingen Laatste schijn van democratie valt weg Premier Gottwald heeft in een buiten- g one bijeenkomst van het centrale comi- Tsjechoslowaakse communistische £ÏVu?laard' dat alle Tsjechische par- in&estemd met het plan, alle PJMWafcn V00r de op 23 Mei te houden Toezingen op één lijst te plaatsen. volS deelde voorts mede, dat het «taan nit w v0p het Programma zou be- ttensmÏÏn bewerkstelligen van een sa- commim' rgu6r sociaal"democratische en communistische partijen. naderJ ff6 "eenheidslijst" zijn nog geen nomen wnMtenSR?ekend gemaakt- Aange- stemmW filter, dat de kiezers bij de tussen ia» de keus zullen krijgen Waaraan "neen °P een bijeenkomst deelgennmn ,al!e Partijen zal worden naar évenrIa-Zl ,e ^st van candidaten Gottwald z r lï worden samengesteld, oen onnncu- "^leman(l zal worden belet Sï'«i te vormen en aan de SïSie ei£1.te, Aemen". Van enige "ias gebleken, (u p!) ™6 eChtel' n°E Oc Velser welvaartcomités te UmnMen°n^ hee£t in Sebouw „Flora" Plaats gehad v °Penbare vergadering C.P.N wa d Van+ "te'afdeling Velsen van de s«™'aanwezTg w?ènngeVeer P6r" °P deze^vond Voo^afgaand pamflet zou oprichting van™* overgegaan tot de comités". zogenaamde „Welvaart- ^/be™eiktVmlemjn is er overeenstem- ^«kcomitê. vorming van een zegslieden van vice-president Santos ern stig en onzeker genoemd. Volgens later in Washington ontvangen berichten zou de Columbiaanse regering troepen hebben laten oprukken om de rebellen te verdrijven. De voornaamste vergaderzaal van de Pan-Amerikaanse conferentie was door de woedende menigte, die het gebouw be stórmd had, totaal geplunderd en in wan orde achter gelaten. Einde der conferentie? De Argentijnse regering heeft officieel bekend gemaakt, dat de delegatie van Ar gentinië uit Bogota zal worden terugge trokken. De regering heeft reeds drie vlieg tuigen naar de hoofdstad van Columbia gezonden om de delegatie naar Buenos Aires^terug te brengen. (U.P.) Bogota heeft thans het aanzien van een gebombardeerde stad. Tot de verbrande gebouwen behoren het negen verdiepingen hoge ministerie van Justitie en de Metro politan Kathedraal. Dronken oproerkraaiers met een mes of knuppel in de ene en een fles drank in de andere hand maken de straten nog onveilig. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd; Koninklijke Mürine: Mar. 2e kl. z.m., I. Staarthof, afkomstig uit Roermond. Overleden ten gevolge van zandverschuiving 3 April 1948. Kon. Ned. Ind. Leger: Tor. sold. 2e kl. inf. Boetme, afkomstig uit Ned.-Indië. Overleden aan bekomen verwonding 29 Maart 1948. Mad. soldaat 2e kl. inf. Basoeni, af komstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld 31 Januari 1948. Mad. sold. 2e kl. inf. Boerdjhak, afkom stig uit Ned.-Indië. Gesneuveld 31 Januari 1948. Mad. sold. 2e kl. inf. Soeni, afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld 31 Januari 1948 Mad. sold. 2e kl. inf. Sardini Alias Pak Soemaira, afkomstig uit Ned.-Indië. Ge sneuveld 31 Januari 1948. Mad. sold. 2e kl. inf. Bani, afkomstig uit Ned. Indië. Gesneuveld 31 Januari 1948. De Koninklijke Landmacht heeft in de periode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. De helft minder sinaasappelen Op 18 Maart heeft het Centraal Distri butiekantoor voorinleveringsbonnen aan gewezen voor de groepen A, B en C nr. 270 Algemeen, recht gevende op 500 gram si naasappelen en voor de groepen D en E nr. 770 Algemeen, recht gevende op 1000 gram sinaasappelen. Door onvoorziene omstan digheden zal op beide bonnen slechts de helft van de oorspronkelijk aangegeven hoeveelheden sinaasappelen kunnen wor den betrokken. Een onlangs ingetreden scherpe prijsstij ging van sinaasappelen in Spanje heeft tot gevolg gehad, dat de exporteurs in dat land naar hun mening niet in staat waren hun verplichtingen verder na te komen. Om deze reden is de halvering van de toegezegde g hoeveelheden sinaasappelen noodzakelijk. President Truman rechtsbegroet Prins Karei, de regent van België voor het Witte Huis. Prins Karei vertoeft voor een zesdaags verblijf in de V.S. Triëst terug? Uitnodiging voor belanghebbenden-conferentie in Parijs Engeland heeft de Sovjet-regering van daag uitgenodigd om deel te nemen aan voorbereidende besprekingen, welke de volgende maand te Parijs zoudeii worden gevoerd en ten doel zouden hebben het vrije gebied van Triëst aan Italië terug te geven. In de nota wordt een conferentie van „de voornaamste betrokken regeringen" voor gesteld. Tevens wordt er bij de Sovjet-Unie op aangedrongen zo spoedig mogelijk in te stemmen met het onlangs gedane voorstel om Triëst aan Italië terug te geven. Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ter, dat het Britse voorstel voor een con ferentie is gedaan na overleg met Frank rijk en de Verenigde Staten. a Officiële kringen te Londen gaven te kennen, dat de aanduiding „voornaamste betrokken regeringen" opzettelijk vaag is gehouden, opdat de kwestie der uitnodi gingen kan worden besproken op een viermogendhedenbasis. In de oorspronke lijke driemogendhedenverklaring betref fende Triëst werd voorgesteld, dat de on derhandelingen zich uit zouden strekken tot de „Grote Vier" plus Italië. Het thans aan de Sovjet-Unie gedane voorstel zou een poging betekenen om een duidelijke verklaring over de houding der Sovjet-Unie ten aanzien van Triëst te ver krijgen, opdat er een eind komt aan de huidige toestand van onzekerheid in het vrije gebied. De Sovjet-Unie heeft tot nu toe niet ge antwoord op het voorstel der drie weste lijke mogendheden om Triëst aan Italië terug te geven. Ook de V. S. De V. S. hebben de Sovjet-Unie in een nota verzocht om een spoedig antwoord op het voorstel, dat het vrije gebied van Triëst aan Italië zal worden teruggegeven. De V. S. stellen tevens voor, dat er in het begin van de volgende maand te Parijs een bijeenkomst van de vier grote mo- gencöieden zal worden gehouden om het probleem Triëst te bespreken. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de berfchten, dat bepaalde burgerlijke bestuurswerkzaam heden in de Amerikaanse zóne van Triëst aan Italianen worden overdragen, bevestigd. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat de toestand in de andere Amerikaan se bezettingszones precies gelijk is. Aan de onderdanen van de betrokken landen moeten zo spoedig mogelijk de bestuurs-. bevoegdheden worden teruggeven. De be trokken personen zouden onder passende Amerikaanse controle staan. De Amerika nen zijn niet van plan hun bezettingstroe pen uit run zóne van Triëst terug te trekken. Passagierslijst „Sloterdijk" Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransportschip „Sloterdijk"dat met ongeveer 1000 mi litairen uit Indië op 21 April te Rotter dam wordt verwacht. Sacha heeft een strop (Van onze correspondent te Parijs) Sacha Guitry heeft'zijn zoveelste proces verloren. Men herinnert zich, dat de Aca démie Goncourt, die hem om politieke re denen van ziin zetel trachtte te drukken, Guitry bij de Justitie had aangeklaagd, omdat hij op eigen houtje een boek had geprezen, dat vervolgens door de uitgever er van in de handel was gebracht met het begeerde bandje „Prix Goncourt". Dit ini tiatief is hem op frs. 700.000 komen te staan: hettgeen veel is, zelfs wanneer men de publiciteit in aanmerking neemt, die Sacha er van genoten heeft en waar hij stapelgek op is. Vier detectives in Edinburgh hadden bin nen de twintig minuten in de gaten dat de man op da grond vermoord was en geen zelfmoord had gepleegd. Binnen die twintig minuten maakten zij ook nog uit wie de moordenaar was en arresteerden hem bovendien. - Nou ja, wij weten ook wel dat het lijk maar een pop was en de detec tives leerlingen in het recherche-vak, die deze pseudo-moordzaak tot oplossing moesten brengen, maar het was toch een knap staaltje speurderswerk. Paul C. Hoffman, administrateur voor de hulp aan Europa, heeft medegedeeld, dat hij machtiging heeft gegeven voedsel, brandstoffen en andere vitale goederen ter waarde van 21 millioen dollar aan Frank rijk, Griekenland, Italië, Oostenrijk en Ne derland te verschaffen om in de dringende behoeften van deze landen te voorzien. Hoffman deed mededeling van de eerste daad van E. C. A. (bestuursbureau voor economische samenwerking) ter uitvoering van het Plan-Marshall en verklaarde: „Het is duidelijk dat wij de pijpleidingen van de hulp gevuld moeten houden indien wij de toestand van honger en koude willen ver lichten en ernstige economische achteruit gang in deze landen tegen willen gaan. Wij zijn doende om overeenkomstig de wet op het plan-Marshall de termijnen en voor waarden, waaronder de bijstand wordt ver leend, vast te stellen. Inmiddels moet de stroom goederen beginnen te vloeien". 16 April: Parijs Te Londen is officieel bevestigd, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Marshall-landen op Vrijdag 16 April te Parijs zullen bijeenkomen en de overeen komst zullen tekenen waardoor de perma nente organisatie voor het plan-Marshall in Europa in het leven geroepen wordt. Engeland en Frankrijk hebben samen de uitnodigingen aan de 16 landen, die aan de plenaire zitting van de commissie voor de Europese economische wederopbouw deelnemen, verzonden. Een woordvoerder van het Engelse ministerie vein Buitenland se Zaken verklaarde, dat de plenaire zit ting Woensdag 14 April zou worden ge opend met een bijeenkomst van de plaats vervangers der ministers van Buitenlandse Zaken, die het werk van de werkgroep van deskundigen, die deze week bijeen is ge weest, zullen voltooien. Het woord is aan 5ir Philip Gibbs: Het is beter te geven dan te lenen en het kost ongeveer evenveel. De overval op het Bevolkingsregister te Amsterdam De doodstraf geëist tegen de hoofdschuldige Vier mannen stonden gisteren voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam terecht, die er van beschuldigd werden dat door hun verraad en loslippigheid twaalf dappere Nederlanders de dood voor het executiepeloton vonden. Deze verzetslieden behoorden tot de groep, welke er op 27 Maart 1943 in slaagde, de bewakers van het Amsterdamse bevolkingsregister te overmeesteren en het kaartsysteem in vlammen te doen opgaan. De beruchte Amsterdamse SD-chef Willy Lages loofde een beloning van f 10.000.— uit voor degene, die inlichtingen over de daders zou kunnen verschaffen. Helaas zijn enige mannen voor deze verleiding bezweken en zo konden de Duitsers enige maanden later alle leden van de verzetsgroep arresteren. Op twee na vonden allen de dood. Jhr. Sandberg, de tegenwoordige directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam en Gerrit van der Veen wisten te ontkomen. De laatste werd echter naderhand toch aangehouden en terechtgesteld. De eerste verdachte, die gisteren voor het Bijzondere Hof terechtstond was de 62- jarige expediteur Mannus de Roo, een man die wegens wangedrag in 1919 als politie agent ontslagen was. Hij was zesmaal ver oordeeld en in de oorlog lid van de N.S.B. geworden. Eén broer van een der verzets lieden, die dit niet wist, had tegen De Roo iets uitgelaten over de voorgenomen over val. Verdachte heeft na de aanslag hierover iets medegedeeld aan een N.S.B.-politie agent. Via diens chef bereikte deze mede deling de SD ïh de Euterpestraat te Amster dam. De Roo ontkende voor het Hof, de op zet gehad te hebben, verraad te plegen. De tweede verdachte was de 47-jarige confectiefabrikant P. Th. Theemissen. Hij was een N.S.B.'er, die met zestig man perso neel in zijn bedrijf uniformen voor de Duit sers repareerde. Een zijner ondergeschik ten, A. van der Laak, (de derde verdachte) had na de overval allerlei bijzonderheden aan zijn collega's op het atelier verteld. Dit was Theunissen ter ore gekomen. Vol gens Van der Laak had zijn patroon hem gedwongen, bij de SD de naam van een der overvallers, Hoogsteder, te noemen. Hoog- steder was huisknecht bij de kunstschilder Arondeus en beiden hadden aan de overval deelgenomen. Hoogsteder had tegenover Van der Laak zijn mond niet kunnen hou den. Theunissen had voor zijn verraad 6500,ontvangen, dat hij volgens zijn bewering aan Winterhulp had geschonken. „Dat is even erg als had U het in uw eigen zak gestoken" merkte de president op. Mannus de Roo had ƒ2000,— Judasgeld gekregen. Tot de derde verdachte, Van der Laak, zei de president, dat hij wel buitengewoon onverantwoordelijk had gehandeld, door op het atelier van Theunissen over de over val te praten. Hoewel de president wilde aannemen, dat van kwade trouw geen sprake was, bevreemdde het hem toch, dat Van der Laak Hoogsteder niet tijdig had gewaarschuwd, toen hij wist dat de SD in de zaak gemengd was. Van der Laak zei, dat hij dit uit angst-voor Theunissen niet gedurfd had. Hij was later, naar hij zeide uit nieuwsgierigheid, bij de SD gaan infor meren hoe het met de beloning stond. De laatste verdachte was de 35-jarige huisknecht J. Th. Hoogsteder, die na 17 maanden geïnterneerd te zijn geweest, ver leden jaar op vrije voèten is gesteld. Hij kende Van der Laak en had er reeds vóór de overval tegenover deze op gezinspeeld, „dat er iets sensationeels gebeuren zou". Door de loslippigheid van Van der Laak werd hij enige tijd later gearresteerd. Hij verklaarde, dat hij bij zijn verhoor door de SD dat vijf uren duurde, .onder bedreiging met een revolver de naam van zijn patroon had genoemd en de voornamen van vijftien andere verzetsstrijders. Hoogsteder werd vrijgelaten op voor waarde, dat hij ook verder medewerking zou verlenen. Met zijn hulp kreeg de SD tenslotte de gehele illegale groep in handen. De president verweet Hoogsteder, dat hij na. zijn arrestatie zijn heldenrol zo spoedig had laten varen en dat hij tijdens het Duitse proces als getuige tegen zijn vroe- dere kameraden was opgetreden. „U hebt gemakkelijk praten" zei verdachte. „Ik was onder pressie gezet." Requisitoir. De advocaat-fiscaal mr. M. H. Gelinck noemde in zijn requisitoir Theunissen de hoofdschuldige, die. hij met Van der Laak verantwoordelijk achtte voor de dood van twaalf zeer verdienstelijke Nederlanders. Hij vorderde tegen Theunissen de dood straf. De advocaat-fiscaal vond de houding van Van der Laak bijzonder lafhartig, maar wilde aannemen, dat deze onder pressie van zijn patroon tot zijn verraad is geko men. Hij eiste vijftien jaar gevangenisstraf. Naar de mening van mr. Gelinck was het Mannus de Roo uitsluitend om de gel delijke beloning te doen geweest. Hij heeft ernstig verraad gepleegd, maar mag van geluk spreken dat Theunissen en Van der Laak hem voor waren. Tegen hem eiste de advocaat-fiscaal twaalf jaar. Hoogsteder was volgens mr. Gelinck een overigens verdienstelijk illegaal werker, die echter de consequenties van zijn ille gaal werk bij de SD met gemeen verraad heeft afgekocht. Dat de Duitsers hem on danks .zijn illegaal werk hebben gespaard, spreekt boekdelen. Tegen hem eiste mr. Gelinck drie jaar gevangenisstraf. Op 23 April zal het Hof uitspraak doen. Het bedrijfsleven en het plan-Marshall „Economische samenwerking in Europa is thans geboden" De in het „Informatiecentrum Bedrijfs- leven-plan-Marshall" samenwerkende werkgevers en werknemers, die tezamen het gehele Nederlandse bedrijfsleven ver tegenwoordigen, hebben verklaard, dat on danks de grote steun in de vorm van goe deren en credieten, welke Amerika aan Europa zal verlenen, niet mag worden ver wacht, dat het voorzieningsfonds in ons land daardoor aanstonds zal kunnen stij gen. Slechts de wijze waarop Nederland en de andere betrokken Europese landen van de geboden hulp gebruik zullen maken, is bepalend voor de door de gehele wereld gewenste economische opleving van West- Europa. Zij merken op, dat voor het bedrijfsleven het ogenblik is aangebroken voor een nog grotere krachtsinspanning teneinde de pro ductie te verhogen. Versterking van de Europese samenwerking is thans bovenal geboden. Met instemming hebben de ver tegenwoordigers van het Nederlandse be drijfsleven vernomen, dat aan de grond slagen hiervoor door de regeringen van de betrokken landen wordt gewerkt. De resul taten van dit initiatief worden door het bedrijfsleven met spanning verwacht, „om dat slechts een samenvoeging van de eco nomische mogelijkheden van Europa in een groter geheel tot een duurzame welvaart zal kunnen leiden." Brits-Russisch onderzoek naar Berlijnse vliegramp Een gemengde Brits-Sovj et-Russische commissie is begonnen met het onderzoek naar de oorzaken van de botsing tussen het Britse passagiersvliegtuig en de Sovjet jager. De Sovjet luchtveiligheidsdienst te Ber lijn heeft Donderdag beweerd, dat Ameri kaanse en Engelse vliegtuigen bijna dage lijks de door de vier mogendheden vast gestelde luchtveiligheidsbepalingen schen den. Acht tot tien Engelse en twaalf tot dertien Amerikaanse vliegtuigen per maand zouden de huidige bepalingen voor Berlijn en de Sovjet-zóne overtreden. In deze schendingen waren begrepen vluchten op zeer geringe hoogte over Sovjet-vliegvel den in de Sovjet-sector van Berlijn en in de Sovjet-zóne. De vliegtuigen zouden soms op een hoogte van 150 meter vliegen. Een functionaris van het vliegveld Tem pelhof heeft gezegd, dat Sovjet-vliegtuigen „tenminste tien keer per maand de veilig heidsbepalingen der vier mogendheden voor de luchtvaart schonden". Andere functionarissen hebben meegedeeld, dat de Sovjetvliegtuigen „sinds de botsing van Maandag angstvallig de regels in acht nemeh". Goederen voor Duitsland over Nederlandse havens Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Amerikaanse ambassadeurs te Den Haag en Brussel een dezer dagen aan de regeringen van Nederland en België zullen mededelen, dat het Amerikaanse militaire bestuur voor Duitsland bereid is in onder handeling te treden over de kwestie van het gebruik van de Nederlandse en Belgische zeehavens voor de Amerikaanse invoer in Duitsland. Naar uit dezelfde broq wordt vernomen hebben de Amerikaanse ambassades Don derdagavond telegrafisch instructies dien aangaande ontvangen- Maar onder drie condities Volgens welingelichte Arabische kringen te Cairo verwacht men, dat de politieke commissie van de Arabische liga, die heden te Caïro vergadert, onder drie voorwaarden het Amerikaanse plan vpor een tijdelijk beheer van Palestina zal aanvaarden. Naar verluidt zijn deze voorwaarden: Het beheer moet vijf jaar duren. De UNO moet onherroepelijk van het verdeelplan afstappen.' Het doel van het beheer moet zijn de instelling van een onafhankelijke Palestijns-Arabische regering. -Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Egyptische regering reeds besloten heeft de aanvaarding van het Amerikaanse plan aan te bevelen, daarbij ook de "drie genoemde voorwaarden stellend. Voorts wordt verwacht, dat de politieke commissie een voorstel van Transjordanië zal bespreken om, zolang het beheer nog niet gevestigd is, Palestina na het terug trekken der Britse troepen door Transjor- daanse troepen te doen bezetten. De commissie voor Palestina van de UNO heeft Engeland in een brief aan de Britse gedelegeerde bij de UNO verzocht om snel te handelen ten aanzien van een aantal bestuursproblemen, „teneinde een volledige ineenstorting van het bestuur'" na vijftien Mei, wanneer het mandaat eindigt, te voor komen. Veldslag om een dorp. De Haganah, de Joodse verdedigingsorga nisatie, heeft met gebruikmaking van zwa re motieren het Arabische dorp bij de berg Castel, van waaruit men de weg van Jeru zalemTel Aviv kan overzien, veroverd, aldus is van officiële zijde medegedeeld. Veldkanonnen van de Jarmoek (het Ara- EéN RECHT VOOR BENELUX Naar de correspondent van het A.N.P. verneemt, zou vanmiddag om 2.30 uur door de ministers van Justitie van Nederland, België en Luxemburg in het ministerie van Justitie te Brussel een protocol wor den getekend betreffende de instelling van een Benelux-commissie tot eenmaking van het recht in de drie landen. bische „bevrijdingsleger") beschieten de troepen van de Haganah, die het dorp Castel bezet houden. Volgens Reuter schijnt dit het eerste grote treffen te worden tus sen meer dan duizend gewapende en ge üniformeerde strijders. Uit Arabische bron wordt vernomen, dat verscheidene honder den Arabieren uit de omtrek naast de Iraakse en Syrische Jarmoek-troepen aan het gevecht deelnemen. Hoesseini begraven» Twintigduizend Arabieren verdrongen zich gisteren in de straten van het oude stadsgedeelte van Jeruzalem ter gelegen heid van de begrafenis van de Arabische bevelhebber van Jeruzalem en omgeving, Abdoel Kader Hoesseini, die eergisteren de dood vond bij een aanval van Arabieren tegen Joden on de berg Castel bij Jeruza lem. Abdoel Hoesseini, neef van de Moefti van Jeruzalem, werd begraven in de nabij heid van de historische moskee Omar bin nen de muren van de oude stad. Het Arabische deel van Jeruzalem was in de rouw. De Arabische kranten versche- .nen met zwarte randen, winkels en bazars waren gesloten, het verkeer stond stil en vele straten waren uitgestorven. Naar schatting liepen 35.000 Arabieren in de be grafenisstoet mee. De lijkkist werd geflan keerd door een geüniformeerde lijfwacht van 100 man. ZACHTER OVERDAG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Heldere nacht met hier en daar nevel of mist en opnieuw op vele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag en kele overdrijvende wolkenbanken Droog weer. Iets hogère temperatuur dan vandaag. Zwakke tofc matige wind tussen Zuid en Oost. 11 April: Zon op 5.53 uur, onder 19.30 uur Maan op 6.39 uur, onder 22.07 uur 12 April: Zon op 5.51 uur. onder 19.32 uur Maan op 6.57 uur, onder 23.28 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1