Taxa tel. 4333 Jonge Joden bereiden zich voor op de sprong naar onbekend Palestina Visserij-varia OLD CLOTHES NEW ARTISTIEK ZATERDAG 10 APRIL 1948 IJMUIDER COURANT „BETH CHALOETZ" In her huis der pioniers te Santpoort „Wij voelen ons niet meer thuis in het land onzer geboorte"Zij, die dit zegt, is een jonge Joodse vrouw met afschuwelijke oorlogsherinneringen in haar hart, maar in haar woorden klinkt geen verbittering door hoogstens een berusting in de realiteit. „Deze realiteit is" zegt Zeb Krammer, telg uit een Zionisteng'ezin, dat door de bezetter gedeeltelijk werd uitgemoord „dat er slechts één land ter wereld is, waar wij Joden ons thuis voelen: Palestina; het eigen huis". De aanleiding tot deze hartstochtelijke uiting van een Zioniste-in-hart-en-nieren was ons bezoek aan Beth Chaloetz, het Huis van de Pioniers aan de Duinlustpark- weg in Santpoort, waar een kleine ploeg vrouwen en mannen zich prepareert op de vestiging in het Heilige Land. Op dit mo ment is* het allemaal donker en verward, ook voor deze jonge Joden, die het Pale stijnse probleem van dag tot dag mee beleven als een stuk van hun lijf, maar het is wonderlijk, hoe staalhard het vertrou wen gebleven is door alle teleurstellingen van de laatste jaren heen. „In de kampen leek ons lijden zinloos, nu is er tenminste een doel" zegt Zeb. Het werk van de „Palestina-pioniers", zoals deze mensen zich hebben laten noe men, gebeurt in alle stilte in Deventer waar een specifiek confessioneel-Joods tehuis voor aspirant immigranten is geves tigd in Apeldoorn en Santpoort waar de niet-orthodoxe mensen een onderkomen hebben gevonden. Voorheen waren er kinderen in dat ge bouw aan de Duinlustparkweg, waar niets zeggend „Dina" op staat, maar de nieuwe - bewoners hebben het omgedoopt in Beth Chaloetz (Huis der Pioniers). Ook ouderloze Joodse kinderen, zoals direct na de bevrijding en nu woont er een homogene en van één zelfde geest door trokken groep Joodse jonge mensen, van wie velen eveneens ouderloos zijn. Er wordt overdag gewerkt: één van de gasten is timmerman; niet zozeer om der wille van de financiën, maar om zijn vakbekwaam heid alvast voor een 'toekomstige vestiging in Palestina, zo hoog mogelijk op te voeren, een ander werkt „bij de boer", want land bouwers heeft dat jonge Joodse Palestina heel erg nodig, 's Avonds wordt er He breeuws gestudeerd, of geschiedenis, land en volkenkunde of iets anders, maar steeds blijft het streven gericht op een zo volledig mogelijke scholing als „kolonist" of, wat misschien meer zegt als „pionier" in het onbekende Israël. Het is even moeilijk, om met deze men sen contact te krijgen, want zij hebben zich als het ware vastgebeten in het Zionisme en zij denken eigenlijk al niet meer Neder lands, maar Palestijns. Wat Zeb ook vol mondig en trots erkent: „Wij Nederlandse Joden zijn in de eerste plaats Joden". „Wij", dat zijn de Zionisten, voor wie de twee woorden „Hachsjarah" en „Aliah" (vooropleiding en uitzending) magische klank hebben gekregen. Het bureau van die naam in Amsterdam, waar verscheidene bewoners van huize „Dina" overdag wer ken, selecteert degenen, die naar Palestina willen, op geschiktheid en aanleg, waarna zij over de drie „opleidingscentra" worden verdeeld. Een gecomprimeerde cursus brengt hen na een jaar ongeveer voor de grote stap, die immigratie heet. Voor de wettige immigratie in het Heilige Land is een certificaat of visum nodig, een document van grote zeldzaamheid, waar mee de mandataris over Palestina, in casu Engeland, uiterst zuinig is. Het andere is: de illegale immigratie Achter deze paar woorden gaat een lijdensbeker schuil, die zowel Zeb, als de jonge echtgenote, die dezer dagen een baby «kreeg en alle anderen uit dit tehuis, graag tot de bodem zouden willen ledigen, \Vant hei idealisme, is de basis, waarop de levens leer van deze Zionisten werd opgetrokken en daarom hebben wij als buitenstaander een paar keer moeten horen: „U begrijpt dat zo niet.We hebben getracht het te vatten:-van deze blonde en zwarte men sen, die in Nederland wellicht materieel bezien een duizend keer betere toekomst ZONDAG 11 APRIL IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. van den Berg', Bediening H. Doop; 5.30 ds. E. Saraber, van Zand- voort. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Bos, van Haarlem. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur. Leesdienst. Doopsgez. Gem. Helmstraat. 10.30 uur de heer S. Verheus, theoL cand. te Haar lem. Oud-Kath. Kerk. 8.30 uur. Vroegdienst. 10 uur Kerkdienst. 7 uur Vespers. Leger des Heïls. 10 uur Heiligingsdiensfc; 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Leiding Kapiteine G. Trip. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Góede Herderkerk. 10.30 uur ds. L. A. Bodaan. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J: van Buuren; 3.30 ds. S. E. Wes bonk. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. 10.30 uur ds. Jansen, van Heemstede. Verg. van Gelovigen. 10 uur Eredienst; Woensdag 8 uur de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie. 4 uur de heren J. Sevensma, van Amsterdam en J. de Graaf, van Alphen a. d, Rijn; 7.30 uur Jeugdbijeenkomst J. Sevensma. DRIEHUIS. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. van der Wiel, van IJmuiden-Oost. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. Schweitzer, Bediening H. Avopdm. Maranatlia. 10 uur H. F. Huson en P. D. Bardelmeyer; 4 uur dezelfde. Maandag 4 en 7.30 uur J. A. Bruyn en H. F. Huson. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. A. Noordman,, van Zaandam. De Toorts. 10 uur de heer J. Göbel, van Amsterdam. 'Kapel. 5 uur ds. P. A. Tichelaar. Reref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver- :choor. Seref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. J. Keizer. Christ. Ger. Kerk. „Bethel", 3 uur Lees dienst. tegemoet gaan dan in de onzekerheid van een verscheurd en bloedend land, van de godsdienst en de taal, waarmee alle Joden in het diepst van hun hart verbonden zijn, maar het mysterie van dit grote „instinct" blijft toch verborgen achter het gordijn, waarachter zich door de eeuwen heen de tragedie van het Joodse volk heeft afge speeld min of meer buiten de toeschou wers om. F, Beverwijk Noozakelijke herstelwerkzaam- heden aan woningen In 1941 werd door de Woningbouwver eniging „Goed Wonen" een voorschot ge vraagd voor het vernieuwen van schuren en toiletten 'van een complex van 50 wo ningen aan de Assumburgstraat. Hoewel dit werk destijds urgent werd geacht kon wegens materiaalgebrek tot nu toe geen toestemming hiervoor worden verleend. Een voorschot van 51125.is nodig voor deze werkzaamheden van gemeente wege. B. en W. stellen de raad voor dit voorschot toe te staan en tevens aan het Rijk een even groot bedrag aan te vragen. Het schilderwerk van deze huizen en van een corfiplex aan de Rijvordtlaan verkeert in slechte staat en daar het niet mogelijk is de kosten uit onderhoudsfondsen te vol doen wordt ook hier een voorschot aan de raad gevraagd en eenzelfde bedrag aan het Rijk. Stationsplein wordt verfraaid f 85.000 nodig De bestrating van het Beverwijkse sta tionsplein verkeert in een verre van goede staat en met het oog op de representatieve functie van dit deel der gemeente heeft de gemeente reeds in November 1947 be sloten een deel van het belendehde wei land tussen de „Halve Maan" en de Vel- serweg aan te kopen. Deze aankoop opent mogelijkheden, om zowel de bebouwing rond het plein als het Stationsplein zelf te reorganiseren, zodat de entrée van Beverwijk een waardiger karakter krijgt. De totale onkosten van de hieraan ver bonden werkzaamheden worden door B. en W. geraamd op rond 85.000, maar de Nederlandse spoorwegen hebben toegezegd, de helft hiervan te zullen betalen. Met het oog op het bovenstaande, wordt aan de gemeenteraad voorgesteld, het cre- diet van 85.000 toe te staan. Men hoopt spoed achter de werkzaam heden te zetten, zodat ze voor de stads feesten van Augustus klaar zijn. FILMAVOND VOOR DE SOCIALE AFDELING DER HOOGOVENS. Nogmaals heeft de Sociale afdeling van de Hoogovens een filmavond georgani seerd, die gisterenavond, in het Kennemer- Theater werd gegeven voor haar personeel. De zaal was tot de laatste plaats bezet. De heer C. H. Groen van de Nederlandse Reisvereniging lichtte deze interessante films op zeer duidelijke wijze toe. Voor de pauze werden twee films afge draaid en wel „lm Taumel des ^Schnees" een Zwitserse sportfilm die vooral door haar prachtige natuuropnemingen uitblonk en „St. Paul's kathedraal". Na de pauze werd de hoofdfilm „Toen dra" gedraaid, een film vol spanning en avontuur over een jonge dokter die uitge zonden werd naar een eskimodorp dat door de pest is aangetast. Op de heenreis verongelukt hij met een vliegtuig, maar na veel gevaar en avontuur komt de held weer in de bewoonde wereld terug. pwE DURE AANWINSTEN van de IJmui- B 9 der vloot hebben de laatste weken de aandacht weer eens gevestigd op de finan- ciering§kwestie, die nog niet eens geheel in kruiken en kannen is voor zover het de teruggehaalde schepen betreft en in dit verband moet men de besprekingen, die telkens weer in IJmuiden en Den Haag worden gehouden over deze problemfen, als voor de toekomst doorslaggevend zien. Dat de export in dit spel van krachten een eerste viool speelt, is zonder meer duide lijk, temeer omdat het hart de mens wel eens in de keel slaat bij het beluisteren) van de geluiden uit het buitenland, waai de zaak begint vast te lopen en de bin nenlandse markt onder hoogdruk komt te staan. Dat spaak lopen is min of meer verklaar baar uit de omstandigheden, die vooral in België zo zwaar wegen: grote eigen aan voeren hebben daar de import zacht ge zegd „ongewenst" gemaakt, al zal het kwa liteitsproduct onze Zuiderburen kunnen blijven behagen, als we tenminste geen grapjes met dit product gaan uithalen. Zo dat er hier ongetwijfeld een terrein voor de Nederlandse visserij ligt, wanneer er althans voldoende overleg bestaat tussen de onderhandelaars, die het verdrag moe ten afsluiterf en de exporteurs, waarop zij moeten steunen. Welk overleg nog wel eens wat te wensen' heeft overgelaten. Maar de financieringskwestie slaat niet alleen op de export terug; zij grijpt in het totale bedrijf en zal op den duur want we komen er niet onderuit de structuur wezenlijk veranderen van een „self help"- instelling tot een Van het bankwezen af hankelijke bedrijfstak. En dat is goed, want de visserij zal de beruchte vijftig jaar, die zij ook in dit opzicht bij de land bouw ten achter is. moeten inlopen, hoe pijnlijk het ook meermalen zal zijn, om de „gezelligheid" te zien verdwijnen, wan neer de grote geldmannen hun vinger in de visserij-pap krijgen. Belangrijke telefoonnummers IJMUIDEN: Hoofdbureau van Politie 4745 Politiepost Kon.Wilhelminakade 5400 Brandweer 5242 Gasbedrijf 5241 E.H.B.O. („Dokter" Bakker) 5455 Antonïuszïekenhuls 4444 Ziekenvervoer H. v. Gameren Stationsweg 15157 VELSEN-NOORD: Politiepost Wïjicerstraatweg 3700 Brandweer 3841 Rode Kruisziekenhuis (B'wijk).. 3541 SANTPOORT: Politie 8300 Brandweer 8230 In Mei w^er Hollandse nieuwe. In de helft van de maand Mei zal uit de Neder landse havens IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen de eerste groep hari loggers voor het nieuwe haringseizoen 1948 mo gen uitvaren. Eind Mef zal de Hollandse nieuwe weer in de Nederlandse havens kunnen worden verwacht. In IJmuiden worden reeds in de Vissershaven een ze vental loggers, die niet aan de trawler visserij deelnerrïen, voor het uitvaren van de Katwijker eerste groep, in geréedheid gebracht. Voor de IJmuider vloot wordt de motorlogger IJM 268 (Martenshoek) in gereedheid gebracht. Zondagsdienst dokters IJMUIDEN Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen C. J. Boosman, tel. 4340 en C. H. de Jonge, tel. 5652 voor de „Maatschappij-doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. van Haselen, tel. 4290. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer- Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur rnej. J. Winter, Evertsenstraat 3. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmid dag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts W. J. Royaards, tel. 3636. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek A. A. Donker, Breestraat. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts J. J. Hek man, tel. 8510 te consulteren van Za terdagmiddag tot Maandagmorgen. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING Voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN Het koekje van v.. Zaterdag 10 April 1948. Beste kinderen! De Paasvacantie is alweer achter de rug en een nieuwe werktijd wacht ons. Voor velen is dit laatste kwartaal op school nog eens de gelegenheid om dooi- extra-goed werk met hun cijfers te tonen, dat zij voor bevordering naar een hogere klas beslist in aanmerking komen. Maar anderen zien met angst de tijd vóór het laatste rapport tegemoet, omdat ze in hun hart wel weten dat het ophalen van de slechte cijfers der vorige kwartalen een onbegonnen werk is. Toch zou ik deze wanhopigen aanraden: doe tóch je best; zie van de tijd vóór de grote vacanfcie te maken wat ervan te ma ken is en ga niet bij de pakken neerzitten. Het onmogelijke lean heus nog wel eens mogelijk worden en na enkele maanden hard zwoegen, kan er ook voor degenen die de kans op overgang al opgegeven hadden, nog wel een verrassing uit de bus komen. Maar.wei-ken, werken en nog eens werken is het parool! Om na deze ernstige woorden ga ik gauw naar de vrolijke brieven. En als eersten zijn hier dan ERICA en CHRYSANT, die mij vertellen dat ze een heel prettige verjaardag gehad hebben. Het lijkt me echt leuk voor twee zusjes om zo kort na elkaar jarig te zijn. En voor Moe der ook gemakkelijk natuurlijk! Prettig dat de uitvoering zo goed gegaan is. Ik had jullie wel eens willen zien dansen. Ge lukkig maar, Erica, dat Chrysant niet erg boos was om haar gebroken paasei. Jullie rapporten zagen er keurig uit hoor, er valt niéts op aan te merken. Als het zo blijft, hoeven jullie geen angst voor de overgang te hebben. KLEIN DUIMPJE stuurt me in de brief ook haar rapport, waarmee ze ook heel te vreden kan zijn. Alleen, Klem Duimpje, begrijp ik één ding niet. Als je een zeven voor schrijven hebt, moet je heus op een brief aan mij ook eens erg goed je best doen. Ik geloof vast, dat jij wel netter kunt schrijven, je zit toch al in de tweede klas? Ja, KOBOLDUS, er is een heleboel te doen aan de maandwedstrijd èh het week- raadsel als je ze tegelijk in wilt sturen. Dan blijft er niet veel over voor de brief, maar dat is begrijpelijk. Wat snoezig, zeg, die zwarte lammetjes bij jullie. Je zult wel vaak naar'ze kijken," hè? Ja, met de wind in de rug ben je zo thuis en je voelt je natuurlijk ook lang zo moe niet. Jammer dat de vacantie alweer om is, hè? EL JAN heeft ook een fijne verjaardag gehad en ze stuurt mij ook heel mooie rapport-eijfers. Hou ze maar zo Eljan, dan kun je er zeker van zijn, dat je volgend jaar een klas hoger zit! TINY G. uit IJmuiden is van harte wel kom, maar haar schuilnaam zal ze moeten veranderen, want een viooltje hebben we allang in ons midden. Zoek nog maar eens goed, Tiny, dan schiet je wel iets leuks te binnen! Ja, je buurmeisje heeft zich al bij mij aangemeld hoor. Schrijf je in je vol gende brief, behalve je nieuwe schuilnaam ook wanneer je jarig bent? Alweer twee nieuwelingetjes; HOEPEL TJE en SPRINGERTJE, dat zijn twee druk ke klantjes, denk ik. Ja, jullie" schuilnamen zijn aangenomen hoor. Ik hoop dat ik elke week een brief van jullie vind, zoals je schrijft. Als je -rapport goed is, verdien je vast de nieuwe fiets wel, Springertje! Was je Paas-rapport mooi? Wil Hoepeltje de datum van haar verjaardag in de volgende brief even schrijven? Ja, BLAUWDRUIFJE, de cactus mag je er gerust bij zetten, want het woord wordt ook wel met een „k" geschreven. Dat was een leuk Paasverhaal in de krant, hè? Als je pas fietsen kunt, wordt je wel gauw moe, maar hoe vaker je het doet, des te minder moe word je. Let maar eens op! Ik geloof dat BOODSCHAPSTERTJE haar schuilnaam geen eer aandoet, als ze zo maar een brief aan mij vergeet te bezor gen! Niet weer vergeten hoor! Leuk zal die jurk van jouw pop staan, zeg, heb je hem al af? Fijn dat je je geschiedenis zo opge haald hebt. Als je nu goed je best doet, worden de andere cijfers ook wel beter. Je hebt zeker intussen je prijs al ontvan ger., hè VIOOLTJE? Hij kwam natuurlijk net op een dag dat je helemaal niet naar de post had uitgezien, is het niet? Je rap port vond ik in één woord keurig en over dat puntje achteruit voor gedrag en net heid hoef je je niet direct ongerust te ma ken, want het cijfer is nog altijd boven de middelmaat. Natuurlijk mag Kampinula me weer schrijven. Ik vind het altijd leuk als oude vrienden weer terugkeren. Ik ver wacht binnenkort een brief van haar, zeg dat maar eens. O, wat zijn jullie toch nieuwsgierig! Nee, beste Viooltje, ik laat je in het onzekere, hoor. Ik, vertel je niets over de ware naam van onze neefjes en nichtjes, want anders konden we het wel zonder schuilnamen doen, vind je ook niet? Ook KAMPERFOELIE is van harte wel kom. Zoals je ziet, mag je deze schuilnaam houden, want hij was er nog niet. Je rap port zag er netjes uit. Alleen érg jammer van die twee vijfjes, meisje! Even een beet je harder werken voor die vakken en je maakt er zó een zes van. Laat eens zien wat je kunt, Foelietje! Alweer een mooi rapport! ZOMER KLOKJE heeft ook goed haar best gedaan. Achter rekenen stond echter eert erg on duidelijk cijfertje. Ik geloof dat het een vijfje moest zijn. Na lang studeren' ben ik tenminste tot die slotsom gekomen. Opha len, meisje! Krijg ik ook de oplossing van de maand-wedstrijd nog van je? VIOLIER kwam weer eens haar achter stand van enkele weken inhalen. Ik zal mijn best doen je lange brief in dit korte bestek te beantwoorden. Dus je hebt er nog weer nieuwe buitenlandse gen-vrienden bij gekregen. Je steekt op die manier veel van de taal op, meisje. Leuk, die felicitatie uit Engeland. Origineel bedacht, hoor. Kan ze TANTE ELS FELICITEERT: MURELLO, die vandaag haar verjaar dag viert. Van harte hoor nicht en een prettige dag! zo goed tekenen? Wat betreft de kwestie waar je me over schreef, zou ik je de raad willen geven: „als je vindt dat je wèl doet, zie dan niet om" en vooral niet naar zeu rige klasgenoten. Tot slot moet ik je nog een van een kleine dwaling terugbrengen, namelijk dat mijn kam er zo schandalig uit zou zien. Nee Violiertje, ik vertel je lekker niet hoe de niijne er uit ziet, maar wat je van die van de timmermansknecht denkt, kan me geen sikkepitje schelen! KERSTKLOKJE vertelt, dat ze heel pret tige Paasdagen heeft gehad. Is je zusje pas jarig geweest, dat ze zo'n mooie pop ge kregen heeft? Jij zou er zeker ook nog wel eens even mee willen spelen, of maak je een paar mooie jurkjes voor het nieuwe poppekind? Ik geloof TORTELDUIFJE, wanneer jij nog even flink je best doet, je vast en zeker dit jaar over zult gaan! Je hebt je cijfers prachtig opgehaald sinds je ziekte en met een beetje moeite komen rekenen en algebra ook wel op een zesje. Houd maar goede moed, hoor! Doe je ook mee aan de maandwedstrijd? ZUIDENWIND heeft veel plezier gehad in haar vacantie.. Dat modderbad zal wel niet zo leuk geweest zijn voor je vriendin! Gelukkig was het geen diepe sloot. Prettig, dat jullie beiden een goed rapport hadden, want andersjjvas het uit geweest met de fuiverij, denk ik. ZEEMEEUW is natuurlijk welkom in'ons midden. Je schuilnaam is in orde, zelfs die mooie, bekende vogel was nog niet bij ons vertegenwoordigd. Wil je me eens vertel len wanneer je jarig bent, Zeem* schrijf je me dan meteen eens broertjes en zusjes? Dat vind r 0V{t> leuk. MONTY heeft een heerlijke Noordwijk gehad. Alleen jammed weer van de Paasdagen niet hZ N de. Ik vond dat je JïeschrijS* drukte op Tweede Paasdag op det, 35 <1 in Noordwijk precies klopte vallig was ik er ook! Ja, daar 11!^- op, hè? Als je goed op het terr*. restaurant'Seinpost had gekeken' h vast gezien. Het was er erg gezê]i3t,;'r' ik kan me voorstellen dat de r'ri door de duinen je meer aantrok 5?* heb je zeker al ontvangen' n, j v—den);. Knabbelgraag en Arrebelletje naar de avonturen van BarnabsI' luisteren als je het hun voorW heb het zo uitgezocht dat jullie er wat aan hebben, omdat de kleinii»! H'( hun best gedaan hadden. Ik l ',!l stellen dat jullie erg gelachen heï!Vt" die „orkaan". Denö! Dat was een echt Paasfeest van KNABBELGRAAG. Eerst echte p zoeken in de tuin en dan nos^T5 suikeren schapen en een netje eiSS gen! Ik ben jaloers op je hoor1 het met de poppen? Je rapport mT! uit, Knabbeltje. zag{rt En tot slot krijgen we PARKIET i zo dapper haar moeder gaat helpen18 zal je moeder wel blij mee zijn flinke hulp in huis! Je zult je wèl n daan hebben toen je tegen dat faK liep, meisje, of viel het nogal mee' En dit was alweer de laatste brif deze week. Tot volgende keer. TANTE D; Kennemerlaan 154, IJmuiden of bezorger meegeven. Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel vu leden week was: e' Op de rug van de kam komt teu' „TIMMERMANSKNECHT" (tafel eerst, Maart, nooit, kroes, einde, heUtT~1 Goede oplossingen kwamen van: Bit- druifje, Boodschapstertje, Kaniperr Zomerklokje, Violier, Zeemeeuw, en Parkiet. Hiernaast zie je tfe twee letters met er oj tien maal een kruisje dan twee punten. Wam je nu één letter toevt aan de twee, die ik ei neergeschreven, zodat dus drie letters krijgt tezamen een woordje 'v-f. men, ontstaat op de KRUii, JES een naam, die jjfi jaar heel vaak zult hg» De gevraagde wc tekenen in vol lever; 2: boomsooiM;(a ne stok; 4: persoonlijk naamwoord; 5: einde: moed, branie; 7: tam! meisjesnaam: 9: deel lichaam; 10: gladde fo vis. Het lijkt wat ingewikkeld, maar hettó erg mee! Succes! 1. X e P 2. X i a 3. X e m 4. X d e 5. X e f 6. X m a 7. X i t 8. X k e 9. X 10. X f ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) MARKTBERICHT 9 April 1948. Visaanvoer. 100 kisten tarbot en tong, 325 kisten schol, 150 kisten schar, 270 kisten schelvisch, 1025 kisten wijting, 120 kisten kabeljauw, 150 kisten koolvis, 330 kisten heek, 360 kisten haring, 280 kisten makreel. 80 kisten poontjes, 30 kisten rog en vleet, 30 kisten puitaal, 100 kisten diversen. Besommingen. Een trawler met f32.600 besomming. IJM 9.5 Maria f 10.059; IJM 147 Oostzee f3472: IJM 49 Petten f23.150. KW 138 f 6580. KW 21 f1174; IJM 224 f2837; IJM* 229 f2059; UK 35 f706; IJM 316 f403; UK 244 f 1494. Visprijzen. Heilbot 32,75; tarbot 2,151,70; gr. tong 2,252,15; md. tong 2,402,30; kl.md. tong 2.60—2,45; kl. tong I 2,30—2,20; kl. tong II 1,80, alles per 1 kg. Tarbot II 10088; tarbot III 8882; tarbot IV 7965; griet 8052; wolf 6055; poontjes 227,50 schartong 5436; baars 40—32; ham 6460; haai 5952; puitaal 3331; ham 46 45; tongschar 6460, alles per 50 kg. BAZAR VOOR JEUGDWERK Van Vrijdagavond 16 April tot de vol gende Zondagavond wordt in „De Pont" een bazar gehouden ten bate van het jeugd werk en om te komen tot de stichting van een R.K. verenigingsgebouw. Voor LIJSTEN EN SCHILDERIJEN Kennemerlaan 5, IJmuiden bjj de brug Tel. 5705 (Adv.) FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 84) „Men heeft mij er van verdacht jou te hebben vermoord". Henry staarde hem verbaasd aan. „Je had mij je geld niet moeten nalaten, dat was een fout". „Het was de enige manier om het terug te krijgen", zei Henry grimmig. „Dat is mogelijk. Maar het heeft me ver dacht gemaakt. Josephine bijvoorbeeld, heeft mij feitelijk van moord beschuldigd". Henry gooide zich achterover in zijn stoel en lachte totdat de tranen hem in de ogen .kwamen. „Nee, maar die is goed", zei hij, nog 'steeds lachend, „die is werkelijk goed!" „Het doet me plezier, dat jij er zo over denkt", mopperde Christopher. „Maar de politie", zei Henry, terwijl hij moeite deed om zijn lachen te bedwingen. „Dacht de politie ook, dat je me had ver moord?" „Nee, de politie dacht, dat wij alle drie zo dronken waren, dat het nog goed is af gelopen, dat er maar één van ons is ver dronken". „Natuurlijk, dat is normaal", knikte Henry, „dat had ik voorzien, dat zij dat zouden denken". „Zo, had je dat voorzien", snauwde Christopher, terwijl hij de nieuwe, ver jongde Henry met gefronste wenkbrauwen aankeek. „Maar nu je toch hier bent, wat moet ik met Josephine doen?" „Wat met Josephine doen?" „Hoeveel geld moet ik haar sturen?" Henry was meteen ernstig en er kwam een hardeuitdrukking in zijn ogen. „Betaal haar geen cent", zei hij met nadruk. Zo had Christopher er zelf ook over ge dacht, toen Josephine hem beledigd had en hem kwaad had_ gemaakt, maar nu was zijn gevoel voor rechtvaardigheid' teruggekeerd. „Is dat wel eerlijk?" vroeg hij. En toen Henry hem vragend aankeek, voegde hij er aan toe: „Je moet niet vergeten, dat zij meende, dat zij de bruid was van een rijk man. Zij heeft haar uitzet gekocht en an dere kosten gemaakt". „Haar uitzet", zei Henry spottend. „Wat moest zij met een uitzet doen?" Christopher haalde zijn schouders op. „Ik denk, dat ze mooi wilde zijn". „Maar nu. kost haar ondergoed mij een fortuin!" „Ja, dat is gewoonlijk het geval met eh met een uitzet", merkte Christo pher op. „Maar-zij is toch geen jong meisje, dat voor__ de eerste maal trouwt", zei Henry vinnig, „wie dacht ze, dat naar haar zou kijken?" „Ik denk, dat ze dacht, dat jij dat zou doen", zei Christopher, „en ze wist, dat jouw lievelingskleur rose was". Henry keek kwaad en trok woedend aan zijn sigaar. „Stuur haar vijftig pond", snauwde hij. „Zij vraagt duizend pond". „Stuur haar honderd pond en zeg haar dat zij naar de duivel kan lopen", klonk het gedecideerd. „Ik zal haar tweehonderd pond sturen". Henry snoof en veranderde van onder werp. „Heb je nog iets van Robinson gehoord?" „Ja", Christopher vertelde hem, hoe hij Robinson had ontmoet en wat dezê hem had verteld omtrent de zakenbrief, die hij wijlen Henry Melvil had geschreven. Henry gaf een uitroep van verbazing, verbazing vermengd met verontwaardi ging. „Dus hebben ze me al die jaren op gelicht!" riep hij uit. „Zo zie ik het niet", zei Christopher. „Hoe groot is het bedrag?" „Dat weet ik niet". „Heb je de eis ingediend?" Christopher keek hem strak aan. „Neen". Henry sprong op en begon de kamer op en neer te lopen. „Dat kan best een belangrijk bedrag zijn", mompelde hij. „Je bent ook een belangrijk bedrag schuldig". „Dat is niet hetzelfde. Dat moeten zij uitzoeken". Christopher antwoordde niet. Henry had steeds volgehouden, dat het nooit zijn be doeling was geweest zijn inkomsten te laag aan te geven, maar zijn geweten scheen buitengewoon elastisch. „Als ik te beslissen had, dan zou ik die eis indienen", was de conclusie van Henry's nadenken. „Ja. maar jij bent dood", herinnerde Christopher hem. „Natuurlijk. Je kunt dus doen zoals je wilt". „Dank je". Er wasveen stilte. „Is het huis nog niet verkocht?" Er was een zweem van verwijt in Henry's stem. „Nee, niemand wil het hebben. Ik denk, dat het berucht is als spookhuis of zoiets". „Spookhuis!" „Ja, er zijn bijzonder tragische dingen gebeurd. De eigenaar is onder vreemde omstandigheden verdronken, enige dagen nadat zijn vrouw is gestorven aan een blindedarmontsteking". Henry kneep zijn lippen samen en er kwamen diepe rimpels in zijn voorhoofd. „Heb je Michael nog gezien sinds zijn huwelijk?" vroeg hij plotseling van on derwerp veranderend. „Ik heb hem één of twee keer gezien". Christopher had Michael en Betty een keer in hun nieuwe huig bezocht en zij waren eenmaal op Millwood geweest. Zij hadden slechts ogen voor elkaar en gingen geheel in elkaar op. Het was niet te ver wachten, dat Michael de vriendschapsbe trekkingen, die hij voor zijn huwelijk had aangeknoopt, zou onderhouden. „Hoe gaat het met hem?" „Heel goed". Henry keek op zijn polshorloge, „Nu ik heb nog verschillende dingen met je te bespreken", zei hij wat onhandig, „en dan moet ik gaan". „Waar woon je in Londen?J' Het ble'ef even stil. De zelfbewuste ma nier, waarmee Henry het gesprek was be gonnen, was verdwenen en hij was plot seling verlegen geworden. „In Ritz". „In Ritz!" riep Christopher uit, terwijl hij hem verbaasd aankeek. „Is dat niet wat erg duur?" (Wordt vervolgd). SCHEEPVAART K. N. S. M. Bacchus, 8 April te Am-te, dam van Rotterdam. Bree Helle, 8 AddIi. Hamburg van Amsterdam. Iris, 8 April 5 Bilbao van IJmuiden naar Leixoes. Kardi April te Amsterdam van Hamburg. Oreia 8 April van Morphou Bay naar Tel Avir T'berius, 8 April te Famagusta naar Beirtó HOLL. WEST AFRIKA LIJN.-MeS 9 April van Takoradi naar Monrovia. M Leiden, 7 April tfan Loanda naar Lobito. NEDERLAND. Amsteldiep, 8 April van Makassar naar Australië. Java, 8 Apra van Batavia naar Suez. Rondo, 8 April - New Orleans naar Galvestone. OCEAAN. Ben Vrackie, 6 April te Ham naar Rotterdam. Glenapp, 7 April te Coloots naar Rotterdam. Glen Gyle, 6 April van Sa Haar Shanghai. K. P. M. Karaton, 9 April van Ro naar Batavia. K. H. L. Amstelland. 7 April van Ben Aires (thuisreis). Entre Rios, 8 April te He- burg. Westland, 8 April van Rio Gffii (thuisreis) Grote vaait Alcor, RotterdamBuenos Aires, 9 Ad te Pemambuco verwacht. Algenib, 9 Ap.nk Rio Grande de Sul te Santos. Bontekoe, April van Menado te Makassar.'Congoslicc 8 April van Douala te Port Gentil. Gas)? kerk. 8 April van Freetown naar Monnra 8 April van Makassar naar Australië Kë- bergen, 8 April van IJmuiden te Mela Lekhaven, MontevideoRotterdam, pas April Fernando Noronha. Lievevrouwen 9 April van Marseille te Antwerpen. kerk, 8 April van Frestown naar Monnri Meerkerk, 9 April van Penang te Cotö verwacht. Melampus. Liverpool—Java. p$ 8 April Kaap Bon. Meliskerk, 9 April va Santo Torna te Tacoradi verwacht. Mm;> kerto, 8 April nog te Soerabaja. Molenkei MarseilleAntwerpen, pass. 8 April KaapSl Vincent. Mijdrecht, Rotterdam—Abadan.pü' seerde8 April Wight. Ondina, 8 April vu Singapore naar Manilla. Papendreclit, Ate danHamburg, pass. 8 April IJmuida Poelau Laut. ColomboHalifax, 8 April va Alexandrië. Prins Willem 2, St. John-Kip west; pass. 8 April Kaap Hatteras. SMft 9 April te Alexandrië, New York—Java. SB- melsdijk, 9 April van New York te Batani Talisse, Rotterdam—Australië, 8 April va Genua. Tjipondok, 8 April van Port LoM naar Penang. Van der- Waals, 8 April no;!' Kuweit. Westland,, 8 April van Rio Gran) do Sul naar Santos. Kleine vart Actief, 7 April van Stevn naar» Lö£ Araks, 5 April van Middlesbro naarLissatö Brem, 7 April van Antwerpen naar Lissató Brinda, 8 April van Rotterdam te Constant, 7 April van Rotterdam te Lo®$ De Ruyter. 7 April van Kopenhagen b& Heroen. Echo, 7 April van Rotterdam te fast. Evertsen, 7 April van Blyth te Exffifc* Frejo, 8 April van Antwerpen te F*- Heemskerk. 6 April van Lysekil naar B.cup dam. Jacoba Catharina, 7 April van Vale» naar Rotterdam. Nato, 8 April van Rótten- te Antwerpen. Nieuwaal, Antwerpen--^, den, pass. 7 April Vlissingen. Orion, -V; van Hansweert naar Kingslynn. Ota®; April van Abo te Rotterdam verwacht, iv haven, 8 April van Raumo te Amsterdam wacht. Saba, 7 April van Milfordhaven Fowey. Seaham, 7 April van de Thame- Leith. Taurus, 7 April van Blyth naar Km? wear. Urmajo, 7 April van Kopenhagen a» Heroen. Zeehond, 7 April van Newly® Cowes. Zeeland (SSM), 8 April van Lon^ naar De Tvne. Zeemeeuw, 7 April van W" den naar Rotterdam. Vrijdag 9 April kwamen de haven IJmuiden binnen: Sailing van Immingn Karel van Antwerpen. Drake van L>w Empire Stafford van Newcastle. Are' van Rotterdam. Stegeborg van Stug. Pieter van Antwerpen. Hr. Ms. Heems* van Deni Helder. Finkwarder van kon Nordau van Rotterdam. ,,„rM Vertrokken zijn: Skuld naar Rotter^ Governor Dixon naar Mobile. Aspen Malmö. Prima naar Frederikstad. naar Pontio. Mapia naar Marseille, riw naar Rotterdam. Rijnhaven naar Antw Nyroca naar Manchester. Deo puce Kopenhagen. Roelf naar Gothenburg, huid naar Skoghal. Salland naar Las r. HoogwaterilP Zaterdag 10 April: 4.28 16.42 uur. Zondag 11 April: 4.57 17-10 uur Maandag 12 April: 5.26 17.43 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6