IJmuider Courant Joodse strijdorganisaties moordden een geheel Arabisch dorp uit Russen creëren nieuwe belemmeringen in Duitsland en Oostenrijk Coalitiekabinet herstelt de orde Haarlem schijnt nu bereid te zijn, iets voor het bloembollenvak over te hebben 62c Jaarga»? No. 18910 Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, tie 5389» oa 5 utir 8061 (K 2560), Tel. EeoaC Santp. - Haarlem. Gr. Houtstr. 93, Terrasweg^^ £jirecteur-Hoofdredacteur 15054. Maandag 12 April 1948 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco per post f 4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 254 doden, onder wie 130 vrouwen en kinderen 'joods Jtrentschap toont afkeer dorp Deir Jassein, enkele kilometers Westelijk van Jeruzalem, is door pet Arabische Joodge strydorgahisatlcs Irgoen Zwai Leoemi en Stern geheel uitge- eeulieden van lijken gevonden door een afdeling van het Rode Kruis, die na moord- Er wer anjsatjes gehinderd te zUn, tenslotte op de plaats van het gruwelijke door de Jo°rt.s ervan waren in een grote put geworpen. 130 vrouwen en misdrijf arrlV. mede het slachtoffer van deze massamoord. De leiders van de Kinderen wer n jater zelf de bijzonderheden van deze misdaad aan correspon- jnoordgroepen tyflens een geheime persconferentie. Het Joodse bureau in denten vanheeft openlük zijn afkeer over deze gruweldaad uitgesproken. Haeanah. de Joodse verdedigings- »aga. V r,„„j-o rtnlr noe het Ara- S heeft Zondag ook nog het Ara. Horóie Galimia in de nab.jheid van b«he dt,™LaMeren bezette dorp Castel het Co»' SHB&a. aangevallen en '"^ofeTopgSilazen, aldus wordt tan Officiële Arabische en Joodse zijde NJÏÏShtahe Hoge Comité heeft tegen- t trttorarissen van het Hode Kruis „ver function en der 50 Ara. ïtf die rondom het dorp Deir Jassein 0;d liegen eveneens naar de put VÖ'Sracht zullen worden, waarna deze °V gS zA worden. De Arabieren wei- En de lichamen over Joods gebied te Kf-rv "en: Het dorp zelf lag nog broken als gevolg van de gevechten rond om de stad. Veldgeschut van het Arabische leger heeft twee Joodse nederzettingen, acht km ten westen van Jeruzalem bestookt. Het dorp Castel is de laatste da'gen bijna dage lijks in andere handen overgegaan. De Joodse aanvallen op Arabische dor pen aan de verkeersweg van Jeruzalem naar Tel-Aviv schijnen in hevigheid te zijn afgenomen. Naar gemeld wordt, doen de Arabieren tegenaanvallen, waarbij zij wor den geholpen door geoefende strijders uit Irak. De verkeersweg is op twee plaatsen on derbroken doordat bruggen zijn opgebla zen. Ook het treinverkeer is gestremd. „e Comtó verklaarde het voorval ter IS te zulle» brengen van de Britse W£fdi8°eiae ™°'plan te hebben de ...Jacht der gehele wereld op de massa- m Mr Jassein te vestigen Hij taming Abdullah van Transjordame Ss p de hoogte gebracht en de feiten Jouden aan de Arabische heersers voorge- pHrtWJo1ïïe Bureau heeft uitdrukking eegeven aan zijn „ontzetting en afkeer" 5 het gebeurde te Deir Jassein. Het heeft een oproep aan alle partijen gericht rich bij het heersende conflict te gedragen overeenkomstig de beschaafde oorlogs metten". Het drong bij beide tegenstanders erop aan de rechten van de burgerlijke be volking te handhaven. In antwoord op de Arabische veroor deling van het gebeuren bij Deir Jassein heeft het Joods bureau de Arabieren be schuldigd van moord op Joodse burgers, het doden van gewonden en van het ver minken van lijken. Deze daden waren door de Arabische leiders niet veroordeeld, aldus het bureau. „Deze feiten kunnen echter het begaan van dergelijke wreed heden door de Joden niet excuseren", aldus de verklaring. De Haganah zal zich'houden aan de door de Conventie van Genève neergelegde bepalingen. Zware gevechten btf Jeruzalem De Arabieren hebben de industriële voorstad van Jeruzalem, Givat Shaul, met zware artillerie beschoten. Alle verbindingen tussen Jeruzalem en de kust, een afstand van 100 km, zijn ver- Doorgaand verkeer17April buiten de bollenstreek om Wegens het op 17 April te houden na tionaal bloemencorso in Hillegom, Lisse en Sassenheim zal het doorgaande verkeer langs de rijksweg Haarlem-Leiden, met verdere bestemming dan de bloembollen streek, worden omgeleid. Het doorgaande verkeer, komende uit Haarlem en bestemd voor gemeenten ten Zuiden van Sassenheim, zal in Heemstede worden geleid via de Cruquiusweg en Hoofddorp naar de rijksautoweg Amster dam-Den Haag. Het doorgaande verkeer, komende uit Leiden en bestemd voor gemeenten ten Noorden van Hillegom, zal bij het viaduct te Sassenheim de rijksautoweg Den Haag- Amsterdam moeten blijven volgen en kan in Hoofddorp deze verlaten om via de Cru quiusweg Heemstede te bereiken. Deze omleggingen zullen Zaterdag 17 April om 13 uur ingaan en tot 18 uur ge handhaafd blijven. KOLENBONNEN DIE ONGELDIG WORDEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat na 17 April niet meer geldig zijn bon 76 BV der brandstoffenkaarten TA 707 en TB 707, de bonnen 1ste tot en met 12de periode der brandstoffenkaarten WA 707 en WB 707 (voor B, C en D-klein- verbruikers) en de rantsoenbonnen „Een eenheid 19471948" voor brandstoffen. Britse en Amerikaanse technici krijgen geen passen meer De R.K. Middenstandsbond in Haarlem viert zijn 40-jarig bestaan. Een foto van het feestelijke ontbijt. Op het podium de jubilarissen der jubilaresse en geheel links het duizendste lid, de heer Van Gooi. Aan de ontbijttafel, tweede van links Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. Geheel rechts wethouder A. J. M. Angenent. Columbiaanse revolte eiste 400 doden De Sovjet-autoriteiten hebben de slui ting geëist van Britse en Amerikaanse service-stations voor auto's aan de ver keersweg van Berlijn naar Helmstedt, die door de Sovjet-zóne gaat. Het betreft hier een Engels en een Ame rikaans station, die 65 km. van elkaar ver wijderd zijn aan de 160 km. lange verkeers weg tussen Berlijn en Helmstedt. De Rus sen zeggen, dat deze stations alleen des winters dienst mogen doen. Zij delen mede dat de dienst door Russische stations zal worden overgenomen. Genoemde stations zijn gebleken van on schatbare waarde te zijn voor geallieerde voertuigen, die tussen Berlijn en het Wes ten rijden. In verband met de eenzame ligging van de weg boden de stations be halve technische hulp ook gelegenheid tot versterking van de inwendige mens en telefoneren. Telefoonverkeer in gevaar. De Sovjet-Russische autoriteiten hebben geweigerd de sectorpassen voor de groep Britse telefoontechnici, gedetacheerd bij het versterkersstation bij Maagdenburg in de Sovjet-Russische zóne, te vernieuwen. De passen lopen Donderdag 15 April af. Het versterkersstation bij Maagdenburg verwerkt het grootste gedeelte van het Verkeer tussen Berlijn en de Britse zóne, Groot-Brittannië en elders. Ook de Amerikaanse autoriteiten te Berlijn hebben mededeling van de Sovjet- Russen ontvangen, dat de passen voor de Amerikaanse technici in de Sovjet-Russi sche zóne, die de kabelverbindingen tussen Berlijn en de Amerikaanse zóne onderhou den, welke op 15 April zullen aflopen, niet vernieuwd zullen worden. Russisch veto houdt Italië opnieuw buiten de UNO Nadat de Veiligheidsraad zich Zaterdag net negen tegen twee stemmen had uit gesproken voor toelating van Italië tot het Ldmaatschap van de UNO, heeft Gromyko, de Sovjet-Russische afgevaardigde, hier tegen zijn veto uitgebracht. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin verklaarde tijdens de debatten, dat na de ratificatie van het vredesverdrag geen schaduw van een excuus meer over gebleven was voor uitsluiting van Italië. Gromyko zeide dat het duidelijk was, dat het verzoek om toelating een „tactische manoeuvre" betekende, „om stemmen te winnen bij de verkiezingen in Italië op 18 April aanstaande". De Sovjet-Unie onder steunde het verzoek van Italië om het lid maatschap van de UNO, doch wilde niet, dat dit de toelating van andere staten in gevaar zou brengen. Gromyko herinnerde el' aan> dat ook vredesverdragen gesloten Waren met Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Finland en dat al deze landen hetzelfde recht hadden op het lidmaatschap van de Bij de stemming stemden de Sovjet-Unie en de Oekraine tegen. Daarna bracht Gro- iayko voor de derde maal zijn veto uit tegen toelating van Italië. Warren Austin zeide, dat de algemene vergadering de mogelijkheid moest over wegen van een maatregel, waardoor Italië toch een stem zou krijgen in de UNO. Hij. verklaarde later, dat het misschien jnogehjk zou zijn een regeling uit te wer- j n.y?..gens welke een land, dat zowel in je Veiligheidsraad als de Algemene Ver- rïe steun van de vereiste meer derheid had verkregen, behandeld zou kun- w°rden als „toegevoegd lid" in kwes- L!Wu1J zijn ei§en nationale belangen oKken waren. Austin deed verstaan, dat iw erfel'jke reSe'ing eventueel ook voor «ntugal, Eire, Oostenrijk, Transjordamë rinland toegepast zou kunnen worden. Berlijn had sigaretten bij miliioenen »ït!Jlailn0.IniUioen sigaretten zijn deze liincp J?°r* se ambtenaren op de Ber de arrpct3^6 markt in beslag genomen na Oe va" enkele leden van een in- grotp cnhigroep zwartebandelaras, die op Beli ?a 4lg5ètten uit Nederland en hebben sland gesmokkeld zouden Amerikaan6 *rresta"ten bevinden zich een Denen en n r, ^elg' een Duitser, twee Voor een, rechth u^' Zij zullen spoedig stuursS' -b!nk van de Britse be- sconimissie terecht staan. 'Stez'n TAN,DEK HOEVE 70 JAAR. te Hoeve hofS woriit prof' J' van sandeS ™gleraar in de oogheelkunde SbSmV?siWt te Leiden, zeventig Poort gebóreofHoeve werd te Sant- en VS ■?<B.°eht de HBS- te Haar" prof Van ,0. tt Leiden. In 1913 werd heelkunde te r™ hoogleraar in de oog- Leiden. Groningen en in 1918 te Pan-Amerikaanse conferentie verloor alle bescheiden Het nieuwe Columbiaanse coalitie kabinet waarin zes leden van de libe rale oppositie zitting hebben, heeft Zondag zijn functie aanvaard. Onmid dellijk is de staat van beleg afgekon digd totdat de toestand weer normaal is. De revolutie blijkt gebroken te zijn, hoewel er hier en daar nog geweer salvo's weerklinken. Het leger tracht stellingen van sluipschutters in de ver schillende delen van Bogota op te rui men. Volgens een regeringsverklaring is de orde in de hoofdstad hersteld, doch laat de ernst van de toestand niet toe, dat de censuur op persberichten opgeheven wordt. Het nieuwe kabinet is gevormd als re sultaat van een overeenkomst tussen pre sident Mariano Opsina Perez en Dario Echandia, die beschouwd wordt als opvol ger van Gaitan, de vermoorde leider van de liberalen. De portefeuilles zijn in het nieuwe kabinet gelijkelijk onder conser vatieven en liberalen verdeeld. Minister van Buitenlandse Zaken is Zuleta Angel, de voormalige Columbiaanse gedelegeerde bij de UNO. Volgens berichten, ontvangen door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft het Columbiaanse leger het centrum en de buitenwijken van Bogota thans geheel onder controle. De coalitie-regering meldt de arrestatie van verscheidene personen die hebben deelgenomen aan de verovering van het radio-station, van waaruit de revolutie Vrijdag jl. werd geproclameerd. De radio der Columbiaanse regering meldt, dat er zich twee „Russische agen ten" bevonden onder een aantal buiten landers, dat sedert het begin van de revo lutie werd gearresteerd, aldus de berich ten. Een woordvoerder van de Pan-Ameri kaanse unie te Bogota verklaarde, dat alle pogingen in het werk zullen worden ge steld om de pan-Amerikaanse conferentie voort te zetten. Men hoopte, dat het voor gestelde Amerikaanse solidariteitspact ge reed zal komen. Andere problemen, met inbegrip van de koloniale kwestie, zouden waarschijnlijk tot een of andere toekom stige bijeenkomst worden uitgesteld. Volgens een door buitenlandse cor respondenten te Bogota opgesteld be richt, dat door het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is ont vangen, zijn de gehele uitrusting en de bescheiden van de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota vernietigd. De zakenwijk zou na de onlusten verwoest zijn. De laatste schatting van het aan tal doden is 400. De Chileense minister van Buitenlandse Zaken, Vergara Donoso, heeft de leider van de Chileense delegatie bij de Pan-Ameri kaanse conferentie, Juvenal Hernandez, geïnstrueerd, het voorstel te doen om de conferentie te Santiago of het nabijgelegen Vina del Mar voort te zetten. NEDERLANDSE KOLONIE IN VEILIGHEID. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is via Washington, bericht ontvangen van de Nederlandse gezant in Columbia, dat de Nederlandse kolonie in Bogota in veiligheid is. De kanselarij van het Nederlandse gezant schap aldaar is uitgebrand. In persberichten worden verklaringen van de zijde der politie te Asuncion, de hoofdstad van Paraguay aangehaald vol gens welke een revolutie, voorbereid door de communisten als onderdeel van een complot tot het storen van de Pan-Ameri kaanse conferentie te Bogota, zou zijn voorkomen. „Protocol-M" een vervalsing Volgens de correspondent van de „New York Times" te Genua, die zich op „volko men betrouwbare bron" beroept is het „protocol M", dat een plan van de Kom- inform zou bevatten om ter sabotage van het plan-Marshall tot stakingen in het Ruhrgebied op te stoken, gebleken een ver valsing te zijn. De Engelse veiligheidsdienst zou ontdekt hebben, dat het door een anti communistische Duitser is opgesteld. „Na een nauwgezet detective-onderzoek is de vervalser opgespoord en gearresteerd. Naar verluidt heeft hij bekend", aldus de cor respondent. Speurhond van Benesj hielp Tsjechische vluchtelingen Zij kwamen in Limburg over de grens Vijf Tsjechen zijn er in geslaagd bij Well over de Limburgse grens te komen. Hun aanvoerder was in particuliere dienst van president Benesj geweest en was be last met de verzorging van de honden van de president. Aan een dezer honden dank ten de Tsjechen het welslagen van hun vlucht. Het dier is een buitengewoon goed afgerichte speurder, die de mannen steeds enige honderden meters vooruit liep en voor wachtposten en patrouille waar schuwde door naar de mannen terug te komen en te blijven liggen. Op deze wijze slaagde men er in, veilig door een bewa- kingsstrook te komen van 25 km., waarin vijf bewakingslinies waren gelegen. De Tsjechen zijn onder toezicht van de commandant der marechausséekazerne in Well gesteld. Intussen heeft de minister van Justitie bij wijze van uitzondering goed gevonden, dat de ongeveer 20 illegaal in ons land ge komen en hier nog verblijvende Tsjechische studenten voorshands niet naar Duitsland zullen worden teruggezonden. In afwach ting van het onderzoek naar hun identiteit en antecedenten zullen zij echter onder bewaking moeten blijven. In overleg met de vertegenwoordigers van studentenorga nisaties zijn reeds maatregelen getroffen om hun verblijf gedurende die tijd zoveel mogelijk met de eisen van de gastvrijheid in overeenstemming te brengen. Prijzen voor fietsenstalling Het tarief voor fietsenstallingen is met ingang van 17 April voor het gehele land uniform vastgesteld. In een niet-overdekte stalling bedraagt dit per keer voor fiets of motorfiets ten hoogste 5 cent, in een over dekte stalling per dag voor een fiets 0.10, voor een motorrijwiel beneden 125 cc 0.15 en boven 125 cc 0.20 Voor elke vol gende dag mag respectievelijk 0.05, 0.10 en 0.15 worden berekend. Voor een maandabonnement is het voor gestelde tarief respectievelijk 1, 2 en 3.50, voor een motorfiets met zijspan 6. In Amsterdam zijn deze maandtarieven 1.25, 2.50, 4 en 7.50. Elke stallinghouder is thans verplicht, indien dit wordt gevraagd, week- of maandabonnementen te geven. Zaterdag en Zondag werden in Limburg in verschillende plaatsen, Maastricht, Heer len, Gulpen, Sïttard, Roermond, Venray en Gennep anti-communistische betogingen ge houden, waaraan naar schatting tussen de 60 en 80.000 mensen hebben deelgenomen. Sovjet-wachtposten gewapend met tom- myguns hébben Zondag alle auto's waarin zich Britse militairen bevonden in de door Sovjet-gebied lopende corridor van de Britse zóne naar Wenen bij de Semmering- pas tegengehouden. De auto van generaal Winterson, de Britse plaatsvervangende commissaris voor Oostenrijk, werd na een uur oponthoud doorgelaten. De Britse auto riteiten hebben de zaak onmiddellijk met generaal Koerassof, de hoge Sovjet-com missaris opgenomen. Amerikaanse senatoren willen de UNO hervormen Een Amerikaanse beweging om de UNO te hervormen en een speciale Algemene Vergadering te laten beslissen of de Sovjet- Unie dan wel de Verenigde Staten de zaak van de vrede het best heeft gediend, heeft te Lake Success bezorgdheid gewekt. De politieke groep achter de beweging vraagt een fundamentele reorganisatie van de UNO, met of zonder toestemming van de Sovjet-Unie, en afschaffing van het vetorecht wanneer het gaat om onderzoek naar aggressie of voorbereidingen tot aggressie. Zestien senatoren, onder leiding van de republikeinse senator Ralph Flanders en bekend als „de groep-Flanders", vormen de kern der beweging. Men stelt verder voor, dat de Veilig heidsraad uit tien in plaats van elf leden zal bestaan. Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie moeten daarin elk twee stem men hebben en Frankrijk en China elk een. De rest van de leden moet collectief door de kleine mogendheden worden ge kozen. De groep dringt tevens aan op aanvaar ding van het plan-Baruch voor internatio naal toezicht op de atoomenergie en jaar lijkse vaststelling door de Veiligheidsraad van de hoeveelheid andere dan atoomwa pens, die elk land mag bezitten. De V. S., Engeland en de Sovjet-Unie zouden 20 procent van het wereldtotaal mogen heb ben en Frankrijk en China ieder 10 procent. De resterende 20 procent zou worden toegewezen aan de kleinere landen of aan een uit deze landen te recruteren inter nationale strijdmacht, die op deze wijze even sterk zou zijn als elk der grote mo gendheden. Het woord is aan Onkruid zijn die planten, welker deugden nog niet ontdekt zijn. Voetganger keek niet uit bij het oversteken Gevolg: twee doden Op de Beukenweg in Amsterdam stak een voetganger zonder eerst uit te kijken plotseling de rijweg over. De chauffeur van een vrachtauto moest daardoor onver wacht uitwijken en reed een 35-jarige wielrijdster aan, die onder de wielen ge raakte en op slag gedood werd. De auto reed vervolgens het trottoir op, vernielde een lantaarnpaal en botste tegen de gevel van een winkel. Een twaalfjarig jongetje, dat daar liep, werd tussen auto en muur doodgedrukt. De winkelruit werd vernield. De voetganger voor wie de chauffeur had moeten uitwijken, was intussen maar doorgelopen Raad van het Verzet weert voorstanders van dictatuur De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland heeft de onder zijn auspiciën staande verenigingen in overweging gegeven haar statuten en reglementen zodanig te wijzigen, dat geen leden worden toegelaten of gehandhaafd, die „in welke vorm ook, positieve voor standers zijn vén enigerlei dictatuur, het zij van fascistische of z.g. volksdemocrati- sche of andere inslag". De raad motiveert dit advies als volgt: „Het voormalig verzet heeft zich tijdens de bezetting georganiseerd met het doel onze democratische volksvrijheden te her winnen en te beveiligen. De basis, waarop het verzet na de oorlog staat, kan niet ge dogen, dat deze nu worden aangerand. Evenals in zijn oorsprong zal de raad ook nu de zenuw van het verzet zijn tegen machtswellust en dictatuur en in die geest blijven handelen. Ieder lid, dat op eniger lei wijze deze doelstelling uit principe of door de daad aantast, dient te worden ge weerd, wil het voor de organisatie niet in feite onmogelijk worden de door haar na gestreefde doelstelling te verwezenlijken". De raad geeft tenslotte haar verenigin gen het advies in de statuten en reglemen ten deze doelstellingen duidelijk te con cretiseren. De eerste steen voor het openluchtthea ter te Bloemendaal zal Donderdagmiddag 15 April om kwart over twee gelegd worden. VOORZITTER VAN BLOEMBOLLENCULTUUR: Zaterdagmiddag is in IJmuiden aangeko men de vroeger Vlissingse loodsboot „Re- gulus", een zusterschip van de „Canopus", zodat van Dinsdag af, wanneer de nieuwe loodsdienstregeling voor IJmuiden ingaat, steeds een schip aan de wal ligt en een buiten de pieren verblijft. Voor een belangrijke vergadering kwa men de afgevaardigden van de afdelingen van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heden, Maandagmiddag, in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem bijeen. Op de agenda staan o.a. besprekingen over vrijwillige inkrimping en de zetel van Bloembollencultuur. De vergadering stond onder leiding van jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen, die eerst de heren T. Jonkheer, Thomas Hoog, D. Swart, J. Schermer, A. Leenslag en W. Eldering herdacht. Spreker zeide, dat er geen onderwerp is, dat zozeer de gemoe deren heeft beziggehouden sedert de laat ste bijeenkomst, als de regeling der zoge naamde vrijwillige inkrimping. Het hoofd bestuur heeft steeds tegen de regeling stelling genomen. Het probleem der te grote overschotten is echter niet opgelost door de afschaffing der huidige vrijwillige inkrimpingsregeling. In het voorstel Anna Paulowna wordt dit probleem slechts in negatieve zin aan de orde gesteld, zonder daartegenover ook een positieve en con structieve oplossing van het vraagstuk der overschotten aan de hand te doen. Spreker zeide, dat elke positieve basis, om tot een werkelijk opbouwende bespreking over dit gehele probleem te geraken, ontbreekt. Haarlem of Hillegom? Ten aanzien van het voorstel der af deling Haarlem, om het besluit van 24 Juni 1946 in te trekken, zeide spr., dat deze zaak geen voorwerp van strijd tussen Haarlem of Hillegom is, maar een vraag stuk van de allergrootste betekenis voor de outillage van het vak en van de vakinstel lingen voor een lange toekomst. Hier geldt ten volle, dat besturen vooruitzien is, opdat niet zij, die na ons komen, ons zul len kunnen verwijten dat wij verzuimd hebben te rechter tijd dit wereldbedrijf, de bloembollenteelt en -handel, de ont plooiingsmogelijkheden zijner organisaties te geven, die het in de toekomst zal be hoeven. Het prae-advies van het hoofdbestuur is duidelijk; zij, die het anders willen, mo gen hun verantwoordelijkheid beseffen. Het is niet het gevaarlijke plan Hillegom, zoals sommigen dit menen te moeten voor stellen, dat Haarlem belet iets voor het vak te doen. het is veeleer datzelfde gevaarlijke plan Hillegom, waaraan het te danken is, dat Haarlem nu bereid schijnt te worden iets voor het vak te zullen gaan overheb ben. Zodra deze schijn tastbare werkelijkheid zou worden en dat „iets" iets méér wordt dan een lege dop of een half ei, is het hoofdbestuur ten volle bereid deze aange legenheid nader onder ogen te zien. Dit is een aangelegenheid, die juist in volle ge rustheid, maar dan ook in volle omvang, aan het hoofdbestuur had dienen te wor den overgelaten. Juist aan de nieuwe voor zitter van de vereniging, die méér dan wie ook alle schijn zelfs van bevoordeling van het plan Hillegom zou hebben moeten en hebben willen vermijden en die zijn vol ledige onpartijdigheid heeft verzekerd, hadden de voorstanders van Haarlem dit beleid in de eerste plaats moeten en kun nen toevertrouwen, veeleer dan hem nu, door het zonder vooroverleg binnentreden der afdeling Haarlem in deze porceleinkast, te nopen om der wille van de waarachtige belangen der Algemene Vereniging, tot het nemen van stelling tegen dit voorstel. Zij, die dit niet hebben willen beseffen, werpen nu het belang van Haarlem in de weegschaal tegen het belang der algemene vereniging; zij werpen nu het sentiment hi de weegschaal tegen verstand! Zij nodigen de afgevaardigden uit te kiezen voor de vogels in de lucht van vage beloften tegen de vogel in de hand van zeshonderddui zend gulden, welke het plan Hillegom vertegenwoordigt. Zij nodigen uit letterlijk alles prijs te geven wat de vereniging heeft, de aanspraken enerzijds en de prikkel voor de gemeente Haarlem, om de ernst van deze zaak met voortvarendheid onder de ogen te blijven zien aan de andere zijde. Het gaat hier en nu immers niet om Hil legom of Haarlem, al tracht men dit wel zo voor te stellen, het gaat alléén om de vraag of de vereniging zich alles moet laten ontnemen wat zij heeft, alvorens van tenminste vaststaande voorzieningen voor de toekomst enige waarborg te hebben ontvangen. „Meent gij dat dit wijs is, be slis dan volgens de mate der wijsheid die u gegeven, is!", besloot spreker. Handelsverdrag met Noorwegen Te Oslo is een Nederlands-Noors han delsverdrag voor 1948 ondertekend. De Nederlandse export wordt geraamd op 55 millioen gulden, waarbij inbegrepen de orders voor de bouw van schepen en de voor Noorse rekening te verrichten scheepsreparaties. De import uit Noorwe gen is geraamd op bijna 61 millioen gulden. De Noorse leveranties hebben in hoofd zaak betrekking op vis, walvistraan, medi cinale levertraan, stikstofmeststoffen, rond hout, board, cellulose voor de papier- en kunstzijde-industrie, houtslijp, fcapier, velt- spaat, ferro alliages en machines. Nederland en de Nederlands overzeese gebiedsdelen leveren stijfsel, bloembollen, copra, superfosfaat, zout, glycerine, essen ces, diverse chemicaliën, verven, lakken en vernissen, linoleum, pharmaceutische preparaten, gegoten en getrokken buizen, tin, schepen, electrotechnische en optische artikelen, machines, apparaten en instru menten, andere producten van ijzer en staal, textielproducten, kunstzijdegarens en vlas. De vermindering van een aantal contin genten, vergeleken bij de vorige verdrags periode, moet worden toegeschreven aan de door de Noorse regering gevoerde ver- soberings-politiek. Bij het overleg is tevens een poging ge daan tot verbetering van de Nederlands- Noorse betalingsbalans, welke tot bevre digende resultaten heeft geleid. wrvrv rir*yrvYY7nnr~Tryx RUSTIG DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk heldere nacht met plaat selijk lichte nachtvorst en hier en daar nevel of mist. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenbanken, doch over het algemeen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 13 April: 5.49 uur. onder 19 34 uur 7.22 uur, onder 0.03 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1