3 rfverWdTcoSimii! Angora wol Jeserte-p^iïie: aanvulling van het gezagsapparaat marktbericht Van Weert SDAG 13 APRIL 1948 Geen „bijbaan met geldelijke voordelen Dr aan geven. jirin^en over de reserve- asiikondiSi de bev0]king van I* "^'misverstand in Het leven ge- ïtü» f'"! vonden de commissaris van ■■«""r.Mk direct bereid, ons een na- politie over doei en weren van Er,**: toevoeging -| ;Kala "et.gevolg van 1 »r iJ P Je bij de »™rheid 15 setü-omd, "*j& Veragstmuwe personen aan -jet een Peep Ljtie-apparaat toe te voe- 5 St®®nde?h een geronde gemeen- ita. waarin r dif, in het open. ^^'rde orde-bandhaving van de baar fcel8n" zaj kunnen steunen. Men 3i r „eliS.dat de e mensen die - ^0 nog al eu zogenaamd #»SJrfzullen moeten doen rsloribgen van welke aard dan dit ligt geenzins in de bedoe- „j,"«!ers v.» -- dat de beroeps_ :rS Het „zware werk" feSkt vanzelf, dat de vrijwilligers Sar" bij de politie worden ge- i" j tal een opleiding aan vooraf (aan die een zekere hoeveelheid '""ïiomist - de commissaris dacht .^R-aar bij on" r cok, maar dat wanneer raakt, deze 'voor de alledaagse ordedien- o.l ,»t er slechts om, da fmlSwP""' overbelast i li de alledaagse nt,i7Super week om een summiere K tifSte doen en een inricht te in de structuur van de gezags- b"2011"16, Geldelijke basis Ook de financiële zijde van het nieuw <e creëren apparaat heeft enige onzeker- ,id verwekt. Vooropgesteld zij dat het Sin de bedoeling ligt er een „bubetrek- "j met geldelijke voordelen" van te S: de opleiding wordt dan ook niet «d. Slechts de uren, dat eventueel Selijk dienst worc.t gedaan, worden Lid en in dit opzicht vertrouwt men .„overheidswege op de gemeenschapszin «„Je werkgever, die ongetwijfeld in geen enkel opzicht zal tegenwerken, opdat de !"t- vrijwilliger zijn verbintenis ten volle kan m Somen, zonder dat hij er materiële schade door kan lijden. Hierbij is bijvoor beeld gedacht aan een systeem van kor- tin» op het loon of salaris tot het bedrag, idafde reservist in werkelijke dienst heeft geïncasseerd. De sociale voorzieningen van degenen, die zich aan de politie verbinden, hebben de volle aandacht der regering en voor de totale instelling „reserve-politie" is een wettelijke regeling op komst. Leerschool rijitl In de grote steden kent men reeds PV met verschijnsel van de vrijwilliger, die bij ^'.voorkomende gevallen de politietaak ten J dele overneemt; ook in Velsen zal men op deze manier proberen het vrijwilligerscorps te wennen aan zijn taak, door bij voor bij gebeurtenissen, waar een grote ril1 afzetting nodig is als feesten en plechtig- noffheden, een beroep op de reservisten te doen, verwek" Vooropgesteld zij, dat hetven, sterker in komische situaties dan „de bedoeling ligt er een „1 met geldelijke voordelen «Kin: de opleiding wordt dan rid. Slechts de uren, dat eventueel ve'°. umnr.t: ppriaan. worden In kleding en bewapening zal zo spoe dig mogelijk worden voorzien, al zal de textielpositie van Nederland ten opzichte van de uniform-verstrekking nog wel een hinderpaal opleveren. Over het onmisbare contact met de bur gerij, dat voor de opbouw van een derge lijk reservisten-korps nodig is, vertelde commissaris Weyburg ons, dat er binnen kort,een verbindings-comité door de bur gemeester zal worden gevormd, hoewel ieder zich natuurlijk ook rechtstreeks bij de politie kan melden. Voor de aspirant reservist zich definitief aan zijn nieuwe functie bindt, zal er een bijeenkomst wor den gehouden, waar de toekomstige ge zagsdragers volledig over hun toekomstige functie zullen worden ingelicht. THALIA (het theater met de beste films) WOENSDAG 14 APRIL (morgenmiddag) 3 uur speciale matinée met de ARTHUR RANK JEUGDFILM „DE CIRCUSTONGEN" Apart voorprogramma, o.a. jeugdjournaal, tekenfilm, dierenfilm enz. Entréeprijzen: 35, 50, 70 en 100 cent. Alles was voor Adriaan Op de twee uitvoeringen van het blijspel „Alles voor Adriaan", die de H.-K. To neelvereniging „Kunst zij ons Streven" Zondag- en Maandagavond in het Patro naatsgebouw gaf, kon zij met voldoening terugzien: beide keren genoot een volle zaal van begin tot eind. Het was geen buitengewoon opvallend toneelwerk, niet met raffinement geschre- Visexport in 1947: f48 millioen Do Nederlandse visserij heeft in 1947 met rond 48 millioen gulden bijgedragen aan de Nederlandse export. De helft van dit bedrag is opgebracht dodr |dè Noordzee-haring, vers-gezouten, gerookt [en gestoomd. Gezouten haring is in grote Srtijen geëxporteerd naar België, Rusland, lië en in kleinere-hoeveelheden naar ver is - schillende staten in Noord- en Zuid-Amerika,. ibe Afrika en Azië. Verse haring is vooral naar IJ Tsjeehoslowakije verzonden, efcüj Voor de Nederlandse gerookte haring (bokking) zijn de landen rondom de Middel landse Zee het aloude afzetgebied. Dit jaar [was Griekenland de grootste afnemer. De export van verse zeevis was iets lager dan die in 1946. De verse vis-vloot is namelijk enige maan- en op haring gaan varen, omdat daarop betere besommingen werden gemaakt. De export van garnalen steeg tot ruim een millioen en die van oesters en mosselen tot luim 7 -j millioen gulden. Aan zoetwatervis werd voor ruim twee millioen gulden ge ëxporteerd. De Nederlandse conservenindustrie expor- Iterde voor ruim 9 millioen gulden. Zij betrekt haar grondstoffen uit alle visserijen en exporteert alleen vis in blik. Over 1946 exporteerde zij voor nog geen 2 millioen gulden, zodat deze branche de grootste vooruitgang vertoont. Voor de vakgroep IJmuider vishandel is Zondag het Noorse vrachtschip Jobris met 90 ton verse kabeljauw in de Vissers haven binnengelopen. Weer in de vaart. De trawler Adelante IJM 19, die 14 dagen uit de vaart is ge weest wegens schroefas-reparatie, zal he den weer naar zee vertrekken. Indien de visprijzen gunstig zijn zal in Engeland ge markt worden. Uit de vaart. De trawler Prinses Bea trix (IJM 117) is voor veranderingen aan het schip uit de vaart genomen. De Sumatra naar Engeland? De VEM- trawlers Thorina en Sumatra zijn van hun IJslandse reis thuisvarende. De Thorina markt in IJmuiden. De mogelijkheid is echter zeer groot dat de Sumatra in de Engelse haven Grimsby zijn vangst van de hand doet. Werkloos. Een flink aantal trawlers ligt te repareren of is wegens de slechte uitkomsten opgelegd. Het zijn de trawlers: Oostzee, Irene, Vios 5, Knikker, Zeehond, Dirkje, Hercules en Schoorl. Koopvaardijvloot telde op 1 Januari 1116 schepen Naar het Centraal Bureau voor de Sta- vl me<tedeelt was de samenstelling der - ^^diivloot onder Nederlandse vlag M 3!"uari 1948 als volgt: Nederlandse 5 mm sJrhePen met een brt. inhoud van £9;c?°st-Indische vloot 168 schepen brt- West-Indische vloot 77 SE®*?1? 125-660 brA- De totale vl00t jj,ni,a •?lerlands.e vla2 bestond op honH v o-oUit 1116 schePen met een in- ~a"2'322-165 br.t. Op 1 Januari 1947 ten ink i V*°°4 s*erk 1940 schepen met w -55b mn 7™ 2-M8-013 br'«' 1 Januari 1230 schepen en 2.894.098 br.t. Visor!!?™ it -ii_ x 19 April 1948 S\!gLt0?Ifc2'^"2,25: tarb0t 1 2,15 M' geestige dialoog, soms wat traag en zeker iets te lang; maar uitermate geschikt om een avond gezonde ontspanning te brengen. De „primus inter pares" van de spelers was ongetwijfeld Herman van Kuyeren als de rentenierende ex-slager Arie de Ronde, die zijn zoon Adriaan, een piepjonge dok ter, wel eens even aan een bloeiende praktijk zal helpen. Maar het blijkt onver mijdelijk dat deze van de wal in de sloot geholpen wordt, als zijn vader de ene na de andere misplaatste reclamestunt uit haalt, en nauwelijks van het maken van bioscoopreclame weerhouden kan worden. Het stuk zou echter geen blijspel zijn, als alles tenslotte niet weer goed terecht kwam: Adriaan wordt in 't zadel geholpen en wint bovendien de hand van Mies, doch ter van zijn vader's boezemvriend, een rijke veekoopman. Was Adriaan kappersknecht geweest, dan was er op het spel van Johan Bakkum niets aan te merken, maar nu was zijn optreden te schuchter om een ^nergieke jonge dokter en te raat om een vurig min naar te suggereren. De figuren van Her man Kloppers, de veehandelaar, en Bep, zijn..vrouw (respectievelijk gespeeld door Joop van Baar en Jeanne v. d. Kolk-Zwa- nenburg) kwamen beter tot hun recht, en ook de overige spelers hebben verdienste' lijk werk geleverd. Overigens vormden de vele lachsalvo's van het publiek wel het beste bewijs, dat K.Z.O.S. met deze derde donateursuitvoe- ring van het seizoen weer de roos heeft getroffen. C. Tanker van formaat in de haven Maandag is de Joegoslavische tanker Jajce, groot 6074 bruto register ton (17190 m3.) de Hoogovenhaven binnengelopen. Het schip dat in 1930 werd gebouwd is eigendom van de Jugoslavenka Slobodna Plovidba. Vishandelaren vergaderen Woensdagavond te 7 uur komen de le den van de V.V.IJ. in „Rex" bij elkaar om de resultaten in het bedrijf over de maand Maart te bespreken en een lid voor het werkcomité en een voor de commissie van advies te benoemen. Wanneer dit zakelijke gedeelte achter de rug is houdt jhr. dr. J. C. Mollerus een causerie over zijn ballontocht in Augustus 1947. Voor deze lezing is een beperkte in troductie toegestaan. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 13 APRIL. Thalia. 8 uur: „Hoogste roem". Rex. 8 uur: „Het doornige pad". De Pont. 8 uur: „De stierenvechter". Gebouw voor Chr. Belangen. 8 uur: Her opening, medewerking van solisten. Raadhuis. 7.30 uur: Raadsvergadering. WOENSDAG 14 APRIL. Raadhuis. 45 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. Thalia. 3 uur: Jeugdvoorstelling. Bioscopen. 8 uur: Voorstellingen. Flora. 8 u.: Buurtvereniging van Speyck. School Heidestraat. 8 uur: Opening open bare leeszaal. Rijksvisbakkerij wordt aan twee reders verhuurd Visbakkerscombinatie krijgt één derde der aandelen Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Den Hartog betreffende het verhuren van de rijksvisbakkerij te IJmuiden, heeft de minister van Sociale Zaken het volgen de geantwoord: De vraag of het waar is, dat het complex van gebouwen te IJmuiden, waarin de rijksvisbakkerij is gevestigd, verhuurd is aan een tweetal reders, onder voorwaarde dat de huurders de combinatie van visbak- kers te IJmuiden in de gelegenheid moeten stellen voor een derde gedeelte in het te vormen aandelenkapitaal deel te nemen, wordt in zoverre bevestigend beantwoord, dat de rijksvisbakkerij te IJmuiden „Bu reau Zeevis" verhuurd zal worden onder de in de vraag gestelde voorwaarde aan twee reders, tevens groothandelaren in vis. Het ministerie heeft reeds geruime tijd contact gehad met vertegenwoordigers uit de kringen van groothandelaren en reders, mede doordat van die zijde het eerst offi cieel een concreet voorstel inzake het huren van het „Bureau Zeevis" werd ingediend. Enerzijds heeft de ervaring geleerd, dat het voor een goed functioneren van het bureau gewenst is, dat visreders en -groot handelaren onmiddellijk bij de exploitatie er van zullen zijn betrokken, anderzijds eist de redelijkheid, dat ook met de belan gen van de combinatie van visbakkers te IJmuiden rekening wordt gehouden. De combinatie van visbakkers heeft doen weten, dat zij in principe besloten heeft het aanbod, dat haar een derde deel der bij de overneming uit te geven aandelen beschik baar wordt gesteld, te accepteren. Op grond hiervan worden geen termen aanwezig geacht het „Bureau Zeevis" rechtstreeks aan de combinatie van vis bakkers te verhuren. Oud-Kath. Oecumenische Vereniging De Oud-Katholieke Oecumenische Ver eniging houdt, Vrijdag 23 April in het Oud- Kath. Verenigingsgebouw haar algemene jaarvergadering. Prof. P. J. Jans, president van het Oud- Kath. Seminarie te Amersfoort, zal in deze bijeenkomst spreken over „De Wereldraad der Kerken" en „De conferentie van Am sterdam 1948". Kwartettournooi „Oosterkwartier" In de afgelopen week is de eerste ronde van het jaarlijks te spelen Oosterkwartier- 'amtournooi gespeeld. De uitslagen luiden: IDCBeverwijk 35; St. BavoOoster kwartier 53; HaarlemDCIJ uitgesteld. Een verrassing in deze eerste ontmoeting was de overwinning van het kwartet van de pas gepromoveerde damclub Beverwijk. Ook de nederlaag van Oosterkwartier was onverwacht. Dinsdag wordt in het clubge bouw DCIJ de wedstrijd DCIJOoster- kwartier LAROS GAF EEN SIMULTAANSéANCE. In de afgelopen week speelde H. Laros voor leden en genodigden van damclub Het Noorden een simultaanséance, waar aan door 22 spelers werd deelgenomen. Na drie uur spelen wist de simultaanspeler 18 partijen te winnen, twee partijen werden remise en hij verloor de overige twee. bWARSKUILVISSERIJ NIET VÓÓR 1 MEI GEOORLOOFD. Het departement voor Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft medege deeld, dat na nieuwe overweging geen aan leiding is gevonden om het seizoen voor dwarskuilvisserij op het IJsselmeer eerder dan 1 Mei te openen. FILMAVOND VOOR OUD-ILLEGALEN Öp 29 April zal in het Kennemer Theater een filmvoorstelling worden gegeven ten bate van de Stichting Herstellingsoorden van Oud-Illegale Werkers. Vertoond zal worden „Mrs. Minniver" met Greer Garson en Walter Pidgeon in de hoofdrollen. Velsen Velsens huisvrouwen bijeen De afdeling Velsen van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen heeft voor Dinsdagmiddag 20 April in het Patronaats gebouw een ledenvergadering belegd, die onder meer een bestuursverkiezing op haar agenda vermeldt, in verband met het af treden van 'de dames Jantjes en Schoone (die beiden herkiesbaar zijn). Het bestuur heeft de beide dames opnieuw candidaat gesteld. Na afloop van het officiële deel zal de heer J. Duinker, leraar aan de Rijks H.B.S., het bekende boek van Piet Bakker „Ciske de Rat" bespreken. Voorts zij ver meld dat de Velsense huisvrouwen op 24 Juni in Rotterdam een groot concern, dat verscheidene huishoudelijke artikelen le vert, gaan bekijken. Kinderen beneden de veertien mogen niet roken Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend dat van heden af, gedurende drie maanden, op de secretarie dezer ge meente ter lezing is neergelegd een bij Raadsbesluit van 2 Maart 1948 vastgestel de Verordening tot wijziging en aanvulling van de Algemene Politieverordening, die verbodsbepalingen bevat omtrent het roken door kinderen beneden de leeftijd van 14 jaren en het ruimen van sneeuw en ijs. Deze verordening is in werking getre den op 12 April. IJmuiden-West Matroos viel door een dak Maandagmiddag is aan de Zuidzij een ernstig ongeluk gebeurd, toen een matroos uit Helmond op het dak van het benzine- depot van de Marine aan het werk was. Hij zakte namelijk plotseling door het dak van de belendende garage en «kwam vier meter lager met zijn hoofd op de vloer terecht, zodat hij inwendige kneuzingen opliep. De heer A. P. Bakker verleende eerste hulp en in overleg met dokter Brouwer werd het 38-jarige slachtoffer naar het Antoniusziekenhuis gebracht, waar hij ter observatie werd opgenomen. IJmuiden-Oost Blinden zingen in IJmuiden Wie doof is leeft in de stilte, wie blind is in de eenzaamheid, in een volkomen andere wereld. Toch proberen blinden zich in ons leven, in het gewone, drukke alledaagse in te denken en aan de Plantage Midden laan in Amsterdam heeft de vereniging „Blinden-Penning" haar werkgemeenschap. Ruim honderd blinde mannen en vrouwen, deels intern, veelal kostwinners, behoren de tot verschillende gezindten, vinden daar verzorging. Zo is de blinde geworden een werkend lid van de maatschappij. Wie met deze werkgemeenschap kennis maakt en het doen en laten van deze men sen gadeslaat, komt onherroepelijk diep onder de indruk. De blinde werkt, verdient loon, voelt zich nuttig en weet zich productief. Maar niet slechts dat er gewerkt wordt met de handen, ook de geestelijke ontwikkeling blijft niet achterwege. Er is. een braille bibliotheek, er wordt aan voordrachtkunst gedaan, lezingen worden gehouden en niet te vergeten er is een gemengd zangkoor. Dit koor, dat waard is beluisterd te wor den, immers de zangers en zangeressen worden niet afgeleid en zingen met meer innigheid en overgave dan anderen, geeft een uitvoering in de Goede Herderkerk in IJmuiden op Maandag 19 April. De solisten, eveneens blinden, zijn me juffrouw T. van Pelt, viool en de heren P. Farenhorst, declamatie en P. Meier, orgel en piano. Beverwijk „Suggestie en Massasuggestie" Nadat de heer Mulder, voorzitter van de ontwikkelingsclub „Animo", onderafdeling van Hoogovenstaten. Maandagavond in bet Statenhuis de heer C. Deelstra inleidde, begon deze zijn aangekondigd betoog over „Suggestie en massasuggestie". Spreker ging terug naar de tijd van Eduard de Belijder, Hendrik van Navarra en koningin Anna van Engeland die in hun tijd door handoplegging genezingen zouden hebben kunnen verrichten. Na de „massagenezingen" van de arts Messmer te hebben besproken, belichtte de heer Deelstra deze schijnbaar boven natuurlijke genezingen nader in verband met het inzicht van de huidige stand der wetenschap. Naar aanleiding van deze toe lichting besprak de inleider de methode van auto-suggestie van de Franse apo theker Coué en hij bewees daarbij door experimenten met de toehoorders, dat voor suggestie nodig zijn het koesteren van zekere verwachtingen en een volledige-be reidheid tot het medewerken aan het ex periment in kwestie. Na hetero- en auto-suggestie grondig be handeld te hebben ging de spreker over tot het onderwerp massasuggestïe. In verband hiermede werd het vraagstuk naar de verhouding ziel-lichaam bespro ken. Met een experiment van massa-sug gestie, besloot spreker zijn heldere uiteen zetting. Strawberries won promotie wedstrijd tegen H.O.C. De wedstrijd van het eerste herenelftal van Strawberries tegen HOC heeft zeker die spanning gebracht, die men bij een dergelijke promotiewedstrijd mag verwachten. Het spel peil zelf viel echter niet mee. In de eerste helft wogen de partijen goed tegen elkaar op. Tot twee maal toe nam Strawberries de lei ding. De Hagenaars brachten de balans even wel in evenwicht. mede door niet resoluut genoeg ingrijpen van de achterhoede. Direct na de hervatting verhoogde de thuisclub het tempo en nam het initiatief in handen. De verdediging kwam er beter in en verplaatste met de middenlinie het spel weer naar de Haagse helft. Het beslissende doelpunt kwam tenslotte van de stok van C. Maters (32). Ook dit vijfde doelpunt was van weinig fraai gehalte. J. Bunink die het tweede doelpunt uit een straf-bully maakte speelde een prima partij. Tesamen met Kampong hebben de Velse- naren nu de leiding in deze halve competitie. Nog gunstiger staan de reserves van Straw berries er voor. Met vijf punten uit drie wed strijden zijn zij nu bijna zeker van een plaats in de tweede klasse. De wedstrijd tegen Am sterdam IV werd met 21 gewonnen. In de aanvang zag het er niet naar uit, dat de pun ten in Velsen zouden blijven. De Amster dammers zaten feller op de bal en namen door een fraai doelpunt een 10 voorsprong. Pas in het laatste gedeelte van de ontmoe ting viel de beslissing. Sluyters die midden voor was gaan spelen, liep eerst goed door op een bal die de doelverdediger liet lopen en even later speelde hij zich in de cirkel keurig vrij en de bal lag weer in doel. Ten slotte bezorgde de meisjesjeugd Strawber ries weer een beker, door op overtuigende wijze de finale te bereiken en hierin het sterke BDHC met 21 na verlenging te verslaan. Bouwvergunningen verleend Door Burgemeester en Wethouders van Beverwijk zijn aan de volgende personen over de maand Maart bouwvergunningen verleend: J. Duivenvoorde, Hoflanderweg 30 (woonhuis); Q. A. Olsthoorn, Heems- kerkerweg 15 (veranderen woonhuis); D. A. C. Verlinden, Breestraat 172 (verande ren voorgevel); W. Seignette, Vondellaan 35 (verbouwing Tapijtweverij); Kinheim, Zeestraat 104 (rijwielbergplaats); C. P. Hamann, Vondellaan 25 (veranderen voor gevel) F. J. M. Pielage, Adrichemstraat 33 (garag^); J. Kröder, Graafwijkstraat 48 (pakhuis). Kampioenschappen gewichtheffen DOK organiseert op 2 Mei te Beverwijk in de balzaal van het Kennemer Theater wedstrijden gewichtheffen om het kampi oenschap van Nederland le en 2e klasse. Onder de deelnemers die zich opge geven hebben voor deze wedstrijd be vinden zich onder anderen: Jac. Morlang, Jan Morlang, H. Iskes (lichtgewicht) en F. Buis (licht middengewicht). Jaarvergadering Oud-Strijdei's Op 15 April zal er een jaarvergadering worden gehouden van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders afdeling Bever wijk in het gebouw „Nieuw Leven". Op de agenda komt voor een bespreking van een filmavond op de 20e Mei en het beleid van het bestuur, waarna de verkiezing van een nieuw bestuur volgt. Voorts zullen er nog besprekingen wor den gehouden omtrent de herdenkings dagen 4 Mei en 16 Mei. Boottocht „Plan-West" De winkeliers-combinatie „Plan-West" zal ook dit jaar een grote boottocht orga niseren. De tocht zal op Woensdag 4 Augustus per s.s. „IJselstroom" plaats heb ben met als einddoel een speeltuin in Schoorl. De kinderen vertrekken 's morgens om half zeven van'het Moehsplein en gaan in Vejsen aan boord. K.D.O. BRENGT „VLIEGERS VERMIST" De R.K. toneelvereniging KDO zal op Woensdag 21 en Donderdag 22 April, het toneelspel uit het vliegersleven „Vliegers Vermist" van W. Dumont, ten tonele bren gen. Deze laatste uitvoeringen in dit sei zoen zullen plaatsvinden in het K.S.A.- gebouw. AANVOER CELLULOSE EN HOUTSTOF Het Zweedse s.s. „Skaraborg" kwam Zondag van de Zweedse haven Gefle voor de steiger van de Papierfabriek Van Gel der Zonen N.V. aan met een hoeveelheid van 470 ton sulfiet-cellulose, bestemd voor zusterfabrieken. Met het eveneens Zweedse s.s. „Halvard Bratt", dat te Gothenburg (Zweden) laadde is Maandagmiddag weer een flinke hoe veelheid houtstof aangevoerd. De lading bedroeg ruim 1300 ton. Santpoort „Da Pacem" concerteerde in Haarlem Het gemengd koor „Da Pacem" uit Sant poort en de harmonie St. Caecilia uit Haarlem gaven Zondagavond een uitvoe ring in het Concertgebouw te Haarlem. „Da Pacem" zong onder leiding van zijn directeur Th. Spook een zevental num mers, waaronder een paar polyphone die vrij behoorlijke eisen stelden. De goedkope effecten van de Vredeshymne van A. Vran- ken gaven het koor gelegenheid brillant uit te pakken met een stralende klank, maar de beheerste sonoriteit in de composities van Roselli en Gallus is toch van groter waarde. De altpartij van het koor is, sinds ik het laatst hoorde, werkelijk vooruit ge gaan. „Da Pacem" is in zijn volle ontwik keling en op de goede weg. Directeur Spook weet te inspireren tot zingen op een manier die direct werkt en die de enig juiste is; zijn gebaar is de reflex van een innerlijk zingen. Als alle dilettantenverenigingen heeft ook St. Caecilia voor het ogenblik te kam pen met de gevolgen van de militaire dienst die de bezetting van de corpsen in de war stuurt. Directeur S. A. Noom verliest er echter de moed niet bij, maar tracht zoveel mo gelijk het eenmaal bereikte peil te handha ven. Dat lukt echter niet altijd; de Czar und Zimmermann-ouverture bijvoorbeeld zat nogal losjes in elkaar en de fantasie op Le timbre d'Argent van Saint-Saëns was ook niet volkomen uit de verf, alleen de piston-solo klonk bevredigend en zodra de wals inzette, waarbij men^zich in een vertrouwd dansrhythme thuis voelde, be gon het goed te gaan met het samenspel. Een behoorlijke prestatie werd ook ge leverd met het Angelus uit de Suite pitto- resque van Massenet. De Leichte cavalerie- ouverture van Suppé was mij niet „leicht" genoeg, maar wat daarentegen in de fa meuze Czardas uit Der Geist der Wojoden bereikt werd, was alleszins belangwekkend. JOS. DE KLERK „Fit" komt goed op de proppen Reeds eerder werd bekend gemaakt, dat de Christelijke gymnastiekvereniging „Fit" op Donderdag 15 April haar eerste open bare uitvoering zal geven. Nu het pro gramma van -deze avond, die in „de Wey- man" wordt gegeven, openbaar is gemaakt, blijkt dat er heel wat werk verzet werd om een zo goed mogelijke entrée in het verenigingsleven te maken. Behalve vrije oefeningen zullen bijna alle takken van de gymnastiek de revue passeren en zowel voor de kinderen als voor de oudere leden zijn aantrekkelijke nummers in elkaar gezet. Velsen-Noord Weer wielersport binnen de gemeente De Beverwijkse Rennersclub „Kennemer- land", welke oorspronkelijk plannen had om een tweetal wielerronden in Beverwijk te houden, zoals ook vorig jaar het geval was. is daarvan teruggekomen. Het bestuur blijkt van de voorheen op de „Gilde" georganiseerde wielerwedstrijden- zoveel genoegen te hebben beleefd, dat de Beverwijk-ronden zij-n gewijzigd geworden in Ronden van Velsen-Noord op het par cours Gildelaan, Koningsweg en Schulp weg, dat daarvoor door de lange rechte tra- jacten bij uitstek geschikt is. Zaterdag 8 Mei wordt de eerste ronde georganiseerd voor amateurs en nieuwe lingen en Zaterdag 6 Juni de tweede ronde voor professionals en onafhankelijken, zo dat Velsen toch zijn wielersport-evenement weer terug krijgt. Voorts vernemen wij, dat de BJl.C. „Kennemerland" met het bestuur van de R.K. Sportvereniging „D.E.M." te Beverwijk onderhandelingen voert om de mogelijkheid te overwegen de sintel- baan van het Sportpark „Adrichem" aan de Hoflandenoeg voor wielerwed strijden te gebruiken. t71r5,2£?: P°°htjes 22— IV 84-83-(tJ ta£bot III 102—84; tarbot "haS 5fcg7.Charv. 65~61' ham fi4-R4" schol82&4n fohar 16-50—il. Aanvl;»: nl;40.-.alles per 50 kg. ham 6454; -11,50; bot 17; Aanvoer"7fiA ui' -ailes per 50 k6- "«en schol i4(We? tarbot en tong. 1950 schelvisch 6sn i;J^ --s.char' 900 kisten beljauw, 250 kiston Yy- Ulg' 160 kisten ka* ti.es, 35 kisten wnH ?lXls,°- 75 kisten P00"" "stei makreel ?an i kl|ten haring, 150 4910 kisten. lsten diversen. Totaal T*« l'awlas met f37.600 bcsomming XWM",3^„«3.30O. IK 1 1698 'KW,1!5 f 2830: KW 155 3235; H IS K fM; K W161 f32021 10, ijS. KW 17 J 250°; KW 84 f1307: KW 9 f5495. ,KSr,33,11724; KW 227 f3284; 11128- KW si Kw 166 f3284: ff SO (1711' IJM 2"1 11011; ff 1! <»'kw «I /i0,4: KW 56 f3321; H„l ISO; IJM eci f 170, tri SCH 36 t358,: mi 24i I S- J7M 79 f 1753:IJM H012M4, 1 5Ö; IJM 318 f 256: KW FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 86) Henry wachtte even entoen op een toon, die geen plaats liet voor twijfel: „Bunty is verliefd op je". Christophers pols hield op met kloppen, zijn hart stond stil, hij stond daar, bewe gingloos, als in steen veranderd. „Bunty is verliefd op je", herhaalde Henry en hij vertelde, naar aanleiding waarvan hij dat dacht. Hij vertelde van de scène in de slaapkamer der kinderen, toen Bunty zo wanhopig was omdat Jane haar pop had weggenomen, en zo diep on gelukkig, toen die pop was gebroken. Hij eindigde zijn verklaring met de woorden: „Ik begreep onmiddellijk, dat zij zo op die pop gesteld was, omdat die pop met iemand of iets verband hield, en toen Michael mij vertelde, dat jij haar die had gegeven, wist ik, dat ze van je hield". Christopher antwoordde niet en bewoog zich niet, zijn ogen waren wijd open, maar ,hü zag niets en toen Henry al lang had uitgesproken, drong de betekenis van zijn woorden pas tot hem door. Hij volgde Henry naar de deur, zij na men afscheid en Henry zei nog het een en ander, maar zonder de minste betekenis, na wat hij zo juist had verteld en Chris topher luisterde slechts met een half oor. Hij kéék hoe Henry in zijn taxi stapte, hij zag de taxi wegrijden en tenslotte geheel uit het gezicht verdwijnen. Hij zag dit al les als in een droom en begon eerst weer norm.aal te denken, toen hij al lang weer in de zitkamer terug was. Hield Bunty van hem? Was het mogelijk, dat Bunty van hem hield? Die scène met de pop was voor Henry een overtuigend bewijs. Maar niet voor hem. Er zat na tuurlijk wel wat in, maar haar zenuwach tigheid en neerslachtigheid konden ook een andere betekenis hebben gehad. Het was echter niet de enige aanwijzing. Bunty had Cynthia's portret kapot gegooid! Zij had dat expres gedaan. Alles bij elkander ge nomen, was er misschien wel iets voor Henry's redenering te zeggen. In ieder ge val was er genoeg voor te zeggen, om hemel en aarde te gaan bewegen om Bunty te vinden. Of misschien toch niet. Hij wist het niet meer. Hun omgang was zo geheel geweest als van oom en nicht! En hij zelf had nooit aan iets anders gedacht. Eerst toen ze weg was en toen hij merkte hoe zeer hij haar miste, waren zijn ogen open gegaan. Misschien had Henry gelijk en was ze Verliefd op hem geweest of dacht ze, dat ze verliefd op hem was, maar meisjes van haar leeftijd zijn nogal gauw verliefd en gewoonlijk gaan die verliefdheden snel voorbij. Sinds ze Millwood had verlaten had ze natuurlijk weer nieuwe kennissen gekregen en vermoedelijk was zé opnieuw verliefd en vermoedelijk weer als een schoolmeisje, dom en sentimenteel, met een sentiment, dat niets uitstaande had met de echte liefde, die ze later ongetwijfeld nog eens zou leren kennen. Hij Jiep met grote stappen de kamer op en neer. Alles wat hij zo juist had be dacht, kon waar zijn, maar er was iets, dat veel belangrijker was dan dat alles. Hij moest Bunty vinden. Dat was verre weg het belangrijkste. Hoe ook en met welke middelen ook, hij moest Bunty vin den! HOOFDSTUK XXIII. En de soep werd koud Christopher stapte aan het station van Widdington uit, keek om zich heen om zich er van te vergewissen of de heer Robinson niet in de buurt was. De kans, dat de heer Robinson met die trein kwam, was gering en bovendien was er weinig gevaar meer verbonden aan een ontmoeting met hem. daar de toestand sinds het vertrek der kin deren veel verbeterd was. De belastingin specteur had, evenals iedereen, Henry's ongeluk heel nuchter opgenomen. Toch vermeed Christopher de heer Robinson nog zoveel mogelijk. De conversatie zou immers voornamelijk over Henry en diens zaken gaan en dit waren onderwerpen, waarover hij liever niet sprak. Hij had niets meer vernomen van George Cooper, die nu vermoedelijk op zijn terug reis naar Amerika was. Het was mogelijk, dat hij na zijn verblijf in Parijs naar Lon den was teruggekeerd, doch indien dit zo was, dan had hij het Christopher niet doen weten. Het was trouwens duidelijk geble ken op die avond van zijn onverwachte visite op Milwood, dat hij er niet op was -gesteld, Christopher aan zijn vrouw voor te stellen. Dat was ongetwijfeld een kwes tie van voorzichtigheid, want de dame zou stellig over George willen spreken met zijn vriend en Christopher wist zeer weinig van George. Hij wist heel. veel van Henry, maar dat was niet hetzelfde. Henry had stellig de een of andere geschiedenis be dacht om te verklaren, waarom George naar Amerika was geëmigreerd. Die ge schiedenis had ongetwijfeld zeer aanne- met daarvan gemaakte artikelen, als vestjes, mutsjes en schoentjes, geheel pun.ten.vrij. Als cadeautje bizonder geschikt. flnegang v°°' df9 BabV SCHEEPVAART K. N. S. M. Ardea, 9 April v. Cartagena naar Hoek van Holland. Helena, 10 April v. Curagao naar Antwerpen. Ilos, 9 April te New York van Glasgow. Sarpedon, 8 April te New York van West Indië. Stentor, 9 April van Malta naar Alexandrië. Stuyvesant, 9 April van Paramaribo naar Trinidad. Ardea, 10 April Gibraltar gepasseerd van Cartegena naar Hoek van Holland. Belos, 9 April van Gibraltar naar Barcelona. Bree Helle. 11 April te Amsterdam van Hamburg. Cygnus, 11 April van Fiume naar Triëst. Coolhaven, 11 April van Gdynia naar Amsterdam. Danas, 11 April Beachy Head gepasseerd van Am sterdam naar Tanger. Deo Duee, 11 April Kiel gepasseerd van Amsterdam naar Kopen hagen. Draco, 12 April te Amsterdam van Kopenhagen. Ilos, 11 April te Palermo van Catania naar Malaga. Iris, 10 April te Leixoes van Bilbao naar Oporto. Karei, 11 April van Amsterdam naar Gothenburg. Ornen, 11 April te Amsterdam van Gothenburg. Orpheus, 10 April van Gibraltar naar Algiers. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Bloemfon tein, 10 April van Teneriffe naar Kaapstad. Boschfontein, 11 April te Antwerpen van Amsterdam. Nordkap, 11 April van East Londen naar Durban. Nijkerk, 11 April van Mozambique naar Beira. Rijnkerk, 8 April te Mozambique van Port Amelia. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Heelsum, 10 April van Bordeaux naar Dakar. OCEAAN. Melampus, 9 April Malte ge passeerd van Liverpool naar Batavia. Gle- napp, 9 April van Colombo naar Rotterdam. VINKE EN CO. Willem Barendsz, 12 April te Kaapstad. MIJ. NEDERLAND. Celebes, 11 April v. Batavia naar Belawan. Johan van Oldenbar- nevelt, 10 April van Belawan naar Priok. Lawak, 10 April van Calcutta naar Rangoon. Manoeran. 11 April van Bahia Blanca naar Dakar. Tabian, 10 April van Colombo naar Batavia. K. P. M. Bakongan, 11 April Cabo Ca- voeiro gepasseerd van Rotterdam naar Bata via. Kalianget, 14 .April te Batavia verwacht van Rotterdam. Karapan, 11 April Ouessant gepasseerd van Amsterdam naar Batavia. WIJSMULLER Slbt Stentor, 10 April v. Bremerhaven naar Antwerpen met Slbt George M. Rockwell op sleeptouw. Maandag 12 April zijn de haven van IJmuiden binnen gelopen: Bifrost van Sun derland, Jajce van Falmouth. Jelö van Sarbs- borg. Halvard Bratt van Gothenburg. Joost 1 van Rotterdam. Vertrokken zijn: Athos van Rotterdam. Romea naar Rotterdam. Marlet je Böhmer n. Ostrand. Split naar Rotterdam. Edïna naar Londen. Burgundia naar Antwerpen. Vatna Johull naar Rotterdam. Visten naar Otter backen. Rosemary naar Hamburg. Kuwi n. Hamburg. Luna naar Rotterdam. Keith naar Southampton. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 13 APRIL Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „Me- rijntje Gijzens jeugd. Luxor Theater 7 en 9.15 uur: De Cobra afgod. De Pont 8 uur: Stierenvechters. Kennemer Theater 8 uur: O.B.K. met melijk geklonken, want zijn hofmakerij „MislukteLievens". was uitermate voorspoedig geweest. Corso Theater (Castricum) 8 uui. D9 (Wordt vervoütó. woeste hoogte.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3