lange reizen en-slechte verzorging veroorzaken minderwaardige w"* VIS Visserljmria Winstsaldo Nederlandse Bank over 1947 bijna f 3 millioen DRUKWERK VAN DORP 'n Mooie Zomer Van Weert Het vrolijk avontuur WOENSDAG 28 APRIL 1948 In Crimsby verergert dit verschijnsel 1JMUIDER COURANT 4 1915 moest 0.33 van de het jaar 1»» worden afgekeurd. SP^M? is dit cUf" al 101 aeggea 3731 ton met een «ELtevm £^1-®aeend aan het jaar- - :,eid"- die Gruns van een aan- die Grimsby rij*. 'evolgd door de opsomming van een aan- J oorzaken die tot deze stijging geleid 'tn de eerste plaats vertelt de verontruste hfezagsdrager, moeten de steeds langer wor- Ude reizen der vissersschepen in ogen- *:ihouw worden genomen, maar daarnaast 'iitelt hij aan, dat de verzorging van de «angst onderweg op de Engelse vloot vaak jdgjl wat te wensen overlaat: het schoon maken en het stuwen geschieden meer- nalen zo ondoordacht, dat de vis practisch y bedorven de ruimen ingaat. j Daar komt nog bij, dat de kwaliteit van de vis, vooral in de Witte Zee, verre van goed is en als deze slechte V kwaliteit dan ook nog onderweg ge il kopt Wordt „blijft er helemaal niets over". icW Overheid passief Het rapport van de „officier" gaat echter Jieper op deze in Engeland langzaam-aan jerucht wordende kwestie in en het maakt "HIe opmerking dat de overheid nog steeds beslissing heeft genomen om de han- Beverwijk i] Damkampioenschap ~i\ Beverwijk en Omstreken t»i De wedstrijden om het damkampioen- 'iichap van Beverwijk, welke onder auspi van „De Beverwijkse Damclub" ge zullen worden, zullen hedenavond Zhiï het Staienhuis aan de Zeestraat begin- Op deze avond zal de B.D.C. als gast- optreden in de kwartetwedstrijden, c'lL door „Oosterkwartier" zijn uitgeschre- «Sclt uit IJmuiden zal dan voor het ri-pelen van de laatste kwartetwedstrijd B. bekampen. De volgende spelers zullen elkaar ont praten! Buys—Laros, BaisDukel, Diede- b-ligthart, Staalduinen—Suyk. r- Vermeldenswaardig is nog dat de vier luidense spelers meespelen om 't kam- i van Nederland, waarvoor vorige de eerste wedstrijd heeft Jd.C-G.Sj damden „onbeslist" i^-In het clublokaal van „De Haarlemse I filmclub" aan de Grote Markt, speelde Maandagavond „De Beverwijkse Damclub" teiabeslissingswedstrijd om het kampioen e-hap van Noordholland eerste klasse tegen gezellig Samenzijn" II uit Amsterdam. !E«voorlopige uitslag is 7—7, waarbij drie -grtijon werden afgebroken en gearbitreerd worden, zodat eerst na deze uitslag -tod zal worden wie kampioen van is. was jammer voor de Beverwijkers tüjtzij met een 2—achterstand startten, ingezien bord 5 door een misverstand niet itamvezig was. prijje Individuele resultaten van B.D.C. v -aren:-gewonnen: Bais en Kikke; remise: Oussoren en Buys; verloren: ord 5 en Smit. Afgebroken werden de par ijen van: Kortekaas, Staalduinen en Bak- W Tol wederdienst bereid jDe buurtvereniging „Onderling Genoe- ÜZin" bracht Dinsdagavond in de balzaal an het Kennemer Theater te Beverwijk —m Amerikaanse klucht in de bewerking bq Piet Mossinkoff voor het voetlicht. C Het stuk „Tot wederdienst bereid" werd J lot gespeeld en behandelde de be- ive'nissen van Tony Hamilton (de G. de Haan) die gered "werd' een visser en hem beloofde tot weder- ist bereid te zijn. De visser overlijdt en igt voor zijn dood of Tony zijn kleine vjii.narley Green (mej. Raat) tot zich wil len. Tony doet zulks, maar merkt tot verbazing dat Charley een jonge dame Q18 jaar is. De verloofde van Tony Ver- iia (mej. J. Otte) is een doortrapte ma- rialiste en zij ziet in de ronde visserman voordeeltje, zodat tenslotte de verloving loopt. Charley gaat voor de film op- len en verschillende mannen dingen :geefs naar haar hand. ^slotte mag „daddy" zijn „kleindoch- de wederdienst bereiden, welke hij de "ïtvader van het meisje toezegde. HERDENKING OP „DUINRUST". Aan de vooravond van de „bevrijdings- 'f zal evenals vorig jaar een stille gang - rirf "Pu^nrust" worden gehouden. De stoet t z'c^ z°veel mogelijk groepsgewijze op -t("|oor het oude gemeentehuis aan de Bree- pat. De afmars is bepaald op kwart over idcjeven. Aan de kop van de stoet zullen zich tuf oud-strijders opstellen. a^elmgsbestuur van de oud- "'ft v namens leden een bloem- ksjwk op de graven Worden gelegd, om de Kioln eraden de Meidagen van «MO en daarna te eren. ]BJ Vjj Peperstraat, Arendsweg en de Ban- r> de stoet langs de kortste route yjaar „Dumrust". i'4?'Jalve 115 naaste familieleden van de J"ïIL.»eTlen niemand zich voor de aan- t!S!?n stoet op het kerkhof begeven. °m 8 uur Precies wordt iedereen fï® ee minuten eerbiedige stilte achl te nemen. Jjp8lAGEN SCHAAKCLUB „WEENINK" c JÏKMddp P«en V,an de op Dinsdag 27 April 'tlub \V3^ u><j1tlewedstriiden der schaak 'Snink luiden als volgt: ïlsM!ljng;Ph;.B«Wtar-J. A. B. Zoon- vsfcntirlJ t !ml: C' van ?Ö1—N. Mo- 'e afdeling- L p i ïes~F' Hendriks 0—1 J- T. Los—A 5.Sv afSebr. afdeling: rAgenda voor Beverwijk S Ihfe?0,'1 april. f Jf'l op de planken'^1 e" 815 uur: "Kim ïtótSS1- 3.15 uur: „Grote u«; „Les del die volgens de schrijver „ook veel kwaad doet" te saneren. Ter verzachting critiseert hij echter ook de slechte en over belaste outillage van de diverse Engelse aanvoerhavens, waar alle beschikbare ruimte door de vis wordt ingenomen. Voor Grimsby spreekt het rapport bijvoorbeeld de hoop uit, dat de water-bootjes, die daar grotendeels de aanvoer van het water gaande moeten houden, eindelijk eens door een moderner installatie worden ver vangen. Zendtijdverdeling ter sprake Op initiatief van het Comité Katholiek Beverwijk heeft het „Orkest Zonder Naam' Dinsdagavond het Beverwijkse publiek enige uren in het K.S.A.-gebouw aange naam bezig gehouden. Reeds direct hadden Ger de Roos en zijn mannen contact met de zaal, waar ook de conférence van Roland Wagter haar steen, tje toe bijdroeg. De zang van de „Drie Mus ketiers" werd door het publiek met een hartelijk applaus beloond. In de pauze sprak de heer Hermans een propagandistisch woord, waarbij hij al de Katholieken opriep zich te verzetten tegen het instellen van een nationale omroep. Hierna sprak de heer Heeremans, wet houder van Beverwijk, die mededeelde dat er namens vele Beverwijkse ka tholieken een motie naar de regering gezonden zal worden, waarin geprotes teerd wordt tegen een eventuele nieuwe zendtijdverdeling. De mptie bracht als wens naar voren, dat de programma's federatief uitgevoerd zullen worden. 1 MEI-VIERING. Op 1 Mei zullen de afdelingen Beverwijk en Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid gezamenlijk een Meispel: „Feest én Bezinning" in het Kennemer Theater te Beverwijk opvoeren. Ook de kinderen uit Velsen-Noord zul len het 1 Mei-feest in Beverwijk vieren. S. TAS SPREEKT VOOR „NIEUWE KOERS". Op Dinsdag 4 Mei zal de heer S. Tas, lid van de gemeenteraad van Amsterdam, in het gebouw van de Harmonie aan de Groe- nelaan te Beverwijk, voor de „Nieuwe Koers" spreken over: „Heeft het socialisme nog toekomst?" VRIJDENKERSVERENIGING „DE DAGERAAD" Op Donderdag 29 April zal de Vrijden kersvereniging „De Dageraad", afdeling Beverwijk, in het zaaltje van „Nieuw- Leven" aan de Baanstraat een lezing orga niseren. De heer Langkemper zal spreken over het onderwerp „Spanje". WADDEN EN DUINEN. De Nederlandse Jeugdbond voor natuur studie organiseert op 29 April in het K. S. A.-gebouw te Beverwijk een lezing over het onderwerp „Wadden en Duinen". De spreker van deze avond is de beken de schrijver Kees Hana. Snip en Snap komen in Beverwijk René Sleeswijk presenteert op de Natio nale Feestdag (5 Mei) een Bonte Trein met medewerking van Willy Walden en Piet Muyselaar (beker bekend als Snip en Snap) en een keur van andere bekende artisten. De cabaretavond zal in het Kennemer- Theater plaats hebben. Velsen-Noord Vier Mei-herdenking bij Van Gelder Evenals de voorgaande jaren zal ook thans de vierde Mei aan de vooravond van de Nationale Bevrijdingsdag het personeel van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papier fabrieken de gevallenen onder het perso neel tijdens de jaren 1940'45 herdenken. De plechtigheid, welke plaats vindt bij de „Gedenkplaat" met de 18 namen aan het gebouw van P. M. 18, vangt die dag te half vijf aan. Familieleden van de geval lenen worden vooraf in gebouw „Concor dia" ontvangen. Het programma, dat on der leiding staat van de fabrieksdirectie wordt ingeleid door het mannenkoor „De Eendracht" mét Beati Mortui van F. Men delssohn, waarna'een lid van de Bedrijfs- unie de herdenking opent. Daarna brengt de harmoniekapel „De Eendracht" koraal- muziek ten gehore. Een toespraak van mevr. A. E. Schelf- hout-v. d. Meulen te Amsterdam en decla matie van mej. Schelfhout worden gevolgd door een mdment van stilte. Achtervolgens laat het koor het „Wilt heden nu treden" horen en heeft een bloemlegging plaats. Onder muziek van de kapel wordt het geheel met een défilé be sloten. GRONDSTOFFENAANVOER. Voor de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. is Dinsdagmorgen aangekomen het Noorse s.s. „Selnes", dat van Sande (Noor wegen) een volle lading houtstof aan voerde. Helicopter als redder. Op IJsland is een idee geboren, om voor 6000 een heli copter aan te schaffen voor reddingswerk zaamheden van verongelukte vissers. De Huil en Grimsby-reders hebben zich vol ledig échter dit plan geschaard. De IJslandse trawler „Neptunus" marktte voor de vierde keer in Fleetwood en maakt vo«r deze reis een besomming van 16.700 (5500 kisten verse). In vijf maanden werd met deze boot 55.000 pond omgezet. In de olie. Het Britse walvisfabriek- schip Balaena viel de Tafelbaai binnen met voor 2.400.000 traan aan boord. Verder is er 4000 ton walvisvlees voor de Engelse middagpot ingemaakt. Na de slag. In de netten van een Dealse visser werd een ronde kononskogel, dik in de roest, gevonden, vermoedelijk een herinnering aan de vele zeeslagen, die op de Noordzee in de Gouden Eeuw zijn uit gevochten. Engeland overlegt. In Edinburgh heeft een conferentie over de haringprijzen voor de teelt 1948 plaats gehad. Reiger boftemaar tegelijk ook niet. De Marezaten-trawler „Reiger" (IJM 106) bracht Dinsdag een bijzonder mooi sortiment Noordzeevis aan de IJmuider markt, bestaande uit ongewoon goede kwa liteiten gul, schelvis en wat wolf. Jammer voor de „Reiger" kwam hij wat laat in de markt, zodat de besomming zich be perkte tot 8.800. Wat voor deze kustboot toch nog een mooie prestatie is. De president van de Nederlandse Bank dr. M. W. Holtrop heeft verslag uitgebracht over het boekjaar 1947. Dr. Holtrop opent zijn verslag met een uitvoerige inleiding omtrent de inter nationale conjuncturele ontwikkeling in 1947, waarbij hij opmerkt, dat de economi sche ontwikkeling die ons eigen land in 1947 heeft ondergaan, het kenmerk droeg van een voortgezet en belangrijk herstel, waarin niettemin elementen van overspan ning waren te bespeuren, die aanleiding ge ven tot bezorgdheid. Zo betekent het ach terblijven van de kolenproductie een ern stige belasting van onze deviezenpositie. De invoer van steenkool vorderde een bedrag van ruim f 146 millioen. Dat het reële loon in 1947 op een betrek kelijk gunstig niveau kon word* gehand haafd, was slechts mogelijk door een toe nemende subsidiëring van het levensmid delenpakket, welke de schatkist f 528 mil lioen kostte, welke niet door inkomsten werden gedekt, alsmede door handhaving van de huurstop. Deze wijze van financie ring van een belangrijk deel van het reële loon kan slechts als overbruggingsmaatre gel gerechtvaardigd worden geacht. Ge streefd dient ernaar te worden het volle loon geleidelijk weervte doen vloeien uit de opbrengst van hef product van de ar beid. Ds. L. Brink naar Velsen Ds. L. Brink, Nederlands Hervormd pre dikant te Gaast en Ferwoude (Fr.) op wie in de vacature ds. Johs. Bronsgeest door de Ned. Hervormde Gemeente van Velsen beroep was uitgebracht, heeft dit beroep aangenomen. Naar wij verder vernemen zal de Ned. Hervormde Gemeente te Velsen vrii spoe dig de nieuwe predikant kunnen begroeten, daar deze het voornemen heeft reeds Zon dag 13 Juni zijn intrede te doen. De be vestiging zal geschieden door ds. C. H. Touw uit Utrecht. Sloti'epetitie van onthullings-zang Zoals bekend heeft het mannenkoor „De Eendracht op initiatief van het Comité Monument Velsen het plan om onder zijn directeur de heer Frits Uyttenboogaard, de zang ter gelegenheid van de onthulling van het monument op Woensdag 5 Mei uit te voeren, aangevuld met zangers van an dere koren uit de gemeente. Teneinde goed voorbereid' te. zijn wordt Donderdagavond 29 April te half acht in de Fröbelschool aan de Eendrachtstraat te Velsen-Noord de laatste repetitie van de uit te voeren werken gehouden. Allen, die hieraan wensen mede te wer ken, wordt verzocht deze avond bij te wo nen, opdat dan tevens aan hen de uitno digingen kunnen worden uitgereikt, be stemd voor het gereserveerde terreinge deelte. „CONCORDIA" MET „VADERTJE LANGBEEN". De toneelvereniging „Concordia" zal in het gelijknamige gebouw een tweetal uit voeringen geven van het bekende blijspel in vier bedrijven naar Jean Webster door Jaap v. d. Pol „Vadertje Langbeen". De eerste uitvoering wordt gehouden Zaterdag 8 Mei, waaraan tot slot een bal is verbonden, de tweede vindt plaats Maandag 10 Mei. Tegenbezoek van Zwitserse voetbalclub aan VSV In Augustus 1946 heeft het eerste elftal van VSV een bezoek gebracht aan Zwit serland. Tegen de F.C. Thun werd de strijd aangebonden en onze plaatsgenoten won nen deze wedstrijd met 41. Thans komen deze Zwitsers een tegen bezoek brengen. Zondag 9 Mei arriveert het gezelschap, dat uit 30 personen bestaat in Velsen. Drie wedstrijden staan op het programma, waarvan er een, de laatste, tegen VSV wordt gespeeld op de Zaterdag vóór Pink steren (15 Mei) in het nieuwe Sportpark. De Zwitserse gasten worden onderge bracht bij de leden'der „rood-witte fami lie", dus op dezelfde wijze als destijds de Velsenaren profiteerden van de Thun er gastvrijheid. Burgerlijke stand van Veisen GEBOREN: J. Zwart-Wijker, d., Pres. Steijnstraat 21, IJmuiden; S. F. van Gel- ,def-Jansen, d„ Keizer Wilhelmstraat 14, IJmuiden; W. van Zelm-Jordaan, z„ Mar conistraat 62, IJmuiden; A. M. Wagemans- Beukman, z., de Ruyterstraat 68, IJmui den; M. J. Schelvis-Hermans, z., Ahorn straat 9, IJmuiden-Oost; N.'van den Oever- Gravemaker, d„ Beukenstr. 36, IJmuiden- Oost; H. W. Oldenburg-van Aggelen, z., de Ruyterstraat 76, IJmuiden; J. Wolter- man-Mulder, z„ Willemsbeekweg 98, IJmuiden-Oost; W. J. R. Horbach-van Schoor, d., Kluijskenslaan 15, Santpoort; M. M. Paap-van Beusekom, z„ Wijk aan Zeeërweg 71, IJmuiden. OVERLEDEN: C. C. Beskers, 60 j., echt genote van H. P. G. Luttge, Litslaan 2, Santpoort. De omwikkeling van de handels- en be talingsbalans geeft aanleiding tot grote be zorgdheid voor de toekomst. Het European Recovery Program belooft niet anders te doen dan een tijdelijke voorziening, welke de bedoeling heeft de overgangsperiode, die moet leiden naar een hersteld even wicht, te helpen overbruggen. De totale hoeveelheid chartaal en giraal geld steeg met f 957 millioen tot f 7.536 mil lioen. De stijging van de geldcirculatie kan, indien zij als een min of meer duurzaam verschijnsel zou moeten worden beschouwd, niet anders dan ernstige bezorgdheid wek ken. In de loop van 1947 echter is door de stijging van productie en nationaal inko men de normale geldbehoefte wellicht meer toegenomen dan de vermeerdering der geldhoeveelheid heeft bedragen en in zo verre is de veronderstelling gerechtvaar digd, dat de inflatoire spanningen, ondanks de stijging van de circulatie, niet zijn ver ergerd en misschien zelfs ietwat zijn afge nomen. In vergelijking met andere landen vertoont de stand van de geldcirculatie in ons land, op zichzelf beschouwd, geen on gunstig beeld. Kastekort van het Rijk 1,9 milliard Het werkelijke kastekort van het rijk heeft in 1947 aanmerkelijk minder bedra gen dan het geraamde budgettekort. Rekening houdende met de credietver- lening aan de overzeese gebiedsdelen valt het werkelijke kastekort te becijferen op circa f 1,9 milliard. Zo spoedig mogelijk dient een beperking van het overheids tekort tot zodanige omvang tot stand te worden gebracht, dat voor de financiering ervan geen beroep meer behoeft te worden gedaan op inflatoire middelen. Het verslag bepleit een onverwijlde maar geleidelijke afschaffing van de prijssubsidies. Deze sub sidies hebben een karakter van duurzaam heid gekregen dat nimmer bedoeld was. Het bydgetlekort is te groot dan dat het door de gemakkelijke leuze van „minder ambtenaren en minaer overheidsingrijpen" tot oplossing kan worden gebracht. Behalve door de vordering van aange boden tegoeden werden belangrijke be dragen aan dollars verkregen uit hoofde van vrijwillige verkoop van aan ingezete nen toebehorende Amerikaanse effecten en certificaten daarvan. In 1947 werd 97,6 millioen dollar verantwoord. Het aantal verleende deviezenvergunningen steeg van ruim 200.000 in 1946 tot bijna 300.000 1947. Slechts met grote fnoeite is het gelukt de dollarrekening van het buitenland slui tend te maken. In 1947 werd in totaal voor 80,8 millioen dollar aan dollarsaldi gecer tificeerd. De winst- en verliesrekening over het afgelopen jaar wijst een netto winst aan van f 2.990.822 (v. j. f 2.572.187). Het winstsaldo ter beschikking van de aan deelhouders bedraagt f 1.204.206 (vorig jaar f 1.117.406). Dit bedrag laat een uitkering toe van f 60 per aandeel (f 55) en de directie stelt voor het overblijvende bedrag van f 4.206 te schenken aan het hulpfonds voor het personeel der bank. IJmuiden WAT DE HAVEN VAN AMSTERDAM VERWERKTE In de week van 11 tot en met 17 April zijn in Amsterdam aangekomen 36 Neder landse schepen, 13 Engelse, 9 Zweedse en 2 Noorse. Deze 60 schepen hadden een bruto inhoud van 89.392 registerton. In diezelfde tijd zijn 63 schepen uitge varen met een gezamenlijke tonnage van 108.754 bruto. Hierbij waren 34 Nederlandse schepen, 14 Engelse, 9 Zweden, 3 Noren, 2 IJslanders en 1 Deen. Agenda voor en WOENSDAG 28 APRIL Raadhuis 4-5 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Thalia 8 uur: Revue „Snip en Snap". Rex Theater 8 uur: Hötel „Au petit bonheur". Patronaat 8 uur: „Vier mannen en één meisje". WIJ-toneel. DONDERDAG 29 APRIL Raadhuis 9-12 uur: Spreekuur Wethou der van Sociale Zaken. Patronaat 8 uur: Anti-Revolutionaire partij. J. Schouten, fractievoorzitter 2e Kamer. Flora 8 uur: Fryske Trou. Toneelopvoe ring „Beits". Pakjes en jurkjes en schortjes in fraaie modellen Anegang 4S v°°' d® Babv MARKTBERICHT 27 April 1948 Besommingen. KW 134 Katwijk II 16040. IJM 57 Medan 26225. IJM 106 Reiger 8830. GG 462 6460. KW 91 3280. KW 124 7900. IJM 241 391. IJM 79 1940. IJM 207 32, IJM 318 52, IJM 202 60, IJM 239 33, IJM 237 14, HD 220 22, UK 46 174. IJM 213 495. Visaanvoer: 70 kisten tong, tarbot, 210 kisten schol, 60 kisten schar, 40 kisten bot, 810" kisten schelvis. 350 kisten wijting, 660 kisten kabeljauw, 250 kisten koolvis, 30 kisten leng, 45 kisten poontjes, 115 kisten wolf, 1230 kisten makreel, 120 kisten ha ring, 15 kisten tongschar, 15-kisten heilbot 80 kisten diversen, totaal 4100 kisten*. 1 trawler met f 29.800 besomming. Visprijzen: Heilbot 2.80-2.Tarbot I 1.95-1.70, Gr. tong 2.05-2.md. tong 2.10- 2.05, kl. md. tong 2.35-2,25, kl. tong 1,80- 1,60 kl. tong II 1,55, kl. tong III 1,25, alles per 1 kg. Tarbot II 86-76, Tarbot IV 61, Poontjes 17-11.50, Ham 72-41, Wolf 52-32, Griet 72- 26, Tongschar 56-54. Schartong 39-37. Md. schol 32.50-32, kl. schol, 18-9.10, bot 28-21, schar 12-8. Alles per 50 kg. Kabelj. gr. 106-94, Leng 100-86, Koolv. 57.50-57 ge kopte vis alles pér 125 kg. „Hollandse nieuwe" was te nieuw Dinsdagmiddag; werd getracht in Vlaar- dingen twee kantjes zogenaamde „Holland se nieuwe"- publiek te verkopen. Deze haring was aangevoerd door de motortraw ler VI. 74 „Tonny" van de visserij maat schappij „Irene". Daar de reder van mening was, deze ha ring als zg. primeur aan de markt te kun nen brengen, zette hij in met een prijs van 500,per kantje. Hij stopte bU 100, daar er voor die prijs nog niet gemijnd was. De minister \jan Landbouw en Visserij heeft de prijs voor z.g. primeurs tot 15 Juni vrijgelaten en de reder meende hiervan nu reeds te kunnen profiteren. De kopers ech ter waren een andere mening toegedaan en vonden, dat haring vóór 18 Mei, dus vóór de officiële uitvaardatum aangevoerd, nog wel degelijk valt onder de bude prijsrege ling en dus voor niet meer dan tien cent per stuk aan de consument mag worden verkocht. In visserijkringen is men van oordeel dat deze laatste mening de juiste is, daar an ders de door de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij genomen maat regelen geen zin hebben. Wanneer nu reeds voor dit trawlgoed hogere prijzen zouden worden betaald, zou het hek van de dam zijn en zou de markt al verknoeid zijn voor met de drijfnetharingvisserij zou worden begonnen. MGR. J. VAN DER OORD IN OUD-KATH. KERK De bisschop van Haarlem der Oud-Ka tholieken monseigneur J. van der Oord, zal Zondag 2 Mei in de Oud-Katholieke kerk aan de Kon. Wilhelminakade te IJmuiden dienst verrichten. INTERESSANTE VOETBAL ONTMOETING. Op Zaterdagavond 8 Mei spelen de R.-K. S. V. „Velsen" en „Terrasvogels" op het terrein der Vogels een vriendschappelijke wedstrijd, waarvan de baten ten goede komen aan het Edmonton-fonds. BINNENLAND Tegen enige Amsterdamse broodbezor gers, die zich hadden laten verleiden brood zonder bon te verkopen, is een maand hech tenis en f 100 boete geëist. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de inventarisatie van land- en tuinbouw 1948. Uit deze telling- zullen de gegevens worden geput voor een juist in zicht in het grondgebruik, de teelt der gewas sen en de omvang en de samenstelling van de veestapel. Dr. Th. J. C. van Hout, van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Leid- sendam, zal op Maandag 3 Mei om 19.45 uur over Hilversum I een causerie houden over dit onderwerp. In 1947 werden in Den Haag 51 auto's gestolen. Deze zijn thans alle opgespoord en aan de eigenaars teruggegeven. De voormalige Apeldoornsc politie agent J. D. P.. die in tal van arrestaties van Joodse landgenoten in Apeldoorn en omge ving de hand heeft gehad, is conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal niet op 6 doch op 7 Mei audiëntie verlenen. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. Mr. F. van der Goot, advocaat en procu reur te Haarlem is benoemd tot vice-prqsi- dent van het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam. HAARLEM EN OMGEVING Maandagavond 3 Mei ^eeft „De Ver enigde Spelers" een opvoering van „Tot wederdienst bereid" door Piet Mossinkoff in hötel „De Leeuwerik". De dansmuziek wordt verzorgd door het orkest „The Harlem Swingers". Het programma van dc orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag middag 29 April door George Robert luidt: 1. Preludium b. kl. t., J. S. Bach; 2. Twee Aria's. J. B. Loeillet; 3. Andante en Adagio uit het le concert, G. F. Handel: 4. a. Sici- lienne, b. Gavotte, Padre Martini: 5. Pasto rale, C. Franck; 6. Grand Chocur alla Handel, A. Guilmant. Mej. P. van Dalen uit Haarlem is be noemd tot onderwijzeres aan een Chr. school te Gouda. Ds. E. T. v. d. Born die vroeger predi kant bij de Gereformeerde Kerk te Heem stede was, thans predikant bij de Gerefor meerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) is beroepen te Groningen. De afdeling Haarlem van de Ned. Christen Vrouwenbond vergadert 3 Mei in het Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht. Mevr. A. M. Boisscvainvan Len nep zal spreken over: „De Nationale feestrok". De opci^ng van de Rooms Katholieke Speeltuin te "Heemstede is vastgesteld op Dinsdag 18 Mei. Mclle de Vries is morgen twintig jaar lang op geregelde tijden standhouder op het terrein van de kermisvermakelijkheden aan de Zomervaart. Hij zal morgenavond om half negen met dit jubileum gehuldigd worden. De Christelijke Jonge Mannen Vereni ging Haarlem-Oost zal Zaterdag 1 Mei (in het gebouw van de H. J. M. V.) haar 30-jarig jubileum vieren. Een korte herdenkingsrede zal uitgesproken worden door de wijkpredi- kant. ds. E. Dijkhuis, waarna een „Scheeps- spel"„een gedeelte van het werk der vereni ging zal vertolken. Haarlems Symphonie Orkest „Euterpe" geeft Maandag 3 Mei een concert in de turn zaal van het Gem. Concertgebouw. Er zullen concert van Max Bruch, met als solist de werken uitgevoerd worden van: Mendels sohn, Schubert, Mozart, Urbini en het viool- heer Jan Hesmerg, concertmeester der H. O. V. CHR.-HIST. KIESVERENIGING. Dinsdagavond vergaderde de Chr.-Histo- rische Kiesvereniging onder voorzitter schap van de heer F. Walthuis in het Oud- Katholieke Verenigingsgebouw. Na opening door de voorzitter vertelde de heer De Jong een en ander over het interne leven der C.-H. U. Hieruit bleek dat de belang stelling voor de Unie de laatste tijd in vrij wel het gehele land aanmerkelijk is toe genomen, hetgeen o.m. tot uiting kwam op de onlangs in Amsterdam gehouden jaar vergadering. De Unie wil midden in ons volk staande haar dienende taak verrich ten. Nadat vervolgens gesproken was over de candidaatstelling voor de komende ver kiezingen en de propaganda hiervoor on der de loupe was genomen, werden de afgevaardigden naar de groepsvergadering aangewezen. In deze vergadering zal de definitieve candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen worden opgesteld. Tenslotte las de heer J. E. Aschoff enkele schetsen voor. Zij nog vermeld, dat de voorzitter een bijzonder woord van wel kom richtte tot ds. D. G. van Wijngaarden, die Zondag jl. z'n intrede deed bij de Her vormde Gemeente van IJmuiden. Santpoort-dorp „FEEST EN BEZINNING". De Partij van de Arbeid afdeling Sant poort zal het 1-Meifeest vieren met de op voering van het spel „Feest en bezinning", een stuk van de bekende auteur Willem van Iependaal, die het in samenwerking met Gerrit Lindenberg schreef en een rede van de Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk, in „De Weyman". FEUILLETON 10) door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels Mijn moeder is geen bijzondere huis- vfopw. Ze zal niet veel in het huishouden doen. Lynn vond het beter, dat hij maar da delijk wist, wat hem te wachten zou staan. Ze is aan het toneel geweest en ze vindt het erg moeilijk om oud te worden. Als het nog even duurt, zal ze jonger zijn dan ik, als u begrijpt wat ik bedoel. Ze zal een hele serie foto's van zichzelf mee brengen'. Al bracht ze een troep circushonden mee en een trapeze, zou het me nog, niets kunnen schelen, zei de jongeman koorts achtig, als u maar komt! Zodra ik weer op de been ben, zou ik met een beetje hulp best iets van deze zaak kunnen ma ken. U en ik zouden het samen kunnen proberen. En we zullen de wolven en zwendelaars van onze deur houden. Zwendelaars? Zakenmensen met kapitaal en in vloed. Die concentreren zich er op om mij uit te kopen. U zoudt verbaasd zijn over het aantal, dat mij al heeft weten te vin den en hier is komen praten. Tussen haak jes, waarom zien succesvolle zakenlui er zo dikwijls uit als een soort zeeleeuwen? Maar ik ben niet van plan de zaak te ver kopen. Ik ben nooit van plan geweest er een hotel op na te houden. Het zou niet in mijn hoofd opgekomen zijn, en waarom men het mij heeft nagelaten, zal me wel eeuwig een raadsel blijven, maar nu ik het eenmaal heb, ben ik van plan het te hou den. Zoudt u dat ook niet doen? Dan zei hjj: U hebt me nog niet uw naam ge noemd en hij keek haar vragend aan. Men sen hadden soms zulke zonderlinge namen, dat je nooit kon weten, wat dat voor ver rassing op zou leveren. Ik heet Lyndon Lee. Er kwam een blik van opluchting in zijn ogen. En hij zei zachtjes tot zichzelf: Dat klinkt mooi. Ik was bang, dat u eens vreselijke naam zoudt hebben. Opeens begon hij weer te klappertanden en hij ging achterover liggen, plotseling moedeloos en wanhopig. Ik geloof, dat het alleen maar weer een droom is. Zoals die van de brigadier, die op de schoorsteen zat In een badman tel. Binnen een minuut zult u verdwenen zijn Binnen enkele minuten moet ik in derdaad weg om de bus naar Londen te halen, zei Lynn. Maar ik kom terug. Mor gen, met mijn moeder. Tegen theetijd Voordat ik wegga, zal ik u een paar aspe- rines geven en wat gerstewater. Ik zal het in een kan naast uw bed zetten. U moet me beloven, dat u zich rustig houdt en dat u niet in de tocht zult lopen. Ik beloof alles. Alles, wat u maar wilt. Als u alleen maar terug kom't, zei de jongeman koortsachtig. Op de terugweg naar de stad, sloot Lynn haar ogen en leunde achterover in haar hoekje. Wat een wonderbaarlijk avontuur! En het allerdwaast was, dat het precies zo gelopen was, als de monnik gezegd had. De betrekking had haar gevonden en niet omgekeerd! Van een financieel standpunt bekeken, zou het een uitkomst zijn. Ze zouden bei den een onderdak en de kost hebben. Me vrouw Gale zou een kleine zitkamer voor zichzelf krijgen. Bovendien had kapitein Landon haar duidelijk gemaakt, dat hij haar een salaris zou betalen, waaraan hij openhartig had toegevoegd: Als er tenminste geld ïb, om het uit te betalen. Maar het kwam er niet veel op aan. Ze zouden de huur van de flat hebben. Dat zou hen van een behoorlijk zakgeld voor zien, als ze verder geen kosten voor le vensonderhoud hadden. Ze zouden mis schien zelfs wel een beekje kunnen sparen, dacht Lynn, hoewel ze met veel hoop hier op had. Wat mevrouw Gale zou zeggen, als ze hoorde, dat ze, inplaats van comfortabel gemeubileerde kamers aan de kust, (waar op ze haar zinnen had gezet) ergens in een landelijk hotelletje een helpende hand zou moeten bieden, terwijl haar dochter er hoofd van de huishouding zou spelen, kon Lynn zich eenvoudig niet voorstellen. Maar er was één troost. Het Victoria Cross zou veel goed maken. Dat zou waarschijn lijk alles goed maken! Wat is het eigenlijk ongelukkig voor een vrouw om mooi te zijn geboren! Haar hele bezit bestaat uit dat goede voorkomen. En wat kan zo iemand, die alles zet op die ene kaart van haar schoonheid, eigenlijk anders verwachten dan ellende? Want de tijd gaat voort en is wreed,'zelfs voor het mooiste gezichtje. Mevrouw Gale was eens beeldschoon geweest. Militairen hadden champagne uit haar muiltjes gedronken, en er was een tijd geweest, dat haar kleed kamer vol was met vrolijke jongemannen met kostbare bouquetten. De impressario's hadden om haar gevochten en de kranten hadden elkaar de loef afgestoken met foto's van haar. Maar hoe snel zijn de schitterende dagen voor een vrouw, die alles op haar mooie gezichtje zet, voorbij! Nog steeds is er overal applaus. En nog steeds knallen de champagnekurken. Maar voor andere sterren. Het waren droe vige jaren, sombere en opstandige jaren, waarin Lynn haar moeder ha4 zien vech ten met zichzelf en trachten een houding aan te nemen die niet meer bij haar paste. Weet je niet wie ik ben? Dat was het, wat ze overal wilde vragen, erwljl ze zichzelf op een voetstuk plaatste. (Wordt vervolgd). Derde Cenève-conferentie geopend „Europa's herstel is ondeel baar" De secretaris-van de economische com missie voor Europa, de Zweed Myrdal, heeft Maandagmiddag de derde zitting van deze commissie te Genève geopend. Na mens de Sovjet-Unie was Aroetioemian aanwezig. Alle Europese landen, behalve Spanje, zijn uitgenodigd tot deze bijeen komst, die twee weken zal duren.'Behalve Portugal waren zij ook alle aanwezig. In zijn openingsrede verklaarde Myrdal, dat het Europese herstel ondeelbaar is en dat maatregelen van samenwerking op een geheel Europa omvattende basis dringend nodig zijn.- Wannëer het plan-Marshall in het Westen, het plan-Molotof en andere plannen in het Oosten, willen sla gen, moet de interne Europese handel doel bewust worden ontwikkeld en de Europese landbouw op een hoger niveau dan vóór de oorlog komen te liggen. De voor-oorlogse levensstandaarden in Europa kunnen niet hersteld worden in een zich zelf bedruipend Europa, wanneer er geen ijzer en staal, machines en chemicaliën geleverd worden aan de landbouwende staten, vooral in Oost-Europa, die op hun beurt levensmid delen aan West-Europa kunnen leveren. PROEFHEJIEN VOOR BEYNES IN BEVERWIJK. Op de Munnikenweide in Beverwijk is ten behoeve van de firma Beynes uit Haar lem met goed resultaat een proefheiïng verricht van 15 palen. Men hoopt nog dit jaar met de bouw van het nieuwe fa briekscomplex te beginnen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3