Schiphol als centrale luchthaven Deze maand beslissing verwacht Internationale samenwerking voor herstel van Europa Vijftig jarig bestaan der Kathedrale Kerk Visite i!5» Hetvrolijkavontuur MAANDAG 3 MEI 1948 IJMUIDER COURANT Grote uitbreidingswerken zijn nodig Nu de regering zich zeer positief heeft uitgesproken tegen het plan-Plesman om een centrale luchthaven in Burgerveen te maken, is het aan te nemen, dat in de toekomst het plan van de Rijkscommissie Luchtvaartterreinen om Schiphol tot een centrale luchthaven te maken tot uitvoe ring zal komen. Daarnaast zal dan in Schieveen (in de omgeving van Rotterdam) een kleiner vliegveld worden aangelegd. Publieke" Werken van Amsterdam heeft een ontwerp gemaakt voor Schiphol als centrale luchthaven. Daarvan geven wij hierboven een .afbeelding. Daaruit is te zien dat het tegenwoordige vliegveld een enorme uitbreiding zal moeten krijgen om aan de eisen van een centrale luchthaven (opgesteld door de Civil Aviation Orga nisation) te beantwoorden. Schiphol zal als de plannen worden uit gevoerd, een grote uitbreiding naar het Noord-Westen krijgen. Thans heeft het vliegveld een oppervlakte van 400 ha, maar liet nieuwe Schiphol eist niet minder dan 1200 ha. Een uitbreiding dus met 800 ha, zodat het driemaal zo groot wordt. Op de tekening is - het tegenwoordige Schiphol te onderscheiden van het Nieuwe Schiphol, doordat de ondergrond effen ge tint is. De ligging van de startbanen op Nieuw Schiphol toont aan, dat de thans bestaande startbanen dan niet meer ge bruikt zullen worden, daar de grond waar op die liggen anders zal worden ingedeeld. De kosten van aanleg van Nieuw Schip hol zijn ruw geraamd op 130.000.000. Dit enorme bedrag is nodig voor grondaan koop, lerreinverbeteringen, drainage, start banen en verhardingen. Dat het nieuwe vliegveld in Schieveen van veel kleiner capaciteit wordt, blijkt wel uit het feit, dat de kosten daarvan op 30 millioen zijn getaxeerd. In di bedrag voor^Nieuw Schiphol zijn niet begrepen de spoorwegwerken, die ook tientallen millioenen zullen kosten. Het is namelijk de bedoeling om een tunnel onder de Ringvaart te maken die aansluiting geeft op het bestaande spoorwegnet. Van de Ringvaart wordt de tunnel onder het thans Tram of bus? Nu de adviezen van de Colleges van Ge deputeerde Staten van Noord- en Zuid holland over de eventuële vervanging van de tramlijn HaarlemLeiden door een autobusdienst aan de minister van erkeer en Waterstaat zijn uitgebracht, wordt, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, nog deze maand een beslissing in deze kwestie verwacht. Kantonrechter neemt taak van Tribunaal over Wanneer op 1 Juni het Haarlemse Tri bunaal zijn werkzaamheden zal gestaakt hebben, wil dat niet zeggen dat de berech ting van de politieke delinquenten die niet in aanmerking komen voor een behande ling door }iet Bijzondere Gerechtshof, stop gezet wordt. Zoals men weet, zal het kantongerecht deze taak overnemen. De praktijk zal nu zo zijn, dat twee der tegenwoordige voorzitters van Tribunaal kamers benoemd worden tot waarnemend kantonrechter, belast met de vervolging en berechting van de politieke delinquen ten. Deze waarnemende kantonrechters worden bijgestaan door een griffier. Men krijgt dus een zelfde situatie als bij de Tuchtrechtspraak het geval is. De openbare zittingen worden naar alle waarschijnlijkheid in het gebouw van het Kantongerecht aan de Jansstraat gehou den. De griffie blijft in het gebouw aan de Dreef, waar dan tevens een andere instan tie onderdak zal vinden, gevestigd. Het Tribunaal zal meer dan twee duizend dossier^ hebben afgewerkt. Daarbij zijn nog niet meegerekend de vele zaken, waarop het fiat werd geweigerd en die een tweede behandeling moesten ondergaan en even min de gevallen waarin de delinquent in verzet kwam tegen de voorwaarden van een buitenvervolging stelling. Het is te verwachten dat de toekomstige waarnemende kantonrechters vrij veel van dit soort zaken te behandelen krijgen, daar bij de opheffing van de P.R.A.C.'s de zo genaamde lichte collaboratiegevallen met een voorwaardelijke veroordeling afgedaan zijn. Vele van de aldus geyonnisten achten de opgelegde boeten te hoog. Zaak-Plekker op 12 Mei weer voor. Naar wij vernemen zal de eerste kamer van het Tribunaal op 12 Mei de behande ling van de zaak tegen de ex-burgemeester van Haarlem, S. L. A. Plekker voortzetten. Er wordt een „bijgeschaafde" dagvaar- ding uitgebracht en mr. L. V. Hoog zal zijn pleidooi houden. De beschuldigde zal zelf aiet verschiinen. bestaande Schiphol doorgetrokken opdat de reizigers d^ per trein aangevoerd worden op het vliegveld kunnen uitstap pen. De rijksweg AmsterdamDen Haag, die dwars door het nieuwe vliegveld loopt zal, zoals op de tekening is aangegeven, voor een deel moeten worden omgelegd. De rijksweg zal dan door een tunnel onder het vliegveld worden doorgelegd. Ongetwijfeld zullen de inwoners van dit deel van de Haarlemmermeerpolder met belangstelling bovenstaande tekening be studeren omdat gaarop te zien is welke ter reinen men denkt te bestemmen voor de uitbreiding, v^n Schiphol. Talrijke boerde rijen zullen bij het uitvoeren van deze plannen aan de landbouw worden onttrok ken. Vee-auto door trein verbrijzeld Kostbare hengst gedood Een zware slag trof Vrijdag de Haarlem- mermeerse Hengstenvereniging „Ons Be lang", toen haar vee-auto op een onbe waakte overweg nabij Aalsmeer, door het treintje naar Uithoorn werd verbrijzeld, Als door een wonder bleef de bestuurder Zorge uit Nieuw-Vennep gespaard, maar een nieuw-aangekochte kostbare premie- hengst brak zijn nek. De auto was juist met de cabine over de rails toen de trein de wagen in de flank reed. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. P.R. A. C.-recliercheur pleegde chantage De vierde kamer van de Amsterdamse arrondissementsrechtbank is begonnen met behandeling van corruptie-zaken tegen ambtenaren der P.R.A.C., van het Rijks bureau voor Hout en van de P.T.T. De-eerste zaak, die behandeld werd, was die tegen de 44-jarïge Amsterdamse P.R.A.C.-rechercheur C. J. P. Hij pleegde chantage op de kunsthandelaar J. D. uit Huizen, van wie bij de Amsterdamse P.RA.C. een dossier wegens collaboratie aanwezig was. P. liet door bemiddeling van een' kennis, de 50-jarige koopman en han delaar in schilderijen E. C. uit Amsterdam, aan D. weten, dat zich een dossier over hem bij de P.R.A.C. bevond en dat hij geneigd was D. met raad en daad tefzijde te staan, zo deze tenminste in zijn zak wilde tasten. D. kwam na enige besprekingen overeen, dat hij voor de goede diensten12.500 in termijnen zou betalen, maar stelde zich intussen in verbinding met de corruptie- copnmissie. Nadat D. 500 aan rechercheur P. had overhandigd, werden zowel de P.R.A.C.-rechercheur als zijn handlanger C. gearresteerd. Tegen de P.R.A.C.-rechercheur werd een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar geëist; tegen de koopman C. 1J/2 jaar ge vangenisstraf. Dr. Tosseram in Utrecht benoemd tot directeur De gemeenteraad van Utrecht heeft de heer dr. B. G. L. M. Tosseram, leraar in aardrijkskunde aan het Christelijk Lyceum te Haarlem tot directeur van de gemeente lijke H.B.S. a met 5-jarige cursus benoemd. Effecten- en Geldmarkt Al ziet men er nog niet de tastbare resul taten van, het feit dat er onder de invloed van het European Reconstruction Plan aan het economisch herstel van West-Europa hard gewerkt wordt, is een verblijdend ver schijnsel, waaraan ook de Amsterdamse beurs wel wat meer aandacht mocht schen ken. Bij de totstandkoming van 't Marshall plan is vooropgeseld dat dit voor de dollar- arme landen geen oorkussen zou zijn om op te rusten, ma* een springplank naar een hoger plan van commerciële en industriële productiviteit, mede door de sanering van financiële en monetaire^verhoudingen in en tussen de staten onderling. Zowel de onder tekening van het Handvest inzake de econo mische samenwerking tussen de 16 West- Europese landen, welke dezer dagen te Lon den heeft plaats gehad, als de conferentie van vijf ministers van financiën deze week te Brussel begonnen, bewijzen dat alle krachten worden ingespannen om aan de voorwaar den, welke aan de hulpverlening onder het E. R, P. zijn verbonden, te voldoen. Dat de nood op het hoogst gestegen was, wisten wij niet alleen uit de deviezennota's van minister Lieftinck en de noodzakelijk geworden vermindering van de invoer, die van f382 millioen in Februari tot f364 mil lioen in Maart terugging en waardoor het invoersaldo van f,197 millioen tot f178 mil lioen daalde, zij blijkt ook uit de later weer tegengesproken mededeling, dat Nederland zijn goudbetalingen aan België, tot dusver 20 a 25 millioen per maand, heeft gestaakt en België anderzijds niet meer ge negen is Europa verder crediet te verlenen, nadat dit tot frs 13 milliard is opgelopen en inflatorische gevolgen dreigt te veroorzaken. In zijn verslag merkt de president van de Nederlandse Bank op dat de monetaire accoorden tussen de Europese landen tot dusver een afwijking van het bilaterale evenwicht mogelijk maakten, maar dat deze meer en meer eenzijdig worden en dat het te vrezen is dat deze moeilijkheden een toe nemende druk op de inter-Europese handel zullen uitoefenen. Feitelijk zijn de symptomen daarvan reeds zichtbaar. Zo klaagt men in Engeland over het einde van de z.g. „sellersmarket", dat wil zeggen dat de goederenafzet moeilijker wordt, aan de ene kant doordat elk land op inper king van zijn import bedacht is, aan de andere kant doordat de Engelse producten voor de export te duur worden, zodat hier en daar al weer een pleidooi voor devaluatie van het Pond gevoerd wordt. Het tot dusver gevolgde systeem der bilate rale handelsverdragen begint vast te lopen en dient, zoals ook minister Lieftinck in zijn laatste deviezennota reeds opmerkte, door een multilaterale handelsbeweging te wor den vervangen. In dit opzicht verdient het de aandacht, dat de directeur van de Belgische Nationale Bank, voorzitter van de commissie van finan ciële experts der 16 landen, een plan heeft uitgewerkt voor de converteerbaarheid van de Europese munten in het kader van het Marshallplan, waardoor bijvoorbeeld het overschot op de Nederlandse betalingsbalans met Scandinavië zou kunnen worden verre kend met het tekort op de betalingsbalans met België, waarvoor hij een deel der Mar shalldollars wil gebruiken tot het oprichten van een dollarpool, waarin de voor- en na delige saldi zouden kunnen worden ver effend. Zulks is alleen mogelijk als de samenwer kende landen tot interne financiële en mone taire sanering komen door het in evenwicht brengen van het staatsbudget, de afschaffing der deviezèncontröle en het bestrijden der inflatie in al haar vormen. Ook de Nederlandse regering staat voor deze Herculestaak, die daarom zo moeilijk is omdat zij met een versobering van het levenspeil der bevolking zal gepaard moeten gaan. Ook al ziet de president van de Neder landse Bank geen rechtstreeks verband tus sen begrotingstekort en betalingsbalans tekort, toch veroorzaakt, zo zegt hij, elk be grotingstekort, dat niet wordt gedekt met uit tijdelijke of duurzame besparingen verkregen middelen, inflatie-tendenzen, welke tenslotte ook de betalingsbalans ongunstig beïnvloe den. Hij bepleit daarom besnoeiing der over heidsuitgaven, met name ook door de afschaffing der levensmiddelensubsidies, wel ke in 1947 f528 millioen bedroegen, hetgeen niet door een derde loonronde, die nieuwe inflatie zou betekenen, maar door een ver hoogde arbeidsproductiviteit (wélke in het Vierde kwartaal van 1947 nog slechts 77 pet. bedroeg van die in 1938) mogelijk moet worden gemaakt. Het is duidelijk dat hier grote moeilijk heden zijn te overwinnen, maar het is on tegenzeggelijk hoopgevend dat leidende figuren-zowel in ons land als in de andere West-Europese landen de noodzaak inzien,, dat er een andere koers moet worden ge varen om voor Europa tot nieuwe welvaart te komen. De Amsterdamse beurs schijnt deze symp tomen te negeren, evenals de over het algemeen gunstige jaarverslagen der Neder landse bedrijven vover 1947. De fiscale drai nage van de kapitaalmarkt zal hier wel de voornaamste oorzaak zijn, maar intussen zijn met name de internationale fondsen op een zodanig peil aangeland, dat de tendenz elke dag kan omslaan. Van Indische fondsen blijven de Sporen en Trammen gevraagd, deze week wegens de hervatting van de rentebetaling door de Nederlands Indische Spoor. Ook voor de Trammen zijn vermoedelijk financiële rege lingen in de maak. FRANSE SOCIALISTEN NAARS DEN HAAG Het bestuur van de Franse socialistische partij heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat geen lid van het bestuur het congres voor een Verenigd Europa in Den Haag zal bij wonen, ofschoon de leden van de partij wel onafhankelijk tegenwoordig, kunnen zijn. Volgens waarnemers is deze beslis sing genomen om de houding van de partij in overeenstemming te brengen met die van de Britse Labourpartij. Aanvankelijk was een grote meerderheid van de Franse partij voor ondersteuning van het congres. Dezer dagen is het vijftig jaar ge leden dat de Kathedrale Kerk St. Bavo in gebruik genomen werd. Gala-bijeenkomst in het Concert gebouw. Vrijdag is in het Concertgebouw een gala avond gehouden. Onder de aanwezigen waren mgr. J. P. Huibers,bisschop van Haarlem; mgr. N. Stam, oud-bisschop van Kisumu; mgr. N. Ammerlaan, vicaris- generaal; vele geestelijken uit het bisdom Haarlem; mr. dr. P. J. Witteman, minister van Binnenlandse Zaken; enige leden van de Tweede Kamer; de heer L. J. P. N. A. Bouwman, namens het college van Gedepu teerde Staten en mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. Mgr. F. Filbry heette de gasten welkom. Hij zeide, dat het verenigd zijn in het Con certgebouw, in de schaduw van de oude Sint Bavo, een bewijs is, dat er ook aan dacht besteed wordt aan de cultuur; op deze avond zal niet alleen het religieuze, maar ook het kunstzinnige tot uiting komen. Het deed spreker leed, dat de bouwmeester, ir. Jos. Cuypers, niet aanwezig kan zijn. Deze is reeds diep in de tachtig. Als jongeman van dertig jaar kreeg hij opdracht een bouwwerk tot stand te brengen en daarin is hij prachtig geslaagd. Met instemming van de bezoekers werd besloten aan ir. Cuypers een telegram te zenden, waarin de hoge waardering wordt uitgesproken voor het werk van de geniale bouwmeester. Prof. dr. L. J. Rogier, uit Rotterdam sprak een feestrede uit. In zijn inleiding zeide hij, dat het Christendom kerken heeft gebouwd, om ze te stellen in het centra van het geestelijk leven en ze te laten die nen als- bronnen van genezing. In dorpen en steden verrijzen kerken, maar in een grote stad rijst een kathedraal op voor het gehele volle. Prof. Rogier lichtte toe, welke plaats een kerk in het leven der mensen inneemt, om vervolgens een en ander .mee te delen over de geschiedenis van de Ka tholieke kerk in het bisdom en in de stad Haarlem. Daarbij herinnerde hij aan het kerkelijk leven tussen 1500 en 1600. Wat de katholieken toen gedaan hebben, is van veel belang geweest voor de toekomst. Aan hen is de vrijheid te danken. Daarna be sprak prof. „Rogier de ontwikkeling na 1853. toen het bisdom hersteld werd. De kerk aan de Jansstraat werd tot kathedraal ver heven. Later verrees aan de Leidsevaart de Sint Bavo, als een'symbool van de steeds verjongende kerk. Tenslotte lichtte prof. Rogier de betekenis van de kerk voor de toekomst' toe. Deze avond verleenden het Kathedrale Koor der Sint Bavo, mevrouw M. Loogman Snijders (sopraan), Peter de Vos (bas) en S. Kuiper (tenor) en een strijkorkest medewerking. Onder leiding van dr. Kat werd op prachtige wijze een programma uitgevoerd, dat met grote aandacht gevolgd werd. Tentoonstelling. In het Bisschoppelijk museum aan Jansstraat wordt een jubileum-tentoonstel ling gehouden. De expositie is in de eerste plaats gericht op al datgeen wat met St. Bavo en met de kathedraal te maken heeft. En nu moet al direct gezegd, dat de samensteller van de tentoonstelling, prof. J. Henneman, die tevens archivaris van het Bisschoppelijk museum is, er volmaakt in geslaagd is te vermijden dat het een verzameling zou zijn geworden, die uitsluitend religieus-histo rische waarde zou hebben. Integendeel. Er zijn onzegbaar schone dingen te zien, waar in de devotie zijn hoogste artistieke expres sie heeft gevonden. Oude gravures en schilderijen, die be trekking heben op de heilige Bavo, onder meer van Beck en van de Haarlemmers Cornelius de Visser, Jan de Bray, Pieter d' Grebber en Leendert van Kooghen. Twee werken van Frans Hals, een heel oude al basten Madonna, een prachtig zilveren wierookvat van Van Vianen, oude sculp tures in hout. En uit de laatste vijftig jap de schilderijen van de bisschoppen die in de kathedraal hebben geresideerd van Toorop, Moerkerk en Mathieu Wiegman. Dit is dan nog maar een greep uit het geëxposeerde, dat voor een deel uit eigen bezit stamt.van het museum en is aange vuld met werken uit 't Frans Halsmuseum, de Teyler-stichting en het stedelijk museum in Amsterdam. Zaterdagmorgen heeft mgr. J.P.Huibers, na ingeleid te zijn door de archivaris van het Bisschoppelijk Museum, mgr. J. Henne man, de tentoonstelling geopend. De bis schop zeide dat de kathedraal een echt doordachte kerk is, waarin de herinnering leeft van het verleden en de nieuwe ideeën .tot uiting komen. De kerk is een symbool van oplevend actief geloof. Daarvoor zijn wij dankbaar, maar ook, dat de kerk, die in de oorlogsjaren bedreigd if, behouden is gebleven. Mgr. Huibers hoopte dat de ten toonstelling de aandacht van velen zal trek ken, waardoor bezoekers tevens in de.ge legenheid zijn het schone van het museum te zien. De Paus heeft aan de St. Bavokathedraal te Haarlem de titel verleend van Basiliek Nederland had tot nu toe zes Basilieken, namelijk te Sittard, Oudenboêch, 's-Herto- genbosch, Maastricht, Hulst en Laren, ech ter nog geen in het bisdom Haarlem. Aan deze zeldzame eretitel, die alleen verleend wordt aan kerken, die aan zekere normen van uiterlijke schoonheid voldoen, zijn bepaalde liturgische voorrechten ver bonden. De Basilieken (Basilica betekent oor spronkelijk Koningshuis) worden onder scheiden in Maiores en Minores. Tot de eerste behoren slechts de Sint Jan van Lateramen, de St. Pieter, de St. Paulus en de St. Maria Maggiori, alle te Rome. Ook de kerk te Assissi. aan Franciscus toege wijd, wordt er toe gerekend. In andere landen behoren tot de minores de kerken te Kevelaer, Lourdes, Brugge en de Sacré-Coeur te Parijs. De mededeling over de- Basiliek deed mgr. F. Filbry Zondagavond tijdens het lof, dat de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers celebreerde. De deken van Am sterdam, mgr. J. v. d. Burg, hield de pre- dicatie. Des morgens had mgr. P. Grobbe, Pause lijk Internuntius, een hoogmis opgedragen in tegenwoordigheid van vele gelovigen. Mgr. J. P. Huibers en mgr. W. Bouter, bis schop van Nellore, waren in de Kathedraal aanwezig. De kerk was op prachtige wijze versierd door de Katholieke Land- en Tuinbouw- bond. Tijdens een bijeenkomst in de middag uren is namens de Aartsbroederschap van de Heilige Familie een geschenk van f 4000 aangeboden, dat bestemd zal worden voor een kunstzinnige versiering van de kerk. Conferentie in Brussel zonder concreet resultaat De in Brussel gehouden tweedaagse bij eenkomst van de ministers van Financiën van Engeland, Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg is om een uur j.l. Vrij dagnacht geëindigd zonder de aankondi ging dat enig concreet resultaat is bereikt inzake het gestelde doel, de uitbreiding van de handel. Het communiqué, dat na afloop van de besprekingen werd uitgegeven zegt, dat de ministers over economische enfinanciële vraagstukken van gemeenschappelijk be lang hebben gesproken, doch voegt daar aan toe: „Wat betreft het bereiken van economisch evenwicht op lange termijn, kwamen zij overeen de aanbeveling te ver strekken, dat hun afgevaardigden ten aan zien van de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking de instructie zul len krijgen passende maatregelen in de organisatie te ondersteunen". De ministers zijn het er blijkens het communiqué over eens dat een principe van multilateraal betalingssysteem voor Europa gevolgd moet worden en om tot een dergelijk systeem te kunnen komen besloot men de deskundigen op te dragen in Brussel te blijven teneinde vaste vorm te geven aan de richtlijnen, welke hun door de ministers tijdens de zitting zijn verstrekt. Dat men niets anders heeft kunnen be reiken, dan een in den brede uitgewerkt principe, dat men de problemen moet ne men zoals zij zijn is naar men gelooft te wijten aan het meningsverschil tussen En geland en de Beneluxlanden over de wijze, waarop een fonds tot stand kan worden gebracht om de bestaande afwijkingen op de betalingsbalansen der vijf landen on derling op te heffen. België blijft, naar vernomen wordt, vasthouden aan een dollarfonds dat direct gevormd wordt uit de toewijzingen uit het E. R. P. en Engeland is voorstander van een fonds, samengesteld uit de natio nale valuta's en afkomstig van de op brengst van de handel die door middel van de Marshall-hulp wordt verworven. Drie jaar geëist tegen oneerlijke ambtenaren Het voormalige hoofd van de Opspo ringsdienst Motorvoertuigen van het mini sterie van Financiën te Amsterdam, die thans wegens fraude is gedetineerd, heeft dezer dagen van een Amsterdamse silager een betrekking als slagersknecht aangebo den gekregen. Dit deelde zijn verdediger aan de Amster damse rechtbank mede in de hoop, dat het college bij het opleggen van de straf daar mede rekening zou willen houden. De verdachte, de 50-jarige D. J. D. was vroeger slagersknecht, later vertegenwoor diger, tijdens de bezetting illegaal werker en na de bevrijding geruime tijd hoofd van genoemde opsporingsdienst. Wegens fraude werd hij verleden jaar ontslagen en tot V/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Mr. H. W. Overbeek, officier van justitie en hoofd van de zg. corruptie-commissie te Den Haag, verklaarde „dat het hier een der grootste fraudes betrof, die tot dusverre bij opsporingsdiensten aan het licht zijn geko men. Ik heb het onderzoek opnieuw ge opend, daarbij kwam vast te staan, dat deze verdachte op grote schaal heeft ge fraudeerd in samenwerking met twee zij ner ondergeschikten, beiden opsporings ambtenaren". Tegen het hoofd van de dienst, D., eiste mr. O verbeek V/2 jaar als toeslag op de veroordeling van V/2 jaar, die hem reeds is opgelegd, tegen de twee ondergeschikten, de 27-jarige H. O. en de 35-jarige F. D. ieder 3 jaar gevangenisstraf. Het drietal nam auto's als oorlogsbuit in beslag en verkocht de wagens dan weer voor prijzen aan de oorspronkelijke eige naars, die veel hoger waren dan de taxatie prijs. Het overschot behielden zij zelf. Wanneer het niet een beet: de wereld van Bogota tot bLM zou ik een actie will,» J wereldactie tegen de visiti*^] een ellende en daar 1 Marshall en Abdoellah vmniM eigenlijk wat aan doen. war volhancüg waren. Gisteravond was ik er wp* I Mevrouw Van Dam was i?-' meneer Van Dam zon aarrP^ 1 daarom kwamen er allemaal tulpen .en struikroosjes Allo 5'^: ran Hp Van nommJ.. 6 van de Van Dammetjes kwani, n pas, zelfs op de radio SS J lathyrussen. Nu, en de Van Dams hadden 5J d boter en suiker ingewisseld- h gebakjes mag ik wel zeggen «„7^1 zoutjes. Er was in de bus geblL.-i I u wat Van Dam zelf haS Drie paar nylons! Is het man van me? Wij zaten er allemaal bankstel en bij de aanzet-t was zo druk er moesten ajfj? de slaapkamer komen blank p- rood, die niet erg pasten bij.ton maaraliaop za'n J dat dan wel. De visite was keurig. pe y. mogen zich verheugen in een nr^ nissenkring. De notaris met h kantonrechter. En de conrector gymnasium, die, zo te zeggen.' van alles is. Echt de besten van en dat verdienen de Var r-^1 In ieder opzicht. Maar toch, dacht ik, verboden worden, want het is»w eigenlijk ook wel pijnlijk M óf je spreekt elkaar iedere da- er geen reden om nog eens exs 4' een zoetje en een zoutje - bjuJ n gaan zitten, of je spreekt elkaar dan is het niet gemakkelijk - 3] 10 mocca-taartjes om los te koc-s l Ik zat tussen de conrector ene»* Van Velzen, die bij het kadaster kS la rector ontmoet ik op alle lezingen^ Nut, Onze Vloot, Gemeentebeb- Debatingclub en Oost en West en? (onder ons gezegd) al wel uiteet Van Velzen is een maniak-lanfcl. JV ik weet niets van dat vak. Toen W ni wij maar zitten praten over Mi koetjes en Palestinensische kalfje;, zijn er niet erg mee opgeschoten flJ zijn alle' drie vóór Marshall en wiJ Palestina gebeurt dat vinden wij jy even erg. Er kwam ook nog wijn met jat broodjes-tegen-inlevering. Mevrouw Van Dam had rode vlfej P haar wangen van de gezelligheid' I? Van Dam aan al die sigaren en kwam, daar kun je niet over gia- n als hij zelf gastheer is. Maar het anders dan zwart zijn, zei de airs Een onaardige opmerking, maar nu eenmaal. Om half elf zei Van Velzen: J&aj denk je er over?" en toen stonda^ maal gauw op straat De stad was stil, zo laat. Centraal was al,dicht. En mijn voetstappen klonken de straat. Ik dacht: ik heb er tat!? &an gehad, al was het voor de Vüirj aardig zich zo populair te welen allerbesten van onze stad. Morgen hangen dc lathyrussen dig op de radio. En het dagmeisje a'i hele afwas vinden. Er waren nog tvs! cijzenbroodjes over voor bij detój elf uur. Maar tegen visites moet een wt worden ingezet, zodra het, van tot Bogotó, wat kalmer geworden bij wereld. En Ome Truman met vafeSa uit vissen gaat in de Newa of de P:;n jjj FEUILLETON 14 door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels Ik geloof, dat hij millionair is, hoorde ze de koele stem van mevrouw Lessings verder spreken. Geloven, dacht Lynn. Die is goed! Net alsof ze dat niet tot de laatste cent nage gaan heeft! Ze keek mevrouw Lessings aan, voelend, dat ze niet behoefde te antwoorden. Me vrouw Lessings keek met een verrukt ge zicht naar J.W.'s lege stoel, alsof de diepe deuk in het kussen veroorzaakt was door het gewicht van veel geld en niet door dat van J.W.'s zware lichaam. Dan zagen ze hem terugkomen. Hij wrong zich door de dichte massa van dansende mensen heen en zag er verhit en kennelijk ontstemd uit. Die beroerde kerel, mopperde J.W. Als iets me irriteert, dan is het wel geen gehoor te krijgen. De dans was uit. De band schudde de instrumenten leeg, veegde zich langs de warme gezichten, en zette de hoedjes weer recht. Kit wilde iuist Lynn voor een vol gende dans bespreken, toen zijn moeder hem op handige wijze opving. En daar danste hij nu met haar heen, terwijl op zijn .gezicht de uitdrukking was van de jonge man, die de plicht van een dans met zijn moeder vervult, terwijl het geliefde meisje toe zit te kijken. Hij gaf Lynn over zijn moeder's schouder een triest glimlachje. Angel verdween om haar gezichtje bij te werken, hoewel er niets aan te ver fraaien vieL Lynn voelde dat het vreselijk moment gekomen was. J.W. keek haar aan en zei puffend: Wilt u dansen? Als u het niet erg vindt, zou ik liever blijven zitten. Ik heb een erg vermoeiende dag achter de rug. Ik vind het helemaal niet erg. Ik ben geen grote danseur. Ik zou liever een beetje met u praten, zei Lynn dankbaar. Ze vroeg zich af, of Kit die avond nog een ogenblik alleen met haar zou zijn. Ze wist, dat mevrouw ■■Lessings er op uit was, om dat juist te voorkomen. En dit be tekende een afscheid voor wie weet hoe lange tijd. Ze zouden elkaar waarschijnlijk in weken niet weer zien. En er zou boven dienAngel zijn. O, schei uit! Als ergens niets aan te veranderen valt, heeft het geen zin je er ongelukkig over te maken. Dat vind ik best, zei J.W., achterover in zijn stoel leunend. Alleen zou ik niet weten, waarover u met mij zoudt willen praten. Hotels, zei Lynn, ï-echt op haar doei afgaande. Hij keek haar half argwanend, half goedkeurend aan. Het gebeurde niet vaak, dat vrouwen, en dan in het bijzonder jonge en aardige vrouwen het verkozen bij hem te blijven zitten praten, terwijl ze konden dansen. Niet, tenzij ze iets speciaals op het oog hadden. Zijn argwaan won het op dit moment. Zo, zo, op een baantje uit? Helemaal niet, zei Lynn nonchalant, ik heb een baan. Hij kon gerust zijn. Er was geen gevaar. Het doet me goed een meisje met hersens te ontmoeten, zei hij. Angel is knap om te zien, maar ze heeft niet het minste verstand. Ik geloof niet, dat ze dat nodig heeft. Hij keek haar even aan. Vindt u het erg, als ik rook! Hij wachtte niet op haar antwoord, maar stak een enorme sigaar aan. Een grijs groene rookwolk kwam om hem heen te hangen. Er zit veel geld in het hotel-vak, zei J.W. gewichtig. Bent u al lang aan de gang? Nee, we zijn eigenlijk juist bezig de zaak weer te openen. We zijn een en ander aan het in orde maken, begrijpt u. Zo, zo. Verbouwing enz. Dat is altijd uitstekend. Zodra er weer voldoende auto's langs de weg zijn, zal er geld te verdienen zijn. Maar je moet natuurlijk de knepen van het vak kennen. Is het moeilijk? Ik bedoel, als een zaak lang gesloten is geweest, duurt het dan lang, voordat alles weer loopt? Helemaal niet, zei J.W., terwijl hij naar de lange as-punt van zijn sigaar keek. Als je tenminste kapitaal hebt. Er zijn meer mensen in Engeland, die amusement zoeken, dan er amusement aangeboden wordt. Als je een goede zaak hebt en je weet die te leiden, dan heb je in éfen mini mum van tijd een wachtlijst van mensen, die willen komen logeren. Maar je moet over kapitaal beschikken. Voldoende kapi taal om je door moeilijke tijden heen te helpen, als het weer b.v. slecht wordt en als er reparaties gedaan moeten worden en wat er zo al niet meer is. Daartoe gaan er zoveel kleine zaken op de fles. Ze kunnen het niet uitzingen. En dan op dat moment kom ik. O, zei Lynn, en ze vroeg zich af wat hij precies bedoelde. Misschien was hij wel een philantroop,- die hotelhouders, die in moeilijkheden waren geraakt, hielp. Als dat zo was, zou ze zijn aandacht moeten vestigen op Kapitein Peter Landon. Wat ik bedoel is, dat ik wacht tot ze kapot zijn. Dan kom ik en koop ik ze op. Vaak bespottelijk goedkoop. Geen van die kerels met kleine hotels, die ze niet kunnen volhouden, zijn echter zakenmensen. De helft weet niets van het bedrijf. Je moet de foefjes goed kennen. Hoe bedoelt U dat? Natuurlijk weet U dat niet. Hoe zou U? zei J.W. beschermend. Laat ik het zo stellen: Als je de foefjes niet kent, weet je b.v. niet hoe je moet provianderen. (Wordt vervolgd). Omstreeks 22 Mei g nieuwe haring? Op 18 Mei zal de halve har een enigszins beperkt aantal vroeg-haringvisserij beginnen. De king beoogt, te voorkomen dat a teelt een financiële mislukking maar ook de vissers de g ven de jonge haring aan boord èl mogelijke verzorging te geven. ring is een teer product vanwege iel vetgehalte, zodat ze niet bewaarc ook niet geëxporteerd worden misschien naar België. De hoge exploitatie-kosten van nopen tot maatregelen die een voorkomen. Aan de andere kul reders- en handelskringen het met «i heid in hoge mate onwenselijk El meurprijzen te lang te laten gelde om zal op 25 Mei nog een aantal gaan varen en op 1 Juni de gek! van 200 schepen. Verder is van het Bedrijfschap eel ordening te verwachten die van IJL Mei het uitvaren verbiedt me: h'4 r ten en het aanvoeren van werkte haring. In die periode tel tuurlijk wel de verse haring wortel gevoerd die toevallig met de 0 wordt meegevangen. Tenslotte ligt het in het voorr.öl. tot 15 Juli de haringprijzen gekedj laten om ook daardoor de.aanveeg beste kwaliteit Nieuwe Hollands moedigen. De eerste nieuwe ham 22 of 24 Mei verwacht. MARKTBERICEI Visaanvoer. 135 kisten tarbot er kisten schol, 190 kisten schar..'- 65 kisten wolf, 30 kisten poonW£ makreel. 55 kisten haring, 210 vis. 35 kisten wijting. 725 kisten»* 65 kisten koolvis, 15 ki^en kisten diversen. Totaal 3030 j Een trawler met f 17.980 beso^-1 J lor IJM 98 Libra f 6220; D* ÜfJhl GG 110 f 8180; KW 155f2«f,BI& KW 107 f 2000; KW 18 f 19 KW 92 11300; IJM 213 f W ïïj® IJM 249 1189; IJM 229 f27»»BK IJM 80 f 1180; IJM 271 UW ïil 8 IJM 240 f179; IJM 237 7;»®;:l f283; VD 9 f 161; VD 63 i WJuj f 2428; UK 69 f 257; UK 68 f 2160. j Gr. schol 32,50-24; IJ schol 16,50—6; schar 11-3.5®: UI q tarbot II 88-77; tarbot III »>4 tongschar 5044; schartoDg s J pootjes 17—7; gr. griet f «JAgl ham 64; r. poon I 76; r. poon per 50 kg. -s-.ï» Heilbot 1,90—1.60; tarbot IK» tong.2,05-1,95; md. tong 2fesJ 2.25—2,15; kl. tong I WHS I ld. tong III 1, alles per IBj-, Kabeljauw 106JI5—1W-I

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6