In Velsen's toekomstig centrum voltrok zich een ontroerende plechtigheid Feestelijke vijf-Mei viering ré Mevrouw P. Homburg onthulde het monument doordehele gemeente Hoogoven-monument werd i Het vrolijk avontuur rati VRIJDAG 7 MEI 1948 IJMUIDER COURANT In het toek 11 van Velsen, te midden der puinen en even overstraald door het milde lici. ;en lente-avond, heeft de burgerij van een geteisterde gemeente Woensdagavond haar vrijheidsbeeld zien onthullen. Daar gleed de vaderlandse drie kleur onder doodse stilte $an de trits der stenen mannenfiguren, daar zijn ernstige en gemeende woorden gesproken, daar was een zwijgend**, duizendkoppige schare getuige van een groots moment uit Velsens historie. Langs een dichte haag van mensen begaf zich de stoet van familieleden en genodig den omstreeks half acht uit het Patronaats gebouw naar het toekomstige raadhuisplein waar op een terp van aarde en gras een dundoek het zo moeizaam voorbereid ge denkteken aan het oog onttrok. Padvindei-s zorgden voor een onopvallende afzetting; de wacht bij de vlaggemasten terzijde van Van der Kreek's schepping hadden hun post betrokken en onder de klanken van het „Wilt heden nu treden", door de harmonie „De Eendracht" vertolkt, namen afgevaar digden en officiële persoonlijkhéden hun plaats in binnen de wijde boog der duizen den, die zich om de rijzige stenen statuur had gevormd. Zuivere mannenstemmen van het Eendracht-koor zonden het „Beati Mortui" naar de grijze hemel en terwijl de stilte zich spreidde over Velsen's centrum van-straks beklom de heer C. Spoor, voor zitter van het comité, dat deze herdenkings dag voorbereidde, het spreekgestoelte. Zijn woorden verwijlden allereerst bij de kring van familieleden der in het monu ment geëerde, gevallen Velsenaren en hij bracht vervolgens een zeer verdiende dank aan het comité en de andere instanties, die vat? deze vijfde Mei-middag een sympa thieke gebeurtenis hebben gemaakt, dank ook aan de beeldhouwer N. v. d. Kreek, wiens artistiek afgestemde menselijkheid zowel de doden der verbonden volken als de offers van onze eigen natie symbolisch in zachte mergel uitbeeldde. Het dundoek glijdt weg De eer van de onthulling werd opge- dragen aan mevrouw Pamela Homburg Boreham, de weduwe van een moe dig verzetsstrijder, wier haiyi het vlag- gcdoek wegtrok, dat daarna door de straffe Westenwind van de beelden groep werd losgewonden. Een couplet van ons volkslied, twee langzaam rij zende vlaggen, een starende, tengere vrouw aan de voet van het stenen huldeblijk aan de vrijheidsstrijd De heer Spoor verzocht daarop burge meester mr, M. M. Kwint van Velsen het gedenkteken met daarbij de gehesen na tionale- en gemeentevlag te willen aan vaarden alsmede de loden koker, die met de 244 namen der door het oorlogsgeweld uit Velsen weggerukte vrouwen en mannen op perkament, in de voet van 't monument zal worden bewaard. Tegelijkertijd werd mr. Kwint een oorkonde, vervaardigd door de heer J. H. Verhoog, overhandigd, waar op een toelichting op deze vele namen en een relaas over totstandkoming en over dracht van het Velsense gedenkteken zijn gecalligrafeefd. Nog woest en ledig De burgemeester beloofde met diepe ernst het monument getrouwelijk te zullen be hoeden, om telken jare de gedachte, die er aan ten grondslag ligt, uit te kunnen dra gen. „Deze plaats is nog Voest en ledig," aldus mr. Kwint, „maar eens zal zij het centrum zijn van een herrezen Velsen". De drie krachtige figuren een zeeman, een soldaat en een burgerdie de beeld houwer op de zeshoek van het voetstuk plaatste, werden door mr. Kwint nader bezien, zoals achter deze stramme beelden de geest oprijst van een volk, dat te land, ter zee, maar ook in het ondergronds ver zet voor zijn vrijheid in de bres stond. Dat in dit verband de tienduizenden wier einde als gevolg van hun ras, geloof of overtuiging in de Duitse martelkampen kwam, hun collectief eerbetoon ook in Velsen's monument geyonden hebben, noemde de burgemeester iets vanzelfspre kends. Toen en thans Met de geschiedenis van Gideon en de bevrijding van Israël voor ogen herinnerde spreker aan het feit, dat een volk nimmer in zijn geheel „een volk des verzets" is en hij hield zijn gehoor het exempel van de genen, die om der wille van de vrijheid zelfs door de schaduw van de dood willen gaan, voor. Het feit, dat dank zij deze „vrij heid, die voor onze verzetsmannen de ademtocht hunner ziel was", zoals hij het uitdrukte, wij allen thans de vruchten van de grote strijd plukken, achtte mr. Kwint een innige dank aan de nabestaanden der gevallenen waard en in dit kader der histo rie plaatste hij de situatie van het heden, nu de dreigende wolken van een nieuwe slavernij zich weer boven de wereld samen pakken. „Moge een nieuwe aanslag op' onze vrijheid ons bereid en trouw vinden, opdat dit monument ons niet tot een aanklacht worde." Met deze woorden en een citaat uit Ina Boudlër Bakker's verzen: „De strijd gestreden, de trouw beleden, de dood ontgleden in eeuwigheid" besloot Velsen's eerste burger zijn rede. Bloemen-voetstuk Vervolgens werd de koker met de namen der gevallen gemeentenaren aan het ge denkteken toevertrouwd en voltrok zich een kranslegging door deputaties uit alle maatschappelijke, ideële en zakelijke krin gen van Velsen, die de aarden heuvel van "het beeldhouwwerk in een stralende bloe menweelde Tierschiep. Het is ondoenlijk, de leggers der bijna 70 grote kransen te noe men: voldoende zij de vermelding, dat de ontroerende stoet van naderbij tredende af gevaardigden, die op dat ernstige moment politiek verschil noch godsdienstig onder scheid in opzet en doel lieten gelden, menige piëteitvolle daad op deze bevrijdingsdag liet uitkomen. De late zon, die haav stralen over dit alles goot, had op geen beter moment kunnen doorbreken: een kort ogenblik viel voor dit blinkende witte memento in zijn krans van bloemen alle mense lijk onderscheid weg tegen de glorie van het offer. Telegram De heer Spoor vatte na het eerste deel van het défilé de .bewogen geschiedenis van vijf jaar oorlog in een slotrede samen, welke hij begon met de voorlezing van een telegram aan H. M. de. Koningin, wier af wezigheid bij deze plechtigheid hij ten zeerste zeide te' betreuren. Het telegram hield een eerbiedige huid' aan het voorbeeld onzer landsvrouwe ir met de erkenning, dat talloze mensenharten in de donkerste jaren van ons volksbestaan zich aan een Koninklijk woord of gebaar hebben opgetrokken. Met de zes ingebeitelde spreuken van het monument als stramien borduurde de heer Spoor zijn herdenking der gevallen strij ders voort en een hartstochtelijk beroep op de Velsense jeugd, om het gedenkteken een plaats in haar hart te geven, een bede om kracht voor de volbrenging van de men selijke vredestaak en de klanken van een oud-vaderlands lied werd deze, qua orga nisatie en qua opzet majestueuze plechtig heid besloten. Naar schatting tweeduizend schoolkin deren en duizendeh vrouwen en mannen hebben zich tenslotte opgemaakt, om met een simpel bosje witte lathyrus, een saam gebonden bouquet tulpen of een stil mo ment van eerbied de nagedachtenis van de Nederlandse oorlogsdoden te eren. Een ma nifestatie, die met haar bewogen eenvoud diep in het gemoed greep, heeft het waar dige sluitstuk van de derde bevrijdings verjaardag gevormd. Ondanks de goede organisatie kwamen er van enkele zijden enige klachten, o.m. van de kransleggers over. de te lange wachttijd en van het publiek over de te grote afstand, van welke het de plechtig heid moest bij wonen. Incident bij onthulling Een der comitéleden wilde, tegen het idvies van de anderen in, na'de rede van le heer C. Spoor, het woord nemen, hetwelk iaar echter om verschillende redenen werd verhinderd. Uit protest verlieten daarop de twee communistische wethouders van Velsen voor het einde van de plechtigheid het terrein. Voor de derde keer heeft Velsen zün vreugde geuit over de bevrijding, met een feestdag van veel zon in de ochtend, tal loze vlaggen in de tuinen en uit de huizen, maar tegelijk van een sobere ernst ener gemeenschap, wier gedachten teruggrijpen in het donkere verleden van vijf bezet tingsjaren. JHfet kinjl heeft zijn aandeel In de vreugde ruimschoots gehad: de school jeugd, de jonge leden van buurtvereni gingen eh het spontane groepje, dat Woens dagochtend in „vol ornaat" over de Vel- serduinweg marcheerde: zij hebben feest gevierd op hun manier met de vreugde om een vrüe dag en de wetenschap, dat de vijfde Mei het herdenken waard is. De muziekweide van het Burgemeester Rijkenspark in Santpoort was al vroeg het domein van de jeugd uit Noordelijk Bloe- mendaal en de beide Santpoorten, wie door twee samenwerkende verenigingen een ochtend vol vrolijkheid werd aangeboden. Hoewel niet alle programma-onderdelen op een even hoog peil stonden, hebben de peuters volop genoten van de jongleur Harrison, de dwazen Cherry en Brandy en de luchtige babbelaar Harry Bouman. Debutantjes Het hoogtepunt van het feest vormde echter het optreden van de tien microfoon- VOOf ©o IJmuiden VRIJDAG 7 MEI. Thalia. 8 uur: „De woeste hoogte". Rex. 8 uur: „Het lied van de jeugd". ZATERDAG 8 MEL Thalia 7 en 9.15 uur: „Pe woeste hoogte". Rox. 7 en 9.15 uur: „Het lied van de jeugd". Patronaat. 8 uur: Advendo: „Adieu et au revoir". De kinderen kregen het leeuwenaandeel Voor de leerlingen der eerste en tweede klassen was het Gebouw tan Christelijke Belangen het punt van samenkomst. De leerlingen der middelklassen trokken onder geleide'naar „Thalia", dat van onder tot boven gevuld was met eèn zeer enthou siast publiek. En dat was geen wonder, want de spannende jeugdfilm „De Spoor zoekers" werd vertoond. Voor het begin van de filmvoorstel ling had de heer K. Faber, het hoofd der Moerbergschool, de jeugd gewezen op de betekenis van deze flag en de jongens en meisjes aangemaand het mooie monument aan de Zeeweg toch vooral te ontzien. Openluchtconcert in het Rijkenspark. Onder auspiciën van de „Oranjevereni ging Santpoort" en de „Vereniging tot het houden van Nationale feestdagen" werd in het Burgemeester Rijkenspark een 'con cert gehouden, ,dat zeer veel belangstelling trok. Het bekende harmoniecorps „Soli Deo Gloria" onder leiding van de heer Ouden dijk nam het eerste bezit van de muziek tent. Verdienstelijk doch niet geheel vlek keloos, werden de „Italiaanse Ouverture" van Deneufbourg en „Ophelia" van Adroit debutantjes. Het valt niet mee om de wijs ten gehore gebracht; maar goed samenspel te houden en je preeies de woorden te herinneren als honderden ogen op je zijn gevestigd en bovendien al die kornuitjes de taak hebben je als jury te becritiseren. Santpoort heeft goede zangers en de „junioren" maken daarop geen uitzonde ring. De vierjarige Pauli Bodaan is met de eerste prijs voor meisjes gaan strijken. Zij zong een keurig Zwitsers liedje en Anton Punt had zijn toehoorders op zeer verdien stelijke manier drie coupletten van: Ik ben een zanger, toegezongen en mocht de eerste jongensprijs in ontvangst nemen. In de zaal van café „Zomerlust", weer in Santpoort-dorp bracht het bestuur van de buurtvereniging„Muider Slot" uit Haarlem-Noord haar jonge leden tijdens de middaguren bijeen voor een filmvoor stelling, die deels op het heel jonge volkje, deels op de oudere jeugd was afgestemd. Een tractatie zette de feestvreugd extra luister bij. Kindervreugd Op verschillende plaatsen in IJmuiden ên ÏJmuiden-Oost heeft de schooljeugd genoten van film of goocheltoeren. In de St. Franciscusschool vertoonde voor de kinderen der omliggende scholen Henri Nolles de poppenkast en wist zijn enthousiast auditorium enige uren te boeien met het verhaal van Pim-Pam-Pom. Tot slot trad hij als goSchelaar op. was vooral te beluisteren in het nummer „Zomers buiten" van Meijns. De harmonievereniging maakte plaats voor het Santpoortse zangkoor „Da Pacem". Na een drietal stemmige liederen (o.a. het bekende „Adoramus te" van Roselli) klonk haast als een bevrijding de juichende uVredeshymne" van Franken. De zuivere „feeling" van het koor, de goede acoustiek van de muziektent en de mooie, stille avond maakten met elkaar, dat alle liede ren prachtig tot hun recht kwamen. Het muziekcorps „Wilhelmina" besloot het concert. Deze kapel blonk vooral uit .in de pittige, met élan uitgevoerde openings mars. Zou men het optreden van de beide har moniecorpsen' zien als een wedstrijd, dan zou dë uitslag niet anders kunnen luiden dan „gelijk spel". Want beide groepen musici toonden, dat zij letterlijk en fi- guqrlijk heel wat „in hun mars hadden". De tijden mogen veranderen, de gezellige dorpsharmonieën blijven bestaan. Men zou zich zonder hen geen nationale feestdag meer kunnen indenken. Bevrijdingsvuur tot slot De Oranjevereniging „Driehuis" heeft het op de avond van de Nationale feestdag wel zeer met het weer getroffen. Op het v/eiland aan de Driehuizerkerkweg (nabij „Waterloo") had men namelijk een groot THALIA (het theater met de beste films) Vertoont van Vrijdag 7 t/m Woensdag 12 Mei Emily Brontë's 'machtige roman thans als film De Woeste Hoogte met LAURENCE OLIVIER en MERLE OBERON Hartstocht en wraak tezamen in een machtig dTama! (Nederland film) Toegang 18 jaar. Zondag 9 Mei aanvang 3 uur Matinée met WILD-WEST FILM. projectiescherm" opgesteld, en hierop ver toonde men des avonds een aantal films. Na een journaalfilmpje over de bevrij dingsdagen volgde als hoofdnummer de film van het Veertigjarig Jubileum van Koningin Wilhelmina. Deze rolprent was een goede keus, gezien de actualiteit die er in ligt. in verband met het komende Gou den Jubileum. De spelers zijn in dit voor oorlogse product niet bepaald te roemen, maar de montage is dikwijls origineel en verrassend. Hierna draaide men een onvervalste Char ley Chaplin-comedie uit dë oude doos: „Charley als graaf", waarmee de aanwezi gen zich kennelijk vermaakten. Aan het einde van de avond werd aan de Da Costalaan een bevrijdingsvuur ontsto ken. Feest in Velsen-Noord en Beverwijk Ook in het gedeelte der gemeente ten Noorden van 't Kanaal en in Beverwijk is de bevrijding opgewekt gevierd. De vie ring in Velsen-Noord concentreerde zich geheel op Beverwijk waar 's morgens met een jeugd-appèl begonnen werd, waar voor de verschillende verenigingen naar het Moensplein marcheerden. Na gemeen schappelijk gezang en het hijsen van de vlag werden door de heer Jac. Davidson enige verzetsverzen gedeclameerd. Kinderoptocht Aan de kinderoptocht hebben velen deelgenomen. Het was op „Akerendam" een luidruchtige kindergroep die met ver sierde fietsen, autopeds en een tot boot omgebouwde kinderwagen aan deze fleu rige stoet deelnam. In de middaguren maakte de Hoogoven harmonie een mars door de stad. Verder gaf de Rederijkerskamer „Ken- nemerland" enige voorstellingen van het wagenspel dat door het publiek met aan dacht gevolgd werd. De voetbalwedstrijd van het Beverwijkse elftal tegen de adspirant-oefenmeesters werd door enige duizenden bezoekers be zocht. Het was een sportieve strijd waarbij de rust met 21 in het voordeel van de Beverwijkers ingang. De eindstand was 31 voor Beverwijk. Op de Meer werden nog enige documentaire- en tekenfilmpjes op het doek gebracht. Vlaggetjesdag in de haringhavens Alle drie de .haringhavens, Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk, zullen met Pink steren de zogenaamde vlaggetjesdag hou den. Van oorsprong een Vlaardingse ge woonte, heeft verleden jaar de Scheve- nigse haringvloot dit gebruik overgenomen. Dit jaar'zullen ook in IJmuiden, uit welke haven de Katwijkers varen, op de haring- loggers, die daags na Pinksteren uitvaren, de vlaggen worden gehesen, dank zij de actie van „IJmuidens Bloei" en de mede werking der redersverenigingen in IJmui den en Katwijk. Ook de trawlsehepen en de küstvissers die binnen zijn, zullen de vlaggen hijsen. Vrijwel de gehele haringvloot is gemo derniseerd na terugkeer uit de vordering. De ruim honderd schepen, die de dag na Pinksteren zullen^ uitvaren op de malse maatjes, hebben allemaal een grote beurt gehad, zodat de vloot er weef als niéuw uitziet. In de visserijkringen verwacht men in de drie havenplaatsen met Pinksteren veel bezoek. Het vlaghijsen zal officieel op Zaterdag 15 Mei om vier 's middags geschieden. Dinsdagavond Gemeenteraad De agenda voor de Velsense gemeente raadsvergadering, die Dinsdag 11 Mei om half acht begint, vermeldt o.m.: Vaststelling c.q. goedkeuring van de sup- pietoire begrotingen voor 1945 en van de rekeningen over 1945; een crediet voor het herstellen van een terreinafscheiding langs de Wüstelaah in Santpoort; de wijziging van het tarief voor de tennisbanen; het bouwrijp maken van gronden te Driehuis en de huurverhoging van de woningen Wüstelaan no. 75 en Kanaalstraat no. 238. Verder zal de aankoop van een grondstrook te Velsen, van grond in Santpoort, de toe slap op gemeentelijke pensioenen en de-ver nieuwing van de verwarmingsketel van de Gemeentelijke Visse'rijschool worden be handeld. Als laatste agendapunt staat een onderzoek van de geloofsbrief van het nieuwe raadslid, de heer H. Andrea. Het monument, dat aan de Nieuwe Schulp weg te Velsen-Noord is opgericht ter nage dachtenis van de in de oorlog omgekomen personeelsleden van de Koninklijke Neder landse Hoogovens 'en Staalfabrieken N.V.,- is WoensdagocHtend met een korte, indruk wekkende plechtigheid ingewijd. Enige honderden familieleden van de gevallenen hadden reeds bij het monument plaats genomen, toen om 11 uur ere stoet van directie en personeelsafgevaardigden naderde*De jongste arbeider en de jongste beambte droegen een krans van directie en commissarissen; twee arbeiders (namens de Arbeiderskern) en twee beambten (na mens de Beambtenkern) droegen kransen' van het gezamenlijk personeel. Hierop volg den de directeuren: de heren ir. A. H. In- gen Housz, P. R. Bentz van den Berg en prof. dr. J. F. ten Doesschate, en de leden van de directie-staf. Enkele personen, die zich in 't bijzonder met de zorg van de nage laten betrekkingen hebben belast, maakten tevens deel uit van de stoet en verder af gevaardigden van Hoogovens en haar vele nevenbedrijven. De besturen van de twee verenigingen „Hoogoven-Staten" en „De Gieteling" sloten de stoet. Bij de aankomst bij het monument, waar de vlag halfstok hing, bracht de Hoogoven-harmonie het Largo van Handel ten gehore. Nadat de* directeu ren en genodigden, waarvan ook de heer N. A. Passchier, wethouder van' Beverwijk, deel uitmaakte, plaats had den genomen, werd het doek verwij derd, dat de koperen platen met de namen der gevallenen aan het gezicht onttrokken had. De heer P. Mulder, voorzitter van de Fabriekskern, voerde hierop het woord na mens arbeiders en beambten van Hoog ovens en Nevenbedrijven. „Aan ons is het", zeide hij, „de taken op te nemen en voort te zetten, die zij begonnen zijn. Op ons rust een grote verantwoording; wij immers moeten er naar streven dat de grote tra gedie zich niet herhaalt." Na de rede van de heer Mulder werden de verschillende kransen gelegd. Hierna besteeg ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter van de directie, het spreekge stoelte. „In grote dankbaarheid herdenken wij de 69 gevallen personeelsleden van ons bedrijf", zeide de heer Ingen Housz en hij vervolgde: „Een-en-dertig van hen zijn gestorven in Duitsland, waaronder zeven Joodse medeburgers; 21 mensen kwamen om door bombardementen op de fabriek of elders in Nederland; tien der onzen werden gefusilleerd of vermoord als représaille en zeven dapperen zijn gevallen in actieve dienst of op weg naar Engeland." Na met enige woorden de architect van het monument, de heer Kloos en zijn sa- menwerkers, mej\ Ruis van Moerhéim, de heer Jacobs en de heer Henneman gedankt te .hebben, schetste spreker het doel van het gedenkteken. - - Zoekend naar eenheid. Doelend op het feit, dat de een-urige sit- downstaking op de K.N.H.S. Woensdag niet is doorgaan, zeide de heer Ingen Housz: „Die daad was in de geest van het zoeken naaf de eenheid, die wij moeten bereiken." De krans van directie en commissarissen D.S.S. sluit het seizoen De bekende vereniging DSS, die haar leden vele vrolijke avonden in het winter seizoen heeft bereid, sluit dit seizoen af met een kindermiddag op Zaterdag 8 Mei in Thalia en een bonte avond op Donder dag 13 Mei eveneens in Thalia. De kinderen zullen kunnen genieten van de veelzijdige kunstenaar Mr Swips, die onder meer in de tijd van een zucht grote vellen papier kan voltekenen met de grappen van twee clowns, van de goocheltoeren van Clem Clements, Johnny en Jack zullen ze laten lachen, er komt een „beschuitwedstrijd" en een accordeonist zal in menig jongenshart het verlangen doen opkomen „kon ik het ook maar zo". Gezamenlijk zullen de kinderen zingen en het gloriepunt van de middagde sprekende pop „Henkie" is er ook bij. „Weer wat nieuws", De ouderen zullen het op de bonte avond, die tot motto draagt: Weer wat nieuws, wat rustiger aandoen, hoewel ongetwijfeld het komische element de boventoon zal voeren. Het Majocco-trio brengt Argentijnse zang ten gehore, radio-impressies zijn een specialiteit van mevrouw Grondsma, de pianist uit' het ensemble van Jan Vogel, Cor van Veen bespeelt de accordeon, Jan Hagoort levert een mysterieus geval op klompen en Tommy en Leny Bouman ver zorgen verschillende schetsjes, naast de conférence van Tommy. De 480 leden zullen beamen dat dit pro gramma er zijn mag. Om gedurende het zomerseizoen het on derling contact te bewaren gaan de DSS'ers op Donderdag 8 Juli een tocht door de mooiste streken van ons land maken. Hoogwatertyden. Vrijdag 7 Mei: 2.51-15.09 uur. Zaterdag 8 Mei: 3.22 15.41 uur. FEUILLETON Vertaald uit het Engels door DOROTHY BLACK 17) Ze meldde zich de volgende morgen vroeg met J^ W.'s kaartje, waarop de niet geheel met de waarheid overeenstemmen de mededeling stond. Ze kende de man immers nauwelijks en was dus helemaal geen vriendin! Ze had eigenlijk niet vaak ieamnd ontmoet, die ze minder sympathiek vond. Ze nam aan dat de heer Mercer van hetzelfde soort als J. W. ^ou zijn, aangezien hij diens vriend was. In gedachten zag ze hem al voor zich. Een succesvol zakenman, dilc en rose, met een buikje. Een beeldschone .juffrouw liet haar bin nen in een kamer, waar een bleke en zwak- uitziende rrian achter een schrijftafel zat, waarop ook zulk een bel-installatie, als ze beneden al gezien had, was aangebracht en waarop twee potjes stonden die op ho ningpotten geleken. Dit bleken echter inkt potten te zijn, aangezien meneer Mercer er zijn pen in doopte. Alle ramen waren gesloten, alsof meneer Mercer bang was dat er frisse lucht binnen zou kunnen drin gen. Meneer Mercer leed aan een buiten gewoon slechte spijsvertering. Voor hem was er nooit enig voordeel aan verbonden geweest, in het delicatessen- en chocola- debedrijf te werken'. werd hierop aan de voet - gelegd, waarna de Hom™ hs:- L helmus speelde. I gedenksteen werd dE ®t!( tigheid besloten. ""W Tot en met ZaterdaBav», F nument des avonds S "SlC middel van schijnwerper, Staatsvissershavi WnhejJH Begroting moet woiden WK is'1' H*'. Bij de Tweede Kamer 1. lp» wetsontwerp tot jtijztó ,1! «slw ting van het Staatsvi,JL.® >i IJmuiden voor het o,en,,..„ Werd in de Memorie !?1 voor 1946 de omzet op deslhjlfe raamd op 10 millioen gulden cï W herd valt een gunstiger ontwTOe te nemen dan tijdens hetTC begroting kon worden beT?1* blijkt bijna het dubbele te m Deze verheugende otwN baten aanmerkelijk toeneVT'* vertonen de daarmee samen ten uiteraard mede een ter achterblijft bij de tc Zo staat tegenover een Ti' baten met rond 88.000 i„ verkoop van electrische ,(71? ging der lasten voor aankoop' Een intensiever gebruik 7 hallen had tot noodzakelijk.™? onderhoudskosten, te meer F oorlogsomstandigheden noe uitgesteld onderhoud op Een andere gunstige omstok het bedrijf blijkt het weïer kunnen nemen van het driivll het samenstellen der begroting niet drijvend en niet te voorat wanneer het dok weer in zou kunnen worden. Het her-te" -: 5 ter een onverwacht gunstig ben, zodat nog vóór 1946 een W* 33.000 kon worden geboekt 30.000 lasten. Voor afschrijvingen is een hoger bedrag nodig. Naast deg?^ lijkse afschrijvingen zal een ht rond 290.000 op de begroting-": moeten worden, zijnde de boelnms de als gevolg van oorlogshanfc niet gegane of onbruikbaar geworj muur, vishal A, vishal B, pakfeW toorgebouw en electrische kraT) dien wordt rekening gehouden snellere afschrijving. marktbericht I-JM 49, Petten f 16.860; IJMlflr f 8790. KW 47 f 4730; KW 15 f 6970; IJMf IJM 249 f402; IJM 276 f2147* HD HD 135 f410; EH 20 f360; UK 7 f470; UK 90 f 110; UK 2 f930; UK UK 244 f 1719; UK 53 f 680; UK llBfH 105 f 280; KW 84* f 1440. 55 kisten tong en tarbot, 500 fe 120 kisten schol, 60 kisten bot, 1!) schelvis, 80 kisten wijting, 105 kiste' jauw, 40 kisten koolvis, 60 kisten v? kisten makreel, 185 kisten haring, diversen. Totaal 1805 kisten. Md. schol 32,50—21; kl. schol 22-Ü 18,503; bot 169; poontjes 21-11 j 54; wolf 4934; tongschar 57—4*- j poon 79; md. r. poon 69; schartonjü; II 9084; tarbot UI 86—80; tarbot [TT. per 50 kg. Tarbot I 2,60—2,20; heilbot 2,50-;;- tong 2,602,20; md. tong 3-2,65; kis 3,50—2,90; kl. tong 2,50-2,20; kL j« 1,60, alles per 1 kg. Uitluidend „Ruiten-Aas" verowt de „Animobeker" De klaverjasclub „Ruiten Af IJmuiden is er« in j één te worden in het door uitgeschreven tdurnooi. Door deze prestatie kwam zij ii 3 zit van de wisselbeker en bnvenfe nog een beker als verenigmfiw wonnen. De finale werd ,-,Ruiten Aas" en „De Vrientój Beverwijk en de uitslag luidde: J Aas" 20217 punten en „Vriendschip' punten, zodat „Ruiten Aas" de won met 935 punten. In de maanden Mei en Juni cr? „Ruiten Aas" nederlaagrvedstrixs aan door 11 verenigingen wordt ië men, o.a. door de Vriendschap. van de Federatie van klaverjast- nemerland en „Ons Genoegen" e van Haarlem „Allen Present" Oost) en de klaverjasclub (IJmuiden). Er wordt gespeeld2Ü A, B en C'met achttallen, De hebben plaats op iedere Vrijdag clublokaal van „Ruiten Aas', Lem aan de Zeeweg. VOETBALLENDE WINKEL® Maandagavond hebben Hij keek van J. W.'s kaartje op naar Lynn. Hij scheen even verbaasd haar te zien als zij over hem was. Misschien had hij ook wel iets apders verwacht. Mis schien had J. W. hem wel eens meer „vriendinnen" gestuurd! Gaat u zitten, jufrouw Lee. Om u de waarheid te zeggen, ziet u er niet bepaald uit zoals ik verwachtte. Hij lachte veront schuldigend. „J. W.'s vriendinnetjes zijn meestal...." Hij kuchte en zei niet, hoe deze meestal waren. Maar zij kreeg de indruk, dat hij opgelucht was. Kent u hem goed? Hij keek haar aan met bleke, weinige hoopvolle ogen. Nee, ik heb hem gisteravond voop het eerst ontmoet. Ik vrees, dat ik hem een beetje voor de gek heb gehouden. Ik wil eerlijk met u spreken meneer Mercer. Ik liet hem in de waan, dat ik een baantje wilde hebben, maar dat is niet waar, ik wil alleen maar raad. Ik ben bezig iemand te helpen een landelijk hotelletje te be ginnen. J. W.'s? Nee. Wèl een, dat hij wil hebben. Maar hij krijgt het niet! Ik ben in het kamp van de vijand en ik ben hem een stap voor. Ze was er niet zeker van, maar het leek alsof meneer Mercer's gezicht iets opge wekter werd. Het hotel, vervolgde ze snel, behoort aan een man, die Peter Landon heet. Kapitein Peter Landon, Victoria Cross. Iemand heeft het hem nagelaten. En hij wil proberen het op gang te brengen en ikïk vraag me af, of u ons misschien zoudt willen helpen. Er was geen twijfel meer mogelijk. Me neer Mercer keek nu bepaald vrolijk. U bedoelt, dat uen die jonge man van plan bent de grote J. W. te bestrijden? Daar heb ik schik ih. Dat vind ik moedig. Ik heb moed altijd bewonderd. Een kind als u, dat J. W. voor de gek houdt! Dat zal hem goed doen. Er is niets wat ik met meer plezier zie, dan dat J. K. eens een keer niet krijgt wat hij hebben wil. Zegt u, dat hij niet een vriend van u is? Nee, om eerlijk te zijn, vond ik hem helemaal niet aardig. Schitterend. Zal ik u de waarheid, vertellen: ik kan hem niét luchten! Zijn manieren, zijn dassen, zijn adem, zijn si garen. Die vent moet eens goed tegenge werkt worden, dat heeft hij nodig. O, meneer Mercër, wilt u ons dus helpen? Meneer Mercer scheen haar niet te ho ren. Hij was nog met zijn eigen wrok te gen J. W. bezigTegengewerkt wor den! herhaalde hij> en misschien kunnen u en ik en die kapitein Landon dat wel voor elkaar krijgen. Hij luisterde aandachtig, terwijl ze hem haar hele verhaal vertelde. Het werkte op zijn verbeelding en hij had er plezier in. De gedachte alleen -al aan een situatie, waarin J. W. eens niet de leiding zou heb ben, steeg hem naar z'n hoofd als wijn, die hij nooit had durven te drinken. J. W. en hij lunchten iedere dag in hetzelfde restaurant. Het maakte meneer Mercer buiten zichzelf, als hij de grote welver zorgde schotels zag, die J. W. verorberde zonder akelige gevolgen. Terwijl hij zelf een dun soepje at. wat toast, en zelfs dan nog vaak pijn moest lijden. Er was nog een andere kant aan de zaak ook, die echter alleen aan meneer Mercer zelf bekend zou blijven. Hij had twee oor logen meegemaakt, en zijn gezondheid en zwakte hadden het hem onmogelijk ge maakt iets te presteren. Het leven had geen gebruik gemaakt van de moed, di§ in zijn hart leefde, omdat zijn lichamelijke gesteldheid te zwak was om grote daden t'e verrichten. Maar niettegenstaande dat alles was hij een moedig man en hield hij van dappere daden en vertoon van moed. In zijn verbeelding had hij bolwerken be stormd en verdedigingen doorbroken en had een dankbare vorst" het Victoria Cross op zijn uniform gestoken. Het was echter alleen in zijn verbeelding Luistert u eens, jonge >dame. Zegt u tegen die kapitein Landon, dat hij mij moet komen opzoeken. Laat hij zo spoedig mogelijk komen. Ik zal hem helpen. Ik zal jullie beiden steunen en jullie crediet ge ven om het uit te zingen. We zijn die dap pere kerels wat verschuldigd en ik ben blij, dat dat ik hier iets kan bijdragen. We behoorden meer voor die mannen te doen, dan alleen maar decoraties op hun borst spelden. Met medailles kun je geen reke ningen betalen. Hij maakte een paar aantekeningen en het leek of er meer leven in hem was ge komen'. (Wordt vervolgd). Santpoortse winkeliers de weer achter het leer gehold te?£ i sen-veteranen. Al direct kon ro teren 'dat de twee partijen veel zouden toegeven. De einaa* dan ook 3—3. Maandagavond „Saenthazen" weer- in het veldl» de strijd aangeboden tegen de £•-- de Centrale bakkerij. BOXEN en KINDERSTOP in prijzen variërend van f 45.—' Kinderstoelen van<i Van Weert VOOltl* Anegang 46 Burgerlijke stand van Viï GEBOREN: C, B. de Graaf-?;:; Narcissenstraat 36, Santpoort, d„ Corverslaan 92 rd., Velsen-lW" der Hoek—Sint Nicolaas, ZR straat 67, IJmuiden; C. Ta W; d., de Genestetlaan 10, Dneh de Blois, d.. J. T. Cremerlaa D. Bal—Glas, d., Pnncestraat C. J. van de Ree—de Ro°^f'is' 4 t 33, IJmuiden; T. Hop-HJ^;, straatweg 192, Velsen-Noor j, d.. Groeneweg 18. IJO^'S p Boer—Dekker, d.. vVusteban A. J. E. Hagenzieker—Leiei roodseweg 83, Santpoort. Heiligenberg, z., Cederstra g Oost; A. M. M. Duijn-Ban- straat 17, Santpoort. OVERLEDEN: M. E'!e 67 j., echtgenoot van E. JV Geldefstraat 31, Velsen-NooN-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6