„Myrte en de demonen" bijna klaar Koopvaardijkaprtein na negen jaar in het vaderland terug Amerika zendt honkbalmateriaal Tweede zege voor Wolverhampton Wanderers Nederlandse ïfI; Ind onesiè in Spert in hot kort ZATERDAG 15 MEI 1948 IJMUIDER COURANT Proefshow in Den Haag, Nasynchronisa tie in Engeland Het sprookje van het kind, dat als de personificatie van het goede de mach ten der duisternis overwint en na de dooltocht langs de afgronden van de boosheid ongeschonden in het leven terugkeert, is zo oud als de mensheid. Andersen en de gebroeders Grimm hebben ervan verteld, de dichter heeft er over gezongen en de sentimenten van deze gedachte hebben ook de acht ste muze, de film niet onberoerd ge laten. Een jaar lang en eigenlijk langer nog heeft men in Heemstede, op het buiten „Manpad" naar de ideale weergave van deze oude idee op het gevoelige celluloid gespeurd en nu hebben de mensen van dè Europese Kunst Unie, die de film „Myrte en de Demonen" schiepen, de 3200 meters Nederlandse sprookjesfilm wat schuchter ten doop gehouden. Schuchter, omdat Myr te niet compleet kon zijn: zij is nog niet voorzien van een geluidsband en dus wa ren Marinus Adam en de leden van het H.O.V.-orkest uit Haarlem naar het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gekomen om deze leemte „eigenhandig" op te vullen. De H.O.V.-dirigent heeft een suite gecomponeerd bij het verhaal van regisseur Paulbruno Schreiber, die verras send zuiver bij de sprookjesidee aansluit en als filmmuziek een hoge artistieke waar dering verdient. Het was opvallend, hoe precies het orkest met zijn grote bezetting de beelden volgde: hoe „synchroon" de muziek tijdens deze generale repetitie met het visuele gedeelte liep. Overigens kun nen het jongenskoor „De Liduina Boys" van P. C. Wolff en de sopraan Hélène Lu- dolph volop tevreden zijn met hun debuut als film-geluids-bron. En dan het moeilijke zwaartepunt van deze onvolledige voorstelling: de Myrte- film zelf. Moeilijk, omdat het oordeel over een rolprent onvolledig moet blijven, wan neer zij zelf nog niet volledig is en de nog ontbrekende dialogen bijvoorbeeld het ver haal er niet duidelijker op maken. Maar aan de andere kant is de eerste levens voorwaarde van de film de beweging, dus moet het geluid niet dermate essentieel zijn, dat een „stomme" geluidsfilm volledig on begrijpelijk zou worden. Myrte is een compliment voor haar vakkundige opbouw waard en camera man Bert Haanstra heeft hier en daar aan het geraamte van het scenario de levende „ledematen" van zijn kunst geboetseerd: in een sublieme slotscène bijvoorbeeld-verliest zich dit sprookje yan het meisje en de duivel. Daar staat echter tegenover dat hij zich meermalen zozeer door de schoonheid van een détail liet bekoren, dat het détail tot een complete scène werd uitgesponnen. Waardoor het verhaal wat loom verloopt. Wat echter door enkele drastische coupures te verhelpen is. Myrte heeft een aantal dilettanten acteurs met spelers van naam als Jan Musch en Ludzer Eringa samengebracht en ook dit heeft zijn invloed op het geheel niet gemist: zien wij van Eringa „de maan" (die een gespleten persoonlijkheid blijkt te bezitten) en van Jan Musch als de kok Peperlak voortreffelijk wei'k; andere rol len aan het hof van Koning Buikos VII, vorst over Demenië, kregen een minder sterke bezetting en het jonge hoofdper soontje Myrte is vaak iets te passief om haar kinderlijkheid geloofwaardig te ma ken. Dit alles zal echter minder opvallen of geheel verdwijnen, zodra de nasynchroni- satie in de Engelse Denham-studio's en met medewerking Van het London Symphony Orchestra (met de heer Adam achter de lessenaar) straks voltooid is. Het verhaal van Myrte en de Demonen vol bewonderenswaardige visies, met zijn feeërieke verbeeldingen, zijn humor en zijn appèl aan de kinderlijke fantasie, kan de Nederlandse industrie naam geven. Temeer, daar er in de geschiedenis een aantal kunstzinnige manifestaties als een solcrians van Johan Mittertreiner en een klassieke pirouette van Marie-Jeanne van der Veen. met gevoel is ingevlochten. J. F. Voorlopig Nederlands elftal samengesteld Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 19 Mei op het terrein van Sparta te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen de Engelse club Rotherham zal spe len is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MW) en Schijvenaar (EDO). Midden: Van de Engel (DHC), Terlouw (DVC) en De Vroet (Feyefloord). Voor: Van der Tuyn (Hermes-DVS), Rijvers (NAC), Roozenburg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen). Reserves zijn: De Munck (Sittardse Boys), Everse (Neptunus), Temming (DOS), Stoffelen (Ajax) en Schaap ('t Gooi). ALS DE ZON MEEWERKT MET PINKSTEREN EEN STRANDBUS Wanneer het weer meewerkt, zal de NACO reeds tijdens de beide Pinkster dagen haar aangekondigde busdienst naar 't IJmuider strand rijden. Dit komt er dus op neer, dat van 9 uur 's mor gens tot ongeveer 21 uur de lijnen van Haarlem en Beverwijk via Oud- j IJmuiden worden doorgetrokken naar j het strand. Roeien Hollandia-wedstrijden Resultaat van de loting Het resultaat van de loting voor de Hol- landia-roeiwedstrijden te Alphen aan de Rijn op 21 en 22 Mei is als volgt: Single sculling outrigged (overnaads. be ginnelingen) Njord. Spaarne, Triton. Tweeriems gieken (overnaads, beginne lingen) Njord (row over). Vierriems gieken (idem) Skadi, Njord II, Nèreus, Triton, Njord I, Laga. de Hoop. Single sculling outrigged (juniores, klasse A) Triton. Laga. Amstel, Njord. Tweeriems gieken (juniores, klasse A) De Hoop. Spaarne. Laga. Vierriems gieken (juniores, klasse A), De Hoop. Skadi, Laga. Spaarne. Nereus. Achtriems gieken (juniores, klasse A) Tri ton. Laga, Njord I, Njord II, Nautilus Vierriems gieken (juniores, klasse B), De Maas, De Hoop, Njord, Spaarne. Laga. Vierriems gieken (lichte ploegen). Triton. Njord, Laga. Nereus, Spaarne. Single sculling outrigged (seniores) De Zaanlandse (row over). Tweeriems gieken (seniores) Njord, Aegir. Vierriems gieken (seniores), Njord, Laga, Triton. Achtriems gieken (seniores). Laga, Njord. Willem III. Delftse Sport. Vierriems gieken (zonder stuurman) Laga (row over). Single sculling outrigged (dames juniores, snelroeien). Laak. winnares. Vierriems gieken (dames juniores, snel roeien) De Hoop. De Maas I, De Maas II. Achtriems gieken (dames, snelroeien) Ne reus, De Viiet. Nautilus. Quadruple sculling oütrigged (dames snel roeien) De Vliet, Nereus. Stijlroeien vierriems gieken (dames, be ginnelingen overnaads). Spaarne, De Vliet. Stijlroeien vierriems gieken (dames, be- ginnelingèn overnaads). De Vliet. Spaarne. Stylroeien single sculling (dames junio res) De Hoop (row over). Stijlroeicn vierriems gieken (dames ju niores) Spaarne, Nereus. Cricket Competitie begint Zondag De zomer- heeft zich vroeg ingezet en de cricketers kunnen de mat tijdens een pret tige temperatuur opzoeken. Zondag begint de competitie van de Nederlandse Cricket bond. De Haarlemse elftallen komen weer in het veld. Eerste Pinksterdag heeft Haar lem een wedstrijd aan de Donkerelaan te Bloemendaal tegen V.O.C. en Maandag krijgt Rood en Wit bezoek van V.R.A. De liefheb bers van cricket kunnen twee dagen ge nieten. Verder zijn vastgesteld in de eerste klas: ACC-VVV (Zondag); HCC II-Quick (N) en PW-HDVS (alle Maandag). Tweede klas: Rood en Wit II-Kampong (Zondag); Haar lem II-HBS II (Maandag). „Ik heb altijd geluk gehad" Beschuldiging tegen Vente vervallen verklaard Het Rotterdamse tribunaal heeft advies gewezen in de zaak tegen de vroeger be kende voetballer Leen Vente en de be schuldiging vervallen verklaard. V. had tezamen met de 45-jarige bouw kundige W. van O. terecht gestaan, omdat zij in 1944 en 1945 samen een aanneem- kantoor hadden opgericht voor het wer ven van arbeiders, die in Frankrijk, spe ciaal in Cherbourg, voor de Duitse weer macht moesten werken. Het tribunaal overwoog ten aanzien van. V., dat hij zich als oud-officier in een moeilijke positie had bevonden, omdat hem krijgsgevangen schap te wachten stond. Hem werd sa menwerking aangeboden met Van O. en daardoor kreeg hij de kans reizen naar het buitenland te maken. Hij gebruikte de ge legenheid om velen over de grens te hel pen en hun valse papieren te verstrekken. Hij deed het ook niet uit winstbejag. Van O. werd daarentegen wel schuldig bevonden. Ten opzichte van hem luidde het advies 14 maanden internering, niet aftrek van voorlopige detentie. Grensgangers overtreden dcviezeubeoaünffen In de laatste raadsvergadering van Vaals hebben enige leden met klem geprotesteerd tegen het huns inziens straffe optreden van de Justitie tegen de overtredingen van de- viezenbepalingen: het overbrengen van Belgische francs door grensgangers. Zij zijn van oordeel, dat de wijze, waarop tegen deze overtreders wordt opgetreden in geen verhouding tot het misdrijf staat. De arbeiders uit Vaals, die indertijd in de eigen gemeente geen werk hadden en in België gingen werken, hadden een bij verdienste door de daar verdiende francs mee over" de grens te brengen en te ver kopen. Aanvankelijk liet men alles op zijn beloop. Toen kwam de order van Den Haag. dat.de francs moesten worden in geleverd, 'een maatregel, welke later wat verzacht werd door de bepaling, dat een gedeelte van het francs-loon mocht wor den behouden voor aankopen in België, doch dat de rest in Nederland bij een bankinstelling moest worden ingeleverd. Velen hebben lange tijd aan deze order geen gehoor gegeven Enige tijd geleden Een Nederlandse koopvaardijkapitein is eerst thans in het vaderland terug, na dè gehele oorlog op zee te hebben gezworven en vervolgens troepen der geallieerden te hebben teruggebracht. Gezagvoerder B. A. van Gelder kwam Vrijdag, met de „Terpate" te Rotterdam binnen, een Amerikaanse „Liberty", die na dien „Govert Flinek" heette, maar sinds zij door de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd is overgenomen en voor oliestook is ver bouwd „Ternate" werd gedoopt. In het begin van 1939 Voer de heer Van Gelder met de „Dempo" uit. Hij was toen nog eerste stuurman. Bij/ het uitbreken van de oorlog met Japan lag zijn schip in Tjili- tjap met 650 man van de Koninklijke Mari ne aan boord. De „Dempo" kon op 2 Maart 1941 pas zee kiezen, drie dagen later dan de andere schepen uit die haven. Mogelijk is dit zijn geluk geweest, want van de andere schepen zijn er vele door de Jappen tot zinken gebracht. Eigenlijk had het sclrip niet in Tjili- tjap terecht moeten komen. De „Dem po" had in Amerika vliegtuigen gela den voor de geallieerde oorlogvoering, maar onderweg zouden pas de telegra fische instructies komen over de. eind bestemming. Het. telegram 1 kwam prompt, maar niemand kon het ontcij feren, want de code paste niet. De scheepsraad besloot toen maar naar Tjilitjap koers te zetten. Later bleek, dat men naar Albany had moeten va ren. Een kleine vergissing maar. Men was vergeten de nieuwe code mee te geven In zijn eentje voer de „Dempo'' van Tjilitjap naar Colombo, maar ook daar was het allesbehalve rustig. Er werd een aanval gevreesd, dus.weg maar weer. Nauwelijks was men wegge stuurd, of 75 Japanse vliegtuigen ste gen van een vliegtuigmoederschip op en begonnen een aanval op Colombo De volgende reizen gingen heen en weer door de Pacific. „Ik snap nog altijd niet, hoe we er zo mooi doorgerold zijn", ver klaarde kapitein Van Gelder. „Dan zag jé links, dan weer rechts zo'n drommmelse duikboot voor de dag komen. Maar ik heb altijd geluk gehad en nooit een schip ver loren". Dynamiet. In Baltimore is hij gezagvoerder gewor den op de „Bantam". Het schip werd met dynamiet geladen en geheel alleen koerste het nu door het Panamakanaal, rond Nieuw Zeeland en Australië, naar de Per zische Golf. Het was een hard leven toen. Op een terugreis van Liverpool naar New York brak er aan boord een griepepidemie uit. Bijna de gehele bemanning lag in de kooi. Kapitein Van Gelder moest met 40 graden bracht het strenge optreden van de douane koorts op de brug blijven. Toen New York nogal wat beroering in Vaals Verschillende arbeiders zijn zwaar gestraft en thans zijn wederom enkele processenverbaal opge maakt. waarna de overtreders ter beschik- s king van de Justitie zijn gesteld. Ir. A. DUBOIS GEZUIVERD. De min;ster van Onderwijs heeft zijn beslissing van 15 September 1947, waarby ir. A. Dubois te Hilversum niet aanvaard baar werd verklaard als leidende functio- rr.r-:«5 urt radiobasteï: herroepen op grond v*n een nader door de commissie- Drost aan hem uitgebracht advies om ir Dubois alsnog zuiver te verklaren wegens het bekend worden van nieuwe feiten en omstandigheden. •- Tr. Dubois was liquidateur van de om roepverenigingen en tot 1941 tijdelijk di recteur-generaal van de Nederlandse Om- reep, bereikt was, moest hij een tijdje in het zie kenhuis. Later werd hij gezagvoerder op de „Ja para". Daarmee heeft hij menige reis met 1800 man troepen gemaakt. Na afloop van de oorlog in Europa bracht hij verscheidene malen uit Frankrijk weer troepen naar de Verenigde Staten terug. In Amerika heeft hij vervolgens opdracht gekregen toe te zien bij de bouw van de „Overijssel", op welk schip hij later het commando zou voe ren. Op 19 Söfctember 1947 ging hij op de „Ternate" over en na al deze omzwervin gen keerde hij dan gisteren eindelijk in het vaderland terug. De „Ternate" heeft 4000 ton copra mee gebracht, waarvan de helft voor Marseille bestemd was en daar reeds is gelost. Kapi tein Van Gelder kreeg een complimentje van de autoriteiten voor de deskundige be- Voorts is er aan boord de grootste lading nieuwe rubber, welke na de oorlog in Be- lawan geladen werd, namelijk 1600 ton. Als verrassing voor Diergaarde Blijdorp kocht kapitein Van Gelder in Makassar drie eenr den, waarvan er een onderweg gestorven is. In dezelfde stad kocht hij ook acht kat ten. Eén spx-ong er over boord, de tweede werd dol en moest wel over de reling. De derde werd door zijn moeder bij het nek vel gegrepen en in zee geslingerd. Vijf kon kapitein Van Gelder nog aan „Blijdorp" aanbieden. Ten slotte heeft kapitein Van Gelder nog een verrassing voor de Schiedamse school, die zijn schip geadopteerd heeft. In zijn hut was namelijk een zeldzaamheid te zien, een bloeiende cocospalm. Deze is voor de leerlingen van de school bestemd, evenals een kist met monsters van velerlei Indi sche producten. Na negen jaar gaat deze gezagvoerder eindelijk een paar maanden vacantie ne men. Met belangstelling zien de honkballers de berichten uit Amerika tegemoet over de zendingen materiaal. Er is een actie ge voerd, om oud honkbal-materiaal of gel den, voor het kopen van nieuw, 'te ver zamelen en die actie heeft succes opge leverd. Op verzoek van Norman MacPhail, een neef van de bekende Amerikaanse base-ball-speler, hebben velen de actie gesteund. In kranten verschenen oproepen, voor de radio werden toespraken gehouden, op maaltijden werden aanbevelingen ge sproken en gedeelten van recettes van honkbalwedstrijden werden beschikbaar gesteld. De scholen bleven niet achter, met het maken van propaganda en nu wacht Nederland met spanning af, wat de actie, v/elke op 10 April is ingezet, zal opleveren. De heer J. van Riet. lid van de honkbal club „Neptunus" uit Rotterdam had contact gezocht met Amerika, omdat zijn vereni ging moeilijkheden had met voortzetting van het spel, wegens gebrek aan materiaal. Bij Norman MacPhail ondervond hij spoe dig steun en met behulp van Amerikanen, wiens ouders of grootouders in Nederland geboren zijn, besloot hij een inzamelings actie te houden. MacPhail woont in Grand Rapids en daar wordt het materiaal ver zameld, doch uit alle delen van Amerika ontving hij medewerking. Verwacht mag worden, dat er voor vele honkballers ma teriaal beschikbaar is en daarom heeft de heer Van Riet aan het bestuur van de Nederlandse Honkbalbond gevraagd, de verdere zaken te regelen. De goederen worden van Grand Rapids naar New York vervoerd en vervolgens per boot naar Rotterdam. Het is nog niet be kend, wanneer de eerste zending in ons land aankomt. Het bondsbestuur heeft reeds voorbereidende maatregelen getrof fen en daarbij grote steun ontvangen van de heer Broekmans van het Nederlandse Rode Kruis. Het is nog niet bekend in welke staat het materiaal aankomt. Het zal dus eerst nagezien moeten worden. Toe zeggingen zijn gedaan, dat er ook volledige uitrustingen voor een club zullen komen. Het plan is eerst de bestaande verenigin gen, die gebrek aan slaghouten, ballen, enz hebben, te helpen. Dan krijgen nieuwe ver enigingen, die door gebrek aan materiaal, niet tot de bond kunnen toetreden een deel en als er over blijft, dan zullen de scholen niet vergeten worden. Bedrijfsvoetbal te Haarlem Het bestuur van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. heeft besloten om bij voldoende deelneming de vorming van 'n Bedrijfsvoetbal-competitie goed te keu ren. Aan deze competitie kunnen alleen elftal len deelnemen, die gevormd zijn uit bedrij ven, echter met dien verstande, dat van deze bedrijfselftallen gfien actief lid kunnen zijn voetballers, die aangesloten zijn bij een an dere bestaande vereniging. Er wordt door het bondsbestuur géén dispensatie verleend om voor deze bedrijfselftallen uit te komen. Alle leden, c}ie in wedstrijden van hun be drijfsvereniging kunnen uitkomen, moeten als lid worden opgegeven. Dit aantal moet voor iedere bedrijfsvereniging minstens 25 bedragen. De deelnemende elftallen moeten de be schikking hebben over een terrein en per Bedrijfsvereniging moet een borgstelling worden gedeponeerd van f 50. De vereni gingen zijn gehouden zich te onderwerpen aan de bestaande reglementen en nog uit te vaardigen bepalingen van de afdeling Haar lem. Eveneens is op deze competitie van toepassing het bestaande wedstrijdreglement (wedstrijdformulieren, strafzaken, boeten enz.). De gehele organisatie komt onder de controle van de afdeling Haarlem, Duven- voordestraat 62. Waarschuwing Het is aan' de verenigingen, aangesloten bij de afdeling Haarlem van' de K.N.V.B., verboden om aan niet aangesloten elftallen haar veld ter beschikking te stellen. Offi cials en scheidsrechters mogen evenmin hun medewerking 'verlenen. VOETBAL Dat het bondsbestuur verheugd is over de actie is te begrijpen. Er is op het ogen blik een groot gebrek aan honkbalartikelen De slaghouten, welke in Nederland gemaakt zijn, zijn te zwaar en te weinig veerkrach tig, omdat het hout niet deugdelijk is en de ballen zijn evenmin geschikt. De Neder landse honkballers zijn aangewezen op Amerika en gelukkig kunnen zij thans door de actie weer aan wat sportartikelen komen Tennis Nederlanders komen uit in internationale wedstrijden De Koninklijke Nederlandse Lawn Ten- nisbond heeft voor de grote internationale wedstrijden in de komende maanden spe lers afgevaardigd. Naar de internationale kampioenschappen van Frankrijk van 19— 31 Mei te Parijs zullen gaan: mevr. Roos v. d.' Wal, mej. Hermsen, Krijt, Van Mee geren. Naar de internationale kampioenschap pen van België van 16 Juni te Brussel: mejuffrouw Rollin Couquèrque, mevrouw Schmier, Krijt, Karsten. Laatstgenoemde valt in voor Teschmacher, die verhinderd is. Voorts mevrouw Scholten, die op uit nodiging van België naar Brussel gaat Voor Wimbledon 21 Juni tot en met 3 Juli, zijn aangewezen: mej. Rollin Cou quèrque, mevrouw Blaise, mevrouw Lub bers, mejuffrouw Hermsen, Van Swol, Van Meegeren en Rinkel. Van Swol eri Rinkel kwamen natuurlijk ook in aanmerking voor Parijs en Brussel, doch £ij zijn wegens hun werkkring ver hinderd daaraan deel te nemen Ook. de Davis cup wedstrijd tegen Engeland is een beletsel om de sterkste spelers naar Brus sel te zenden. Wandelsport Wandeltocht in de Zandvoortse Sportweek Het succes, dat de Kennemer Turnkring verleden jaar heeft gehad met de twee wan deltochten in Beverwijk, heeft het bestuur doen besluiten het wandelen ook dit jaar op het programma te plaatsen. In de Sportweek te Zandvoort- (van 4-10 Juni) wordt een tocht gehouden, waarvan de organisatie is opgedragen aan O.S.S. Medewerking is toegezegd door de direc tie der Amsterdamse Duinwaterleiding, om ,voor de eerste helft van de tochten gebruik te maken van de prachtige- wandelwegen van het Duinwaterleidingterrein. Verder wordt dan gewandeld langs Vogelenzang, Heemstede, Aerdenhout en Bentveld weer terug naar Zandvoort. De afstanden bedragen 15 km. voor adspi- ranten (van 12 tot en met 15 jaar) en 25 km voor ouderen. Verder staan de tochten open voor een ieder die van wandelen houdt ook voor hen die geen lid zijn van het K. N G. V. ït De regering maah, oekend, dal i„ j, volgende verliezen 'zij, w' Koninklijke Lma'oa^?» Frankevoort, uit rJ. h Haar lemmet-meer ioesverwonding ,5* Sold J. K c veld 3 Mei 1948. Sold. Ie k] H 'a gw, gesneuveld 5 Mei 1940 Pat-1 Sold. L. H Striibosck h - sneuveld 3 Mei. 1943 ■crs. uii 2. leeft in de periode vTil' •reen verlieren gerappo,^ De Konlnk'üke Mirlwïï de van de afgelopen liezen gerapporteerd „Holland heeft v0o, dollars nodig"- *dvi«vsnilfc de'VS infc, De heer Steere, economiajw de Amerikaanse ambasan,./* hage, heeft tegenover Sn», president van de commisa,. dieten van de Senaat verka* ,- land in het kader van h,.." Europese herstel het mees 2 aan dollars. Hij wees Nederland bijna alle dofcTS beschikt, heeft opgebruikt t, zo dringend dollars nodigtj invoer van grondstoffen J len te betalen. De heer Steere prees de i» waardige inspaiming, dj, werd getoond bij bet bentel de oorlog verwoeste Tevens verklaarde hij, dat levendige belangsteliing 1», handelsverkeer met Oost-E®, ongerust maken over bepa-~' van het plan voor het bentd welke de handel met Om.-' perken. Skymaster bij lanftj op Schiphol bescha^ Vrijdagmiddag heeft zich e voorgedaan met het KLM-vte lijn Genève-Madrid-Lhsatw, Schiphol landde. Bij de uitlocoj stel, een Skymaster, door zijn gezakt, tengevolge waarvan §j tegen de grond sloegen en besci den. De machine werd bestuurd dx voerder Frijns. Geen der pi leden der bemanning liep letsel Bijna 40.000 toeschouwers waren Vrijdag getuigen van de tweede wedstrijd van de Wolvehhamjiton Wanderers in ons land, ditmaal te Amsterdam in het Olympisch Stadion, wederom tegen een Rpndsploeg, maar een elftal, dat toch minder sterk mocht worden geacht dan de ploeg, welke Woensdagavond j.l. te Rotterdam met 32 van de gasten verloor. Met slechts 10 verloor de Bondsploeg deze ontmoeting en men kon gerust zeg gen, dat dit niet eens geheel verdiend was. De Wolves speelden evenwel minder sterk dan te Rotterdam en ^waarschijnlijk vond dit zijn oorzaak in de vacantiestemming, waarin de Engelsen min of meer verkeer den, getuige ook het aangename uitstapje dat zij Donderdag en Vrijdag naar Noord- wijk hadden gemaakt. Het spel van de Bondsploeg viel niet tegen. In tegendeel, enkele spelers hebben uitnemend voldaan, waarbij wij in het bij zonder doelman De Munck willen memo» reren, die een prachtige wedstrijd heeft gespeeld en aan het enige doelpunt der Engelsen, een kwartier na de hervatting met een fraaie kopbal van aanvoerder en middenvoor Pye uit een voorzet van links buiten Muilen gescoord, geen schuld droeg. In de achterhoede was Spel heel wat beter dan De Boer van de Volewijckers, die er in de tweede helft pas in kwam, maar wiens totale prestatie toch geen bevredi ging schonk. In de middenlinie had stop- perspil Beenhakkers de zware taak de snelle, uiterst bewegelijke en schotvaar- dige Engelse middenvoor Pye té bewaken, hetgeen hem niet''slecht afging. Biesbrouck van RCH, die rechtshalf speelde, was tech nisch wel voldoende, doch zijn afgeven was maar matig en zijn spel was iets te indi vidueel om tegen de handige Engelsen succes te kunnen hebben Temming van DOS moest zich Ln de eerste helft laten vervangen door Fanger, die niet opviel. Van der Tuyn was verhinderd en hij werd vervangen door Wiggemans van Zeeburgia, die nuttig werk deed. maai toch geen grote indruk maakte. Schaap hebben wij wel eens beter gezien en middenvoor Dissel koen kreeg wel enkele kansen, maar zijn schoten waren slecht gericht en het spel verdelen was maar matig. Van Dijk zullen wij zeker nog niét in het Nederlands elftal terug zien. Ook hij moest zich laten ver vangen in de tweede helft, door Biljouw van Zeeburgia, die niet voldoende tijd kreeg om zich in dit milieu te kunnen aan passen. Resteert nog de linksbuiten Mul ders. de beste man uit de voorhoede, door zijn snelheid, zijn goede voorzetten en zijn keiharde schoten, welke beter lot verdien den. De Eindhovenaar heeft zeer goed ge handeling, waardoor niets verloren ging. speeld. Hij was met Beenhakkers en De Munck de speler, die het meest opviel Drie spelers uit het Zuiden dus en wellicht is dat weer een bewijs, dat het spel in het Westen niet meer op die hoogte staat van vroeger of hebben de niet-r Westelijke spe lers hun achterstand ingehaald? Vergelding. (Thalia). Weer een van de psychologisch-criminele films waarin de Engelsen op het ogenblik een soort meesterschap schijnen te bezitten. En deze behoort zeker tot een van de beste, die w.ij tot nu toe gezien- hebben. Misschien niet eens zo zeer door de zuiver filmische ver diensten, hoewel ook hier weer de sublieme kleine trekjes, die zo langzamerhand een monopolie van de Rank-mensen worden, te genieten zijn en hoewel Mason laat zien dat hij meestal wel in staat is 2ijn haast eenzijdige, geobsedeerde persoonlijkheid in dienst van zijn rol te stellen. Maar boven dat alles doet het verhaal zich gelden. Een intrigue zo subliem, zo weldoordacht en toch met zo veel verras sende wendingen, die een schijnbaar scheef getrokken situatie weer recl)t zetten, dat het onvergeeflijk zou zijn haar hier te onthullen. En men mag er misschien be zwaar tegen hebben, dat de film hier het eigen karakter opoffert door zich op men zou zeggen litterair terrein te be geven, door vele van de rijke mogelijkhe den die zij heeft braak te laten liggen en de acteurs te gebruiken, als pionnen van een schaakbord om het verloop van een intellectueel probleem weer te geven, deze rolprent wordt er niet minder interessant door. Om u althans iets van het hoofd thema te vertellen: het schijnt of de vraag Over het algemeen was het een aantrek-: kelijke wedstrijd, in vrij hoog tempo ge-- speeld, waarin de Engelsen natuurlijk tech- wordt in hoeverre het gerechtvaar- nisch absoluut de meerderen waren. Ook het died 15 «gen rechter te spelen over iemand Bondselftal liet in sommige perioden aan- die een ander mens door .geestelijke laag- trekkelijk samenspel zien, waardoor vele held tot zelfmoord drijft. Wij herhalen, het technische tekortkomingeh ruimschoots schijnt Verder vertellen wij er niets van. werden vergoed. In ieder geval stond het Jeugdprogramma. De belde Pmksterda- spel in deze ontmoeting op een veel hoger 2en komt Thalia met een aantal jeugd- niveau dan in dat van het merendeel der ^ms- waaronder „De jongen, die de kampioenswedstrijden en het publiek gaf Niagara stopzette weer als een uiterst bij fraaie staaltjes voetbal luide blijk van geslaagd product van de Engelse industrie uitblinkt. zijn waardering. E.D.O. en Haarlem hebben nog een belangrijke rol De Haarlemse kampioensclubs kunnen nog een' belangrijke rol vervullen in de •strijd om het kampioenschap van Neder land en Haarlem kan EDO nog enige dien sten bewijzen, indien deze club tenminste zelf. overwinningen boekt. In het Heem- steédse Sportpark komt BW bij Haarlem op bezoek. De Bossche club was goed gestart met drie overwinningen en een gelijk spel. Heerenveen heeft de ploeg de eerste nederlaag toegebracht en als Haarlem wat geluk heeft, kunnen de gas ten de tweede nederlaag tegemoet gaan. EDO brengt een bezoek aan PSV, dat vorige week tegen Go Ahead goed op dreef was. De Eindhovenar|n speelden op Hemelvaartsdag niet ongelukkig m het Noorder Sportpark, maar wij verwachten, dat de Haarlemmers thans beter op schot zijn. Voor de beker speelt TYBB Maandag avond tegen DWV in Amsterdam. De Haar lemmers zullen het niet gemakkelijk krij gen. HONKBALWEDSTRIJD SCHOTEN-HHC. De wedstrijd voor de honkbalcompetitie Schoten-HHC in het Noorder Sportpark is nader vastgesteld op Zondagmiddag. ZWALUWEN NAAR BRUGGE. Een Zwaluwen elftal zal op 30 Mei tegen een ploeg van West Vlaanderen uitkomen, wel ke wedstrijd te'Brugge wordt gespeeld. De opbrengst van deze ontmoeting is ten bate van het Nederlandse plaatsje Sluis. Twee programma's. Naar wij vernemen zal Thalia over veertien dagen twee pro gramma's per'week vertonen. Voor een mooie GOEDKOPE LAMPEKAP natuurlijk naar HENK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 5 (Adv.) Bouwvakarbeiders vergaderden In- een openbare vergadering van bouw vakarbeiders in het Rex-theater is een mo tie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het voor de Velsense arbeiders van groot belang is, dat de gerpgente in de eerste klasse wordt geplaatst, zodat de toe stand van vóór de oorlog wordt hersteld. Deze motie zal ter kennis van het College van Rijksbernrddelaars worden gebracht. Inzake het proces-Van Zaanen en Ver stoep werd medegedeeld dat deze firma in het ongelijk was gesteld, zodat de arbeiders die voor deze firma aan het herstel der vishallen werken, zes cent per uur meer Zullen krijgen, en wel met terugwerkende kracht. Tenslotte werd besloten een telegrafisch protest tegen het in hechtenis houden van Eati') Koster aan de minister van Oorlog te zenden. Hoogwatertyden Zaterdag 15 Mei: 8.09-20.48 uur Zondag 16 Mei: 9.24-22.08 uur Maandag 17 Mei: 10.45-23.25 uur Dinsdag 18 Mei: 0.01 uur. Voor aparte dessins to TAFELKLEDEN Brasser's Woninginra KONINGSPLEIN 8 Z1SJI WARKTBERICiï Besommingen: KW 76 8951, KJ' IJM 213 404, IJM 249 193, IHM 207 28, IJM 318 11, IJM 23710, L'I UK 126 1040, UK 91 1610, UK (DM 1850, UK 22 1910, UK 64 1260, UK! 59 1300, UK 45 1740, UK 51111(1 UK 28 1310, UK 72 825, UK 34 lï 813, HD 74 1030, HD 63 325, EK 111 Visprijzen: Poontjes 14-43), «i Tongschar 47-44, Tarbot IV 55, Ie gr. r, poon* 53-46, md. poon fó-ü 36-27, md. schol 28-18, k makreel 28-22, schar 10-3,2), bs! schol dicht 17, kl. schol 8,50-5®c bot 2,80-1.85, tarbot 2,80-1.80, r 2.05, md. tong 2.25-2.20, kl. m. kl. tong 2.10-1 90, kl. tong II Mit 0.85 Visaanvoer: 75 kisten tarbot,^e ten wolf. 110 kisten poont.W! beljauw, 125 kisten schelvis, 10 schol, 85 kisten wijting, 20 kiK 100 kisten diversen, totaal 2095D Uitgevaren vismié Maandag 19 April Motortité RO 46. Woensdag 28 April: Stoon)tn>i IJM 72. Donderdag 29 April: Slootó.-- rina Duyvis IJM 60. Gloria IJL Vrijdag 30 April: Stoomtra^ IJM 29. Motortrawler Dirkje Zaterdag J Mei: Stoomtram' IJM 155. Maandag 3 Mei: Stoomtaw. 98, Perseus IJM 45. Dinsdag 4 Mei StopfflBWB' KW 134. Woensdag 5 Mei Stoomtram- IJM 58. Vrijdag 7 Mei: Stoomtram' 16 naar IJsland En Avapt ij» IJM 4, Cornelis IJM lo Maandag 10 Mei: Stoorntrï*^ IJM 9, Flamingo UM M» 6. Oostzee IJM 147. Motor):g KW 24. De Verwachting KW 64. Jan KW 84 Sumi ng; pje KW 89. Alida KVill.'f KW 107. Gebroeders KW- De Vier Gezusters KW IC 166, Aleida KW 169. Karei Deli SCH 225. Dinsdag 11 Mee SWBg IJM 19, Vios IV IJM «Jt; Ita IJM 22. Kastona GDI- Woensdag .12 If-Jfej IJM 61, Dolfijn tortrawler Antje RO KW 84, De Vrouw JacoDa broeders ËD 79 Donderdag 13 Mei- st0^^} IJM 73. Schoor 1 "M3TV„rT betb KW 64, Johanna J»* Agenda voor'1 en IJmuiden ZATERDAG !i® Tegeltjesmarkt 4 uur: „Vlaggetjesdag". M Thalia 7 en 9.15 Rex 7 en 9 uur: Sportpark 6.30 uur. iV.S.V.—Thun. „jg ZONDAG II »f, Thalia 3 uur: Arthur Thalia 7 en 9.15 uur. P Rex 3, 7 en 9 uur- -°.£| MAANDAG DJ Thalia 3 uur: Artlwr Thalia 7 en 9.15 uurj, lSsl Rex 3"7 D"NSSjjj Bioscopen 8 uur: ^2^ Rex8uur:Partt)v°0' cratie, de heer ir. A. S»

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6