Massale belangstelling Bij Schotland wordt de zee „gemaaid" voor de nieuwe Naco-lijnen Twintig millioen kinderen verhongeren Het vrolijk avontuur DONDERDAG 20 MEI 1948 IJMUIDER COURANT Drommen naar strand en Beverwijk-Egmond De stroom reizigers, die de NACO- bussen tijdens de Pinksterdagen heb ben moeten verzwelgen, heeft bewe zen, dat vooral de nieuwe lijnen IJmui- den-West-strand en IJmuiden-West- Beverwijk-Egmond in de smaak ge vallen zijn. Alle wagens van de NACO zijn tijdens de afgelopen drukke dagen in touw ge weest en als de zaak per 15 Juni, wanneer de strandbus dagelijks gaat lopen, evenzo marcheert, mag de maatschappij zich ge lukkig prijzen, dat zij de oude, vertrouwde draad weer heeft opgevat. Tijdens de feest dagen hebben meermalen extra-bussen moeten inspringen om de massale belang stelling voor het IJmuider strand en Eg- mond te verwerken: drie wagens hebben bijvoorbeeld voortdurend extra gereden tussen het ziekenhuis en het strand en de aansluiting, die de strandbus gaf op de trein in Oud-IJmuiden werd blijkens de drommen, die er gebruik van maakten, hogelijk op prijs gesteld. Desniettegen staande bleven de files en de wachttijden vrij beperkt. Geen kermis, toch drukte. De goede gewoonte, dat alles, wat maar even met Egmond te maken heeft, op Pinkster-drie er heen gaat, heeft ook dit jaar weer opgeld gedaan, hoewel de tra ditionele Egmonder kermis toch al jaren ter'ziele is. Vele extra bussen via Bever wijk naar Egmond zijn de drukte te lijf gegaan, zodat er op het laatst geen enkele reserve wagen in de NACO-garages te vinden was. Nu de Pinksterdagen weer aangename herinnering geworden zijn, blijkt de lijn op Beverwijk, een nieuwigheid, die blijk baar nog geen burgerrecht bij het publiek heeft Verworven, heel wat rustiger te zijn en ook de twee-uurs-doorverbinding naar Egmond kan de belangstelling makkelijk aan. De lijn Haarlem-Den Helder heeft zich evenzeer in de belangstelling der Pinkster reizigers mogen verheugen en vele dien sten moesten dan ook dubbel gereden wor den. Toen wy de NACO-directie naar haar ervaringen en vooruitzichten vroegen, bleek ons, dat het materiaalprobleem nog steeds een zorgenkind is. Hoewel er af en toe nieuwe bussen kunnen worden aan geschaft, is een overbelasting als met de Pinksterdagen toch een teken, dat er niet zo heel veel hoeft te gebeuren, of er ont staat stremming. MOSQUITO'S UIT ZEEWIER De toestellen van de R.A.F., die in het plaatsje Leuchars (Schotland) zijn gesta- tionneerd, zijn op dit moment met lucht- camera's bezig het zee-oppervlak op zee wier te onderzoeken. Het 120e Squadron doet dit werk met Lancasters voor de „Schotse Zeewier-on- derzoekings organisatie". Er wordt een zeer groot gebied in foto gebracht ter aanvulling van de reeds met behulp van echo-lood en andere instrumenten verkregen gegevens over de groei van het zeewier. Er wordt gebruik gemaakt van een speciaal groen- filter, om heldere foto's te garanderen. Men zal zich afvragen, waarom de En gelsen een dergelijke kostbare belangstel ling voor wier aan de dag leggen, maar dit wordt begrijpelijk, wanneer bekend is, dat er reeds drie grote fabrieken in Schotland draaien, die uit zeewier de meest uiteen lopende zaken maken, zoals onbrandbare (maar ook onwasbare!) weefsels, roomijs- bijmengsels, custard, transparant papier en cosmetische producten. Men denkt verder binnenkort ook met de vervaardiging van onbrandbare scheeps- en filmberfodigdheden te beginnen. Tijdens de oorlog leverde het Schotse zeewier een uitstekend vervangings middel voor het lichte Balsahout, zo"dat er toen verscheidene Mosquito-vlieg- tuigengedeeltelijk van zeewier gemaakt zijn. Het oogsten van dit waardevolle zeepro duct wordt met behulp van een trawl- systeem verricht, waaraan messen zijn verbonden, die de slijmerige massa los kappen. ..WILHELMINA" BOEKT SUCCESSEN OP CONCOURS. Op de Tweede Pinksterdag is het Chris telijk muziekcorps „Wilhelmina" onder leiding van zijn dirigent H. J. v. Ossen bruggen naar Enkhuizen geweest, om daar mee te doen aan een concours, uitgeschre ven door de Noordhollandse Bond voor Fanfare- en Harmonieverenigingen. In de marswedstrijd veroverde „Wilhelmina" de eerste prijs en in de tamboer-wedstrijd ging het corps met de tweede prijs strijken. In de derde afdeling (harmonie) van de concertwedstrijd legden de IJmuidenaren beslag op de eerste prijs met 320 punten. Tenslotte werd een beker buit gemaakt wegens het feit, dat „Wilhelmina" het hoogst aantal punten in deze afdeling be haalde. Het corps heeft op Tweede Pink sterdag het gezegde „oefening baart kunst" wel waar gemaakt! Toch en dit geldt dan wfeer speciaal voor de lijn Haarlem-IJmuiden -r- ver huist het oude busmateriaal langza merhand naar de stille lijnen. De nieuwe Crossley-trambussen worden voor de zware diensten op Haarlem gereserveerd. Tenslotte een verheugend bericht: Zon dag weer een halfuurdienst op het IJmui der strand! De haringvloot op weg naar de visplaatsen (Aan boord van de vloot. Radiotelefonisch). Een vloot van 100 schepen, die ter ha ringvisserij uitvaart, is een vloot van 1500 man, die naar hun gewone werk gaan. Daar mogen bij het eerste uitvaren toe spraken, vlaggen en wimpels aan te pas komen, dat is volgens hen allemaal maar bijzaak. De hoofdzaak van alles is, dat de vissers zich op weg begeven naar hun werk, zoals kantoormensen en arbeiders. Onze weg naar ons werk is wat lang. De schepen hebben 'n 30 uur nodig om er te komen. De weg is recht als Broadway in New York en de zijstraten zijn ook genum merd. Onze haringhavens liggen in de buurt van de 52e breedtegraad en de halve maatjes worden verondersteld te zwem men bij de 57ste breedtegraad. Tussen de straten in liggen 60 mijl zee, die overal hetzelfde gezicht vertoont. Je zou de zij straten niet herkennen, als.je geen kaarten had. Men zou zo denken, dat een uitvarende haringvloot een soort convooi is, omdat alle schepen één doel hebben: de grote visbank. Maar niets is minder waar dan dat. Het is merkwaardig, hoe gauw zo'n troep schepen op zee uit elkaar ligt. Dat komt, omdat zij allemaal een andere snelheid maken en voorts omdat de zee zo groot is en iedere schipper zich naar zijn werk spoedt, zo hard hij kan. De Scheveningen 310 „Excelsior", onder schipper Maarten Buis. aan boord van welk schip wij ons bevinden, is een van de snelste loggers. Wij zijn de andere log gers welhaast allemaal voor. De logger maakt een mooie kans tot de eerste te be horen, die bij de grote visbank aankomen en de netten zullen schieten, 60 in totaal. Vannacht om 12 uur begon men op de Excelsior voor de eerste maal in dit sei zoen de netten te halen. De vissers hopen op een goede vangst. GOOS EN v. d. STEEN WINNEN IN DAMTOURNOOI. De uitslagen der deze week gespeelde partijen om het damkampioenschap van Kennemerland luiden: F. AndringaBak ker 20; K. AndringaH. Leeuw 20; Hogev. d. Steen 02; G. v. d. JagtG. v. d. Meijden 02 en W. PersoonW. Goof 02. De twee D.C.Y.'ers hebben nu met 2 gesp. 4 pnt. de leiding. Santpoort „SAMUEL" NAAR ENKHUIZEN De jongeliedenclub „Samuel" heeft een uitstapje naar Enkhuizen gemaakt naar de Enkhuizer zustervereniging. Het evene ment van de goed gevulde dag 'was een voetbalwedstrijd tussen dé beide clubs, die in een 33 gelijk spel eindigde. SCHAAKCLUB .^SANTPOORT" BEKERT VERDER Velsen-Noord Wereld-haringcijfers. Zo langzamer hand druppelen de cijfers over de wereld haring-oogst in 1947 binnen en er zijn sterke aanwijzingen, dat de totaal-cijfers de vooroorlogse getallen evenaren. Acht grote „haringmogendheden" hebben hun cijfers vrijgegeven en komen tot een totaal van 1.663.471 ton, een toeneming van 11 vergeleken bij 1946. België, Denemarken en Nederland zijn hier bij inbegrepen. Fileer vlug. Een Engelse uitvinder heeft een nieuwe vis-fileer-machine uitgedacht, die 60 wijtingen of kleine kabeljauwen per minuut produceert. Een Zweedse vrachtkotter (G.G. 743) bracht te IJmuiden verse makreel aan. ver pakt in kistjes van 20 kilo. De 3000 kisten haalden alle het maximum. De IJslandse reis van de Thorina (IJm. 33) is enige dagen uitgesteld. Het schip zal nu eerst Vrijdag vertrekken, daar het naar Rotterdam moet om te demagnetiseren. Viel mee. Dat er in het moeilijke be staan der dagvissers toch nog wel eens een lichtpuntje is, bewezen de resultaten der Woensdagmarkt. De IJm. 249 was Dinsdag morgen vroeg vertrokken. Door het prach tige visweer werd onder meer een partij van 25 kisten bot en 14 kisten schar ge- - - vangen. Dinsdagavond laat was de schuit I lerares bij het Voorlichtingsbureau van de wêer binnen. De prijs was Woensdag uit- Voedingsraad op Maandag 24 Mei te 19,45 stekend en er werd een besomming van uur over de zender Hilversum I een eau- ruim 700 gemaakt. sene houden over het onderwerp: „het zilte I voedsel uit de zee." HÓTJTSTOF AANGEKOMEN. Van Göteborg (Zweden) heeft het Zweedse s.s. „Patria" een volle lading houtstof aan gevoerd voor de papierfabriek Van Gelder Zonen. Door middel van Rijnaken wordt via Rotterdam een flinke hoeveelheid papier hout aangevoerd en gelost. FEESTELIJKE BEDRIJFS-VOETBAL- FINALES. De bedrijfsvoetbalwedstrijden van de Hoogoveijs om de 64 kg wegende ijzeren Holland I-beker, die zijn voortgezet met het spelen van halve eindstrijden in de B- en A-afdelingen vinden Maandagavond hun slot. Dan worden de eindstrijden gespeeld in deze beide afdelingen, waarvan die van de B-ploegen reeds te 5 uur aanvangt op het sportpark „Watervliet" en de „grote" strijd te 7 uur. De Hoogoven Harmonie zal deze ontmoe tingen opluisteren. Na afloop ligt het in het voornemen Van de Hoogoven-directie in clubgebouw „Watervliet" de bekers uit te reiken. HET ZILTE VOEDSEL UIT DE ZEE. In een uitzending, voorbereid in samen werking -met de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzieing zal mej. W. Pranger, De uitslagen van de bekerronde, die op 18 Mei door de leden der Schaakclub Santpoort werd gespeeld, luiden: Groep I: PardoenPels 01Heckerdr. M. de Groot afgebr.; W. SchuurmanC. Gordijn afgebr.. De toekomstige kampioen onder vond in zijn partij tegen C. Gordijn felle tegenstand. De afgebroken stelling ver toont serieuse remise-kansen. Hecker staat iets beter en kan zijn partij winnen. In groep II deden zich enige verrassingen voor. De nummers 1 en 2 leden beiden een nederlaag, respectievelijk tegen Baljet en Homan: SchweitzerBaljet 01; Hof manHoman 01. In groep III ging Houterman op de goede weg naar het kampioenschap verder en won van J. Winters. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 20. MEI. Thalia, 8 uur: Toneelvoorstelling „Va ria". Patronaat. 8 uur: Uitvoering Kinderkoor De Goede Herder". VRIJDAG 21 MEI. Bioscopen. 8 uur: Nieuw programma. Patronaat. 7.30 uur: Niwin-bridge-drive. Wat doet Velsen voor hen Twintig millioen kinderen verhongeren en honderd millioen hangt ditzelfde lot boven het onschuldige hoofd, indien er geen daadwerkelijke hulp kómt. Wij, Nederlanders uit het Westen, her inneren ons nog kersvers de „hongerwin ter". Wat is er gesjouwd en gezeuld, welk een afstanden zijn er afgelegd o.m eten te halen voor onze kinderen. Nu, drie jaar later, nu onze kinderen het hongeroedeem te boven zijn, nu Velsens jeugd weer mee kan doen aan sport en spel en voor haar plezier deelneemt aan wandeltochten van 25 kilometer, aan schoolvoetbalwedstrijden en weer beschikt over een behoorlijk uit houdingsvermogen, nu hongeren er nog millioenen kinderen over de gehele we reld. Kinderen, die geen dak boven het hoofd hebben, die ouderloos rondzwerven en slapen tussen puin en in lompen. Daar moet iets tegen gedaan worden, dat mag niet, want de jeugd van vandaag is het geslacht van morgen. Honger, armoede en verwaarlozing zijn sombere metgezellen op de levensweg. Mensenplicht. Dr. L. S. Limborgh Meyer, hoofd van de gemeentelijke geneeskundige dienst in Vel sen en voorzitter van het plaatselijke co mité, dat is opgericht om in Velsen geld in te zamelen, wees erop dat deze actie ver uitgaat boven „een goed doel" en boven de norm „liefdadigheid". „Het is eenvou dig een menselijke plicht om hier hulp te bieden", zo zei hij en voegde er aan toe: ik weet wel dat in de komende maanden vele instellingen van liefdadigheid zullen rondgaan met de collectebus en ik ben zelf voorzitter van verschillende van die verenigingen. Ik hoop dat dezfe collecte- dagen geld in het laadje zullen brengen, maar ook zonder dat is er voor hen wel een mouw aan te passen. Het enige urgente geval is dat van de UNAC. De verenigde volken zijn het op geen enkel gebied eens, aldus dr. Limborgh, maar in dit onderdeel werken ze samen en het geld wordt op de juiste wijze besteed. Ook Velsen mag in deze actie niet ontbreken. Vijf en vijftig procent van het bijeenge brachte geld wordt afgestaan aan het Fonds voor Noodlijdende kinderen, maar deze bijdrage kan niet in deviezen worden uitgekeerd, zodat dit alleen kan worden besteed door het tijdelijk opnemen van deze kinderen of het verlenen van dien sten, bijvoorbeeld bij verschepingen, op leiding van jonge artsen voor internationale kinderhulp, levering van goederen en der gelijke. 30% van het geld wordt gebruikt voor de Indonesische kleuters en 15% wordt aangewend voor het Hollandse zwakke kind. Eén ding staat onomstotelijk vast, zegt dr. Limborgh Meyer, van het ingezamelde geld mag zo weinig mogelijk worden be steed aan administratiekosten. Door het inschakelen van vrijwillige medewerkers worden de onkosten tot een minimum be perkt. Het geld moet practisch geheel en direct ten goede komen aan de noodlij dende kinderen. Hier ter plaatse neemt de heer P. Waar denburg, directeur van Sociale Zaken het secretariaat waar en zorgt de heer M". Roos, directeur van het bijkantoor der Rotter damse Bankvereniging voor de financiën, als penningmeester. In de week van 14 tot 20 Juni zal één lijsteollecte worden gehouden, 23 Juni volgt een straatcollecte. Men bedenke dat deze actie de eerste is in de geschiedenis, waarbij de mensheid in haar geheel samenwerkt aan één groot doel: de redding van het komende ge slacht! Schooldamwedstrijden begonnen Simultaanséance van D.C.ÜJ. Woensdagmiddag was de gymnastiekzaal van de Moerbergschool geheel gevuld met jeugdige damliefhebbers, toen de heer Hilvers het woord gaf aan de heer P. Swier namens de damclub IJmuiden. In het bijzonder werd een woord van waardering gesproken aan het adres van het gemeentebestuur, dat grote medewer king gaf bij het organiseren van het tour- nooi. De aanwezigheid van wethouder W. F. Visser werd door de heer De Jong ere voorzitter van D.C.IJ. wel zeer op prijs gesteld. Verder richtte de heer De Jong zich in een gezellig babbeltje tot de jeug dige dammers. De heer Dukel deelde nog* mede. dat met de inschrijving van de Comité-school nu in totaal zeven scholen aan de competitie zullen deelnemen. Een hoofdprijs werd beschikbaar gesteld door de heer De Jong, door de Internationale Damorganisatie „Damas" en de Neder landse Dambond. De openingsdag werd met oefenen door gebracht: een viertal sterke leden van D.C.IJ. gaf een simultaanséance. Dukel speelde tegen 14 borden en won ze allemaal; C. Kaan speelde aan 12 borden, wist 10 te winnen, Anneke Groen (Insin- gerschool) behaalde remise, W. Boshof (Comitéschool) behaalde een winstpuntje. D. Ott speelde aan 16 borden, waarvan hij er twaalf wist te winnen, twee werden remise tegen J. Ott (Comitéschool) en Hans Masereeuw (Theo Thijssenschool) en J. Menist (Theo Thijssenschool) en Starre- veld (Moerbergschool) wonnen hun par tijen. Van der Steen tenslotte speelde aan 12 borden, waarvan hij er elf wist te winnen; W. Kind van de Velserbeekschool wist remise te bereiken. Woensdagmiddag om half drie zal het tournooi met als inzet, het schooldam- kampioenschap van Velsen, dan „echt" beginnen. BURGERLIJKE STAND Geboren: G. Bakhuijs-de Boer, z,, Gladio- lenstraat 4, Santpoort. W. A. Vos-Rengers. d. Westerstr. 6, Velsen-N. O. M. v. d. Linde- Müller, d., Planciusstraat 67, IJmuiden. C. F. G. Winter-de Boer. z.. Hofdijklaan 31, Drie huis. W. Gottschal-Menger, z., Dtiehuizer- kerkweg 49, Driehuis. M. K. FibbemCarsjens z., Driehuizerkerkweg 49. Driehuis. E. M. Heeremans-Heeremans. d., Terrasweg 32, Santpoort. F. Bos-Kijk in de Vegte, d., Bloemstraat 82, IJmuiden. N. C. Schol-van Honk. d., Meervlietstraat 73, Velsen. B. H. A. Alkemade-van den Heuvel, z., Terrasweg 12, Santpoort. S. C. Smit-Kühn, z.. Piet Heinstr. IJmuiden. N. Bierman-Nierop, d., Bruno Klauwerstraat 14, Santpoort. M. Gravema- ker-Dalmeijer, z., Snelliusstraat 23 r., IJmui den. Overleden: J. Haring, 56 jaar, echtgenoot van H. M. van den Nieuwendijk, Zandersstr. 4, IJmuiden. Beste kinderen! Ik kan wel merken, dat de Pinksterva- cantie jullie met dit prachtige weer alle maal best bevallen is. Maar de pret is voorbij, want de meesten zijn vandaag al weer naar school geweest of ze vieren hun laatste vacantiedag. Jullie hebben anders wel een vacantie vol afwisseling gehad, deze keer. Aller eerst was daar natuui-lijk de luilak, waarbij de jeugd op zeer luidruchtige manier al om half vijf 's morgens liet merken, dat zij nóóit lui zijn, wat ik erg aardig vond; maar bij het opstaan moest ik tot mijn schrik ontdekken, dat ze in hun ijver om mij en myn familie te wekken, een ruit hadden ingegooidwat nu weer niet zo leuk was. En dan de prachtige vlaggetjes-dag in IJmuiden, met die mooi-versierde vissers schepen en al die vrolijke kleuren wappe renden de wind. „Er zijn vast wel veel neven en nichten", dacht ik, toen ik zo eens rond keek, „ik wou dat. ik het maar aan hun neus kon zien!" Maar dat gaat nu eenmaal niet, wat ik soms wel jammer vind. Tot slot waren er toen nog de heerlijke Pinksterdagen zelf, waarvan jullie wel volop genoten zullen hebben. Ik verwacht tenminste heel wat brieven over deze va cantie en ik kan me best voorstellen, dat er deze week niet zoveel zijn, omdat jullie het natuurlijk veel te druk hadden. Maar er zijn er toch nog wel enkelen die hun Tante Els niet vergeten: Allereerst dan ZWALUW, die vorige week niet te laat was met haar brief. Ze schrijft, dat ze erg blij is met haar boek en dat het maar goed is, dat ze de tekening met een vergrootglas bekeken heeft, anders had ze lang zoveel „k's" niet gevonden. Dat denk ik ook, Zwaluw! Jij bént ver wend op je verjaardag, zeg! Je zult in deze vacantie al wel veel plezier van je fiets gehad hebben. Je bofte ook geweldig met die taart! Hij is zeker allang op? ZILVERMEEUW heeft de kinderboer derij gezien in Velserbeek. Tenminste, dat bedoelt ze, geloof ik,, in haar brief. Je zusjes en je broertje zullen ook wel veel plezier gehad hebben. Waren ze niet bang voor de dieren? Ik hoop dat ik nu weer eens wat vaker een brief van je krijg. Ook ZUIDEWIND beetje de zomer in haar t |e;:'\ deeerste tijd nog wdw'at zwemmen m zee, want het zeewater blijft noglL'% die van een zwembai ft Velserend maar eens PKw;- was. Hoe gaat het - met a,, B°S ten 2 eendjes? Leven er zeker wel prettig sterdagen? Van BLAUWDRUifje, brief, waarin ze me de hT:> van „de deserteur" verft» merken, dat je goed op|Jk hen nieuwsgierig naar 1® Meiraadsel. En dit was alweer dt volgende week! a Kennemerlaan 154, of aan de bezorger r ÏAI®, Tante Els feü,^ KOEKOEKSKLOK® week Dinsdag zijn verij-i Van harte hoor, Voor jonge hm.,, De oplossing van' hei r, was: Pinksteren (Pasen, niet,, bries, zilte, breed, krant, eiber Omdat het vorige raadsel was, nemen we deze keer wat makkelijker bij de koe ij, jullie van dit: i,a Mijn geheel is een spreek,- acht en twintig letters. 3 19 4 14 24 keuke 11 5 15 8 17 7 27 2 12 12 18 22 28 9 20 22 1 10 7 12 26 9 16 2 25 28 13 17 2 11 23 21 6 onderwijs-::-, bezorgdheid"* visetend beest scherp-rieVp- hoofddekselC pret koeien I.E.V.-perikelen Het voetbalseizoen is ook voor de R.K. Sportvereniging „In Eenheid Vooruit" on geveer verstreken, zodat over de afgelopen maanden de stand vén zaken eens onder de loupe kan worden genomen, hetgeen dan ook prompt is gebeurd in het wederom keurig verzorgde maandblad „Half-time' Hieruit blijkt, dat de verschillende voet balelftallen en dan vooral het eerste, een zeer gevaarlijke inzinking, na een aanvan kelijk goed begin, te boven zijn gekomen en alleen de junioren een goede prestatie leverden om ongeslagen het kampioenschap te behalen. Het ledental, dat reeds ruim de vijfhon derd heeft overschreden, groeit dagelijks. Men spreekt zelfs van een stormloop, wat wel bewezen wordt door de geweldige uit breiding van de afdeling kleutergymnastiek tot thans over de honderd leden. Doch er is meer nodig om deze toekomst enigszins zeker te stellen en met recht gewaagt men over het onderwerp: „I.E.V. zonder ter rein?" als de grote en allesbeheersende moeilijkheid. Want, zo zegt men, binnen enkele weken zal het Van Gelder Sportpark ten prooi vallen aan het „hongerige beest", dat ook reeds de mooie Roos- wijk-velden verslond: de uitbreiding van Velsen-Noord. Als Velsen-Noord een centrum van de arbeidende klasse wordt, is het een nood zaak, dat voor deze bevolking voor passende ontspanning wordt gezorgd. En de vraag: „Wat is passende ont spanning?" beantwoordend, wil I.E.V. met klem doen horen; dat Velsen-Noord drin gend sportterreinen nodig heeft. Dit Velsen- Noord vervangende door de naam van de thans grootste vereniging, I.E.V. en wijzen de op het feit, dat de Hoogovens in korte tijd een prachtig sportpark rijk zijn gewor den, wat nog dit jaar eveneens van de V.V. „Kinheim" zal kunnen worden gezegd door het nieuwe V.G.Z.-sportterrein in „Tussenwijk", geeft men te kennen, dat I.E.V. wordt overgelaten aan een onmoge lijke toestand, namelijk te moeten voort bestaan zonder terreineji. Reeds twee jaar duurt deze noodtoestand, maar alle goede bedoelingen ten spijt kan op plannen alleen de sport niet worden uitgeoefend. Na gewezen te hebben op de behoefte van een recreatie-oord om tegemoet "te komen aan de ontspanningshonger van het Rooms-Katholieke deel van de Velsen- Noordse jeugd, waaraan alle I.E.V.'ers spontaan willen medewerken, toont men FEUILLETON MARKTBERICHT 19 Mei 1948 Besommingen: IJM 4 Knikker 9200, IJM 15 Cornelis 7200, KW 86 3460, KW 122 3240, SCI-I 45 5790, IJM 213 690, IJM 249 736, IJM 237 6. IJM 202 29, IJM 343 45, IJM 318 16, IJM 207 J3, IJM 239 12. UK 69 350, UK 169 417, RD 9 320, HD 264 274, HD 220 52. Visprijzen: Leng zonder kop 100-92, ka- beli. zonder kop 106-96 per 125 kg. Tarbot II 84-73. tarbot m 72-64, tarbot IV 68-38, tong schar 56-45, kl. griet 14, poontjes 6.40-2.10, ham 57. horsmakr. 14-13, gr. r. poon 54, md. poon 45 kl. poon 44-29, haai 34, wolf 33-27, pieterman 71, alles per 50 kg. Heilbot 2.15- 3,80. tarbot I 1.95-1.65, gr. tong 2.10, md. tong 2.25-2.15, kL md. tong 2.70-2.65, kl. tong I 2.15 Jd. tong II 1.80-1.30, alles per 1 kg. Visaanvoer: 35 kisten tarbot tong, 90 kis ten poontjes, 90 kisten wolf. 80 kisten ma- 330 kisten schar, 50 kisten bot. 80 kisten ma- fcreel. 20 kisten haring. 90 kisten kabeljauw, 260 kisten schol, 110 kisten wijting, 20 kisten Jiaring, 50 kisten koolvis, 100 kisten diversen fbtaal 1425 kisten. 29) Vertaald uit het Engels door DOROTHY BLACK O, Peter! Je hebt meneer Mercer toch zelf gezien. Je kunt toch niet geloven, dat hij Hij leek inderdaad een aardige baas. Peter was nog niet helemaal gerust ge steld. Hij draalde en zocht naar overtui gender feiten. Bovendien, ging Lynn voort, weet ik toevallig dat hij die man haat. Toen ik met meneer Mercer sprak was hij er spe ciaal op uit om hem ten koste van alles buiten „Het Vrolijk Avontuur" te houden. Het was zelfs één van de redenen, waarom hij ons zijn hulp aanbood. Misschien is alles dan wel in orde. Maar als ik denk aan wat we hem schul dig zijn, krijg ik een benauwd gevoel. Ze draaide zich om in haar stoel en keek hem aan. Ik zou niet piekeren Peter, als ik jou was. Als we nog één of twee seizoenen als dit hebben, zullen we kunnen gaan afbetalen in plaats van ver der te lenen. Juffrouw Trenchard en juf frouw Stubb betalen tien guineas per week. Dat is een heel bedrag en betekent veel voor ons. Het mooie weer keerde terug en vele dagjesmensen kwamen binnenvallen voor maaltijden, waaronder hele families, die aangetrokken werden door de mogelijk heden van roeien en vissen. Het was pret tig voor de ouders op het grasveld onder de bomen te zitten, terwijl de kinderen zich vermaakten bij het ondiepe water. De goede naam van het hotel verspreidde zich snel. Op een Zaterdagmiddag, die altijd het drukst van de hele week was, daagde Elfrieda plotseling niet op. Jaggers meld de, dat hij haar de bus naar de nabijzijnde stad had zien nemen. Waarschijnlijk ging ze dus naar de bioscoop. Ze had ons kunnen waarschuwen, zei Lynn woedend. Er zat nu niet veel anders op dan zelf de theeschenkerij te verzorgen. Ik vraag me af, wat voor afstand we al afgelegd hebben, riep ze vrolijk tot Peter, toen ze elkaar met volgeladen bla den voor de zoveelste maal passeerden. Arme Peter! Hij moest rust houden en in plaats daarvan liep hij nu te sjouwen. O, dacht Lynn, als ik maar iemand anders kon krijgen, dan stuurde ik Elfrieda op staande voet weg! Minna en Jaggers waren gelukkig aan elkaar gewend geraakt en werkten zeer vriendschappelijk samen. Sinds Minna niet meer de conventionele Engelse menu's behoefde klaar te maken, maar haar eigen fantasie mocht volgen bij het klaar maken van gerechten, was ze veel vrolijker geworden. Haar omeletten, ragouts en cakes hadden naam gemaakt. Men begon tegen elkaar te zeggen: „Ik •eet ergens in de Downs een klein hotel letje, waar je zeer bijzondere dingen kunt eten! Het is er werkelijk'iets aparts". Lynn overhandigde haar volle blad aan Jaggers, die zich zeer edelmoedig over de afwas ontfermde, zolang de bar nog niet open was. Er zijn twee brieven voor u, juffrouw, zei Jaggers. Ik heb ze in het kantoor ge legd. Wat we zonder jou moesten begin nen, zei Lynn volkomen in overeenstem ming met de waarheid, zou ik werkelijk niet weten! Ik kom uit het noorden, zei Jaggers, daar weten ze, wat werken is! Die mensen uit 't zuiden, bah Ze ging naar het kantoor, nam de brie ven mee en ging terug naar de tuin om de volgende bladen met thee rond te bren gen. Ze wilde de brieven in haar schortzak steken, maar bij het herkennen van Kit's handschrift op één ervan, scheurde ze deze haastig open. Er was „dringend" op ge schreven. Ze las: „Lieveling, ik weet dat ik erg laat ben met deze brief, maar zodra je hem in handen hebt, spring dan in een taxi en kom hierheen. Ik ben thuis voor een week-end, volkomen onverwachts, en heb je nodig om er samen een geweldig feest van te maken. Ik heb een kamer voor je bij tante Susan, die erg aardig is. Ver spil geen tijd, maar kom dadelijk!" Lynn stond doodstil met de brief in haar handen. Bloemenblaadj es van de gouden regen vielen om haar heen als gouden con fetti. De hotelkat kwam opeens ergens tussen de struiken vandaan en begon langs haar benen te strijken. Ik moet naar hem toe! dacht ze opgewonden. Ik moet! Het was weken geleden sinds ze hem gezien had. Al het verlangen, dat ze vroeger altijd naar hem gehad had, kwam terug en maakte haar zwak. „Ik moet gaan", zei ze hardop. Maar dan bedwong ze zich. Hoe kon ze gaan en Peter hier alleen laten op zulk een drukke dag, nu Elfrieda hen ook al in de steek had gelaten! Ze zou tot het zelfde soort als Elfrieda behoren, als ze er nu tussen uit liep! Tranen kwamen in haar ogen. Ze wilde hem zo vreeselijk graag zien! Ze wilde weten, of hij nog steeds van haar hield en haar nodig had, en of de vonk, die er tussen hen beiden overgesprongen was, nog steeds gloeide. Dat hij nu juist vandaag terug moest ko men! En waarom had hij gisteravond niet opgebeld? Als hij gebeld had, had ze het misschien kunnen regelen. Was ze mis schien de tweede pijl op zijn boog.En had hij eerst Angel geprobeerd Ze slikte even en zette deze gedachte snel van zich af. Ze stond daar te aarzelen met een miserabel gevoel in haar hart en de brief in haar hand, en voelde dat ze hem een telegram moest zenden om te zeggen, dat ze niet kon komen. Juffrouw, riep een man, kunnen we drie thee krijgen! Ik kom, riep ze vriendelijk terug. Thee voor drie personen. Daar moet ik aan denken! Daar moet ik voor zorgen! Ze schreef haastig iets op voor Kit en liet het Jaggers telefonisch naar het telegraafkan toor doorgeven. „Ben wanhopig, maar kan onmogelijk hier weg. Liefs". Dat was alles en ze ging terug naar de tuin. Peter keek haar bezorgd aan. Is alles in orde, Lynn? vroeg hij. Je ziet er moe uit. (Wordt vervolgd). aan, dat deze vereniging haar recht heeft bewezen-. Teneinde lil tot een gezonde maatschapp ding in Velsen-Noord wordt gemeentebestuur de gedacl uit te maken om voor veert: de Velser jeugd, die de Roo jongeren uitmaken, een g ontspanning te bieden of mei den: I.E.V. de bestaansmoj haar nu dreigt te worden laten behouden. Tenslotte wordt de wens ge-, gemeentebestuur het belang \t\ Noord dat hierin schuilt, niet ja woorden, maar ook met a schrijven. „Watervliet" verwierf A,lty De Haagse seriewedstrijden re hebben aangetoond, dat onze fé eniging „Watervliet", overigens capt door vele invallers (sters) wedstrijden, toch een goed plof, weet te bereiken en daardoor met bevredigende resultaten van dit waarin verschillende sterke clubs men, is teruggekeerd. Weliswaar achtte men het is ,i vliet"-kringen niet onmogelijk ea kans te maken, maar hier stond i ledigheid tegenover. Want 't eeö: tal bestond voor de helft uit een iz van het tweede. Toch werden ceit wedstrijden met 3—0 en 2—0 „Vogel" kon het slechts tot ta !- brengen. S.V.K. bracht het in ni wedstrijden ook niet verder tegeni' dige „Watervlieters", diedcoroE taten de vierde prijs bemachtigde: De Watervliet-combinatie vs:' speelde eveneens verdienstelijk i eerste wedstrijd te winnen met tweede met 21 te verliezen en r' ontmoetingen opnieuw te winnen en 20. De derde prijs vormde loning. Ook de Velser jeugdploeg deedla en viel op door keurig spelteg» „grotere" tegenstanders. De bleek dan ook slechts in stasi a gelen er met 10 onder te hor.^ deze uitslag meermalen in gevirK bracht, daar wel de mand, mre'i gat werd gevonden. Overigens ssa groep tweemaal gelijk en wa rnet f0 van „Ons Eiland". De gedétailleerde uitslagen tz~ rendrecht IWatervliet I I—Rood Wit II 2-0; Watervlieth 1—2; SVK I—Watervliet 12-1,- den V—Watervliet 2/3 0-4; 2/3Olympiaan III 1—2; P" Watervliet 2/3 0—1; Phoenix H- vliet 2/3 0—2. -Waltf- l-l; s?- Jeugdafdeling: Unilever- 0; Watervliet»Olympiaan 1- eentWatervliet 1—1; Eiland 40. BINNENGEKOMEN ESm®'' VISSERSSCffi® Binnen op 18 Mei: IJM 4 „Avanti" met vis. 7 Naar zee op 18 Mei: IJM 54 Limburgia: IJM 97 Bruinv* bel; IJM 155 Horn Rif. „De Gieteling" en eBloE,r' speelden gelijk De tennisclub'van de tenvereniging „de G^tehngsg, dagavond een wedstrijd teg j de tennisclub Bloemendag eindigde in gelijkspel, leerde uitslagen luiden: H. van Rensen verliest van - 61, 6-8, 3-6; mevre.YA£: verliest van mej. E. der wint van O. v. d. Klash orfy. mej. E. Hoekstra wint van Hout 6—3, 0—6, 9—i; H; mevr. W. Rijkeboer verliet u- harst sr. en mej. E. Ris •TLV^ Randtwijk en mej. E. Hoe O. v. d. Klashorst en 4—6. 6—3; J. Colder en J.®, verliezen van A. Oosterho sr. 3—6. 6—8 en mevr. Y-™1 mevr. W. Rijkeboer winnen 't Hout en mevr. Verhoef

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6