c Nationaal huldeblijk: lUnmEfl 3 een fonds voor Kankerbestrijding THALIA THORBECKE Rpvprivijk 1 Wat huisvrouwen-in-de-dop moeten kennen en weten de Jong's Jlex Meatcr' De Klokken van St. Mary PANDA EN HET OOG VAN MUG Velseiuiït U» yRIJDAG 21 MEI 1948 I] M U I D COURANT Een sympathieke daad van H.M. de Koningin bij haar gouden regeringsjubilé De 'T.gin-Moeder heeft indertijd haar naam verbonden aan de Tuberculose- be-- ins. Haar voorbeeld volgende heeft Koningin Wilbelmina de wens te kennen gegev het Nationaal Huldeblijk, dat bij haar gouden regeringsjubilé zal worden aangeboden, dienstbaar te maken aan de Kankerbestrijding. De viering van de herdenking van het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Koningin, welke aanvankelijk in hoofdzaak was gedacht als een landelijke viering op twee of drie der voornaamste plaatseri van ons land, wordt, na overleg met de rege ling, aldus georganiseerd, dat_ plaatselijke en eventueel provinciale comités de viering zullen voorbereiden, terwijl in Amsterdam, als hoofdstad, een comité „Kroningsstad" is gevormd, waarbij naast het plaatselijk vooral op het hoofdstedelijk karakter bij de viering nadruk zal worden gelegd. De vele plaatselijke en regionale initiatieven maakten het wenselijk, dat enige coördi natie tot stand werd gebracht, mede omdat de beschikbare arbeidskrachten en het bouwmateriaal uiteraard zoveel mogelijk voor de Wederopbouw dienen te worden bewaard. Thans is het Nationaal Comité tot stand gekomen waarin naast alle Ministers en Commissarissen der Koningin zitting heb ben de burgemeesters van Provinciale hoofdsteden, belangrijke Staatsfunctiona- rissen en vertegenwoordigers van alle kerkgenootschappen, vrouwenverenigingen en jeugdorganisaties in Nederland, terwijl de Overzeese gebiedsdelen daarin ook ver tegenwoordigd zijn. De uitvoering is in handen gelegd van een Uitvoerend Comité «onder ere-voorzitterschap resp. voorzitter schap van de heren jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en mr. Am. J. d'Ailly, burge meester van Amsterdam. Van alle zijden bleek de behoefte te bestaan, door een nationale daad uiting te geven aan de ver bondenheid van het Nederlandse Volk met 2ijn Vorstenhuis en aan het algemeen ge voel van dankbaarheid voor de vaste koers en het wijs beleid van H.M. de Koningin gedurende een periode van vijftig jaren, leen periode, waarin de wereld en ons land de verschrikkelijke beproevingen van twee wereldoorlogen en hun gevolgen hebben beleefd en doorstaan. De meest geëigende wijze, waarop de dankbaarheid van de bevolking tot uit drukking kan worden gebracht, bestaat in de aanbieding van een Nationaal Hulde blijk aan de Koningin door het gehele Nederlandse Volk. Omtrent de vorm, waarin het geschenk eal zijn gekleed, heeft het Uitvoerend Comité overleg gepleegd met de Koningin en het is overtuigd, dat het bijeenbrengen van een bedrag, waarmede de mogelijkheid wordt geschapen hier te lande met grote kracht het onderzoek en de bestrijding van kanker te steunen, de goedkeuring van H.M. zal wegdragen. Het is voorts de wens van de Koningin dat de bedragen, welke in de andere delen van het Rijk worden bijeengebracht, zullen worden besteed ten behoeve van de volks gezondheid in die gebiedsdelen. Het Comité heeft gemeend de gelden voor het Nationale Huldeblijk in de eerste plaats bijeen te moeten brengen door het Nederlandse volk in de gelegenheid te stellen zich te voorzien van een jubileum- speld, welke door de Rijksmunt wordt ge slagen en de beeldenaar van de Koningin draagt. De jubileumspeld zal slechts in één soort metaal worden uitgevoerd en voor de uni forme prijs van 0,50 per stuk verkrijgbaar zijn. De opbrengst van de verkoop zal wor den gestort in een te vormen fonds, slechts onder aftrek van de kosten van aanmaak der speldjes. Kosten voor feestviering e.d. zullen dus niet uit de opbrengst worden bestreden. De prijs van de speldjes is zo laag gesteld, om iedere Nederlander, in de gelegenheid te stellen een speldje te kopen. Uiteraard zal de opbrengst niet zodanig zijn, dat daarvan een fonds gevormd kan worden, dat ten volle beantwoordt aan het beoogde doel, n.l. de kanker op een zo danige wijze overal in de lande te bestrij den, dat duidelijke invloed op de volks gezondheid waarneembaar is. Daarom doet het Comité een beroep op elke Nederlander die iets meer te missen heeft dan de voor eén speldje nodige 0,50 en op elke onderneming of vereniging in Nederland, om een bijdrage te storten op een der rekeningen van het Nationaal Comité, bij de Ned. Handel Mij. te Amster dam, bij de Kasvereniging te Amsterdam, bij de Postgiro no. 26000 of bij de Ge meente giro van Amsterdam C. 600. De medewerking van de burgemeesters in Nederland, die daartoe plaatselijke ver enigingen kunnen inschakelen, zal worden gevraagd. Dè Directeur-Generaal van de Posterijen heeft zijn medewerking reeds toegezegd. Het Comité verwacht, dat een zeer groot aantal Nederlanders in de komende maan den de speld zal dragen en bijdragen op een der rekeningen zal stor.ten, ten bewijze van hun nationale gevoelens eri dankbaar heid jegens de Koningin en daardoor een nationaal geschenk bijeen zullen brengen, dat Hare Majesteit tot grote blijdschap zal stemmen èn nog lange tijd tot heil zal zijn voor de gehele bevolking. Onder leiding van de burgemeester van Amsterdam werd in Amsterdam een persconferentie gehouden waarin de plan nen nader werden toegelicht. De nadruk werd er op gelegd dat voor het Sympathieke doel zeer veel geld no dig is. Al koopt ieder Nederlander (groot en klein) het speldje dan kan de opbrengst voor het grote doel toch niet toereikend zijn. Daarom wordt verwacht dat daar naast grote bedragen voor dit sympathieke doel zullen worden beschikbaar gesteld. Dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid en dr. J. J. Brutel de la Rivière, voorzitter van de Gezondheids raad, gaven op deze persconferentie des kundige inlichtingen over de kanker en haar bestrijding. Het is de bedoeling dat er een fonds gesticht wordt dat gelden be schikbaar zal stellen voor de kankerbe strijding. De kanker is een zeer ernstige ziekte die in ons land zeer veel slachtoffers maakt en veel leed veroorzaakt. Helaas moet toegegeven worden dat de kanker bestrijding in ons land, bij andere landen vergeleken, wat achter is. Een der redenen daarvan is, dat er niet voldoende geld middelen voor het doel beschikbaar wa ren. Nu is het goede moment aangebroken om dit tekort in te halen. (Het theater met de beste films) Van Vrijdag 21 t/m Dinsdag 25 Mei MICHAEL REDGRAVE in de ARTHUR RANK film „DE LAFAARD" (The man within) in TECHNICOLOR! MICHAEL REDGRAVE, in de grootste rol van zijn carrière als CARLYON, de smokkelkapitein, die een jonge ver rader medogenloos achtervolgt. Toegang 18 jaar Zondag 23 Mei speciale matinée aan vang 3 uur met de spannende film „DE NOODLOTTIGE REIS" Als de tekenen niet bedriegen kan ver wacht worden dat in een niet te verre toekomst gunstige resultaten bereikt zullen worden wat de bestrijding van de kanker en de behandeling van door die ziekte aangetasten betreft. Er hebben zich al thans daarvoor nieuwe perspectieven ge opend. Het doel van de inzameling zal zijn al lereerst de bevordering van het weten schappelijk onderzoek om meer kennis te verkrijgen over de ziekte en de bestrij dingsmogelijkheden. Daartoe zullen de universiteiten 'ingeschakeld moeten wor den. Amsterdam heeft kankerinstituten, maar het is nodig dat die ook in andere delen van het land opgericht worden. Ook is het noodzakelijk dat er een inrichting komt voor de verzameling van de statisti sche gegevens, die aansluiten op die in andere landen gemaakt worden. Op dit ogenblik weet men alleen uit de sterfte- statistiek hoeveel mensen aan kanker ster ven, maar daarmee kan niet volstaan worden. De plannen om tot een doelmatige kan kerbestrijding in ons land te komen zijn gereed, alles wacht slechts op de beschik bare geldmiddelen. Nederland heeft ook wel verscheidene wetenschappelijke men sen ,die op dit gebied veel kunnen preste ren, maar alles wacht op de gelegenheid om die mannen aan het werk te kunnen zetten. Om dit te bereiken wordt thans mede werking van allen verwacht. Ieder naar zijn krachten! (Hamamel.screme) Vi Fen ware verrassing voor e,ke vrouw oF meisj (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 en 8.18 Platen. 9.15 Mozart en Schubert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Ik verkoos de vrijheid". 10.35 Handel en Debus sy 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Lichte muziek. 12,30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Slrijdkrachtenprogramma. 13.30 Tango- en rumba-orkest. 14.00 Het Neder landse lied. 14.15 Platen. 14.30 Harmonie orkesten. 15.00 N.V.V.-lezing. 15.15 Platen. 16.00 Lezing. 16.15 Kleinkunst. 16.45 Om en bij de twintig. 17.15 Symphonische muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenpro gramma. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 V.P.R.O.-cursus. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 De Notenkraker. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 Luisterspel „Een.mooie boel tegenwoordig". 22.30 Dansmuziek. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13. 19. 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Piano 7.35 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Operamuziek. 9.35 Werken van Edward Elgar. 10.00 Voor kleuters. 10.15 platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 St. Paul's Suite. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole Orkest. 12.55 Alessandro Manzoni. 13.20 Metropole Orkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Orkest en cello. 14.40 Dansorkest. 15.15 Debutantenconcert. 15.45 Kiosk. 16.00 Mu- sette-orkest. 16.20 Causerie. 16.30 Gregoriaans 17.00 „De Wigwam". 18.00 Piano. 18.15 Week overzicht. 18.30 Actualiteiten. 18.40 „Spi- neuza". 19.15 Melange. 19.45 „Kampvuren", 20.05 De gewone man. 20.12 Tsjaikofski. 20,20 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.25 „Pluvier knapt het op". 22.00 Lichte muziek. 22.37 Re portage. 22.45 Gebed. 23.15 Kamerorkest. Wie was de man, die in de jaren 1840- 1848 geleidelijk de geestelijke leiding der liberale oppositie kreeg en in 1848 de Ne derlandse staat hervormen mocht naar zijn inzichten? Zijn tak van het geslacht Thorbecke was omstreeks het midden der 17de eeuw uit Westfalen, met name uit Osnabrück, naar Nederland gekomen en had-* zich te Zwolle gevestigd. Immigratie van deze soort was in de Republiek een heel gewoon verschijnsel; het bijzondere in dit geval is slechts, dat de relaties in de loop der jaren niet ver broken werden: Thörbeckes vader bezocht nog geregeld de familie in Osnabrück. De Thörbeckes waren niet overgegaan tot de gereformeerde staatskerk, zij waren lu thers gebleven. Zo hangt het gezin Thor becke in Nederland, waar ook na 1795 Hol land en de Hervormde Kerk nog wel over heersen, wat aan de buitenkant: een Over- ijsels milieu, dat nog altijd betrekkingen met Westfalen onderhoudt en dat behoorde tot een groep der vroegere dissenters. Fei telijk hing het gezin ook maatschappelijk wat aan de buitenkant: de familie was fi nancieel sterk achteruitgegaan. Het was de vader als tabakshandelaar na 1795 niet voor 'de wind gegaan en toen hij zich in 1803 Johan Rudolph was toen vijf jaar uit de zaken terugtrok? deed hij dat niet bepaald uit weelde. Het gezin leeft verder een burgerlijk, maar uiterst bekrompen bestaan en men kan geredelijk aannemen, dat de ganse jeugd van Thorbecke zwart van zorgen is geweest. Het behoeft nauwelijks betoog, dat dit zware groeven gezet moet hebben in het karakter van een zo bij uitstek ge voelig mens als Johan Rudolph was. Alleen, dit karakter werd er niet door aangetast, maar gestaald. De trekken, die Thorbecke later vertoont, moeten toen reeds inge groefd zijn: hoge plichtsbetrachting, mate loze ijver, een starre moraal en een ijzeren zelfbeheersing. En ook, zoals zo vaak bij mensen, die onder soortgelijke omstandig heden opgroeien, de onverzettelijke wil, om het tot iets te brengen. Niet alleen die omstandigheden, ook de opvoeding werkte dit alles in de hand. Thorbecke groeide op in de sfeer der Verlichting: vrij rationalis tisch, wel godsdienstig, maar vooral met een sterke nadruk op de moraal. Men zou zich Thorbecke in zijn prille jeugd kunnen voorstellen, gebogen over de kindergedich ten van Van Alphen, die hem de hoge waarde van plicht, deugd en liefde tot de ouders leerden. Hij loopt in Zwolle de Latijnse school af, waar hij als eerste van de hoogste klas tot onderwerp van de rede, die hij in die waar digheid, de gewoonte getrouw, houden moest, de Duitse geleerde Heyne koos, „als een uitstekend voorbeeld ter navolging, wat iemand, verstoken van alle geldmidde len, door gestadigen en ijverigen arbeid uit zich zeiven kan tot stand brengen". Thor becke mocht over Heyne spreken, hij nam, zestien jaar oud, de maat van zichzelf. Dan volgt, onder uiterst bekrompen omstandig heden, de universitaire studie, eerst in Amsterdam, dan in Leiden. Niet in de rechten, zoals men verwachten zou van de schepper van de grondwet van 1848, maar in de klassieke letteren en de geschiedenis. De studie verloopt vlot: Thorbecke wint tot twee maal toe een gouden medaille bij de beantwoording van een prijsvraag, een goede reputatie door een voortreffelijk proefschrift en de protectie van een in vloedrijk Amsterdams hoogleraar, D. J. van Lennep. Het is alles fraai, maar niet uitzonderlijk. Niets doet nog in Thorbecke een van de meest constructieve staatslieden vermoe den, die Nederland ooit gekend heeft. Hij v/as een veelbelovend jong classicus, meer niet. Hij had bovendien aan Nederlandse universiteiten gestudeerd, die als heel Ne derland, in de bude sleur voortliepen en allerminst doortrokken waren van wat Europa op geestelijk gebied aan nieuws te bieden had. De centra van dat nieuwe denken waren de Duitse universiteiten. Thorbecke zou van het nieuwe niet ver stoken blijven. Door Van Lennep kreeg hij een beurs, die hem in staat stelde zijn studie in Duitsland voort te zetten. Het is 'moeilijk te schatten, wat Thorbecke aan dat verblijf in Duitsland te danken heeft: er ging een nieuwe wereld voor hem open. Thorbecke heeft zich zijn leven lang aan het Duitse denken verplicht geweten, maar hij heeft er nooit zijn eigen aard of Neder landerschap om verloochend. Geestelijk annexïonisme van Duitse zijde heeft hij steeds beslist teruggewezen. Een van de belangrijkste verworvenheden van zijn Duitse reis was het besef, dat de menselijke gemeenschap in voortdurende beweging, ontwikkeling is en dat geen periode in de geschiedenis de vorige gelijk is of mag zijn, maar ook, aan de andere kant, dat iedere periode zich uit de vorige ontwik keld heeft en daaraan door historische ban den gebonden is. Voor de staatsman Thor becke vloeide uit dit besef een gedragslijn voort en wel deze, dat men enerzijds voort durend moet streven naar vernieuwing en hervorming van staat en maatschappij, maar anderzijds die hervorming dient te voltrekken in aansluiting aan en in eerbied voor al die elementen uit het verleden, die levensvatbaar zijn gebleven. In 1825 wordt Thorbecke benoemd tot hoogleraar in de diplomatieke en politieke geschiedenis te Gent. Hij duikt, onder in vakstudie, maar laat toch een opmerkelijk publiek geluid horen, wanneer hij in het conflict tussen Willem I en de katholieken een pleidooi houdt voor vrijheid van on derwijs. De omwenteling verdrijft hem uit Gent en weldra volgt zijn benoeming tot hoogleraar in de diplomatie en staatkun dige geschiedenis te Leiden. Daar gaat hij een college geven over het ontstaan van de grondwet. Het legt de grondslag van zijn toekomstige werkzaamheid als politicus: zijn studie van de grondwet en haar ont staan leert" hem, welke herziening zij be hoeft. Thörbeckes dènkbéelden op het stuk der grondwetherziening waren niet op slag voldragen. Tussen het jaar 1839, wanneer hij deze voor het eerst publiceert, en het jaar 1844, wanneer hij zijn initiatief-voor stel tot herziening doet, is duidelijk een ontwikkeling waar te nemen en wel in beslist vooruitstrevende zin. Het is niet juist Thorbecke, ook de Thor becke van 1844, te zien als een radicaal politicus in de moderne betekenis van het woord. Hij hield vast aan een constitutio nele monarchie, die niet gebaseerd was op het leerstuk der volkssouvereïnïteit, het fundament der Franse Revolutie. Zijn denkbeelden vertonen daardoor echter niet minder trekken, die tot op de huidige dag Feestavond „Katholiek vrouwencentruni' De Haarlemse rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm", welke reeds eerder in dit seizoen te Beverwijk is opgetreden, heeft de goede indruk, welke zij vestigde, Don derdagavond in het K.S.A.-gebouw be stendigd. Voor het Katholiek Vrouwencentrum werd opgevoerd „De Kribbebijter", een luchtig blijspel, waarvan het publiek voor al door het vrolijk spel van „Oom Nico", kennelijk genoot. Tijdens de pauze sprak mevrouw Ver- séwel de Witt Hamer, die de avond ook had geopend, enige aftredende bestuursleden mevrouw Van Baar, die reeds 22 jaar bestuurslid is, waarvan 12y2 jaar penning- meesteresse on de dames Ter Wey- de en A. Schouten toe en overhandigden 'een passende herinnering. „Eva Bonheur" Het was de voorzitter van het Arbeiders Toneelfonds, afdeling Beverwijk, P. H. J. Komies, die de aanwezigen van harte wel kom heette. Spreker deelde mede, dat de naam Heijermans al genoeg zegt en zo begon het toneelspel „Eva Bonheur" in drie bedrijven van deze auteur, dat Don derdagavond in het Kennemer Theater werd gespeeld. De bezetting van dit stuk, dat buitenge woon goed werd opgevoerd, was zowel in de grote als in de kleine rollen voortref felijk. Na afloop werd de speelster Marie Faassen door het publiek met een daverend applaus bedankt. ,,'n HUIS VOL HERRIE" De buurtvereniging „Schulpen" brengt op 22 Mei in het Kennemer Theater een toneelavond. Opgevoerd wordt dan de klucht ,,'n Huis vol herrie". De muziek zal verzorgd worden door de „Musical Players". EEN PROTESTMOTIE. De vergadering van de C.P.N. De Waar heid, afdeling Beverwijk heeft in een ver gadering een motie aangenomen waarin wordt gezegd, dat men met verontwaar- digmg'kennis heeft genomen van de mas saterechtstellingen van honderden Griekse patriotten en verzetslieden in Griekenland. Geëist wordt onmiddellijke stopzetting van verdere executies. Bovendien worden allé democratische krachten in Nederland op gewekt om dit' protest te ondersteunen. Receptwerk onze specialiteit! Speciaal-Optlek Kennemerlaan 42 Dinsdags 105 uur hun hoge waarde behouden hebben en Thorbecke tot een waarlijk moderne geest stempelden. Allereerst eist hij voor de burgers van de staat de meest volledige vrijheid op po litiek gebied op. Anders dan vele liberalen wenst hij die vrijheid ook uit te strekken tot het onderwijs. Hier sloot hij nauw bij het verleden aan: in vrijheden van aller lei aard had de Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden reeds boven andere Europese staten uitgemunt. Dan was Thorbecke de krachtige pleit bezorger voor het staatsburgerschap, d.w.z. voor het beginsel dat ieder burger, door middel der volksvertegenwoordiging, aan deel zou hebben in de regering van zijn land. Thorbecke wenste geen autocratisch koningschap, waarbij de natie zich lijde lijk regeren liet, maar een constitutio nele monarchie, waarin de natie deel had aan de regering en de staat door de natie gedragen werd. Weliswaar meende Thor becke, in overeenstemming met dè geest van zijn tijd, dat voorshands nog slechts een klein deel van de natie rijp was voor het staatsburgerschap en dus voor het kies recht. Men mag echter daar niet uit be sluiten, dat Thorbecke een principiëel voor stander was van een stelsel, dat haar aan slag had in de belastingen. Hij meende, dat men voor de uitoefening van het kiesrecht rijp èn onafhankelijk moest zijn. Welstand nu bracht in zijn ogen onafhankelijkheid mede, maar hij voor zich wilde rijpheid en onafhankelijkheid niet ontzeggen aan hen, die een zekere intellectuele opleiding had den gehad. De gehele beperking van het kiesrecht zag hij trouwens van voorbij gaande aard, zij het op de lange duur: hij begreep, dat deontwikkeling eens tot algemeen kiesrecht leiden moest. Tenslotte dragen Thörbeckes denkbeel den een derde en typisch Nederlandse trek: hij wenst zelfbestuur voor gemeente en provincie. Dit stelsel, door hem in 18*8 in gevoerd, heeft niet alleen het Nederlandse bestuursapparaat voortreffelijk doen func- tionneren, het heeft bovendien een uitste kende school geschapen voor de opvoeding van het Nedèrlandse volk tot waarachtige democratie. A. J. C. RÜTER. Het valt niet mee om in anderhalf uur tijd de prestaties van. vier jaar huishoude lijk werk in ógenschouw te nemen. En de belangstellenden, die gisteren de ten toonstelling bezochten en de openbare les bijwoonden in de Beverwijkse Huishoud school hebben zich dan ook moeten bepalen tot een algemeen overzicht. De directrice mejuffrouw S. P. van Zadel leidde de be zoekers rond en vertelde van de mogelijk heden, maar ook van de moeilijkheden der school. De mogelijkheden zijn vele. Dat bewezen de handwerken, die smaakvol tentoonge steld waren, van oefenlappen tot japonnen en strandpakjes. Materiaalgebrek schijnt op deze school geen handicap, want de vindingrijkheid der leraressen deed van oude lappen nieuwe kledingstukken ontstaan en het gebrek aan borduurzij werd opgeheven door bonte restjes te verwerken, die het geheel een fleurig aanzien gaven. Terwijl dit alles werd bekeken, zaten de adspirant-huisnaaisters ijverig te naaien en patroon te tekenen, werd in de huisT houdkundige afdeling gestreken, gepoetst en gewreven. In de keuken waren de meiskes, wit- gemutst, bezig een eenvoudige maaltijd samen te stellen, die nochtans de culinaire lusten zou kunnen bevredigen. In een lokaal op de bovenverdieping werd les gegeven in practische algemene ontwikkeling, zoals boekhouden, admini stratie en correspondentie en middelerwijl werden in de gymnastiekzaal de spieren losgewerkt. Dit zijn de' mogelijkheden, de moeilijk heden, gelden het gebouw, waar plafonds, muren en houtwerk de kundige hand van schilders en metselaars zeer nodig hebben. Maar wie weet waartoe de gemeenteraad van Beverwijk binnenkort nog besluit in dit geval. Bijna driehonderd huizen op de Munnikenweide Grote credieten aangevraagd Er is heel wat gepraat, voor de plannen ten aanzien van de bebouwing der Mun nikenweide in Beverwijk hun beslag kre gen, maar thans is het dan zover dat de raad kan worden voorgesteld, om een plan voor de bouw van 294 woningen aldaar goed te keuren. Zoals reeds eerder werd meegedeeld, zal het hier een aantal étagewoningen betref fen, die tezamen bijna 'drie millioen gulden moeten kosten. Met het oog op de moeilijke toestand van de grond, waardoor het bouw rijp maken van de Munnikenweide een groot bedrag vergt, zal er tot bebouwing van drie woonlagen worden overgegaan en dit past goed in het kader van de stede- bouwkundige ideeën, die ter plaatse van een brede veiikeersweg uitgaan. Het wor den zogenaamde Woningwetwoningen, zo dat de bouwkosten door de gemeente ge financierd moeten worden, maar het rijk draagt bij in het nadelig saldo. Het crediet van 2.950,000 wordt thans door B. en W. aan de raad verzocht. Voor het genoemde bouwrijp maken van de Munnikenweide is ongeveer 765.000 nodig, waarvan reeds toegestaan is een crediet van 220.000. De rest wordt nu eveneens ter goedkeuring aan de raad voorgelegd. Voor het te bebouwen terrein aan de Zeestraat worden de onkosten op 225.000 geraamd. Ook dit crediet wordt thans aangevraagd. „De Vaderland Getrouwe" Donderdagavond presenteerde De Bond van Nederlandse Oud-strijdex-s, afdeling Beverwijk, in samenwei'king met „Ere schuld en Dankbaarheid" de nationale do cumentaire geluidsfilm in het Luxor Thea ter voor een goed gevulde zaal. De heer D. Klomp, voorzitter van de af deling Beverwijk, heette de aanwezigen welkom en dankte burgemeester en wet houders voor hun aanwezigheid. Als eerste film werd vertoond „De Va derland Getrouwe" waarin de mobilisatie van 1939, de inval der Duitsers op 10 Mei, het bombardement van Rotterdam en de strijd om de Grebbebei-g werden getoond. In de pauze sprak de voorzitter Van .Ereschuld en Dankbaarheid" de heer Croese uit Haarlem een kort propagan distisch woord waarbij tevens een collecte werd gehouden waarvan de opbrengst 131.85 bedroeg. Hierna werden nog enige films vertoond over de Militaire Kapel en „Kees de Bok", het feest van het regiment „Jagers" te Padang en „Brengers van Recht en. Vrij heid" waarin het leven van de mannen in Indonesië naar voren werd gebracht. Vanaf heden t/m Woensdag 26 Mei brengen wij BING CROSBY en INGRID BERGMAN (The Bells of St. Mary) M.P. Film 25. Panda en Stapper werden door ruwe handen in het ruim gesleept en daar van Kun blinddoeken ontdaan. Ze staarden in de vals-glimlachende gezichten van een tweetal Oosterlingen. K'n ng si?" vroeg één van hen, dreigend met een groot mes zwaaiend. „Pardon?" vroeg de heer Stap per bevend. „Ik kan U niet volgen!" „Laat mij!" beval de andere. „Mij spleekt alle Taais! Waal is de smalagd? De Oog van M'g?" „O, U bedoelt d-de s-sm- smaragd!" riep Stapper. „Aha! Juistja!" „Juist ja!" zei de Oosterling. Hij hief het mes op en trad nader. „Jij geeft de smalagd hiel!" vervolgde hij. „Als jij dat niet doen, mij-snijden jou aan leepjes! Ja? Mij bevel van Kom-Si! Hij pliestel van M'g! Hij Oog télug! Savvy?" „Ja, ja!" stotterde Stapper. „G-ga w-weg m-met d-dat mes! De sma ragd is in het st-stuk zeep in onze hut! Ga weg met dat z-zwaard!" „Goed!" zei de Oosterling achteruitstappend. „Wij- zul gauw zien!" En hij draaide zich om en liep weg.... r Beverwijk en wedstrijden om J-Beve^ï^ De kampioen van dp D club" Diederiks heeft hl. frïs lelijk bij laten zitta strijden. De kampioen van vofte in de vierde ronde zes punten. De gedétJii6!. beide avonden luidt- s Eerste klasse B: Died. - OussorenJ. visser jlTH Eerste klaas B- ntr. BleijendaalBuijs 0-j 0—2; Bais—Diederiks s! Tweede klasse A- y;7, 0-2; Engelhart-Hart Reinhout Jr.—Dienen»^' NoordermeerH \^ser l -7 Tweede klasse B n."?. 2~0yKabeï-Vessies'^ v. Zutphen 0—2; j. HofKl Derde klasse: 0—2, Van Balen—Klein Schooten 2—0; v d. nJ 2-0; Van BalénUtgS* Betjes 20; C. Bakker ir* Reinhout Jr.—Diepe]aa| WaalAdrichem 2—o- w :<l 2-0; Adrichem—Waart, T WaalG. Bakker 1—i, Tegen stank en *alfr, Op de 21ste Octobers-' wijkse raad een crediet,::;"' toe om de haven uit te Cïï het riool m de WijkerS? eens schoon te doen nufa?' zaamheden aan de gang j lange uitstel van dese wreken en in de riool ba3 zich zulk een enorme ho opgehoopt, dat gedeeltelijk terecht is gekomen, dat er (2, ningen getroften moeten en rioolring stankvrij te hnS ongeveer zevenduizend guide."— halve de raad in overwtX. geven, nog maar eens in £77. zak te tasten en ook oi-C' v staan. Een ander urgent punt vcm* de waterafvoer van de Ntó die door haar grillig verlag regenval het overtollige wate-, kan. Er is inmiddels een pb® om een nooduitlaat te msk- Scheybeeck-vijver, waarvoor is. Ook om dit bedrag wordt der- in de raad verzocht. JEUGDRALLY Zaterdag 22 Mei zal „Youth fi een jeugdrally houden welke sl enigingsgebouw aan de Schrjj wijk zal geschieden. De spreker op deze avond, vocale en instrumentale st* medewerken, is Sidney Wilsc Goed concerto „De Zangvogels' Met belangstelling is uitgece; tweede concert ter gelegenie: i tweejarig bestaan van het Chr.ïj „De Zangvogels", dat Dcnöe:; „Concordia" is gehouden. Het programma opende eë bewerking van Ps. 116 met ceerde jongensstemmen en m stemming v§tn de meisjes, fris,'3 levendig klonk het Zonnelied-e Tussenbroek met fraaie nuarÉ keurig werkje. Prachtig van tempo, vrolijk, 'si maatyast door straffe leiding!® Zomers" van Cath. van Rennes 1 voordracht, zoals ook de Jca een feestelijk werkje van E fe Keurig was de uitvcerrt Wind" naar een bewerking mij met zuiver gestemde inzetten. V. d. Biji's „Winter in Hclrf nerde levendig aan dit jaargert! een vlotte uitvoering. Met „De schoonste feestdag', cantate van Cath. v. Rennes w! hoog gegrepen, zodat enkele ai; niet uitbleven en speciaal in zang" de stemmen gcfcrcea Mevr. Jop Krom zorgde voor er' felijke pianobegeleiding. Op uitstekende wijze vulde fes „De Eendracht" onder directies L. H. F. Leistikow het programs uitvoering van een selectie ui'--' koopman" van C. Zeiler es 3 Lustspiel van Keler Béla. Mevr. M. C. de Ruiter-U3 enige verzen. Al met al een mooi concer. dank aan alle medewerkenden* bruikelijke wijze door de lieer voorzitter, werd ingeleid en""" JAARVERGADERING LUKVEBBRANDIW In de bovenzaal van care'Si aan de Zeeweg heeft de Vei& van de vereniging voor Factur-- verbranding onder presidium Y. Reitsma haar jaarvergacw den. Zowel de verslagen van e als de penningmeester gavent, de gezonde groei dezer aiaeiife al meer dan 700 leden in b_ heeft staan. De aftredende^ de heren Reitsma en Korting acclamatie herkozen en in overleden lid, de heer F. de heer D. van der Vier* to-, commissie benoemd en Q£-^' zag zich tot reservelid g®» Agenda voor Bert Kennemer Theater 7 u. 7j'"_ Luxor Theater 1 e" 'J' wereld. W.B. Theater 8 uur. doodsvallei. iur: öLaieuuuiö i tv» handen scheppen. Hand stelling. .Mir,i'i| Corso Theater (Castries weg naar Sacramento. Ifr ZATERDAG Kennemer Theater 7 en Luxor Theater 7 en S-t' wereld. nds W.B. Theater 8 uur. doodsvallei. «v? Statenhuis 15—23 uu^; handen scheppen; 4 uur. heer Taconis. Marquette Theater (hee Maria Candelaria. Corso Theater uuur: De weg naar Sacra*

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2