Rebellie van Slim Jannie Jeugdige Franse violist bleek een sensatie Opening van het Lindbergh Reisbureau Spert in hotkj C Wereldnieuw PANDA EN HET OOG VAN MUG DINSDAG 25 MEI 1948 IJ MUIDER COURANT IN DE WERELDPOLITIEK: Eindelijk dan komt er een verklaring van minister Bevin over het Britse stand punt ten aanzien van de gebeurtenissen in Palestina; het is rijkelijk laat en hij zal heel wat dienen goed te praten. Zeer ern stig beschuldigingen zijn er de laatste dagen tegen de Engelse regering inge bracht: waarom riep zij de veertig officie ren niet terug, die onder de Britse brigade generaal Glubb aan het hoofd stonden van het Arabische legioen in Palestina, waarom continueerde zij de jaarlijkse subsidie van twee millioen pond aan Emir Abdoellah, waarom vooral gaat zij door met het leve ren van wapens, tanks en ultra-moderne gevechtsvliegtuigen aan Egypte, Irak Transjordanië? Al die steun aan de genoemde landen moge tot op zekere hoogte te rechtvaardi gen geweest zijn voordat de Arabische staten hun invasie in het Heilige LaTid be gonnen, daarna was er alle reden de Britse politiek in deze opzichten radicaal te her zien. Men krijgt nu namelijk de onver kwikkelijke figuur dat Britse officieren zij aan zij met de Arabieren deelnemen aan de beschieting van de gewijde plaatsen in Jeruzalem, om maar één geval te noemen. En als president Truman dezer dagen het verbod tot wapenuitvoer opheft, dan wordt de situatie zo, dat Joden en Arabieren elkaar respectievelijk met officiële Ame rikaanse en Britse wapens bestrijden, en de leveranciers daarvan terzelfdertijd in de Veiligheidsraad met vrome ernst overleg gen, hoe zij aan deze „onmenselijke slach ting" een einde kunnen maken. De Amerikaanse politiek jegens Palesti na is stellig niet van egoïstische en propa gandistische drijfveren vrij te pleiten, maar de Engelse houding was nog veel minder fraai. Bevin's hardnekkige steun aan de Arabische oorlog kwam uitsluitend voort uit angst, hij acht een Joodse staat in Pa lestina een onmogelijke figuur, vreest dat daar alleen voortdurende onrust uit ont staan zal in het Nabije Oosten en dat deze de UNO staal nu practisch geheel alleen, want ook bij de andere dominions blijkt zeer weinig geestdrift om sir Alexander Cadogan's pleitredenen voor de Arabische zaak te steunen. Hoe dit alles weer terug zal werken op de aanstaande conferentie van het Britse Gemenebest valt nog niet te voorzien, maar naar wij vrezen zal het wei nig bijdragen tot een vlotte coördinatie van de „imperiale verdediging" in het Na bije Oosten, hetgeen de voornaamste aan leiding is tot het bijeenroepen van zo een conferentie. Zo dreigt de Engelse regering dus juist datgene te ontketenen wat zij met haar geschetste Palestina-politiek boven alles vermijden wilde. ï>- D. T. POEDER in de préctische en voordelige stuifzak 65-cerft' Neerse jeugd verdelgde half millioen Coloradokevers De Neerse jeugd heeft niet minder dan 500.400 Coloradokevers weten te verdel gen. Deze actie was begonnen na een van wege de Plantenziekten kundige Dienst toe gezegde beloning van f 5,per liter. De schooljeugd heeft een bedrag van f694,70 uitbetaald gekregen. De recordhouder ver zamelde alleen 15 liter en verdelgde dus 54.000 kevers. Muziekconcours te Scheveningen onrust de nekslag zal worden voor locale belangen van Groot-Brittannië, aardolie en de imperiale defensie met Rusland als lachende derde. Maar zelfs in dien die vrees gerechtvaardigd is daarvoor bestaat alle reden kan Enge land dan nu nog een dergelijke politiek verdedigen, nu zijn Arabische bondgenoten een aanvalsoorlog begonnen zijn, die door geen weldenkend mens is goed te praten Wij zijn benieuwd, wat minister Be- vin mogen te zeggen zal hebben, dit alles te rechtvaardigen; het lijkt ons een zeer moeilijke opgaaf. Maar wat hij ook betogen zal, hij kan de indruk niet uitwis sen dat de Britse regering hier „foul playr gespeeld, en daardoor overal ter wereld bedenkelijk aan moreel crediet ingeboet heeft. Trouwens niet alleen in het buitenland, ook binnen het Britse imperium is er zeer veel critiek op deze dubbelhartige politiek, Dat blijkt wel duidelijk en uiterst pijnlijk uit het vandaag aangekondigde besluit van generaal Smuts, de premier van Zuid- Afrika, om Israël te erkennen, een besluit waarover Londen blijkbaar in het geheel niet geraadpleegd is. Nu moet men deze distanciëring van Zuid-Afrika ook weer niet al te tragisch zien, „Slim Jannie" (zo als de Zuidafrikaanse minister-president in de wandeling heet) heeft er ongetwij feld niet alleen altruïstische bedoelingen mede; persoonlijk voelt hij meer voor Eden er. Churchill dan voor Attlee en Bevin en misschien vond hij dit een geschikte ge legenheid1 om met behoud van eigen waar digheid de Britse Labourregering eens even in haar hemd te zetten. Voorts zijn ook in Zuid-Afrika de verkiezingen in zicht en daarmee wordt ook het probleem der „Na turellen" en Indische moslims aldaar weer actueel, zodat Smuts' stap mogelijk ook binnenlands-politieke bijbedoelingen heeft. Maar in elk geval is de Zuidafrikaanse geste op dit ogenblik voor de Engelse reggring bijzonder pijnlijk. De Britse delegatie bij Nederland deed goede zaken op Poolse Jaarbeurs Nederland heeft dit jaar voor de eerste maal deelgenomen met een officiële collec tieve inzending aan de internationale jaarbeurs te Poznan in Polen die van 24 April tot 9 Mei is gehouden. Er werden orders geplaatst voor éfen bedrag van 3 a 4 millioen gulden, o.a. voor industrie-diamant en transport-mate riaal. Van laatstgenoemde categorie kan genoemd worden een order voor 100 trucks, vertegenwoordigende een waarde van 1.1 millioen gulden. Behalve deze transacties, die tot stand kwamen binnen het kader van het met Polen bestaande handelsverdrag, heeft de expositie nog een bedrag van 2*2 millioen zlotys opgeleverd (1 gulden is 150 zloty) daar de tentoon gestelde producten in Polen achterbleven en de opbrengst daarvan getransfereerd mocht worden buiten het handelsverdrag om. De standhouders zijn dan ook zeer tevrpden. De heer L. H. H. Schutte te Haarlem is benoemd tot lector in het handtekenen aan de Technische Hogeschool te Delft. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek, 7.30 en 8.15 Platen, 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Mozart. 10.00 Mor genwijding, 10.20 Opze keuken. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Onvatbaar ma ken voor diphterie. 12.38 Hawaiianmuziek met orgel. 13.15 Kalender. 13.30 Vaudeville orkest. 14.00 Causerie over Buziau, 14.15 Ka mermuziek van Joh. Brahms. 15.00 Luister spel voor de jeugd. 15.30 Kinderzang. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Lucienne Boyer. 17.30 Maatschappelijk Werk. 17.35 Platen. 18.00 Strijdkrachtohprogramma. 18.25 Voet bal Noorwegen-Nederland. 20.30 Omroep orkest en Operakoor. 21.30 Uit Neerlands verleden. 21.35 Luisterspel „De klucht van de koe". 22.18 Viool en piano. 22.45 Gedich ten. 23.15 Zang en orgel. 22.30 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Werken van Elgar en Walson, 10.30 Morgen dienst. 11.00 Strijkkwartet. 11.30 Luisterspel „Stanley" (III). 12,00 Lichte muziek en zang. 12.30 Weerbericht. 12,33 A Capellakoor. 12.55 Interkerkelijk Thuisfront. 13.15 Van Rameau tot Ravel. 13.50 Blaasinstrumenten. 14.00 Bondsdag Vereen. Geref. Vrouwen. 15.15 Piano. 15.30 Kamerkoor. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Onder de Trooenzon. 18.00 Harmoniekorps. 18.30 Bevolkingsvraagstuk. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.15 Dubbel Vier." 20.30 Luisterspel „Stanley" _V: 21,15 Orkest met Irissen en aalfjesziek Kwekers binden strijd aan Het aaltjesziek is de grote vijand van de iriskwekers en dreigt een ernstige export- belemmering te worden. De zogenaamde Engelse Irissen hebben daarvan het meest te lijden, maar ook de Hollandse soorten zijn' vaak ernstig aangetast. Wil men de export van deze bloemen, met name naar Amerika, kunnen voortzetten, dan is het nodig dat daarvoor een warmwaterbehan deling wordt toegepast. Prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het Laboi'atorium voor Bloembollenonder- zoek te Lisse, zette .dit uiteen op de jaar vergadering van de vereniging „De Iris", welke Maandag in het Krelagehuis te Haarlem werd gehouden. Reeds het jaar verslag van de secretaris-penningmeester, de heer H. J. Voors, had van de strijd tegen deze plantenziekte gewaagd, en de ver gadering besloot dan ook eenstemmig, het werk van de wetenschappelijke onderzoe kers in het bloembollenvak te steunen door toe te treden tot het Centraal Bloembollen comité. Een heffing van twee cent per Rijnlandse roede werd daarvoor vastge steld. Prof. Van Slogteren bleek een voorstan der van toepassing der behandeling op alle aangetaste partijen. Om praktische redenen bleek het echter niet mogelijk dit reeds aanstonds te doen, waarom het bestuur der vereniging dan ook adviseerde, voor lopig alleen de maten beneden 5 te doen koken. Prof. Van Slogteren was ervan overtuigd dat, mits krachtig ingegrepen werd, de irissencultuur, ook die van En gelse Irissen, geheel gezond kon worden gemaakt. Uit het jaarverslag der vereniging bleek voorts, dat het ledental gestadig toeneemt, dat de rekening sluit met een batig saldo dat aan de reserve wordt toegevoegd, uit welke reserve een nader te bepalen bedrag ter beschikking zal worden gesteld van het wetenschappelijk onderzoek dat door prof. Van Slogteren en zijn staf ten behoeve van de iriscultuur wordt verricht. Met grote erkentelijkheid werd gewaagd van het werk, dat door deze deskundigen reeds is gedaan. Ook in het jaarverslag werd de strijd tegen het aaltjesziek, zomede een goede schuurbehandeling, als de voornaamste zorg van het bestuur de vereniging ge noemd. Bij de gehouden verkiezing werden tot bestuursleden benoemd de heren F. Seig- nette, J. P. Passchier, T. A. Valkering en C. Broese. Uit het jaarverslag van de Keurings dienst bleek dat met name de irissen zéér veel vorstschade hadden opgelopen. Ove rigens stond dit verslag in een optimis tische toon. Er werd gewezen op prachtige resultaten in de strijd tegen het „grijs' De vergadering werd o.a. bijgewoond door de voorzitter der Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur jhr. mr. dr. O. F. A. II. van Nispen tot Pannerden en de Rijljstuin- bouwconsulent ir. F. Vlag. Er komt een fabriek van motorfietsen in Arnhem De Arnhemse gemeenteraad heeft met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om aan een Franse motorrijwiel-industrie terrein af te staan voor de vestiging van een fabriek. In de Nederlandse dochtermaatschappij van de Franse onderneming zal financieel van Franse zijde voor 49 pet. en van Neder- lande zijde voor 51 pet. worden deelge nomen. Nog dit jaar zal men een gedeelte van de fabriek, waarvan de leiding op spoed aandrong wegens de vele exportorders, vestigen in opstallen, gelegen op plaats, waar thans de ruïnes zijn van het gemeen telijk electriciteitsbedrijf aan de Nieuwe Kade. Daar zal reeds dit jaar met de pro ductie begonnen kunnen worden. Op het door Philips in samenwerking met de maatschappij „Zeebad" georgani seerde internationaal muziekconcours Scheveningen, zijn in de afdeling viool twee eerste prijzen verleend, namelijk aan Michel Szwalbe, een in Zwitserland woon achtige 28-jarige Pool en aan de veertien jarige Fransman Christian Ferras. De tweede prijs was voor het twee-en-twin tig jarige Hongaarse meisje Elise Cserfalvy. De zilveren medaille is toegekend aan de Nederlander Theo Olof, twee bronzen medailles respectievelijk aan Hedi Gigier uit Oostenrijk en aan de Nederlander Her man Krebbers. De beide eerste prijzen bedragen elk 2000. De beide eerste prijswinnaars zul len Donderdagavond op het gala-concert met het Residentie-orkest in het Kurhaus optreden. Ferras speelt het eerste deel van het vioolconcert van Tsjaikofsky, daarna Szwalbe het gehele concert van Men delssohn. De jury, die van oordeel is dat vrijwel alle dertien violisten, die tot het openbaar concours werden toegelaten, een opziend- barend hoog niveau hebben bereikt, meen de in de twee eerste prijswinnaars artisten ontdekt te hebben, van wie de veertien jarige zonder overdrijving een sensatie en de 28-jarige een rijp artist genoemd kan worden. VIJF MILLIOEN VOOR HET HAAGSE STADHUIS. De Haagse gemeenteraad heeft besloten op de gemeentebegroting voor 1948 een bedrag van 5.000.000 besphikbaar te stel len ten behoeve van de stadhuisbouw. Voor dit jaar was reeds eerder een bedrag van 4.000.000 uitgetrokken. In voorgaan de jaren was minder besteed dan was toegestaan. SCHEEPSBOUWER HEEFT STRAFWERK KLAAR. In Cadzand is in de laatste oorlogsdagen de reddingboot verloren gegaan. Tot nu toe was deze Zuid-Nederlandse kustplaats niet in het bezit van een nieuwe. Een scheepsbouwer, die voor de Duitsers had gewerkt, kreeg echter als strafmaatregel de opdracht een nieuwe reddingboot te vervaardigen. Deze boot is thans gearri veerd'. Zij is geschikt voor het vervoeren van twintig schipbreukelingen en een be- i manning van vier koppen. Samenwerking tussen Philips en Western Electric Onderhandelingen in de Verenigde Sta ten hebben geleid tot een contract tussen N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken en de Western Electric Company Partijen ver lenen elkaar niet-exclusieve gebruiksrech ten op hun geoctrooiëerde vindingen be treffende telecommunicatie met inbegrip van het radio-gebied. Voorts werd een overeenkomst gesloten, die Philips het ge bruik verschaft van de tegenwoordige en toekomstige octrooien van Western voor automatische telefonie. De Western Electric Company vertegen woordigt mede de American Telephone and Telegraph Company, haar moeder-maat schappij, die de belangrijkste organisatie is in de Verenigde Staten op communicatie gebied, alsmede de tot dezelfde groep be horende Bell-laboratoria. Voetbal Voor de vijfde maal Noorwegen-Nederland Woensdagavond om half zeven komen de voetbalploegen van Noorwegen en Neder land voor de vijfde maal tegenover elkaar. Nog geen enkele keer zijn onze landgenoten er in geslaagd een zege te boeken. De laatste ontmoeting dateert van 1936, dus het is bijna twaalf jaar geleden dat de ploegen tegen elkaar speelden. Tot nu toe zijn gespeeld: 31 Aug. 1919: Noorwegen-Nederland 1- 12 Juni 1929: Noorwegen-Nederland 4- 3 Nov. 1929: Nederland-Noorwegen 14 1 Nov. 1936: Nederland-Noorwegen 33 Noorwegen 4 1 3 0 5 129 Nederland 4 0 3 1 3 9—12 Donderdag 27 Mei Kleine Houtstraat 1 bij de Anegang - Haarlem Het speciaal adres voor: interessante dagtochten per touringcar; meerdaagse trips in binnen- en buitenland, verhuur van luxe touringcars voor clubs en ver enigingen Vraagt ons uitgebreid reisprogramma (25 verschillende reizen (Adv.) piano. 22.15 Holanda Sextet. 22.45 Overden king. 23.15 Platen. Participatiemaatschappij opgericht Opgericht is de Nederlandse Participa- Maatschappij N.V., welke tijdens de voorbereidingsperiode gewoonlijk werd aangeduid als financieringsmaatschappij. De nieuwe vennootschap heeft ten doel het verschaffen van geldmiddelen aan ondernemingen, die hun bedrijf uitoefe nen of gaan uitoefenen in het koninkrijk, alsmede aan ondernemingen, die, hoewel zij buiten het koninkrijk hun bedrijf uit oefenen of gaan uitoefenen, grotendeels toebehoren aan Nederlanders door de deel neming in het risicodragend kapitaal. Het geplaatste kapitaal bedraagt 13.500.000. Het initiatief tot oprichting van deze maatschappij werd genomen door de Her- stelbank. Aanleiding hiertoe was, dat de practijlc uitwees dat er tal van onderne mingen zijn, in welker financieringsbe hoefte niet uitsluitend kan worden voor zien door het opnemen van credieten op lange termijn. Derhalve moest een instel ling in het leven worden geroepen, in staat om door deelneming in het risicodragend kapitaal de financiële basis van onderne mingen te verbreden. LAATSTE DOUGLAS DC-6 OP SCHIPHOL. Op Schiphol is de Douglas DC-6 PH-TPP aangekomen. Dit toestel is het laatste van de door de K.L.M. bestelde zeven toestel len van dit type. Aan boord bevonden zich 11 passagiers, benevens een grote hoeveel heid vracht. Het vliegtuig bracht zijn eigen reserveonderdelen mee. De machine heeft de 4180 km. tussen Gander en Amsterdam in ongeveer 9 uur gevlogen. Veertig jaar luchtvaart Vliegfeest op Soesterberg De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart viert haar 40-jarig be staan met een vliegfestijn op Soesterberg op 12 Juni. Daaraan zal worden deelgenomen door de K.L.M., de Luchtstrijdkrachten, de Ma rine Luchtvaart Dienst, de Rijksluchtvaart school, de Nationale Luchtvaartschool, sportvliegers en de Sikorsky Helicoptère. Er zal gedemonstreerd worden met vele vliegtuigen o.a. Douglas, Lockheed, Spit fire, Harvard, Fire-fly, Mitchell, Beech- craft, Pipers, Fokker Promotor en Fokker S. 11, Tiger Moth en de nieuwste aan winst van de Marine Luchtvaartdienst, de Sea-Fury. Het programma opent met de opstijging van de 600 m3. K. N. V. v. L.-luchtballon de „Dr. Cannegieter", waarna demonstra ties volgen uit de beginperiode der avia tiek. Fietsers moeten bij het Bloemendaalse Kopje lopen Het komt nog veelvuldig voor dat wiel rijders, komende van 't Kopje te Bloemen- daal, de verbods- en waarschuwingsborden negerende, zich per rijwiel omlaag bege ven. Dikwijls moet men voor deze on voorzichtigheid zwaar boeten. Niet alleen door een bekeuring maar meer nog door de wonden, die men dan oploopt, om nog niet te spreken van de schade aan kleding en rijwiel. Een woord van waarschuwing, nu het zomerseizoen nadert, kan er wel licht toe bijdragen om onheil te voorko men. Fietsers, bij het afdalen van de Hoge Duin en Daalseweg dus niet rijden maar lopen! Een gebouwtje van een vuurwerkfa briek in Leiden, waarin vuurpijlen werden vervaardigd, is in vlammen opgegaan. Een 40-jarige arbeider liep ernstige brandwon den op. De Noren hebben een grote achterstand in de sportbeoefening moeten inhalen, CTh- dat zij in de oorlogsjaren niet deelnamen aan openbare wedstrijden. Inmiddels hebben zij reeds tegen Zweden gespeeld. Het resul taat was een nederlaag van 4-1. De Noren hebben zich goed voorbereid. Bovendien hebben zij het voordeel op eigen grond te spelen. Lenstra speelt niet mee Abe Lenstra, die als linksbuiten van het Nederlands elftal was gekozen, zal op me disch advies de reis niet meemaken. Tem ming van DOS, die als reserve zou meegaan, is Maandagavond ,toen hij uit de bus in Rot terdam stapte, op weg naar de laatste trai ning, door zijn enkel gezakt. Clavan van ADO is uitgenodigd de reis naar Oslo te maken. Door deze omstandigheden zal in Oslo het elftal worden samengesteld. Het Noorse elftal is als volgt samen gesteld: doel: Torgensen; achter: Saksvik en Holmberg; midden: Sundblad, Svendsen en Spydevold; voor: Thoresen, Krammen, Soerensen, Karlsen en Daglen. De VARA zal tussen 18.25 en 20.30 een reportage geven van de wedstrijd. Reportér is ir. A. van Emmenes. Athletiek Walstra verbeterde record 3000 meter steeple De nationale technische commissie van de KNAU kreeg Zondag in Den Haag meer gelegenheid, om te onderzoeken hoe het met de verschillende Olympische candida- ten staat, dan enkele weken geleden. De Friés Walstra verbeterde het record op de 3000 meter steeple mét verscheidene secon den en bracht het op 9 min. 31.7 sec. Het oude record stond op 9 min. 45 sec. ten name van De Roode, gemaakt te Oslo op 27 September 1947. Weenink van Suomi eindigde op de derde plaats. Was het te Amsterdam Scholte, die j heer en meester was over Kleyn op de 200 meter, ditmaal gaf de Hage-1 naar aan Scholte op de 100 meter geen kans en in de schitterende tijd van 10.5 sec. ging hij als eerste door de finish met twee meter voorsprong op Scholte, voor wie 10.7 sec. werd genoteerd. Jan Zwaan had maar twee weken nodig, om zijn vorm te corrigeren en liep een uitstekende 110 meter horden in 15.2 sec. De techniek boven de horden was beter dan verleden jaar en de belangrijkste kwestie voor Zwaan is het opvoeren van zijn snelheid tussen de horden. Slijkhuis liep een tijdrace op de 5000 meter en getrokken door^Lataster en De Ruyter kreeg hij thans meer gelegenheid, om zich aan een tijdschema te houden. Zijn tijd was 14 min. 39 sec. Op de 400 en 800 meter heren kwamen nu al zeer vroeg in het seizoen goede pres taties en de athleten van AAC op deze nummers bewezen hun grote kracht. Rib- bens had met zijn clubgenoot Elstak de grootste moeite en noteerde dezelfde tijd van 1.56.7 op de 800 m. Fanny BlankersKoen vormde zowel op de 100 meter als op de 80 meter horden een klasse apart. Vooral de 11.4 sec. op het hordenummer was voor het publiek een attractie. Nieuwe uiy Dra. Anne H. Mnlj,. van Oranje, doorljLS1 Kosmos, Amsterdam^ Het is nog weinig meer d--, 1 leden dat de Amerikaans' Johnny Mercer een werWny^Etoi bracht, dat aan een zoel--, IJl" een tekst paarde, waarin kwamen: Dream - when the day U k fa Dream - and they mig)J Jgit Geen overtuigder aanhanw,., leer dan Anne Mulder in hat 2 A in tweede druk; de eerste vt „Things never are as bad"; stemt zij van harte in, *^1 dream!" Haar recept tot hetel^l geschiedenis behelst, als ik dat men enkele elementair^ zich op een historische plaau0.- -f daar overgeeft aan mijmerinsSi^ aannemen dat het voorschrift 2? leen op de geschiedenis betrekt op andere terreinen van de kracht ontleent het aan de tt vaststelling, dat de mannen nu in de boeken toch ook nooit 1 vinden. Bik dus niet in een uthWfi streven karige brokjes uit Ü*- waarheid, maar hul het in satijn met paarlen, en befcjk JÏÏ en ziet, dan neemt het voraSo Zo jammer, dat ook die W£l pas door begrip en verfijning -jfsl inzicht-gevend wordt. Het air lijkheid van deze droom-l schoonheid in 't geschrevene m baar zonder verdieping zware, wellicht zure wc tegen dit boek zonder schroom er is werkelijk charme nu en d> is te veel muts-met-lmten-ir.-k>, pen en „Hoepla!" roepen, wa; 'ai-'; kende methode is voor wie ids -.eggen. Schaken Dr. Euwe Maandagavond is dr. ma met de trein uit Berlijn a heren E. Rueb, voorzitter van schaakbond, Reshevsky, G |-a steyn, voorzitter van de KNS3 w K. van 't Reve, Th. D. van Sch-fe,- Cortlever hadden met hem de-Sa maakt. ""1 Dr. Euwe noemde vermoeidheid ,vl oorzaak van zijn falen. In het ton*? hij nogal wat geëxperimenteerd, J voegde er aan toe, dat hij het iT doen, omdat hij merkte dat he: wone manier niet ging. Per auto is Euwe naar Amsteiis. ST AD S-EDITIEBEKER. - j om de Stads Editiebeker zal niets vankelijk het plan was, Zondags: het terrein van EDO worden gesps Zondagmiddag om twee uur op'ha van Terrasvogels te Santpoort Za meeuwen 4 en Stormvogels 3 over elkaar. MCC-AUSTRALISCHE PLOEd cricketwedstrijd MCC-Auitraïl a de Australiërs aan net einde vail dag het totaal op 552 gebracht MCCs| daarna 189 runs en in de tweede ia runs voor het verlies van éi Biljarten Kampioenschap van Haarlem Van Donderdag 27 tot en met Zondag 30 Mei wordt onder leiding van de biljartver eniging TOP in restaurant Brinkmann een tournooi gehouden om het kampioenschap eerste klas B van het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond, klein biljart cadre 35/2. Cricket Haarlemse Cricketbond In het district Haarlem van de Nederland se Cricketbond zijn gespeeld: CVHW 2-RCH. Gewonnen door RCH met 6 wickets. CVHW 60, RCH 113 v. 4 wickets. Rood en Wit 5-Haarlem 4. Gewonnen door Haarlem 4 met 50 runs. Haarlem 4 107. Rood en Wit 5 57. Wij eisen een wagen van Van Weenl Anegang 4! 28. Het zag er werkelijk niet best uit voor Stapper en Panda. Maar net op het moment, dat ze dachten, dat hun laatste ogenblikken waren aangebroken, ging er een deurtje epen en trad Joris Goedbloed te voorschijn. „Wel, wel!" zei hij, „daar is mijn vriendje Panda weer! Alweer in moeilijkheden, wanneer ik me niet vergis! Ik wil wedden, dat het weer om die smaragd gaat, niet waar?" „Jij hebt hem zeker gestolen!" riep Panda. Jij hebt natuurlijk dat stuk zeep weggenomen!" „Ik heb het Oog van Mug in mijn bezit, als ge dat bedoelt!" gaf Joris toe.'De Chinezen traden sissend op hem toe en knarsten op hun tanden. „Een ogenblik goede lieden!" zei Joris kalm. „Ik heb het kleinood bij de hofmeester in bewaring ge geven! Dat leek me veiliger! Maar ik wil het U verkopen! Is dat geen aardig voor stel? Gij geeft mij twintig duizend ducaten en ik ga met U naar de hofmeester om de steen te halen!" Vlag. Voor de eerste maal si jaar heeft de zwart-rood-fo. de kleuren van de Weiman? die door de Duitse „volksraad' kenteken van het nieuwe D erkend, op een overheid.^ Berlijn gewapperd, n.L op hi' gebouw van radio-Berlijn (co jet-Russische controle) bij c;^ van het referendum over dek heid. Messerschmitt. Professor W schmitt, de Duitse vliegti is door een zuiveringshof ie tot 2000 mark boete veroonjs werd bestempeld als een mtó' de nazi's, doch hij had niet deel? aan nazistische politieke ac' No pasaran. Het Amerikaanse^ bestuur van Beieren heet? Spaanse universiteit-profes gunning geweigerd deel tót; "een reeks wetenschappelijke2, kundige voordrachten, ore2 München zal plaats vinden. Ai J werd opgegeven, dat de S. leraren „geen bevoegde v digers van de democratische {«SJ waren. Aardbeving. De Australische.' aardbevingen op het van Nieuw-Zeeland, met overstromingen. Derc^ ken veroorzaakten i* schade. Wallace wacht. Personen uit dèö| van de voormalige Amerih^l president Henry Wallace he? klaard, dat de berichten zich eerlang naar Moskou «r besprekingen te voeren mei ledig uit de lucht gegrepen is inderdaad van oordeel gelijke conferentie in standigheden geen results.^ leveren, daar hij slechts =-/'■ wone burger zou kunnen op-. zelfde persoonlijkheden zelfs, of de regering Wa® poort voor Moskou zou v Johnson Shaw f. John J van de vooraanstaande wereld, is in Engeland o volge van de amputatie Hij was 74 jaar oud. Sha* •- mograaf was een stroop^ trommel, een strootje een wekker als a

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2