IJmuider Courant Situatie voor Joden geenszins hopelooszegt Joods bureau ,0P. r^f^is gep^ - hot t8ne Va" buiten" Dr. van Mook opent de federale conferentie van Bandoeng Een dag salaris voor het noodlijdende kind Vier Grondwetswijzigingen aangenomen President Paasikivi gezwicht voor de druk der communisten Vijf jaar internering voor S. L. A. Plekker No. 18947 iaan 154, TeL Adm. 5437, Luc «""STn. 5 uur 8061 <K 2560), ■ui Redacts Haarlem, Gr. Houtxtr. 93, ^1ll!4 Directeur-Hoofdredacteur 15034. Donderdag 27 Mei 1948 ftiioo» Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KEIVNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen- - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f4,—. Franco per post f4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE STRIJD IN PALESTINA „De Hagandh, thans in de aanval controleert weder geheel Gallilea'' „bisch getraineer U Staakt 't vuren- -verzoek can de voorlopige «■"„de t«lMd t6/eS «ïektdoorde Arabi irufc8e welke het - staat de gehde -®1 Aoerder heeft gezegd, stad van 1 :n „rectus e Jeruzalem om Arabische com- -*■ Arabische le stad in i, dat vrij- Jemzalem inwoners ehten van aanvallen it zijn tegen dan t meer Arabieren opge- Israël «Joden wonent*" ssal sterker zij boven(jien y Tfoo^voerder de staat lsraci rL jat Jeru ^jor dp internationale ^WO-resolutievan29I *0' ai^, in het 29 Novem- e strijd- i" i hebben afgesla^ Itfif J x ,-ftot het offensief z«n ■££**2geheet Gallitca fleren. feSse'^nt- fc S wijle te "T" KÏÏditonuitvofflhaariawe, E» militaire operaties. de Ara- de Stack uc kinderen is geant- wegens de Haganah in de aanval. bodse zijde wordt voorts verklaard, f'net succes twee overvallen op Arabi- k stellingen in de stad zijn gedaan. Een jïttoep van de Haganah drong het Ma- Kyöoster, aan de Bethlehemweg, bin- enige tijd door Arabieren als artll- fetdling is gebruikt. Egyptische kanon- B airaak se infanteristen werden in l^ten van man tegen man verdreven. &Tdit succes werd een belangrijke sec- |van het Zuidelijke Jeruzalemse front Lr Joodse oontróle gebracht. De andere il had in het Noorden plaats. De commando's stootten gemakkelijk ide Arabische stellingen en keerden na fc&lazen van huizen naar hun linies 1 tairoen woedt een hevige veldslag ii mc loden en Transjordaans-Syrische .„fiat, waarbij de Joden, naar de Arabie- "-{teweren, reeds achthonderd doden te zouden hebben. Het staakt-het-vuren-verzoek rische minister-president heeft thans fcgedeeld, dat „de Arabieren" het be- pvan de tJNO om het vuren in Palestina ibken, inderdaad van de hand hebben Eij verklaarde, dat de Arabische hun antwoorden gisteren aan de ddsraad hadden verzonden, feing Abdoellah van Transjordanië §1 verklaard, zijn „soldaten en zonen" in de strijd geworpen te hebben „om I te laten krijgen het vuren te staken", het Egyptische blad „Al Baïagh". zullen onze strijd voortzetten totdat arshall bereid tof nieuw deg inzake Oostenrijk 3oegoslaviës gebiedseisen echter onaanvaardbaar d verloop der besprekingen betref- «het vredesverdrag met Oostenrijk is -"Wtoetsieen voor de oprechtheid van de tot internationale samenwerking" zo minister George Marshall op een Ljgtonferentie verklaard. bevestigde, dat de bijeenkomst der jardigden van de ministers van bul- zaken te Londen „tijdelijk was ftorst''. ij;Echtte „het sluiten van een voor Jfenrijk aanvaardbaar vredesverdrag het grootste belang voor de vrede veiligheid in Europa". Eens te meer R hj) bevestigd dat „de organisatie in kader waarvan het vredesverdrag kon M besproken, voor iedereen open p'. De Amerikaanse regering was ech- 1 geenszins bereid, de Joegoslavische -BKöeitende Zuid-Karinthië en Sier- P® te aanvaarden, evenmin als de 1*50 dollar herstelbetalingen, die Joe- pwéeist. 'wtigde da* Amerikaanse re st? bereid is de Londense besprekingen «vatten, zodra het mogelijk is op «i;ke grondslag te onderhandelen. L7. weet hjj de mislukking der 'Tl san -uitstelmanoeuvres" I- de Sovjets 18 maanden lang tij- f" 325 bijeenkomsten hun toe- zouden hebben genomen. |j®tie van Amerikanen I Midden-Oosten) Legervliegtuigen uit V.S. «ar Cyprus gezonden Jï.k.0,a'!> "W« vliegende Porten -KjVxCnoemd aantal „Cargo-planes", !en' Van de Amerikaanse bli i ?ensdaSav°nd op het - Jal if°S1S o0p Cyprus geland, •AceriVja-1? geci6ehelijke evacuatie Ife-JS-b,urgers uit het Midden- •Z0,u worderl. zo deelt J&Slb^den zich meer dan rfSlpfc» hel Middoo-Oosten. Bedien wij ons doel bereikt hebben", aldus zeide Abdoellah. Tegenspraak uit Lake Success. Uit Lake Success wordt echter nader ge meld, dat de Arabische Liga als geheel de order van de Veiligheidsraad noch aan vaard noch verworpen heeft, doch de Raad ervan in kennis heeft gesteld bereid te zijn een commissie te benoemen welke met de wapenstilstandscommissie van de UNO over de voorwaarden voor een wapenstilstand zou kunnen onderhandelen. Alleen van Egypte is tot nu toe een formele verwer ping van het staakt het vuren-verzoek ont vangen. Nader wordt gemeld: De Arabische Liga heeft aan de Veiligheidsraad doe weten, dat zij bereid is in de komende 48 uur elk voor stel voor een oplossing van het Palestijns probleem te bespreken. Zij had 'n geveehts- pauze niet onvoorwaardelijk verworpen. Gelijkstelling vooroorlogs- en naoorlogs Javabankpapier Bij besluit van de staatssecretaris voor financiën in Batavia, de heer W. Alons, is gisteren een wettelijke regeling vastgesteld, waarbij het voor-oorlogse Java-bankpapier en de voor-oorlogse muntbiljetten van de Javase Bank met directe ingang wederom tot wettig betaalmiddel zijn verklaard en dus tot de volle nominale waarde naast de na de oorlog uitgegeven bank- en munt biljetten als algemeen betaalmiddel geldig zullen zijn. Twee prijzen in pianosectie naar Frankrijk De 27-jarige pianiste Germaine Devèze (Frankrijk), heeft in de pianosectie van het internationale muziekconcours te Scheveningen de eerste prijs behaald. Op het galaconcert van Zaterdag zal zij het pianoconcert van Tsjaikowsky ten gehore brengen. De tweede prijs was voor Pierre Jean Claude Barbizet (Frankrijk). DOOR DE BLIKSEM GEDOOD. Het onweer, dat Woensdag om kwart voor vijf boven Rotterdam woedde, heeft een slachtoffer geëist. Twee mannen, die bij de Waalhaven liepen, werden door een bliksemstraal getroffen. Een geneesheer constateerde, dat een der mannen, de 44- jarige W. K. op slag was gedood. De ander was slechts bewusteloos en kon naar huis worden vervoerd. Een bus van de G.A.D.O. komende uit de richting Hoogezand, reed nabij Groningen tegen een paal en vervolgens in het Winschoterdiep. De bus in het kanaal tijdens de werkzaamheden om het vaartuig weer op de wal te krijgenEr zouden echterin tegenspraak tot eerdere berichten, geen andere slachtoffers zijn dan de man die door een afgebroken paal gedood werd. „Uit de phase van plannen maken tot die van arbeid en heropbouw" Bij de opening van de federale confe rentie te Bandoeng heeft de hxitenant-gou- vemeur-generaal, dr. H. J. van Mook, een rede "uitgesproken. Dr. Van Mook voelde in de eerste plaats vreugde en voldoening aangezien de conferentie weer een belangrijke stap kan zijn op de weg naar de organisatie van de vrije souvereine verenigde staten van Indonesië en naar de bevestiging van een duurzame samenwerking van Indonesië en Nederland als gelijkwaardige deelgenoten in de Unie. Er is echter ook bezorgdheid de con ferentie ziet zich gesteld voor moeilijke vraagstukken en teleurstelling, dat niet vertegenwoordigers van geheel Indonesië rond de tafel zaten. Maar het leek ons niet mogelijk te blijven wachten op het ogen blik,. waarop de republiek zich met ons zou samenvoegen: de vraagstukken, die wij behandelen moeten, zijn te dringend en voor ons allen van te groot belang om deze conferentie langer op te schorten. Wii gingen vooruit. Ten tweede memoreerde dr. Van Mook, de ontwikkelingsgang die tot deze confe rentie heeft geleid. „Als men terugziet op de achter ons lig gende periode, dan is er gelukkig een ver schijnsel, dat vrijwel alles overheerst. Wij zijn, niet zonder moeilijkheden en vergis singen, gestadig vooruitgegaan". „Overal kwamen wij uit de sfeer van plannen en voornemens in die van de ar beid en de wederopbouw, overal herleefde ook economisch initiatief, zonder hetwelk Indonesië niet anders zou kunnen zijn dan een achterlijk armoedig land. Ongetwijfeld zijn wij op deze weg nog niet ver gekomen en het is begrijpelijk dat dit velen ,<>met ongeduld vervult. Doch men kan niet in enkele maanden vernieuwen, wat in een strijd van jaren is bedorven of verloren gegaan". •„Ik hoop dat de conferentie door deze positieve constructieve geest zal worden geleid". Dr. Van Mook wees er op, dat de pun ten waarop overeenstemming 'wordt be reikt voor de constituerende vergadering mede richtinggevend zullen kunnen zijn. „Wij moeten er naar streven in deze con ferentie tevens door duidelijke uitspraken een poging te doen de hereniging van ge heel Indonesië te bevorderen en de ge schillen, die het nog verdeeld houden, te verminderen of uit de weg te ruimen. Ten oprechte heeft men aan republikeinse kant de zaak wel eens zo voorgesteld, dat een eigenlijke overeenstemming tussen Ne derland en de republiek alleen nodig was voor de oplossing van de staatkundige vraagstukken. Maar een overeenstemming met de gebieden, die zijn vertegenwoor digd, is van minstens even grote betekenis. Doch even onjuist zou het zijn om het overleg met de republiek nu maar 'verder terzijde te schuiven en met de wenselijk heid en de noodzakelijkheid van een her eniging van geheel Indonesië verder geen rekening te houden". „Wat de vitale vraagstukken der buiten landse betrekkingen en binnenlandse vei ligheid betreft, zou ik willen vragen, wat de voorkeur verdient: een snelle, regel matige opbouw van een werkelijke buiten landse dienst, zodat de V. S. van Indonesië een doeltreffende vertegenwoordiging in de volkeren-familie op de snelst mogelijke wijze zullen kunnen yerkrijgen of een aan tal onregelmatige, niet internationaal er kende realisaties, die in geen enkel systeem passen?" „De V. S. van Indonesië zullen niet tot stand kunnen komen of in stand kunnen blijven, indien de negaras er een eigen leger op na zouden houden, en de terug voering van talrijke jonge mensen tot de civiele maatschappij zal niet op afdoende wijze kunnen geschieden, tenzij de federa tie als geheel zich daarmee bezig houdt. Maar dit wil niet zeggen, dat die gedeelten van de republikeinse strijdkrachten, die geschiktheid en geest bezitten om het fe derale leger aan een deugdelijke kern te helpen, daarvoor niet in aanmerking zoli- den komen". Ten aanzien van het muntstelsel merkte de landvoogd op, dat volledige sanering volstrekt onmisbaar is. Dr. Van Mook noemde zijn taak in de conferentie geen andere dan die van haar te openen en het inleiden van de voorzit ter, totdat zij haar eigen voorzitter zal hebben gekozen. Hij suggereerde, dat de voorzitter ook buiten de conferentieleden zou kunnen worden gezocht. UNAC-ACTIE ONTPLOOIT ZICH Uit heel de wereld stromen gelden bin nen om de naar schatting 20 millioen in nood verkerende Europese kinderen en de vele millioenen buiten Europa te helpen. De oproep van de UNAC schünt het we reldgeweten te hebben wakker geschud, want van de 70 staten, die onze wereld telt, organiseren er 50 een campagne voor de verwaarloosde en uitgemergelde kinde ren, die aan de oorlog geen schuld hebben, doch wel de tol moeten betalen. Zweden bracht ruim 7V2 millioen gulden bijeen, Noorwegen 5 millioen, Tsjechoslo- wakije ruim 3 millioen, Zwitserland ruim twee millioen, Finland en Griekenland elk 350.000 gulden en in IJsland kwamen 1.300.000 gulden binnen, hetgeen tien gul den per hoofd van de bevolking betekent. De studenten van Oslo boden op een vrije Zaterdagmiddag hun diensten aan bij Noorse families. Zij pasten op de kinde ren, schrobden de stoep en poetsten het koper. Zo brachten ze op een enkele mid dag 22.000 gulden bijeen. De schoolkinde ren in Glasgow kregen 21.000 gulden bij elkaar. Een dag salaris voor het kind. In Nederland, waar de actie nog loopt, is pas een ton ingezameld. Maar de grote slagen zullen dan ook nog moeten vallen. De landelijke collecte, waarvoor de datum nog niet is vastgesteld, zal waarschijnlijk een flink bedrag binnen brengen en ver wacht wordt, dat een groot deel van de werkende bevolking gevolg zal geven aan de oproep een dag salaris voor de nood lijdende kinderen te willen afstaan. Ruim veertigduizend bedrijven ontvingen in de afgelopen twee maanden reeds een schrijven, waarin verzocht wordt de inza meling van gelden te stimuleren. Tweehon derd grote bedrijven werden bezocht door vertegenwoordigers van de UNAC en slechts zes directies hebben hun medewer king geweigerd. De Nederlandse regering is, gezien de omstandigheden waarin ons land verkeert, zeer tot haar leedwezen niet in staat een bijdrage aan de UNAC te le veren. De regering zou het echter ten zeer ste toejuichen, indien het Nederlandse volk desondanks een aanzienlijk bedrag voor dit doel bijeen zou kunnen brengen. Zij steunt de actie, die de UNAC voert, dan ook ten volle. De regering heeft besloten op het internationale kindernoodfonds, waarin de gelden worden gestort, geen beroep te doen, hetgeen zij waar ons land toch ook zeer zwaar is getroffen uitlegt als een bijdrage harerzijds. Het ligt voorts in de bedoeling, dat bui tenlandse hongerende kinderen naar ons land zullen komen en hier enige tijd ver pleegd zullen worden. Vijf-en-vijf tig procent van de ingeza melde gelden zal in het internationale fonds worden gestort. Dertig procent komt ten goede aan de hongerende kinderen in geheel Indonesië en in de West en vijftien procent blijft ter beschikking van de Ne derlandse kinderen, die hulp behoeven. Prinses-Regentes woonde voorstelling bij. De directeur van de Europese afdeling van de „United Nations Appeal for Chil dren", Michael Lubbock, deed deze mede delingen op een feestconferentie die giste ren vooraf ging aan de première van de Zwitserse film „Achter de wolken", die op dikwijls aangrijpende wijze het lot van de van huis en haard beroofde kinderen van Europa in beeld brengt. De voorstelling in het Indisch Insti tuut te Amsterdam werd met de tegen woordigheid van de Prinses-Regentes en van de ministers Drees, Witleman, Van Boetzelaer van Oosterhout en Van Maarse- veen vereerd. Ook merkten wij dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en diens ambtgenoot in Utrecht, de heer M. A. Reinalda op. Van het Haarlemse UNAC-comité wa ren de voorzitter, de heer D. J. A. Geluk en de onder-voorzitster, mevrouw J. van Nispen-van Wely aanwezig. Prof. mr. R. Kranenburg, de voorzitter van de Eerste Kamer, verwelkomde de Prinses-Regentes in de hal en leidde de vergadering met een enkel woord in. In het gedeelte voor de pauze kon de Prinses-Regentes zichzelf de oproep voor de UNAC, die zij Dinsdag voor de radio deed, zien en horen uitspreken. Een bewijs temeer voor de slagvaardigheid van Poly goon dat bovendien een uitmuntende re portage van de brand in het Paleis Noord einde bracht. Hel woord is aan Dr. A. M. M e e r 1 o o In tijden van politiekverwar ring bloeit de zucht riu.a formu les. In de massale scheldformule legt ieder mens zijn particuliere boosheid neer. Amerikanen arresteren S.E.D.-Ieider in Berlijn Franz Bachmann, voorzitter van de on der communistische invloed staande S.E.D. partij in .Zehlendorf (Amerikaanse sector van Berlijn) is door de Duitse politie ge arresteerd en overgebracht naar een Ame rikaanse militaire gevangenis. Dinsdag was hem verzocht een aanplak biljet, bij de ingang van het partijgebouw, dat de bevolking opriep te tekenen voor het referendum over de Duitse eenheid, te verwijderen. EERSTE KAMER Van onze parlementaire redacteur) Men kan minister-president Beel niet verwijten, dat hij te lang van stof is. Zo vond hij het gisteren ruim voldoende, een half uur te besteden ter verdediging van het ontwerp Grondwetsherziening. In hoofdzaak bepaalde hij zich eigenlijk tot een tegenoffensief tegen prof. Anema (A: R.). Diens bewering, dat het anti-revolu- tionnaire standpunt ten opzichte van niet- zelfbesturende volken nóg vooruitstreven der was dan het Handvest van de Verenig de Volken sneed geen hout, want hetgeen art. 73 van dat Handvest daaromtrent be vat is een minimum-programma. Neder land moest, aldus dr. Beel, een stuk boven dat minimum gaan. Indien de anti-revolu- tionnairen werkelijk vooruitstrevend wa ren, zouden zij voor dit herzieningsontwerp stemmen. De door hen theoretisch aange geven weg is praktisch onbegaanbaar. Met prof. Molenaar was de minister-president het eens, dat aanvaarding van dit voorstel geenszins tevens goedkeuring van het te voren gevoerde beleid behoefde te beteke nen en dat men dus louter over de inner lijke waarde van het voorstel zelf moest en kon beslissen. In tweede instantie trachtte mr. P o 11 e- m a (C.H.) de minister nog uit zijn tent te lokken naar aanleiding van het door de Christelijk-Historischen en de Partij voor Vrijheid en Democratie gemaakte voorbe houd over hun stem bij de tweede behan deling in de nieuwgekozen Kamers. In zijn dupliek wenste minister Beel niet vooruit te lopen op datgene wat eventueel bij de tweede behandeling zal gebeuren. Wel bleek hij bereid te verklaren dat zijn ministerie ten aanzien van de essentiële punten het scheppen van voldongen feiten vóór de verkiezingen zal nalaten. Een der gelijke toezegging kan hij in algemene be woordingen wel doen. Natuurlijk moest hij er aan toevoegen, dat deze verzekering al leen gegeven kan worden met inachtne ming van datgene wat het Kabinet in het licht van de omstandigheden voor zijn ver antwoording zou kunnen nemen. Met 29 tegen 10 stemmen (Anti-Revolu- tionnairen en Communisten tegen) nam de Eerste Kamer dit herzieningsontwerp aan. Debat- en stemmingloos deed zij dit met het voorstel inzake een eventueel bij de. wet aan een afstand gedaan hebbend staats hoofd toe te kennen jaargeld. Hoofdelijke stemming bleef ook achterwege na de uitermate korte gedachtenwisseling tussen mr. Kropman (K.V.P.) en dr. Beel over het voorstel, dat de grondwettelijke mogelijkheid opent politiek verantwoorde- Twee Volksdemocraten, onder wie Leino's vrouw, vervangen ontslagen Finse ministers Paasikivi, de Finse president, heeft Eino Kilpi, die tot opvolger van Leino werd aangewezen als minister van Binnenlandse Zaken doch van wie later werd bericht dat hjj deze post niet wilde blijven be kleden nadat hij zijn lidmaatschap van de sociaal-democratische partij had verloren (door zich candidaat te stellen voor de volksdemocratische partij) thans als volks democraat opnieuw tot minister van Bin nenlandse Zaken benoemd. Voorts is mevr. Herta Kuussinen, leidster van de fractie der volksdemo- Het vliegtuig, dat de Verenigde Naties van de KLM hebben gecharterd ten be hoeve van de reis van Graaf Bernadotte, is de PH-TCT, een tweemotorig Douglas- toestel van het type DC-3. Het vliegtuig is geheel wit geschilderd. Aan weerszijden van de romp en op onder- en bovenkant van de vleugels bevindt zich een rood kruis, met rechts hiervan de woorden „Nations J Unies" en links er van de woorden „United Nations". De bemanning bestaat uit gezag voerder A. Viruly, tweede bestuurder B. A. A. van Berkum, telegrafist C. de Jong, boordwerktuigkundige A Groenendijk en steward Van Ommeren. Graaf Bernadotte zal met zijn staf van 15 personen naar alle landen van het Nabije Oosten vliegen. cratische partij en echtgenote vap de ontslagen minister Leino tot mi nister van Staat benoemd. Herta Kuussinen is een bekende Finse communistische propagandiste. Het Finse actiecomité heeft thans be sloten de stakingen in het gehele land af te gelasten, nadat van Kilpi, de nieuwe volksdemocratische minister van Binnen landse Zaken en mevrouw Kuussinen de verzekering was gekregen, dat zij hun functies zouden aanvaarden. In een gemeenschappelijk uitgegeven order hebben de volksdemocratische en communistische partij de stakers aange spoord weer aan het werk te gaan, „nu de regeringscrisis tot een bevredigende op lossing is gekomen". Londen ontstemd over plan tot lening aan Israël Een woordvoerder van het Britse depar tement van buitenlande zaken heeft ver klaard, dat hij 't aanbod van een lening aan de staat Israël dat Truman aan Weizman zou hebben gedaan, „ontijdig" achtte. De Britse regering wees „deze en andere stap pen, die de Arabische staten er van zou den kunnen afbrengen een wapenstilstand te aanvaarden", van de hand. Snyder, de Amerikaanse minister van financiën heeft inmiddels verklaard, dat er nog geen verzoek ontvangen is om een lening aan de Joodse republiek en de mo gelijkheid van Amerikaanse hulp aan Is raël niet bestudeerd is. ONGELUK AAN BOORD In de afgelopen nacht kwam de KW 122 binnen met een gewonde man aan boord. Gistermiddag om vier sloeg bij het binnen halen van het net het bord tegen zijn lin kerbeen en drong een pin diep in het vlees Toen om twee uur 's nachts het schip aan wal kwam, heeft de heer Bakker de wond verbonden en de man naar het Antonius- ziekenhuis vervoerd, waar hjj is opge nomen. I lijke staatssecretarissen te benoemen. Slechts de Communisten lieten hun „tegen" aantekenen. Het door het Tweede Kamerlid prof. Romme (K. V. P.), (een der vijf initiatiefnemers) verdedigde wets ontwerp, dat de Grondwet wil verrijken feitelijk overbodig, vond de heer Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) dit. al kon hij er wel vrede mee hebben met een bepaling, waardoor het in buitenge wone omstandigheden mogelijk zal zijn ze kere bevoegdheden van burgerlijke orga nen op andere burgerlijke organen te doen overgaan, nam de Senaat met 333 stemmen aan. De heer Van San ten (Comm.) beweerde, dat men hier te doen had met een bepaaldelijk tegen de communisten gericht voorstel. Ook critiseerde de heer Van Santen de „overrompelings-behandeling" van dit ont werp. Zozeer was men overrompelend te werk gegaan, dat hij zich sterk maakte dat prof. Romme, als hij tesamen met de heer Van Santen een wandeling door Amster dam zou ondernemen, niemand zou aan treffen die zelfs maar iets omtrent dit voor stel had gehoord of gelezen. Deze uitnodi ging greep prof. Romme gretig aan, er zeer gevat aan toevoegende, dat een dergelijke wandeling dan meteen moest beschouwd worden als een Gallup-onderzoek in zak formaat naar.de omvang van de lezers kring van „De Waarheid". Dit blad had gedaverd van boze uitlatingen over het be treffende herzieningsontwerp en als men dus in Amsterdam niemand zou ontmoeten die er ooit iets over vernomen had, dan kon men nagaan hoe weinig lezers genoemd blad bezat! Heel de Kamer, de wel zin voor humor bezittende heer Van Santen incluis, daver de van het lachen over deze allervermake- lijkste en rake zet! Straftijd na aftrek voorwaardelijk De Eerste Kamer van het Haarlemse Tribunaal bracht gistermorgen advies uit in de zaak tegen de ex-burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker Het Tribunaal achtte de ten laste legging op enkele punten na bewezen. Niet be wezen werden geacht het oprichterschap van de Stichting „Nationaal Zangfeest", het aanstellen van bepaalde N.S.B.-func- tionarissen in het raam van de nazificering van het gemeentelijk apparaat en het hou den van een zeer produitse rede te Heem stede. Bij opleggen van maatregelen heeft het Tribunaal overwogen dat de beschuldigde weliswaar vele goede Nederlanders aan zich heeft verplicht, doch dat hij zich anderzijds als ëen volbloed nationaal-socialist heeft doen kennen. In brieven kwam zijn bereid heid de vijand medewerking te verlenen afdoende tot uiting. Slechts de leeftijd en de gezondheids toestand van de beschuldigde hebben het Tribunaal ervan weerhouden een lagere internering op te leggen, terwijl er geen aanwijsbaar vermogen is dat een verbeurd verklaring wettigt. Het Tribunaal legt de beschuldigde S. L. A. Plekker een internering op van vijf jaar, waarvan de periode van 18 September 1945 tot 7 Februari 1947, die in voorarrest werd doorgebracht, als onvoorwaardelijke inter nering wordt afgetrokken. De overige tijd wordt beschouwd als een voorwaardelijke internering met een proeftijd van drie jaar. Bovendien legde het Tribunaal de ontzet ting uit de beide kiesrechten en uit het recht een overheidsfunctie te bekleden op. Plekker was bij de bekendmaking van dit advies niet tegenwoordig. Smuts' partij handhaaft zich met grote meerderheid In de algemene verkiezingen in Zuid- Afrika die gisteren plaats vonden heeft de „Verenigde Partij" van de premier ge neraal Smuts, tot nog toe 89 zetels be haald, de Nationalisten (voonaamste op- nositie partii) van dr. Daniël Malan bracht het tot 48 zetels. Labour kreeg er acht. DR. WEIZMAN NAAR PALESTINA Dr. Weizman, president van de staat Israël, is gisteren aan boord van de „Mau- retania" naar Palestina vertrokken. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Koude nacht en ochtend met plaatse lijk mist en weinig wind. Morgen over dag weer toenemende bewolking, doch droog weer met zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en iets hogere teanperalmciu. 28 Mei: Zon oji 4.30 uur, onder 20.45 uur Maan op 1 12 uur, onder 8.52 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1