c mmmmK Hoe B. en W. de eindjes J Wetsontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen CEBUTO weer aan elkaar knoopten Verbetering der salarispositie van het rijkspersoneel PANDA EN HET OOG VAN MUG (^Wereldnieuw^ DONDERDAG 3 JUNI 1948 IJ MUIDER COURANT Instelling van gezinsrechters en gezinsraden Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ■ingediend tot wijziging van de bepalingen betreffende echtscheiding. In de toelichting wordt opgemerkt: De thans bestaande toestand komt hoofdzaak hiex-op neer, dat echtelieden, die tot echtscheiding willen overgaan, hun huwelijk binnen enkele weken kunnen ont binden. Slechts voor de vorm vindt in zulk een geval een proces plaats, louter formele voldoening aan de bepalingen der wet. De bezwaren, welke aan de bestaande practijk op het gebied der echtscheiding kleven, zijn zeer ernstig. In de eerste plaats werken lichtvaardige echtscheidingen lichtvaardige huwelijken in de hand. Voorts kan niet over het hoofd gezien worden, dat de vrouw in en door het huwelijk als regel afhankelijk wordt van de man. Ontbinding van het huwelijk geeft de vrouw slechts zelden haar econo mische zelfstandigheid terug. Met zo weinig mogelijk wijzigingen in de bestaande wet wil de minister van Justitie bereiken, dat qan lichtvaardige echtschei dingen" paal en perk gesteld wordt. Het is een gelukkig verschijnsel, dat het particu lier initiatief zich ruimer baan breekt om met deskundige voorlichting echtgenoten in tussen, hen rijzende moeilijkheden, die zij zelf niet tot oplossing vermogen te bren gen de helpende hand toe te steken en al dus een bijdrage te leveren tot beperking van de echtscheidingen. Het is de taak van de wetgever aan de ontwikkeling van dit initiatief mede te werken. De president van de rechtbank is niet de meest aangewezen autoriteit om te trachten een verzoening tussen de echtgenoten te weeg te brengen. Daarom is de minister van oordeel, dat het aanbeveling zou ver dienen de poging tot verzoening op te dra gen aan een gespecialiseerde rechter, in het ontwerp aangeduid als „gezïnsrechter", die dit ambt blijvend vervult en zodoende de voor een goede en doelmatige behandeling der desbetreffende zaken onontbeerlijke ervaring zal kunnen vergaren. Zolang de reorganisatie van de rechter lijke macht nog niet is verwezenlijkt, zal de taak van de gezïnsrechter kunnen wor den vervuld door de kinderrechter. De gezïnsrechter dient te beschikken over een aantal personen, die hem kunnen voorlichten omtrent de bijzonderheden van het gezin en de toestand waarin dit ver keert, alsmede omtrent de mogelijkheid van verzoening der echtgenoten en die bo vendien zelf een poging tot zodanige ver zoening kunnen doen, indien de gezins- rechter daarin niet slaagt. Het aan de gezinsrechter ter beschikking te stellen apparaat in het ontwerp aange duid met de naam „gezinsraad", is gedacht als een uitbouw van de tegenwoordige Voogdijraad. De regering overweegt reor ganisatie en uitbreiding van de voogdij raden. De taak van de gezinsraden zou aan vankelijk door de voogdijraden moeten worden vervuld. De minister is van mening, dat wetswij- Defensierommissie ingesteld Bij Koninklijk Besluit zijn de leger- en vlootcommissie opgeheven. Tegelijkertijd is ingesteld een defensiecommissie die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naai de doeltreffendheid van de besteding, vol gens de bestaande wetfen, der tot verzeke ring van de weerbaarheid beschikbaar ge stelde gelden en persoonlijke diensten. De commissie zal, op uitnodiging van de minister van Oorlog of Marine, kennis dienen te nemen van aangelegenheden, welke een onderwerp van studie uitmaken bij de ministeries van Oorlog of Marine of van aangelegenheden, die in aanmerking kunnen komen voor een behandeling in de volksvertegenwoordiging. Tenslotte heeft de commissie tot taak de aandacht te ves tigen op nieuwe maatregelen, welke naar haar gevoelen noodzakelijk zijn in het be lang van de weerbaarheid. De commissie is bevoegd haar mening te doen blijken omtrent wijzigingen, welke naar haar oordeel in bestaande .vetten of in bij de Staten-Generaal aanhangig ge maakte wetsontwerpen behoren te worden aangebracht. Verder kan de commissie leden van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht alsmede personen, die niet tot dezé strijdkrachten behoren, voor zich doen verschijnen tot het inwinnen van ad viezen omtrent aangelegenheden, die aan het oordeel der commissie zijn onderwor pen. GROTE VLIEGTUIGBOM GEVONDEN In het Maasdorp Nederhemert heeft men een grote vliegtuigbom uitgegraven, die er van 1944 af moet hebben gelegen, toen de in de Maas liggende schepen aanhoudend werden gebombardeerd. De mijnenoprui- mingsdienst heeft de bom gedemonteerd. De radio geeft Vrijdag 7. 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Platen. 8,15 Operafragmenten. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonische mu ziek. 10,00 Morgenwijding. ,10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Trio Pasquier. 11.15 Voordracht. 11.30 Muziek uit Engelse films. 112.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport agenda. 12.38 Pianomuziek van Tsjaikofski. |3.I5 Lichte muziek. 13.45 Cubaanse muziek. R.00 kookkunst. 14.20 Kamerorkest en Saxo- öocn. 15.00 Gedichten 15.20 Kamerorkest. 16.00 Orgel. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 De .Honolulu Birds". 17.20 Causerie over mu- zieek. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeon-orkest. 19 30 VPRO-cursus. 20.05 Kamermuziek (Beethoven en Badings). 20.30 VPRO-cursus. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 De ducdalf. 21.50 Vier pianopréludes van Chopin. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet"; 22.40 Me.i. dr, N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Symphonische muziek. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur; Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Werken van Mozart. 9.15 Zie kenbezoek. 9.35 Platen. 10.15 Lyrische suite van Grieg. 10.30 Morgendienst. 11.00 Rom Kalma, bas, zingt geestelijke liederen. 11.30 Kamermuziek van Couperin en Debussy. 12.00 Engels koor. 12.15 Orkest. 12.30 Weer bericht. 13.15 Nationale Reclasseringsdag. 13.20 Mandolinata. 13.50 Platen. 14.20 „Het verjaagde water". 14.40 Geestelijke muziek uit de baroktijd. 15.10 Hawaiianmuziek. 15.30 Werken van Moderne Engelse componisten. 16.00 Voordracht. 16.20 Piano. 16.50 Platen. 17.15 Kwartet van Mozart. 17.45 Orgel. 18.15 Orkest Kostelanetz. 18.30 De Javaanse Bij bel. 18.45 Kerkkoor. 19.15 Kapitein Crom- hout. 19.22 Voor ex-politieke gevangenen, 19.30 Actualiteiten. 19.45 Chr. Middenstands bond. 2015 Kon. Militaire Kapel. ?0,45 Luis terspel ..De vrede van Munster". 21.30 Gees telijke liederen. 22.00 Vragen aan voorbij gangers. 22.30 Negerliederen. 22.45 Overden king. 23.15 Werken van Gershwin, ziging niet zal nalaten op den duur een gunstige invloed uit te oefenen. Het. publie ke belang zal woi-öen bevorderd, doordien langs psychologische weg en door voor lichting en advies tal van huwelijken, die thans te gronde gaan, in stand worden gehouden. Het wetsontwerp is voor het overgrote gedeelte ontleend aan ontwerpen, welke aan de minister zijn aangeboden door een commissie, bestaande uit mr. H. de Bie, president der Arrondissements-rechtbank te Rotterdam; mevrouw mr. L. C. Schön- feldPolano, raad-adviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie; mr. J. A. L. M. Loeff, advocaat en procureur te Rotterdam; mr. H. Schadee, lid van de Voogdijraad te Rotterdam en mr. C. A. de Meyere, werkzaam aan het ministerie van Justitie. 8 dg. Valkenburg-Ardennen F. 137.50 6 dg, Brabaht-Bolglê F. 1 20.— 6 dg Zeel.-Belg. badplaaHenF 112.— 6 dg Door geheel Nederland F 129.— 6 dg. Oost-Nederland F 100.— 4 dg Zuid-Limburg F 56.— 4 dg Friesland F. 82 2 dg. Rond hel Uselmeor F. 37.50 3 dg Zuid-Llmb.-Valkenb. F. 52 50 3 dg Zeeland-West België F. 55— 2 dg Gelderland-Arnhem F. 29.50 en vele andere. Prima hotels, deskundige leiders, geen paspoort. VRAAGT PROGRAMMA REISBUREAUX HAARLEM: Groote Houtstraat 124, Tel. 20033 IJMUIDEN: H.A.C.O., Kalverslr. 120 en inlichlingkanloren der N.S. W DE GEWIJZIGDE HAARLEMSE BEGROTING Maatregelen met terugwerkende kracht van 1 Januari 1948 af Een der reeds aangekondigde verbete ringen in de salarispositie van het rijks personeel verkreeg onlangs de Koninklijke bekrachtiging. Aan de burgerlijke en mili taire rijksambtenaren en aan het personeel van de rijks- en gemeentepolitie werd namelijk een uitkering toegekend, welke globaal overeenkomt met 2V2 procent van de pensioensgrondslag, welke in 1947 voor betrokkenen heeft gegolden. De uitbetaling dezer uitkering is voor het overgrote deel reeds geschied. Bovendien is een dezer da gen bij Nota van Wijziging de reeds bij de Staten Generaal aanhangige wijziging der Pensioenwet 1922 in die zin aangevuld, dat mede wordt voorgesteld het verhaal der nensioenbijdrage voor eigen pensioen tot procent terug te brengen. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat de overige aangekondigde verbeteringen van de salarispositie, namelijk de verla ging van het pensioen premie verhaal tot ~Zz procent, de afschaffing van de onge- huwdenaftrek, de verhoging van de wed den boven de f 3600 per jaar met 5 procent van het basis-bedrag en de verhoging van de garantielonen voor gehuwden met f 200 per jaar worden opgenomen in de algemene maatregel van bestuur, welke de technische herziening van het Rijksbezoldigings- besluit zal bevatten. De totstandkoming van deze technische herziening eist uiteraard een nauwgezette overweging, waarbij zowel de belangen van de ambtenaren als die van de onder scheidene rijksdiensten onder ogen moeten 'orden gezien. Niettemin kan thans reeds worden geconstateerd, dat de voorbex-ei- dingen gestadig vorderen. Het is te ver wachten, dat de regering binnen afzien bare lijd definitieve voorstellen ter zake zullen bereiken. Aan de Kroon zal worden voorgesteld het complex van maatregelen te doen ingaan op 1 Januari 1948, zodat na verwezenlij king der voorstellen in vele gevallen een herberekening der reeds uitbetaalde sala rissen zal geschieden. Voorts wordt de mogelijkheid bestu deerd om, overeenkomstig het voornemen 'der regering, te komen tot de pensioen voorziening voor arbeidscontractanten, die ten minste 2 jaar in dienst zijn en niet zijn belast met werkzaamheden, die een ken nelijk tijdelijk karakter dragen. Boete van f 88.483.50 opge legd aan de N.V. Bruvnzeel Petroleumvergasser viel om: felle brand in Zutplien In Zutphen brak brand uit op de tweede verdieping van een winkelpand in het hartje van de binnenstad, waarvan de bovenverdie pingen bewoond worden door twee gezinnen. De brand ontstond in een keuken, waar een petroleumvergasser tijdens het visbakken door de vrouw des huizes omviel. Toen de brandweer verscheen laaide het vuur reeds hoog op. Met behulp van samengestroomde omstanders, die een levende ketting vorm den, werden in allerijl de inboedel en win kelinventaris in veiligheid gebracht, zodat deze geheel konden worden gered. Niet voor komen kon worden, dat de zolderverdieping geheel uitbrandde en aan de tweede verdie ping grote schade werd aangericht. De brand weren uit Deventer en Arnhem werden eveneens gealarmeerd, doch zij behoefden geen assistentie te verlenen. Provincie sluit geldleningen Gedeputeerde Staten van Noordholland vra gen aan de Provinciale Staten machtiging, om ten laste van de provincie aan te gaan geldleningen tot zodanig nominale bedragen, als nodig zullen blijken te zijn, om een som te verkrijgen ter voldoening van: f 240.000 wegens uitkering aan het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf, ten behoeve van uitbreidingswerken en aankoop van duïnterrein, voor zover komende ten laste van het bedrijf; f 240.000 wegens aankoop van duinterrein; f 1.200.000 wegens kosten van verbeterings- werken aan de provinciale wegen, nodig ge worden door onvoldoende onderhoud gedu rende de bezettingstijd. De rente bedraagt ten hoogste 3 pet. ge durende de eerste tien jaar en ten hoogste 3'/, pet. gedurende de verdere looptijd voor de twee bedragen van f 240.000 en 21/4 pet. voor de andere lening, waarvan de aflossing in vijfjaar zal gesghieden. De Tuchtrechter voor de Prijzen te Haar lem behandelde Woensdag in het gebouw aan het Kenaupark de zaak tegen de heren C. Bruynzeel, directeur en A. Schipper, onder directeur van de N.V. Bruynzeel's Deu- renfabriek te Zaandam. In de eerste plaats was hun ten laste gelegd, dat zij in de jaren 1946 en 1947 niet voldaan hebben aan de Beschikking administratieplicht hou ten meubelen, dat zij aan het .Rijksbureau voor hout geen balans over die jaren hebben ingeleverd en dat zij geen volledige en nauwkeurige gegevens hebben verstrekt van het materiaal. Voorts vermeldde de dagvaar ding een groot aantal punten over het afle veren van meubelen in 1946 en 1947 tegen prijzen, die hoger zijn dan volgens de calculatie-beschikking voor houten meube len is toegestaan. Uitvoerig werd gesproken over de vraag of de directie verplicht was te voldoen aan de administratieplichten. De heren Bruyn zeel en Schipper waren van mening, dat de voorschriften niet nageleefd behoefden te worden. Zij zijn verbonden aan een fabriek van massa-producten. De opzet is deuren en keukeninrichtingen te leveren, doch na de bevrijding werden meubelen gemaakt, om de bevolking van geteisterde gebieden zo snel en zo goedkoop mogelijk goederen te leveren. In de fabriek worden wel meubelen gemaakt, maar van een meubelfabriek is vólgens de directie geen sprake. De verdediger, mr. Van Dijk uit Amsterdam lichtte dit punt toe. Bij de behandeling van het punt: vra gen van te hoge prijzen merkte de directie óp dat de goederen reeds geleverd waren, toen van officiële zijde bei-icht inkwam over de prijzen. Volgens de directie waren deze prij zen niet lonend voor het bedrijf. Voor het teveel gevraagde zijn echter credit-nota's verzonden. Enige tijd zijn nog meubels ge maakt tegen de vastgestelde prijzen, doch daar er geen winst geboekt werd, zijn de werkzaamheden gestopt. De Tuchtrechter deed onmiddellijk na de behandeling uitspraak en liet de punten over het niet naleven van de administratieve voor schriften uit de dagvaarding vervallen. Wel achtte hij bewezen, dat te hoge prijzen wa ren gevraagd voor de meubelen. De directie had op dé hoogte moeten zijn van de prijs- voorschriften. De Tuchtrechter legde een boete op van f 88.483.50, welk bedrag over eenkomt met de bedragen, die teveel zijn gevraagd voor het vervaardigen van meu belen. Na afloop tekende de directie van de N.V. hoger beroep aan. Binnenkort zal de zaak voor de Politierechter te Haarlem worden behandeld. Jos. Vranken Sr. overleden In Duitsland, waar hij zijn dochter be zocht, is de musicus Jos. Vranken Sr. plot seling overleden. Jos. Vranken werd 10 Juni 1870 te Bunde bij Maastricht geboren. Hij kreeg orgel- en compositieles van Richard Hol, werd daarna een leerling van Willem Robert en studeerde later zang te Berlijn bij Robert Ress. Reeds op 22-jarige leeftijd werd hij be noemd tot organist-dirigent van de Utrecht se kathedraal, welke functie hij tot 1910 heeft vervuld. In dat jaar werd hij direc teur van de Rotterdamse Oratoriumvereni ging. Vranken heeft zich reeds vroeg gespe cialiseerd op de oude koorzang. In Uti'echt had hij al een Palestrinakoor en in Vlaar- dingen richtte hij een gelijknamig koor op. Toen hij zich later in Den Haag vestigde, stichtte hij ook in de residentie een Pa lestrinakoor, waarmee hij in binnen- en buitenland veel successen behaalde. Als componist heeft Vranken vooral op kerkelijk gebied van zich doen spreken. Hij schi-eef missen, een requiem, een Te Deum, een Kerst-oratorium en een Johannes- passie. De gemeente moet een hogere bijzonderé uitkering van het rijk vragen Eindelijk is de nota met toelichting van B. en W. van Haarlem over de wijziging van de begroting voor 1948 verschenen. De bekende circulaire van 'Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de gemeente besturen met nieuwe richtlijnen overr de begi-oting voor 1948, dwong B. en W. tot een radicale herziening, omdat rekening gehouden moest worden met de eis, dat ï-ente en aflossing moeten worden geraamd op de begi-oting van hetzelfde jaar waarin de kapitaalsuitgaven gevoteerd worden. Na onze uitvoerige besprekingen van de daardoor voor Haarlem gerezen financiële moeilijkheden, waarbij gewezen werd op de wegen die voor B. en W. openstonden om die op te lossen, kunnen wij uit de thans door B. en W. gepubliceerde nota niet veel nieuws meer halen. B. en W. blijken inderdaad reden gevon den te hebben om bij het rijk aan te drin gen op een hogere bijzondere uitkering. Het gemeentebestuur heeft uit Den Haag intussen fie mededeling ontvangen, dat deze bijzondere uitkering voor Haarlem is vast gesteld op 975.000 of 137.700 lager dan waarop B. en W. bij het opmaken der aan vankelijke begroting gerekend hadden. B. en W. stellen thans evenwel aan de raad voor aan het rijk een uitkering van 1.230.000 te vragen, dus 255.000 meer dan beschikbaar gesteld werd. Als motief daarvoor yoeren B. en W. aan de (ook reeds door ons genoemde) omstandigheid, dat als de richtlijnen die nu voor de be groting gegeven zijn, ook gegolden hadden voor 1947, het tekort op die begroting veel hoger zou zijn geworden. Dit zou dan ten gevolge hebben gehad, dat de bijzondere uitkering voor 1948 ook aanzienlijk meer geweest zou zijn. Bovendien wij zen] i B. en W. er nog op, dat de begroting voor 1947 te lage bedragen zijn opgenomen voor de uitkering aan. bijzon dere scholen. Dit kon niet vermeden wor den, omdat de werkelijke kosten nog niet bekend waren toen de begi'oting moest worden opgesteld. Het gevolg is evenwel dat de gemeente nu in 1948 nog 171.756 aan de bijzondere scholen moet betalen die feitelijk op 1947 hadden moeten druk ken. B. en W. hebben alle posten van de be groting voor 1948 opnieuw bezien om te trachten op de gewone dienst zoveel moge lijk geld beschikbaar te krijgen om te ge bruiken op de kapitaaldienst voor dekking van de kapitaalsuitgaven die voor 1948 voorgesteld waren. Er moet bovendien rekening gehouden worden met verschil lende mee- en tegenvallers die gekomen, zijn na de opstelling der aanvankelijke be groting. De voornaamste gaven wij reeds aan. De ver-hoogde Vermakelijkheidsbelas ting zal 150.000 meer opbrengen, maar die moet besteed worden aan de verhoging van de steunnormen van Sociale Zaken. Het nadelig saldo van het St. Elisabeths Gasthuis kan 137.040 verlaagd worden, daar de verpleegtarieven verhoogd moch ten worden. Daartegenover staat evenwel dat de gemeente 114.000 zal moeten uit geven voor de ziekenverpleging in het al gemeen en 20.000 meer aan de krank zinnigenverpleging. In totaal kon op de gewone begroting bezuinigd worden 545.066, maar andei-e posten moesten met f 330.085 verhoogd worden, zodat 214.981 overbleef voor dekking van kapitaalsuitgaven, voor zover die niet ten laste van de bedrijven ge bracht konden worden. Onder de meevallers kunnen ook ge rekend worden hogere winstuitkeringen van verschillende bedrijven. De eerst-ge- noemde winsten kunnen namelijk verhoogd worden met de volgende bedragen: elec- triciteit: 215.800; gaf: 14.570; water: 23.750 en slachthuis: 2000. De bedrijven zorgen zelf voor de rente en aflossing van de nieuwe kapitaalsuit gaven. Daarvoor zijn op de gewijzigde be groting de volgende bedragen uitgetrokken: electriciteit f 59..817, gas f 28.369, water 30.245, slachthuis '7.555, reiniging 24.776, woningbedrijf 2.530. Bovendien wordt voor nieuwe kanitaalsuitgaven ont- angen van het St. Elisabeths Gasthuis 5.681, Stadsschouwburg f 7.193. het rijk (voor de politie) 3.093 en de Haai-lemse Stichting tot Woningverbetering 3.093. Dit maakt voor dekking der kanitaalsuit gaven een bedrag van 170.418. Op de oorspronkelijke begroting waren nieuwe kapitaalsuitgaven gevoteerd tot een bedrag van 8.508.193 Daai-onder was een bedrag van 550.000 voor het centrale rioleringsplan, waarvoor nog beschikt kan worden over een indertijd vei-leend ci-ediet van het Werkfonds van 550.000. Ook zijn er nog enkele kleine posten die voor rekening van het Werkfonds of het rijk en de provincie komen. Uit een door de ge meente te sluiten geldlening zou dus voor de dekking van de overige kapitaalslasten die bij de begroting voor 1948 gevoteerd waren, een bedrag van 7.928.093 ontvan gen moeten worden. Voor dekking daarvan zou een bedrag nodig zijn van 925.134 per jaar 287.140 voor rente a 3%% en 637,994 voor af lossing). B. en W. zijn evenwel uitgegaan van het standpunt dat van de nieuwe kapitaalslas ten slechts de helft ten laste van de begro ting voor 1948 gebracht behoeven te worden. Zij schrijven namelijk in hun nota: „Daar op het tijdstip van de toezending van de begroting aan Gedeputeerde Staten ruim vijf maanden van het dienstjaar 1948 zullen zijn verstreken, menen wij te mogen verwachten, dat dit college tegen een zo danige wijze van handelen geen bezwaar zal maken". Behalve de 170.418, die door de be drijven voor de nieuwe kapitaalsuitgaven worden opgebracht, is uit de gewone be groting 214.981 voor nieuwe kapitaals uitgaven te putten, in totaal dus 385.130. Voor de ïialve dekking der in de be groting uitgetrokken nieuwe kapitaalsuit gaven zou 462.567 nodig zijn! Er blijkt dus 77.168 aan dekking te ontbreken. Uitgestelde werken Daarna hebben B. en W. overwogen, welke werken tot een volgend jaar zullen moeten worden uitgesteld. Zij geven, na de mate van urgentie nauwgezet te hebben overwogen, het volgende lijstje: Verdere aanleg sportpark Sehalkwijkex-weg 274.000 Restauratie topgevels Stads Doelen Aanleg weg Buitenrustbrug- Schiphol550.000 Verbeteren trottoirs Zijlweg Verbeteren weg langs Zomer- vaart en maken duiker in Gouwwetering Vernieuwen Gravestenenbrug Vernieuwen Noordei-brug Baggeren gedeelte Zomervaari Stichting gebouwtje kinder- werktuin Noordersportpark Verbeteren voetpaden Noor dersportpark 10.000 Aanbrengen beeldjes „Huis ter Zaanen" Stichting dienstgebouw be graafplaats Vergierdeweg Aanleg schoolwerktuin en speelplein J. P. Coenschool Bijdrage aanvangskapitaal Empire-museum 4.800 22.500 175.500 120.000 75.000 11.800 15.000 4.200 60.000 21.224 5.000 Totaal 1.349.024 De urgentie-lijst Gedeputeerde Staten hebben aan de ge meenten gevraagd overlegging van een urgentielij st voor de volgorde van de uit te voeren werken.' B. en W. geven die alsvolgt aan: le. wer ken voor de winst-gevende bedrijven; 2e. voor de gemeentereiniging; 3e. voor het grondbedrijf; 4e, voor de werken die reeds in voorbereiding of in uitvoering verkeren; 5e. de voorgedragen nieuwe werken. Uit de gewijzigde begroting blijkt, dat, als de raad met de voorstellen van B. en W. accoord gaat in 1948 in uitvoering zullen komen onder andere de volgende werken: Bestrating Delftlaan tussen Orionweg en Rijksstraatweg 500.000; reorganisatie van de Dreef 191.000, asphalteringswerk 129.613, brug over de Jan Gijzenvaart voor de doortrekking der Delftlaan 120.000, schaftlokaal en bergplaats in de omgeving van het Huis ter Zaanen 20.000, uitbreiding der begraafplaats ƒ.220.000, semi-permanente school in Haarlem-Noord 10Ö.400 en restauratie - Dreefzicht 24.875. Voor de brandweer is 31.000 uitge trokken voor een nieuwe spuit en voor de reiniging 86.100 voor de aanschaffing van vier trommel-auto's (een daarvan is al in 1948 geleverd). Hierboven werd opgemerkt dat het departement van Binnenlandse Zaken de buitengewone uitkering die B. en W. had den gevraagd verlaagd heeft. B. en W. hebben reden aan te nemen dat dit ge daan is omdat le. de post voor onvoorziene uitgaven te hoog werd geacht (deze is inmiddels teruggebracht, tot 75.000), 2e. omdat de gemeente over de jaren 1944- 1946 nog een slotuitkering ingevolge de Wet op de financiële verhouding tussen rijk en. gemeenteen verwacht van 350.000. (Dit bedrag moet evenwel aan gewend worden om de oude tekorten te verkleinen), 3e. omdat de gemeente voor een aandenken aan de schooljeugd ter ge legenheid van het regeringsjubilé een be drag heeft uitgetrokken van 0.90 per leerling, terwijl 0.30 voldoende wordt geacht. Ongunstige financiële toestand Uit deze nota van B. en W. blijkt wel zeer duidelijk, dat de financiële positie van Haarlem ongunstig is gebleven, B. en W. besluiten hun nota dan ook aldus: „Na de scherpe raming, waaraan de ver schillende posten onderworpen werden, behoeft het, naar onze mening, wel geen betoog, dat vrijwel geen enkele reserve meer in de begroting valt aan te wijzen. Wij achten het derhalve een gebiedende eis, ten opzichte van het te voeren finan ciële beleid de uiterste voorzichtigheid te betrachten en nemen ons voor er met alle kracht naar te streven, om verstoring van het thans na zoveel moeite verkregen even wicht te voorkomen". Mies Deinum,ohSeiV; v^n het kinderlev poseert "ta'de tot 13 Juni werken d '-'" heeft een vriendelijke eigmwJ?$t|H ver geen problemen leggen en het hem tue '.jSl Z, sou een intereSte^lj tekenen van het bewtt'-al onze kinderkamers schonere te bedenken ós?"' I argeloosheid en omchuii beweging kenmerken ?L observeert zij met w ff, zal ze meer gaan correctheid gaan 8e,e„ S geen anecdote bij te verzie moment is van belar.e Hiermede heb ik, sterkste zijde van haar a5:- Bij een tekeningetje als waarin het model de klei8* ter de rug heeft, denk X beid om van het begin ai al tekenend te vofen te leggen. Wellicht t/'jr ?a,nwatde btattïïi a a r ,er zyn dete Kar dan de hofjes en stadshoS alle even raak waren als 2# der zouden afsteken. Toii waarin de behandeling J is doorgevoerd, dat m mak?' van een oordeel nog even ten. Zo is het sierlijke torentje" als verward in der boom op de voorgrond een geworden Het minutiea», bezit, vinden we óók ten,, ;..1" teKemngen waarvan' vrou» liet allerbeste is. Haar aquarellen hebben 'in»* pisch vrouwelijke waarvan jul vang sprak. Ze zijn kleu^il als in „Kersen", goed vanstofSI en meer dan eens zeer fijn ai, besjes'. De olieverf-doekjeJj'" zelfde gevoel voor kleur HelbL vrouwelijke in al deze din*enTï het is een eigenschap, die vocr&jJ Het tedere der behandeling wel om wat meer kracht e-f merkwaardig, dat juist de» rijtjes het pittigst zijn. Als Mies Deinum dramatic in een moment van medelijden -,3 van de straat wil geven, loopti* een mislukking. Het litteraire rn haar niet. Bedelkinderen theatraal en missen het tra Zulke menselijk verwordenenlL- rige bedelaarscostumes. Zij ziij J gen. Dit is zeer zeker geen t haar talent. Ik wil echter besluit anders. In een portefeuille li„. rel „De H. Theresia van A\ibv3 bevat wat omgaat in haar fe wezen. Religieuse bezieling, z__ tieus verantwoorden èn eenvouhl schouwing (kleur). Waaromhatfi niet, ingelijst, in het midden der tq Het verdient die ere-plaats. I Het mag genoemd worden naiiji derkamer-schet'sen, die echter! ij blijvend, de beste hoedanighet deres vertonen. HERMAN MOE 36. Panda had een poosje geslapen en toen hij daar genoeg van had, besloot hij om een wandelingetje over het schip te maken. Zo doende kwam hij ook in de gang terecht, waar zich de cel van Joris Goedbloed be vond. Tot zijn verbazing ontdekte hij voor die cel een klein groepje matrozen, dat met grote aandacht en nieuwsgierigheid door de open deur naar binnen stond te kijken. „Wat zou er aan de hand zijn?" dacht Panda. Zou Joris ziek geworden zijn? Zou er iets met hem gebeurd zijn?" Nieuwsgie rig en een beetje ongerust drong hij zich wat naar voren en zag toen. tot zijn grote verbazing Joris Goedbloed op de grond ge knield liggen^Kijkl Hier is er. weer éénl" zei Joris, een zilveren gulden omhoog ste kend. „Dat is de vijfenveertigste, niet waar, bewaker?" „De zesenveertigste!" zei de bewakende matroos. TjongeEr moet een schat onder deze vloer liggen! Zesenveertig guldens heeft die vent nu al uit die kier gevist! Daar moet ik het mijne van heb ben! Ga es opzij, gevangene!" Economische faculteit aan de Vrije Universeiteit Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zal bii het begin van de nieuwe cursus een economische faculteit worden ingesteld. Tot gewoon hoogleraar zijn benoemd drs. P. Zijlstra, lector aan de Économische Ho geschool te Rotterdam, om onderwijs te geven in de theoretische economie; dr. F. L. van Muiswinkel, directeur van het Eco nomisch Instituut voor de Middenstand te 's-Gravenhage, die de bedrijfshuishoud- kunde doceren zal en prof. dr. Z. W. Snel ler, hoogleraar aan de Economische Hoge school te Rotterdam, om onderwijs te ge ven in de economische geschiedenis. Voorts zijn benoemd tot buitengewoon hoogleraar dr. N. Okma voor het onder wijs in het privaatrecht; dr, W. F. de Gaay Fortman, die privaat- en arbeidsrecht on derwijzen zal en mr. H. J. Hellema die het belastingrecht en de leer van de openbare financiën zal docecren. Laatstgenoemde drie hoogleraren zijn allen professor aan de V. U. in de juridische faculteit. De nieuwe faculteit zal voorlopig wor den gehuisvest op een verdieping van het psychisch laboratorium van de Valerius- kliniek te Amsterdam, grenzend aan de laboratoria der wis- en natuurkundige fa culteit Verhoging aanvan»lo« Invaliditeitswet voorpui Van verschillende zijden is ere;: nister van Sociale Zaken o| de aanvangsloongrens vat bedoeld in artikel 4 van de Imiüi wet, te brengen op 3000 gulden. I De aanvangsloongrens vanij teitswet van 2000 is sedert Wji ongewijzigd gebleven. Het gatifj de arbeider, die bij zijn ir onmiddellijk meer dan 20(H) fyjaj verdienen, niet verzekering; gens de Invaliditeitswet. Indien ïj van bedoelde arbeider gedureri-a dere leven blijft beneden 31511 dit is de grens boven wcldjj werkgever van een verzekert arbeider geen premie meer bete talen zal hij dus nimmer van di] delen der wettelijke Invalid]:" Ouderdomsverzekering kunnen tenzij zijn loon vóór zijn 35-jarii alsnog beneden 2000 per jxjrij hij daardoor als nog verzeki wordt. Uit de practijk der Arbeid blijkt, dat vele arbeiden^ tot de verplichte verzekering:bf den toegelaten, omdat hun jr dan 2000 bedraagt. De minister van Sociale Zaw|J dan ook wenselijk de aanvang" van de Invaliditeitswet van;2# gen op 3000. Een wetsontTOPl strekking is bij de Tweede w" diend. Voetbal Zweeds elftal tegen Het Zweedse elftal voor de_« Nederland op 9 Juni te volgt samengesteld: Doel: Lindberg Achter: Knut Nordahl en Enxw Midden: Andersson, Leanaw Voor: Henry Carlsson, Greixj-n dahl, Liedholm en Steller May Reserves zijn K. Svensson, nuelsson en E. Svenson. In ongenade. De Vergadering heeft besW J vische ambassadeur te - te Londen terug te roepen te ontslaan. Het beslui is?- voorstel van de regering. De Griekse kinderen. De fin heeft zeven Oosteurop - zocht „onmiddellijk sa,P*J om de Griekse kinder^ guerilla-strijders zijn triëren", aldus wor^_ - gedeeld. De nota «*£1 Polen, Hongarije, Slowakije, Joegosla Albanië. Leopold, In Brussell wojga Leopold's deflaltijW^M België zal temjltój® van zijn zoon afstz Drf,,- troon, gisteren aa° h, overhandigd. De kom^; opgesteld na de ge ."^-i met Spaak gedurend nabij Genève.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2