Tante E], Roozenburg weer dichter bij de damtitel Visserij-varia Openluchtspel in het Rijkenspark tijdens jubileumfeesten Het vrolijk avontuur I DONDERDAG 3 JUNI 1948 IJ MUIDER COURANT Suyk herstelt zich goed In de tiende ronde van de strijd om de nationale damtitel is het de leider P. RoO' zenburg gelukt, weer een punt uit te lopen op Keiler, zodat de jeugdige Rotterdammer thans een voorsprong van drie punten heeft. Met nog drie ronden te spelen is hij reeds zeer dicht bij de titel gekomen. Voor de tweede plaats is de strijd nog geheel open: thans bezetten Keller en Van der Staay, ieder met 13 punten, de tweede en derde plaats, doch Laros, Suijk en Huis man volgen hen op de voet met een punt achterstand. De IJmuidenaren Dukel en Ligthart zullen zich nu wel niet meer bij de bovenste zes spelers kunnen plaatsen. Voor de tweede maal in successie wist Suijk de volle winst in de wacht te slepen, ditmaal door een verrassende combinatie tegen van Dijk. De D.C.IJ.'er heeft zich dus prachtig hersteld. Laros had grote moeilijkheden tegen Huisman; door krampachtige verdediging kon hij ternauwernood remise bewerkstel ligen. De uitslagen der tiende ronde luiden: R. C. KellerA. Jurg 11, J. JurgA. Ligt hart 11, G. v. DijkSuijk 02, P. Leyte- O. Doornbos 20, P. RoozenburgB. Du kel 20, LarosHuisman 1—1, Beers v. d. Staay 02. In tegenstelling met Roozenburg, die grote bewondering afdwingt door zijn veel zijdig spel, is Keiler zijn goede vorm uit vorige tournooien enigszins kwijtgeraakt. Een reden te meer voor Laros en Suijk om Overheidsbemoeiing mei de sleepvaart Bezwaren van Kamèrleden tegen intrekking der sleep- vaartregeling Aan het voorlopig verslag, der Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet „Intrekking van de sleepvaartregeling" js het volgende ontleend: Vele leden achtten het moeilijk denkbaar, dat de minister deze bedrijfstak, welke economisch gezien zeer nuttig is voor de binnenvaart, geheel zou willen prijs géven aan bandeloze vrijheid. Voor de laatste wereldoorlog is alle moeite gedaan om or dening in het bedrijf te brengen en voor een deel is dat gelukt. Waneer nu zonder meer de nationale sleepvaart door de over heid wordt losgelaten, zou zeker weer een ongebreidelde concurrentie het gevolg zijn. Gevraagd wordt hoe de minister denkt Over een aansluitingsplicht in de nationale Vaart. Voor de internationale vaart be staat deze. In de kringen van de betrok kenen is men van mening, dat het zonder een aansluitingsplicht, door de overheid opgelegd, niet mogelijk zal zijn, de bedrijfs- genoten in één verband te houden. Hierbij diene men te bedenken, dat 90 a 95 pet. van het slepen door particuliere schippers Wordt verzorgd. In de toelichting wordt te kennen gege ven, dat het in de bezettingstijd nodig was een verordening in het leven te roepen, als gevolg van gebrek aan sleepkracht en te kort aan brandstoffen. De eerstgenoemde grondslag voor deze ordening is zeker ook thans nog aanwezig. Een controle op de juiste verdeling en op een economisch ge bruik en de beschikbare sleepkracht moet ook thans nog als gewenst worden gezien. In de oorlog is er door vele sleepboot eigenaars verlies geleden. Thans moeten grote kapitalen worden geïnvesteerd voor reparatie en nieuwbouw. Ten gevolge daarvan hebben de eigenaars grote rente- en aflossingsverplichtingen. Indien nu geen band meer zou bestaan tussen de sleep bootexploitanten en de concurrentie onge- gewenste afmetingen ging aannemen, dan wordt de betrokken bedrijfstak noodlij dend. Gewezen wordt op het verschil in exploitatiemogelijkheden tussen stoomV en motorsleepboten. De exploitant van een stoomsleepboot heeft alle moeite het hoofd boven water te houden door de hoge kolen- prijs. In het Noorden van het land hebben deze personen nu reeds te kampen met een toeneming van het aantal motorvracht- Bchepen en -opduwers, die achter hun schip een ander in aanhang meenemen ten koste van de sleepboot, die werkloos aan de kant moet blijven liggen. Daardoor komt tevens de loonregeling van de werknemers in gevaar. In de be trokken kringen meent men, dat een con currentiestrijd tussen de sleepbooteigenaars ten gevolge zal hebben, dat de thans gel dende arbeidsvoorwaarden niet gehand haafd zullen kunnen worden. Gevraagd werd of het toezicht op de sleeplonen ge handhaafd zal blijven. Andere leden waren van mening dat een loslating van de sleepvaart door de over heid niet behoeft te betekenen, dat er een bandeloze vrijheid en een chaos ontstaat. Tussen beide is ook ruimte en het is te verwachten, dat de binnenscheepvaart zelf een gezonde regeling tot stand brengt. Het is zeker niet zo, dat er buitei. de overheid geen personen denkbaar zijn, die in orga nisatorisch verband bereid en in staat zijn tot regeling van deze tak van het maat schappelijk leven, te meer niet, daar er ook bij opheffing van de sleepvaartregeling geen einde komt aan elke overheids bemoeiing. Schaakclub „Kijk Uit" blijlt In de tweede klas Het eerste tiental van „Kijk Uit", de IJmuidense schaakclub, dat in de winter competitie van de ..Noordhollandse Schaak bond" op de laatste plaats eindigde heeft de beide degradatiewedstrijden tegen „Het Oosten III" te Haarlem gewonnen met resp. 73 en 5%4 '/2 en is hiermede in de tweede klasse gehandhaafd. De onder linge zomercompetitie heef* een vlot ver loop en nadert spoedig haar einde, waar na nog diverse wedstrijden op het pro gramma staan. Op Donderdag 27 Mei speelde „Kijk Uit" een massakamp tegen „S. C. Zandvoort" te Zandvoort, deze wedstrijd werd door „Kijk Uit" gewonnen met 1211. Woensdag 16 Juni komt de bekende schaakmeester Hennebergen een simul- taanséance geven; ook niet-leden kunnen hieraan gratis deelnemen. Wij vestigen er de aandacht op dat de clubavonden van „Kijk Uit" gehouden worden iedere Woensdag in de bovenzaal van café „Royal", Wijk aan Zeeërweg. Agenda voor Velsen en IJ mm idem DONDERDAG 3 JUNI. Bioscopen. Geen voorstellingen. VRIJDAG 4 JUNI. Thalia. 8 uur: „Meet the navy". &ex. 8 uur: „Het tweede vonnis^ alles op alles te zetten in de laatste wed strijden! De stand der spelers luidt na de tiende ronde: Roozenburg 16 pl., Keiler en v. d. Staay 13 pt., Laros, Suijk en Huisman 12 pt., v. Dijk 11 pt., Leijte 10 pt., Dukel en A. Jurg 9 pt., A. Ligthart en J. Jurg 8 pt., P. Beers 6 pt. en O. Doornbos 1 punt. Geslaagden aan de visserij- school Aan de gemeentelijke Visserijschool te IJmuiden zijn voor het diploma „Radio- Telefonist" geslaagd de heren T. van Oos ten en P. Kok. Voor het diploma „Motor- drijverKleine Handelsvaart" slaagden de heren W. J. Keur, J. Jore, W. Wolvers en E. Visser; voor het diploma „Proef Kaart- passen" de heer J. Visser. De heren C. Zwart en H. v. d. Steen wis ten het aanvullingsdiploma „Verre Visse rij" te veroveren; de heer E. Visser het ploma „Schiemannen" verkregen de heren ploma „Schiemannen" verkregen d eheren A. Eenkhoorn, A. Loos, A. Broek, C. Bou- desteijn, A. Groen, G. Schaap, P. C. Zuur bier, P. Kempe, H. van Deijk, P. Duive- steijn en C. Fortuin. Zilveren jubilea bij de Hoogovens In het schaftlokaal van de Hoogovens werd de heer F. Hoeks ter gelegenheid van zijn vijf-en-twintig jarig ambtsjubileum gehuldigd. De heren J. A. van Eden en P. Heynis hadden tot taak de geschenken der afde ling aan te bieden, waarbij de heer van Eden het woord voerde. Het was hem een aangename opdracht om de cadeaux, een salonlamp en een mand bloemen, te mogen aanbieden. Ir. A. Vroege, chef van de afdeling Hoogovens, roemde de rustige zekerheid die de heer Hoeks bezit en waarmede hij alle zaken weet aan te pakken. Hoofdingenieur Rijkeboer was de vol gende spreker die van genegenheid en waardering getuigde. Hij legde nog eens de nadruk op de woorden van de vorige spre ker en releveerde het feit, dat de jubilaris een werkzaam aandeel had ^genomen aan het aansteken van de eerste hoogoven. Ook namens de bedrijfsdirecteur F. W. E. Spies sprak hij deze woorden uit. De heer Rijkeboer vereerde de jubilaris met het Gedenkbord en het Getuigschrift der Maatschappij. Tot slot van de huldiging mocht de heer Hoeks, bij monde van de directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate, de gebruikelijke envelop en de gelukwensen der directie in ontvangst nemen. Tegelijk met de heer Hoeks is de heer I. Butter in dienst getreden. Het lag in het plan de heer Butter, die bij de kooksovens werkzaam is, tegelijk met" de heer Hoeks te huldigen. Hiervan moest worden afge zien omdat de heer Butter wegens ziekte thuis moet verblijven. Het heeft de heer Butter echter niet aan belangstelling van de zijde van kameraden en chefs ontbroken. Filmavond voor Doops gezinden Hedenavond wordt in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente aan de Helm straat een filmavond gehouden voor de leden. Vertoond worden de films: het „Onze Vader" en „De Barmhartige Samaritaan". DIRECTRICE „HET ZEEMANSHUIS" TREEDT AF. Na bijna 40 jaar namelijk sedert Sep tember 1908 als zodanig werkzaam te zijn geweest, treedt op 1 Juli mevrouw M. JC. HillegaartHaafkens af als directrice van het Zeemanshuis te Amsterdam. Tij dens een receptie in dit Zeemanshuis zal op 30 Juni officieel afscheid van haar ge nomen worden. MARKTBERICHTEN 2 Juni Besommingen: IJM 22 Ita 8507, IJM 98 Li bra 13444, IJM 4 Knikker 9260, RO 46 Claesie 15475. IJM 249 469, IJM 213 684, IJM 241 339, IJM 229 1269, IJM 343 487, UK 69 432, UK 172 367, UK 62 421, UK 234 807, UK 119 297, UK 126 1340, UK 59 1127, UK 99 407, VD 9 753, VD 60 541, EH 20 460, HD 25 1454, UK 36 804, KW 17 154. Aanvoer: 30 kisten tarbot, tong, 35 kisten wolf, 80 kisten poontjes, 100 kisten kabel jauw, 400 kisten schelvis, 10 kisten koolvis. 580 kisten schol, 100 kisten schar, 120 kisten bot, 560 kisten makreel, 80 kisten wijting, 100 kisten diversen, totaal 2195 kisten. Prijzen: Poontjes 15-7.50, horsmakreel 24- 19, haai 43-40, wolf 62-52, tongschar 70-65, gr. griet 68-66, kl. griet 26.50, tabot II 84-70, tabot III 84-69. tarbot IV 75-57, kl. r. poon 40. gr. bot 37-28. kl. bot 18-11, schar 17-12, alles per 50 kg. Tarbot 2.20-1.75, heilbot 2.70- 2.15. gr. tong 3,80-3,15, md. tong 3.90-3.50, kl. md.' tong 4.05-3.80, kl. tong 1 3.20-1.80. kl. tong II 1,95-1,80, kl. tong III 1.15-0.90. alles per 1 kg. De makreel-aanvoer aan de IJmuider markt wordt weer wat groter. De En Avant (IJm. 8) had een partij van 100 kisten grote makreel gevangen en verder was er aan voer van Zweedse makreel. Twee Noorse vrachtschepen brachten 800 en 1100 kisten aan. Drie IJmuider trawlers hebben deze week in de Engelse haven Grimsby ge markt. De besommingen van de Petten en Bloemendaal waren 23.000 en 17.500. De Flamingo moest de vangst nog lossen. De Klaas-Wijker is naar Amsterdam gesleept, waar hij nieuwe vuren en enige nieuwe platen zal krijgen. Men hoopt het schip voor het verse haringseizoen in de vaart te brengen. Van de IJsland-visserij is na een reis van 19 dagen teruggekeerd de IJm. 62 (Su matra). De trawler had een fraaie vangst kabeljauw en schelvis (1600 kisten). De plotseling opgestoken Zuid-Wester storm, verdreef de kleine kustvissers van de Noordzee. Donderdag was dit in IJmui den al goed merkbaar door de afnemende aanvoer van platvis. In de vaart wordt weer gebracht de grote trawler Viking Bank. Voor reparaties is het vaartuig vier weken uit de vaart geweest. „Groot IJmuiden" heropgericht In restaurant Demmers hield de voor de oorlog bloeiende Winkeliers- en Handels vereniging „Groot-IJmuiden" haar her oprichtingsvergadering. Nadat de voorzit ter van het oude bestuur de vergadering had geopend, hield de heer Pijl een cau serie over het onderwerp: „Oriënteren eist organiseren". Hierna werd het nieuwe bestuur geko zen, dat zal bestaan uit negen vooraan staande figuren uit het IJmuidense zaken leven. Het secretariaat is thans gevestigd Oosterduinweg 27, IJmuiden, tel. 4789. Er komt iveer kermis! Naar wij vernemen komen de Verenigde Amusementsbedrijven HommersonVér molenJanvier weer met hun lunapark naar Velsen. Talrijke grote attracties zullen worden opgebouwd op het terrein aan de Storm- velderweg bij de Velserduinweg. Het lunapark zal geopend zijn van 19 tot en met 26 Juni. Zondags is het gesloten. Ongewenste krachtmeting Op het kruispunt van wegen Kanaal straat-Kerkstraat te IJmuiden, had weer eens een aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's. De botsing werd veroorzaakt door het niet verlenen van voorrang. Het materiaal kon niet tegen deze be handeling en beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Be|>alingen inzake zeevaart diploma's Aan de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp tot wijziging van. de wet van 2 Augustus 1935, houden de bepalingen betrekking hebbende op de zeevaartdiploma's, is het volgende ont- leend: Met betrekking tot het bezwaar, het welk door verscheidene leden werd aan gevoerd tegen het in het wetsontwerp voorgestelde, voor zover betreft het di ploma als assistent-scheepswerktuigkun- dige, het voorlopig diploma als scheeps- werktuigkundige en het diploma als motor- drijver, merken de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op, dat ten onrechte de indruk bestaat, dat beoogd zou worden gelijke bevoegdheden toe te kennen aan de bezitters van een der beide eerstge noemde diploma's als aan de bezitters van het motordrij versdiploma. Dit is geens zins het geval. De bedoeling van de wij ziging is slechts vast te stellen, dat, hoe zeer ook verschil moge bestaan tussen de diploma's onderling, het voorlopig diplo ma en het diploma als assistent-scheeps- werktuigkundige niet van hogere rangor de moeten worden geacht, zodat de bezit ter daarvan niet de plaats mag vervullen van de gediplomeerde motordrijver. De ministers hebben het niet nodig ge oordeeld ter zake met de betrokken orga nisaties in overleg te treden, aangezien het voorstel geen materiële wijziging van be tekenis van het wetsvoorschrift betekent, doch huns inziens slechts als een in de practijk noodzakelijk gebleken verduide lijking dient te worden opgevat. Ten aanzien van het zogenaamde ruil en dienstdiplomareglement zal zeer zeker voor kapiteins en stuurlieden de eis moe ten worden gesteld, dat zij voldoende ken nis hebben van de bepalingen ter voorko ming van aanvaringen op zee. Het ligt niet in de bedoeling voor machinisten een eis van practisch werken te stellen. In het ruil- en dienstdiplomareglement zullen verder de eisen met betrekking tot het naar behoren verricht hebben van de vaartijd worden geformuleerd. Betrokke nen zullen in ieder geval hun dienst op goede wijze gedurende een te bepalen mi- nimumduur gedacht wordt aan drie ja ren moeten hebben volbracht en zij zullen zeer zeker niet voor een dienst- diploma in aanmerking komen, wanneer uit een onderzoek van de Scheepvaartin spectie en van de Raad voor de Scheep vaart is gebleken, 'dat handelingen in strijd met de veiligheid zijn gepleegd of van onvoldoende kundigheid werd blijk gegeven. EXCELSIOR—STORMVOGELS WORDT NOG GESPEELD. Hoewel de Stormvogels aan het spelen van hun laatste competitie-wedstrijd tegen Excelsior weinig gelegen is, wordt deze ontmoeting Zondag toch gespeeld, daar Excelsior er persé op staat de competitie uit te spelen. STORMVOGELS ONTMOET 'T GOOI. Zaterdag speelt Stormvogels in Huizen een propaganda-wedstrijd tegen 't Gooi. Zoals wij destijds reeds mededeelden, hebben de besturen van de Oranje vereniging „Santpoort" en de Vereni ging tot het houden van Nationale Dagen evenals het vorige jaar ook nu weer contact met elkaar gezocht, ten einde op de meest waardige wijze het regeringsjubileum en de verjaardag van H.M. de Koningin te vieren. Uit beide verenigingen is een werk comité gevormd, dat reeds veel voorberei dend werk heeft gedaan. Met de definitieve plannen is men echter nog niet gereed, maar reeds nu kan als vaststaand worden aangenomen, dat, wanneer de weergoden meewerken, de bewoners van Santpoort in de komende jubileumweek heel wat zal worden aangeboden. In de eerste plaats wordt daarvoor een beroep gedaan op de plaatselijke verenigingen en daar ons dorp tal van muziek-, zang-, toneel-, voetbal- en turnverenigingen rijk is, kunnen deze zeker een aantal avonden voor hun rekening nemen. En dan is nog aan iets anders gedacht. Men zal zich kunnen herinneren dat het vorige jaar de verjaardag van de Ko ningin onder meer gevierd is met een gala-avond in het-Rijkenspark. Deze avond is een groot succes geworden: Duizenden bezoekers waren getuigen van het optre den van Lou Bandy c.s. Geen wonder dan ook, dat bij velen de gedachte aan nog zo'n avond post vatte. Maar een dergelijke avond kost honderden guldens en het wel slagen er van is voor verreweg het groot ste percentage afhankelijk van de mede werking van het weer. En nu werkte het weer het vorige jaar ten volle mede, het bezoek was, zoals reeds gezegd, zeer groot en toch moest er die avond „nog geld bij". Het ligt dus voor de hand dat men, hoe groot het succes van deze openlucht-avond ook was, de risico voor een tweede avond te groot vond. Toch wordt er ook nu weer zulk een avond in het Rijkenspark gegeven, want men heeft op een zeer handige wijze kans gezien de risico aanzienlijk te verminde ren: de actieve besturen van beide ver enigingen hebben contact gezocht met andere Oranjeverenigingen en daarvan is het resultaat geweest, dat op een nog na der te bepalen datum een openluchtspel, speciaal geschreven ter gelegenheid van het regeringsjubileum, in het Rijkenspark zal worden opgevoerd. Dit spel zal ook in een aantal andere plaatsen Amsterdam en omgeving worden opgevoerd. Een en ander heeft tot gevolg, dat de kosten aan zienlijk minder worden en, daar winst bejag is uitgesloten, de risico gezamenlijk gedragen zal worden. In bedoeld openluchtspel zullen de be langrijkste rollen door beroepsartisten worden vertolkt, de overige worden in handen gegeven van dilettanten. KLEMVAST. Een vrachtauto van een Santpoortse firma geraakte vast onder de pbort van de Hyacintenstraat te Santpoort, tengevolge waarvan een drietal schotten van de auto werd vernield. Hel hoekje van Donderdag 3 Juni 1948 BESTE KINDEREN! Deze keer dan allereerst de beloofde uit slag van de Mei-wedstrijd. In tegenstelling met andere maanden had ik deze keer geen moeite om de beste er uit te kiezen, want alleen een nieuwelingetje, die zich ZINNIA noemt, komt in aanmerking voor de prijs. Bijna alle oplossers hadden Simon Kreek zich als verstekeling aan boord van zijn vaders schip laten verbergen, maar Zinnia vond een andere oplossing, zoals jullie in haar verhaaltje, dat hierbij afgedrukt wordt, wel zullen lezen. Voor deze wedstrijd was echter geen troostprijs beschikbaar zodat ZINNIA als enige winnares uit de strijd treedt. Gefe liciteerd, hoor! En nu.onze correspondentie: Het nieuwe KABOUTERTJE was verle den week wat Iaat met haar brief, zodat ze nu pas antwoord krijgt. Dus jij bent een zusje van „Moppie"? Vertel je me eens wanneer je jarig bent en hoe oud je dan wordt? Ik hoop volgende keer een wat langere brief van je te krijgen, hoor! Wat jammer ZINNIA, dat ik je op de twintigste Mei niet gefeliciteerd heb in de krant. Ik denk dat het komt omdat je toen nog niet ingeschreven was, want je had nog geen goede schuilnaam. Hierbij nog mijn beste wensen voor jou en ik hoop je volgend jaar niet te vergeten, hoor! Ook al pech met de Campagne? Je ziet echter, dat je niet altijd ongelukkig bent, want nu kun je uitkijken naar de post, die je bin nenkort wel een pakje brengen zal! BLAUWDRUIFJE is weer eens een beetje nieuwsgierig, geloof ik. Je zult ech ter niet veel wijzer worden, meiske, want je weet mijn adres immers? Kijk maar onder aan deze brief, daar staat het nog eens duidelijk. Ik begrijp echter best wat je bedoelt, hoor, maar laat ik je zeggen: ik mag geen ander adres opgeven. Nu te vreden? Leuk, dat kleren maken voor de pop, hè? Ik had vroeger een pop, die bezat zelfs een avondjurk. Ik had hem zelf ge maakt van een lapje oude rose zij, met strookjes onderaan. Grappig, hè? VIOOLTJE komt ook weer eens opda gen, maar tenminste met een fijne lange brief. Jullie hadden een mooie dag uitge zocht hoor, voor die tocht door Duin en Kruidberg, maar inderdaad is het een heel eind lopen naar zee. Ja, ik ben verschei dene keren op de Kaasmarkt geweest. Het is werkelijk de moeite waard. Vooral die oude Waag moet je eens goed bekijken en wanneer je er bent als de klok slaat, kun je de ruitertjes in de toren ook nog zien. Veel pleizier, hoor en krijg ik dan een verslag van de tocht? Dit was voor deze week de laatste brief. Tot volgende keer! TANTE ELS Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. HOE SIMON ZEEMAN WERD Simon Kreek was een flinke knaap van zo'n 14 jaar. De lagere schoolbanken had hij achter de rug en al meermalen had hij zijn vader aan het hoofd gezeurd om mee te mogen. Mee naar zee. „Al is het maar als duvelstoejager, vader", zei Simon dan. Vader had er echter helemaal geen oren naar. „Jij gaat naar de ambachtsschool, je leert het timmervak en daarmee uit...." Of Simon nu al bezwoer dat hij elke spij ker krom sloeg en de hamer altijd op zijn tenen liet vallen, wanneer er een schilde rijtje moest worden opgehangen, vader hield voet bij stuk. Het voorjaar brak aan en nog steeds was er geen beslissing genomen over onze Si mon. Op de dag dat het scheepje van vader Kreek zee koos om ter visvangst te tijgen, vroeg Simon het nog eens, want hij had nog altijd een stille hoop. Maar zijn vader bleef bij het besluit. Simon wou net van de kade weg gaan, toen hij opeens een schreeuw hoorde! Vlug ging hij terug en zag wat er gebeurd was: zijn vader wilde in de boot springen, maar hij was er zeker naast gesprongen. Daar hij niet zwemmen kon en Simon wel, sprong Si mon hem na en redde hem. Toen ze weer op het droge stonden gingen ze gauw naar huis om andere kleren aan te doen. Daarna vroeg vader aan Simon:' „Wat wil je nu hebben als beloning omdat je mij gered hebt?" „Naar zee, vader." „Dat mag." En zo werd Simon toch nog zeeman. „ZINNIA" oud 12 jaar. Het nieuwe maandraadsel Deze keer heb ik jullie een vreemde ge schiedenis te vertellen. Naast mij woont namelijk een oude zang-leraar. Op een morgen kwam hij naar me toe, net toen ik even een paar boodschappen wilde gaan doen en stopte mij een papier in de hand. „Kijkt u nu eens! Wat moet ik toch be ginnen!" riep hij wanhopig uit. Ik las het bedrukte papier, maar, hoewel ik duide- FEUILLETON door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels 41) Zjjn er cigaretten? vroeg mevrouw Lessings met geforceerde vrolijkheid. Heus heb je die, lieve kind? Er schijnt hier op het land werkelijk alles te krijgen te zijn! Lynn ging terug om sigaretten te halen. Zou mevrouw Lessings haar een fooi ge ven, als ze betaalde? Ik wed dat ze het doet, dacht Lynn verontwaardigd. Maar wat iets anders is, ik zal de fooi aannemen ook, als ze het werkelijk doet! De knappe, lange jongeman was weer bij do bar terug gekomen. Ze vond het moeilijk haar aandacht bij hem te bepa len. Hij vroeg iets over het oude blauw op het buffet. Dat was het vervelende van Amerikanen: ze wilde altijd van alles weten. - Nee, ik vrees dat ik niet precies weet, wat voor soort porcelein het is. Maar het is wel erg oud, geloof ik. - Ze hebben enige exemplaren van dat zelfde porcelein in het museum in Rich mond, Virginia, waar ik vandaan kom. Werkelijk? Lynn glimlachte tegen hem. Hij zag er zo aardig en fris en gezond uit. Alsof hij alle zeeplotions, brillantines en mondspoelingen, waarmee in de Ame rikaanse bladen geadverteerd wordt, wer kelijk zelf gebruikte. Dat is zeer interes sant. *-«► Ik veronderstel, dat het niet te koop Is, zei de jongeman aarzelend. Of enkele exemplaren ervan? Het porcelein? O nee zei Lynn. Nee, dat is niet te koop. Het behoort tot de in boedel van dit hotel, begrijpt u? Het spijt me. Ik wilde het alleen maar vragen. Ik ken iemand van het Richmond museum, die er een behoorlijke prijs voor zou betalen. Hij heeft me gevraagd om, terwijl ik hier ben, voor hem uit te kijken. Maar zoals u zegt, het is niet te koop. Neen, zei Lynn. Ze dacht verder niet over hem na en merkte zelfs niet eens, dat hij vertrok. Toen ze weer in zijn richting keek, bleek hij weg te zün en er lag geld op de tafel. Hij was net zo rustig vertrokken, als hij bin nengekomen was. Hij betekende niets voor haar, maar toch had ze een vaag schuldig gevoel ten opzichte van hem. Ze was niet erg hartelijk en gastvrij tegenover hem geweest en een barmeisje behoorde juist een sfeer van gastvrijheid en gezelligheid te scheppen. Maar het was moeilijk je aandacht bij de ene jongeman te bepalen, als je hart vol was van een andere jonge man in het aangrenzend vertrek. Ze ging naar het gezelschap van Kit terug. Men was bezig op te staan. De Admiraal vroeg haar lachend, of ze dit werk prettiger vond dan voor hem te typen. In som mige opzichten, zei Lynn. Mevrouw Les sings keek naar buiten naar de oranje parasols en de vele zitjes. Er zal hier wel aardig wat geld binnen komen, zei ze. Ik denk, dat het hier op vrije middagen wel druk zal zijn. Ja, zei Lynn en nam het geld. dat mevrouw Lessings haar overhandigde aan. Moeten we haar een fooitje geven, Kit? vroeg mevrouw Lessings, precies zo als Lynn vei-wacht had. Kit keek Lynn vragend aan en had plezier in het geval. Natuurlijk, zei Lynn en hield haar hand op. Een mooie grote fooi, alstublieft, mevrouw Lessings. Ik ben aan het sparen voor een nieuwe hoed. Kit treuzelde bij het weggaan en wist nog een arm om Lynn heen te slaan en haar even in een donker hoekje te trekken. Luister eens, lieveling, je moet me beloven, dat je voor mijn volgende verlof naar Londen komt. Ik kon je de laatste keer niet tijdig waarschuwen, maar de volgende keek zal ik dat zeker doen. Ik kon deze hele week niets beginnen. Moe der had alles gearrangeerd en het was puur toeval, dat ik vandaag nog hierheen kon komen. De volgende keer vertel ik moeder niet, dat ik kom, en ga ik in de Club logeren. Hij kuste haar en drukte haar tegen zich aan. Kit wilde niet, dat het allemaal ver keerd liep, wist Lynn. Hij vond het ellen dig, dat zijn moeder zich zo onaangenaam gedroeg. Hij was een gelukkige, opgewekte ziel, die wilde dat alle mensen goede vrienden met elkaar waren in een zon nige wereld. Hij vindt het allemaal even erg als ik, dacht Lynn. Als hij alleen maar niet zo onder zijn moeders duim zat! Zijn volgende woorden maakten haar duide lijk, dat mevrouw Lessings hem al in een bepaalde richting beïnvloed had. Ik geloof toch niet, Lynn, dat dit een erg geschikt baantje voor je.ik bedoel, bedienen in een bar, liefje. Ik had uit je verhalen niet begrepen, dat je dat deed. Maar ik doe het werkelijk niet altijd, Kit. Dit is de eerste keer. De bar-man is uit. Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat je juist vanavond bent gekomen. Ze moest opeens lachen. Je zoudt werkelijk verbaasd zijn, als je wist wat voor rustig en goedaardig baantje ik hier heb. Dat kan wel zijn, lieveling. Maar het is geen erg hoogstaand werk. Je weet hoe de mensen kletsen. Welke mensen? De Admiraal en consorten b.v. Hij was erg verbaasd, dat je dit soort werk deed. Niets voor een behoorlijk meisje, zei hij. Ik veronderstel, dat bar-meisjes in zijn tijd inderdaad een beetje anders wa ren, merkte Lynri met een spottend lach je op. Ja, waarschijnlijk wel. Maar hoe dan ook, het heeft geen zin tegen de conventie in te gaan. Maar soms zit er niet veel anders op, zei Lynn kortaf, omdat ze bang was, dat ze in tranen uit zou barsten. Ik zelf had, zoals je weet, helemaal geen zin om uit Londen .weg te gaan en mijn baan bij de Admiraliteit op te geven. Ik weet het, liefje. Maar je had toch gezelschapsdame kunnen worden of gou vernante, of iets dergelijks. Dat zijn baan tjes voor dames. Dit waren geen woorden van Kit, maar van mevrouw Lessings. Dank je wel! Je spreekt niet met je eigen woorden Kit, maar herhaalt die van je moeder. Laten we er niet meer over praten. Dit was de enige baan, die me aangeboden werd op een moment, dat ik er dringend een nodig had. En het toeval wil, dat ik het hier prettig vind. {Wordt vervolgd). lijk zag wat er stond, van. Verbaasd ^keek ik hem er aan de hand?" vroeg ik "v osil hij me het wanhopige gevahiN zijn leerlingen een z en had daarom een program en naar de drukkerij te laten verzorgen. Op één cV^< nier was er echter een vP spel gekomen en het mooie er als volgt uit: 1. Waar in 't bronsgroen hr 2- Hoor wie klopt daar in'J"? ruite kiel 3. Wie gaat mee, gaat m». 4. Drie kleine kleutert? stille dal ureniïs><iïa> 5. Hoe zachtkens glijdt d, 6. Waar de blanke top 7. Langs berg en dal kliii 8. De paden op, over zee - 9. Zie ginds komt ons w, 10. Scheepje in de peerboom 11. Hollands vlag, een hek. 12. De uil die in de haven i». 13. In't groene dal, je bent Je begrijpt dat de arme K;, erg mee in moeilijkheden zant na en plotseling kreeg ik M. mij dat papier maar eens mee" hem. „Over een maand krijn'. precies zoals het moet zim" n. *1 mij ongelovig aan. „ja heï!-. looft u mij nu maar", s Gelukkig liet hij zkh kom ik gauw aan jullie ,25 helpen wilt. Jullie kennen (want dat het schoolliedjes ii,u! ker al begrepen), t.e, zetten „g gramma voor de oude leraar elkaar, zodat de titels van de E" zijn. Je zult eens zien, als e gonnen bent is het niet zo moei? er zelfs een mooi boek mee th.' oude baas weer gelukkig make f bij nog een aardig lijstje om te, ma tekent en erg keurh .cêa natuurlijk nog meer kans. Dus: aan het werk! TANTE ELS FELICITEERT: ZILVERMEEUW, die voWj Woensdag dertien jaar hoopt den. Van harte hoor en ei dag! Fel# Velser afhleten naar Hilversum Driekamp voor en heren Na het mooie resultaat in de hg met de Atletiekvereniging „kt* Zaandam, waarin ..Suomï' >s=? wacht de Velser athleten Zonoig'g legenheid zich in wedstrijden te andere verenigingen. Voor 6 Juni is door de Goolstü Club te Hilversum namelijk oen re georganiseerd, zowel voor dames sis: De dames van G.A.C. (Hilversum),! ta (Amsterdam) en Suomi (Vela): onderling de strijd aan. De ksmpn heren gaat tussen G.A.C. (Hte Blauw-Wit (Amsterdam) en Sm sen). De Suomi-ploegen zullen sKrk mogelijk uitkomen. De a van de dames is: 100 m: A. Palmen, T. Prins. 200 m: T. de la Bie, T. v.d.ï« 4 x 100 m: A. Palmen, T.Frjii Bie, T. v. d. Berg. Vèrspringen: A. Palmen, T. t Kogelstoten: M. Klaver-Budfcj! terwal-Hemmes. Hoogspringen: T. Prins, C. v. ia Klein. Discuswerpen: C. v. d. Ree-Se. Westerwal-Hemmes. Meisjes: 80 m: A. v. d, Werf,C.Sa 4 x 80 jn: A. v. d. Werf, C.Scirj Hagenaar, C. v. d. Werff. De herenploeg bestaat uil: 100 m: J. v. d. Heide, J, Zwait 400 m: A. Schenk, Tj. Lutitk. 800 m: U. v. Wijngaarden, F- FA 1500 m: N. Wester, H. v. 3000 m: J. Weenink, J. vanfift Olympische estafette: vai G den, A. Schenk, T. v. d. Waai Heide. Hoogspringen: T. v. d. Discuswerpen: C. Postma, K.® Vèrspringen: T. v. d. Werff, JJJj Kogelstoten: C. Postma. Rl*- W. Vrenegoor en J. OlthoflW® de 800 m. Junioren. Een afdeling Beverwijk» Ned. Onderwijzers Ver# Op de in de IJmuidense gehouden ledenvergadering^ Kennemerland der Ned. Ona^F eniging maakte het punt.JP-H' Kennemerland in een afóelnl Beverwijk" een belangrijk r*-\ agenda uit. Na uitvoerig?- waarbij zowel het „pro air- belicht werden, werd met B - heid van stemmen besloten over te gaan. Van eer. êD hoofdbestuur mededeling en wanneer ook dit zich m kan verenigen waaraan hoofdbestuurslid, de fel de zal zo spoedigmoge'1- keling van de administratieve worden overgegaan. Tot afgevaardigden naai gemene Vergadering der zers Vereniging werden oen -j en Schermer aangewezen. werd aangewezen als „sca afdeling en het Ondersteun® het N. O. V. DE HOOGOVEN-MJA$ EINDIGDE OP DE E®™ De E.H.B.O.-ploeg die op de disiriets-weWja langs in Hilversum zi«W" langs in nuvent"" figuur heeft ««ja®» '"te Den Haag eindigd.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6