c D Tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de enige burger-verdachte Bom ontploft in bunker te Arnhem rVisserij-varia J) BOEKEN bij VAN DORP nette pakmeisjes S. HOGELAND PANDA EN HET OOG VAN MUG Mij 'n Perl! Vloeibaar fruit WOENSDAG 9 JUNI 1948 IJ MUIDER COURANT DE HAAGSE BOMMEN-AFF AIRE De verdediger noemde verdachte een volbloed-vaderlander, die zijn particulier belang achterstelde bij dat van het vader land. Hij had een werkzaam aandeel in het illegale werk. In 1944 js hij. door de Duit sers gearresteerd. Hij is echter niet gefu silleerd en kroop door het oog van een naald. Hij heeft de plannen van De B. altijd als de grootste humbug beschouwd. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 22 Juni uitspraak doen. Smokkelaars ruilden koffie tegen auto-onderdelen Ambtenaren van de douane te Enschedé hielden een auto aan, welke een hoeveel heid frauduleus ingevoerde auto-onder delen vervoerde. Deze -aanhouding heeft geleid tot de ontdekking en aanhouding van dertien smokkelaars, die reeds voor ruim een kwart millioen gulden aan auto- en motoronderdelen uit Duitsland naar Nederland hadden gesmokkeld. Zij ruilden deze onderdelen tegen koffie, waarvan duizenden ponden op deze wijze over de grens verdwenen. Het complot had vertakkingen in ver schillende plaatsen. Zo werd in Almelo een grote partij motorzuigers gevonden ter waarde van ongeveer 15.000. Zij waren verborgèn onder de vloei- van een café. Drie hoofddaders, A. J. K. uit Enschedé, C. K. uit Almelo en G. J. van der E. uit Zwolle zijn naar het Huis van Bewaring te Almelo overgebracht. De smokkelaars leverden de goederen af aan een handels onderneming te Enschedé, die ze in ver schillende plaatsen in. ons land verkocht. Dinsdag behandelde de Haagse recht bank de zaak tegen F. G. A. B. voormalig ambtenaar van het Bureau Nationale Vei ligheid, verdacht van medeplichtigheid aan de bomaanslag op de Prinsengracht in Den Haag op Sint-Nicolaasavond 1946. De eerste getuige, A. T. de B., weigerde eerst een verklaring af te leggen, doch gaf na overreding van de zijde van de recht bank en van de verdediger tenslotte toe. Hij erkende het adres van het slachtoffer van verdachte B. te hebben gekregen. Na de aanslag had hij met B. gesproken, die het geval „een goede generale repe titie" noemde. Verdachte B. ontkende echter deze woorden te hebben gebezigd.. Uit de verklaringen der andere getuigen bleek, dat verdachte reeds in 1945 tegen over anderen zijn hart had gelucht over collaborateurs, die nog vrij rondliepen. Er was over gesproken het recht in eigen hand te nemen. Twee vroegere collega's van B. van het Bureau Nationale Veiligheid zeiden, dat B. een rustig man was, die nooit teg&i iemand bedreigingen had geuit. Zijn arrestatie had dan ook bij hen grote verbazing gewekt. Verdachte verklaarde, de helse machine van De B. niet ernstig te hebben opgevat. Hij noemde het een soort spelletje. De officier van justitie schetste de af schuwelijke situatie, die hij bij aankomst in het perceel aan de Prinsegracht aantrof, Niet alleen de bewoner, op wie de daders het voorzien hadden, werd gedood, doch ook een aantal van diens huisgenoten. Ook B. was medeplichtig, volgens de officier. B. heeft vorm gegeven aan het voorbe reide geweld. Hij noemdq de naam. van het slachtoffer en zijn persoon werd gedekt door de autoriteit van het Bureau Natio nale Veiligheid. B. gaf de vervaardiger dei- bommen de vereiste flessen en sprak van een „generale repetitie". Verdachte was gewaarschuwd voor De B. en had daardoor moeten begrijpen, dat het niet om een spelletje ging. De officier noemde B. schuldig aan medeplichtigheid tot uitlokking v"^n moord en requireerde een gevangenisstraf van 10 jaar. Visser uit Harderwijk vond vermiste zeilboot Men zoekt nog naar de beide meisjes De schipper J. H. Foppen, die gisteren met zijn botter, de „HK 10", de vermiste B.M. „Jan van Gent" de haven van Har derwijk binnenbracht, vertelde na zijn binnenkomst hoe hij het verongelukte zeil scheepje had gevonden. Omstreeks acht uur Dinsdagmorgen waren hij en zijn zoon op 17 km. Zuid- Zuid-Oost van Harderwijk, Enkhuizer koers toen zij boven het spiegelgladde wa teroppervlak een giek en een mast zagen uitsteken. Zij voeren langszij en zagen een volgelopen z-eilbootje met de boordrand net onder de waterspiegel drijven. Toen zij de kuip voor een gedeelte hadden leegge- hoosd kwam het lichaam van een jonge man uit het water vrij, die met het hoofd onder de voorplecht zat vastgekneld. Op de bodeni van de boot lagen een armband je, met de naam van het slachtoffer J. Brei en de letters M.A.R.N., een manicuur- étuitje en een bosje sleutels. 9 Om een been van het slachtoffer zat een verbandwindsel, dat aan stuurboord van de boot was vastgeraakt. De schipper ver moedt, dat de „Jan .van Gent" de volle wind in de zeilen heeft gekregen en toen is omgeslagen. De zeilen waren totaal aar* flarden gescheurd. Hij vermoedt, dat de beide meisjes over boord zijn geslagen of gesprongen, doch dat de jongeman daartoe geen kans heeft gezien. De giek en mast "lagen kruislings over de kuip, toen de schipper de boot vond. Het was hem op gevallen, dat zich aan boord -geen ankers en ankertouwen bevonden. Was de zee niet zo glad geweest, dan zou hij het scheepje stellig niet hebben opgemerkt. Het stoffelijk overschot van de jongeman is naar het St. Pius-gesticht in Harderwijk overgebracht. De waterpolitie van Amsterdam, Har derwijk en Kampen zoekt nog steeds met haar boten 't iJsselmeer af naar de licha men van de twee meisjes. Spoorwegnet in Noordbrabant over 2 jaar geëlectrificeerd Ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur der Nederlandse Spoorwegen heeft in een te Oisterwijlc gehouden bijeenkomst van leden der afdeling "Noord-Brabant der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten medegedeeld, dat het spoorwegnet in Noord-Brabant eind 1950 geheel geëlec trificeerd zal zijn, wanneer zich geen bij zondere omstandigheden voordoen. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301,5 M. 7, 8. 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Jacques Offenbach, 9.15 Morgenwijding. 9.30 Symphonische muziek. 9.46 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw 10.35 Platen. 10.50 Kleutertjes, luister. 11.00 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Platen. 13.15 Virtuoso Sextet. 13.45 Opera- aria's. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Solisten concert. 15.00 Voor zieken .16.00 Programma in een notedop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Vaudeville strijkorkest. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Sportpraatje. 19.10 De oorlogsgraven stichting. 19.15 Volksmuziekschool. 19.45 Re geringsvoorlichtingsdienst. 20.05 Echo v. d. dag. 20.15 Kurhausconcert. 21.45 Luisterspel „De tunnel onder het Kanaal". 22.20 Zang en orgel. 22.45 „Onder vier ogen". 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414,5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Ka merkoor. 7.45 Gebed. 8,15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Kwintet. 9.35 Marsmuziek. 9.45 Schoolradio. 10.00 Brandenburgs Con cert, Bach. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel spel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.33 Metro- pole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Metro- pole-orkest. 13.45 Hors d'Oeuvre. 14.00 Pla ten. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Zangvoor dracht. 15.30 Werken van Couperin. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Jeugdjour naal. 17.30 Platen. 17.50 Voor de jeugd. 18.00 Piano. 18.15 C.N.V.-kwartier. 18.30 Orkest muziek. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Beroepskeuze. 19.55 Bachkoraal 20.15 Platen. 21:00 De Hollandse Molen. 21.20 Robert Casadesus. 21.30 Omi'oeporkest met zang. 22.15 Vaart der volken. 22.35 Viool met ®iano. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. Ze groeien als kool en slapen als een roos in zo'n wieg- ledikantje van v. Weert. Sluier zonder punten. VOOR DE BABY Invasie van coloradokevers in Scheveningen Hedenmorgen ontdekte men op het Sche- veningse strand honderden coloradokevers die door de zee waren aangespoeld. De in secten zijn waarschijnlijk uit België en Frankrijk, waar men op het ogenblik veel last heeft van dit schadelijk ongedierte. De gemeentelijke plantsoendienst is met een aantal vrijwilligers begonnen, de kevers te verdelgen. Vijf leden van de hulpverleningsdienst, ressorterend onder het ministerie van bin nenlandse zaken, zijn gisteren omgekomen, toen in de bunker nabij het vliegveld Deelen een vliegtuigbom van 1500 kilogram ontplofte. De bunker is een reusachtig bouwwerk van 80 meter lengte en ruim 50 meter breedte. De hoogte is ongeveer 40 meter, waarvan de helft ondergronds. Tijdens de bezetting Jiad de „Luftwaffe" er haar hoofdkwartier voor West-Europa. De bun ker is herhaaldelijk door de R.A.F. gebom bardeerd, echter zonder resultaat. Na de bevrijding heeft men vergeefse pogingen gedaan het gevaarte op te blazen. Het plan bestond, er een oorlogsmuseum van te maken. De laatste tijd had men er munitie opgeslagen, afkomstig van het vliegveld Deelen. Gistermorgen waren twee groepen, respectievelijk van acht en vijf man, bezig met het sorteren van de munitie in ver schillende afdelingen van de bunker. De groep van vijf had de ontstekingsinrich- ting van een vliegtuigbom van 1500 kilo gram verwijderd, waarna men het projec tiel naar buiten wilde brengen. Vermoedelijk heeft de bom echter een tweede ontstekingsïnrichting gehad. De mannen wisten dit niet, daar het type hun ïiiet bekend was. Mét een ontzettende slag, die tot ver in de omtrek te horen was, ont plofte het projectiel. De acht mannen, die elders aan het werk waren, snelden toe, doch geen van hun vijf collega's bleek de explosie overleefd te hebben. De slachtoffers zijn: A. ,van Balkom, 43 jaar, wonende te Nijmegen, vader van 6 kinderen; J. Deckers, 54 jaax-, wonende te Ex-politieman uit Aalsmeer krijgt veertien jaar De ex-kapitein der staatspolitie J. Chr. L. uit Aalsmeer is door het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf met ver bod om bij de gewapende macht te dienen en ontzetting uit beide' kiesrechten voor het leven. De eis was twintig jaar. L. had tijdens de bezetting in Olden- zaal, Enschedé, Breda en Maastricht Ne derlanders gearresteerd in samenwerking met de SD. In Breda arresteerde hij een Joodse familie, van welke niemand is te ruggekeerd. Doodstraf gewijzigd in levenslang Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan de 41-jarige W. J. Pons, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam op 3 April 1947. De doodstraf is gewijzigd in een levenslange gevangenisstraf. P. had zich als z.g. V-man van de Sicher- hei-tspolizei laten opsluiten in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Am sterdam en de van gevangenen gekregen mededelingen doorgegeven aan de S.D.'er Oelschlager. Bovendien had hij informaties verstrekt over de illegale werkzaamheden van de directie van de grasdrogerij „Vevita" te Badhoevedorp, hetgeen de dood van de directeur en van de onder-directeur van deze firma tengevolge heeft gehad.- Drie andere personen, die P. aan de Duitsers had verraden, hebben eveneens de dood gevonden. Tilburg, gehuwd; J. Gouw uit Velp, 35 jaar en ongehuwd; H. van Hoof, 39 jaar, uit Vught, vader van 6 kinderen, en Th. Leenders uit Nijmegen, 47 jaar, vader van 4 kinderen. Gepensionneerden vragen hogere pensioenen Gepensionneerden uit vele delen van het land die in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage bijeen waren gekomen, hebben een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de voorstellen der rege ring tot verbetering van de positie der ge pensionneerden in het algemeen op zo goed als alle punten onvoldoende moeten wor den geacht. De Algemene Nederlandse Bond van Ge pensionneerden, de Bond van Gepension neerden der Nederlandse Spoor- en Tram wegen en de Algemene Militaire Pensioen- bond dringen er in de resolutie op aan, zo danige wijzigingen in die voorstellen aan te brengen, dat van een redelijke tegemoet koming in de noodtoestand der gepension neerden kan worden gesproken. Zij vesti- .gcn er de aandacht op, dat een verhoging der pensioenen voor verreweg het grootste deel der gepensionneerden met niet -meer dan 25 pet. in het niet verzinkt tegen een index-cijfer van 196. Zij vragen met klem onmiddellijke voorzieningen in de nood van alle gepensionneerden. Besloten werd de resolutie ter kennis te brengen van de re gering en de Eerste en Tweede Kamer. Tijdens de' vergadering werd het woord gevoerd door de voorzitters der drie samen werkende bonden, respectievelijk door de heer J. Huijkman, voorzitter van de Alge mene Nederlandse Bond van Gepension neerden; de heer W. Klooster, voorzitter van de Algemene Militaire Pensioenbond en de heer J. Ph. Castricum, voorzitter van de Bond van Gepensionneerden der Neder landse Spoor- en Tramwegen. Bankbiljettencirciilatie slechts weinig verminderd Nadat vorige week de bankbiljettenom- loop onder invloed van de ultimo met 55 millioen gulden was opgelopen tot 2947.4 millioen, viel öp de per 7 Juni afgesloten verkorte balans van de Nederlandse Bank de zeer geringe afneming der circulatie van slechts 4.5 millioen gulden tot 2943 millioen waar te nemen. Hiermede is de bankbiljet ten omloop 'nog boven het peil van 3 Mei, toen zij tot 2940.4 millioen was opgelopen, De totale hoeveelheid munt en munt- materiaal is iets afgenomen door een ver mindering van de zilvervoorraad. De totale vorderingen op het buitenland namen toe met circa 17 rnillioen gulden tot 487 mil lioen. Nieuwe koninklijke trein De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft aan de- Koningin een nieuwe koninklijke trein aangeboden ter vervan ging van die, welke tijdens de bezetting door de Duitsers werd geroofd. Na de be vrijding zijn de rijtuigen in Duitsland te ruggevonden, maar zij waren onherstelbaar beschadigd. De nieuwe trein bestaat uit twee wagens, voormalige D-treinrij tuigen, welke bij Beynes in Haarlem en Allan in Rotterdam zijn verbouwd.' De inrichting is sober, doch fraai. Met het oog op droeve familieomstan digheden van een lid der bemanning van de Thorina (IJm. 33) werd de IJslandvis- serij onderbroken. Toch bracht de trawler' nog een vangst van 1200 kisten vis aan. - De Sumatra heeft de IJslandvisserij beëindigd. Het schip is ter Noordzeevisserij vertrokken. Deze week zullen de IJmuider traw lers Claesje, Schoorl en vermoedelijk de Batavia, de vangst in de Engelse haven Grimsby lossen. SCHEEPVAART Vinke en Co. Hilversum 6 Juni van Duala naar Port Gentil. Nederland. Hugo de Groot 4 Juni van Ba tavia naar Semarang. Java 7 Juni te Suez van Aden. Oranje 7 Juni van Port Said naar Southampton. Riouw 7 Juni te Amsterdam aangekomen. Rondo 5 Juni te Penang van Suez. Talisse 4 Juni van Sydney naar Bris bane. Celebes 6 Juni te Suez van Colombo naar Port Said. Rempang 7 Juni van Makas sar naar Semarang. Roepat 7 Juni van Sin gapore naar Batavia. Rondo 7 Juni van Pe: nang naar Port Swettenham. Sumatra 7 Juni van Batavia naar Bangkok. K P M. Banjoewangi 7 Juni van Aden, Rotterdam-Batavia. Vinke en Co. Larenberg 7 Juni van Me- lilla naar Rotterdam. Zijpenberg 8 Juni van Saffi te Pernis. Holl. Oost Afrika lijnen. Anastassios Pate ras 7 Juni te en van Teneriffe, van Kaapstad naar Antwerpen. Lieve Vrouwekerk 7 Juni te Port Said van Genua naar Suez, dan naar Port Sudan. Van 't Hoff, 7 Juni Perim ge passeerd naar Suez. Boschfontein 7 Juni van Lourenzq Marquez naar Durban. Klipfontein 4- Juni te Beira van - Lourenzo Marquez. Langlee Scott 6 Juni van Mozambique naar Beira. Oranjefontein 5 Juni te Durban van East London. Zonnewijk 6 Juni Ouessant gepasseerd naar Kaapstad. K N S M. Orpheus 7 Juni van Gibraltar naar Ceuta. Agamemnon 4 Juni te New York van West Indië. Helena 5 Juni te La Guaira van Trinidad naar Curasao. Niobe 7 Juni te Helsingfors van Amsterdam naar Kotka. Odysseus 7 Juni van Catania naar Tunis. Orpheus 7 Juni van Ceuta naar Oran. Sar- pedon 6 Juni te New York van West Indië. Grote vaart Alhena, Rotterdam-Rio de Janeiro, pass. 7 Jupni Madeira. Boschfontein 7 Juni van Lo renzo Marquez naar Dusban. Corilla 7 Juni van Calcutta naar Abadan. Java, Australië- Nederland 7 Juni te Suez. Kota Baroe, Bata- via-Rotterdam, pass. 7 Juni Maladiven. Kota Gedé, Rotterdam-aBtavia, pass. 7 Juni 20 uur Kaap d'Armi. Larenberg 7 Juni van Melilla naar Rotterdam. Marken 7 Juni 22.30 van Batavia te Rotterdam. Mijdrecht 7 Juni van Danzig naar Key west. Oranje, Batavia- Amsterdam, 7 Juni van Port Said. Sumatra, New York-Java, 7 Juni van Batavia naar Bangkok. Willem Ruys, Rotterdam-Batavia, pass 6 Juni 13.35 uur Suez. Alphard 7 Juni 'van Rio de Janeiro naar Antwerpen. Alpherat 7 Juni van Sydney te Rotterdam. Kelbergen 7 Juni van Savona n. Bona. Linge 7 Juni van Norrkoping te Skel- leftea. Marcel!a 7 Juni van Port de Bouc te Pauillac. Muiderkerk, Amsterdam-West- Afrika, 7 Juni te Bordeaux. Prins Frederik Hendrik 7 Juni van Chicago te Rotterdam. Rempang 7 Juni van Makassar naar Sema rang. Rondo 7 Juni van Penang naar Port Swettenham. Saidja 6 Juni van Pladjoe naar Miri. Samarinda 8 Juni van Probolingo te Singapore verwacht. Sommelsdijk, Batavia- New York 7 Juni van Belawan naar Pe nang. Straat Malakka 7.Juni van Kobe naar Singapore. Ittersum, Chitta-Rotterdam, 7 Juni van Colombo. Zijpenberg 8 Juni van Saffi te Rotterdam. Dordrecht 5 Juni van Abadan naar Land's End. Flandria wordt 6 Juni van Partington te Rotterdam verwacht. Garoet, Rotterdam- Batavia. pass. 7 Juni 6 uur Ouessant. Indra- poera, Rotterdam-Batavia, wordt 8 Juni te Belawan verwacht. Ittersum 7 Juni van Co lombo, Chittagong-Rotterdam. Lemsterkerk, Amsterdam-Perzische Golf, 6 Juni van Suez. Mariesltou (charter), Rotterdam-Perzische Golf, 6 Juni te Genua. Papendrecht 7 Juni van Londen naar Abadan. Tiba 5 Juni van Rosario naar Denemarken. Tjibodas 7 Juni van Cuba te Rotterdam. Winterswijk. Gdy- nia-Cïvita Vecchia, pass. 7 Juni Brunsbuttel. Zeeland (Kon. R. Lloyd) 5 Juni van New York naar New Orleans. Kleine vaart Biervliet 5 Juni van Kiel te Hull. Bir mingham 7 Juni van Amsterdam te Grims by. Blue Boy 8 Juni van Londen te Maas sluis. Deni 7 Juni van Antwerpen naar Kor- soer. Houtman 7 Juni van Londen naar Em- den. Import 7 Juni van Antwerpen naar Kalmar. Mayster 8 Juni van Hamburg naar Huil. Nassauhaven 7 Juni van Kopenhagen naar Malmo. Nottingham 6 Juni-van Har- lingen te Goole. Orion 7 Juni ,van Londen te Antwerpen. Rijnhaven vertrekt 8 Juni des avonds van Kotka naaf Antwerpen. Seaham 7 Juni van de Tvne naar Delfzijl. Audacia 8 Juni van Marseille naar Bos ton. Bernina 7 Juni van Kopenhagen te Kragero. Borneo 7 Juni te Bremen. Bree Helle 8 Juni van Hamburg naar Amster dam. Ferocia 5 Juni van Lissabon te Gothen burg. Frederik 7 Juni van Emden naar Bo- ness. Hellevoetsluis 8 Juni van Amsterdam naar Lubeck. June 7 Juni van St. Heiier te Goole. Kun Laborie 7 Juni van Middlesbro naar Plymouth. Macbeth 7 Juni van Grims by naar de Tyne. Martini 8 Juni van Londen naar Grimsby. Njord 7 Juni van Skelleftea te Oskarshamn. Palma, 7 Juni van Karlsham naar Kalmar. Strijpe 7 Juni van Rotterdam te Antwerpen. Tercïa 7 Juni van Helsinki naar Kotka. Sleepbedrijf Slbt. „Tyne" met kraanponton en sleep boot, Trinidad-Lissabon, 5 Juni 19' 36" Nrd. en 50' 48" West. Slbt. „Ebro" 7 Juni van Boma te Tacoradi. Dinsdag 8 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Euterpe van Gdynia, Svea van Malmö, Legbourne van Den Helder, Argo van Helsingfors, Vause van Reykjavik, Prinses Marijke van Halmstadt. Vèrtrokken zijn: Melpomene naar Manches ter, Feducia naar Abro, Sumatra naar Rot terdam, Bleckinge naar Tyro, Bucklaw naar Rotterdam, Lena naar Rotterdam, Bandu- rante naar Malmö Hef Kennemer Bataljon Wordt begin Juli in Haarlem uit Indië terug verwacht Een maand geleden deelden wij mede dat het Kennemer Bataljon begin Juli in ons land uit Indië terugverwacht werd. Dan komt een groot aantal jonge mannen uit deze omgeving terug. Het aantal is namelijk ongeveer 200 Haarlemmers en 170 man uit onze omstreken. Er is een bericht gepubliceerd dat 11 Juni uit Indië zou worden afgevaren. Wij ver nemen dat deze datum nog niet officieel is vastgesteld. Binnen enkele dagen is dit evenwel te verwachten. De verwachting blijft dat de aankomst in Nederland in de eerste helft van Juli zal plaats hebben. Doodstraf voor handlanger van Schreieder Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gra venhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen de 38-jarige boekhouder <A. B. uit Den Haag, die van 1944 tot het einde van de oorlog handlanger van Schreieder is geweest. Hij was werkzaam als „polizei- angestellter" bij de Sicherheitspolizei en als V-man van de Sjcherheitsdienst, in welke functie hij eenzelfde soort arbeid verrichtte als Van der Waals. De procureur fiscaal had de doodstraf tegen B. geëist, omdat deze zich vrijwillig gewijd had aan verraderswerk van het ergste soort, het geen tientallen Nederlanders het leven heeft gekost. Het Bijzondere Gerechtshof heeft B. conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. (Adv.) Paardenslagers protesteren tegen rantsoenverlaging In een te Amsterdam gehouden vergade ring van de Nederlandse Bond van Paar denslagers is geprotesteerd tegen de ver laging van het paardenvleesrantsoen. De secretaris van de bond, de heer Chr. Ven- nik herinnerde er aan, dat na de bevrijding het rantsoen paardenvlees op 150 gram gram werd gebracht op grond van de over weging dat het publiek bij gelijke rantsoe nering uitsluitend rundvlees zou kopen. Volgens de secretaris zou de huidige ver laging een gevolg zijn van het feit, dat het publiek op het ogenblik liever paarden vlees koopt dan het bevroren schapenvlees, dat thans uitsluitend bij de rundveeslagers verkrijgbaar is. De bond heeft nu een tele gram aan jJrof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening ad interim, gezonden, waar in de bezwaren tegen de rantsoenverlaging uiteengezet worden. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Op 8 Juni binnen: IJM 96 Vios IV, rederij Kramer en ^ooy, met vis, vertr. op 27 Mei. IJM 33 Thorina, rederij de Vem, met vis, van IJsland vertrokken op 22 Mei. Op 8 Juni binnengekomen haringschepen: KW 45, 166 kantjes van 13 schepen. Ds. S. E. Wesbonk. Geref. predikant te IJmuiden, ontving een beroep naar Wolvega. Ex-politieman,,, het Bijzond,,,. Vrijdag 18 Juni dere Gerechtehof de bezetting oppe^£S tie en C. B. N 1 luitenant van raeente Veteen. terX*''4"'' er van veidacht in 5 huiszoekingen te hAa""2:* derduikers en Joden den. N. wordt ook WjC personen, die om p„S vijand waren or^êënhaST^gl Wie nu geen kolen moet ze later zelf tenheVefe°>«t| sche Zaken mede^lNi heden bij de huisbrS5 te ontstaan, doïnTS bran.dverbruikers niet?v| bonnen beschikbaar reeds thans at te nm, :'-hi brandstoffen van del vindt regelmatig 25* kolenhandelaren ook lï afleveren om ruimte voor nieuwe aanvoer vj?8 lenhandel wegens de S* paciteit slechts dan al iT®! voorzien wanneer r&H5*! zorging van de bSfcJ»» groot mogelijke omval? t Indien de handel dai^' genheid wordt gesW^g» denkbeeldig, dat vele i j8 aanbreken van de wint» kelijkheid zullen worde. len zelf af te halen met vertraagde GEVAL VAN XEKKta, „ZLIDERKBliv Dinsdag is het „Zuiderkruis" in Priok w Mei werd aan boord ee. kramp geconstateerd, De»S stond geïsoleerd en i, Andere gevallen hebben VISSERtJBER,™ SCBp, zee: SCH 133 10 k SCH Stf? SCH 275 4, SCH 89-8 SOB L SCH 66-15, SCH 250- SCH 69-17, SCH 399 12 sfe' 35-6, SCH 19-6. SCH 310-5 vr 45-7. SCH 249-12, SCH 333 j E 118-7 SCH 47-7.' SCH 3 7 302-17, SCH 125-6 SCH 'ïu SCH 443-5. SCH 2^ SCH 246-14. SCH 106-15, SCHl^ SCH 412-15, SCH 104-7 SCHAi? SCH 23-2. SCH 132-8 SCH'"- SCH 285-8. SCH 32-2, sffi 19, SCH 314-12, SCH 240-6 SR 339-2, SCH 365-7, SCHlBMUp 201-16, SCH 353-35. SCH fe? SCH 77-4, SCH 73-4, SCH EV SCH 361-5, SCH 341-14. SCH rv mend, SCH 262-2, SCH 8-* SCH 159-2, SCH 87-2. SCH$7| thuis stomend, VL 56-4 VL 216-4, VL 205-3, VL 206-4 VIV 12, VL 172-5, VL 197-3. VL VL 114-10, VL 71-4. VL 6M V 50-3, VL 112-5, VL 80-14, VLfc IJM 268-3, IJM 283-3. Besommingen kustvisserij SCH 12 f 980, SCH 26 f 100 VLI 28 f 120, TH 1 f 160. Chocoladefabriek NICOLAAS WIT N.V. Zaandijk vraagt Reiskosten worden vergoed. te H.H. BAKKERS enz. Wij leveren thans nieuwe BROODWAGENS in „stroomliin". model van droog iepenhout. Te bezichtigen in de werkplaats Carrosserie- en wagenmakerij BREESAAPSTRAAT 13 IJMUIDEN 41. Panda en Stapper maakten de hof meester los en hielpen hem overeind. „De schurk!" hijgde de. zeemam „De dief! De rover! Dedede zeekakelobbes! Hij sloeg me neer en bond me vast en in tus sen maakte hij nog grappen en hield mooie praatjes over verschonen en zo! En toen brak hij de brandkast open en kaalde de smaragd er uit het geld en de papieren 1 krijgen!" Nu, dat zal niet zo gemakkelijk nrttr "hot eohiT-i Hot hij linnovt 'mnriv rio ervtrr_ rtrtrin mrlni .Tnvio hrtrl 'rinh'volf oovi c./v7-ii,i7 van het schip liet hij liggen, maar de sma ragd was toch van niemand, zei hij." „Over wie hebt U het?" vroeg Stapper verbaasd. „Over die dief!" riep de hofmeester boos. „Over die Joris Goedbloed natuurlijk! Hij is losgebroken! Hij heeft zich nu ergens op het schip verscholen! Maar ik zal hem gaan, want Joris had zichzelf een schuil plaats in het ruim gemaakt tussen kisten en balen in. Daar zat hij nu zijn geld te tel len, terwijl de smaragd naast hem lag. „Niet slecht!" zei Joris glimlachend tot zichzelf. „De koopprijs voor die steen en de steen zélf. Héél goed, Joris!" N.V. 's-Gravenhaagscfie Begrafenis onderneming ..Simplïeitas" W. J. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kinüerhuisvest 39-33 (v.b. R. Smlnk) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving In bet „ARCHIEF" waarborgt regeling van beschreven wensen Hij WEET wat hij vraagt. Hij kent de frisse tinteling van die parel der dranken. Niets verkwikt zo als de gouden NA- TUURlijke lafenis van Perl. Vier andere HERO- troeven: Sinas-Fram- boxen-Cassis-Cerise. f fl|l Bij ew t8-1 proef van stond ih'"^ temp!'!'" 850-'C..«a Naeéaw-S hitte a sledibA^ dikte «fa* Zo it!'1 Uiivomf monils" Spaara»^ Tel Te koop keurig onderh. Te koop: 1 driewielig KIN KINDERWAGEN v. o. Leeu- DERFIETSJE, v. d. Elmpt, weriklaan 15, j IJm.-Q. Meeuwenlaan 32. TE KOOP: 2 pers. eiken le dikant met Aupingsp. f 75. eiken portemanteau met bank f 25, 2 pers. houten led. met matr. f 25, 1 1. bl. en 1 1. gr. manteltje met mutsjes 5 a 6 j. f 5 en 10. Snelliusstr. 31, IJmuiden. WASMACHINE, als nieuw billijk aangeboden. Electri- sche Werkplaats Driehuizer- kerkweg 103. Te koop agb. z. g. a. n. TAN DEM. Prinsesselaan 18, Be- 26 x toatotraS'*

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2