IJmuider Courant Bernadofte's bestandsvoorstel Joor beide partijen aanvaard ovjetprotest in jen Haag ingediend een geva"®e- Michael en Anne heden getrouwd Washington en Londen accoord met plan inzake Duitsland Weerbericht r \0. 18959 Ken"**" .«rban 154 Tel Adm 5437' na 5 uur 8061 (K 2560), jel g^tp. - Haarlem. Gr. Houtetr. 93. ^1o:2^'rectcur"Hoofdre<laCt€Ur I50M Directenr-HoofdredacteurRobert Peereboom Donderdag 10 Juni 194S KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco per post 4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 0 «MEN ADEMPAUZE IN PALESTINA tot een meer duurzame vrede ,js ae Arabische auto- „„J hebben het bevel van Is „en bestand van vier tS^SA aanvaard, aldus Ir^T^dotte. de bemidde- Effc W°'««adajavond aan de Kï»*ed'e'f„,,ren" en b<lt beslalld PWÏÏrsen Vriidaa 11 Juni te I morgen G"ï aan de betrokken re- *K?»S«dolte ull'uf ^sreven Hl" r liijke dank" voor de „prach- bet volbrengen van '*lt .Haarde: Dit is u°B slechts ^fgïanth^aande^g gen vrede tot kt-- ,,i Vrijdag naar de Trans- KbssUstad Amman gaan, daarna F® ïtn Zaterdagmorgen weder- vanwaar bij door zal l»»^®»°ados. Daar wil hij een naar Rhodos. mferentie" be eggen 21 Amerikaanse. 21 Miarnemers U en 21 Belgische, plus vijf Zweden Ljbn Bernadotte ter zijde staan bij het fcj,t op de naleving van het bestand. Zij ja voornamelijk posten betrekken langs -n Palestina en ook bij de in ns aanwezig zijn. Met de Scfievelü'ke regeringen wordt onder leid over het beschikbaar stellen van hüiuigen. Ook Russische waarnemers! eventuele hulp van Sovjet-Russische (ure adviseurs zou de Veiligheidsraad tal beslissen, aldus verklaarde Trygve ie secretaris-generaal van de UNO. rijt Zweedse officieren zullen de lei- lebben van de internaitonale groep jnemers. Bernadotte verklaarde tegenover torrespondent van Reuter nog: „Mijn r, die 88 jaar is, gaf mij een Bijbel mee tik uit Stockholm vertrok en zei, dat a bidden voor het welslagen van mijn |og. Ik weet, dat duizenden Zweden foorbeeld van mijn vader gevolgd heb. [«ivoormü hebben gebeden tijdens de Jopen veertien dagen. Zonder de hulp iCcczou ik niet geslaagd zijn." UNO-kringen gereserveerd, ikke Success legt men er inmiddels de Woo. oat er in feite alleen nog maar tis van een staken van het vuren en de komende vier weken over een duurzaam „bestand" onderhandeld jjforden. Het feit, dat de aanvaarding Js eeveentspauze door de Joodse rege- Krgeze'.d ging van een aantal „opmer- f, deed functionarissen te Lake Suc- er toe neigen de situatie met reserve gehouwen. Ook de Arabieren zouden pns aan hun aanvaarding weer ver- fer.de „maren" verbonden hebben, jjens deskundigen ligt de grote moei- Jd tot nog toe hierin, dat de Arabische c klaarblijkelijk niet tot overeenstem- hunner, komen over de instelling van liabische regering in Palestina, a bet algemeen zijn de UNO-functio- Ks ervan overtuigd dat het succes bet bestand grotendeels zal afhangen éi eventuele regeling welke Groot- Kinië en Amerika via diplomatieke met de Joden en de Arabieren zul- treffen. De Joodse condities. I! sinister van Buitenlandse Zaken van i Mosje Sjertok, heeft in verband «aanvaarding der bestandsvoorwaar- verklaard dat Israël de huidige inter- ib'e inzake de immigratie in Palestina ftowt al3 „een afwijking van de tekst Nederlands blad zou I,ophitsen tot oorlog99 te-Moskou meldt, dat de Sovjet-Unie tea reeft gezonden naar de Neder- h en Amerikaanse regeringen naar teug van „tot oorlog aanhitsende" pt protest aan Nederland betreft een Tft m .,Het Vrije Volk" van 13 April, iwlgens de Sovjet-regering „provoca- r 4 „tot oorlog aanhitst" en zou aan- ®P „het laten vallen van Ameri- atoombommen op Sovjet-Russische («Ie centra". ISS aan de V- S- verwijst naar e.de propaganda voor een nieu- in de V. S. wordt gevoerd" fes als .jn het oog vallend voor- 1.» -7; "CL uus vauent plegen de Sovjet-Unie, ':?lïwgfressor wordt afgeschil- L..,'het heet zich voorbereidt op JfJltegen de V. S." feto?» '-ÜÜ deze Protesten zijn L. Lrygve Lie, seeretaris- 0, aldus Radio Moskou. doodstraf-compromis «tlabourfractie K van bet Britse parle- - geworden over een ■mz i. n7„T""uc,de omstreden clau- JEknl v.r ^strafwet, waarbij de TViwLyf voor een Proeftijd CffiS*® afgeschaft. 16 ra ™euwe compromis- fc 5£.: Ede (binnen- peW bevoegdheid geven tot tü j,., Ulls,e'. doeh de terecht- (•■PWimgSP moSel® 'sten voor i«e fciiÓ Sden van een burger, '«leende bij eek wamt, °J verSiüiS>n«. is""!. deze misdaad der resolutie" en hoopt, dat graaf Berna dotte het zijne kan bijdragen om dit zo goed mogelijk te verhelpen. Israël is bereid met de bemiddelaar samen te werken, maa- zal elke poging om de normale immigratie naar Palestina te beperken als ongerechtvaardigd opvatten. Het stelt voorts nog voorop, dat er geen administratie zal plaats hebben van de hulp, die geboden wordt in die delen van Jeruzalem, welke zich in Joodse handen bevinden. Gedurende de tijd van de wapen stilstand mogen de Arabische landen niet pogen een commerciële blokkade tegen de Joden in te stellen, aldus Sjertok. Hij be sloot: „Indien de wederpartij de voorstel len van Israël verwerpt, behoudt de voor lopige regering zich het recht voor terug te grijpen naar haar oorspronkelijke inter pretatie van de resolutie van 29 Mei." Marshall-landen critiseren conceptverdragen met de V.S. „Aanmatigende toon en eenzijdige verplichtingen" Deze week zullen in Washington de onderhandelingen aanvangen over de bilaterale overeenkomsten, welke de zestien Europese „Marshall-landen met de Ver. Staten zullen sluiten. Naar verluidt worden echter de ont werpen dezer verdragen welke alle 16 vrijwel identiek zijn, in hun huidige vorm onaanvaardbaar geacht door elk der betrokken landen. De bezwaren zouden gebaseerd zijn op de volgende factoren: 1. de toon van het ontwerp wordt algemeen onnodig aanma tigend geacht; 2. het feit, dat sommige der verplichtingen, welke de Europese landen moeten aangaan eenzijdig zijn geformu leerd, terwijl zij redelijkerwijze weder kerig zouden moeten zijn. Zo zouden bij voorbeeld de „ontvangende" landen zich voor vier jaar moeten verplichten, terwijl het Amerikaanse aandeel in het Europese herstel van jaar tot jaar zou worden vast gesteld; 3. het ontwerp schijnt in bepaalde opzichten nog verder te gaan dan de voor waarden van het handvest voor de inter nationale handel, dat nog door geen enkel land is geratificeerd; 4. het ontwerp moet vermoedelijk in strijd worden geacht met de statuten van het internationale mone taire fonds, vooral wat betreft de valuta devaluatie, terwijl het voorts aan Amerika een onaanvaardbare bevoegdheid zou geven om Europese landen te dwingen tot devaluatie over te gaan. 'Hamman, de permanente vertegen woordiger van het Marshallhulp-program te Parijs, is op de hoogte gesteld van de Europese bezwaren. Bevin over de Sovjet-kolonel gefolterde" „Hij moest toch een excuus uitvinden" Bevin heeft zich in het Britse Lagerhuis verzet tegen de oprichting van een com missie, welke een onderzoek zou moeten instellen naar de zaak van kolonel Tassojef, die volgens het Sovjet nieuwsbureau Tass in Duitsland met geweld zou zijn ontvoerd en door de Britse geheime diensten mishan deld. „Tassojef", aldus Bevin, „heeft op 6 Mei vrijwillig zijn dienst verlaten, om naar En geland te komen. Bij aankomst aldaar is hij echter van gedachte veranderd en daarom per vliegtuig op 20 Mei naar Berlijn ge bracht." De communistische afgevaardigde Gal- lacher eiste, dat een schoonmaakster van het apartement, dat Tassojef te Londen be trok, zou komen getuigen. Deze vrouw meende „kreten en geweeklaag" te hebben gehoord. Bevin heeft geantwoord: „Hij is niet mishandeld. Maar men begrijpt, dat een Rus, die iets dergelijks doet en dan door zijn geweten gedwongen wordt naar zijn land terug te keren, wel iets moet uit vinden om bij zijn terugkeer te vertellen". Lords verwerpen beknotting van hun vetorecht Het Britse Hogerhuis heeft Woensdag het wetsontwerp van de regering, strekkende tot beperking van de bevoegdheid van het Hogerhuis tot het ophouden van wetgeving, verworpen met 177 tegen 81 stemmen. De regering deed mededeling, dat als het Hogerhuis het wetsontwerp in tweede lezing wilde aannemen, het kabinet bereid zou zijn een amendement in overweging te nemen betreffende de tijdsduur van het veto. Lord Salisbury, de leider van de oppo sitie antwoordde, dat dit voorstel „geen overweging waard" was. Bruid blijft R.K. Ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne van Bourbon-Parma zijn vandaag in de troonzaal van het ko ninklijk paleis te Athene door aarts bisschop Damaskinos, de Orthodoxe primaat van Griekenland, in het huwe lijk verbonden. De prinses werd „ten huwelijk gegeven" door haar oom, prins Erik van Denemarken. Koning Paul van Griekenland was de bruidsjonker van ex-koning Michael, die het gala-uniform van Roemeens generaal droeg. De troonzaal was voor de gelegenheid veranderd in een Grieks-Orthodoxe kapel. Leden van de koninklijke garde stonden langs de wanden van de zaal opgesteld en hielden buiten het paleis de wacht. Pers en publiek hadden geen toegang tot de plech tigheid. De ouders van de bruid, prins René en prinses Marguérite van Bourbon-Parma, waren niet aanwezig, ofschoon zij er wel in hebben toegestemd, dat het huwelijk vol gens de Orthodoxe ritus plaats vond. Prin ses Anne blijft Rooms-Katholiek. Griekse waarnemers geloven, dat de ouders van de bruid niet aanwezig waren, omdat zij „on der druk" staan van prins Xavier van Bour bon-Parma, het tegenwoordige hoofd van de familie, die „als pretendent voor de Spaanse troon en in de behoefte aan steun van het Vaticaan de oppositie van de Paus tegen het huwelijk deelt." De tandheelkundige verzorging in Haarlem Een verbetering en uitbreiding voor de verzekerden Reeds enige tijd werd de wenselijkheid gevoeld, de tandheelkundige verzorging in Haarlem te verbeteren. Thans kunnen wij mededelen, dat de kring Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde een plan heeft opgemaakt om tot uitbreiding en ver betering dezer verzorging te komen voor zoVer het betreft de verzekerden bij de zie kenfondsen (verplicht en niet-verplicht-^ verzekerden). Grondslag is een combinatie' van de bestaande toestand met een uitbrei ding in die zin, dat de tandarts ook aan zijn huis hulp verleent (dus niet alleen in de polikliniek). Het plan van de tandartsen is dezer dagen besproken in een conferentie met de besturen der vijf te Haarlem zetelende Ziekenfondsen. Deze zullen nu het plan be studeren, waarna nieuwe besprekingen zullen volgen. Extra suikerbon voor de inmaak Volgens het weekblad „De Kruidenier' zal dit jaar een extra-rantsoen suiker voor de inmaak worden verstrekt. Ter gelegenheid van 't regeringsjubileum krijgen de kinderen, die de lagere school bezoeken een extra-rantsoen van 100 gram versnaperingen, dat waarschijnlijk op de scholen uitgereikt zal worden. De „Barian" 15 meter lang product van twee jaar huisvlijt, werd vanmorgen op een trailer van Overveen naar het Spaarne gebracht. - Voor nadere bijzonderheden zie men het verslag op pag. 3. Renville-beginselen blijven bindend, zegt dr. Beel De correspondent van Aneta te 's Gra- venhage heeft aan de minister-president de volgende vraag gesteld: „Er doen geruchten de ronde, dat bij de onderhandelingen met de republiek de in Januari op, de „Renville" aanvaarde begin selen weder in het geding zouden komen, omdat een volledige uitvoering daarvan op moeilijkheden stuit. Zou de regering hier omtrent inlichtingen kunnen verstrekken?" De minister-president antwoordde aldus: „De regering kan met stelligheid verkla ren, dat zij bij de onderhandelingen zich strikt blijft stellen op de door beide par tijen onvoorwaardelijk aanvaarde twaalf beginselen en zes aanvullende beginselen. Ik kan hier slechts herhalen en moge nog eens onderstrepen, hetgeen bij monde van mijn ambtgenoot van Overzeese. Gebieds delen op 3 Februari j.l. in de Tweede Ka mer is gezegd, dat partijen volledig gebon den zijn door deze achttien beginselen als basis voor politieke besprekingen en dat haar geen beroep vrijstaat op wat destijds door de C.G.D. daaraan is toegevoegd of aan persoonlijke opvattingen geuit." Hedenmiddag overhandiging van Republikrinse antwoord Mohammed Roem en de Sultan van Djokja, die met een lijntoestel hedenmiddag op het vliegveld Kemajoran arriveerden, zullen in de namiddag aan de luitenant gouverneur-generaal het republikeinse ant woord op de Nederlandse „aide mémoire" overhandigen. Vrijdag zullen zij weer naar Djokja terugkeren. Natsir zeide tot de pers dat alle specu laties betreffende de inhoud van het ant woord voordat een officiële verklaring is uitgegeven, „niet op hun plaats" waren. SJAHRIR NIET ACCOORD MET REPUBLIKEINS REGERINGSPROGRAM In een interview met Aneta in Djokja verklaarde Soetan Sjahrir, dat hij geen zit ting zal nemen in een nieuw republikeins kabinet indien dit gevormd wordt op basis van het nationale programma, dat thans door elf republikeinse partijen is opgesteld. Zijn partij (Partai Socialis Indonesia) heeft n.l. geen werkzaam aandeel gehad in het opstellen van dit program. Bloemendaalse jeugd op zoek naar de coloradokever Vanmorgen zijn vijf en veertig leerlin gen van de Bloemendaalse scholen er op uitgetrokken, om coloradokevers te zoeken. Er zijn er vele in deze omgeving. In Haar lem zijn er Woensdag twaalf gevonden en wel in de Eendrachtstraat, Marsstraat, Spaarndammerweg en de Frederik Hel merstraat. Bevin beantwoordt vragen inzake Palestina Ernest Bevin heeft in het Britse Lager huis op een vraag van het communistische parlementslid Piratin geantwoord, dat Engeland de verzending van wapenen naar Transjordanië tot het eind van het bestand in Palestina had onderbroken. In antwoord op de vraag of Engeland stappen had gedaan bij andere landen in zake erkenning van Israël antwoordde Bevin, dat dit niet het geval was, doch dat het Engelse standpunt aan verschillende regeringen was uiteengezet in antwoord op haar vragen. Russen weigeren ontruiming van Berlijns Rurulfunkbaus De Sovjet-autoriteiten hebben het Britse verzoek om het omroepgebouw van Berlün te ontruimen, van de hand gewezen. Luitenant-generaal Dratvin, de Sovjet stafchef, verklaarde in een brief aan gene- raal-majoor Westropp, de Britse plaatsver vangende stafchef, dat de uitzendingen van radio Berlijn sedert Mei 1945 onder Sovjet- contróle gestaan hebben, dus nog vóór de Britse troepen Berlijn binnenkwamen. Over een nieuw gebouw valt niet te denken, aldus het schrijven. De botsingen in Marokko Werk van provocateurs? Zoals wij reeds meldden hebben Dinsdag Arabisch-Joodse botsingen in Marokko plaats gehad. Nader wordt bericht, dat 44 personen om het leven zijn gekomen, onder hen bevin den zich tien kinderen. 55 personen wer den gewond, 15 van hen ernstig. De troepen hielden zich Woensdag in verschillende steden paraat om een ople- oving der ongeregeldheden, die in de mijn centra Djerada enOudja bij de Algerijnse grens begonnen, te voorkomen. De Marokkaanse nationalistische partij wijt de onlusten aan „agitators". Zij heeft een oproep gedaan de orde te herstellen. Franse parlementscommissie aanvaardt aanbevelingen der Zes onder voorbehoud In het Britse Lagerhuis heeft minister Bevin meegedeeld, dat de Britse regering de aanbevelingen voor Duitsland, gedaan door de zes-mogendheden-conferentie te Londen, heeft goedgekeurd. Hij verklaarde, dat Engeland „nog steeds voorstander" was van economische en po litieke eenheid van Duitsland, maar dit „dient te geschieden op behoorlijke grond slag". „De Westelijke mogendheden en de Sovjet. Unie zijn het op dit punt oneens. Als deze verschillen bijgelegd zouden kunnen wor den, zouden wij verder kunnen komen, maar wij moeten middelerwijl ons pro gramma zonder onderbreking voltooien." Anthony Eden, ex-minister van buiten landse Zaken en plaatsvervangend leider der oppositie, juichte namens de conserva tieven de overeenkomst toe. Hij hoopte, dat deze zou leiden tot „een nauwere sa menwerking tussen de vrije democratieën aan beide zijden van de Oceaan". In Washington. Ook het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft zijn volledige goedkeuring gehecht aan de aanbevelingen der zes landen inzake Duitsland. Minister Marshall zei dat de Sovjet-Unie haar zóne nog steeds kan aansluiten bij het accoord. Hiermee zou, zo zei hij, het voor naamste obstakel zijn weggenomen voor de ontwikkeling van een vreedzaam Europa. Marshall zei verder te begrijpen, dat Frankrijk vrees koesterde voor een her leving van het Duitse militairisme, maar de Franse openbare mening diende gerust ge steld te zijn door het feit, dat de V. S. de aanbevelingen hadden aanvaard „op de basis van hun geloof in de toereikendheid der militaire garanties". Parijs' voorbehoud. Minder vlot ging de aanvaarding van het Londense accoord in de Franse parlemen taire commissie voor buitenlandse zaken, waar de aanbevelingen slechts „onder voor behoud" en met de minieme meerderheid van 21 tegen 20 stemmen aangenomen werden. De motie,door socialisten en M.R.P. ter tafel gebracht, betekende tevens een motie van vertrouwen in de regering- Schuman. De stemming geschiedde ri'a een uiteen zetting door Bidault, welke drie uren in beslag had genomen. Vóór stemden elf Haagse politieagenten en schoolkinderen zoeken in tirailleur linie het Scheveningse strand af naar Coloradokeverst die daar bij duizenden zijn aangespoeld. Grote Drie willen interveniëren in Italiaanse grensconflict De Vierde antwoordt niet Te Rome verluidt, dat de Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs aldaar erin toegestemd hebben, deel te nemen aan een bijeenkomst van ambassadeurs der Grote Vier ter bespreking van de grenskwesties tussen Italië en Joegoslavië. Het antwoord van de Russische ambassadéur wordt nog afgewacht. leden van de M.R.P., zeven socialisten, twee radicalen en een gematigde. Tegen stem den dertien communisten en zeven rechts georiënteerde gematigden en aanhangers van De Gaulle. Twee leden onthielden zich van stemming. Voorbehoud werd gemaakt om een effec tief Frans aandeel in de controle op het Duitse industriële potentieel i.e. het inter nationale beheer der Ruhrindustrie zeker te stellen, alsook de Franse verzoeken om veiligheidswaarborgen. Het Duitsland-plan komt nu in het Fran se parlement ter tafel, waar men meer strijd verwacht, temeer daar Generaal De Gaulle, leider van de Rassemblement du Peuple Frangais inmiddels openlijk zeer scherp stelling heeft genomen tegen de Londense aanbevelingen voor Duitsland. Tsjechische uraniummijnen door de Sovjets bezet In de Europese editie van de „New York Herald Tribune" worden bijzonderheden bekend gemaakt over „het geheime ver drag tussen Tsjecho-Slowakije en de Sov jet-Unie" volgens hetwelk aan de Sovjet- Unie de absolute controle over de Boheem se uraniummijnen van Jachimof bij Karls bad wordt afgestaan. Volgens Duchacek, de ex-voorzitter van de Tsjechoslowaakse parlementscommissie voor buitenlandse betrekkingen, wie hieromtrent een interview werd afge nomen, werd het „geheime verdrag" in 1945 getekend. Sindsdien hebben de Russen alle Tsjechen en Slowaken die invloedrijke functies uitoefenden, vervangen door hun eigen technici en geleerden om de ura- niumwinning voor de studie van atoom wapens te leiden. De Sovjet-Russen heb ben een autonome uranium-enclave in de Tjsechische mijnstad Jachimof gesticht. Tsjechische mijnwerkers acht men niet betrouwbaar genoeg en daarom werken er Duitse gevangenen uit de Sovjet-bezet- tingszóne. Vechtpartij in Senaat te Rome Een hevige vechtpartij is in de Italiaan se Senaat ontstaan bij de bespreking van het lot der Italiaanse krijgsgevangenen in Sovjet-Rusland, Joego-Slavië en Albanië. De adjunct-minister van Buitenlandse Za ken Brusasca verklaarde, dat de Sovjet regering geen gevolg had gegeven aan de stappen van de Italiaanse ambassadeur, dat Joego-Slavië een gelijke houding had aan genomen en dat Albanië had laten weten, dat het de Italianen, die huiswaarts zouden moeten keren, nodig heeft. Tijdens de daaropvolgende bespreking is de christelijk-democratische Senator Bub- bio, wiens zoon als vermist in Sovjet-Rus land wordt opgegeven, naar de communis tische banken gelopen. Een algemene vecht partij is daarop gevolgd en de deurwaar ders hebben de orde moeten herstellen. i Het woord is aan Otto Weiss: Om een ernstig besluit te nemen, daartoe behoort ook wat licht* zinnigheid. De helicoptère helpt de landbouwers Ruim 100 ha. in de Haarlem mermeer met een D.D.T.- oplossing besproeid In de Haarlemmermeerpolder is vanmor gen in alle vroegte een proefneming ge daan met het bestrijden van schadelijk gediertemet behulp van een helicoptère. Óm kwart over vier startte officier-vlieger tweede klasse E. C. Sengers met de PH- HAA, Sikorsky S 51 van de .Stichting voor Hefschroefvliegtuigen van Ypenburg ert een half uur later daalde hij op een klein veldje in het Noordelijk gedeelte van de Haarlemmermeerpolder, waar aanwezig waren dr. W. J. Maan. ingenieur bij hefc Departement van Landbouw, zijn assisten ten en een groot aantal belangstellenden uit landbouwkringen. De sproeier, welke aan de onderzijde van de helicoptère is gemonteerd, is in samen werking met het ministerie van Landbouw door de B.P.M. geconstrueerd. De erwten worden besproeid met DDT. Deze be sproeiing heeft bovendien een nuttig effect op de wormstekigheid. Door een verneve ling van een geconcenteerde DDT-oplos- sing behoeft geen grote hoeveelheid water te worden meegenomen. In zes uur tijd werden 110 ha. van 27 bedrijven be sproeid. De helicoptère vloog met een snel heid van 45 km per uur 1 a 2 meter boven de grond. In 40 seconden kan één h.a. wor den besproeid. De neerwaartse luchtstro mingen, die bij de grond wervelingen doen ontstaan, zijn een waarborg, dat ook da onderkant der bladen met het verdelgings middel in aanraking komt Men was over de bereikte resultaten tevreden. Dr. Maan merkte echter op, dat de proefnemingen nog in een beginstadium verkeren. Nu de Griekse rebellen-generaal Markot poogt met de regeringstroepen in onder handeling te treden, is het interessant de situatie der „fronten" in Griekenland eens te bezien. Het niet-gcarceerde deel van het tand is onder controle van de regering irp Athene. Int. Studieconferentie overzeese gebiedsdelen Afgevaardigden uit verschillende landen in hoofdzaak politici benevens een groot aantal leden van „The Allied Circle in the Netherlands" en vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique waren gisteren bijeen in het Indisch Instituut te Amster dam, waar de internationale studieconfe rentie over overzeese gebiedsdelen, die tot 12 Juni zal duren, geopend werd. De con ferentie is georganiseerd door „The British Society for Internationa! Understanding" en „The Allied Circle in the Netherlands". Het hoofd van de Engelse delegatie, Sip Thomas Southorn, oud-gouverneur van Gambia, werd tot voorzitter van de confe rentie benoemd. Zijn eerste voorstel was een telegram te zenden aan de Koningin, wier populariteit en wijsheid hij vergeleek met die van koningin Victoria van Enge land. In dit telegram getuigen de deel nemers aan het congres van hun warme gevoelens jegens de Koningin en zenden haar een gelukwens met haar jubileum. Voorts geven zij uiting aan de wens, dat de Koningin lang gespaard moge blijven voor land en volk. Sir Thomas begroette vervolgens da Franse, Belgische en Portugese gedele geerden. Hij zei, dat op de conferentie on der overzeese gebieden niet verstaan zal worden de gebieden overzee, die de status van dominion hebben verworven of op andere wijze zelfstandig zijn geworden. Voorts zal de conferentie in het bijzonder de sociale, economische en politieke voor uitgang der overzeese gebieden bespreken. President Truman beticht van „kletspraat" Een woordvoerder der Amerikaanse Re publikeinen heeft president Truman be schuldigd van „onverantwoordelijke klets praat". Hij zou Woensdag te Spokane ge zegd hebben, dat het tegenwoordige Con gres „het slechtste is, dat wij sedert het eerste gekend hebben". De president zou dit verklaard hebben tegenover een verslag gever. Ook zou Truman zijn gehoor heb ben opgewekt om het huidige door de Re publikeinen beheerste Congres omver tö werpen. Truman maakt op het ogenblik een tour- née door de V. S. om zijn kansen voor een wederverkiezing in November te verdedi gen. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Droog weer. behoudens enkele ver spreide onweersbuien in het Zuid- Oosten van het land. Enige overdrij vende wolkenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering van temperatuur. 11 Juni: Zon op 4.20 uur. onder 20.59 uur Maan op 8.16 uur, onder 0 40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1