^eepsboüW aan de lopende band U' "De Zwem- en Sportbroekjes Grote activiteit in de Noord-Oostpolder Nederlanders" hielpen de Duitsers bij hun inval op 10 Mei 1940 De ongunstige financiële positie van Haarlem OACnjiNU9^ i Je Biesbosch werkt men Amerikaans" IJ MUIDER COURANT In de t ne Biesbosch" erf "H? bezig J, sch«Ps" reeds jaren l Üechi 's L bet ontwerpen Utters en sleep- E»S5 -het binnen" men met de aan werf, «aar men op ^o-verkeer- ich'CPrSehepen aan de ,r<e wijze n fabriceren. De :Wekw Srote RÜnaken et" ser,e.L zijn proefvaart ge- «e™és S aanbouw zijnde tD °°VÜ elk met een capacrte t sleepboten, el» één van stapel. «00 Pk' "eP,fmd voor de vaart op de W'ttewaden de reparaties JÜnïrboot, die inmiddels af- voltooid. Onderdelen-montage :e'»''r0oPjeSa^»mpridete ^.'"achtersteven met stuur- eien. »s,s °r. en schroef, voor- *11»™"^ motoren en hulpmo- romp. l jn listen en kratten ««""'S?Sta "nAangevoerd zo n"t!e'Shipping and Trading. '1 de delen nu al in E Smin Deze zijn keurig aangekomen. dat ze Cies en bijskranen direct Ta vervoerd als men ze nodig &£t$ O"'1 denken aan 8 ^S°een<»> pk Enterprise- P ^L^ylioders. Tachtig van dez. een gewicht van gestien f -dam gereed. Zeventig de Biesbosch gemon- - de overige trran worden.' blijven ta Dit werk nam niet minder «Attolf jaar in beslag. £.ta een ®WP ,wee weke? :i fbe het. door middel van elec- ïfl tfde takels, dichter naar het V !tSm Send"' hijskranen kun- vKi het kleine haventje komen. ,tt If kan de achtersteyen wor- iliie» en op de gewenste plaats u „«reezet De lichtere scheeps- l per lorrie recht onder de onjewerd. Ze worden of met un elkaar geklonken, of wel elee- gs'asi, eveneens op Amenkaanse >!ow zover gevorderd, dan wordt Mt tchip in zijwaartse richting ver- - ruimte te maken voor een Beweegbaar podium dwarsliggers, die dit opzij brengen f Kik maken, lopen uit op een beweeg- tedium, dat voorzien is van een I onderbouw en dat 85 bij 13 meter ou Velsen ^Lj.lpn bespreken plannen Ut tentoonstelling jJdeling „Velsen" van de Koninklijke inndse Maatschappij voor Tuinbouw- ll totomde heeft tegen 14 Juni de bloe- ivan Velsen, zowel patroons als win de hoveniers en kwekers bijeen om de plannen voor de bloemen- elling, die gedurende de feest- n hei park „Velserbeek" zal worden 1nader te bespreken, vergadering zal uit de aanwezigen sisie van uitvoering worden be te de koffiekamer van de begraaf- t „Waterveld" komt men bijeen. Zomeravond-excursie. lomer is de bij uitstek geschikte tijd resultaten van beplanting in ogen- iw te nemen. Donderdag 17 Juni gaan fen van de afdeling Velsen een bezoek ten aan de Nieuwe Begraafplaats te !em-Noord. !l uur vertrekt men, per fiets, van isDnehuis-Westerveld, de Santpoor- B kwart over zeven van de Hoofd- Burgerlijke stand r-i H, E. Brouwer-Zwanenburg, z., ruis 31, IJmuiden. J. Crombeen-Hij- Genieweg 30. Velsen. IJ. M. Quakkê- "aken, z„ Kanaaldijk 31, IJmuiden. vliét-Schaap, z„ Wijk aan Zeeërweg Men, C, J. Verkooijen-Schelvis, d., W «straat 121, Velsen-Noord. C. Klaas- p t, Wijkerstraatweg 302, Velsen- Remmers-Denzler. z., Ahornstraat j «en-Oost. M, J. Beentjes-Janssen, d., .Ji Ceoitraat 14, IJrauiden-Oost. C. J. "5n der Laan, d., Kortenaerstraat sen C. van Breugel-Lambregts, z., 23. Velsen-Noord. «p: Z de Rooij. 51 jaar, echtgenoot ?-rftes. Steijnstraat 56. IJmui- r - n.Vaar' echtgenote van D. ravenstraat 16, Velsen-N. •TiS'41 jaar. echtgenote van E. -pwecstraat 19, IJmuiden. ir,il IJmuiden drukte de prijs f', 111 de platvis r? van de Pfabvis zijn «Me «KMvtn. zodat er geen - „f. betaald. De rondvis maximumprijs houden. De ct visserljstaking in België ■7^1 van zaken ongetwijfeld van j pda voor Beverwijk WlDAG 11 JUNI rjffï". e° 9'15 uur: »M°»- V-S'Ü? 915 "D* ^têr 3 uur: „^n grote kame- 'tfa£? (Castricum) 8 uur: „Geef -otË?AG 12 Sc""7 en 8-15 uur: „Mon- ''""«"Z'hErotekame- "5 en 9-30 meet. Dit podium kan bij hoog water zo verplaatst worden, dat het schip gemak kelijk het water kan bereiken en op eigen kracht wegvaren. Het Franse Nationale Bureau voor de Scheepvaart heeft deze schepen besteld. De 47 schepen, die met grote snelheid in elkaar gezet worden, zijn dan compleet ge meubileerd, hebben electrische verlichting, bakovens en koelkasten, kortom zij bezit ten alles wat een modern schip kan sieren. De ontwerpen voor deze vaartuigen, be stemd voor de route RotterdamAntwer penBazel, zijn grotendeels afkomstig van „De Biesbosch". Ph. de Koning KENNEM^RLAAN ?A - IJMUIDEN TELEFOON 4963 Velsen-Noord Harmonie „De Eendracht" in eerste afdeling Van superieure-ere-afdeling naar eerste afdeling is een fikse stap terug, maar daar- oor kunnen zoveel oorzaken zijn, dat deze mogelijkheid ook inderdaad bestaan kan. Het is trouwens niet alleen bij ingewij den bekend, dat de Harmoniekapel „De Eendracht" door oorlogs-, bezettings- en evacuatie-omstandigheden, ten aanzien van haar buitengewone reputatie in den lande op verschillende concoursen een grote veer heeft moeten laten. Zaterdag 17 Juli neemt „De Eendracht", uitkomende in de eerste afdeling, deel aan het Federatief concours voor Harmonie en Fanfarecorpsen te Joure in Friesland met de uitvoering van een „Selectie" uit de ope rette „De Vogelkoopman" van Carl Zeiler, arrangement S. P. van Leeuwen en „Vol- hynie", Poème Symphonique van Henri Vilette. Moge „De Eendracht", die reikhalzend uitziet naar de aanvulling van nieuwe in strumenten, spoedig weer haar oude roem hervinden. Bootmotor raakte in brand Een overzetveerboot van de papierfa briek, die voorzien was van een nieuw- ingebouwde motor, heeft Donderdagmid dag nogal schade opgelopen, doordat deze motor op onverklaarbare wijze in brand raakte. Plet vuur werd met behulp van een spuit geblust. In het nieuwe land verrijzen boerderijen en ivoningen, worden bruggen gebouwd en wegen aangelegd Er wordt de laatste maanden hard ge bouwd in de Noord-Oostpolder. Daarnaast vraagt in deze zomermaanden de voorbe reiding voor de zevende oogst van dit nieuwe land een zeer groot deel van de beschikbare werkkrachten. Er bestaat grote behoefte aan boerde rijen. In het najaar van 1947 heeft de directie van de Noord-Oostpolder reeds 80 a 90 boerderijen in pacht gegeven, maar dat wil niet zeggen, dat die boerderijen er ook inderdaad reeds staan. Vaak moeten de pachters zich behelpen met nood- schuren. Er wordt dan ook al het mogelijke ge-r daan om de boerderijenbouw zo snel moge lijk te doen vorderen. Men probeert voor de winter alle nieuwe pachters onder dak te brengen. Naast het gebrek aan materiaal doet zich ook het gemis van geschoolde werkkrachten voelen. Niettemin gaat ook de bouw var. wonin gen in een behoorlijk tempo. Vooral in Emmeloord, dat in de toekomst het voor naamste dorp van de nieuwe polder zal worden, ontstaan steeds weer nieuwe straten. Er zijn al verschillende winkels in gebruik genomen. Een eindje buiten Em meloord wordt hard gewerkt aan een aan tal werkplaatsen en loodsen. Ook bij het aanleggen van wegen en de bouw van bruggen heeft men met de moeilijkheden te kampen. Van de hoofd weg, welke dwars door de polder zal lopen, is thans het traject EmmeloordRamspol (bij het Kampereiland) en een deel van 't traject LemmerEmmeloord gereed. De weg EmmeloordUrk is in gebruik ge nomen en voorlopig moet het autoverkeer zich met dit smalle weggetje behelpen. De nieuwe busdienst Emmeloord'Urk heeft het zeer druk. Met Lemmer en Kampen heeft Urk momenteel uitstekende verbin dingen. De ponten, waarvan de auto's geruime tijd gebruik hebben moeten maken om in de polder te komen, worden langzamer hand door bruggen vervangen. Dat be tekent voor het verkeer in de polder een belangrijke vooruitgang. Aan de Ramspol, het drukste toegangs punt tot het nieuwe land, moet evenwel nog van ponten gebruik worden gemaakt, leden zal behoren. Men is druk bezig met lijkheid binnen het jaar ook tot het ver- Het ziet,er echter naar uit, dat deze moei de onderbouw van de grote basculebrug, welke over het Ramsdiep zal komen te liggen. Behalve de bascule-brug over het SCHEEPVAART K H L. Amstelland 9 Juni van Hamburg via Bremen naar Amsterdam. Entrerios 9 Juni van Vigo naar Amsterdam (uitreis). Westland 9 Juni te Santos (uitreis). K N M S. Bree Helle 9 Juni van Bremen naar Amsterdam. Draco 10 Juni te Rotter dam van Amsterdam naar Pasajes. Gordias 7 Juni van New Orleans naar Curagao. Hes- tia 9 Juni van Amsterdam naar Antwerpen. Ornen 9 Juni van Amsterdam naar Gdynia. Roelf 8 Juni van Oporto naar Holland. Tra janus 9 Juni van Famagusta naar Limasol. H. Oost Afrika lijnen. Klipfontein 10 Juni van Beira naar Mozambique. Leopoldskerk 10 Juni te Amsterdam van Rotterdam. Lieve Vrouvekerk 8 Juni van Suez naar Port Su dan. H. West Afrika lijnen, Meliskerk vertrekt 11 Juni van Lagos naar Duala. Nederland. Java 9 Juni van Port Said naar Rotterdam. Radja 9 Juni te Port Elizabeth van Kaapstad. Roepat 9 Juni te Batavia van Singapore. Tabian 8 Juni te Pladjoe van Ba tavia. Talisse >6 Juni te Brisbane van Syd ney. Oceaan 7 Juni te Soerabaya, Amsterdam- Batavia. Polyphemus 6 Juni van Soerabaya naar Amsterdam. K P M. Batoebahra 9 Juni van Aden naar Batavia. Grote vaart Alcor, Rio Grande-Rotterdam, pass 9 Juni Fernando Noronha. Alkaid 9 Juni van Ma- caio naar Antwerpen. Prins Maurits. Ant- werpen-Montreal, pass 9 Juni Cape Race. Thetis (VN S), Calcutta-Rotterdam, 9 Juni te Colombo. Stad Vlaardingen 9 Juni van Sata Maria de Cuba naar Cienfuegos. Aardijk, Rotterdam-Vera Cruz 10 Juni v. Antwerpen. Batoebahra, Rotterdam-Batavia, 9 Juni van Aden. Delftdijk 7 Juni van Van couver naar San Francisco. Java, Australië- Rotterdam 9 Juni van Port Said. Klipfontein 10 Juni van Beira naar Mozambique. Lieve Vrouwekerk, Amsterdam-Oost Afrika 8 Juni van Suez. Linge 9 Juni van Skelleftea naar Amsterdam. Marïekerk, Rotterdam-Japan, 9 Juni te Hongkong. Roepat, Amsterdam-Ja va 9 Juni te Batavia. Sommelsdijk. Batavia- New York, 9 Juni van Penang. Talisse 6 Juni van Sydney te Brisbane. Westland, Amster- dam-Buenos Aires 9 Juni te Santos. Aagtekerk 10 Juni van Adelaide naar Fre- mantle. Alwaki, Rotterdam-Buenos Aires, 10 Juni te Las Palmas. Castor, 9 Juni van Puer to Cabello naar Curagao. Hera 9 Juni van La Guaira naar Guanta. Hugo de Groot 10 Juni van Batavia naar Pladjoe. Molenkerk, Rot terdam-Japan, pass. 10 Juni Perim. Oberon 9 Juni van Willemstad naar Maracaibo. Pygmalion 10 Juni van Haiti te New York. Stad Arnhem 9 Juni van Huelva naar Rot terdam. Stad Maastricht, Rotterdam-Savona pass 10 Juni Burling. Telamon 10 Juni van New York te Curagao. Van der Waals. Per zische Golf-Rotterdam, 10 Juni te Genua. Kleine vaart Ary Scheffer. Rotterdam-Belfast, j?ass 9 Ramsdiep, welke een overspanning krijgt van 72 meter, komt er een vaste brug over de Ramsgeul met een overspanning van 175 meter. Men hoopt in Sr Tmber de onderbouw zo ver klaar te hel _n, dat aan de boven bouw kan worden begonnen. De brug zal waarschijnlijk in zijn geheel over het IJs- selmeer naar de plaats van bestemming worden vervoerd. Nieuwe slap tot Italië's opneming in de UNO Diplomatieke kringen in Londen zeggen dat de V. S. en Engeland binnenkort op nieuw Italië's toelating tot de UNO zullen bepleiten. De nieuwe stap zal gebaseerd worden op de recente uitspraak van het Internationale Hof van Justitie te Den Haag dat de voor waarden welke Rusland tot dusverre aan de toelating van Italië verbond, niet toe> laatbaar verklaarde. (Rusland stelde Ita lië's lidmaatschap afhankelijk aan gelijk tijdige opneming van Bulgarije, Roemenië en Hongarije als lid der UNO.) Dezelfde kringen geven te kennen dat als Italië is toegelaten, men ook zal streven naar wijziging van de militaire clausule in het Italiaanse vredesverdrag om de strijd krachten van dat land te kunnen uitbrei den. Overval op Amsterdams bevolkingsregister verraden Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 46-jarige confectiefabrikant P. Th. T. en zijn 36-jarige ondergeschikte A. van der L„ die er van beschuldigd waren, destijds de door de illegaliteit beraamde oyerval op het Amsterdamse Bevolkings register aan de Duitsers verraden te heb ben. T., tegen wie de doodstraf was geëist, werd veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf Het vonnis tegen Van der L. luidde conform de eis vijftien jaar gevan genisstraf. Béide verdachten werden voor het leven uit de burgerlijke en politieke rechten ontzet. Zij kregen het recht beroep in cassatie aan te tekenen. Sport und Spiel" zorgde voor militaire opleiding Voor de Utrechtse kamer van het Am sterdams Bijzondere Gerechtshof is een tip opgelicht van de sluier, welke er, ondanks sommige bekend geworden details, nog hangt over de eerste fase van de Duitse inval in ons land op 10 Mei 1940. De 64- jarige J. H., voor de oorlog honorair consul te Dusscldorf, was ten laste gelegd, dat hij in 1939, toen een oorlog tussen ons land en Duitsland dreigde, ais Nederlander in Ber lijn. Diisseldorf en elders in Duitsland als leider van de „Bond van nationaal socialis tische Nederlanders in Duitsland" bespre kingen had gevoerd met de „Abwehrstelle Munster". Deze besprekingen hadden ten doel Duitsland hulp te verlenen bij de voorbereidingen van een oorlog tegen Nederland. H. zou zich bereid verklaard hebben leden v. d. afdeling „Sport und Spiel" van deze bond onder de meest strikte geheim houding een militaire opleiding te doen1 volgen onder leiding van het „Oberkom- mando der Wehrmacht". opdat de leden van deze sportschool bij een eventueel binnenrukken der Duitse legers in Neder land steun zouden kunnen verlenen. Deze „Nederlanders", die geen uniformen droe gen, doch wel bewapend waren, hebben op 10 Mei 1940 diensten aan de Duitsers be wezen Zij waren tevoren in kampen op geleid en hun was een eed van geheim houding afgenomen. Een van deze jongelieden, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij in de sport kampen is opgeleid in de wapenleer. „Duitsland moest Nederland in bescher ming nemen tegen een Engelse aanval. Ons werd als idealisten hulp gevraagd om te voorkomen, dat Nederland door een En gelse inval tot slagveld zou worden en door de Engelsen blijvend zou worden bezet. Wij moesten zonder strijd een brug over de Maas nemen en de Duitsers helpen bij hun doortocht naar het Westen", aldus deze getuige. Rauter als getuige. Als eerste getuige in deze zaak was Rauter binnengeleid, die na een correcte buiging voor het Hof, verklaarde tweemaal contact met verdachte te hebben gehad. Dit was tijdens de bezetting van Neder land, toen verdachte burgemeester van Apeldoorn wilde worden, zich daarbij beroepende op zijn verdiensten voor de Duitse zaak tijdens de inval. Het verzoek was echter afgewezen, vooral op grond van het feit, dat verdachte zich als Duitser had laten naturaliseren. Bij een hernieuwde poging van verdachte om het burgemees tersambt te veroveren had Rauter per soonlijk zijn eventuële verdiensten voor de Duitse zaak nagegaan en was tot de con clusie gekomen, dat deze niet zo erg groot waren. Vijf getuigen, allen leden of bestuurs leden van de „Bond van nationaal socia listische Nederlanders in Duitsland" legden eveneens verklaringen af. De afdeling „Sport und Spiel" was begin 1940 opge richt. De leden waren na nauwkeurige selectie in kampen in het Westen van Duitsland ondergebracht en werden daar militair opgeleid. Zij hadden allen een ver klaring ondertekend, dat zij over hun „in zet" hun mond zouden houden. Zij beweer den in 1942 tot driemaal toe bij Mussert te zijn geweest om zich te beklagen over het gedrag van deze Nederlanders „die door Juni Lizard. Birmingham 9 Juni van Grange mouth naar Rotterdam. Blue Boy 9 Juni v. Maassluis naar Rotterdam. Echo 9 Juni van Londonderry te Glasgow. Elisabeth (Ver maas) 9 Juni van Rotterdam te Londen. Gaasterland 9 Juni van Grimsby naar Delf zijl. Heemskerk 9 Juni van Londen te Boom. Hoogland 9 Juni van Grangemouth naar Rotterdam. Mulan 9 Juni van Londen naar Middlesbro. Nettie 9 Juni van Emden te Bo- ness. Nieuwaal. Rotterdam-Danzig, passeer de 9 Juni Holtenau. Seaham 9 Juni v. Delf zijl naar Grangemouth. Sian 9 Juni pass. Hol tenau naar Antwerpen. Trefle 9 Juni van Odense naar Abo. Agiena 10 Juni van Berwick naar Middles bro. Audacia 9 Juni van Boston naar Maas sluis. Bernisse 9 Juni van Tore naar Lulea. Celebes 9 Juni van Rotterdam te Oporto. Coolhaven 9 Juni van Casablanca naar Bor deaux. Eseaut 10 Juni van Rotterdam te Am sterdam. Hast 5 G Juni van Rotterdam te Bremen. Koningshaven 9 Juni van Kiel n. Hull of Goole. Macbeth 9 Juni van New castle naar Southampton. Margrietha 10 Juni van Antwerpen te "Vlissingen. Martini 9 Juni van Londen te Grimsby. Vaderland 9 Juni van Girvan naar Falmouth. Viking 10 Juni van Londen naar Rotterdam. Virgo 9 Juni van Nykoping naar Kiel. Woensdag 9 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Seasilver van Londen, Jans van Londen, Suomen Nyto van Mantil- noto, Egae van Caen, Paschol van Kraa- kanger, Dagö van Oxelosund, Irwell van Goole, Woodwren van Bremen, Empire Glansman van Imminghom, Arbo van M'bro, Vertrokken zijn: Congostroom naar Ham burg, Zeeland naar Huil; Prinsegracht naar Rotterdam, Hellevoetsluis naar Lübeck, Phrijne naar Gdynia. Greenfinch naar Lon den, Rossum naar Rotterdam, Scaldis naar Antwerpen. Vaika naar Sundsvall, Gees naar Londen. Normandia naar Antwerpen, Hestia naar Antwerpen, Marleen naar Reykjavik, Draco naar Rotterdam, Seasilver naar Delf zijl, Zwijndrecht naar West-Afrika, Ornen naar Gdynia. Donderdag 10 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wasaborg van Stockholm, Escaut van Rotterdam. Brest van Rotterdam, Leopoldskerk van Rotterdam, Clive van Rot terdam, Ask van Nortunded. Plover van Londen, Bree Helle van Bremen, Mudo van Gothenburg. Hr. Ms. Soemba van Noordzee, Eeldon van Huil, Rijnstroom van Londen, Presto I van Reykjavik, Southmora van Blyth, Tilan van Batavia, Surte van Londen. Vertrokken zijn: Albeiro naar Rotterdam, Legbourne naar Leith, Egae naar Rotterdam, Gapern naar Gothenburg, Escaut naar Ant werpen, Murillo naar Londen, Svea naar Rot terdam, Irwell naar Rotterdam, Dopherell naar Manchester, Scaraborgh naar Antwer- pene, Jupiter naar West Hartpool. BINNENGEKOMEN VISSERSSCHEPEN 10 Juni binnengekomen: IJM 6 Norma Ma ria, rederij wed. S. J. Groen, met vis, vertr. op 22 Mei. IJM 54 Limburgia, rederij Lim- burgia, met vis, vertr. op 31 Mei. 10 Juni naar zee vertrokken: IJM 96, Vios IV, rederij Kramer en Booy. Binnengekomen haringschepen op 10 Juni. KW 47. 155 kantjes van 9 schepen. KW 167, 140 kantjes van 13 schepen. Tekst vari het Sovjetprotest tegen „Het Vrije Volk" „De atoomoorlog tegen Rusland gesuggereerd' United Press geeft thans de tekst van de gisteren vermelde Russische protestnota aan Den Haag inzake een oorlogspropa- ganda-artikel in Het Vrije Volk van 13 April. Deze luidt: „Naar de Sovjetregering be kend geworden is, heeft het blad van de Nederlandse Partij van de Arbeid „Het Vrije Volk" op 13 April van dit jaar een artikel gepubliceerd, dat tot titel draagt: „Russische strategie en het antwoord daarop". Dit artikel, dat gevuld is met lasterlijke bedenksels ten opzichte van de Sovjet-Unie, waarvan beweerd wordt dat zij de veilig heid van andere staten bedreigt, bevat een beroep op het in practijk brengen van maatregelen die gericht zijn op voorberei dingen op oorlog tegen de Sovjet-Unie. Het blad tracht zijn lezers schrik aan te jagen met belachelijke verzinsels over de Sovjet-Unie en haar politiek, haat en vïj andigheid tegen de USSR te verwekken en suggereert het werpen van Amerikaanse atoombommen op de industriële centra van de USSR. „Het Vrije Volk" aldus vervolgt de nota schrijft dan, dat dadelijk bij het begin van de oorlog atoombommen, die thans slechts in het bezit zijn van de V. S., geworpen zullen worden op Bakoe, Magni togorsk, Moskou, Leningrad De Sovjetregering kan niet voorbijgaan aan deze provocerende onzin van dit dag blad, speciaal in verband met het feit, dat het hierboven genoemde blad het orgaan is van een partij, die een leidende positie inneemt in de Nederlandse regering. In dit verband acht de Sovjétregering het noodzakelijk de aandacht van de Neder landse regering te vestigen op het feit, dat de publicatie van artikelen van dezelfde aard als dat van „Het Vrije Volk", dat openlijk oorlogspropaganda voert, in strijd is met de UNO besluiten daaromtrent van 3 November 1947. S.S. onderhield nabestaanden van Duitse verzetslieden De weduwen van de Duitsers die na de mislukte bomaanslag van 20 Juli '44 op Hitler werden veroordeeld en terechtge steld, ontvingen een maandelijks pensioen uit; een speciaal SS-fonds. De bedragen werden op last van Himmler uitbetaald. Dit is thans bekend geworden tijdens het proces tegen Alfred Krupp en diens mede werkers in Neurenberg. De uitbetaling nam een aanvang in September 1944 en de be dragen varieerden van 400 tot 5400 rijks mark per maand. Erika Canaris, de weduwe van admiraal Canaris (hoofd van de Duitse geheime dienst en leider van het verzet tegen Hitier) kreeg per maand 2300 mark. Vólgens, de thans onthulde documenten kresen sommige nabestaanden ook een grote som ineens. hun rol van landverraders hun bond en de NSB hadden gecompromitteerd". Mussert zou zeer verontwaardigt zijn geweest. Zij verklaarden het niet waarschijnlijk te achten, dat Mussert vóór 1940 met deze opleiding en haar doel bekend is geweest. Hij zou hebben bewerkt, dat in Maart 1942 verdachte H. als leider van de bond is af gezet. In November 1942 hieven de Duit sers de bond op. De leden werden automa tisch overgeheveld naar de NSB. Aangezien de getuigen, naar het oordeel van het hof, niet voldoende licht konden werpen op het aandeel van verdachte in deze affaire, hield de president de zaak aan tot een nader te bepalen datum voor het horen van nieuwe getuigen. Generale Synode herdacht de Vrede van Munster Met een dienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft de Generale Synode der Hervormde Kerk de 300ste jaardag van de afkondiging van de Vrede van Munster herdacht. Ds H, J. F. Wesseldijk leidde de dienst en sprak een openingswoord. „Wat Munster te gedenken geeft" was het onderwerp van de herdenkingsrede, welke gehouden werd door prof. dr J. Lin deboom. „De vrede van Munster", zo zeide hij, „vormde de bekroning van een lange en zware strijd en bracht tevens de bevesti ging van het ontstaan der Nederlands Her vormde Kerk. Politiek gesproken was de Vrede van Munster veel meer dan het einde van de strijd tussen het verzwakte Spanje en het jonge Nedei'land". Uitvoerig stond spreker stil bij de wijze waarop de Rooms-Katholieken na de Vrede van Munster behandeld zijn. Hij noemde dit, hoewel men volgens de be grippen van die tijd verdraagzaam was, bedroevend. „De vrede van Munster bracht ook de scheiding tussen Noord- en Zuid- Nederland. Het verschil in godsdienst bleek alle andere gemeenschappelijke ban den te niet te doen. De vreugde in de Noordelijke Nederlanden na het sluiten van de vrede was zeer groot, omdat de repu bliek met deze vrede alles bereikt had, wat het als mogendheid in die dagen verlang de" aldus besloot prof. Lindeboom zijn rede. I De plechtigheid eindigde met een predi king dooi* dr K. H. E. Gravemeyer. De herdenkingsdienst werd bijgewoond door mr J. H. van Maarseveen, minister van Justitie, mr J. R. van Schaik, voor zitter van de Tweede Kamer en mr dr J. Donner, voorzitter van de Hoge Raad. Het gemeentebestuur van Amsterdam werd vertegenwoordigd door wethouder Franke. HOOGWATERTIJDEN Vrijdag 11 Juni: 6.13-18.42 uur. Zaterdag 12 Juni: 7.04-19.35 uur. B. C. Blauwdruk voor Amerika's luchtmacht gereed Proefmodel XS-I blijkt „veel sneller dan geluid" De Amerikaanse minister van Luchtvaart Symington, heeft gisteren verklaard, dat het proefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, de XS-1. enkele malen „veel sneller gevlogen heeft dan de geluidssnel heid". Voorzover hem bekend was, had geen ander vliegtuig ooit een dergelijke snelheid bereikt. Het toestel werd bestuurd door kapitein Charles Yeager.' Verder deelde Symington mede, dat de Amerikaanse luchtmacht contracten zou plaatsen voor de fabricatie van 2201 nieu we legervliegtuigen. Het merendeel dezer toestellen zou in het begrotingsjaar 1950 afgeleverd worden. Nieuwe ontwerpen, die thans in grote hoeveelheden werden besteld, waren o.m. 30 zesmotorige Northrop-straalvliegtuigen, de z.g. „Vliegende Vleugels", 287 Douglas vrachtvliegtuigen met een zeer grote capa citeit, waarvan de lading van achteren in geladen en van voren gelost zou kunnen worden en jagers met straalaandrijving, die in alle weersgesteldheden zouden kun nen vliegen. Besteld werden voorts 243 bommenwerpers, 1405 jagers en 553 trans port-, opleidings- en reddingvliegtuigen. De meeste gevechtsvliegtuigen waren nieuwe typen met straalaandrijving. Tenslotte deel de Symington mede, dat het totaal aantal vliegtuigen 500 minder zou zijn dan de 70 groepen, die het Congres voorgesteld had. De hoge kosten waren hiervan de oorzaak. Geen verklaring over aard van Haifa's antwoord C.G.D. verwacht spoedig belangrijke ontwikkelingen Het republikeinse antwoord op de Ne derlandse nota is gisteren aan jhr. mr. Van Vredenburch overhandigd. De Nederlandse woordvoerder kon niet mededelen of het antwoord, dat aan de Nederlandse regering zal worden overgelegd, bevredigend was. De correspondent van Aneta te Kalioe- rang bericht: in de wekelijkse persconfe rentie van de woordvoerder der C.v.G.D. van gisteravond is de vraag gesteld of in de. nabije toekomst belangrijke ontwikke lingen kunpen worden verwacht. De woord voerder antwoordde, dat naar zijn indruk opmerkelijke („significant") ontwikkelin gen, op komst waren, doch het was hem nie* mogelijk, hierover iets te zeggen. De vergadering der agenda-commissie, welke heden zou worden gehouden, gaat op verzoek van Nederlandse zijde en met toe stemming van de Republikeinse delegatie niet door. De onderhandelingsperiode te Kalioerang is thans afgelopen, daar voor het week einde de agenda blank is. De delegaties maken zich gereed, om Maandag weer naar Batavia te vertrekken. Zal Haarlem f 255.000 meer krijgen als bijzondere uitkering? De Haarlemse raad heeft nu de begroting voor 1948 vastgesteld. Uit de verslagen heeft men kunnen zien, dat de financiële toestand van Haarlem verre van rooskleu rig is. De nood-voorziening, door Den Haag ingevoerd voor de gewijzigde financiële verhouding tussen rijk en gemeenten gebaseerd op voorstellen der commissie- Oud heeft voor Haarlem niet die uit komst gebracht die er van verwacht werd. De thans bestaande regeling zal gelden voor de jaren 1948, 1949 en 1950. Er is dus geen kans op dat de financiële aspecten voor Haarlem verbeteren vóór 1951! Haarlem weet trouwens nog niet waar aan. het toe is. Het rijk wil aan onze ge meente een bijzondere bijdrage geven van 975.000. Haarlem heeft evenwel zijn be groting voor 1948 opgemaakt rekeninghou dende met een bedrag van 1.230.000. De wethouder van financiën heeft breedvoerig uiteengezet op welke gronden Haarlem aanspraak meent te kunnen maken op dat hogere bedrag. Bij de verdere onderhande lingen met Den Haag zal mr. S. C. v. d. Wall ongetwijfeld met klem die eis van 255.000 hogere uitkering bepleiten. In de raad heeft hij uiteengezet dat Haarlem zonder dat bedrag niet in staat is f x slui tende begroting te maken! En dat toch de opzet van de nieuwe financiële regeling! Indien onverhoopt Den Haag die ƒ255.000 niet, of niet ten volle, wil toekennen, komt de gemeente Haarlem opnieuw voor grote financiële moeilijkheden. Dan zal op de begroting die al zeer zuinig is opgesteld opnieuw zeer sterk bezuinigd dienen te worden. Nu zijn nog slechts bezuinigingen aangebracht op de kapitaaldienst, maar dan de wethouder liet dit duidelijk door schemeren zullen ook besnoeiingen op de gewone dienst noodzakelijk worden. Hoe ongunstig de positie van Haarlem thans reeds is wordt gedemonstreerd door het feit, hoe het slechts met kunst- en vliegwerk mogelijk was 39.000 op de kapitaaldienst aan te wijzen voor het ver ven van een gashouder. Op de dienst voor 1948 kon niet meer gevonden worden dan 19.000. Nu gaat de uitvoerder van dit werk er mede accoord dat de gemeente in 1949 nog 10.000 betaald en in 1950 ook 10.000! Verscheidene objecten die aanvankelijk op de begroting voor 1948 gebracht waren, moesten daar van afgevoerd worden. Voor 1948 zijn er alleen op blijven staan de wer ken, die al in 1946 en 1947 gedeeltelijk in uitvoering zijn genomen en dé noodzake lijke uitbreidingswerken voor de bedrijven. Er bleef slechts weinig geld beschikbaar voor nieuwe werken. Het grootste deel daarvan moet nog besteed worden voor de woningbouw: aankoop van gronden en het bouurijp maken daarvan. De bouw van nieuwe woningen moet vóór alles voorrang hebbben. De andere werken, die nog in 1948 op de kapitaaldienst gebracht worden, zijn: Bestrating van de Delftlaan (tussen Orionweg en Rijksstraatweg) 500.000. Reorganisatie van de Dreef 191.000. Asfalteringswerken 129.600. Brug over de Jan Gijzenvaart (doortrek king Delftlaan) 120.000. Schaftlokaal bij het Huis ter Zaanen 20.000. Semi-permanente school in Haarlem- Noord 100.400. Uitbreiding der begraafplaats aan de Vergierdeweg 220.000. Op de post onvoorziene uitgaven is slechts een bedrag van 79.000. De gemeente mag geen uitgaven doen, niet op de gewone- en niet op de kapitaaldienst, waarvoor geen dekking aanwezig is. Er moet dus met be sluiten die geld kosten in de komende maanden zeer spaarzaam omgegaan wor den, want met 79.000 is niet veel te doen. Voor 1949 en 1950 zijn de vooruitzichten niet minder ongunstig. De rijksuitkeringen die nu voor 1948 worden vastgesteld, zullen ook gelden voor 1949 en 1950. Op vermeer dering van inkomsten valt dus niet te rekenen. Daarom is het van zo'n grote be tekenis dat Haarlem de verhoogde bijzon dere bijdrage van./ 2500.000 krijgt! Nieuwe woningen in Haarlem-Noord Bouwplannen van particulieren Het aannemersbedrijf W. Thunïssen te Heemstede heeft thans in Haarlem-Noord 95 arbeiderswoningen in aanbouw. De ver wachting is dat die in de loop van het volgend jaar gereed zullen komen. B. en W. van Haarlem hebben hun voor stel aan de raad om gronden ten Noorden van de Jan Gijzenvaart te onteigenen voor gemeentelijke woningbouw ingetrokken, omdat de eigenaars der gronden zelf bouw plannen hebben. Daaronder is weer een complex van ongeveer 70 woningen die door hetzelfde aannemersbedrijf gezet zul len worden. De voorbereiding en onderhandelingen met de gemeente over de bouwplannen van andere grondeigenaars zijn nog niet zover gevorderd dat daarover al mede delingen gedaan kunnen worden. De fandverzorging der Haarlemse kinderen Samenwerking der gemeente met de Ziekenfondsen Het was eerst het voornemen van de ge meente Haarlem een schooltandartsen dienst voor de leerlingen der lagere scholen op te richten. Daarvoor zou een tandarts met helpster worden aangesteld. De kosten t werden geraamd op 5000 per jaar. Dit plan wordt evenwel opgegeven. Het is nu de bedoeling een regeling te ontwer pen in overleg en met medewerking van de Ziekenfondsen hier ter stede. De plannen, die voor de nieuwe stichting gemaakt zijn, moeten nog nader besproken worden. De verwachting is evenwel dat binnen afzienbare .tijd het werk al kan worden begonnen. WERELDFEDERALISME Gisteravond werd in de Kegelbond een eerste ledenvergadering gehouden van de Wereldfederalistenbeweging afd. Haarlem. Zoals men weet kreeg deze beweging nu de naam W. F. Bna de fusie van de voorma lige Wereldeenheidbev/eging (W.E.B.) en de Beweging voor Wereldfederalisme (B.W.F.), Het bestuur is als volgt samengesteld: F. E. Spiering, G. J. B. Bontje, R. Tijsseling, J. Bethe jr. Nu dit werk van meer interne aard achter de rug is hoopt het bestuur tot gro tere activiteit naar buiten te kunnen over gaan. AANVOER VAN GRONDSTOFFEN. Met de Zweedse s.s. „Jupiter" en „Ask" zijn achtereenvolgens aangekomen voor Van Gelder's Papierfabriek een lading van 1000 ton houtstof en van ruim 500 ton cellulose.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3