Taxi tel 4333 De „Kuyten" beginnen al te wennen in Canada BOEKEN bii VAN DORP Vrouwelijke zaken in de Huishoudschool Het vrolijk avontuur e DONDERDAG 17 JUNI 1948 IJ MUIDER COURANT VELSENSE FAMILIE IN DE VREEMDE „Wat een voorjaar, wat een voorjaar (Speciale berichtgeving) Er wordt hier algemeen beweerd, dat het in geen 35 jaar, sommigen zeggen al in geen 60 jaar, zo'n slecht, laat, nat en koud voorjaar geweest is. De natuur schijnt onze pioniersgeest op de proef te willen stellen en een aanval te doen op ons uithoudingsvermogen. Wij heb ben gevochten als leeuwen deze eerste twee weken tegen kou, sneeuw, regen, modder, klei, prut, mest, weer sneeuw, weer regen, nachtvorst op 23 Mei, weer sneeuw. In Calgary meldt de radio, weer regen; nog meer regen, de ganse lange dag. Wat een geploeter is er nodig om veilig over de glibberige, wiebelende planken en plankjes, het „toilet" te bereiken. Rubber laarzen bicken al direct onmisbaar te zijn en moesten direct worden aangeschaft voor het gehele gezin. Ze maken het mogelijk je in de gladde, vette viezig heid voort te bewegen, maar glad blijft het. Grote ongemakken of ongevallen hebben wij nog niét gehad. Wel de koe, die Zon dagmiddag 2 Mei in de sneeuw de weg af dwaalde en op de dam voor ons huis weg zakte cn er rustig bleef zitten, tot zij met veel moeite door vijf man omgerold werd naar de weg. Ze was aan d'r staart ge trokken tot 't knakte, maar dat hielp niet. Hoewel met moeite en steeds vechtend tegen de binnendringende modder, beginnen wij wat aan de kleine primitieve bewoning te gewennen en terugdenkend aan andere tijden van behelpen in oorlogstijd verheu gen we ons telkens weer in de welvoor ziene dis. Vlees, spek of ham zijn hoofd zaak. groente en aardappelen blijven matig, maar koek, lekker brood, cake, gebak in allerlei vorm en ingemaakt fruit zijn aan de orde van de dag. De eerste dagen ondervonden we geweldig veel belangstel ling van niemye buren en „oud Hollhndse" Canadezen, die van alle kanten aan kwa men dragen met alle mogelijke eetwaren. Hartelijkheid. En die belangstelling is echt en onge veinsd. De hartelijke toenadering van alle .mensen is een algemene karaktereigen schap van het volk en helpt je direct over eventuele mismoedigheid heen. En zo zien we werkelijk onze toekomstdroom al wat nader komen. De farm is er, en 't is een best stuk grond volgens de algemene opinie en we hebben 't begin van ons for tuin onlangs in handen gehad en bewon derd en tegen 't licht gehouden en fee- proefd. Water, zuiver water, helder als kristal, uit 't bronriviertje van onze farm. Het is een dik half uur waden door mod der en brei, maar hoe interessant, die nieuwe vreemde natuur, dat ongerepte land en bos, dat ruisen van het aanstro mende water over het land, bruisend sneeuwwater, dat altijd blijft boeien, on danks 't ongemak. Verkleumd en hongerig zijn ze vaak thuis gekomen, vader en zoon, of vader alleen, of de kinderen. Ja, dat is wel een heel ander leven. Wie daar tegenop ziet, blijve thuis in "Holland. Maar we hebben ons doel voor ogen. Thans is de farm „Hof van Holland" gesticht. En we hebben heer lijk, zelf gebakken wit brood op tafel en een fles melk met room tot ver onder de hals en een baaltje suiker in huis, en een grote dito wit meel en eieren komen ons tegemoet van de buren, die ze toch niet op kunnen. En we zullen een koe krijgen en fram bozen plukken en „saskatoons" en in maken zoveel als we maar kunnen, want iedereen heeft hier zijn keldertje vol staan met grote glazen potten „jars" met schroefsluiting, en iedereen ziet er goed uit, en is vrolijk en wel gemoed, ook in de eindeloze regen van dit bij uitstek late voorjaar en wij be ginnen ons aan te passen. Wij merken al, dat onze mannen bij de farmers geen gek figuur slaan met hun werk en ook vrouwenhulp wordt zeer ge waardeerd. Werkkrachten, die kunnen ze hier gebruiken, overal in dit uitgestrekte, onafzienbare, rijke, maar jonge, nog onge cultiveerde land. De bewoning, de huizen vooral op 't platte land, maar ook de ste den, alles maakt een provisorische indruk inderhaast in elkaar gesmeten daar goed materiaal te ver gehaald moet worden en daardoor te duur wordt. Vandaar die be krompen bewoning overal voor mens en dier. Wanneer men zo tot rust komt in een omgeving, die de landverhuizer vriendelijk gezind is, doemen de herinneringen aan die lange, eindeloos lange treinreis op. Bij stukken en brokken, zo van „Weetje nog van Halifax?" en „de aankomst in Red Deer, 's nachts met ons hele hebben en houden?" Dat hele verhaal zou te lang worden, maar laat ik er een greep uit doen, een greep midden uit de enorme taart, die het vaste land van Noord-Amerika is: Herinneringen aan de treinreis. Plaatsen met Indiaans klinkende namen passeren we. Ik herinner me Kenora, Mat- tawamheag, Moore-Jaw, Saskatchewan. Een paar maal zien we een uitgesproken Indiaans type. Indiaanse kleren, een vroüw aan een stopplaats; bij haar woning, hoog tegen een heuvel, een belsignaal als „bij ons" op de Veluwe, een helgroen hoofd doekje om een Indiaans gezicht. Als we 's nachts in Calgary stoppen, kijken we recht in een stx-aat met hel- In dit tweede relaas van de emigranten- reis, die de familie Kuyt uit Velsen naar Canada maakte, wordt ons verteld van het vreemde landwaar de kleine groep Nederlanders terecht komt, van de moeite, de onwennigheid, misschien ook een beetje van het heimweeMaar de farm is er midden-in een woestenij van slik cn smeltwaterDe eerste stappen zijn gezet. gekleurde Neon-lichtreclames. Op som mige trajecten moet de trein heel lang zaam rijden, omdat de baan onder water staat. De smeltende sneeuw veroorzaakt elk voorjaar „floods" maar dit jaar is het bijzonder laat. We komen ten slotte aan in Red Deer, om half vier 's nachts, staan met alle pakkage om ons heen gegroepeerd wat te praten met de gezellige stationschef, dan vertrekt de trein zonder ons naar Edmon ton, noordelijker. Er staan wat auto's geparkeerd, leeg. Van onze farmer geen spoor. Dus gaan we de cafetaria opzoeken, die ons door de sta tionschef is gewezen, waar we wat opkik keren van koffie met cake. Er naast is een ruime hall met diepe stoelen en we volgen het voorbeeld van enkele andere nacht- gasten en trachten wat te slapen. Tegen zeven uur worden we landerig wakker, echt landverhuizerig. Om negen uur krij gen we Condor aan de telefoon en we horen voor 't eerst de stem van onze farmer. Mr. Seppard zal trachten auto's te sturen, het is niet gelukt een truck te krijgen, daarvoor is in deze tijd een permit nodig, die voor dit geval niet verleend kan wor den. Het stukrijden der wegen wordt in het voorjaar tot het uiterste beperkt. Maar om elf uur worden wij afgehaald door de eer ste auto en belanden om twee uur in Condor, de rest der familie arriveert met de tweede wagen om 'pl.m. vijf uur. Admiraal Helfrich verlaat de Marine De bevelhebber der Nederlandse zee- strijdkrachten, de luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich zal, na zijn daartoe gedaan ver zoek. op 1 October de marinedienst met pensioen verlaten. Afwikkeling geldzuivering en de kleine spaarders De Nederlandse Spaarbankbond heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gericht met betrekking tot het bij deze Kamer ingediende wetsontwerp tot afwik keling van de geldzuivering. De Spa.arbank- bond vraagt in dit adres de aandacht van de leden der Tweede Kamer voor de be langen van de spaarders, verenigd in de bij de bond aangesloten spaarbanken tot een totaal van ongeveer twee millioen en met een spaarkapitaal van ruim 1 milliard gul den. In het adres wordt opgemerkt, dat de sanering van het geldwezen een ongunstige invloed op de Nederlandse spaarzin heeft uitgeoefend en dat daarom alles vermeden moet worden wat deze spaarzin nog verder nadelig zou kunnen beïnvloeden. Zeer onaangenaam heeft 't de fcfond getrof fen, dat de in de afwikkelingsbeschikking geldzuivering voorziene mogelijkheid om onder bepaalde omstandigheden een hoger bedrag dan 3500 met een maximum van 75 procent van het tegoed per 30 Juni 1939 naar de beleggingsrekening over te boeken, voorshands is komen te vervallen. Het adres bepleit, de mogelijkheid te openen, dat het totale spaartegoed naar de beleg gingsrekening kan worden overgeschreven. Voorts wordt betreurd, dat de gelden, die na het verstrijken van een zekere datum op geblokkeerde rekening blijven staan, moe ten worden overgeboekt naar een renteloze rekening bij het agentschap van het mini sterie van Financiën. Onder de kleine spaarders bevindt zich een groot aantal een voudige lieden, dat zich nauwelijks reken schap heeft gegeven van de geldsanerings- maatregelen en er op vertrouwt, dat de spaarbanken de nodige maatregelen tot vrijmaking van het tegoed zullen nemen. Met klem wordt'daarom bepleit, óm deze achteraf beschikbaar te stellen tegoeden geheel naar vrije rekening over te laten schrijven. Indien achteraf zou blijken, dat spaarders de beschikking zouden krijgen over staatsfondsen, zouden zij ongetwijfeld ernstig teleurgesteld zijn. De bond verzoekt derhalve het daarheen te willen leiden, dat, zonder af te doen aan de belangen van de fiscus, aan de gerecht vaardigde wensen van de spaarders, die een grote categorie der Nederlandse bevolking vertegenwoordigen, zoveel mogelijk wordt voldaan, opdat de weerstanden, die in de loop der jaren ten aanzien van het sparen zijn ontstaan, niet nog worden vermeer derd. B'oemendaalse arrestanten- duo weer ontsnapt Nu uit de cellen van het gerechtsgebouw te Am sterdam! Naar wij uit Amsterdam vernemen zijn de twee arrestanten der rijkspolitie, die enige weken geleden uit het politiebureau in Overveen wisten te ontsnappen, maar later in Amsterdam weer werden aange houden, 'opnieuw ontsnapt. Zij wisten Dinsdagmiddag, toen zij .in het gerechts gebouw aan de Prinsengracht in de cellen waren gezet om gehoord te worden, te ont komen. Nu worden zij opnieuw gezocht! Het tweetal maakt deel uit van de groep mannen die gearresteerd- zijn voor een serie inbraken in Bloemendaal en verschil lende andere gemeenten in ons land Speeltuin „In Veilige Haven" De speeltuinvereniging In Veilige Haven te Velsen kan zich, dank zij het bestuur, beroemen op een prachtige speeltuin, waarin de jeugd zich naar hartelust kan vermaken. Van de oprichting af in 1930 tot heden is het bestuur nog steeds actief en spaart kosten noch moeite om het terrein nog aantrekkelijker te maken. Het hou ten schommelrek is afgebroken en een nieuw, geheel van ijzer, is er voor in de plaats gekomen. Behalve de reeds be staande speeltuigen en toestellen is er weer een zweefmolen bijgekomen en er wordt gewerkt aan de bouw van een zoge naamde Chinese schommel. Het clubhuis, waar de kinderen als het buiten minder prettig weer is, bezig ge houden kunnen worden is vergroot en er is zelfs een aardig toneel in gebouwd, zodat hier schetsjes en dergelijke kunnen worden opgevoerd. Ook de mondorgelclub kan zich, dank zij de aanhoudende repeti ties, aardig doen horen. Als straks de va- carxties aanbreken wordt er een tuinfeest georganiseerd, waax-op de mondox-gelclub niet zal ontbreken. Uit een en ander kan men dus afleiden dat het bestuur van In Veilige Haven nog steeds actief is en alle krachten inspant om het beste voor de kinderen te zoeken. Boelen voor de'Schelde De kabellegger „Barnehurst" heeft Woens dag bij de Plaatwellerij vijf gi'ote boeien, bestemd voor de Scheldemond, geladen. De plaatwellerij heeft deze vervaardigd op order van de Rijkskustverlichting. MARKTBERICHTEN Besommingen: IJM 14 Isabel 6660. IJM 4 Knikker 9660, IJM 72 Condor 5280. IJM 147 Oostzee 10260, IJM 204 '3350. KW 125 3770. KW 169 4240, KW 78 5680. IJM 249 140. IJM 241 210. IJM 214 3170. IJM 343 140, IJM 248 350. IJM 207 16. IJM 318 16, UK 161 130, UK 69 50, UK 36 480, UK 119 115, UK 135 370. UK 86 250, HD 131 10, EH 20 210. VD 60 490, IJM 239 22. IJM 237 13, IJM 202 15, KW 70 194. UK 99 290. Prijzen: Heilbot 2.25, gr. tong 2.40-2.20, md. tong 2.75-2.30. kl. md. tong 3-2.65, kl. tongl 2.15-1.80, kl. tong H 1.55-1.40, kl. tong III 0.80, tarbot I 1.65-1.25. alles per 1 kg. Tarbot II 74- 67. tarbot III 77-60, tarbot IV 60-38, poontjes 6 70-2.10. wolf 35.50, horsmakreel 3.60-2, gi-iet 56, kl. griet 12-9.90, haai 20-17, tongschar 62- 49, schartong 31-29, md. schol 32.50-22, kl. schol 20-4.-50. schar 22-4,40, gr. bot 17-5, kl. bot 2.10-2, alles per 50 kg., zalm 9.50 per kg. Aanvoer: 130 kisten tarbot, tong, 15 kis ten wolf, 110 kisten poontjes, 25 kisten hors makreel, 120 kisten kabeljauw. 20 kisten koolvis, 420 kisten schelvis, 160 kisten wij ting. 200 kisten makreel. 950 kisten schol, 60 kisten bot, 100.kisten schar, 50 kisten diver sen, totaal 2360 kisten. Santpoort DE S.ANTHAESEN TEGEN DE POLITIE. Maandagavond heeft het Santpoortse winkelierselftal gevoetbald tegen elf poli tiemannen van de post Santpoox't. De haesen lieten zich niet vangen door de „koddebeiers". Hoewel tot kort voor de rust de politie de leiding had, wisten de winkeliers zich goed te verdedigen en was het resul taat 11. Maandagavond komt de Santhaes uit tegen een elftal van het personeel van de firma Nijssen. JEUGDDIENST. Zondagavond heeft in de Nederlands Hervoi-mde Kerk te Santpoort een speciale jeugddienst plaats voor personen van 14 jaar en ouder. In deze dienst zal voorgaan B. v. Ginkel uit Amsterdam. GORT, UIEN EN PLOCKWORST Ongeveer tweehonderd neuzen zijn gisteravond in de Gemeentelijke Huis houdschool, de „Mevrouw Van den Bex-glx van Eysinga-school" aan de Casembrootstraat, te gast gegaan, toeix dekooklerax-es, mejuffrouw Verwer, een gerecht klaar maakte van gort, uien, tomaten en plockworst. Terwijl heel knus het mengelmoesje stond te pruttelen „op een laag pitje" hield zij een causerie over het koken in het alge meen en over dit recept in het bijzonder en dat de demonstratie op prijs werd ge steld, bewezen de vragen, waarmee mej. Verwer werd bestormd. Dit koken was een onderdeel van de avond, die de commissie inzake huishou delijke vooxdichting in Velsen had aange kondigd als „tentoonstelling". Inderdaad was er een expositie en wel van kleding, vex-vaardigd door huisvrouwen op een cursus die Ldoor de voorlichting was ge- organiseert" Vele moeders hebben van deze naaicursus gebruik gemaakt om het gehele gezin van bovenkleding te voorzien. Er waren japonnen, gemaakt door een huisvrouw, die, zoals werd ge zegd, verleden jaar „nog geen draad in een naald wist te steken". Niet slechts japon nen, ook jongensmatrozenpakjes waren feilloos door haar vex-vaardigd. Iemand maakte op deze cursus negen overhemden, een dame was zelfs de kleer maker te glad af en stak manlief in een Qieuw pak. Dit alles gebeurde onder lei ding van de lerares mevrouw Zwart-Glas. Voor de vele belangstellenden echter al deze staaltjes „naaldwerk" bezichtigden, had mevx-ouw Snoek-Gabel hen welkom geheten en uitgelegd, wat de huishoudelijke voorlichting is en wil. Mevrouw Snoek bracht in herinnering de tijden van wex-kloosheid voor de oorlog, toen Sociale •Zaken zocht naar een mogelijkheid om het leven van de werklozen zo voordelig mo gelijk te maken. In het begin van de oorlog kwamen ook huisvrouwen, wier budget niet toereikend meer was om een huis naaister te bekostigen, haar licht opsteken bij deze naaicursussen. Mevx-ouw Snoek weer er op dat de lerares hier individueel onderwijs geeft, wat veel meer vergt dan klassikale lessen. Maar de hoofdgedachte is ook: opleiden tot zelfstandigheid. Naast de naailessen zijn er cursussen voor wasbehandeling en kinderverzoi-ging eix opvoeding. Maar zeker mag de kook- cux-sus niet worden vergeten. „Het iseen teer punt" zo zei mevrouw Snoek, „want men kan wel tegen een vrouw zeggen, dat ze niet naaien kan, maar wanneer het idee gewekt wordt dat ze niet kan koken, is dit een belediging". ZEEWEG 275 DAG EN NACH1 (Adv.) Het doel van de kooklessen is. echter: het opvoeren van de volksgezondheid en dit kan slechts als men alle een- - zijdigheid vermijdt en zich rekenschap gaat geven van de voedingswaarde der gerechten. Mevrouw Snoek hield deze inleiding op de haar eigen, humoristische wijze, waar door van het begin af een sfeer van onge dwongenheid werd geschapen. Mevrouw Van deix Bergh van Eysinga Elias woonde de avond bij en het was voor deze mentor van het meisjesnijverheids- onderwijs in Velsen een grote voldoening, dat haar strijd van meer dan vijf en twin tig jaar, zulk een goed resultaat heeft op geleverd. Revue Comité-school De feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden jubileum der Comité-School werden Woensdagavond voortgezet met de opvoering van een school-revue voor ouders en belangstellenden. Het Gebouw voor Christelijke Belangen was daartoe smaakvol versierd met bloe men, wapenschilden en met het embleem dér school, ontworpen door de heer H. J. Calkoen, dat de spreuk „Coerst Stant- vastigh"* draagt. De revue zelf, geschreven en samenge steld door de heren J. van Gelder en J. A. de Krijger, en de omlijsting die werd ge vormd door een, inleiding en een paeda- gogisch praatje door het hoofd der school, de heer H. Remiëns, gaven als het ware een staalkaart vaix het leven en streven op de jubilerende onderwijsinrichting. Een bijzondere plaats in de revue had den de „Rooi Roks", het bekende muziek gezelschap van de C.J.M.V. Gitaren, man dolines en accordeon bleken een wellui dende combinatie. Voox-al de nummers met vlugger tempo werden met vuur ten ge hore gebracht; een zwakke geluidsinstal latie deed de zang jammer genoeg niet tot zijn recht komen. Doch dat deed niets af aan de goede prestaties van het uit 14 jongens en meisjes bestaande en door J. Ottens geleide orkest. Een aantal schetsen werd, onder veel hilariteit aan beide zijden van het voet licht, afgewei-kt. De „Idas van dertig jaar geleden" had misschien wel het meeste succes, en menigeen zal zich zijn eigen tijd van de lagere schoolbanken weer her innerd hebben. De tegenstelling: „IJmui- den in het jaar 2000" gaf in een geèstige dialoog een bespiegeling over de visserij in de toekomst. Ook een zangkoor, onder leiding, van de heer A. J. te Loo, verleende zijn gewaar deerde medewerking, en de heer Van Don gen en mejuffrouw L. Sint declameerden. Donderdag- en Vx-ij dagavond wordt de revue herhaald voor oud-leerlingen en oud-onderwijzers. Daarna zal dit jubileum weer tot het verleden behoren en zal de Comité-Schpol, standvastig koersende, haar tweede 50 jaar in varen. C. Het hoekje van Donderdag 17 Jxxni 1948 BESTE KINDEREN! Nu het weer plotseling zo omgeslagen is, zullen er wel veel briefjes komen met ver halen over de heerlijke warme dagen, die we jammer genoeg achter de rug hebben. Velen van jullie zijn naturlijk uit geweest; sommigen xnet eexx schoolreisje (ik zag ver schillende prachtige autobussen en blijde kindergezichten!anderen op die mooie Zondag naar het strand. Ik vond het zelf een beetje te warm om weg te gaan, zodat ik heerlijk onder de perenboom in mijn tuin heb zitten genieten van de eerste echt-zomerse dagen. Maar 's avonds in de koelte een fijne fietstocht was beslist de moeite waard! De oude zanglex-aar vroeg me deze week of ik dacht dat er nog iets terecht zou komen van zijn progi-amma en gelukkig kon ik hem antwoorden dat alles fijn in orde kwam, als hij maar geduld had tot het eind van deze maand. Nu, hij was vreselijk blij en zei dat hij best zo lang kon wach ten. Ik vond het echt fijn, dat ik hem zo gerust had gesteld. En nu onze post: Om te beginnen is hier REPELSTEEL TJE, die een hele tijd niets van zich had laten horen. Ja, ik wist nog best wie je was, hoor; maar ik vind het toch prettig, dat je me even vertelt, hoe oud je bent, want dat wist ik niet meer. Schrijf je ook eens wanneer je jarig bent? En ben je vei'huisd? Ik dacht dat je eerst in de Keizer Wilhelmstraat woonde? Hoe is het met de ziekte? Ik hoop dat je alweer even óp mag. Leuke poppenkleren maak jij, zeg. Ik wou, dat ik ze eens zien kon. VIOOLSPEELSTERTJE verrast me altijd met haar mooie tekeningen biji de brief. Dat vind ik erg leuk, hoor! Heb je een pret tige verjaardag géhad? Een keurige brief kwam van GOUDS BLOEM, al is ze dan ook ziek. Hoe gaat het ermee, Goudsbloempje? Zitten de koortsen je nog erg dwars of zakt het al wat? Jammer dat je in bed moest blijven, toen je zusje jax-ig was; maar je hebt later vast je schade wel ingehaald en ook eexxs echt op het fornuisje gekookt! Nog al een zieke! Onze MONTY is ook al onder de wol gekropen. Jullie zoeken zeker allemaal het mooie weer uit om in bed te liggen. Dom, hoor! Maar je brief is weer gezellig, Monty! Is het kleintje uit De „Lichthoeve" bestaat 25 jaar In Santpoort rusten de fundamenten Op 12 Augustus bestaat „De Lichthoeve" 25 jaar en al is dit tehuis, dat als zinspreuk zou kunnen dragen „doe wél en zie niet om" dan sinds enkele jaren niet meer in onze plaats gevestigd, het feit, dat de zus ters Kuyck en Verkerk haar liefdewerk in Santpoort zijn begonnen en het daar oixder vaak zeer moeilijke omstaxxdigheden ruim 20 j'aar hebben volgehouden, is*, reden genoeg om het zilveren jubileum niet on opgemerkt te laten voorbijgaan, temeer daar vele plaatsgenoten door middel van het maandblad der vex-eniging het contact met „De Lichthoeve" nog steeds onder houden. c Een kwart eeuw geleden begonnen de zusters Kuyck en Vex-kerk hun opofferend werk in een paar arbeiderswoningen aan de Kwekerslaan. Aanvankelijk dachten zij alleen aan opneming en verpleging van zwakke, hulpbehoevende vrouwen, maar spoedig werden er ook kinderen opgeno men, kinderen, die geen tehuis hadden en dat nu op „De Lichthoeve" vonden. Zij waren lang niet allemaal van de gemakke lijkste soort, maar zuster Kuyck had een wonderbaarlijke tact en een .onuitputtelijk geduld om zelfs de meest onbuigzame ka rakters ontvankelijk te maken voor het goede. Van haar en van haar helpsters ont vingen de kinderen, wat zij dikwijls „thuis" nog nooit ontvangen hadden: liefde. Financiële zorgen hebben de zusters van „De L' ithoeve" in hoge mate gekend. Wij herinneren ons nog, hoe zuster Kuyck ons eens toevertrouwde, dat zij en zuster Verkerk samen over slechts één paar schoenen beschikten. In de bezettingstijd moest „De Licht hoeve" „op hoog bevel" gesloten worden en trokken de zusters naar het kleine Gar deren op de Veluwe, met zich nemend een dertiental „niet-arische" kinderen. Zuster Kuyck wex-d gearresteerd en ter dood ver oordeeld, maar net op tijd kwam voor haar de bevrijding. En thans is men te Gax-deren aan de wederopbouw van „De Lichthoeve" bezig, zodat straks bij de herdenking van het zil- FEUILLETON door DOROTHV BLACK Vertaald uit het Engels 52) Je teint is zo mooi gewordeix, zou dat door de buitenlucht komen, Lynn, je ziet eruit'om ixx te bijten. Ze kon niet vex-klaren, waarom zijn woorden haar irriteerden. Ze vond het allerminst het geschikte ogenblik om over haar teint te px-aten. Ze glimlachte om haar geïrriteerdheid te vex-bergen. Het was heel erg, dat ze zich ongeduldig tegenover Kit, die ze zo weinig zag, voelde. Misschien kwam het juist wel daardoor, dat ze elkaar weinig ^agen. Zoals hij gezegd had, ze moesten elkaar eigenlijk iedere -.dag zien, niet alleen zo nu en daïx eens in een res taurant of een dergelijke gelegenheid. Ge durende de gehele lunch betrapte ze zich erop, dat ze moeite moest doen om haar aandacht bij zijn verhalen te bepalen. Ze was vol van het onderhoud, dat ze des middags zou hebben, en van alle proble men, die hier uit voort zouden kunnen komen. Als ze een en ander nxaar met Kit kon bespreken. Maar hij had klaax-blijke- lijlc geen belangstelling. Na enige tijd was de lunch, het enige lichtpunt voor haar die dag, voorbij. Er was nu niets meer om naar uit te kijken. Ze gingen het res taurant uit en stonden even op het trottoii', Lynn's hand in die van Kit. De mensen keken naar hen en glimlachten met sym pathie bij de aanblik van de knappe zee officier en het kleine meisje met het don- kex-blonde haar en het zwart fluwelen hoedje. Jonge typistes, die hen passeerden op weg naar hun werk op de diverse kan toren, keken met afgunst naar hen en wensten zichzelf in Lynn's plaats. Kit, können we elkaar niet ergens treffen voor de thee^ vi'oeg Lynn. Ze wilde hem dolgraag die middag nog weer zien. Hij was lief en hield van haar op zijn eigen, luchtige manier Hij besefte niet, hoe alleen zij eigenlijk stond met de last van een hotel cn een zondex'linge moeder op haar jeugdige schouders. Als ze met hem een afspraak kon maken om samen ergens thee te drinken, dan had ze tenminste nog iets naar uit te kijken na haar bezoek aan Tigherhams, dat waax'schijnlijk niet bij zonder aangenaam zou zijn. Als Kit het maar uit zichzelf had voorgesteld! Maar hij keek spijtig. Lieveling, ik zou het dol graag doen, maar ik heb moeder beloerd, dat ik iets met haar zou ondernemen, als jij niet mee kon gaan naar een middag voorstelling van een theater of iets derge lijks. Het spijt me heel ex-g, maar ik had begrepen, dat jij vanmiddag bezet was. En met een ietwat geforceerde vrolijkheid voegde hij eraan toe: Je weet hoe mijn diex-bare mama is. Ze moet nu eenmaal een man om zich heen hebben. Ze glimlachte dapper en trachtte het beeld van een gezellige zitkamer in me vx-ouw Lessings' flat met Angel Jones- Watson op theebezoek uit haar gedachten te zetten. Waarom kon mevrouw Lessings niet zeggen: Breng Lynn mee tex-ug voor de thee. Ze glimlachte vast besloten hem niet te laten merken hoe het huilen haar ïxaaer dan het lachen stond. Een ver standig meisje laat een man nooit zien, hoe gemakkelijk hij haar tot tranen kan brengen. Ze liet hem een taxi wenken en knikte hem vriendelijk goeden dag, terwijl ze wegreed, en achterom kijkend door het raampje, zag ze hoe bij een bus nam in de tegenovergestelde richting, tex-wijl haar taxi haar ïxaar 't centrum, naar Tigher hams, bracht. HOOFDSTUK XI Het schitterende kantoor van de fa. Tigherhams zag er wat stoffig en minder verzorgd uit dan de vorige maal, dat ze er een bezoek had gebracht, zoals de bonbons en patisserieën van het eigen fabx-ikaat van Tigherhams er minder smakelijk uit gaan zien,' als ze lange tijd in de étalages van de lunchrooms liggen. Maar toen ze eenmaal binxxen was, bleek alles er even keurig en verzox-gd als voox-- heen uit te zien. Het jonge meisje in het ontvangst-kantoor zag er even stralend uit gis het meisje, dat er de vorige keer had gezeten. Ze schenen hier nogal eens van meisjes te veranderen. Waar bleven al die kinderen? Misschien' trouwden ze met directeuren van grote zaken en leidden verder eeen luxe-leventje. Meneer Mercer is gestox*ven, weet u, zei het jonge meisje op opgewekte toon, al^pf ze aankondigde, dat één van de goe der exi van de firma niet meer verkx-ijgbaar was. Ik weet het. Maar ik dacht ,dat mis schien dengene, die hem opvolgt, eexx paar minuten voor me kan vrijmaken. Het be treft eenzakelijke aangelegenheid, nl. het hotel „Het Vrolijk Avontuur", in Fittleford. Het beeldschone meisje verzocht Lynn even te wachten, opdat ze kon gaan in formeren. Lynn ging het kleine wacht- kamex-tje binnen, waar een stapel tijd schriften met ezelsoren lag. Hier had ze ook zitten wachten op die spannende dag, enige maanden geleden, toen ze meneer Mercer voor de eerste maal opgezocht had. Tóen was alles goed voor hen afgelopen, waarom zou het ditmaal verkeerd gaan? Lynn kon echter het gevoel niet van zich af zetten, dat het ditmaal niet zo goed zou lopen. Het jonge meisje wenkte haar. De directeur zou haar ontvangen. Lynn volg de haar door de gekleurde gang en zag de deui'knop omdraaien. Hier is jxxffrouw Lee voor u meneer. De groene zonneschex-men waren neex*- gelaten en de kamer was hierdoor vol van een dof getemperd, gx-oenachtig licht, waar door Lynn het gevoel had alsof ze in een groot reservoir met water terecht kwam. De diverse kantoormandjes stonden keu rig op het enorme bureau, precies als bij meneer Mercer, en de twee honingpotten, waarin inkt zat, zoals ze wist, stonden naast elkaar. Maar in de grote bureaustoel, 'waarin eexxs de bleke, vriendelijke mexxeer Mercer gezeten had, zat nu de dikke J. W. met een gx-ote sigaar in zijn mond. Zijn uit puilende ogen met zware oogleden keken haar spottend en enigszins boosaardig aan. Kom binnen, mijn beste juffrouw Lee. zei J. W. vx-iendelijk. Onx u de waarheid te zeggen, ik verwachtte u min of meer. Hij vouwde zijn dikke pafferige handen over elkaar op het vloeiblad, dat voor hexxx lag. Alles was Volmaakt in orde, 2oals hij het altijd wel gedacht had. Aan het eind won hij immers, hoe dan ook! Hij was de situatie volkomen meester. Lynn staarde hem sprakeloos aan. Even kwam het idee in haar op om op te staan en weg te rerx- ïxen. J. W. lachte. (Wordt vervolfid). Indië nog vaak bii met ze nebben. fijne „brief", die ze m, - Dus Knabbelgraag en li?1'5- het erg druk? Doe ze me en vraag eens ot ze aan Tante Els denken n° t!> La Tot slot komt t keer meer moeite met h» i anders Je hebt zekS warme dagen of kon je p ,^<1 Ben je nog aan het straJ.W:!t® strand,^ Dit was alweer de 1 (week! Kennemerlaan 154 of aan de bezorger',^ p TANTE ELS FELICITTTJ^ KRULLEKOPJE SI. d* jaar wordt' jfï* I W ^SIMBA, ^ZaierW HOZEKN°PJE,voorwin:. feest is, en KAREKIET, die vrt Woensdag de bloemefc zetten. J Van harte hoor, nichtiw allemaal prettige dagen! Voor jonge] JW W er» De oplossing van het leden week was: 1, al tal slaap, slap, als, la, a. BP' Goede oplossingen'tam»,., tl bloem en Zeemeeuw t»? 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X golven, sappiger Plaats tsj legom. machine, graan, saai, suf, gil> schreeuw, »i' cn! zuivelproiid tsiï cu Kruisjes in van vxjf letters met dé a betekenis. Als je de goede 4 vuld hebt, komt op de kruisjes 5 spreekwoord. Probeer het veren feest gezegd kan word» - moexte en zorg, bezetting 4 sd het mooie „Lichthoeve"-werk, 2])! nog maar in bescheiden mate, J gezet, ten bate van hen, wie Ie'1 .tehuis" onthoudt. Wh Agenda Raad Vela De agenda voor de gadering die Dinsdagavond halfs bevat de volgende punten: I. Ingekomen stukken; Kfcjg suppletoire begroting, dienst Wt,\ makelijkheidsbelasting van hardisl 4. beëindiging gebruik van het deelte ten Noorden van het Ncord» hoofd; 5. riolering BeecksanghUari betering riolering Midden' Hoofdbuurtstraat te .Velsen; Middenduinerweg; 8. verkoop m 9. verbetering van de financial het gemeentepersoneel; 10. uitbrkü: soneel huisvestingsbureau; 11. ia commissie van toezicht op devissej 12. crediet voor het vernieuwen vloei'bedekking in het gymnast* van de F. L. Ossendorpschoo'; voor het vernieuwen van de vice in de speelzaal van de kleutersai Casembrootstraat te IJmuiden; lla van medewerking als bedoeld biiri der Lager Onderwijswet 1920, HOOGWATERTIJDEN' Donderdag 17 Juni: 0.02-1233 cc Vrijdag 18 Juni: 0.59-""" Voor de eerste keer na hits van de eerste groep harirtglogsr-n motorlogger IJm. 268, refcjb IJmuiden binnen. De logger luie van 194 kantjes haring aan tor loggers. Door de grote aanvoer van er de warmte waren de platvispr/2 laag. |Sen viertal loggers beslob: lossen, en zijn met de vangst we:: visserij vertrokken. De eerste dagen dezer visaanvoer groot, maar de phjs over het algemeen aan de lages^ trawlers, de Knikker (IJm, D6 moesten voor hun losbeurt waG'- 1 Woensdagmarkt. Van de IJsland vissu eerste reis de Haarlem (b®- vangst van 1600 kisten vis. a)®' waren twee heilbotten respectievelijk 74 en 49 kilo wog& Een grote makreelaanVMf^ laatste dagen plaats: (le IJ*® maken door de grote vangsten w zen. Dinsdag was de aanvoer de makreel beneden de maxs- de hand ging en voorts makreel aangevoerd doordek- kotters. Er lagen er Dinsdag^ lossing te wachten. Vele I"' port-makreel worden afge Pe IJmuider kotter iJa week wel een bijzonder gro* 450 kisten. De besomming lage prijzen echter ergteger, Vrijdagavond a.s. zuilleaj ax'beiders in een lokaal aan vergadering bijeen komen, Van Engeland kwairizom> nen de IJm. 49 Petten. De twee achtereenvolgende reiK"- verkocht. Agenda yoor^ en IJlimuidefl donderdag hJ® Bioscopen: Geen Raadhuis, 9-12 uur: Sp- der van Sociale Zaken. VRIJDAG 1! J® Thalia 8 uur: „Zon»»?' Rex 8 uur: „De Cobra-a CVS Bh

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6