r IJmuider Courant Rusland stemt toe in overleg ten aanzien der geldkwestie EUROPA WON HET PLEIT Aanstootgevende voorwaarden uit Marshall-ontwerp verdragen geschrapt De wereld zal één moeten worden [jjrsas? >To. 18969 SCfC „„rlaan 154, Tel. Adm. 5431, «"■SE M 5 uur 3061 (K 2560), K»® p Haarlem, Gr. Houtstr. 93, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Dinsdag 22 Juni 1948 'ifio® Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rrUVENTION HALL, PHILADELPHIA fie zal Republikeins candidaat zijn jor-bet Amerikaanse presidentschap? fe serieuze gegadigden f in New York) L, Maandag 21 Juni, begon de r^» fase van 't Grote Amerikaanse De Republikeinse Partij moiiilc in de Convention Hall in ia bijeen om daar onder luid- vLaderen tot overeenstemming ;\.n «je harer zonen in November 'CL de candidaat zal zijn voor de moeilijke, maar begeerde taak ent der Verenigde Staten 1949— föttbal 1094 afgevaardigden uit de f t rji'en hun stem uitbrengen; voor vjjie is een gewone meerderheid K-W, maar heeft eenmaal een tic-denominatie verkregen, dan wil FZü gebruik, dat alle anderen zich waarop de nominatie „met stemmen" wordt gemaakt. t j-hatting zijn er thans nog wel 15 "■tónen, die met hoop in het hart ■ede Quakerstad vertrekken, onder L je kunt nooit weten". Het veld, een serieuze kans maakt, is veel a bestaat thans uit (in alphabeti ze): j Dewey (Gouverneur van fi'j&rlin (Speaker van het Huis van den); tassen (ex-Gouverneur >fó); Taff (de belangrijkste Republi- ïe senator voor binnenlandse aange- s Vandenberg (belangrijkste Repu- Egcator voor aangelegenheden op 't E4r Buitenlandse politiek) foren (Gouverneur van de Staat dit jaar de Republikeinse uor 80 zekerheid biedt op snitschap, bestaat er in Amerika Republikeinse Conventie ontzag- 'stelling. Kranten, tijdschriften zijn er vol van en aangezien de nimmer rust bezit om de loop Jenissen af te wachten, zijn er oi„polls" (onderzoek naar publieke [gehouden om te trachten de sluier ilei. Gepolld zijn de leden van de ■^erwoordiging (favoriet Taft), de p politieke journalisten (favoriet Vandenberg) de BI k' Thomas Dewey" Öewey, Taft fcitbag, iiadere I ik precies wat wij 6 maanden geleden iritai. Potverteren in Convention Hall. ve thans over tot de eerste ballo ze. ?rote reclameborden met partij- t: raken de verschillende delegaties ■W daverende geblaat van hoempa- e een rondgang door de Convention het ogenblik lijkt de Con- ii Kg meer-op een dagje potverteren I»een ernstige politieke bijeenkomst, wtas betreden de delegatie-voorzit- n'u: spreekgestoelte, in alphabetische je gerangschikt naar de staat van Jfct Eerst Alabama, dan Arizona, enz. enz, tot Wyoming eerste ballotage is dit keer onbe- fci Bij deze eerste ballotage verwacht Ttó stemmen, Taft 250, Stassen 175 pfe'cerg 41 stemmen. Niemand heeft |4"'=reiste meerderheid en het spel h ernst beginnen. Bij de tweede 7s -paveel stemmen naar de grote Verwacht wordt, dat ai deze h aemmental vooruit zullen gaan, [Kchtans de 548 te halen. Nu wordt Sr Cc delegaties uitkijken. Wie lijkt jfen met hem meegaan, want het is ""'Jop de winnaar gestemd te overnachte verschuivingen TiWting van de vermoedelijke win- pen hier,genoemd „to climb on the tvigen", in goed Hollands: met de Kmeehollen. Wie er tijdens de 2de, ballotage niet in slaagt vooruit Pa, is vrijwel ten dode gedoemd, hém dan aan alle kanten aan i?;. ey h°°Pt bij ongeveer de z'in meerderheid te hebben, is ia nog niet, dan zal de zaak wel tja vastgelopen en dan begint het sn geconfereer pas goed. Komt Jf* öag niet tot een resultaat, _er 's avon<ds in de hótel- aan hoge politiek gedaan, «legaties bewerkt, worden poli- het vooruitzicht gesteld. - ce helft van alle nominaties het verleden bij de eerste Harold Stassen ballotage. Maar het kan zich voortslepen tot van 5 tot 50 ballotages toe en het record wordt gevormd door 103 ballotages uitge strekt over 9 vergaderingen, een teken van grenzenloze interne partij verdeeldheid. Dit is de situatie van de dag van heden. Deze week zullen de persbureaux het grote nieuws van Philadelphia uit de wereld in flitsen. Felle aanvallen op de „New Deal" poli tiek, vooral ten aanzien van de houding tegenover het communisme, werden op deze eerste bijeenkomst geuit, onder an dere door de gouverneur van Illinois, Dwight Green, die de „New Deal" politici er van beschuldigde, de overwinning in Eurppa te hebben weggeschonken aan de Russen. Daarnaast kwam tot uiting een vastbesloten ondersteuning van Amerika's buitenlandse politiek, voor"zover die anti- isolationistisch is en zich bezig houdt met hulp aan de Europese landen. De resolutie commissie keurde heden een resolutie goed, waarin het verkiezingsprogram der repu blikeinse partij werd samengevat. Het pro gram houdt in: Voortgezette hulp aan de vredelievende Europese landen via het Marshall-plan, afschaffing van het veto in internationale besprekingen, het sluiten van regionale pacten naar het voorbeeld van het Pan-Amerikaanse verdrag en steun aan de nieuwe staat Israël. Pasoendan-ordonnantie Van officiële zijde wordt uit Batavia ge meld: Afgekondigd is de ordonnantie van 9 Juni j.l. houdende regelen met betrekking tot de overdracht van overheidsrechten en over- heidsbevoegdheden aan de staat Pasoendan. Bij dezelfde ordonnantie wordt de door de voorlopige vertegenwoordiging van de staat Pasoendan vastgestelde „regeling staatkundige organisatie Pasoendan" be krachtigd. De staat omvat voorhands de binnen het territoir van West-Java gelegen, cultureel en ethnologisch verbonden gebieden, waar van de bevolking zich door vrije wilsuiting heeft aangesloten. Bij de vaststelling der grenzen zal voorts rekening gehouden moeten worden met de mogelijkheid dat de Verenigde Staten van Indonesië in de toe komst in overleg met de Negara Pasoendan een bijzondere regeling zullen willen tot- standbrengen ten aanzien van het grond gebied der federale hoofdstad. Teneinde het de nieuwe staat mogelijk te maken zich op de kortst mogelijke ter mijn te organiseren tot een volwaardige deelstaat van toekomstige Verenigde Staten van Indonesië, worden in beginsel alle overheidsrechten, bevoegdheden en daaruit voortvloeiende verplichtingen aan de staat overgedragen. Van deze overdracht worden slechts uitgezonderd die bevoegd heden, welke in de toekomst door haar centraal karakter zouden kunnen behoren tot de taak van de Verenigde Staten van Indonesië. De „Indrapoera" op weg naar Nederland Maandag is de „Indrapoera" met 1400 man demobiliserenden van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine en het K.N.I.L., waaronder velen uit Kennemer- land, van Batavia naar Nederland ver trokken. Hatta vóór, Democratisch Volks front tégen het compromisvoorstel Ten aanzien van de Indonesische kwestie kan heden worden gemeld, dat Mohammed Hatta, blijkens zijn verklaringen tegenover Antara, het Amerikaans-Australisch be middelingsvoorstel toejuichte en niet kon begrijpen waarom de Nederlanders er be zwaren tegen hadden. De partij van Sjari- foeddin, het „democratisch volksfront", heeft in een vlugschrift haar afkeuring uitgesproken over het voorstel en is van mening dat het minder aannemelijk was dan de Renville-overeenkomst. Met ingang van 20 Juli zal de Finse Luchtvaartmaatschappij een dienst openen tussen Helsinki en Amsterdam met Douglas DC-3 toestellen. De sanering in deSovjef-zone nog niet in uitvoering Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur van Duitsland, heeft aan maarschalk Sokolofski, de Sovjet- Russische opperbevelhebber, medegedeeld, bereid te zijn vier-mogendhedenbespre- kingen te voeren over de geldhervorming in Duitsland, hetzij in eigen persoon, het zij door middel van zijn staf. Maarschalk Sokolofski heeft het voorstel aangenomen, zo wordt uit Russische bron gemeld. De Duitse economische commissie van de Sovjet-zóne heeft een ontwerp-decreet goedgekeurd voor een valutahervorming in genoemde zóne, aldus het Duitse persbu reau A. D. N. Na een geheime bijeenkomst van de com missie heeft de voorzitter, Heinrich Rau, het ontwerp ter goedkeuring gezonden aan maarschalk Sokolofski Volgens A.F.P. bevat het ontwerp een voorstel om de sanering ook in Berlijn toe te passen. Volgens berichten uit Berlijn zijn de Russen op de drukkerij van de „Tagliche Rundschau" die door een cordon soldaten bewaakt wordt, bezig drukwerk te maken dat dienen moet bij de komende geldsane- ring in de Russische zóne. Men neemt aan dat zegels gedrukt worden, die op de in te nemen oude marken zullen worden ge plakt. Deze maatregel zou de periode moe ten overbruggen die nodig is om een geheel nieuw betaalmiddel te drukken. Het hoofd van de financiële afdeling van het Sovjet militaire bestuur, Maletin, ver klaarde, dat de Sovjet-autoriteiten ver wachten, dat de Westelijke geallieerden de „Deutsche mark" in de Westelijke sectoren van Berlijn zullen invoeren, zodra de Sovjets hun monetaire hervorming bekend uhmr - van werkgevers cin ^Sische metaalnij- taSSfndagmiddag om 4 uur tot iS f-S?6?" De staking, die zes urd> 1S hiermede geëin- ^df'!r-h^S0cialistische vakbon- Mterfattfn rS verzocht het werk toeslag voor i^4tt3drie^---°°l'0p Mn Ioons" Onderlinge Joodse strijd in Palestina uitgebroken De aankomst van een schip met wapenen voor de Irgoen te Natanya, aan de kust tussen Haifa en Tel Aviv, is de aanleiding geweest van een gewapende botsing tussen Irgoen en de Haganah, waarbij reeds vele doden zijn gevallen. Een communiqué van het Joodse hoofd kwartier zegt: „Nadat Maandagmiddag dor»*- een Joods regeringsvliegtuig mede- _-.°d was, dat een door de Irgoen ver- Wf-H'' schip met wapenen in de richting van Natanya opvoer, werd na overleg tussen de regering van Israël en het Joodse hoofdkwartier de Irgoen gewaarschuwd, dat de wapenstilstand onder geen voor waarde geschonden mocht worden dat zo nodig met wapengeweld tegen een schen ding'zou worden opgetreden. Daar na deze waarschuwing het schip met wapenen zijn weg in de richting Natanya vervolgde, zijn twee Joodse oorlogsbodems naar deze plaats vertrokken. Zij hebben het bewuste schip onder bewaking genomen, terwijl gelijktijdig de staat van beleg in Natanya werd afgekondigd." De onderbevelhebber van de Irgoen heeft voor de radio gezegd: „Wij delen het land mede, dat de Haganah ergens in Palestina de Irgoentroepen aanvalt en dat reeds verscheidene manschappen zijn gedood of gewond. De Joodse staat is in gevaar en de komende uren zijn beslissend, want in dien de Haganah deze strijd niet dadelijk stopzet, kan een burgeroorlog uitbreken." maken. Dit zou tot mislukking gedoemd zijn,- zo zeide hij. Er zouden „vastbesloten tegenmaatregelen" worden genomen, „aan gezien er voor Berlijn geen ander betaal middel kan zijn dan dat, hetwelk in de Sovjet-zóne circuleert". Alle spaarbanken te Berlijn hebben he den medegedeeld, dat zij geen stortingen meer zouden toelaten. Gedurende de afge lopen dagen hadden zich voor de banken waar duizenden Berlijners nieuwe reke ningen openden, queues gevormd. Distributie van verf is opgeheven Uit een publicatie van de directeur van liet Rijksbureau voor Chemische Producten in de Nederlandse Staatscourant blijkt, dat met ingang van heden, 22 Juni, de distri butie van aangemaakte verfproducten is opgeheven. De distributie van lijnolie wordt echter gehandhaafd, zodat leveringsmogelijkhe den voor verf niet onbeperkt zijn. Verfgrondstoffen zoals loodwit, zowel droog als in pastavorm, zinkwit, lithopoon, loodtitanaat, titaanwit, loodmenie, anti- moonwit en chloorrubber zijn niet vrij. FRANSE FILM KRIJGT STEUN De Franse staat heeft besloten de film, die door de maatregelen van de fiscus ver stikt werd, te helpen, en heeft zojuist de belasting die de filmindustrie treft van 17% op 3y2% teruggebracht. Deze reductie komt overeen met een bedrag van 1 milli ard zeven honderd millioen francs, dat voor de productie van nieuwe films aan gewend zal worden. Aiftlerzijds zullen de Frans-Amerikaanse filmovereenkomsten herzien worden en zal de staat tijdelijk een zeer belangrijke fi nanciële steun aan de film-industrie ver lenen. Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben Maandag te kennen gegeven, dat, als ge volg van een belangrijke Amerikaanse con cessie betreffende de valuta-devaluatie in Europa, het thans mogelijk is geworden, dat de bilaterale overeenkomsten betref fende het plan-Marshall tegen het einde van de week tot stand komen. De conccessie is het resultaat van een aantal besprekingen der Britse, Franse, Deense en Zweedse ambassadeurs met Willard Thorp, de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken. De Britse ambassadeur zal vermoedelijk, tezamen met zijn Franse, Deense en Zweedse col lega's, de gehele week nog besprekingen voeren met Willard Thorp en amBtenaren van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. De mogelijkheid bestaat, dat de punten waaromtrent verschil van mening bestaat, geregeld zullen worden op basis van nieuwe instructies uit Parijs, Londen, Kopenhagen en Stockholm, die in de komende 24 uur verwacht worden. De clausule in het oorspronkelijke ont werp, die alle betrokken Europese landen de verplichting oplegde overleg te pregen met de Verenigde Staten over de devalua tie van hun valuta, telkens wanneer deze dit verlangden, is thans vrijwel geheel uit de overeenkomst gelicht en vervangen door een artikel, dat het ondertekenende land alleen verplicht een „passende" wissel koers te handhaven. Het feit, dat thans ook de Italiaanse ambassadeur met Thorn over hetzelfde onderwerp besprekingen heeft gevoerd wordt als een aanwijzing beschouwd, dat de onderhandelingen, tot dusverre beperkt bleven tot vier landen, weldra alle 16 landen zullen gaan omvatten. De Franse staatssecretaris Pierre Abelin, woordvoerder van het Franse kabinet, heeft aan Reuter meegedeeld, dat het Frans-Amerikaans bilateraal verdrag, waarin de voorwaarden voor het verlenen van de hulp volgens het plan-Marshall ver vat zijn, ter ratificatie aan het Franse par lement zal worden voorgelegd. Arabische besprekingen over Palestina De drie machtigste monarchen in de Arabische wereld koning Abdoellah van Transjordanië, koning Faroek van Egypte en koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië zullen deze week het Arabische plan voor de vrede in Palestina bespreken op ver gaderingen te Cairo en Ryad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië. Koning Abdoellah is heden te Cairo aan gekomen voor een tweedaags bezoek aan koning Faroek. Nadien gaat hij naar Ryad voor 'n bespreking met koning Ibn Saoed. Saoed. Op 6 Juli worden de automatische tele fooncentrales te Harderwijk en Putten in dienst gesteld onder de nos. K 3410 en K 3418. Hef woord is aan Thorbecke Niemand heeft het ideaal in de hand, maar waarheen stuurt hij, die het niet in 't oog heeft. Een enorme drukte heerste Zondag in de Duitse steden in de buurt van de distri- butiebureaux, die het nieuwe geld verstrekten. Velen moesten de gehele nacht in de rij staan om aan de beurt te komen. Een kijkje in Hamburg; de deuren van het uitrei- kingslokaal werden belegerd door mannenvrouwen en kinderen. Twee Mayers, maar nief één gedachte (Van onze correspondent te Parijs) De naam Mayer komt in Frankrijk veel voor. In de regering vindt men er al twee: René en Daniel. De eerste bezet de hoogste positie van het ministerie van Financiën en Economische Zaken, en de tweede be heert de portefeuille van Arbeid. Tussen die twee bestaat generlei bloedverwant schap René is van Joodse herkomst en Daniel Elzasser en politiek gezien, zijn de beide Mayers zelfs elkanders antipoden: de liberale minister van Financiën, die nog al eens gaullistische sympathieën worden toegeschreven, beheerst de uiterst rechtse flank van de regering en de socialistische excellentie, oud-secretaris van de S.F.I.O. en persoonlijk protégé van Léon Blum, staat op de uiterste linkervleugel. En zo personificeren de beide Mayers de tegen stellingen tussen links en rechts, die zich ook in de Franse regering manifesteren. Wanneer René bekend maakt, dat er voor Frankrijk geen redding mogelijk is, wan neer de staat eerst zelf niet ingrijpend de eigen onderhoudskosten sociale lasten inbegrepen zal hebben gedrukt, dan haast de volgende dag Daniel zich te decre teren, dat hij nooit toe zal staan, dat er met een vinger wordt geraakt aan de nieuwe sociale wetgeving, die hij als „be langrijke overwinning der arbeiders" tot de dood verdedigen zal. En als Daniel, met zijn socialistische vrienden, de mogelijk heid oppert opnieuw overheidssubsidies in te stellen, teneinde een volgende wedloop tussen lonen en prijzen te voorkomen, dan is René er direct weer bij om te verklaren, dat nimmer het sluitend budget dat ove- ringens al lang zo hermetisch dicht niet meer is door nieuwe staatsuitgaven ge compromitteerd mag worden. En tussen die twee bekvechtende excel lenties staat daar dan de lange, schrale gestalte van Robert Schuman, wiens zware taak het is de lieve vree te handhaven tus sen zijn beide Mayers Op 't ogenblik hebben de twee Mayers hooglopend meningsverschil, zo hooglo pend zelfs, dat Maandagavond laat het Franse kabinet bijeen moest komen om te trachten het conflict van de „twee Mayers" bij te leggen. Men tracht een compromis te vinden om een openlijke botsing te voorkomen. René Mayer is tegenstander van loons verhoging en subsidies voor basis-produc ten als steenkool. Daniel Mayer is van oordeel, dat be perkte subsidies voor steenkool en een in directe loonsverhoging nodig zijn om een openlijk conflict tussen de regering en de arbeiders te voorkomen. Ontploffing in kruitfabriek In de fabriek van de „Hercules Powder Company" te Kenvil (New Jersey) heeft een zware ontploffing plaats gehad waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en vele gewond werden. De ontploffing was op 80 km afstand te voelen. Hoog boven de fabriek hing na het gebeurde een geel-rode rookwolk en op 16 km afstand dwarrelden roet en verbrande papiersnip pers neer. Overstromingen in Europa Zuidwest Europa wordt tengevolge van hevige regens door grote overstromingen geteisterd. In Zwitserland, Zuid-Duitsland en Zuid-Oost Frankrijk zijn talrijke rivie ren buiten haar oevers getreden en ver schillende dijken weggespoeld. De sohade aan landbouw en woonplaatsen is groot. Velen zijn dakloos tengevolge van ver woestingen door het wassende water. Onderlinge Joodse strijd Gallup-zege der Engelse conservatieven De Daily Express publiceerde gisteren eën opinie-onderzoek, om aan te tonen welk procent van de Britten conservatief zou stemmen indien op dit ogenblik alge mene verkiezingen waren gehouden. Het opinie-onderzoek van de Daily Express, dat werd ingesteld in de eerste week van Juni, vroeg de volgende vragen te beantwoorden: „Indien er de volgende week een algemene verkiezing gehouden zou worden, hoe zoudt u dan stemmen, in dien er drie candidaten waren, conserva tieven, socialisten en liberalen? De uitslag was: Conservatieven 49 pet.; Socialisten 38 pet.; Liberalen 13 pet. Met ingang van 1 Juli wordt de zuive ringsraad voor de landbouwindustrie opge heven. Op de rijksweg AmersfoortApeldoorn is een betonnen weggedeelte, dat berucht is om de vele verkeersongevallen welke daar gebeuren, vooral in de herfst en de winter, wanneer het wegdek glad is. Dit is voor de E.HJï.O. aanleiding geweest om bij dit weggedeelte een complete verbandkast te plaatsen, waarvan het bijzondere is, dat zij door iedere weggebruiker geopend kan worden. Een verkeersslachtoffer profiteert van deze verbandkast Wal een Amerikaans filosoof er van denkt: Pax Americana of Pax Slavica „Mijn mening over de toekomst der mensheid?", zegt de Amerikaanse wijsgeer Will Durant, die op het ogenblik in Bel- gië's hoofdstad vertoeft, op een desbetref fende vraag van dé Brusselse A.N.P.-cor- respondent. „Well, look here", zegt hij op zachte toon. „Ik zal u mijn persoonlijke mening geven, maar ik ze u bij voorbaat dat ik ten opzichte van de toekomst der mens heid niet erg hoopvol gestemd ben en dat ik u zal teleurstellen. Voorzover ik het kan schiedenis heeft geleerd, dat het onmoge lijk is dat volken met zulk een verschillen de levensopvatting als het Amerikaanse en het Russische voortdurend met elkaar in vrede zullen kunnen leven en in de toe komst zal een der beide ideologieën de vlag moeten strijken voor de andere. Vol gens mijn opvatting zal er dus na een vredesperiode van tien a twaalf jaar op nieuw een oorlog uitbreken en deze zal eindigen in een Pax Americana of een Pax Slavica. De overwinnaar zal alle andere zien, laat het tijdperk van de atomische landen kunnen ontwapenen, zijn levensop- krachten geen plaats in de wereld voor twee ideologieën zoals thans het geval is. De wereld zal uiteindelijk tot een geheel moeten worden en ik geloof niet dat men tot deze eenheid zal kunnen geraken zonder een derde wereldoorlog. De ge- Britse havenstaking niet van politiek karakter (Van onze Londense correspondent) Hoewel de staking in de Londense haven samenvalt met arbeidsconflicten elders, is het moeilijk daaraan een politiek karakter toe te kennen. Politieke stakingen behoren hier tot de hoge uitzonderingen. Meer dan zes weken geleden hebben alle havenarbeiders geweigerd een lading zinkoxyde te behandelen, omdat hun eis voor een hoger tarief wegens „vuil werk" niet werd ingewilligd. De Raad van Over leg in het Havenbedrijf heeft hen pas thans gestraft met een week schorsing en het inhouden van dertien Weken garantie loon, het loon dat pleegt te worden uitge keerd, wanneer zij minder hebben ver diend door gebrek aan werk. Omdat de arbeiders deze straf onevenredig hoog vonden, vooral ook, omdat de mannen in kwestie sinds het incident normaal hun werk hebben vervuld, is de wilde staking geproclameerd, waardoor de helft van de haven stil kwam te liggen. De straf moge Inderdaad te zwaar geweest zijn voor deze overtreding van het arbeidsreglement, een feit is, dat de staking van deze enorme omvang op haar beurt in geen verhouding staat ten opzichte van het conflict. Het is wel zeer paradoxaal, dat derge lijke stakingen uitbarsten met een Labour- regering aan het bewind. Het is niet erg gelukkig geweest, dat niet dadelijk na het gebeurde tot een straf maatregel werd overgegaan. Nu men er bijna twee maanden over heen heeft laten gaan, heeft men het juiste moment ver zuimd. Spanningen, die anders vermeden hadden kunnen worden, zijn er het gevolg van. Engeland heeft na deze oorlog maar een fractie van de stakingen gekend, die het na de eerste wereldoorlog had te ver duren, maar al deze stakingen zijn ver oorzaakt, doordat men niet de goede slag heeft gehad om geschillen, die in wezen niet meer dan een bagatel waren, op te lossen. i vatting zal de gangbare worden en er zal tenslotte vrede zijn." Vrede, meer niet „Let wel: vrede. Maar meer ook niet. Voor een vooruitgang in de wereld is meer nodig en ik zie deze niet eerder dan nadat de menselijke geest erin geslaagd zal zijn zich tot dezelfde hoogte op te werken als met de techniek het geval is en hiermede gelijke tred te houden. Thans i s de tech niek ons voorbijgestreefd en de uitvindin gen der laatste jaren zijn in verkeerde handen. Zoals de toestand thans is, zijn de bestialiteit, het wanbegrip en de geeste lijke onderdrukking in de wereld nog even groot als zij door alle eeuwen heen ge weest zijn. Zeker, een toekomstige oorlog tussen de aanhangers der twee levensop vattingen zou nog te vermijden zijn dit zou dan de eerste overwinning in de his torie der mensheid zijn en welk een over winning! doch ik acht de staatslieden, die de mensheid zich kiest, hiertoe niet intelligent genoeg. Zoals u ziet ben ik, die een geschiedenis der beschaving heb geschreven, niet erg optimistisch gestemd ten aanzien van de resultaten van deze beschaving. Wat ik u verteld heb, is echter mijn op de historie gebaseerde geheel persoonlijke mening. Het spijt mij dat ik u heb moeten teleur stellen". Hiermede is het onderhoud afgelopen en als de vertegenwoordiger van het A.N.P. de Amerikaanse filosoof en zijn vrouw de hand drukt, loopt Durant mee naar de deur van de hotelkamer en legt plotseling zijn hand op die van de bezoeker. Dan zegt hij: „Cheer up, old boy, het is mogelijk, dat ik mij vergis en dat de huidige staats lieden toch nog verstandig zullen blijken te zijn. Vergeet niet van het leven iets goeds te maken." WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandéring in temperatuur. 23 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur Maan op 23.12 uur, onder 5.27 uur 1

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1